PDA

View Full Version : Prijava tokom studiranja


Giorgos90
30.04.2010, 13:26
Trenutno sam na prvoj godini fakulteta cetvorogodisnjih studija, i planiram da se prijavim za GC lutriju u trecoj godini da bi u slucaju da me izvuku otisao po zavrsetku fakulteta. Citao sam dosta forum i video da kada stigne druga koverta treba odneti diplomu srednje/fakulteta u ambasadu, ali sta ja da radim ako u tom trenutku jos studiram? :)
Takodje, pre zavrsetka faxa planiram da odem do Chicaga na leto sa turistickom vizom jer imam rodjake tamo, koji ce kasnije da me prime kod njih dok se ne snadjem... jel mogu da dobijem tu vizu ako se prijavim za GC lutriju?

Neverhood
30.04.2010, 15:27
Trenutno sam na prvoj godini fakulteta cetvorogodisnjih studija, i planiram da se prijavim za GC lutriju u trecoj godini da bi u slucaju da me izvuku otisao po zavrsetku fakulteta. Citao sam dosta forum i video da kada stigne druga koverta treba odneti diplomu srednje/fakulteta u ambasadu, ali sta ja da radim ako u tom trenutku jos studiram? :)
Takodje, pre zavrsetka faxa planiram da odem do Chicaga na leto sa turistickom vizom jer imam rodjake tamo, koji ce kasnije da me prime kod njih dok se ne snadjem... jel mogu da dobijem tu vizu ako se prijavim za GC lutriju?

Ja bih se vec sad prijavio. Ako dobijes ranije i sa tom vizom mozes da putujes. E sad to sto neces biti tamo 6 meseci i neces zapoceti proces za dobijanja drzavljanstava prve godine... Pa kad zavrsis fax odes i skrasis se na 5 godina, tacnije na 5x(6meseci + 1dan). Ako gresim ispravite me molim vas!

Ivan33
01.05.2010, 12:15
Takodje, pre zavrsetka faxa planiram da odem do Chicaga na leto sa turistickom vizom ..

Gledaj, turističku vizu možeš da zatražiš i da koliko toliko budeš siguran u pozitivan odgovor samo pod uslovom da ih uveriš da imaš čvrste veze ovde i da nemaš razloga da ostaneš u USA (ostaju žena i dete......da imaš posao u jakoj - poznatoj firmi već duži vremenski period sa visokim primanjima......imaše neke nepokretnosti ili vredne pokretnosti na svoje ime......pasoš ti je bukvalno ko detlić od raznoraznih viza (voliš putovanja).....roditelji imaju jak privatni biznis, veća sredstva na računu, ti studiraš.....i td). Ukoliko sebe ne pronalaziš među bar dva od pomenutih primera... sve je vrlo klimavo. Srećno.

Good Spirit
01.05.2010, 22:34
Gledaj, turističku vizu možeš da zatražiš i da koliko toliko budeš siguran u pozitivan odgovor samo pod uslovom da ih uveriš da imaš čvrste veze ovde i da nemaš razloga da ostaneš u USA (ostaju žena i dete......da imaš posao u jakoj - poznatoj firmi već duži vremenski period sa visokim primanjima......imaše neke nepokretnosti ili vredne pokretnosti na svoje ime......pasoš ti je bukvalno ko detlić od raznoraznih viza (voliš putovanja).....roditelji imaju jak privatni biznis, veća sredstva na računu, ti studiraš.....i td). Ukoliko sebe ne pronalaziš među bar dva od pomenutih primera... sve je vrlo klimavo. Srećno.

U mom slučaju je samo trebalo da donesem potrvrdu sa fakulteta da sam redovan student, spisak ocena i index (bitno je da vide da redovno daješ ispite).

Kada si student najlakše se dobija viza, ako nisi student onda potvrda sa posla (ovo "poznata" u slučajevima ljudi koje ja znam nije tačno, bilo je raznih) da si dobio neplaćeno ili da tako koristiš odmor, tj. da te čeka posao po povratku.

Ništa nenormalno oni ne traže, samo uredne papire. Problem je što ti nemaš tačno šta treba da doneseš, jer kažu treba da dokažeš da imaš čvrste veze sa srbijom, pa ti u to spada sve.

Giorgos90
02.05.2010, 18:23
Ja bih se vec sad prijavio. Ako dobijes ranije i sa tom vizom mozes da putujes. E sad to sto neces biti tamo 6 meseci i neces zapoceti proces za dobijanja drzavljanstava prve godine... Pa kad zavrsis fax odes i skrasis se na 5 godina, tacnije na 5x(6meseci + 1dan). Ako gresim ispravite me molim vas!
to znaci da ako se ja sad prijavim i kojim slucajem me izvuku, ja mogu da uzmem tu GC ili sta vec i da zavrsim fax pa tek onda da odem?

Neverhood
02.05.2010, 19:58
to znaci da ako se ja sad prijavim i kojim slucajem me izvuku, ja mogu da uzmem tu GC ili sta vec i da zavrsim fax pa tek onda da odem?

Koliko ja znam moras da aktiviras vizu prvim odlaskom(za to imas pola godine ili godinu dana), a nakon toga kad dobijes GC imas vizu tih 10 godina.
Ovo je ti sve ukratko ali detaljne informacije ces naci upravo na ovom forumu.

Giorgos90
02.05.2010, 20:11
ok, hvala svima za info!

Gold_Digger
17.08.2010, 14:00
Pozdrav svima, prvi sam puta na ovom forumu i stvarno mi je drago da sam ga pronašao.

Imam jedan plan, odnosno ideju, pa bi me zanimalo da li je to moguće.

Naime, sljedeće godine se upisujem na fakultet, pa onda ću i ispunjavati sve uvjete za green card, imati ću 18 i završenu četverogodišnju strukovnu školu.
Mislio sam se onda prijaviti na lutiju i ako me izvuku na lutriji, otići u Ameriku tokom ljetnih praznika, ili tokom škole ako je baš potrebno pa da sredim te papire i sve što je potrebno kroz mjesec-dva boravka u SAD-u, pa da se onda vratim u HR i završim školovanje. Mislio sam također da bih tijekom ljetnih praznika odlazio u SAD i radio malo, kao konobar, dijelio letke i srodne poslove, pa da naučim jezik još bolje.

To bih napravio iz tog razloga da kada završim fakultet ovdje, imam Američko državljanstvo i da mogu otići tamo tražiti posao, a i usavršio bih jezik tokom tih povremenih odlazaka za vrijeme fakulteta?

Na tu ideju me natjeralo stanje u državi. Žalosno je da mladi ljudi sa završenim fakultetom ne mogu naći posao. I ako ga uspiju naći, nerijetko rade za plaće kojom se ne može pokriti niti stranarina, režije i namirnice, a kamoli što drugo. Znam da ni u SAD-u nije stanje bajno, da možda neću naći posao u struci odmah, ali i da radim kao konobar plaća bi mi bila veća nego hrvatski prosjek.

Naravno to je sve AKO me izvuku na zelenoj lutriji.

Zanima me što vi mislite o tome. Da li je to izvedivo?

Score
17.08.2010, 15:14
Pozdrav svima, prvi sam puta na ovom forumu i stvarno mi je drago da sam ga pronašao.

Imam jedan plan, odnosno ideju, pa bi me zanimalo da li je to moguće.

Naime, sljedeće godine se upisujem na fakultet, pa onda ću i ispunjavati sve uvjete za green card, imati ću 18 i završenu četverogodišnju strukovnu školu.
Mislio sam se onda prijaviti na lutiju i ako me izvuku na lutriji, otići u Ameriku tokom ljetnih praznika, ili tokom škole ako je baš potrebno pa da sredim te papire i sve što je potrebno kroz mjesec-dva boravka u SAD-u, pa da se onda vratim u HR i završim školovanje. Mislio sam također da bih tijekom ljetnih praznika odlazio u SAD i radio malo, kao konobar, dijelio letke i srodne poslove, pa da naučim jezik još bolje.

To bih napravio iz tog razloga da kada završim fakultet ovdje, imam Američko državljanstvo i da mogu otići tamo tražiti posao, a i usavršio bih jezik tokom tih povremenih odlazaka za vrijeme fakulteta?

Na tu ideju me natjeralo stanje u državi. Žalosno je da mladi ljudi sa završenim fakultetom ne mogu naći posao. I ako ga uspiju naći, nerijetko rade za plaće kojom se ne može pokriti niti stranarina, režije i namirnice, a kamoli što drugo. Znam da ni u SAD-u nije stanje bajno, da možda neću naći posao u struci odmah, ali i da radim kao konobar plaća bi mi bila veća nego hrvatski prosjek.

Naravno to je sve AKO me izvuku na zelenoj lutriji.

Zanima me što vi mislite o tome. Da li je to izvedivo?

Koliko ja znam, da bi zadrzao green card, ako je dobijes, moras biti u zemlji najmanje 180+ dana godisnje, a mislim da je to i uslov da posle pet godina mozes da trazis drzavljanstvo. Takodje ako si izvan US na duzi period moras traziti dozvolu za re-entry i ako je trazis precesto moze negativno uticati na tvoj status stalnog boravka u US. Ne znam koliko bi tvoj plan bio prakticno izvodljiv...

dejancic
17.08.2010, 15:31
Koliko ja znam, da bi zadrzao green card, ako je dobijes, moras biti u zemlji najmanje 180+ dana godisnje, a mislim da je to i uslov da posle pet godina mozes da trazis drzavljanstvo.

Vidis sad si me naterao da se zamislim. Ja sam mislio da zahtev za drzavljanstvo mozes da podneses posle ukupno provedenih pet godina u USA. To bi znacilo da, ako provodis po 6 meseci godisnje u USA, zahtev mozes da podneses tek posle 10 godina boravka. Mada mozda sam i ja pogresno shvatio...

Gold_Digger
17.08.2010, 15:46
Koliko ja znam, da bi zadrzao green card, ako je dobijes, moras biti u zemlji najmanje 180+ dana godisnje, a mislim da je to i uslov da posle pet godina mozes da trazis drzavljanstvo.

Mislim da je 180+ dana godisnje neostvarivo, imam maksimalno oko 4 mj. koje bih mogao provesti u SADu godisnje.

Ali negdje sam citao da nakon sto sredite papire za drzavljanstvo, mozete se vratiti natrag u svoju zemlju, ali imate rok od 5 godina da se vratite ili ce vam oduzeti drzavljanstvo.
Sad ne znam u sto da vjerujem?

dejancic
17.08.2010, 16:08
Mislim da je 180+ dana godisnje neostvarivo, imam maksimalno oko 4 mj. koje bih mogao provesti u SADu godisnje.

Ali negdje sam citao da nakon sto sredite papire za drzavljanstvo, mozete se vratiti natrag u svoju zemlju, ali imate rok od 5 godina da se vratite ili ce vam oduzeti drzavljanstvo.
Sad ne znam u sto da vjerujem?

Veruj u ono sto ti je Score napisao. Pravila za odrzavanje zelene karte tj. Permanent resident card ( a to nije drzavljanstvo) su jasna. Bez sest meseci godisnje provedenih u USA neces moci da konkurises za drzavljanstvo posle pet godina.

Gold_Digger
17.08.2010, 16:33
To mi je malo poremetilo planove. Sad mi ocito jedino preostaje da otidem koji put preko agencija za rad studenata u inozemstvu u SAD tokom praznika, pa da poslije fakulteta i par praznika provedenih tamo odlucim hocu li igrati lutriju.

Score
17.08.2010, 16:48
http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=8c141d30bb686110VgnVCM1000004718190aRCR D&vgnextchannel=bb93667706f7d010VgnVCM10000048f3d6a1 RCRD

nemili
17.08.2010, 17:40
Ne treba mešati gubljenje (odlaganje) šansi za naturalizaciju (državljanstvo) sa gubitkom green card (boravišne dozvole). Ako provedeš u Americi manje od 6 meseci godišnje to znači da ti se ta godina ne računa u procesu za dobijanje državljanstva, što ne povlači oduzimanje GC ili zabranu ulaska u US.

dejancic
17.08.2010, 18:18
Vidis sad si me naterao da se zamislim. Ja sam mislio da zahtev za drzavljanstvo mozes da podneses posle ukupno provedenih pet godina u USA. To bi znacilo da, ako provodis po 6 meseci godisnje u USA, zahtev mozes da podneses tek posle 10 godina boravka. Mada mozda sam i ja pogresno shvatio...

Moja greska. Nisam citao, a sve je lepo objasnjeno...
Pet godina posedovanja Permanent resident card, a 30 meseci boravka u USA, bez odlazaka iz USA duzih od 6 meseci je uslov za podnosenje zahteva za drzavljanstvo.

Gold_Digger
17.08.2010, 18:21
Ne treba mešati gubljenje (odlaganje) šansi za naturalizaciju (državljanstvo) sa gubitkom green card (boravišne dozvole). Ako provedeš u Americi manje od 6 meseci godišnje to znači da ti se ta godina ne računa u procesu za dobijanje državljanstva, što ne povlači oduzimanje GC ili zabranu ulaska u US.


Prema tome, onda bih se mogao prijaviti za GC tokom fakulteta i ukoliko je osvojim, mogao bih nastaviti studiranje bez da provedem sljedećih par godina (ovisno o godini na faksu) u Americi?

I koliko se može vremena provesti izvan SAD-a, a da se ne izgubi GC, ako se može uopće?

Gold_Digger
17.08.2010, 18:29
Moja greska. Nisam citao, a sve je lepo objasnjeno...
Pet godina posedovanja Permanent resident card, a 30 meseci boravka u USA, bez odlazaka iz USA duzih od 6 meseci je uslov za podnosenje zahteva za drzavljanstvo.

Zanemarite neke dijelove mog prijašnjeg posta. Vidim da si u međuvremenu dok sam ja pisao taj post ti već napisao odgovore na neka pitanja.

Znači ja ne bih smio odlaziti iz SAD-a na više od šest mjeseci otkad prvi put uđem sa GC, ili sam krivo shvatio?

Score
17.08.2010, 19:25
evo proverenog odgovora:
How To Keep Your Immigration Status
Permanent residents who leave the United States for extended periods, or who cannot show their intent to live permanently in the U.S., may lose their permanent resident status. Many immigrants believe they can live abroad as long as they return to the U.S. at least once a year. This is incorrect. If you think you will be out of the U.S. for more than 12 months, you should apply for a re-entry permit before leaving the country.You should file Form I-131, Application for a Travel Document.You can get this form at http://www.uscis.gov or by calling the USCIS Forms Line at 1-800-870-3676.You must pay a fee to file Form I-131. A re-entry permit is valid for up to two years.You may show the re-entry permit, instead of a visa or your Permanent Resident Card, at a port of entry. Having a re-entry permit does not guarantee that you will be admitted to the United States when you return, but it can make it easier to show that you are returning from a temporary visit abroad.

dare_ns
17.08.2010, 23:11
neko moje uverenje je da je GC ipak veliki korak u zhivotu. A kao i sve velike i bitne stvari u zhivotu, uglavnom je reshenje "uzmi ili ostavi".

Dobro razmisli šta zapravo želiš. A možda ti je i bolje da završiš srednju u USA i upišeš neki jeftiniji koledž. Naravno ako si u finansijskoj mogućnosti.

Magelan
18.08.2010, 01:57
Jel' ovo opet jedna od onih "SBB-KBB" (sta bi bilo kad bi bilo) situacija? :suure:

Igraj prvo pa vidi da li ces biti izvucen :-) Potpuno je apsurdno da zivotne planove baziras na lutriji koju jos nisi ni odigrao :grin:

A ukoliko je dobijes, na sva tvoja pitanja i nedoumice odgovori postoje odavno na ovom forumu i apsolutno je sve do detalja objasnjeno. Samo je potrebno da malo sednes i iscitas sta su ljudi pisali i sve ce ti biti kristalno jasno.

Gold_Digger
18.08.2010, 07:57
A možda ti je i bolje da završiš srednju u USA i upišeš neki jeftiniji koledž. Naravno ako si u finansijskoj mogućnosti.

To bi bilo najbolje, ali nažalost nisam u mogućnosti.

Jel' ovo opet jedna od onih "SBB-KBB" (sta bi bilo kad bi bilo) situacija? :suure:


Da, to je jedna od "SBB-KBB" situacija. :grin:

Ali ipak ovo je malo drugačije. Recimo da osvojim GC dok sam na fakultetu, to je onda biranje, ili GC ili fakultet, a to ne želim.
Mene je samo zanimalo može li oboje. Jer ako ne može onda mi je bolje pričekati da završim faks.

Hvala na svim odgovorima. Pojasnili su mi neke stvari ;)

dreadnot
18.08.2010, 10:31
Eh, vi deco... samo treba pazljivo citati, sve lepo pise...
Dakle, ako budes izvucen i dobijes GC odes lepo u USA, posedis par meseci dok ne sredis sve papire i vratis se na studije. Onda svake godine ides ponovo na par meseci, ali jako pazis da ti period izbivanja van USA nikada ne bude duze od 12 meseci, jer ti tada treba dozvola za ponovni ulazak. Dakle, ako sredis da ides malo leti, malo zimi, nemas problema. Kad diplomiras odes lepo za stalno u USA i od tada ti treba 5 godina da bi dobio drzavljanstvo. jednom recju, vreme studija ti se nece racunati, ali ces zadrzati GC.

Gold_Digger
18.08.2010, 17:17
Eh, vi deco... samo treba pazljivo citati, sve lepo pise...
Dakle, ako budes izvucen i dobijes GC odes lepo u USA, posedis par meseci dok ne sredis sve papire i vratis se na studije. Onda svake godine ides ponovo na par meseci, ali jako pazis da ti period izbivanja van USA nikada ne bude duze od 12 meseci, jer ti tada treba dozvola za ponovni ulazak. Dakle, ako sredis da ides malo leti, malo zimi, nemas problema. Kad diplomiras odes lepo za stalno u USA i od tada ti treba 5 godina da bi dobio drzavljanstvo. jednom recju, vreme studija ti se nece racunati, ali ces zadrzati GC.

Bas mi je drago da to vidim. Znaci sljedece godine se prijavljujem za GC :). Valjda ce me izvuci tokom tih 5 godina studija.

Sloba_Kg
21.08.2010, 07:16
Ne treba mešati gubljenje (odlaganje) šansi za naturalizaciju (državljanstvo) sa gubitkom green card (boravišne dozvole). Ako provedeš u Americi manje od 6 meseci godišnje to znači da ti se ta godina ne računa u procesu za dobijanje državljanstva, što ne povlači oduzimanje GC ili zabranu ulaska u US.

Tako je ali takodje povlaci da onog trenutka kad posle recimo pune 2 god u usa odes van na 6 i vise meseci period za drzavljanstvo (5 god 108+ dana godisnje) pocinje od nule tj od pocetka

oligoce
24.03.2011, 23:40
sad bi ja nesto da pitam....na 19 april idem na intervju a u medjuvremenu dakle prosle godine kad rezultata jos nisam imala, upisala sam fax vanredne studije.Dakle dali da prilozim i potvrdu da studiram posto trenutno ne radim? a polozila sam sve predmete prvog semestra:grin: sta da raadim? posto na aplikaciju nemam navedeno moje studije koje su se desile kasnije naravno...

ZeljkoUSA
24.03.2011, 23:49
sad bi ja nesto da pitam....na 19 april idem na intervju a u medjuvremenu dakle prosle godine kad rezultata jos nisam imala, upisala sam fax vanredne studije.Dakle dali da prilozim i potvrdu da studiram posto trenutno ne radim? a polozila sam sve predmete prvog semestra:grin: sta da raadim? posto na aplikaciju nemam navedeno moje studije koje su se desile kasnije naravno...

Nema potrebe da prilozis bilo kakav dokaz o studiranju, za DV te je kvalifikovalo "High school degree". Sve nakon toga nije vazno, diploma srednje skole ti je sasvim dovoljna ukoliko nisi nesto drugo navela u prijavi...

Puno srece na razgovoru... :bravo:

oligoce
24.03.2011, 23:52
Nema potrebe da prilozis bilo kakav dokaz o studiranju, za DV te je kvalifikovalo "High school degree". Sve nakon toga nije vazno, diploma srednje skole ti je sasvim dovoljna ukoliko nisi nesto drugo navela u prijavi...

Puno srece na razgovoru... :bravo:

e, hvala puno jedna briga manje...jos samo i-134 da nadjem negde usput i sve ce biti u redu....:grin: pozzz puno