PDA

View Full Version : FLORIDA - "The sunshine state"


Lucky
25.04.2008, 22:42
Ne znam kako je moderator zamislio ovaj podforum ali ja cu ovde zapoceti temu o Floridi posto u njoj boravim vec 2 godine i imam neku predstavu o zivotu ovde koja bi pomogla nekome ko bi eventualno zeleo da se preseli u ove “tropske” krajeve ili ga odvratila od te zelje hehe:)


Oni koji su citali stari Milosev forum verovatno znaju moju pricu. Sa suprugom sam doselio u aprilu 2006 u Tampa Bay posto je jedini covek koga sam poznavao iz USA ziveo upravo ovde i on mi je poslao garantno pismo.

Pozitivne stvari ovde:
KLIMA - tacnije i pozitivna i negativna. Od novembra do sredine maja suvo i toplo, zimi temperature zna da padne na 10 stepeni ili nesto nize mozda par dana i to je sve. Suncanno,suncano suncano to su uglavnom prognoze tokom “zimskog” perioda U aprilu otopli vec toliko da se moze na kupanje a sezona traje sve do kraja oktobra. Od maja pocinju i vrucine i to ne toliko vrucine koliko je vlaga ogromna a leti je i sezona uragana pa se prate desavanja u Atlantiku.Zadnje 2 godine je bilo ok, ali nikad se ne zna. Kisa pada SVAKO popodne ali bukvalno svako i to su uglavnom grmljavine koje prodju posle 10-15 minuta. Zimi takodje bude i po koji tornado ali to je retko i nepredvidivo.Nema racuna za grejanje, nema teze garderobe 90% godine provedes u majici i sortcu.

BLIZINA - u gradu u kome mi zivimo sve ti je blizu. Ako hoces do plaze 20 min, na NFL,NHL ili neki drugi profesionalni sportski dogadjaj ili koncert 20 min, do aerodroma 15 min ja do posla sam nekad imao 10 a sada stizem za bukvalno minut.(ovo sve mereno sa automobilom)

PRIRODA - cisto je i ocuvano.Parkova koliko hoces,jezera na svakih par milja (naravno samo iskopaju rupu i eto jezera), plaze naravno(mada su lepse dole u Mamiju), ima i nekih rechica ko voli da peca:)


JEFTINIJI I OPUSTENIJI ZIVOT - kazu da je jeftinije nego na severu(naravno i satnice su znatno manje ali o tome kasnije) npr za 600$ -700$ moze da se nadje jednosoban a za 800$ - 950 $ dvosoban stan i to uglavnom u jako lepo uredjenim apartmanima sa bazenima i teniskim terenima,nema zurbe,buke , zagadjenja

O negativnim stvarima nesto kasnije...ima ih takodje poprilicno.

Pozdrav za sada

Jfa_Kg
26.04.2008, 14:05
значи препоручујеш флориду, ја долазим следећег месеца у сад радићу као спасилац у филаделфији до 1. септембра за почетак. мада планирам да после тога одем негде где је топло јер то ми је сан одавно.. хајде напиши мало о пословима тамо, колике су сатнице, да ли је лако наћи посао, конкретно ме занима посао компјутерског техничара, компјутерске мреже, локалне и бежичне, или можда неки посао у туристичким агенцијама пошто ту имам искуства, и да за мој случај поред српског :) перфектно говорим енглески и прилично туски језик. какве су моје шансе на флориди по твом искуству, долазим са девојком која онако говори језик али надам се да ће га усавршити за 3 месеца на базену.... чему се надати...

хвала

Matchkytza88
26.04.2008, 16:22
Aaaaah, Florida... :)

Ja sam veeeeeeeeliki zaljubljenik u Ameriku otkad znam za sebe, a Florida me, nekako, najvise privlaci...

Inace imam 20 godina i tek sam pocela da se prijavljujem na lutriju. Nesto ni ne ocekujem da mi stigne ta famozna bela koverta ove godine, but there's always next year! Ja cu nastaviti da se prijavljujem dok me ne izvuku ili dok (God forbid!) ne ukinu lutriju :D

Anyways, ako ikada budem izvucena, definitivno idem na Floridu! Doduse, to ce biti malo teze izvesti, bar u pocetku, jer jedina osoba koja moze da mi posalje ono garantno pismo jeste sestra koja zivi u Chicagu, ali dobro sad, o tome cu misliti kasnije...

Lucky, hajde mi, molim te, pricaj jos malo o toj divnoj, suncanoj drzavi, pleeeeease :) I uzivaj u njoj i za mene, you lucky thing, you! :D

Lucky
26.04.2008, 21:45
E a sada malo o minusima Floride (bar iz moga ugla gledano):

KLIMA - ko ne podnosi vlagu,ili ko se plasi gmljavina bolje da ne dolazi ovde.Leti je stvarno nemoguce bez klima uredjaja u automobilu i u kuci.Znam za ljude kojima se klima pokvarila pa su morali da isele iz kuce na par dana jer je nepodnosljivo.Kao sto rekoh svako popodne tokom letnjih meseci grmi,seva, puca na sve strane i nekad bude tolika kolicina kise da morate da parkirate pokraj puta jer brisachi jednostavno ne mogu da postignu, tj ne vidite kuda vozite.Uz ovu klimu normalna je i pojava raznih buba,insekata i gustera od kojih mnoge ranije nikad nisam video.Cesto se uvuku i u kucu pa morate sa time da se borite.Za utehu imate priliku da vam u dvoristu rastu pomorandze ili grejpfrut:)
Uragani su sastavni deo zivota ovde ali to ne umanjuje opasnost od njih -tako da svakog leta budite spremni za eventualnu evakuaciju ako se ustremio na vasu stranu.Dobro je imati i zalihe hrane u slucaju nestanka struje i sl.

POSLOVI - nema ih bas u izobilju.Opste je poznato da je velika industrija na severu,a ovde mozete ocekivati uglavnom usluzne delatnosti, laku industriju,farmaceutsku (toga ima dosta) i dosta manje satnice. Najobicniji poslovi se krecu otprilike $8-10$ assembly line (ne treba iskustvo)
$10-12 machine operator (moze ali ne mora)
$12-15 customer service (potreban dobar engleski)
sto se ostalih poslova tice ako imate znanje niko vas ne pita sta ste zavrsili,dobro cete proci i ako znate neki zanat ili ako ste npr programer(sto je isto zanat:)

MOBILNOST - vrlo je ogranicena.Morate imati automobila koliko imate clanova porodice.Gradskog prevoza gotovo i da nema i na njega se ne mozete osloniti. Morate imati savrseno ispravan auto ili rezervnu varijantu ili necete moci da odete na posao ili u skolu tog dana.Nema ljudi na ulicama sve deluje nekako pusto.Za nas Evropljane to je veliki sok,na koji se teze navikavamo. Na plazama i u parkovima mozete videti prolaznike i to je to. Unutrasnjost ove drzave je jos uvek jedna velika pustara na severu i jedna ogromna mocvara Everglades na jugu.Jos uvek ima mesta za naseljavanje i postoji veliki priliv stanovnistva.

NASI LJUDI - Neko bi ovo posmatrao samo pozitivno, ali ja licno nisam ocekivao ovoliko nasih u ovim krajevima.Samo u Tampa Bay-u kazu da ih ima oko 70 000.Ne znam da li je ovaj podatak tacan ali nema dana da ne naletim na nekog naseg, u prodavnici,klubu ili na plazi.Ne bih bas obrazlagao ovo dalje ali za mene je to uglavnom ne bas pozitivna strana ovog dela USA.

OBRAZOVANJE - Ljudi su uglavnom jako lose obrazovani i informisani,bar oni sa kojima svakodnevno stupate u kontakt.Pocev od Amera (govorim o ljudima koji imaju i menadzerske pozicije),preko Latinosa kojih ima ogroman broj.Kazu da je skolstvo na Floridi medju najgorim u USA. Imam i dosta anegdota koje potvrdjuju ovo.Ako si rodjeni Amer velike su sanse da ces sa malo klikera doci do suprevizorske(vodja smene) ili menadzerske pozicije u firmi bez ikakvih problema.


KRIMINAL: ima ga ali ne mislim da je manji nego u metropolama na severu, uglavnom mislim da treba zaobilaziti odredjene delove gradova. Tampa je kazu jedan prilicno opasan grad,kao i Miami.

Vredi obici:Miami(SOUTH BEACH), Orlando Disney World koji ima 7 zabavnih parkova a za svaki vam treba ceo dan, Everglades(za ljubitelje prirode) , Key West,Saint Augustine (najstariji grad u USA koji i dalje postoji).

Voleo bih da procitam utiske iz drugih drzava jer mene od pocetka vuce da idem na sever ili na zapad.Nedostaje mi urbaniji zivot.

V777
29.04.2008, 01:49
Lucky,

obizirom da si vec dugo na Floridi, a ima mnogo ljudi koje interesuje odlazak na tu stranu, u toplije krajeve, kako ljudi koji tek treba da dodju u USA, tako i onih koji su vec tu, ajd napisi nam koji je minimalac na Floridi, koji bi deo St. Petersburga (koliko sam razumela ti si u St. Petersburgu, kao i Tiberije) preporucio za trazenje stanova, kakva je realna situacija sto se tice poslova...koliko je to veliki grad St. Petersburg, koliko je daleko od aerodroma u Tampi, koliko je uopste Tampa daleko od St. Petersburga, kako doci do automobila tamo, koliko kosta, sta je sa vozackim dozvolama, ako se ima vozacka iz drugog state-a?

Svaka korisna informacija koju mislis da bi nasi ljudi trebalo da znaju, vise je nego dobro dosla.

Puno pozdrava!:)

Lucky
04.05.2008, 03:59
Evo jos nekoliko informacija (onako nabacanih)

Minimalac je oko 8$/sat,vozacka dozvola se izuzetno lako dobija-nakon polaganja testova vozi se krug po poligonu i to je to.Mislim da kosta oko 10$.Stan isto nije problem naci jer ima dosta nasih ljudi koji izdaju a u apartmane tesko da ce vas primiti bez kreditne istorije.Imate nasih prodavnica,restorana,poslasticara tako da vam srpska hrana nece nedostajati.Istovremeno ogroman izbor raznih drugih kuhinja narocito juznoamerickih,karipske i azijske.Nocni zivot nije bas sjajan ali ima klubova...narocito u Tampi i Clearwater-u koji su na pola sata voznje.A i Orlando nije daleko(nekih sat i po).Ako trazite automobil bolja varijanta su privatna lica,dilera ima mali milion ali su uglavnom napumpali cena,Dobro je uplatiti Carfax i videti istoriju svakog auta pre nego ga kupite.(to je nekih 35$ mesec dana)

Darko
10.05.2008, 01:51
Key West

Na samo 150 milja od Majamija i 90 milja od Havane, ovaj tropski ostrvski grad je oduvek ostavljao snažan utisak distanciranosti, čak i nakon što je povezan sa ostatkom Sjedinjenih država – železnicom 1912. godine, i spektakularnim autoputem Overseas Highway 1938. Vlada Sjedinjenih država je Key West preuzela od �*panije 1821, zajedno sa ostatkom Floride.

Izvor: Discovery


http://www.b92.net/news/pics/2007/11/1057374666474e034bd0e78834514448_orig.jpg



Key West je izuzetno raznolik: "Conchs" (Konči - beli stanovnici Key Westa, čiji preci potiču sa Bahama), slatkovodni Konči (dugogodišnji rezidenti koji su se doselili iz nekih drugih krajeva), crni Bahamci (potomci rudara i graditelja železnice), Latinoamerikanci (mahom emigranti sa Kube), ljudi koji su nedavno izbegli iz urbane unutrašnjosti Floride, pripadnici ratne mornarice i avijacije, i čitav asortiman vagabonda, skitnica, i usamljenika u potrazi za skloništem. Ostrvo je nekada bilo omiljeno turističko mesto među gej populacijom, a i danas je gay-friendly, iako ih je procentualno znatno manje nego nekada. Neke od najpoznatijih gej hotela i pansiona danas primaju i osobe drugačije seksualne orijentacije.

Iako su ostali Keys (sprudovi) veoma orijentisani ka prirodi, Key West je pre svega urbano mesto. Nije ostalo mnogo neiskorišćenog prostora, a preduzetnici nastavljaju da štancuju restorane, galerije, prodavnice, i muzeje. Kao turistička destinacija Key West ima mnogo toga da proda – pre svega prosečnu temperaturu od 26°C, arhitekturu 19. veka, i opušten način života. Osim toga, postoji veliki broj festivala, i umetničkih i kulturnih događaja – između ostalog Conch Republic Celebration u aprilu, kao i Halloween Fantasy Fest. Malo je gradova slične veličine – 2 milje sa 4 milje – koji mogu da ponude sličnu joie de vivre. Ipak, kao i na drugim mestima, kada nekada umorni gradovi sinu kao dobro očuvana mesta, za njima stižu ljudi bez stila, željni para. Duval Street podseća na mini Las Vegas, samo što umesto kazina ovde se nižu sveprisutne prodavnice majici sa preslikačima, privezaka, i sličnih sitnica za turiste. Pogotovo je Duval Street preplavljena turistima koji su došli na jednodnevni izlet, pa u čudu bulje u izbodene hipije, gej parove koji se drže za ruke, i sveprisutne lokalne ekscentrike od kojih mnogi laju glasnije od pasa.

Hoteli

Cene su izražene za standardne dvokrevetne sobe, i ne uključuju porez od 6% i boravišnu taksu od 1%-4%.

Key West je poznat po tome što turisti lako mogu naći smeštaj u starinskim kolibama, restauriranim sto godina starim kućama Conch republike, ali i u većim hotelima. Ponegde su cene relativno niske, oko $75, ali u glavnom se kreću od $100 do $300 za noć. Cene skaču u nedelji kada se održava October's Fantasy Fest. U mnogim pansionima ne primaju decu mlađu 16 godina, a pušenje u sobama je u glavnom zabranjeno, mada ponegde postoje pepeljare ispred bungalova. U cenu je najčešće uračunat obilan kontinentalni doručak i popodnevno vino ili snek.


http://www.b92.net/news/pics/2007/11/1083203905474e034b55340720449177_orig.jpg


Noćni i boemski život

Key West je poznat po notornom noćnom životu, koji se uglavnom odigrava oko mnogih barova i klubova skoncentrisanih u ulici Duval, glavnoj džadi u Starom gradu. Bezbrojni su mladi moreplovci, ali i sredovečne domaćice iz Topeke, koje ujutro ustaju s glavoboljom, krvavim očima, i određenim ukusom u ustima – klasičnim simptomima usavršavanja pijanke u ulici Duval, poznate kao The Duval Crawl.

Svratite i u Tennessee Williams Fine Arts Center, kao i u dva lokalna pozorišta gde se održavaju muzički koncerti, predstave i mjuzikli.

Restorani

Mnogobrojni talentovani mladi kuvari skrasili su se u Key Westu čime su doprineli da ovaj grad stekne imidž značajnog kulinarskog centra. Naravno, činjenica da ovde u svako piće obavezno ide rum, kao i da glasna muzika svira non-stop ne predstavljaju osnovu za kulinarski raj, ali tropska klima i blizina Kube (150 km) doprineli su da Key west uspe da stvori sopstvenu kuhinju.
Agrumi sa Floride, sveža riba, plodovi mora, i tropsko voće uvek su ponos lokalnih restorana, kao i crni pasulj, juka, i ostali kubanski i karipski specijaliteti. Osim toga, ovdašnji kafei u kubanskom stilu predstavljaju i jeftiniju i prijatniju alternativu bezbrojnim mediokritetskim turističkim zamkama koji se nižu ulicom Duval. Ne propustite da makar jednom svratite u neki od ovih malih kafea i sručite jaku kubansku kafu.

Plodovi mora su specijalitet svakog restorana u Floridi, a Key West tu ne predstavlja izuzetak. Jastozi, krabe, škampi, riba – šta god poželite: ako pliva, gamiže, ili raste u okeanu, sigurno ćete ga naći makar negde u gradu. Sezona kraba i jastoga je od avgusta do marta, mada se nestašice događaju čak i u to doba, pogotovo zbog loših vremenskih prilika koje otežavaju ulov. Ako ne možete naći nešto što ste poželeli, najbolje je da poručite ono što je tog dana sveže. A ako dolazite iz zemlje u kojoj se plodovi mora prže u ulju, probajte za promenu nešto drugo – ribu sa roštilja. Nećete verovati koliko je to ukusnije.

Pojedini restorani su zatvoreni izvan sezone, od sredine septembra do sredine novembra, mada ih je u poslednje vreme sve manje. Ako je onaj na koji ste se nameračili zatvoren, iza prvog ćoška ćete naći neki koji radi.


http://www.b92.net/news/pics/2007/11/141616951474e034b7833b206496996_orig.jpg


Atrakcije

Srce Key Westa je Stari grad koji zauzima prostor od White Street do obale. Počevši od 1822. obalom su počeli da niču dokovi, skladišta, radionice za popravku brodova, a 1891. je otvorena carinska služba SAD. Bogati lokalci, trgovci, i pomorci podizali su raskošne kuće na samoj obali, a veliki broj tih viktorijanskih i pre-viktorijanskih građevina je rekonstruisan i pretvoren u pansione i muzeje. Ovih kuća, uključujući vikendice poznatih pisaca, umetnika, i političara koji su dolazili u Key West u proteklih 175 godina, ima oko 3,000. U Starom gradu se nalaze i najbolji restorani i hoteli, a noćni život je bez premca.


http://www.b92.net/news/pics/2007/11/1551463642474e034b38870140501230_orig.jpg

Darko
10.05.2008, 02:26
Miami


Poroci Majamija" (Miami Vice) i tih godina neizbežni Don Džonson, proslavili su ime i duh Majamija tokom osamdesetih godina prošlog veka. Duško Dugouško je mnogo decenija pre toga pokušavao da dođe u Majami, ali ne taj, već u sada već polupenzionerski, ali ipak veoma živ i trendi Majami Bič... Vil Smit je proslavio Majami tokom kasnih devedesetih godina, u pesmi u kojoj se spominjao upravo ovaj refren, naizmenično na engleskom i na španskom jeziku, tek toliko da dočara kulturnu različitost tog grada. Ostalo su govorile slike iz njegovog video-spota: ples, igračice raskošnog izgleda - latino porekla i mulatkinje, karipska klima, španski kolonijalni, američki potrošački i kubanski vanvremenski duh... Da li ste tada poželeli da dođete u Majami, ili Miami, kako ga zovu Hispanosi i naši i ruski iseljenici? Ako jeste, na pravom ste mestu. "Bienvenidos a Miami! Welcome to Miami!"

Izvor: Travel Magazine


http://www.b92.net/news/pics/2006/10/17460119354542510275372997944414_orig.jpg


Majami, grad sa 400.000 stanovnika, od kojih četvrtinu čine Hispanci, tj. ljudi raznih nacionalnosti kojima je španski jezik primarni oblik sporazumevanja. Ovo je severnoamerički grad sa latinoameričkim šmekom, a tome doprinosi i činjenica da su mnogi ulični znaci dvojezični - raj za one kojima je španski blizak ili jednostavno lep... Južna plaža (South Beach), omiljeno mesto za izlet stanovnika Majamija, koje se nalazi u Majami Biču, predstavlja pravi izlet u prošlost "ar dekoa", sa zgradama pastelnih boja, ukrašenim neonom... Barovi sa kubanskom muzikom su svuda... Hiljade turista dolaze da uživaju u kosmopolitskom duhu Majamija i njegovog okoliša, sunčanog i opuštenog raja, koji ne liči ni na jedno drugo mesto na svetu, a kamoli u SAD.
Mnogo novih zgrada od sumnjivog novca niklo je po Majamiju, kao nekada u Njujorku i Čikagu, tokom ere prohibicije, a Majami se, paradoksalno, razvio upravo nelegalnom trgovinom! Naravno, policija nije sedela skrštenih ruku, a ni TV-studiji: tako je nastao "Miami Vice" (Poroci Majamija), kultna detektivska serija kraja osamdesetih godina prošlog veka. Dva detektiva u skupim dizajniranim odelima, koji su jurili loše momke unaokolo u "ferarijima" i jahtama od milion dolara, ponovo su pažnju sveta usmerili na Majami i Majami Bič, čineći ih svetski poželjnom turističkom destinacijom elite, i ne samo nje... Turisti su želeli da vide "život na visokoj nozi" na Floridi. Do kraja 'osamdesetih godina, region Majamija postao je više nego "in": slavne ličnosti su se doseljavale, a četvrt "ar deko"je renovirana. Region ponovo doživljava nagli uspon! Uprkos velikom procentu kriminala, koji je pogađao turiste devedesetih godina, grad je postao treća najpoželjnija destinacija u SAD, posle Njujorka i Los Anđelesa, pretekavši San Francisko, Las Vegas i San Dijego... Oštrim merama policije, ulični kriminal je smanjen za 80%, tako da je sada Majami zaista bezbedno mesto za posetu i život... U Majamiju su jedno vreme živeli i Đani Versaće (ubijen 1997), Madona (udala se i preselila u London), ili Predrag Danilović (prestao da igra košarku)... Vil Smit je došao kao poslednji u nizu propagatora grada.


http://www.b92.net/news/pics/2006/10/1588125235454251028eec3038278958_orig.jpg


Svakodnevica grada koji nikada ne spava...
Majami je, zasigurno, najinteresantniji po onome kako živi i kakvi su ljudi koji tamo obitavaju. Kakvi su im običaji? Za nas, čudni. Za građane Rio de Žaneira možda i nisu. Zapravo, ova dva grada su po duhu i ponašanju stanovnika neverovatno slična, tako da se Majami može mirne duše nazvati "Rijom Severne Amerike", a videćete i zašto. Jedna od zajedničkih karakteristika su, osim uličnog kriminala, i osim borbe protiv kriminala tokom devedesetih godina, i opsednutost telom i plastičnom hirurgijom. Roditelji svojim kćerkama za punoletstvo najčešće (to je tamo "narodni običaj"!) poklanjaju - nove grudi! I starije žene, koje imaju unuke, veoma često idu na plastične operacije grudi, zatezanje lica i "pumpanje" usana, i to se ovde smatra sasvim normalnim. Srešćete mnoge žene koje izgovaraju, "mrtve hladne", rečenicu tipa: "Moram danas na 'face-lifting', ženi mi se sin u nedelju!", što znači da je u njihovoj mentalnoj ravni plastična operacija kao odlazak kod frizera. Ovo rezultuje pokatkad smešnom činjenicom da majke na svadbama svojih sinova izgledaju mlađe od sinova, a tek što su "generacija" sa snajom i njenim vršnjakinjama... Francuski i njujorški turisti su u čudu, jer i u Francuskoj i u Njujorku ima i silikona i para, pa nema toliko žena sa hirurškim intervencijama! Ali, to je Florida. Ovde skoro svaka žena ima bar poneku intervenciju na sebi, a veliki procenat ih je i sa raznoraznim pirsinzima i tetovažama. Ovo ponekad izgleda veoma loše, posebno kada na prijemu posle svadbe ugledate devojku u balskoj haljini koja preko celih leđa nosi tetovažu papige u boji... ali, i to je Florida. Florida je zemlja muškaraca i žena koji se ne stide, i koji su veoma "otvoreni za saradnju". Jedan prijatelj iz Francuske je nekom prilikom, razočaran u devojke sa Floride, rekao: "Idem ja nazad u Francusku, tamo devojke barem pocrvene kada ih prvi put poljubiš!". E, ovde se to ne dešava. Jedan od fenomena jeste i veliki broj homoseksualaca, transseksualaca i transvestita - najnormalnije je videti kreaturu neodređenog pola koja se šeta ulicama na štiklicama, a sam Bog zna šta je plastičnom operacijom dodato na telo dotične osobe, a šta je ostalo staro i stvarno. Vrlo često se na plažama organizuju takmičenja transvestita, u kojima je cilj da se pogodi koja je od devojaka koja šeta pistom, tj. plažom, stvarno žensko, a koja je transvestit. Ovi kvizovi su veoma popularni; ima i klađenja, a ja sam prisustvovao jednom, u kome nije bilo dobitaka, jer su svi učesnici bili transvestiti, tj. žena uopšte nije ni bilo među njima! A delovali su ženstvenije od polovine pravih žena... Naravno da vas neću iznenaditi ako vam kažem da su ulice redovno pune kokaina, a da je grad omiljeno stecište omladine iz ostatka SAD željne divljeg provoda. No, Majami, a posebno obližnji Majami Bič, u koji je Duško Dugouško toliko želeo da ode na letovanje (to je tada bio simbol letovanja i prestiža u SAD!), danas je za Amerikance ipak simbol dve potpuno suprotstavljene tendencije: mladalačke zabave i zabave penzionera. Mladi se danas, uz Majami (u Majami Biču se uglavnom kupaju preko dana), opredeljuju i za Fort Loderdejl (Fort Lauderdale), obližnji grad koji postaje mesto "najdivljije" zabave studenata američkih univerziteta, jednom godišnje. Suprotno tome, predivni grad Boka Raton (Boca Raton, na španskom "Mišji zaliv") gotovo je u potpunosti dom penzionerima iz cele SAD, koji svoje kuće za poslednje godine života kupuju baš na Floridi. U mnogim američkim filmovima kaže se da neki junak "ima roditelje na Floridi", a kada dođete u Majami, biće vam jasno i zašto. Ideja našeg proizvođača automobila Zastava da svojevremeno auto namenjen izvozu u SAD nazove "Yugo Florida" za Amerikance ima isto značenje kao kada bi Ford pokušao da tržište SCG osvoji automobilom nazvanim "Ford Vrnjačka Banja", jer je za većinu Amerikanaca, još uvek, Florida mesto na koje njihovi roditelji idu da nađu raj za života, pre odlaska u onostrani raj. Poput naših banja - princip je isti, a kažu da stariji Amerikanci vole Floridu upravo zbog tople klime koja prija "starim kostima". No, kombinacija mladog i starog sveta čini stvari nadalje još interesantnijima: brakovi i veze starijih muškaraca sa mlađim ženama, i obratno, veoma su česti na Floridi. Isti ti stariji ljudi vrlo često žele da prožive "treću mladost" baš na Floridi... Stariji Amerikanci se uglavnom odlučuju za mlade Ruskinje, koje imaju lokalni nadimak "kopačice zlata" (gold diggers), jer su u potrazi za bogatstvom, po svaku cenu. Naravno, na pitanje zašto su došle na Floridu, odgovaraju unisono: "da naučim engleski jezik" - no, to se gotovo uvek završava brakom sa američkim penzionerom, i kasnijim brakom sa dugogodišnjim ljubavnikom (kada inkasiraju nasledstvo)... Starije žene, pak, veoma slobodno prilaze mladim muškarcima, a posebno ako su stranci, tako da se nemojte začuditi ako vam priđe neka starija osoba sa čudnim predlozima, bilo da ste momak ili devojka, pa i turista. Ovde je, naime, uobičajeno, još od vremena kubanskih izbeglica, da mladi muškarci bivaju u vezi sa starijom ženom, koja im finansira školovanje, stanarinu (kredit na kuću na 20 godina!), odela... uz izvesnu nadoknadu, naravno. Ponekad je veoma teško odbraniti se od navalentnih žena srednjih godina koje pokušavaju da vam budu "sponzori", ako čuju da pričate stranim jezikom ili sa akcentom. Moje iskustvo je uvek bilo da su reakcije na odbijanje veoma burne, tipa: "Mnogo si ti bezobrazan za jednog stranca! Ja mora da ne ličim na tvoju majku, jer svi vi Mediteranci i Istočnoevropljani volite samo žene koje liče na vaše majke!", a izgovaraju ih besne žene kojima udvaranje propadne. Načini za odbranu su višestruki, a moji omiljeni su: "U pravu ste, uopšte ne ličite na moju majku", "Ja ne želim ženu poput svoje majke"... Izmislite svoju ispriku, trebaće vam! Isto važi i za devojke, koje se moraju braniti od nasrtljivih staraca, ili pak za momke koji se moraju braniti od (nekih drugih) nasrtljivih staraca, samo drugačije seksualne orijentacije... Kult tela, oličen u neumornom vežbanju, u Majamiju je izuzetno izražen: teretana ima svuda unaokolo; većina stanovnika nešto vežba i ima puno zgodnih ljudi, više nego bilo gde u SAD, a bildovanje na plaži je uobičajeno. No, uprkos tome, ipak je prisutna i jedna savremena američka bolest: neobično je veliki broj debelih ljudi na ulicama, što poprilično iznenađuje onoga ko pomisli da su ovde svi posvećeni telu i njegovoj lepoti.



http://www.b92.net/news/pics/2006/10/1459385840454251035d719039038215_orig.jpg

Darko
10.05.2008, 02:28
Miami II



Inače, osim kulta tela, kulta plastičnih operacija, kulta mladosti i neverovatne tolerancije na parove staro-mlado, transvestite, ili gej populaciju, ovde je i pitanje rase i jezika veoma malo važno. Ja, nažalost, ne govorim španski, ali je to u Majamiju ogromna mana: većina znakova je na oba jezika, kao i zvučna uputstva na telefonima ili na pozivu broju "911". Hispanosi govore oba jezika besprekorno, pa se često u gradskom autobusu, ako primete da ih neko sluša, vrlo lako prebacuju na španski. Hispanosi su uglavnom smešteni u dva kvarta: u kvartu Mariel Boatlift (Marijel boutlift), te u živopisnom kvartu zvanom Mala Havana (Little Havanna), koji se nalazi u južnom Majamiju i koji je Bob Marli čudesno opisao na muzički način, na albumu "Down South Miami", a na kome se nalazi i čuveni hit "Could You Be Loved?". Marli je, dakle, bio inspirisan ovim kvartom za svoje najlepše pesme, a jasno će vam biti i zašto. Mala Havana je izrasla u potpuno kubanski kraj, a njeno srce predstavlja Calle Ocho (Kalje očo, ili Osma ulica), što je uobičajeni način na koji Hispanosi prevode englesko ime "SW 8th Street". Naravno, Calle Ocho znači samo "8th Street", bez onog "jugoistoka", ali je to očito Hispanosima bilo predugačko za prevod... Celom njenom dužinom pružaju se kubanski kafei, prodavnice ploča, apoteke, prodavnice odeće i restorani koji se smatraju najslikovitijim u gradu. Najzanimljivije prodavnice su "prodavnice za mlade", i to u smislu žena koje upravo ulaze u brak, jer su artikli veoma kubanski... Dok zvučnici na zidovima kafea glasno sviraju salsu i ostale latino-ritmove, Mala Havana je neodoljiva za svakog dođoša u Majami. Nije joj odoleo ni pomenuti Vil Smit, koji je u njoj i snimio spot za svoju himnu modernog Majamija, "Welcome to Miami"... Ko voli latino-muškarce ili latino-žene, kao i sve moguće nijanse i varijante ljudskog tena, ovde će se osećati više nego prijatno! Ako znate da plešete, uspeh vam je zagarantovan. Ipak je ovo, iako u iseljeništvu, nacija muževnih muškaraca i ženstvenih žena, i ljudi-plesača punih "vatre".

No, kada smo već kod novopečenih supruga, veoma je bitan i zanimljiv jedan lokalni običaj: kada se pravi devojačko veče, noć pred udaju, sve devojke se obuku kao za karneval: šareno, sa dominantnom jarkoroze-ciklama bojom (ona se smatra "nacionalnom bojom Floride", i većina žena nosi upravo tu boju, a mnogi kupaći kostimi su baš u njoj izvedeni... uključujući i odeću starijih žena, koje ponašanjem ionako ne odudaraju od mlađih)... Devojka koja se sutradan udaje, stavlja na glavu šareni šešir okićen kondomima, što je znak da se oprašta od devojačkog života... Urbani običaji Amerike su ponekad vrlo slikoviti!


http://www.b92.net/news/pics/2006/10/462410204454251031f55d124166783_orig.jpg


Ipak, da se vratimo na zanimljivosti grada koje nisu "ljudskog porekla": obavezno treba posetiti plaže Majami Biča. Južna plaža (South Beach) je definitivno najlepša, i ima najviše kupača. No, vrlo je interesantno da tokom jula i avgusta plaže zvrje gotovo prazne, jer "nije sezona", tj. pretoplo je (za većinu Amerikanaca). Sezona kupanja u Majamiju traje tokom preostalih deset meseci. Takođe vam preporučujemo i vožnju čamcem po kanalima, ako ste u prilici. Ako ne, jednostavno uživajte u suncu i moru. Ponekad ćete imati priliku da tako, sunčajući se, prisustvujete nekoj od izjava ljubavi "na nebu": naime, u Majamiju je uobičajeno da mladić impresionira devojku tako što unajmi avion koji tegli transparent ili ispisuje dimom na nebu poruku: "Mary, will you marry me?", koju dole na plaži momak kruniše prstenom... "Meri" je obično oduševljena, a njen komšiluk zavidan, iako cela plaža aplaudira. Isto tako, izlivi pobožnosti su veoma česti: avioni najčešće ispisuju poruku "Jesus loves you" (Isus te voli), što je vrlo čest slogan mnogih nalepnica na branicima. Nama iz Evrope, ovakvo verništvo je šokantno, gotovo sablazan, ali ga Amerikanci prihvataju sa odobravanjem... Kada se nasitite morskih zanimacija i američkih izliva ljubavi i religioznosti, krenite u obilazak istorijskog Majami Biča, ali i njegovih kafea. Majami Bič je spektakularan muzej savremene arhitekture: Istorijska četvrt ar dekoa (The Art Deco Historic District) predstavlja kolekciju ružičastih, ljubičastih i tirkiznih zgrada iz '20-ih i '30-ih godina 20. veka, kao i jednu od najvećih oblasti koja je zavredila da se nađe u oficijelnom spisku Američkog nacionalnog registra istorijskih mesta. Zaštita te zone od pomahnitalih investitora, uvek željnih novih kvadrata poslovnog i stambenog prostora, definitivno je uticala da Majami i Majami Bič dožive svoj "rivajvl" (oživljavanje), kao turističke destinacije "A klase". Prošetajte se Promenadom, vrludavom trakom betona na najzapadnijem kraju Majami Biča...


http://www.b92.net/news/pics/2006/10/16569276504542510304873719400664_orig.jpg

Lucky
10.05.2008, 21:42
Darko,sjajni su ti ovi postovi i slike,ali bez uvrede mislim da su manje vise offtopic.
Nekako mi (kao i post o New Yorku)vise vuku na turisticke vodice za ljude koji ovde dolaze na letovanje ili u posetu na 10-ak dana a ne za ljude koji su dosli "trbuhom za kruhom" preko gc lutrije.Slozices se da se pogled menja iz te pozicije?
U svakom slucaju dosta zanimljivih podataka.

Darko
11.05.2008, 00:56
Darko,sjajni su ti ovi postovi i slike,ali bez uvrede mislim da su manje vise offtopic.
Nekako mi (kao i post o New Yorku)vise vuku na turisticke vodice za ljude koji ovde dolaze na letovanje ili u posetu na 10-ak dana a ne za ljude koji su dosli "trbuhom za kruhom" preko gc lutrije.Slozices se da se pogled menja iz te pozicije?
U svakom slucaju dosta zanimljivih podataka.

Slazem se ja sa tobom apsolutno, pravi odlazak u USA u poredjenju sa turistickim nema nikakve veze, ali su mi se tekstovi cinili zanimljivim pa nisam znao gde da ih smestim nego na teme gde su njihove lokacije, cisto zbog neke orijentacije, da moze malo i takvih stvari da se procita...u svakom slucaju nastavljamo licne i privatne price, a te su svakako i bolje o korisnije...bar za ono sta nama treba i za sta se mi interesujemo! :)

kristin
14.05.2008, 22:45
pozdrav svima!vidim da je rijec o floridi pa me zanima buduci da uskoro tamo kod muza za stalno da li netko zna koliko dugo vrijedi moja hrvatska vozacka dozvola ili je bolje mozda da izvadim medjunarodnu vozacku dozvolu ako ona duze vrijedi.stvarno bih bila zahvalna na svim informacijamaiako to nije tema ovdje.Unaprijed zahvaljujem:)

Lucky
16.05.2008, 04:29
pozdrav!
ako izvadis medjunarodnu ona ce ti vaziti 6 meseci,medjutim samo polaganje ovde je skoro formalnost.Testovi na kompjuteru za koje ce ti trebati recimo 7 dana laganog ucenja,a zatim i polaganje na koje mozes da izlazis cak i vise puta u toku dana.Znaju i oni da se bez auta ovde ne moze pa su sve maksimalno olaksali.Polazes na sopstvenom vozilu.

Inace u koji deo Floride ides?

kristin
16.05.2008, 20:52
pozdrav!Hvala puno na odgovoru naime cula sam da moja hrvatska vozacka vrijedi godinu dana tamo pa sam htjela za svaki slucaj pitati kako ide sa medjunarodnom koju isto mislim imati uza sebe ako zatreba:)idem u jacksonville i jedva cekam vise da odem,grad mi je prelijep.kako je tebi u st.petesburgu?cula sam da je tamo jako lijepo i imam namjeru kada dodjem prvo ici u miami a dalje polako obici skoro sve gradove u floridi:)

srdjevic
21.05.2008, 02:19
Po meni, ova tema je odlična!

Primetio sam da ljudi dosta obraćaju pažnju na vizuelni doživljaj kada biraju gde će ići. Valjda utiče na psihu, ili šta ti ja znam... :)

Takođe, (ja živi primer) vrlo je verovatno da ljudi koji odu tamo i preko lutrije za prvo vreme (dok čekaju papire) ne znaju šta će sa sobom, te će (ako imaju vodiča) hteti da vršljaju po gradu/okolini...

Ove teme su prezentovanje mesta, te se slažem da treba da imaju što više informacija. Ljudi koji hoće da dođu, hteće i da pročitaju sve to. ;)

U svakom slučaju, ja ću ovu temu da stick-ujem, a i ostale ću koje se bave prezentovanjem neke lokacije. Ako naleti još koja, i nju ću stick-ujem. :D Valja?

Siberian
22.05.2008, 15:17
idem u jacksonville i jedva cekam vise da odem,grad mi je prelijep


Mozda ako si gledala sa slika i cini se sve onako lepo carski tropsko, ali u stvari nije tako, pun je grad crnaca i sormasniji je cak i od Orlanda, nezelim da ti nista sugerisem ali samo da ti kazem ono sto znam o Jacksnovile-u

Lucky
30.05.2008, 22:29
Neko rece da ne bi bilo lose da pricu ilustrujemo i slikama.Evo nekoliko slika (ja ih licno slikao:) ) iz naseg gradica.
panorama St.Pete-a
http://img112.imageshack.us/img112/6821/dsc01437rx5.th.jpg (http://img112.imageshack.us/my.php?image=dsc01437rx5.jpg)
ulica
http://img78.imageshack.us/img78/7109/img0117vk5.th.jpg (http://img78.imageshack.us/my.php?image=img0117vk5.jpg)
zimske radosti
http://img123.imageshack.us/img123/7379/img0757oq7.th.jpg (http://img123.imageshack.us/my.php?image=img0757oq7.jpg)
Clearwater plaza
http://img123.imageshack.us/img123/3196/img5365yh0.th.jpg (http://img123.imageshack.us/my.php?image=img5365yh0.jpg)
jedno od stambenih naselja
http://img123.imageshack.us/img123/4548/picture028ja4.th.jpg (http://img123.imageshack.us/my.php?image=picture028ja4.jpg)

Olivera
05.07.2008, 13:14
evo posto i ja planiram da odem na Floridi (Miami) interesuje me nakon sto sam razgledala nekoliko sajtova za iznajmljivanje stanova dali uobicajeno kirija se placa za 1 godinu unapred?
Videla sam da je Lucky napisao da je Customer service placen otprilike 12-15$ na sat ali dali od toga odbijaju za osiguranje ili je to neto sa odbitcima.
Ja sam po struci Airline Customer Service Agent i dosad sam radila za vece Evropske aviokompanije.
Mozete mi preporuciti neki sajt gde bih pogledala automobile i koliko se otprilike krece cena polovnih auta na FL.?
Ja sam inace nova, iz Makedonije sam i veoma mi je drago da postoji ovaj forum.

Pozdrav, za sada...;)

wingreen
05.07.2008, 19:12
Lucky super su slike!
Ako imas jos neke slobodno postavi, nikad dosta!:)
I svidja mi se sto nisu skinute sa neta vec su autenticne. Pozivam i druge da ostave slike mesta u kojima zive!

landlord
06.07.2008, 00:27
Olivera,

predlazem ti craiglist.org i samo izaberi grad koji te zanima..
imas od auta preko stanova do poslova..
poz

Lucky
06.07.2008, 05:03
Olivera,
uvek se plate govore u bruto vrednostima,sto znaci da se od toga odbija,porez i zdravstveno osiguranje,pa je po nekom mom proracunu plata od $10/sat u stvari negde oko $8.5/sat neto(ovo je gruba procena)
Naravno cene se govore u neto vrednostima tako da na svaku cenu koju vidis u prodavnici dodajes 7% poreza (tako je u Floridi)

Sto se tice automobila mozes da pogledas na vec pomenuti craiglist, zatim autotrader.com a sto se cena tice zavisi naravno od godista i miljaze.

Ovde su najcenjeniji automobili Toyote i Honda iz prostog razloga sto se najmanje kvare.
Pozdrav.

wingreen

bice jos slika,imam ih gomilu ali ne bih bas da zatrpavam dok i neko drugi ne postavi nesto.

wingreen
06.07.2008, 14:41
Ma samo ti postavljaj slike Lucky!:)

wingreen
22.07.2008, 18:34
Zanimljiv sajt:

http://www.stateofflorida.com/Portal/DesktopDefault.aspx?tabid=111

Lucky
25.07.2008, 15:51
Evo nekih slikica od prosle godine sa South Beach-a

http://img155.imageshack.us/img155/7125/dsc01794vm6.th.jpg (http://img155.imageshack.us/my.php?image=dsc01794vm6.jpg)



http://img136.imageshack.us/img136/5174/img0719js9.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=img0719js9.jpg)




http://img150.imageshack.us/img150/2759/dsc01846ev3.th.jpg (http://img150.imageshack.us/my.php?image=dsc01846ev3.jpg)

wingreen
26.07.2008, 07:51
Super slikice!:):):)

xeg
22.09.2008, 08:33
Moze li neki info iz prve ruke, na koje oblasti ne utice sezonsko nevreme koje svake godine ne zaobilazi Floridu? Ne plase me ti uragani ali u mnogim mestima sigurno poremete zivot i potrebno je odredjeno vreme da se sve vrati u normalu.

@Lucky
Kako je kod vas u Tampa Bay?

D$D
22.09.2008, 12:26
Ne znam kako utice na Floridu i to dole ali evo ti samo jedno poredjenje kako je uticao Ajk na Chicago.
Padala je kisa neprestano tri dana i sve je zivo potopila, ulice kuce automobile , cak su i neke saobracajnice bile zatvorene sve je bilo pod vodom sto je imalo uvalu ili bilo podvodno.
Provuklo se jedno crevo sa kisom od Ajka ovde na sever i napravilo haos, mogu samo da zamislim kako je bilo tamo na jugu kada je udario taj Ajk.
Vreme je ovde velika anegdota i nikada u zivotu nisam video da se tako vreme brzo menja kao ovde, i da moze da bude toliko gadno kad je nevreme.
Sto se tice tebe i ragana i tornada mislim da treba da se plasis, jer ovde nastaje opsta pometnja kada to dolazi a iza njih ostaje samo pustos.

xeg
22.09.2008, 12:45
...
Sto se tice tebe i uragana i tornada mislim da treba da se plasis, jer ovde nastaje opsta pometnja kada to dolazi a iza njih ostaje samo pustos.

Zato i pitam, nisam ja to rekao iz hrabrosti, ali za razliku od zemljotresa uragani i tornada su ipak, na neki nacin, najavljeni.
S druge strane - vise ljudi je poginulo od "najavljenih" nevremena nego od zemljotresa tako da strah mora biti svima prisutan.

Olivera
22.09.2008, 18:05
Oficijalno sezona uragana pocinje 1 Jun i traje do 30 Novembra, according to hrricane season (http://hurricaneseasonflorida.com/category/hurricane-season) veb sajta.
Ali ko je resio da po svaku cenu zivi na sunshine FL (kao ja na pr.:D) nema tog Ajka, Katrine, Gustafa ili El Ninja koji ce ga odvratiti. :cool:

Lucky
23.09.2008, 15:51
Prvo treba razlikovati uragane od tornada. Uragani kao sto znate imaju svoju sezonu koja traje od pocetka juna do kraja oktobra i oni se prate od samog nastanka u Atlantiku ili u Karibima i moze se otprilike predvideti gde ce da udare. Kazem otprilike, ali 24sata pre udara to se zna gotovo sigurno tako da imate vremena za evakuaciju. Konkretno Florida jeste na udaru ali npr ovaj deo gde mi zivimo nije doziveo ozbiljniji uragan vise od 70 godina! Sto ne znaci da nece - u pitanju je teorija verovatnoce. Po meni veca je opasnost od vode nego od samog vetra

Tornada su nesto drugo i od njih tesko da cete stici da se sklonite obicno imate TORNADO WATCH ili TORNADO WARNING na tv-u mozda samo 5 minuta pre udara. Oni nastaju prilikom sudara tople i hladne vazdusne struje i mislim da vam je veca verovatnoca da ih dozivite u Chicagu nego na Floridi. Vrlo su razorni ali i znatno manjeg precnika , obicno strada nekoliko kuca ili jedno mobile home naselje...Najpodlozniji tornadima su Oklahoma i Kansas

Zemjotresi su naravno totalno nepredvidivi ali zna se da je Californija najpodloznija njima pa je tako jedna prijateljica koja je zivela u San Franciscu pricala da je umela da dozivi i po nekoliko manjih potresa dnevno

xeg
23.09.2008, 21:29
Hvala Lucky, na uragane sam i mislio i svidja mi se tvoj odgovor vezan za Tampa Bay:)
Sto se tornada tice naisao sam na par statistickih podataka
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/USA/tornadoe_alley.gif
http://img.photobucket.com/albums/v124/fingaup/USA/Top10TornadoLists.jpg

Izvor:

NOAA - National Oceanic and Atmospheric Administration (http://www.noaa.gov/)

Tornado Project (http://www.tornadoproject.com/)

wingreen
03.03.2009, 09:36
Lucky ako ti nije problem, volela bih da mi napises nesto vise o Fort Lauderdale na Floridi. Naravno moze i bilo ko drugi ko ima neku informaciju:)

Lucky
04.03.2009, 22:10
Iskren da budem ne znam mnogo o tom gradu, sem da se naslanja na Miami-Dade metropotitan oblast i da lepo izgleda onako turistichki.

Mozes potraziti podatke na vise puta pomenutom city-data forumu.


E da kad smo vec kod Floride neko rece da smo gori od Californie po nezaposlenosti. Pa da je lose - lose je ali nije bas toliko.

Evo i liste iz decembra 2008 po drzavama (unemployment rate)


51 MICHIGAN 9.6
50 RHODE ISLAND 9.3
48 CALIFORNIA 8.4
48 SOUTH CAROLINA 8.4
47 OREGON 8.1
45 DISTRICT OF COLUMBIA 8
45 NEVADA 8
44 NORTH CAROLINA 7.9
43 GEORGIA 7.5
39 ALASKA 7.3
39 FLORIDA 7.3
39 ILLINOIS 7.3
39 OHIO 7.3
38 MISSISSIPPI 7.2
37 INDIANA 7.1
36 KENTUCKY 7
35 TENNESSEE 6.9
34 MISSOURI 6.7
33 CONNECTICUT 6.6
31 MINNESOTA 6.4
31 WASHINGTON 6.4
29 ARIZONA 6.3
29 MAINE 6.3
25 ALABAMA 6.1
25 NEW JERSEY 6.1
25 NEW YORK 6.1
25 PENNSYLVANIA 6.1
24 MASSACHUSETTS 5.9
23 COLORADO 5.8
19 ARKANSAS 5.7
19 IDAHO 5.7
19 TEXAS 5.7
19 VERMONT 5.7
17 DELAWARE 5.6
17 WISCONSIN 5.6
15 LOUISIANA 5.3
15 MARYLAND 5.3
12 HAWAII 4.9
12 KANSAS 4.9
12 MONTANA 4.9
11 VIRGINIA 4.8
10 OKLAHOMA 4.7
9 WEST VIRGINIA 4.6
6 IOWA 4.3
6 NEW HAMPSHIRE 4.3
6 NEW MEXICO 4.3
4 NEBRASKA 3.7
4 UTAH 3.7
3 SOUTH DAKOTA 3.4
2 NORTH DAKOTA 3.3
1 WYOMING 3.2

Zana
04.03.2009, 23:14
Eeeeh Lucky kad bi bilo :( nego CA u Januaru 10.1%... and counting :(

Leona
04.03.2009, 23:44
kada ste se vec dotakli te teme, nije offtopic nadam se

http://www.sarajevo-x.com/clanak/090304134

znala sam da je doslo 5 do 12, ali da je toliko crno, nisam znala.
Zvuci tuzno bas
Ali nadam se da ce kako Ca tako i cijela Amerika uspjeti da se oporave i dignu na noge, s tim da se nadam da ce narod ovaj put tamo pametniji biti

Lucky
04.03.2009, 23:52
Eeeeh Lucky kad bi bilo :( nego CA u Januaru 10.1%... and counting :(

Da, da, ali zvanichna lista za januar izlazi 11. marta

mariags
08.05.2009, 17:50
Evo da napisem ukratko moje iskustvo... Zivim na Miami Beach-u, tacnije juzni deo tj. South Beach vec 2 meseca. Miami je stvarno divan, kako grad tako i Miami Beach. Sve je sredjeno, cisto, raj za oci, ma kao sa razglednica. Spanski se prica isto koliko i engleski sto meni dobro dodje jer znam oba jezika, spanski cak znam bolje nego engleski. Klima mi izuzetno prija... Ovde sam za par dana kad sam stigla dozivela toliko lepih stvari sto u Srbiji nisam nikad. Medjutim problem je ovde posao... ono najbitnije... Koliko vidim i ovde manje vise funkcionise ako nekog poznajes lakse ces doci do posla. Ja sam popunila aplikacije za posao u svim hotelima na South Beachu gde traze nove radnike, mada je bilo dosta mesta na kojima ne traze za sad nikog ali daju ipak aplikaciju za ispunjavanje. Medjutim ni jedan poziv nisam dobila natrag iako su mi rekli pri predavanju aplikacije da ce mi javiti u svakom slucaju. Trazim i dalje, za sad jos nista.. Jedan poznanik koji zivi ovde odavno kaze kako je nekad moglo u toku jednog dana da se nadje 3 posla a sad jedva jedan za par meseci... Posla nema, troskovi veliki... trazim i dalje, valjda ce biti nesto... ako nista, imam bar neku volju koja me gura napred.

Lucky
08.05.2009, 22:46
Moj ti je savet da se manes hotela i za pocetak potrazis posao u nekom call centru. Kao sto kazes ti si bilingual(u stvari tri lingual ako racunas i srpski) i ne bi trebalo da bude problema da nadjes nesto. Pocetna satnica je oko 12-13 $ a ako uspes da se uvalis negde u collections placa se i na procenat pa moze da se zaradi i $3 ili 4 000 mesecno

steficacvek
12.05.2009, 07:19
Pozdrav mariags! Bas super da se javljas. Cula sam od mnogo ljudi da je Miami predivan, prosto su odusevljeni. Nek ta volja ne posustane, sad je malo teze vrijeme, ali izgurace se i to. Sretno i nadam se da ce te uskoro obradovati lijepe vijesti za posao!

landlord
12.05.2009, 07:24
Moja tetka je jos nekad u martu bila u posjeti na Floridi i rekla da je tamo situacija bila bas kriticna. Da se kuce prodaju, da se businessi zatvaraju, dok bogatasi tamo sada kupuju kuce..
Vjerujem da je prelijepo, ali Maria ako ne bude islo sa poslom nemoj se obeshrabriti vec ganjaj mozda neku drugu drzavu.

U svakom slucaju ti zelim mnogo mnogo srece..

Taji
17.05.2009, 08:35
Odluka je donesena. :obrva:
Krajnja destinacija mi je Florida, Jacksonville. Planiram se "uvaliti" na godinu, najvjerovatnije tamo negdje oko februara. Sad marljivo citam, prikupljam sve zivo sto mogu da nadjem o tom gradu. Svaka vasa info ili sugestija bi mi dobro dosla, kao i uvijek do sada.:book:

pekka
17.05.2009, 10:28
Odluka je donesena. :obrva:
Krajnja destinacija mi je Florida, Jacksonville. Planiram se "uvaliti" na godinu, najvjerovatnije tamo negdje oko februara.

Taji uz iskrene cestitke ja opet imam nesto da pitam. Mislim da sam negde procitao da nakon dobijanja vize u pasosu imamo tacno 6 meseci da se pojavimo u USA. Ako je to tacno kako mislis da odes tek u februaru?:blink:
Izgleda da su mi trenutno informacije vezane za tvoj slucaj veoma interesantne i dragocene. Pozdrav i hvala!:grin:

Taji
17.05.2009, 13:51
Taji uz iskrene cestitke ja opet imam nesto da pitam. Mislim da sam negde procitao da nakon dobijanja vize u pasosu imamo tacno 6 meseci da se pojavimo u USA. Ako je to tacno kako mislis da odes tek u februaru?:blink:
Izgleda da su mi trenutno informacije vezane za tvoj slucaj veoma interesantne i dragocene. Pozdrav i hvala!:grin:


Tacno je 6 mjeseci da se mora uci u USA i zato ja idem da pokrenem zelenu kartu polovinom oktobra a prijavila sam rodjakovu adresu koji zivi u MI i necu je za pocetak mijenjati. Kod njega cu gostovati dok sve to ne obavim ma koliko bude trebalo da se ceka. A zna se otegnuti nekima i do dva mjeseca za GC. Kad dobijem GC i SSN u ruke, vracam se nazad na Balkan da se pravo odmorim par mjeseci jer sam predugo vani i treba mi i psihicki i fizicki odmor. Onda tamo nekad, januar ili februar....pravac Florida....stan..posao....sve sto uz to ide:grin:
Ako dobijem ranije GC i SSN ranije cu se i vratiti kuci a samim tim i u USA ali mi stvarno prije sve te floridske trke treba jedan duzi, pravi i zasluzeni odmor bez obaveza:beer:

dado01
02.06.2009, 08:10
Da li neko može pomoči sa malo više informacija o Jacksonvillu? Klima, cijene renta, dnevnice, naši ljudi, općenito kakav je grad za život? Da li je iko od naših pokušao otvoriti firmu na Floridi? Kakva je situacija sa papirologijom?
Hvala na odgovorima i pozdrav iz BiH.

Taji
04.06.2009, 06:43
Da li neko može pomoči sa malo više informacija o Jacksonvillu? Klima, cijene renta, dnevnice, naši ljudi, općenito kakav je grad za život? Da li je iko od naših pokušao otvoriti firmu na Floridi? Kakva je situacija sa papirologijom?
Hvala na odgovorima i pozdrav iz BiH.


Na donjem linku mozes naci sve sto te zanima o Jacksonville a mozes i sam da se registrujes pa da pitas ljude koji vec tamo zive...citaj redom.....:grin:

http://www.city-data.com/forum/jacksonville/

Siberian
08.07.2009, 01:03
Cuo sam da u dzaksnovilu ima dosta afro amerikanaca, pa sad kome nesmeta zasto da ne, ali grad je dobar za studije jer ima jedan od najjacih univerziteta na south delu.

Taji
08.07.2009, 08:52
Ovdje sve lijepo pise :grin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Jacksonville,_Florida

dreadnot
08.07.2009, 08:59
Jesi li vec u Jax-u? Moja sestra od tetke zivi tamo, mi bismo najverovatnije kod nje, ako nas puste, a ona kaze da je prilicno red neck grad, nema posla, nije bas za pocetak USA zivota, nesto nas obeshrabruje

Olivera
04.08.2009, 00:02
Kako me dugo nije bilo na "zelenoj" zaboravila sam i teme gde treba da pisem. :o:o (ispravite me ako sam na pogresnoj lokaciji)
I.... da.... stidim se, ali je bilo opravdano.
Evo ovako:
Spremila sam se i oko 20-tog Aug. (to se u mom slucaju nezna posto letim servis kartom) letim Skopje-Ljubljana-Zurich-Miami.
Bicu u prvo vreme u West Palm Beach-u
Imam zakazan intervju za posao 25Aug.
Onda odmaram malo tamo i vracam sina u Skopje.
Ja se vracam sama na izvesno vreme dok mi posao (ako ga uopste dobijem) ne bude dovoljno siguran i stan obezbedjen.
Ako dobijem posao sa intrvjua zakazanog 25Aug. selim se u Miami-ju posto bice malo nezgodno ziveti u WPB a raditi u Miami-ju.
Ako ne ostajem jos neko vreme kod majke od moje prijateljice i trazicu posla u okolini WPB.
Ljudi moji do sada je bilo lako i nisam razmisljala nimalo o strahu dok sam sve ovo sama odradjivala (vize, kontakte, garancije, pare....)
A sada....
Hvata me lagana panika i strah od neizvesnosti.
Ali morace sve da bude O.K.
...Jednostavno morace :-_-;:

stizeljeto
04.08.2009, 06:52
Pozdrav Olivera, stvarno te dugo nije bilo, ali bas mi je drago za novosti i za tvoje planove. Sretno na intervjuu i pisi prve utiske kada sletis. :)

wingreen
04.08.2009, 13:46
Olivera, drago mi je da si se javila i nadam se da ces se sada malo vise aktivirati na forumu. Bar nam javi prve utiske iz Majamija i kako je prosao intervju. Zelim ti svaku srecu!

Olivera
04.08.2009, 16:16
Devojke hvala vam od srca! :1072:
Divni ste.

Pisacu odmah cim imam mogucnosti.
Sad svecano obecavam. :srbinosm:

wingreen
04.09.2009, 17:01
Evo jos jedan pozdrav sa Floride! Stigli smo 02. septembra i prvi utisci su fantasticni! Detaljnije nekom drugom prilikom, trenutno smo u frci oko svega.

srboljub89
04.09.2009, 17:09
cestitam i zelim vam sve najbolje u daljem zivotu.

wingreen
05.09.2009, 00:16
Hvala puno!:)

Sloba_Kg
05.09.2009, 03:41
Dobro Dosli i sve najbolje!!!

wrath:of:the:lich:king
05.09.2009, 15:56
hehehe wingreen dobrodosli, videla sam te preko kamere kod D$D :)

wingreen
06.09.2009, 01:55
He,he da, da....tad sam jos bila u Srbiji.
Inace juce smo aplicirali za SSN broj i rekli su da stize za dve nedelje, videcemo da li ce biti tako. Sada smo u fazi trazenja kola, polaganja vozackog i trazenja posla. Domacini koji su nas primili su odlicni, imaju dosta iskustva, dugo su ovde preko 10 godina i imaju dosta prijatelja, sto Srba , sto Amerikanaca pa se iskreno nadam da posao nece biti problem. Nismo jos uvek mnogo videli ali ono sto jesmo ostavilo nas je bez daha. Tek kad dodjes ovde shvatis da nista nisi video. I setim se Dreamera koji je u svom blogu napisao negde na pocetku kako je ovde sve drugacije od brava na vratima, utikaca, prekidaca pa nadalje.I bas je tako. Drugi svet.Ali ne mogu da kazem da mi nesto smeta, nije mi odbojno. Za sada Amerikanci koje smo upoznali su jako prijateljski nastrojeni, veoma pozitivni ljudi i imaju neku posebnu harizmu. Zaista se svi smese ali ja nisam shavtila da su usiljeni kao Englezi meni se cini da oni jednostavno tako funkcionisu. Covek koji je zapakivao nase namirnice u marketu je pitao odakle smo dosli a onda je rekao da mu kazemo kako se kaze na srpskom dobrodosli u Ameriku i na srpskom nam to i rekao. Ja zaista nisam navikla da su ljudi tako predusretljivi. Sve u svemu, dobro je i nadamo se da ce tako i ostati kad se osamostalimo potpuno. Kad budem nakupila nekih slika stavljam na forum.

stizeljeto
08.09.2009, 22:57
Wingreen, bas si me obradovala svjoim dobrim iskustvom. Drago mi je da se snalazite, koristite ove prve dane da se cudite svim ljepotama a naravno zelim vam puno srece u pronalasku posla. I javi se ponovo na skype, zelim sve detalje cuti. Onaj dan smo bili sa Moni, setali po rancevima za labor day. Puno pozz!!!

dreadnot
11.09.2009, 08:19
Cestitke novim Amerikancima! Dok citam ove postove, u glavi mi je samo jedna zelja - HOCU I JAAAA!!!!

wingreen
11.09.2009, 19:21
Hvala vam puno svima!

Siberian
03.10.2009, 05:21
lepo wingreen, welcome to the sunshine state:):1081::bravo:

wingreen
03.10.2009, 18:31
Hvala puno!

Zvezda
05.05.2010, 05:33
Zdravo Forumasi,
Posle duzeg perioda, resio sam da napisem moje iskustvo na temi “Turisticki Raj na Floridi”. Kolebao sam se posle prvog meseca, da napisem prve utiske da bih se adaptirao na paklenu vlaznost vazduha I razlicitu sliku u glavi, sto sam doziveo putem filmova, turistickih vodica I video klipova sa Youtube pa sam Tek Sada posle 11 meseci zivota I rada ocenio da necu da promenim stav I misljenje za Tampa Zaliv..Dodatno samo moja negativna iskustva se podudaraju sa kolegom sa Foruma Lakijem. Ono sto se mnogima nece dopasti moje iskustvo neka me zanemare I rizikuju da probaju da nadju posao ovde ako vec stvarno nemaju gde da odu, kao sto ja nisam imao gde da odem sa suprugom I cerkom od 9 godina. Za taj rizik vam minimalno treba sa sobom 10.000$ kao sto su vam nasi sa foruma dali savet Ako ste sa familijom, normalno pod uslovom da vas buduci domacin mozda zaposli odmah kod njega ili njegovih prijateljima kao sto je mene moj bivsi domacin zaposljavao na vise mesta preko Skajpa, pa kad sam dosao: ah..recesija ne primaju vise..Reskirante razumem ako ste bez deteta! U jednoj temi sam procitao da je nasoj “forumasici” receno da je u Tampa zalivu zivot za porodice sa malom decom? Da ako vam je dete malo do 4-5 godina, nece vam se buniti sto ce biti “zatvorenik” u stanu posto ovde deca ili ne postoje ako ste u penzionerskom naselju ili nema pustanja po njihovom zakonu “dete do 12 godina u free country” navodno zbog cestog kidnapovanjima sto svaki Walmart ima desetine fotki male I vece dece “nestale” kazu oni..Necu da vas “trujem” da susedna Tampa ima vise pucnjave od 2 puta veceg Skoplja I 5 milonskog Toronta zajedno, posto zadnih 6 meseci radim samo 3 smenu,tako da sve vesti gledam po 2 puta. Moja cerka ima 9 godina, I prvih 5 meseci je non-stop plakala da hoce da si ide “kuci” gde ima dece, skolskih drugova sto je zovu u goste ili oko zgrade{posto ovde to mozete da sanjate!}. Sada vise ne place, nego kaze da ako dobije na loto-u dace da si ode medju ljudima..Supruga je bila voljna I zavrsila svih 7 stepena u ESOL skoli za strance sto je bila besplatna,za razliku od njenih drugarica iz Makedonije I Srbije sto su ovde 9 godina I ne mogu da mrdnu iz 5 stepena..Mozda zbog umora sa posla, mozda zbog druzenja u getou sa nasima.. To joj za sada ne vredi, posto armiji Hispanosa, Siptara, izbeglicama iz Bosne itd. Ne treba Engleski posto ovde samo nepotizam deluje I vlada. Sve ono sto nas siluju na Balkanu da nije posteno ovde vam u svakoj aplikaciji pise, “zaposljeni u firmi sto ga znate”..Ali u startu cu se dohvatiti sa svakim od vas u duel, ako tvrdi das ce vas svi “ljubazni” Ameri druziti a vi pri tome vezbati jezik! Mozda mladji Ameri bez obaveza-obostrano I vi da ste bez dece, govorim strogo za porodicne ljude! Jas sam odlican primer aktivnog novodoslice sto dovoljno tecno I dugo govorim Engleski, znao sam da ponudim mnoogima pice u kaficima posto sam dosao da reskiram I uspem ovde sa dovoljno sredstava I nisam se bojao kao deo mojih komsija sto znaju da me odbiju zato sto je “tamo” skupo, a pica su kao u Skoplju I Beogradu..Za razliku od Kanade gde su me Torontians oberucke prihvatli sa mnogo gorim akcentom nego sada I sa 20 puta manje para,ovde “Floridjani” su dobri ljubazni glumci sto ce vas drzati na distanci. {Normalno ovo ne vazi za mladje koji mogu da izlaze po nocnim klubovima}. Hvala Bogu sto je mnogo Immigranata ovde tako da me na poslu druze Hispanosi, Jamaicans, Albanci sto me je posebno prijatno iznenadilo, izbeglice iz Bosne sto ih ima ovde najvise I sto nisu dosli ovde kao mi-vi svojom voljom I gde morate da ih razumete ako vas Nece prihvatiti, druziti zbog tuge sto oni nemaju kao vi gde da se vrate..Posebno nemojde da ocekujete u nekoj Crkvi {pricam za Clearwater-St.Petersburg} da ce vam neko ponuditi posao, zbog toga sto je masovno otpusteno mnogo radnika na Laid-Off, svaka 4 kuca u mom naselju je na prodaju, a u St.Petersburg oko centra je najvise belaca na svakom semaforu na zemlji sa tablom trazim posao..Jezivo je, kad ste dosli u zemlju sto “vlada svetom” a vi shvatite tek ovde kako..{mozda znate jos od kuce,al vam ne vredi..} Sve one “lepote sa internet,Youtube” I vodica su pazljivo vrhunski mastori miksovali za moj zaliv sa 20-tak turistickih atrakcija sto su lepi u prvih 2-3 nedelja kao I na svakom odmoru, ali tamo vi nemozete da zivite gde je jeftiniji apartman 300.000 dolara a isti je kao nove zgrade u Skoplju ili Torontu-Ali, gleda na more,osiguranja od uragana, poplava…Po mom licnom ukusu Jadran I Grcka obala su mnogo lepsi od naduvane filmske Floride, sto ko je bio cesce u Grckoj dovoljno je video armiju Americkih turista sto idu na stranu..Moj grad Clearwater cu nazvati letnji kamp sa kucicama od knaufa I Poneke ciglice gde su stanovi jeftniji od Skoplja 50.000$ dvosobni pa nagore, St.Petersburg je nesto malo lepsi ali je sve pusto bez ljudi..Ako nemate kola nemate sanse za normalan zivot kao na Balkanu ili vecim Americkim gradovima gde ima autobuskog prevoza I nista nije blizu kao sto je napisano posto gubite najmanje 1 sat voznje za najobicniju kupovinu..Imam rodjaku u Philadelphia-ji sto se hvali da je kod nje mnogo zivlje po tom pitanju..Ako imate iskustva sa sela sa zmijama,paucima, skorpionima I zutim mravima sto ce vas izujedati ako pozelite da legnete u moj park gde ja zivim imacete oteceni deo koze..Suprugu I cerku ne mogu vise da ubedim da odu na bazen zato sto su bezali 3 puta od njih sa bazena, a preko ulicei parka isto tako. Kiriju placam 650$ plus struju, za dvosobni stan, inace je svugde 700$, internet 32$, mobilni-40$, benzin do posla 60$ mesecno, hrana 300-350$ srecom zbog toga sto supruga vise kuva I ZNA da mesi hleb I pite. Garderobu nisam ukljucio zato sto to ne spada u nuzno zlo..Zdravstveno osiguranje ne placam posto cekam da se moja supruga zaposli isto kao u Skoplju…Mnogi Ameri oko mene kazu mi dosta cesto, da sam “lucky” zato sto imam posao a ja se cudim gde sam to ja?? Ispade da sam na srecu dobio posao, posto nisam bio ja jednini sto sam polozio za Security Officer Licencu. Moja satnica je 9$, tako da posto ovde ima mnogo manje struka{a nema uopste fabrika, nego samo pogoni I magacini za lekove} poceli smo cesce da trazimo poslove bilo gde na Severu, gde su moje 2 struke zastupljenije..Poceo sam da istrazujem drzave sto imaju izmedju 5% do 9% nezaposljenosti, posto Florida vam je 12.3%, sto mozete proveriti na internet stranici “List of US States by unemployment rate”, gde je Florida na 5 Mestu po Nezaposljenosti, ili 46 mestu od pozadi {koregirajte me slobodno ako ima vise od 51 Drzave}! Drugi primer sto sam zaboravio zasto je bitan domacin ili novac za prve mesece dok ne nadjete posao, je moj sugradjanin Zoki-Poki sa foruma sto vise nije aktivan kao ranije, sto bi ga uctivo zamolio ako ovo slucajno procita da je on imao vise novca u startu da se osamostali, mozda se ne bi vratio u Skoplje posle 4 meseca, posto u Passaic-New Jersey njegovi domacini nisu imali mogucnosti da ga zaposle a, plus taj kraj kaze da nema posla ni za mestane.…Pa za sada nadam se da nisam nesta preskocio. Pozdrav svima:suure:

barajevo31
05.05.2010, 08:11
Odličan izveštaj! Hvala puno na utiscima i žao mi je zbog tvoje dece, takav ti je američki sistem. Šta ćeš.

dreamerns
05.05.2010, 18:02
U Chicago ti je minimalna satnica 8$, ali zato dvosoban stan neces naci ispod 1200$. Doduse, nema skorpija i sl gluposti, ali je zato hladno...
Ne znam sta da ti kazem, nisam bio na Floridi, pa ne mogu da poredim. Neki kazu, sto juznije...to tuznije... Mislim da je trenutno svuda lose, stvar je kako se ljudi snadju i koliko imaju srece. Nepotizam je jak u Americi (ma bilo gde kada je kriza)...samo je malko drugaciji nego na balkanu. Sto se tice nasih crkvi, ja stvarno nisam upoznao osobu koja je odatle nesto pozitivno izvukla. Licno se klonim istih, kao i te emigracije koja samo kuka kako ovde nista ne valja, a ni engleski nisu naucili nakon deset i vise godina. Ako sam neke stvari izbegavao tamo odakle sam dosao, ako sam od necega otisao jer mi se nije svidjalo.....ne vidim sto bih sada sa tim morao da pocinjem.
No, da ne skrecem sa teme.....iskreno mi je jako tesko da skontam u glavi kako pored toliko prirodnih resursa (mislim prevashodno na turizam) toj floridi moze biti tako lose. Covek bi pomislio da je tamo raj....kad ono...

Aura
05.04.2011, 22:45
Jao, cupam temu iz naftalina :==D:

Nego, narode, hocem ja :grin: ovo ljeto 7 dana u Miami :clap:
Ima li neko da je bio ili planira, dobro bi mi dosle informacije bilo koje vrste.

Gledam na cheaptickets za kraj juna flight + hotel cijene oko 900-1000 po osobi. Za zadnju sedmicu jula se moze naci za oko 800-900...ovo pretpostavljam ako se rezervisu karte odmah, tj. sto ranije to jeftinije.

Eto tako, pa hvala unaprijed ako se ko javi :==D:

kaneolopa
05.04.2011, 23:09
Kazu da je najbolje ici na Floridu od novembra do maja jer preko leta nije tolika sezona, zbog vrucina i zbog oni nenormalnih pljuskova

dejancic
05.04.2011, 23:18
Gledam na cheaptickets za kraj juna flight + hotel cijene oko 900-1000 po osobi. Za zadnju sedmicu jula se moze naci za oko 800-900...ovo pretpostavljam ako se rezervisu karte odmah, tj. sto ranije to jeftinije.

Eto tako, pa hvala unaprijed ako se ko javi :==D:

Prosle godine sam kupovao karte za Floridu, a posto nisam znao kada cu i da li cu dobiti slobodne dane duze vreme sam samo gledao cene. Trazio sam kartu za period oko Nove godine. Krajem oktobra cena je bila oko 600 dolara, u novembru je pala na $300 i meni se potrefilo da sam tada znao da dobijam godisnji pa sam je kupio. Znam da sam iz zezanja posle dve nedelje opet pogledao i da je cena otisla na $800, a do Nove godine je verovatno nastavila da raste. Ovo je sve bio isti let, posto sam imao fiksne slobodne dane. Mozda je to samo Expedia i njene oscilacije cena iz dana u dan, a mozda i nije...
Isto tako sam skoro naleteo na Yahoo clanak o kupovini karata pa je napisano da ih ne treba kupovati mnogo rano, a sad je na tebi koga da poslusas...

Aura
06.04.2011, 00:47
Ajmeee, cuj u novembru $300 :blink: Da je meni naci tu cijenu ostavila bih Miami za te dane a sada ljeti isla negdje drugo.:==D:

ZeljkoUSA
06.04.2011, 10:10
Ajmeee, cuj u novembru $300 :blink: Da je meni naci tu cijenu ostavila bih Miami za te dane a sada ljeti isla negdje drugo.:==D:

Nevezano za cenu, mnogo ti je bolje ici na Floridu u "zimskim mesecima"... Sad novi plan - pa javi :;D:

nemili
06.04.2011, 22:44
Tacno tako. Ljudi ovde na Midwest-u a kako cujem i na istocnoj obali, koriste zimski odmor na Floridi i Havajima. Ko je osetio zimu u Cikagu zna i zasto je to tako. :smrc:
E kada vidim slike Miami Beacha i Key West-a pozelim da se momentalno teleportujem tamo. :beer:

@Aura
Jesi razmisljala o Vegasu? On je popularna destinacija tokom cele godine.

Aura
06.04.2011, 23:18
Sve su prilike i da cemo ostaviti Miami za zimske dane, posebno zbog moje jace (s)polovine :==D: koji poludi na sparinama i vrucinama.

@nemili, necemo dolaziti na zapadnu obalu sad zasad, jer svakako planiramo preseliti tamo narednih godina pa cu je onda obilaziti. A sada dok smo na ovoj (istocnoj) strani, gledam da posjetimo sve sto se bude moglo u okolini a i sire.:==D:

Uzimam u obzir i NYC da tandaram 7 dana, ali sam opet vise za varijantu negdje pored mora da uzivam. Muzic puzic spominje i Cancun, kaze da je jeftino. :blink:

Btw, mislim da nam treba jedna ovakva tema - ustvari nisam sigurna moze li se koristiti ona ''turisticke atrakcije''

Jesam svasta nadrobila :inlove:

Magelan
07.04.2011, 01:29
NYC je stvarno dobra ideja. Da je malo jeftiniji, preselio bih se iz ovih stopa. Ali posto je papren, ostavljam ga (bar zasad) na spisku turistickih destinacija. Mada, u zimskom periodu sigurno bi Miami mnogo vise prijao posle Cikaskih snegova :grin:

Ako je more presudno, mozda bi vam prijao i Myrtle Beach? :;D: Nije daleko, a moze se i autom do dole. Njega stavljam na trecu destinaciju koju ne treba zaobici

http://www.visitmyrtlebeach.com/

kaneolopa
07.04.2011, 05:41
postoje vec dve teme na turizam po amerikama
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=45
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=210&page=14

vuxanne
06.11.2011, 05:20
Jeste Sunshine state, ali isto i mosquito i alligator state :naughty:
A i sve-je-skupo state

Lucky
08.11.2011, 18:30
Otkud ti to da je sve skupo?

Mislim da je FL jedna od jeftinijih drzava, bar po cenama nekretnina, odece, hrane...

vuxanne
08.11.2011, 22:16
Otkud ti to da je sve skupo?

Mislim da je FL jedna od jeftinijih drzava, bar po cenama nekretnina, odece, hrane...

Rekla mi sestra koja je zivela tamo jedno mesec dana a putovala je kroz ostale drzave. Bila je u Miami Beach-u.

Nemam pojma, nisam zivela tu. Valjda ti znas bolje ako si tu.

mijan
09.11.2011, 16:37
Lucky,
Citao sam tvoje informacije sa pocetka teme od pre 3-4 godine. Mozes li nam reci da li se nesto sustinski bitno promenilo na bolje ili gore? Mislim pre svega na mogucnosti za pronaci posao pre 3-4 godine i sada?!
Kakva je potraznja za IT radnicima poput "network administrator" i uopste sa elektro zanimanjima?
Da li je realno posle 5 godina provedenih tamo i drzavljanstva kao vi da se kupi i neki stan?

wolf
09.11.2011, 23:55
I mene bi zanimalo da li su trazeni server administratori i kakve su im plate.

Lucky
10.11.2011, 02:33
Sto se tice poslova, mislim da malo ide na bolje ali dosta sporo. IT poslova ima...najbolje da za to pogledate www.dice.com (http://www.dice.com)....medjutim kao dosta je IT strucnjaka dobilo lay off tako da je konkurencija velika.


Sto se stanova tice...za to vam ne treba drzavljanstvo, mogu ga kupiti i nosioci zelene karte. Nakon kraha trzista nekretnina cene su otprilike kao u unutrasnjosti Srbije ako ne i nize. Pa se tako jednosoban stan u lepom delu grada i finom naselju moze naci za oko $17-20 000 a dvosoban sa dva kupatila za oko $30-40 000

vuxanne
10.11.2011, 16:25
Sto se tice poslova, mislim da malo ide na bolje ali dosta sporo. IT poslova ima...najbolje da za to pogledate www.dice.com (http://www.dice.com)....medjutim kao dosta je IT strucnjaka dobilo lay off tako da je konkurencija velika.


Sto se stanova tice...za to vam ne treba drzavljanstvo, mogu ga kupiti i nosioci zelene karte. Nakon kraha trzista nekretnina cene su otprilike kao u unutrasnjosti Srbije ako ne i nize. Pa se tako jednosoban stan u lepom delu grada i finom naselju moze naci za oko $17-20 000 a dvosoban sa dva kupatila za oko $30-40 000

To je stvarno ekstra povoljno... Mozda zato dosta penzosa ode u Floridu

dreamerns
10.11.2011, 18:07
Sto se tice poslova, mislim da malo ide na bolje ali dosta sporo. IT poslova ima...najbolje da za to pogledate www.dice.com (http://www.dice.com)....medjutim kao dosta je IT strucnjaka dobilo lay off tako da je konkurencija velika.


Sto se stanova tice...za to vam ne treba drzavljanstvo, mogu ga kupiti i nosioci zelene karte. Nakon kraha trzista nekretnina cene su otprilike kao u unutrasnjosti Srbije ako ne i nize. Pa se tako jednosoban stan u lepom delu grada i finom naselju moze naci za oko $17-20 000 a dvosoban sa dva kupatila za oko $30-40 000

Iju covece...pa to je bagatela :-) U SF u lepom delu grada jednosoban ti je oko milion :-(

bora
10.11.2011, 19:13
jasm placao studio na south beach -u oko 900 dolara mesecno ..nista narocito..sklepan namestaj,bucni susedi..tako da nije bas jeftino..sobe mogu da se nadju za oko 500 ali bas treba da se trazi..

Lucky
10.11.2011, 23:33
Ok da se ogradim, ja sam pisao cene za Tampa Bay, a ne za Miami i to ne pogotovo South Beach najskuplji i najfamozniji deo tog grada.
Jedno od pravila ovde je da kucu/stan prodaje lokacija a ne kvalitet gradnje.

@dreamerns: Kad smo vec kod lokacija, nikad mi nece biti jasna ta precenjenost Kalifornije. Milion dolara za jednosoban stan !!!. A ne mozes ni da se kupas u okeanu:)

S druge strane za posao kojim se ti bavis i sl, pretpostavljam da je SF "a place to be" tako da verovatno ima kupaca.

mijan
11.11.2011, 08:30
Kakvo je stanje sto se kriminala tice u delovima grada u tom delu Floride gde si ti? Kakve su skole? Da li eventualno predlazes porodicnim ljudima sa malom decom dolazak u taj kraj Tampa, St. Petersburg kada se obzir uzme kriminal, obrazovanje, itd.?

karabaja666
11.11.2011, 17:01
Sto se tice poslova, mislim da malo ide na bolje ali dosta sporo. IT poslova ima...najbolje da za to pogledate www.dice.com (http://www.dice.com)....medjutim kao dosta je IT strucnjaka dobilo lay off tako da je konkurencija velika.


Sto se stanova tice...za to vam ne treba drzavljanstvo, mogu ga kupiti i nosioci zelene karte. Nakon kraha trzista nekretnina cene su otprilike kao u unutrasnjosti Srbije ako ne i nize. Pa se tako jednosoban stan u lepom delu grada i finom naselju moze naci za oko $17-20 000 a dvosoban sa dva kupatila za oko $30-40 000


Ista stvar u Orlandu, nisam verovao kad sam gledao cene za stanove od 50ak kvadrata, pa skuplji su na periferiji Beograda.
Isti ti stanovi su pre par godina kostali 4, 5 vise. Opet malo severnije, Juzna Karolina dosta skuplja. Uglavnom ja bih radje dva stana u Orlandu nego jedan u Bg-u :bravo:

bora
11.11.2011, 20:03
Ok da se ogradim, ja sam pisao cene za Tampa Bay, a ne za Miami i to ne pogotovo South Beach najskuplji i najfamozniji deo tog grada.
Jedno od pravila ovde je da kucu/stan prodaje lokacija a ne kvalitet gradnje.

@dreamerns: Kad smo vec kod lokacija, nikad mi nece biti jasna ta precenjenost Kalifornije. Milion dolara za jednosoban stan !!!. A ne mozes ni da se kupas u okeanu:)

S druge strane za posao kojim se ti bavis i sl, pretpostavljam da je SF "a place to be" tako da verovatno ima kupaca.


pa south beach nije nista posebno..sav je z...n i pun kojekakvih propalica ..moj stan je bio u prilicno losem delu -dosta sumnjivih dogadjanja na ulici i djubreta na sve strane ...a to je kako neki ''spic'' south beach-a...mislim da nema okeana i plaze na 20-30 metara bilo bi stvarno bezobrazna cena ...na south ebach - samo tak ocean drive izgleda nesto ostalo je sve ofucano da nemozes da poverujes ..

Lucky
14.11.2011, 19:34
Kakvo je stanje sto se kriminala tice u delovima grada u tom delu Floride gde si ti? Kakve su skole? Da li eventualno predlazes porodicnim ljudima sa malom decom dolazak u taj kraj Tampa, St. Petersburg kada se obzir uzme kriminal, obrazovanje, itd.?

Kriminala ima, ali zna se u kojim delovima grada tako da se oni izbegavaju.
Sto se skola tice, vecina su lose ali ima i boljih ...u zadnje vreme cujem da nasi ljudi upisuju decu u ovu skolu http://www.platoacademy.net/web/guest/tradition kazu da je bukvalno kao kod nas nekad, strogo...domaci zadaci i tako....u onim drugim deca idu i u pidzami i uglavnom spavaju...dosta naravno zavisi i od izbora predmeta.

Ako volis malo opusteniji zivot, bez gradske vreve.... u turistickom mestu, a odgovaraju ti drugi uslovi koje sam opisao na pocetku ove teme...mozes razmatrati dalje ovaj deo Floride....Pozdrav!

mijan
15.11.2011, 20:24
Kriminala ima, ali zna se u kojim delovima grada tako da se oni izbegavaju.
Sto se skola tice, vecina su lose ali ima i boljih ...u zadnje vreme cujem da nasi ljudi upisuju decu u ovu skolu http://www.platoacademy.net/web/guest/tradition kazu da je bukvalno kao kod nas nekad, strogo...domaci zadaci i tako....u onim drugim deca idu i u pidzami i uglavnom spavaju...dosta naravno zavisi i od izbora predmeta.

Ako volis malo opusteniji zivot, bez gradske vreve.... u turistickom mestu, a odgovaraju ti drugi uslovi koje sam opisao na pocetku ove teme...mozes razmatrati dalje ovaj deo Floride....Pozdrav!

Nisam uspeo da vidim koliko recimo kosta skolovanje u toj skoli, ali nema veze.
Mnogo ti hvala na informacijama i sto si tu sa nama na forumu. Poz.

milana85
21.10.2012, 11:57
Zamolila bih Lucky-a ako je i dalje prisutan na forumu da mi se nekako javi,hvala

nisandra4
22.10.2012, 08:54
Pozdrav , zanima me kakve su mogucnosti da se dobije posao na crno ,bilo kakav ,novine raznosenje itd .ako neko ima iskustvo ili zna neku caku ,bio bih i vise nego zahvalan

Milosdv
18.11.2012, 05:04
Evo malo o ovom delu Floride.
Mi smo u Hallandalu to je 25 min kolima od Majamija downtown. Hallandale je Broward County a Majami je Dade County, grancia (kaldrma na ulici ofarbana u crveno) je 100 metara od nas. Prelazak iz grada u grad , mesta ili okruga se ne primećuje.
Majami smo prošli onako kolima kada sa aerodroma i još jednom za ovih 17 dana.
U Miami downtown (bar to što smo videli za par sati drugi put kada smo otišli) ludnica, vašar, zezanje, jurnjava....pozitivne i negativne energije... svakakvih likova... Na nekim delovima deluje mi kao love parade u Berlinu. Nismo stigli da odemo do Miami Beach.
U Majamiju prevoz funkcioniše dobro ima dosta linija koje idu dosta često. Ovo su iskustva ljudi koji su ovde. Mape, karte itd www.miamidade.gov
Broward i ovaj deo gde smo mi Hallandale ima minibus (poprilično tačan ide na 30 do 45min) koji je free i vrti se par linija u lokalu (glavna okretnica autobusa, bolnica, tržni centar ). Može sa njim svašta da se završi.
Regularan bus vozi na sve strane realno ide na 30 ili 40min do 1h zavisi od linije (prema Majamiju i gore u centar Browarda…) karta $2, presedanje u sledeći ¢0,50 dok je presedanje u treći free. Samo za sve mora da se traži transfer karta od vozača. Autobusi rade do 22h, neki čisti neki prljavi, likova raznih, zna da kilavi, pojedini vozači kao u BG posle 21h (majstore jel može da ide do stotke). Meni svo ovo nije ništa novo pošto sam se svega nagledao po BG. Ima praćenje busa. Taxi ima na sve strane ali je krvnički skup. www.broward.org
Nastavak kada bude novih info…

Pozdravljam

mmilan77
15.02.2013, 12:42
dosta cesto citam postove ovde ali retko pisem,,pa evo resih i ja da napisem nesto...obzirom da sam bio na Floridi,,doduse turisticki. Boravio sam u centralnom delu Meksickog zaliva, ako se tako moze nazvati,,u Sarasota county i iskreno mnogo ali mnogo mi je lepsi za zivot i odmor od napucanog Miami beach-a koji je pun svega, raskosa, zezanja, ludila, skupoce, kriminala,,,a sama plaza kao plaza nije nista spektakulatna. Mnogo su mi lepse plaze u Meksickom zalivu,,pogotovo cuvena Siesta key koja nikoga ne ostavlja ravnodusnim, inace je proglasena za plazu no1 u celoj Severnoj Americi. Beli pesak koji je kao brasno i uvek je hladan bez obzira na vreline i temperaturu napolju :) Nadam se da je neko ko je bio turisticki a pogotovo od ovih koji zive u okolini,,pogotovo Tampa i St.Pet...moze napisati neki utisak o ovoj plazi. Na mene je Florida ostavila fascinantan utisak prvenstveno zbog klime(bio sam oko Nove Godine nekih 20tak dana). Inace upoznao sam dosta nasih ljudi tamo i iz njihovih prica a i ne deluje mi da je spektakularno skup zivot...bar u odnosu na Beograd u kojem zivim,,sto se tice cena hrane, restorana,zivota uopste. Gorivo i garderobu da ne spominjem,,,koliko je drasticno jeftinija u odnosu na Beograd i Srbiju.

aspirin
15.02.2013, 14:12
dosta cesto citam postove ovde ali retko pisem,,pa evo resih i ja da napisem nesto...obzirom da sam bio na Floridi,,doduse turisticki. Boravio sam u centralnom delu Meksickog zaliva, ako se tako moze nazvati,,u Sarasota county i iskreno mnogo ali mnogo mi je lepsi za zivot i odmor od napucanog Miami beach-a koji je pun svega, raskosa, zezanja, ludila, skupoce, kriminala,,,a sama plaza kao plaza nije nista spektakulatna. Mnogo su mi lepse plaze u Meksickom zalivu,,pogotovo cuvena Siesta key koja nikoga ne ostavlja ravnodusnim, inace je proglasena za plazu no1 u celoj Severnoj Americi. Beli pesak koji je kao brasno i uvek je hladan bez obzira na vreline i temperaturu napolju :) Nadam se da je neko ko je bio turisticki a pogotovo od ovih koji zive u okolini,,pogotovo Tampa i St.Pet...moze napisati neki utisak o ovoj plazi. Na mene je Florida ostavila fascinantan utisak prvenstveno zbog klime(bio sam oko Nove Godine nekih 20tak dana). Inace upoznao sam dosta nasih ljudi tamo i iz njihovih prica a i ne deluje mi da je spektakularno skup zivot...bar u odnosu na Beograd u kojem zivim,,sto se tice cena hrane, restorana,zivota uopste. Gorivo i garderobu da ne spominjem,,,koliko je drasticno jeftinija u odnosu na Beograd i Srbiju.
Da li su nasi ljudi koje si sreo pristojno ziveli od svoga rada? Na kojim vrstama posla su zaposleni? Da li je tesko doci do posla? Reci nam ako mozes vise utisaka koje si saznao kroz komunikaciju vezano za svakodnevni zivot, poslove, cene, kriminal a manje za prirodne lepote.

Milosdv
16.02.2013, 05:50
Mani se tursitickih opisa, jedno je turista a drugo kada ovde zivis...

Ima nas par sa foruma ovde pusticu ja info za neki dan ...

Pozdravljam

highvoltage84
18.02.2013, 16:02
Evo i ja da napisem par reci o Majamiju,doduse nisu iz licnog iskustva ali mi je pricao jedan lik,koji je doso na ispomoc u mojoj kompanije,i on je rodjen i citav zivot proveo na Floridi.Uglavnom poenta svega sto je on hteo da mi kaze i stavi do znanja, da nikad ali nikad ni u ludilu ne razmisljam da idem tamo da zivim sa porodicom jer je grad po kurvanju i varanju pa sigurno broj jedan u svetu,tj. sanse da ti brak ostane normalan i citav su minimalne,a u tom slucaju si fenomen.Onda je reko,da je Majami prenapucan preko medija,a da ustvari nista nije posebno,lepo je da se ode turisticki i da Miami Beach treba da se vidi,ostale delove izbegavati i zaobilaziti maksimalno jer gangstera i kriminalca koliko hoces,njega su par puta iz zasede zaskakila, pa kad ti izadju ko na filmovima sa lancima,nozevima,pistoljima i kakvim ti sve ne igrackama samo srcka da te strefi.U diskotekama kao u kaubojskim filmovima,redovno i normalno dodje do situacije da se sav narod pobije,udaras kog stignes,a i ko tebe stigne,na 16 mesta izboden nozem,dva puta ranjavan iz pistolja(jednom ga je devojka ranila kada je raskuno sa njom),usivan i krpen,ja mu kazem,ti si ko Frankenstajn covece,sve u svemu hoce da se seli jer za pordicu i neki normalan zivot tamo nema nikakvih uslova,a izgleda da se opametio kad je video da su mu vecina drugara zaglavila dozivotne,jer jedan je pucao na policajce i par njih ranio,drugi je malte ne usamrtio jednog decka koji za ostatak celog svog zivota nece moci da hoda i koji moze samo na kasiku da jede...itd. itd. sve u svemu odsluso sam jedan krimi film sazet u desetak minuta,vise nisam ni mogo,a ni hteo da slusam i vratio se poslu sto pre...

Milosdv
23.02.2013, 18:43
highvoltage84

hahahahha koji post, legendarno... :bravo:

Dosta ovih stvari mogu da ti se dese i u nekom malom mestu...

Miami Beach kada sam ga bolje osmotrio ne vidim neku lepotu, plazetina na kojoj su nabijeni soliteri od 100 spartova, masa nekih ljudi, klubovi kafici kao neko zezanje...
Kada sve sabereš, šta ima tu novo i spektakularno da se vidi?
NIŠTA


Ima gangsterskih delova ali tamo ne ideš i gotovo. Ja sam jednom prilikom išao sa jednim našim i jednim sa jamajke u opa-locka i više neću to je sigurno. Ništa mi se nije desilo ali taj deo je totalni geto... :woohoo:
Ovde ako nisi osuđivan odeš na obuku i dobiješ pištolj da nosiš... ludost totalna...

Ima i super sigurnih delova kao što je ovo penzos odeljenje Hallandale, većina delova koji su do okeana su sigurni i sređeni.
Ovde gde sam ja možeš da vidiš ruse, jevreje i špance. Park preko puta zgrade pun dece, ljudi šetaju najnormalnije...
U zgradu ako hoćeš da se useliš čekaš 2 nedelje da te isproveravaju pa tek onda može.

Nastaviću ovih dana ...
Pozdrav

oskark
23.02.2013, 21:58
Super post Milose

Tebe sam cekao da se pojavis sa svezim vestima. :)

Kazi mi kako je za poslove tu? A najvise me interesuje da li znas koji su bezbedni krajevi za pocetak? Mislim gde bezbedno da se pojavim sa 1-2 kofera da zapocnem novi zivot hehehehe :;D:

Nego, relalno. Dal moze da se nadje neki stan za iznajmljivanje a da moze za nas dodjose bez credit score-a a da nas ne oderu sto se avansnih placanja tice?

mmilan77
25.02.2013, 07:52
Mani se tursitickih opisa, jedno je turista a drugo kada ovde zivis...

Ima nas par sa foruma ovde pusticu ja info za neki dan ...

Pozdravljam

Pa dobro,,cemu takav stav,,,napisao sam ono sto znam,,,jer sam tamo bio turisticki, nekoga ce i to zanimati,,razumem ja da ima vas koji zivite tamo i koji mozete pribliznije da kazete ali nema potrebe za takvim stavom,,,nisam pisao o texasu ili nevadi,,,vec ukratko o nekom svom utisku sa Floride,,,pozz

Hertzog
25.02.2013, 19:02
Nadjoh li ovde onu Forbsovu listu najjadijih gradova za zivot u USA ili sam negde drugo naletio na to... Uglavnom, Miami je bio na prvom mestu kao najgori... Izgubih link :(

vuxanne
03.03.2013, 15:24
Sad kad je ovaj covek upao u rupu spavajuci u svojoj kuci, videla sam da imaju osiguranje od upadanja u rupe. Brrr... Mene ova blizina okeanu uopste ne odusevljava preterano (ja zivim na par milja od okeana).

Milosdv
09.03.2013, 05:24
Samo kratko par informacija oko posla u IT industriji, Miami i okolina.

Opisaću ukratko...

Totalna katastrofa, za sve živo traze španski ???

Ja sam sr. network engineer imam 10+ godina iskustva.

Registrovao sam se i upload-ovo resume i popunio sve što traže na dice.com , monster.com (od koga sam malo više očekivao), careerbuilder.com (iznenadio se učinkom), indeed.com (pretražuje sve njih zajedno), simplyhired.com (pretraga), sologig.com (pretraga) i craigslist.org.

Imalo je efekta što sam se registrovao na sve ove sajtove.

Ima masa agencija (recruiter agency) koje drže razne pozicije prave i one virtualne, pa zovu zakazuju skype sastanke itd

Odem u firmu da vidim uslove, od 300 zaposlenih 250 zna samo španski a ostalih 50 "natucaju" engleski.
I kako ja njima da budem support??? NIKAKO
Još su magarci stavili windows na španskom (:woohoo:hahahhah ovakvo ludilo nisam video).
Samo su router-i i switch-evi eng interfejs.

Ne poštuju vreme i dogovor. Zakažemo sastanak za 4 on kasni 40 minuta i tako dva puta.
Svi su spori treba im sto godina da završe nešto, nije bitno da li oni imaju ili nemaju koristi od toga.
Prosto neverovatno kakvi ljudi rade na sr. pozicijama pa nebi ga stavio na entry level.

Ovo se odnosi samo za IT za sada.

Florida je za masu stvari odlična ali vidim da za IT nikako. Možda ako pričate španski.

Nabaco sam ovo malo ....

Pišem kada budem imao vremena pozdravljam. :;D:

mijan
09.03.2013, 10:11
Moj drugar je radio u Dzordziji pa mu je spanski jezik bio neophodan za posao, a o jugu Floride da i ne govorimo. Ne mogu da verujem da si se iznenadio da se o tako necemu nisi informisao.

Milosdv
09.03.2013, 16:53
Moj drugar je radio u Dzordziji pa mu je spanski jezik bio neophodan za posao, a o jugu Floride da i ne govorimo. Ne mogu da verujem da si se iznenadio da se o tako necemu nisi informisao.

Ako si pročitao neki od mojih ranijih postova, moga si da vidiš da ništa ne radim dok se dobro ne informišem...
Forum ne može biti mesto svih informacija i ako se mnogo ljudi trudi da prenese pravo stanje i hoće da pomogne (kao ja).
Ima ložača i barona koji žestoko lupetaju...

Inače u Fort Lauderdale je minimalan broj latinosa pa pogledaj koliko je blizu Miamia...
U toj Georgia (Savani) moja drugarica je bila 4 godine i nikad joj španski nije trebao...

Ovo je moj opšti utisak, retardi koji žive ovde po 10,15 godina, jedva govore engleski i ponašaju se kao da je španski glavni jezik... Naravno ne svi...
Ne mogu da nađu ljude za jače IT pozicije jer traže "bilingual"....

Mi smo ovde kod rodbine, tako da sam znao stanje na terenu...
Inače opet bi izabrali ovo za početnu destinaciju iz X,Y,Z.. razloga...

Pozdrav

vuxanne
11.03.2013, 05:54
Znas kako je rekla jedna Latino prosle nedelje na TV. Nismo mi isli kod Engleza, dosli su oni kod nas... Ipak ovde ne postoji zvanicno samo Engleski kao zvanicni jezik. Gde god da sam bila sve stampaju na engleskom i na spanskom. Da im ne trebaju ne bi ih toliko dolazilo ovde non stop pa plus nas srnaest svake godine...

gogecko
24.03.2013, 01:35
Da napisem par recenica i iznesem prve utiske o onome sto sam vidio do sada ,za ova evo dva mjeseca ,ovdje..... Zelena karta stigla na vrijeme ,ssn nesto malo kasnio ali nista strasno ,vozacka dozvola takodje ,brzo,jeftino itd itd...
Trenutno smo smjesteni u clearwater-u ,za one koje vole mirniji zivot jako lijepo mjesto ,veoma lijepe plaze ,lijepi parkovi ,soping centri,mjesto sa jako malo kriminala....
Posto nas engleski nije bas na nekom zavidnom nivou vec vise od mjesec idemo u skolu engleskog jezika u st.petersburg,oko 20 minuta voznje od clearwatera ,nastava traje od 8 do 14 ,bas intezivno se radi ,predavaci jako dobri,a za stepen ucenja,3 mjeseca traje stepen,se placa 30 dolara. Jako dobar i jeftin nacin za ucenje i nadogradnju vec postojeceg znanja ....Ako zavrsite sve stepene,ima ih ukupno 5 dobijete diplomu u rangu high school,prilikom upisa radite test i po rezultatu upadas u odgovarajuci stepen...Inace St .Pete je grad koji mi se bas dopada ,lijepa setalista,terase baste ,restorani na moru,jako uredjen centar grada i okolina ,uvijek nekih desavanja i zaista se prijatno covjek osjeca.....Dosta mi je ljepse nego u recimo Tampi koja je veca ali dosta vise rastrkana i nekako razbacana....Sto ce tice cijena apartmana,mi planiramo da iznajmimo neki u ,nije tako strasno,od 500 do 700 dolara jako pristojni,po mogucnosti u St Pet-u ... Sto se tice posla ,mnogo je starih ljudi pa naravno mnogo traze njegovatelja,medicinsko osoblja,farmaceuta....Nadam se da cu kao pc tehnicar uspjeti nesto normalno naci za pocetak, i za razliku od nekih dijelova Floride,ovdje je ipak engleski na mjestu broj 1 pa tek onda spanski . Supruga je loan administrator i u razgovoru sa nekim ljudima postoji velika mogucnost za zaposlenje i u toj oblasti ,ali polako ,jezik sto bolje pa dalje... Bice valjda nesto ,a sto bude napisat cemo...Da vise ne davim,zivjeli :beer::beer::beer:

Hurricane
24.03.2013, 11:20
Hvala puno za odlicne informacije. Lep kraj ste izabrali. Samo napred i ocekujem nove postove. Pozz.

aspirin
25.03.2013, 19:54
Da napisem par recenica i iznesem prve utiske o onome sto sam vidio do sada ,za ova evo dva mjeseca ,ovdje..... Zelena karta stigla na vrijeme ,ssn nesto malo kasnio ali nista strasno ,vozacka dozvola takodje ,brzo,jeftino itd itd...
Trenutno smo smjesteni u clearwater-u ,za one koje vole mirniji zivot jako lijepo mjesto ,veoma lijepe plaze ,lijepi parkovi ,soping centri,mjesto sa jako malo kriminala....
Posto nas engleski nije bas na nekom zavidnom nivou vec vise od mjesec idemo u skolu engleskog jezika u st.petersburg,oko 20 minuta voznje od clearwatera ,nastava traje od 8 do 14 ,bas intezivno se radi ,predavaci jako dobri,a za stepen ucenja,3 mjeseca traje stepen,se placa 30 dolara. Jako dobar i jeftin nacin za ucenje i nadogradnju vec postojeceg znanja ....Ako zavrsite sve stepene,ima ih ukupno 5 dobijete diplomu u rangu high school,prilikom upisa radite test i po rezultatu upadas u odgovarajuci stepen...Inace St .Pete je grad koji mi se bas dopada ,lijepa setalista,terase baste ,restorani na moru,jako uredjen centar grada i okolina ,uvijek nekih desavanja i zaista se prijatno covjek osjeca.....Dosta mi je ljepse nego u recimo Tampi koja je veca ali dosta vise rastrkana i nekako razbacana....Sto ce tice cijena apartmana,mi planiramo da iznajmimo neki u ,nije tako strasno,od 500 do 700 dolara jako pristojni,po mogucnosti u St Pet-u ... Sto se tice posla ,mnogo je starih ljudi pa naravno mnogo traze njegovatelja,medicinsko osoblja,farmaceuta....Nadam se da cu kao pc tehnicar uspjeti nesto normalno naci za pocetak, i za razliku od nekih dijelova Floride,ovdje je ipak engleski na mjestu broj 1 pa tek onda spanski . Supruga je loan administrator i u razgovoru sa nekim ljudima postoji velika mogucnost za zaposlenje i u toj oblasti ,ali polako ,jezik sto bolje pa dalje... Bice valjda nesto ,a sto bude napisat cemo...Da vise ne davim,zivjeli :beer::beer::beer:
Da li ostaje prostora da se radi neki posao posle 14h jer vecina forumasa dolazi sa manjom kolicinom novca pa im pored ucenja jezika treba i posao? Kakve su mogucnosti za neke pocetne poslove tipa "daj sta das"?
Da li predlazes te krajeve za porodicne ljude sa decom kada uzmes u obzir prihode, cene, kriminal?
Sve najbolje. Pratimo dalje tvoje izvestaje.

minimaxus
25.03.2013, 22:29
Ola Banja Luka, moze Nektar :)?

Cuo sam od jos nekih ljudi da je St. Petersburg jako fin grad. Cudi me kako su cijene stanova tako jeftine? U Kaliforniji, oko SF, cijene su preko 2000$ . Inace, odredjen broj Krajisnika se naselio na Floridu, vjerujem da ces ih brzo pronaci :). Jesi li gledao ima li posla za IT tehnicare, koliko se moze zaraditi?

mijan
26.03.2013, 21:32
Gogecko, mozes li nam reci nazive udzbenika koje koristite za ucenje jezika da bi mogli videti po kom programu se radi?

poshtica
02.09.2013, 00:35
Cao ljudi :)
Muz i ja vec godinu dana zivimo u NoCal, Bay Area-i i svidja nam se ovde. Medjutim, priroda njegovog posla (trener tenisa) je takva da ovde bas i nije trazena. Ima on tu neke privatne casove mada nije to nista posebno. Ja sa svojim pravnim fakultetom zavrsenim u Srbiji nisam mogla nista, pa sam se preusmerila na paralegal profesiju (veciti djak) i za to vreme sam full time nanny. E sad, posto je Florida zemlja tenisa, razmatramo opciju preseljenja. On je bio tamo 2007.godine i svidelo mu se, medjutim kad smo dobili GC resili smo da dodjemo u San Jose jer mu je brat ovde. Jeste CA prelepa i vreme je savrseno, ali je raj za ljude koji su u IT sferi. Da li moze neko od vas koji zivite na Fla da nam kaze kako je u Fla? Hvala unapred!

MIKI VELIKI
02.09.2013, 15:23
Cao ljudi :)
Muz i ja vec godinu dana zivimo u NoCal, Bay Area-i i svidja nam se ovde. Medjutim, priroda njegovog posla (trener tenisa) je takva da ovde bas i nije trazena. Ima on tu neke privatne casove mada nije to nista posebno. Ja sa svojim pravnim fakultetom zavrsenim u Srbiji nisam mogla nista, pa sam se preusmerila na paralegal profesiju (veciti djak) i za to vreme sam full time nanny. E sad, posto je Florida zemlja tenisa, razmatramo opciju preseljenja. On je bio tamo 2007.godine i svidelo mu se, medjutim kad smo dobili GC resili smo da dodjemo u San Jose jer mu je brat ovde. Jeste CA prelepa i vreme je savrseno, ali je raj za ljude koji su u IT sferi. Da li moze neko od vas koji zivite na Fla da nam kaze kako je u Fla? Hvala unapred!

najbolje je da ode na floridu i otvori sopstvenu skolu tenisa
zakupi terene i nadje sam svoje djake
moj dobar prijatelj je otvorion skolu za fudbal (za decu od 10-16 godina )po istom principu - dobio je odkaz na poslu josh 2009 i sa nekom ustedjevinom je krenuo sa otvaranjem skole
ide mu super -bolje nego pre
ovde ti je glavno da sto pre otvoris sopstveni biznis pa sta ti bog da
jer radeci za druge se neces leba najesti u americi (ma sta drugi forumasi pisali o tome -pitaj "prave " amere za potvrdu mojih saveta

Vodavoda
02.09.2013, 17:33
Meni Florida zvuci savreseno, sunce, pesak svaki dan :)

poshtica
05.10.2013, 19:38
najbolje je da ode na floridu i otvori sopstvenu skolu tenisa
zakupi terene i nadje sam svoje djake
moj dobar prijatelj je otvorion skolu za fudbal (za decu od 10-16 godina )po istom principu - dobio je odkaz na poslu josh 2009 i sa nekom ustedjevinom je krenuo sa otvaranjem skole
ide mu super -bolje nego pre
ovde ti je glavno da sto pre otvoris sopstveni biznis pa sta ti bog da
jer radeci za druge se neces leba najesti u americi (ma sta drugi forumasi pisali o tome -pitaj "prave " amere za potvrdu mojih saveta

:) Pricao je on i sa ''pravim'' Amerima :) Ima on i ovde svoj program, ali terene ne moze da nadje i to je pravi problem. Prevelik je monopol pojedinih teniskih akademija. Razgranaju se i ne mozes da koristis te terene. U parkovima je takodje zabranjeno odrzavanje casova tenisa, sem ako ne dobijes dozvolu od grada. A i to je tesko dobiti, jer svaka opstina ima svoje ugovarace i skoro nikada se ne otvara novo mesto.
Ovde nije tolika konkurencija za tenis kao na Floridi, ali tamo bar moze da nadje terene. Dali smo Kaliforniji jos jednu godinu sanse (tj.nama smo dali jos godinu da se ovde snadjemo), pa ako ne bude nista, Florida,here we come! :)

benefactor78
17.11.2013, 05:14
najbolje je da ode na floridu i otvori sopstvenu skolu tenisa
zakupi terene i nadje sam svoje djake
moj dobar prijatelj je otvorion skolu za fudbal (za decu od 10-16 godina )po istom principu - dobio je odkaz na poslu josh 2009 i sa nekom ustedjevinom je krenuo sa otvaranjem skole
ide mu super -bolje nego pre
ovde ti je glavno da sto pre otvoris sopstveni biznis pa sta ti bog da
jer radeci za druge se neces leba najesti u americi (ma sta drugi forumasi pisali o tome -pitaj "prave " amere za potvrdu mojih saveta

Uh, ovo me bas zanima, ja sam ovde imao skolu fudbala. Da li tvoj prijatelj ima ikakvu zelju za kontaktom sa ljudima sa ovih prostora?
Ne u smislu da mi nadje posao, nego da mi da kvalitetne informacije u vezi soccer-a i skolica fudbala u USA i na Floridi? :papa:

benefactor78
17.11.2013, 05:21
Ako si pročitao neki od mojih ranijih postova, moga si da vidiš da ništa ne radim dok se dobro ne informišem...
Forum ne može biti mesto svih informacija i ako se mnogo ljudi trudi da prenese pravo stanje i hoće da pomogne (kao ja).
Ima ložača i barona koji žestoko lupetaju...

Inače u Fort Lauderdale je minimalan broj latinosa pa pogledaj koliko je blizu Miamia...
U toj Georgia (Savani) moja drugarica je bila 4 godine i nikad joj španski nije trebao...

Ovo je moj opšti utisak, retardi koji žive ovde po 10,15 godina, jedva govore engleski i ponašaju se kao da je španski glavni jezik... Naravno ne svi...
Ne mogu da nađu ljude za jače IT pozicije jer traže "bilingual"....

Mi smo ovde kod rodbine, tako da sam znao stanje na terenu...
Inače opet bi izabrali ovo za početnu destinaciju iz X,Y,Z.. razloga...

Pozdrav

Sta mislite, koji jezik je generalno dobro znati sem engleskog u USA? Naravno, ne mislim na spanski koji govori dosta ljudi u USA, nego recimo neki koji ne zna bas svako, a upotrebljiv je (npr. nemacki, italijanski i sl.)?

Taji
17.11.2013, 22:52
Koliko sam ja mogla da saberem svojim boravkom ovdje od preko 4 godine ipak samo spanski jezik je pozeljan kao drugi jezik u USA. Ostalo batali...neupotrebljivo je za bilo sta osim sto si imas licnu satisfakciju.....

chicagopn
18.11.2013, 01:05
Sta mislite, koji jezik je generalno dobro znati sem engleskog u USA? Naravno, ne mislim na spanski koji govori dosta ljudi u USA, nego recimo neki koji ne zna bas svako, a upotrebljiv je (npr. nemacki, italijanski i sl.)?

Ako znas spanski ne treba ti engleski za neku godinu bice DV loteria

airserbia
11.12.2013, 14:58
u Miami Dade County prvi oficijanlni jezik jeste Spanski pa drugi je Englezki

i to ce nece promeniti milsim nikad.

situacija je skoro ista i u Broward County gdje ima dosta iz brazila i haiti a

a vec je mnogo bolje u Palm beach county gde engleski je top i skoro jedini

krismk
02.01.2014, 23:50
Hey cao svima, upravo sam se preselila na Floridi-Tampa inace sum od Makedonija,bi sakala da zapoznam lude iz Makedonija,Srbija,Bosna,Albania za prijatelstvo ..pozdrav

lucky strike
03.01.2014, 15:58
Zdravo jas bev vo clearwater minatata godina za 10 dena planiram da odam povtorno,dali znaete nekoj sto izdava soba,pozz

lucky strike
03.01.2014, 16:01
Hey cao svima, upravo sam se preselila na Floridi-Tampa inace sum od Makedonija,bi sakala da zapoznam lude iz Makedonija,Srbija,Bosna,Albania za prijatelstvo ..pozdrav
jas tamu poznavam samo edno semejstvo,i isto taka bi sakal da zapoznaam novi prijateli.

looking forward to hear from you.

ivanmilosavljevic
06.02.2014, 05:27
Da napisem i ja nesto o ,,svom'' stejtu posto sam zvanicno gradanjin Floride 9 meseci.
Doselio sam se 22 maja u Miami ili jos ono sto zvuci mocnije Miami Beach,prvi stan na samom setalistu Lincoln road.Impresije prve,wow vidi ovo,vidi ovo,okean,nocni zivot,Lady Gaga prolazi pored mene rame uz rame,Denis Rodman 2 ulice zivi dalje od mene.Sve su to stvari koje su mi bile ,,do jaja'' kad prvih par meseci.
Zivot ne tako skup ako se radi dobar posao,dobar posao na Bicu je naravno ugostiteljski,skoro svi ljudi koji zive ovde su konobari.
Spanski jezik dominira,kao i Kubanke,Venecuelanke i Kolumbijke ako o zenama pricamo...
Cena nocnog zivota nije bas jeftina,ali zivot je jedan...Npr Corona u Mansionu oko 15 dolara,a na Nicky Beachu oko 8.
Prednost koju Miami Beach ima svakako klima i konstantih 30 celzijusa,kolicina mladih ljudi i uvek se nesto desava.Lincoln road ili najpoznatije setaliste Bica podseca na Knez Mihajlovu.CItav dan kafice,restorani,soping.Ocean drive ili ulica koja je ostala upamcena po Scarface filmu iskreno receno propala zadnjih godina,a koja predstavlja najvecu aktrakciju za crnce.
Sto se tice odlaska na pice i klopu kosta oko 160 dolara,2 paste i dva koktela sto je svakako bezobrazluk,inace nigde nisu napisane cene na meniju...
Miami Beach predstavlja najbezbedniji deo Amerike,sa policijom nema sale.Prvo hapse pa onda pitaju sta se desilo.Kao Yuga za vreme Tita.
Ko planira da se skoluje,Florida izlazi svima u susret pogotovu Majami Dade univerzitet.
U medjuljudskom odnosu vlada multikuluturalnost,Srbi,Latinosi,Italijani,Francuz i dominiraju.Moj iskustvo sa Srbima je ok,verovali ili ne.
Trenutno zivim na samom okeanu,balkon koji gleda na okean.Cena stana je oko 1500 dolara.Na dva dela izadje 750 dolara.
Nedeljno se zaradjuje od 800 do 1000 dolara.
Cena pileceg mesa iznosi oko 7 dolara,3 ogromna komada pileceg filea.
Ako kuvate sami,dnevno vam treba za dobru hranu oko 10 dolara,ali da se jede zdravo musli,meso,pirinac,jaja,povrce,dobar espresso(ovo je neka kucna racunica).Ko jede outside trebace mu oko 30 dolara.
Zakljucak je,hrana je znatno jeftinija u odnosu na Srbiju.(prosek zarade u Miami-u po jednom satu sa ugostiteljskim poslom oko 20 dolara)...IZVINJAVAM SE JER SAM NATRPAO SVE SA BRDA I DOLA.

holmes
06.02.2014, 17:07
Pozdrav komsija sa sjeverne strane (Hollywood). Valjda cemo popiti kaficu kad navratim do Knez Mihajlove ;)

MIRO
06.02.2014, 21:00
Da napisem i ja nesto o ,,svom'' stejtu posto sam zvanicno gradanjin Floride 9 meseci.
Doselio sam se 22 maja u Miami ili jos ono sto zvuci mocnije Miami Beach,prvi stan na samom setalistu Lincoln road.Impresije prve,wow vidi ovo,vidi ovo,okean,nocni zivot,Lady Gaga prolazi pored mene rame uz rame,Denis Rodman 2 ulice zivi dalje od mene.Sve su to stvari koje su mi bile ,,do jaja'' kad prvih par meseci.
Zivot ne tako skup ako se radi dobar posao,dobar posao na Bicu je naravno ugostiteljski,skoro svi ljudi koji zive ovde su konobari.
Spanski jezik dominira,kao i Kubanke,Venecuelanke i Kolumbijke ako o zenama pricamo...
Cena nocnog zivota nije bas jeftina,ali zivot je jedan...Npr Corona u Mansionu oko 15 dolara,a na Nicky Beachu oko 8.
Prednost koju Miami Beach ima svakako klima i konstantih 30 celzijusa,kolicina mladih ljudi i uvek se nesto desava.Lincoln road ili najpoznatije setaliste Bica podseca na Knez Mihajlovu.CItav dan kafice,restorani,soping.Ocean drive ili ulica koja je ostala upamcena po Scarface filmu iskreno receno propala zadnjih godina,a koja predstavlja najvecu aktrakciju za crnce.
Sto se tice odlaska na pice i klopu kosta oko 160 dolara,2 paste i dva koktela sto je svakako bezobrazluk,inace nigde nisu napisane cene na meniju...
Miami Beach predstavlja najbezbedniji deo Amerike,sa policijom nema sale.Prvo hapse pa onda pitaju sta se desilo.Kao Yuga za vreme Tita.
Ko planira da se skoluje,Florida izlazi svima u susret pogotovu Majami Dade univerzitet.
U medjuljudskom odnosu vlada multikuluturalnost,Srbi,Latinosi,Italijani,Francuz i dominiraju.Moj iskustvo sa Srbima je ok,verovali ili ne.
Trenutno zivim na samom okeanu,balkon koji gleda na okean.Cena stana je oko 1500 dolara.Na dva dela izadje 750 dolara.
Nedeljno se zaradjuje od 800 do 1000 dolara.
Cena pileceg mesa iznosi oko 7 dolara,3 ogromna komada pileceg filea.
Ako kuvate sami,dnevno vam treba za dobru hranu oko 10 dolara,ali da se jede zdravo musli,meso,pirinac,jaja,povrce,dobar espresso(ovo je neka kucna racunica).Ko jede outside trebace mu oko 30 dolara.
Zakljucak je,hrana je znatno jeftinija u odnosu na Srbiju.(prosek zarade u Miami-u po jednom satu sa ugostiteljskim poslom oko 20 dolara)...IZVINJAVAM SE JER SAM NATRPAO SVE SA BRDA I DOLA.
Hvala na informacijama koje su uvek dobro došle, možeš li nam reći da li si imao koga u USA kada si otišao kako si se snašao u početku dok nisi stao na noge ?

rados
07.02.2014, 01:02
@ivanmilosavljvic daj neku informaciju u vezi tg koledža ili faxa :) jel si upisao nešto? šta? kako? i naravno kolko ;D

bojanso
09.02.2014, 05:02
Da napisem i ja nesto o ,,svom'' stejtu posto sam zvanicno gradanjin Floride 9 meseci.
Doselio sam se 22 maja u Miami ili jos ono sto zvuci mocnije Miami Beach,prvi stan na samom setalistu Lincoln road.Impresije prve,wow vidi ovo,vidi ovo,okean,nocni zivot,Lady Gaga prolazi pored mene rame uz rame,Denis Rodman 2 ulice zivi dalje od mene.Sve su to stvari koje su mi bile ,,do jaja'' kad prvih par meseci.
Zivot ne tako skup ako se radi dobar posao,dobar posao na Bicu je naravno ugostiteljski,skoro svi ljudi koji zive ovde su konobari.
Spanski jezik dominira,kao i Kubanke,Venecuelanke i Kolumbijke ako o zenama pricamo...
Cena nocnog zivota nije bas jeftina,ali zivot je jedan...Npr Corona u Mansionu oko 15 dolara,a na Nicky Beachu oko 8.
Prednost koju Miami Beach ima svakako klima i konstantih 30 celzijusa,kolicina mladih ljudi i uvek se nesto desava.Lincoln road ili najpoznatije setaliste Bica podseca na Knez Mihajlovu.CItav dan kafice,restorani,soping.Ocean drive ili ulica koja je ostala upamcena po Scarface filmu iskreno receno propala zadnjih godina,a koja predstavlja najvecu aktrakciju za crnce.
Sto se tice odlaska na pice i klopu kosta oko 160 dolara,2 paste i dva koktela sto je svakako bezobrazluk,inace nigde nisu napisane cene na meniju...
Miami Beach predstavlja najbezbedniji deo Amerike,sa policijom nema sale.Prvo hapse pa onda pitaju sta se desilo.Kao Yuga za vreme Tita.
Ko planira da se skoluje,Florida izlazi svima u susret pogotovu Majami Dade univerzitet.
U medjuljudskom odnosu vlada multikuluturalnost,Srbi,Latinosi,Italijani,Francuz i dominiraju.Moj iskustvo sa Srbima je ok,verovali ili ne.
Trenutno zivim na samom okeanu,balkon koji gleda na okean.Cena stana je oko 1500 dolara.Na dva dela izadje 750 dolara.
Nedeljno se zaradjuje od 800 do 1000 dolara.
Cena pileceg mesa iznosi oko 7 dolara,3 ogromna komada pileceg filea.
Ako kuvate sami,dnevno vam treba za dobru hranu oko 10 dolara,ali da se jede zdravo musli,meso,pirinac,jaja,povrce,dobar espresso(ovo je neka kucna racunica).Ko jede outside trebace mu oko 30 dolara.
Zakljucak je,hrana je znatno jeftinija u odnosu na Srbiju.(prosek zarade u Miami-u po jednom satu sa ugostiteljskim poslom oko 20 dolara)...IZVINJAVAM SE JER SAM NATRPAO SVE SA BRDA I DOLA.

Cisto da potvrdim Ivanove tvrdnje, i da ga pozovem u komsijski restoran gde radim - Five Napkin Grill, ipak se moze za upola jeftinije solidno obedovati :D ...ono je stvarno preterana suma za dva obroka i 2 pica, gde si to jeo ako nije tajna? :)

Milosdv
09.02.2014, 11:04
Ja sam ovde manje od dve godine.:punk:
Nemam vremena sada da pišem ali puštam detaljan post ovih dana, vidim da se dosta ljudi interesuje, pa tako odgovaram i ovima što su mi slali privatne poruke....

Ovo što je Ivan napisao, manje više je tačno za Miami Beach... Svako gleda iz nekog svog ugla...
Pozdravljam ovo što se setio da napiše, imajući u vidu masu naših kojima je ovaj forum koristio a koji nisu znali da puste info... :;D:

Ja sam isto na obali (Ocean Drive) nekih 10 min kolima od njega Hallandale Beach,Golden Beach...

Ovde su cene 50% do 70% jeftinije nego dole...

Pozdravljam :grin:

rados
09.02.2014, 21:16
Ja sam ovde manje od dve godine.:punk:
Nemam vremena sada da pišem ali puštam detaljan post ovih dana, vidim da se dosta ljudi interesuje, pa tako odgovaram i ovima što su mi slali privatne poruke....

Ovo što je Ivan napisao, manje više je tačno za Miami Beach... Svako gleda iz nekog svog ugla...
Pozdravljam ovo što se setio da napiše, imajući u vidu masu naših kojima je ovaj forum koristio a koji nisu znali da puste info... :;D:

Ja sam isto na obali (Ocean Drive) nekih 10 min kolima od njega Hallandale Beach,Golden Beach...

Ovde su cene 50% do 70% jeftinije nego dole...

Pozdravljam :grin:


eeeee takvog smo tražili :p čekamo post o životu na floridiiii :D :) :obrva:

Tamara85
31.03.2014, 18:17
ivanmilosavljevic Posto nije moguce da ti posaljem pp molim te javi se, trebaju mi neke informacije o smestaju u MB. Hvala :)

Milosdv
02.04.2014, 07:04
ivanmilosavljevic Posto nije moguce da ti posaljem pp molim te javi se, trebaju mi neke informacije o smestaju u MB. Hvala :)

Tamara, Ivan Milosavljevic je na putu za Beograd. Otisao je na odmor...

Ako ti treba neka informacija za smestaj u Majamiju reci slobodno. Posto mi nije jasno sta ti je "MB"?

Za sve ostale koji planiraju u ove krajeve slobodno pitajte sta vas interesuje. Ja u skorije vreme, pisem detaljan info koji sam obecao...


Pozdrav :grin:

vuxanne
02.04.2014, 14:53
Tamara, Ivan Milosavljevic je na putu za Beograd. Otisao je na odmor...

Ako ti treba neka informacija za smestaj u Majamiju reci slobodno. Posto mi nije jasno sta ti je "MB"?

Za sve ostale koji planiraju u ove krajeve slobodno pitajte sta vas interesuje. Ja u skorije vreme, pisem detaljan info koji sam obecao...


Pozdrav :grin:

Ja pretpostavljam da je mozda mislila na Miami Beach (MB)... Opet nemam pojma naravno... Mozda...

Tamara85
02.04.2014, 15:03
Da to sam mislila :grin:
Hvala puno na javljanju oboma, Milosdv ima pp :bravo:

A ako neko zna nekog ko izdaje stan, sobu... na Miami Beach-u :) znacila bi svaka informacija :bravo:

sanchez
19.07.2014, 04:51
Ljudi jel moze neki update iz South Beacha? :)

Da li se lako nalazi posao u baru/restoranu?

Sta vam se svidja, sta vam se ne svidja? pozzz

vuxanne
08.11.2014, 12:04
Bila sam u Floridi sedam dana u septembru- Orlando. Vreme vrelo, kisha padala svakog dana u ekstremni velikim kolicinama. Brzo i obilno padne, brzo se voda i povuce. Geografija totalno kao sundjer sto izgleda spolja. Kopno voda, kopno, voda. Ko je iz delova gde je leti pakao i vrucina, no frks. Ima da uziva u blagodetuma iznenadnuh kisa koje su toliko tople kao da se tusiras. Ko je sa planina, ima da se ugusi kao riba na suvom. Za takve je Micigen, Viskonsin, Dakota, Oregon, Vasington i ekipa sa severa.

bilic101
15.12.2014, 00:49
Prvesntveno moram pohvaliti vlasnika ovog foruma jer se zaista na istom moze pronaci mnogo adekvatnih i korisnih informacija.

Nadam se da ce mi se neko konkretno javiti i pokusati pomoci na bilo koji nacin (nakad i kratka moralna podrska mnogo znaci) jer zaista imam zelju jos od djetistva da dodem u US, pretezno na Floridu, tj Miami ili Washnington D.C kao i moja djevojka. Duga veze je zaista u pitanju, preko 6 godina, tako da se cekaju samo adekvatni poslovi pa da se uzimamo. Dok sam igrao nogomet aktivno u mladim kategorijama, obisao sam skoro pola evrope, od Skandinavije pa do Spanije, ali eto nazalost povreda me zaustavila da nastavim tim pravcem. Zasto US?

Jednostavno ne vidim sebe u ovom okruzenju kakvom jesam trenutno.
Gubim se polako i bojim se da cu se utopiti u svo to crnilo koje vlada u BIH, posebice kada su mladi u pitanju, jer posla zaista nema i potrebna Vam je dobra veza da bi uopste cak pripravnici odradili.
dakle, govorim za poslove u strukama, tipa pravo, ekonomica, itd, a radnickog posla, kojeg sam uvijek radio i nikada me nije bilo stid, ima iskreno, ali vise nisam student pa zelim dalje u svom zivotu i karijeri.

O djevojci...


- 25 godina trenutnu
- Rodena u Sarajevo, BIH
- zavrsila srednju medicinsku gdje je stegla zvanje farmaceutski tehnicar
- zavrsila farmaciju gdje je stekla zvanje magistar farmacije. Dakle (300 ETCS)
- Takoder posjeduje certificiranu licencu za rad na MS Officu koja je valida za EU podrucje, dakle European Computer Driving Licence
- Nazalost jezici su joj manji problem, poznanje egleski (srednji stepen prema zadnjem testiraju od prije mjesec dana) i pocetni nivo Njemackog jezika


O meni..

Trentuno imam 24 godine.
- Roden u Sarajevu, BIH.
- Zavrsio srednju sportsku gimnaziju u Sarajevu.
- Zavrsio Americki Univerziet u BIH i State Universtiy of New York (Dual Degree Program in Cooperation) gdje sam stekao zvanja Bachelor of Law, concentration: Comparative and International Law (AUBIH) & Bachelor of Technology Legal Studies (SUNY) - Dakle (240 ECTS)
- Posjedujem certificiranu licencu za rad na MS Officu koja je valida za EU podrucje, dakle European Computer Driving Licence
- Od jezika English je (fluent, TOEFL kao potvrda), Njemacki (Trenutno u vazi ucenja) i imam namjeru upisati Spanski ili Francuski u zavisnosti gdje budem dobio priliku za zaposljenje
- Trentuno sam na master studiju na AUBIH gdje stecem zvanje Master in International and National Security, Concentration in Security Management gdje bi trebao imati na kraju (300 ECTS), ali dosta losih iskustava su imali moji prijatelji sa pronalaskom posla u Evropi jer sto vise skole imate a niste ekpert u struci, teze ce Vas poslodavac prihvatiti jer u tom slucaju VAs mora skupo placati...
- Imam skoro cetiri godine praktickog iskutva u mnogim poljima (periodskog iskustva)tj, u firmama za izradu reklama, dakle iskustva kako na terenu tako i dogovoranju i zavrsavanju poslovanja, plus rad u aministracijama.

Zaista bi cijenio ako bi mi neko mogao pomaci na neki adekvatan nacin, tj da me uputi gdje traziti. Najveci problem je BIH putovnica od svega.
Za green card sa usao u bubanj ali to je lutrija pa se ne treba puno ocekivati da se ne bi puno razocarao.
Da me pogresno ne svatiti, trazim posla svugdje, sirom evrope, ali najveca zelja bi mi bila US.


Hvala unaprijed svima koji ce potrositi malo svog vremena na mene.

Bockyman
15.12.2014, 02:34
Prvesntveno moram pohvaliti vlasnika ovog foruma jer se zaista na istom moze pronaci mnogo adekvatnih i korisnih informacija.

Nadam se da ce mi se neko konkretno javiti i pokusati pomoci na bilo koji nacin (nakad i kratka moralna podrska mnogo znaci) jer zaista imam zelju jos od djetistva da dodem u US, pretezno na Floridu, tj Miami ili Washnington D.C kao i moja djevojka. Duga veze je zaista u pitanju, preko 6 godina, tako da se cekaju samo adekvatni poslovi pa da se uzimamo. Dok sam igrao nogomet aktivno u mladim kategorijama, obisao sam skoro pola evrope, od Skandinavije pa do Spanije, ali eto nazalost povreda me zaustavila da nastavim tim pravcem. Zasto US?

Jednostavno ne vidim sebe u ovom okruzenju kakvom jesam trenutno.
Gubim se polako i bojim se da cu se utopiti u svo to crnilo koje vlada u BIH, posebice kada su mladi u pitanju, jer posla zaista nema i potrebna Vam je dobra veza da bi uopste cak pripravnici odradili.
dakle, govorim za poslove u strukama, tipa pravo, ekonomica, itd, a radnickog posla, kojeg sam uvijek radio i nikada me nije bilo stid, ima iskreno, ali vise nisam student pa zelim dalje u svom zivotu i karijeri.

O djevojci...


- 25 godina trenutnu
- Rodena u Sarajevo, BIH
- zavrsila srednju medicinsku gdje je stegla zvanje farmaceutski tehnicar
- zavrsila farmaciju gdje je stekla zvanje magistar farmacije. Dakle (300 ETCS)
- Takoder posjeduje certificiranu licencu za rad na MS Officu koja je valida za EU podrucje, dakle European Computer Driving Licence
- Nazalost jezici su joj manji problem, poznanje egleski (srednji stepen prema zadnjem testiraju od prije mjesec dana) i pocetni nivo Njemackog jezika


O meni..

Trentuno imam 24 godine.
- Roden u Sarajevu, BIH.
- Zavrsio srednju sportsku gimnaziju u Sarajevu.
- Zavrsio Americki Univerziet u BIH i State Universtiy of New York (Dual Degree Program in Cooperation) gdje sam stekao zvanja Bachelor of Law, concentration: Comparative and International Law (AUBIH) & Bachelor of Technology Legal Studies (SUNY) - Dakle (240 ECTS)
- Posjedujem certificiranu licencu za rad na MS Officu koja je valida za EU podrucje, dakle European Computer Driving Licence
- Od jezika English je (fluent, TOEFL kao potvrda), Njemacki (Trenutno u vazi ucenja) i imam namjeru upisati Spanski ili Francuski u zavisnosti gdje budem dobio priliku za zaposljenje
- Trentuno sam na master studiju na AUBIH gdje stecem zvanje Master in International and National Security, Concentration in Security Management gdje bi trebao imati na kraju (300 ECTS), ali dosta losih iskustava su imali moji prijatelji sa pronalaskom posla u Evropi jer sto vise skole imate a niste ekpert u struci, teze ce Vas poslodavac prihvatiti jer u tom slucaju VAs mora skupo placati...
- Imam skoro cetiri godine praktickog iskutva u mnogim poljima (periodskog iskustva)tj, u firmama za izradu reklama, dakle iskustva kako na terenu tako i dogovoranju i zavrsavanju poslovanja, plus rad u aministracijama.

Zaista bi cijenio ako bi mi neko mogao pomaci na neki adekvatan nacin, tj da me uputi gdje traziti. Najveci problem je BIH putovnica od svega.
Za green card sa usao u bubanj ali to je lutrija pa se ne treba puno ocekivati da se ne bi puno razocarao.
Da me pogresno ne svatiti, trazim posla svugdje, sirom evrope, ali najveca zelja bi mi bila US.


Hvala unaprijed svima koji ce potrositi malo svog vremena na mene.

Билићу, а да ниси случајно промашио тему? :-) ;-) :-p

bilic101
15.12.2014, 11:21
Билићу, а да ниси случајно промашио тему? :-) ;-) :-p

Nisam, nisam, nego bi bas treba nego tko je sa Floride da me malo uputi pa sam zbog toga ovdje i pisao. :)

Ako nekome smeta stvarno, neka mi na privatnu poruku odgovori.

Hvala

ivanmilosavljevic
06.02.2015, 04:40
Bila sam u Floridi sedam dana u septembru- Orlando. Vreme vrelo, kisha padala svakog dana u ekstremni velikim kolicinama. Brzo i obilno padne, brzo se voda i povuce. Geografija totalno kao sundjer sto izgleda spolja. Kopno voda, kopno, voda. Ko je iz delova gde je leti pakao i vrucina, no frks. Ima da uziva u blagodetuma iznenadnuh kisa koje su toliko tople kao da se tusiras. Ko je sa planina, ima da se ugusi kao riba na suvom. Za takve je Micigen, Viskonsin, Dakota, Oregon, Vasington i ekipa sa severa.
Joj bas si ubo mesec na Florid,septembar je odvratan. Dodji sada pa do aprila,vreme fantasticno.Specijalno februar i mart...

sanchez
07.02.2015, 14:22
Da li se lako dolazi do posla servera i ako možeš da mi kažeš koliko se realno napravi bruto za 4 meseca na jednom poslu? Znam doduše koliko je to individualno i zavisi od mnogo faktora(pozicija, lokal), ali eto neka prosečna priča.

Pratio sam tvoje postove malo i deluje mi da si ti tamo razradio super priču, ali eto da li kao server na jednom poslu, može pristojno da se živi u Miamiju, za mene pristojno znači da imas za rentu, hranu, malo zezanja i da ostane nešto u šteku :)

Takođe video sam da plaćaš sobu i kupatilo 750$, jel to neka realna cena, pošto sam video negde da si napisao da živiš na Lincoln Road-u, što je manje više glavna ulica, pa jel u principu to neka jača cena, da li je jeftinije živeti još dalje od plaže, tipa West Ave, Alton Road ili čak Miami Downtown preko mosta?

I još jedna stvar, da li si ikada imao nekih problema u Miamiju, sa ljudima, gazdom, stanodavcem?

Nadam se da te nisam puno udavio :)

bilic101
17.02.2015, 01:06
Koliko je potrebno imati platu za neki normalan zivot u Miamiju za dvoje?
Mislim da jedno radi a drugo ne.

voja82
17.02.2015, 10:41
Koliko je potrebno imati platu za neki normalan zivot u Miamiju za dvoje?
Mislim da jedno radi a drugo ne.

Kao prvo nemam odgovor na tvoje pitanje, a kao drugo opet si pogresio temu, imas temu MIAMI/Florida, tamo postavi ovo pitanje.

Andrija89
17.02.2015, 13:12
Koliko je potrebno imati platu za neki normalan zivot u Miamiju za dvoje?
Mislim da jedno radi a drugo ne.

Ja mislim da to niko ne moze tacno da ti odgovori zato sto svako ima drugacije prohteve. Mozes (ja tako radim kad me zanima zivot u nekom gradu ) da otvoris miami.craigslist.org i pogledas cene smestaja (cisto da vidis kako se krecu), a za cene hrane tu je naravno Wallmart (ili neko drugi, pogledas na google sta sve ima od veletrgovina tamo).. Za cene pica po kaficima i uopste izlaske tu vec nema gde da se pogleda osim licno...

srecica
18.03.2015, 04:11
Evo malo iz turističkog ugla...nekih 15ak dana smo muz i ja kod sina u W.P.Biču,nedeljno potrošimo oko 200$ za hranu +pivo koje povremeno popijemo u kafani,značu minimum, manje ne moze...ja spremam hranu i tako prodjemo jeftinije...ovde je sve dvaput skuplje nego u Bg,znači za mesec a toliko ćemo ostati potrošićemo 800$ najmanje samo za hranu...inače smeštaj je oko 700$ ali odličan sa dve sobe i to je slučajno ispalo tako jer je sin imao preporuku,inače je skuplje u ovom delu koji se smatra elitnim...bili u Majamiju nije mi se uopšte dopao, liči na veliko vašarište svih boja i nacija...

srecica
18.03.2015, 04:29
Joj bas si ubo mesec na Florid,septembar je odvratan. Dodji sada pa do aprila,vreme fantasticno.Specijalno februar i mart......evo mi smo sada u martu ovde,vreme toplo svaki dan do 28c,vetar duva ali topao i ima puno vlage jer kiša začas pljusne,pa izadje sunce i onda krene preznojavanje...ko ne voli toplo, nije za njega...ni ja nisam baš luda za ovakvim vremenom al to ima veze sa krštenicom:grin:priroda bozanstvena sve egzotične biljcice ovde uspevaju kao lude...ispred kuće nam je tri bambusa visoka po nekoliko metara,a cvet rajska ptica, koja se u našim cvećarama prodaje po ludackoj ceni ovde cveta samo tako...

Pahuljica
14.04.2015, 16:02
srecica, moze li neka slika West Palm Beacha? :inluv:

srecica
14.04.2015, 21:26
srecica, moze li neka slika West Palm Beacha? :inluv:Zasad ništa dok ne pronadjemo kabl za prenos sa moba u komp...ajd malo rečima mada nije isto, znam...to ti je više ko odmaralište,nije mnogo veliki grad ali je spakovan ko kutija,sve je besprekorno čisto i uredjeno...ima mnoštvo samoposluga,Pablix je dosta popularan ima sve i svašta da se hrani ko kako zeli a i cene su ok...mnoštvo klubova noćnih dakako,kafanica, picerija,i restorana sa mexičkom hranom a na Čipotle otkidaju...svuda kolima, kad ideš peške privlačiš paznju,msm čude se...niko se ne šeta pored okeana nego vodaju kerove,djogiraju i tako...klima subtropska toplo celog dana, preznojavanje za nas iz hladnijih krajeva zagarantovano:;D:svi zatvoreni prostori se hlade besprekorno...postoje dve velike plaže obe na P.Biču,uredjene,čisto,kule sa spasiocima i njihovom budnom paznjom...sam centar lep,sredjen g.ulica sa svetiljkama po drvecu i gomilom malih radnji i kafanica...Marketplejs takodje popularno mesto...garaže obavezne niko ne ostavlja na ulici onako usput...policija šparta danonoćno msm vidljivi i uočljivi,msm da se zna ko čuva red i zakon:grin:..poslovni deo grada je sa nekoliko visokih zgrada ništa posebno ali zato su im one privatne kućice ko šećer, sve picnute sa baštama i travnjacima...stambene zgrade takodje zavredjuju paznju, većina izgleda kao hotel...sto se posla tiče usluzne delatnosti imaju prodju,znači restorani,frizeri,spasiosci ten.treneri...Ameri ljubazni ali hladni nema srdačnosti ko kod nas i niko se ne druzi medjusobno...u ulici gde smo stanovali samo se pozdrave i to je sve...a da petkom je večina pijana ko majka...a u ponedeljak ko da ništa nije bilo,svako odgovorno na posao...eto, nadam se da sam bar malo priblizila ovaj lepi am.grad iako znam da slika vredi hiljadu reči...divno bi bilo ziveti tamo pod uslovom da se radi posao koji donosi dosta novca jer je sve to ipak iznad zivota običnog čoveka!

vuxanne
15.04.2015, 03:21
Evo malo slika iz prve ruke iz Fort Lauerdale, Florida. Ono sto ja usput videh uz obalu je veliko pristaniste ogromantnih kruz brodova. Hotel pun preplanulih uobrazenih turista, jedna me baba nakrpila sto sam se raspricala sa nekim dok sam cekala na red i upade pre mene (kao jako joj se zuri da dobije vodu, svet ce propasti ako saceka jos jedan minut)...

Slikano u 17 ulici kod Hilton Marina hotela.

http://www4.slikomat.com/13/0415/qlb-IMG-26.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834799.htm)

Ja sam bila poslom od cetvrtka do petka, nisam imala vremena da se setam i proucavam osim sto se provozah uz plazu od SE 17 ulice do Oakland Avenue pa dole putem broj 1 nazad. Evo nekih usputnih slika iz automobila

http://www4.slikomat.com/13/0415/tlt-IMG-27.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834800.htm)

http://www4.slikomat.com/13/0415/bi6-IMG-27.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834801.htm)

Provalite ovaj sardina parking - Naplacuju po 50 dolara za ovakav parking ispred stambene kuce (neko mi je rekao da negde ima i za 150 za mega lenje da duze setaju)...

http://www4.slikomat.com/13/0415/5as-IMG-27.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834802.htm)

Evo ljudi koji su krenuli na plazu (tamo iza palmi)
http://www4.slikomat.com/13/0415/jx2-IMG-27.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834803.htm)

http://www4.slikomat.com/13/0415/mi9-IMG-27.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834805.htm)

http://www4.slikomat.com/13/0415/5dv-IMG-28.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834806.htm)

http://www4.slikomat.com/13/0415/a4u-IMG-28.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834807.htm)

http://www4.slikomat.com/13/0415/d1a-IMG-28.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/5834808.htm)

vuxanne
15.04.2015, 03:27
Prva nedelja aprila - klima oko 30 C. Super za plazu i kupanje. Sunce przi veoma jako, ja sam pocrvenela tek sto sam isla iz hotela do kola, a imala sam kremu za sunce. Ja sam najbelji moguci belac. I ovde gde zivim sad imam godisnji pregled kod dermatologa. Ali dole na Floridi je Sunce osetno jace. Unutra u hotelima su hladili da se smrznes, a napolju je tako da se oznojis (dusu dalo za prehladu ako moras da radis). Za turizam - fenomenalno. Trebalo mi je 1 h i 30 minuta da prodjem pored plaze i 20 min da se vratim nazad otprilike istom razdaljinom samo van plaze. Bio je prolecni raspust za mnoge, tako da sam videla prizore slicne sa Exita - ljude pijane u 2 h popodne i sanitet kako intervenise u par navrata. A kad se zadje u tu drugu ulicu kojom sam se vracala, paralelnu sa onom kojom sam dosla, tipicna americka ulica samo sa dodatim palmama. Iste prodavnice i trzni centri kao i mnogim drugim mestima.

Moj zakljucak je: bila sam u septembru i u aprilu u toj drzavi. Oba puta je peklo sunce i bilo vrucina, u septembru je bila kisa non stop, sad u aprilu nije nijednom. Ja se samo pitam kakav li im je jul i avgust i koliki su racuni leti za struju (za A/C).

Plus - videla sam brdo nabildovanih ljudi, to nisu malo nabildovani, to su profi nabildovani i ljudi i zene. Deluje mi ovako na prvi pogled da je biti fit i nabildovan mozda neki trend.

adojaro
15.04.2015, 09:54
Zasad ništa dok ne pronadjemo kabl za prenos sa moba u komp...ajd malo rečima mada nije isto, znam...to ti je više ko odmaralište,nije mnogo veliki grad ali je spakovan ko kutija,sve je besprekorno čisto i uredjeno...ima mnoštvo samoposluga,Pablix je dosta popularan ima sve i svašta da se hrani ko kako zeli a i cene su ok...mnoštvo klubova noćnih dakako,kafanica, picerija,i restorana sa mexičkom hranom a na Čipotle otkidaju...svuda kolima, kad ideš peške privlačiš paznju,msm čude se...niko se ne šeta pored okeana nego vodaju kerove,djogiraju i tako...klima subtropska toplo celog dana, preznojavanje za nas iz hladnijih krajeva zagarantovano:;D:svi zatvoreni prostori se hlade besprekorno...postoje dve velike plaže obe na P.Biču,uredjene,čisto,kule sa spasiocima i njihovom budnom paznjom...sam centar lep,sredjen g.ulica sa svetiljkama po drvecu i gomilom malih radnji i kafanica...Marketplejs takodje popularno mesto...garaže obavezne niko ne ostavlja na ulici onako usput...policija šparta danonoćno msm vidljivi i uočljivi,msm da se zna ko čuva red i zakon:grin:..poslovni deo grada je sa nekoliko visokih zgrada ništa posebno ali zato su im one privatne kućice ko šećer, sve picnute sa baštama i travnjacima...stambene zgrade takodje zavredjuju paznju, većina izgleda kao hotel...sto se posla tiče usluzne delatnosti imaju prodju,znači restorani,frizeri,spasiosci ten.treneri...Ameri ljubazni ali hladni nema srdačnosti ko kod nas i niko se ne druzi medjusobno...u ulici gde smo stanovali samo se pozdrave i to je sve...a da petkom je večina pijana ko majka...a u ponedeljak ko da ništa nije bilo,svako odgovorno na posao...eto, nadam se da sam bar malo priblizila ovaj lepi am.grad iako znam da slika vredi hiljadu reči...divno bi bilo ziveti tamo pod uslovom da se radi posao koji donosi dosta novca jer je sve to ipak iznad zivota običnog čoveka!


Lijepo si ti ti pretvorila u tekst :bravo:

@vuxanne Divne fotografije.

Ima li neko iz Jacksonville da posalje neku fotku?

srecica
15.04.2015, 14:01
Jeste zaista lepe fotke...eto vuxen je postavila umesto mene...msm američki gradovi manje-više lice jedan na drugi...slično je i u W.P.Biču,ja bila u martu i isto je bilo blizu 30c...istina pretoplo za taj deo godine...kazu da je u letnjim mesecima još toplije...za turiste pravi raj...za život, pa rekoh da usluzne delatnosti imaju prodju,svi nešto rade i crni i beli...istina one nize poslove rade crnci...moj sin ima druga koji je frizer ima salon svoj na P.Biču znači baš tamo gde su oni super bogati...frizuru zensku naplati oko 1000$ sa nekim kao fol tretmanima:;D:doduše tamo je vec deset god.i ušao im u filoziofiju što kazu:grin:..a po samoposlugama mahom stariju svet, i oni rade...kazu upućeni da su to penzioneri koji rade da podignu prosek penzije, da bi se druzili sa ljudima ili šta već...a kod nas ni mladi ne mogu da rade, a ovi drugi vec davni otpisani:smrc:

Pahuljica
16.04.2015, 14:40
vuxanne, super fotke! :) U Fort Lauderdale sam bila samo jednom i to na par sati, tako da nisam imala mnogo vremena za obilazak, bili smo u prolazu...

srecica, divan opis! W.P.B. sam bas tako i zamisljala, malo ususkano mjesto skockano kao bombonica, kao iz americkih filmova. :)


Ja recimo klimom na Floridi nisam bas odusevljena iako sam sa primorja i navikla sam na paklene vrucine, ali ne bih mogla da zivim u mjestu gdje je dobitna kombinacija vrucina + vlaga... :nene:

srecica
16.04.2015, 20:00
vuxanne, super fotke! :) U Fort Lauderdale sam bila samo jednom i to na par sati, tako da nisam imala mnogo vremena za obilazak, bili smo u prolazu...

srecica, divan opis! W.P.B. sam bas tako i zamisljala, malo ususkano mjesto skockano kao bombonica, kao iz americkih filmova. :)


Ja recimo klimom na Floridi nisam bas odusevljena iako sam sa primorja i navikla sam na paklene vrucine, ali ne bih mogla da zivim u mjestu gdje je dobitna kombinacija vrucina + vlaga... :nene:Hvala Pahuljice...nisam ni ja,non stop sam bila mokra...msm još došli iz zime što bi rekli,sinu ne smeta on mlad i dakako to lakše podnosi...bude ok. do jedno 10h i uveče kasno se se vazduh razladi...preko dana jako toplo i samo je za plazu jer tamo duva vetar,e sad ko radi a nije napolju sve je klimatizovano...

garisha
09.07.2015, 20:30
Da li neko može pomoči sa malo više informacija o Jacksonvillu? Klima, cijene renta, dnevnice, naši ljudi, općenito kakav je grad za život? Da li je iko od naših pokušao otvoriti firmu na Floridi? Kakva je situacija sa papirologijom?
Hvala na odgovorima i pozdrav iz BiH.

Malo se kasno javljam ali evo odgovora oko firme.Veomo lako se otvara ,kao i racun u banci.Mislim na firmin racun.

Cipelica
06.08.2015, 01:42
Moze li mi neko reci kakva je situacija na Floridi sto se poslova tice? Mislim na restorane, housekeeping nesto slicno tome. Da li je 'zimi' bolja sezona? Ja sam od skoro u Americi, trenutno u Cikagu, ali ovde mi ljudi kazu da je zima uzasno hladna i da posla nema puno zimi.
Pa eto, ako je neko voljan da mi napise kakva je situacija sto se poslova tice, nalazenja stanova, cena istih, ja bih bila veoma zahvalna! :da:

johnywalker
06.08.2015, 13:11
ja sam na Floridi. Sto se tice ugostiteljstva I onoga sto si pitao - posla ima. Kako su mi rekli Zima je ovdje glavna sezona za hotele I ugostiteljstvo jer u to doba godine svi dolaze iz hladnijih krajeva ovamo kako bi se ugrijali.
Kakve su plate - ne znam. Najlakse ti je za posao ako odes na neku od stranica hotela I tamo direktno pogledas oglase za posao.

Cipelica
02.11.2015, 16:24
Mozete li mi reci koje su plaze neke od najlepsih na Floridi? Planiram sa drustvom tamo za docek NG, negde okolina Majamija za smestaj, ali nas zanima i kakve su plaze. I ako biste mogli da nam preporucite sta u okolini da posetimo. Hvala unapred!

Milosdv
09.11.2015, 07:43
Mozete li mi reci koje su plaze neke od najlepsih na Floridi? Planiram sa drustvom tamo za docek NG, negde okolina Majamija za smestaj, ali nas zanima i kakve su plaze. I ako biste mogli da nam preporucite sta u okolini da posetimo. Hvala unapred!

Airbnb = Smestaj
Sve ostalo vidi na google.com :woohoo:

maybe17
09.11.2015, 23:17
Mozete li mi reci koje su plaze neke od najlepsih na Floridi? Planiram sa drustvom tamo za docek NG, negde okolina Majamija za smestaj, ali nas zanima i kakve su plaze. I ako biste mogli da nam preporucite sta u okolini da posetimo. Hvala unapred!Ceo Majami ima jednu veliku plazu,dugačku...Nisu svi delovi za kupanje, i nije kao u Grčkoj recimo, ono uvalica pa plazica i tome slično.Plaza je peskovita, sitan pesak, dugačka i široka.Voda je tad kad sam ja bila(mart)bila topla za to doba godine.Tuševi u zaledju,intresantni jer ima po tri komada na drzaču,za svaki deo tela po jedan a plazu nadziru spasioci sa megafonima,malim bagijima i sl. i ne nose crvene gace:grin:ide prvo plitko, plitko jedno sto metara pa sve dublje postepeno i voda je zelena a ne plava kao na Mediteranu.Okean zna da poludi i tad budu veliki talasi.U W.Palm Biču gde sam bila smeštena a Majami je na oko sat ipo ima dve plaze za kupanje.Jedna manja i uza u samom jezgru, fensi i picnuta e na njoj ima kamenja ali donešenog, koje ulazi u more, radi lepšeg utiska valjda a na drugoj ima više plebsa i ona je veca ali sve one liče jedna na drugu.Okean je za dobre plivace jer su strujanja jaka,dakle ko se slabo snalazi u vodi bolje da se samo sunča.No svakako je Majami za mlad svet,deluje veselo i razigrano kao da se ceo svet skupio baš tamo, a noću je kazu upućeni, neprevazidjen...za svakoga ima ponešto.Lep boravak vam zelim!

reg
13.11.2015, 21:29
Jedan bosanac sto ga ja znam se pre 10 god. se preselio u Majami. Ako imas iskustva kao konobar, tamo su jako dobro placeni. Posao nije lak jer si ceo dan na nogama.
Florida je selo i nema mogo drugih poslova jer oni dosta zavise od turizma. Znaci restorani, hoteli.

Kockica
28.04.2016, 12:02
Pozdrav forumasima, htela sam da pitam da li neko zna kakav je zivot i standard u Orlandu na Floridi s obzirom da suprug i ja planiramo da zivimo tamo (ukoliko dobijemo zelenu kartu) sa dvoje dece od 7 i 10 godina. Prvi put smo se prijavili za DV-2017. Hvala unapred.

johnywalker
28.04.2016, 12:37
Pozdrav forumasima, htela sam da pitam da li neko zna kakav je zivot i standard u Orlandu na Floridi s obzirom da suprug i ja planiramo da zivimo tamo (ukoliko dobijemo zelenu kartu) sa dvoje dece od 7 i 10 godina. Prvi put smo se prijavili za DV-2017. Hvala unapred.

Orlando kao grad je prilično dosadan i osim Walt Disney World i Universal studios nema ništa posebno. grad kao grad. Malo je jeftiniji od Miamia. Opet sve je pitanje ukusa.

Milosdv
02.05.2016, 20:05
Jos sam prisutan na forumu samo nemam vremena da bacim po neki post....

:grin:

Vrlo uspesno u Miami-U od 2013

palma36
14.07.2016, 04:21
Pozdrav svima,
suprug i ja sa dvoje djece smo prije mjesec dana stigli u Orange City,FL. Kod prijatelja smo trenutno ali se sad trebamo preseliti u Virginia.Pokusavamo iznajmiti auto ali nam treba americka kreditna kartica koju mi naravno nemamo. Imamo nasu bosansku kreditnu karticu koju nam nisu prihvatili. Uglavnom molim vas ako neko ima savjet kako da iznajmimo auto da napise.Ovaj forum je odlican i mnogo mi je pomogao prilikom pripreme papira oko dobijanja gc i ssn i dolaska u USA. svaka cast!!!

johnywalker
14.07.2016, 07:25
Pozdrav svima,
suprug i ja sa dvoje djece smo prije mjesec dana stigli u Orange City,FL. Kod prijatelja smo trenutno ali se sad trebamo preseliti u Virginia.Pokusavamo iznajmiti auto ali nam treba americka kreditna kartica koju mi naravno nemamo. Imamo nasu bosansku kreditnu karticu koju nam nisu prihvatili. Uglavnom molim vas ako neko ima savjet kako da iznajmimo auto da napise.Ovaj forum je odlican i mnogo mi je pomogao prilikom pripreme papira oko dobijanja gc i ssn i dolaska u USA. svaka cast!!!

ne znam zasto bi vam odbili BIH kreditnu karticu, kad je bitno jedino da ima pokrice. Bilo kako bilo, jeftinije vam je da iznajmite auto preko neke evropske agencije. Ja sam uvijek iznjamljivao preko ove stranice. Bude puno jeftinije nego kada iznajmljujes u Americi jer je u ovu cijenu uracunato i osiguranje a u americi ti to dodatno jos naplate.
Uglavnom, rezervises perko njih, platis odmah i onda odes tu sa potvrdom i to je to.

http://www.autoeurope.eu/index.cfm

palma36
14.07.2016, 12:52
Hvala puno pokusacemo ovako. Ne znam zasto nije prosla kreditna.kasnije smo probali u Publix I opusteno je prosla.

VectorZz
17.07.2016, 21:10
Pozdrav, imam jedno pitanje, da li neko iz Orlanda planira skorije za Srbiju da dolazi, drug amerikanac nije uspeo da zameni dinare za dolare, posto nije radila menjacnica, kada je on imao avion, i zavrsio je u US sa 61200 din. Pa ako ima neko ko planira da dolazi, da izvrsi razmenu sa njim, da mu da dolare, za dinare, ako ce svakako da trosi kada dodje u Srbiju

vuxanne
22.07.2016, 01:33
Pozdrav svima,
suprug i ja sa dvoje djece smo prije mjesec dana stigli u Orange City,FL. Kod prijatelja smo trenutno ali se sad trebamo preseliti u Virginia.Pokusavamo iznajmiti auto ali nam treba americka kreditna kartica koju mi naravno nemamo. Imamo nasu bosansku kreditnu karticu koju nam nisu prihvatili. Uglavnom molim vas ako neko ima savjet kako da iznajmimo auto da napise.Ovaj forum je odlican i mnogo mi je pomogao prilikom pripreme papira oko dobijanja gc i ssn i dolaska u USA. svaka cast!!!

Dobrodosli ovamo, manji je pakao, ima Sunca, ali je znatno podnosljivije. Gde se selite?

wakizashi
28.08.2016, 02:04
Kako je trenutno u Miami-ju? Da li se ista promenilo na bolje? Kakve su sanse da se nadje posao programera u Miamiju? Jel istina da se skoro cele godine nosi samo lagana odeca (sorc,majica,papuce)?

voja82
28.08.2016, 19:14
Kako je trenutno u Miami-ju? Da li se ista promenilo na bolje? Kakve su sanse da se nadje posao programera u Miamiju? Jel istina da se skoro cele godine nosi samo lagana odeca (sorc,majica,papuce)?

Evo posle 10 meseci u Majamiju, mogu ti reci da je upravo tako. Sorc, majica i papuce/patike. Oko Januara bude kratak period kada mozes obuci laganu trenerku, duks i to je to. Sada je toliko toplo da bi ja najradije bio u gacama samo:) Temperatura okeana je 30 stepeni tako da se ni na plazi ne mozes rashladiti:) Sto se tice posla za programere, u to stvarno nisam upucen. Pokusaj da pogledas na sajtu indeed jobs. Sretno!

wakizashi
29.08.2016, 10:10
Veliki pozdrav i veliko hvala na odgovoru! :) Da li znas jel imaju stranci problema pri nalazenju posla i da li cene strane IT strucnjake?

johnywalker
29.08.2016, 10:35
u americi nema stranaca kao u Evropi - svi su stranci. Ne gleda se tamo puno na ime nego znas li raditi ili ne. ako si strucan primit cete svaka firma.
gledaj preko monster.com npr., ili direktno preko stranica firme. ja sam tako nasao - (preko stranice firme u kojoj sam se zaposlio).

wakizashi
29.08.2016, 21:32
u americi nema stranaca kao u Evropi - svi su stranci. Ne gleda se tamo puno na ime nego znas li raditi ili ne. ako si strucan primit cete svaka firma.
gledaj preko monster.com npr., ili direktno preko stranica firme. ja sam tako nasao - (preko stranice firme u kojoj sam se zaposlio).

A koje su sanse odmah posle zavrsenog faksa (IT) ovde u Srbiji? Jel traze da imas radno iskustvo?

johnywalker
30.08.2016, 08:47
ako si dobar u svom polju onda su i šanse dobre. Ako znaš dobro programirati ili si dobar sa mrežama ili nekom drugom polju u IT onda nije problem. Naravno, ako možeš navesti iskustvo u CV-u onda još bolje ali ako ne možeš opet nije strašno - za takve postoje pozicije pod nazivom junior software developer, junior ovo junior ono.

zašto baš mora biti florida? Iz vlastitog iskustva ti mogu reći da je puno lakše naći posao ako se ne vežeš za jednu saveznu državu, nego se prijavljuješ na oglase po cijeloj Americi i onda gdje ti ponude. A druga stvar je u tome da su plate u Floridi niske u poređenju sa drugim državama, odnosno najniže u Americi (http://floridapolitics.com/archives/215522-bls-florida-cities-pay-still-lowest-nation)

Meni je se npr. desilo da sam isti dan dobio ponudu za posao u Floridi i u Bostonu. Skoro pa identičan posao, ali je Boston plaćao $10.000 više (godišnje) nego što su mi nudili na Floridi, ali sam se ja ipak odlučio za Floridu jer sam htio da vidim kako je živjeti na moru :)

wakizashi
30.08.2016, 09:53
ako si dobar u svom polju onda su i šanse dobre. Ako znaš dobro programirati ili si dobar sa mrežama ili nekom drugom polju u IT onda nije problem. Naravno, ako možeš navesti iskustvo u CV-u onda još bolje ali ako ne možeš opet nije strašno - za takve postoje pozicije pod nazivom junior software developer, junior ovo junior ono.

zašto baš mora biti florida? Iz vlastitog iskustva ti mogu reći da je puno lakše naći posao ako se ne vežeš za jednu saveznu državu, nego se prijavljuješ na oglase po cijeloj Americi i onda gdje ti ponude. A druga stvar je u tome da su plate u Floridi niske u poređenju sa drugim državama, odnosno najniže u Americi (http://floridapolitics.com/archives/215522-bls-florida-cities-pay-still-lowest-nation)

Meni je se npr. desilo da sam isti dan dobio ponudu za posao u Floridi i u Bostonu. Skoro pa identičan posao, ali je Boston plaćao $10.000 više (godišnje) nego što su mi nudili na Floridi, ali sam se ja ipak odlučio za Floridu jer sam htio da vidim kako je živjeti na moru :)


Kod mene ti je to tako da ako bi ikad dosao u USA ziveo bi samo u Miamiju jer mi je sve ostalo nekako bezveze,nije po mom ukusu. Znam da su najelitnije svetske firme u Sillicon Valleyu,San Francisco mislim,i svaki grad ima svoju lepotu,ali je Miami Beach poseban utisak i dozivljaj. Sve ostalo mi je nekako takvo da sebe ne bih mogao zamisliti bilo gde drugde.

johnywalker
30.08.2016, 12:36
a jesi li do sada ikada bio u Americi odnosno u Miamiu?

BetterFuture
30.08.2016, 13:33
a jesi li do sada ikada bio u Americi odnosno u Miamiu?
I mene to zanima, tj. da li je moguce da je od cele Amerike samo u Miami-u lepo? Mislim, pa i u Kaliforniji je toplo a ima i okean... :;D:

Disclaimer: Ja nikada nisam bio u USA

johnywalker
30.08.2016, 15:57
Ne treba se zavaravati i misliti kako je Miami samo sunce, palme, plaža i okean. Nije to baš kao u filmovima. Ja sam živio tamo, imao stan direktno uz plažu, ali od posla i svih obaveza oko njega znalo je se desiti da ne odem na plažu i ne uđem u vodu i po 2 sedmice.
Na kraju sam došao do zaključka da je Amerika super zemlja pod uslovom da u njoj ne moraš raditi :)

wakizashi
30.08.2016, 17:04
Ne treba se zavaravati i misliti kako je Miami samo sunce, palme, plaža i okean. Nije to baš kao u filmovima. Ja sam živio tamo, imao stan direktno uz plažu, ali od posla i svih obaveza oko njega znalo je se desiti da ne odem na plažu i ne uđem u vodu i po 2 sedmice.
Na kraju sam došao do zaključka da je Amerika super zemlja pod uslovom da u njoj ne moraš raditi :)


Koji je po tebi najelpsi deo USA i najbolji za ziveti? Elem,nikad nisam bio u USA ali po svemu sto sam video,preko raznih izvora,video snimaka , slika, Miami je nesto zaista posebno.

johnywalker
30.08.2016, 20:30
vjeruj mi da je skroz drugačije gledati Ameriku preko TV-a ili turistički kada odeš i kada odeš tamo živjeti. Ja prije nego sam bio izvučen na lutriji, bio sam u Americi ne znam ni ja koliko puta, svake godine barem 1-2x išao i obišao skoro cijelu. Najviše mi se svidio San Francisco i Washington, DC. Međutim život u tim gradovima je jednostavno preskup iako su i plate shodno tome veće, ali se ne isplati pa tako da kada je došlo vrijeme da trebam preseliti uopšte nisam ni razmišljao o ta dva grada isto kao što nisam razmišljao o New Yorku, jer je preskupo.

Međutim, tek kada sam preselio u Ameriku i počeo živjeti a ne biti turista kao do sada, onda sam shvatio da ja uopšte ne poznajem pravu Ameriku niti sam je vidio. Radi se puno, nemaš godišnjeg, nemaš bolovanja, imaš samo posao i kuću. Još sam ja imao sreće pa sam bio našao super posao i dobio funkciju zamjenika dikretora u firmi sa 500 ljudi (IT branša). Imao sam svoj blog ali su me iznervirali sa komentarima pa sam ga ugasio, sada mi je žao zbog toga, ali šta je tu je. Uglavnom, ja sam se poslije nepunih 7 mjeseci odlučio vratiti nazad u Njemačku odakle sam i došao, jer mi jednostavno nije bilo vrijedno svega toga. Iako sam imao veoma visoku platu (120.000$ godišnje) shvatiš da pare nisu sve u životu jer džabe su mi bile i sve te pare kad ja jednostavno nisam imao vremena da ih potrošim jer si stalno na poslu.

Miami jest lijep, ali opet ništa posebno. Jest Miami Beach lijep i super ali kada počneš raditi nemaš toliko vremena ni da ideš tamo. Osim toga ima puno latino amerikanaca koji ti veoma brzo udare u glavu (barem meni) jer su skroz drugačiji mentalitet. Ali opet, svako je različit pa tako i ukusi. Meni lično se nije svidjelo u Americi i vratio sam se nazad u Evropu i ne žalim zbog toga ni trenutka. Međutim ipak mi je drago da sam isprobao i to i iskusio na sopstvenoj koži kako je živjeti u Americi. Da nisam otišao i vidio, crk'o bi i mislio cijeli život kako bi mi tamo bilo super :)

vuxanne
30.08.2016, 21:09
Radi se puno, nemaš godišnjeg, nemaš bolovanja, imaš samo posao i kuću.

Koliko imas tu u Nemackoj godisnje dana za odmor? Da li ti je placen ili neplacen? Koja je razlika u beneficijama, porezu i sl. Bas me zanima...

johnywalker
30.08.2016, 21:55
Ovdje je godisnji odmor zakonski regulisan. Imam 5 sedmica godisnjeg, placeno naravno plus 15 placenih praznika u godini. Isto tako nema tzv. Sick days kao u americi. Ako si bolestan onda si bolestan. Ako si duze bolestan, prvih 6 sedmica bolovanja placa firma kao da i radis, a nakon 6 sedmica drzava placa 80% plate odredjeni period (ne znam koliko dugo tacno).

Sto se tice poreza, veci je naravno nego u Americi ali zato nekas nikakcih briga kao tu npr. Oko penzionig ili zdravstvenog osiguranja. Automatski ti se odbija i jedno i deugo i poslije ako trebas doktoru, ne placas naravno nista, ni pregled niti operacije (nema co-pay i tih gluposti) a kada dodje vrijeme za penziju imas je isto, ne moras brinuti da li si uplacivao 401k i slicno. Naravno ko hoce/zeli moze dodatno uplacivati u provatne neke penzione fondove ali ja licno ne poznajem nikoga da to radi.

Markonato
30.08.2016, 23:56
Da se jos pomene da u Nemackoj je plata mnogo manja a porez veci,mada porez zavisi da li si ozenjen i da li imas decu. Ako je johnywalker imao godisnju platu od 120000, u Nemackoj mozda pola od toga.

SEEUSAIC
31.08.2016, 02:39
Vrlo je neuobicajeno da jedan zamenik direktora u kompaniji od 500+ zaposlenih dobije tako malu platu (bez obzira na lokaciju), kao i nedovoljno godisnjeg odmora i bolovanja. Mozda je trebalo da se iskusi i nesto drugo, poseti par seminara i nauci vise o pregovaranjima za platu i kako industrija funkcionise.
Srecno u daljem zivotu, svako ima svoje razloge. USA nije pravo resenje za svakoga.

Sup.Mod.

johnywalker
31.08.2016, 05:10
Da se jos pomene da u Nemackoj je plata mnogo manja a porez veci,mada porez zavisi da li si ozenjen i da li imas decu. Ako je johnywalker imao godisnju platu od 120000, u Nemackoj mozda pola od toga.

Naravno, plate u Americi se ne mogu porediti sa onim u Njemackoj, jer su u Americi puno vece, medjutim i zivorni su troskovi veci. Slicno je primjeru Svicarske, gdje su plate u poredjenju sa Njemackim isto tako ogromne ali su zato i zivotni troskovi ogromni. I da, porez jest puno veci nego u Americi, ali na kraju kada sve sracunas, dobijes i vise nefo u Americi jer ne moras brinuti oko penzionig i zdravstvenog osiguranja.

Medjutim, meni plata i njen iznos (nisam navodio i 'incentive' i druge bonuse koji su na to islis itd) uopste nikada nije ni bila problem. Dobro sam ja pregovarao i imao na kraju mjeseca puno vise nego sto mi je trebalo, vec se meni Amerika generalno nije svidjela. Nije fazon ni u tome da mi zivot prodje radeci svaki dan po 13-14 sati npr. Ima i vaznijih stvari od toga. Ali, kao sto rece vec sup.mod. nije ni Amerika za svakoga :)

johnywalker
31.08.2016, 08:21
Vrlo je neuobicajeno da jedan zamenik direktora u kompaniji od 500+ zaposlenih dobije tako malu platu (bez obzira na lokaciju), kao i nedovoljno godisnjeg odmora i bolovanja. Mozda je trebalo da se iskusi i nesto drugo, poseti par seminara i nauci vise o pregovaranjima za platu i kako industrija funkcionise.
Srecno u daljem zivotu, svako ima svoje razloge. USA nije pravo resenje za svakoga.

Sup.Mod.

sad kada si spomenuo skontao sam da se nisam bas precizno izrazio - ja sam bio zamjenik direktora za IT u toj velikoj firmi. znaci zamjenik direktora jednog odjeljenja - ne zamjenik generalnog direktora firme.

wakizashi
31.08.2016, 20:21
Naravno, plate u Americi se ne mogu porediti sa onim u Njemackoj, jer su u Americi puno vece, medjutim i zivorni su troskovi veci. Slicno je primjeru Svicarske, gdje su plate u poredjenju sa Njemackim isto tako ogromne ali su zato i zivotni troskovi ogromni. I da, porez jest puno veci nego u Americi, ali na kraju kada sve sracunas, dobijes i vise nefo u Americi jer ne moras brinuti oko penzionig i zdravstvenog osiguranja.

Medjutim, meni plata i njen iznos (nisam navodio i 'incentive' i druge bonuse koji su na to islis itd) uopste nikada nije ni bila problem. Dobro sam ja pregovarao i imao na kraju mjeseca puno vise nego sto mi je trebalo, vec se meni Amerika generalno nije svidjela. Nije fazon ni u tome da mi zivot prodje radeci svaki dan po 13-14 sati npr. Ima i vaznijih stvari od toga. Ali, kao sto rece vec sup.mod. nije ni Amerika za svakoga :)

Svica je br.1 po svemu u svetu,bez konkurencije. Da ne govorim o platama i zivotu,ko zna i moze imati njihove papire moze itekako sebi da ulepsa zivot.

vuxanne
01.09.2016, 02:16
Kada dodje vrijeme za penziju imas je isto, ne moras brinuti da li si uplacivao 401k i slicno.

A jel nije bitno da li si pre toga radio npr 5 godina ili 10 godina u Nemackoj? Jel se kvalifikujes kad docekas odredjene godine?

Ja sam ovde sto bi rekli "state employee'. Izabrala sam taj neki socijalistickiji penzioni model, skidaju mi sa plate nesto po default-u, firma uplacuje nesto za mene. Mogu u penziju sa valjda 63 godine i dobijacu odredjeni posto od plate u poslednjih pet godina a ostalo ce valjda da mi stize iz Medicare-a. Ako sam ja to skontala. Nisam se jos nesto udubljivala previse u penzioni model. Ali uslov mi je da se kvalifikujem za ovo da radim za poslodavca minimum 5 godina. Nakon toga mogu da radim za drzavu ovu gde sam, imala bi isti penzioni. A ako odem u drugu, verovatno bi morala da prebacim ove pare tamo u neki njihov sistem (vec sam to jednom uradila, bila sam na privatnoj instituciji pre ove).

Kad si mlad i zdrav, mislim da se cini da se ovde ima vise para. Bas sam se cula sa jednim poznanikom u Holandiji, kaze kola i nema, ne trebaju mu. Svuda ide gradskim prevozom i metroom. Tako da ima mesecno manji trosak oko svog transporta...

A istina je da je ovde sistem takav da te forsira, da se svi grebu da zadrze posao, da napreduju, veliko je takmicenje, ocenjuju te i gledaju sa svih strana. Mnogo je fleksibilnije oko poslova, ljudi napustaju, sele se, odlaze, dolaze. Non stop se menja struktura. Bar oko mene, gde god da sam radila u poslednih 10 godina.

Procitala sam skoro jedan clanak i bilo mi je zanimljivo ovo npr: ako volite povrsna i kratka priajteljstva i ne smeta vam da se ljudi oko vas non stop sele, onda je SAD zemlja za vas. Ako volite retka i duboka prijateljstva za duze, onda je Evropa za vas. Ako volite dobar "social blanket" - Evropa je za vas.

bokiit
01.11.2017, 23:44
Pozdrav ljudi!
Evo i nas po planu u sunshine state. Trenutno smo stacionirani u Sarasoti, malo juzno od Tampe. Cilj je da za mesec dana ( ili brze ) nadjemo stan u Fort Lauderdale i neki prvi auto.
Ako imate savet, informaciju ili znate nekoga ko moze da pomogne nekom informacijom pisite.

P.S. Iz Chicaga sa 2 stepena, maglom i vetrom na 27 stepeni, suncem i plavim nebom. Koji osecaj...

vlada33
02.11.2017, 19:40
Nek je sa srecom na toploj Floridi, meni se mnogo svidja ideja ziveti negde gde je vecito leto... Samo obavezno proveravaj bazen da te krokodil ne iznenadi...

Malo je tvoj post ostao u senci zbog jucerasnjih desavanja,pa kasnimo sa cestitkama...

Svenson
02.11.2017, 19:53
Pozdrav ljudi!
Evo i nas po planu u sunshine state. Trenutno smo stacionirani u Sarasoti, malo juzno od Tampe. Cilj je da za mesec dana ( ili brze ) nadjemo stan u Fort Lauderdale i neki prvi auto.
Ako imate savet, informaciju ili znate nekoga ko moze da pomogne nekom informacijom pisite.

P.S. Iz Chicaga sa 2 stepena, maglom i vetrom na 27 stepeni, suncem i plavim nebom. Koji osecaj...

Drago mi je da ste se ponovo javili, a i postavili članak (odnosno dva) na vaš blog. :bravo:

Mislim da svi (naravno, i ja se pridružujem :;D: ) sa nestrpljenjem očekuju vaše nove utiske i članke na blogu. :1072:

milenafreja
09.11.2017, 01:39
Pozdrav ljudi
Treba mi info u vezi posla u Tampi.
U pregovorima smo sa firmom koja nudi 10-18$ po satu.
Koliki su mesecni troskovi za troclanu porodicu?

Silvija29
09.11.2017, 19:10
To je malo za porodicu ako samo jedno radi. Ako je pocetna mozda 15$ pa da onda posle dobijete 18$ to je ok za neki pocetak. Dok sve poplacate ode cela plata 😉

milenafreja
10.11.2017, 22:30
Znaci sa 18$ moze da se startuje
Kako se krecu cene stanova?

Silvija29
11.11.2017, 04:10
Cena stanova zavisi od kraja u kome bi ziveli i od skole, racunajte oko 1200$ + troskovi.

milenafreja
11.11.2017, 20:03
Ok jasno.
Koja je to mesecna cifra potrebna za normalan zivot troclane porodice?

Silvija29
11.11.2017, 20:07
Pa to sve zavisi kakvi su vam prohtevi, neko zivi sa 2000 a nekom ni 6000 nije dosta mesecno. I zavisi koliko je dete.

milenafreja
13.11.2017, 00:05
Nas junak ima 13 god. :book:
Naravno da nam nije cilj prezivljavanje ali ne patimo ni za avionima i kamionima.
Interesuje me kad stave da je sat 18$ jel to bruto u pitanju ili na tu cifru odbijaju te takse. Da ne racunamo 18 kad ono 13 :no:

Silvija29
15.11.2017, 21:50
Da, na tu cifru se odbijaju takse. Ne znam zasto ne mogu da vam posaljem privatnu poruku.

bokiit
18.11.2017, 23:31
Nek je sa srecom na toploj Floridi, meni se mnogo svidja ideja ziveti negde gde je vecito leto... Samo obavezno proveravaj bazen da te krokodil ne iznenadi...

Malo je tvoj post ostao u senci zbog jucerasnjih desavanja,pa kasnimo sa cestitkama...

Pravo da ti kazem , ovde je za sad fenomenalno. Ne bih da zvucim kao onaj sa klipa "Bosanac u Kanadi".. hahah Znam da nas cekaju paklene vrucine na "leto" ali osecaj sada da od kad smo dosli ovde ( 15 dana ) temperatura je izmedju 23 i 30 stepeni.
Bazen i plaza preko dana, uvece tenis. ( da poceo sam da igram tu zanimljivu igru ) .

Sto se tice aligatora, zanimljivo da sam pre neki dan setao okolo od kuce 5 min i naletim na aligatora. Nije veliki, oko 1.5 metar, ali kontam da ce da poraste. Bio mi je na nekih 3 metra od mene. Uspeo sam da ga slikam ( pokusacu da zakacim sliku)
Nadam se da blizih susreta nece biti

bokiit
18.11.2017, 23:40
Drago mi je da ste se ponovo javili, a i postavili članak (odnosno dva) na vaš blog. :bravo:

Mislim da svi (naravno, i ja se pridružujem :;D: ) sa nestrpljenjem očekuju vaše nove utiske i članke na blogu. :1072:

Hvala puno! Sto se bloga tice , to je moja supruga zaduzena i to je njen mali projekat. Bice jos tekstova to znam, i znam da prati desavanja kroz koja mi prolazimo.

Bili smo gledali stanove u Fort Lauderdale, bas juce, i utisak nam je da je Fort predivan ako pricamo o delu desno od US 1. Stanovi su 1800+ mesecno u centru u novijim zgradama, okolo se moze naci nesto pristojno za oko 1200-1300. Ipak smo resili da ne idemo tamo , vec da se drzimo prvog plana a to je Boca Raton ( Delray! ). Sledeci ponedeljak idemo na 2 dana tamo pa cemo imati bolju sliku. Sve u svemu, gospodja ce vec obraditi ovo na svom blogu.

Pozdrav i sve najbolje! :1081:

vlada33
19.11.2017, 11:24
Pravo da ti kazem , ovde je za sad fenomenalno. Ne bih da zvucim kao onaj sa klipa "Bosanac u Kanadi".. hahah Znam da nas cekaju paklene vrucine na "leto" ali osecaj sada da od kad smo dosli ovde ( 15 dana ) temperatura je izmedju 23 i 30 stepeni.
Bazen i plaza preko dana, uvece tenis. ( da poceo sam da igram tu zanimljivu igru ) .

Sto se tice aligatora, zanimljivo da sam pre neki dan setao okolo od kuce 5 min i naletim na aligatora. Nije veliki, oko 1.5 metar, ali kontam da ce da poraste. Bio mi je na nekih 3 metra od mene. Uspeo sam da ga slikam ( pokusacu da zakacim sliku)
Nadam se da blizih susreta nece biti

Na Bosanca sam i ciljao ali ne u Kanadi, imas drugi deo kada se preselio na Floridu, potrazi na netu... Videcea zasto sam spomenuo aligatora (ili krokodila meni to gotovo isto). Za tenis svaka cast, uz kosarku meni omiljen sport, aktiviras i ruke i noge...

Svenson
19.11.2017, 13:18
Kakva je potražnja za IT stručnjacima u vašoj okolini? Našao sam skoro na forumu da se firme sele iz Kalifornije na Floridu. Vidim da ima oglasa, ali ne mogu da procenim da li je to znak da je potražnja velika.

bokiit
21.11.2017, 03:05
Na Bosanca sam i ciljao ali ne u Kanadi, imas drugi deo kada se preselio na Floridu, potrazi na netu... Videcea zasto sam spomenuo aligatora (ili krokodila meni to gotovo isto). Za tenis svaka cast, uz kosarku meni omiljen sport, aktiviras i ruke i noge...

Jao nisam znao da ima nastavak toga! Sad cu bas da pogledam :) Vidis kako sam se prepoznao hahhahah
Sto se tenisa tice, nisam ni mislio da je tako "opterecujuci" po misice. Iako sam u fudbalu i futsalu ceo zivot, tenis me je dobro namucio, iako i ni ja ni supruga pojma nemamo o udaranju loptice... :)

bokiit
21.11.2017, 03:14
Kakva je potražnja za IT stručnjacima u vašoj okolini? Našao sam skoro na forumu da se firme sele iz Kalifornije na Floridu. Vidim da ima oglasa, ali ne mogu da procenim da li je to znak da je potražnja velika.

Kolega :) zbog tog razloga smo se i preselili iz Chicaga ovde. Jako dosta poslova ima. Samo da me ne shvatis pogresno, u Chicagu sam mogao da nadjem do 10 poslova ( oglasa ) i za svaki traze 5+ godina iskustva itd.. Ovde imam 3 stranice na indeedu , th oko 30 poslova, sa realnim i razumnim zahtevima.
I da, to sto si cuo, je tacno. I ja sam cuo. I dosta nasih prijatelja je culo... I ja radim za kompaniju iz SF, online, od kuce, i skoro su ugasili ceo svoj department u SF, a ostavili samo tu kod tebe u Tx.
Prica se da ce Orlando biti kao SF, ali generalno Florida otvara vrata za IT. Ja sam vec imao razg za posao ovde, a jos nemamo ni svoj stan, kod druga smo u kuci. :)
Prati i sam, ja cu pisati ovde kako budem dobijao osecaj sta se dogadja okolo. Mogu ti dati moj br tel...

Sve u svemu, nama je ovde fenomenalno. :1072:

Svenson
22.11.2017, 23:16
Kolega :) zbog tog razloga smo se i preselili iz Chicaga ovde. Jako dosta poslova ima. Samo da me ne shvatis pogresno, u Chicagu sam mogao da nadjem do 10 poslova ( oglasa ) i za svaki traze 5+ godina iskustva itd.. Ovde imam 3 stranice na indeedu , th oko 30 poslova, sa realnim i razumnim zahtevima.
I da, to sto si cuo, je tacno. I ja sam cuo. I dosta nasih prijatelja je culo... I ja radim za kompaniju iz SF, online, od kuce, i skoro su ugasili ceo svoj department u SF, a ostavili samo tu kod tebe u Tx.
Prica se da ce Orlando biti kao SF, ali generalno Florida otvara vrata za IT. Ja sam vec imao razg za posao ovde, a jos nemamo ni svoj stan, kod druga smo u kuci. :)
Prati i sam, ja cu pisati ovde kako budem dobijao osecaj sta se dogadja okolo. Mogu ti dati moj br tel...

Sve u svemu, nama je ovde fenomenalno. :1072:


Hvala na odgovoru. Još uvek nisam u Hjustonu, pošto tek čekam intervju i nadam se najboljem. :;D:

bokiit
01.12.2017, 17:04
Hvala na odgovoru. Još uvek nisam u Hjustonu, pošto tek čekam intervju i nadam se najboljem. :;D:

Ma ne brini bice to sve ok, samo hrabro! :beer: To cekanje ubija znam, svasta ste vrti po glavi. 100 situacija, 100 pitanja i 100 odgovora. Laganica, bices top

bokiit
08.03.2018, 16:21
Pozdrav ljudi.
Mali update od mene. Evo vec 2 puna meseca smo nasem novom gradicu. Stan nam je u Boca Raton , 2 minuta juznije od Mizner Parka. Utisci su fenomenalni, sto onime sto Boca pruza, sto zivotom generalno na Floridi.
Majami je na 50-60 minuta voznje, Fort Lauderdale na 20 min, a West Palm Beach isto toliko na sever. West Palm - Boca - Fort Lauderdale su 3 totalno razlicita gradica, svako sa svojom "tematikom" i duhom. Fenomenalan spoj zurki ( fort ) , laganijeg zivota ( boca ) i malo zivljeg a ne previse ludog ( west palm ). Jos nismo isli zapadnije i obilazili dodatne gradice ali ima vremena.
Cudi me da u okolini nema nasih ljudi vise, upoznali smo neke, no dobro.
Aligatore nisam vidjao, najdivljije stvorenje je bila poveca iguana, ali s obzirom koliko je mrzi da se pokrece i da nije opasna po ljude nisam nesto obracao paznju. :book:
P.s. Ko voli sportske aktivnosti, ne treba da kazem kako je to na floridi uradjeno... bazeni, tereni, teretane, sportovi na pesku ( plazi ), staze za bicikle,vodeni sportovi itd....

zhywojeen
12.03.2018, 01:44
A kakva je situacija sto se tice vlage? Meni je vlaga mnogo gora nego klasicna vrucina/toplota.

LxAxKxI
12.03.2018, 15:25
A kakva je situacija sto se tice vlage? Meni je vlaga mnogo gora nego klasicna vrucina/toplota.
Bokiit ti moze bolje odgovoriti na to pitanje, ja sam gledao Floridu, mislim da tamo bas cepa velika vlaznost, meni ona ne smeta ali moja zena je kao riba na suvom kada je vlaznost u pitanju. Tako da nam Florida za sada nije u planu...

Silvija29
12.03.2018, 18:52
Zbog visoke vlage, koja nam je nepodnosljiva, selimo se se sa Floride u drugu drzavu. Ko ne podnosi nenormalnu vrucinu I visoku vlaznost bolje neka izabere neku drugu destinaciju. Nakon dve godine nismo mogli da se prilagodimo na ovu klimu.

bokiit
24.03.2018, 05:15
A kakva je situacija sto se tice vlage? Meni je vlaga mnogo gora nego klasicna vrucina/toplota.

Pozdrav! S obzirom da smo se mi doselili ovde u Decembru, i do dan danas nismo osetili nista specijalno vlagu, ali uzmi u obzir da je temperatura bila uvek od 20 do 30 stepeni. Cekamo kisni period pa cemo videti tad.

Bili smo ovde i prosle godine u Avgustu, temperatura je bila oko 35 , nista sto nismo osetili u Bgd vec, ali je vlaznost bila veca. Ne mogu da kazem da je ne osetno ali da je za podneti i tekako, i to sa uzivanjem. Gledam Cikago i sneg tamo, ja sedim sad u 12:15am na terasi bez majice pijem pivo. 22 stepena. Milina.

Sve preporuke za Fl. :beer:

vojkaninho
09.04.2018, 15:08
Pozdrav svima! Ja definitvno idem za Majami 26.05.2018, zanima me koja je generealna situacija oko posla obzirom da je turisticko mesto, iskreno bih izbegao sljaku u ugostiteljstvu, kako se generalno krecu cene stanova, obzirom da idem solo 1 i po sobne gajbe mi dolaze u obzir...

bokiit
28.04.2018, 00:06
Pozdrav svima! Ja definitvno idem za Majami 26.05.2018, zanima me koja je generealna situacija oko posla obzirom da je turisticko mesto, iskreno bih izbegao sljaku u ugostiteljstvu, kako se generalno krecu cene stanova, obzirom da idem solo 1 i po sobne gajbe mi dolaze u obzir...

Pozdrav Vojkane,

Dobrodosao. Ja ti ne mogu pomoci oko Majamija kao grada ali nadam se da ovu temu prati neko ko je iz Majamija. Ne bih bas Majami nazvao turisticko mesto bar ne u onom klasicnom smislu. Mozes da dodjes do okvirne cene stanova preko https://miami.craigslist.org/mdc/ Ali koji kraj , gde sta kako, ne bih mogao da znam. Cime se bavis inace? Koji ti je posao idealan?

Macca
27.05.2018, 09:46
U januaru dolazimo u Miami, uplatili smo krstarenje Karibima.
Odvojili bi koji dan za Miami u dolasku i polasku.
Ako neko od vas iznajmljuje sobe ili zna nekog, molim da mi javite.
Nije nama problem naci smjesta preko airbnb, tako smo uzeli za New York, ali eto, da vidim prvo sa vama.
Hvala.

vuxanne
05.07.2018, 05:56
Pozdrav! S obzirom da smo se mi doselili ovde u Decembru, i do dan danas nismo osetili nista specijalno vlagu, ali uzmi u obzir da je temperatura bila uvek od 20 do 30 stepeni. Cekamo kisni period pa cemo videti tad.

Bili smo ovde i prosle godine u Avgustu, temperatura je bila oko 35 , nista sto nismo osetili u Bgd vec, ali je vlaznost bila veca. Ne mogu da kazem da je ne osetno ali da je za podneti i tekako, i to sa uzivanjem. Gledam Cikago i sneg tamo, ja sedim sad u 12:15am na terasi bez majice pijem pivo. 22 stepena. Milina.

Sve preporuke za Fl. :beer:

Kako je sad u julu? Ima li vrucine i vlage? Ovde kod mene ako je vlaga visoka, sacuvaj boze. Bas sam bila u Salt Lejk Sitiju prosle nedelje, ista temperatura, ceo dan u jednoj garderobi, nema znojenja, skroz je svezije.

bokiit
16.09.2018, 23:22
Kako je sad u julu? Ima li vrucine i vlage? Ovde kod mene ako je vlaga visoka, sacuvaj boze. Bas sam bila u Salt Lejk Sitiju prosle nedelje, ista temperatura, ceo dan u jednoj garderobi, nema znojenja, skroz je svezije.

Cao! Sad bas i nemam sta da ti kazem jer predpostavljam da je put vec obavljen. Ja sam zbog veliiikog oboma posla zapostavio ovaj forum i tek sad vidim poruku. Nadam se da vam je bilo lepo i da ste uzivali.
pozdrav

bokiit
16.09.2018, 23:29
U januaru dolazimo u Miami, uplatili smo krstarenje Karibima.
Odvojili bi koji dan za Miami u dolasku i polasku.
Ako neko od vas iznajmljuje sobe ili zna nekog, molim da mi javite.
Nije nama problem naci smjesta preko airbnb, tako smo uzeli za New York, ali eto, da vidim prvo sa vama.
Hvala.

Dobrodosli svakako! Karibi su prelepi, nismo imali prilike za krstarenje ali dosta smo gledali da i mi odemo jednom, a i bili smo u Puerto Ricu, i bas nam se svidelo. Nego, Miami je takva prevara od grada da je to strasno (licno misljenje, bez vredjanja). South Beach je nesto najbolje tamo, i to posle 2-3 dana dosadi. Pripremite svo znanje spanskog jezika, trebace vam. Bolje idite na keys, lepse ce vam biti.
Za sobe to se nadam da se vam pomoci neko ko tamo i zivi (mi smo na jedno 45min severno od Miamija).:papa:

vuxanne
17.09.2018, 04:20
Nadam se da vam je bilo lepo i da ste uzivali.
pozdrav

Super je bilo. Bas su im zanimljivi nazivi hipster piva sve nesto sa sister wives...

Ne radi ti blog u potpisu: "This domain name expired on 2018-09-06"... Hoce jos para... Prebaci na neki dzabe...

Svenson
17.09.2018, 14:29
Ne radi blog, @bokiit. Istekao domen. :smrc:

Da li to znači da gasite blog?

bokiit
30.09.2018, 15:59
Da, upravo tako. Supruga je ugasila blog jer nije zelela da blog postane njen/nas online dnevnik, tipa bili sam ovde, radili smo ovo i ono. Bio je zamisljen za pomoc buducim narastajima koji dolaze ovde u USA. Kopija bloga postoji, ali domen smo otkazali. Izgubila se potreba realno. Za neke nove pobede :beer:

Svenson
30.09.2018, 16:11
Šteta. Baš je bio dobar blog. I koristan. :smrc:

Javite nam se preko foruma ponekad.

Jamive
30.09.2018, 23:41
Da, upravo tako. Supruga je ugasila blog jer nije zelela da blog postane njen/nas online dnevnik, tipa bili sam ovde, radili smo ovo i ono. Bio je zamisljen za pomoc buducim narastajima koji dolaze ovde u USA. Kopija bloga postoji, ali domen smo otkazali. Izgubila se potreba realno. Za neke nove pobede :beer:

Jel mozete da ga upalite opet ili sta god se tu radi da se vrati?
Bilo je ALL in one, jako koristan izvor informacija.
Ne morate vise pisati, samo ostavite ono sto je bilo.

bokiit
03.10.2018, 15:08
Jel mozete da ga upalite opet ili sta god se tu radi da se vrati?
Bilo je ALL in one, jako koristan izvor informacija.
Ne morate vise pisati, samo ostavite ono sto je bilo.

Hvala na lepim recima. Domen i hosting ( prostor i web adresa sajta) nisu bili free, da je bilo suprotno ostavili bi ga sigurno. Pokusacemo da nadjemo neki free domen, koji podrzava WordPress pa cemo sibnuti adresu ovde da imate.

Pozdrav!

bokiit
03.10.2018, 15:11
Šteta. Baš je bio dobar blog. I koristan. :smrc:

Javite nam se preko foruma ponekad.

Vazi se, ja sam tu, lutam po forumu ponekad kad se setim i imam vremena. Nadam se da je kod vas sve kako treba :beer:

Svenson
03.10.2018, 17:13
Napravite subdomen na wordpress.com. Besplatan je.

Jamive
03.10.2018, 21:45
Hvala na lepim recima. Domen i hosting ( prostor i web adresa sajta) nisu bili free, da je bilo suprotno ostavili bi ga sigurno. Pokusacemo da nadjemo neki free domen, koji podrzava WordPress pa cemo sibnuti adresu ovde da imate.

Pozdrav!


Aj, vazi, cekamo :grin:
Do maja javljajte ☺
Pozdrav!

Macca
04.10.2018, 07:48
U povratku s kruzera ostajemo u Miamiu jos pet dana.
Htjeli bi ic na Key West, medjutim, jako skupo nocenje tamo.
Isplati li se ici organizirano busem iz Miamia?
Cijena karte je oko 35 dolara.

bokiit
08.10.2018, 02:28
U povratku s kruzera ostajemo u Miamiu jos pet dana.
Htjeli bi ic na Key West, medjutim, jako skupo nocenje tamo.
Isplati li se ici organizirano busem iz Miamia?
Cijena karte je oko 35 dolara.

Ja bas nista ne mogu da ti pomognem tu. Niti bio na Keys niti nocio :) Ne znam ni te ture kakve su sta obuhvataju, koliko kostaju i koliko traju. Izvini bolje da ne lupam..

BTW, Evo mali preview kako izgleda zalazak sunca:
https://drive.google.com/file/d/1lJ1SI84XtDJNONi9AajCG70BBAgA8gpc/view?usp=drive_open

Macca
03.02.2019, 16:42
Evo mene, svjeze dosla iz Miami.
Fascinirao me grad!!!
Prva dva dana smo bili u 88 ulici, samo nocili, ostatak hodali po gradu.
Onda otisli na kruzer...to je posebna prica, bilo nam fenomenalno!
Ostalih pet dana bili u Miami beach, 17 ulica, Michigan av.
Top lokacija, oba smjestaja preko airbnb.
Uzivali smo, puno setali, isli na Key West, kupali se, isli busem u Little Havana, dobro klopali i sopongirali.
Veliki sam fan CSI Miami i uzivala sam gledajuci uzivo ono sto vidjah u seriji.
Da, komotno bih mogla zivjet u Miami beach.

ivangradjanin
03.02.2019, 19:52
Daj malo vise detalja ... cijene ... i sl.

Jako me privlaci Florida, moracu da odem na jedan duzi vikend da licno “provjerim” :)

Macca
04.02.2019, 09:41
Smjestaj smo uzeli preko airbnb.
Prva dva dana smo bili u 88-oj ulici, 60 dolara noc.
Gazda Orlando je bio extra!
Na Miami Beach smo bili u 17-oj ulici, Michigan av, South Beach.
Odmah do setalista kuca.
Placali 80 dolara.
Izlet na Key West 35 dolara po osobi.
Hrana...ima za svaciji dzep.
Restorana milion...oko 25 dolara za nas dvoje, fin obrok.
Doruckovali bi u kuci, kupili bi hrane u marketu, takodjer smo sve za piti kupovali u radnjama.
Navece bi svi imali happy hauers, margarita 6-7 dolara, pivo nekih 4-5.
Shoping dobar, velika su snizenja.
Ako te jos sta zanima, pitaj.

ivangradjanin
05.02.2019, 06:11
Sibni mi te adrese smjestaja na private ;)

Unaprijed hvala !

ivangradjanin
02.10.2019, 02:31
E pa ovako... nakon pune godine u Texasu - odlucili smo da se selimo za Floridu !

Za sad je ideja - Sarasota.

Ima li neko neki savjet, preporuku... upozorenje :) ?

joti
12.11.2019, 20:16
Da li neko izdaje privatni sobu na Miami South beach ili zna nekog ko renta neki studio na 3-4 meseca , trenutno sam tu sa zenom u hotelu.

voja82
13.11.2019, 19:22
Da li neko izdaje privatni sobu na Miami South beach ili zna nekog ko renta neki studio na 3-4 meseca , trenutno sam tu sa zenom u hotelu.

Preporucujem ti da pogledas grupu na fejsu "MIAMI SERBS - Srbi Majamija" mislim da ces tamo pronaci ljude koji rentaju ili ti mogu dati informaciju kome da se obratite.

Lucky2019
19.11.2019, 01:25
Info za sve korisnike, i stare i nove, one koji su otisli i one koji okusavaju srecu - Mozete pratiti moje vlogove na internetu, resio sam da u slobodno vreme izbacim koji klip :)

*search (youtube) : lazarDZIBA ili direktno na link
----->youtube.com/channel/UChI2DC1qf-MOqIoiiT7SUOw

wolf
03.04.2021, 17:11
Zdravo drugari,

Posle duzeg vremena u Americi vracam se opet na forum po savet.

Supruga je prihvatila posa u Miami-ju. Malo smo u skripcu sa vremenom za trazenje stana I bezbednog dela u Miami-ju za zivot. Selimo se sa malom bebom I treba nam neko family oriented mesto za zivot. Selimo se iz North Virginia-je i svaki savet je dobrodosao.

Hvala unapred.

damagon
03.04.2021, 21:56
Imas u Miami Beach Flamengo, Flamingo apartmane tako nesto, po slikama deluje dobar kompleks, ja sam ga video samo iz daleka kada sam bio...

Rekli su mi da tu zive uglavnom nasi...

Imas i neku grupu Miami Serbs ili Majami srbi na fejsbuku pa mozes i tamo pitati

wolf
04.04.2021, 01:58
Imas u Miami Beach Flamengo, Flamingo apartmane tako nesto, po slikama deluje dobar kompleks, ja sam ga video samo iz daleka kada sam bio...

Rekli su mi da tu zive uglavnom nasi...

Imas i neku grupu Miami Serbs ili Majami srbi na fejsbuku pa mozes i tamo pitati

Hvala puno na odgovoru, pogledacu tu grupu na face. Mi ipak ne bi u Miami beach tamo je vise za turiste a i supruga ce raditi u Downtown Miami. Mi smo gledali nesto kao sto je Cocnut, Bickel i Edgewater.

Coconut i Brickel su bas skupi tako da razmatramo i druge opcije. Nasli smo neki stan preko neta u Edgewater, zvacemo ih u ponedeljak da pitamo za detalje.

damagon
04.04.2021, 04:17
Nisam mnogo obracao paznju na imena naselja, ali racunaj da ti svaki kraj uglavnom ima i lose delove, ja sam npr bio kod sestre u blizini midtowna, ona zivi u zgradi odmah pored okeana, i bukvalno na 2 ulice odatle imas onako neke kucice sa resetkama, beskucnike po ulicama i slicno, a da je skupo, preskupo je a minimalna satnica je niza nego u drugim stejtovima....

Meni se iskreno i nije mnogo svideo Majami, nije bas kao iz filmova :==D:
Plaza nije nesto, dosta skupo, dosta losijih naselja, spanski je prvi jezik tamo i sve vrvi od kubanaca....
Takodje treba napomenuti i klimu, ja sam bio u novembru i bas mi nije prijala vlaga, mogu da zamislim kako je preko leta

KUPARA
09.02.2024, 11:52
Citam stare postove clana @bokiit i da je blog bio ugasen.

Evo linka arhiviranog bloga:

https://web.archive.org/web/20180819102523/http://www.zajednodoamerike.com/category/zivot-u-americi/