PDA

View Full Version : Američke vize za građane Srbije od sada važe i do deset godina


Good Spirit
20.05.2010, 18:33
Američke turističke i poslovne vize za građane Srbije od danas važe deset godina umesto tri na koliko su do sada izdavane, rekla je američka ambasadorka u Srbiji Meri Vorlik.

"Stejt department i Ministarstvo za unutrašnju bezbednost dali su odobrenje, koja smesta stupa na snagu, da se vize za građane Srbije, u kategorijama turističkih i poslovnih poseta, izdaju na deset godina", izjavila je Vorlikova na konferenciji za novinare.

Vorlikova je ocenila da ta odluka predstavlja prekretnicu u odnosima Srbije i SAD "kao važan simbol sve dubljeg prijateljstva" dveju zemalja.

Prema njenim rečima, to je maksimalna dužina trajanja viza koja se može odobriti za neki zemlju.

U saopštenju ambasade je precizirano da američke vize izdate putnicima iz Srbije važe za više ulazaka u SAD i da će se ubuduće obnavljati na dest godina.

"Ova odluka je opipljiv dokaz naše vere u to da će se odnosi naših dveju zemalja nastaviti i ubuduće i da će biti veoma plodonosni", zaključila je Vorlikova.

Podsećajući da je američki potpredsednik Džozef Bajden, prilikom prošlogodišnje posete Srbiji, preneo snažnu podršku SAD evrointegraciji Srbije i Zapadnog Balkana i pozdravio cilj Srbije da postane deo Evropske unije, Vorlikova je ocenila da je 2009. ostvaren znatan napredak u odnosima dveju zemalja.

Generalni konzul ambasade SAD u Beogradu Pit Mariljano izjavio je da su građani koji su jutros podneli zahtev bili prijatno iznenađeni kada su saznali da će vize koje budu dobili važiti deset godina.

On je napomenuo je da se standardi za kvalifikaciju za dobijanje vize nisu promenili i da su isti kao i oni za vize na tri godine, kao i da cena vize zasad ostaje ista - 131 dolar.

Mariljano je rekao da američke vize dobije između 85 i 90 odsto podnosilaca zahteva i da je prošle godine turističke i poslovne vize kategorije (B1 i B2), koje čine oko 60 odsto svih izdatih viza, dobilo između 12.000 i 13.000 građana Srbije.

Mariljano je, takođe, napomenuo da će dosad izdate vize važiti onoliko vremena na koliko su izdate i da za ostale kategorije viza dužina trajanja ostaje nepromenjena.

Izvor: Blic (http://www.blic.rs/Vesti/Politika/190249/Americke-vize-za-gradjane-Srbije-od-sada-vaze-i-do-deset-godina)

-------------------------------------

Šteta ja prošle godine dobio na 3, ali ovo je sjajna vest u svakom slučaju. Takođe mislim da i dalje najviše 6 meseci u godinu dana može da se bude u USA

nemili
20.05.2010, 18:49
Sjajna vest za nas koji jos nismo izvuceni! Good Spirit jesu te mozda pitali u ambasadi da li si igrao lutriju?

Good Spirit
20.05.2010, 19:12
Sjajna vest za nas koji jos nismo izvuceni! Good Spirit jesu te mozda pitali u ambasadi da li si igrao lutriju?

Nisu me pitali ni 2007 kada sam aplicirao za studensku vizu ni prošle za turističku. Niti znam da su pitali ikoga od mojih prijatelja za bilo koji tip vize. A redovno svi igramo :)

nemili
20.05.2010, 19:15
Super. Pitam zato sto su moju kumu pitali to u imigracionom kada je trazila GC na osnovu braka sa drzavljaninom, pa reko da nije mozda to slucaj i u ambasadi.

Good Spirit
20.05.2010, 19:35
Ja ne znam zašto to pitaju jer je naše legitimno pravo da igramo lutriju. Mislim, ja volim malo da karikiram, verovatno zato što se meni srećom to pitanje nije desilo, ali zašto bi to bilo loše što igramo? Baš bih voleo da postavim to pitanje nekome iz ambasade. :)

Nekoliko puta sam pročitao po raznim forumima da to pitanje postavljaju kao da vide da li imaš nameru da ostaneš u SAD. Meni je to to totalno kretenski. Čak su meni iz agencije preko koje sam 2007 išao na Work & Travel program rekli da ako me pitaju da li želim da ostanem i da li sam igrao lutriju da kažem ne. Ja sam bio spreman da ne lažem, jer kapiram da mogu da vide da li igram lutriju a sa druge strane ja ne vidim razlog zašto bih lagao. Da, igram lutriju i DA želim da ostanem u SAD, ali legalno. :==D:

nemili
20.05.2010, 20:53
To se i ja pitam, ali cim postavljaju pitanje interesuje ih da li hoces da ostanes. I ja bih pitao, ako bih se nasao u toj situaciji (a nadam se da necu) u cemu je problem sa igranjem GC lutrije? Ona je zvanicni program i nije nista nelegalno.
Ali valjda kada neko pokusava da dodje do GC ili drzavljanstva na druge nacine, mozda im to dovede u pitanje iskrenost vezanu za brak, posao ili vec po kom se osnovu trazi... pa onda pitaju da vide da li si pokusavao i kroz lutriju (da bi znali koga da spijuniraju i proveravaju).

dare_ns
20.05.2010, 22:33
Odlična vest :)
Valjda im je dovoljno iskreno: ''Lutriju igram, da bih u slučaju dobitka mogao da ostanem, legalno'' :)

barajevo31
21.05.2010, 09:45
Prosle godine je zvanicno odbijeno 11.0% sto je samo 1% vise od potrebnog za ukidanje viza tj. za kvalifikaciju. Crna Gora - 27.5%, Hrvatska - 5.3%, "Kosovo" - 29.0% (napredak u odnosu na 49% iz 2008), BiH - 13.9%, Mkd - 21.5%, Albanija - 39.6%, Bugarska - 17.8%, Rumunija - 26.3% http://travel.state.gov/pdf/FY09.pdf

2011. No visa required :naughty:
2010. ?
2009. 11.0%
2008. 11.7%
2007. 24.3%.

Ako nastavimo ovako, sledeće godine više nećemo trebati vize za ulazak u SAD. :beer:

nemili
21.05.2010, 10:10
Ako nastavimo ovako, sledeće godine više nećemo trebati vize za ulazak u SAD. :beer:

Lepo bi bilo da tako bude, ali bojim se da nije tako jednostavno. Ima tu i drugih uslova koje treba ispuniti...

dare_ns
21.05.2010, 12:03
u suštini, ako se desi ta vizna liberalizacija sa USA, biće isto kao i sa EU. Trebaće nam svejedno dokumenta koja dokazuju ''povezanost'' sa državom, jer na granici (u slučaju USA na aerodromu) imaju sva prava da ti traže dokaze.
I opet, to važi samo za turističke vize. Tako da je bolje ovo, lepo platiš $130 ako ti treba radna, a možeš da je dobiješ na 10 godina, ako su svi papiri uredni.

nemili
21.05.2010, 13:33
u suštini, ako se desi ta vizna liberalizacija sa USA, biće isto kao i sa EU. Trebaće nam svejedno dokumenta koja dokazuju ''povezanost'' sa državom, jer na granici (u slučaju USA na aerodromu) imaju sva prava da ti traže dokaze.
I opet, to važi samo za turističke vize. Tako da je bolje ovo, lepo platiš $130 ako ti treba radna, a možeš da je dobiješ na 10 godina, ako su svi papiri uredni.

Ček ček ček. Kao prvo za EU ne moramo da dokazujemo nikakvu povezanost. Jedini uslov je da imas dovoljno para (čak ni osiguranje nije neophodno) što i ne može da se dokaže jer većina nosi kreditne kartice. Tako da kada bi došli do bezviznog režima sa USA isto bi prolazili kao ljudi do sada a šanse da nekoga vrate su verovatno 0,01%. Ako te pita jel planirate da radite, a ti kažeš da ili tako nešto. Ili si probio rok od 6 meseci koji ti je prošli put dat na ulasku. Naravno i ako si napravio neko sranje ili uhvaćen da radiš prethodni put i tada te mogu vratiti.
Ne razumem ovo boldovano? Kako misliš radna? Ovo sada što su produžili rok na 10 godina je za turističke i kraće poslovne posete. Za radne je druga procedura, dokumentacija i one se ne izdaju na 10 god, već zavisi od slučaja do slučaja.

Smith6000
21.05.2010, 13:52
Nije samo fora da bi Srbija ušla u WVP da imamo manje od 10% odbijenih... tu su pregovori, potpisani sporazumi sa SADom, ali pre svega, oni to daju svojim saveznicima... Srbija to bas i nije. :wacko: Pre 2020, ne verujem da ce Srbija uci u WVP... ali ovo je svakako dobra vest! :==D:

Meni je samo da HRV uđe do kraja godine, kako se najavljuje... pa da mi keva dodje visa free :suure:

City Lights
21.05.2010, 16:48
Nije samo fora da bi Srbija ušla u WVP da imamo manje od 10% odbijenih... tu su pregovori, potpisani sporazumi sa SADom, ali pre svega, oni to daju svojim saveznicima... Srbija to bas i nije. :wacko: Pre 2020, ne verujem da ce Srbija uci u WVP... ali ovo je svakako dobra vest! :==D:

Meni je samo da HRV uđe do kraja godine, kako se najavljuje... pa da mi keva dodje visa free :suure:

Slažem se s ovim. Mislim da tu ima puno više politike od samog postotka. Hrvatska ima jako nizak postotak (5,3% kako je navedeno), ali svejedno su vize potrebne.

milena_ns
21.05.2010, 21:02
u suštini, ako se desi ta vizna liberalizacija sa USA, biće isto kao i sa EU. Trebaće nam svejedno dokumenta koja dokazuju ''povezanost'' sa državom, jer na granici (u slučaju USA na aerodromu) imaju sva prava da ti traže dokaze.


Ja sam ceo februar ove godine provela kod tetke u Austriji, i na granici mi niko nije trazio nikakva dokumenta o "povezanosti" sa drzavom, nisam imala ni izvadjeno zdravstveno osiguranje tokom boravka u EU, a ni neku veliku novcanu sumu za tih mesec dana. Bukvalno nisam imala nikakva dokumenta, sem crvenog pasosa :), i plavog u rezervi (koji mi nisu ni trazili na uvid). Samo su udarili pecat na ulasku u EU, a posle i na izlasku. E sad tako sam ja prosla kad sam putovala, a mozda postoje i drugi slucajevi.

dare_ns
21.05.2010, 22:13
uf :D omašio sam to za radnu ;) izvinjavam se.

a za ta dokumenta, oni samo imaju puno pravo da ti traže sve, samo ne moraš da popunjavaš formulare i da se cimaš u ambasadi.

I ja sam nosio gitaru preko granice, pa me ništa nisu pitali, a drugaru su hteli da carine (granica sa Hrvatskom). Bilo je slučajeva gde bend ide da svira u Hrvatsku, Mađarsku, i traže im licencu, a bilo je i da ne traže. Sve je stvar slučaja. A oni su, na žalost, vlast.

Positive Vibe
04.06.2010, 18:41
Slažem se s ovim. Mislim da tu ima puno više politike od samog postotka. Hrvatska ima jako nizak postotak (5,3% kako je navedeno), ali svejedno su vize potrebne.

Hrvatska, ipak, nece dugo cekati. U VWP ce uci ili krajem 2010. ili u toku 2011., a to, zaista, nije toliko daleko :)
Radujem se zbog toga, a nadam se da je Srbija sledeca... :;D:

thrice
04.06.2010, 21:09
Bilo je slučajeva gde bend ide da svira u Hrvatsku, Mađarsku, i traže im licencu, a bilo je i da ne traže. Sve je stvar slučaja. A oni su, na žalost, vlast.

ukoliko bend ide da svira u hr traze im radnu dozvolu i ata karnet za opremu

dare_ns
04.06.2010, 23:52
znam, ali ih nisu pustili iako su imali.

zvercica
09.08.2010, 12:04
Ček, ček, ček! Šta ovo konkretno znači? Da li ja mogu u Americi da radim sa turističkom vizom? Koliko znam (nisam sigurna) nakon 7 godina provedenih u Americi se dobija permanent, zar ne?

Kao svaki Srbin odmah kalkulišem kako da zeznem sistem, ali šta ću...

Magelan
09.08.2010, 12:38
Ma vazi :-) Turisticka viza se izdaje na 10 godina od skoro ali to nikako ne znaci da mozes da udjes i sedis ovde svo to vreme :-) Prilikom ulaska u pasosu ti lupe jajasti pecat na kom ti se boravak ogranicava na 6 meseci. Ostanes li duze, smatras se ilegalnim imigrantom :-)

Ljudi su pokusavali da "zeznu sistem" tako sto su u 6-om mesecu izlazili u Meksiko na nedelju dana pa je veliki deo te ekipe u tom istom Meksiku i ostao jer im nisu dali nazad zbog sumnje da su potencijalni ilegalci... Ne zafrkavaj se sa turistickom vizom :-)

Zana
09.08.2010, 16:11
Ček, ček, ček! Šta ovo konkretno znači? Da li ja mogu u Americi da radim sa turističkom vizom? Koliko znam (nisam sigurna) nakon 7 godina provedenih u Americi se dobija permanent, zar ne?

Kao svaki Srbin odmah kalkulišem kako da zeznem sistem, ali šta ću...

A?! Oklem tebi ovo? Kakvih 7 godina? Po kom osnovu?

I mani da (bar mene) stavljas u taj "svaki Srbin" kategoriju please :grin:

dreamerns
09.08.2010, 16:20
Ma vazi :-) Turisticka viza se izdaje na 10 godina od skoro ali to nikako ne znaci da mozes da udjes i sedis ovde svo to vreme :-) Prilikom ulaska u pasosu ti lupe jajasti pecat na kom ti se boravak ogranicava na 6 meseci. Ostanes li duze, smatras se ilegalnim imigrantom :-)

Ljudi su pokusavali da "zeznu sistem" tako sto su u 6-om mesecu izlazili u Meksiko na nedelju dana pa je veliki deo te ekipe u tom istom Meksiku i ostao jer im nisu dali nazad zbog sumnje da su potencijalni ilegalci... Ne zafrkavaj se sa turistickom vizom :-)

Koliko je meni poznato, nakon izlaska moras da boravis van onoliko koliko si boravio unutra. Sto znaci ako si 6 meseci bio u drzavi, moras sest meseci van.

Magelan
09.08.2010, 16:56
To sam i pokusao da joj objasnim. Ljudi su mislili da je dovoljno 7 dana u Meksiku, a to je onda ispao zesci "zajeb".

Ako mene pitas, njima je sumnjiv svako ko je u USA sa turistickom vizom boravio duze od dva meseca (znaju i oni vrlo dobro znacenje reci "turizam") i onda prilikom svakog narednog ulaska sluzbenici mogu da postave X nenormalnih pitanja (opet to sve zavisi od sluzbenika) tipa, "A zasto ste bili 2 meseca", "A jeste zaposleni?", "A kako vam poslidavac ovako cesto daje tako duga odsustva"... K'o sto pre par nedelja komsinicinu koleginicu sa posla iz BGD, devojku koja je stvarno dosla na odmor 3 nedelje propitase sve po redu, kompletna anamneza na O'Hare-u ali bukvalno, pa su jos otprilike i stigli do pitanja koja ce to ona znamenja po Cikagu sve da poseti...

Sloba_Kg
09.08.2010, 18:08
Slazem se sa svim sto ste napisali ali bih hteo da kazem (iako to nije inicijalno u temi) da ako imate malo dete roditelji mogu opusteno da vam ostanu tu par meseci. Evo moj drug dobio sina pre 3-4 meseca i majka mu je tu od bukvalno prvog dana posto mu se zena porodila i odlazi nazad za par dana. Mislim da je penzionerka ali nisam siguran.
Sto se rada sa turistickom vizom tice...tesko. Ovde jedan decko sad produzava vizu koji ima (radnu) ali na turisticku. To ga kosta mislim oko 1500$ samo da aplicira a dal ce toliko para zaraditi u restoranu gde radi 3-4 dana nedeljno i koji je super slow i da li ce mu javiti da je odbren ili da mora da napusti zemlju to ni on ne zna.

Magelan
09.08.2010, 18:30
To za starije "turiste" stoji. Mada to je vec jedan od onih ekstrema (starija populacija nije toliko interesantna sluzbenicima na aerodromima) :-)

A sto se rada sa turistickom tice to je moguce ako je osoba vec ranije bila u USA sa nekim drugim tipom vize koji je podrazumevao dobijanje SSN-a. To je vec druga prica. Ali neko ko prvi put ulazi u USA sa B2 vizom bas i nema neku perspektivu ukoliko mu prijatelji ili rodjaci nisu obezbedili buduceg supruznika :-)

dreamerns
09.08.2010, 23:20
Kada smo se vec dotakli teme. Ja se licno sa tim ne bih zezao. Ako je osoba dosla na turisticku vizu kod tebe i radi na crno i uhvate je. Nece samo ona imati problem, nego i ti....i to moze da ti zesci problem napravi kod dobijanja drzavljanstva i sl. Moguce je naci posao na crno....tesko...ali moguce. Problem je samo kakve to posledice sve za sobom nosi.

Sloba_Kg
11.08.2010, 14:12
To za starije "turiste" stoji. Mada to je vec jedan od onih ekstrema (starija populacija nije toliko interesantna sluzbenicima na aerodromima) :-)

A sto se rada sa turistickom tice to je moguce ako je osoba vec ranije bila u USA sa nekim drugim tipom vize koji je podrazumevao dobijanje SSN-a. To je vec druga prica. Ali neko ko prvi put ulazi u USA sa B2 vizom bas i nema neku perspektivu ukoliko mu prijatelji ili rodjaci nisu obezbedili buduceg supruznika :-)



Istina je da u praksi moze da radi ako je vec bio ranije ali to je opet ilegalno.
Ono sto moze da se desi poslodavcu je malo veca novcana kazna a tvoj gost ili ti turista ce zauvek da napusti USA a sto rece Dreamer posle gledaj sta ces i kako ces za drzavljanstvo.

nemili
11.08.2010, 14:58
Zato ne treba davati pisane garancije, što mislim da dobitnici GC i ne mogu da izdaju dok ne postanu državljani. Može se poslati pozivno pismo ali to opet ne nosi iste konsekvence, već je praktično zamena za hotelsku rezervaciju.

ZeljkoUSA
11.08.2010, 16:06
Zato ne treba davati pisane garancije, što mislim da dobitnici GC i ne mogu da izdaju dok ne postanu državljani. Može se poslati pozivno pismo ali to opet ne nosi iste konsekvence, već je praktično zamena za hotelsku rezervaciju.
Ne treba ti ni pismena garancija ni pozivno pismo za dobijanje turisticke vize. Jedino podaci osobe kod koje ces boraviti: adresa, br.telefona, kompanija u kojoj je zaposlen,... i u kom ste odnosu (rodjak, prijatelj,...)...

nemili
11.08.2010, 16:15
Upravo to. Ali nije na odmet imati mail gde domaćin poziva nekoga u goste sa njegovom adresom, brojem nekog dokumenta i adresom. Nije neophodno ali ne može da škodi.
Koliko ja znam za turističku nije neophodan ni jedan dokument sem pasoša, ali je na svakome da dokaže veze sa matičnom zemljom što se dokazuje potvrdom o zaposlenju, posedovanju nekretnine, studentskim statusom, određenom svotom novca na računu...

ZeljkoUSA
11.08.2010, 16:19
Upravo to. Ali nije na odmet imati mail gde domaćin poziva nekoga u goste sa njegovom adresom, brojem nekog dokumenta i adresom. Nije neophodno ali ne može da škodi.
Koliko ja znam za turističku nije neophodan ni jedan dokument sem pasoša, ali je na svakome da dokaže veze sa matičnom zemljom što se dokazuje potvrdom o zaposlenju, posedovanju nekretnine, studentskim statusom, određenom svotom novca na računu...
Sto se tice mail-a cuo sam, medjutim ja ga nisam imao kao ni par mojih prijatelje. U potpunosti se slazem, mislim da im je najbitniji posao posto sam bio prisutan gde ljudi bez posla dolaze sa "brdo" dokumentacije i objasnjavanju da imaju hektare sume u nekim brdima i po par kuca.... Ljudi sa najvise papira su bili odbijeni (oni uglavnom nose najvise papira).
Naravno, ovo je moje licno iskustvo...

zvercica
12.08.2010, 11:05
Nije mi jasno čemu onda euforija... u suštini ova promena će uticati samo na one koji češće idu USA, tako što će umesto jednom u 5 godina, obnavljati vizu jednom u 10. Lepo... :blink:

Ne, naravno, ne bih se ni ja sa njima zezala... samo chalengujem čitavu priču...Pogotovo što se može napraviti problem i ljudima koji bi nas primili...

Žana, ne brini, niko te ne stavlja u isti koš sa Srbima :;D: Verovala ili ne, mi i danas živimo od toga što gledamo kako da zaobiđemo sistem...

Milos_M
12.10.2012, 13:01
Drugari procitao sam sve sto ste napisali, ali ajde jos jednom da potvrdimo ako nije problem zbog mene :)
Imam vizu na 10 godina, oni mi lupe jajasti pecat da ostanem 6 meseci u usa... prodje 6 meseci ja se ne vratim to znaci odmah sam ilegalan tamo i moja viza se ukida.. pitam to iz razloga sto sam vec bio u USA i tamo su mi neki prijatelji rekli koji su ostali na istu foru da i ako ih uhvate posle 2 3 godine oni uz pomoc advokata mogu da se izvuku kao da nisu ilegalci i da nece posle imati zabranu ulaska u USA.

Jel ima to veze sa vezom ili su sve same dezinformacije???

hvala

vuxanne
12.10.2012, 13:26
Drugari procitao sam sve sto ste napisali, ali ajde jos jednom da potvrdimo ako nije problem zbog mene :)
Imam vizu na 10 godina, oni mi lupe jajasti pecat da ostanem 6 meseci u usa... prodje 6 meseci ja se ne vratim to znaci odmah sam ilegalan tamo i moja viza se ukida.. pitam to iz razloga sto sam vec bio u USA i tamo su mi neki prijatelji rekli koji su ostali na istu foru da i ako ih uhvate posle 2 3 godine oni uz pomoc advokata mogu da se izvuku kao da nisu ilegalci i da nece posle imati zabranu ulaska u USA.

Jel ima to veze sa vezom ili su sve same dezinformacije???

hvala

Imas na vizi obicno multi (vise ulaza) ili single (jedan ulazak). Nisam dugo putovala u inostranstvo, ali ako me secanje dobro sluzi.

ZeljkoUSA
12.10.2012, 13:52
Ja sam imao multi vizu i ulazio vise puta (to daju sad i vazi 10 god.).

Sto se tice prekoracenja vize, odnosno perioda od sest meseci naravno da si ilegalno ukoliko ne promenis status dok si tamo legalno ili zatrazis produzenje boravka po nekoj osnovi.

Ovo sto su ti pricali drugari su vec kombinacije koje su mozda moguce, ali to nema nikakve veze sa dobijenom vizom, to se radi n licu mesta. Licno nisam upucen u te stvari...