PDA

View Full Version : Makedonija apostil


JOJO78
08.12.2009, 13:15
Pri vadenje na dokumentite ( konkretno vo sud za uverenie za neosuduvanost ) ni rekoa deka mora da ima apostil.
Bi molela da mi kazete dali site i ako ne koi dokumenti mora da bidat zavereni so apostil i kako odi taa procedura pari, cekanje , lokacija....)
Isto me interesira dali izvodot od rodeni mora da bide najmalku 6 meseci star ili moze i postar.

Za one koji ne razumeju makedonski pitanje je sledece:

Sto se tice dokumenta , konkretno za uverenje koje sam vadila u sudu , rekli su mi da zahteva apostil pre no sto se prevede.
zanima me koji dokumenti se trebaju overiti apostilom i dali izvod rodenih mora da bude 6 meseci star ili moze i stariji.

Hvala vam unapred!

dreadnot
09.12.2009, 10:32
Na zalost, na ovo pitanje ce precizan odgovor morati da ti da neko ko dobro razume makedonski, jer se do sada ispostavilo da ambasada/konzulat u Makedoniji ima malo drugacija pravila nego u ostalim drzavama. Najbolje da ih pozoves i kod njih proveris...

Zvezda
10.12.2009, 08:10
Okolu Apostilot, od moeto iskustvo: Izvodite gi odnesov Starite{6 godini stari} bidejki se Internacionalni i ne ti treba nikakva Notarska zaverka. Dodeka ako bides izvlecena na Lotarijata nikako doadjanje samo so Internacionalen Izvot vo USA,bidejki ovie ograniceni smotanici,znaele da citaat samo na Angliski sudski prevodi.Ova go vidov kako macea edni moi prijateli tuka vo Clearwater-FL. Okolu parite,nemoj nikako da pozajmuvas golema suma na pari da ti legnat kratko vreme vo Banka,poradi Bankovna potvrda bidejki toa ti e minus,bidejki proveruvaat od koj datum si stedac! Jas zatoa go zamoliv tatko mi da napise izjava zaverena na Notar deka "sin mu e legalen zakonski naslednik" na stanot i deka istiot ke se prodade posle dobanje na Vizite. Toa i upali. Cekanjeto e razlicno ako mislis na vremeto posle intervjuto? Site voglavno cekaa 1-2 dena, a jas cekav duuri 20-tina dena poradi minatoto,prestojot vo Kanada,itn..Ako nesto zaboraviv, podseti me? Pozz

JOJO78
10.12.2009, 13:05
Apostil me interesira dali se bara za site dokumenti( znaci uverenie od sud mora li da ima apostil , diploma , izvod -mojot izvod ke bide preveden so sudski pecat ama star , znaci prasanjeto mi bese dali ke mi pravat problem ako originalot e postar od 6 meseci)

Jas imam i stan za koj nemam imoten list , no imam dogovor, na moe ime...
Ke bide li toa nekakov validen dokument, so ogled na toa deka eve ti si nosel pismo?

LjupkaB
11.12.2009, 12:30
Zdravo JOJO78

Nie se javivme vo ambasada i prasavme za izvodot.
Ni odgovorija deka treba nov izvod- ne spomnaa najmalku 6 meseci, i dodadoa deka bi bilo pozelno da si izvadime internacionalen i so toa nema potreba od prevod.
Ako ne vi se brza podobro izvadete si internacionalen procedurata trae 5 rabotni dena i cini 150 denari. Od druga strana za sudski prevod ke dades 300 denari, ako go preveduvas makedonskiot.

A sto se odnesuva do apostilot prasav kaj nekolku sudski preveduvaci i tie ne baraat. Znaci bidejki ne e navedeno vo pismoto deka treba apostil, togas sigurno i ne treba.
Nie nemame na nitu eden dokument.

Ova e nase razmisluvanje, ako sakas da bides posiguren togas slobodno pisi im email na ambasadata sigurno ke ti odgovorat za se sto te interesira i toa za eden den.

Slobodno pisuvaj na makedonski, i tie ke ti vratat na makedonski.

Pozdrav i sekoe dobro!

krajce2
11.12.2009, 20:09
Ljupka, vo pogled na site dokumenti, ne treba da bidat postari od 6 meseci taka e i zakonot...izvodot za rodenite (ne postar od sest meseci) zaedno so prevod na angliski, potvrdata od mvr i sud isto ne postari od sest meseci zaedno so prevod na angliski nisto drugo ne treba okolu zaverkata....na notar nema potreba nisto da se zaveriva....izvodite od rodeni zaedno so potrdite od sud i mvr kako i internacionalnata vencanica ke gi zadrzat originalite +prevodot na angliski....edinstveno fotokopija ke ti treba od diploma od sredno ili fakultet, prevod na angliski na istata i originalot go nosis samo na uvid ne zaboravaj da im kazes da ti go vratat nazad....ako treba nesto slobodno prasajteme ili ako ne bev dovolno jasna...

Zvezda
26.12.2009, 02:07
Krajce2,:no: koj zakon veli ne postar od 6 meseci? Stariot YU i Makedonski da{sto dur bev vo MKD i tie se promenija za izvodite}, no jas bev deciden-odnesov 6 godini stari Izvodi i nikoj od Amerive ne se zamarase so starosta..Treba samo da se zapazi, se da bide kompletirano od dokumentite i za niv najvazno da si ja platite vizata..Inaku Jojo Imotniot list e dovolno da go prevedes na Sudski preveduvac-bez NOTAR toa go napravi zena mi i bese Dovolno! Oni{vrabotenite od USA ambasada} se luge vo Skopje i ako sakaat nasite na tacna ke gi usluzat bilo koj od vrabotenite vo Katastar ili bo Banka taka da sve mozat da proverat ako tolku go interesira..:suure:

JOJO78
11.01.2010, 13:13
Eve sama da si odgovoram na prasanjeto.
Inaku bevme vo ambasada, zavrsi intervjuto( ni daleku stresno kako sto ocekuvavme).
Sto se odnesuvase do datumite na dokumentite, ne postari od sest meseci..nikoj ne obrna vnimanie.Imavme izvod koj e postar od edna godina i nemase apsolutno nikakov problem.
Vtora vazna rabota e deka dokument za regulirana voena obvrska veke ne baraat.
Apostil ne im padna na pamet....kolku li samo mozat da te uplasat luge koi se loso informirani!!!

Ako vi treba nekoja dopolnitelna informacija, tuka sum.
Fala na site za odgovorite i see you in the USA

LjupkaB
12.01.2010, 09:40
Cestitame!

zoran070
26.02.2012, 20:39
поздрав до сите и фала ви за споделените информации!
јас сум на интервју на 3ти април па почна фрката околу собирање документи.
ме интересира дали откако ќе ги соберам документите значи
- извод од матична книга на родени
- потврда дека не сум во брак
- дека не сум осудуван (од полиција и суд)
- медицинскиот тест (некаде на сајтов прочитав дека мора да имаш направено и хив тест?? )
- диплома (дали во амбасада признаваат уверение за положени испити, бидејќи дипломата не е сеуште готова или ќе морам со диплома од средно? )

- гарантно писмо- некои луѓе поминале само со маил од пријатели од сад, планирам само да одам со поголема сума пари на сметка кои татко ми ми ги префрли поодамна на моја сметка. не сум сигурен дали ке опали само со тоа или сепак морам да прикажам адреса каде ке идам??

дали покрај овластениот превод на сите документи на англиски ке треба и да се заверат кај нотар? мислам дека во инструкциите пишува дека треба, тука читам дека некој прошол и без нотарска заверка??

фала ви однапред!

noki
26.02.2012, 21:38
Zdravo,ti posakuvam sreka na intervju-to
Prvo za da izlezis vo ambasada dovolna ti e samo diplomata od sredno(pod uslov da imas zavrseno redovna 4 godina sredno skolo )
Vtoro tie medicinskite pregledi gi zakazuvaat od ambasada i ti samo ce se javis vo Remedika i ce ti kazat za koga ti e zakazan pregledot,i koi ispituvanja treba da se naparvat-toa so HIV vece e ukinato.
I kako treto jas i maz mi bevme na intervju lani vo februari,i nemavme nikakvi prevodi,si nosis originali dokumenti,plus od sekoj original jas si napraviv kopija(ne overena).Potvrdite za ne osuduvan i za nekaznuvan gi zemaat vo original,od diplomata mi zadrzaa kopija - neoverena,i izvodite gi zedoa originalite(jas si izvadiv medjunarodni).
Vo vrska so garancijata,jas imav i mi ja zedoa.No ne e tolku strogo dovolno ce bese i edno pismo ili e-mail od nekoj sto go poznavas vamu vo USA.
Toa ne e tolku bitno kolku sto mu e bitno da mu ostavis adresa na koja mozat koga ce stignis vo USA da ti ja ispratat Green card.

todorovskimkd
26.02.2012, 21:48
Nema potreba od prevodi ni pak zaverki na notar na nitu eden dokument toa ti se dzabe frlawe na pari, prevod se bara samo na dokumenti koi ne se na majciniot jazik vo koja drzava se naoga ambasadata vo koja apliciras, dodeka jas licno go pominav intervjuto bez
i-134 formularot odnosno bev na intervju samo so obicen mail no vo sekoj slucaj moras da imas adresa vo usa kade sto ke ti bide ispratena zelenata karta i jas nemav napisano adreza koga gi prativ prvite formulari ama na intervjuto mi rekoa deka moram da napisam adresa kade so ke ja dobijam zelenata karta, a za diploma dovolno ti e diploma od sredno za sekoj slucaj zemi si ja i potvrdata od faks isto taka ti se potrebni kopii od diplomite za sida test nema potreba javi se vo remedika ke ti objasnat sto treba mislam deka trebase nekolku sliki 5X5 i kartonce od maticen za kakvi vakcini imas primano do sega