PDA

View Full Version : Chicago, Illinois


Stranice : [1] 2 3

Magelan
04.05.2010, 20:29
Pozdrav svima :-)

Iako nov na forumu, ali ne i u Cikagu, citijacu postove ostalih clanova osetio sam se duznim da i ja ostavim jos neke informacije koje ce novopridoslima sigurno biti od koristi :-)

Prvo, svima koji dolaze u Cikago savetujem da (ukoliko prvi put dolaze) da to urade ili u prolecnom ili letnjem delu godine kako biste imali najbolji dozivljaj i utisak o gradu. Ja sam dosao zimus i jos uvek ne mogu da se otresem osecaja hladnoce iako je maj vec uveliko. Kao sto mi rekose svi ovde, Cikago zaista jeste divan kada je toplo, ali je preko zime kao da vas je neko smestio u Oslo ili Murmansk u najmanju ruku.

Sto se tice ostalih stvari, pokusacu da po stavkama stavim sva moja zapazanja i savete.

Stan: nasao sam ga preko sajta www.rent.com i iznajmio jos u decembru dok sam bio u Beogradu. Posle sam cuo da sam jos i dobro prosao jer su mi stan izdali bez provere kreditnog biroa (nije bila moguca jer nisam tada imao soc. broj). Bilo kako bilo, na tom sajtu imate bukvalno sve nekretnine, za svaki grad u USA i isto dobijate i poklon karticu sa 100 dolara ukoliko stan nadjete putem pomenutog sajta. Stanovi se u Cikagu krecu od minimum 600 dolara, recimo da je neki prosek 700-900. To govorim za studio (garsonjera) ili one bedroom jer sam takve stanove i sam trazio. Srbi u Cikagu mahom zive u NorthSide, pa ukoliko zelite da se pridruzite ekipi gledajte taj deo grada. Ukoliko vam to ne odgovara, postoji i opcija u SouthSide, Hyde Park se zove taj deo grada, uz samo je jezero, jako je miran i cist i u njemu se nalazi Cikaski Univerzitet (mada su u Hyde Park stanovi u proseku oko $900). Preporucujem i cetvrt Bucktown, a od predgradja blizih Cikagu odlican je Oak Park (povezan i metroom i gradskom zeleznicom sa gradom).
U stanarinu uglavnom ulaze gas i grejanje ali ne i struja. Racunajte da ce vam na struju otici oko $40 mesecno ako ne ukljucujete klima uredjaj :-)

Prevoz: Ne pomisljajte bez auta. Iako je gradski prevoz jako dobro organizovan, grad je ogroman pa samim tim i razdaljine koje se prelaze svaki dan. Na sajtu www.autotrader.com mozete videti sta se nudi, kakve cu cene itd... ali, kao i svuda kupovina polovnih automobila mu dodje kao "macka u dzaku". Isto tako je pametno pogledati ponudu i na http://chicago.craigslist.org/ Pored automobila, na tom sajtu se nalaze svi zivi oglasi tako da ce vam craigslist biti nezaobilazni alat u trazenju svega i svacega (pa i posla) :-)
Gorivo je trenutno $3.4 za galon sto je zaista skuplje nego pre 3 meseca kad je npr. bilo 3.00. (pola sata vozenj od Cikaga je vec teritorija drzave Indijana, a tamo je gorivo oko 2.8-2.9). Na gorivo racunajte da cete mesecno izdvajati max. 100-120 dolara (naravno, ako ne poskupi drasticno) :-) Jos ako ste pusaci, onda definitivno po gorivo i cigarete "preko granice" jer su umesto $9.5, cigarete tamo oko $4.5.

Gradski prevoz funkcionise slicno kao u Beogradu. CTA Metro je ok ali ne pokriva veliki deo grada - www.transitchicago.com na ovom sajtu je i raspored i mapa autobuskih linija. Voznja busu u Cikagu je inace ravna samoubistvu. To toliko sporo ide i staje na nekom cosku da ce vam verovatno biti lakse da uzmete stvar u svoje ruke i na pola puta izadjete i nastavite pesaka :-)) Karte i u busu i metrou kostaju $2.25 ali ako presedate onda je druga voznja 0.25 a treca besplatna. Ukoliko se ispostavi da vam je CTA idealan u smislu stana i posla, mesecna karta (nasa markica) kosta $86 i nisu vam potrebna nikakva dokumenta za kupovinu mesecne karte.
Metra (paralela bovoza) je isto ok, jako je brza i pouzdana, ali opet, sve zavisi gde stanujete i koje vam je odrediste. Metra saobraca iz gotovo svih pravaca oko Cikaga ka centru grada - www.metrarail.com

Namirnice: U Americi je pomama za organic namirnicama. E sad, ne znam koliko ste raspolozeni da kao tek pridosli i bez stalnog izvora prihoda "bacate" novac na ono sto oni zovu organic... Ja iskreno, nisam primetio neku veliku razliku (po svoj prilici propaganda i nista vise). Postoji nekoliko lanaca hipermarketa. Jewel-Osco, Dominick's, Aldi - sto se namirnica tice. K-mart i Walmart - namirnice i ostale neke kucne potrepstine. Hrana je definitivno najjeftinija u Aldiju - www.aldifoods.com Moj cimer i ja za hranu izdvajamo oko $250 dolara mesecno tako da mi price od 800 za mesec zvuce zaista nategnuto.

Garderoba: Ono sto cete sigurno primetiti je da su ovde garderoba i obuca mnogo jeftinije nego u Srbiji. Za prvu pomoc ce vam siigurno posluziti Walmart gde su recimo neki osnovni modeli Lewis-a oko $15, duksevi u proseku 10, patike 15-30... Kazem, samo za prvu pomoc. Ono sto je odlicna opcija jesu outlet-i. Sto se Chicagoland zone tice to vam se nalazi u Aurori - zapadno predgradje. Adresa je:

Chicago Premium Outlets
1650 Premium Outlets Boulevard
Aurora, IL 60502

Isto tako, slicno mesto za kupovinu, ali sto se cena tice jos povoljnije je u Michigac City u Indijani (Indijana ima mnogo nize poreze nego Illinois). To je na nekih 45-60 minuta voznje od Cikaga na istok uz obalu jezera Micigan autoputem 90. Adresa je:

Lighthouse Place Premium Outlets
601 Wabash Street
Michigan City, IN 46360

Posao: Najskakljivija tema u danasnje vreme :-) Opet kazem, craigslist ce tu dosta pomoci. Sve naravno zavisi od toga cime se bavite i koliko vam je diploma ovde priznata. Sume sumarum, oni "losiji" poslovi donose na sat u proseku $8.75 (bez odbitaka). Sve preko je ok. Prijave za poslove se mahom vrse online (racunar i pristup internetu je ovde pola posla) i nikako nemojte zapadati u depresiju kada na internetu naidjete na maratonske upitnike. Mi na to nismo navikli, ali sta je - tu je. Nemojte se takodje izdeprimirati ako vas neko vreme niko ne zove na posao. Moj je savet da prihvatite bilo sta (iole normalno naravno) i da sve vreme trazite dalje i bolje jer to izgleda ovde tako svi i rade. Ako jedno radi, onda za prezivljavanje treba nekih $1.500 sto znaci da ce dvoje sa minimalcem npr. ziveti sasvim pristojno.

Dokumenta: Cim stignete, prvo je potrebno da odete u najblizi SSA (social security) i da, bez obzira sta su vam rekli na aerodromu, podneste zahtev za socijalni broj. Iz iskustva svih prijatelja sa zelenom kartom, svi su morali sami da podnose zahtev iako svuda pise da to ide automatski. Oko dve nedelje je potrebno da kartica sa soc brojem stigne postom, a onda je sledeci korak odlazak u DMV (department of motor vehicles) koje izdaje state ID (paralela licne karte) i vozacku dozvolu.

To bi bile neke informacije u kratkim crtama. Verovatno sam zaboravio da pome

Nikolica014
04.05.2010, 21:38
Svaka cast! Ovo je nesto najkonkretnije sto sam skoro procitao, pogotovo sto je rec o Chicagu koji me ceka u narednih desetak dana. Mozda si jos mogao ponesto pomenuti o mobilnim operaterima koji tu ordiniraju?

Ivan33
04.05.2010, 21:58
Magelan, odličan post. Nikolica014, pa zemljak srećan put, tamo ima dosta Valjevaca.

Nikolica014
04.05.2010, 22:23
Hvala Ivane! Znam da nas ima tamo dovoljno za izbegavanje :) Nazalost, ja se zadrzavam samo godinu dana koliko mi traje viza. A nadam se da ce mi javiti u narednim nedeljama da je ta prokleda prva koverta stigla i na moju adresu! Pozdrav

Magelan
04.05.2010, 23:58
E daaa, to zaboravih :-) A bas sam hteo da napisem i o tome (potpuno suludo ako uzmemo u obzir da sam bio zaposlen u Telenoru pune dve godine:-) )

Elem, sto se mobilne telefonije tice postoji par povoljnih varijanti:

Ja koristim izvesni H2O unlimited. To je izgleda firma koji je sklopila ugovor sa mrezom AT&T. Dobra je stvar sto kartica u BestBuy-u kosta $10, a onda sam placas mesecno $49.99 i za to dobijas neogranicene razgovore u okviru USA, i neogranicene poruke ka celom svetu (sto je zaista ok jer ja tih 50 dolara otplatim za 3 dana samo saljuci poruke za Srbiji). Dakle ova varijanta je super ako ne zelis da bacas novac na telefone vec donosis svoj i u njega samo stavis karticu koja ce raditi (proveri samo pre toga na www.mobilnisvet.com da li telefon koji donosis podrzava 850-1900 Hz).

Magelan
05.05.2010, 00:00
Druga opcija, koju koristi jako puno ljudi ovde je preko mreze cricKet.

http://www.mycricket.com/

Pogledajte sta nude detaljno, nisam potpuno siguran. Tu se kupuje telefon, bez kartice jer taj mobilni operator funkcionise bez SIM kartica. Koliko sam ja cuo od poznanika oni nude za $35 mesecno neogranicene razgovore ali nemaju poruke. Kome to ne smeta, super opcija.

dejancic
05.05.2010, 00:06
Ja koristim izvesni H2O unlimited. To je izgleda firma koji je sklopila ugovor sa mrezom AT&T. Dobra je stvar sto kartica u BestBuy-u kosta $10, a onda sam placas mesecno $49.99 i za to dobijas neogranicene razgovore u okviru USA, i neogranicene poruke ka celom svetu (sto je zaista ok jer ja tih 50 dolara otplatim za 3 dana samo saljuci poruke za Srbiji).

Ovo je lepo. Ispravite me ako gresim, ali to bi u praksi znacilo da mogu neko vreme da koristim svoj postpaid broj u roamingu. Na njega bi mi stizale poruke koje bi po Telekom-ovom cenovniku za biznet pakete trebale da budu besplatne, a onda bi sa drugog telefona u kome je kartica koju si spomenuo mogao da odgovaram na primljene poruke. Malko komplikovano, ali za pocetni period meni jako zanimljivo, pod uslovom da sam te dobro razumeo...

Magelan
05.05.2010, 01:57
Bas tako kako si i sam napisao. Nimalo komplikovano, a vrlo jeftino. Ja isto tako radim. Imam i jedan postpaid iz firme i jedan prepaid (govorim o nasim 063 brojevima) koji iskljucivo sluze za prijem poruka, a sa americkog saljem ka Srbiji.

Magelan
05.05.2010, 03:15
P.S. Ne znam zbog cega ne postoji mogucnost editovanja posta pa ce sve ovo nazalost biti iscepkano no dobro, bolje ista nego nista. Ajmo jos malo korisnih stvari :-)

Telekomunikacije: (kud ih zaboravih u prvom postu) Fiksni vam za pocetak ne treba. Pretplate su velike i zaista se ne isplati, pogotovo sto se u USA na osnovu broja telefona ne moze zakljuciti da li je u pitanju fiksni ili mobilni. Bitno je da zbog posla imate pozivni te gradske zone (u Cikagu su to 312 uzi centar grada, 773 - ostatak grada, 847 severna predgradja, 708 i 630 zapadna predgradja) da ne bude zabune kod poslodavca. Broj odredjujete sami, tj. sistem pozivni dodeljuje na osnovu zip code-a u kom stanujete.

Sto se pozivanja Srbije tice, postoje raznorazne kartice za pozive. Ono sto sam video da je najjeftinije jeste varijanta za 5.9 centi po minutu - www.pulsetele.com ali ja to nisam jos koristio. Ono sto ja ovde koristim sto se tice komuniciranja sa domovinom jeste sledeca varijanta. Na skajpu postoji mogucnost da se npr. za 3 meseca plati nekih $9 i sa naloga se neograniceno moze pozivati bilo koji broj u Americi. Tako da kada se cujemo ja dam moj username i password pa me zovu na mobilni (jako je nezgodno ukolpiti se sa evropom zbog vremenske razlike).

Isto je dobra i sledeca stvarcica zvana Magic-Jack. U pitanju je mali uredjaj za VoIP koji ovde kosta $39.99 i dobija se pretplata za prvu godinu (svaka naredna godina po $20.00). Idealan je da ga ovde aktivirate i posaljete u Srbiju recimo onima iz najuzeg kruga (sve sto treba da imaju je komp i konekcija koja nije dial-up). Preko USB-a ga prikljucite na komp, a sa druge strane je izlaz za obican fiksni telefon. To bi znacilo da vasi kuci imaju americku fiksnu liniju i mogu da vas zovu kad god i koliko god za samo $20.00 godisnje. Ja za dve nedelje po drugarici saljem jedan mojima kako bismo imali neometanu komunikaciju. Inace, stvarcica se moze kupiti u Best-Buy, Radio-Shack-u, a ima ga i u Walgreens-u.

O I-Phonu, sanu svih nas zaljubljenika u mobilne telefone, ne razmisljajte dok se dobro finansijski ne stabilizujete jer su uslovi za njegovu kupovinu krajnje bezobrazni! Paket uz koji se on moze kupiti u AT&T mrezi (jedini operater sa kojim Apple ima ugovor o saradnji) kosta $100 mesecno i nije unlimited! A i treba vam kreditna istorija da biste uopste mogli da kupite telefon kao postpaid korisnik (sad ce deo o kreditnoj istoriji).

Banke i kreditna istorija: Sto se banaka tice, u Cikagu je "glavna" "Chase" banka jer je njenih ekspozitura najvise po gradu kao i bankomata. Medjutim, iako i sam imam racun i istoj, za one koji dolaze sa zelenom kartom (ja sam inace ovde na studentskoj vizi, radim jos uvek na dobijanju soc. broja i molim Boga da me izvuku pa da sebi skratim muke ovde) bolja je varijanta "Bank of America" zbog sledeceg: U Chase banci cete dobiti obicnu debitnu karticu (sto vam mozda i zvuci ok da ne biste ulazili u minus) ali nista vise od toga jer nemate kreditnu istoriju. I onda vidite da ste upali u zacarani krug, a bez dobrog kreditnog skora nista niste uradili. Fora je u tome da Bank of America ima nesto sto zovu "Secured Card"

https://www.bankofamerica.com/credit-cards/marketinglist.action?context_id=marketing_list&category_id=2029

Ja to zovem imitacijom. Jer se bukvalno igraju sa vama da bi videli koliko ste od reci pa vam na konto toga raste kreditni skor, a kada im bude dosta igrarija (najduze posle godinu dana) nude vam pravu kreditnu karticu. Fora je npr stavite na racun 3.000 dolara, ali da "nula" bude npr. na $1.000 (minimum je inace 300). Vi npr potrosite ovog meseca 2.500, po njima ste usli u "minus" 500 i ono sto je potrebno jeste da na kraju meseca platite razliku da opet bude minimum 1.000 (na tim secured card svakako nema minusa). Tako vas testiraju i onda je kao sve ok (glupost glupost glupost al' ajd). A onda kad vam kreditni skor naraste dovoljno, onda ce vam i ona Chase banka (ako npr imate dva racuna) ponuditi jos jednu kreditnu karticu iako pre toga nisu hteli ni da razgovaraju sa vama o tome. Pazite taj kreditni skor, jer je jako bitan... I kad budete otvarali racun, pitajte ih sve zivo, za sve nadoknade koje uzimaju, naplacuju, izmisljaju itd (ona njihova famozna mala slova po ugovorima na kojima je sve ono sto vama ne ide u prilog).

Saobracaj: Parking je u Cikagu svetinja. Po tome jako podseca na Beograd. Nikako se ne parkirajte ispred hidranta. Uvek platite parking (nosite sa sobom ili karticu ili metalce) i vodite racuna o satnici (nema sms notifikacije nazalost) jer im je pauk sluzba krvozedna isto kao u Beogradu, a naknada za odneseni auto je $170. Ono sto je isto jako bezobrazno (sto cak ni u BGD jos nema) jesu parkinzi ispred hipermarketa i restorana. Nikako, ali NIKAKO nemojte parkirati auto ispred hipermarketa jer jedino tu ima mesta, a vi npr idete kod frizera blok dalje. Verovali ili ne postoje ljudi cije je zanimanje da preko kamera prate ljude koji se parkiraju na parkingu njihovog hipermarketa i ukoliko uvide da vi umesto da udjete u doticni hipermarket odete niz ulicu odmah zovu slep sluzbu!!! Ja se opekoh tako u februaru ispred K-marta na Milwaukee aveniji. Morao sam po snegu da tabanam 3 km do parking servisa (inace crnkinja koja se javila mi je nakon pokusaja da slazem da sam usao market rekla kako su se dvojica muskaraca - cimer i ja, jedan u beloj a drugi u crnoj jakni od auta uputili prema tome i tome a ne u market!!!).

Stvar koja iz pomenute price proizilazi jesu kamere. Ima ih mali milion. Ceo Cikago je pod prismotrom. I pljuste kazne za prolazak kroz crveno. To crveno njihovo mi tako ide na zivce. Prvo, glavni semafor je posle raskrsnice, a ne pre kao u Evropi. Drugo, niti blicka zeleno pred kraj talasa, niti je zuto duze od pola sekunde i onda vam se veoma lako dogodi da se crveno upali dok ste u raskrsnici. Onda je jedino resenje da se doda gas. Inace kad vas tako kamera usnimi stize na kucu "cestitka" sa sve slikom :-) Control freaks :-)

Ono sto je ocito plod krize koja je i ovde sveprisutna jeste radar... Kazu da ranije u Cikagu niko nikad nije bio kaznjavan zbog prekoracenja brzine. Sad su, Boga mi, postali kao oni nasi kerovi :-) Paznju obratite ako se vozite Lake Shore Dr autoputem uz jezero jer ih tu ima bukvalno u svakom zaklonu i u poslednjih mesec dana ne secam se da sam otisao do centra a da nisam video bar jedna policijska kola uz put. Po ostalim autoputevima ih, bar dosada, nisam vidjao.

Nikolica014
05.05.2010, 06:31
Svaka cast za dodatak! Nadam se da ces uspeti da sredis papire dok si tamo, pa da te nadjem u tom Chicagu da popijemo kaficu u Boemu i da mi pojasnis jos neke stvari :grin: Nije mi jasna fora po kojoj na americki broj ne moze da stigne sms iz Srbije...mislio sam da me ortak lozi kada mi je to pomenuo.

Magelan
05.05.2010, 06:52
Istina je. Jer, ukoliko mobilni operator u USA i u Srbiji nemaju potpisan Roaming ugovor nema ni razmene poruka (radeci u Telenoru, secam se da smo imali neki zastoj pre dve godine sa AT&T mrezom koji je trajao mesec dana i za to vreme su nam u Call Centru ljudi mozak probijali zbog toga). Vecina mobilnih operatora nema potpisane ugovore. Za AT&T (pod AT&T mrezom je i ovaj moj podprovajder H2O unlimited) i T-Mobile sam siguran da idu poruke i tamo i vamo i za Telenor i za mt:s, za ostale (Verizon, US Cellular, Sprint, Cricket...) ne smem da garantujem. Neki cak, kao CricKet npr uopste nemaju mogucnost ni slanja ni prijema poruka. Ocito tvoj prijatelj ima neku od ovih inkompatibilnih varijanti.

Ako zelis unlimited opciju i sto se razgovora i poruka tice, cim dodjes prosetaj do najblizeg BestBuy-a (ima ih na minimum 10 mesta u Cikagu, sad ne znam gde ces biti smesten) i uzmi i karticu i vaucer. Kartica je $10 a vaucer koji vazi 30 dana $49.99. Naravno, iz Srbije ponesi telefon za tu namenu da ne bacas novac ovde. Ja sam se iskreno razocarao kakve ovde kante od telefona prodaju uz prepaid pakete tako da je bolje da poneses fon iz domovine :-)

Nikolica014
05.05.2010, 07:41
Tako ce i da bude, spremio sam cigletinu koja moze da radi na njihovoj mrezi, ali mi izgleda treba jos jedan za nasu karticu. Inace, bicu smesten severnije, West Higgins & Major Ave.

dreamerns
05.05.2010, 18:12
Pozdrav svima :-)

Iako nov na forumu, ali ne i u Cikagu, citijacu postove ostalih clanova osetio sam se duznim da i ja ostavim jos neke informacije koje ce novopridoslima sigurno biti od koristi :-)

Prvo, svima koji dolaze u Cikago savetujem da (ukoliko prvi put dolaze) da to urade ili u prolecnom ili letnjem delu godine kako biste imali najbolji dozivljaj i utisak o gradu. Ja sam dosao zimus i jos uvek ne mogu da se otresem osecaja hladnoce iako je maj vec uveliko. Kao sto mi rekose svi ovde, Cikago zaista jeste divan kada je toplo, ali je preko zime kao da vas je neko smestio u Oslo ili Murmansk u najmanju ruku.


Dobrodosao. Inace, ovo je bila jedna od najtoplijih zima :-)


Posao: Najskakljivija tema u danasnje vreme :-) Opet kazem, craigslist ce tu dosta pomoci. Sve naravno zavisi od toga cime se bavite i koliko vam je diploma ovde priznata. Sume sumarum, oni "losiji" poslovi donose na sat u proseku $8.75 (bez odbitaka). Sve preko je ok. Prijave za poslove se mahom vrse online (racunar i pristup internetu je ovde pola posla) i nikako nemojte zapadati u depresiju kada na internetu naidjete na maratonske upitnike. Mi na to nismo navikli, ali sta je - tu je. Nemojte se takodje izdeprimirati ako vas neko vreme niko ne zove na posao. Moj je savet da prihvatite bilo sta (iole normalno naravno) i da sve vreme trazite dalje i bolje jer to izgleda ovde tako svi i rade. Ako jedno radi, onda za prezivljavanje treba nekih $1.500 sto znaci da ce dvoje sa minimalcem npr. ziveti sasvim pristojno.


Mislim licno da je craiglist najgora varijanta za trazenje poslova. Pogotovo tih losijih. Cesto se prijave odatle ni ne citaju, jer bi firma morala da unajmi tim od 50 ljudi da proceslja samo prijave. Moja zena je gubila vreme sa craiglistom jedno 9 meseci i 4-5k prijava....na kraju je oba posla koja ima nasla licno. Tako da ja i dalje savetujem licni odlazak u radnje i raspitivanje (iako se prijava popunjava online...treba ih cimati posle toga da bi obratili paznju na tebe u svoj onoj hrpi prijava).

Magelan
05.05.2010, 19:42
Znam da je ovo bila jedna od toplijih zima, pa je to i razlog vise da, cim iole stanem na noge i odradim koji deo nostrifikacije diplome, odem iz ovog grada. Klima je ekstrenma i vetar mi ide na zivce. Florida ili Washington D.C. ce biti krajnja odredista po svoj prilici.

Grad nije nista posebno da bi bio vredan nekog duzeg ostanka. Iako je ogroman, u njemu se uopste nema utisak metropole. Hipertrofisali gradic na srednjem zapadu sa neboderima u centru i to je to. Dakle, iako sam ovde trenutno (manje vise nesrecnim slucajem) planiram preseljenje.

Sto se posla i craigsliste tice, ja imam sasvim drugacije iskustvo (mozda zato sto sam trazio poslove vezane za zdravstvenu struku). Oba posla koja radim sam nasao preko pomenutog sajta, a jedan od njih je cak na Northwestern univerzitetu gde radim kao lekar na klinickim istrazivanjima (koliko god nemoguce zvucalo, DA, kinez nacelnik je oglas stavio bas na pomenutoj craigs listi jer nije zeleo da se bakce sa regruterskim kucama i njima placa procenat).

Slazem se da treba odlaziti na mesta za koja ste se prijavili bilo online, bilo preko craigsliste, i "sedeti im na kicmi do besvesti" kako bi imali u vidu da ste maksimalno zainteresovani.

Opet dajem jedan predlog, pogotovo za ljude koji dolaze singl. U Cikagu se jako dobro placaju poslovi vezani za negu starijih ljudi. U pitanju je bukvalno cuvanje starijih osoba - caregiving i postoje "live-in" opcije - bukvalno stanujete kod osobe o kojoj vodite racuna (znaci nema stanarine) a plata je prosecno $550 mesecno. Zenski deo populacije ima opciju i za baby-sitting. Dosta je nasih devojaka tako inicijalno i doslo ovamo i posle i ostalo.

dreamerns
05.05.2010, 22:03
Grad nije nista posebno da bi bio vredan nekog duzeg ostanka. Iako je ogroman, u njemu se uopste nema utisak metropole. Hipertrofisali gradic na srednjem zapadu sa neboderima u centru i to je to. Dakle, iako sam ovde trenutno (manje vise nesrecnim slucajem) planiram preseljenje.


Mislim da malko prerano zakljucujes tako nesto. Grad ima itekako svoju dusu, ali je fakat da zimi pada u zimski san i sve je u potpunosti mrtvo. Ja sam iz Novog Sada i navikao sam da i zimi ima dosta desavanja (jer je Novi Sad itekako i zimi ziv), medjutim ovde to ne ide tako. Bukvalno zimski san i onda odjednom ozivi. Leti je stvarno fenomenalno biti u Cikagu, a i jesen je odlicna. Posle novembra je dovidjenja do maja-juna.

Magelan
06.05.2010, 00:35
Za live-in je plata $550 NEDELJNO, ne mesecno, moja greska :grin:
(mesecno mu dodje $2200)

I to je donja plata. Moj cimer radi za $125 dnevno (5 dana nedeljno, ne daju vise), pa donosi nedeljno $625. Ako duze radis plata ide i do $150 dnevno, a daju i sign-in bonus i do $1000 ("Home Instead" u Northbrooku).

Sima
06.05.2010, 01:04
Daj, napisi jos o tim poslovima za cuvanje matoraca u Cikagu. Gde ih nalazis? Sad Dreamerns pise da Craiglista ne valja, a taman su mi je neki prijatelji preporucili ne znam sta da radim :nene:

dragance
06.05.2010, 01:21
Pa pazi, njegova žena je imala loše iskustvo sa tim, ne znaći da ne valja.Jednostavno za poslove na koje se javlja zilion ljudi male su šanse da ćes uraditi nešto preko craigliste, za neke specifićnije druga priča.

Magelan
06.05.2010, 01:29
Daj, napisi jos o tim poslovima za cuvanje matoraca u Cikagu. Gde ih nalazis? Sad Dreamerns pise da Craiglista ne valja, a taman su mi je neki prijatelji preporucili ne znam sta da radim :nene:

Evo ovako: Poslove te vrste se upravo i nalaze preko Craigsliste, u opciji Jobs > Medical / health (http://chicago.craigslist.org/hea) naziv zanimanja je "Care Giver", ne treba ti prethodno medicinsko obrazovanje i imas dosta raznih agencija i privatnih oglasa na tu temu.

To sto neko pise da Craigslista ne valja ne znaci da i zna sta govori - treba i to znati koristiti. Isti forumas je napisao, ako se ne varam, da ti za hranu treba famoznih $1000 mesecno (!)
Nebitno, tip za tebe je: gledaj oglase sa brojem telefona ili Emailom, pa ih direktno kontaktiraj. Konkretno za ove poslove oni i ostavljaju telefon i kontakt osobu.
Evo ti danasnji oglas sa Craigliste (tu radi moj cimer): http://chicago.craigslist.org/chc/hea/1726498034.html

Pogledaj i ovaj link o poslu i firmi: http://www.homeinstead.com/caregiver/default.aspx

Nikolica014
06.05.2010, 07:33
Slazem se sa Dragancetom. Sa craiglistom je kao i sa mnogo drugim stvarima u zivotu-stvar licnog dozivljaja. Moj pasa u NY je promenio par poslova, sve ih trazeci na tom site-u. Sa druge strane drugar kod koga idem u Chicago, do sada nije imao srece...
Licno mislim da su oglasi za kola nerealni, tacnije na osnovu iskustva drugih, cene koje se tu mogu videti su za 5-10% vise od onoga sto moze da se nadje

Magelan
06.05.2010, 13:36
Sto se tice kupovine automobila uvek treba postaviti pitanje prioriteta... Ukoliko vam je auto hitan, craigslist ce vam vise pomoci od svega ostalog. Izuzima slucajeve kada imate pripremljen teren. Ja sam imao situaciju da sam uzeo rent-a-car na 5 dana i toliko sam imao lufta da nadjem auto. Naravno, ako ima ko da vas voza po Cikagu to je dobro sa te strane sto cete imati vise vremena da "lovite" najbolje ponude. U tom slucaju postoji i vise aukcijskih kuca (oduzeta vozila iz kojekakvih razloga). Jedna od njih je u juznom predgradju Harvey. Tu treba prostudirati sistem po kom funkcionise aukcija i onda se sredom ili subotom makljati sa crncima i meksosima po tim aukcijama.

Nikolica014
06.05.2010, 13:47
Koliko ima istine u tome da je juzni deo Chicaga ne bezbedan maltene i u podne, a kamoli nocu?

milimelo
06.05.2010, 16:07
Koliko ima istine u tome da je juzni deo Chicaga ne bezbedan maltene i u podne, a kamoli nocu?

http://homicides.redeyechicago.com/

^^ Link koji prati sva ubistva u Chicago. Baci pogled gdje se vecina desava i samo ce ti se reci.

dreamerns
06.05.2010, 16:12
To sto neko pise da Craigslista ne valja ne znaci da i zna sta govori - treba i to znati koristiti. Isti forumas je napisao, ako se ne varam, da ti za hranu treba famoznih $1000 mesecno (!)
Nebitno, tip za tebe je: gledaj oglase sa brojem telefona ili Emailom, pa ih direktno kontaktiraj. Konkretno za ove poslove oni i ostavljaju telefon i kontakt osobu.

A gde sam ja to napisao da je za hranu potrebno 1000$ mesecno?
Ja itekako znam sta govorim kada kazem da ne valja. Slazem se sa gore pomenutom cinjenicom da nije za sve poslove isto. Ono o cemu sam ja pricao su ti tzv "losi poslovi" ili kako ih vec nazivaju. Misli se naravno na poslove koji ne zahtevaju neko veliko predznanje ili iskustvo. Kao prvo, bar 30% (a u nekim slucajevima i 90%) oglasa su lazni. Firme koje jesu registrovane, imaju sajt, imaju email i sl ali im je posao da te navuku da im preusmeris neke cekove i sranja i time izgubis par hiljada dolara i usput mozda i zaglavis na robiji. Ako se traze office poslovi tipa administrative assistant i slicno, ovakve prevare su 90%. Isto vazi i za oglase za call centre. Fora je da ih je tesko provaliti i da te ponekada 2 dana zavlace, drze intervju...ma sve zivo...i onda odjednom krenu te fore. Onaj ko je tek stigao u ovu zemlju i ne zna kakve sve prevare postoje, moze lako da se upeca i da svojih 10k umesto na prvih par meseci zivota, potrosi tako sto ce dati prevarantu deo u dzep, a ostatak advokatima.
Oni koji pak jesu pravi oglasi primaju veliki broj prijava. Znam licno da u jednoj ambulanti su primali tehnicko osoblje. Dali su oglas jedan dan (jos je kao pozeljan preduslov bio znanje poljskog). Za taj jedan dan je stiglo preko 450 prijava. Nisu naravno procitali nijednu, nego zaposlili od pere, mike, djoke rodjaka prijateljice cerku. Za jednu malko poznatiju firmu u Chicago znam da su primali cak i 1000 prijava. Naravno, ako das oglas za neuro hirurga sa 10 godina iskustva, sigurno se nece javiti toliki broj ljudi. Cak je i google bio dao oglas na craiglist....ali zna se ko je google, sta trazi i da pri tom imaju dovoljno para da placaju ljude da cesljaju kroz brojne prijave.
Od svih ljudi koje znam ovde, mozda ih je dvoje naslo posao preko craiglist. Ostatak nije imao srece i izgubio je previse vremena sa istom.
Sto se oglasa za kola tice, na craiglisti se moze naci Audi A6 sa full opremom iz 2009 godine za 4k dolara. Takvih je bar 20% oglasa.

dreamerns
06.05.2010, 16:16
Koliko ima istine u tome da je juzni deo Chicaga ne bezbedan maltene i u podne, a kamoli nocu?

Sto se juznog dela tice, kompletno je prosaran...i ima delova koji jesu tako opasni. Medjutim, ima delova koji su i luksuzni, ima i onih koji su skroz ok. Meni se licno juzni deo nije uopste svideo, pogotovo ne za pocetak zivota. Mnogo je to brale prosarano...jedan blok super, drugi uzas i kriminal i sl. Zapad Cikaga je slicna prica. Moras znati tacno u koji deo ides i proveriti kakvo je stanje. Pri delovima podrazumevam delove grada, ne predgradja.

Nikolica014
06.05.2010, 16:36
Vidim ja da ce severni deo i ostati moje odrediste! Pored svega sto sam cuo i video, West Higgins & Major Ave ce dugo biti moja adresa :) Nego citajuci ove poslednje postove, zar ne mislite da bi bilo ok da se otvori nova tema koja bi se bavila prevarama raznih vrsta, na koje nasi ljudi nailaze u USA, ili su od nekoga culi. Mislim da bi to bilo od velike pomoci kako novajlijama, tako i "starosedeocima"

dreamerns
06.05.2010, 17:21
To je severozapadni deo grada. Miran kraj i povucen. Ok je siguran, ali ce ti trebati kola.

Giorgos90
06.05.2010, 20:56
au sta je ovo, svakog meseca po 50 ubistava :blink: jel neko u Downers Grove? kako je tamo? :)

evo klipa :) http://www.youtube.com/watch?v=Y9KXzONi3G4

dreamerns
06.05.2010, 22:31
Odlazak direktno u suburbs a da pri tom nemas nikoga tamo, moze biti zeznuto u pocetku dok ne stignu svi papiri, dok se ne polozi za vozacku i dok se ne kupi auto. Ako imas nekoga od rodjaka ili prijatelja da ti pomognu, onda je ok.

dejancic
06.05.2010, 22:42
au sta je ovo, svakog meseca po 50 ubistava :blink: jel neko u Downers Grove? kako je tamo? :)


Poslednji clan foruma koga smo, kao spijuna, poslali u taj kraj se vise nikada nije javio. :-_-;: Od tada mu je izbrisan status Pravi Amer i vodi se kao NUA - Nestali u akciji.

Giorgos90
06.05.2010, 23:10
haha :) imam tamo rodjake, pa planiram da zapalim tamo kada zavrsim fax, ali sad kad sam video onaj sajt :wtf:

Magelan
07.05.2010, 01:28
SouthSide jeste, globalno gledano, crnacki sa pokojom oazom kao izuzetkom. Ne mogu da kazem da sam rasista, nemam nista licno protiv crne populacije, ali kvartovi koji su naseljeni iskljucivo crncima su najmanju ruku jezivi. Zapusteni, prljavi, opasni. Kad kazem opasni, to znaci da nije pametno da se setate, ali vam niko nece praviti probleme ako budete prolazili autom (mada ne vidim zasto bi iko zalazio uopste po opasnim delovima SouthSide-a jer tamo nema nicega vrednog pomena).

HydePark je oaza u SouthSide of Chicago. Ja zivim u njemu i PREZADOVOLJAN sam. Kraj je izuzetno siguran, sredjen, cist, a odnos belci:crnci je oko 50:50. Nalazi se uz samu obalu jezera (ja gledam sa 18og sprata i na jezero i na downtown i menadzerka zgrade mi je sto puta u sali rekla kako ce mi podici stanarinu zbog pogleda), sa parkingom nema problema, do centra sam autom za 15 min i isto toliko mi treba i Metrom. Dakle ja glasam za HydePark.

U NorthSide bi analogija bili Lakeview i Lincoln Park. NorthSide, u kom je 95% nasih je kao pretezno belacki mada i u njemu ima sve vise i vise crnog stanovnistva (pogotovo oko Sheridana na potezu od Montrose Ave pa prema Loyola Univ).

West Side je sa izuzetkom Bucktown-a (koji je sam pocetak zapadnog dela) i delova blizih centru pretezno meksicko-crnacki (ako mene pitate, a Cikago sam presao uzduz i popreko, najjeziviji je deo izmedju North Ave i Autoputa I290 na potezu oko Pulaski i Cicero Avenija - tu mi je bilo neprijatno samo dok sam prolazio autom i ne molio sam Boga da mi ne pukne guma dok se ne dokopam neke normalnije area-e).

Giorgos90
07.05.2010, 02:17
Downers Grove je malo dalje od centra, jel i on spada u West Side? :)

edit: ovo sam nasao na wikipediji :)
The racial makeup of the village was 90.15% White, 1.92% African American, 0.11% Native American, 5.71% Asian, 0.01% Pacific Islander, 1.00% from other races, and 1.09% from two or more races.

Magelan
07.05.2010, 04:29
Downers Grove jeste ne zapadu Chicagoland-a, ali on ne pripada uzem gradskom jezgru (grad Chicago je u Cook county, a ovo predgradje je u DuPage county) te se stoga ne svrstava u WestSide vec je u pitanju jedan od jako lepo uredjenih i slikovitih predgradja - west suburb. Inace, gotovo svi zapadna, a pogotovo severna predgradja su i sredjena i cista, manje vise bogata i uglavnom ti tu belacko stanovnistvo. U ovom tvom predgradju su i porezi manji jer u pitanju drugi county. Do centra Cikaga si za oko 45 min Metra-om tako da ti je i to super sto se prevoza tice. Blizu su i Nejpervil i Aurora (sa svim onim outletima).

Cikago se jos uvek "drzi" u odnosu na druge velike gradove na srednjem zapadu (ovde mislim na Detroit i Cleveland) sto se tice etnicke strukture u samom gradskom jezgru. Naime, u ova druga dva pomenuta grada, belci su uglavnom "pobegli" u predgradja, a gradovi postali mahom sa crnim stanovnistvom i gomilom napustenih stambenih jedinica... Ovde je belaca jos uvek negde oko 40-ak procenata u samom gradu, mada zaista koliko sam uspeo da snimim, stvar je prestiza ziveti po predgradjima. Imam neki utisak da se rasizam ohoho odrzao, mada (ponavljam licno iskustvo) crnci su ti koji potenciraju rasizam (ocito zato sto su u samom gradu vecina) i na to se treba navici (bar oni koji imaju takav "problem").

Odgovor na tvoje pitanje je da je predgradje zaista ok, e sad, pitanje je sta ti ocekujes od mesta koje si odabrao za zivot u USA :-)

Giorgos90
07.05.2010, 13:22
oduvek sam voleo one kuce u predgradjima sto su sve iste i imaju one prilaze za kola sa prednjim dvoristem sa cool travom, tako bih voleo da zivim... :D e sad, videcemo... :)

dreamerns
08.05.2010, 23:08
najjeziviji je deo izmedju North Ave i Autoputa I290 na potezu oko Pulaski i Cicero Avenija - tu mi je bilo neprijatno samo dok sam prolazio autom i ne molio sam Boga da mi ne pukne guma dok se ne dokopam neke normalnije area-e).

Ja sam tamo zavrsio sa busom 3 dan kada sam bio ovde :-) Isao u Wallmart...ljudi rekli tamo najjeftinije. Ne preporucujem nikome da tamo zalazi.

Magelan
09.05.2010, 08:02
Slazem se u potpunosti. Pomenuti Walmart na North Ave u WestSide zaobilazite u sirokom luku. Ponovicu - JEZIVO

Ako je vec "zapelo" da se ide u Walmart, moj predlog je onaj na Touhy Ave u Najlsu. Em je prijatnija atmosfera, em su polovina zaposlenih zene iz Bosne koje su vrlo predusretljive i ljubazne (bar su sa mnom bile) pa ako se jos uvek ne snalazite najbolje na engleskom - nema boljeg izbora :-)


Walmart Store #2816
5630 Touhy Avenue
Niles, IL 60714
(847) 647-8641

DukaUSA
09.05.2010, 13:13
Kolika je zapravo ta razlika u cenama izmedju pomenutog Wellmarta i npr nekih manjih lokalnih marketa?

lanas
09.05.2010, 13:53
Magelan,

Hvala ti mnogo za ove iscrpne informacije. Planiram da apliciram i još ne znam gde bih otišla.

lanas
09.05.2010, 14:01
Po struci sam računovodja. Završila sam fakultet i planiram da završim MBA(zajedničke studije Lincoln University iz Oklanda i Univerziteta Singidunum). Po završetku se dobija američka diploma, a studije su na engleskom jeziku.
Da li neko možda zna kako prolaze računovodje, što se posla tiče?

Magelan
10.05.2010, 01:00
Razlike u cenama izmedju marketa umeju da budu velike, pa treba znati gde se sta kupuje (to vec vremenom skapiras). Hrana je definitivno najjeftinija u pomenutom Aldi-ju, a Walmart je tu iza, s tim sto su u Walmart-u namirnice samo jedan deo marketa, a ostalo je garderoba, oprema za domacinstvo, tehnika (recimo kao nas Tempo s tim sto ima vise garderobe, mada to je ona osnovna odeca, ne racunajte da cete tu moci da se modirate). Zlatno je pravilo da sto je market manji, to su cene vece. U marketima po pumpama je skoro dvostruko skuplje nego po hipermarketima. Najveci lanac malih marketa je "7-ELEVEN" mada ja u njega dosad nisam usao pa ne znam kakve su cene...

Magelan
10.05.2010, 01:15
Sto se racunovodja tice, zaista ne znam kakva je situacija, mozda bi bilo najbolje da postavis isto ovo pitanje na jos nekoj od otvorenih tema. Mozes i da pogledas na svim berzama poslova kakvo je stanje (tu ces videti i u kojim gradovima mozes najbolje da prodjes).

Sto se tice zaposlenja, najbolju prodju u USA trenutno imaju zdravstveni radnici, mada mora da se poradi na nostrifikaciji diplome (ja sad radim na tome). 800.000 med. sestara je trenutno manjak u USA, a ni ostala zanimanja ne zaostaju. U zdravstvu posla ima u svim gradovima, plate su odlicne i uz radno mesto idu i svi benefiti (famozno zdravstveno osiguranje), ali opet kazem, treba proci kroz nostrifikaciju (razlicita je za skoro sve zdravstvene profile)... Za medicinske sestre, logopede, radne terapeute postoji cak i poseban program za imigraciju. Zovu ga visa screen pa je i tako moguce doci u USA i dobiti GC po osnovu zanimanja koja su izrazito deficitarna. U tom slucaju je procedura malo duza, ali imate siguran posao po dolasku sa kojim moze da se izdrzava cela porodica.

lanas
10.05.2010, 08:29
Hvala mnogo za informaciju.
Ne mogu da budem zdravstveni radnik, jer nemam obrazovanje i iskustvo. Da učim nešto je kasno, jer po našem zakonu ne mogu više da upišem srednju školu.

Poslušaću tvoj savet i staviću ovo kao novu temu.

Thank you!

barajevo31
10.05.2010, 09:24
Sa srednjom školom tamo ni ne možeš. Koliko je meni poznato, srednje zanatske škole se tamo ne priznaju a "nurse" (RN) je kod njih naša visoka škola za med. sestre a ne srednja. Srednja nije ništa.

Što se računovodja tiče imaćeš prejaku konkurenciju pošto su Indijci poznati kao računovodje u Americi a verovatno i rade veoma jeftino.

lanas
10.05.2010, 10:15
"Radila sam u ugostiteljstvu, banci, sekretaske poslove, a sada kao računovodja. Završila sam Beogradsku poslovnu školu, a kasnije i Beogradsku bankarsku akademiju. Sada na Singidunumu dajem deiferencijalne ispite za treću, a ostaje mi i četvrta godina(uslov da bi upisala MBA). S obzirim da nemam novca za dalje školovanje u inostranstvu, odlučila sam da upišem Lincoln university i Singidunum(MBA) i na taj način dobijem američku diplomu. Proverila sam na sajtu Američke Vlade(spisak akreditovanih agencija) i diploma je važeća. Nadam se da će mi priznati, ako budem tražila posao".

ŠTA MI PREDLAŽETE?

DukaUSA
10.05.2010, 18:25
Zanima me da li bi vi koji vec zivite u Chicago-u mogli da nam kazete kako se krecu cene tehnike, elektronike, kao npr televizori, mobilni telefoni, PS3... tako neke stvarcice slicne tome... Verujem da nisam jedini koga ovo zanima, pa ako mozete bilo bi lepo da nam nesto i o tome napisete!
Citao sam forum, ali nisam naisao na ovako nesto, ako slucajno ima negde, a ja nisam primetio, obavestite me, a ja cu obrisati post!
Pozdrav svima!

dreamerns
10.05.2010, 20:37
www.bestbuy.com
www.newegg.com
www.ebay.com
www.amazon.com
www.walmart.com
www.gamestop.com
www.apple.com
itd.

i tu i tamo popusti koji se mogu naci u prodavnicama, a da pri tome ne vaze online...ali gornji linkovi su ti uglavnom dobra odrednica koje su cene.

DukaUSA
10.05.2010, 20:49
Hvala Dreamer-u! ;) Mislim da covek na ovom forumu moze da sazna dosta stvari koje ga zanimaju zahvaljujuci veoma dobroj ekipi ljudi koji ovde danonocno odgovara na nasa pitanja! :grin:

Nikolica014
11.05.2010, 07:56
U Americi je vecina stvari jeftinija nego kod nas, koliko se da primetiti, cak i ako ne uzmemo u obzir razliku u standardu. Jedino mi ne ide u glavu zasto su ves masine toliko skupe??!! Solidnu masinu nemas da nadjes ispod 50.000 dinara, a cene cesto dolaze i do 100.000 dinara, naravno pretvoreno u dolare :grin:
Nije ni cudo sto se vecina odluci za "londre" sto bi nas narod rekao :grin::grin:

Good Spirit
11.05.2010, 11:01
U Americi je vecina stvari jeftinija nego kod nas, koliko se da primetiti, cak i ako ne uzmemo u obzir razliku u standardu. Jedino mi ne ide u glavu zasto su ves masine toliko skupe??!! Solidnu masinu nemas da nadjes ispod 50.000 dinara, a cene cesto dolaze i do 100.000 dinara, naravno pretvoreno u dolare :grin:
Nije ni cudo sto se vecina odluci za "londre" sto bi nas narod rekao :grin::grin:

Pretpostavljam zato što uglavnom svaka stambena jedinica (pri iznajmljivanju) tamo ima u apartmanu mašinu za pranje i sušenje veša, ako nema u apartmanu, onda ima u zgradi gde ubacuješ kovanice za pranje i sušenje.

U USA, pričam bar za deo kod iznajmljivanja stanova, apartmani su ajde da tako kažem polu-namešteni, u smisliu da je potpuno opremljeno kupatilo i kuhinja. U kuhinji uvek imaš, šporet, aspirator, frižider, kuhinjske elemente, sudoperu, često i mikrotalasnu, itd ...

Zana
11.05.2010, 16:06
Vecina ljudi se odluci za zajednicke masine samo zato sto nemaju drugi izbor - odnosno u stanu nemaju cak ni hook-ups. Cena od $800 za washer i jos toliko za dryer (whirpool ili maytag) uopste nije mnogo kad se ima u vidu da je najeftiniji deal za pranje po zgradama $1 pranje i $0.75 susenje. U stanovima koje sam prosle nedelje gledala skoro svuda je $1.50/$1.25 a negde i skuplje. Ti sad izracunaj za dvoje ljudi 4 ciklusa minimum nedeljno, to ti je oko $40 mesecno. Ja zivim u ovom stanu 8 godina - to je $3,840 samo za ta 4 pranja nedeljno (porodicama sa decom uzme i vise), a ne moras da se trkas sa komsilukom oko pranja, niti da trcis non stop da ti neki kreten sa ko zna od cega prljavim rukama ne bi izbacio ciste peskire na masinu. Kako onda moze da se ne isplati?

Stanodavci umeju da podignu kiriju i za $200 mesecno ako se u nekom uglu stana nalazi stackable washer/dryer - pa se ni to ne isplati (pogotovo sto te skrate za kabinete, jer tu utaknu to cudo... mozda 10% stanova u ponudi ima hook-ups (citaj kuce i townhouses). Eto - ja se ubih trazeci stan sa hook-ups naokolo, uopste ne kukajuci koliko kostaju novi washer i dryer (a iskreno ne moraju da budu novi), pa makar bili i u garazi... ma cuj, i garaza je problem a kamoli hook-ups.

Nevezano za ovo - mnogo se lakse nadje dobar stan kad tek stignes - nemas namestaj, nemas nista. Kad imas - ne pitaj koja muka. Cene stanova u LA su drasticno pale - ali: udjes u stan neokreceno, nesredjeno... sobice ko sibice. Strasno cega se nagledah ovih dana pogotovo kad odes da vidis "extra large apartment" :) Ti pitas koliko sq. feet oni se prave ludi. Odes tamo, prozori na tavanici, sobe 3 sa 3, nigde kabineta, umesto hardwood floor laminat - ali krene da te davi sa kaminom (za koji me boli uvo, samo oduzima prostor i zid) i novim cevima sa dobrim pritiskom (zar to ne bi trebalo da bude normalno?!). Posle dve nedelje nabedjivanja sa kosookima da laminat nije hardwood floor (ja se zaista izvinjavam na ovoj opasci, ali mi zaista skocili na zivce), sad imam novu taktiku - lista ispred mene sa pitanjima za kvadraturu, koliko kabineta, sta ima u kuhinji, kolika je terasa, pa mozemo onda da se gledamo. I da - vise ne idem u stanove koji imaju kamin u dnevnoj! Cuj - kamin u Kaliforniji xoxo Uzmu ti jedan jedini zid normalan na koji mozes da okacis tv i jos to smatra da je poseban amenity :) Lots of fun - mozda otvorim posebnu temu sa sve slikama na kakve gluposti nailazim...

dreamerns
11.05.2010, 16:31
Ja zivim u ovom stanu 8 godina - to je $3,840 samo za ta 4 pranja nedeljno (porodicama sa decom uzme i vise), a ne moras da se trkas sa komsilukom oko pranja, niti da trcis non stop da ti neki kreten sa ko zna od cega prljavim rukama ne bi izbacio ciste peskire na masinu. Kako onda moze da se ne isplati?


Mi imamo resenje za te likove. Trudimo se da dodjemo na vreme, ali ponekad covek i zakasni par minuta. Ako nam neko tako izbaci stvari, uglavnom im zaustavimo dryer, ili otvoris vrata i zatvoris i odaberes mu neki debilan ciklus, pa nek sledeci put misli kome ce izbacivati stvari.


pa makar bili i u garazi... ma cuj, i garaza je problem a kamoli hook-ups.


Hehehe...kod vas u LA problem garaza, kod nas u Chicago 200$ samo parking mesto :-)


Nevezano za ovo - mnogo se lakse nadje dobar stan kad tek stignes - nemas namestaj, nemas nista. Kad imas - ne pitaj koja muka. Cene stanova u LA su drasticno pale - ali: udjes u stan neokreceno, nesredjeno... sobice ko sibice. Strasno cega se nagledah ovih dana pogotovo kad odes da vidis "extra large apartment" :) Ti pitas koliko sq. feet oni se prave ludi. Odes tamo, prozori na tavanici, sobe 3 sa 3, nigde kabineta, umesto hardwood floor laminat - ali krene da te davi sa kaminom (za koji me boli uvo, samo oduzima prostor i zid) i novim cevima sa dobrim pritiskom (zar to ne bi trebalo da bude normalno?!). Posle dve nedelje nabedjivanja sa kosookima da laminat nije hardwood floor (ja se zaista izvinjavam na ovoj opasci, ali mi zaista skocili na zivce), sad imam novu taktiku - lista ispred mene sa pitanjima za kvadraturu, koliko kabineta, sta ima u kuhinji, kolika je terasa, pa mozemo onda da se gledamo. I da - vise ne idem u stanove koji imaju kamin u dnevnoj! Cuj - kamin u Kaliforniji xoxo Uzmu ti jedan jedini zid normalan na koji mozes da okacis tv i jos to smatra da je poseban amenity :) Lots of fun - mozda otvorim posebnu temu sa sve slikama na kakve gluposti nailazim...

Jao, ljudi stvarno svasta izdaju. Ponekad covek ne moze ni da poveruje. Ono sto je najgore je da ameri ne vole svetlost. Tacnije, veliki broj ljudi je prezire, tako da se cesto mogu naci stanovi koji su skroz ok namesteni, ali imaju prozore koji gledaju u zid udaljen metar i po i do kojih svetlost ne dopire. Svasta su u stanju da urade, da reklamiraju dvosoban stan, a zapravo je pola soban sa i to pola sobe pregradjeno.

Nikolica014
11.05.2010, 16:37
Moje neko misljenje zasto se ljudi ne odluce za kupovinu bele tehnike je zato sto se relativno cesto menja adresa stanovanja(ne na mesecnom nivou, ali drasticno cesce nego sto prosecan covek promeni adresu u Srbiji). Treba te stvari nekako i prebaciti dalje. Kod Zane jedna promasena racunica, koliko jedna masina za 8 godina sa 4 pranja nedeljno izdrzi bez kvarova, a koliko jos potrosi struje i vode? :naughty: Mislim da se sve kao i obicno svodi na stvari licnog dozivljaja i odabira. Daj Boze da mi izbor ves masine bude najveci problem tamo :grin::grin::grin::grin:

Good Spirit
11.05.2010, 17:25
Da dodam, moj savet je kao što Žana kaže uzeti stan sa ili priključkom ili još bolje sa mašinama unutra. Najgora opcija je imati u zgradi mašine, jer je meni lično mnogo debilno nosati korpu sa vešom po hodnicima a negde su čak te sobe i van zgrade?!

Takođe se nakupi taj trošak, ja sam plaćao po $1.50 za jedno korišćenje, znači treba ti bar $3 za pranje i sušenje.


Što se tiče kamina apsolutno se slažem, svuda ga furaju a stan raspad i koga zabole za kamin?!

A svetlost i prozori su mi pogotovo bolna tačka. Ja u životu nisam video tako debilne stanove kao tamo. Uđeš, veliki stan, prostora koliko hoćeš, veliki i dugački zid i na njemu prozorče?! Na sred zida prozorče?! Ako naletiš na stan sa po njima velikim a po nama normalnim prozorima to predstavljaju kao ekskluzivu i košta više.

JOš jedna stvar koja me mnogo iritira jesu prozorčići iz kuhinje, umesto da napave pult ili nešto slično tako, vole da zatvore kuhinju kao da je bunker i naprave taj famozni prozorčić koji uglavnom gleda na dnevnu sobu.

Ja sam srećom do sada imao normalne kuhinje, ali zato za prozore i ne mogu da se pohvalim :)

Zana
11.05.2010, 17:41
Moje neko misljenje zasto se ljudi ne odluce za kupovinu bele tehnike je zato sto se relativno cesto menja adresa stanovanja(ne na mesecnom nivou, ali drasticno cesce nego sto prosecan covek promeni adresu u Srbiji). Treba te stvari nekako i prebaciti dalje. Kod Zane jedna promasena racunica, koliko jedna masina za 8 godina sa 4 pranja nedeljno izdrzi bez kvarova, a koliko jos potrosi struje i vode? :naughty: Mislim da se sve kao i obicno svodi na stvari licnog dozivljaja i odabira. Daj Boze da mi izbor ves masine bude najveci problem tamo :grin::grin::grin::grin:

Ne znam da li je moja racunica promasena ili ne :) ja se ne bih ustezala da kupim masinu. Ali - ne verujem da ce masina da ti bude problem, jer koliko kosta i ta masina i popravka tih kvarova koje pominjes - toliko ce da ti bude mesecna kirija :) Tako da - masina zaista nije problem.

p.s.
Za ovih osam godina, samo se jednom pokvario jedan od dryer-a. Ja imam svoj dishwasher, nijednom se nije pokvario. Kad bude (ako bude), necu ni da ga popravljam. stanari ne placaju vodu - bar u LA. Oba uredjaja (washer/dryer) su na gas - mesecni racun zimi je oko $40, leti do $10.

Magelan
11.05.2010, 18:09
Zana je u potpunosti u pravu sto se tice opaske oko ves masina :-) S tim sto je u Cikagu (bar u zgradama u mom kraju) i pranje i susenje po $1.5 pa je na dugorocnom nivou ta stavka jos veca od one koju je Zana iskalkulisala. Ovde si prosto osudjen na te zajednicke ves masine, koje i meni zaista idu na zivce bas iz pomenutih razloga. U par navrata su mi stvari pobacali na neku prasnjavu policu iznad masine i morao sam ponovo da dajem $1.5 za pranje! Sad imam sistem da perem radnim danom u kasnim vecernjim satima kad u perionici nema zive duse i naravno nikako ne izlazim odozdo dok ne postavim alarm na mobilnom zbog vremena. Iskreno, jos nisam provalio koliko ove njihove masine peru, jer imam utisak da se, koji god program odabrao, ceo proces zavrsi za 15 min! (kakvo je to pranje od 15 min?!) To opet ide u prilog stavki da je bolje imati uredjaj u stanu, ali to mu dodje pa skoro neizvodljivo zbog nepostojanja pomenutih priljucaka :-( Jedino je dobro sto se ceo proces sa susenjem zavrsi za nekih sat - sat i 15 minuta pa bar nema kacenja vesa po terasi :-)))))

Ja sam zaista sto se trazenja stana imao srece, jer sam ga bukirao i platio prvu stanarinu dok sam jos bio u BGD. Jeste bila macka u dzaku, ali kad sam dosao bio sam zaista prijatno iznenadjen. Stan je jako svetao (mozda zato sto je na visokom spratu mada ovde u Cikagu ne verujem da cete imati toliko problema sa osvetljenjem jer nisam jos usao u stan na koji su ljudi koji u njemu stanaju zalili na problem osvetljenosti) i pogled fenomenalan. Skoro slicno je prosla i nasa komsinica iz Bgd koja je u susednoj zgradi i jako je zadovoljna stanom. Grejanje je zaista odlicno sto je za Cikago od vitalnog znacaja jer ume da bude mnogo hladno (kad smo kod toga, trenutno greju jer je ovih dana jako hladno i opet ponavljam, niko se u Cikagu nije (bar niko od mojih poznanika) zalio na lose grejanje vec na suprotno. Toliko umeju da zaloze da jedini izlaz biva otvaranje prozora po cici zimi (kad se setim samo svog stana u novobeogradskom Bloku 21 u kom je grejanje zivi ocaj prosto mi bude cudno ovo ovde) :-)))

dreamerns
11.05.2010, 18:58
... i opet ponavljam, niko se u Cikagu nije (bar niko od mojih poznanika) zalio na lose grejanje vec na suprotno.

U mom prethodnom stanu je bilo ocajno grejanje...

Sima
11.05.2010, 19:27
I meni je u Čikagu odlično grejanje - šetam se u šorcu cele zime u kući koliko je pretoplo.
Gde si ti to živeo čoveče? Ili, koliko vidim, samo imaš potrebu da kontriraš :bravo:

Milosdv
11.05.2010, 23:33
Čitam vaše postove i ne mogu da verujem da je mašina za veš toliko skupa i da je taj sistem pranja u zgradama, aj ima nekih prednosti ali da se jurim sa komsijama kad cu da perem i da mi jos neko baca stvari ma ...

Koja im je to fora da nemaju u gajbama priključak za istu ? pa jel moze ono po srpski "nešto da se nabudzi".

U krajnjem slucaju da ja dobijem zelenu pa cu da kupim onaj vojnicki sapun pa sve na ruke :grin:

nemili
12.05.2010, 00:44
U krajnjem slucaju da ja dobijem zelenu pa cu da kupim onaj vojnicki sapun pa sve na ruke :grin:

"Tvrda" im je voda, pa verovatno nece da peni. :==D:

pekka
12.05.2010, 09:26
Vecina ljudi se odluci za zajednicke masine samo zato sto nemaju drugi izbor - odnosno u stanu nemaju cak ni hook-ups. Cena od $800 za washer i jos toliko za dryer (whirpool ili maytag) uopste nije mnogo kad se ima u vidu da je najeftiniji deal za pranje po zgradama $1 pranje i $0.75 susenje. U stanovima koje sam prosle nedelje gledala skoro svuda je $1.50/$1.25 a negde i skuplje. Ti sad izracunaj za dvoje ljudi 4 ciklusa minimum nedeljno, to ti je oko $40 mesecno. Ja zivim u ovom stanu 8 godina - to je $3,840 samo za ta 4 pranja nedeljno (porodicama sa decom uzme i vise), a ne moras da se trkas sa komsilukom oko pranja, niti da trcis non stop da ti neki kreten sa ko zna od cega prljavim rukama ne bi izbacio ciste peskire na masinu. Kako onda moze da se ne isplati?

Stanodavci umeju da podignu kiriju i za $200 mesecno ako se u nekom uglu stana nalazi stackable washer/dryer - pa se ni to ne isplati (pogotovo sto te skrate za kabinete, jer tu utaknu to cudo... mozda 10% stanova u ponudi ima hook-ups (citaj kuce i townhouses). Eto - ja se ubih trazeci stan sa hook-ups naokolo, uopste ne kukajuci koliko kostaju novi washer i dryer (a iskreno ne moraju da budu novi), pa makar bili i u garazi... ma cuj, i garaza je problem a kamoli hook-ups.

Nevezano za ovo - mnogo se lakse nadje dobar stan kad tek stignes - nemas namestaj, nemas nista. Kad imas - ne pitaj koja muka. Cene stanova u LA su drasticno pale - ali: udjes u stan neokreceno, nesredjeno... sobice ko sibice. Strasno cega se nagledah ovih dana pogotovo kad odes da vidis "extra large apartment" :) Ti pitas koliko sq. feet oni se prave ludi. Odes tamo, prozori na tavanici, sobe 3 sa 3, nigde kabineta, umesto hardwood floor laminat - ali krene da te davi sa kaminom (za koji me boli uvo, samo oduzima prostor i zid) i novim cevima sa dobrim pritiskom (zar to ne bi trebalo da bude normalno?!). Posle dve nedelje nabedjivanja sa kosookima da laminat nije hardwood floor (ja se zaista izvinjavam na ovoj opasci, ali mi zaista skocili na zivce), sad imam novu taktiku - lista ispred mene sa pitanjima za kvadraturu, koliko kabineta, sta ima u kuhinji, kolika je terasa, pa mozemo onda da se gledamo. I da - vise ne idem u stanove koji imaju kamin u dnevnoj! Cuj - kamin u Kaliforniji xoxo Uzmu ti jedan jedini zid normalan na koji mozes da okacis tv i jos to smatra da je poseban amenity :) Lots of fun - mozda otvorim posebnu temu sa sve slikama na kakve gluposti nailazim...

Zana, smatraj da smo se dogovorili. Dakle, nova tema sa sve slikama, pa da se konsultujemo, smejemo, jednom recju edukujemo uz zabavu.:grin:

dreamerns
12.05.2010, 16:50
I meni je u Čikagu odlično grejanje - šetam se u šorcu cele zime u kući koliko je pretoplo.
Gde si ti to živeo čoveče? Ili, koliko vidim, samo imaš potrebu da kontriraš :bravo:

Ako te bas interesuje u Lincoln Park-u u zgradi koju drzi BJB koji su poznata agencija.
Grejanje je i jedan od razloga zasto sam odatle i otisao. Medjutim, meni su ovi prelazni periodi i sada problem. Zimi i u novom stanu i na poslu se setam u sorcu (jer preteruju sa grejanjem), ali zato prolece i jesen ubijaju. Pogotovo kada ovako polovinom maja je 8 stepeni. U stanu ume da bude dosta hladno, ali na poslu je bas smrzavanje. E sada, koliko sam ja primetio dosta stanovnika Cikaga voli da ignorise vreme i tera mu inat. Tako da kada dodje prolece (npr. april mesec) bez obzira kakvo je vreme (ponekad i minus) oni se obuku ko da je 25 stepeni. Znam i jednu budalu koji je otvorio sve prozore i upalio klimu u martu jer je bilo cak 15 stepeni :-) Takodje znam i jednog koji pizdi sto se sada svi ne setamo u kratkim rukavima na osam stepeni napolju. Doduse, doticna osoba ima i gomilu "zaliha" da ga greju. U principu, meni zima ovde i ne smeta toliko. Ako imas dobro grejanje i toplo se obuces kada ides napolje, nemas problema (cesto nema ni vetra toliko zimi). Moje najgore godisnje doba u Chicago je prolece. Hladno, vetar, magla, depresija, nema grejanja pa se smrzavas itd. Ovo prolece i nije toliko lose, jer je tek sada zahladnelo. Prosle godine je ovako bilo 4 meseca....sam mislio da cu da odlepim.

pekka
13.05.2010, 07:37
Grejanje je i jedan od razloga zasto sam odatle i otisao. Medjutim, meni su ovi prelazni periodi i sada problem. Zimi i u novom stanu i na poslu se setam u sorcu (jer preteruju sa grejanjem), ali zato prolece i jesen ubijaju.

Ja se rado setam u sorcu po kuci kada god mogu (i zimi i leti), ali na poslu . . . . Sta ti je Amerika? Sve vise mi se svidja.:bravo:

dreamerns
13.05.2010, 16:43
Kod mene u firmi nema dress code....doduse ni u Srbiji u 2 firme u koje sam radio nije postojao.

Gaus
13.05.2010, 18:00
Magelane ja i moja supruga imamo u plan da tokom jula dodjemo u chicago, ona je Doktor iz medicine i kao sto si pomenuo u jednom tvom postu da moze da se nadje posao dok polozi USMLE. Zamolio bih te za neke kontakte ako vec imas. Pozdrav

Magelan
13.05.2010, 19:09
Moze se naci posao i ako nemas USMLE, ali su peripetije vece jer u tom slucaju moras da "grebes" vise i trazis. Ja po dolasku nisam imao nikakve kontakte, vec sam po internetu jurio poslove asistenata i poslo mi je za rukom posle 3 meseca, a taj posao sam nasao ni manje ni vise nego preko pomenute craigsliste.

Ja sam u jos gorem polozaju jer sam stomatolog, mi polazemo NBDE i plus moramo u skolu dve ili tri godine (zavisno od programa koji lokalni fax nudi) i skolarina za taj "luksuz" izadje oko $150.000 pa o tome jos ne smem da razmisljam i morao sam da pojurim bilo kakav posao pa sam krenuo da trazim sve sto ima veze sa poslovima na kojima se od nas trazi neki rad sa papirologijom za koji ne treba licenca. Moj cimer, medicinar npr nije uspeo da nadje posao u struci, ali ga jos uvek trazi. On jos uvek sprema USMLE i juri poslove po ordinacijama (ima ih po oglasima, a mozes ici i licno da trazis mada iz iskustva znam da to za nas i nije naj naj resenje). Isto tako mozes na srpskim zutim stranama naci i spisak nasih lekara po Chicagu pa pokusati i kod njih (ja imam odstampan taj spisak ali nisam zeleo da jos uvek imam posla sa nasima pa sam jurio druge opcije).

Ako ste supruga i ti dobitnici zelene karte na lutriji onda je mozda najbolje da samo dodjete po GreenCard, vratite se nazad na par meseci jer USMLE moze da se polaze i u Zagrebu (bar prva dva koraka koji su dovoljni za pocetak residency-ja u vecini americkih drzava - samo u nekoliko trebaju sva tri za pocetak staza a Illinois nije medju njima) i onda kao gotov lekar sa polozenim americkim drzavnim dodjes nazad i nema tolikih peripetija oko trazenja posla u struci i nalazenja mesta za staz. Medicinarima je konkretno onaj glavni matching (raspodela ili kako vec) za residency u martu svake godine... Sad ne znam koliko ste stigli sa polaganjem USMLE, ovo su neke opste smernice...

Gaus
13.05.2010, 19:26
Hvala ti puno magelane, inace ja ti se nisam pretstavio ja sam iz Makedonije. A moja supruga vec skoro godinu dana sprema step 1, ali po njenim razmishljanama ona je da sve testove prodje u USA. Inace kako je u chicagu? Mi planiramo da dodjemo tokom Jula.

Sima
13.05.2010, 20:23
Eh taj USMLE

Magelan
13.05.2010, 20:26
Neka onda sto pre izlazi na test, tj. cim stignete. Step 1 je svakako najtezi jer je to deo sa fundamentalnim med. naukama pa je prepun informacija. Ostala dva su sa klinickim vinjetama, pa su svakako laksi.

Ukoliko si video moje prethodne postove, mogao si i da zakljucis kakav je moj stav povodom Chicaga. Grad je veliki, pruza skoro sve, ali se meni ne svidja atmosfera i mnogo je hladno (juce je bilo oko 7 stepeni a maj je vec uveliko iako oni koji su duze ovde kazu da sadasnje vremenske prilike nisu uobicajene za ovo doba godine i da je obicno toplije). Svi hvale leto u Cikagu, ali su zime bas bas hladne. Ako zelis da budete u blizini ostatka dijaspore, u Cikagu je ima najvise :-)

Meni se u USA najvise svidja "duh" u Njujorku jer jako podseca na Beograd, ali je Njujork (opet kao Beograd) jako skup i ne preporucujem ga za pocetnike ukoliko vec nemaju sigurnu varijantu (mada cimerov kolega "ubode" residency u Njojorku iz prve) :-)

Ponavljam, sreca je sto dolazite u leto tako da ce vam prvi utisak biti mnogo bolji nego meni jer sam ja u Cikago prvi put dosao u sred zime (i iskreno planiram da se selim na Floridu cim se stabilizujem jer sam od jedne zime vec pobegao pa kad sam vec promenio kontinent, onda ce krajnje odrediste definitivno biti neka mnoogo toplija destinacija) :-)

Ako su ti potrebne jos neke informacije vezane za USMLE, tu sam.

Pozdrav :-)

dreamerns
13.05.2010, 21:16
[QUOTE=Magelan;15731
Ukoliko si video moje prethodne postove, mogao si i da zakljucis kakav je moj stav povodom Chicaga. Grad je veliki, pruza skoro sve, ali se meni ne svidja atmosfera i mnogo je hladno (juce je bilo oko 7 stepeni a maj je vec uveliko iako oni koji su duze ovde kazu da sadasnje vremenske prilike nisu uobicajene za ovo doba godine i da je obicno toplije). Svi hvale leto u Cikagu, ali su zime bas bas hladne. Ako zelis da budete u blizini ostatka dijaspore, u Cikagu je ima najvise :-)
[/QUOTE]

Leto jeste neuporedivo bolje. Iskreno, ne znam kako je u Hyde Park-u sto se izlazaka i atmosfere tice (bio sam samo jednom prolazio tuda i to je sve), ali Lakeview i Lincoln Park su dosta zivi (pogotovo leti). Prepuno je barova, pozorista i raznih kulturnih desavanja. Takodje, ima puno ljudi na ulicama. Leti svaki vikend organizuju se koncerti na otvorenom (blokiraju neku ulicu i naprave binu). U pricnipu, toliko bude desavanja da jednostavno ne mozes ih sve postici ni da hoces.

Magelan
14.05.2010, 04:58
Stoji da su Lakeview i Lincoln Park odlicni sto se desavanja tice, zaista ima svega, pogotovo u Clarck St ima gomila tih barova i kafica. U Lakeview su i Sv Sava i Beogradjanka :bravo: tj. to mu dodje kao srpska kolonija :-)

Hyde Park je odlican, mozda za nijansu skuplji od Lakeview. Pun je zelenila, ima par plaza i setaliste uz obalu, tu je i Muzej industrije i nauke, iza njega je opet park sa lagunom :-) Na 57 ulici, par blokova zapadno od jezera, je i pesacka zona u okviru University of Chicago. Kada se tu nadjete osecate se kao da se nalazite u univerzitetskom Kembridzu - zaista fascinantno kad se uzme u obzir da je Cikago poznat kao grad oblakodera. Ceo Hyde Park je kao veliki campus i sve odise studentskom atmosferom (ko je ziveo u Studenjaku na NBG najbolje zna kako to izgleda) :-)

Lucky
14.05.2010, 13:57
ako ti se svidja "duh" Beograda a planiras da selis na Floridu samo zbog klime, onda ces se ovde zesce smoriti..

Valjda ne moze covek da ima sve...

dreamerns
14.05.2010, 15:40
Stoji da su Lakeview i Lincoln Park odlicni sto se desavanja tice, zaista ima svega, pogotovo u Clarck St ima gomila tih barova i kafica. U Lakeview su i Sv Sava i Beogradjanka :bravo: tj. to mu dodje kao srpska kolonija :-)


Mogu ti reci da sveti sava uopste nije tako los. Nalazi se 2 bloka od mene. Imaju podrum (koji se zove pecina, jer je sve uradjeno kao da si u pecini), gde su razne svirke. Svirke su uglavnom Jazz, rock i sl. Nema narodnjaka, niti grand produkcije. Do sada su uvek bili americki bendovi. Sto se Beogradjanke tice...jbg...sta ces. Mada, nema ovde toliko nasih ljudi koliko se cini. A i oni koji zive su uglavnom mladji i ok.


Hyde Park je odlican, mozda za nijansu skuplji od Lakeview. Pun je zelenila, ima par plaza i setaliste uz obalu, tu je i Muzej industrije i nauke, iza njega je opet park sa lagunom :-) Na 57 ulici, par blokova zapadno od jezera, je i pesacka zona u okviru University of Chicago. Kada se tu nadjete osecate se kao da se nalazite u univerzitetskom Kembridzu - zaista fascinantno kad se uzme u obzir da je Cikago poznat kao grad oblakodera. Ceo Hyde Park je kao veliki campus i sve odise studentskom atmosferom (ko je ziveo u Studenjaku na NBG najbolje zna kako to izgleda) :-)

Univerzitet Chicago je stvarno predivan i izgleda ko da je neki stari evropski univerzitet. Kompletan kontrast UIC-u koji izgleda kao najzadrtija komunisticka tvorevina. Onako betonske kockaste zgrade sa malim prozorima. Moram priznati da sam se razocarao kada sam video UIC. A jbg...koliko para - toliko muzike :-)

Magelan
14.05.2010, 16:42
Nisam ja nista lose mislio o Sv. Savi - naprotiv :-) Bio sam tamo. Ok je zaista.

University of Chicago je osnovao Rokfeler pa zato i izgleda tako (ko bi rekao da se tako nesto moze naci u SouthSide) :-)

posao u americi
20.05.2010, 00:42
meni zanima dal je moguce raditi kao Care Giver ilegalno bez SSN

posao u americi
20.05.2010, 00:53
Za live-in je plata $550 NEDELJNO, ne mesecno, moja greska :grin:
(mesecno mu dodje $2200)

I to je donja plata. Moj cimer radi za $125 dnevno (5 dana nedeljno, ne daju vise), pa donosi nedeljno $625. Ako duze radis plata ide i do $150 dnevno, a daju i sign-in bonus i do $1000 ("Home Instead" u Northbrooku).M

meni interesuje koja je mogucnost raditi kao Care Giver ilegalno bez SSN

Magelan
20.05.2010, 04:17
Moguce je ali pod uslovom da to bude po nekoj preporuci. Ovde ti je u poslednjih par godina opsti trend da za sve zivo treba SSN i vozacka ili state ID. Jedino, kazem ti, ako licno znas nekog ko radi u tim agencijama koje uposljavaju caregivers pa da te ubaci negde na crno...

Druga opcija, koju ne savetujem, je da na crnom trzistu (citaj kod meksikanaca) kupis lazna dokumenta pa se sa njima prijavis na posao. Pa ako prodje prodje (tu molis Boga da ne rade provere) mada se u poslednje vreme sve vise radi E-verify (proveravaju da li se SSN poklapa sa imenom).

Ako postoji ikakva mogucnost pokusaj da na neki nacin uzmes socijalni broj i onda se mnogo lakse dise.

Taji
20.05.2010, 06:43
Evo ti kao primjer par oglasa za zaposljavanje pa vidi sta sve traze da bi se dobio taj posao (pod uslovom da te uopste pozovu na razgovor). Vecinom se ide preko agencija za zaposljavanje i mogi cak traze provjeru background-a tako da te bez SSN-a, GC, auta i osiguranja za isti, plus do tri reference.... tesko da ce iko da pusti u kucu....


Make a difference in the lives of others! (CO Springs)

--------------------------------------------------------------------------------
Date: 2010-05-17, 1:49PM MDT
Reply to: tblair@isservicesinc.org [Errors when replying to ads?]


Non-profit agency serving developmentally disabled adults seeks caring part time direct care provider 25 – 30 hours per week. Must be able to work nights and weekends. We are looking for a detail oriented MALE (PER CLIENT NEEDS) provider to provide day program and community activities. Must have or have the ability to acquire prior to working with clients: current FIRST AID/CPR and QMAP. Must have reliable transportation and current proof of motor vehicle insurance. Experience is preferred but not required. May be willing to provide training for QMAP for the right individual.

Please email current resume and contact information to the above email address.


•Location: CO Springs
•Compensation: $9.00-$9.50 an hour
•This is a part-time job.
•This is at a non-profit organization.
•Principals only. Recruiters, please don't contact this job poster.
•Please, no phone calls about this job!
•Please do not contact job poster about other services, products or commercial interests.


PostingID: 1745662349

--------------------------------------------------------------------------

Caregiver (Colorado Springs)

Date: 2010-05-19, 3:20PM MDT
Reply to: job-fyp35-1749417884@craigslist.org [Errors when replying to ads?]


Caregiver position available at small assisted living for the elderly. Must have QMAP, TB test and 1st Aid Certification. Must pass Background check. This position will be 24 hour shifts. Only send resume if you are interested in 24 hour shifts and have all the requirements mentioned above. Thank you.


•Location: Colorado Springs
•Compensation: $150-$170/shift
•Principals only. Recruiters, please don't contact this job poster.
•Please, no phone calls about this job!
•Please do not contact job poster about other services, products or commercial interests.


PostingID: 1749417884

--------------------------------------------------------------------------



Personal Care Worker (Colorado Springs)


Date: 2010-05-19, 1:18PM MDT
Reply to: job-rxuxc-1749191196@craigslist.org [Errors when replying to ads?]


Personal care workers provide supportive care to meet the needs of the clients in their homes and allow them to remain independent within their communities.
If you are looking for the chance to work in your own community and really make a difference for someone in need then this job is a great opportunity for you.

Tasks include: Bathing, skin care, hair care, mouth care, shaving, dressing, feeding, assist with daily activities, routine exercising, positioning, bowel/bladder care, medication reminders, errands, accompanying client to appointments, protective oversight, and housekeeping.

Part-time per diem work, flexible scheduling, and weekly pay

Must have current CPR and Basic First-Aid certifications

If interested please respond via email or call (719) 538-5600


•Location: Colorado Springs
•Compensation: Discuss upon interview
•This is a part-time job.
•Principals only. Recruiters, please don't contact this job poster.
•Phone calls about this job are ok.
•Please do not contact job poster about other services, products or commercial interests.


PostingID: 1749191196
--------------------------------------------------------------------------

Magelan
20.05.2010, 19:05
Kao sto se iz oglasa i vidi, a i iz prethodnog posta, za poslove tog tipa se radi background check sto je bez validnog SSN-a nemoguce. Veruj na rec, ja vrlo dobro znam sta znaci trazenje posla bez SSN-a jer sam bio u toj situaciji jedno vreme. Bukvalno niko nije hteo da me pogleda. Znam ljude koji ovde rade sa laznim papirima, to je zaista cimanje na kub ali ipak guraju.

Za Valet-parking je lakse uvuci se, bar sa laznim dokumentima... Za takve stvari je najbolje da se raspitas kod nasih ilegalnih imigranata, ja sam dao primer jednog kog znam. Mozda jos ima poslova na kojima ti nece traziti dokumenta, mada ukoliko ih i nadjes, budi spreman na satnice manje od $5 jer si u tom slucaju konkurencija armiji meksosa i ostalih skupljenih "s koca i konopca" koji rade i za manje.

Zana
20.05.2010, 19:31
Evo ja predlazem da Stefica proba da pronadje nesto u Phoenix, AZ za one koji nemaju SSN :grin: :grin: :grin:

Sad ozbiljno - super je diskusija, samo pripazite da ne ode u savetovanja kako se najuspesnije "ilegalise". Bilo bi bezveze da se zatvara tema...

posao u americi
20.05.2010, 20:13
Moguce je ali pod uslovom da to bude po nekoj preporuci. Ovde ti je u poslednjih par godina opsti trend da za sve zivo treba SSN i vozacka ili state ID. Jedino, kazem ti, ako licno znas nekog ko radi u tim agencijama koje uposljavaju caregivers pa da te ubaci negde na crno...

Druga opcija, koju ne savetujem, je da na crnom trzistu (citaj kod meksikanaca) kupis lazna dokumenta pa se sa njima prijavis na posao. Pa ako prodje prodje (tu molis Boga da ne rade provere) mada se u poslednje vreme sve vise radi E-verify (proveravaju da li se SSN poklapa sa imenom).

Ako postoji ikakva mogucnost pokusaj da na neki nacin uzmes socijalni broj i onda se mnogo lakse dise.

Ocu da Vas pitam sta moze da se sluci ako me proveru i koji je drugi put osim sa zelenom kartu da dobijem SSN i kako mozem da stupim u kontakt sa meksikancima

posao u americi
20.05.2010, 20:20
Evo ja predlazem da Stefica proba da pronadje nesto u Phoenix, AZ za one koji nemaju SSN :grin: :grin: :grin:

Sad ozbiljno - super je diskusija, samo pripazite da ne ode u savetovanja kako se najuspesnije "ilegalise". Bilo bi bezveze da se zatvara tema...

Ocu da se Vam izvinim za mojih pitanja, ako Vam ne smeta, ja mogu da otvorim i drugu temu jer nemam nista protiv zelenu lutriju ali nekoliko godina apliciram za zelenu lutriju i do sada nisam izvucen, a sad imam vec 28 godina, a imam veliku sansu da idem sa turistickom vizu u USA i hocu da Vas pitam kako mozem da otvorim novu temu?

Zana
20.05.2010, 20:32
Koliko sam shvatila ti planiras da ostanes duze nego sto ti je dozvoljen boravak turistickom vizom? Ili planiras da radis u roku tih 6 meseci? Ako imas problem sa srpskim, pisi na makedonskom - razumecemo se :)

U svakom slucaju, obe varijante pomenute nisu legalne. Postoje i drugi nacini, ali to opet zavisi od skole koju imas, da li si spreman da nastavis skolovanje ovde etc.

posao u americi
20.05.2010, 20:41
Kao sto se iz oglasa i vidi, a i iz prethodnog posta, za poslove tog tipa se radi background check sto je bez validnog SSN-a nemoguce. Veruj na rec, ja vrlo dobro znam sta znaci trazenje posla bez SSN-a jer sam bio u toj situaciji jedno vreme. Bukvalno niko nije hteo da me pogleda. Znam ljude koji ovde rade sa laznim papirima, to je zaista cimanje na kub ali ipak guraju.

Za Valet-parking je lakse uvuci se, bar sa laznim dokumentima... Za takve stvari je najbolje da se raspitas kod nasih ilegalnih imigranata, ja sam dao primer jednog kog znam. Mozda jos ima poslova na kojima ti nece traziti dokumenta, mada ukoliko ih i nadjes, budi spreman na satnice manje od $5 jer si u tom slucaju konkurencija armiji meksosa i ostalih skupljenih "s koca i konopca" koji rade i za manje.

Hocu da Vas zamolim da mi date informaciju od Vaseg prijatelja radi diskreciju moze da mi je posaljete na mejlom, pa da mogu da dobijem papire i sta se podrazume pod Valet-parking? i dali znate nekoga ko moze da mi da informaciju za drugi ilegalnih poslova?

posao u americi
20.05.2010, 21:43
Koliko sam shvatila ti planiras da ostanes duze nego sto ti je dozvoljen boravak turistickom vizom? Ili planiras da radis u roku tih 6 meseci? Ako imas problem sa srpskim, pisi na makedonskom - razumecemo se :)

U svakom slucaju, obe varijante pomenute nisu legalne. Postoje i drugi nacini, ali to opet zavisi od skole koju imas, da li si spreman da nastavis skolovanje ovde etc.

Mozete da li mi kazete drugi legalni varijanti koi se izvodlivi inaku imam zavrseno sredno medicinsko uciliste?

steficacvek
20.05.2010, 21:44
Evo ja predlazem da Stefica proba da pronadje nesto u Phoenix, AZ za one koji nemaju SSN :grin: :grin: :grin:



:grin:
Moze! Narocito ako ima neko malo tamnoput ... odmah ima mjesto kod Serifa Dzoa, zagarantovano. Welcome to Arizona ... :no:

Magelan
20.05.2010, 22:12
Za valet-parking imas gomilu oglasa na craigslist.com

Posto si vec medicinski tehnicar, ako sam uspeo dobro da razumem, koliko ja znam postoji nacin da se dobije zelena karta na conto deficitarnog zanimanja a to jesu med. teh (citaj prethodne postove, pisao sam vec o tome).

Gugluj malo pa ces naci sve informacije. Visascreen se zove taj program.

www.cgfns.org (detaljnije informacije su na ovom sajtu, sve lepo iscitaj, i bice ti sve jasno)

I Zana je u pravu. Ovo zaista nije tema za "ilegalu" i zaista nema potrebe za postavljanjem pitanja neprimerenih temi.

Bode
27.06.2010, 13:10
Svaka cast za post. Bice od koristi svima koji se odluce za novi zivot u tamo.:grin:
Vidim da si radio u Telenoru ovde. Moja zena je jos uvek u istoj firmi, ali jos samo malo jer cekamo da stigne drugi koverat, a posle toga, zna se: pravac USA

Magelan
28.06.2010, 05:33
:-) Cestitam na GC i zelim vam da sto pre stigne i ta druga koverta.

Btw, iskustvo iz Telenora ce joj ovde biti dragoceno ukoliko bude zelela da radi u nekoj od mobilnih kompanija. Manje vise sve te firme imaju dosta otvorenih radnih mesta (za razliku od Telenora koji je kako cujem otpustio preko 100 ljudi samo u poslednjem krugu), a satnica nije ispod $15 i uglavnom se na osnovnu sumu dodaje i procenat. Takodje je medju benefitima i zdravstveno osiguranje pa svakako vredi pokusati :-)

Magelan
29.06.2010, 19:04
Social Security Offices:

- CHICAGO NORTH
SOCIAL SECURITY
2127 W LAWRENCE AVE
CHICAGO, IL 60625

- CHICAGO NORTHWEST
SOCIAL SECURITY
SUITE 600
4849 N MILWAUKEE AVE
CHICAGO, IL 60630

- CHICAGO LOOP
SOCIAL SECURITY
SUITE 300
77 WEST JACKSON BLVD
CHICAGO, IL 60604

http://www.socialsecurity.gov/



DMV - Department of Motor Vehicles (Vozacke dozvole i State ID)
CHICAGO & VICINITY Secretary of State Facilities

1. Aurora
2. Bridgeview
3. Chicago Central
4. Chicago Heights
5. Chicago Loop Express
6. Chicago North
5401 N. Elston Ave.
Chicago, IL 60630

7. Chicago Public Service
8. Chicago South
9. Chicago West
10. Deerfield
11. Diversey Express
12. Elgin
13. Elk Grove Village
14. Joliet
15. Libertyville
16. Lockport Express
17. Lombard
18. Melrose Park
19. Midlothian
20. Naperville
21. Niles
22. Orland Park Express
23. Plano
24. Schaumburg
25. South Holland
26. Waukegan
27. West Chicago
28. Wheaton Express
29. Woodstock

Preporuka - Chicago North (ukoliko niste u nekom od predgradja)

http://www.cyberdriveillinois.com/departments/drivers/facilities/chicago/home.html

lanas
30.06.2010, 09:42
Hvala u ime svih, koji planiraju da odu u Chicago.

Magelan
03.02.2011, 05:17
Ko ne voli zimu i zimske nepogode nek Chicago u startu skine sa liste potencijalnih mesta za zivot :da:

Evo kako je juce izgledao Lake Shore Drive, jedna od vaznijih saobracajnica u gradu :no:

botexag
03.02.2011, 08:49
@magelan

cekaj, ovi automobili stoje?
prakticno su zavejani?
ova srednja traka lici kao da je prohodna, ali kad pogledas auto ispred autobusa, taj se nije skoro kretao (ima puno snega na zadnoj haubi)

lenhi
03.02.2011, 09:25
Zaista je zima katastrofalna. I balkanski mediji prenose već danima informacije o Američkoj zimi.
Za nekog kome su klima i vremenske prilike bitna stavka za život a pri tome ne voli zimu nema smisla ići u taj dio SAD, i pored eventualno svih mogućih pogodnosti oko posla i slično tome.

Score
03.02.2011, 10:33
Zaista je zima katastrofalna. I balkanski mediji prenose već danima informacije o Američkoj zimi.
Za nekog kome su klima i vremenske prilike bitna stavka za život a pri tome ne voli zimu nema smisla ići u taj dio SAD, i pored eventualno svih mogućih pogodnosti oko posla i slično tome.

Ma ljudi to nje uopste tipicno za to podrucje, ovo je najgore vreme u Čikagu za poslednjih sto godina, to se obicno ne desava. Za sve je kriva La Ninja (sistem vazdusnih strujanja po stratosferi, trenutno pravi jos veca sranja po Australiji - hurricane category 5, vetar sa udarima do 300 km na sat?!?). Moze da se desi bilo gde, pa secate se kada je bukvalno debeli led visio sa pomorandzi u Floridi pre par godina?

cvale
03.02.2011, 12:59
AUUUUU care pa ovo pravo ledeno doba jbt.:eek:!!!!!!
Stvarno je ovo vrijeme iznenadjujuće i nepredvidivo u zadnjih 10 godina.



P.S. Uteče dreamerns na vreme kao da je znao.:==D::==D::==D::==D:

dreadnot druze javi se dan znamo da si dobro


"Uteče" http://www.youtube.com/watch?v=_Q3XlVoJ-X0 :D :D

steelers
03.02.2011, 16:31
Koliko placaju da ocistim ovaj sneg :==D: :==D::bravo:

Magelan
03.02.2011, 16:51
Po statistici ovo je bila najveca snezna oluja koja je pogodila CHGO u poslednjih 126 godina (od tad se u stvari i beleze vremenske prilike ovde). Slicno je bilo 1967. Tad je 50.000 automobila ostalo zavejano.

Tek danas se saobracaj polako normalizuje i sve bruji od buldozera i "grtalica" :grin:

Sinoc je Lake Shore Drive jos uvek bio zatvoren za saobracaj. Jako je cudno kad u ovolikom gradu postane tisina :;D: Jedino sto se krece su bili pesaci.

Ja sam morao da ostanem na poslu 3 vezane smene jer se niko od kolega nije pojavljivao, a kad su nas konacno pustili trebalo mi je sat da otkopam auto i polako krenem iz predgradja na jugo-zapadu u kom radim ka Cikagu. Tih 50 km sam putovao 2.5 sata. Ono sto me zaista odusevilo jeste koliko gradska vlast brine o bezbednosti gradjana. Na autoputu nije imalo sanse da se vozi preko 40km/h jer je kolonu vozila, iz bezbednosnih razloga, predvodila policija da ne bi doslo do nezgoda.

Najgore od svega je bilo prici mom delu grada. Hyde Park je dostupan preko Lake Shore Drive-a. Kako je on bio zatrpan, moralo se ici kroz getoe u juznoj strani. Srecom pa sam stigao nekako do blizu zgrade i kola uparkirao u prvi slobodni smet pored ulice :grin: Sad cemo ponovo u akciju odtrpavanja...

http://www.youtube.com/watch?v=bbYr3bvQBMY

Marko3
03.02.2011, 17:58
Po statistici ovo je bila najveca snezna oluja koja je pogodila CHGO u poslednjih 126 godina (od tad se u stvari i beleze vremenske prilike ovde). Slicno je bilo 1967. Tad je 50.000 automobila ostalo zavejano.

Tek danas se saobracaj polako normalizuje i sve bruji od buldozera i "grtalica" :grin:

Sinoc je Lake Shore Drive jos uvek bio zatvoren za saobracaj. Jako je cudno kad u ovolikom gradu postane tisina :;D: Jedino sto se krece su bili pesaci.

Ja sam morao da ostanem na poslu 3 vezane smene jer se niko od kolega nije pojavljivao, a kad su nas konacno pustili trebalo mi je sat da otkopam auto i polako krenem iz predgradja na jugo-zapadu u kom radim ka Cikagu. Tih 50 km sam putovao 2.5 sata. Ono sto me zaista odusevilo jeste koliko gradska vlast brine o bezbednosti gradjana. Na autoputu nije imalo sanse da se vozi preko 40km/h jer je kolonu vozila, iz bezbednosnih razloga, predvodila policija da ne bi doslo do nezgoda.

Najgore od svega je bilo prici mom delu grada. Hyde Park je dostupan preko Lake Shore Drive-a. Kako je on bio zatrpan, moralo se ici kroz getoe u juznoj strani. Srecom pa sam stigao nekako do blizu zgrade i kola uparkirao u prvi slobodni smet pored ulice :grin: Sad cemo ponovo u akciju odtrpavanja...

http://www.youtube.com/watch?v=bbYr3bvQBMY

Where can i pick up my car?We dont know hehe...al da je ovako strasno nisam si zamsljao..uff

dragonn
03.02.2011, 18:13
Sreca moja sto sam krenuo na put u ponedeljak neplanirano :)). Bukvalno sam zaobisao ceo taj oblak sa zapadne pa onda sa juzne strane. Trenutno se nalazim u Pensilvaniji na Istoku i ovde je prelepo vreme. Zanima me samo kako cu naci auto pod snegom sutra ^^ :)).

kaneolopa
03.02.2011, 18:35
Chicago zadnjih par godina ima nenormalne vremenske uslove.... pre dve godine je bila jedna od najhladnijih zima u zadnjih 30 godina sa -40c temperaturama... naucis vrlo brzo da ako nisi dobro namazan kremom izgori ti lice kao sto se meni dogodilo u roku od 10 min. Dok je prosla zima bila jako blaga... ili smo se mi aklimatizovali (stvarno nisam sigurna) Ovo je sada jos strasnije... ljudi samo u hibernaciju da padnu i da ne izlaze do proleca ;) ako sunce ikada dodje :(

dreamerns
03.02.2011, 18:45
Ja sam taj dan proveo na terasi suncajuci se :-)
Ne, iskreno mi zao sto nisam bio u Chi. To je nesto sto ce se pamtiti i sigurno je bila avantura. Nije mi jasno, sa svih slika koje gledam vidim da je samo jedna strana LSD-a zatrpana sa automobilima, a druga nema uopste vozila. Kako se to desilo? Jesu li zatvorili drugu stranu na vreme....ili je ove jadnike zadesilo bas u rush hour ta oluja. Generalno, da sam bio tamo, ne bih tih dana ni isao na posao (radio bih od kuce), tako da bih iz toplog posmatrao ceo taj cirkus.

Magelan
03.02.2011, 19:23
U 20h 1.februara je zatvoren LSD jer je na delu od centra prema severnoj strani saobracaj u jednom momentu stao i onda sa krenuli u akciju izvlacenja ljudi iz zavejanih autobusa i automobila. Po mojoj proceni, ona fotka je napravljena u visini Lincoln Parka, a tamo je bilo najgore, pogotovo na delu kod North Av.

Juce je posle podne na LSD u visini 55-te ulice gde stanujem na LSD-u bilo minimum metar snega, mada od jutros je sve cisto i saobracaj ide nesmetano.

Pregurali smo najgore. Mislim da ni onih -25 sinoc nije bilo nista spram oluje.

Danas je toliko suncano da za napolje trebaju naocare (refleksija je ucinila svoje)

nemili
04.02.2011, 07:25
Mogu da zamislim kako je bilo na Lake Shore, ali nisam smeo da se uputim tamo zbog poplava koje su najavljivali. Kod nas u Albany Parku je sve bilo zatrpano, ja ono u zivotu nisam video. Ali vec ujutru je bila prava radna akcija, svi na ulici sa lopatama ciste... Svaka cast i gradskim organima i ovim "honorarcima" sto na dzipovima imaju one dodatke za rasciscavanje koji su za jedan dan sve ucinili ponovo prohodnim i funkcionalnim. Evo danas pici normalno moj bus 81 sa crnkinjom vozacem koja urla na sve zive koji su ostali nepropisno parkirani od juce! :grin:

@Magelan: Tebi je bar malo lakse, sa prozora ti pogled dopire skoro do malo toplijeg Detroita. :==D:

Evo par slika ispred moje zgrade da docaraju zimske vragolije:

dreadnot
04.02.2011, 15:37
Ajde da se i ja javim... pregurali smo oluju, bilo je neopisivo, zaista niakda nisam doziveo nesto tako. U sredu nisam isao na posao jer je sve bilo zatvoreno i zvanicno otkazano. Tokom dana su ociscene sve glavne ulice, a danas je sve potpuno prohodno, kao da nije ni bilo oluje. Jedino je malo problematicno videti ko ti dolazi u susret kada hoces da skrenes u levo jer su izmedju traka planine snega. To je trenutno najveci problem - kuda odneti gomile snega koje su pretrvorene u prava mala brda svuda uz ulice. Tricavih -20 nije strasno, nezgodan je vetar, onda izgleda mnogo hladnije.

dreamerns
04.02.2011, 18:13
Kad smo se vec dotakli teme. Meni nikada ta zima nije bila problem. Problem mi je bio kada prodje februar i onda u martu ocekujes otopljavanje i prolece, kad ono i dalje hladno, vetar, kisa, magla...uzas. Postane dosta depresivno, nikako da otopli.

steficacvek
05.02.2011, 04:19
E dreameru opisao si tacno moj osjecaj u Phoenixu krajem ljeta, samo vice versa. Dodje septembar, ti se nadas jos malo, pa oktobar, mislis evo ga gotovo a i dalje temperature preko 100F ... pocnes da dises tek negdje za Halloween ... bljak

Score
10.02.2011, 11:14
Sad sam gledao vesti, kazu -21 u Čikagu?? Brate...:smrc: necete me videti tamo, ako tako nastavite!

Ninovranje
10.02.2011, 12:24
Sad sam gledao vesti, kazu -21 u Čikagu?? Brate...:smrc: necete me videti tamo, ako tako nastavite!

Stvarno je strasnooooo .... a mi ovde na -16 se smrzli, jao -21 lede mi se misli kad samo pokusam da shvatim koliko je to hladno brrrrrrrrrrrrr :smrc::smrc::smrc:

Score
10.02.2011, 13:31
Stvarno je strasnooooo .... a mi ovde na -16 se smrzli, jao -21 lede mi se misli kad samo pokusam da shvatim koliko je to hladno brrrrrrrrrrrrr :smrc::smrc::smrc:

Cuj razlike!? Ja licno ne bih pravio veliku razliku izmedju - 16 i -21..:nene: Od minus deset nadole sve smatram prirodnom katastrofom...

Bode
10.02.2011, 15:40
Sad sam bio malo napolju i nije bas toliko strasno... samo -20 :grin:

:udri:

Lucky
10.02.2011, 16:35
Te temperature i duzina zime su skoro jedina stvar koja me odbija od selidbe u Chicago. Narocito iz tople Floride.

dragonn
10.02.2011, 18:18
Pa kad to uporedish sa -39 u Coloradu nadomak Denvera i nije toliko strasno, cak je i "toplo" :))).

dejancic
22.04.2011, 16:22
Lies we tell ourselves: We rely on these classic Chicago fibs to make the city more livable.
By Erin Ensign, Time Out Chicago

"This is our year."
Repeat a lie often enough and you start to believe it. But sorry, Cubs fans, the fact remains: Our lovable losers have the longest championship drought on the continent. Self-delusion has gotten us nowhere—let's kick off the season with a truer prediction: We're gonna choke!

"Spring starts in March."
If by spring you mean the revelation of litter and dog (poo) that were formerly cloaked under piles of snow, then yes. But March weather stats for Chicago are hardly springlike: The average high temp is only 47 degrees, and average days of snowfall are 4.6, yielding an average of 6 inches.

"We're okay with being the Second City."
Chicagoans love to go off on why they would never move to New York. But let's be honest: Aren't we all secretly a little peeved that just about every overseas fashion brand launches its first boutique in NYC? That most restaurant trends start there, then eventually trickle to Chicago? That our most talented artists and musicians inevitably leave to make it big in New York? Let it out; it's okay to be a bit jealous. At least we don't live in shoe boxes.

"UGGs and puffy coats are totally in style."
Scottish adventurer and celebrated smart-ass Sir Ranulph Fiennes famously said, "There is no such thing as bad weather, only inappropriate clothing." We'd argue that there is such a thing as bad—in fact, beastly—weather. But he's right on one count, and that's why fugly $200 boots and a North Face sleeping bag—cum—winter coat are our de facto winter uniforms.

"Wicker Park is still cutting-edge."
Wicker Park circa the 1990s: The Smashing Pumpkins played a secret show at the Double Door under the name Audio Vanguard Association and Rainbo Club was an obscure dive. Wicker Park today: sports bars, chain stores, fro-yo shops and baby boutiques. Some change is good (we'll trade Pontiac Cafe for tacos at Big Star), and there are still plenty of reasons to visit, but its rep as the hippest 'hood is as over as the Pumpkins.

"This is a green city."
Chicago may be a leader in green roofs (there are more than 400 in various stages of development and our own City Hall boasts a 20,300-square-foot rooftop garden), but we're breathing in more pollution than other cities. The outdated Crawford and Fisk coal-fired power plants (in Little Village and Pilsen, respectively) are two of the oldest and largest single sources of deadly particulate—forming air pollution in the country. The EPA wants them upgraded, but no dice as of yet.

"It's easy having a car in Chicago."
The average auto-insurance rate for Chicago residents is $1,290 per year. Factor in your Illinois license and registration ($99), City of Chicago sticker ($75) and residential parking permit ($25), and the annual tab's raised to $1,489. That's not including variables like car payments, meters ($1.50—$5 per hour), gas (well over $4-per-gallon), a reserved spot, tickets and repairs. The annual cost for a CTA monthly pass: $1,032. Now that's easy.

"I like Midwesterners. They're all so nice."
If nice means knowing your neighbors or chatting up strangers while waiting for your dry cleaning, we have room for improvement. And actually, only two Midwest cities made the top ten of Travel + Leisure's 2009 list of friendliest people: Minneapolis/St. Paul and Kansas City (Chicago ranked 19). Go figure.

"This is a postracial city."
While Illinois leads the nation in electing African-Americans to statewide office, we're actually the third most segregated urban area in America. Among the reasons for the concentration of blacks on the South and West Sides, and whites to the North: historical (and now illegal) housing and lending practices, the concentration of impoverished blacks in public housing towers and the Interstate Highways Act of 1956, which resulted in expressways like the Dan Ryan being routed through African-American neighborhoods in Chicago, further dividing black and white enclaves.

Magelan
22.04.2011, 19:09
E Dejane, svaka cast :grin: Oooodlican clanak :grin:

A kad mi nasi (koji nikad nisu mrdnuli dalje od Schaumburg-a) kazu kako je Chgo najbolji grad na svetu i krenu da mi u prilog tome navode xyz razloga dodje mi da popenim.

Chgo zaista jeste od onih gradova u kojima je start najlaksi ali ruku na srce, (bar po mom misljenju) daleko zaostaje od NYC ili tople Kalifornije...

Klima je GROZNA. Kisa lije vec danima, i iako je kraj aprila, ja jos nosim dugacke gace kad krenem napolje. Malo malo, pa od magle ne vidim sta se dogadja dole na zemlji. Zimus je sneg bio jeziv. Prosle godine sam 15.05. isao da kupim jos jedno cebe jer je toliko duvalo i bilo hladno da je to bilo za nepodneti.

Ljudi su, generalno, neljubazni i nadrndani konstantno. To cak i sami amerikanci priznaju. Ali cim malo zadjes van grada vec se oseti ljubazniji pristup (zato volim da odem do Michigan City cim mi se isprazne baterije). Mozda je to zato sto je previse imigranata pa se svi po inerciji laktaju da bi uspeli ili je nesto drugo u pitanju - ne znam, ali cinjenicno stanje je takvo...

Ako izuzmemo predgradja, segregacija je preostra i jako je malo cetvrti koje su lepe i sredjene (po default-u najskuplje), a mnogo vise onih koje su unistene. Ne znam da li je takav trend i po ostalim velikim gradovima, ali ovde od 77 cetvrti - neighborhoods, vredne pomena su samo ovih 10:
- North Loop - Near North Side (Streeterville, Gold Coast, River North)
- Lincoln Park (najlepsi) - North Side
- Lakeview - North Side - ("Beogradjanka" & Sv Sava)
- West Town (Bucktown, Wicker Park & Ukrainian Village) - West Side - dejancic :beer:
- Hyde Park (South Side) - Barack Obama i ja :;D:
- Beverly Hills (South Side)
- Bridgeport (South Side) - Major Daley
- West Loop - Near West Side (Oprah Studio)
- Forest Glen (Edgebrook & Sauganash) - far North Side
- South Loop - Near South Side

Ostali delovi lice bukvalno na selo (sad da li je sredjenije ili ne zavisi samo od toga da li su tu poljaci ili meksosi) i nemas utisak da si u desetomilionskom gradu... A o (ne)bezbednosti po getoima (sto crnackim, sto meksickim) da i ne govorimo...

dejancic
22.04.2011, 19:17
West Loop - Near West Side (Oprah Studio)

Tako blizu, a tako daleko... Uzmi me k' sebi Oprah, dok me nisu oteli neki dusmani sa NBC-a, CBS-a i ostalih tv stanica koji ti nisu ni prineti po humanosti :grin:

Magelan
22.04.2011, 19:25
@dejancic

Mogu da ti kazem da su vrlo profi kod Opre :bravo:

Bio sam pre dve nedelje u publici :grin: Organizacija im je odlicna :;D:

dejancic
22.04.2011, 19:34
@dejancic

Mogu da ti kazem da su vrlo profi kod Opre :bravo:

Bio sam pre dve nedelje u publici :grin: Organizacija im je odlicna :;D:

Mogu da zamislim kakvi su. :1072: Ja nagovorao moje sefove da me ubace na poslednju emisiju, ali ne u publiku nego u kontrolnu sobu. Rekao sam ne trebaju mi njeni pokloni samo da vidim sa cime rade. Mrka kapa, misle pobeci cu kod teta Oprah-e :grin:
Nego kazi ti meni, jel si se u publiku ubacio na klasicnu prijavu preko neta ili veza vrti gde burgija nece? I da li si mozda video da li postoji mogucnost da u jednom momentu, na samo meni svojstven nacin, pobegnem iz mase i odem u master sobu axaxaxxa

Magelan
22.04.2011, 19:42
Marija, exKomsinica iz Hyde Parka, dobila pozivnicu posle 6 meseci upornog prijavljivanja (legalni nacin - srocis esej e-mailom pa te mozda nekad odaberu) i pozvala mene jer je pozivnica za dvoje :grin: Prihvatim, posto je to bila jedinstvena prilika jer se sam verovatno nikad ne bih baktao oko prijave, i... odemo...

Organizacija je zaista vrh, slicna onoj koju sam video na Eurosong-u u BGD (mada sam ja ipak laik za sve te stvari), sve se odigrava munjevito, al' gosti bejase neki bzvz...

Od poklona - nista :grin: Dobili smo kao po $1000 ali da napravimo donaciju (znaci ne mogu da doniram Mladenu, tebi ili sebi) nego kao neka kerefeka i tu ti se potpuno razocaram :smrc:

Sve u svemu, simpaticno iskustvo :)

Magelan
22.04.2011, 22:37
A ovo je nasminkani prikaz :grin:

http://www.youtube.com/watch?v=bS5F66hgWxw&feature=related

kaneolopa
22.04.2011, 22:55
Chicago ce uvek imati posebno mesto u mom srcu - secanje na - 40C i izgoretine po licu od hladnoce, srpske kafane u '94. ostala nekako zarobljena, jeftin taxi i izuzetan javni prevoz, uzasan parking i omiljena kafana u kojoj ti svako ime znade, a da ne spominjem voznje do Linosa po burek kada ti pukne nostalgija negde u po noci radnom nedeljom.
Nekako se ne osecas da si bas skroz na skroz otisao, jer u skoro svakoj malko opremnjenijoj prodavnici mozes naci nashe proizvode.
I sada sam skontala da sam burek zadnji put jela pre ravno godinu dana, ajde ako neko moze fedex-ovati ;)

TheNenad
23.04.2011, 00:03
Pogledaj malo po zamrzivačima u većim prodavnicama, jer dosta je pekara uzelo da pravi ready-to-eat bureke po zapadnim kontinentima, mada sumnjam da mogu zameniti onaj osećaj (http://www.youtube.com/watch?v=PgBN8_1t_Qc#t=3m25s), barem će ti biti malo bolje ;)

dreamerns
23.04.2011, 00:22
Ne znam....meni se nekako svideo Chicago kao grad. Sve to stoji sto su ljudi pre mene napisali, ali arhitektura u Chicago je najlepsa u Americi. Leto je isto predivno i toplo....mozda malko i previse :-) Lep je grad, ali mentalitet mu je bezveze i klima.

kaneolopa
23.04.2011, 01:35
Da se mi razumemo ne moze nista da zameni chiku koji vrti kore preko svoje glave i vidish pred tobom pravi kada kupujesh ;)

highvoltage84
30.04.2011, 19:47
Jel zna neko bilo sta o mestu Naperville,video sam dosta pozitivnih komentara,a i slike su obecavajuce, izgleda stvarno dobro e sad nisam nikad bio tamo pa ne znam.

dragonn
01.05.2011, 02:02
ajde ako neko moze fedex-ovati ;)

Hehe, ovo su neke prozivke na neciji racun, jeli ? ... ^^ ... :D.

Magelan
01.05.2011, 05:25
Super je Naperville :grin: Grad u kom svaki dan provedem 8.5h jer tamo radim :grin:

To je grad od 150.000 stanovnika koji je ocito u jednom momentu totalno srastao u ono sto se zove Chicagoland.

U principu bogatije, mirno mesto, sediste dosta velikih firmi, dobro povezano sa centrom Cikaga (Metra commuter train relativno brzo stize na Union Station). Stanarine cu poprilicno skupe za pojam Cikaga, ali to je tako po predgradjima u kojima je vecinsko belo stanovnistvo (kao i sva ostala mesta po DuPage County).

Meni je nekako atmosfera tamo penzionerska pa se zato najverovatnije necu seliti samo zbog posla, ali kome to ne smeta, grad je stvarno ok.

landlord
01.05.2011, 14:41
Ako imas djecu koja trebaju da idu u skolu Naperville ima jedan od jacih skolskih distrikta. Ja bi to izdvojio kao prednost.

Prevoz metrom do chicga u vrijeme rush houra je nekih 40-tak minuta, inace je oko sat i dvadeset.

Stanarine su od $800 za jednosoban stan pa navise. Jako je tesko naci stan da je grijanje ukljuceno u cijenu stana.

Imas dosta restorana, kafica... staze za bicikle, super biblioteku, divno setaliste uz rijeku, i naravno super cevape (Chef's corner) - otkako sam otkrio ovo mjesto nisam isao u grad. :) Blizu ti je Ikea u Bolingbrook -u, dosta ljudi koji setaju po centru (to su ti neka tri manja bloka - nista posebno i nista veliko)

Eto ako imas jos pitanja pitaj. :)

Dinka
13.06.2011, 20:23
pozdrav svima,
svaka cast Magelanu i hvala u ime svih na iscrpnim informacijama.
Ono sto mene zanima, i bila bih vise nego zahvalna ako bi mi neko odgovorio, jeste da le je neko upucen kako prolaze nasi prof engleskog tamo u Usa. Mislim na neke international schools gde se uci engleski kao second language? Ili da li postoji neka nasa skola, gde recimo nasi ljudi koji tek dolaze uce engleski?
Ja imam SSN koji sam dobila pre par godina kada sam bila na J-1 prvi put, a bila sam 3 puta.
Konkretno, zanima me da li ikakve sanse potoje da bih ja tamo mogla negde da radim, i koja je to institucija kojoj trebam da se obratim i da apliciram?
Hvala puno unapred!

Dinka
13.06.2011, 20:27
P.S. izvinjavam se ako sam zalutala sa pitanjem ali bih ipak bila sretna da mi odgovorite ;)

Magelan
14.06.2011, 06:08
@Dinka

Skola u kojoj ja odrzavam status znam da je trazila prosle godine profesore za ESL, ali bez zelene karte ne zaposljavaju...

Koji je tvoj status?

Sacipko
16.10.2011, 19:03
e, ima li u chicago neka oblast ili deo grada da se zove, ja cu na srpskom :) JUING? I kako se pise pravilno, da bih na google map nasao...

Magelan
16.10.2011, 19:26
JUING?

Jesi siguran da se tako izgovara? U samom gradu nijedna cetvrt nema slicno ime (bar se ne izgovara tako).

Sacipko
16.10.2011, 19:52
ok. Moracu ponovo da pitam. Jedan prijatelj je vec bio tamo, vratio se i rece mi da se tako zove... Provericu pa javljam

Hvala

Score
16.10.2011, 20:33
ok. Moracu ponovo da pitam. Jedan prijatelj je vec bio tamo, vratio se i rece mi da se tako zove... Provericu pa javljam

Hvala

Ima Ewing, definitivno se tako pise, ali ne znam za takav deo grada...ima Ewing Avenue..?
Al sad bar znas kako se pise pa udri u google map...

Magelan
17.10.2011, 05:03
Ima Ewing Ave, ali ne postoji "hood" sa takvim imenom.

Ta ulica je u cikaskom "East Side" gde ima dosta nasih (mahom posleratni imigranti) i nalazi se kog luke, uz samu granicu sa Indijanom. Tamo je i nasa crkva na 114-oj ulici. Ako je to to, to ti bas i nije reprezentativna cetvrt, lose povezana sa centrom sto se gradskog prevoza tice, a nasu staru imigraciju polako nadmasuju meksikanci pa je kraj i manje siguran nego sto je bio.

Sume sumarum, ima mnogo boljih krajeva grada od East Side-a :grin:

Sacipko
17.10.2011, 16:55
Ima Ewing Ave, ali ne postoji "hood" sa takvim imenom.

Ta ulica je u cikaskom "East Side" gde ima dosta nasih (mahom posleratni imigranti) i nalazi se kog luke, uz samu granicu sa Indijanom. Tamo je i nasa crkva na 114-oj ulici. Ako je to to, to ti bas i nije reprezentativna cetvrt, lose povezana sa centrom sto se gradskog prevoza tice, a nasu staru imigraciju polako nadmasuju meksikanci pa je kraj i manje siguran nego sto je bio.

Sume sumarum, ima mnogo boljih krajeva grada od East Side-a :grin:

Pretpostavljam da je to :D
Tacnije, Komsija iz kraja, koji je oko 40 god tamo, ima tu kucu koju izdaje. drug jedan je svracao kod njega prosle godine, inace i on dobio GC, sad je u Srbiji pa ponovo ide za desetak dana, i rece mi za mogucnost da inajmim sprat kuce tamo.
I spominjao mi meksikance i crnce.
Znaci bas i nije kraj za dete, suprugu i mene... opasno je?

Magelan
18.10.2011, 07:35
Nemas u Cikagu opasne i sigurne krajeve, nego manje opasne ili vise opasne (tj. manje sigurne ili vise sigurne), tako da ako planiras da se nastanis ovde bolje da biras manje opasne delove, a taj East Side bas i nije kraj u kome bih ja podizao decu...

Izmedju ostalog, cak i da uzmemo u obzir da je siguran, dole nemas nista. Ta cetvrt je statisticki jos uvek sa vecinskim belim stanovnistvom, mada je to nekadasnje radnicko naselje sa propalom idustrijom, okruzeno jezivim krajevima sto znaci da ces morati da potegnes zestoki put do posla (nekog pristojnog). Cak i kada bi u Indijani trazio posao, mesta u Indijani na koje se naslanja Cikago su zesca propast (Whiting, East Chicago, Hammond & Gary) i tamo mozes jedino po jeftinije gorivo i nista vise.

Ako dolazis u CHGO, za pocetak su najbolji delovi koji imaju dobar prevoz ("L" train) kao npr Lakeview, Irving Park ili Norwood Park, koji su i sigurniji i laksi za nalazenje poslova, a i izgledaju X puta pristojnije od East Side-a.

Sacipko
18.10.2011, 21:38
Jbg ovo je jedino reano sto mogu da iznajmim, naravno, u varijanti da dobijem GC. Uostalom bar prvo neko vreme. Ionako imam u planu da prvo zapalim ja, pa kasnije supruga i dete. Druga varjanta, doduse manje realna je da delim stan sa ovim drugom, negde u downtown, i to ako prihvati....

Jack.
09.01.2012, 23:09
Bio sam 2 tjedna u Chicagu i Rockfordu. Fenomenalan grad i jedan i drugi. Chicago je jedini veliki grad u Midwest i stvarno ima sve šta covjek pozeli. Ima posla, kriminala i dobre zabave.

Mogu reci da sam se dosta sigurno osjeco jer je prisutnost policija velika posebno u downtown. Policijska kola stalno kruze.

Pogled sa starog Searsa iliti novog Willis Tower-a je predobar. Pogled seže do 50 miles kad je vedro. Aurora outlet Mall je bio fora ako sam ime dobro zapamtio. Stvarno za kupit sve i svacega a bio sam u jednom Mall-u ali sam zaboravio ime. Blizu je ulaska u Chicago.

Otkupljuju robu koja se nije prodala prosle sezone i cijene su nevjerovatno niske (posebno za ljudi koji dolaze iz Europe). True Grit jeans sam nasao za $80 a original price $300. Discount preko 50% na vecinu robe.

Ko se oce obuc kvalitetno a jeftino taj store je super rjesenje. Sta se tice stanovanja neznam tocno kakva je situacija u Chicagu ali recimo mjesta oko Chicaga su dosta jeftina za stanovit ili kupit kucu.

A cijene u Midwestu su cini mi se jeftinije malo nego na East Coast.

MiCemoProbati
06.08.2012, 22:51
Ajde malo da ozivimo i ovu temu, odavno niko nista nije pisao o ovom gradu. Kakva je situacija trenutno, sa stanarinama, poslovima i slicno. Ako ikada budemo izvuceni jedina opcija za pocetak je Chicago, iz prostog razloga sto jedina rodbina sa one strane okeana je u Chicago-u.
E sad posto lutriju drzimo u tajnosti (nema potrebe talasasti i podizati prasinu dok se nesto konkretno i ne desi), nisam se nesto previse raspitivao kod rodbine o mogucnostima. A kad stigne izvlacenje i budemo izvuceni, samo im zakucamo na vrata, he he he :grin:, pa nek vide sta ce sa nama :)

Intersuje me kakav je Elmhurst?

Magelan
08.08.2012, 05:15
Elmhurst je suburd u DuPage county (najbogatiji okrug u Illinoisu), sto odmah znaci da su stanarine malo skuplje nego u samom Cikagu (tesko ista pristojno ispod $800).

Blizu je Oakbrook mall, bolnica je odlicna, kapiram da ni skolski distrikt nije los, ali sigurno nije bolji od onog u Naperville ili Wheaton-u

oj1702
08.08.2012, 06:35
Ajde malo da ozivimo i ovu temu, odavno niko nista nije pisao o ovom gradu. Kakva je situacija trenutno, sa stanarinama, poslovima i slicno. Ako ikada budemo izvuceni jedina opcija za pocetak je Chicago, iz prostog razloga sto jedina rodbina sa one strane okeana je u Chicago-u.
E sad posto lutriju drzimo u tajnosti (nema potrebe talasasti i podizati prasinu dok se nesto konkretno i ne desi), nisam se nesto previse raspitivao kod rodbine o mogucnostima. A kad stigne izvlacenje i budemo izvuceni, samo im zakucamo na vrata, he he he :grin:, pa nek vide sta ce sa nama :)

Intersuje me kakav je Elmhurst?
Sto se tice Elmhursta, mesto je ok, mada to zapravo i nije Cikago. Ne kazem to u negativnom kontekstu, tipa to je selo, nego jednostavno ne lice preterano. Radila sam jedno vreme posao koji me je odveo u svaki kutak Cikaga, a i svih okolnih mesta, pa mogu da zakljucim da mnoga ta okolna mesta su slicna po tome da su mirna, razlikuju se po godisnjem prihodu po stanovniku, pa ima bogatijih i manje bogatih mesta, uglavnom se zivi po kucama ( sto ne znaci da nema zgrada, ali opet iznajmljivanje moze da bude skuplje, da se vise proverava credit i tome slicno...), prodavnice uglavnom nisu blizu i nema sta posebno da se vidi i ne moze da se zivi bez kola. Svako to mesto ima mali svoj centar, koji je simpatican, moze da se proseta i to je otprilike to. Sa druge strane, sam Cikago se sastoji iz svima poznatog centra grada sa velikim zgradama, zatim ima tu ulica gde se odvija nocni zivot i nisu uopste puste ni danju, a ni nocu kao sto je opste poznato misljenje za Ameriku... Naravno, ima i manje lepih krajeva tj. ima ih dosta... Sto se tice sigurnosti, predgradja (opet mislim na pristojna predgradja) su uvek mirnija mesta za zivot, mada i Cikago ima sasvim lepih i mirnih mesta. A opet, nama su ukrali bicikl pre neki dan u sred bela dan u ''mirnom'' kraju... Mnoge osobe koje dodju u Cikago (makar oni koje je znam) stalno pricaju da jedva cekaju da se osamostale, pa da beze odatle. Mnogi se na kraju skuce i nadju pristojne poslove, pa nikad ne pobegnu... Sto se tice poslova, ne znam koja struka vas zanima, a onako generalno, neki posao uvek moze da se nadje. To je verovatno razlog zasto svi dodju u Cikago jer uvek postoji ta nada da ce lakse naci posao preko nasih ljudi. A mnogi se bas tu i predju...

MiCemoProbati
08.08.2012, 13:44
Pa s obzirom da imamo bebicu, prevashodno je bitno da je miran kraj i da su skole ok. Mada sve pricamo hipoteticki, tj tek treba da se podnesu prijave, pa tek ako nas izvuku treba razmisljati o tome, ali eto unaprijed se malo raspitujemo.
Sto se posla tice, predpostavljam da vecina nasih koji odu, na pocetku trazi bilo kakav posao (osim onih koji odu vec na gotovo) pa tek onda odprilike priblizno struci. Tako da puno znaci ako se moze naci bilo kakav posao za pocetak

ZeljkoUSA
08.08.2012, 14:01
Pa s obzirom da imamo bebicu, prevashodno je bitno da je miran kraj i da su skole ok. Mada sve pricamo hipoteticki, tj tek treba da se podnesu prijave, pa tek ako nas izvuku treba razmisljati o tome, ali eto unaprijed se malo raspitujemo.
Sto se posla tice, predpostavljam da vecina nasih koji odu, na pocetku trazi bilo kakav posao (osim onih koji odu vec na gotovo) pa tek onda odprilike priblizno struci. Tako da puno znaci ako se moze naci bilo kakav posao za pocetak

Samo polako, ako vas izvuku imacete dosta vremena da sve isplanirate. Ne kazem da se ne treba informisati, samo bez euforije :==D:

MiCemoProbati
09.08.2012, 12:26
Pa niko nije rekao da ima euforije, samo sam pristalica toga da se sa svim treba na vrijeme upoznati, a kad se ako Bog da desi to da nas izvuku, onda vjerovatno tek euforija udari, pa tek onda vrijeme leti. Kad si sam puno je lakse, a kad treba i porodicu ubaciti u tu avanturu, onda je puno puno teze.

vuxanne
09.08.2012, 14:32
Pa niko nije rekao da ima euforije, samo sam pristalica toga da se sa svim treba na vrijeme upoznati, a kad se ako Bog da desi to da nas izvuku, onda vjerovatno tek euforija udari, pa tek onda vrijeme leti. Kad si sam puno je lakse, a kad treba i porodicu ubaciti u tu avanturu, onda je puno puno teze.

I taman da vam beba poraste, beba i novo sve nije lako. Bolje kad bar zna da hoda.

oj1702
09.08.2012, 16:39
Pa niko nije rekao da ima euforije, samo sam pristalica toga da se sa svim treba na vrijeme upoznati, a kad se ako Bog da desi to da nas izvuku, onda vjerovatno tek euforija udari, pa tek onda vrijeme leti. Kad si sam puno je lakse, a kad treba i porodicu ubaciti u tu avanturu, onda je puno puno teze.

Naravno da ne treba previse time da se bavite jer realno sanse nisu velike. Sa druge strane, nije na odmet i raspitati se na vreme. Mi smo dokumenta poslali za lutriju (tada su se jos slala), a nismo iskreno ni znali sta saljemo, nego je to moja mama procitala u novinama da postoji neka lutrija gde daju ljudima da zive u USA. Mi smo joj se smejali u kuci... Onda je ona isla narednih par meseci i jurila svakog koga se setila da zivi u Americi, cisto da sazna kakav je zivot. I par meseci kasnije, ogromna koverta u sanducetu iz Kentakija... I realno da nije te kontakte ostvarila za tih par meseci, mi ne bismo znali gde i kako da dodjemo...

Stevan
28.08.2012, 11:54
Pozdrav ljudi! Izvucen sam na lutriji za GC, a imam samo 21 god. pa bih mi trebala 'mala' pomoc. Odradio sam lekarski pregled i prikupio svu potrebnu dokumentaciju, zakazao intervju za 4. Septembar, pa bih zamolio nekoga kod zivi u Chicagu, ako bi mogao da mi posalje e-mail sa svojom adresom, cisto da formalno pokazem u ambasadi, da bih lakse mogao da pozelenim (da dobijem green card). Ajde ako neko moze neka mi posalje na e-mail: stevangnjatovic@yahoo.com

Hvala Vam unapred! :)

vesni
28.08.2012, 14:49
Blgis se tebi! Jel mogu ja da ti budem zena? Vencacemo se pre ambasade :wtf:

mijan
28.08.2012, 16:44
Meni nije jasno koji si ti VIP lik u celoj prici kad si ti njima mogao zakazati razgovor u Septembru, prakticno pre pocetka slanja obavestenja i prvih razgovora, tj. pre 1. Oktobra 2012. ?!
Ako si dobitnik iz prosle godine i ako si vec odlagao razgovor ovog proleca trebalo bi vec do 1. Septembra da se zavrsi sa proslogodisnjim izdavanjima viza, a ti kazes da ides na razgovor 4. Septembra.
Hajde objasni nam situaciju i koji ti je dobitni broj?

ivanmilosavljevic
28.08.2012, 23:21
Pozdrav ljudi! Izvucen sam na lutriji za GC, a imam samo 21 god. pa bih mi trebala 'mala' pomoc. Odradio sam lekarski pregled i prikupio svu potrebnu dokumentaciju, zakazao intervju za 4. Septembar, pa bih zamolio nekoga kod zivi u Chicagu, ako bi mogao da mi posalje e-mail sa svojom adresom, cisto da formalno pokazem u ambasadi, da bih lakse mogao da pozelenim (da dobijem green card). Ajde ako neko moze neka mi posalje na e-mail: stevangnjatovic@yahoo.com

Hvala Vam unapred! :)

Hahahahha,jel te to USAFIS obavestio za intervju i dobitku?

Nedim
28.08.2012, 23:26
Pozdrav ljudi! Izvucen sam na lutriji za GC, a imam samo 21 god. pa bih mi trebala 'mala' pomoc. Odradio sam lekarski pregled i prikupio svu potrebnu dokumentaciju, zakazao intervju za 4. Septembar, pa bih zamolio nekoga kod zivi u Chicagu, ako bi mogao da mi posalje e-mail sa svojom adresom, cisto da formalno pokazem u ambasadi, da bih lakse mogao da pozelenim (da dobijem green card). Ajde ako neko moze neka mi posalje na e-mail: stevangnjatovic@yahoo.com

Hvala Vam unapred! :)
Cestitke,da nam se brzo snadjes i kad nadjes vremena da nam opises i tako to.:grin:

Stevan
29.08.2012, 09:14
Sve je islo preko lutrije, poslao sam pismo u Kentaki, vratili su mi pismo, odradio sam lekarski, i kontaktirao sam US Embassy i imam zakazano za 4. septembar razgovor. Rok je do 30. septembra 2012. Sta ti tu nije jasno? :) Hvala Nedim! Moze Vesni :)

Stevan
29.08.2012, 09:16
Blgis se tebi! Jel mogu ja da ti budem zena? Vencacemo se pre ambasade :wtf: Mozeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeee ahahahahha :grin:

oskark
29.08.2012, 10:08
pa da, ti spadas jos u 2012 generaciju. samo nemoj puno da se radujes. vec je kraj fiskalne godine. u svakom slucaju ocekujemo da nam se javis dal si dobio i kako je prosao interview.

Milosdv
29.08.2012, 18:06
Pa šta si čekao do sada, što se nisi registrovao ranije.
I mene si bacio u rebus. Ti iz vedra neba, dajte adresu, dajte "mladu" :;D: ovo ono...

Objasniš malo situaciju detaljnije, napišeš kad si izvučen, kakve veze imaju godine, važno je da si ti spreman.

Nadam se da će ti neko izaći u susret.
Pozdrav pa javi kako je prošlo :grin:

Photographer
29.08.2012, 18:46
Nikada nije dodeljeno svih 50 000 viza tako da nemas brige sto se toga tice, ako je sve uredu sa dokumentima.

zvercica
29.08.2012, 20:20
Sve je islo preko lutrije, poslao sam pismo u Kentaki, vratili su mi pismo, odradio sam lekarski, i kontaktirao sam US Embassy i imam zakazano za 4. septembar razgovor. Rok je do 30. septembra 2012. Sta ti tu nije jasno? :) Hvala Nedim! Moze Vesni :)

Bas me interesuje koji ti je CN? Dakle, ako si iz generacije DV2012 ili si imao niži broj pa si odložio viziranje ili imaš jako visok broj čim ti je intervju zakazan bukvalno pred sam kraj fiskalne godine. Ako ti nije problem napiši nam, naravno, u formi npr22xxx.

U svakom slučaju srećno :;D:

Stevan
29.08.2012, 23:58
CN: 2012EU0001XXXX :grin: Bio sam zauzet sto se tice te dokumentacije pa sam se kasno prijavio na forum.. Nista, 4og septembra Vam pisem kako je prosao intervju, sta su me pitali itd. :grin: Hvala

Milosdv
30.08.2012, 11:55
CN: 2012EU0001XXXX :grin: Bio sam zauzet sto se tice te dokumentacije pa sam se kasno prijavio na forum.. Nista, 4og septembra Vam pisem kako je prosao intervju, sta su me pitali itd. :grin: Hvala

Imas temu intervju ambasada http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=5
možeš da pročitaš šta će da te pitaju i šta su ljudi nosili od dokumentacije.

Stevan
07.10.2012, 12:34
Sportski pozdrav, ljudi.. Potreban mi je savet. Dobio sam vizu, i odlucio sam da idem u Chicago, samo nisam upoznat sa vremenom tamo, pa bih voleo da mi neko kaze kada bi bilo najbolje da odem, sada pocetkom novembra, ili sledece godine pocetkom marta (posto do tada imam rok da izadjem iz Srbije)?

oskark
07.10.2012, 13:44
Sportski pozdrav, ljudi.. Potreban mi je savet. Dobio sam vizu, i odlucio sam da idem u Chicago, samo nisam upoznat sa vremenom tamo, pa bih voleo da mi neko kaze kada bi bilo najbolje da odem, sada pocetkom novembra, ili sledece godine pocetkom marta (posto do tada imam rok da izadjem iz Srbije)?

Pa u uporedjenjusa proslom godinom, zima ume da bude VEOMA neprijateljski nastrojen tamo. Bar sto se sneznih padavina tice.

Stevan
29.10.2012, 18:11
Alooo bree, trazim nekog s kim bih se mogao sprijateljiti u Chicagu, u martu sl godine kada budem stigao.. Ima li takvih? Bice mi potreban prijatelj/prijateljica posto dolazim sam, a imam 21 god. jos sam mlad i neiskusan.

oki9
29.10.2012, 19:58
Alooo bree, trazim nekog s kim bih se mogao sprijateljiti u Chicagu, u martu sl godine kada budem stigao.. Ima li takvih? Bice mi potreban prijatelj/prijateljica posto dolazim sam, a imam 21 god. jos sam mlad i neiskusan.

obzirom da si ovaj post poceo sa ALOOO BREEE, sigurna sam da će ti se mnogi divni i dragi ljudi javiti :)
Aj malo suptilnije..mozda ti se posreci :)
pozdrav

Stevan
29.10.2012, 20:09
Sala - zabava bukvalisto :grin: :grin::grin: :grin:

curlika
29.10.2012, 20:33
Alooo bree, trazim nekog s kim bih se mogao sprijateljiti u Chicagu, u martu sl godine kada budem stigao.. Ima li takvih? Bice mi potreban prijatelj/prijateljica posto dolazim sam, a imam 21 god. jos sam mlad i neiskusan.

Stevane, rece da si mlad. Pa kad je tako malo se nauci lepom ponasanju. Trebace ti i za USA kad odes. "Aloo bree" ja prevodim u stilu "cuj konju" a to nije sala druze moj mladi. Pogotovo kad nesto od nekog ocekujes.

lafayette
29.10.2012, 21:24
@curlika: "Aloo bree" ja prevodim u stilu "cuj konju" a to nije sala druze moj mladi.

:udri: Bravoo za pojasnjenje :w00t: baš me zasmeja :bravo:

Stevan
29.10.2012, 22:32
To sto sam napisao to je sala, a to sto Vi shvatate za ozbiljno, to nije moja stvar. Ovde izgleda nema mesta da se nasali,a? Tacno su mi ljudi davali savete da se najmanje uzdam u ''svoje'' ljude, eto to se i sada videlo... Trazite najmanju gresku da bi napadali nekoga. Smesni ste. Ako neko zeli da se upozna po mom dolasku u Chicago i ako neko razume da se sali, neka mi se javi stevangnjatovic@yahoo.com http://www.facebook.com/stevan.gnjatovic

oki9
29.10.2012, 23:51
au Stevane sine, vidi se da si mlad...drčan i spreman kako samo tako mlad i možeš biti...aj pošto smo mi smešni i tačno su ti ljudi rekli kako treba da se kloniš od svojih...čemu cela ova diskusija?
ja tebi stvarno želim sreću, i zaista bih volela da nađeš silne drugare i drugarice pre nego što odeš tamo, jer će ti biti lakše za početak u novom svetu.

No, poslušaj savet, besplatno je, smiri se malo, nemoj odmah međ rogove i bahato, :pucpuc2: neko ne kapira tvoju šalu :wtf: isto kao što i ti nećeš skapirati dobronameran savet..

Izgleda da je bar troje ljudi tvoju šalu shvatilo kako ne treba...pa sad, ako tako pogledamo, možda je šala ispalaglupa?
Nije bitno, da smo mi svi živi i zdravi biće to ok :ziveli2:

redovnica
30.10.2012, 07:07
To sto sam napisao to je sala, a to sto Vi shvatate za ozbiljno, to nije moja stvar. Ovde izgleda nema mesta da se nasali,a? Tacno su mi ljudi davali savete da se najmanje uzdam u ''svoje'' ljude, eto to se i sada videlo... Trazite najmanju gresku da bi napadali nekoga. Smesni ste. Ako neko zeli da se upozna po mom dolasku u Chicago i ako neko razume da se sali, neka mi se javi stevangnjatovic@yahoo.com http://www.facebook.com/stevan.gnjatovic


Pogledaj sobe, trazi cimera. Mislim posto si mlad i nemas nikoga nebi trebao biti problem. Koliko sam vidjela jeftinija ti opcija, vec imas net u stanu, uglavnom. A i cimera ili vise njih da te uvedu u americki nacin zivota. Po meni je to nekako naj opcija

Stevan
30.10.2012, 12:18
Pogledaj sobe, trazi cimera. Mislim posto si mlad i nemas nikoga nebi trebao biti problem. Koliko sam vidjela jeftinija ti opcija, vec imas net u stanu, uglavnom. A i cimera ili vise njih da te uvedu u americki nacin zivota. Po meni je to nekako naj opcija

Hvala mnogo na savetu. Potrudicu se, ali mislim da je to malo tesko izvesti (naci cimera) odavde (iz Srbije). Pokusacu, mogu samo da budem na dobitku. Hvala jos jednom!

MiCemoProbati
30.10.2012, 21:58
[QUOTE=oki9;33232]obzirom da si ovaj post poceo sa ALOOO BREEE, sigurna sam da će ti se mnogi divni i dragi ljudi javiti :)

Ha ha, e upravo sam i ja to pomislio :grin:

Pedja_1003
29.11.2012, 15:30
Postoji vec tema ''Chicago'' ali je malo neaktivna a i razgovor ide u nekom drugom smeru. Poenta otvaranja ''Chicago 2013'' je da ovde pisu ljudi koji planiraju da novu stranicu u svom zivotu zapocnu upravo tamo. Uvek je lakse kad imas nekog uz sebe, tako da svi koji planirate zivot u Chicagu na neki malo duzi period ukljucite se. Kad, s kim, koliko, gde, sta..
Ja i drug planiramo u Chicago vec od Maja, zaradimo potreban kes da upisemo auto skolu kako bi dobili dozvolu za kamion, pa da polako krenemo sa pravljenjem ozbiljne love. Kljucna stvar da se odlucim za ovo je pronalazenje Hrvatske auto skole u Chicagu gde su svi instruktori Srbi i Hrvati. Uzdravlje

jelkanish
29.11.2012, 18:16
dobra ti je to ideja sa tom hrvatskom auto skolom,jos ako ima ko dalje da ti pomogne,super.
koliko vidim obicni smrtnici koji nisu iT uglavnom idu za pocetak da budu kamiondzije..paja i jare.

petrojka1980
30.11.2012, 18:13
Evo da se prijavim ja kao potenicjalni kandidat za odlazak u Chicago. Posto sam ja iz IT odseka, mislim da ipak necu da idem u kamiondzije mada znam da extra zaradjuju ali je naporno i 6 meseci si na putu tj u kamionu. Ne verujem da cu odmah naci posao u IT-ju, ali daj sta das dok moze od toga da se pristojno zivi :grin:

mijan
30.11.2012, 19:24
Da li postoji takva auto skola? Da li imate neki link ili vise informacija o toj auto skoli da mozemo videti cene, uslove i slicno.

Magelan
30.11.2012, 19:38
Baci pogled na temu "Trucking in USA". Napisao sam sve tamo.

chicagopn
07.12.2012, 14:01
Postoji vec tema ''Chicago'' ali je malo neaktivna a i razgovor ide u nekom drugom smeru. Poenta otvaranja ''Chicago 2013'' je da ovde pisu ljudi koji planiraju da novu stranicu u svom zivotu zapocnu upravo tamo. Uvek je lakse kad imas nekog uz sebe, tako da svi koji planirate zivot u Chicagu na neki malo duzi period ukljucite se. Kad, s kim, koliko, gde, sta..
Ja i drug planiramo u Chicago vec od Maja, zaradimo potreban kes da upisemo auto skolu kako bi dobili dozvolu za kamion, pa da polako krenemo sa pravljenjem ozbiljne love. Kljucna stvar da se odlucim za ovo je pronalazenje Hrvatske auto skole u Chicagu gde su svi instruktori Srbi i Hrvati. Uzdravlje



Deste Srbende,postoji skola kako ne postoji Alamo trucking school na 47 st u Chicagu izgooglajte vlasnik je ili hrvat ili neki Jagodinac nisam siguran, ja nisam kod njih polagao ali prvo sam kod njih otisao, ali mi je bilo daleko nekih 20 milja od mene pa nije lako raditi i ici u skolu svakog dana.Ja sam svoj CDL dobio u drugoj skoli Progresive,upoznao na aerodromu vozaca rumuna koji je instruktor u toj skoli a igrom slucaja nasao se i nas instruktor tamo Andrija decko iz Ivanjice.CDL je sada povoljan mislim da je oko 1800$ za 160 sati.
nadam se da sam vam pomogao.
Ja inace radim lokal oko O'hare aerodroma pick up and delivery radimo cargo
pa ako vas jos nesto zanima pitajte ljudi tu smo da pomognemo,ziveli

chicagopn
07.12.2012, 14:05
evo i linkova


http://www.alamotruckdrivingschool.com/index.htm


ovo je moja skola pazi sad ima jos jedan nas instruktor kod njiih nisam znao

http://www.cdltruck.com/staff.html

Sacipko
07.12.2012, 17:20
Mene zanima, posto je takvo radno vreme, koliko je slobodnih dana u mesecu? Jer kada si sam, zabole te kada ce i da li ce biti slobodnih dana, ali kada si sa porodicom drugacije je...

mijan
07.12.2012, 17:30
Svakako to i nas ostale zanima. Da li znas da li su ljudi oko tebe nakon polaganja za vozaca relativno lako pronasli posao? Da li porodicni ljudi mogu pronaci neki lokalni posao vozaca gde ce imati vise vremena za porodicu? Koliko je placen posao koji radis i slicna pitanja? Prenesi nam realno ono sto znas kakva god da je istina da znamo realno stanje.

chicagopn
08.12.2012, 06:25
Svakako to i nas ostale zanima. Da li znas da li su ljudi oko tebe nakon polaganja za vozaca relativno lako pronasli posao? Da li porodicni ljudi mogu pronaci neki lokalni posao vozaca gde ce imati vise vremena za porodicu? Koliko je placen posao koji radis i slicna pitanja? Prenesi nam realno ono sto znas kakva god da je istina da znamo realno stanje.


Pa ovako kad odes u skolu imas tamo dolaze ti oni recruiters i nude ti posao dok sam ja bio dolazili su iz 4-5 kompanija tako da mozes da dobijes posao pre nego CDL .E sad kakav posao? uglavnom su to velike kompanije Schneider.Swift,CR England,Maverick..... oni uvek traze vozace ali nema kod njih leba za njih ste samo broj i nista vise.Te kompanije placaju odprilike 0.30-038 centi start. po meni najbolji je bio Maverik od svih njih dosao je tip vozac koji ima 4000 000 milja u kamionu oni voze fletbedove i placaju start 0.40c
ali nije vam nuzda da vam oni odvaljuju bubrege ako ste za over the roaad imate dosta nasih za koje mozete voziti po izlasku iz skole za oko 0,40 do 0,48 centi ali opet pamet u glavu sa nasima nije bas lako.
Citam ovde da ljudi pisu 3000 do 3500 milja nedeljno puta 0,45 centi je nekih grubo 1500$ imajte na umu da su 3200 milja 5200 km nedeljno, neznam da li imate viziju kolko su 5200km tako da to nije lak posao ni malo.
Za lokalni posao nije lako svi ama bas svi traze bar godinu dana experience (iskustvo) a iskustvo treba negde zaraditi, pa opet se moramo vratiti na over the road.
lokalni posao se placa po satu, satnica zavisi od vaseg iskustva i od vase srece odprilike krece se od 13-25 $ zavisi od kompanije. ako imate hazmat endorsment to je ko nezna poseban test za prevoz opasnih materija koji se polaze posle CDL-a kosta 5$, sa hazmat, ko ima bi trebalo biti jos jedan dolar ekstra po satu .otvorite craiglist.com nadjite pretragu za chicago idite na jobs pod direktorijum transportation videcete koji se poslovi nude i koliko se placaju.
Nema sta da se lazemo pocetak ovde nije lak svi ljudi koji dolaze ovde pocinju od nule a mozda i iz minusa tako da pamet u glavu.
Ja cu vam ispricati moju situaciju nadam se da nisam dosadan a kome god mogu da pomognem ja cu mu pomoci koliko mogu i ono sto mogu.
Ja vozim za jednu relativno mladu kompaniju kad sam poceo imali smo 6 kamiona sad imamo oko 30 bilo je nas 10 vozaca sad nas je 50 radimo sve 3 smene znaci 24 sata ,moje radno vreme je od 17:00 pa dokle ima posla odprilike do 5:00 ujutru takav je taj lokalni posao oko aerodroma nikad se nezna.Neki dan je da pogines od posla a neki dan uzivancija nista pokupim 2 palete za 8 sati kad je slow sto se kaze. najgori dani oko aerodroma kamionom su subota i ponedeljak .
Posto sam ja sa ovom kompanijom 2 godine radim nocnu smenu imam hazmat ja imam 20$ po satu naravno imam cist rekord bez tiketa bez havarija na kamionu kompletno cist .Imamo vozace koji rade za 12$ po satu to su ljudi koji imaju kaznene tikete, prebrza voznja ili sta vec i imaju stetu sa kamionom.
Slobodan sam petak ,subota i nedelja stim sto u nedelju moram da odradim jednu turu nekih 30milja od aerodroma koju zavrsim za 4-5 sati moram da sacekam dok istovare za to mi plate 8 sati flet. i onda krecem ponedeljak od 17:00 nije lose ne zalim se imam dosta vremena za familiju.

Ja sam poceo na aerodromu kao viljuskarista radio sam za Lufthansu,taj posao je placen 10$ po satu a radi se do iznemoglosti tu sam upoznao mog danasnjeg gazdu on me je zavoleo kao coveka naravno i ponudio mi da radim za njega,znaci treba vam bar malo sreca kad budete dosli ovde i naravno upornost.
Da ponovim opet nije lak put treba to sve realizovati ali samo upornost i nikako ne odustajte od vase namere.
Hocu napomenuti da kad dobijete CDL vi se ovde tretirate kao profesionalni vozac imate beneficije od vaseg osiguranja za auto uzivate popust.
Policija zna da su ovde vozaci mucne duse tako da nikada necete biti zaustavljeni osim ako na ogranicenju pise 55 milja a vi vozite 65 i preko ,sve do 10milja preko ogranicenja tolerisu nemojte se majmunisati i cuvajte vas CDL.Kazna za razgovor ili kucanje poruka na mobilnom telefonu u toku voznje kamiona je 2750$ tako da pamet u glavu nisam cuo da je neko platio ali to je od ove godine na snazi.
Kazne se racunaju i direktno uticu na vas CDL i ako dobijete tiket u autu tipa brza voznja imajte to u glavi jer ste vi profesionalac na putu nema veze bilo i sa biciklom.
Eto ako sam nesto ispustio podsetite me vrlo rado cu vam reci sve sto znam .

mijan
08.12.2012, 08:43
Svaka ti cast za odgovor. Nisi dosadan jer mnogo ljudi trazi bas takve informacije iz prve ruke od nekoga ko se time bavi.

jovke
08.12.2012, 12:55
Pa ovako kad odes u skolu imas tamo dolaze ti oni recruiters i nude ti posao dok sam ja bio dolazili su iz 4-5 kompanija tako da mozes da dobijes posao pre nego CDL .E sad kakav posao? uglavnom su to velike kompanije Schneider.Swift,CR England,Maverick..... oni uvek traze vozace ali nema kod njih leba za njih ste samo broj i nista vise.Te kompanije placaju odprilike 0.30-038 centi start. po meni najbolji je bio Maverik od svih njih dosao je tip vozac koji ima 4000 000 milja u kamionu oni voze fletbedove i placaju start 0.40c
ali nije vam nuzda da vam oni odvaljuju bubrege ako ste za over the roaad imate dosta nasih za koje mozete voziti po izlasku iz skole za oko 0,40 do 0,48 centi ali opet pamet u glavu sa nasima nije bas lako.
Citam ovde da ljudi pisu 3000 do 3500 milja nedeljno puta 0,45 centi je nekih grubo 1500$ imajte na umu da su 3200 milja 5200 km nedeljno, neznam da li imate viziju kolko su 5200km tako da to nije lak posao ni malo.
Za lokalni posao nije lako svi ama bas svi traze bar godinu dana experience (iskustvo) a iskustvo treba negde zaraditi, pa opet se moramo vratiti na over the road.
lokalni posao se placa po satu, satnica zavisi od vaseg iskustva i od vase srece odprilike krece se od 13-25 $ zavisi od kompanije. ako imate hazmat endorsment to je ko nezna poseban test za prevoz opasnih materija koji se polaze posle CDL-a kosta 5$, sa hazmat, ko ima bi trebalo biti jos jedan dolar ekstra po satu .otvorite craiglist.com nadjite pretragu za chicago idite na jobs pod direktorijum transportation videcete koji se poslovi nude i koliko se placaju.
Nema sta da se lazemo pocetak ovde nije lak svi ljudi koji dolaze ovde pocinju od nule a mozda i iz minusa tako da pamet u glavu.
Ja cu vam ispricati moju situaciju nadam se da nisam dosadan a kome god mogu da pomognem ja cu mu pomoci koliko mogu i ono sto mogu.
Ja vozim za jednu relativno mladu kompaniju kad sam poceo imali smo 6 kamiona sad imamo oko 30 bilo je nas 10 vozaca sad nas je 50 radimo sve 3 smene znaci 24 sata ,moje radno vreme je od 17:00 pa dokle ima posla odprilike do 5:00 ujutru takav je taj lokalni posao oko aerodroma nikad se nezna.Neki dan je da pogines od posla a neki dan uzivancija nista pokupim 2 palete za 8 sati kad je slow sto se kaze. najgori dani oko aerodroma kamionom su subota i ponedeljak .
Posto sam ja sa ovom kompanijom 2 godine radim nocnu smenu imam hazmat ja imam 20$ po satu naravno imam cist rekord bez tiketa bez havarija na kamionu kompletno cist .Imamo vozace koji rade za 12$ po satu to su ljudi koji imaju kaznene tikete, prebrza voznja ili sta vec i imaju stetu sa kamionom.
Slobodan sam petak ,subota i nedelja stim sto u nedelju moram da odradim jednu turu nekih 30milja od aerodroma koju zavrsim za 4-5 sati moram da sacekam dok istovare za to mi plate 8 sati flet. i onda krecem ponedeljak od 17:00 nije lose ne zalim se imam dosta vremena za familiju.

Ja sam poceo na aerodromu kao viljuskarista radio sam za Lufthansu,taj posao je placen 10$ po satu a radi se do iznemoglosti tu sam upoznao mog danasnjeg gazdu on me je zavoleo kao coveka naravno i ponudio mi da radim za njega,znaci treba vam bar malo sreca kad budete dosli ovde i naravno upornost.
Da ponovim opet nije lak put treba to sve realizovati ali samo upornost i nikako ne odustajte od vase namere.
Hocu napomenuti da kad dobijete CDL vi se ovde tretirate kao profesionalni vozac imate beneficije od vaseg osiguranja za auto uzivate popust.
Policija zna da su ovde vozaci mucne duse tako da nikada necete biti zaustavljeni osim ako na ogranicenju pise 55 milja a vi vozite 65 i preko ,sve do 10milja preko ogranicenja tolerisu nemojte se majmunisati i cuvajte vas CDL.Kazna za razgovor ili kucanje poruka na mobilnom telefonu u toku voznje kamiona je 2750$ tako da pamet u glavu nisam cuo da je neko platio ali to je od ove godine na snazi.
Kazne se racunaju i direktno uticu na vas CDL i ako dobijete tiket u autu tipa brza voznja imajte to u glavi jer ste vi profesionalac na putu nema veze bilo i sa biciklom.
Eto ako sam nesto ispustio podsetite me vrlo rado cu vam reci sve sto znam .
S obzirom da Midwest ima jaku zimu sa puno padavina kako je biti vozac u zimskim uslovima? Da li se manje radi pa i manje zaradi? Kakva je bezbjednost na putu, uslovi rada? Kazi nam nesto o funkcionisanju i mogucnostima za posao u zimskom periodu.

chicagopn
08.12.2012, 13:41
S obzirom da Midwest ima jaku zimu sa puno padavina kako je biti vozac u zimskim uslovima? Da li se manje radi pa i manje zaradi? Kakva je bezbjednost na putu, uslovi rada? Kazi nam nesto o funkcionisanju i mogucnostima za posao u zimskom periodu.


pa sve je guzva do nove godine radi se punom parom posle NG bude malo slow ali to zavisi od kompanije neke recimo rade punom parom 365 dana u godini.Moja radi dosta dobro preko cele godine .Ma ne brini ovde za posao kad dobijes CDL ako hoces da radis mozes da radis 24 sata ovde je kapitalizam na snazi.
Inace uslovi za voznju opet da ponovim ja nisam OTR vozac ja sam lokal sa nekim turama do 50milja oko chicaga uslovi su slicni kao u Srbiji nije mnogo bolje ciste auto put koliko mogu, kada ono bas pada sneg ne cisti niko nista posebno nocu.krecu sa ciscenjem oko 4-5 sati izjutra .Auto puteve i tako i tako ove sporedne uzas Serbian style inace ne koriste kamencice nego se baca cista so.

Za one ko nezna Americki kamioni po meni su blagi uzas mi odnosno evropa im bezimo u kamionskoj industriji za jedno min 20godina.
Ovde su svi njihovi kamioni sa fulerovim menjacem odnosno bez sihrona u skoli se saltuje sa duplim kvacilom na 1700rpm cudno ali je tako ko je vozio rabu ,roman,i fapa iz 75 godine on zna sta je fuler menjac.
Tako da nebi bilo lose ako nadjete neku staru rabu da probate malo kako to izgleda.Kad izadjete iz skole gazda ili ko vec ce vas testirati kako vozite i bice mu mrsko ako saltujete sa duplim kvacilom ,u stvarnom svetu ovi kamioni se saltuju bez kvacila ,kvacilo je samo da krenete i da stanete.Najvise ima Volvoa,freightlinera i International svi sa istim menjacem.
Naravno nadje se i po neki automatik ali retko gde.

Prikolice nemaju ceradu kao kod nas nego su zatvorenog tipa sa dupla vrata odpozadi, svuda se parkira na dok, to odprilike izgleda ovako:

http://www.youtube.com/watch?v=LAl9eq0VNaM

vidite ovaj tip je OTR vozac oni uvek imaju poteskoca kad je bekapovanje u pitanju do mi lokalni to radimo iz ruke zasto,jer mi u toku dana ovo radimo bar jedno 10 puta i druga stvar vozimo day cab kamione koji nemaju ovu spavacu sobu iza :).Naravno niko nije rodjen sa ovom vestinom parkiranja ovo je cisto iskustvo i praksa koje se stice kad krenete u ovaj posao.
Savet nikad ne zurite u ovome ako niste sigurni,ne obracajte paznju na druge vozace ako vam sviraju i pozuruju imate svo vreme ovoga sveta,ako niste sigurni izadjite slobodno iz kamiona i pogledajte kakva vam je situacija odpozadi, nema zurbe jer ako puknete neciji retrovizor ili kamion ili cak prikolicu mora se zvati policija da urade report naravno insurance ce platiti troskove a vi ce te dobiti rekord sto nije dobro za dobijanje sledeceg posla, upamtite ovo.


Tako ljudi drago mi je sto mogu da vam pomognem i olaksam malo ,da imate neku viziju,ja nisam ni ovo imao kad sam pocinjao.

pozdrav

vele
08.12.2012, 18:51
pa sve je guzva do nove godine radi se punom parom posle NG bude malo slow ali to zavisi od kompanije neke recimo rade punom parom 365 dana u godini.Moja radi dosta dobro preko cele godine .Ma ne brini ovde za posao kad dobijes CDL ako hoces da radis mozes da radis 24 sata ovde je kapitalizam na snazi.
Inace uslovi za voznju opet da ponovim ja nisam OTR vozac ja sam lokal sa nekim turama do 50milja oko chicaga uslovi su slicni kao u Srbiji nije mnogo bolje ciste auto put koliko mogu, kada ono bas pada sneg ne cisti niko nista posebno nocu.krecu sa ciscenjem oko 4-5 sati izjutra .Auto puteve i tako i tako ove sporedne uzas Serbian style inace ne koriste kamencice nego se baca cista so.

Za one ko nezna Americki kamioni po meni su blagi uzas mi odnosno evropa im bezimo u kamionskoj industriji za jedno min 20godina.
Ovde su svi njihovi kamioni sa fulerovim menjacem odnosno bez sihrona u skoli se saltuje sa duplim kvacilom na 1700rpm cudno ali je tako ko je vozio rabu ,roman,i fapa iz 75 godine on zna sta je fuler menjac.
Tako da nebi bilo lose ako nadjete neku staru rabu da probate malo kako to izgleda.Kad izadjete iz skole gazda ili ko vec ce vas testirati kako vozite i bice mu mrsko ako saltujete sa duplim kvacilom ,u stvarnom svetu ovi kamioni se saltuju bez kvacila ,kvacilo je samo da krenete i da stanete.Najvise ima Volvoa,freightlinera i International svi sa istim menjacem.
Naravno nadje se i po neki automatik ali retko gde.

Prikolice nemaju ceradu kao kod nas nego su zatvorenog tipa sa dupla vrata odpozadi, svuda se parkira na dok, to odprilike izgleda ovako:

http://www.youtube.com/watch?v=LAl9eq0VNaM

vidite ovaj tip je OTR vozac oni uvek imaju poteskoca kad je bekapovanje u pitanju do mi lokalni to radimo iz ruke zasto,jer mi u toku dana ovo radimo bar jedno 10 puta i druga stvar vozimo day cab kamione koji nemaju ovu spavacu sobu iza :).Naravno niko nije rodjen sa ovom vestinom parkiranja ovo je cisto iskustvo i praksa koje se stice kad krenete u ovaj posao.
Savet nikad ne zurite u ovome ako niste sigurni,ne obracajte paznju na druge vozace ako vam sviraju i pozuruju imate svo vreme ovoga sveta,ako niste sigurni izadjite slobodno iz kamiona i pogledajte kakva vam je situacija odpozadi, nema zurbe jer ako puknete neciji retrovizor ili kamion ili cak prikolicu mora se zvati policija da urade report naravno insurance ce platiti troskove a vi ce te dobiti rekord sto nije dobro za dobijanje sledeceg posla, upamtite ovo.


Tako ljudi drago mi je sto mogu da vam pomognem i olaksam malo ,da imate neku viziju,ja nisam ni ovo imao kad sam pocinjao.

pozdrav
Svaka cast za tekst i za nesebicnu pomoc. Pisi nam o svojim iskustvima na poslu i u Chicagu kada budes imao vremena

chicagopn
19.12.2012, 13:27
Chicago jos uvek bez snega a nadamo se da ga nece ni biti.Svoje trucking storis cemo prebaciti u trucking a ovde cemo pisati o Chicagu.
ZVelika je euforija o kraju sveta sada u petak ljudi su poludeli ja nemam sa tim problema.

highvoltage84
22.12.2012, 20:42
Inace,avatar slika ti je lepa,objekat iz Milenijum parka koji je jako lep i ispod tog cuda masa ljudi i dece koji se ogledavaju i slikaju svoju repliku.Tada kad sam bio,u medjuvremenu su pripremali otvaranje klizalista koji se nalazi odmah ispod tog balkona i kad su ga otvorili masa je nagrnula ko luda,pogled na jezero divota,sve u svemu grad je san snova i prelep je ali skup za zivot...

Magelan
22.12.2012, 20:58
Chicago jeste skuplji od Indijane, ali je u odnosu na ostale americke metropole mnogo jeftiniji...

Samo rente su skoro duplo jeftinije nego u NYC ili LA, o nekim drugim stvarima da i ne govorim...

Posle 3 pune godine u CHGO, mogu definitivno da ga preporucim za pocetak. Super je za nasu ekipu koja je tanka sa engleskim, a koji (kao sto vec rekoh u drugoj temi) nije nesto preterano ni potreban za zivot ovde. Za skolovaniju ekipu, postoje mnooogo bolji gradovi sa neuporedivo vise mogucnosti.

Isto tako, nasa zajednica ovde je preplavljena polusvetom koji se ne moze uvek ni zaobici. Pomisli covek da je pobegao iz Srbije, a onda shvati da su nasi ovde gori nego po najgorim srpskim selendrama i sama imigracija gubi smisao (bar se ja tako ovde osecam).

Klima je nezgodna. Zime preduge i hladne, vetar shiba kao lud...

Da sam se navikao, na grad jesam, na ljude - ne bas... Da ce mi biti tesko kad se budim selio - nece definitivno :;D:

Amra Huric
22.12.2012, 23:43
Moja destinacija - Chicago - bi bila iz razloga zato sto imam dosta rodbine tamo, voljni su mi pomoci oko nekih mojih planova koje imam vec evo 2 godine. Imala bih za pocetak odmah obezbijedjen posao u kuhinji ili konobarisanje, jer suprug moje rodice ima svoj restoran, kako bih si mogla zaraditi za college koji zelim tamo upisati.
Sto se tice toga da je klima ruzna, duge zime bla bla nije mi problem jer sam 8 godina zivila u njemackoj i to bas gdje je najtoplije ljeto 32`C i traje maksimum od maksimuma 2 i pol do 3 mjeseca a ostalo sve kisa, snijek i debela zima.

Et sve spremno, samo jos cekam u maju "congrats, you are one of the random selectees bla bla" :papa:

valjda bude sta, treca sreca - nadam se :udri:

highvoltage84
24.12.2012, 07:38
Cikago jeste skuplji od Indijane i to neuporedivo,sta ja mogu ovde da napravim za godinu dana to i Cikagu ne bih za najmanje 2 i po godine,e sad sto se tice rente u odnosu na skuplje gradove ne znam,ali covek kod koga sam ja sedeo par dana ima svoju "zgradicu" i izdaje 2 apartmana,samo jedna soba i kupatilo,a mislim da kuhinju i prostoriju sa masinama za pranje vesa ta 2 apartmana dele,plus nigde garaze itd. ...iznamljuje za 850$ meni kendla stade u grlo samo sto se nisam zadavio,a ja u Franklinu za 715$ ogromna garaza za 2 auta,velika kuhinja,veliki dnevni boravak 2 sobe,2 kupatila i tu par jos garderobera i ostava...ali Cikago je Cikago,a Franklin je ni mrvica od njega.
Sve u svemu grad je fantazija,avenije ogromne,dugacke,prepune ali voznja po njima PAKAO :),uvek se ljudi setaju,a i mene dosta podseca na velike evrospke gradove nije ko ovaj Indianapolis samo oko strogog centra ima sta da vidis,a odmah iza Lucas Oil stadiuma odjednom kao da si se naso u horor filmu mada i u Indy-ju ima lepih mesta i sto jos zameram, koliko sam ljudi u Cikagu video nedeljom, toliko u Indy nisam ni na nijedan dan...

Magelan
24.12.2012, 09:25
Cikago nedeljom pun ljudi? To mora da je bila neka utakmica ili neki veci dogadjaj :grin: Cikago je osim petkom i subotom posle 7 uvece pust s izuztekom Lakeview-a, a i tamo je "zivost" ogranicena na nekih 7-8 blokova na Halsted-u i Broadway-u.

Kapiram da je CHGO zivlji od Indy, ali se ni jedan ni drugi ne mogu porediti sa NYC. Recimo meni da je tvoja paralela Indy-CHGO u mom slucaju CHGO-NYC i bas me te puste ulice cim padne mrak nerviraju, dok je u NYC zivo 24 sata :;D:

highvoltage84
25.12.2012, 04:32
Dobro, u poredjenju sa Indy je pun,mada su i na taj dan Bears-i igrali :)...znaci preporucujes NY,ok malo je dalje ali nista nije nedostizno.

Magelan
25.12.2012, 05:08
Apsolutno dostizno - sve sto dovoljno jako zelimo se i ostvari :)

Malo je gradova u USA koji su "zivi" po nasem srpskom kriterijumu. NYC, SF, Las Vegas, Miami... To je ono sto sam ja video i mogu da kazem da bih mogao da zivim u tim gradovima jer mi odgovara ta energija.

Midwest je nekako po default-u "mrtav", ulice zamru cim padne mrak ili vec oko 7 u letnjim mesecima, a mi na to nismo navikli. U NYC je prepuno ljudi, nevezano za to koje je doba dana ili godine, da li je suncano, pada kisa ili sneg. CHGO je poprilicno uspesna kopija NYC-a, mnogo cistija kopija (izuzimam getovine koji zauzimaju danas skoro 70% grada), ali u svom tom kopiranju CHGO nije uspeo da iskopira taj "vibe"...

@hihgvoltage84
Ako nisi do sada bio u NYC, kad budes slobodan neki vikend mozes i autom do NYC-a, to je od tebe nekih 11 sati voznje. Uzmes neki motel u Bronx-u blizu linije metroa (recimo nesto u Riverdale-u koji je siguran hood u Bronx-u, blizu je autoputeva koji vode ka Midwest-u, a opet nisi u New Jersey i ne moras da razmisljas kako ces preko reke), to nije skupo a imaju parking i krenes u obilizak metroom. Siguran sam da ce ti se svideti, a onda ce ti svi ovi gradovi i gradici po Midwest-u izgledati smesno :;D:

Stevan
16.01.2013, 18:33
Imam jedno pitanje.. Da li ima u Chicagu fudbalskih klubova, srpskih, americkih (odnosi se na evropski fudbal, tipa sto igra Cristiano Ronaldo i sl.)?

Magelan
16.01.2013, 20:40
Ove vece "domace" (Istocna Evropa) trucking kompanije imaju svoje fudbalske timove. Znam da cesto prave turnire.

Van toga - verovatno ima jos nesto ali ja za to ne znam.

Hertzog
16.01.2013, 21:54
Imas Chicago Fire, igraju u MLS ligi... To je kao NBA u kosarci... Kod njih ne ispadaju klubovi nego igraju NBA sistem, igras sezonu i onda playoff

http://www.chicago-fire.com

Tijeri Anri igra za New York, a Bekam za LA Galaxy... uglavnom poznati fudbaleri odu na zalasku karijere da igraju u USA

Stevan
16.01.2013, 22:07
Hvala! Cuo sam da se u Americi ne igra dobar fudbal, ali opet ne mogu odma u Fire-se :) Mislio sam kada dodjem u Chicago prvo u neki manje poznat klub. Ajde ako neko zna, ili kojim slucajem igra, neka se javi. Obilazicu forum

ZeljkoUSA
17.01.2013, 01:11
Hvala! Cuo sam da se u Americi ne igra dobar fudbal, ali opet ne mogu odma u Fire-se :) Mislio sam kada dodjem u Chicago prvo u neki manje poznat klub. Ajde ako neko zna, ili kojim slucajem igra, neka se javi. Obilazicu forum

Evo ga neki klub pa mozes i da ih kontaktiras http://unitedserbschicago.org/index.php

Pedja_1003
17.01.2013, 04:54
Da li je istina da od ove godine ne postoji mogucnost da se izvade dokumenta na 5 god. kao sto je bio slucaj do sad? :blink:

Magelan
17.01.2013, 10:02
Pa pitao si to vec u temi "Trucking in USA":

Zamolio bih ljude posto vidim da ima vas koji vozite ili ste vozili i koji imate dosta informacija. Idem drugi put u USA za nekih 4-5 meseci. Zelim da vozim kamione i zaradim lepo, za pocetak cu svakako neki drugi posao. Recite mi koja je procedura sto se tice prvo dobijanja dozvole, koje kompanije su dobre (redovno placaju, imaju normalne kamione, daju malo vise po predjenoj milji)..? Zaista zelim da vozim, tako da bi mi svaka informacija dobrodosla.


Ovo je bio moj odgovor:

Moglo je i sa J1, H2B, P3, B1 (pod uslovom da je osoba od ranije imala SSN) do septembra...

U septembru je procedura poostrena i ovim kategorijama ne-imigranata se dokumenta izdaju samo ukoliko dokazu da su u USA legalno proveli 6 meseci i da imaju dokument koji pokazuje da ce u USA ostati legalno jos 12 meseci a ni jedna od gore pomenutih kategorija ne zadovoljava taj kriterijum.

Za celu ovu situaciju su zasluzni bas nasi sa J1 programa koji su krajem avgusta dosli organizovano sa Istocne Obale (DC area), svi sa falsifikovanom papirologijom za dobijanje dokumenata. Svima je na tim falsifikatima bila ista adresa (neko je sve to hteo da smandrlja na brzinu u photo-shop-u pa se nije baktao da bar promeni adrese), i svi su onako kao ovce u DMV-u stali u red jedan iza drugog...

Epilog: sluzbenici u DMV-u su provalili, pozvali policiju, 14 nasih pohapsenih
(Ostali se razbezali)... Iz Springfilda je zatim pocetkom septembra stigao dopis u sve DMV punktove i poslednja luka u USA u kojoj su jos i ovako i onako dobijana dokumenta vise ne postoji...

Ako ocekujes da ce se pojaviti neko ko ce ti dati drugu informaciju, taj samo moze da te laze... Procedura se nije menjala od septembra.

Ukoliko dodje do promene na staro, pisacemo blagovremeno...

Dakle da sumiramo: ako dodjes sa turistickom, a pri tom imas socijalni od prosle godine sa Work&Travel progarama nece ti izdati dokumenta. Moglo je do septembra, ali vise ne moze. Ni na 5, ni na 4, ni na 3 godine, ne izdaju vise uopste dokumenta kao sto po drugim drzavama izdaju do datuma trajanja vize. Sa turistickom vizom u drzavi Illinois samo mozes da dobijes visitors dozvolu na kojoj je velikim slovima ispisano "not valid for identification".

Hertzog
17.01.2013, 12:51
Hvala! Cuo sam da se u Americi ne igra dobar fudbal, ali opet ne mogu odma u Fire-se :) Mislio sam kada dodjem u Chicago prvo u neki manje poznat klub. Ajde ako neko zna, ili kojim slucajem igra, neka se javi. Obilazicu forum

Ma kod njih fudbal nije popularan kao kod nas, a ni medijski propracen, ipak im je hokej, americki fudbal, bejzbol i kosarka ispred toga... Ali igra se solidan fudbal, imaju OKi reprezentaciju i domaci igraci uglavnom ostaju u njihovoj ligi ili setaju po juznoj americi, retko kada dolaze u evropu... Oni su pokusali 1994. da popularizuju fudbal sa svetskim prvenstvom sto im je i poslo za rukom, ali su tek zadnjih godina poceli da ulazu u to... Landon Donovan je poceo da popularizuje fudbal, pa onda LA Galaxy poceo da dovodi svetske zvezde kao sto je Bekam i sve krenulo sa u tom fazonu, doveli Robija Keana, pa tako krenuli i drugi klubovi... Velike su pare kod u igri zato su sada krenuli da popularizuju fudbal... Za manje klubove ne znam, ali verovatno postoje i u svakom slucaju ako gledas kroz sport nesto da uradis, fudbal je OKi jer je najmanja konkurencija, ali ni tu nije da dodjes i odmah potpises ugovor :D

Pedja_1003
17.01.2013, 14:54
Prvo cu biti u DC-ju pa sam onda hteo Chicago i trucking, ali kapiram da sa J-1 vizom vise to nije moguce raditi? A ako se ozenis, da li onda dobijas ID, drivers licence i ostalo na duzi period kojim bi mogao da radis trucking?

dare_ns
17.01.2013, 15:06
A ako se ozenis, da li onda dobijas ID, drivers licence i ostalo na duzi period kojim bi mogao da radis trucking?

Ako se oženiš, još iz ljubavi, ti si na konju. Možeš sve (sem određenih državnih poslova, dok ne nabodeš državljanstvo).

Stevan
17.01.2013, 19:42
Ma kod njih fudbal nije popularan kao kod nas, a ni medijski propracen, ipak im je hokej, americki fudbal, bejzbol i kosarka ispred toga... Ali igra se solidan fudbal, imaju OKi reprezentaciju i domaci igraci uglavnom ostaju u njihovoj ligi ili setaju po juznoj americi, retko kada dolaze u evropu... Oni su pokusali 1994. da popularizuju fudbal sa svetskim prvenstvom sto im je i poslo za rukom, ali su tek zadnjih godina poceli da ulazu u to... Landon Donovan je poceo da popularizuje fudbal, pa onda LA Galaxy poceo da dovodi svetske zvezde kao sto je Bekam i sve krenulo sa u tom fazonu, doveli Robija Keana, pa tako krenuli i drugi klubovi... Velike su pare kod u igri zato su sada krenuli da popularizuju fudbal... Za manje klubove ne znam, ali verovatno postoje i u svakom slucaju ako gledas kroz sport nesto da uradis, fudbal je OKi jer je najmanja konkurencija, ali ni tu nije da dodjes i odmah potpises ugovor :D


Hvala.. Pokusacu svakako da zaigram negde, posto zelim to, a i imam i dosta iskustva u fudbalu (13 god) :) Kontaktirao sam jedan klub, sto je postavio ZeljkoUSA, pa cekam odgovor na e-mail :)

Pedja_1003
20.01.2013, 00:30
Mozda bi trebao ovo pitanje postaviti negde drugde, ali nema veze :grin:
Studiram prava, III sam godina, da li postoji bilo kakav koledz u Americi (VA, MD, DC prvenstveno) koji moze da mi prizna neke polozene ispite? Za zurnalistiku i jos neke znam da postoje, ali pravo kao pravo je svuda drugacije, mozda neko ima neku informaciju?

mikiSA
22.01.2013, 04:18
Mozda bi trebao ovo pitanje postaviti negde drugde, ali nema veze :grin:
Studiram prava, III sam godina, da li postoji bilo kakav koledz u Americi (VA, MD, DC prvenstveno) koji moze da mi prizna neke polozene ispite? Za zurnalistiku i jos neke znam da postoje, ali pravo kao pravo je svuda drugacije, mozda neko ima neku informaciju?
Sorry sto cu te razocarati drug, ovdje je pravo na master nivou (znaci vec moras imati zavrsen po mogucnosti pre-law) da bi upao. Veoma kompetitivno, a i totalno drugacije nego u Evropi. Evo link, pa da malo procitas :
http://www.law.illinois.edu/prospective-students/
Uglavnom sretno.

Paramparam
23.01.2013, 17:04
Da li je istina da od ove godine ne postoji mogucnost da se izvade dokumenta na 5 god. kao sto je bio slucaj do sad? :blink:

Ja sam dosla preko au pair programa, j-1 viza na godinu dana, dosla sam ovde pre dva meseca, i pre dve nedelje sam izvadila ID, vazi do 2018.

Ivy
23.01.2013, 19:18
Studiram prava, III sam godina, da li postoji bilo kakav koledz u Americi (VA, MD, DC prvenstveno) koji moze da mi prizna neke polozene ispite? Za zurnalistiku i jos neke znam da postoje, ali pravo kao pravo je svuda drugacije, mozda neko ima neku informaciju?

Zaista sumnjam. Mi smo ovdje u Europi na "civil law" sistemu, u Americi je "common law". Skroz drugačije. Jedina američka država koja ima civil law (zbog povijesnih razloga i korijena u francuskoj koloniji) je Louisiana, iako je i tamo pravo jako pod utjecajem common law. Pošalji email na neki faks kod njih, tamo imaš najviše šanse.

Pedja_1003
23.01.2013, 20:17
Ja sam dosla preko au pair programa, j-1 viza na godinu dana, dosla sam ovde pre dva meseca, i pre dve nedelje sam izvadila ID, vazi do 2018.

Jel ti nije problem da mi das adresu kancelarije u kojoj si izvadila ID? ostavicu ti mail pa mozes i tako: pedja-czbg@hotmail.com

Prijatno sam iznenadjen.. :grin:

Pedja_1003
23.01.2013, 20:36
Trazim nacin da legalno ostanem, hteo sam koledz ali buduci da mogu da izvadim ID na duzi period, koledz mi za sada nece biti potreban, hvala vama dvojici na odgovorima :)

Ivy
23.01.2013, 22:57
Oprosti ako sam nešto pobrkala, jesi li došao na J-1 i misliš ostati tako što ćeš izvaditi ID?

Paramparam
24.01.2013, 01:12
Mislim da je hteo da kaze da ID moze da mu "kupi" vreme, ako nista drugo, dok ne smisli nesto pametnije. Ako vec ostaje na crno, ipak je u boljoj poziciji ako bar ima ID na 5 god, nego ako nema nista. To se bar ja nadam jer i ja planiram isto sto i Pedja.

Pedja_1003
24.01.2013, 02:30
Imam dosta drugova koji su izvadili ID-e i vozacke na 5 god i voze kamione sto je i meni cilj za pocetak. Plan je poceo da se urusava onog trena kad je pustena prica kako u Cikagu vise ne daju dokumenta na 5 god, ne mislim da bilo ko laze, sta vise siguran sam da na nekim mestima vise ne izdaju tako lako, ali evo srecnih vesti, moj plan ipak moze da se pretvori u stvarnost :obrva: :;D:

Pedja_1003
24.01.2013, 02:31
Mislim da je hteo da kaze da ID moze da mu "kupi" vreme, ako nista drugo, dok ne smisli nesto pametnije. Ako vec ostaje na crno, ipak je u boljoj poziciji ako bar ima ID na 5 god, nego ako nema nista. To se bar ja nadam jer i ja planiram isto sto i Pedja.

Upravo tako, razumemo se, poslao sam ti link na mail :;D:

Magelan
24.01.2013, 09:13
Ja sam dosla preko au pair programa, j-1 viza na godinu dana, dosla sam ovde pre dva meseca, i pre dve nedelje sam izvadila ID, vazi do 2018.

Ukoliko si u Illinois-u i imas vizu na godinu ili vise i isto tako I-94 koji je pecatiran na D/S (duration of status) ili je na bar godinu dana, ne bi trebao da bude problem za ID/DL. "Au pair" ucesnici imaju drugaciji tip J1 od onog za obican "Work&Travel". "Au pair" ima mogucnost da produzi boravak sa J1 statusom dok "Work&Travel" J1 nema tu mogucnost. Dakle, da ne bude zabune, na tvom I-94 je D/S ako se ne varam i zato i nisu pravili probleme u DMV. Jednom kad udjes u sistem, onda se samo vrsi reizdavanje dokumenata (nadam se da bar to nece da promene pa da trebas stalno da dokazujes status, to zasad nije slucaj).

Imam dosta drugova koji su izvadili ID-e i vozacke na 5 god i voze kamione sto je i meni cilj za pocetak. Plan je poceo da se urusava onog trena kad je pustena prica kako u Cikagu vise ne daju dokumenta na 5 god, ne mislim da bilo ko laze, sta vise siguran sam da na nekim mestima vise ne izdaju tako lako, ali evo srecnih vesti, moj plan ipak moze da se pretvori u stvarnost :obrva: :;D:

Ako uspes da dobijes J1 koji ima clan "paramparam", imas sanse za ID. Mada, koliko ja znam, muskih je 1 na 30 u tom programu - cuvanje dece je u pitanju.

Nemoj pogresno da shvatis, nije da mracim, jednostavno to sto ti ovde trazis i pokusavas je radilo do septembra ali vise ne radi bas zbog toga sto su nasi sa J1 preterali i fora je provaljena... Nazalost, to vise ne prolazi jer je bilo ogromnih zloupotreba od strane Srba i Makedonaca. Verovao ili ne, u DMV-u smo na "crnoj listi"...

Ukoliko promenis status na studentski, to bi vec moglo da ti pomogne oko dobijanja ID/DL. Sa F1 statusom, na I-94 isto stoji D/S i taj status se moze odrzavati dugo, pod uslovom da se pohadja skola. Kada imigraciono overi I-20 uz odobreni F1 status, sa tim papirom u DMV mogu da se iskamce dokumenta jer vecina programa traju godinu dana pa samim tim sluzbenik u DMV-u pred sobom ima osobu koja "nesto radi" ovde, a ne turistu ili J1 "Work&Travel" kome I-94 u najboljem slucaju istice za 3-4 meseca. Velika vecina ucesnika "Work&Travel" programa su nakon incidenta ostali "kratkih rukava" i vecinom se vratili u Srbiju... Ovi koji su ostali rade poslove gde se ne traze papiri, a toga nije tako puno niti je nesto posebno placeno...

O F1 statusu smo nasiroko pisali ovde http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=722

Odvoj malo vremena pa procesljaj, bice ti jasnije kako to ide.

Paramparam
24.01.2013, 16:27
@ magelan, vidim da si prilicno informisan, pa ako nije problem, dobro bi mi dosao tvoj savet o tome sta ja da radim sa svojim zivotom :D
Stuacija je sledeca. J1 viza koja vazi god dana, tj do novembra. Imam ID na 5 godina, uskoro cu imati i DL. cuvam decu trenutno, zarada je nikakva, ne moze da se ustedi apsolutno nista. Vec sam odlucila da ostanem ovde, ali mastam o tome da nadjem legalni nacin davto odradim. E sad, ja ovaj program mogu da produzim na jos godinu dana ali to bi bilo gubljenje vremena jer bih jos god izgubila cuvajuci decu za nikakve pare. Ne znam sta da radim, razmisljala sam da nadjem advokata da se on pozabavi time, ali radije bih prvo da prikupim info i iskustva drugih ljudi, pre nego sto me advokat odere i uzme mi sve pare

Magelan
24.01.2013, 19:15
Ma kakav crni advokat. Advokata uzimaju ovi nasi naplaseni nesrecnici koji ne znaju da beknu engleski (a i na srpskom su manje vise nepismeni ili polupismeni). Ako menjas satus advokat ti nije potreban. Oni uzimaju $1.500 samo za popunjavanje formulara za promenu statusa, a o dodatnim stvarima ko zna jos koliko... Ja sam to uvek popunjavao sam i nikad nije bilo problema. Pride, za svaki formular imas na zvanicnom sajtu detaljno uputstvo kako se i sta popunjava, tako da je to jedno veliko bacanje novca.

Od legalnih stvari jedino da probas da se prebacis na F1, ali to pre napustanja programa jer vrlo cesto program koordinatori obaveste imigraciono u roku od par dana i ispadnes iz statusa. To se prosle godine dogodilo jednoj mojoj drugarici koja je na "Au Pair" programu bila u New Jersey, dosla u CHGO, podnela zahtev za promenu statusa na F1 i dobila odbijenicu jer je program koordinatorka u Jersey-ju prijavila gotovo narednog dana kada je napustila porodicu gde je cuvala decu. Samim tim doslo je do prekida statusa.

F1 ti pruza mogucnost da zavrsis neku skolu ovde, a sa skolom postoji mogucnost da se sa F1 predje na H1B, a onda u nekoj perspektivi dobije Employment Based GC. To jeste poprilicno trnovit put, ali moze da se izboksuje uz dovoljnu upornost.

Amra Huric
13.02.2013, 00:00
@ magelan, vidim da si prilicno informisan, pa ako nije problem, dobro bi mi dosao tvoj savet o tome sta ja da radim sa svojim zivotom :D
Stuacija je sledeca. J1 viza koja vazi god ....

I ja sam se bas evo prijavila za aupair program i aplikacija mi u procesu....htijela bih da te pitam, jel dobijes radi programa ID ili si sama otisla i izvadila ID? Jer i ja se ne bih vise vratila ovamo.
To za zaradu...neznam...mozda nisi imala srece da potrefis dobru porodciu, jer ima onih koji su teski. kolegica je u mene prije 3 godine otisla isto i prva porodica joj probleme stvarala i ona onda promijenila host family, ali u drugoj kazu da su je cuvali ko malo vode na dlanu i cak su joj i vise placali nego 800$ mjesecno i pomogli su joj da upise college tamo i tako je i ostala...

bolje produzi jos godinu...strpi se malo dok se ne nadje kakvo bolje rjesenje, a pokusaj se sprijateljiti skim pa da ti neko pomogne... a advokati stvarno jesu preskupi ali otidji pa se makar posavjetuj sta i kako....samo ne odustaj i sretno :suure:

Amra Huric
13.02.2013, 00:12
Ma kakav crni advokat. Advokata uzimaju ovi nasi naplaseni nesrecnici koji ne znaju da beknu engleski (a i na srpskom su manje vise nepismeni ili polupismeni). Ako menjas satus advokat ti nije potreban. Oni uzimaju $1.500 samo za popunjavanje formulara za promenu statusa, a o dodatnim stvarima ko zna jos koliko... Ja sam to uvek popunjavao sam i nikad nije bilo problema. Pride, za svaki formular imas na zvanicnom sajtu detaljno uputstvo kako se i sta popunjava, tako da je to jedno veliko bacanje novca.

Od legalnih stvari jedino da probas da se prebacis na F1, ali to pre napustanja programa jer vrlo cesto program koordinatori obaveste imigraciono u roku od par dana i ispadnes iz statusa. To se prosle godine dogodilo jednoj mojoj drugarici koja je na "Au Pair" programu bila u New Jersey, dosla u CHGO, podnela zahtev za promenu statusa na F1 i dobila odbijenicu jer je program koordinatorka u Jersey-ju prijavila gotovo narednog dana kada je napustila porodicu gde je cuvala decu. Samim tim doslo je do prekida statusa.

F1 ti pruza mogucnost da zavrsis neku skolu ovde, a sa skolom postoji mogucnost da se sa F1 predje na H1B, a onda u nekoj perspektivi dobije Employment Based GC. To jeste poprilicno trnovit put, ali moze da se izboksuje uz dovoljnu upornost.

UUUhhh hvala ti puno Magelan sad si mi malo olaksao, jer i ja evo sam u procesu za aupair program i takodje dosta djevojaka koje su otisle preko ove agencije s kojom planiram ici nisu se vratile, pa sam se pitala sta bi se to moglo napraviti da se ostane. Ja npr. nisam znala da bih mogla svoj status prebaciti na drugi....valjda sta uspijem. hvala :1072:

Paramparam
18.02.2013, 02:23
I ja sam se bas evo prijavila za aupair program i aplikacija mi u procesu....htijela bih da te pitam, jel dobijes radi programa ID ili si sama otisla i izvadila ID? Jer i ja se ne bih vise vratila ovamo.
To za zaradu...neznam...mozda nisi imala srece da potrefis dobru porodciu, jer ima onih koji su teski. kolegica je u mene prije 3 godine otisla isto i prva porodica joj probleme stvarala i ona onda promijenila host family, ali u drugoj kazu da su je cuvali ko malo vode na dlanu i cak su joj i vise placali nego 800$ mjesecno i pomogli su joj da upise college tamo i tako je i ostala...

bolje produzi jos godinu...strpi se malo dok se ne nadje kakvo bolje rjesenje, a pokusaj se sprijateljiti skim pa da ti neko pomogne... a advokati stvarno jesu preskupi ali otidji pa se makar posavjetuj sta i kako....samo ne odustaj i sretno :suure:
Ja sam izvadila ID jer mi je host porodica rekla da ce mi mozda traziti ID na koledzu, za one casove sto treba da odradimo u sklopu programa. Ali znam mnoge cure koje nisu vadile ID, jer kao ionako ce im trajati koliko i viza, max god dana. A sto se tice porodice, zarada jeste bedna, ali sta je tu je, program je takav, ne mogu da se pozalim na porodicu, ok su. Ako ih promenim, pitanje je da li ce sledeca biti bolja ili gora, tako da ne bih da rizikujem. A produzivanje programa..ne znam bas, to bi bilo previse. Valjda cu pre isteka ove godine da smislim neko pametno resenje za ostanak, pa da ne moram da produzujem. A kad ti planiras da dodjes, i jel planiras u Cikago ili ti je svejedno koji grad?

Amra Huric
01.03.2013, 23:23
Ja sam izvadila ID jer mi je host porodica rekla da ce mi mozda traziti ID na koledzu, za one casove sto treba da odradimo u sklopu programa. Ali znam mnoge cure koje nisu vadile ID, jer kao ionako ce im trajati koliko i viza, max god dana. A sto se tice porodice, zarada jeste bedna, ali sta je tu je, program je takav, ne mogu da se pozalim na porodicu, ok su. Ako ih promenim, pitanje je da li ce sledeca biti bolja ili gora, tako da ne bih da rizikujem. A produzivanje programa..ne znam bas, to bi bilo previse. Valjda cu pre isteka ove godine da smislim neko pametno resenje za ostanak, pa da ne moram da produzujem. A kad ti planiras da dodjes, i jel planiras u Cikago ili ti je svejedno koji grad?

Sorry sto tek sad odgovaram, nisam ranije mogla.
Ja bih iskreno volila bas samo u Chocago ili Minneapolis ili Arlington jer tamo mi je rodbina i koji su mi rekli pomoci za ostanak tamo....mada mi je najveca zelja u chicago, jer mi je ta rodica najpouzdanija i vec mi cak poslala papire i za GC iako mi jos ne treba jer nisam jos izvucena.
Profil mi je evo tek 11 dana otvoren i nije mi se za sad jos niko od Host porodica javio.....mada se nadam da ce uskoro :suure:

Ivy
12.03.2013, 07:59
U nedjelju sam provela jedan dan u Chicagu i moram reći da mi se baš svidio. :inlove: Sretno svima koji idu u Chicago. :bravo:

Stevan
14.03.2013, 22:41
U nedjelju sam provela jedan dan u Chicagu i moram reći da mi se baš svidio. :inlove: Sretno svima koji idu u Chicago. :bravo:

Evo meni vec treca nedelja :) Predivan je, moram priznati :)

Olovka
25.04.2013, 13:44
Pitanje za Chicago:
Cijena stana u "normalnoj zoni", za par (M/Ž) naravno?

chicagopn
25.04.2013, 20:22
jednosoban 850-1000
dvosoban 1000-1300

ovo su ti cene koje su normalne i po kojima se renta ,
po ovim cenama sve treba biti ukljuceno osim struje
kad kazem sve mislim na voda,gas i grejanje

aspirin
26.04.2013, 08:28
Ako se dobro secam, ranije sam citao na forumu da se broj prostorija i kvadrati tamo drugacije tretiraju.
Koliko kvadrata ima prosecan jednosoban stan 850-1000$?
Da li moze porodica sa detetom u njega?

Ivy
26.04.2013, 16:01
Ako se dobro secam, ranije sam citao na forumu da se broj prostorija i kvadrati tamo drugacije tretiraju.
Koliko kvadrata ima prosecan jednosoban stan 850-1000$?
Da li moze porodica sa detetom u njega?
Jednosoban stan njima znaci jedna spavaca soba. U Zagrebu jednosoban stan znaci da uopce nema spavace sobe, nego spavas u dnevnom boravku. Ono sto sam ja gledala za San Antonio, jednosobni stanovi imaju cca 60m2 bar. Ne znam kako je u Chicagu, ali meni se cini da roditelji + jedno dijete u to stanu sasvim ok.

ASSI
26.04.2013, 19:28
Jednosoban stan njima znaci jedna spavaca soba. U Zagrebu jednosoban stan znaci da uopce nema spavace sobe, nego spavas u dnevnom boravku. Ono sto sam ja gledala za San Antonio, jednosobni stanovi imaju cca 60m2 bar. Ne znam kako je u Chicagu, ali meni se cini da roditelji + jedno dijete u to stanu sasvim ok.

Pa da, njihov jednosoban je isto sto je kod nas dvosoban stan, oni dnevnu sobu ne racunaju u sobu kao mi. pa ako ti je nas dvosoban stan malo za troclanu porodicu onda ganjaj njihove dvosobne :beer:

Nego, jel ima tamo neki donji limit kvadrature po clanu porodice ili tako nesto slicno?

bubamarica
27.04.2013, 08:46
Preko kog sajta je najbolje traziti stanove?
Ja znam za rent.com i craigslist, ako znate za jos neki...
Gledala neke garsonjere, oko 800$, kvadratura varira, prosek oko 40m2

Olovka
02.05.2013, 08:24
Prijatelj komentira da je ovo duplo povećanje u odnostu prije 10 godina !:no:

jednosoban 850-1000
dvosoban 1000-1300

Ivan_66
08.06.2013, 15:24
Pozdrav svima, preko leta idem u Čikago kod rodjaka tj. kumova i ovo mi je prvi put da putujem avionom do Amerike. Posto sam student, završavam prvu godinu i upisujem drugu, pretpostavljam da nije problem oko dobijanja vize. Sva potrebna dokumenta se nalaze na sajtu američke ambasade.
Da li bi mogao neko da mi opiše put od Beograda do Čikaga, obzirom da mi je prvi put, da znam šta me očekuje, snalaženje po aerodromima, gejtovi i ostala čudesa :). Inače išao bih sa presedanjem preko Nemačke.

vuxanne
09.06.2013, 03:11
Pozdrav svima, preko leta idem u Čikago kod rodjaka tj. kumova i ovo mi je prvi put da putujem avionom do Amerike. Posto sam student, završavam prvu godinu i upisujem drugu, pretpostavljam da nije problem oko dobijanja vize. Sva potrebna dokumenta se nalaze na sajtu američke ambasade.
Da li bi mogao neko da mi opiše put od Beograda do Čikaga, obzirom da mi je prvi put, da znam šta me očekuje, snalaženje po aerodromima, gejtovi i ostala čudesa :). Inače išao bih sa presedanjem preko Nemačke.

Ivane, imas jedno presedanje. Mozes mapu aerodroma da nadjes preko interneta i da izvezbas trasu koju treba da predjes. U slucaju da se plasis kako ce sta biti i npr. letis preko Lufthanse imas opciju da platis npr. oko 50 evra za "gate to gate service" da te neko sprovede od gejta to gejta. Ja sam bas to bila platila mami sad kad je putovala.

Hoping
24.11.2013, 17:07
U nekim gradovima se zivi u centru grada a za posao se ide van centra, dok je u nekim obrnuto. Kako je u Chicagu? Fabrike su, pretpostavljam, van grada ali kako je za ostale organizacije, kompanije?

kaneolopa
24.11.2013, 19:08
Fabrike su u Kini, ostale organizacije i kompanije su ili u gradu ili u predgradju ima i jednoga i drugoga.

Magelan
06.01.2014, 22:06
Da osvezimo malo temu. U nasem Windy City-ju je danas tricavih -25C :gun: A u Enkoridzu +1C... LA +24C, Miami +28C... Najgori smo od svu decu :grin:

free
07.01.2014, 00:37
Pa ako je -25 C onda i nije tako strasno, juce gledah prognozu islo je bre u minus neki zesci i to u F

oskark
07.01.2014, 00:45
Pa islo je jutros i do -17 F, Sto ti dodje minus -27 C koliko je bilo nocas u 3 sata ujutru.
Ceo ovaj midwest je zahvatio ledeni talas, ali kako sam video najgore je prosao Minnesota gde je bilo i -40, mada mislim da je i sada. Trenutno je -24 :smrc:

A ne znam sta je gore, jucernjasnji sneg ili danasnji minus. Juce sam se namucio sa snegom, do stanice inace mi treba 2 minuta, juce je trebalo 9 minuta. :)

Magelan
07.01.2014, 00:49
Jos uvek je na snazi "Wind Chill Warning" sto znaci da na ovih -25C dodajes jos bar -10C na conto efekta ledenog vetra...

oskark
07.01.2014, 01:32
Jos uvek je na snazi "Wind Chill Warning" sto znaci da na ovih -25C dodajes jos bar -10C na conto efekta ledenog vetra...

A tek vetar...Kada pocne da ti duva u lice a zuji koliko duva, i treba maltene da se drzis da te ne oduva, nekad dodje i da zaplaces LOL

vuxanne
07.01.2014, 03:32
Kod nas juce 17 C a danas je zahladilo - 1 C - najavili winter advisory za sutra svi pricaju unapred tipa "take care"...

IgorMAD
07.01.2014, 05:01
Stvarno je neverovatno hladno, a jos kad dune vetar, pa to je poseban dozivljaj. Bas kao sto oskark kaze, da zaplaces...

Cini mi se da cujem kako puca beton nocu :D

Srecom pa javljaju "otopljenje" narednih dana :)

Magelan
07.01.2014, 07:03
Vec sutra ce biti osetno toplije, a u petak vec najavljuju +3C

Salec
07.01.2014, 23:20
Drugar mi je upravo iz Arizone došao u posetu u Čikago!

Danima je kukao kako nema ništa dugačkih rukava osim pidžame! Mislim da ce mu trebati komlet nova garderoba! :grin:

via
26.05.2014, 15:41
Evo napokon i mog izvještaja od momenta kad smo sletili. Razmišljala sam da li da rasporedim postove u sve teme na koje se odnose ili da sve postavim ovdje u Chicago. Obzirom da je ova tema malo zamrla, sve ću objediniti ovdje, na jednom mjestu, pa tko sutra bude istraživao Chi...izvolite

Dakle, naš Dday je bio 31.mart. Netko je pitao na drugoj temi za Air Berlin, mi smo letjeli sa njima i nemam nikakav prigovor. Komforno, povoljno, dva obroka... Što se tiče procedure na aerodromu sve je išlo extra brzo u odnosu na neka iskustva koja sam čitala ranije. Tačno sat vremena od momenta slijetanja, mi smo bili van aerodroma. Na aerodromu će vas uputiti šta tačno trebate i kakva je procedura, prvo se prolazi pasoška kontrola gdje vam evidentiraju datum ulaska u zemlju, uzmu otiske prstiju. Nakon toga kupite svoje stvari i onda na imigraciono, tu zavrse svu papirologiju, ako ste u međuvremenu promijenlili adresu takvu promjenu tu prijavite (mada i ovdje sistem zna zakazati, kasnije ću o tome), također ako ste u avionu prijavili da nosite više od 10.000 USD tu ispunjavate dodatnu papirologiju. Kao što rekoh, kod nas je ova procedura išla dosta brzo, nije uopšte bilo gužve, zapravo kad smo došli do imigracionog bili smo jedini tamo :grin:

SSN
Što se tiče SSN-a, odmah drugi dan smo otišli u SS Office, prijavili se i rečeno nam je da će nam SSN doći na adresu za 7-10 dana, nismo mogli dobiti samo brojeve ni taj dan, ni drugi, kako je kod nekih bio slučaj, jer kako su rekli, procedura ide dosta brzo i ne praktikuju da daju SSN brojeve na takav način (možda smo i mogli da smo inzistirali i bili uporni, ali nismo). SSN su stigli tačno 7. dan, za svo četvero.

GC
Green Card su stigle nakon nekih 40 dana i ovdje se vraćam na onu konstataciju sa početka da nekad sistem zakaže. Naime, mi smo prilikom ulaska na aerodromu promijenili adresu, jer je prvobitna destinacija (koju smo prijavili i u ambasadi) bila Seattle. Šta se desilo... GC od supruga (koji je i nosilac) je došla na tu „novu“ adresu u Chicagu, a moja i od klinaca su otišle u Seattle. Kolegica nam je poslala GC iz Seattlea i sve je ok, ali hoću da kažem da budete obazrivi kad dajete tu adresu u ambasadi, nemojte davati neku samo forme radi i računati da ćete ionako promijeniti na ulasku, pa nema veze. Neka to bude ipak netko u koga imate povjerenja da će vam proslijediti GC, ako bi se nešto ovako desilo.

Vozački
Prvo da kažem da Out of Country vozačka u državi IL važi 90 dana. Dakle, 90 dana od datuma ulaska možete voziti sa vašom vozačkom koja pri tom ne mora biti međunarodna, već obična , CIPS vozačka kad je u pitanju BiH. Mi smo čak kupili auto i registrovali na supruga sa BiH vozačkom. Što se tiče polaganja vozačkog, država IL traži dva dokaza o residency kako bi mogli polagati. Postoji spisak dokumenata koji su prihvatljivi. Samo polaganje je šta da kažem... piece of cake... Ne kažem da treba ići na blef, jer ima specifičnih pitanja o oduzimanju vozačke na koliko mj za neki prekršaj, visini kazne itd. ali jedno prelistavanje Driver Guidea je sasvim dovoljno. Da kažem i da nismo imali nikakvih problema sa tumačenjem naših viza u DMV-u o kojima su neki pisali kad je riječ o Chicagu. Dakle, broj, šalter, standardna pitanja o postojanju nekih nesposobnosti itd., provjera vida, želite li biti organ donor... plaćanje (30 USD), test, ako položite odmah van na vožnju, ako položite opet unutra na slikanje, sačekate 5 min i gotovo; imate vozačku u rukama. Još nešto, ako ne položite test (mislim da je dozvoljeno 7 grešaka, ali nisam sigurna, neka me netko ispravi), možete ODMAH tražiti da polažete ponovo :)

Stan
Obzirom da smo imali smještaj, nismo bili u frci da nađemo stan još iz BiH, tako da smo u tom smislu imali određenu komociju. Imali smo nekakvu viziju gdje hoćemo da tražimo stan, na osnovu svih prikupljenih informacija, ali konkretne korake smo ostavili da završavamo kad dođemo.

U Chicagu je teško naći stan preko rent.com ili sličnih sajtova, ako ste tek stigli i nemate kreditnu istoriju. Ne kažem da je nemoguće, ali teško da. Mi smo zvali nekoliko apartmana gdje kod nekih nismo mogli ni aplicirati ako nemamo kreditnu isporiju. Našli smo jedan gdje smo se mogli useliti samo uz depozit, ali u takve uslove se ne bih uselila ni za džabe. U samom gradu ima dosta naših ljudi koji imaju zgrade i koji hoće izdati i „pridošlicama“ da nas tako nazovem, ali neki od njih su nam sami govorili kad ih nazovemo da imaju stan, ali ako smo sa dvoje male djece da nam ne preporučuju taj dio grada i sl. U glavnom, sva ta priča oko stana je trajala nekih 10 ak dana. Mi smo u startu imali na umu suburb, i iako su nas obeshrabrivali kad smo došli, kako je nemoguće da nađemo stan u suburbs jer smo tek stigli, nemamo kreditnu istoriju, stanovi u suburbs su skupi itd. mi smo uspjeli :) Uz pomoć prijatelja našli smo stan u kompleksu zgrada gdje su stanovi privatno vlasništvo i mi smo rentali od naših ljudi. Od njih smo dobili i nešto namještaja i pomoć u smislu da im se možemo obratiti za sve što nam treba.

Što se tiče opremanja stana, od namještaja samo kupili samo trosjed i klincima krevete. Ostalo smo dobili. Krevete smo kupili u Ikei, gdje smo gledali i trosjed, ugaonu ili nešto slično i izbor je bio katastrofalan. Obzirom da smo u jednosobnom stanu trebalo nam je nešto na „razvlačenje“ što je ovdje malo teže naći. Uz pomoć google frienda sam saznala za Furniture Outlet u Chicagu gdje su cijene dosta povoljnije i tu smo na kraju kupili extra trosjed, puno povoljnije od onih u Ikei. Za neke otale stvari Walmart; pegla, mikser, mašinica za šišanje (ja sam mojim momcima lični frizer), fen , posteljina.... Suđe smo također kupili u Ikei, dosta povoljno.

Škola
Najveća briga u cijeloj ovoj „avanturi“ nam je od samog početka bila oko škole, klinaca i kako će oni sve to podnijeti. I moram da kažem da sam više nego zadovoljna.

Stariji klinac je krenuo u školu i presretan je, a mlađi će krajem avgusta u Kindergarten. I on je imao već jednu posjetu školi na Open Day za svu djecu koja kreću u Kindergarten i utisci su super pozitivni.

Prvi dan u školi za starijeg klinca, odnosno jutro prije polaska, je bilo poprilično stresno. Bilo je i suza, plakao je jer neće razumjeti učiteljicu, jer neće znati što mu djeca govore i u takvim trenucima vam dođe da posaljete sve u PM i zapitate se da li je sve ovo vrijedno ako će vam djeca biti nesretna. Sve ovo je na sreću kratko trajalo; na samom ulazu u školu smo dočekani sa riječima „Dobro jutro, tko je Andrej?“ Ne možete ni zamisliti kako su te riječi lijepo zvučale, pogotovo njemu. Među osobljem škole je dvoje ljudi koji govore srpski i oboje su nas to jutro čekali da nam požele dobrodošlicu i kažu kako će sve biti ok i da Andrej može da im se obrati u bilo koje doba dana. Nemate pojma koliko to sve znači, bilo je suza i sa naše strane... Osim njih dočekao nas je i School Principal lično, pokazao nam učionicu, upoznao sa učiteljicom, ohrabrio nas riječima... Ja sam bila toliko pod utiscima da vam ne mogu opisati, imam osjećaj da je cijela škola znala da taj dan dolazimo. U hodniku škole je postavljen ekran gdje se vrte slike djece, dešavanja u školi itd. Iznad ekrana se ispisuju čestitke kad je nekom od djece rođendan...taj dan je išlo Please welcome our new student i njegovo ime i prezime.

Obzirom da sam ja već ranije saznala da u školi jednom od prvih razreda predaje učiteljica koja govori srpski, htjela sam da budemo kod nje, ali oni su na čelu sa direktorom sjeli i zaključili kako je za njega bolje da ga stave u drugi razred gdje ima dječak koji govori srpski. I bili su u pravu. Taj dječak mu je veza sa ostalom djecom, preko njega je uključen u kolektiv i preko njega može komunicirati sa ostalom djecom dok ne nauči jezik i stvarno mu pomaže i to mi je toliko simpatičn. U glavnom na moje pitanje da li mu se više sviđa u ovoj školi ili u B.Luci, on kaže ovdje, tu sve moje brige prestaju.

Škola također traži dva dokaza o residency, a ako im se nešto čini sumnjivo bilo je slučajeva da dolaze na adresu provjeravati da li dijete stvarno tu živi. U školi sam također predala dokaze o vakcinaciji za starijeg klinca, a sistematski pregled su nam ostavili da uradimo kad nam odobre All kids, da ne moramo plaćati.

Internet, kablovska, mobilna
Što se tiče mobilne telefonije mi smo se odlučili za T-mobile, family plan. Dva broja, unlimited talk and text i 1GB interneta 80USD/mj. Telefone smo također uzeli kod njih, najjeftinije koji idu uz taj paket, Alcatel, 150 USD i odlični su.

Kad smo rentali stan za internet i kablovsku smo prvo otišli u AT&T. Nakon 30 minuta priče, popunjavanja upitnika itd. ispostavilo se da moramo platiti oko 500 USD NEPOVRATNOG depozita. Vjerujte mi da sam tri puta pitala da li će nam taj depozit biti vraćen i dobila odgovor ne. Možda je službenik loše informisan ili šta već, ali 500 USD je puno i za depozit u stvarnom smislu riječi, dakle da nam bude vraćen nakon nekog vremena. Sljedeći dan smo otišli u ComCast i doslovce završili sve za 15ak minuta. Obzirom da su stanari prije nas bili njihovi pretplatnici nismo morali platiti ni activation fee, opremu smo dobili na licu mjesta, došli kuci sve prikopčali, nazvali podršku za aktivaciju i isti dan bili on-line.

Plaćamo 50 USD, basic programi i internet 24MB/sec. Dali smo 50 USD depozita koji će nam biti vraćen.

Banke
Još u BL smo istražili sve oko banaka i napravili jasan plan da otvorimo račune kod Bank of America i tražimo secured credit kartice odmah. Otišli smo u jednu poslovnicu gdje nam je službenica objasnila kako ne možemo odmah dobiti SCC, već moramo aplicirati pa čekati, a šanse da nam bude odobrena su 50:50. Nisam htjela taj dan ni otvoriti račun, ni položiti pare, ništa. Kod kuće sam sjela i opet prelistala iskustva ljudi sa foruma koji kažu da su kod BoA dobili SCC bez apliciranja i čekanja odobrenja.

Sljedeći dan smo otišli u drugu poslovnicu sa jasnim stavom; polažemo toliko i toliko novca i želimo SCC odmah, bez apliciranja i čekanja da nam bude odobrena. Odgovor je bio: „Naravno, nema problema“. Mislim da na ovo nije uticao naš stav, već jednostavno bolja informisanost službenika. Prilikom polaganja novca odmah smo položili i 300 USD kao secured deposit za SCC. Odmah smo dobili privremene debitne kartice, one sa imenom i prezimenom smo dobili poštom na adresu, a nakon njih i kreditne.

Pisala sam već da su meni za SCC slali zahtjev za nekim dodatnim informacijama u vezi sa primanjima koji sam riješila telefonskim pozivom. Vidim da su drugog člana na kraju odbili, tako da stvarno ne znam na osnovu čega prave selekciju. Moj muž je dobio SCC bez ikakvih dodatnih zahtjeva i podpitanja.

Prijatelji, pomoć u startu
Ovu stavku smatram izuzetno važnom u cijeloj ovoj priči. Dakle, pomoć koju vam netko može pružiti u početku je izuzetno važna, to je odskočna daska za sve ostalo. Mi smo doslovce promijenili destinaciju jer se ispostavilo da ćemo ovdje imati veliku podršku u tom smislu. Nije nam trebala pomoć u smislu da nas netko vodi za sobom i objašnjava kako sve funkcioniše, po tom pitanju smo se maximalno pripremili.

Treba vam netko da vas sačeka na aerodromu i pruži smještaj tih prvih dana. Znam da ovo nije nužno, možete se smjestiti i u hotel, ali nekako sam mišljenja da je ovo bezbolnija i „toplija“ varijanta, da je tako nazovem, pogotovo ako dolazite sa djecom. Treba vam netko tko vam može nešto preporučiti, koga možete nazvati kad vam nešto treba, kad imate problem, tko će vam na kraju krajeva dati nešto namještaja za početak da ne trošite novce na to i sl. Nama je primjerice prijatelj dao auto na korištenje dok nismo kupili i to nam je u tom trenutku bila ogromna pomoć. Završili smo toliko stvari koje bi bilo nemoguće izvesti bez auta, između ostalog kupili i sebi auto. Isti prijatelj je preko svog prijatelja saznao da se ovaj stan izdaje i eto nas u njemu. Prijateljica sa momkom i još jedan prijatelj su nas sačekali na aerodromu, kod nje smo bili 15 dana. Igrom slučaja smo u crkvi za Uskrs upoznali bračni par iz B.Luke koji su nam također dali nešto namještaja... Ispostavilo se da imamo mnoštvo zajedničkih prijatelja. Ljudi od kojih smo rentali stan nam izlaze u susret šta god da nam treba. Upoznali smo i članove sa foruma i to je također pozitivno iskustvo.

Svi ovi ljudi imaju našu zahvalnost do kraja života i mislim da nisu ni svjesni koliko nam znači sve to što su uradili. Sa mog stanovišta izuzetno je važno imati ovakav vid podrške. Ne kažem da je nemoguće postići sve i u nekim drugim uslovima gdje ideš u nepoznato, ali ja se ne bih usudila.

Osiguranje za djecu
Država Illinois svoj djeci nudi osiguranje All Kids, bez obzira na imigrantski status njih i njihovih roditelja. Dakle, svako djete ima pravo na zdravstveno osiguranje. Ako ste zaposleni u skladu sa primanjima ćete plaćati i mjesečnu premiju, ako ste nezaposleni ili imate primanja ispod odrećenog nivoa u odnosu na broj članova domaćinstva onda je osiguranje besplatno. Obzirom da je veliki broj prijava, dug je i period čekanja da se ovo osiguranje odobri, trenutno je oko 45 dana. Prijava se može uraditi i online, nakon što vaš slučaj bude obrađen dobit ćete spisak dokumenata koje trebate donijeti i vrijeme i mjesto kad se trebate pojaviti na intervju. Mi još čekamo tu obavijest i u međuvremenu su oba klinca imala streptokoknu upalu grla. Kod doktora smo platli punu cijenu pregleda, oko 100 USD :( Ono što su mi tek kod drugog posjeta rekli, a želim da podijelim sa vama (možda je već netko pisao, ali nije na odmet ponoviti) je da u Chicagu postoji mjesto gdje uz recept možete besplatno dobiti antibiotik, nevezano da li imate osiguranje ili ne. U pitanju je Meijer Pharmacy. Meijer je nešto tipa Targeta i Walmarta koji također imaju Pharmacy a sklopu objekta. Ja sam za starijeg klinca platila amoxicilin 15 USD, za mlađeg sam otišla u Maijer i dobila besplatno.


Vjerovatno ima još stvari koje sam preskočila, zaboravila i sl. Uglavnom, tu sam, pisat ću koliko budem imala vremena. Dosadašnji utisci su izuzetno pozitivni, da li ima stvari koje mi se ne sviđaju... ima, ali kad podvučem liniju to su sitnice i u globalu sretna sam što smo ovdje. Nismo nostalgični, zapravo smo se razočarali u postupke pojedinaca nakon našeg odlaska i u neke stvari koje su se izdešavale. Ne razmišljamo u smislu da jedva čekamo kad ćemo „kući“ na odmor, tamo nas vežu roditelji i neki dragi ljudi i to je ono što nam nedostaje, ništa više od toga.

Salec
26.05.2014, 21:35
Wow! Kakav post! Svaka cast Via! :bravo:

Odlicno je da sve ide svojim tokom!

Kakva je situacija sa poslom?

Boki_Bg
27.05.2014, 09:08
Svaka cast Via za post! Vrlo detaljno, bas kako treba!

Da li mozes da nam kazes u kom delu Chicaga ste nasli stan? Kakve su cene stanova? Kakva je situacija sa poslom?

Pitam sve ovo posto najverovatnije menjamo destinaciju I mi takodje dolazimo u Septembru u Chicago (a ne kako sam vec pisao u Klivlend). Posto I mi imamo dvoje male dece, cerka (5.5g) bi trebalo da krene u kindergaden ako se nevaram, dok ce bebac (1.5g) za pocetak biti kuci sa mamom. Zato mi je jako drago sto si ovo napisala za osiguranje (all kids) dece.

johnny_nyc
27.05.2014, 14:08
Evo napokon i mog izvještaja od momenta kad smo sletili. Razmišljala sam da li da rasporedim postove u sve teme na koje se odnose ili da sve postavim ovdje u Chicago. Obzirom da je ova tema malo zamrla, sve ću objediniti ovdje, na jednom mjestu, pa tko sutra bude istraživao Chi...izvolite

Dakle, naš Dday je bio 31.mart. Netko je pitao na drugoj temi za Air Berlin, mi smo letjeli sa njima i nemam nikakav prigovor. Komforno, povoljno, dva obroka... Što se tiče procedure na aerodromu sve je išlo extra brzo u odnosu na neka iskustva koja sam čitala ranije. Tačno sat vremena od momenta slijetanja, mi smo bili van aerodroma. Na aerodromu će vas uputiti šta tačno trebate i kakva je procedura, prvo se prolazi pasoška kontrola gdje vam evidentiraju datum ulaska u zemlju, uzmu otiske prstiju. Nakon toga kupite svoje stvari i onda na imigraciono, tu zavrse svu papirologiju, ako ste u međuvremenu promijenlili adresu takvu promjenu tu prijavite (mada i ovdje sistem zna zakazati, kasnije ću o tome), također ako ste u avionu prijavili da nosite više od 10.000 USD tu ispunjavate dodatnu papirologiju. Kao što rekoh, kod nas je ova procedura išla dosta brzo, nije uopšte bilo gužve, zapravo kad smo došli do imigracionog bili smo jedini tamo :grin:

SSN
Što se tiče SSN-a, odmah drugi dan smo otišli u SS Office, prijavili se i rečeno nam je da će nam SSN doći na adresu za 7-10 dana, nismo mogli dobiti samo brojeve ni taj dan, ni drugi, kako je kod nekih bio slučaj, jer kako su rekli, procedura ide dosta brzo i ne praktikuju da daju SSN brojeve na takav način (možda smo i mogli da smo inzistirali i bili uporni, ali nismo). SSN su stigli tačno 7. dan, za svo četvero.

GC
Green Card su stigle nakon nekih 40 dana i ovdje se vraćam na onu konstataciju sa početka da nekad sistem zakaže. Naime, mi smo prilikom ulaska na aerodromu promijenili adresu, jer je prvobitna destinacija (koju smo prijavili i u ambasadi) bila Seattle. Šta se desilo... GC od supruga (koji je i nosilac) je došla na tu „novu“ adresu u Chicagu, a moja i od klinaca su otišle u Seattle. Kolegica nam je poslala GC iz Seattlea i sve je ok, ali hoću da kažem da budete obazrivi kad dajete tu adresu u ambasadi, nemojte davati neku samo forme radi i računati da ćete ionako promijeniti na ulasku, pa nema veze. Neka to bude ipak netko u koga imate povjerenja da će vam proslijediti GC, ako bi se nešto ovako desilo.

Vozački
Prvo da kažem da Out of Country vozačka u državi IL važi 90 dana. Dakle, 90 dana od datuma ulaska možete voziti sa vašom vozačkom koja pri tom ne mora biti međunarodna, već obična , CIPS vozačka kad je u pitanju BiH. Mi smo čak kupili auto i registrovali na supruga sa BiH vozačkom. Što se tiče polaganja vozačkog, država IL traži dva dokaza o residency kako bi mogli polagati. Postoji spisak dokumenata koji su prihvatljivi. Samo polaganje je šta da kažem... piece of cake... Ne kažem da treba ići na blef, jer ima specifičnih pitanja o oduzimanju vozačke na koliko mj za neki prekršaj, visini kazne itd. ali jedno prelistavanje Driver Guidea je sasvim dovoljno. Da kažem i da nismo imali nikakvih problema sa tumačenjem naših viza u DMV-u o kojima su neki pisali kad je riječ o Chicagu. Dakle, broj, šalter, standardna pitanja o postojanju nekih nesposobnosti itd., provjera vida, želite li biti organ donor... plaćanje (30 USD), test, ako položite odmah van na vožnju, ako položite opet unutra na slikanje, sačekate 5 min i gotovo; imate vozačku u rukama. Još nešto, ako ne položite test (mislim da je dozvoljeno 7 grešaka, ali nisam sigurna, neka me netko ispravi), možete ODMAH tražiti da polažete ponovo :)

Stan
Obzirom da smo imali smještaj, nismo bili u frci da nađemo stan još iz BiH, tako da smo u tom smislu imali određenu komociju. Imali smo nekakvu viziju gdje hoćemo da tražimo stan, na osnovu svih prikupljenih informacija, ali konkretne korake smo ostavili da završavamo kad dođemo.

U Chicagu je teško naći stan preko rent.com ili sličnih sajtova, ako ste tek stigli i nemate kreditnu istoriju. Ne kažem da je nemoguće, ali teško da. Mi smo zvali nekoliko apartmana gdje kod nekih nismo mogli ni aplicirati ako nemamo kreditnu isporiju. Našli smo jedan gdje smo se mogli useliti samo uz depozit, ali u takve uslove se ne bih uselila ni za džabe. U samom gradu ima dosta naših ljudi koji imaju zgrade i koji hoće izdati i „pridošlicama“ da nas tako nazovem, ali neki od njih su nam sami govorili kad ih nazovemo da imaju stan, ali ako smo sa dvoje male djece da nam ne preporučuju taj dio grada i sl. U glavnom, sva ta priča oko stana je trajala nekih 10 ak dana. Mi smo u startu imali na umu suburb, i iako su nas obeshrabrivali kad smo došli, kako je nemoguće da nađemo stan u suburbs jer smo tek stigli, nemamo kreditnu istoriju, stanovi u suburbs su skupi itd. mi smo uspjeli :) Uz pomoć prijatelja našli smo stan u kompleksu zgrada gdje su stanovi privatno vlasništvo i mi smo rentali od naših ljudi. Od njih smo dobili i nešto namještaja i pomoć u smislu da im se možemo obratiti za sve što nam treba.

Što se tiče opremanja stana, od namještaja samo kupili samo trosjed i klincima krevete. Ostalo smo dobili. Krevete smo kupili u Ikei, gdje smo gledali i trosjed, ugaonu ili nešto slično i izbor je bio katastrofalan. Obzirom da smo u jednosobnom stanu trebalo nam je nešto na „razvlačenje“ što je ovdje malo teže naći. Uz pomoć google frienda sam saznala za Furniture Outlet u Chicagu gdje su cijene dosta povoljnije i tu smo na kraju kupili extra trosjed, puno povoljnije od onih u Ikei. Za neke otale stvari Walmart; pegla, mikser, mašinica za šišanje (ja sam mojim momcima lični frizer), fen , posteljina.... Suđe smo također kupili u Ikei, dosta povoljno.

Škola
Najveća briga u cijeloj ovoj „avanturi“ nam je od samog početka bila oko škole, klinaca i kako će oni sve to podnijeti. I moram da kažem da sam više nego zadovoljna.

Stariji klinac je krenuo u školu i presretan je, a mlađi će krajem avgusta u Kindergarten. I on je imao već jednu posjetu školi na Open Day za svu djecu koja kreću u Kindergarten i utisci su super pozitivni.

Prvi dan u školi za starijeg klinca, odnosno jutro prije polaska, je bilo poprilično stresno. Bilo je i suza, plakao je jer neće razumjeti učiteljicu, jer neće znati što mu djeca govore i u takvim trenucima vam dođe da posaljete sve u PM i zapitate se da li je sve ovo vrijedno ako će vam djeca biti nesretna. Sve ovo je na sreću kratko trajalo; na samom ulazu u školu smo dočekani sa riječima „Dobro jutro, tko je Andrej?“ Ne možete ni zamisliti kako su te riječi lijepo zvučale, pogotovo njemu. Među osobljem škole je dvoje ljudi koji govore srpski i oboje su nas to jutro čekali da nam požele dobrodošlicu i kažu kako će sve biti ok i da Andrej može da im se obrati u bilo koje doba dana. Nemate pojma koliko to sve znači, bilo je suza i sa naše strane... Osim njih dočekao nas je i School Principal lično, pokazao nam učionicu, upoznao sa učiteljicom, ohrabrio nas riječima... Ja sam bila toliko pod utiscima da vam ne mogu opisati, imam osjećaj da je cijela škola znala da taj dan dolazimo. U hodniku škole je postavljen ekran gdje se vrte slike djece, dešavanja u školi itd. Iznad ekrana se ispisuju čestitke kad je nekom od djece rođendan...taj dan je išlo Please welcome our new student i njegovo ime i prezime.

Obzirom da sam ja već ranije saznala da u školi jednom od prvih razreda predaje učiteljica koja govori srpski, htjela sam da budemo kod nje, ali oni su na čelu sa direktorom sjeli i zaključili kako je za njega bolje da ga stave u drugi razred gdje ima dječak koji govori srpski. I bili su u pravu. Taj dječak mu je veza sa ostalom djecom, preko njega je uključen u kolektiv i preko njega može komunicirati sa ostalom djecom dok ne nauči jezik i stvarno mu pomaže i to mi je toliko simpatičn. U glavnom na moje pitanje da li mu se više sviđa u ovoj školi ili u B.Luci, on kaže ovdje, tu sve moje brige prestaju.

Škola također traži dva dokaza o residency, a ako im se nešto čini sumnjivo bilo je slučajeva da dolaze na adresu provjeravati da li dijete stvarno tu živi. U školi sam također predala dokaze o vakcinaciji za starijeg klinca, a sistematski pregled su nam ostavili da uradimo kad nam odobre All kids, da ne moramo plaćati.

Internet, kablovska, mobilna
Što se tiče mobilne telefonije mi smo se odlučili za T-mobile, family plan. Dva broja, unlimited talk and text i 1GB interneta 80USD/mj. Telefone smo također uzeli kod njih, najjeftinije koji idu uz taj paket, Alcatel, 150 USD i odlični su.

Kad smo rentali stan za internet i kablovsku smo prvo otišli u AT&T. Nakon 30 minuta priče, popunjavanja upitnika itd. ispostavilo se da moramo platiti oko 500 USD NEPOVRATNOG depozita. Vjerujte mi da sam tri puta pitala da li će nam taj depozit biti vraćen i dobila odgovor ne. Možda je službenik loše informisan ili šta već, ali 500 USD je puno i za depozit u stvarnom smislu riječi, dakle da nam bude vraćen nakon nekog vremena. Sljedeći dan smo otišli u ComCast i doslovce završili sve za 15ak minuta. Obzirom da su stanari prije nas bili njihovi pretplatnici nismo morali platiti ni activation fee, opremu smo dobili na licu mjesta, došli kuci sve prikopčali, nazvali podršku za aktivaciju i isti dan bili on-line.

Plaćamo 50 USD, basic programi i internet 24MB/sec. Dali smo 50 USD depozita koji će nam biti vraćen.

Banke
Još u BL smo istražili sve oko banaka i napravili jasan plan da otvorimo račune kod Bank of America i tražimo secured credit kartice odmah. Otišli smo u jednu poslovnicu gdje nam je službenica objasnila kako ne možemo odmah dobiti SCC, već moramo aplicirati pa čekati, a šanse da nam bude odobrena su 50:50. Nisam htjela taj dan ni otvoriti račun, ni položiti pare, ništa. Kod kuće sam sjela i opet prelistala iskustva ljudi sa foruma koji kažu da su kod BoA dobili SCC bez apliciranja i čekanja odobrenja.

Sljedeći dan smo otišli u drugu poslovnicu sa jasnim stavom; polažemo toliko i toliko novca i želimo SCC odmah, bez apliciranja i čekanja da nam bude odobrena. Odgovor je bio: „Naravno, nema problema“. Mislim da na ovo nije uticao naš stav, već jednostavno bolja informisanost službenika. Prilikom polaganja novca odmah smo položili i 300 USD kao secured deposit za SCC. Odmah smo dobili privremene debitne kartice, one sa imenom i prezimenom smo dobili poštom na adresu, a nakon njih i kreditne.

Pisala sam već da su meni za SCC slali zahtjev za nekim dodatnim informacijama u vezi sa primanjima koji sam riješila telefonskim pozivom. Vidim da su drugog člana na kraju odbili, tako da stvarno ne znam na osnovu čega prave selekciju. Moj muž je dobio SCC bez ikakvih dodatnih zahtjeva i podpitanja.

Prijatelji, pomoć u startu
Ovu stavku smatram izuzetno važnom u cijeloj ovoj priči. Dakle, pomoć koju vam netko može pružiti u početku je izuzetno važna, to je odskočna daska za sve ostalo. Mi smo doslovce promijenili destinaciju jer se ispostavilo da ćemo ovdje imati veliku podršku u tom smislu. Nije nam trebala pomoć u smislu da nas netko vodi za sobom i objašnjava kako sve funkcioniše, po tom pitanju smo se maximalno pripremili.

Treba vam netko da vas sačeka na aerodromu i pruži smještaj tih prvih dana. Znam da ovo nije nužno, možete se smjestiti i u hotel, ali nekako sam mišljenja da je ovo bezbolnija i „toplija“ varijanta, da je tako nazovem, pogotovo ako dolazite sa djecom. Treba vam netko tko vam može nešto preporučiti, koga možete nazvati kad vam nešto treba, kad imate problem, tko će vam na kraju krajeva dati nešto namještaja za početak da ne trošite novce na to i sl. Nama je primjerice prijatelj dao auto na korištenje dok nismo kupili i to nam je u tom trenutku bila ogromna pomoć. Završili smo toliko stvari koje bi bilo nemoguće izvesti bez auta, između ostalog kupili i sebi auto. Isti prijatelj je preko svog prijatelja saznao da se ovaj stan izdaje i eto nas u njemu. Prijateljica sa momkom i još jedan prijatelj su nas sačekali na aerodromu, kod nje smo bili 15 dana. Igrom slučaja smo u crkvi za Uskrs upoznali bračni par iz B.Luke koji su nam također dali nešto namještaja... Ispostavilo se da imamo mnoštvo zajedničkih prijatelja. Ljudi od kojih smo rentali stan nam izlaze u susret šta god da nam treba. Upoznali smo i članove sa foruma i to je također pozitivno iskustvo.

Svi ovi ljudi imaju našu zahvalnost do kraja života i mislim da nisu ni svjesni koliko nam znači sve to što su uradili. Sa mog stanovišta izuzetno je važno imati ovakav vid podrške. Ne kažem da je nemoguće postići sve i u nekim drugim uslovima gdje ideš u nepoznato, ali ja se ne bih usudila.

Osiguranje za djecu
Država Illinois svoj djeci nudi osiguranje All Kids, bez obzira na imigrantski status njih i njihovih roditelja. Dakle, svako djete ima pravo na zdravstveno osiguranje. Ako ste zaposleni u skladu sa primanjima ćete plaćati i mjesečnu premiju, ako ste nezaposleni ili imate primanja ispod odrećenog nivoa u odnosu na broj članova domaćinstva onda je osiguranje besplatno. Obzirom da je veliki broj prijava, dug je i period čekanja da se ovo osiguranje odobri, trenutno je oko 45 dana. Prijava se može uraditi i online, nakon što vaš slučaj bude obrađen dobit ćete spisak dokumenata koje trebate donijeti i vrijeme i mjesto kad se trebate pojaviti na intervju. Mi još čekamo tu obavijest i u međuvremenu su oba klinca imala streptokoknu upalu grla. Kod doktora smo platli punu cijenu pregleda, oko 100 USD :( Ono što su mi tek kod drugog posjeta rekli, a želim da podijelim sa vama (možda je već netko pisao, ali nije na odmet ponoviti) je da u Chicagu postoji mjesto gdje uz recept možete besplatno dobiti antibiotik, nevezano da li imate osiguranje ili ne. U pitanju je Meijer Pharmacy. Meijer je nešto tipa Targeta i Walmarta koji također imaju Pharmacy a sklopu objekta. Ja sam za starijeg klinca platila amoxicilin 15 USD, za mlađeg sam otišla u Maijer i dobila besplatno.


Vjerovatno ima još stvari koje sam preskočila, zaboravila i sl. Uglavnom, tu sam, pisat ću koliko budem imala vremena. Dosadašnji utisci su izuzetno pozitivni, da li ima stvari koje mi se ne sviđaju... ima, ali kad podvučem liniju to su sitnice i u globalu sretna sam što smo ovdje. Nismo nostalgični, zapravo smo se razočarali u postupke pojedinaca nakon našeg odlaska i u neke stvari koje su se izdešavale. Ne razmišljamo u smislu da jedva čekamo kad ćemo „kući“ na odmor, tamo nas vežu roditelji i neki dragi ljudi i to je ono što nam nedostaje, ništa više od toga.

ajme via kakav post...svaka čast :bravo:, jako mi je drago kad čujem kako ste se snašli, evo mi 21.8. pičimo za nyc, veliki pozdrav!

SRBghost
27.05.2014, 14:39
Veeeeliko bravo za post!!! Neka vam je sa srecom u Amerikama! Citam ovo i sada bih isao u CH :)