PDA

View Full Version : Uslovi za prijavu DV-2012


Stranice : [1] 2

alined
07.01.2010, 21:41
Javljam se iz BiH i molila bih Vas odgovor na par pitanja. Mozda te odgovore imam na ovom forumu a da ih jos nisam pronasla. Naime, mi planiramo da se prijavimo za zelenu kartu i koliko vidim to je tek u oktobru 2010. Moj suprug je zavrsio za automehanicara i za vozaca i ima jako dobro radno iskustvo od nekih 10 godina. Kakav dokaz za radno iskustvo je potreban s obzirom da je dosta vremena proveo radeci neprijavljeno? Engleski govori odlicno cak je i radio 6 mjeseci na cruiseru na Floridi. Ja imam rodbine u Americi i da li mi to nesto znaci? Sta mislite da li ispunjavamo uslove za zelenu kartu. Imamo sina od 7 godina. Hvala na pomoci.

alined
09.01.2010, 11:35
Pa zar niko nema nikakav odgovor za mene

dare_ns
09.01.2010, 11:56
Na dosta tema je već obrađeno to pitanje.

- prijavite se, ne gubite ništa, osim jednog odštampanog papira, a mnogo možete da dobijete, naravno ako budete znali da iskoristite.
- Možda je bolje da nosilac prijave bude neko od vas dvoje ko ima završenu četvorogodišnju srednju školu. Nekako je sigurnije nego podnositi dokaz o iskustvu na nekim poslovima.
- Rodbina Vam znači samo toliko da vam pošalju pozivno (garantno) pismo, što ambasadi garantuje da vi nećete svojim ulaskom u USA početi da prosite već na aerodromu. Dakle, pod uslovom da rodbina hoće da Vam pomogne.
- Deca do 19 godina automatski sa roditeljem dobijaju GC (naravno, ako su navedena u aplikaciji i ako se plati sve).

U suštini, to je to.

Najbitnije:
1. 12 godina školovanja (High school degree) ili najmanje 2 godine radnog iskustva na poslovima (ne znam kojima, taj deo me ne interesuje, ali skinite bulletin pa poledajte detalje)
2. Da niste osuđivani, krivično gonjeni
3. Da ste na listi zemalja koje mogu da igraju lutriju (a jeste ;))
4. Da vas izvuku.

Ostalo je lako :)

alined
09.01.2010, 13:17
Hvala Vam velika vec sam mislila da mi niko nece da odgovori. Malo je specificno kod mene zato sto moj suprug govori engleski a ja ne a koliko sam vidjela njegovo zanimanje je na demand listi, a sa druge strane rodbina je moja a ne njegova. znam da je prerano za ovakva razmisljanja ali voljela bih sve imati spremno za oktobar 2010.
u svakom slucaju hvala Vam i ako jos neko ima neki savjet bila bih zahvalna

lenhi
09.01.2010, 14:50
Hvala Vam velika vec sam mislila da mi niko nece da odgovori. Malo je specificno kod mene zato sto moj suprug govori engleski a ja ne a koliko sam vidjela njegovo zanimanje je na demand listi, a sa druge strane rodbina je moja a ne njegova. znam da je prerano za ovakva razmisljanja ali voljela bih sve imati spremno za oktobar 2010.
u svakom slucaju hvala Vam i ako jos neko ima neki savjet bila bih zahvalna
Ovo je lutrija i dobijanje vize nema veze sa znanjem engleskog, zanimanjem na demand listi itd. Nije ovo bodovanje za Kanadu. Kakva demand lista!
Ovo je lutrija. Kompjuter ne zna koji je tvoj nivo znanja engleskog i radno iskustvo.
Uslov za učešće je završena četvorogodišnja srednja škola ili 2 godine radnog iskustva. AKo to imate prijavite se i ako vas izvuku idete. Ako te ne izvuku dzaba da si ekspert za engleski.
To da li ti nešto znaš engleski, šta znaš da radiš i tome slično to trebaš dokazati sebi kad tamo stigneš da bi postigli uspjeh u USA.
I nije da niko neće da odgovori, nego na svakom koraku piše koji je uslov za učešće da je besmisleno ponavljati. Malo pročitajte forum pa onda pitajte.
I ja sam odgovor poslao da bih probio stotku :D :D :D

alined
09.01.2010, 17:21
Pa dobro lenhi eto cestitam ti probio si stotku, ja nisam razumjela pa sam pitala a ko pita zlo ne misli

chicagopn
09.01.2010, 22:02
prvo :najbitnije je da se dobije na toj lutriji
drugo:sve sto ti je muz radio u nasoj drzavi tipa vozac, bravar,moler itd....
to ovi ovde ne vide .Ja sam slao dnevno 5 resumea za poslove tipa maintenance ili janitor nije me niko pozvao 5 meseci ni jedan telefonski poziv nisam dobio nikad,osim sto sam navuko spamove za neka skolovanja i za kreditne katre.
Znaci ovde trenutno situacija da u firmi moze da stignu 500 resumea ,a tebe da predlozi neka cistacica tvoja prijateljica svih 500 odpadaju i ti prolazis

znaci samo VEZA

e kad kad upadnes jednom na bilo koji posao onda za drugi je mnogo lakse

i moram da kazem da od sve moje rodbine a imam ih 5 domacinstva ovde niko mi nije nasao posao niti nesto pomogao ,pomogla mi je zena islamske vere sa kojima smo ratovali 90-ih

alined
10.01.2010, 09:03
hvala ti puno i pretpostavila sam da to tako nekako ide medjutim ona pitanja sto sam ih postavila vezana za muzev posao i znanje engleskog prvenstveno se odnose na taj intervju jer njegova skola je trogodisnja a ja imam cetverogodisnju ali zato on govori engleski a ja ne znaci pitala sam zbog toga da znam kako predati za zelenu kartu da li da on bude nosilac ili ja. rodbina koja bi nam bila garant je moja rodbina. znaci cisto zbog prijave a daje nama dobiti snaci cemo se mi kad krocimo na tlo amerike samo da je uci...

dreamerns
10.01.2010, 18:10
hvala ti puno i pretpostavila sam da to tako nekako ide medjutim ona pitanja sto sam ih postavila vezana za muzev posao i znanje engleskog prvenstveno se odnose na taj intervju jer njegova skola je trogodisnja a ja imam cetverogodisnju ali zato on govori engleski a ja ne znaci pitala sam zbog toga da znam kako predati za zelenu kartu da li da on bude nosilac ili ja. rodbina koja bi nam bila garant je moja rodbina. znaci cisto zbog prijave a daje nama dobiti snaci cemo se mi kad krocimo na tlo amerike samo da je uci...

Intervju je na maternjem jeziku, malo na kraju konzul krene nesto na engleskom, cisto radi reda. Igrati lutriju je jedna stvar, dobiti je nesto drugo. Oko svih ovih stvari o kojima ti brines, nema stvarno potrebe da brines dok ne dobijes. Ako se prijavis ti kao nosilac, to vam je jedna sansa....ako napravite drugu prijavu, gde je muz nosilac, to vam je dupla sansa. Sto vise sansi, to bolje. Tacno je da je tesko dokazivanje iskustva itd ako imas trogodisnju skolu, ali nije nemoguce i postoje ljudi koji su i tako dobili zelenu kartu. Ko sto rekoh....brini o ovome kad i ako dobijes (znaci za min 4-5 meseci ako si igrala ove godine, ako ne....za godinu i po dana minimum).

imarkovic
10.01.2010, 18:31
Prijavite se na tvoje ime. Ako nema cetvorogodisnju skolu nije dovoljno iskustvo, vec je vazno da zanimanje bude u Job Zone 4 ili 5. Koliko ja vidim na sajtu http://online.onetcenter.org, automehanicar spada u zonu 3. Moze da se desi da zbog toga budete odbijeni. Neka i tvoj suprug to proveri na sajtu, ako zna engleski snacice se.
Prijavi se ti kao nosilac, muz i dete, naravno, idu s tobom, njih ces navesti u prijavi.Engleski jezik nije uslov. Upisi neki tecaj da pokazes dobru volju da naucis, nije steta znati jezik iako vas ne izvuku. Sto se tice rodbine, takodje nije bitno, pozivno pismo moze da posalje bilo ko. Uostalom, tvoja rodbina je sad i njegova rodbina.:obrva:

steelers
22.02.2010, 00:46
Pored verovatne mogucnosti da ispadnem glup u drustvu, ja moram da postavim jedno pitanje, na koje sam video odgovor cak i u ovom postu. Ali avaj, nadam se da nikom nece smetati, da mi ponovi jos jedanput, posto su me neki drugari sa city-data foruma propisno zbunili.

Znaci High school je 4 razreda srednje skole (8+4)? To se navodi kod pitanja Zavrsena skola


Unapred zahvalan,
Vas glupi Steelers. :bravo:

Zana
22.02.2010, 02:16
Pored verovatne mogucnosti da ispadnem glup u drustvu, ja moram da postavim jedno pitanje, na koje sam video odgovor cak i u ovom postu. Ali avaj, nadam se da nikom nece smetati, da mi ponovi jos jedanput, posto su me neki drugari sa city-data foruma propisno zbunili.

Znaci High school je 4 razreda srednje skole (8+4)? To se navodi kod pitanja Zavrsena skola


Unapred zahvalan,
Vas glupi Steelers. :bravo:

Pretpostavljam da su te zbunili sa 6+2+4? :)

dreadnot
23.02.2010, 11:25
Pored verovatne mogucnosti da ispadnem glup u drustvu, ja moram da postavim jedno pitanje, na koje sam video odgovor cak i u ovom postu. Ali avaj, nadam se da nikom nece smetati, da mi ponovi jos jedanput, posto su me neki drugari sa city-data foruma propisno zbunili.

Znaci High school je 4 razreda srednje skole (8+4)? To se navodi kod pitanja Zavrsena skola


Unapred zahvalan,
Vas glupi Steelers. :bravo:

Da po milioniti put, High school je 4 razreda... tri ti ne vrede...

vrhunski
26.06.2010, 03:58
http://www.travel.state.gov/visa/visa_4756.html

Ovde pise:

High School Education: A high school education means successful completion of a formal course of elementary and secondary education comparable to completion of a 12-year course in the U.S.

ok sta je to u poredjenju sa skolovanjem 12 godina u USA kod nas?
trogodsinja srednja skola?
cetvorogodisnja srednja skola?
visa skola?

Marko3
26.06.2010, 06:34
http://www.travel.state.gov/visa/visa_4756.html

Ovde pise:

High School Education: A high school education means successful completion of a formal course of elementary and secondary education comparable to completion of a 12-year course in the U.S.

ok sta je to u poredjenju sa skolovanjem 12 godina u USA kod nas?
trogodsinja srednja skola?
cetvorogodisnja srednja skola?
visa skola?

8 godina osnovnoškolskog obrazovanja i četverogodišnja srednja škola,sveukupno 12 godina.

Gilezi
24.07.2010, 02:40
Nov sam u ovoj prici i moram priznati da sam se iznenadio kolicinom informacija na ovom sajtu - i naravno I VISE nego koristan je. To sto sam nov na forumu povlaci i cinjenicu da mi je dosta stvari konfuzno i nejasno iako je sve koncizno objasnjeno od strane administratora.
Evo za pocetak - vidim da su prijave otvorene u oktobru i novembru - znaci - ako bih sada aplicirao, to bi bila prijava za 2012????
Rekose na nekoj od prethodnih tema da posedovanje vec neke usa vize nikako ne utice na razvoj situacije oko GC? Ja imam C1/D.
Ali bih imao "problem" - da kada bi doslo do te "slanje koverata tamo amo" epizode , ne bih mozda mogao da to ispratim jer sam po 6 meseci u inostranstvu tj. brodu? Neka alternativa?
Imam zavrsenu Visu Poslovnu, radio kao komercijalista ( naravno bez dokaza u radnoj knjizici ) a sada konobarisem na Princess kruzerima po Karibima.
Mislim da imam sasvim normalne kvalifikacije i da sam podoban za lutriju.

Eto, molio bih za odgovor na par gore pomenutih pitanja.
Hvala unapred!!!!!!!

pekka
24.07.2010, 10:35
Mislim da nemas razloga da u ovoj prici sa GC vidis neki problem. Ako bi te izvukli, nakon prijave u okt./nov. za DV 2012, imao bi samo jedno slanje formulara u KCC. Od ove godine se formulari skidaju sa neta, tako da mozes da ih preuzmes sa bilo koje lokacije na planeti. Slanje formulara nazad u KCC nije tako precizirano da bi mogao da zakasnis. Mozes ih poslati i nekoliko meseci nakon sto si dobio potvrdu da si izvucen. Svakako imas prostora za kalkulacije sasvim dovoljno, cak i previse. Samo da te izvuku i bices na konju.

Ninovranje
24.07.2010, 10:40
Da, ako se prijavis ove godine, ali samo u periodu oktobar-novembar, ti ces aplicirati za DV-2012. Posedovanje bilo kakve vize nema nikakve veze sa DV i ni u cemu ti nece pomoci jer je DV skroz nesto drugo i odvojeno od svega. E sad koliko ja znam u prijavi navodis tacnu adresu na kojoj boravis, tako da ako bi te izvukli koverat ti stize u Srbiju na adresu koju si stavio u prijavi, tako da mislim da nemozes da ostavis adresu na brodu???? (ispravite me ako gresim) Tako da moras imati nekog kod kuce ko ce te obavestiti da si izvucen, da umesto tebe pripremi dokumenta i posalje ih nazad u Kentaki, a onda ako stigne druga koverta mora da palis sa tog broda (ako je ikako moguce, mada sumnjam u to) i vratis se kuci da bi odradio lekarski i interviju, a posle ......... adios amigos .....

Score
24.07.2010, 16:55
Da, ako se prijavis ove godine, ali samo u periodu oktobar-novembar, ti ces aplicirati za DV-2012. Posedovanje bilo kakve vize nema nikakve veze sa DV i ni u cemu ti nece pomoci jer je DV skroz nesto drugo i odvojeno od svega. E sad koliko ja znam u prijavi navodis tacnu adresu na kojoj boravis, tako da ako bi te izvukli koverat ti stize u Srbiju na adresu koju si stavio u prijavi, tako da mislim da nemozes da ostavis adresu na brodu???? (ispravite me ako gresim) Tako da moras imati nekog kod kuce ko ce te obavestiti da si izvucen, da umesto tebe pripremi dokumenta i posalje ih nazad u Kentaki, a onda ako stigne druga koverta mora da palis sa tog broda (ako je ikako moguce, mada sumnjam u to) i vratis se kuci da bi odradio lekarski i interviju, a posle ......... adios amigos .....

Koliko ja znam mozes da ostavis bilo koju adresu da ti posalju prvo pismo ali moras da imas bazicnu zemlju (drzavljanstvo) da bi znali u koju kvotu da te racunaju. Da bi to uradio, verovatno moras da imas legalni status u zemlji u koju zelis da ti posalju informaciju. Ja sam na primer Srbin i zivim u Madjarskoj, i tu su mi poslali prvo pismo i tu cu ici na interview kada dobijem drugo pismo (uopste ne prihvatam mogucnost da ga ne dobijem). Ukoliko si boravio u nekoj od zemalja duze od 6 meseci nakon svoje 21 godine, moras nabaviti potvrdu policije iz te zemlje da te ne ganjaju ni zbog cega i da nisi bio kod njih u zatvoru, i to je to najtezi deo kod nas "skitaca".

vlad
05.08.2010, 11:27
Mislim da nemas razloga da u ovoj prici sa GC vidis neki problem. Ako bi te izvukli, nakon prijave u okt./nov. za DV 2012, imao bi samo jedno slanje formulara u KCC. Od ove godine se formulari skidaju sa neta, tako da mozes da ih preuzmes sa bilo koje lokacije na planeti. Slanje formulara nazad u KCC nije tako precizirano da bi mogao da zakasnis. Mozes ih poslati i nekoliko meseci nakon sto si dobio potvrdu da si izvucen. Svakako imas prostora za kalkulacije sasvim dovoljno, cak i previse. Samo da te izvuku i bices na konju.

moze pomoc ovako mi izgleda moja aplikacija jesam li ja to poslao,a nemam confirmation number ni onu stranicu da sam poslao

Account Number: 3162486

You have provided all required information for your application. There is nothing else you need to supply. Thank you.



Please complete your application below. It is not completed until the Application
Status says: Completed


APPLICATION STATUS Completed

PERSONAL INFORMATION
Applicant Information Completed
Family Information Not Applicable
Photographs Completed
Login Information Completed

ADMINISTRATIVE FEE PAYMENT
Payment Information Completed

Message Center
Messages from us No Messages
DV-2011 program
Winners of the DV-2011

Score
05.08.2010, 12:55
Iz ovoga je ocigledno da ti prijavu nisi poslao sa zvanicne stranice americke vlade nego sa stranice neke privatne firme koja se bavi pruzanjem usluge prijavljivanja u tvoje ime, za koju si platio (a inace je besplatno).
Dakle TI se NISI prijavio, oni treba da te prijave, a sad da li ce oni to da urade, kad i kako, to je druga stvar kompletno.
Sada ne mozes da se prijavis sam preko ofocijelne stranice ni kad prijavljivanje pocne (a jos nije pocelo) jer ako te provale da si se prijavio dva puta, diskvalifikovan si u istom trenutku.

pekka
05.08.2010, 19:01
Ako nisi platio toj agenciji, preko cije adrese si poslao aplikaciju, i nemoj. Sacekaj oktobar-novembar mesec i prijavi se svojerucno preko zvanicnog sajta, jer je tamo procedura besplatna. Nema potrebe da ti agencije uzimaju "meru" za nesto sto je savrseno jednostavno.

caka i dulle
07.08.2010, 17:40
Moj suprug je završio trogodišnju školu, a ja četvorogodišnju. Da li to znači da ja moram da budem nosilac prijave? Mislim, on očigledno ne može.... a meni je problem to što ja nemam radnog iskustva... s obzirom da sam student... Da li onda mogu da apliciram... Uf, ovo je sve tako komplikovano... Izvinite ljudi što vas davim....

Score
07.08.2010, 18:10
Jel moze neko da mi pojasni sta se kod nas smatra neprihvatljivim vocational degree-jem? Sve 4- godisnje srednje skole te spremaju za neko zanimanje (vocational degree), osim gimnazija, ali i sve imaju prolaz ka nekom fakultetu? Sta bi onda moglo da znaci " Vocational degree that are not considered a basis for further academic study will not be considered equivalent to US high school education"... :wtf:

Zana
07.08.2010, 18:41
Ovo je Wikipedia objavila:

Vocational education or vocational education and training (VET) prepares trainees for jobs that are based on manual or practical activities, traditionally non-academic, and totally related to a specific trade, occupation, or vocation. It is sometimes referred to as technical education as the trainee directly develops expertise in a particular group of techniques or technology.

Pa onda u delu za USA:

Historically, junior high schools and high schools have offered vocational courses such as home economics, wood and metal shop, typing, business courses, drafting and auto repair, though schools have put more emphasis on academics for all students because of standards based education reform.

Imas o tome ovde (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=11923&postcount=33), ili procitaj celu temu (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=224)...

caka i dulle
07.08.2010, 18:57
...poslaću, pa šta bude :) i za mene i za njega... možda ima samo treći stepen, ali zato ima pet i po godina radnog staža u američkoj firmi... valjda i to nešto znači :)
do tada, ja ću pregledati vaše postove, jako su korisni :)
pozdrav svima :D

Score
07.08.2010, 21:53
Ovo je Wikipedia objavila:

Vocational education or vocational education and training (VET) prepares trainees for jobs that are based on manual or practical activities, traditionally non-academic, and totally related to a specific trade, occupation, or vocation. It is sometimes referred to as technical education as the trainee directly develops expertise in a particular group of techniques or technology.

Pa onda u delu za USA:

Historically, junior high schools and high schools have offered vocational courses such as home economics, wood and metal shop, typing, business courses, drafting and auto repair, though schools have put more emphasis on academics for all students because of standards based education reform.

Imas o tome ovde (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=11923&postcount=33), ili procitaj celu temu (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=224)...

Ok, sve sam procitao i nisam postao mnogo pametniji... dakle, postoji li po tvom misljenju a na osnovu navedenih pravila srednja 4-godisnja skola koja te NECE kvalifikovati za vizu? Sta konkretno mislis o mojoj srednjoj trgovackoj, cetvorogodisnjoj skoli? Rekoh, ajd da te pitam, izgledas mi ucena...:obrva:

caka i dulle
08.08.2010, 00:37
hm... čitala, čitala i čitala... i opet mi nije jasno.... :smrc:
ja, dakle mogu da se prijavim s obzirom na to da imam četvorogodišnju školu, a i studira trenutno... ali moj muž ima trogodišnju, da li da ga navodim onda u toj prijavi ili ne :wacko:
on ima petogodišnje iskustvo u američkoj firmi koja je smeštena u beogradu... da li to nešto znači... njegovo zanimanje nije svakidašnje, pa ne mogu ni da nađem kako se to boduje ili šta već...:smrc:

ima li neko ljubazan da pomogne....

Zana
08.08.2010, 00:52
12 godina redovnog skolovanja bilo kog usmerenja je priznato.

Vanredno zavrsavanje cetvrte godine ocigledno ne priznaju - bar sudeci prema poslednjim izvestajima nasih forumasa. Nisu ni nama priznali te su suprugu dali Green Card na osnovu radnog iskustva.

Ja licno ne verujem da mogu u svemu ovome da mnogo pomognem :smrc: osim da ponovo uputim na O*net (http://online.onetcenter.org/) job zone. Od kad smo mi prolazili proceduru, dosta toga se izmenilo a mi u to vreme nismo imali ni forum niti neke informacije online.

Takodje, uputstvo za prijavu je ovde (http://www.zelenalutrija.com/prijava-na-lutriju/uputstvo.php). Svako ko se prijavljuje mora da unese podatke o supruzniku i deci.

Caka, ako nije problem da li mozes da navedes zanimanje supruga? Vise glava donese pametniji zakljucak...

caka i dulle
08.08.2010, 01:07
hvala ti mnogo na brzom odgovoru :) samo sada si i mene bacila u rebus XD zato što sam ja završila i treću i četvrtu godinu vanredno, zbog udaje :/ nisu mi pravili problem kada sam fakultet upisivala, pa me sada ovo sve jako zbunjuje...

moj suprug radi u fabrici limenki u proizvodnji. on je operater na dekorateru, to je kao neka mašina šta ti ja znam. na tom mestu radi već dve godine, a prve tri je bio FPI (final product inspection) opet na nekim silnim mašinama i trakama... ne znam sada bez njega da objasnim :blink:

e, da meni samo na diplomi treće godine piše da je vanredno završeno, a na četvrtoj je zaboravila žena da markira...

a bedak :smrc:

nikako nemamo sreće... a raspitivala sam se i za kanadu i njihovu vizu, ali dok ne završim fax nema šanse da skupim dovoljan broj poena... :smrc:

Zana
09.08.2010, 04:02
Ne verujem da je ta vrsta zanimanja dovoljna za lutriju - kako god, mozda postoji nacin da to proverite sa Ambasadom...

Mozete da probate, mada mislim da je najbolje da sacekate da ti zavrsis fakultet...

Vuvuzela
09.08.2010, 11:28
Tko aplicira temeljem radnog iskustva mora u posljednjih pet godina imati najmanje dvije godine iskustva na poslu određene težine (ranga). Dakle ne zadovoljava dvije godine bilo kakvog iskustva. Uostalom sve je objašnjeno ovdje:

What Occupations qualify for the DV Program?
To determine eligibility based on work experience, definitions from the Department of Labor’s (DOL) O*Net OnLine database will be used. The O*Net Online Database groups job experience into five ―job zones.‖ While many occupations are listed on the DOL Website, only certain specified occupations qualify for the DV Program. To qualify for a DV on the basis of your work experience, you must have, within the past five years, two years of experience in an occupation that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher. How Do I Find the Qualifying Occupations on the Department of Labor Website? Qualifying DV Occupations are shown on the DOL O*Net Online Database. Follow these steps to find out if your occupation qualifies: Select ―Find Occupations‖ and then select a specific ―Job Family.‖ For example, select Architecture and Engineering and click ―GO.‖ Then click on the link for the specific Occupation. Following the same example, click Aerospace Engineers. After selecting a specific Occupation link, select the tab ―Job Zone‖ to find out the designated Job Zone number and Specific Vocational Preparation (SVP) rating range.

IvanaK
24.08.2010, 11:54
Cao ja sam nova na ovom mestu. Suprug i ja planiramo da ove godine prvi put podnesemo zahtev pa bi mi trebalo par informacija, ako mozete da mi pomognete.

Suprug ima treci stepen ss i planirao je da upise vanredno cetvrti, zbog vize, to ocito nema potrebe, posto ne priznaju?
On radi vrlo specifican posao godinama, da li to moze biti dovoljno za aplikaciju.
Ja studiram, zavrsicu, trebalo ni do novembra, pa cu aplicirati sa fakultetom.

Moje pitanje je, sta mislite, da li da podnesme prijavu samo ja, ili i suprug, bez obzira na 3. stepen ss.

IvanaK
24.08.2010, 12:16
I jos jedno pitanjce, kad se misli na radno iskustvo, misli se na ono zanimanje koje pise u diplomi, ili poslodavac daje neku potvrdu o radnom mestu i poslovima koji se obavljaju, ili...
Konkretno, moj muz je zavrsio 3. stepen, automehanicar, a radi godinama kao monter antenskih sistema, rad na visini je u pitanju. Ima i potvrdu o zavrsenom "kursu" za rad na industrijskom uzetu. Kako ovo da formulisemo?

I drugo pitanje, na onom o jobs sajtu, moze li mi neko pomoci da nadjem to sto radi moj suprug, engleski mi je definitivno zardjao.

Hvala

Vuvuzela
24.08.2010, 16:26
IvanaK, bojim se da to što radi suprug neće biti zadovoljavajuće zanimanje jer ** 49-2097.00 Electronic Home Entertainment Equipment Installers and Repairers ** spada u zonu 3, SVP range 6.0 , a minimum je zona 4 ili 5 SVP range 7.0 ili više. Automehaničar je još niže rangiran.

I jos jedno pitanjce, kad se misli na radno iskustvo, misli se na ono zanimanje koje pise u diplomi, ili poslodavac daje neku potvrdu o radnom mestu i poslovima koji se obavljaju, ili...

Hm, dobro pitanje, to i mene interesuje! Zna li netko odgovor na ovo pitanje??

Neverhood
24.08.2010, 21:08
IvanaK, bojim se da to što radi suprug neće biti zadovoljavajuće zanimanje jer ** 49-2097.00 Electronic Home Entertainment Equipment Installers and Repairers ** spada u zonu 3, SVP range 6.0 , a minimum je zona 4 ili 5 SVP range 7.0 ili više. Automehaničar je još niže rangiran.


Video sam bas to sto govoris. Ali kad pogledas kakva su zanimanja sa 7 SVP rang, nema sanse ni sa cetvoro godisnjom srednjom da se obavljaju a ne sa trogodisnjom. Nesto tu ne stima....:wtf:

Vuvuzela
24.08.2010, 22:03
Točno, rang 7 i više - to su inženjeri i management (npr. civil engineer or marketing manager), a to bez fakulteta baš i ne ide. Međutim, koliko sam do sad shvatio, kod njih je radno iskustvo skoro pa važnije od škole. Na gotovo svim oglasima za posao traži se određeni nivo obrazovanja ali je ostavljena i mogućnost kompenzacije potrebnog obrazovanja s radnim iskustvom. Dakle, ako osoba nije završila fakultet ili određenu školu ali je radila u tvrtki xy kao, recimo, marketing manager (što vjerojatno dokazuje da ta osoba posjeduje potrebne kompetencije za obavljanje tog posla - inače je ne bi držali zaposlenom dvije ili više godina) onda oni uvažavaju to iskustvo i moguće je aplicirati temeljem toga.
Pravo pitanje meni i dalje ostaje kako se dokazuje to iskustvo. Ako je potrebna samo potvrda poslodavca (a ne vidim baš neke druge mogućnosti) onda je lako. Bar kod nas nije problem ishoditi neku potvrdu (pa čak i da nisi radio kod tog poslodavca). Ili ako je netko sam sebi poslodavac (obrt ili svoje poduzeće) taj može napisati potvrdu sam sebi kakvu hoće!?

IvanaK
25.08.2010, 08:00
Vuvuzela i neverhood, hvala na izdvojenom vremenu.
Samo da primetim, to nije taj posao, jer ne radi kucne instalacije, vec antenske sisteme za mobilnu telefoniju na fabricke dimnjake, stubove, silose, visine i do 60m. Znate oni ludaci sto vice na kanpcetu na vrh necega :blink: ? Ali nema veze. Ako neko nadje, usput, nesto slicno na onom sajtu nek mi javne, oci mi ispadose.

Ako bi neko znao kako se dokazuje radno iskustvo, mozda na osnovu toga sto pise u radnoj knjizici? Da li su je nekome trazili?

Neverhood
25.08.2010, 13:40
Vuvuzela i neverhood, hvala na izdvojenom vremenu.
Samo da primetim, to nije taj posao, jer ne radi kucne instalacije, vec antenske sisteme za mobilnu telefoniju na fabricke dimnjake, stubove, silose, visine i do 60m. Znate oni ludaci sto vice na kanpcetu na vrh necega :blink: ? Ali nema veze. Ako neko nadje, usput, nesto slicno na onom sajtu nek mi javne, oci mi ispadose.

Ako bi neko znao kako se dokazuje radno iskustvo, mozda na osnovu toga sto pise u radnoj knjizici? Da li su je nekome trazili?
Pretpostavljam da jeste radna knjizica merodavna ili mozda neka potvrda iz socijalnog.
Sto se tice zanimanja bio je samo primer. Jer po toj listi trebao bi da radi na razvoju takvih sistema a ne da se bavi industrijskim alpinizmom, da stavlja glavu na kocku dok instalira iste... Ovo sad nije omalovazavanje nego ukazujem da nesto nije u redu sa tom listom ili sa zahtevanim nivoom radnog mesta. Stvarno su ga uvrnuli pa se ti sad snadji.

IvanaK
25.08.2010, 18:11
Hvala, shvatla sam sta hoces da kazes. Pozdrav

farfarah
26.08.2010, 07:13
Svaka vam čast ljudi na odgovorima koji su nam od velike pomoći.:bravo:
Ja sam nekad davno saznala za ovu lutriju, ali nisam u to baš vjerovala.Tek kad nađoh ovaj site oduševila sam se i odlučila se i ja ove godine prijaviti.
Koliko sam shvatila, treba imati minimalno četverogodišnju srednju školu što mi nije problem jer imam završen ekonomski fakultet. Ali sad me interesuje koje zanimanje da upišem prilikom aplikacije, samo ekonimista ili računovođa, budući da sam ekonomista finansijsko računovodstvenog smijera?
Muž mi ima trogodišnju srednju tako da ću ja biti nosilac aplikacije. Imamo i dijete 2,5godine.
I još nešto- iz Bosne smo.
Postoje li još nekakvi posebni uslovi koje moramo ispunjavati i na šta još bi trebali posebno obratiti pažnju???
Hvala svima na odgovorima!

Score
26.08.2010, 09:00
Svaka vam čast ljudi na odgovorima koji su nam od velike pomoći.:bravo:
Ja sam nekad davno saznala za ovu lutriju, ali nisam u to baš vjerovala.Tek kad nađoh ovaj site oduševila sam se i odlučila se i ja ove godine prijaviti.
Koliko sam shvatila, treba imati minimalno četverogodišnju srednju školu što mi nije problem jer imam završen ekonomski fakultet. Ali sad me interesuje koje zanimanje da upišem prilikom aplikacije, samo ekonimista ili računovođa, budući da sam ekonomista finansijsko računovodstvenog smijera?
Muž mi ima trogodišnju srednju tako da ću ja biti nosilac aplikacije. Imamo i dijete 2,5godine.
I još nešto- iz Bosne smo.
Postoje li još nekakvi posebni uslovi koje moramo ispunjavati i na šta još bi trebali posebno obratiti pažnju???
Hvala svima na odgovorima!

Uopste nije bitno sta upises kao zanimanje, ukoliko ne ides na radno iskustvo umesto skole. Bitno je da imas 4 razreda srednje skole, a za lutriju tvoje fakultetsko obrazovanje ne igra ama bas nikakvu ulogu. Kasnije kada budes trazila posao u USA onda mozda...Ameri su veoma sumnjicavi ako nemas njihovo obrazovanje i ucinice sve da ti otezaju zivot sa stranom diplomom.
To sto ste iz Bosne nema nikakve veze ukoliko zemlja nije presla odredjenu kvotu imigranata za tu godinu i onda ce biti eliminisana iz lutrije za tu godinu, ali nekako sumnjam da ce to biti slucaj sa Bosnom.
I ukoliko niko od vas nema sifilis ili tuberkulozu i nemate teroristicke intencije prema US, niste bili u zatvoru zbog ubistva ili teskog nasija, ne provale da ste ih nesto lagali (ako ste) onda ste u bubnju za izvlacenje, treba vam samo malo srece...poslednje godine je bilo ako se ne varam ukupno 16.000.000 prijava.

selecta
26.08.2010, 10:31
pozdrav svima. procitao sam forum gotovo od pocetka do kraja, svaka cast na ideji i na trudu da se odrzi jedan ovakav forum, skroz je koristan. pitanja koja mene interesuju su da li je iko negdje naisao na statistiku koliko se prijava zaprimi po regionu, po drzavi? pretposatvljam da ima neki proces pri biranju koji u obzir uzima region/drzavu jer inace nas region bi tesko dosao na red? :)

ZeljkoUSA
26.08.2010, 16:08
pozdrav svima. procitao sam forum gotovo od pocetka do kraja, svaka cast na ideji i na trudu da se odrzi jedan ovakav forum, skroz je koristan. pitanja koja mene interesuju su da li je iko negdje naisao na statistiku koliko se prijava zaprimi po regionu, po drzavi? pretposatvljam da ima neki proces pri biranju koji u obzir uzima region/drzavu jer inace nas region bi tesko dosao na red? :)
Ovde (http://www.dvlottery2011.com/dv2011/DV_2011-results.php) je spisak po drzavama koji su dobili prvu kovertu (ne znaci da su svi dobili GC). Sto se tice broja poslatih prijava po drzavi mislim da ne postoji zvanican podatak (ispravite me ako gresim).

Vuvuzela
26.08.2010, 16:39
O ovome se već raspravljalo pa pročitajte!

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=510

sanjin
29.08.2010, 13:16
Molim za savjete.

Uvjete za prijavu na lutriju ispunjavam kroz radno iskustvo. Imam 3-godišnju srednju školu, ali višegodišnje radno iskustvo kao grafički dizajner (registrirano u radnoj knjižici).

Ovo je moja kvalifikacija:
http://online.onetcenter.org/link/summary/27-1024.00#JobZone

Pitanje: Što znači Considerable Preparation Needed pod Title?

Pitanje: Da li je zaista dovoljno što ispunjavam osnovne kriterije - Job Zone Four i SVP Range 7.0 to < 8.0 - ili škola igra ulogu utoliko što se spominje pod Education i Related Experience?

Pitanje: Da li ću se moći zaposliti kao web dizajner iako sam zelenu kartu dobio na temelju poslova kao grafički dizajner?

Pitanje: Da li se moja supruga može prijaviti na temelju završene 4-godišnje škole (ali bez radnog iskustva) i na koji način onda ja mogu preko nje dobiti zelenu kartu - da li je neophodno da ona ode u ameriku da bi u konačnici ja dobio zelenu kartu?

Prvi puta se prijavljujem, idem na DV 2012 što bi trebalo uskoro početi. Puno toga sam pročitao ovdje na forumu, hvala svima koji doprinose svojim iskustvom.

Vuvuzela
29.08.2010, 20:11
Pitanje: Što znači Considerable Preparation Needed pod Title?

To znači da su za obavljanje posla tog tipa potrebne značajne pripreme!

Pitanje: Da li ću se moći zaposliti kao web dizajner iako sam zelenu kartu dobio na temelju poslova kao grafički dizajner?

Kad dobiješ zelenu kartu (ako te izvuku, naravno) možeš se zaposliti na bilo kojem radnom mjestu i raditi bilo koji posao. Green Card je dozvola stalnog boravka i rada u USA i nije vezana uz neko posebno zanimanje! Pretpostavlja se da ćeš raditi ono u čemu imaš iskustva i vjerojatno si onda u tome i dobar, ali mislim da nije nikakav uvjet!

Pitanje: Da li se moja supruga može prijaviti na temelju završene 4-godišnje škole (ali bez radnog iskustva) i na koji način onda ja mogu preko nje dobiti zelenu kartu - da li je neophodno da ona ode u ameriku da bi u konačnici ja dobio zelenu kartu?

Supruga može aplicirati na temelju redovno završene 4-godišnje srednje škole bez ikakvih problema i ako je izvuku ti, kao suprug, također dobijaš GC (ako te navela u aplikaciji naravno haha)! Kao nosioc GC ona u USA mora ući prva ili možete zajedno! Ti ne možeš sam ili prije nje! Ako izvuku tebe onda si ti nosioc i situacija je obrnuta!

Prvi puta se prijavljujem, idem na DV 2012 što bi trebalo uskoro početi. Puno toga sam pročitao ovdje na forumu, hvala svima koji doprinose svojim iskustvom.

Želim ti sreću kao i svima nama koji se prijavljujemo za DV 2012!!!

sanjin
29.08.2010, 22:31
To znači da su za obavljanje posla tog tipa potrebne značajne pripreme!

Hmm... a što to znači? Da li je u pitanju neki dodatni test koji moram položiti? Može li to utjecati na moju prijavu? Ili to nema veze direktno samnom?

Supruga može aplicirati na temelju redovno završene 4-godišnje srednje škole bez ikakvih problema i ako je izvuku ti, kao suprug, također dobijaš GC (ako te navela u aplikaciji naravno haha)! Kao nosioc GC ona u USA mora ući prva ili možete zajedno! Ti ne možeš sam ili prije nje! Ako izvuku tebe onda si ti nosioc i situacija je obrnuta!

Super! Dakle ako supruga kao nosioc dobije GC, a time i ja, teoretski možemo zajedno ući u US i ona se može vratiti već nakon tjedan dana a ja mogu ostati? To je OK?

Želim ti sreću kao i svima nama koji se prijavljujemo za DV 2012!!!

Također :-) I hvala velika na brzom feedbacku!

Još jedno pitanje. U kojem trenutku je bitno da imamo važeću putovnicu? Obje su istekle (nije nam trebalo) pa me zanima da li moramo raditi odmah nove ili to npr. radimo kada dođe do konačnog odlaska?

Vuvuzela
29.08.2010, 23:07
Hmm... a što to znači? Da li je u pitanju neki dodatni test koji moram položiti? Može li to utjecati na moju prijavu? Ili to nema veze direktno samnom?

Nema nikakav test, to je samo opis koji ide uz poslove zone four! Ne opterećuj se s time. Ako imaš iskustvo na poslovima potrebnog ranga i imaš dokaz za to, to je to! Ovo samo govori da poslove tog ranga ne može obavljati bilo tko već su potrebne značajne pripreme za to (edukacija, praksa i iskustvo...)

Super! Dakle ako supruga kao nosioc dobije GC, a time i ja, teoretski možemo zajedno ući u US i ona se može vratiti već nakon tjedan dana a ja mogu ostati? To je OK?

Yes, this is OK! Ali i ona mora boraviti više od 6 mjeseci godišnje u USA kako ne bi izgubila GC, ali to valjda znaš ako si pročitao sve na ovom forumu, ako nisi - čitaj!

Još jedno pitanje. U kojem trenutku je bitno da imamo važeću putovnicu? Obje su istekle (nije nam trebalo) pa me zanima da li moramo raditi odmah nove ili to npr. radimo kada dođe do konačnog odlaska?

Nažalost za ovo nisam siguran! Ja mislim da treba već kod prijave, ali to nek odgovori netko od iskusnijih članova da ne širim neprovjerene informacije!

dreadnot
30.08.2010, 08:39
Koliko ja mogu da se prisetim, pasos/putovnica ti ne treba sve do lekarskog pregleda, tamo ti upisu broj u tvoje papire, i naravno za ambasadu/intervju, tako da za sada nije drama, opusteno planirajte vadjenje novih...

sanjin
30.08.2010, 14:47
Yes, this is OK! Ali i ona mora boraviti više od 6 mjeseci godišnje u USA kako ne bi izgubila GC, ali to valjda znaš ako si pročitao sve na ovom forumu, ako nisi - čitaj!

Ok, dosta toga sam već pročitao, ali priznajem ima toga još puno za pročitati. Tnx!

sanjin
30.08.2010, 14:49
Koliko ja mogu da se prisetim, pasos/putovnica ti ne treba sve do lekarskog pregleda, tamo ti upisu broj u tvoje papire, i naravno za ambasadu/intervju, tako da za sada nije drama, opusteno planirajte vadjenje novih...

Meni to isto izgleda logicno jer koliko vidim u prijavi za DV nigdje se ne upisuje putovnica. Pa lako napravim ako tj. kada dobijem prvu kuvertu :-)

orozinho
31.08.2010, 13:56
Ovde (http://www.dvlottery2011.com/dv2011/DV_2011-results.php) je spisak po drzavama koji su dobili prvu kovertu (ne znaci da su svi dobili GC). Sto se tice broja poslatih prijava po drzavi mislim da ne postoji zvanican podatak (ispravite me ako gresim).
WOOOOW. Pa ja sam mislio da je to broj ljudi koji je dobio GC?!! Kad ono mauna.
Pa to je jako malo. Jel zna itko podatak o broju prijava u HR,BiH ili SRB?

Magelan
31.08.2010, 18:09
Kao sto je Zeljko gore napisao, ne postoji zvanicni podatak koliko je prijava poslato iz svake drzave tako da nema teorije da vodimo ikakavu statistiku :smrc:

A i svake godine menjaju broj dobitnika po drzavama tako da se nikad ne zna :smrc:

cojce
09.09.2010, 10:21
Pozdrav ljudi
Ja imam zavrsenu trogodisnju srednju skolu i kasnije zavrsen 5 stepen strucne spreme i 7 god radnog iskustva.
Zanima me da li ja mogu aplicirati za GC.
Hvala

Ninovranje
09.09.2010, 14:20
Pozdrav ljudi
Ja imam zavrsenu trogodisnju srednju skolu i kasnije zavrsen 5 stepen strucne spreme i 7 god radnog iskustva.
Zanima me da li ja mogu aplicirati za GC.
Hvala

Neznam sta da ti kazem i ja takodje imam V stepen, ali mislim da je problem u tome sto se V stepen zavrsava vanredno a ovde valjda treba da si isao u onu redovnu skolu i to se samo racuna. Ja sam zavrsio prvo IV pa onda na V, a ti si u stvari dao specijalisticki ispit i to se kod nas kao racuna V stepen. Mislim da je pravilo 8+4 a ti si sa 8+3.

A za radno iskustvo ti treba dokaz npr da ti je upisan u radnu knjizicu i da to tvoje zanimanje je na listi poslova koja se navode za GC.

Neverhood
10.09.2010, 15:16
Instrukcije za 2012:

http://travel.state.gov/pdf/DV-2012%20instructions.pdf

Score
10.09.2010, 16:11
...i nema vise koverata i pisama....sve preko interneta i broja koji dobijete pri registraciji.
Entry Status Check will be the sole means of informing you of your selection for DV-2012, providing instructions to you on how to proceed with your application, and notifying you of your appointment for your immigrant visa interview, so it is essential you retain your confirmation number.

Ninovranje
10.09.2010, 19:00
Eeeeeeeeeeee a nije zanimljivo, ovako svaki dan cekas cika postara da ti donese koverat, ma salim se ovako ce biti mnogo bolje i brze, a uz to i jeftinije (ne placas ptt za slanje dokumenta), samo kad bi jos i lekarski i odlazak u ambasadu mogli obaviti online .... xi xi xi

selecta
11.09.2010, 09:06
Smanjili su i broja dana za prijavu. Za 2011. je prijava bila do 30. novembra, a sad za 2012 je do 3. novembra. Nadam se da ce stranica raditi kako treba usljed opterecenja.

stjuart83
12.09.2010, 19:42
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje, pa bih molio za odgovor.
Kada sam zavrsio osnovnu skolu pauzirao sam jednu godinu i posle upisao srednju zavrsio je pa fakultet... Da li meni moze da predstavlja problem za ucesce na lutriji to sto sam pauzirao godinu dana posle osnovne skole?
Unapred sam zahvalan na odgovoru!

Score
12.09.2010, 20:18
Pozdrav svima!
Imam jedno pitanje, pa bih molio za odgovor.
Kada sam zavrsio osnovnu skolu pauzirao sam jednu godinu i posle upisao srednju zavrsio je pa fakultet... Da li meni moze da predstavlja problem za ucesce na lutriji to sto sam pauzirao godinu dana posle osnovne skole?
Unapred sam zahvalan na odgovoru!

Ne brate, nema nikakve veze bitno je da imas 8 zavrsenih redovno, i 4 srednje i to redovno - ne vanredno. Fakultet nema mnogo veze kod kvalifikacija za ucesce na lutriji.

Vuvuzela
12.09.2010, 21:01
Kako fakultet nema veze? Pa zar ne možeš vanredno završiti srednju i ako si završio fakultet aplicirati temeljem fakulteta??

Neverhood
12.09.2010, 21:28
A mozes aplicirati i na osnovu zavrsenog fakulteta. Ali kao sto Score kaze ne smatra se privilegijom, ili ti, isto imas sanse da te izvuku ako si za nivo obrzovanja naveo fakultet kao i ako si naveo srednju skolu.

Score
12.09.2010, 21:39
Kako fakultet nema veze? Pa zar ne možeš vanredno završiti srednju i ako si završio fakultet aplicirati temeljem fakulteta??

Ne bi bilo logicno da ne mozes da das diplomu fakulteta umesto diplome cetvorogodisnje skole. Oni tu srednjoskolsku diplomu traze kao minimum najverovatnije da bi bili sigurni da si "zaposljiv". Medjutim, ne treba stvari gledati logicno, nego na osnovu pravila koja su napisana i oslonjati se samo na to. u slucaju nejasnoca, uvek resitiu dilemu licnim kontaktom - moj savet. A pisano pravilo u vezi sa tvojim pitanjem glasi:
The law and regulations require that every entrant must have at least a high school education or its equivalent or have, within the past five years, two years of work experience in an occupation requiring at least two years’ training or experience. A “high school education or equivalent” is defined as successful completion of a twelve-year course of elementary and secondary education in the United States or successful completion in another country of a formal course of elementary and secondary education comparable to a high school education in the United States. Only formal courses of study meet this requirement; correspondence programs or equivalency certificates (such as the G.E.D.) are not acceptable.

Tvoja srednja skola je vanredna i kao takva ne bi prosla, ali ako imas zavrsen fakultet, to bi trebalo (kazem TREBALO) da im bude dovoljno, zar ne, medjutim to ne pise u pravilima...

Ninovranje
12.09.2010, 21:47
Kako fakultet nema veze? Pa zar ne možeš vanredno završiti srednju i ako si završio fakultet aplicirati temeljem fakulteta??

Mislim da je minimalni uslov da si zavrsio srednju skolu 8 godina + srednju 4 godine, tj da minimum imas 12 godina skole, a to sto imas fakultet nema veze, e sad ako si srednju zavrsio vanredno pa onda imas fakultet, nigde ti na diplomi ne pise da imas srednju skolu vanredno, a takodje ti ni na diplomi fakulteta ne pise da li si isao kao finansiran iz budžeta ili samofinansirajuci???

Tako da zavisno koju skolu imate oznacite i tu stavku:

Osnovna škola - Elementary School
Srednja škola - High School Degree
Viša škola (2god) - Associate Degree
Fakultet (3bolonjska-4god) - Bachelor's Degree
Magistar - Master Degree
Doktor - Ph.D.

Ako imas fakultet ti ne pominju srednju nego stavi Bachelor's Degree i ispunjavas uslov,a ako imas samo srednju 4 godine stavi High School Degree pa takodje ispunjavas uslov.

Evo i link pa mozda vam i to nesto pomogne jer je vecim delom vec bilo price o tome:

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=56

Ninovranje
12.09.2010, 22:11
Epa nismo :woohoo: :no: :==D: :smrc: uvek ce postojati neko pitanje samo da se ne pogresi jer se svako od nas (izuzev vas koji ste dobili GC) boji da ga ne diskvalifikuju.

Evo i ja bih imao jedno pitanje malo vezano za sliku, da li bas mora pozadina da bude bela??? Naime znam da nesme da bude sarena, a da li u obzir dolazi malo zelenkasta, ne mnogo i ne bas da je zeleno nego blago zelena??? Tamo sam procitao da treba biti ''neutral, light-colored background''. To znaci neutralna ili bela a ovo drugo ako ja mogu dobro prevesti kao svetlo obojena, tipa plavkasta, zelenkasta i tako slicna? Recimo neznam da li je tako ali kad se slikas kod fotografa za Licnu kartu ili Pasos, onda stanes do onu tablu koja je svetlo plave boje? Da li takva slika moze da se upotrebi? Ili iskljucivo bela pozadina?

Zana
12.09.2010, 22:22
Pa sad :grin: imas obrazovanje koje imas - kako god da okrenes tu nesto nema mnogo razmisljanja niti mozes pogresno da odgovoris. Ne mozes da budes diskvalifikovan zbog "pogresnog odgovora" vec da ne ispunjavas uslove. Minimum od 12 godina redovnog skolovanja je prilicno jasno, zar ne?

Drugo - "neutral" ovde znaci "bez boje" i tu se podrazumevaju bela, crna, bez, i siva. Po "nasoj" definiciji ovde - "light" varijanta bi znacilo neznatno "sivkato" ili "braonkasto".

Vuvuzela
12.09.2010, 22:52
Tvoja srednja skola je vanredna i kao takva ne bi prosla, ali ako imas zavrsen fakultet, to bi trebalo (kazem TREBALO) da im bude dovoljno, zar ne, medjutim to ne pise u pravilima...

Moja srednja nije vanredna pa nemam s tim problema, reagirao sam na :

Fakultet nema mnogo veze kod kvalifikacija za ucesce na lutriji.

Fakultet nema veze u smislu nekih povlastica kod izvlačenja, ali i te kako ima veze jer ti omogućuje prijavu iako imaš srednju školu završenu vanredno! Samo na to se odnosila moja opaska!

Here we are again svake godine u isto vreme - a ja taman pomislila da smo razjasnili sve nedoumice oko neophodnog obrazovanja

Iako je sve do u detalje već razjašnjeno na ovom forumu, uvjeren sam da uskoro slijede tone pitanja od nove generacije DV2012 jer mnogi ne pročitaju sve, a došlo je i do nekih promjena pa će se i neki novi problemi pojavljivati !!

lenhi
13.09.2010, 14:07
Kao prvo ovo sa procentima na glavi u vezi slike za prijavu koliko šta zauzima je po meni obična glupost. Kada bi svi mjerili i pridavali tome značaja više od pola prijava bi odmah otpalo.
Ono što bih ja ovaj put pitao je sledeće.
U zvaničnom uputstvu ove godine kao i prethodnih uz uputstvo ubace i najčešće postavljena pitanja. Da li se stariji forumaši sjećaju da li je u prethodnim uputstvima sledeće pitanje bilo kao i ovaj put:
IF I AM SUCCESSFUL IN OBTAINING A VISA THROUGH THE DV PROGRAM, WILL THE U.S. GOVERNMENT ASSIST WITH MY AIRFARE TO THE UNITED STATES, PROVIDE ASSISTANCE TO LOCATE HOUSING AND EMPLOYMENT, PROVIDE HEALTHCARE, OR PROVIDE ANY SUBSIDIES UNTIL I AM FULLY SETTLED?
No, applicants who obtain a DV are not provided any type of assistance such as airfare, housing assistance, or subsidies. If you are selected to apply for a DV, you will be required to provide evidence that you will not become a public charge in the United States before being issued a visa. This evidence may be in the form of a combination of your personal assets, an Affidavit of Support (Form I-134) from a relative or friend residing in the United States, and/or an offer of employment from an employer in the United States.

Znam da ste svi nosili razna pozivna pisma u ambasadu koja su stizala i kao obična e-mail poruka, a da li je isto ovako u uputstvu pisalo i ranije ili je ovo novost?
Po ovome obrazac I-134 je obavezan, a svi znamo kolika je on razlika da ga neko popuni i šta treba da garantuje od običnog e-maila gde će napisati da vas prima dok se ne snađete i bla bla slično tome!

celestine
13.09.2010, 14:10
uvek je to pisalo tako ali nije se trazilo pod obavezno, narocitu u bg ambasadi. toliko ja znam od drugih

dragance
13.09.2010, 16:55
Tacno tako.Oduvek je to stojalo u pravilima samo sto je ljude mrzelo da citaju.

Taji
13.09.2010, 17:42
[
No, applicants who obtain a DV are not provided any type of assistance such as airfare, housing assistance, or subsidies. If you are selected to apply for a DV, you will be required to provide evidence that you will not become a public charge in the United States before being issued a visa. This evidence may be in the form of a combination of your personal assets, an Affidavit of Support (Form I-134) from a relative or friend residing in the United States, and/or an offer of employment from an employer in the United States.[/B]

Znam da ste svi nosili razna pozivna pisma u ambasadu koja su stizala i kao obična e-mail poruka, a da li je isto ovako u uputstvu pisalo i ranije ili je ovo novost?
Po ovome obrazac I-134 je obavezan, a svi znamo kolika je on razlika da ga neko popuni i šta treba da garantuje od običnog e-maila gde će napisati da vas prima dok se ne snađete i bla bla slično tome![/QUOTE]




Ako tvoj "personal assets" zadovoljava ili vec imas obezbjedjen posao kad stignes, onda ti niko nece traziti I-134, ali s obzirom da nasi ljudi vecinom nemaju uslove da skupe neku vecu kolicinu novca a pogotovo da nadju posao prije dolaska na razgovor u ambasadi (mislim na izvod iz banke ili potvrdu o poslu), onda se ambasada zeli obezbjediti sa I-134 i biti sigurna da neces pasti na teret drzave kad dodjes ovamo. Kolika bi to bila zadovoljavajuca cifra da ne bi bio potreban I-134 tesko je reci. Na dugo i na siroko se ovdje raspravljalo pa procesljaj forum da nadjes te info. Nekome je puno i $5.000 a nekome malo i $60.000 da bi krenuo na put.........ja licno mislim (ogradjujem se unaprijed od tacnosti podatka) da nekih $10,000 do $15.000 bi bilo sasvim prolazno u ambasadi (u svakom slucaju to zavisi od ambasadora sta on misli).
Affidavit of Support (Form I-134) obavezuje onoga ko ti ga da da ce da bude tvoj sponzor sto ce se tesko dobiti od prijatelja ili rodbine jer, sve dok ne dobijes drzavljanstvo tvoje troskove pokriva sponozor ako ti sam nisi u stanju da se finansijski izdrzavas. GC vazi 10 godina a do drzavljanstva moras da skupis 5 godina....pa ti sam vidi, podji od sebe, da li bi ti nekome dao tu mogucnost da ga ti finansiras svo to ili neko odredjeno vrijeme ako sam nije u stanju??
Svaka cast i rodbini i prijateljima ali ja licno mogu da dam takvo sponzorstvo samo svom djetetu, recimo, jer je moja krv i meso:grin:, pa kako god da nam bude kasnije. Logicno, zar ne?

zagor83
14.09.2010, 14:31
Nov sam na forumu i jos nisam stigao da prelistam sve ove postove,
interesuje me sledece, imam 27 godina i zavrsio sam elektrotehnicki fakultet i diplomirani inzenjer racunarstva i automatike - master, devojka ima 26 godina i zavrsila je fax sa zvanjem Diplomirani menadžer u hotelijerstvu, turizmu i sportu, bili smo u Americi 2 puta preko Work & Travel programa, sada bi hteli da apliciramo, pa je pitanje sledece da li su nam vece sanse ukoliko smo vencani i da li je problem ako apliciramo da smo kao vencani a vencamo se tek za par meseci?

Unapred hvala

Neverhood
14.09.2010, 15:36
Prijavljujete se dvoje, vencani ili ne, sanse su iste. Jedino ako se prijavite vec vencani posle u ambasadi ne morate da pravdate vasu vezu.
Neverujem da bi neko sa foruma predlozio da lazete o trenutnom bracnom statusu. Zamislite da vas izvuku i u ambasadi prstom ukazu na datum vencanja i zbog istog vas odbiju...
Inace malo pretrazite forum jer tema je doooobro izribana :)

Isabelle
18.09.2010, 20:27
Pozdrav svima :)

Nova sam na forumu i manje vise sam shvatila kako stvari ferceraju sa ovom lutrijom i ''zelenkom'' :) Molila bih za malu pomoc..


Naime ja i decko ( vjerenik) planiramo da apliciramo obadvoje za zelenu kartu sad u oktobru, dakle, za 2012god. e sad...Ne mozemo stici da se uzmemo do oktobra, novembra jer on radi vani, pa me zanima ako kojim slucajem a daj Boze jedno od nas dvoje bude izvucen, a sklopimo brak nakon izvlacenja a prije intervjua i vize i svega ostalog, kakva je preocedura da i on dobije ZK, i da li je moguce uopste, i naravno obrnuto ako njega izvuku kako ide za mene itd....Da li se smije odmah navesti u aplikaciji ''married'' pa se kasnije uzeti, moze to biti i prije izvlacenja ali ne mozemo stici prije aplikacije.

Hvala unaprijed. :)

spectra
18.09.2010, 20:44
Pozdrav svima :)

Nova sam na forumu i manje vise sam shvatila kako stvari ferceraju sa ovom lutrijom i ''zelenkom'' :) Molila bih za malu pomoc..


Naime ja i decko ( vjerenik) planiramo da apliciramo obadvoje za zelenu kartu sad u oktobru, dakle, za 2012god. e sad...Ne mozemo stici da se uzmemo do oktobra, novembra jer on radi vani, pa me zanima ako kojim slucajem a daj Boze jedno od nas dvoje bude izvucen, a sklopimo brak nakon izvlacenja a prije intervjua i vize i svega ostalog, kakva je preocedura da i on dobije ZK, i da li je moguce uopste, i naravno obrnuto ako njega izvuku kako ide za mene itd....Da li se smije odmah navesti u aplikaciji ''married'' pa se kasnije uzeti, moze to biti i prije izvlacenja ali ne mozemo stici prije aplikacije.

Hvala unaprijed. :)
Prije svega zelim ti dobrodoslicu :)

A sad odgovor: ni slucajno ne navodite da ste "married", jer je to automatska diskvalifikacija ako vas izvuku i vide kasniji datum vjencanja od dana apliciranja. :no:
Nego, unesite kako jeste - "single". Pa se vjencajte kako ste planirali, a ako vas izvuku onda se u prvoj koverti salju dokumenti sa statusom "married", vjencani list itd...uglavnom saznaces te detalje kad vec dodje vrijeme za to... :book:

Isabelle
18.09.2010, 20:50
Spectra hvala ti mnogo...I za odgovor i za dobrodoslicu, ovaj forum je stvarno super, bas se brzo dobije odgovor...

Obradovala si me,, jer sam mislila da ce ici mnogo komplikovanije...A mi inace zivimo skupa vec dugo tako da nece biti problem dokazivati da nije neki brak iz interesa u slucaju da to pomisle.....A s obzirom da imamo prijatelja u USA, i vec obezbijedjen stan za nas nece ni to biti problem, imamo skolu obadvije, mislim da ispunjavamo sve uslove....Eto samo nam srece malo treba...Ali to je vec druga tema....

:1072:

Isabelle
19.09.2010, 11:31
Jel ovo stvarno tacno da od ove godine nema vise ovih koverata, sve elektronskim putem ili?

Jedno pitanjce: Ovaj uslov da moras tamo biti 6 mjeseci da bi se racunala godina, jel to 6 mjeseci u komadu, ili u zbiru ukupnom?? Moze li se biti 2 mjeseca pa mjesec vani, pa opet nazad u USA? Pitam za decka jer on radi vani, a ja bih ostala tamo cijelo vrijeme :)

mijan
21.09.2010, 20:23
Cao drugari
Da li ja mogu imati problema sa prijavljivanjem zato sto sam nakon srednje TROGODISNJE skole, regularno i redovno upisao i zavrsio Visu skolu sa srednjom trogodisnjom skolom? Kako ameri na to gledaju?
Tamo pise kao uslov potrebno zavrseno 12 godisnje skolovanje ekvivalentno americkom!

Gugly
22.09.2010, 12:56
..Ima li smisla da se prijavljujem za DV lutriju 2012, a izvukli su me za 2011-tu, (tj. za sada sam dobio samo 1. koverat)?
Nesto se mislim, za slucaj da ne dobijem taj drugi..ne znam koja je verovatnoca za tako nesto..Ja kontam nekih 50%, obzirom da su u tom prvom izvlacenju izvukli duplo vise ljudi nego sto primaju..Pa ako puknem, da budem bar u igri za sledecu godinu..
To je neka moja logika..Ispravite me ako gresim..Nov sam na sajtu..Nisam jos iscitavao forum..

Score
22.09.2010, 13:10
..Ima li smisla da se prijavljujem za DV lutriju 2012, a izvukli su me za 2011-tu, (tj. za sada sam dobio samo 1. koverat)?
Nesto se mislim, za slucaj da ne dobijem taj drugi..ne znam koja je verovatnoca za tako nesto..Ja kontam nekih 50%, obzirom da su u tom prvom izvlacenju izvukli duplo vise ljudi nego sto primaju..Pa ako puknem, da budem bar u igri za sledecu godinu..
To je neka moja logika..Ispravite me ako gresim..Nov sam na sajtu..Nisam jos iscitavao forum..

Ne, brate, kakvi...dobices koverat, skoro sto posto, samo treba da se strpis malo. Ljudi otpadaju na intervjuima, nemaju para da plate vizu, ili se predomisle, i sl. ili su nesto grozno pogresili pri popunjavanju formulara koji su poslali u Kentaki. Ukoliko si ti medju tim, nema svrhe slati novu prijavu, sanse da te ponovo izvuku su kriminalno male, a i da te izvuku sada vec imas "dosije" pa si puko opet... Cekaj na pismo i najverovatnije ce doci za koji dan, ako ne, pisi im e-mail ili zovi ambasadu u tvojoj zemlji (pa otkud znam da li si u Bosni, Hrvatskoj Srbiji, Makedoniji...)?

lavex
22.09.2010, 13:21
..Ima li smisla da se prijavljujem za DV lutriju 2012, a izvukli su me za 2011-tu, (tj. za sada sam dobio samo 1. koverat)?
Nesto se mislim, za slucaj da ne dobijem taj drugi..ne znam koja je verovatnoca za tako nesto..Ja kontam nekih 50%, obzirom da su u tom prvom izvlacenju izvukli duplo vise ljudi nego sto primaju..Pa ako puknem, da budem bar u igri za sledecu godinu..
To je neka moja logika..Ispravite me ako gresim..Nov sam na sajtu..Nisam jos iscitavao forum..

Htjedoh da pitam nešto slično! Pošto smo broj 27*** nije baš sigurno da ćemo doći na red za drugu kovertu. Da li da se prijavljujemo i za ovu godinu ili da čekamo, pa šta bude? Dok mi saznamo da li je došlo do našeg broja ili ne prijavljivanje će već biti završeno. :twitch:

Score
22.09.2010, 13:27
Htjedoh da pitam nešto slično! Pošto smo broj 27*** nije baš sigurno da ćemo doći na red za drugu kovertu. Da li da se prijavljujemo i za ovu godinu ili da čekamo, pa šta bude? Dok mi saznamo da li je došlo do našeg broja ili ne prijavljivanje će već biti završeno. :twitch:

Jesi cuo ono da grom ne udara dva puta u isto mesto? Ja bih cekao, daleeeeeko su ti vece sanse da dobijes drugi koverat nego da te ponovo izvuku od pocetka...a i za tebe vazi sve kao i iz predhodne moje poruke...Ajd' srecno!

Gugly
22.09.2010, 20:42
Ne, brate, kakvi...dobices koverat, skoro sto posto, samo treba da se strpis malo. Ljudi otpadaju na intervjuima, nemaju para da plate vizu, ili se predomisle, i sl. ili su nesto grozno pogresili pri popunjavanju formulara koji su poslali u Kentaki. Ukoliko si ti medju tim, nema svrhe slati novu prijavu, sanse da te ponovo izvuku su kriminalno male, a i da te izvuku sada vec imas "dosije" pa si puko opet... Cekaj na pismo i najverovatnije ce doci za koji dan, ako ne, pisi im e-mail ili zovi ambasadu u tvojoj zemlji (pa otkud znam da li si u Bosni, Hrvatskoj Srbiji, Makedoniji...)?

Iz Srbije, brale! ;) Hvala na savetu..
Vidim da si prilicno upucen u celu stvar, saradjivacemo mi jos ;)

spectra
22.09.2010, 22:55
..Ima li smisla da se prijavljujem za DV lutriju 2012, a izvukli su me za 2011-tu, (tj. za sada sam dobio samo 1. koverat)?
Nesto se mislim, za slucaj da ne dobijem taj drugi..ne znam koja je verovatnoca za tako nesto..Ja kontam nekih 50%, obzirom da su u tom prvom izvlacenju izvukli duplo vise ljudi nego sto primaju..Pa ako puknem, da budem bar u igri za sledecu godinu..
To je neka moja logika..Ispravite me ako gresim..Nov sam na sajtu..Nisam jos iscitavao forum..

Ako si dobio prvi koverat, kao sto rece Score - dobices drugi garant, na forumu jos niko nema da je dobio prvi, a da nije drugi..

A sto se tice ponovne prijave, nije se zabranjeno prijaviti - znam cak i da su se neki s foruma prosle godine prijavljivali ponovo, ali svi su vec otisli u USA s prvim izvlacenjem! :)

lenhi
23.09.2010, 20:38
Kako neki uopste i ne citaju postove na forumu, zar je toliko tesko? Pa na ovo pitanje imas milion odgovora, a vec smo o tome pricali i na strani 5 ovog posta, da si samo procitao od prve stranice ne bi ovo pitao.

Mislim da nisi u pravu i ne znam zašto misliš da je pitanje odgovoreno milion puta kad nije tačno. Možda je odgovoreno u kontekstu četvorogodišnja srednja + fakultet pa se ljudi tripuju hoće da im drugi vide da su University degree!
Čovjeka zanima kako će mu ameri tretirati TROGODIŠNJU srednju školu bez obzira što je posle srednje TROGODIŠNJE redovno završio Višu školu i što je to kod nas normalno u zakonu. Šta ako kazu po našem zakonu u Americi sa 8+3 ne možes studirati, i ne priznajemo ti diplomu Više škole, a sa srednjom trogodišnjom ne možeš dobiti vizu?! Koliko vidim svi pravi savjeti na forumu se odnose na način da se razmišlja po njihovim zakonima a ne po našim da bi bili sigurni u dobitnu informaciju! Ne vidim da je pitanje toliko glupo i početničko?!
Moje mišljenje je da je pitanje diskutabilno, i da bi trebalo još ispitati to, mada mislim da bi trebalo pozitivno proći na intervju.

Ninovranje
23.09.2010, 21:38
Sa zavrsenom visom skolom on se moze prijaviti na lutriji, a kako ce mu priznati srednju skolu zavisi sta tamo zeli da radi. Neznamo koju je visu skolu zavrsio pa ni da li ce mu je uopste i priznati. Sad ako mu je priznaju niko ga verovatno nece ni pitati za srednju skolu, bitan je onaj najvisi zavrsen stepen, medjutim ukoliko mu ne priznaju diplomu vise skole pitanje je da li ce mu dozvoliti da sa 8+3 upise neki fax? Ili ce u krajnjem slucaju morati prvo da zavrsi njihovu srednju, ako je to moguce pa tek onda na fax.

Ono sto je najbitnije da ispunjava uslov za ucesce na DV, a ostalo kad za to dodje vreme. Ako gresim sorry svima, nije mi bila namera da nekog uvredim ili lose informisem. Pozz

lenhi
23.09.2010, 22:09
Mislim da ti nisi shvatio suštinu njegovog pitanja. Njega zanima da li će mu u ambasadi (ako ga izvuku) kad ode na intervju pasti u vodu svi planovi zbog srednje trogodišnje škole?!
Pusti teorije šta sa tim kad ode u SAD. Vjerovatno je vidio da sa trogodišnjom na razgovor ne vrijedi ići, a ako u ambasadi ne budu priznali našu Višu škole posle trogodišnje srednje, gotov je, nema vize! Džaba planovi itd. Možemo mi misliti da je ispunio uslove za učešće, ali ako to padne u jednom danu u ambasadi šta onda?!

Ninovranje
23.09.2010, 22:21
Onda mu ne preostaje nista drugo nego da konkurise na osnovu radnog iskustva (ako ga ima)???

puza2006
23.09.2010, 23:35
Prije svega, pozdravljam sve ljude dobre volje i koji su voljni da pomognu ( a takvih je na forumu dosta)....
Eeee ovako, u zadnje vrijeme su mi jako podgrijali moje interesovanje o odlasku preko bare i potrazi za boljim zivotom, tako da sam odlucio da podnesem prijavu za DV 2012 pa kako bude i citajuci forum dosta mi je slika jasna kako i sta, osim jedne "sitnice"?
Dosta polemike se ovdje vodi oko skolskog obrazovanja u popunjavanju prijave i dosta toga je jasno i glasno objasnjeno ali ja ne mogu da skontam nikako par stvari!?

USLOVI: ŠKOLSKA SPREMA ILI STRUČNA NAOBRAZBA

Podnosilac prijave za Program DV-2012 mora imati:
srednjoškolsko obrazovanje ili završeno dvanaestogodišnje školovanje (završene osnovna i srednja škola), što odgovara američkoj srednjoškolskoj diplomi, ili
dvije godine radnog iskustva u zadnjih pet godina u zanimanju koje zahtijeva barem dvije godine obuke ili iskustva prema pravilima američkog Ministarstva rada.
Ako ne ispunjavate ove uslove, NE ŠALJITE prijavu.

KOJI JE NAJVIŠI STEPEN ŠKOLSKE SPREME KOJU STE STEKLI DO SADA? Morate navesti koje od sljedećeg predstavlja vaš najviši stepen obrazovanja (1) SAMO osnovna škola, (2) srednja škola, bez mature, (3) srednja škola sa maturom, (4) stručna skola, (5) neki visokoobrazovni kursevi, (6) fakultetske diplome, (7) neki postdiplomski kursevi, (8) magisterij, (9) neki kursevi iz doktorskog programa, (10) zvanje doktora nauka.

Ja imam zavrsene 3 godine srednje skole sa maturom, upisanu visu skolu (sto znaci da nju ne mogu navesti jer je nisam zavrsio), a radim zadnje 3 godine kao direktor komercijale u privatnom preduzecu.
Kad dodje vrijeme popunjavanja prijave sta da stavim?
Znaci, nemam 8+4 obrazovanje koje je minimum (iako mi nije jasno ovo sa srednjom skolom sa i bez mature), ali imam radno iskustvo na dobrom poslu.
Znaci, ako cekiram srednju skolu sa maturom i npr. izvuku me za daljnju obradu, jesam slagao svoje obrazovanje?
U uputstvima vezano za prijavu nigdje ne vidim rubriku vezanu za: dvije godine radnog iskustva u zadnjih pet godina u zanimanju koje zahtijeva barem dvije godine obuke ili iskustva prema pravilima američkog Ministarstva rada ako zelim da idem na tu varijantu?

Mislim da ce nekome biti jasne moje nedoumice, a stvarno se trudim na forumu shvatiti postove i teme koje pricaju ovu pricu oko obrazovanja ali ne ide mi nesto bas!
Toliko od mene za sada!
Pozz...

Zana
24.09.2010, 02:11
Imali smo takav slucaj na ovoj temi (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=510). Probaj sa Marketing Manager (http://online.onetcenter.org/link/summary/11-2021.00)ili Sales Manager (http://online.onetcenter.org/link/summary/11-2022.00), tu je level izmedju 7 i 8. Ipak, u opisu ovih pozicija stoji da je potreban fakultet ili intenzivan trening i iskustvo - ne znam da li 3 iskustva moze da prodje ako struka srednje skole nije povezana sa sadasnjim poslom. Na primer, ako je srednja skola trgovacka III stepen a posao Sales Manager u fabrici obuce na poziciji saradnje sa lancom prodavnica - mislim da moze da prodje. Ali ako je skola varilac III stepen, a pozicija komercijalni direktor na stovaristu gradjevinskog materijala - onda ne verujem. Sto ti rece - ne znam kako covek da bude pametan u toj situaciji...

Zana
24.09.2010, 02:24
Mislim da ti nisi shvatio suštinu njegovog pitanja. Njega zanima da li će mu u ambasadi (ako ga izvuku) kad ode na intervju pasti u vodu svi planovi zbog srednje trogodišnje škole?!
Pusti teorije šta sa tim kad ode u SAD. Vjerovatno je vidio da sa trogodišnjom na razgovor ne vrijedi ići, a ako u ambasadi ne budu priznali našu Višu škole posle trogodišnje srednje, gotov je, nema vize! Džaba planovi itd. Možemo mi misliti da je ispunio uslove za učešće, ali ako to padne u jednom danu u ambasadi šta onda?!

Ja bih rekla da kad im se preda diploma vise skole vise ne bi trebalo da ih se tice srednja skola? Inace ti ne treba diploma srednje skole da bi se upisao na dvogodisnji public college - mozes da radis i placement test i da se nakon toga prebacis na cetvorogodisnji college. Ekstremne pametnice primaju i univerziteti :) Primer ti je Frank McCourt :) dobio Pulicirevu nagradu za Angela's Ashes - prestao da ide u skolu sa 13, upisao se na NYC i dobio BA in English, nakon toga i Master a PhD nije dovrsio... :) Sve se moze kad se hoce - naravno ne primaju bez srednje na lepe oci, vec na osnovu odradjenih testova. Mnogo je takvih primera...Zato ja mislim da ovde ne treba davati nikakav GED ili slicno - pravo na college.

Gugly
24.09.2010, 03:34
Jesi cuo ono da grom ne udara dva puta u isto mesto? Ja bih cekao, daleeeeeko su ti vece sanse da dobijes drugi koverat nego da te ponovo izvuku od pocetka...a i za tebe vazi sve kao i iz predhodne moje poruke...Ajd' srecno!

Ih, pa nije valjda verovatnoca da nekog izvuku toliko mala!? Pa ja znam licno bar troje ljudi koji su dobili GC.. Nije bas k'o sedmaja na loto-u, il', ne daj Boze, to sa gromom.. :)

Zna neko otprilike koja je neka prosecna verovatnoca..? (Vidim, ovde ima na forumu mala lokalna statistika, naravno vezana samo za ljude prijavljene na sajtu..A mene bas zanima ukupna..)
Odnos: broj dodeljenih GC u Srbiji / ukupan broj prijavljenih na lutriji (u Srbiji)
Na primer za proslu godinu.
Uh..Pa mislim da niko i ne moze da zna tacan broj prijavljenih, sem onih tamo u US sto rade na tome..

puza2006
24.09.2010, 08:28
Ja sam "ratno" dijete pa sam i skolu zavrsavao u ratu koji je trajao tad u Bosni pa su mi tad bile u zivotu zanimljivije i bitnije druge stvari, a skola da se zavrsi, nije bilo bitno uopste koja. Ja sam zavrsio III stepen poljoprivredno-prehrambene skole, smjer mesar, branio pismeno i usmeno maturski rad, ali ni sekund rada ili iskustva nemam u tom poslu a to mi pise u radnoj knjizici kao zvanje, a kao i 95% ljudi na ovim nasim prostorima radim ili sam radio nesto deseto! E,sad radim posao u kome sam se nasao i u kojem sam stvarno dobar :srbinsti: i zbog toga sam upisao visu poslovnu skolu koju pitaj boga kad cu da zavrsim jer mi obaveze slabo dozvoljavaju ali bitno je da je upisana!
I kako covjek da bude pametan!?
Zavrsio sam zanat, radim kao Sales Manager zadnje 3 godine, posao za koji treba da si fakultetski obrazovan, nigdje nikakve veze ni sa cim i kako onda podnijeti prijavu a ne ispasti budala!? :bravo:

mijan
24.09.2010, 09:56
Ja bih rekla da kad im se preda diploma vise skole vise ne bi trebalo da ih se tice srednja skola? Inace ti ne treba diploma srednje skole da bi se upisao na dvogodisnji public college - mozes da radis i placement test i da se nakon toga prebacis na cetvorogodisnji college. Ekstremne pametnice primaju i univerziteti :) Primer ti je Frank McCourt :) dobio Pulicirevu nagradu za Angela's Ashes - prestao da ide u skolu sa 13, upisao se na NYC i dobio BA in English, nakon toga i Master a PhD nije dovrsio... :) Sve se moze kad se hoce - naravno ne primaju bez srednje na lepe oci, vec na osnovu odradjenih testova. Mnogo je takvih primera...Zato ja mislim da ovde ne treba davati nikakav GED ili slicno - pravo na college.

Jeste mene zanima da li cu dobiti vizu zbog trogodisnje skole a nastavak skolovanja je u drugom planu. Svi koji imaju veci stepen obrazovanja od srednje skole ( kao ja recimo Visu skolu) i ne treba na razgovor u ambasadu da nose svedocanstva iz srednje skole - DA ili NE?

Score
26.09.2010, 11:24
Ih, pa nije valjda verovatnoca da nekog izvuku toliko mala!? Pa ja znam licno bar troje ljudi koji su dobili GC.. Nije bas k'o sedmaja na loto-u, il', ne daj Boze, to sa gromom.. :)

Zna neko otprilike koja je neka prosecna verovatnoca..? (Vidim, ovde ima na forumu mala lokalna statistika, naravno vezana samo za ljude prijavljene na sajtu..A mene bas zanima ukupna..)
Odnos: broj dodeljenih GC u Srbiji / ukupan broj prijavljenih na lutriji (u Srbiji)
Na primer za proslu godinu.
Uh..Pa mislim da niko i ne moze da zna tacan broj prijavljenih, sem onih tamo u US sto rade na tome..

Ma ne, ne kazem ja da je verovatnoca da te izvuku neprezivljivo mala, ja kazem da je verovatnoca da te izvuku DVAPUT nekako ama bas slaba....?

Isabelle
26.09.2010, 14:28
Da se i ja ukljucim sa ovom ''srednja skola'' dilemom? :;D: Samo mi potvrdite da li sam dobro skontala....Ja imam zavsrenu srednju skolu, 4 godine, gimnazija, dobila diplomu, a sad sam na fakultetu 2-ga godina ( a trebala davno zavrsiti no.. ) Ja upisujem u aplikaciju High school degree?? Right? A za decka posto ima zavrsenu eletrotehnicku 3 godine, pa je kasnije naknadno i 4 -ti stepen i dobio diplomu jel i njemu isto?

Etoja sutra idem fotografu da nas slika....:1072:

olivera77
26.09.2010, 14:35
Da se i ja ukljucim sa ovom ''srednja skola'' dilemom? :;D: Samo mi potvrdite da li sam dobro skontala....Ja imam zavsrenu srednju skolu, 4 godine, gimnazija, dobila diplomu, a sad sam na fakultetu 2-ga godina ( a trebala davno zavrsiti no.. ) Ja upisujem u aplikaciju High school degree?? Right? A za decka posto ima zavrsenu eletrotehnicku 3 godine, pa je kasnije naknadno i 4 -ti stepen i dobio diplomu jel i njemu isto?

Etoja sutra idem fotografu da nas slika....:1072:

Da,za sebe upisujes High school degree,a za decka mozes to pisati samo ako je REDOVNO zavrsio 4-oro godisnju srednju skolu.

Isabelle
26.09.2010, 14:38
Kako mislis redovno? Kod nas po sistemu kad je on isao u tu skolu nije postojao 4 ti stepen, tad je bila samo 3 godine, kad se zakon promijenio onda je zavrsio i 4ti...I ima diplomu 4 stepen srednja skola?

user_90_CRO
26.09.2010, 14:52
Lijep pozdrav svima! Mene zanima sada samo dva pitanja trenutno
1. ja imam 19 i pol godina ali radi nekih problema nisam stigao dovršiti srednju, ove godine tek krećem vanredno te prvo dovršavam za par mjeseci treću pa krećem sa četvrtom godinom,dali to znači da uopće ne smijem predati prijavu ili ipak nekako i mogu??
2.rezultati se znaju tek za godinu dana?
hvala vam

Score
26.09.2010, 15:26
Moze li mi sad neko ovo razjasniti, malko sam zabrinuta sad??:smrc:

Redovno znaci da je pohadjao nastavu godinu dana, bukvalno isao u skolu, i onda dao maturski ispit a ne ucio kod kuce i placao ispite jedan po jedan. To njima iz nekog razloga nije isto. Zavisi sta ti pise, tj. njemu u Diplomi. Ukoliko se bilo gde pominje vanredni, onda nije dobro, a ako ne, super.
Sto se tebe tice, mozes da napises svoj fakultet koji nisi zavrsila pod obrazovanje, a pod diploma napisi "not completed".

Ninovranje
26.09.2010, 15:53
Mnogo puta se raspravljalo o ovoj temi, pa jos uvek nikako da se dodje do konacnog odgovora. Naterali ste me da po 100 puta citam pravila ucesca na DV pa evo i originalnog prepisa sta se trazi:

"To enter the lottery, you must meet either the education or work experience requirement of the DV program: You must have either a high school education or its equivalent, defined as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education; OR two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform."

I sta se zakljucuje iz ovoga? Znaci potrebno da bi se prijavili na lutriju je da imate visoko obrazovanje ili njegov ekvivalent, definisano kao uspesan zavrsetak 12-ogodisnje skole osnovnog i srednjeg obrazovanja, ili 2 godine radnog iskustva ..... bla bla bla.

Otvoreno pitam, gde ovde pise da se skola mora zavrsiti redovno a ne vanredno?? Takodje pitam gde u diplomi pise kako ste zavrsili skolu (kao redovan ili vanredan djak)??
I jos jedno pitanje, namenjeno clanovima koji su dobili GC i bili na interviju? Jesu li vas nesto pitali za zavrsenu skolu, kako ste je pohadjali i da li su vam trazili svedocanstva ili samo diplomu???

Po mom misljenju, nije bitno kako ste zavrsili skolu, redovno ili vanredno, na veze ili bez, da li ste bezali od casova ili ne, vazno je da imate diplomu o polozenom MATURSKOM ISPITU, ili ti zavrsenu srednju skolu u cetvorogodinjem trajanju, jer je to 8 + 4 = 12 godina skole koje se traze.

Ako gresim, ispravite me. Pozz

Score
26.09.2010, 16:59
Mnogo puta se raspravljalo o ovoj temi, pa jos uvek nikako da se dodje do konacnog odgovora. Naterali ste me da po 100 puta citam pravila ucesca na DV pa evo i originalnog prepisa sta se trazi:

"To enter the lottery, you must meet either the education or work experience requirement of the DV program: You must have either a high school education or its equivalent, defined as successful completion of a 12-year course of elementary and secondary education; OR two years of work experience within the past five years in an occupation requiring at least two years of training or experience to perform."

I sta se zakljucuje iz ovoga? Znaci potrebno da bi se prijavili na lutriju je da imate visoko obrazovanje ili njegov ekvivalent, definisano kao uspesan zavrsetak 12-ogodisnje skole osnovnog i srednjeg obrazovanja, ili 2 godine radnog iskustva ..... bla bla bla.

Otvoreno pitam, gde ovde pise da se skola mora zavrsiti redovno a ne vanredno?? Takodje pitam gde u diplomi pise kako ste zavrsili skolu (kao redovan ili vanredan djak)??
I jos jedno pitanje, namenjeno clanovima koji su dobili GC i bili na interviju? Jesu li vas nesto pitali za zavrsenu skolu, kako ste je pohadjali i da li su vam trazili svedocanstva ili samo diplomu???

Po mom misljenju, nije bitno kako ste zavrsili skolu, redovno ili vanredno, na veze ili bez, da li ste bezali od casova ili ne, vazno je da imate diplomu o polozenom MATURSKOM ISPITU, ili ti zavrsenu srednju skolu u cetvorogodinjem trajanju, jer je to 8 + 4 = 12 godina skole koje se traze.

Ako gresim, ispravite me. Pozz

evo ovde kazu sledece:

"...A “high school education or equivalent” is defined as successful completion of a twelve-year course of elementary and secondary education in the United States or successful completion in another country of a formal course of elementary and secondary education comparable to a high school education in the United States. Only formal courses of study meet this requirement; correspondence programs or equivalency certificates (such as the G.E.D.) are not acceptable...." e, a sta je GED, evo ovde:

http://en.wikipedia.org/wiki/General_Educational_Development

Sad, ja mislim, jer sam tako cuo od nekih ljudi koji pukose na intervjuuuuu da ameri smatraju da je vanredno zavrsena skola ili razred za njih ekvivalent GED-u, pa zato rekoh ko sto rekoh...

pericp
26.09.2010, 17:04
Evo otprilike kolike su sanse za green card:

http://en.wikipedia.org/wiki/Diversity_Immigrant_Visa#Winning_chances

Ninovranje
26.09.2010, 17:46
Znaci opet obrni okreni nismo sigurni kakva je stvar za vanredno zavrsenu srednju skolu. :)
Ali se ja jos uvek pitam, gde na diplomi pise da je zavsena vanredno? Sad sam gledao moju i ne pise nista :) (mozda su zaboravili, xexe)

Mala dopuna, imam zavrseno vanredno V stepen, i tu pise DIPLOMA O POLOZENOM SPECIJALISTICKOM ISPITU, eeeeee dok za srednju skolu pise DIPLOMA O ZAVRSENOM MATURSKOM ISPITU.

Isabelle
26.09.2010, 17:51
Ni kod nas ne pise vandredno ili redovno:nene: Ma ja mislim da je bitno da ti to imas u momentu kad se prijavljujes a kad i kako si zavrsio nije bitno, a mislim da ovo drugo misle ove razne kurseve na fazon ''Poslovna skola'', ''Bussines skola'', i ove kratke brze fakultete koji nisu nigjde priznati osim u drzavi u kojoj ih studiras....Odnosno bukvalno ''kurs''...A ne skola :)

E to sto je neko vec spomenuo, kad se pokazuju te diplome, jel na intervjuu ili....

Zana
26.09.2010, 20:36
Vecina sluzbenika iz ambasade su drzavljani zemlje u kojoj je ambasada. Znaju vrlo dobro principe skolovanja zemlje u kojoj su ziveli i skolovali se. Takodje, vrlo dobro znaju sta se uci u trogodisnjoj skoli, a takodje i sta se polaze kad se zavrsava cetvrti stepen vanredno.

Na diplomi trogodisnje skole pise: ime, godina rodjenja, drzavljanstvo koje drzave - i onda kaze "polozio/la zavrsni ispit iz" sa "uspehom" pa ocena., a onda kaze "ucenik je zavrsio/la treci stepen strucne spreme za podrucje rada-struku" pa ime struke - i na kraju "obrazovnog profila-zanimanja" pa onda pise koje je zanimanje. Tu je i datum/delovidni broj pa valjda sluzbenik ambasade zna koliko je osoba imala godina kad je diplomirala i da li je to 11 ili 12 godina.

Na diplomi nakon zavrsenog cetvrtog stepenapise sve ovo isto (podaci ucenika), a onda da je ucenik "u skolskoj toj i toj godini zavrsio/la" cetvrti razred obrazovnog profila" pa naveden profil, "polozio/la maturski ispit u ispitnom roku" pa naveden semestar i skolska godina, onda su navedeni ispiti i ocene, kao i tema maturskog rada, pa na kraju datum.

Ja ove diplome gledam ispred sebe, i tako pise. Jedino ako u medjuvremenu nisu poceli da izdaju diplome samo sa imenom, bez drugih podataka. Mom dragom nisu dali zelenu kartu na osnovu ovih diploma, vec na osnovu radnog iskustva. Njega su zaveli kao "Electrical Engineer", kao training su mu zaveli skolovanje i i izvesno vreme na poslu, kao i radno iskustvo na tom poslu koje se zavrsilo dva meseca nakon sto je pocelo odbrojavanje perioda od 5 godina do trenutka intervjua. Potvrda koju je imao sa posla je obuhvatala vise od 80% stavki sa Onet opisa ovog posla (http://online.onetcenter.org/link/summary/17-2071.00)(a to sam ukapirala sad kad sam pogledala svu dokumentaciju). Znaci, ako idete na osnovu posla na to treba obratiti paznju.

Takodje, prosle godine kada smo imali ovakvu raspravu (tako je uvek u ovo vreme pred prijavljivanje), pozvala sam Kentucky Consular Center, objasnila situaciju i trazila razjasnjenje. Zena mi je odgovorila da oni u centru ne poznaju pravila skolovanja u svakoj zemlji i da je to posao sluzbenika koji sortiraju dokumentaciju i da oni porede da li skolovanje maticne zemlje odgovara uslovima programa. Takodje je rekla da se "skolovanje" koje je drugacije od "redovnog svakodnevnog pohadjanja nastave, redovnim testiranjem i evaluacijom znanja" ne podudara sa americkim skolovanjem, ali da je diskreciono pravo sluzbenika ambasade da li ce priznati diplomu srednje skole ili fakulteta u toj zemlji. To su meni rekli. A ko god bi hteo vise informacija, neka ih sam pozove na 606.526.7500 i zatrazi razjasnjenje. Vrlo su raspolozni za razgovor.

Na kraju, samo da podsetim - tri clana foruma koji su vanredno zavrsili cetvrti stepen su odbijeni za vize. Svacije je pravo da se nada da ce u njegovom slucaju biti drugacije.

Zana
26.09.2010, 20:52
Lijep pozdrav svima! Mene zanima sada samo dva pitanja trenutno
1. ja imam 19 i pol godina ali radi nekih problema nisam stigao dovršiti srednju, ove godine tek krećem vanredno te prvo dovršavam za par mjeseci treću pa krećem sa četvrtom godinom,dali to znači da uopće ne smijem predati prijavu ili ipak nekako i mogu??
2.rezultati se znaju tek za godinu dana?
hvala vam

Pozdrav i dobrodosao na forum.
Procitaj ovu temu, tu se nalaze odgovori na tvoja pitanja. Takodje, razumem da si nov na forumu :) ali se potrudi da pitanja postavljas na odgovarajucoj temi, tako su najvece sanse da dobijes odgovor :) Srecno.

Isabelle
26.09.2010, 22:24
Zana hvala na ovako iscrpnom odgovoru, ali je opet drugacije jer tad kad je on isao u srednju stvarno nije bilo 4godine,nego 3 i to se racunalo kao srednja skola i regularno se diploma dobila,a onda je dosao zakon za 4ti razred, i on je odmah to odradio,i bas iz tog razloga mislim da ima sanse...
Kod nas je u to vrijeme samo gimnazija imala 4 razreda srednje, sve ostalo 3...A sto se tice radnog iskustva, kako se moze dokazati ako si radio van maticne zemlje, i to kao ''contractor'' privatnih firmi, nema nase radne knjizice, i te dokumentacije...

Score
26.09.2010, 23:02
Zana hvala na ovako iscrpnom odgovoru, ali je opet drugacije jer tad kad je on isao u srednju stvarno nije bilo 4godine,nego 3 i to se racunalo kao srednja skola i regularno se diploma dobila,a onda je dosao zakon za 4ti razred, i on je odmah to odradio,i bas iz tog razloga mislim da ima sanse...
Kod nas je u to vrijeme samo gimnazija imala 4 razreda srednje, sve ostalo 3...A sto se tice radnog iskustva, kako se moze dokazati ako si radio van maticne zemlje, i to kao ''contractor'' privatnih firmi, nema nase radne knjizice, i te dokumentacije...

Draga Isabelle,

To je sve verovatno tacno tako kako kazes, ali zaboravljas jedan vazan detalj. Zana je to isto vise puta ponovila, njih ne zanima kako je to kod nas sada ili kako je to bilo i sta smo mi priznavali imali, nemali, whatever... oni su napravili pravila koja su objavljena i kojih se prilicno drze kao slepci plota, i priznaju samo svoja lokalna americka pravila, bez obzira sta mi mislimo o tome i sta mi kao zemlja priznajemo u srednju skolu.

Sto se tice radnog iskustva, to ne moras dokazivati radnom knjizicom, verujem da bi neka vsta zvanicnog kompanijskog memoranduma trebala da igra ulogu. posebno ako se radi o nekoj poznatijoj firmi koja ce toj potvrdi dati tezinu (dakle ne komsijina trafika & co) i ako se radi o odgovarajucem iskustvu u odgovarajucem vremenu i trajanju, a o tome je vec pisano...kao u ostalom i o svemu ovome, al sad ajde...ukoliko to nije moguce, onda se bojim da ce od tog iskustva imati malo koristi.

Ninovranje
26.09.2010, 23:19
Na diplomi trogodisnje skole pise: ime, godina rodjenja, drzavljanstvo koje drzave - i onda kaze "polozio/la zavrsni ispit iz" sa "uspehom" pa ocena., a onda kaze "ucenik je zavrsio/la treci stepen strucne spreme za podrucje rada-struku" pa ime struke - i na kraju "obrazovnog profila-zanimanja" pa onda pise koje je zanimanje. Tu je i datum/delovidni broj pa valjda sluzbenik ambasade zna koliko je osoba imala godina kad je diplomirala i da li je to 11 ili 12 godina.

Na diplomi nakon zavrsenog cetvrtog stepenapise sve ovo isto (podaci ucenika), a onda da je ucenik "u skolskoj toj i toj godini zavrsio/la" cetvrti razred obrazovnog profila" pa naveden profil, "polozio/la maturski ispit u ispitnom roku" pa naveden semestar i skolska godina, onda su navedeni ispiti i ocene, kao i tema maturskog rada, pa na kraju datum.

Ja ove diplome gledam ispred sebe, i tako pise. Jedino ako u medjuvremenu nisu poceli da izdaju diplome samo sa imenom, bez drugih podataka. Mom dragom nisu dali zelenu kartu na osnovu ovih diploma, vec na osnovu radnog iskustva.

Zana i kod mene ovako pise ,a ja sam isao redovno u skolu. Takodje sve to isto pise i na diplomi o vanrednom skolovanju, jer tu moras isto da polazes ispite po semestrima i nekoliko puta u toku godine i ne mozes odjednom da uzmes diplomu, razlika je samo u tome sto kod redovnog ides svaki dan u skolu a ovako ne, ucis kuci i kad ima polaganje izadjes na ispit, kod nas je to bilo na svaka tri meseca. Moja drugarica je zavrsila redovno treci stepen saobracajne struke, a vanredno cetvrti, polagala je samo razliku u predmetima i dobila istu diplomu koju ja imam, i neznam na koji nacin ce oni utvrditi da je zavrsila vanredno?

E da, ona je cetvrti zavrsila odmah posle treci, i samim tim isto kad i ja, e sad ko je zavrsavao kasnije stvarno postaje sumnjivo, recimo da je zavrsio cetvrti stepen u 25-oj godini :blink:

P.S. Za one sa vanredno zavrsenom skolom:
Ipak se mozete prijaviti, imate sanse da vas izvuku, ali kako cete proci u ambasadi na interviev tek cete razmisljati o tome kad dodje vreme za to, jer nemate sta da izgubite, sem da vas odbiju, a za svaki slucaj do tad spremite dokumenta o radnom iskustvu.

Zana
26.09.2010, 23:45
Zana i kod mene ovako pise ,a ja sam isao redovno u skolu. Takodje sve to isto pise i na diplomi o vanrednom skolovanju, jer tu moras isto da polazes ispite po semestrima i nekoliko puta u toku godine i ne mozes odjednom da uzmes diplomu, razlika je samo u tome sto kod redovnog ides svaki dan u skolu a ovako ne, ucis kuci i kad ima polaganje izadjes na ispit, kod nas je to bilo na svaka tri meseca. Moja drugarica je zavrsila redovno treci stepen saobracajne struke, a vanredno cetvrti, polagala je samo razliku u predmetima i dobila istu diplomu koju ja imam, i neznam na koji nacin ce oni utvrditi da je zavrsila vanredno?

E da, ona je cetvrti zavrsila odmah posle treci, i samim tim isto kad i ja, e sad ko je zavrsavao kasnije stvarno postaje sumnjivo, recimo da je zavrsio cetvrti stepen u 25-oj godini :blink:

P.S. Za one sa vanredno zavrsenom skolom:
Ipak se mozete prijaviti, imate sanse da vas izvuku, ali kako cete proci u ambasadi na interviev tek cete razmisljati o tome kad dodje vreme za to, jer nemate sta da izgubite, sem da vas odbiju, a za svaki slucaj do tad spremite dokumenta o radnom iskustvu.

Ne kazem ja da pise bilo gde da je godina zavrsena redovno ili vanredno - ali diploma za cetvrti stepen precizira da je samo za cetvrti stepen a ne za cetvorogodisnje skolovanje. To samo po sebi implicira da je vanredno zavrseno - a kao sto rekoh, sluzbenici koji pripremaju dokumentaciju su "nasi" ljudi i znaju o cemu se radi, kao i koje struke su trogodisnje, a koje cetvorogodisnje. Njih ne mozes da prevaris - oni jednostavno to znaju, to im je posao.

Druga stvar, iskustvo u poslu se dokumentuje pismom poslodavca koji opisuje sta ste radili i koliko dugo, a ne sa radnom knjizicom.

user_90_CRO
27.09.2010, 00:22
Evo hvala vam na odgovorima onda ću jednostavno se prijaviti pa šta bude, nisam danas baš stigao previše čitati postove,tek sam se prijavio a radio sam i nisam imao vremena al se nadam da ću danas uspjeti. Čisto iz onoga što se posljednjih mjeseci raspitujem evo recimo ja bih mogao dobiti dobre preporuke od frendice iz amerike u vezi bilo čega tako reć , dal kod te aplikacije ima onih nekih takvih stvari da se preporuke mogu priložiti? I ono sam dobro skužio da odgovor o primitku il ne dobiješ idućeg oktobra?

Ninovranje
27.09.2010, 11:00
Ne kazem ja da pise bilo gde da je godina zavrsena redovno ili vanredno - ali diploma za cetvrti stepen precizira da je samo za cetvrti stepen a ne za cetvorogodisnje skolovanje. To samo po sebi implicira da je vanredno zavrseno - ...

Diploma za cetvrti stepen? Zana od kad to postoji? Ja za to nisam do sad cuo. Da razgranicimo jednom, a za sva vremena:

Redovno obrazovanje - Po nastavnom planu i programu predmeti se dele u dve grupe: Obavezni odnosno opšte-obrazovni predmeti i stručni predmeti. Ucenik pohadja nastavu po planu i programu skole kao redovan ucenik, bez opravdanih izostanaka i ocenjuje se vladanje ucenika.


Oblici vanrednog obrazovanja su:

STICANJE
Nakon završene osnovne škole. Za upis je potrebno svedočanstvo o završenoj osnovnoj školi i izvod iz matične knjige rođenih. Prilikom sticanja polažu se svi predmeti za 3 ili 4 godine školovanja predviđeni nastavnim planom i programom Ministarstva prosvete Srbije.

PREKVALIFIKACIJA
Promena zanimanja (obrazovnog profila) posle završene bilo koje stručne škole u četvorogodišnjem trajanju. Za upis su potrebna svedočanstva sva 4 razreda i diploma o položenom maturskom ispitu, kao i izvod iz matične knjige rođenih. Prilikom prekvalifikacije se polažu stručni predmeti kao razlika za sve četiri godine i stručni deo maturskog ispita. Vanredni učenik dobija svedočanstva za sva četiri razreda i diplomu.

DOKVALIFIKACIJA
Promena zanimanja (obrazovnog profila) posle završene bilo koje stručne škole u trogodišnjem trajanju (bravar, trgovac, kuvar, mesar...). Za upis su potrebna svedočanstva sva tri razreda i diploma o položenom završenom ispitu, kao i izvod iz matične knjige rođenih. Prilikom dokvalifikacije se polaže razlika stručnih predmeta za završena tri razreda i ceo četvrti razred kao i maturski ispit.

SPECIJALIZACIJA
Nakon završene bilo koje četvorogodišnje srednje škole - kandidat polaže razliku ispita a zatim i ispite previđene za odgovarajući obrazovni profil.


Tako da Zana ti si pomesala Specijalizaciju sa Dokvalifikacijom,

III stepen (trogodišnje školovanje)
IV stepen (četvorogodišnje školovanje)
V stepen - specijalizacija (jednogodišnje školovanje)

Kod Specijalizacije se dobija samo Uverenje o zavrsenom specijalistickom ispitu koje se odnosi samo na to jednogodisnje skolovanje, dok kod Dokvalifikacije se dobijaju sva cetri svedocanstva i diploma o polozenom Maturskom ispitu, i nema sanse da neko provali da je zavrsena vanredno, sem ako ne pozove skolu i raspita se jer se vanredni ucenici vode u posebnu evidenciju.

Redovan učenik koji iz nekih razloga želi da pređe na vanredno školovanje može to uraditi u toku školske godine uz saglasnost roditelja i odobrenje direktora - nastavnickog veca škole.

Takođe, redovan učenik koji zbog lošeg uspeha (dva puta ponovljen razred) izgubi pravo na redovno školovanje, može nastaviti školovanje kao vanredan učenik.

Ukoliko je učenik završio trogodišnju školu a želi četvorogodišnju školu, mora da polaže razliku ispita za prvu,drugu i treću godinu. Posle položenih ispita polažu se svi ispiti četvrte godine. I kako po tebi ovde dobija samo diplomu o zavrsenom cetvrtom stepenu, a ne diplomu o cetvorogodisnjem skolovanju?

Koga interesuju detalji polaganja:
Матурски
Поправни
Разредни
Допунски
Испит за проверу знања ( у жалбеном поступку )
Ванредни испити

evo link pa pogledajte sami:
http://skolazadizajnkoze.edu.rs/pdf/pravilnik_o_ispitima.pdf

Isabelle
27.09.2010, 11:38
Ja samo mogu reci da na diplomi mog decka pise isto sto ina diplomi mog brata koji je zavrsio istu skolu ali redovno....Nidgej ne pise vanredno, pise diploma o zavrsenom srednjem obrazovanju, i svjedozbe izsva cetiri razreda...Ali kao sto rece, o tom po tom, to je jos daleko, a ima bitnijih stvari kao na primjer da imas srecu da te izvuku....Na to cemo kasnije misliti..

Jel problem da se sad u splikaciji stavi na osnovu skole, pa kasnije ako u ambasadi utvrde da ne priznaju ovu diplomu ici na radno iskustvo kojeg ima i vise nego dovoljno....Cak vecina njih za americke firme je radio...

A samo momenat, ja ovo govorim u slucaju da njega izvuku, za mene nije problem, ali ako mene izvuku i ja sam nosilac, da li i u tom slucaju mora da ima sve ove stavke...

Isabelle
27.09.2010, 11:42
Draga Isabelle,

... verujem da bi neka vsta zvanicnog kompanijskog memoranduma trebala da igra ulogu. posebno ako se radi o nekoj poznatijoj firmi koja ce toj potvrdi dati tezinu (dakle ne komsijina trafika & co) i ako se radi o odgovarajucem iskustvu u odgovarajucem vremenu i trajanju, a o tome je vec pisano...kao u ostalom i o svemu ovome, al sad ajde...ukoliko to nije moguce, onda se bojim da ce od tog iskustva imati malo koristi.

Dragi Score...

Moze li pomoci ako si radio u jednoj jakoj americkoj firmi za sigurnost? :obrva::obrva::obrva: A sad dijelis vlasnistvo americke firme sa prijateljem amerikancem? Mozes li sam sebi dati potvrdu hihihih :D :D :D

Score
27.09.2010, 13:02
Dragi Score...

Moze li pomoci ako si radio u jednoj jakoj americkoj firmi za sigurnost? :obrva::obrva::obrva: A sad dijelis vlasnistvo americke firme sa prijateljem amerikancem? Mozes li sam sebi dati potvrdu hihihih :D :D :D

Jaka americka firma za sigurnost? I jos suvlasnik? Odlicno zvuci, obecavajuce! Pa ne mora sam sebi potpisati potvrdu, neka je napise kolega amer, ali budite sigurni da potvrda o iskustvu glasi na radno mesto i za posao koji je odgovarajuce "tezine" po onoj O'net listi zanimanja i da je proveo bar dve godine radeci to u poslednjih pet i - mozda uspe?! Ajd sa srecom...

AntaresNS
27.09.2010, 14:13
Pozdrav svima na forumu! :)
Jedno pitanje...sto se tice nas koji treba da diplomiramo posle oktobra (i prijave za GC), da li da navedemo nivo obrazovanja kao high school degree ili some university courses? Koliko kontam, ovo drugo se odnosi na ono tipa "dao sam neke ispite ali nemam diplomu"...Ispravite me ako gresim

Isabelle
27.09.2010, 19:33
Jaka americka firma za sigurnost? I jos suvlasnik? Odlicno zvuci, obecavajuce! Pa ne mora sam sebi potpisati potvrdu, neka je napise kolega amer, ali budite sigurni da potvrda o iskustvu glasi na radno mesto i za posao koji je odgovarajuce "tezine" po onoj O'net listi zanimanja i da je proveo bar dve godine radeci to u poslednjih pet i - mozda uspe?! Ajd sa srecom...

RAZUUMEM!!! :D:D
Hvala Score,vidjecemo jos je to daleko, samo da oni nas uizvuku, lako cemo mi nesto iskemijati.....

Zana, jesi li ti bila izvucena ili tvoj dragi? I iz kojeg ste puta uspjeli, koliko ste se trudili ( ovo zvuci kao da pitam za bebu):bigkiss:

ZeljkoUSA
27.09.2010, 20:39
Mislim da sam iscitao ovaj post (kao i ostale) i cini mi se da nisam video sta ljudi stavljaju za zavrsenom nasom visom skolom, VI stepen, some university courses?
Izvinjavam se ako je ovo pisalo vec negde :-_-;:

Score
27.09.2010, 20:44
Mislim da sam iscitao ovaj post (kao i ostale) i cini mi se da nisam video sta ljudi stavljaju za zavrsenom nasom visom skolom, VI stepen, some university courses?
Izvinjavam se ako je ovo pisalo vec negde :-_-;:

Zove se Associate Degree....vidi ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Associate%27s_degree

ZeljkoUSA
27.09.2010, 20:51
Zove se Associate Degree....vidi ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Associate%27s_degree
Hvala Score, mada mi se cini da nema ove opcije u prijavi za lutriju...:wtf:

lenhi
28.09.2010, 09:16
To je bilo i ostalo pitanje na forumu od ranije, i svi upućuju na "Associate Degree". S obzirom da te opcije nema u obrascu za prijavu, uglavnom drugog pravog odgovora nije bilo, i svodi se na to da ti sam po svom mišljenju odabereš. Ja bih ti rekao da odabereš "University degree" jer je to ipak redovno završeno obrazovanje nakon srednje škole i bio si neki student! Mislim da ti jednog dana i u ambasadi neće zamjeriti ako si tako stavio jer ipak po meni ima najviše logike od svih ponuđenih odgovora iz obrasca za prijavu. Naravno možemo mi ovde tražiti razne bliže prevode poput "Associate Degree" i slično, ali šta vrijedi kad te neke bliže i bolje opcije nema u obrascu za prijavu?! :obrva:

Score
28.09.2010, 10:04
To je bilo i ostalo pitanje na forumu od ranije, i svi upućuju na "Associate Degree". S obzirom da te opcije nema u obrascu za prijavu, uglavnom drugog pravog odgovora nije bilo, i svodi se na to da ti sam po svom mišljenju odabereš. Ja bih ti rekao da odabereš "University degree" jer je to ipak redovno završeno obrazovanje nakon srednje škole i bio si neki student! Mislim da ti jednog dana i u ambasadi neće zamjeriti ako si tako stavio jer ipak po meni ima najviše logike od svih ponuđenih odgovora iz obrasca za prijavu. Naravno možemo mi ovde tražiti razne bliže prevode poput "Associate Degree" i slično, ali šta vrijedi kad te neke bliže i bolje opcije nema u obrascu za prijavu?! :obrva:

An associate's degree is an undergraduate academic degree awarded by community colleges, junior colleges, technical colleges, and some four-year bachelor's degree-granting colleges and universities upon completion of a course of study usually lasting two years. In the United States and, uncommonly, in Canada, an associate's degree is equivalent to the first two years of a four-year college or university degree. It is the lowest in the hierarchy of post-secondary academic degrees offered in these countries.

Ja bih se slozio sa Lehni-jem.

marijanam
28.09.2010, 11:17
Evo i ja sam posle duze godina odlucila da predam za lutriju, pa imam par pitanja i bila bih jako zahvalna ako bi mi neko odgovorio.
Zanima me posto zivim u vanbracnoj zajednici i planiramo bebu sta se desava ukoliko se dete rodi, a u prijavi se nigde ne spominje?
Isto me zanima koliko je zanimanje sportskog fizioterapeuta trazeno u Americi?
I kao poslednje gde mogu da nadjem tu prijavu koja se popunjava, posto kad odem na sajt ciji link postoji ovde, nigde ne vidim prijavu.
Zahvaljujem se na odgovoru, kao i na dosadasnjim iscrpnim objasnjenjima na sajtu koja su mi mnogo pomogla i lepo je da postoji ovakav sajt gde su ljudi otvoreni za pomoc. Pozdrav svima

Isabelle
28.09.2010, 18:13
Ja pretpostavljam da je ista situacija kao i sa promjenom bracnog stanja. Samo ako te izvuku ubacis i djetetove dokumente, prijavis da si u medjuvremenu dobila dijete i gotovo. Samo vodi racuna da predjes iz vanbracne u bracnu zajednicu, kako bi i tvoj dragi isao....inace se ne priznaje vanbracna zajednica...Nece moci dobiti zelenu kartu ukoliko ti nije muz, a neka me neko ispravi ako grijesim...

Sto se tice zanimanja iskreno ne znam:nene:
A prijavljujes se od 5 oktobra, tada ces imati aplikaciju na toj adresi..Od 3 oktobra do 5 novembra...2010.

spectra
28.09.2010, 20:36
Ja pretpostavljam da je ista situacija kao i sa promjenom bracnog stanja. Samo ako te izvuku ubacis i djetetove dokumente, prijavis da si u medjuvremenu dobila dijete i gotovo. Samo vodi racuna da predjes iz vanbracne u bracnu zajednicu, kako bi i tvoj dragi isao....inace se ne priznaje vanbracna zajednica...Nece moci dobiti zelenu kartu ukoliko ti nije muz, a neka me neko ispravi ako grijesim...


Upravo tako.

markovuc
29.09.2010, 07:09
Pozdrav svim ljudima na forumu, pratim ovaj forum dugo i jedva sam cekao da pocne ovogodisnja lutrija.
Prosle godine nisam aplicirao jer sam cekao diplomu.
Zavrsio sam srednju trogodisnju skolu masinsku a prosle godine u decembru diplomirao sam na Visoj politehnickoj skoli za industrijski dizajn, sada je skola promenila naziv u Visoka skola strukovnih studija, neko je na forumu napisao da za prijavu ako je od 3 do 4 godine pisem da sam Bachelor's Degree. Da li to treba da stavim?

marijanam
29.09.2010, 07:24
Hvala vam na odgovoru, bilo mi je bitno to za dete, a sto se tice zajednice i to cemo srediti :)

Ninovranje
29.09.2010, 09:11
Pozdrav svim ljudima na forumu, pratim ovaj forum dugo i jedva sam cekao da pocne ovogodisnja lutrija.
Prosle godine nisam aplicirao jer sam cekao diplomu.
Zavrsio sam srednju trogodisnju skolu masinsku a prosle godine u decembru diplomirao sam na Visoj politehnickoj skoli za industrijski dizajn, sada je skola promenila naziv u Visoka skola strukovnih studija, neko je na forumu napisao da za prijavu ako je od 3 do 4 godine pisem da sam Bachelor's Degree. Da li to treba da stavim?

Upravo tako.

markovuc
29.09.2010, 11:13
Hvala Ninovranje, isto me zanima da li je tacno da ako dobijem zelenu kartu da sam u obavezi da udjem u zemlju u roku od 5 godina u protivnom ne mogu vise da ulazim u Ameriku ni kao turista i da moram da imam garanciju?

Ja imam jaku zelju da odem i radim bilo sta na pocetku, jedin problem je sto nemam nikog od rodjaka tako da li je neko imao situaciju kao i ja? Mozda bi mi brat jedne drugarice pomogao ali opet to nije sigurno.

Isto sam citao da ta lutrija nije bas ono izvlacenje iz sesira vec proveravaju dosta dobitnike, ja sam prosle i ove godina imao dosta uspeha na polju industrijskog dizajna, radovi su mi objavljeni na nekim svetskim sajtovima i magazinima, da li moze to da bude i neki plus prilikom odabira?

http://www.behance.net/vuckovicdesign

Score
29.09.2010, 12:23
Hvala Ninovranje, isto me zanima da li je tacno da ako dobijem zelenu kartu da sam u obavezi da udjem u zemlju u roku od 5 godina u protivnom ne mogu vise da ulazim u Ameriku ni kao turista i da moram da imam garanciju?

Ja imam jaku zelju da odem i radim bilo sta na pocetku, jedin problem je sto nemam nikog od rodjaka tako da li je neko imao situaciju kao i ja? Mozda bi mi brat jedne drugarice pomogao ali opet to nije sigurno.

Isto sam citao da ta lutrija nije bas ono izvlacenje iz sesira vec proveravaju dosta dobitnike, ja sam prosle i ove godina imao dosta uspeha na polju industrijskog dizajna, radovi su mi objavljeni na nekim svetskim sajtovima i magazinima, da li moze to da bude i neki plus prilikom odabira?

http://www.behance.net/vuckovicdesign

Druze, pa ti si bas nov ovde...al ono totalno...
Ako te izvuku, a dotle ima jos vode da prodje dunavom, imas 6 meseci, ne 5 godina (?!) da udjes u USA od trenutka kad ti lupe pecat u pasos.
Ukoliko nameravas da dobijes GC preko DV a ispunjavas osnovne uslove, koji postoje, nije bas sve totalno liberalno - prelistaj forum - nece ti pomoci nikakav intelektualni rad pa sve i da si nobelovac...za to bi morao da apliciras po nekom drugom osnovu...ne, stvarno, moras da pregledas ovaj forum po temama i naci ces ama bas sve sto te zanima.

dragance
29.09.2010, 12:29
isto me zanima da li je tacno da ako dobijem zelenu kartu da sam u obavezi da udjem u zemlju u roku od 5 godina u protivnom ne mogu vise da ulazim u Ameriku ni kao turista i da moram da imam garanciju?
Čudno, pratiš forum toliko dugo a ne znam gde nije napisano u vezi ulaska.Nije u pitanju 5 godina nego 6 meseci ako me sećanje dobro služi, a za ostale vidove ulaza ukoliko ne udješ sa GC ne bih isto rekao da je tako, tj u zvaničnim dokumentima ne piše nigde.

Isto sam citao da ta lutrija nije bas ono izvlacenje iz sesira vec proveravaju dosta dobitnike,
Zvanični dokument u kojem pišu pravila se ne slaže sa tobom.Ili možda imaš neku insajdersku informaciju :)

ja sam prosle i ove godina imao dosta uspeha na polju industrijskog dizajna, radovi su mi objavljeni na nekim svetskim sajtovima i magazinima, da li moze to da bude i neki plus prilikom odabira?

Ne, imaš isto toliko šanse koliko i čistačica sa 4 razreda srednje.

Edit: prestiže me Score :)

markovuc
29.09.2010, 12:40
hvala ljudi na odgovoru :)

dragance
29.09.2010, 12:50
Pročitaj pravila za ovu godinu i ceo proces će ti biti mnogo jasniji http://travel.state.gov/pdf/DV-2012%20instructions.pdf

markovuc
29.09.2010, 13:02
Izgleda da sam ja jedini ovde koji nema nikog u Americi a tako bi isao ako dobijem :no:

Score
29.09.2010, 14:10
Izgleda da sam ja jedini ovde koji nema nikog u Americi a tako bi isao ako dobijem :no:

ma nemoj tako, pa imas nas...:;D:

Isabelle
29.09.2010, 15:24
A da li treba pozivno pismo, ako nekako dokazes da imas kupljen stan ili kucu tamo?

dalibor_mkd
29.09.2010, 17:22
Mnogu sreka na site od srce vi posakuvam,da ne ima sto poveke od Ex Yu.Pozdrav

markovuc
30.09.2010, 06:20
ma nemoj tako, pa imas nas...:;D:
A jel vi vec zivite tamo? kako ste vi otisli? koga ste imali? Meni nije nikakav problem da radim bilo kakav posao dok se ne snadjem, svi imaju ili rodjake ili prijatelje tamo a ja nikog.

Score
30.09.2010, 08:34
A jel vi vec zivite tamo? kako ste vi otisli? koga ste imali? Meni nije nikakav problem da radim bilo kakav posao dok se ne snadjem, svi imaju ili rodjake ili prijatelje tamo a ja nikog.

Mi jos ne zivimo tamo, al cemo, ako sve bude kako treba... Izgleda da vec imamo i posao (nevidjen!!), al o tom potom.

Koncentrisi se na to pitanje, istrazi malo i neko ce se vec vremenom vec pojaviti. Vremena jos imas na pretek.

markovuc
30.09.2010, 09:10
Mi jos ne zivimo tamo, al cemo, ako sve bude kako treba... Izgleda da vec imamo i posao (nevidjen!!), al o tom potom.

Koncentrisi se na to pitanje, istrazi malo i neko ce se vec vremenom vec pojaviti. Vremena jos imas na pretek.

Jel si ti nasao posao preko neta ili ti je neko nasao tamo? :) imas li neke proverene sajtove za trazenje posla?

Score
30.09.2010, 10:22
Jel si ti nasao posao preko neta ili ti je neko nasao tamo? :) imas li neke proverene sajtove za trazenje posla?

Nazalost nemam informacije o nekim proverenim sajtovima za trazenje posla, ali ima ih gomila, to je sigurno...odaberes mesto gde zelis da ides i proguglas job offers za to mesto. Mi. medjutim, nismo stigli do tog dela, ovo nam je, bukvalno, palo sa neba, sasvim slucajno. Kad bolje razmislim toliko se "slucajnih" pozitivnih koincidencija desilo u poslednjih sest meseci, da covek pocinje da se pita....?Al' bolje da ne pocinjem o tome....:grin:

farfarah
30.09.2010, 11:55
Ja sad pročitah na stranici Američke Ambasade u Sarajevu sledeće:
"Provjera statusa prijave, koju možete naći na stranici lutrije www.dvlottery.state.gov, biće jedino sredstvo putem kojeg će učesnici u lutriji DV-2012 biti obaviješteni o tome da li su izabrani ili ne. Centar za konzularne poslove iz Kentuckyja (KCC) neće odabranim učesnicima slati zvanična pisma u kojim ih obavještava o izboru, nego će se na stranicu potvrde izabranih učesnika postaviti upute o tome kako dalje postupiti u procesu podnošenja molbe za useljeničku vizu po osnovu dobitka na DV lutriji."
Je l to znači da nema više one slavne prve koverte koja se željno isčekuje???

olivera77
30.09.2010, 13:18
Ja sad pročitah na stranici Američke Ambasade u Sarajevu sledeće:
"Provjera statusa prijave, koju možete naći na stranici lutrije www.dvlottery.state.gov, biće jedino sredstvo putem kojeg će učesnici u lutriji DV-2012 biti obaviješteni o tome da li su izabrani ili ne. Centar za konzularne poslove iz Kentuckyja (KCC) neće odabranim učesnicima slati zvanična pisma u kojim ih obavještava o izboru, nego će se na stranicu potvrde izabranih učesnika postaviti upute o tome kako dalje postupiti u procesu podnošenja molbe za useljeničku vizu po osnovu dobitka na DV lutriji."
Je l to znači da nema više one slavne prve koverte koja se željno isčekuje???

Da.nema vise koverti i slanja postom.Od 1.maja naredne godine se ulogujes sa svojim konfirmacionim brojem,otvori se tvoja stranica i tu vidis sva obavestenja.Nisam nigde procitala,ali smatram da ce i prilozenje dokumentacije biti online(one koja se slala postom u KCC)

Darinka
30.09.2010, 20:21
Pazi sada ovako,
I ja sam na cruiserima i ne bi trebalo da bude nikakvih problema da ti se posta posalje na brod.Meni redovno stizu paketi i pisma pa bi bilo dobro da se malo raspitas oko adrese. :)

lenhi
30.09.2010, 20:24
To je i mene baš zanimalo. Da li će se obrasci DSP 122 i 230 koji su prije slali popunjeni nakon dobijanja prve koverte slati nazad u Kentaki poštom ubuduće ili ne?!

nataly
30.09.2010, 21:21
Mnogu sreka na site od srce vi posakuvam,da ne ima sto poveke od Ex Yu.Pozdrav


srecno i tebi drugar:1072:...pa da 2012 pijemo kafu u SAD :grin:

lover
30.09.2010, 23:42
To je i mene baš zanimalo. Da li će se obrasci DSP 122 i 230 koji su prije slali popunjeni nakon dobijanja prve koverte slati nazad u Kentaki poštom ubuduće ili ne?!

Cini mi se da ce se sve slati preko neta, slicno kao za Australiju, koliko sam ja razumio! Ako grijesim neka me drugi isprave:grin:

mirjana72
01.10.2010, 04:29
Dobro vece,
prvi put sam ovde, zaista ima korisnih stvari onako na prvo gledanje.
Imam naravno pitanje, moj muz i ja smo u americi nekih 14-15 godina, papiri su nam u procesu - moj poslodavac je garantor bio za zelenu kartu preko posla, i taj proces je sada vece nekih dve godine "under appeal" i nista se jos ne zna, jer su me odbili zbog takse koju je moj poslodavac prijavo da je manja....elem, nama su papiri u procesu, i nisam nesto preterano optimisticna, s obzirom na celu ovu ekonomsku situaciju i mislili smo da probamo da apliciramo za tu lutriju. Da li neko zna koja je procedura u nasem slucaju, kada se stavlja adresa? U opste me zanima ako neko nesto zna vise o ovakvim situacijama.


Sta vi mislite imamo li osnova? Ceo ovaj moj proces se vuce od daleke 2002 :no:

HVala unapred na vasim odgovorima.

Score
01.10.2010, 21:21
Vi,vi mladi gospodine....

Evo sanse za popravni, samo mi reci molim te, djelujes mi dosta upuceno u sve ovo, kada se aBd ode u Usa, citam neka pravila o boravku minimalno 6 mjeseci. Da li je to u komadu 6 mjeseci, ili zbirno se moze sabrati...2 mjeseca tamo,mjesec ovdje, pa recimo 3 tamo itd..itd..

Unaprijed zahvaljujem

Evo ovako, tu pravila nisu potpuno jasna, ali evo sta kaze Guide For New Immigrants:

Keep Your Immigration Status

Permanent residents who leave the United States for extended periods, or who cannot show their intent to live permanently in the U.S., may lose their permanent resident status. Many immigrants believe they can live abroad as long as they return to the U.S. at least once a year. This is incorrect. If you think you will be out ofthe U.S. for more than 12 months, you should apply for a re-entry permit before leaving the country.You should file Form I-131, Application for a Travel Document.You can get this form at http://www.uscis.gov or by calling the USCIS Forms Line at 1-800-870-3676.You must pay a fee to file Form I-131. A re-entry permit is valid for up to two years.You may show the re-entry permit, instead of a visa or your Permanent Resident Card, at a port of entry. Having a re-entry permit does not guarantee that you will be admitted to the United States when you return, but it can make it easier to show that you are returning from a temporary visit abroad. Visit http://www.state.gov or your nearest Department of State Consular Office overseas for more information.

lover
04.10.2010, 21:23
pogledaj ovde, verovatno ces naci sta te zanima http://www.immi.gov.au/visawizard

Hvala Score! Preduhitrio si me. Da jos dodam da je za Aus mnogo komplikovana procedura i da je malo tesko pratiti sta se desava, jer iz mjeseca u mjesec mijenjaju pravila. No, necu da o tome pricam ovdje, jer nije to tema.

Amra
04.10.2010, 22:12
jedno pitanje malo benasto hehe u brzini sam stavila pol: musko, i vec poslala prijavu moze li se to kako ispraviti ili moram cekati iduce prijavljivanje,iduce godine :(.

Score
04.10.2010, 22:24
jedno pitanje malo benasto hehe u brzini sam stavila pol: musko, i vec poslala prijavu moze li se to kako ispraviti ili moram cekati iduce prijavljivanje,iduce godine :(.

A-ha-ha-ha, :1060::1060: ovo jos nisam cuo...cekaj ako te izvuku pa im onda reci, ocigledno je da je greska, ne prijavljuj se dvaput!

lover
04.10.2010, 22:27
jedno pitanje malo benasto hehe u brzini sam stavila pol: musko, i vec poslala prijavu moze li se to kako ispraviti ili moram cekati iduce prijavljivanje,iduce godine :(.

A gdje si se ti to prijavila, kad jos nije pocelo prijavljivanje?:wtf: Tamo pise da pocinje 5 oktobra!:ohman:

Amra
04.10.2010, 22:30
A-ha-ha-ha, :1060::1060: ovo jos nisam cuo...cekaj ako te izvuku pa im onda reci, ocigledno je da je greska, ne prijavljuj se dvaput!

hehe, a neznam ni ja kako mi je to promaklo, a tako mi zao sadddddd... al sta bi :((((

Score
04.10.2010, 22:31
A gdje si se ti to prijavila, kad jos nije pocelo prijavljivanje?:wtf: Tamo pise da pocinje 5 oktobra!:ohman:

Ovde brate, prijave su otvorene!!! http://www.dvlottery.state.gov/ :bravo::bravo:

lover
04.10.2010, 22:40
Ovde brate, prijave su otvorene!!! http://www.dvlottery.state.gov/ :bravo::bravo:

Nisam isao na sajt par sati, pa nisam u toku. Potpuno sam zanemario ono EDT. Mislio sam da je ispunila zahtjev kod neke agencije.

Isabelle
04.10.2010, 22:50
Ovde brate, prijave su otvorene!!! http://www.dvlottery.state.gov/ :bravo::bravo:
Ja kad kliknem jos uvijek isto, nije jos poslo kod nas??!! Ili nesto pogresno radim??

Score
04.10.2010, 22:53
Ja kad kliknem jos uvijek isto, nije jos poslo kod nas??!! Ili nesto pogresno radim??

Pritisni refresh na browser-u, mozda ti strana dlazi iz cash-a a ne sa neta...i koristi internet explorer, ne firefox. A i ne moze da "ne podje kod vas" a ide kod mene...sve je, kind of, kod njih...

Isabelle
04.10.2010, 22:54
Ajjj evo ga sad radi, jel ovo pocetak boljeg zivota???

NIsta sad sam umorna da sta ne pogrijesim, ispunjavam sutra, pa javim..

Isabelle
04.10.2010, 22:55
Cek cek sad mi radi u Mozzili, jel onda mogu da nastavim u njoj, ili ipak Internet Explorer? I da li moze ovaj standard ili SSL? Ima li to neke veze specijalno?

Score
04.10.2010, 22:57
Ajjj evo ga sad radi, jel ovo pocetak boljeg zivota???

NIsta sad sam umorna da sta ne pogrijesim, ispunjavam sutra, pa javim..

Pazi kad budes pisala pol, da se ne zbunis kao nasa kolezinica...:rofl:
SSL ti je secure connection, nije potrebno a i usporice te...nece raditi u firefoxu (mozili) nemoj da pocinjes, jel ces sve da izgubis pri popunjavanju, ako uopste dotle dodjes...

Amra
04.10.2010, 23:01
Pazi kad budes pisala pol, da se ne zbunis kao nasa kolezinica...:rofl:
SSL ti je secure connection, nije potrebno a i usporice te...nece raditi u firefoxu (mozili) nemoj da pocinjes, jel ces sve da izgubis pri popunjavanju, ako uopste dotle dodjes...

de ti samo zezaj heheh inace nisam toliki baksuz al eto desilo se....za sve postoji prvi put.....nadati se da me izvucu pa da to kako rijesimo hehehhe

Score
04.10.2010, 23:02
de ti samo zezaj heheh inace nisam toliki baksuz al eto desilo se....za sve postoji prvi put.....nadati se da me izvucu pa da to kako rijesimo hehehhe

ma sala mala, a i zasluzila si, priznaj? Nema ljutis...

Isabelle
04.10.2010, 23:03
Ma znaaamm, sad sam citala sta je napisala, popravila mi jedan, bas sam se slatko ismijala- nek mi oprosti, ali evo provjerila sam, curica sam definitivno :grin::grin::grin::grin:

Onda Internet E.. :1072:

Amra
04.10.2010, 23:04
ma sala mala, a i zasluzila si, priznaj? Nema ljutis...

ma nisam zasluzila tu gresku ako na to mislis hehehe al sam zasluzila da me izvuku nakon ovoga bas..... hehehehhehe ma neljutim se, ma krivo mi na samu sebe kako mi je to tako ostalooooo...

Score
04.10.2010, 23:05
Ma znaaamm, sad sam citala sta je napisala, popravila mi jedan, bas sam se slatko ismijala- nek mi oprosti, ali evo provjerila sam, curica sam definitivno :grin::grin::grin::grin:

Onda Internet E.. :1072:

E, jel nemas neku sliku, cisto ono, da se konsultujemo...sigurno je sigurno? :==D:

Isabelle
04.10.2010, 23:08
Ops, meni opet kad kliknem izbaci onu stranicu kao prije nego sto je otvorena aplikacija. Prebacim ovaj link u Internet Explorer i pise mi Lottery starts soon!!

Wtf???

Zana
05.10.2010, 00:02
jedno pitanje malo benasto hehe u brzini sam stavila pol: musko, i vec poslala prijavu moze li se to kako ispraviti ili moram cekati iduce prijavljivanje,iduce godine :(.

Amra, da li pricas o svojoj prijavi koju si poslala Korisnickom centru na proveravanje podataka, ili o aplikaciji na zvanicnom sajtu?

lover
05.10.2010, 00:22
ma nisam zasluzila tu gresku ako na to mislis hehehe al sam zasluzila da me izvuku nakon ovoga bas..... hehehehhehe ma neljutim se, ma krivo mi na samu sebe kako mi je to tako ostalooooo...

Slazem se sa Score, nista ti drugo ne preostaje nego da cekas da te izvuku i onda pokusas da ispravis gresku.
Nadam se da ce nas vecinu izvuci pa da krenemo za Dreadnot-om:1072:

Zana
05.10.2010, 01:21
Kod mene pise da pocinje noon EST (daylight), sto je sutra u 9 ujutru po nasem pacific. Jedino ako u Evropi ne pocinje ranije... cak i da bude otvoreno, ja cu za svaki slucaj da pricekam sa prijavama - sto je sigurno sigurno, da ne bude da oni testiraju nesto...

gankaj
05.10.2010, 01:38
Na opciji moja prijava je stajalo da mogu da slobodno proverim tacnost podataka i slike. Posle toga sam dobio obavestenje da sam se vec prijavio na lutriju(iako lutrija jos nije pocela). Da li je ovo nacin da se mnogobrojni izbace iz konkurencije ili je obavestenje samo formalno?

gankaj
05.10.2010, 01:50
Amra, da li pricas o svojoj prijavi koju si poslala Korisnickom centru na proveravanje podataka, ili o aplikaciji na zvanicnom sajtu?

Ja sam poslao korisnickom servisu jer su mi ponudili opciju provere podataka i slike a kao odgovor sam dobio da sam se vec prijavio i to neuspesno iako lutrija jos nije pocela. O cemu se radi?

Zana
05.10.2010, 01:56
Ja sam poslao korisnickom servisu jer su mi ponudili opciju provere podataka i slike a kao odgovor sam dobio da sam se vec prijavio i to neuspesno iako lutrija jos nije pocela. O cemu se radi?

O malom problemcicu cije je resavanje u toku :) Bice sredjeno do ponoci.

gankaj
05.10.2010, 02:06
O malom problemcicu cije je resavanje u toku :) Bice sredjeno do ponoci.

Hvala na brzom odgovoru, ali sada sam u dilemi da li da se prijavljujem kada lutrija pocne ili cu dobiti odgovor gde sam pogresio kako bi mi prijava bila ok. Hvala jos jednom.

TheRealRocknRolla
05.10.2010, 07:46
Time difference is 3 hours. 12:00 PM is 3:00 PM (PDT-EDT)

Isabelle
05.10.2010, 11:54
OOOOKKK, Znaci danas u 15h po nasem ce biti otvorena ako sam dobro shvatila. Ali meni je sinoc isto bila otvorena, pa poslije 2 min opet zatvorena..:blink: Ajde vidjet cemo danas..

Isabelle
05.10.2010, 12:10
Uh joj, evo sad sam nasla na jednom nasem sajtu, za balkan pocinje u 18:00h veceras...

nataly
05.10.2010, 12:19
konacnooooo je dosao i taj dan :1072::1081:
srecno svima.

Amra
05.10.2010, 12:29
Amra, da li pricas o svojoj prijavi koju si poslala Korisnickom centru na proveravanje podataka, ili o aplikaciji na zvanicnom sajtu?

Ja sam popunila samo prijavu za DV-2012,da o aplikaciji na zvanicnom sajtu. Kada sam gledala na opciju Moja prijava uvijedjela sam tu gresku u podacima. Medutim ispod toga oni su mi samo napisali ispod Rezultat:Vaša prijava još nije proverena. (Poslaćemo Vam e-mail kada bude!)

cile
05.10.2010, 12:42
Uh joj, evo sad sam nasla na jednom nasem sajtu, za balkan pocinje u 18:00h veceras...

A mozes li da nam otkrijes,koji je to sajt ? :blink: Hvala

Vuvuzela
05.10.2010, 13:27
Počet će, za Balkan, u 18.00 h. Jer DV-2012 DV Lottery begins noon, Eastern Daylight Time (EDT) (GMT -4), Balkan je , do pomicanja sata potkraj oktobra, u GMT+2. Dakle podne u EDT je 18.00 h u GMT.

Još malo strpljenja !! :grin::grin::grin:

Isabelle
05.10.2010, 14:08
A mozes li da nam otkrijes,koji je to sajt ? :blink: Hvala

Naravno, izvoli:

http://www.vijesti.ba/hot-news/21096-Lutrija-zelenu-kartu-oktobra-prijave-lutriju-dobijanje-useljenickih-viza-SAD.html

john doe
05.10.2010, 14:17
Pozdrav svima, prvi mi je post na forumu i evo sta me zanima: PLaniram da se ove godine prvi put prijavim za GC preko lutrije. E sad, situacija je da i ja i devojka (sa kojom zivim zajedno vec par godina ali nismo vencani) zelimo da se prijavimo za GC. Kapiram da su male sanse da i jedno dobije a kamoli oboje pa me interesuje u slucaju hipotetickog dobijanja GC jednog od nas dvoje, da li postoji ikakva mogucnost da drugo dobije GC na osnovu vencanja koje bi recimo obavili u medjuvremenu (za sada nemamo planove i za dobijanje dece, makar ne u te naredne 2 godine). Kapiram da legalni supruznici mogu da se prijave odvojeno i ako neko dobije automatski onda i drugi dobija, ali me interesuje u mojoj situaciji (sto je nesto kao vanbracna zajednica) - postoji li neki nacin osim vencanja (koje bi onda moralo da se desi kapiram pre podnosenja prijave a tako nesto uraditi u narednih 2 nedelje zarad lutrije bilo bi ipak malo bzv). Hvala unapred na odgovoru.

Pozdrav

Ninovranje
05.10.2010, 14:46
E ovako, na ovom forumu se podnosi prijava samo ako zelite da vam Administratori provere vasu prijavu da li je lepo popunjena i ONI VAS NECE PRIJAVITI NA LUTRIJU, vec morate to sami uraditi na zvanicnom sajtu Americke ambasade http://www.dvlottery.state.gov/

Posto verovatno ima dosta prijava, a nisu toliko brzi da svaku provere, ako smatrate da znate gde sta treba upisati prijavite se sami na gore navedenu adresu. Postupak verujem svi dobro znate.

John doe ne postoji drugi nacin nego da se vas dvoje vencate, a to mozete obaviti tek ako nekog od vas dvoje izvuku na lutriju (posle 1.maja kad su rezultati), u suprotnom ide samo onaj koji je imao srece na lutriji.

user_90_CRO
05.10.2010, 14:46
Dakle, pošto ja nemam četverogodišnju srednju još, ja bih onda za aplikaciju ovu novu morao imati potvrde ili nekakve preporuke o dvogodišnjem radnom iskustvu, a to jedino može biti u radnoj knjižici, a pošto tamo ja to nemam , dali uopće mogu ovih dana dati prijavu?? Molim vas odgovorite kad vidite da znam odmah,hvala

Neverhood
05.10.2010, 14:48
Pozdrav svima, prvi mi je post na forumu i evo sta me zanima: PLaniram da se ove godine prvi put prijavim za GC preko lutrije. E sad, situacija je da i ja i devojka (sa kojom zivim zajedno vec par godina ali nismo vencani) zelimo da se prijavimo za GC. Kapiram da su male sanse da i jedno dobije a kamoli oboje pa me interesuje u slucaju hipotetickog dobijanja GC jednog od nas dvoje, da li postoji ikakva mogucnost da drugo dobije GC na osnovu vencanja koje bi recimo obavili u medjuvremenu (za sada nemamo planove i za dobijanje dece, makar ne u te naredne 2 godine). Kapiram da legalni supruznici mogu da se prijave odvojeno i ako neko dobije automatski onda i drugi dobija, ali me interesuje u mojoj situaciji (sto je nesto kao vanbracna zajednica) - postoji li neki nacin osim vencanja (koje bi onda moralo da se desi kapiram pre podnosenja prijave a tako nesto uraditi u narednih 2 nedelje zarad lutrije bilo bi ipak malo bzv). Hvala unapred na odgovoru.

Pozdrav
Vi bi hteli ali vas mrzi da citate stare postove... :naughty:
Moze ali malko ipak pretrazite ovaj forum, jer je pun informacija, koje su stari forumasi vredno prikupljali.
Verovatno ce trebati dokazivanje da ste ziveli zajedno ali kao sto rekoh postoji veliki broj bitnih informacija na forumu pa cak i za ovo pitanje...
Pozdrav :beer:

P.S.:Vencanje obavezno pre razgovora u ambasadi.

Neverhood
05.10.2010, 15:01
Dakle, pošto ja nemam četverogodišnju srednju još, ja bih onda za aplikaciju ovu novu morao imati potvrde ili nekakve preporuke o dvogodišnjem radnom iskustvu, a to jedino može biti u radnoj knjižici, a pošto tamo ja to nemam , dali uopće mogu ovih dana dati prijavu?? Molim vas odgovorite kad vidite da znam odmah,hvala

Problem je u tome, sto moras imati dokaz da si radio na radnom mestu sa njihove liste na kojoj nisu zanimanja sa 3 cak ni 4 stepenom. Ako moze nekako da dokazes da si bio npr. poslovodja ili sta god da je na toj listi onda je ok. Mozes se ti prijaviti ali posle trebas da dokazes legitmnost podataka koje si na prijavnici dao.

user_90_CRO
05.10.2010, 16:54
Kužim, pa ja bi mogao srediti sebi da imam preporuke, da sam bio poslovođa ili neznam šta, neznam ima mi frendica firmu ili na razno raznim drugim stranama preporuke i neka pisma mogu izvući, dali je to dovoljno i kakva zanimanja oni točno traže? Hvala ti puno :)

TheRealRocknRolla
05.10.2010, 16:55
System Not Yet Open
We're sorry, but the system has not yet opened. Please try again at the scheduled opening date


:drool:

Vuvuzela
05.10.2010, 16:59
:grin::grin: Ljudi, počelo je i kod nas!!!! :grin::grin: Svima koji se prijavljuju u ovoj generaciji DV2012. želim neizmjerno puno sreće i da svi koji smo na forumu budemo izvučeni!!!! :1072::1081::bravo::bravo::grin: Sretno!

lukau13
05.10.2010, 17:13
Svecano pocelo, i svecano se prijavio po drugi put!
Vidjet cemo u maju sta i kako dalje! :D

Pridruzujem se Vuvuselinim cestitkama! XD
All the best to all of you...oops all of us! ;)

dragance
05.10.2010, 17:30
Ništa ljudi, srećno vam bilo i da se što više vas javi prvog maja :)

Isabelle
05.10.2010, 17:56
Evo ja se prijavila prvi put, sve ok proslo, sad cekanje, akoBogda da nas izvuku sto vise sa ovog foruma, zelim svima puno srece i da zajedno slavimo u Maju...

:1081::1081::1081::1081::1081::1081::1081:

Score
05.10.2010, 18:06
Eh, sto ti je omladina, mislim ova nova 2012 generacija...sta ce deca, i treba da se nadaju, raduju...kad odrastu bice kao mi!

Isabelle
05.10.2010, 18:41
Aj suti:udri: Kao da se ti nisi radovao kad si izvucen :belj: Nijedne, nego navijaj za nas, mozda cemo ti mi biti jedino drustvo kad odemo tamo....TISINA:1060:

ISTRIJANKA
05.10.2010, 18:52
Dragi moji evo i mene prijavila se prije sat vremena......eto sad ostaje da cekamo......sretno svimaaaaaaaaa....................

Score
05.10.2010, 19:21
Aj suti:udri: Kao da se ti nisi radovao kad si izvucen :belj: Nijedne, nego navijaj za nas, mozda cemo ti mi biti jedino drustvo kad odemo tamo....TISINA:1060:

Ma normalno da sam se radovao i navijam ja, zar se ne vidi? :budalo: Napred nasiiiiii! :guns2: :wee::punk: I za vas cu se radujem!

Isabelle
05.10.2010, 19:34
I decko prijavljen ili ti buduci muz, ja sam vec optimisticna...Ako je neko citao knjigu ''Tajna'' znace o cemu pricam...Optimizam ljudi, optimizam :):)

sassoo
05.10.2010, 19:35
Tudi mi "janezi" smo se prijavili. Zelim vam veliko srece pri izvlacenju za 2012.

Isabelle
05.10.2010, 19:42
Nest' razmisljam, mozda ima logike da oni to bas i ne biraju bas tako nasumicno....Ili mozda veci broj izvuku stvarno nasumicno recimo 500.000pa onda biraju tih 50.000..jer za koji djavo to traje 5 mjeseci??????

Neverhood
05.10.2010, 20:02
Kužim, pa ja bi mogao srediti sebi da imam preporuke, da sam bio poslovođa ili neznam šta, neznam ima mi frendica firmu ili na razno raznim drugim stranama preporuke i neka pisma mogu izvući, dali je to dovoljno i kakva zanimanja oni točno traže? Hvala ti puno :)

To qualify for a DV on the basis of your work experience, you must have, within the past five years, two years of experience in an occupation that is designated as Job Zone 4 or 5, classified in a Specific Vocational Preparation (SVP) range of 7.0 or higher.

http://online.onetcenter.org/

Srecno!!! Takodje i meni jel :==D:

dragance
05.10.2010, 20:16
Nest' razmisljam, mozda ima logike da oni to bas i ne biraju bas tako nasumicno....Ili mozda veci broj izvuku stvarno nasumicno recimo 500.000pa onda biraju tih 50.000..jer za koji djavo to traje 5 mjeseci??????
To bi možda imalo smisla kada bi imali na osnovu čega da biraju

Ninovranje
05.10.2010, 20:21
To bi možda imalo smisla kada bi imali na osnovu čega da biraju

Mozda po lepoti??? E tu prolazim 100% :grin::grin::grin:

djon
05.10.2010, 20:26
Evo i ja se prijavio prvi put.
Srećno nam bilo!
:1072:

Isabelle
05.10.2010, 20:28
Pazi, Ameri su poznati po tome koga pustaju u drzavu, mislim da ne grijesim puno ako gledaju na slici kakav si, pa jesi li bijel, izgledas li zdravo itd itd....Hoce mladu svjezu pametnu krv, to se zna, iako se hvale da su demokratska drzava , oni ustvari prste od rasizma...Ne znam, mozda lupetam, ali hajd ga znaj da oni nemaju neku ''background'' kontrolu prijavljenih....To mi ne znamo...

dragance
05.10.2010, 20:34
dobro ako ćeš tom logikom , kako objašnjavaš ovo http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=461 ?

Isabelle
05.10.2010, 20:40
Mozda je ciko neki strasni profesor, inzinjer, ma ne znam, kazem kao opciju, glasno razmisljam....

djon
05.10.2010, 21:00
Pazi, Ameri su poznati po tome koga pustaju u drzavu, mislim da ne grijesim puno ako gledaju na slici kakav si, pa jesi li bijel, izgledas li zdravo itd itd....Hoce mladu svjezu pametnu krv, to se zna, iako se hvale da su demokratska drzava , oni ustvari prste od rasizma...Ne znam, mozda lupetam, ali hajd ga znaj da oni nemaju neku ''background'' kontrolu prijavljenih....To mi ne znamo...

Ne verujem Izy.

Po meni, sve to zaista i ide u potpunosti nasumice, jer ako i dobiješ na lutriji, to nikako nije garant da će ti DV biti odobrena. Ja bi rekao da se selekcija vrši tek nakon što izvuku tih, lupam 100k potencijalnih, pa ako smo među njima, tek tada, kad uđemo u proces obrade i kada im mi šaljemo više informacija o sebi, tada verovatno selekcija postoji, a ne ovako na osnovu zaista bazičnih informacija. Ali čak i onda, ja verujem da izgled, škola itd. ne igraju apsolutno nikakvu ulogu, već isključivo podaci koje oni od nas i traže.

Takođe, moja procena je da je razlog tolikog čekanja, čisto tehničke prirode. Jednostavno treba proveriti milione prijava, od kojih verovatno, ne mali procenat u startu otpada. Pa treba sve to sortirati, po regionima, državama, pa tek onda nakon tog lavovskog posla, prepustiti posao računaru.

Verujem da verovatno postoji neka računarska formula na osnovu podataka koje oni unose (ja bi rekao da se radi pre svega o broju ljudi koji su već imigrirali, pa se neke zemlje bliže statusu Velike Britanije i Poljske, i verovatno taj neki procenat ulazi u neku formulu i slično). I onda verovatno kompijuter iz te baze podataka, koji oni formiraju u tom periodu, na osnovu formule koju takođe formiraju u tom periodu, izvlači nasumice srećne potencijalne dobitnike.

Predpostavljam još i da postoji unapred, precizno određen, broj, koliko ljudi godišnje može da dobije GC, koji, verujem, ne može biti prekoračen, a pri tom ne mislim samo na DV lutriju već neki sveukupan broj koji verujem takođe utiče i na formiranje baze podataka za DV lutriju.

To je neko moje mišljenje.

Dakle samo optimistično, i na kraju krajeva, ovo nam je tek prvi put da smo se prijavili, tako da... Totalno opušteno!

:1072:

dragance
05.10.2010, 21:09
Ne znam stvarno koliko je vremena potrebno da obrade sve podatke ali evo recimo ovako.Prošle godine dok su se jos slale koverte, oni su počeli sa slanjem već u martu, što znači da su završili to sve u roku od novembar-mart 4 meseca.E sad, u tomu periodu oni su morali da obrade 100 000 ljudi, izvučenih, + ko zna koliko hiljada ljudi koji su izvučeni a diskvalifikovani iz nekog razloga.Meni je logično da za tu količinu ljudi zaista jeste potrebno toliko vremena.

E da Izabela, što se tiče navodne `provere` opet tvoja teorija pada u vodu jer se svake godine javi gomila ljudi izvučenih a žive ilegalno u USA i nemaju šanse da dobiju zelenu kartu preko lutrije.

Vuvuzela
05.10.2010, 21:24
Takođe, moja procena je da je razlog tolikog čekanja, čisto tehničke prirode. Jednostavno treba proveriti milione prijava, od kojih verovatno, ne mali procenat u startu otpada. Pa treba sve to sortirati, po regionima, državama, pa tek onda nakon tog lavovskog posla, prepustiti posao računaru.

Selekcija se radi na način da od svih prijavljenih (prošle godine ja mislim oko 16 mil. ove će sigurno biti i više) računalo nasumce odabere stotinjak tisuća potencijalnih dobitnika. Ti slučajno odabrani ulaze u proces dobijanja GC. Naravno, neki odustanu, neki ne zadovolje potrebne kriterije, nekih (recimo sumnjivih) se riješe tako da im postave neki uvjet koji ne mogu ispuniti. Tako na kraju popune kvotu od 50k imigranata za tu godinu i to je to. No kad računalo selektira tih stotinjak tisuća odabranih, velik je posao obraditi svaki slučaj zasebno - a još kako su se dosad slale koverte poštom - ogroman je to posao! Mislim da su si od ove godine značajno smanjili posao kad su ukinuli koverte!

Score
05.10.2010, 21:47
ja bih vaas koji ste se prijavili zamolio ako neko moze da mu posaljem na mail sliku pa da mi je uredi da bude formata 600x600 jer sam se i prosli put radi slike nisam prijavio!jel ima neko da mi pomogne?

moze, al kako da ti dam adresu..ovako javno, ne ide...

Nemanjank
06.10.2010, 01:03
Srecno svima!

Sutra se prijavljujem, prvi put jer sam konacno ispunio uslove. XD Mora da sam najmlađi, imam 18 god :D

Zana
06.10.2010, 08:04
Tudi mi "janezi" smo se prijavili. Zelim vam veliko srece pri izvlacenju za 2012.

Sassoo,

neka vam je sa srecom. Jako malo dobitnika izvlace iz Slovenije, nadam se da cete biti medju onim najsrecnijima - prosle godine je izvuceno 14-oro. Pozdrav :)

libertas222
06.10.2010, 09:32
Pozdrav,

moze li mi netko reci sto se u prijavi upisuje u polje 8c? Moze li se upisati naziv zupanije? Hvala

cile
06.10.2010, 11:03
Pozdrav,

moze li mi netko reci sto se u prijavi upisuje u polje 8c? Moze li se upisati naziv zupanije? Hvala

Ja sam to ostavila nepopunjeno-skapirala sam da je to alternativna adresa,pa sam u polje 8b.upisala broj i naziv ulice i to je to.Nije pravilo problem,prosla je prijava.:obrva:Srecno svima,pa da se radujemo zajedno od maja!:;D:

user_90_CRO
06.10.2010, 11:22
Evo ja ću onda popuniti tako da imam dvije godine radnog, pa ako dođe do toga da ću to morati potvrđivati naći ću i potvrde, evo ovaj tjedan ću ispuniti prijavnicu,hvala svima .

user_90_CRO
06.10.2010, 11:30
Opet ja naišao na problem, dakle koliko sam shvatio najnormalnije se mogu već danas popunjavati aplikacije, e sada otišao sam na link koji ima na forumu u prijavama za 2012. i otvorio ga ali tamo mi uopće nema nikakvih uputa za aplikaciju niti za popunjavanje ičega, samo piše INstructions i ništa drugo, u čemu je problem?

olivera77
06.10.2010, 11:49
Opet ja naišao na problem, dakle koliko sam shvatio najnormalnije se mogu već danas popunjavati aplikacije, e sada otišao sam na link koji ima na forumu u prijavama za 2012. i otvorio ga ali tamo mi uopće nema nikakvih uputa za aplikaciju niti za popunjavanje ičega, samo piše INstructions i ništa drugo, u čemu je problem?

Evo ja sada proverila,radi prijava,ispod photo validatora imas "Begin standard entry",kliknes na to i otvara ti se prijava.Mozda si pokusao sa nekim drugim browserom,imas obavestenje da radi samo sa IE 6.0 i 7.0.

dachoo
06.10.2010, 12:37
Jedno pitanje.
Pri popunjavanju adrese, za polje 8
8a "In Care Of" , stan u kojem zivim i na koji dobijam racun za mob vec tri godine se vodi na moju strinu dok u mojoj licnoj karti adresa je u drugom delu grada, takodje ta adresa je u pasosu. Da li ja u polje 8a unosim ime i prezime moje strine ili moje ime. Ili moram uneti moju adresu iz licne karte koja je na sasvim drugom delu grada i tamo retko ista i primam od poste, skoro nikad nista. :wtf:

libertas222
06.10.2010, 12:41
Ja sam to ostavila nepopunjeno-skapirala sam da je to alternativna adresa,pa sam u polje 8b.upisala broj i naziv ulice i to je to.Nije pravilo problem,prosla je prijava.:obrva:Srecno svima,pa da se radujemo zajedno od maja!:;D:

hvala ti puno...sretno svima...ja vec razmisljam o Coloradu

puza2006
06.10.2010, 13:35
Uspjesno prosla prijava! Srecno nam svima! :bigkiss:

Vuvuzela
06.10.2010, 13:43
Jedno pitanje.
Pri popunjavanju adrese, za polje 8
8a "In Care Of" , stan u kojem zivim i na koji dobijam racun za mob vec tri godine se vodi na moju strinu dok u mojoj licnoj karti adresa je u drugom delu grada, takodje ta adresa je u pasosu. Da li ja u polje 8a unosim ime i prezime moje strine ili moje ime. Ili moram uneti moju adresu iz licne karte koja je na sasvim drugom delu grada i tamo retko ista i primam od poste, skoro nikad nista.

To je mailing adress, pišeš adresu na koju ćeš najlakše i najsigurnije primit poštu. Nema veze s adresom u dokumentima. Ove godine više i nije tako važno kad ionako neće slati koverte.

orozinho
06.10.2010, 13:45
Evo upravo pala prva prijava za GC :D

Sretno svima :bravo:

lover
06.10.2010, 17:16
Da se i ja nadovezem na polje 8.
U dijelu gdje se upisuje District/County/Province/State, da li stavljam naziv kako se kaze kod nas, ili internacionalni naziv (u mom slucaju Republika Srpska)?
Molio bih forumase iz BiH da se jave i kazu kako su oni stavili u svojim prijavama, nije bitno da li su iz FBiH ili RS!
Znaci, da li Republika Sprska ili Republic of Srpska?:wtf:
Pozdrav!

lover
06.10.2010, 19:24
Ja cekam...
A niko da se uljuci u problematiku!:ohman:

Score
06.10.2010, 19:59
Da se i ja nadovezem na polje 8.
U dijelu gdje se upisuje District/County/Province/State, da li stavljam naziv kako se kaze kod nas, ili internacionalni naziv (u mom slucaju Republika Srpska)?
Molio bih forumase iz BiH da se jave i kazu kako su oni stavili u svojim prijavama, nije bitno da li su iz FBiH ili RS!
Znaci, da li Republika Sprska ili Republic of Srpska?:wtf:
Pozdrav!

Ja sam uveren da nema apsolutno nikakve (pravne) razlike, upisi koji hoces. Jedino sto bi bilo logicno je da ako vec popunjavas obrazac na engleskom, mozda bi i to moglo na engleskom, ali, kazem opet, ja sam uveren da nema nikakve razlike.

libertas222
06.10.2010, 20:12
Ja cekam...
A niko da se uljuci u problematiku!:ohman:

hm...meni se cini da su u igri internacionalni nazivi, dakle ovo drugo...

libertas222
06.10.2010, 20:17
Ako je Bosnia and Herzegovina, onda je valjda i Republic of Srpska.

Isabelle
06.10.2010, 20:44
Ja sam stavila Federation of Bosnia and Herzegovina...Mislim da to treba..

lover
06.10.2010, 21:49
Ok! Slicno razmisljam kao i vi, ali zasto je u uputstvu Srdjevic stavio kod pitanja br 8. Poštanska adresa: U ova polja ubacite svoju adresu - ne po načinu na koji se to radi u USA, već onako kako je u Vašoj državi/mestu i onako kako će lokalni poštari najbolje razumeti.
:wtf:

bibi2002
07.10.2010, 08:19
I ja sam se sinoć prvi put prijavila...:1072:

srećno svima :1081:

lavex
07.10.2010, 10:22
Puno sreće svima koji su se prijevili i koji će se tek prijaviti ove godine! Da vas što više bude izvučeno! :beer:

libertas222
07.10.2010, 13:52
Lavex, daj molim te reci je li Bosnia and Herzegovina ili federation of
Bosnia and Hrzegovina?

Vuvuzela
07.10.2010, 14:19
Evo, prijavili se i mi (odvojeno supruga i ja). Sve prošlo bez ikakvog problema. Podaci, slike, slike djece, ma sve super! Još samo ..... Hm, vidjet ćemo 1.5.11.

Sretno svima!

lover
07.10.2010, 15:09
Puno sreće svima koji su se prijevili i koji će se tek prijaviti ove godine! Da vas što više bude izvučeno! :beer:

Reci mi sta si stavljao u prijavu (tacka 8) Republika Srpska ili Republic of Srpska jer termin Republic of Srpska koriste domace institucije kada izdaju neki dokument, a termin Republika Srpska se koristi u medjunarodnoj zajednici, sto je apsurd? :wtf:
Cudno, ali istinito, kao i mnoge druge politicke stvari u ovoj zemlji, ali necu o tome...:blink:
Znam da si prosao kroz kompletnu proceduru i volio bih da podijelis to ikustvo sa nama.
Odgovori sto prije jer planiram se veceras prijaviti!:1072:

P.S. Vidim da si iz Doboja. Zivio sam 10 god. u Doboju i imam tamo najblizu familiju.:grin:

lover
07.10.2010, 15:16
Lavex, daj molim te reci je li Bosnia and Herzegovina ili federation of
Bosnia and Hrzegovina?

Bosnia and Herzegovina stavljas u Country, a Federation of Bosnia and Herzegovina je dio BiH i to se moze staviti u District/County/Province/State ali nisam siguran, jer i ja imam problem da li da stavim na nasem ili engl. naziv Rep. Srpska.

dare_ns
07.10.2010, 15:39
http://travel.state.gov/pdf/DV-2012%20instructions.pdf
na 16. stranici su evropske zemlje.

Ne postoji na spisku Republika Srpska. Znači stavljate Bosna i Hercegovina. Za njih je RS još samo jedna nepriznata državica...

Zana
07.10.2010, 16:09
Hmmmm

Los Angeles, Los Angeles County, CA, US
Novi Sad, Vojvodina (province), Serbia


Gradiska, Republika Srpska, BiH...

meni je tako logicno da se stavi.... no, ja ne bih prevodila (kad u stranim novinama uvek pise Republika Srpska, ja bih tako i napisala). Iskreno, ide mi na zivce to njihovo "prevodjenje" (kao i sto mi ide na zivce primenjivanje srpske gramatike - palatalizacije i sibilarizacije na strana imena, a kad malo bolje razmislim i na nasa :nene:)....

Pre neki dan gledam NCIS Los Angeles, debilna prica - covek Srbin pa se jos bavi preprodajom zena preko Meksika sav udruzen sa Meksickom Mafijom i ima LAPD detektive na platnom spisku(?!), prikazali srpski pasos na kojem pise Lasik Radovan (izgovarali lejzik, a on ih kao ispravio u Lazic), a mesto odakle je je KOPAONIKijevo! Pa je sam Radovan crni sin umesto "proveri to napolju" viknuo "provri to napoj". Jaoooo, mila majko :( kad nam sad prevedem preCednika u Obamko Barakic! Pa jos iz Kikaga (pa nek stignu sibilarizacijom do Chicago!)


Aj, pizdim bezveze... :) :) :) mislim da treba Republika Srpska :grin:

btw, Republika Srpska nije "nepriznata drzavica", vec medjunarodno priznat entity...

Taji
07.10.2010, 17:39
Hmmmm

Los Angeles, Los Angeles County, CA, US
Novi Sad, Vojvodina (province), Serbia


Gradiska, Republika Srpska, BiH...

meni je tako logicno da se stavi.... no, ja ne bih prevodila (kad u stranim novinama uvek pise Republika Srpska, ja bih tako i napisala). Iskreno, ide mi na zivce to njihovo "prevodjenje" (kao i sto mi ide na zivce primenjivanje srpske gramatike - palatalizacije i sibilarizacije na strana imena, a kad malo bolje razmislim i na nasa :nene:)....

Pre neki dan gledam NCIS Los Angeles, debilna prica - covek Srbin pa se jos bavi preprodajom zena preko Meksika sav udruzen sa Meksickom Mafijom i ima LAPD detektive na platnom spisku(?!), prikazali srpski pasos na kojem pise Lasik Radovan (izgovarali lejzik, a on ih kao ispravio u Lazic), a mesto odakle je je KOPAONIKijevo! Pa je sam Radovan crni sin umesto "proveri to napolju" viknuo "provri to napoj". Jaoooo, mila majko :( kad nam sad prevedem preCednika u Obamko Barakic! Pa jos iz Kikaga (pa nek stignu sibilarizacijom do Chicago!)


Aj, pizdim bezveze... :) :) :) mislim da treba Republika Srpska :grin:

btw, Republika Srpska nije "nepriznata drzavica", vec medjunarodno priznat entity...

I pored svog tvog pizdenja ja se ipak zabavih, na jutro, na ovaj tvoj post. Bas ti hvala Zana za ovu pozitivnu vibraciju...sila si.....iako je tuzno to sto nam se radi sa nasim imenima i jezikom, ipak je smijesan nas prevod njihovih imena, zar ne?..Obamko Barakic...hahahaha, kako ti samo on pade na pamet :party::srpskivi:

Hajd' sto nam uvrcu imena, ali sto nas trpaju da smo dio Rusije ili da se granicimo sa Rusima....cccccc.....Amer: "Ti ono rece si iz Bosne i Hercegovine?" Ja: "Jesam"...Amer:" A jelde onda pricas ruski jezik, evo ima jedan kolega ovdje iz Rusije pa ste mogli...": Ja: " Izvini ali ja ne pricam ruski, ja pricam srpsko-hrvatski jezik"...Amer:" Otkud sad to, pa zar Bosna i Hercegovina nije bila dio Rusije (bivsa Jugoslavija)": Ja: "Nije"... Amer: "A da, onda se izgleda Jugoslavija samo granicila sa Rusijom a ja mislio....itd, itd...:udri:

lover
07.10.2010, 18:27
Hmmmm

Los Angeles, Los Angeles County, CA, US
Novi Sad, Vojvodina (province), Serbia


Gradiska, Republika Srpska, BiH...

meni je tako logicno da se stavi.... no, ja ne bih prevodila (kad u stranim novinama uvek pise Republika Srpska, ja bih tako i napisala). Iskreno, ide mi na zivce to njihovo "prevodjenje" (kao i sto mi ide na zivce primenjivanje srpske gramatike - palatalizacije i sibilarizacije na strana imena, a kad malo bolje razmislim i na nasa :nene:)....

Pre neki dan gledam NCIS Los Angeles, debilna prica - covek Srbin pa se jos bavi preprodajom zena preko Meksika sav udruzen sa Meksickom Mafijom i ima LAPD detektive na platnom spisku(?!), prikazali srpski pasos na kojem pise Lasik Radovan (izgovarali lejzik, a on ih kao ispravio u Lazic), a mesto odakle je je KOPAONIKijevo! Pa je sam Radovan crni sin umesto "proveri to napolju" viknuo "provri to napoj". Jaoooo, mila majko :( kad nam sad prevedem preCednika u Obamko Barakic! Pa jos iz Kikaga (pa nek stignu sibilarizacijom do Chicago!)


Aj, pizdim bezveze... :) :) :) mislim da treba Republika Srpska :grin:

btw, Republika Srpska nije "nepriznata drzavica", vec medjunarodno priznat entity...

Sto se tice naziva stavicu na nasem, pa sta bude!
Upravo sam i naglasio na taj apsurd oko naziva, cijeli svijet taj entitet zove Republika Srpska, a mi se nasli da ucimo engleze njihovom jeziku (Republic of Srpska).
Ovo ostalo necu komentarisati. Mislim da je suvisan svaki komentar, Zana... :grin:
Jos uvijek se suzdrzavam od smijeha...:1060::==D:Svaka ti cast!:bravo:
Pozdrav!

lavex
07.10.2010, 20:27
Reci mi sta si stavljao u prijavu (tacka 8) Republika Srpska ili Republic of Srpska jer termin Republic of Srpska koriste domace institucije kada izdaju neki dokument, a termin Republika Srpska se koristi u medjunarodnoj zajednici, sto je apsurd? :wtf:
Cudno, ali istinito, kao i mnoge druge politicke stvari u ovoj zemlji, ali necu o tome...:blink:
Znam da si prosao kroz kompletnu proceduru i volio bih da podijelis to ikustvo sa nama.
Odgovori sto prije jer planiram se veceras prijaviti!:1072:

P.S. Vidim da si iz Doboja. Zivio sam 10 god. u Doboju i imam tamo najblizu familiju.:grin:

Ne mogu tačno da se sjetim, ali mi se čini da smo pisali "Republic of Srpska". Prošlo je već skoro godinu dana, a oslabila mi "memorija pamćenja". :woohoo:
Mislim da to i nije toliko bitno, ne vjerujem da će predstavljati neki problem šta god da napišete. Srećno svima!

lover
07.10.2010, 22:48
Napokon prijavljeni! I put:bravo::1081::ludak:
Sad nam samo ostaje da cekamo:book:

caka i dulle
08.10.2010, 02:58
poslala sam prijavu na moje ime...

da podsetim da imam zavrsenu srednju skolu 4 stepen, ali vanredno... nadam se da to nece biti bitno...

ako ipak bude bitno, bolje mi je da posaljem prijavu i na suprugovo ime, koji ima radno iskustvo u proteklih 6 godina (a 3 stepensr. skole)


ovo je link na kome sam trazila to njegovo zanimanje:
http://online.onetcenter.org/link/summary/51-9121.00

hoce li neko biti ljubazan pa mi reci da li to zadovoljava njihove standarde? koji je to nivo strucnosti ili sta vec :D

hvala svima koji imaju zivaca da citaju moja pitanja ;)

Zana
08.10.2010, 03:50
Na zalost, ne ispunjavate uslove ni jedan ni drugi.

Vanredno zavrsen cetvrti stepen ne priznaju, sto pise na zvanicnom uputstvu, potvrdili su iz KCC, a i ponovljeno je na prezentaciji u Ambasadi pre nekoliko dana (post mozes videti ovde (http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=18691&postcount=22)).

Iskustvo tvog supruga nije dovoljno, jer je u SVP Range izmedju 4 i 6, a treba da bude vece od 7. Od 2005-te godine, kada je napravljena nova klasifikacija poslova po zonama, rigorozni su po tom pitanju.

zeleni1122
08.10.2010, 22:26
Imali smo takav slucaj na ovoj temi (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=510). Probaj sa Marketing Manager (http://online.onetcenter.org/link/summary/11-2021.00)ili Sales Manager (http://online.onetcenter.org/link/summary/11-2022.00), tu je level izmedju 7 i 8. Ipak, u opisu ovih pozicija stoji da je potreban fakultet ili intenzivan trening i iskustvo - ne znam da li 3 iskustva moze da prodje ako struka srednje skole nije povezana sa sadasnjim poslom. Na primer, ako je srednja skola trgovacka III stepen a posao Sales Manager u fabrici obuce na poziciji saradnje sa lancom prodavnica - mislim da moze da prodje. Ali ako je skola varilac III stepen, a pozicija komercijalni direktor na stovaristu gradjevinskog materijala - onda ne verujem. Sto ti rece - ne znam kako covek da bude pametan u toj situaciji...

mislim da nisi u pravu.ja sam razgovarao sa prijateljicom iz rusije koja je sada u usa i ona ima zavrsenu srednju trogodisnju skolu jer kod njih nema cetverogodisnje, znaci po principu 8+4 nitko iz rusije ne bi mogao dobiti GC.moj prijevod je da je uvjet redovno zavrsavanje primarnog i sekudarnog skolovanja jer oni sami stave izraz ekvivalentno obrazovanje u odnosu na njihov high school.dosta sam pratio ovu temu na forumu i do sada je bio samo jjedan slucaj odbijanja radi trogodisnje skole i mislim da se taj tip nije ni malo porudio da prode. primjer zane(dobila je vizu na osnovu muzevog radnog iskustva jer mu nisu prilaznali vanredno zavrsen 4 stupanj,da nisu bili ozbiljni oko togo da dobiju GC u ambasadi su ih isto mogli odbit zbog 4 stupnja kao i onog tipa.mislim da bi se svi trebali prijavit pa ako ne prode uvijek se moze probat nekom potvrdom i opisom ako imate u radnoj knjizici npr. 2 god staza u firmi melita d.o.o pa kazete da ste tamo bili na nekoj funkciji koju nadete na listi poslovo koji zadavoljavaju uvjet.nista ne kosta probat.

Zana
09.10.2010, 01:41
Zeleni1122,

ja nisam sigurna da je nas primer vise validan, jer smo mi izvuceni za DV-2002. 2005-te godine je uradjena nova klasifikacija zanimanja. U to vreme se i apliciralo regularnom postom, a mislim i da nije bilo dosta prijavljenih te zbog toga mozda i nisu bili tako striktni. Dosta njih je cini mi se odustalo (ili nisu dobili druge koverte) jer je kasnilo sve zvog 9/11. Mi smo imali intervju u maju, tada smo i otisli na lekarsko - bili smo prvi koji su radili pregled za lutriju te godine?! Nije bio samo jedan slucaj odbijanja zbog trogodisnje skole, bilo je vise (i u BG, i u Makedoniji).

Sto se Rusije tice, ne mozes da se ugledas na njih, kao ni na zemlje gde su drugacije sigurnosne provere etc. Za Rusiju su verovatno ocenili da je komparativno sa americkim skolovanjem, a za Srbiju nisu. To sto kazu u ambasadi gde je intervju - to je to.

wolf
09.10.2010, 23:20
Zamolio bih vas da mi razjasnite jednu nedoumicu. Zeleo bih da se prijavim za GC, ali zavrsio sam srednju trogodisnju skolu, a nakon toga visoku poslovnu skolu i fakultet, tako da sam sada Diplomirani ekonomista. Pitanje je da li ja ispunjavam kriterijum za aplikaciju?
Unapred zahvalan