PDA

View Full Version : Predznanje Engleskog jezika?


ikana
22.03.2010, 20:46
Pozdrav svima,vec duze vas pratim,ove godine sam prvi put konkurisala za lutriju:;D: Inace,nisam nasla,da li je neko pisao o tome kako se snasao sa jezikom,da li ste otisli sa prosecnim znanjem jezika,da li je mozda neko pohadjao ovde ili tamo skolu jezika,ili ste pak vremenom usavrsili...?Pozdrav :D

dreadnot
23.03.2010, 11:46
Bravo, ovo je odlicno pitanje, zaista o tome nismo diskutovali, svi to nekako uzimaju zdravo za gotovo. Ima tu jedan mali problem - neko je pun samopouzdanja i misli da govori kao rodjeni englez, ali mu je govor nepravilan, akcenat ocajan i ne mari za vremena i sl. Ima stidljivih, koji znaju mnogo bolje nego sto su spremni da priznaju, jednom recju, tesko je dati realnu ocenu.
Ja sam svojevremeno ucio engleski na Institutu za strane jezike u Bg., posle sam ga kroz posao, filmove, muziku i knjige usavrsavao, bogu hvala tu je i internet. Imao sam priliku da mesec dana pohadjam kurs na engleskom (iz moje struke), i da zivo diskutujem sa izvornim govornicima. Na osnovu njihovog misljenja smatram da ga dobro znam, u svakom slucaju dovoljno za potpuno nesmetanu komunikaciju. UZ to imam i posebno otvorene kanale za taj jezik, pa sve nove stvari (reci, izraze) upijam i pamtim. Nadam se da cu ga za par meseci boravka potpuno izbrusiti...

dragonn
23.03.2010, 13:36
Sto se tice engleskog jezika dacu ti svoj licni primer i vazi za Chicago mada verujem da postoji takva mogucnost i u ostalim delovima USA. Dakle, ja sam vec posle 2 nedelje krenuo na ESL casove ovde ( ESL - English as Second Language ), reko da malo upotpunim prazninu dok ne dodje posao a i ujedno da pomognem sebi da se opustim malo u samom pricanju i ne samom pricanju nego konkretno u pravilnom pricanju i pisanju. Posto sto se mog slucaja tice ja engleski nikada nisam ucio u skoli, jerbo je jelte u moje vreme kada sam ja isao u osnovnu skolu ucio se ruski jezik ako si bio dete sa sela kao sto sam ja pocinjao, pa se naravno posle sa time i nastavilo u srednjoj skoli...doduse nemam nista protiv jezika ali do danasnjeg dana nisam video niti imao priliku da upotrebim jezik. Da se vratim na temu :)...Sto se mog znanja englesko jezika ja sam ga naucio tamo u Srbiji iz filmova, muzike i najvishe kompjutera posto mi je tu najvishe i trebao ali je to moje znanje bilo bazirano na razumevanju jezika i to prilicno dok mi je samo pricanje bilo malo da kazem teze jer nisam nikada pricao sa nekim uzivo sto bi se reklo sem catovanja :P. Tako da sam zbog toga ovde i krenuo na ESL casove jezika i mogu reci da mnogo pomazu nekome kao sto sam ja i to meni licno da probijem led i pocnem da pricam i koristim to sto razumem sve, za ovih mesec dana nije bio slucajeva da nisam nesto razumeo. Ovo sto sam ja krenuo je u public varijanti i besplatno je sto je jelte nama novodoslima veoma vazno, ali ima i u privatnim skolama i placa se tamo naravno. Licna je stvar svakoga sta ce izabrati i kako, ali mislim da je vecina za besplatnu varijantu :). Ja josh imao srece pa upao u prolecni deo...sam proces, ode se tamo, odrade se dve vrste nekih testova da vide koliko znash ( pisana varijanta, odgovaranje na pitanja i tome slicno) i na osnovu toga ti kazu posle u koji nivo spadash. Od dokumentacije je potreban dokaz da zivish na teritoriji gde krecesh sa casovima, meni su licno priznali aplikaciju za SSN posto ja josh nisam SSN dobio i jedino sam to i imao kao dokaz da sam ovde legalno a da ima adresu na sebi ( jer jelte u pasosu nema adresa stanovanja ovdasnja :) ). I sto se samih casova tice stvarno mogu reci da pomazu jer su oko tebe ljudi sa slicnim da ih nazovem problemima sto se jezika tice, na istom ste nivou pricanja otprilike tako da pomaze prilicno, barem meni koji nije ranije pricao engleski mnogo pomaze, najvishe da se opustim i pricam. To je bilo "ukratko" i nadam se da sam barem malo pomogao :D

ikana
23.03.2010, 16:19
Hvala vam na iscrpnim odgovorima!Citajuci forum stekla sam sliku kao da svi znaju odlicno Engleski :) Pa rekoh da vidim kako tu stoje stvari :book: svacije iskustvo znaci!Hvala i pozdrav!

dragonn
23.03.2010, 23:06
Ah da, ja pored objasnjenja nisam dao link ovih "mojih" gde ja idem na predavanja za ESL. Ali posto sam dobio ukor od big boss-a foruma ( koji naravno nece videti da ga cinkarim ^^) :D evo linka za moje casove ESL-a...http://www.trumancollege.edu/adulted/classes.php#esl. Nadam se da ce pomoci malo.

Zvezda
06.04.2010, 03:35
Slazem se sa clanom Dragonn-om, da je ESL najbolji nacin da se usavrsi jezik i da se socijalizirate i sa novim Emigrantima,sto nas jedino hvala Bogu oni druze ovde u Tampa Zalivu {za razliku od Amera sto ce vas kulturno distancirati da su "busy",a verovatno ih odbija i nas akcenat?}. Inace Ikana, ovde sam se strasno sokirao i razocarao od nasih ljudi iz bivse YU, sto ovde zive po 9-10 godina a pricaju mnogo gore od mene sto sam ovde 9 meseci i rade uglavnom po Penzionerskim domovima ili raznim magacinima {to je jedina "Industrija u Turistickoj Floridi} da oni govore Engleski kao deca u 5 razredu na Balkanu sa akcentom po "Vuku",sto za mene oni za moj prosecni Engleski kazu "auu,pa cuj ti njega kako on dobro prica"..A ja se jadnik jos mucim za njihovim Floridskim zargonima da ih razumem sta nekad hoce da mi kazu..Oni ce razumeti sve, ali za "listening" ce vam trebati vreme..Tako da ako neko ima mogucnosti i vremena da sto vise usavrsi Engleski pre selidbe,dajte sve od sebe, to su vam "krila" bez kojih ne mozete u startu biti ravnopravni sa domacim nezaposljenim" sto ih oko mene ima na svakom semaforu sa tablama "trazim posao"...Da vam ne pricam o "nasoj" lakomoj dijaspori sto ovde gube kuce svakodnevno posto su se zaduzili uveliko sa kreditima pre recesije pa sada rade po 2-3 posla da bi nesto i zadrzali, i kada potrazite za vase ukucane neki posao, oni vas odmah upute u Agenciju za zaposljavanje..

goranm
08.04.2010, 10:43
Stvar je prosta. Ako neko ima bilo kakve sumnje u znanje engleskog jezika uvek moze odraditi probno recimo IELTS reading ili listening test. Ako ostvarite ocenu 6 dovoljno znate, ako ne.... trk u neku skolu jezika! Ako znate za 7+ necete imate nikakvih problema i gotovo da nece biti razlike da li ste u USA ili Srbiji, jezicke barijere nece biti.
Evo pa probajte:

KNJIGA 1.:
http://www.2shared.com/file/12487204/3810b2db/Cambridge_ielts_6_test1.html

AUDIO FAJLOVI ZA KNJIGU 1.:
http://www.2shared.com/file/12487218/28bdcfb1/Test1-s1.html
http://www.2shared.com/file/12487222/e345756c/Test1-s2.html
http://www.2shared.com/file/12487227/932f81e3/Test1-s3.html
http://www.2shared.com/file/12487231/63571597/Test1-s4.html

REzultate bodujete prema:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ielts

imate tabelu sa rasponom bodova i ocena.

Za 1 h znacete tacno na cemu ste.

dragonn
08.04.2010, 12:59
Ja sam inace krenuo sa sestim nivoom sto mislim da i nije toliko loshe za nekoga ko nikada nije pricao sa nekim engleski uzivo od mogucih 8 nivoa koliko ih ima tamo i na ovom nivou se najvishe uci gramatika, koliko mi se cini na osmom nivou se najvishe radi pisanje ali cu se raspitati danas pa vam mogu reci sta se posle sestog nivoa uci.

lenhi
08.04.2010, 13:33
Znači već 6. nivo za nekog ko nije komunicirao sa amerima!
Pa koji se nivo postigne posle tog 8. nivoa? Što pomenu neko ovaj IELTS zbog poređenja, može li se recimo sa šesticama položiti IELTS sa 8. nivoom tamo?!

ferrigno
08.04.2010, 16:28
Meni je došlo 7.0, ali rješio sam samo listening. :naughty:
Engleski kao jezik je jako jednostavan za učenje kad ga usporediš s našim jezicima. Jedino nas naglasak izdaje. Za naglasak trebaju proći godine da bi se ispeglao. :)
Veliki plus tome je taj što smo svaki dan njime okruženi: internet, serije, filmovi...
Evo moje iskustvo, kao turist.
Prve dane kad dođeš, imaš osjećaj da ne možeš izgovorit niti jednu riječ (totalna blokada, "svi će mi se smijat", "neznam da li Present Perfect ili Past Simple", nepotrebna zamaranja i opterćenja i slično). Slušaš oko sebe, razumiješ sve, ali nikako da progovoriš.
Nakon nekog vremena shvatiš da ti nema druge i da tih 12 godina engleskog jezika u školi i sati i sati pred kompjuterom, am. serijama i filmovima moraju izaći vani.
Nakon 20ak dana dolazi ti sve automatski, problem je jedino taj šta kad se najviše ufuraš u jezik imaš let za doma...:no:

dragonn
08.04.2010, 21:11
...svi će mi se smijat...:no:

Sto mi je ovo poznato :obrva:, ali bash kako si opisao, posle sve dodje polako samo od sebe, bash me briga da li ce da mi se neko smeje ili ne, bitno je da hocu da ga naucim i pravilno pricam. Pa kako mala deca nauce jezik, pricaju, grese i mnogo brze nauce jezik tako jer se ne obaziru na to da li im se neko smeje ili ne, jednostavno pricaju i ispravljaju sebe tamo gde grese da bi pravilno pricali. Sto se obecanja tice nisam uspeo danas jer sam morao ranije da zbrisem sa nastave, ali cu se raspitati sigurno.

steelers
08.04.2010, 23:25
Jel samo ja ne umem ovo da koristim? :no:

goranm
09.04.2010, 09:03
Sto mi je ovo poznato :obrva:, ali bash kako si opisao, posle sve dodje polako samo od sebe, bash me briga da li ce da mi se neko smeje ili ne, bitno je da hocu da ga naucim i pravilno pricam. Pa kako mala deca nauce jezik, pricaju, grese i mnogo brze nauce jezik tako jer se ne obaziru na to da li im se neko smeje ili ne, jednostavno pricaju i ispravljaju sebe tamo gde grese da bi pravilno pricali. Sto se obecanja tice nisam uspeo danas jer sam morao ranije da zbrisem sa nastave, ali cu se raspitati sigurno.

Ako stalno razmisljate da ce vam se neko smejati nikada necete ni nauciti jezik. Jednostavno tako to ide. Dok smo bili mali ni maternji jezik nismo znali, pa smo ga naucili, zasto? Zato sto se dete od 2-3-4 godine ne stidi i nema kompleks da ce mu se neko smejati. Kompleks dolazi sa godinama. Secam se kao da je juce bilo kada sam prvi put u zivotu morao na engleskom da pricam.... a uuuu sto je to bilo tuc muc Ken Lee.... uzas jedan. Pricam i sam ne verujem sta pricam, a sve razumem. E to je vise bilo od tog "blama". Medjutim kada se popilo par piva da vidis promene! Sve krenulo ko podmazano. Sve je u glavi. Prosto je nemoguce da sve razumete a da ne umete da govorite. To je cisto u glavi! Oslobodite se i sve ce biti OK. Posle tog iskustva (pre jedno 10 godina) shvatio sam da treba biti opusten i sve dodje samo od sebe. naravno iamte onaj deo privikavanja koji treba da prodje da pocnete, sto ljudi kazu, da "mislite na engleskom". Ako ste losiji sa jezikom za to vam treba duze vremena (10-15 minuta), ako ste bolji za to vam treba.... pa 5-10 sekundi, mozda, ako ne i manje.
Ako ne spadate u one koji vole da sede i uce, da citaju i tome slicno, a ipak bi hteli da popravite znanje engleskog jezika gledajte filmove, serije i posebno preporucuje Discovery, National geographic, Explorer, History, BBC i slicno. Za svega 2-3 meseca "zategnucete" jezik. Naravno ako gledate pomenute kanale to cinite bez prevoda, ako ne mozete da iskljucite prevod pokrite ga necim na TV.
Imam na HDD jako dobar materijal za uzenje govora. U pitanju je metoda jednog mladjeg profesora engleskog jezika koji radi bas sa doseljenicima u USA. Posle nekoliko godina rada primetio je da ljudi imaju vecinom pasivno znanje jezika, tj. razumeju ali nikako da progovore. Kroz nekih 30-40 sati audio materijala naterace vas da progovorite. Kurs je izkljucivo za one koji imaju solidno pasivno znanje. u kursu prolazi i kroz gramatiku ali iskljucivo usmeno ne koncentrisuci se na to cak ni akko se koje vreme zove! njegov moto je da deca znaju da govore jezik pre nego sto krenu u skolu, a da ni slova ne umeju napisati, kako? Znaju gramatiku (solidno), a opet nisu ni culi za grec grammar , kako? Sve su naucili "na osecaj" i "na sluh". To je po njemu jedini nacin za ODLICNO usvajanje jezika. Kaze da nismo ni svesni da u govoru koristimo "forms and patterns" i na tome gradi ucenje pricanja.
Ja se bas raspisao, da skratim, slusajte pomenute TV kanale to i on preporucuje, zatim filmove, serije. Moram dodati da slusanje muzike ne preporucuje ni u jednoj formi kao sredstvo ucenja jer ce vas nauciti pogresnom izgovoru. ipak je to pevanje.

dragonn
09.04.2010, 12:46
.... a uuuu sto je to bilo tuc muc Ken Lee.....Hahaha, Keen Lee, ne mogu da verujem - podsetio si me ovoga sada i morao sam da odgledam josh jednom, mnogo je jako :grin:.

pekka
09.04.2010, 14:23
Moram dodati da slusanje muzike ne preporucuje ni u jednoj formi kao sredstvo ucenja jer ce vas nauciti pogresnom izgovoru. ipak je to pevanje.

Prednost je u slusanju instrumentalne muzike, makar u ovom komtekstu, sto stalno pokusavam da objasnim ljudima. :grin:

dreadnot
09.04.2010, 14:35
Moze da pomogne i citanje knjiga, casopisa i sl., vise za pasivno ucenje, ali i za usvajanje konstrukcije recenice, stila i sl. Ma, samo rad, rad i rad...

pekka
09.04.2010, 14:49
Moze da pomogne i citanje knjiga, casopisa i sl., vise za pasivno ucenje, ali i za usvajanje konstrukcije recenice, stila i sl. Ma, samo rad, rad i rad...

Upravo tako. Ja imam gomilu strucnih casopisa koji su pisani dvojezicno, doduse na hrvatskom i engleskom, ali nije problem jer ja spadam u onu stariju generaciju koja se skolovala na srpsko-hrvatskom jeziku.

dreadnot
12.04.2010, 08:36
Ja sam procitao gomilu knjiga od Stivena Kinga u originalu, jedna moja koleginica je imala rodbinu u USA pa su joj slali kako sta izadje, poslednjih nekoliko godina na letovanjima u Grckoj obavezno naidjem na beletristiku namenjenu englezima u apartmanima u kojima odsedamo, pa i to progutam, sve lagana literatura, a dobro dodje da vezbas.

goranm
12.04.2010, 09:54
Ja sam procitao gomilu knjiga od Stivena Kinga u originalu, jedna moja koleginica je imala rodbinu u USA pa su joj slali kako sta izadje, poslednjih nekoliko godina na letovanjima u Grckoj obavezno naidjem na beletristiku namenjenu englezima u apartmanima u kojima odsedamo, pa i to progutam, sve lagana literatura, a dobro dodje da vezbas.

Knjige su odlicne za ucenje jezika, kako stranog tako i svog, maternjeg.

Neverhood
13.04.2010, 19:24
Knjige su i po meni dobra stvar. Samo malo ih je teze naci u okolini. U nasoj biblioteci postoji nesto knjiga na engleskom, medjutim nisu bas neki naslovi. Tako da sam narucio preko amazona... Nije jeftino(15e) niti je knjiga super kvaliteta ali zato citam ono sto zelim. :)

dragance
13.04.2010, 19:40
a za šta služi kompjuter? :)

pekka
13.04.2010, 21:35
Kompjuter i internet su predivna stvar, ali stampano je stampano, bar za mene. Dok ne uzmem u ruke i ne prelistam, nema tu prave srece.
Sa druge strane, zbog sve brzeg protoka na internetu sam potpuno zanemario televiziju (sto uopste nije tako lose).:grin:

dragance
13.04.2010, 21:55
Pa dobro, svako nadje ono što mu odgovara.Ja npr nemam živaca da listam knjige, dosta vremena provim pored računara i čitanje knjiga u pdf formatu mi je mnogo lakše.Ono što sam hteo da kažem zapravo, bitno je da postoji volja za učenjem, sad kako je materijal prezentovan, to bi trebalo biti manje bitno.

pekka
14.04.2010, 07:49
Pa dobro, svako nadje ono što mu odgovara.Ja npr nemam živaca da listam knjige, dosta vremena provim pored računara i čitanje knjiga u pdf formatu mi je mnogo lakše.Ono što sam hteo da kažem zapravo, bitno je da postoji volja za učenjem, sad kako je materijal prezentovan, to bi trebalo biti manje bitno.

Apsolutno ispravno razmisljanje.:bravo:

Neverhood
14.04.2010, 10:37
Pa dobro, svako nadje ono što mu odgovara.Ja npr nemam živaca da listam knjige, dosta vremena provim pored računara i čitanje knjiga u pdf formatu mi je mnogo lakše.Ono što sam hteo da kažem zapravo, bitno je da postoji volja za učenjem, sad kako je materijal prezentovan, to bi trebalo biti manje bitno.

Provodim citav da za racunarom osim kad sam na putu do kuce ili na terenu. Inace na poslu bas prevodim sa engleskog neko uputstvo tako da mi je trenutno dosta digitalnog teksta. Bas prija da se zavalim u fotelju ili u krevet pa da citam stampano. Ali to je sto kazes, ko sta voli....

ja .
22.04.2010, 12:52
Cao svima,
htela sam da resim neke od ovih testova koji su postavljeni na prvoj strani medjutim nisam uspela da ih otvorim. Jel pokusao neko da resi ovaj test
http://www.britanicca.rs/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=83 ? ja sam imala 75 od 90 odgovora? Jel bi znao neko kako se kotiram sa tim znanjem na americkom trzistu ?:grin::;D::;D:

diablo
22.04.2010, 18:10
Jako dobro :==D:

Zanimljiv testic, moj skor je 80% (72/90). Ocekivao sam i vise,ali sam se ipak malo precijenio.

zed
22.04.2010, 21:15
Interesantno, i ja sam se precenio :D ocekivao sam preko 90 kad sam video kako je lak. :==D:

85.5%(77/90)

dreadnot
26.04.2010, 08:59
Ajde da se malo puvakam - 81 od 90 (90%). Zanimljiv test... Samo je naizgled lak, neka pitanja zaista jesu, ali je negde bas tricky...

imarkovic
26.04.2010, 11:05
Pa moram onda i ja da se malo hvalim: 93,333333333...% (84/90):woohoo:

goranm
26.04.2010, 11:07
Da, ovo je jos jedan u nizu testova "gramatike" i ne govori AMA BAS NISTA o realnom znanju jezika. Lepa "igrarija" i nista vise od toga.

steelers
26.04.2010, 13:14
добро, ја онда нећу да се хвалим.

Ivan33
26.04.2010, 13:33
Hmm, ovo je baš zgodna tema...Ja u svakodnevnim aktivnostima na poslu pišem i čitam dokumentaciju na engleskom, ali sama konverzacija na istom mi je problem jer za to nemam baš često priliku. Kao što mnogi rekoše, potrebno je vreme da prokinem i počnem sa normalnim razgovorom, a do tada sklapanje složenijih rečenica u sebi pa... U svakom slučaju na fondu reči se mora dosta raditi, vremena su manje bitna, a tamo će vreme učiniti svoje.

goranm
27.04.2010, 06:45
Hmm, ovo je baš zgodna tema...Ja u svakodnevnim aktivnostima na poslu pišem i čitam dokumentaciju na engleskom, ali sama konverzacija na istom mi je problem jer za to nemam baš često priliku. Kao što mnogi rekoše, potrebno je vreme da prokinem i počnem sa normalnim razgovorom, a do tada sklapanje složenijih rečenica u sebi pa... U svakom slučaju na fondu reči se mora dosta raditi, vremena su manje bitna, a tamo će vreme učiniti svoje.

Bas to i jeste problem. Vecina ovde zna za 80-90% sto je i vise nego dobro, ali opet ne ume da govori. Problem je samo u glavi. Naravno da cete ako znate 85% zvucati pomalo kao Indijanac kada jednom pocnete pricati, ali nekako morate poceti, zar ne? Ako bi cekali da postignete 100% na testu da se ne bi "izblamirali", nikada necete ni pricati. Takodje onaj momenat "prevodjenja" u sebi pre izgovaranja recenice nece nikada nestati ako jezik ne pricate, makar i pogresno. Dakle samo napred, opusteno i bas vas briga sta okolina misli o vama. Doduse nije bas zgodno da sa onima koje engleski ne zanima "prosipate pamet", nadjite nekog ko hoce da prica sa vama, a da ne "nervirate" okolinu. Posluzice devojka, sestra, brat, drug... ma vazno je naci nekoga ko hoce.
Samo napred!

goranm
27.04.2010, 06:48
добро, ја онда нећу да се хвалим.

Pa pohvali se covece! Nemoj da "trune" u tebi :) :) :)

Evo da ja pogadjam, 88%?

steelers
27.04.2010, 15:23
Pa pohvali se covece! Nemoj da "trune" u tebi :) :) :)

Evo da ja pogadjam, 88%?

Hvala ti sto imas lepo misljenje o meni. 52%

Taji
27.04.2010, 16:41
Nemojte da vas puno brine vase znanje jezika. Sve to dodje na svoje kad se pocne da zivi i radi sa amerima i sve zavisi sa kojim slojem ljudi se druzite i radite. Nadogradjivanje znanja jezika trajat ce dugo, da ne kazem vjecno.

Kad sam ja pocinjala da radim sa amerima bilo im je dovoljno da znam jezik za posao, osnovne stvari. Komunikacija sa ljudima u mom okruzenju pomogla mi je da pocnem da sirim svoj vokabular. Tad je to bilo mogo zabavno i interesantno a i lagano. Ali svako pomicanje na novi posao donosilo mi je i novo ucenje "rijeci i izraza" vezanih za posao koje prije nikad ni cula nisam. Tako recimo, nakon skoro tri godne rada i druzenja sa njima, samim tim i nekim solidnim znanjem jezika, dobijam priliku da se zaposlim u vatrogasnom kao dispecer. E to su bile muke Isusove. Otvorila firma vatrogasnu akademiju i nas nove dispecere poslala 15 dana u skolu, svaki dan po 8 sati. Po danu u skolu, po noci ucim terminologiju. Skoro pa sam odustala nakon nedjelju dana, tesko do Boga, mnogo gradiva, pravila, propisa, sve novo za mene (i za moje kolege).......ali onda su nam rekli da ce glavno testiranje za ostanak na poslu biti nakod tri mjeseca rada. E to nas je sve spasilo. Od nas 9 dispcera za Bosnu nije polozio samo jedan covjek. Nije uspio da savlada gradivo ni nakon ta tri mjeseca. Tu sam se prilicno ispekla........ali opet kazem, naredno pomjeranje mi je opet donijelo nove rijeci, izraze...i stalno tako. Znam samo kad nam nas glavni vatrogasni sef posalje email da svi zijevamo i kontamo "sta je ciko htio da kaze". Covjek visoko obrazovan, koristi terminologiju visokog stepena engleskog jezika, ciljano bira rijeci za koje zna da "obicni" ljudi ne koriste jer ni neznaju da takve rijeci postoje (nizi stepen obrazovanja), veoma superioran, uvijek je nastojao da nas "spusti na zemlju", zbuni, da se zna ko je glavni boss......cak ga, u vecini slucajeva, ni ameri koji su sa nama radili nisu mogli da razumiju a sto je njemu bilo mnogo drago jer su morali da ga zovu telefonom i da traze objesnjenja na "obicnijem engleskom" da bi znali sta on u stvari hoce da se odradi.
Zato, koliko god da ucite, naucite i misite da ste spremni sa nekih 80-90% od tih internetskih testiranja, nemojte da se razocarate i iznenadite ako naletite na situacije u zivotu kad budete morali da zagrijete stolice i ucite opet.....nije to zato sto se nezna jezik nego prosto zato sto ce uvijek da de dodaje jos novoga na ono vec nauceno, da se siri vokabular....uvijek.
Opet, sve je to individualno. Zavisi gdje ce covjek da zivi i radi, sta ce da radi, sa kim ce radi i da se druzi. Vidim ovdje neke nase ljude koji su dosli prije 15-ak godina i na tako niskom su stepenu znanja jezika da je razocaravajuce. Ali oni su zadovoljni, mogu da se sporazmiju gdje god da odu, rade to sto rade i misle, a i kazu, da im i ne treba vise.
Svako ipak zna sta je za njega najbolje i koliko mu je dosta.

goranm
28.04.2010, 06:25
Apsolutno se slazem. Najgore je kada covek prestane da uci misleci da "sve zna".

dreadnot
28.04.2010, 08:33
Amin za Tajin post. To je ono oko cega se sve vreme vrtimo - practice makes perfects.

pekka
28.04.2010, 09:17
Apsolutno se slazem. Najgore je kada covek prestane da uci misleci da "sve zna".

Kad neko dodje do tog zakljucka onda ostali zakljuce da je taj mnogo glup.:==D:

dragonn
28.04.2010, 11:49
Kad neko dodje do tog zakljucka onda ostali zakljuce da je taj mnogo glup.:==D:

Otprilike tako nekako. :grin:

newbee
28.04.2010, 17:39
ja mislim da je najbolji nacin za ucenje jezika kroz druzenje. to je aktivna i ziva konverzacija, mnogo bolja od kursa i skole jer se tu uci pravi govorni jezik, a ne neke shekspirovske fraze koje su odavno prevazidjene.

znaci nadjite nekoga, "a buddy to hang out with" zadobijte njihovo poverenje, i onda ih slobodno smarajte. :) to u principu nije tako tesko, i cak i ako nece niko da se druzi sa vama, Ameri po pravilu ne odbijaju nista sto je dzabe, znaci pozovite ih na rucak, ili jos bolje na pice (to je jeftinija varijanta). "a couple of beers" recimo u baru, to ni jedan nece odbiti, onda lepo uz pivce opletes pricu i sve super. ali pustis i njega da prica i slusas, skidas i krades fore.

Zana
28.04.2010, 17:59
ja mislim da je najbolji nacin za ucenje jezika kroz druzenje. to je aktivna i ziva konverzacija, mnogo bolja od kursa i skole jer se tu uci pravi govorni jezik, a ne neke shekspirovske fraze koje su odavno prevazidjene.



Ne znam da li sam razumela - kazes da profesori sa studentima ne komuniciraju na normalnom engleskom, da se ispiti ne polazu na normalnom engleskom, i da se u stvari engleski uci od prijatelja u baru sa kojima dok ne naucis engleski komuniciras na kom jeziku (?!) jer je "skolski engleski" prevazidjen? I, onda dobijes posao i komuniciras sa kolegama, klijentima i vendorima tako sto ih pozoves na pivo "to hang out with" :)

Nice!

Ne bih previse da kontriram - ali ako ne govoris taj "prevazidjeni" engleski, neces ni imati s kim da popijes pice osim sa onima koji pricaju isti jezik kao ti...ili, s malo srece, mozes da stojis sa strane i ucis "govorni jezik"...

Ne, ali stvarno - odakle ti ta ideja da engleski u skolskim ustanovama nije "govorni"?

p.s.

Ne prodaju ovde ljudi svoje dragoceno vreme za pice i rucak...

pekka
28.04.2010, 18:06
Ma covek se samo malo vise fokusirao na ekonomski aspekt ucenja jezika. Ipak smo u krizi, pa je on izneo ideju kako da sa placenih nekoliko tura piva, nako ko je novajlija u USA moze da progovori jezik. To sto ce taj engleski da mu sluzi samo dok boravi u barovima i nije tako lose - posto je jeftino. Novajliji jeftino, a amerima dzabe. Nas narod voli sve sto je jeftino, a kako smo sada culi Ameri vole bas kada je dzabe. I u tome su jaci od nas.:beer:

newbee
28.04.2010, 18:24
Ne, ali stvarno - odakle ti ta ideja da engleski u skolskim ustanovama nije "govorni"?


ideja mi je odatle sto recimo ni na jednom kursu, ni jedan teacher ti nece reci da se u govornom jeziku kaze "what do you got". recice ti da se kaze "what do you have" ili "what have you got", kad ti tamo, a ono medjutim, cak i ljudi sa fakultetskim obrazovanjem cesto kazu upravo tako, what do we got. sto bi po svim pravilima trebalo da bude nepravilno. ima tu jos mali milion primera...

drugo, svoje "dragoceno" vreme i te kako trose po barovima i pubovima petkom posle radnog vremena, i besplatno pice ni jedan nece odbiti. i to sto neko voli da popije par piva sa drugarima i da s eopusti nije nista lose i ne znaci automatski da je bitanga. ne vidim u cemu je problem?

dreamerns
28.04.2010, 19:26
Dobro je i jedno i drugo. Treba nauciti i pravilno, ali treba pohvatati i naglasak i slang. Ovo drugo se najbolje ipak moze nauciti druzenjem sa lokalcima. Medjutim, treba opet znati i formalni americki (ja ga namerno ne zovem engleski), jer na kraju krajeva, na poslu ces imati gomilu sastanaka, slanja mailova klijentima, pisanje seminara ako ces studirati, ma gomilu raznih stvari, zavisno od toga sto radis.
Sto se engleskog tice, mi smo u skoli ucili britanski engleski (pravilni engleski). Medjutim, ovde se fakat gomila stvari razlikuje, tako da treba nauciti i taj americki :-)

Zana
28.04.2010, 20:16
ideja mi je odatle sto recimo ni na jednom kursu, ni jedan teacher ti nece reci da se u govornom jeziku kaze "what do you got". recice ti da se kaze "what do you have" ili "what have you got", kad ti tamo, a ono medjutim, cak i ljudi sa fakultetskim obrazovanjem cesto kazu upravo tako, what do we got. sto bi po svim pravilima trebalo da bude nepravilno. ima tu jos mali milion primera...

drugo, svoje "dragoceno" vreme i te kako trose po barovima i pubovima petkom posle radnog vremena, i besplatno pice ni jedan nece odbiti. i to sto neko voli da popije par piva sa drugarima i da s eopusti nije nista lose i ne znaci automatski da je bitanga. ne vidim u cemu je problem?

Cuj, razumem ja tvoju poentu...konverzacija se najbolje savlada tokom druzenja i to je u redu. Medjutim – ne mozes da kazes “What do you got” vec samo “What did you get” (kao na primer kad sa nekim ides na rucak a on stigne pre tebe i vec naruci), pravilno je i “What do you get” ali kao deo recenice (What do you get if you combine...)... you’ve got to be kidding me, ... what do you have – sedan or SUV? je sasvim normalan govor. Itd, itd. Mislim da si uzeo pogresne primere (bolja je komparacija “How are you?”, uobicajen odgovor je “I’m good, thanks”, pravilno je “I’m well, thank you”; gonna umesto going to, zavrsavanje recenice skracenim oblikom – he isn’t umesto he’s not). E sad, ako ti hoces da kazes “What do you got”, to je tvoje pravo. Mozes i kao gomila ljudi da kazes “He aKsed me to...” ili “We was” – to ti niko ne brani. Totalno si u pravu da ti profesor u skoli nece reci da tako pricas, a tako napisano ce i te kako da ti snizi ocenu bez obzira o kom se predmetu radi.

Ucenje jezika je proces koji traje i kod mene jos uvek u toku (ne vidim da je kraj blizu). Kako god, sto se tice druzenja – moja poenta nije bila da su oni bitange nego da ce radije provesti vreme sa svojim prijateljima sa kojima mogu posteno da se ispricaju bez obzira ko placa pice... druzice se i sa tobom ako im prija, a ako ne – ne vredi ti ni 1000 piva placenih. Svako ima pravo da odluci sta je za njega/nju najbolja varijanta zavisno od ambicija i planova. Za nekog ko planira da gradi corporate karijeru, kafanski govor je losa varijanta. Za neke druge je tvoja opcija bolja.

Moje je misljenje da jezik treba usavrsiti u skoli (ne neminovno kroz uzimanje casova engleskog, uci se jezik i na predavanjima iz umetnosti, nauke, itd.). Mnogo je lakse coveka nauciti, nego oduciti ga od nakaradnog govora. Kad se jezik dobro zna, vrlo je lako pokupiti zargon. Suprotno malo teze ide. Srpski pricam pravilno, i drago mi je sto ne pricam i ne pisem “ulicni” srpski. Isti stav imam i prema engleskom. Naravno, to je individualna odluka, svako treba da radi onako kako misli da je najbolje. To nije nesto oko ceka treba da se ubedjujemo – svako ima pravo da bude nepismen ako mu je to volja.

newbee
28.04.2010, 21:27
Cuj, razumem ja tvoju poentu...konverzacija se najbolje savlada tokom druzenja i to je u redu. Medjutim – ne mozes da kazes “What do you got” vec samo “What did you get”

izvini ali mislim da za ovaj konkretan primer nisi u pravu. "what did you get" je proslo vreme, ja govorim o sadasnjem. uostalom, obrati paznju malo vise kad pricaju, ili googlaj ako te ne mrzi. posto brzo pricaju vecina misli da oni promuljaju "what have you got", ali NE, oni upravo kazu "what DO you got" ili "whatcha got". cak i ovo o cemu ti pricas oni skracuju, i ne kazu cak ni "what DID you get", vec samo "what you get?" znaci ono DID je negde misteriozno nestalo, ali se podrazumeva da je tu. takodje tvoj primer sa "gonna" i "wanna", umesto "going to", ili "want to", je doziveo jos vece skracivanje i minimalizaciju, i cesto cete cuti ljude da umesto "I am going to be..." kazu jednostavno "Uma be..." (izgovara se "ama bi") zato mnogi nasi kad dodju u USA, i misle da super znaju engleski, sokiraju se kad provale da gomilu stvari ne razumeju, kao ni Ameri njih.

mislim kul je i korisno znati i formal/business English, ali veruj mi bio sam prisutan i na business meetings gde se odlucuje o milionskim projektima, i iznenadili bi se koliko neformalno pricaju, jer u takvim situacijama, je vaznije sta se kaze, nego kako se kaze, i cesto i oni sklapaju business deals uz opustenu atmosferu, neretko i u restoranima uz casu vina. uostalom, Amerikanci uglavnom i ne pate od prevelikih formalnosti.

naravno, necete ici na intervju za posao i govoriti stvari tipa "I ain't trippin' dude" etc, tu treba primeniti "proper English", ali neces isto tako ici sa ortacima na baseball game i koristiti neki Oxford ili Cambridge English, jer ces izgledati smesno.

neformalni, govorni jezik, je mnogo korisniji in every day situations nego formalni. recimo ides kod car-dealer-a, koji najcesce nema ni zavrsen high-school, i koji je namazan, i prevarant, i sad ti pocnes da se kocis sa nekim frazama iz udzbenika, i on ce odmah da pomisli da ima posla sa nekom smotanom dilejom koju moze lako da iskoristi......ali kad mu ti ubacis par najnovijih fora, koje mozda ni on jos uvek ne koristi, on ce da pomsli "who the hell is this guy?!?" jer vidi po akcentu da si stranac, ali vidi da znas znanje! :naughty:

dare_ns
28.04.2010, 21:42
ЊуБај, а jesi li ti u Americi ili samo hoćeš da budeš?

dejancic
28.04.2010, 21:47
ЊуБај, а jesi li ti u Americi ili samo hoćeš da budeš?

Њуби, Dare nemoj da me brukas :grin: Osim ukoliko si nasem novom clanu hteo odmah da kazes bye, a to nije lepo :bigkiss:

dare_ns
28.04.2010, 21:52
to je bilo u slengu :D on je ЊуБи, а na forumu je newbie :D

newbee
28.04.2010, 21:57
ЊуБај, а jesi li ti u Americi ili samo hoćeš da budeš?


I am a little bit here, a little bit there....I am all over the place! ;)

Zana
28.04.2010, 22:13
izvini ali mislim da za ovaj konkretan primer nisi u pravu. "what did you get" je proslo vreme, ja govorim o sadasnjem. uostalom, obrati paznju malo vise kad pricaju, ili googlaj ako te ne mrzi. posto brzo pricaju vecina misli da oni promuljaju "what have you got", ali NE, oni upravo kazu "what DO you got" ili "whatcha got". cak i ovo o cemu ti pricas oni skracuju, i ne kazu cak ni "what DID you get", vec samo "what you get?" znaci ono DID je negde misteriozno nestalo, ali se podrazumeva da je tu.

Zna se koji ljudi koriste glagol u proslom vremenu u upitnoj recenici koja je u simple present tense (do + got) hahahah svasta stvarno... Mozda si i u pravu - ne zelim ni da znam, niti se druzim niti radim sa osobama koje tako govore, niti sam balavica koja radi sezonske poslove pa da mi ne treba pravilan engleski. Ne znam ni u cemu je poenta u ovakvoj polemici - pricaj dete kako hoces, mani mene da ucis kako se prica u zemlji u kojoj zivim.

Ne mogu da gubim vreme na ovakve stvari - da ti odgovorim na drugo pitanje i da zavrsim - coveka kojeg trazis moci ces da kontaktiras na email nakon 30 postova. Koliko vidim, on nije navracao ovde od juna prosle godine...

newbee
28.04.2010, 22:22
Zna se koji ljudi koriste glagol u proslom vremenu u upitnoj recenici koja je u simple present tense (do + got) hahahah svasta stvarno... Mozda si i u pravu - ne zelim ni da znam, niti se druzim niti radim sa osobama koje tako govore, niti sam balavica koja radi sezonske poslove pa da mi ne treba pravilan engleski. Ne znam ni u cemu je poenta u ovakvoj polemici - pricaj dete kako hoces, mani mene da ucis kako se prica u zemlji u kojoj zivim.

Ne mogu da gubim vreme na ovakve stvari - da ti odgovorim na drugo pitanje i da zavrsim - coveka kojeg trazis moci ces da kontaktiras na email nakon 30 postova. Koliko vidim, on nije navracao ovde od juna prosle godine...

izvini nemam pojam o cemu pricas. ja ne trazim nikoga.

uostalom, niko te ne tera da polemises. sama si se javila na moj komentar. ja samo iznosim alternativne nacine za ucenje jezika. a ima ih jos dosta...mozda nekome bude korisno. moji komentari nisu bili upuceni tebi. sigurno da ti neces da pijes pivo sa ortacima. ;)

Zana
28.04.2010, 22:48
Odnosilo se na Popovich-a, dakle greska - oprosti.

Da, samo nastavi sa lekcijama - mozda nekom bude i korisno i interesantno :) Moze vrlo dobro da posluzi na razgovoru za posao :==D: Nego, kad si vec vidovit pa znas sta ja radim sa drustvom, ak' mozes da mi kazes jel' moja cica dolazi sutra ili za vikend?! :bravo: pa ako treba i pivo da platim, nije problem! :beer:

newbee
28.04.2010, 22:57
Odnosilo se na Popovich-a, dakle greska - oprosti.

Da, samo nastavi sa lekcijama - mozda nekom bude i korisno i interesantno :) Moze vrlo dobro da posluzi na razgovoru za posao :==D: Nego, kad si vec vidovit pa znas sta ja radim sa drustvom, ak' mozes da mi kazes jel' moja cica dolazi sutra ili za vikend?! :bravo: pa ako treba i pivo da platim, nije problem! :beer:

vidi se da ne citas pazljivo, ja sam upravo rekao da na intervjuu za posao nije pozeljno koristiti sleng. drugo ja nigde nisam rekao da sam vidovit. prema tome, opet nemam pojma o cemu pricas...ali valjda je barem tebi jasno (nadam se) :grin:

dreamerns
28.04.2010, 23:14
Kada smo vec kod zargona i kako ameri pricaju, ja jos uvek se tesko snalazim u fast food restoranima (mada u zadnje vreme uopste tamo ne idem).
Prvi put kada sam se susreo sa tim izgledalo mi je kao da pricaju neki u potpunosti stran jezik. Oni ne da skracuju reci, nego pola recenice su u stanju da skrate. Pri tom, pricaju brzinom 30 reci u sekundi. Tako da meni to cesto zvuci "do ya wan chip pich, chep hsah,rchs, dhah, may, ketch, sda". U prevodu "Zelis li cips, nesto nikada cuo 3x (uglavnom neki preliv), majonez, ketchup, soda?". Ako ih zamolis da ti ponove, oni nece pomisliti da nisi razumeo ili da mozda ne cujes, nego te odmah pogledaju kao da si kompletan idijot i ponove to sve, ali 3x brze, pa tek onda nista ne razumes....nastane momenat ne prijatne tisine...i onda kazes da je sve u redu, samo mi dodjavola daj vise da platim i idem...trpaj sta god. Jednom mi je tako zena prevodila taj govor na engleski. Devojka je izfrljala svoje, ja zamolio da ponovi...ona ubrzala plocu i zena mi to njeno prevodi na engleski. Ona nas tako gledala ko da smo mi kreteni, a zapravo ona je ta koja nece ili ne zna da prica. Ja verujem da oni to isto ponove 1000x dnevno, ali kada ga lepo zamolis da ponovi na engleskom....stvarno mi nije jasno...
Isti slucaj je kada zoves tehnicku podrsku. U 90% slucajeva se javi neko iz Indije sa teze razumljivim akcentom i ako ga u bilo kom trenutku zamolis da ponovi jer nisi dobro cuo....zacuti...ali to je toliko neprijatna tisina, da izgleda da osoba sa druge strane zice namerno pravi pauzu da bi ispalo da si glup. Ja ne znam kakva su iskustva drugih, ali meni je ovako to delovalo na pocetku. Sada sam vec malko usao u stos.
Ma nije ni bitno, ako sa normalnom osobom razgovaras, nece ti nikada uzeti za zlo kakav ti je akcenat i sl dok god te razume. Nismo mi prvi niti poslednji emigranti i ljudi su ovde na to navikli. Ako je osoba kreten...onda nema svrhe puno ni razgovarati sa istom...to je bar moj neki stav.

Zana
28.04.2010, 23:21
vidi se da ne citas pazljivo, ja sam upravo rekao da na intervjuu za posao nije pozeljno koristiti sleng. drugo ja nigde nisam rekao da sam vidovit. prema tome, opet nemam pojma o cemu pricas...ali valjda je barem tebi jasno (nadam se) :grin:

Dobro je kad se nadas - naravno da mi je jasno i naravno da sam te pazljivo procitala:

sigurno da ti neces da pijes pivo sa ortacima.

Kako znas ako nisi vidovit :)

Ako je to sve, ja bih da ti pozelim laku noc - i naravno, dobrodoslicu na forum Zelena Lutrija :grin:

dreamerns
28.04.2010, 23:26
Stop arguing Y'all :-)

newbee
28.04.2010, 23:28
dreamers,

da slazem se, ako je neko kreten, zaobidji ga. ali sta ako ti od tog kretena nesto vazno zavisi? onda moras nekako da resis situaciju. to na telefonu se desava, ali ako onaj tamo cuti, ja uvek kazem dugacko heeeelloooooo, anybody there!?? onda da vidis kako odmah pocnu da pricaju i da se pravdaju kao da, da tu sam. ;)

Zana
28.04.2010, 23:29
Kada smo vec kod zargona i kako ameri pricaju, ja jos uvek se tesko snalazim u fast food restoranima (mada u zadnje vreme uopste tamo ne idem).
Prvi put kada sam se susreo sa tim izgledalo mi je kao da pricaju neki u potpunosti stran jezik. Oni ne da skracuju reci, nego pola recenice su u stanju da skrate. Pri tom, pricaju brzinom 30 reci u sekundi. Tako da meni to cesto zvuci "do ya wan chip pich, chep hsah,rchs, dhah, may, ketch, sda". U prevodu "Zelis li cips, nesto nikada cuo 3x (uglavnom neki preliv), majonez, ketchup, soda?".

Naravno da ih ne razumes - vecina ih je High School drop-outs, nazalost. Kakvo obrazovanje - takav i nacin izrazavanja... Necu da produzavam dalje, jer cemo uci u rasno profilisanje - znamo svi ko tako govori. Sto rece Bill Cosby treba da ih je sramota - toliki narod godinama ginuo i mucio se da bi im omogucio normalno skolovanje, a sad sopstvenu decu ne mogu da razumeju. Bruka na sta to "zvuci". Necu da generalisem naravno - ne vazi za sve.

dejancic
28.04.2010, 23:34
Naravno da ih ne razumes - vecina ih je High School drop-outs, nazalost.

Jel mogu ja onda odmah sef da im budem? Dilpoma je diploma... :)

newbee
28.04.2010, 23:36
Dobro je kad se nadas - naravno da mi je jasno i naravno da sam te pazljivo procitala:

pa ako "pazljivo" citas, zasto meni pricas nesto sto si htela da kazes nekom desetom?



Kako znas ako nisi vidovit :)

because it's more than obvious that you are not a homie. (homie = ortak)



Ako je to sve, ja bih da ti pozelim laku noc - i naravno, dobrodoslicu na forum Zelena Lutrija :grin:

vidis, opet ne razumem sta pokusavas da mi kazes? kako mi to zelis dobrodoslicu, a teras me na spavanje, iako se meni uopste ne spava. ali ako ti naredjujes neki fajront, molim te da to otvoreno kazes a ne da mi tu postavljas neke rebuse.

unapred se zahvaljujem

Zana
28.04.2010, 23:50
Ah, ovo postaje malo zamorno - slazes li se? :smrc:

Nema mesta nikakvoj teoriji zavere (koju mnogi uporno traze u svemu) - dobrodoslica ti je upucena, kao i svakom novom clanu foruma. Laku noc je znacilo upravo to - pretpostavljam da si u delu zemlje gde je sada noc, a posto nemam nameru da produzavam sa ovim - lepo ti pozeleh laku noc. Ako je pogresna pretpostavka - onda prijatan dan. Sto se mene tice, na forumu ostani koliko hoces, nije moj problem...kao ni pretpostavke koje imas o tome ko sam ja i koje osobine imam. No, tvoja volja - sto se mene tice mozes ti da analiziras koliko hoces dokle god se ne kosi sa pravilnikom foruma :)

Eto...

mah, mah :;D:

nemili
29.04.2010, 00:49
Oni ne da skracuju reci, nego pola recenice su u stanju da skrate. Pri tom, pricaju brzinom 30 reci u sekundi. Tako da meni to cesto zvuci "do ya wan chip pich, chep hsah,rchs, dhah, may, ketch, sda". U prevodu "Zelis li cips, nesto nikada cuo 3x (uglavnom neki preliv), majonez, ketchup, soda?".

hahaha mogu da zamislim, mada ja ne bih mogao da suzdrzim od smeha! :1060:

kaneolopa
29.04.2010, 01:09
hahaha mogu da zamislim, mada ja ne bih mogao da suzdrzim od smeha! :1060:

A nije smesno nego tuzno... tako zavrshish sa umesto 2 burgera i 2 kole sa 3 burgera od cega je jedan za decu kolom i root-beer-om...... kada neko radi ko na pokretnoj traci samo da se shtanca... istu recenicu izgovori nekih 300 puta na dan... i onda nije ni cudo shto tako zvuci. Druga je stvar shto su oni skloni josh pride skracivanju ... onako nakazno ... samo da je shto krace i brze ... mrzi ih da pricaju normalno... a nije da ne znaju lepo, znaju samo tako lepo da pricaju eng. nego kada te cuju sa naglaskom onda su posebno skloni slengu.

steelers
29.04.2010, 01:11
Citajuci ovu vasu divnu diskusiju, ne mogu a da se ne setim onog vica kad Skot dodje u Bronx (ili neko slicno mesto) i naleti na crnca koji ga pita "Are you come here to die" a ovaj mu odgovara "No, i come here yesterday" (oprostice te naravno, ako sam nacinio neku gresku).

Zana
29.04.2010, 05:14
Citajuci ovu vasu divnu diskusiju, ne mogu a da se ne setim onog vica kad Skot dodje u Bronx (ili neko slicno mesto) i naleti na crnca koji ga pita "Are you come here to die" a ovaj mu odgovara "No, i come here yesterday" (oprostice te naravno, ako sam nacinio neku gresku).

:grin: Ja sad vise ne znam ni da li je smesno, ni da li tuzno ali znam da godinama nisam razumela ebonics. Postujem svaciju kulturu i istoriju, ali meni je brate to nepismeno (sorry). Ja cu opet da se pozovem na Cosby-ja... koga interesuje moze ceo njegov govor sa 50-godisnjice Brown v. Board of Education da procita ovde (http://www.americanrhetoric.com/speeches/billcosbypoundcakespeech.htm):

"...these people who marched and were hit in the face with rocks and punched in the face to get an education and we got these knuckleheads walking around who don’t want to learn English. I know that you all know it. I just want to get you as angry that you ought to be. When you walk around the neighborhood and you see this stuff, that stuff’s not funny. These people are not funny anymore. And that‘s not my brother. And that’s not my sister. They’re faking and they’re dragging me way down because the state, the city, and all these people have to pick up the tab on them because they don’t want to accept that they have to study to get an education..."

Sve ko sve, ali ja takav jezik bas nesto i nemerem da ucim :grin:

past - pas', hand-han', bath - baf, umesto my da kazem mah, Ah 'on know umesto I don't know, ama do it umesto I'm going to do it...

aaaaaaa :grin: thanks, but no thanks :) Dodje vreme kad covek pocne da preispituje istorijat i pozadinu onoga sto mu se nudi da prihvati. Meni je tu odluka vrlo jednostavna - niti sam "tamo" radila ono sto radi vecina (pogotovo kad dodje do kude si, pet hiljada, idem sa autobusom) nego kako mislim da treba i da "prilici"...prevazisla sam kolektivizam jos u ranom pubertetu. Licno bi me bio blam da nakaradno govorim... ali opet - slusam pre neki dan pravu Valley Girl i nisam se ni trudila da ne primeti da se njoj smejem - And, I was like Oh my God I didn't know that you are like here, and he was like hahahah :grin::grin::grin:

newbee
29.04.2010, 08:48
Ah, ovo postaje malo zamorno - slazes li se? :smrc:

Nema mesta nikakvoj teoriji zavere (koju mnogi uporno traze u svemu) - dobrodoslica ti je upucena, kao i svakom novom clanu foruma. Laku noc je znacilo upravo to - pretpostavljam da si u delu zemlje gde je sada noc, a posto nemam nameru da produzavam sa ovim - lepo ti pozeleh laku noc. Ako je pogresna pretpostavka - onda prijatan dan. Sto se mene tice, na forumu ostani koliko hoces, nije moj problem...kao ni pretpostavke koje imas o tome ko sam ja i koje osobine imam. No, tvoja volja - sto se mene tice mozes ti da analiziras koliko hoces dokle god se ne kosi sa pravilnikom foruma :)

Eto...

mah, mah :;D:

izvini, ali ne donosim ja nikakve pretpostavke, nego ti. u ovih par recenica koje smo razmenili ti si me nabedila da sam klinac ("mani me dete"), da sam "sezonski radnik", da sam ulicar jer ponekad koristim slang, koji inace uopste nije samo ulicni jezik, i evo sad na kraju vrhunac da jos patim od paranoje, jer vidim teorije zavere!?? usput sve filujes komentarima tipa "jel bilo dosta? jel to sve" a da pri tome ja nisam ama bas nista hteo od tebe niti sam ti se uopste obracao, nego ti meni. i onda kao "jel to bilo sve?" pa to valjda ti znas a ne ja jer si ti nesto htela od mene a ne ja od tebe.

takodje, uporno ponavljas kako tebi ne pada na pamet da radis i ucis ovo i ono, iako to tebi niko nije ni govorio, niti ti se uopste obracao?!?! znas, ne znam kako da ti objasnim, ali ne vrti se ceo svet oko tebe. mozda se vrti ovaj forum, ali svet svakako ne, i nije svaka tema o tebi i upucena tebi. ili se mozda varam? mozda i to stoji negde u pravilniku foruma?

sto se jezika konkretno tice, ja sam taj jezik studirao, i formalni i neformalni, i knjizevni i ulicni, i nije me uopste blam. mislim na osnovu ono malo stvari koje si napisala (prepunih gresaka) da ga svakako bolje govorim od tebe, pa opet ne omalovazavam druge ljude k'o ti.

ti uporno u svakom svom komentaru provlacis to kako si toboze "bolja" od drugih i u svakoj recenici vredjas i spustas kao "na finjaka" sto je u principu cisti prostakluk.

ma kul bre, uzivaj i umisljaj sta hoces, a sto se mene tice have a nice life.

p.s. i ako tako pozelis "dobrodoslicu" svakom novom clanu, nije ni cudo sto se objavljuje po 3 komentara mesecno.

dare_ns
29.04.2010, 09:42
http://www.jerrah.com/wp-content/uploads/2010/01/someone_is_wrong_on_the_internet1.jpg

newbee, ovde, na ovom forumu, stvarno ništa ne pokazuješ prepucavanjem, pogotovu sa osobama koje su ovde od velikog značaja. Hvataš se za neke pogrešne stvari, konkretno u jeziku. I u srpskom imaš šatrovački, imaš munZe, pa ne čuješ da na TV voditelji Dnevnika, Vesti, i sličnih emisija, informativnog karaktera, pričaju tako.

Samo polako ;)

CCcam
29.04.2010, 11:20
i jedno i drugo ima pravo!!!

nataly
18.06.2010, 13:49
drugari evo jos jednog testa da proverite svoje znanje engleskog jezika :
http://www.link-elearning.com/linkdl/tls/testPocetak.php?testID=1280&iVrstaTesta=3&iTLS=1

:book::book:

nataly
18.06.2010, 21:02
drugari evo jos jednog testa da proverite svoje znanje engleskog jezika :
http://www.link-elearning.com/linkdl...Testa=3&iTLS=1


:book::book:: :bravo:

Vuvuzela
23.07.2010, 01:00
:bravo:Prije svega pozdravljam sve članove foruma, a posebnu pohvalu šaljem idejnim začetnicima i organizatorima koji, praktički, danonoćno bdiju i odgovaraju na, ruku na srce, svakakva pitanja. Imigracije je od kad je i ljudi, ali konkretno imigraciju u USA ja bih podijelio na vrijeme prije ovog foruma i na vrijeme poslije. Upravo završam s višetjednim čitanjem kompletnog foruma i svih tema i mogu reći da, sad pri kraju, moram puno razmišljati kako bih pronašao pitanje koje da postavim s obzirom da sam odgovore na skoro sva pitanja već pronašao na forumu. Dosad se nisam prijavljivao na DV lottery, skoro da nisam znao ni da postoji, al kad sam čuo za to i pronašao ovaj forum dobio sam odgovore gotovo na sva pitanja. Planiram prijavu za DV2012 sa cijelom porodicom - supruga, ja i dvoje djece (8 i 10). Ono što me naravno najviše brine su djeca, odnosno njihovo znanje jezika. Kći će sad u drugi razred osnovne, a sin u četvrti. Oboje uče engleski u školi, bili smo i na odmorima u inzemstvu gdje su morali malo da ga koriste, ali doći u SAD i krenuti u školu??:no:
Supruga i ja smo dosta fluentni u engleskom i mislim da tu ne bi trebalo biti problema (uz još dodatno ućenje i pripremanje u nekoj školi stranog jezika naravno) ali bojim se za djecu, odnosno nisam siguran kako njih najbolje pripremiti za to. Ako netko ima takvih iskustva, ako je netko slično prolazio molim neka pomogne. Uglavnom, još jednom čestitke svim moderatorima i nadam se da ćemo zajednički pratiti našu prvu i drugu kovertu, lječnički pregled, interviu i.... naravno ono što slijedi - Green card! Pozz!:bravo:

landlord
23.07.2010, 01:35
Dobrodosli na forum.
Bitno je da vi I supruga govorite jezik a djeca ce lako to pokupiti sto sa TVA sto uz igru sa vrsnjacima.
Gledanje filmova bez prevoda ili sa eng titlom takodje pomaze kao I citanje knjiga.

Moj sestric je jezik naucio gledanjem CN.

Vuvuzela
23.07.2010, 09:57
Znam, i ja sam tako naučio engleski, ali bojim se da je za djecu veliki problem jer ipak sjesti u školsku klupu i pratiti i učiti gradivo na jeziku koji poznaješ dosta slabo s TV-a i to još paralelno s djecom kojima je to materinji jezik-mislim da je veliki šok! Ne znam, možda malo pretjerujem, ali baš me zanima ima li netko iskustva, netko ko je išao s djecom da napiše kako su to djeca prebrodila!

Neverhood
31.08.2010, 11:23
Nemam iskustva da bih bio kompetentan ali kontam da bi mozda bilo dobro malo pojacati akcenta na engleski i/ili odabrati za vreme novog pocetka(sletanje u USA) kraj skolske godine, da imaju vremena da se sto vise prilagode. Mada mislim da se klinci mnogo lakse snalaze u novoj sredini nego mi...

Vuvuzela
31.08.2010, 16:06
Nemam iskustva da bih bio kompetentan ali kontam da bi mozda bilo dobro malo pojacati akcenta na engleski i/ili odabrati za vreme novog pocetka(sletanje u USA) kraj skolske godine, da imaju vremena da se sto vise prilagode. Mada mislim da se klinci mnogo lakse snalaze u novoj sredini nego mi...

Ovo je odlična ideja, tako da imaju 2-3 mjeseca za prilagodbu. To bi im sigurno pomoglo, a našao sam da i škole imaju te ESL programe za djecu kojima kojima engleski nije materinji jezik.

ja .
16.09.2010, 19:49
Jel ima neko mozda ko je polagao TOEFL??

spectra
18.09.2010, 11:53
Jel ima neko mozda ko je polagao TOEFL??
Ja sam polagala IELTS, ako te mozda i taj interesuje.. :)

essential
18.09.2010, 14:53
Jel ima neko mozda ko je polagao TOEFL??

Ja sam polagala TOEFL pa pitaj sta te interesuje :)

dragance
18.09.2010, 19:24
I mene isto zanima TOEFL.Ako ti nije tesko da ogovoris, koliko si se vremena spremala za ispit ? I kako si stajala sa engleskim pre spremanja ? Hvala

Sloba_Kg
23.09.2010, 04:31
Pozdrav svima,
Nemojte se plasiti za decu i engleski, pokupice oni to za cas, deca brzo uce i upijaju sve (i sto treba i sto ne treba) a sto se konkretno skole tice, imam prijatelja koji ima 4 cerke i sve idu u skolu. Ovog leta neposredno pre pocetka skole su dosli iz Senegala u Atlantu i mogu reci da devojcice govore bas slabo engleski. Sve 4 idu u public schools i imaju posebne casove engleskog.
Najzanimljivije u svemu je sto im je otac Dr.lingvistike.
Znaci nije strasno, uklopice se.
Dodatni tecaj pre polaska svakako nije na odmet.

essential
23.09.2010, 18:44
I mene isto zanima TOEFL.Ako ti nije tesko da ogovoris, koliko si se vremena spremala za ispit ? I kako si stajala sa engleskim pre spremanja ? Hvala

Evo ovako, pripremala sam se neka 4 meseca, tako sto sam uzimala privatne casove 1 nedeljno, a pred sam test i dva puta nedeljno. To mi je bilo neophodno da se izdriblam da na sve moguce teme smislim sta da odgovorim i to isto ucinim u 60 sek.
Test se sastoji od 4 dela: Reading, Listening, Speaking, and Writing.

Jedino sekcije reading i listening nisu u jednakom broju kod svih polagaca tj. jedni dobiju vise readinga a drugi vise listeninga (ja sam dobila 5 readinga i 5 listeninga a moja drugarica 3 readinga i 7 listeninga). Ostale dve oblasti svi dobijaju isto tj. imas 5 tema za speaking i 2 sastava da pises.

Sam test nije merilo znanja engleskog jezika, bar po mom misljenju, jer sve zavisi sta ces dobiti. Ja sam recimo imala za reading cak 3 teme iz biologije/medicine pa mi je bilo fantasticno jer znam o cemu pricaju dok su druge dve bile recimo teologija i arhitektura. Teme dobijas iz bilo koje oblasti: istorija, umetnost, geografija.. i posle citanja imas pitanja na koja treba da odgovoris (multichoice questions). Da ne zaboravim da naglasim da si ogranicen vremenski u svakoj sekciji.

Potom sledi listening gde slusas razgovor dve osobe ili profesora recimo, i potom opet odgovaras na pitanja. Zatim sledi pauza od 15ak min.

U speaking dobijas 5 tema. Nakon sto ti se tema ispise na ekranu imas mislim 15-30 sekundi da smislis svoj odgovor i onda odgovaras 45-60 sekundi i tvoj odgovor se snima.

Poslednji je writing gde dobijas jednu slobodnu temu i iznosis misljenje, i jednu temu gde prvo procitas text pa odslusas razgovor i ta dva kombinujes u svom sastavu. Sastav treba da ima odredjenu formu.
Mana polaganja ovog testa, u Srbiji barem, je sto ti i neko pored tebe necete imati isti test (gore pomenute razlike u readingu i listeningu) te ce neko pre stici do speakinga i tada nastaje haos jer ljudi ne sapucu, iako mikrofon snima i sapat, vec se deru a vas je 8 u prostoriji i to jako dekoncentrise.
Takodje odvojeni ste medjusobno kartonskim pregradama da ne bude jelte prepisivanja koje su jednoj devojci 2 puta padale na glavu u toku testa i to jednom na speakingu (sto je uzas) a nema da pauziras test.

essential
23.09.2010, 19:36
Zaboravih da napisem predznanje :grin:
Ne znam kako da ocenim sama sebe ali recimo pre polaganja sam imala zavrsen srednji 2 nivo.

Polagala sam Toefl jer mi je potreban za doktorske studije u Americi. Uskoro cu polagati i GRE pa ako je i to potrebno objasnicu.

Aura
23.11.2010, 13:41
Pozdrav svima :)

Nova sam na forumu, kao sto sam i nova u ovoj drzavi gdje sam tek nedavno dosla putem braka.
Nisam dobra sa engleskim i htjela bih ici u skolu da ucim...vidim ovdje spominjete public school, ali ja to ne znam naci u ovom gradu, Cincinnati.
Gledala sam na internetu i nasla samo jednu sto se placa i kad smo nazvali niko se ne javlja niti odgovara na poruke koje smo ostavili.

Ako neko zivi u blizini ili zna gdje da nadjem tu skolu za ucenje jezika, mnogo bi mi znacilo.

Hvala unaprijed

TheNenad
23.11.2010, 16:13
Predlažem da nađeš nekoga da nazove (513) 363-0000 - Cincinnati public schools. Sajt im je na www.cps-k12.org, i koliko vidim, nude ESOL (English for speakers of other languages):
http://www.cps-k12.org/academics/adulted/AbleGED.htm

Nazovi pa se raspitaj gde bi mogla da ideš u klupu :papa:

Za sve ostalo, probaj na Google Maps (listaj sa leve strane):
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=CaG3RXGmDqTvFW8rVQId8JX2-in5ITjesVFAiDEXk8Dki377aQ&q=english+language+loc:+Cincinnati,+OH&sll=39.128063,-84.513187&sspn=0.076703,0.154324&ie=UTF8&hq=english+language&hnear=&z=13

wrath:of:the:lich:king
24.11.2010, 02:40
Pozdrav svima :)

Nova sam na forumu, kao sto sam i nova u ovoj drzavi gdje sam tek nedavno dosla putem braka.
Nisam dobra sa engleskim i htjela bih ici u skolu da ucim...vidim ovdje spominjete public school, ali ja to ne znam naci u ovom gradu, Cincinnati.
Gledala sam na internetu i nasla samo jednu sto se placa i kad smo nazvali niko se ne javlja niti odgovara na poruke koje smo ostavili.

Ako neko zivi u blizini ili zna gdje da nadjem tu skolu za ucenje jezika, mnogo bi mi znacilo.

Hvala unaprijed

evo na brzinu, za komsinicu :)

Family Service & Clermont Counseling Center (http://www.lifepointsolutions.org/WhatWeDo/VocationalServices/EnglishandAcculturationServices.aspx)

The Literacy Council of Clermont & Brown Counties (http://www.clermontbrownliteracy.org/index.shtml)

YMCA of greater Cincinnati (http://www.myy.org/)

Taji
24.11.2010, 08:09
Predlažem da nađeš nekoga da nazove (513) 363-0000 - Cincinnati public schools. Sajt im je na www.cps-k12.org, i koliko vidim, nude ESOL (English for speakers of other languages):
http://www.cps-k12.org/academics/adulted/AbleGED.htm

Nazovi pa se raspitaj gde bi mogla da ideš u klupu :papa:

Za sve ostalo, probaj na Google Maps (listaj sa leve strane):
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=CaG3RXGmDqTvFW8rVQId8JX2-in5ITjesVFAiDEXk8Dki377aQ&q=english+language+loc:+Cincinnati,+OH&sll=39.128063,-84.513187&sspn=0.076703,0.154324&ie=UTF8&hq=english+language&hnear=&z=13


Probaj da nadjes adresu skole i otidji tamo licno...to ti je jos i najsigurnije i dobit ces informacije iz prve ruke.

Aura
24.11.2010, 17:10
Pa vi ste zakon narode! :==D:Hvala, hvala muchisimo :==D:

Sa ove stranice http://www.cps-k12.org/academics/adulted/AbleGED.htm se niko jucer nije javio. Pokusat cemo opet zvati. Jos smo par brojeva zvali i traze 1500 doka mjesecno! :nene:
Nasli smo ovu, koja je besplatna i krece od januara http://www.greatoaks.com/Continuing-education.cfm?subpage=440
Hvala @TheNenad :bigkiss:

@komsija :==D:, hvala za linkove, to cemo danas provjeriti kad mi muzic puzic dodje s posla.

@Taji, da, namjeravamo da prikupimo sve ove adrese i koja mi skola bude najbolje odgovarala otici licno pa popricati s njima i upisati se.

Aura
25.11.2010, 16:45
Samo da obavijestim da je izbor pao na ovu skolu, jer mi lokacija najbolje odgovara. Pocetkom decembra imam termin :1081: Kostaju sedmicno 15 dolara.
evo na brzinu, za komsinicu :)

Family Service & Clermont Counseling Center (http://www.lifepointsolutions.org/WhatWeDo/VocationalServices/EnglishandAcculturationServices.aspx)
Hvala i gdje cula i gdje ne cula :==D: (skontala sam da si ipak zensko:==D:)


U medjuvremenu sam polozila i ovu americku vozacku :bravo:

wrath:of:the:lich:king
26.11.2010, 05:03
Samo da obavijestim da je izbor pao na ovu skolu, jer mi lokacija najbolje odgovara. Pocetkom decembra imam termin :1081: Kostaju sedmicno 15 dolara.

Hvala i gdje cula i gdje ne cula :==D: (skontala sam da si ipak zensko:==D:)


U medjuvremenu sam polozila i ovu americku vozacku :bravo:

Eto super, castis kafu kad dodjemo sledece godine da gledamo tenis :1072:

steelers
26.11.2010, 18:17
U medjuvremenu sam polozila i ovu americku vozacku :bravo:

Kol'ko para? :obrva::obrva::obrva:

Eto Ohajo, sad imas sapatnicu. :grin:

wrath:of:the:lich:king
28.11.2010, 21:01
Kol'ko para? :obrva::obrva::obrva:

Eto Ohajo, sad imas sapatnicu. :grin:

Laknulo mi je :-) Nismo jedini u Ohaju! :bravo::wee::nene::naughty:

Orange
19.04.2011, 23:20
http://www.youtube.com/watch?v=rkB9OT2XVvA
najbolja reklama :grin:

Za dobar pocetak ovde znanje engleskog je najvaznije, dzabe i iskustvo i skole ako se ne razumete sa domacima. To moze da bude velika prepreka jer ako dodjete sa slabim znanjem jezika necete moci da prodjete na intervjuima za posao i trebace vam puno vremena dok se ne uklopite. :dedica1: Zato dok cekate sad izvlacenje bacite se na ucenje mnogo ce vam znaciti sto vece predznanje. Ja sam dosla sa odlicnim engleskim (a imam super akcenat :1072: prirodno:1097:) pa opet ih cesto pola ne razumem, i sleng i brzo pricaju... na samom pocetku kad smo dosli tamo negde na pola price pocne da mi opada koncentracija i onda razumem samo polovicno sta pricaju i polako gubim nit... i onda predjem na maltene samo Yes, sure, yes :w00t::wacko::lool: Ali vremenom uz gledanje tv-a i citanje knjiga sve se samo od sebe pakuje i ni ne primetis kad se ustvari opustis i pocnes da verglas. Ljudi sa nasih prostora cesto imaju malo tvrdji akcenat, ali time se ne treba uopste opterecivati, ovde apsolutno niko ne obraca paznju na to da li zvucite kao rus ili nemac, uz toliko emigranata amerima je potpuno normalno da nemaju svi isti engleski i to cak moze da im bude simpaticno :).

Mirko86
19.04.2011, 23:31
A sta je sa spanskim ? Cujem da u LA-u zna dobro da posluzi :grin:

Orange
20.04.2011, 00:37
A sta je sa spanskim ? Cujem da u LA-u zna dobro da posluzi :grin:

Spanski je veliki plus, za neke poslove se trazi i spanski a za neke su oni koji ga znaju u prednosti. Ali bez engleskog, samo sa spanskim ni makac :grin:. Doduse latinosi se bas drze zajedno, tj. tamo gde radi jedan sigurno ih ima bar jos nekoliko, na poslovima odrzavanja zgrada, zelenila - uglavnom rade latinosi koji bas i ne znaju engleski ali eto ubacuju jedni druge. "Puce" mi internet u sred posta, ako mi ova poruka izadje dva puta to je razlog :grin:...

Mirko86
21.04.2011, 19:41
Mislio sam na spanski kao sekundarni a engleski se valjda podrazumeva :) Ja ne razumem ni rec spanskog ali sam kontao da je za neke low paying jobs potreban, i naravno sve zavisi dela grada u kom se stanuje.

Orange
22.04.2011, 09:03
Posto su se odgovori na tvoje pitanje odmetnuli u novu temu, da ne bude da sam te ostavila bez pozdrava :grin: - shvatila sam te sta mislis, ja sam aludirala na meksikance koji moraju da ciste zgrade i peru sudje jer ne govore jezik... Nije nesto bitan spanski za deo grada gde se stanuje zato sto je ovde bas sve izmesano tako da je opet engleski primaran a sigurno neces zeleti da zivis u kraju u kom preovladjuju latinosi :==D:.

dreadnot
22.04.2011, 16:57
Mislio sam na spanski kao sekundarni a engleski se valjda podrazumeva :) Ja ne razumem ni rec spanskog ali sam kontao da je za neke low paying jobs potreban, i naravno sve zavisi dela grada u kom se stanuje.

Ne samo za low paying jobs, nego i za neke veoma dobro placene poslove. Vidjao sam oglase za visoku strucnu spremu u kojima je uslov dvojezicnost - engleski i spanski. Ko zna ovaj drugi (ajde da i ja podrazumevam znanje engleskog kao MUST), u velikoj je prednosti na svim poljima, jer svuda moze dobro da dodje, a posebno u poslovima koji podrazumevaju kontakt sa ljudima jer je latino populacija sve veca i veca...

wrath:of:the:lich:king
23.04.2011, 03:24
Kako biste, od 1 do 10, ocenili svoje znanje engleskog? Mislim na to koliko tecno i ispravno govorite, a da vas ljudi razumeju - pretpostavljam ako tecno govorite da razumete i kada vama govore O_o

mijan
04.07.2011, 12:22
Mozete li preporuciti neku literaturu za ucenje American English?Moj brat koji zavrsava skolu planira da se prijavi na lutriju,hteo bi pored skolskog znanja da popravi American English,i da uci samostalno iz udzbenika kao sto su tipa nivoi engleskog od A1 do C2 u Evropi. Video je neki Oxfordov komplet American Headway (Elementary-Advanced) pa bih iz toga ucio. Iz kojih udzbenika su vasi prijatelji ucili po dolasku u Ameriku?Moze i neki link ako vas mrzi da pisete.Srdacan pozdrav svima.

Milosdv
04.07.2011, 22:55
Mozete li preporuciti neku literaturu za ucenje American English?Moj brat koji zavrsava skolu planira da se prijavi na lutriju,hteo bi pored skolskog znanja da popravi American English,i da uci samostalno iz udzbenika kao sto su tipa nivoi engleskog od A1 do C2 u Evropi. Video je neki Oxfordov komplet American Headway (Elementary-Advanced) pa bih iz toga ucio. Iz kojih udzbenika su vasi prijatelji ucili po dolasku u Ameriku?Moze i neki link ako vas mrzi da pisete.Srdacan pozdrav svima.

Odlican je Rosetta Stone pogledaj na www.rosettastone.co.uk

Ima da se nadje:grin: komplet program i paket jezika koji ti treba.