PDA

View Full Version : Razvod i Imigracija - da li je potrebna dozvola drugog roditelja?


milenaa
15.11.2009, 14:52
Zdravo svima,
ja se prijavljujem cetvrti put. Prvi put sa suprugom i dvoje dece, a poslednja tri puta sama (posto sam razvedena) sa decom. Da li je neko upucen kakva je procedura ako me izvuku, da li potrebna saglasnost od bivseg supruga posto su deca sudski dodeljena meni pri razvodu ili je dovoljna samo presuda. Ako nije dovoljna samo presuda mislim da cu biti u velikom problemu posto nam bivsi suprug nece dati saglasnost. Ajde necu sad da razmisljam crne misli, samo da nas izvuku. U svakom slucaju informacija bi mi dobro dosla. Hvala unapred.
Puno srece zelim svima.

Zana
15.11.2009, 19:45
Milenaa,
roditelj maloletne dece koji ne imigrira u USA mora da potpise "Quitclaim" kako bi deca immigrirala. Sorry :smrc: Mislim da u nekom periodu - kod nas je to oko 15, deca mogu da dobiju "Emancipation of Minor" i tada sami donose odluke - to isto treba da overi sud (ili u nekim slucajevima je formalni ili neformalni ugovor izmedju roditelja i dece; komplikovana procedura ali ako nekog zanima, objasnicemo). Bilo bi dobro da proveris sa svojim advokatom za razvod koje su ti opcije posto nisam sigurna da li je ovo - i kako regulisano zakonom u Srbiji. Punoletnost se u USA dobija sa 21 (Maryland mislim sa 18), tako da za imigraciju tvoja deca imaju tri godine od punoletstva tamo (izvini, nisam sigurna da li zivis u Srbiji ili u drugoj drzavi). Ti ces do tada biti drzavljanin i peticija za decu se resava u kratkom roku. Ovo je teorija - znam da bi tesko dosla ovde bez dece.
Z

milenaa
16.11.2009, 09:58
Milenaa,
roditelj maloletne dece koji ne imigrira u USA mora da potpise "Quitclaim" kako bi deca immigrirala. Sorry :smrc: Mislim da u nekom periodu - kod nas je to oko 15, deca mogu da dobiju "Emancipation of Minor" i tada sami donose odluke - to isto treba da overi sud (ili u nekim slucajevima je formalni ili neformalni ugovor izmedju roditelja i dece; komplikovana procedura ali ako nekog zanima, objasnicemo). Bilo bi dobro da proveris sa svojim advokatom za razvod koje su ti opcije posto nisam sigurna da li je ovo - i kako regulisano zakonom u Srbiji. Punoletnost se u USA dobija sa 21 (Maryland mislim sa 18), tako da za imigraciju tvoja deca imaju tri godine od punoletstva tamo (izvini, nisam sigurna da li zivis u Srbiji ili u drugoj drzavi). Ti ces do tada biti drzavljanin i peticija za decu se resava u kratkom roku. Ovo je teorija - znam da bi tesko dosla ovde bez dece.
Z

Hvala ti Zana puno. Evo malo da pojasnim moju situaciju, pa ces onda mozda znati kako da mi pomognes. Imam sina od 15 godina i cerku od 12. Razvedena sam vec 10 godina i od tada sam zivela u Slovackoj, a od pre 4 meseca u Novom Sadu. U presudi pise da su deca dodeljena meni na staranje i da otac ima pravo poseta u mestu gde zivimo (sto je bilo u inostranstvu). Do sada sam uvek vadila sva dokumenta u nasoj ambasadi bez ikakve punomoci (samo sa presudom) i uvek smo putovali bez ikakvih problema (doduse samo po Evropi). Ja znam da mi je bivsi suprug negde u Srbiji, ali mi nismo u kontaktu vec godinama. Ne znam ni kako da ga nadjem, a bojim se da nam ne bi dao tu saglasnost samo iz cistog inata. Bez dece sigurno ne bih isla, o tome nema ni govora. Oni su ceo zivot ziveli samnom, a ovde nemam nikoga sa kime bih mogla da ih ostavim. Ja sam planirala da, ukoliko dobijem vizu, odem prvo ja, nadjem posao, stan, skole i da onda njih dovedem. Da li to mora da bude u roku od 6 meseci ili moze i da se produzi u nekim slucajevima? Oni bi u tom slucaju ostali sa mojom bakom. Jel u tom slucaju oni dobijaju vizu istovremeno kad i ja, a samo je aktiviraju kasnije? Trazila sam i advokata koji me je razveo ali ni on vise ne radi. Nisam bas u nekoj divnoj situaciji, mislim finansijski, pa mi zato treba vas savet.
Znam da imam milion pitanja i stvarno sam vam zahvalna na strpljenju i odgovorima.
Hvala unapred

mari
16.11.2009, 12:12
Milenaa,
Nemam odgovore na tvoja pitanja, samo sam htela da te pozdravim. U slicnoj smo situaciji. Ja sam takodje razvedena i imam dve cerke istog uzrasta kao i tvoja deca. Ziveli smo na Kipru mnogo godina i sad smo u Beogradu od leta 2007. Ne znam kako je sa tvojom decom, ali moja imaju poteskoca u skoli zbog jezika zato sto su tamo isle u englesku skolu. Nisam ni razmisljala o varijanti da mi bivsi suprug ne bi dozvolio da vodim decu. Valjda je to za njihovo dobro. 100 ljudi, 100 cudi, pa valjda nikad se ne zna. Mene je vise brinulo kako bih se snasla sama sa dvoje dece, tako da je tvoja ideja dobra da prvo odes ti, pa da deca dodju posle. Ne znam sta da ti kazem u vezi saglasnosti, meni su je trazili kad sam letos vadila pasose, mada nisam ni pokusala samo sa presudom. U svakom slucaju mozes da se posavetujes sa advokatom i u krajnjoj liniji to da resis preko suda samo nisam sigurna koliko bi to trajalo i da li je moguce u tom slucaju odloziti intervju u ambasadi ili naknadno aplicirati za decu. Ima li razvedenih roditelja koji su otisli preko lutrije?
Zelim ti puno srece kao i svima koji su aplicirali za 2011 DV.
Veliki pozdrav

milenaa
18.11.2009, 13:19
Milenaa,
roditelj maloletne dece koji ne imigrira u USA mora da potpise "Quitclaim" kako bi deca immigrirala. Sorry :smrc: Mislim da u nekom periodu - kod nas je to oko 15, deca mogu da dobiju "Emancipation of Minor" i tada sami donose odluke - to isto treba da overi sud (ili u nekim slucajevima je formalni ili neformalni ugovor izmedju roditelja i dece; komplikovana procedura ali ako nekog zanima, objasnicemo). Bilo bi dobro da proveris sa svojim advokatom za razvod koje su ti opcije posto nisam sigurna da li je ovo - i kako regulisano zakonom u Srbiji. Punoletnost se u USA dobija sa 21 (Maryland mislim sa 18), tako da za imigraciju tvoja deca imaju tri godine od punoletstva tamo (izvini, nisam sigurna da li zivis u Srbiji ili u drugoj drzavi). Ti ces do tada biti drzavljanin i peticija za decu se resava u kratkom roku. Ovo je teorija - znam da bi tesko dosla ovde bez dece.
Z
Zana,
Jos jednom hvala. Volela bih da mi objasnis celu proceduru oko razvedenih roditelja-dece koja odlaze samo sa jednim roditeljem. Imam dobar predosecaj u vezi izvlacenja ali me brine imigracija dece. Ako ti nije problem, molim te objasni mi sve kako bih mozda mogla nesto da preduzmem na vreme. Da li je moguce da ja odem prva, a da deca dodju u roku od godinu dala ili duze? Takodje bih volela da dobijem neke informacije od drugih razvedenih roditelja ukoliko nas jos ima na forumu.
Hvala puno

nevena
18.11.2009, 19:25
milenaa,

sve ono što je Žana već rekla, apsolutno je tačno, nažalost. maloletnu decu, bez obzira na uzrast, iz države nije moguće izvesti bez pismene i u sudu overene saglasnosti drugog roditelja. čak i prilikom podnošenja zahteva za izdavanje pasoša neophodno je prisustvo drugog roditelja (potvrđujem ličnim iskustvom)
Putna isprava će se izdati u izuzetnim slučajevima bez saglasnosti drugog roditelja u slučajevima kada je jedan od roditelja:

1. zaveden kao nestalo lice
2. nepoznatog prebivališta ili boravišta
3. umrlo lice
4. staratelja kome je odlukom suda dodeljeno starateljstvo nad maloletnim licem ili je odlukom suda dozvoljeno izdavanje putne isprave, osim u slučaju da istom odlukom suda izdavanje putne isprave i putovanje maloletnog lica u inostranstvo nije uslovljeno saglasnošću oba roditelja.

U slučaju kada su roditelji razvedeni ili samohrani, maloletnom licu za pasoš nophodno je prisustvo roditelja-staratelja i pisana i (u sudu ili opštini) overena saglasnost drugog roditelja. Ukoliko je drugi roditelj nedostupan ili sprečen da dođe, potrebno je konsultovati nadležni Centar za socijalni rad od koga se dobija potrebni dokument (ostali prilozi su isti kao u prethodnom slučaju izuzetnog izdavanja pasoša).

što se tiče tvog odlaska i pitanja koje se odnosi na naknadni dolazak tvoje dece, mislim, laički, da je neophodno da svi aplikanti uđu na teritoriju US u roku od 6 meseci od datuma viziranja isprava- Žana ispravi me ukoliko grešim

Zana
19.11.2009, 09:34
Milenaa,
jos nisam proverila sav info, ali pogledaj informacije koje su postovane na tvoja pitanja na strani Zelena Karta (http://www.zelenalutrija.com/imigracija/zelena-karta.php). Proveri jos koji put, narednih dana ce biti dodati jos informacija. Nisam razumela iz tvog posta da li deca imaju kontakt sa ocem? Ako ne, postoji mogucnost da ce Ambasada prihvatiti sudsku presudu uz neka dodatna dokumenta iz Centra za socijalni rad. Treba da se proveri jos - ali mislim da nije problem, imas dovoljno vremena za takve detalje.

Zana
19.11.2009, 09:52
milenaa,

što se tiče tvog odlaska i pitanja koje se odnosi na naknadni dolazak tvoje dece, mislim, laički, da je neophodno da svi aplikanti uđu na teritoriju US u roku od 6 meseci od datuma viziranja isprava- Žana ispravi me ukoliko grešim

Nevena, mislim da si u pravu... nigde na USCIS ili State sajtu nije ovakva situacija opisana, te se razmisljam da cimnem Consular Center, ili neki email da zatrazimo misljenje - pa cemo postovati njihov zvanicni odgovor.
Hvala za pomoc :grin::grin:

nevena
19.11.2009, 22:28
... nigde na USCIS ili State sajtu nije ovakva situacija opisana, te se razmisljam da cimnem Consular Center, ili neki email da zatrazimo misljenje - pa cemo postovati njihov zvanicni odgovor.
Hvala za pomoc :grin::grin:
sjajna si, Žana. ne samo zbog nesebične spremnosti da sa ostatkom sveta podeliš svoja iskustva i stečeno znanje, već i zbog činjenice da ulažeš trud u pronalaženje odgovora na brojna pitanja, zbog kojih su neki od nas u velikim nedoumicama.
i, da, sigurna sam da si od velike pomoći, mnogima:grin:

milenaa
20.11.2009, 10:53
Hvala vam svima,
Divno je imati podrsku, ganulo me je do suza sto se drugi ljudi zalazu za moja pitanja i nesebicno pomazu.
Zana, procitala sam informacije koje si mi savetovala i pronasla sam taj form DS-3053 Statement of Consent or Special Circumstances - Issuance of a Passport to a Minor Under Age 16, ali to je za izdavanje pasosa, a moja deca ce imati vise od 16 godina dok dodje do izdavanja pasosa (sada imaju 15 i 12). Da li mi je i dalje potreban taj formular ili ne. Jako sam zbunjena. Sto vise citam i trazim, to mi sve izgleda zamrsenije i svaki put se nesto novo pojavi.
Veliko hvala svima.

cile
20.11.2009, 17:37
Draga Milena,
Mozda ce ti biti od neke koristi I moje iskustvo I misljenje.Ja sam prvi put aplicirala ove godine, takodje sam sa istim statusom,ali sa sinom koji sada ima 18 godina.
Davne 1995 sam odustala od Amerike,upravo sto je i tada bila potrebna saglasnost od bivseg supruga, a to je bila naucna fantastika!Kad god sam isla I na godisnji odmor,na 10 ili 15 dana,morala sam da je imam,overenu u opstini (licno prisustvo,licna karta I potpis)Poslednji put je to bilo 2007,sin je isao na ekskurziju.
Ne zelim da ti dodatno unosim nemir,ali ne zanemaruj taj detalj!Dobro se posavetuj,sa bilo kojim advokatom ,koji je u porodicnom pravu, na tu temu!
Nevena se dotakla informacijom za vadjenje pasosa,to je nesto sasvim drugo, to si odradila bez problema.Ne zelim da ovo zvuci bezveze,ali da Ii mozes imati problema kod izvodjenja dece odavde,naravno da najvise zavisi od toga kakvi su odnosi (citam, da nema kontakta vec 10 godina,ako sam pogresila,izvini).To ne znaci, da se nece iznenada pojaviti I poremetiti sav plan, iz samo njemu poznatih razloga i argumentacija . Ovo grozno izgleda kad se ovako napise,ali sto ljudi i sto cudi,rekli smo vec.Pred zakonom - to sto ne znas ni na kojoj je adresi,sto ne kontaktirate,ne znaci da te ne bi, citaj sad, krivicno gonio da si otela decu! Pa i da odes, pa dodjes ovde na odmor,da te saceka neka plava koverta. I citaj ponovo, to te ne opravdava,sto ga nisi obavestila,to je tvoja obaveza,bez obzira na sve drugo! To bi bio najgori crnjak,ali toga,na zalost ima.
Doduse,zadnjih godina je taj zakon malo izmenjen,ali je jos uvek debilan.Samo lagano,pametno i bez panike, ali nemoj biti i bez informacije.
Ovo nije laka tema,zelela sam da pomognem,ne da plasim.Iako te ne znam,sigurno si jaka i ne sumjam da ce sve biti ok!
pozz

Zana
21.11.2009, 21:15
Hvala vam svima,
Divno je imati podrsku, ganulo me je do suza sto se drugi ljudi zalazu za moja pitanja i nesebicno pomazu.
Zana, procitala sam informacije koje si mi savetovala i pronasla sam taj form DS-3053 Statement of Consent or Special Circumstances - Issuance of a Passport to a Minor Under Age 16, ali to je za izdavanje pasosa, a moja deca ce imati vise od 16 godina dok dodje do izdavanja pasosa (sada imaju 15 i 12). Da li mi je i dalje potreban taj formular ili ne. Jako sam zbunjena. Sto vise citam i trazim, to mi sve izgleda zamrsenije i svaki put se nesto novo pojavi.
Veliko hvala svima.

Podaci o neophodnoj dozvoli za pasose maloletnika u USA su postavljeni na sajt da bi objasnili stav americkih vlasti kada je u pitanju izlazak maloletnika iz zemlje - nakon toga su pojasnjeni propisi u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni. Jos uvek smo u trazenju informacija za Crnu Goru, Sloveniju i Makedoniju ali pretpostavljam da su pravilnici manje-vise slicni. Dakle - taj podatak tebi i drugim roditeljima u slicnoj situaciji pomaze i da se pripremite za imigraciju u smislu regulisanja putnih isprava. Na intervjuu u Ambasadi treba da donesete pasose - kada vadite pasose u svojim zemljama dobro je biti obavesten sta ce vam biti zatrazeno od dokumentacije. Ne treba da razmisljas sta je u USA potrebno za pasose jer nisi drzavljanin, ali je dobro imati komparaciju propisa.

U potrazi za informacijama koje su tebi potrebne, naisli smo na odgovarajuca objasnjenja na sajtovima americkih Ambasada, ali ne i na USCIS. To je donekle i logicno jer u vecem procentu Ambasade obradjuju zahteve za Imigrantske vize. Zvanican upit USCIS je poslat (postojala je opcija razgovarati sa njima telefonom, sto je radjeno do sada nekoliko puta ali u ovom slucaju zelimo pismeni dokaz njihovog objasnjenja), i ocekujemo odgovor za otprilike deset dana jer ne verujem da ce odgovoriti pred Thanksgiving praznik. Ko zna, mozda nas i iznenade.

S tim u vezi, evo sta pise u FAQ sekciji na jednoj od Ambasada (ova je konkretno u Hong Kongu ali i mnoge druge imaju istovetna pitanja i odgovore na svojim sajtovima):

I'm divorced and applying for an immigrant visa. Do I require permission from my ex spouse to take my child out of the country?

If both parents listed on the child's birth certificate are not immigrating to the U.S., you will be required to present proof that you have been awarded sole custody of the child by a court or that your former spouse has given written notarized permission for the child to immigrate to the U.S. If one of the child's parents is deceased, please be prepared to present his/her death certificate at the time of the interview.

Isto pitanje smo poslali americkoj Ambasadi u Beogradu s obzirom da ovo nije diskutovano na njihovoj sekciji o Imigrantskim vizama. Nadam se da ce odgovoriti, jer su do sada izasli u susret svaki put kada su informacije zatrazene.

Milenaa, da li imas dokument o 100% starateljstvu nad decom? Da li deca vidjaju oca? Ako su odgovori DA na prvo pitanje, i NE na drugo, ja se nadam da neces imati problema.

Vise informacija o ovome imacemo dakle za otprilike dve do tri nedelje. Stay tuned :)


Ovo grozno izgleda kad se ovako napise,ali sto ljudi i sto cudi,rekli smo vec.Pred zakonom - to sto ne znas ni na kojoj je adresi,sto ne kontaktirate,ne znaci da te ne bi, citaj sad, krivicno gonio da si otela decu! Pa i da odes, pa dodjes ovde na odmor,da te saceka neka plava koverta. I citaj ponovo, to te ne opravdava,sto ga nisi obavestila,to je tvoja obaveza,bez obzira na sve drugo! To bi bio najgori crnjak,ali toga,na zalost ima.
Doduse,zadnjih godina je taj zakon malo izmenjen,ali je jos uvek debilan.Samo lagano,pametno i bez panike, ali nemoj biti i bez informacije.
Ovo nije laka tema,zelela sam da pomognem,ne da plasim.Iako te ne znam,sigurno si jaka i ne sumjam da ce sve biti ok!
pozz

Cile, thank you for sharing :)
Verujem da si prolazila kroz velike neprilike da bi samo otisla sa decom na odmor.

U isto vreme - molim vas da me ne shvatite pogresno - ja se u potpunosti slazem sa americkim zakonom i propisima u ovakvim slucajevima. Tu moram da napomenem da je isti zakon potpuniji, detaljniji i precizniji u USA nego u ex-YU zemljama - objasnjenje sledi dole. I ovde sva ta procedura predstavlja problem za roditelje, pogotovo kada u poslednjem trenutku rese da odu na odmor. Medjutim, dok je za jedan odsto roditelja sve ovo neprijatna situacija, 99 odsto njih su veoma zahvalni drzavi na strogoj regulaciji po pitanju izvodjenja dece iz drzave. Kao sto znate, mnogo americkih drzavljana je zasnovalo porodice sa drzavljanima drugih zemalja. Kada u ovim slucajevima dodje do razvoda, cest je slucaj pokusaja odvodjenja dece (takozvana roditeljska otmica dece) u druge zemlje gde USA nema sudsku nadleznost. Ovaj zakon je neophodan da bi sprecio takve situacije. U USA je roditeljsko pravo neprikosnoveno. Cak i kada su roditelji oboje americki drzavljani potrebna im je dozvola da se sa decom odsele u drugu americku drzavu. Priznacete i sami - desavaju se uzasne stvari pri razvodu. Medjutim, to ne znaci da je druga osoba uzasan roditelj. To ne znaci da dete zbog nesuglasica roditelja treba da se odrekne jednog od njih.

E sada, da se vratim na gornju konstataciju - u USA mozete da dokazete da je roditelj los. Ukoliko postoji dokument da je roditelj nasilan i da je maltretirao porodicu - vise vam nije potrebna saglasnost. Tu se doticemo i drugog zakona u USA koji mnogi sa strane kritikuju a to je da Amerikanci prijavljuju svoje komsije za domestic violence kako kod supruznika, tako i kod dece. Moze se reci: "Hej, to je suludo...sta ko ima da se mesa...svako moze da te nepravedno optuzi...". I to je tacno - desava se da neko iz pakosti prijavi. I policija i socijalne sluzbe reaguju. Ali - znate li koliko je dece i zena spaseno na ovaj nacin? Pa neka je jedno dete od 20 zasticeno od nasilnih roditelja pa ovaj zakon ima smisla. Isto tako - neka je jedna majka ili otac sprecen da odvede dete u drugu zemlju pa je zakon uspesan.

Citala sam u Blicu i na B92 koliko je slucajeva da su deca odvedena u Svajcarsku, Nemacku, Austriju...od strane roditelja koji ima drzavljanstvo, a drugi roditelj je imao samo privremenu vizu koja je istekla. To je tuga.... meni se srce slomilo citajuci pricu zene kojoj je Svajcarska odbila vizu i pored odluke institucija u Srbiji da su joj deca poverena na staranje. U medjuvremenu godine idu, a deci ko zna kako se ispira mozak... znate i sami da deca dok su mala veruju u sve sto cuju.

Poslednji slucaj u USA (da ne detaljisem sa imenima) za koji sam cula je vezan za oca cijeg je dvogodisnjeg sina bivsa supruga odvela u Brazil. Tamo se preudala. U medjuvremenu je bivsa supruga podlegla kanceru, starateljstvo je dobio ocuh koji se sada ozenio. Brazilski sud odbija da dete vrati ocu. Americki sud nema nadleznost. Secretary of the State je takodje umesana u celu pricu...ali nista do sada nije donelo rezultate mada se prica pomerila sa mrtve tacke.

Dakle - razumem da je vasa situacija komplikovana i da konkretno u vasem slucaju nije fer. Steta sto sudovi tamo za sada nemaju mehanizam da oduzmu pravo starateljstva jednom roditelju - ili mozda imaju? Zar se stariji maloletnici ne pitaju? Ja se secam da sam pre 20-ak godina pitana za misljenje u Centru za Socijalni rad... Izvinjavam se sto ne znam Zakon u Srbiji i drugim zemljama i jos jednom vas molim da mi oprostite sto branim Zakon u USA koji vam pravi probleme, ali ne mogu da zatvorim oci pred mnogim slucajevima gde je ovaj zakon pomogao.

Sloba_Kg
22.11.2009, 05:51
If both parents listed on the child's birth certificate are not immigrating to the U.S., you will be required to present proof that you have been awarded sole custody of the child by a court or that your former spouse has given written notarized permission for the child to immigrate to the U.S. If one of the child's parents is deceased, please be prepared to present his/her death certificate at the time of the interview.

Moje pitanje je: sta ako je na detetovom rodnom listu samo majka? nema sudske presude, nema oca, (nezvanicno) on tvrdi da nije otac tom detetu, ne vidja ga i nema kontakt sa njima, ali kao sto neko rece gore, mozda se predomisli bas iz zavisti i pakosti i ako sazna da pokusavaju da dodju, pokusa da zabrani.

Da li on moze da zabrani majci (njegovog) deteta da izadje iz zemlje sa detetom?
Napomena: nisu vencani, nikad nisu ni bili!

Zana
22.11.2009, 06:31
Pa ne znam sta da ti kazem.... to uputstvo gore je vrlo precizno i kaze "ukoliko roditelji navedeni na Izvodu iz knjige rodjenih". Po meni to znaci da neko ko nije naveden, i ne moze da ulozi prigovor. Valjda jedino ako zatrazi DNA utvrdjivanje ocinstva - inace bi svaki komsija mogao da dodje u Ambasadu i da tvrdi da je dete njegovo i prigovara. Ne zvuci mi logicno da u ocima zakona neko ko nema dokaze da je otac ima bilo kakva prava.

dmi
22.11.2009, 10:43
nisam pravnik
medjutim znam iz neposrednog iskustva drage osobe da ako otac nije upisan u deciji izvod majka je iskljucivi staratelj i ta osoba (otac) nema nikakava prava

jos bih da dodam da moja kuma ima samostalno starateljstvo nad detetom i ne treba joj dozvola deteta da izvadi pasos niti da ga izvede iz zemlje. dovoljna je presuda i papir koji nabavlja iz centra za socijalni rad na osnovu presude

good luck!

steficacvek
22.11.2009, 22:43
jos bih da dodam da moja kuma ima samostalno starateljstvo nad detetom i ne treba joj dozvola deteta da izvadi pasos niti da ga izvede iz zemlje. dovoljna je presuda i papir koji nabavlja iz centra za socijalni rad na osnovu presude



:grin:
Znam da je ovo brzinska greska, ali meni nesto strasno simpaticno ispade. Sreca pa ne treba jos dozvole i od djece traziti :)

dmi
23.11.2009, 00:13
:grin:
Znam da je ovo brzinska greska, ali meni nesto strasno simpaticno ispade. Sreca pa ne treba jos dozvole i od djece traziti :)


:grin: obicno mi fali po koje slovo a sad sam pojela celu rec :grin:
nedostaje OCA deteta
sorry za lapsus

milenaa
27.11.2009, 09:52
I'm divorced and applying for an immigrant visa. Do I require permission from my ex spouse to take my child out of the country?

If both parents listed on the child's birth certificate are not immigrating to the U.S., you will be required to present proof that you have been awarded sole custody of the child by a court or that your former spouse has given written notarized permission for the child to immigrate to the U.S. If one of the child's parents is deceased, please be prepared to present his/her death certificate at the time of the interview.

Samo sam nesto htela da pitam u vezi ovog dela. Naime u presudi na srpskom jeziku pise da mi se deca poveravaju na cuvanje i vaspitanje, a u engleskom prevodu pise da mi je dodeljeno guardienship (children are give to guardienship to the accuser, as their mother). Da li je to ispravan prevod? Mogu li da pitam prevodioca da umesto toga napise sole custody, a da pri tom ne prekrsim zakon? U najgorem slucaju, ja bih isla preko suda, cim dobijem prvu kovertu, pa valjda cu zavrsiti do intervjua. Sud mi je dodelio decu prvi put, i tada smo ziveli u inostranstvu, a prava vidjanja bivsem suprugu. On ih je povremeno koristio, a trenutno vidja decu opet povremeno. Nisam pametna sta da radim. Ukoliko mi je dovoljna samo presuda, ja nista ne bih trazila od njega da ne bih izazvala neke nepotrebne probleme. Ako ga pitam za dozvolu koja mi ne treba, bojim se da cemo zavrsiti na sudu, a ja bih to da izbegnem po svaku cenu, zbog vremena, a i zbog para, iskreno ne znam kako bih to isfinansirala. Sta mislite?

dreadnot
27.11.2009, 09:58
Plasim se da je ovo cisto pravno pitanje i da bi to trebalo da rastumaci advokat. Ne znam kakav je pravni odnos izmedju naseg "poverena na cuvanje i vaspitanje" i americkog "sole custody". Ako je to pravno izjednaceno, onda nemas problema, ali ako je nasa varijanta blaza i ne daje ti prava koja daje "sole custody" onda ti treba valjan pravni savet.

lenhi
27.11.2009, 10:08
Očigledno da na forumu nema trenutno niko ko je u tvojoj poziciji jer bi ti vjerovatno odgovorio. Ja da sam u tvojoj poziciji pitao bih ambasadu, neke zvanične institucije...
Teško da ti neko na forumu može zvanično potvrditi nešto više od Žane.
Mogu ti samo reći da je kod mene u BiH jedna razvedena žena prije 6-7 godina htjela da povede sina u Njemačku jer se udala za drugog čovjeka tamo, i apsolutno nije ništa mogla bez potpisa djetetovog oca ovde.
Svi su pljuvali tog čovjeka što je potpisao da mu sina odvede, ali danas shvataju da je ovde kod mene u kraju propast stanje i da mali ne bi imao nikakvu perspektivu. Danas je mali car, završio srednju školu radi u Mercedesu u Štutgartu. Godišnje dođe 2-3 puta u Bosnu na odmor, šeta lokalne ribe koje se pale na njegovu vizu, a i obilazi redovno oca.
E to je razumnost oca što je prepoznao da je to bolje za njegovo dijete, pa je potpisao. Ako možeš tako nešto da dogovoriš to bi bio rezultat, a bez njegovog potpisa teško da ćeš ih odvesti.