PDA

View Full Version : Kupovina kuće-stana u USA


olivera77
11.07.2010, 15:09
Koliko sam videla nema ovakve teme na forumu pa mislim da ne bi bilo na odmet otvoriti je jer ce pre ili kasnije one koji su vec u USA interesovati sve oko procedure oko kupovine kuce-stana.
Mene bi interesovalo konkretno da li je moguce,pod kojim uslovima se moze kupiti kuca u USA za recimo one koji na primer odu negde,nadju posao,a imaju novac da kroz par meseci kupe kucu tamo(recimo neko proda stan,kucu u Srbiji u medjuvremenu ili ima vec dovoljno para).
Pisite i o tome kakvi su uslovi za kupovinu za kredit,rent to buy...
Koliki je od prilike porez na nepokretnost,na koji vremenski period se obracunava...(znam da zavisi od drzave do drzave ali eto neki primer iz odredjene drzave ne bi bio na odmet)
Procitala sam na blogu da je clan XEG kupio kucu u Atlanti i on bi verovatno nam mogao pojasniti citavu proceduru.
Hvala unapred

Bockyman
11.07.2010, 16:54
Odlična tema.
Takođe,i ja pozivam Veselinovića,kada odradi enterijer i eksterijer nove kuće,i kada bude imao vremena,napiše nešto više o celoj proceduri ovde (i na blogu,naravno).
Naravno,i sve koji se razumeju u kompletnu proceduru...

Zana
11.07.2010, 20:40
Koliko sam videla nema ovakve teme na forumu pa mislim da ne bi bilo na odmet otvoriti je jer ce pre ili kasnije one koji su vec u USA interesovati sve oko procedure oko kupovine kuce-stana.
Mene bi interesovalo konkretno da li je moguce,pod kojim uslovima se moze kupiti kuca u USA za recimo one koji na primer odu negde,nadju posao,a imaju novac da kroz par meseci kupe kucu tamo(recimo neko proda stan,kucu u Srbiji u medjuvremenu ili ima vec dovoljno para).
Pisite i o tome kakvi su uslovi za kupovinu za kredit,rent to buy...
Koliki je od prilike porez na nepokretnost,na koji vremenski period se obracunava...(znam da zavisi od drzave do drzave ali eto neki primer iz odredjene drzave ne bi bio na odmet)
Procitala sam na blogu da je clan XEG kupio kucu u Atlanti i on bi verovatno nam mogao pojasniti citavu proceduru.
Hvala unapred

Ako imas novca da platis u gotovini kucu - procedura je vrlo jednostavna :) Das pare, dobijes kucu :) Naravno da uzmes advokata i potpises ugovor na odredjenu sumu (obicno $5k) da ostane godinu dana na posebnom racunu ukoliko nesto sto je obaveza prethodnog vlasnika nije u redu (krov, bazen, etc).

Ako nemas gotovinu za ceo iznos - u sta ja sumnjam da ima bilo ko ko se seli u neku nam od "skupljih" drzava, zivis u mestu gde su nekretnine pristupacne, drzava ima program za Affordable Housing (porodice sa niskim prihodima), das prilican deposit, imas posao koji je koliko-toliko stabilan, onda mozes da apliciras i biras sebi kucicu do nekih $100k (pogotovo sada kada je mnostvo kuca u foreclosure).

Za drugaciju varijantu, ne savetujem da mastate previse.

Ako konkurisete kod banke za kredit i da date 70% down isto vam se hvata. Oni ocenjuju kreditnu sposobnost na isti nacin i kad vam daju $5k i $100k. Niko ne zna tacno kako odlucuju, ali je opste prihvaceno da treba da imate "stabilan" posao (nekoliko godina u istoj firmi), da iznos kredita ne prelazi 25% bruto ili 35% neto plate celog domacinstva, kao i da vam je credit score iznad 700. Dobiti prime mortgage (pogotovo sada) je jako tesko, kao i fiksnu kamatu. S druge strane, drzava u svojim programima obicno daje kredit za preko 580 credit score (bez deliquencies), sa 7% fiksnom kamatom i bez prava da kucu prodajete 10 godina.

Kalifornija na primer, ima takav program ali prakticno mozes da ga iskoristis samo u manjim sredinama gde su kuce pristupacne. Ako ispunjavas uslove za njihov kredit, a pravis recimo $80k godisnje (niska primanja u CA su do $150k po domacinstvu), dace ti kredit na otprilike $250k, jer su procenili da toliko mozes da placas. A, ti sad budi majstor pa sa tim novcem kupi nesto u LA ili SF, San Jose, Culver City, etc. Foreclosed townhouses u, na primer, Long Beach-u, mogu da se nadju za $400k i to je super cena sada - e sada, ja imam par kolega koji su kupili tamo i Thousand Oaks pa voze oko sat vremena u jednom pravcu na posao. Svi koji su vlasnici nekretnina kod mene u firmi trose ne zna se koliko vremena na voznju... Takodje, kad uletis u kredit za kucu na 30 godina - nema vise saljena sa poslom i ostalim stvarima u zivotu. Budi majstor pa daj otkaz tek tako. Nego - cutis i trpis. Ne rizikujes previse.

Takodje, ako se uleti u "normalan" kredit - 10% down, price da je rata manja od kirije su cista nebuloza prvih 15 godina zbog "piramide" otplate. Tu racunaj i sva moguca osiguranja koja moras da platis. Takodje, placas i godisnju "property tax" ciji se procenat razlikuje od grada do grada i obracunava se na procenjenu vrednost kuce. E sad ako "uletis" sa vise para, onda je to druga prica. Kao i svuda, ako imas pare - sve je mnogo lakse :)

Na kraju savet: kad od banke uzimate pare - vodite racuna o "fine print". Kad od "nasih" ljudi dobijate savete kako se odradjuje ovo ili ono, vodite racuna o onome sto "precute".

Eto, toliko od mene :) Srecno!

nemili
12.07.2010, 09:46
Čitao sam da se mnogo ljudi dvoumi iznajmljivati ili kupiti. Koliki su porezi i razne takse na nekretnine? Kapiram da zavise od države, veličine stana ili kuće... ali čisto orijentaciono jer su približno mesečnoj renti?
Na kupovinu mislim na kompletan iznos, znači bez mortgage. Konkretno da li bi se isplatilo nekome ko dolazi na GC da proda ovde nekretninu i kupi tamo, ili da stavi pare na neko oročavanje i plaća rentu?

dreadnot
13.07.2010, 08:11
Ono sto sam ja do sada video istrazujuci po Netu je da malte ne na svakom sajtu koji se bavi ovom temom ispada povoljnije (citaj jeftinije) da iznajmljujes nego da kupujes. Ipak, neka o tome pisu oni koji su preko...

Sloba_Kg
13.07.2010, 21:41
Ispada nekako tako, ali kad obracunas sve i stavis na papir nije. Fizicki bi manje para davao mesecno za kucu, (npr moj prijatelj placa 600$/month) ali tu cenu je dobio posle refinansiranja, i plus kuca je 25 mila od atlante gde je renta opet ista ili priblizna toj ceni. Ovde gde mi zivimo ne mogu ni da zamislim koliko bi mi obracunali ratu za kucu a da ne pricam sto ovde kako rece moj (bivsi) menadzer "i have temporary job for 26 years already"
Zato svako neka radi kako misli da treba, istina je da kad se osvrnem i izracunam 14 meseci puta renta = mnogo para ali stabilan posao ne podrazumeva 6 meseci ili sta ja znam nego MNOGO godina u istoj firmi.
Jedna stvar koju mnogi ne znaju je da ovde sto si duze u firmi (zavisi od vrste firme) raste ti i plata i bonus i onda nisi dobar jer kostas mnogo tu istu firmu.
E zato je ovaj moj menadzer bivsi posle 26 god. Kriza jbg.
S druge strane moj prijatelj kupio kucu (U STVARI kUCERINU) krajem prosle god preko nekog programa i dobio je za 180 000 no money down, 1% kamata fixno, i placa ratu 1100 $ mesecno(TAKO ON KAZE). I sta se desi, pre dva meseca ostane bez posla (sa delom naziva director) i dalje ima kucu, unemployment 6-12 meseci ali ni on ni zena nemaju posao a imaju troje dece.
E to se na srpskom zove BULA!! :)
Zato pamet u glavu, prvo poslovi, kola (ako su neophodna a u 99% slucajeva jesu) stabilizacija a za kuce ima vremena.
Ko radi imace, koliko toliko a saveta se pazite i pricajte sa expertima (iz oblasti finansija) i poslusajte sta kazu.

dreadnot
14.07.2010, 08:37
Ima tu i ono kad kupis kucu ulazes u svoje zidove, a kad placas rentu ode novac drugome. Kucu mozes i da prodas, ne znam samo kako je kad se zaglibis u kredit, da li mozes da trgujes neotplacenom kucom, da uzmes razliku do pune cene?

Zana
14.07.2010, 17:37
Dreadnot,

na te price trenutno zaboravi. Kuce koje su pre 2 godine kupljene za po 450k ne vrede ni pola od toga. Posle 2 godine otplate od 30 godina, otplati se $2k kredita a sve ostalo je otplata kamate. A ti sad prodaj kucu po trzisnoj ceni i duguj banci ostatak para, a onda placaj i stan.... Ili prijavi bankrot.

Kuca je investment ako je renoviras i prodas odmah po visoj ceni i razliku u parama stavis u dzep. Kuca je investment ako je kupis a u njoj je zivela velika zvezda :) pa je prodas za velike pare... Kuca se kupuje jer zelis da ti se deca igraju u dvoristu i jer zelis nesto da im ostavis: investment-like price mozda pale kod nekog ko se ne razume u finansije.

Kao prvo ne moze da se poredi otplata trosobne kuce i renta u dva razlicita kraja grada. Znaci - poredi se slicna takva kuca u okolini. Ja poredim moju rentu sa otplatom stana iste kvadrature u mojoj ulici ili ulici nize, a ne u selu 50 milja odatle. To bi ti sad bilo kao da placas stan u centru BG, i onda kazes da ti je manja rata za kucu koju si kupio u Borci?! I ista je prica, u Borci su deca bezbednija, ima vise zelenila, bolje za porodice nego u BG...

Nije rata za kucu niza od kirije - jeste kad otplatis 60% (posle 20 godina) kredita pod uslovom da je trziste stabilno. Drugo - nema sta da vam neko prica: uporedite istorijske izvestaje koliko procenata godisnje su rasle cene nekretnina i stopu inflacije, kao i prosecno godisnje ulaganje u kucu, sva osiguranja i poreze. To je suma X. Onda uzmite razliku novca od kirije do mesecnih placanja na otplatu i sve te dazbine, kupite government bonds (mali interes ali ne propadaju), obracunajte procenat rasta na 30 godina. To vam je suma Y. Uporedite ove dve sume pa vidite koja je veca. Poenta je u tome sto to ljudi uglavnom ne rade (investiraju), osim sto izdvajaju u penzioni fond.

Ja jesam za kupovinu kuce, ali zavisi po kojim uslovima. I zavisi gde je ta kuca - ne po svaku cenu. Placam kiriju i ne boli me glava. Nesto ne radi - nije moj problem. Napadnu termiti - takodje nije moj problem. A i volim da sam mobilna...

Da se pojasnim jos jednom - po meni sve moze da bude razlog za kupovinu kuce, ali "vise se isplati" nije jedan od njih - jer je po meni "moje dete igra fudbal u dvoristu" daleko validniji razlog :) Koleginica se udaje u septembru i prolazimo sad kroz ceo proces kupovine kuce (o vencanicama i vencanju da ne pricam - opste ludilo :))....kupuje kucu u Carson-u, 5+2, $209,000 ali je u forclosure pa mozda bude i manje. To je dosta daleko odavde ali je navikla vec da vozi - ali su joj roditelji, sestre, tetke, ujne tamo, pa je sve mnogo lakse :)

dreamerns
14.07.2010, 17:47
Nije isto bilo gde kupiti kucu. U Atlanti su plate slicne ko i u Chicago, ali koliko cujem...nekretnine su 4x jeftinije. Za 180k neces kupiti ovde ni garsonjeru, a ne kucu...
Cena kuca u mom kraju se krecu od pola miliona pa navise. U predgradjima (onim jeftinijim) mozda uspes negde naci za 200-300k.

dreadnot
15.07.2010, 08:28
Zana,

i mislio sam da je nesto slicno, s obzirom da citam kako se krece situacija sa nekretninama, to je vise manje logika ovdasnjih kucevlasnika. Kakva je situacija sa kupovinom stana?

Zana
15.07.2010, 09:25
Mogu da kazem samo za Los Angeles, jer tu znam kako je... isto kao sa kucama u principu, mada postoje krajevi gde nema stanova uopste. Moja situacija je trenutno beznadezna :grin: zivim na Westside - tamo gde mogu da kupim kucu, ne mogu da se selim pa da me sekirom neko juri :smrc: a ovde gde sam sada, jedino ako me ko one likove iz Teksasa 4 puta otkine dobitak na lutriji pa da postanem ponosni vlasnik nekretnine! Posto su tu sanse jel'te labave (kazu nece grom dva puta u koprive, dobismo useljenicku preko lutrije pa da ne trazimo preko leba pogacu), ne preostaje mi nista drugo nego da cekam da zbog necega promenim misljenje (jedan od razloga je naveden gore, ako nista drugo bar mogu da se "vadim" na decu hahahaha).

Mnogi koje znam iskoriscavaju ovu situaciju, sto je super - ali svi kupuju "tamo negde"... E sad, nama je firma isto na Westside (meni je na nesto manje od 2 milje od kuce), niko koga znam nije kupio ovde nego iza LAX-a. Samo onaj ko zivi ovde zna kako je voziti 405 na posao (I-405 (http://en.wikipedia.org/wiki/Interstate_405_(California))is a heavily-traveled thoroughfare by commuters and freight haulers along its entire length and has earned its place as the busiest and most congested freeway in the United States). Koliko je grozno mogu samo da ti kazem da mi je "izbegavanje" istog bio glavni uslov pri trazenju posla...

dreamerns
15.07.2010, 15:50
Mogu da kazem samo za Los Angeles, jer tu znam kako je... isto kao sa kucama u principu, mada postoje krajevi gde nema stanova uopste. Moja situacija je trenutno beznadezna :grin: zivim na Westside - tamo gde mogu da kupim kucu, ne mogu da se selim pa da me sekirom neko juri :smrc: a ovde gde sam sada, jedino ako me ko one likove iz Teksasa 4 puta otkine dobitak na lutriji pa da postanem ponosni vlasnik nekretnine! Posto su tu sanse jel'te labave (kazu nece grom dva puta u koprive, dobismo useljenicku preko lutrije pa da ne trazimo preko leba pogacu), ne preostaje mi nista drugo nego da cekam da zbog necega promenim misljenje (jedan od razloga je naveden gore, ako nista drugo bar mogu da se "vadim" na decu hahahaha).

Mnogi koje znam iskoriscavaju ovu situaciju, sto je super - ali svi kupuju "tamo negde"... E sad, nama je firma isto na Westside (meni je na nesto manje od 2 milje od kuce), niko koga znam nije kupio ovde nego iza LAX-a. Samo onaj ko zivi ovde zna kako je voziti 405 na posao (I-405 (http://en.wikipedia.org/wiki/Interstate_405_(California))is a heavily-traveled thoroughfare by commuters and freight haulers along its entire length and has earned its place as the busiest and most congested freeway in the United States). Koliko je grozno mogu samo da ti kazem da mi je "izbegavanje" istog bio glavni uslov pri trazenju posla...

Jako je slicna situacija i u Chicago. Najjeftinije stanove/kuce ces naci u nekim zapadnim predgradjima. Ako ti je posao u gradu, kolima da ides zaboravi. Imas 2 autoputa, ne zna se koji je gori. Taj sto ide do aerodroma je i radnim danom u 2h ujutru kompletno zakrcen. Ako ti je posao u centru grada, onda mozes vozom i to je ok. Ali bilo gde drugde....ume da bude zeznuto. Ista stvar vazi i obrnuto. Ako zivis u gradu, a posao ti u zapadnom predgradju...najebo si. Tako da ljudi ovde zive tamo gde im je posao. Mnogo je zajebano ako npr kupis stan ili kucu, dobijes otkaz i onda novi posao u drugoj kompaniji koja je negde u tri lepe. Pa svaki dan kolima 2 sata u jednom pravcu....zaglavljen u guzvi.
Stvarno o tim stvarima treba paziti. Cesto smo slusali price da ameri idu ujutru na posao i vracaju se uvece kuci....pa smo ih tumacili da oni puno rade. Medjutim, cesto je situacija da on radi 9 sati, a a provede jos 2-3 u prevozu.

tataprase
16.07.2010, 13:36
Haj opet...Nisam dugo bio na gc,ali sam hteo da pitam nesto.Nadam s da nije glupo pitanje,ali me zanima...ako sam u kreditu...da li mi to otezava odlazak???Kredit je naravno stambeni....:blink:

steficacvek
18.07.2010, 16:43
Pa tebi licno ce sigurno da oteza dok ne smislis sta ces i kako ces. Konzula nije briga i to ne utice da li ces da dobijes DV vizu ili ne.

tataprase
18.07.2010, 17:33
Zasto bi mi otezavalo???Pa ako nije problem za izvlacenje na lutriji onda nije ni meni,jer najvaznije je da se on otplacuje...a samo da me izvuku....poz:drool:

braniska3
21.07.2010, 10:55
Ima i kombinovana varijanta. Kupiš kuću pa je iznajmljuješ nekom, a i ti živiš pod kiriju gde hoćeš. Znam jednog koji je to uradio u Čikagu. Štaviše, izdaje kuću za veće pare nego što sam plaća kiriju.

landlord
21.07.2010, 16:55
Ko smije da ode na jug Chicaga, tamo moze da kupi stan, zgradu, kucu vec od 5.000 Dollara.
Znam jednog decka koji je kupio zgradu sa tri stana za 15000 dollara na jugu. Ali ajd ti stisni pa otidji dole kad se nesto pokvari, ili po rentu...

Meni su rekli da prije dvije godine boravka u USA (2 godine u kojima si uradio taksu) je jako tesko pa kupiti kucu. Vidio sam da je Igor uspio prije toga, ali jos nam nije rekao na koju foru.

Magelan
21.07.2010, 17:15
Tesko da ces i u SouthSide of Chicago naci tako jeftinu nekretninu (ne verujem cak ni u "zloglasnom" Englewood-u) al' ajd :-)))

landlord
21.07.2010, 19:35
Da se ne bi naganjali moze ne moze..
uradi pretragu na remax, coldwell banker.. ili bilo kojoj drugoj stranici sa nekretninama, pa onda javi.

lenhi
27.12.2010, 15:35
DA ne otvaram novu temu, pitao bih ako može neko da mi objasni razliku u našem i američkom tretiranju veličine jednog stana kao garsonjera, jednosoban, dvosoban...
Čuo sam da tamo recimo jednosoban ili dvosoban stan nema istu kvadraturu kao kod nas, i da se u Americi sve to drugačije računa! Istina ili ne?
Pozdav svima!

lavex
27.12.2010, 19:00
@ lenhi

Koliko sam ja shvatio oni računaju samo spavaće sobe. Znači, ako je stan jednosoban ima jednu spavaću + dnevnu sobu, kao kod nas dvosoban. Tako važi i za ostale...

Ako sam pogrešno razumio neka me neko ispravi. :suure:

vrhunski
28.12.2010, 11:32
@ lenhi

Koliko sam ja shvatio oni računaju samo spavaće sobe. Znači, ako je stan jednosoban ima jednu spavaću + dnevnu sobu, kao kod nas dvosoban. Tako važi i za ostale...

Ako sam pogrešno razumio neka me neko ispravi. :suure:

Jeste istina je racunaju samo spavace sobe bez dnevne.



Inace jedino mesto gde cene nekretnina nisu 'pale' jeste na Havajima. Tu i dalje rastu samo sto je skupo zesce :)

mijan
07.12.2011, 10:42
Gledam cene za kuce na homes.com u okolini gde bih ja eventualno otisao po izvlacenju pa ako moze neko da mi objasni sledece pojmove:
Kuca recimo kosta 149.000$
navode se sledeci podaci
Monthly Est. Mortgage $677
Monthly Est. Insurance: $46
Monthly Property Tax: $338.98

Loan Years: 30
Monthly Payment: $676.80

Sta predstavlja Monthly Property Tax: $338.98 i da li je uracunato u tih Monthly Payment: $676.80?

landlord
07.12.2011, 18:08
Gledam cene za kuce na homes.com u okolini gde bih ja eventualno otisao po izvlacenju pa ako moze neko da mi objasni sledece pojmove:
Kuca recimo kosta 149.000$
navode se sledeci podaci
Monthly Est. Mortgage $677
Monthly Est. Insurance: $46
Monthly Property Tax: $338.98

Loan Years: 30
Monthly Payment: $676.80

Sta predstavlja Monthly Property Tax: $338.98 i da li je uracunato u tih Monthly Payment: $676.80?

Monthly property tax ti je porez na kucu i zemljiste. Svaki distrikt ima drugacije poreze. Koliki porez ce biti zavisi od dosta faktora: koliko je star grad (koliko ima izgradjene infrastrukture, sto je noviji i manje infrastrukture veci porezi), koliko ima preduzeca u tom gradu koji placaju taksu (sto ih ima vise manja taksa bi trebalo da bude)... Onda naravno sto imas vise zemlje veca ti je taksa.

Ovi estimate su inace uvijek dosta nizi nego sto bi ti na kraju placao mjesecno. Jer rijetko ukljuce stvarnu taksu i uvijek uzimaju u obzir da dajes 20% ucesca kad kupujes kucu. To znaci da ako je kuca 149.000 ti bi dao oko 29.000 dollara kao downpayment, i onda bi ti kredit iznosio 120.000 dollara.

Postoji dosta razlicitih programa, tako da mozes kupiti prvu kucu sa samo 0.5 % ucesca, pa do 3.5%. Kad ides na ovaj program onda placas prvih 10 godina i neko dodatno osiguranje. Mislim da je oko 120 dollara.

mijan
07.12.2011, 18:58
Monthly property tax ti je porez na kucu i zemljiste. Svaki distrikt ima drugacije poreze. Koliki porez ce biti zavisi od dosta faktora: koliko je star grad (koliko ima izgradjene infrastrukture, sto je noviji i manje infrastrukture veci porezi), koliko ima preduzeca u tom gradu koji placaju taksu (sto ih ima vise manja taksa bi trebalo da bude)... Onda naravno sto imas vise zemlje veca ti je taksa.

Ovi estimate su inace uvijek dosta nizi nego sto bi ti na kraju placao mjesecno. Jer rijetko ukljuce stvarnu taksu i uvijek uzimaju u obzir da dajes 20% ucesca kad kupujes kucu. To znaci da ako je kuca 149.000 ti bi dao oko 29.000 dollara kao downpayment, i onda bi ti kredit iznosio 120.000 dollara.

Postoji dosta razlicitih programa, tako da mozes kupiti prvu kucu sa samo 0.5 % ucesca, pa do 3.5%. Kad ides na ovaj program onda placas prvih 10 godina i neko dodatno osiguranje. Mislim da je oko 120 dollara.
Ako sam te dobro shvatio Monthly property tax se placa nezavisno od rate za kupovinu kuce?! Recimo na tih Monthly Payment: $676.80 ide jos i taj porez. To znaci da se taj porez placa i kada isplatis kucu u celosti, i nije vezan iskljucivo za kupovinu kuce?

landlord
07.12.2011, 19:10
Tacno tako. I kada isplatis kucu moras da placas taj porez.
Meni su porez i osiguranje vec ukljuceni u cijenu koju placam mjesecno. Tako da ti je to sve na jednom racunu. Kad otplatis kucu onda nastavljas da placas samoo porez.

mijan
07.12.2011, 20:23
Ovi estimate su inace uvijek dosta nizi nego sto bi ti na kraju placao mjesecno. Jer rijetko ukljuce stvarnu taksu i uvijek uzimaju u obzir da dajes 20% ucesca kad kupujes kucu. To znaci da ako je kuca 149.000 ti bi dao oko 29.000 dollara kao downpayment, i onda bi ti kredit iznosio 120.000 dollara.

Zaboravio sam da te pitam da li je ovih u primeru navedenih 29.000 dolara downpayment ucesce koje se uplacuje prilikom kupovine kuce? Da li se taj novac uplacuje iz nekih drugih izvora ili kao neka vrsta licne ustedjevine? Hvala ti do sada na odgovorima.

landlord
07.12.2011, 20:52
Zaboravio sam da te pitam da li je ovih u primeru navedenih 29.000 dolara downpayment ucesce koje se uplacuje prilikom kupovine kuce? Da li se taj novac uplacuje iz nekih drugih izvora ili kao neka vrsta licne ustedjevine? Hvala ti do sada na odgovorima.

Licna ustedjevina.
Mada postoje I programi po kojima je mozes kupit I sa 0.5 % ucesca

Sacipko
09.12.2011, 16:34
Da li to u praksi znaci da pored rate, za kucu, koja je u zavisnosti od cene, moras da placas i te odredjene takse, ili je to sa taksama i ratom? ukupan iznos.

landlord
09.12.2011, 16:55
Da li to u praksi znaci da pored rate, za kucu, koja je u zavisnosti od cene, moras da placas i te odredjene takse, ili je to sa taksama i ratom? ukupan iznos.

Pored rate za kucu, moras da placas i porez, koji se krece negdje od 3000 dollara za stanove pa navise na godisnjem nivou, i moras da palcas osiguranje koje je izmedju 500 i 800 dollara opet na godisnjem nivou. Cijena osiguranja varira od toga sta osiguravas, pa do toga dal sa istom kucom osiguravas i auta, pa i tu imas neke popuste. Za prvu godinu moras unaprijed uplatiti osiguranje, dakle cijeli iznos uplacen donosis na closing.
Ratu za kucu i taksu placas banci od koje si dobio kredit tako da to placas skupa na isti racun.
Mozes traziti i da prodavac plati closing ili dio troskova za closing.

Sacipko
09.12.2011, 19:16
Znaci izlazi dosta... Moraju raditi oboje u kuci...

noki
09.12.2011, 20:26
Landlord koliko vremena ti je trebalo da dobijes loan za kupovinu kuce?Ja ocajno trazim neku rupu u zakonu(kao sto su drzavni grantovi i sl.),da bi sto pre kupili kucu.Ovde u blizini zgrade koje zivim,pristojna okolina,pristojne cene kuca,ali u banci mi kazu da ne zurim da smo jos uvek premalo ovde da bi trazili loan za kucu.Gledala sam i za FHA program,ali tamo mi traze pay stubs za poslednje dve godine,a mi smo ovde samo 9 meseci.Kreditnu kartici dobro vodim,mislim da ce i credit score da bude dobar...Ali ne znam koji je najbolji nacin za brzu kupovinu?


Sacipiko-ne samo za kupovinu kuce,cak i za rentu treba obadvoje da rade-osim ako imas godisnju platu od 6 cifra.

landlord
09.12.2011, 20:59
Da bi mogao uopste aplicirati moras da uradis 2 taxe ovde (dakle to su ti te neke plus minus dvije godine). Mi smo aplicirali nakon 2 godine provedene u USA.

Moj savjet ti je da poslije uradjene dvije takse, odes kod mortgage agenta umjesto u banku. On za tebe uzima kredit i onda taj kredit prodaje banci (Ovo je dosta ugrubo i neprecizno objasnjeno). Mi smo isli preko jedne agencije i onda su oni taj kredit prodali Chase-u.
Uglavnom na osnovu tvoje platne liste ti odobrava neki iznos. To ti je kao pre-approval i sa tim ides i gledas kuce. Kad si nasao kucu u tom cjenovnom rangu, dajes ponudu i kada je i ako prodavac prihvati, radis inspekciju kuce i ako sve to prodje ok dogavaras closing date koji je obicno za nekih mjesec dana (Ovo je neki minimum). U tom roku ti mortgage agent trazi loan.

Da napomenem, dok jos gradis kreditnu istoriju, obavezno uzmi kreditnu karticu Home Depot-a ili Lowes-a, i svakako imaj bar jednu credit card sa sto vecim limitom. Kupovina kuce ti spusti jako puno kreditni rejting i nisi u stanju poslije kupovine da otvoris ove kartice. A one super dodju kad hoces da krecis, mijenjas tepihe, podove.. pogotovo sto cesto imaju promocije pa kad kupis nesto preko 200 dollara bude bez kamate na 6 mjeseci.



Landlord koliko vremena ti je trebalo da dobijes loan za kupovinu kuce?Ja ocajno trazim neku rupu u zakonu(kao sto su drzavni grantovi i sl.),da bi sto pre kupili kucu.Ovde u blizini zgrade koje zivim,pristojna okolina,pristojne cene kuca,ali u banci mi kazu da ne zurim da smo jos uvek premalo ovde da bi trazili loan za kucu.Gledala sam i za FHA program,ali tamo mi traze pay stubs za poslednje dve godine,a mi smo ovde samo 9 meseci.Kreditnu kartici dobro vodim,mislim da ce i credit score da bude dobar...Ali ne znam koji je najbolji nacin za brzu kupovinu?


Sacipiko-ne samo za kupovinu kuce,cak i za rentu treba obadvoje da rade-osim ako imas godisnju platu od 6 cifra.

noki
09.12.2011, 21:44
Da bi mogao uopste aplicirati moras da uradis 2 taxe ovde (dakle to su ti te neke plus minus dvije godine). Mi smo aplicirali nakon 2 godine provedene u USA.

Moj savjet ti je da poslije uradjene dvije takse, odes kod mortgage agenta umjesto u banku. On za tebe uzima kredit i onda taj kredit prodaje banci (Ovo je dosta ugrubo i neprecizno objasnjeno). Mi smo isli preko jedne agencije i onda su oni taj kredit prodali Chase-u.
Uglavnom na osnovu tvoje platne liste ti odobrava neki iznos. To ti je kao pre-approval i sa tim ides i gledas kuce. Kad si nasao kucu u tom cjenovnom rangu, dajes ponudu i kada je i ako prodavac prihvati, radis inspekciju kuce i ako sve to prodje ok dogavaras closing date koji je obicno za nekih mjesec dana (Ovo je neki minimum). U tom roku ti mortgage agent trazi loan.

Da napomenem, dok jos gradis kreditnu istoriju, obavezno uzmi kreditnu karticu Home Depot-a ili Lowes-a, i svakako imaj bar jednu credit card sa sto vecim limitom. Kupovina kuce ti spusti jako puno kreditni rejting i nisi u stanju poslije kupovine da otvoris ove kartice. A one super dodju kad hoces da krecis, mijenjas tepihe, podove.. pogotovo sto cesto imaju promocije pa kad kupis nesto preko 200 dollara bude bez kamate na 6 mjeseci.

Landlord,,Hvala puno na brzom odgovoru..:book::grin:

dejancic
09.12.2011, 22:34
Da napomenem, dok jos gradis kreditnu istoriju, obavezno uzmi kreditnu karticu Home Depot-a ili Lowes-a, i svakako imaj bar jednu credit card sa sto vecim limitom. Kupovina kuce ti spusti jako puno kreditni rejting i nisi u stanju poslije kupovine da otvoris ove kartice.

Kako mi mozemo da uticemo na visinu limita kreditne kartice? Sve sto sam ja do sada cuo i procitao kaze da je jedino sto utice na povecanje limita kreditnih kartica posedovanje istih sto duze i naravno sto veci obrt novca. Jel postoji jos nesto na sta treba da povedemo racuna da bi sto brze dobili sto veci limit?

landlord
09.12.2011, 23:45
Tacno. Ne mozemo uticati na limit. Ali prije kupovine kuce kreditna istorija ce ti biti izgradjena pa ti nece biti problem izvaditi karticu. Ovo napominjem jer se meni desilo da dok jos nismo usli u pricu oko kupovine kuce, a kreditna istorija je bila ok, zaboravili smo da uzmemo karticu od Home Depot-a ili Lowes-a, a kad smo kupili kucu kreditna istorija je drasticvno opala i odbili nas za tu karticu. Nemojte ponoviti ovu gresku. :)

Takodjer, obrt novca i duzina posjedovanja kreditne kartice ce razlicito uticati na rast kreditne istorije i rast limita u zavisnosti od banke u kojoj imate te kartice.
Ali to je neka druga tema.

Kako mi mozemo da uticemo na visinu limita kreditne kartice? Sve sto sam ja do sada cuo i procitao kaze da je jedino sto utice na povecanje limita kreditnih kartica posedovanje istih sto duze i naravno sto veci obrt novca. Jel postoji jos nesto na sta treba da povedemo racuna da bi sto brze dobili sto veci limit?

Aura
17.12.2011, 23:03
Ima li neko iskustva sa bankrotom kuce i kako to ide na sudu?
Rodica od muza je odlucila prestati placati ratu za kucu i iselila se. Banka je preuzela kucu i sad ju je pocela zvati agencija kolekcija, da im plati nekakvu razliku u cijeni od 30tak hiljada dolara, jesu to kamate ili sto vec nemam pojma.
Uglavnom, ona nece nista da plati i ne javlja se ovima sto je zovu, ceka da je pozovu na sud i da bankrotira.
E sad, stvar je u tome da je od prestanka placanja kuce tu istu kolicinu novca pocela ostavljati na saving da ima neke ustedjevine. Ja joj govorim da skine novac sa stednog racuna i nek joj stoji u keshu jer po nekoj logici kad ode na sud valjda ce morati dokazati da nema novca i da bankrotira, a ako joj sud vidi da ima ustedjeno uzet ce joj to.

Sta joj je ciniti?

NEMANJ@
01.02.2012, 16:28
ja imam usa vizu na 10god,i vec sam bio tamo nekoliko puta,proslo leto sam hteo decu da vodim,medjutim nisu dobili vizu...moja mama zivi u usa,tacnije florida...e,sad postoji li mogucnost kupovinom nekretnine ili poklonom da oni dobiju vizu...moze li mi neko detaljnije objasniti u vezi toga...hvala unapred:drool:

mikiSA
01.02.2012, 17:32
ja imam usa vizu na 10god,i vec sam bio tamo nekoliko puta,proslo leto sam hteo decu da vodim,medjutim nisu dobili vizu...moja mama zivi u usa,tacnije florida...e,sad postoji li mogucnost kupovinom nekretnine ili poklonom da oni dobiju vizu...moze li mi neko detaljnije objasniti u vezi toga...hvala unapred:drool:

Koliko ja razumih tebe:
- tvoji roditelji /mama zivi u USA, kako? Je li ona US citizen ili ima green card?
- ti imas vizu na 10 godina: je li turisticku vizu imas?
-tvoja djeca su probala dobiti turisticki vizu ali su odbijena prosle godine.

Tvoje pitanje je ako ti kupe djeca kucu u USA da li ce tako moci dobiti vizu????


OK, ako sam gore sve dobro upratila:
Koliko su stara djeca? Ako su dovoljno stara da rade ovdje, onda su djeca ta koja treba da dokazu da ce se vratiti u zemlju nakon posjete tvojoj majci (moraju da dokazu da imaju jake veze sa domovinom: posao, kucu, stan, kredit, zenu, rodbinu, ako studiraju onda studij, da polazu ispite...) znaci na njima je odgovornost da ubijede CO da nemaju namjeru da ostanu zauvijek u US. (svaka aplikacija za turisticku vizu smatra se da imas namjeru da ostanes -immigration intent) i njihovo je da dokazu suprotno.

Ako to nije to, postavi opet pitanje pa cemo naci valjan odgovor.
Pozdrav

NEMANJ@
01.02.2012, 18:02
mama je usa drzavljanin,deca u maloletna 10 i 12god,hteli su na letnji raspust poci samnom kod bake.nisu dobili vizu iz meni neznanih razloga,verovatno su mislili da ostajemo tamo i pored toga sto deca imaju na svoje ime kucu ovde i imali su papire iz skole da su redovni djaci,garanciju od bake da idu na teret njen,a ne na teret drzave...konkretno me zanima postoji li mogucnost da baka kucu koju ima u usa prepise na mene ili njih da bi lakse dobili vizu...srdacan pozdrav i hvala:grin:

mikiSA
01.02.2012, 18:10
mama je usa drzavljanin,deca u maloletna 10 i 12god,hteli su na letnji raspust poci samnom kod bake.nisu dobili vizu iz meni neznanih razloga,verovatno su mislili da ostajemo tamo i pored toga sto deca imaju na svoje ime kucu ovde i imali su papire iz skole da su redovni djaci,garanciju od bake da idu na teret njen,a ne na teret drzave...konkretno me zanima postoji li mogucnost da baka kucu koju ima u usa prepise na mene ili njih da bi lakse dobili vizu...srdacan pozdrav i hvala:grin:

Prepisivanje bakine kuce na djecu nece pomoci u dobivanju vize, samo ce odmoci (time CO kazes da imaju nesto u US sto ih veze za US, ne Srbiju)
Baka nije trebala da salje garanciju (i to opet govori isto), jer si ti kao tata trebao da dokazes da ce se djeca vratiti (ovo je malo nezgodna situacija, jer su djeca relativno mlada)... Ako ce sta pomoci: ja sam vodila svoju mladju sestru od 10 godina 2008 u US, s tim sto sam samo sestru imala u US koja je bila samo LPR. Zamalo ne dobismo vize jer im je bilo cudno da ja vodim malu sa sobom na 2 mjeseca, ali na kraju kad su vidjeli i karte povratne kupljene (ovo nikad ne radi!, ne zna se da ces dobiti vizu) nakon sat vremena cekanja da se CO konsultuje sa sefom odobrene smo bile. Da, imale smo punomoc od staraca da imam pravo da je vodim sa sobom i da cu biti tacno od tog do tog datuma, mozda ti je ovo falilo? Ako smijem da pitam sta je sa suprugom, je li i ona trebala da ide s vama, da li je dala punomoc za put...?

NEMANJ@
01.02.2012, 18:17
ja sam razveden i imali smo punomoc od mame,sve smo moguce imali ali...ako se setis neke solucije pisi...pozzz:;D:

NEMANJ@
01.02.2012, 18:49
ili kako ide solucija za spajanje porodice...posto ona dolazi za nekih mesec dana malo kod nas,vredi li poci u ambasadu sa njom ili sta vec...

mikiSA
01.02.2012, 19:13
ili kako ide solucija za spajanje porodice...posto ona dolazi za nekih mesec dana malo kod nas,vredi li poci u ambasadu sa njom ili sta vec...

Mama je odmah kad je postala drzavljanin trebala popuniti formular I-130 za tebe kao married son of the USC to je kategorija F3 e sad vidi link http://www.visajourney.com/content/child kao i ovo: http://www.visajourney.com/content/childpet
koji ce malo bolje to objasniti, jer ne znam bas za razvedene a sa djecom) Uglavnom, kad mama posalje aplikaciju, tvoj rodni listm i check na odredjenu sumu $$ ona dobija NOA1 ustvari notice od action, sto znaci da je aplikacija sada u redu za vizu (ne bih da te razocaram, ali ceka se skoro 10 godina) a PD za februar je 01DEC01, pa predlazem da ipak igras na diversity lutriji, imas vece sanse. Ne postoji nacin da kad mama dodje da odete do ambasade i da se tamo sve rijesi.

Puno srece i slobodno postavljaj pitanja ako ih imas :)

NEMANJ@
01.02.2012, 22:32
hvala ti puno na savetima,prijavio sam se prosle godine i nista,nadam se da cu ovaj put imati vise srece:==D:

chicagopn
08.01.2013, 22:53
evo da osvezimo temu malo...
mi imamo u planu ove godine kupiti kucu konacno izgurasmo te 2 godine taxe na jednom poslu,gde god sam lupio na vrata odmah te pitaju,imas li 2 godine tax return ,nemam imam 1,5 ...nista onda im sorry.
Pa evo pisite svaki savet dobro dosao ,da li je neko uleteo u novi stan ili kucu ?
Znam da je glavobolja velika zato pisite iskustva.
Mi planiramo kupiti multy family ali videcemo ja sam cak nasao lep bilding od 6 stana u elk grove village ali zena nece tamo:no:

chicagopn
08.01.2013, 22:55
evo da osvezimo temu malo...
mi imamo u planu ove godine kupiti kucu konacno izgurasmo te 2 godine taxe na jednom poslu,gde god sam lupio na vrata odmah te pitaju,imas li 2 godine tax return ,nemam imam 1,5 ...nista onda im sorry.
Pa evo pisite svaki savet dobro dosao ,da li je neko uleteo u novi stan ili kucu ?
Znam da je glavobolja velika zato pisite iskustva.
Mi planiramo kupiti multy family ali videcemo ja sam cak nasao lep bilding od 6 stana u elk grove village ali zena nece tamo:no:

landlord
08.01.2013, 23:06
Elk Grove Village nije lose uopste. Ja radim u Itasca, mjestu pored Elk Grove-a. Njegova prednost je sto je jako blizu Schaumburg-a gdje imas mall, prodavnice, jako puno preduzeca ima svoja sjedista tamo, a jos u Elk Grove-u ti je manja taksa. Schaumburg mislim da pripada Chicagu.

Ako gledas da uzmes zgradu, onda gledaj oko Humboldt parka (da znam da nije dobra oblast, ali se tu uzima kuca koju ces rentati drugim ljudima), oak park (isto ima dosta zgrada, koje su doduse starije i mislim da je komsiuk nesto bolji, ako znas da popravljas nije lose).

Takodjer, prije nego odlucis da kupis zgradu za rentanje, obavezno otvori kompaniju na svoje ime i zgradu kupi na kompaniju. Kad budes kupovao drugu, trecu... zgradu, radis na fazon holdinga. Svaka zgrada pripada firmi unutar holdinga. To se vec raspitaj, ja nsiam bas u tom polju.

I ja sam razmisljao da uzmem nesto, ali sve ono sto naleti dobro (citaj povoljno), je ili daleko od moje kuce, ili zbog niske cijene treba dosta da se ulaze. Ne zaboravi ako uzmes samo kao investiciju zgradu, morat ces zimi dolaziti da cistis snijeg, na jesen lisce, kad se nesto pokvari moras biti blizu da dodjes da popravis...

Uglavnom sretno i nemoj se zaletati. Dobro sve odvagaj. I drzi se dalje od nasih. :)

vrhunski
08.01.2013, 23:07
evo da osvezimo temu malo...
mi imamo u planu ove godine kupiti kucu konacno izgurasmo te 2 godine taxe na jednom poslu,gde god sam lupio na vrata odmah te pitaju,imas li 2 godine tax return ,nemam imam 1,5 ...nista onda im sorry.
Pa evo pisite svaki savet dobro dosao ,da li je neko uleteo u novi stan ili kucu ?
Znam da je glavobolja velika zato pisite iskustva.
Mi planiramo kupiti multy family ali videcemo ja sam cak nasao lep bilding od 6 stana u elk grove village ali zena nece tamo:no:

Sve si u pravu ali idi u HSBC banku :) kao sto si video na mom blogu :D
Tesko je inace zesce! Veruj mi potrebni su nadljudski napori da se to zatvori.
Pogotovo u ovoj oblasti gde sam ja.

vrhunski
08.01.2013, 23:10
Ako gledas da uzmes zgradu,

Takodjer, prije nego odlucis da kupis zgradu za rentanje, obavezno otvori kompaniju na svoje ime i zgradu kupi na kompaniju.

zgradu? mislis kao celu zgradu?
pa to je i za vrhunskog vrhunski zalogaj :) ne i nemoguce ali ono ...

hocu reci covek je pomenuo kucu/stan? da zivi?

landlord
08.01.2013, 23:23
On je rekao da je nasao building sa 6 stanova i da razmatra i to da uzme.

vrhunski
08.01.2013, 23:27
u jbt nisam video :blink::blink::blink::blink:

:shock

landlord
08.01.2013, 23:29
Sve si u pravu ali idi u HSBC banku :) kao sto si video na mom blogu :D
Tesko je inace zesce! Veruj mi potrebni su nadljudski napori da se to zatvori.
Pogotovo u ovoj oblasti gde sam ja.

Ma ovde jedva cekaju da ti uvale kredit. :) Naravno mroas ispunjvati uslove da ti mjesecna rata ne prelazi odredjeni procenat od ukupnih primanja. Mislim da je to oko 35%.
Ja sam isao preko broker-a koji je prodao moj kredit. I sada placam Chase-u. Meni licno bolja opcija jer oni su mnogo manji od banke, i imas covjeka kojem je cilj da ti dobijes kredit. I on ce uraditi upit prema nekoliko banaka. Ona koje misli da ces ti biti siguran platisa otkupit ce tvoj kredit. Nemoj da me uzmete za rijec kad kazem otkupiti. Mozda oni ne otkupljuju kredit, to je ono kako sam ja bio shvatio.
Uglavnom prijatelj i ja smo u isto vrijeme kupovali nekretnine, i isli preko istog agenta, i dobili smo kredite od razlicitih banaka.

Ako hoces mogu ti preporuciti ove agente, mada su ooni ovamo u zapadnim predgradjima.

chicagopn
08.01.2013, 23:56
Da da rekao sam zgradu :) e sad nemoj da neko misli u jbt ovaj ni manje ni vise nego celu zgradu ,u pitanju je bilding od 6 dvosobnih stana cena je 400k ja sam bio gledao sam ga jeste dobar i na dobrom je mestu ali me buni sto je malo duze na marketu .renta se za 800$ po stanu taxa je 12k.
Landlord znam za EGVillage ja radim ovde lep kraj nema sta.
Ej a jesi li znao da su EGV izgradili za povratnike iz vijetnama tako da i sad ima dosta veterana tamo

landlord
09.01.2013, 00:54
Nisam to znao zaista. Ali znam da ima velika bolnica.

Pogledaj ako mozes naci istorju za tu zgradu. Vidi kad je bila prodana zadnji put, koliko taj duguje...

Moras to sve staviti na papir.
Ne cini mi se da ce ti to bas praviti neke pare. Placat ces dosta a ti ces zivjeti u dvosobnom stanu. Taksa od $12.000 je ogromna. Takodjer moras voditi racuna, da ce ti osiguranje biti dosta vece. Kome god crkne masina, frizider, poplavi kuhinju, kupatilo, ti to moras da mijenjas.

Dobra stvar ti je da zavisno od tvog income-a, ti mozes kupiti nekretninu sa samo 1% downpayment-a. Ako malo vise zaradjujes onda oko $3000. Ovo ti je samo prvi put kad kupujes, i moras stanovati u toj kuci koju kupis bar godinu dana.

Ako ides na 1% dowpayment-a, to ti dodje negdje oko 3000 sa taksom mjesecno (ovo sam iz glave racunao mozda sam fulio), plus osiguranje za biznis jer rentas stanove.
A mjesecni income bi bio na 5 stanova po 800, 4000. Pa mozda i nije lose.

Dobra stvar ti je sto ti je ovaj EGV dobro mjesto i neces imati problema da rentas stanove.

chicagopn
09.01.2013, 13:04
Ma nama vise dopizdlo da placamo rentu i krenuli smo prosle godine u ozbiljnu kupovinu ,proracunali se i kontamo da je ako resis sa sobom da ovde ostanes bolje kupiti nesto .
Nasli smo kucu koja nam se svidela u des plainsu dzordzian stajl inace mi gonimo forclosed houses koja trazi neka ulaganja,znam da je najbolje uci u sve napicanjeno ali to i kosta ,inace znam puno stvari oko kuce sam da uradim da ne kazem sve (slab sam sa elektrikom)sve ostalo sam radio kod nas.
Kuca je bila u solidnom stanju znaci po meni ono sto ja vidim e sad u temelj se nemogu zavuci bila je listana za 114k mi smo bili 3 puta ulazili unutra gledali ima novu 2,5 garazu ogromna a plac je ogroman garaza je od kuce nekih 35-40 metara ima ogroman dek ispred znaci ladno da se stave 5-6 kafanskih stocica sa po 4 stolice nije na prometnoj ulici ali je na samom koraku od golfa znaci raskrsnica golf-wolf i NW highway problem je bio sto je imala oko 7-8 ogromna stabla koja bi morala da se sklone a znas da to ovde nije bas kao kod nas upali husvarnu i rezi i sto je taxa bila 6400$.
Ja sam ponudio 94k sa FHA loan javili su mi da je ponuda dobra ali da kuca nije kvalifikovana za FHA nego ima druga varijanta dali mi broj tel od coveka koji radi rehab loans.nazovem ga ja i on krene onako ubedljivim tonom jesi ti bio kod te kuce ?reko jesam aa pa ono nista ne valja ima kaze da se ulozi minimum 25k a reko a sta joj to fali racunam krov jbg to nisam bas se penjao na krovu,kaze prvo onaj sink se mora promeniti pa wc solja tepih u living room i isperd kuce sa druge strane ima dek koji je betonski taj dek je puko na pola ali taj dek nema veze sa kucom mislim ono mozes macolom da polupas i sklonis ne treba mi.
I sad ja pocinjem da kuvam ne iz razloga sto sam napaljen na kucu nego sto me onako ubedjuje u nesto sto je prica za malu decu ,ja reko imam ja jedno pitanje za tebe kad on me preduhitri znam sta ces da me pitas jel mozes sam to da opravljas e nemozes mora contractor da bude aproval od banke a contractor je on sam reko nista druze hvala ti.
FHA prolazi samo verovatno za kuce od preko 200K
Ja odem u banku i ispricam ovo bankaru i kazem mu ok zasto ovoliko komplikujete stvari dajete li FHA ili ne dajete? ako sam se ja proracunao na 94k i plus sve ostale dazbine da mi bude payment odprilike 1100$ mesecno zasto me terate da se osecam neugodno i rastezem sa placanjem mog morgica nakacinjete mi jos nekih 150 200$ mesecno za rehab? nije znao realan odgovor da mi da.
Kaze zasto ne ides sa convetional loan reko moze moja ponuda ti je 65000 sa 20% down on se smeje.Pa reko sami ste rekli da treba rehab,znaci sa conventional loan vi ne brinete za moj WC a sa FHA brinete mora de se zameni.Nekako mi nema logike ali ok.
Bio sam prisutan kad su moji stari kupovali stan na floridi koja je razlika kad nastupas sa lovom za razliku kad trazis FHA u banci ufff za pare bi ti i ono radili.

landlord
09.01.2013, 15:29
Da to je jedan od uslova FHA kredita da je kuca u useljivom stanju i da su svi standardi ispostovani koje nalaze okrug u kojem kupujes kucu. Bez toga ti nece odobriti kredit. Nema veze to sa cijenom nekretnine.
Ako nekretnina zadovoljava sve uslove ti ces dobiti koji god loan. Cak mislim i da mozes dobiti kredit da radis popravke, ali kao sto ti je taj rekao moras imati certifikovane ljude, koji imaju osiguranje.

vuxanne
10.01.2013, 07:01
Koliko mi se cini cena kuce mesecno je obicno stvarno ovaka:

cena kuce koja pise u listing * 2 / 30 godina / 12 meseci

Npr. pise da kosta $300,000 to je oko $1650 mesecno.

vrhunski
10.01.2013, 09:27
295.000$ je oko $1,343/mo

+ HOA + Property tax + racuni sto mu dodje oko 800$
(mozda malo manje).


Treba samo uzeti u obzir da nije jednostavno izdejstvovati mortgage i da treba covek dobro da se pripremi za tako nesto. Ne znam sad koliko je tesko dobiti komercijalni kredit za pomenutu zgradu ako se uzme u obzir da ta firma nije nikada ranije imala kredit.....

vrhunski
27.02.2013, 00:33
Mislim da sam imao srece sa ovim stanom.
http://www.trulia.com/homes/California/San_Jose/sold/28758438-809-Auzerais-Ave-325-San-Jose-CA-95126

:)

Danas je prodat isti stan kao nas samo sprat iznad za $337.000 doduse dosta sredjeniji. http://www.redfin.com/CA/San-Jose/809-Auzerais-Ave-95126/unit-459/home/17289206

landlord
27.02.2013, 15:30
Sto ti je Kalifornija, stan za $300.000.

Jesi ti to kupio? Cestitam, ako jesi.

curlika
27.02.2013, 17:05
Mislim da sam imao srece sa ovim stanom.
http://www.trulia.com/homes/California/San_Jose/sold/28758438-809-Auzerais-Ave-325-San-Jose-CA-95126

:)

Danas je prodat isti stan kao nas samo sprat iznad za $337.000 doduse dosta sredjeniji. http://www.redfin.com/CA/San-Jose/809-Auzerais-Ave-95126/unit-459/home/17289206

Cestitke covece od strane mene i moje zenice. Upravo smo zavrsili citanje tvoga bloga, pregledali video snimke (malo preskocili statistike - malo su previse detaljne)...sve u svemu, treba dosta snalazljivosti i iskustva da bi se uradilo to sto si uradio. Ne moze to svako, dzaba im i inteligencija ako nisi "spretan". Kako ste poceli stvarno cete daleko dogurati....samo pametno i dalje I cuvajte se. :)

vrhunski
28.02.2013, 00:00
Sto ti je Kalifornija, stan za $300.000.

Jesi ti to kupio? Cestitam, ako jesi.

Jesam :) evo ovde video
http://vrhunski.blogspot.com/2013/02/ulazak-u-stan-2202012.html

vrhunski
28.02.2013, 00:02
Cestitke covece od strane mene i moje zenice. Upravo smo zavrsili citanje tvoga bloga, pregledali video snimke (malo preskocili statistike - malo su previse detaljne)...sve u svemu, treba dosta snalazljivosti i iskustva da bi se uradilo to sto si uradio. Ne moze to svako, dzaba im i inteligencija ako nisi "spretan". Kako ste poceli stvarno cete daleko dogurati....samo pametno i dalje I cuvajte se. :)

:) hvala xD videcemo sad za neke sledece korake :D

vele
28.02.2013, 17:34
:bravo:Vrhunski Cestitke i od mene. Ti se covece ne salis, za kratko vreme kola, stan. Svaka cast, bas mi je drago da si uspeo. Zelim ti svu srecu ovog sveta,samo napred.

vuxanne
28.02.2013, 18:22
Ja obigravam oko neke kuce kao kisa oko Kragujevca, merkam je merkam. Nikako da se usudim da pocnem da gledam. Ne znam koga cekam, Godoa ili sta da radim. Verovatno cekam tu zelenu da mi stigne vec jednom pa onda.

landlord
28.02.2013, 20:44
Ne pratim bas tvoj blog, ali me interesuje kako ste uspjeli kupiti kucu/stan bez dvije uradjene takse u USA? Nama su bili rekli da ne moze bez toga.

Inace svaka cast. To je bilo stvarno brzo.

MiCemoProbati
28.02.2013, 21:26
@Vrhunski evo ovdje da cestitamo na uspjehu, i uspjesno rijesenim problemima sa Mrs Sajko :) . Procitah negdje da Google radi novu poslovnu zgradu, tj zdanje od vise zgrada, sad jos samo da nam javis da ce je graditi u tvom komsiluku :)

Svaka cast sefe

vrhunski
28.02.2013, 23:07
Ne pratim bas tvoj blog, ali me interesuje kako ste uspjeli kupiti kucu/stan bez dvije uradjene takse u USA? Nama su bili rekli da ne moze bez toga.

Inace svaka cast. To je bilo stvarno brzo.

Moze :) ima HCSB bank koja daje kredite newcomerima. :) pise na blogu :D

vrhunski
28.02.2013, 23:11
@Vrhunski evo ovdje da cestitamo na uspjehu, i uspjesno rijesenim problemima sa Mrs Sajko :) . Procitah negdje da Google radi novu poslovnu zgradu, tj zdanje od vise zgrada, sad jos samo da nam javis da ce je graditi u tvom komsiluku :)

Svaka cast sefe

Naravno gradi se u mom komsiluku i ne samo to:

Google
http://www.vanityfair.com/online/daily/2013/02/exclusive-preview-googleplex

NVIDIA
http://www.bizjournals.com/sanjose/news/2013/02/20/nvidias-new-triangle-temple-more.html

Facebook
http://www.insidermediagroup.com/2013/02/see-pictures-of-facebooks-new-campus/

Apple
http://appleinsider.com/articles/13/02/27/apples-cook-well-move-into-new-spaceship-campus-site-by-2016

http://www.nbcbayarea.com/news/local/Santa-Clara-Enjoys-Building-Boom-Stadium-Apple-Nvidia-192280091.html

i to je sve u neposrednoj blizini stana :)

vrhunski
28.02.2013, 23:17
:bravo:Vrhunski Cestitke i od mene. Ti se covece ne salis, za kratko vreme kola, stan. Svaka cast, bas mi je drago da si uspeo. Zelim ti svu srecu ovog sveta,samo napred.

hehe Hvala! .

Hertzog
01.03.2013, 15:14
Ja sam zadovoljan tvojom kupovinom hehehe...

Moracu ovih dana i tvoj blog procitati...

Sve si lepo objasnio u klipu, nije neki kvart, ali valjda ce ici na bolje kao sto si rekao. Stan je lep, mozda je mogao prostor biti bolje iskoristen, ali nema veze... Treba jos uloziti u renoviranje, ali polako...

Neka je sa srecom, ipak je to tvoje, pa da je i kartonska kutija :D

Ako sam po pisanju bloga dobro razumeo, ti si u USA od prosle godine... Ako je tako, onda svaka cast sto si uspeo kupiti stan za tako kratak period

joga
02.03.2013, 23:00
hehe Hvala! .

bas sam srecna kada ljudi sa ovog foruma uspeju u onome sto zele!puno pozdrava iz hladnog beograda...sigurna sam da cete ostvariti da zivite onako kako vi mislite da je najbolje i da cete uzivati u svakom trenutku vase uspesne avanture!sto bi rekao salvador dali:zivot je trenutna pojava,samo budala ga moze shvatati ozbiljno.zato igrajmo se do ludila"...sigurna sam da vi uzivate i zivite bas onako kako zelite...!!!:pozz:

vrhunski
06.03.2013, 00:49
pa hvala vam! :)

Uglavnom raste procenjena vrednost svakih par dana!
http://www.trulia.com/homes/California/San_Jose/sold/28758438-809-Auzerais-Ave-325-San-Jose-CA-95126

Ako ovako nastavi eto mene sa temom "prodajem stan" :)))

zvercica
06.03.2013, 10:21
Vrhunski, svaka čast, odlično si to odradio. Pratim tvoj blog i svaka čast i na informacijama i na detaljima i na hrabrosti i na organizovanosti - stvarno odlično. Veliki pozdrav :bravo:

vrhunski
25.03.2013, 02:41
@zvercica
hvala

San Francisco Bay Area.
http://www.nbcbayarea.com/news/local/Real-Estate-Flash-Sales-Prove-Market-Is-Hot--199652731.html
:-) sta reci :D

chicagopn
25.03.2013, 04:21
San Francisco Bay Area.
http://www.nbcbayarea.com/news/local/Real-Estate-Flash-Sales-Prove-Market-Is-Hot--199652731.html
:-) sta reci :D


pazi sve je ovo na lokalnom nivou tako je bilo u chicagu 2005 godine,znaci prodavalo se u roku od 24 sata a cene astronomske. inace cene su se sada prepolovile a pojedine kuce i za 3/4 jeftinije.
tako da gorgia u 2012 imala pad od 20% na marketu a arizona 20% skok
dok ilinois ima zabelezenih 4% porast u 2012

ja sam u chicagu nasao kucu za 100k konkretno u des plaines 1500 sqf, trenutno sam u procesu dobijam izvestaj za 5 dana, ima malo veca ponuda ali izgledami da nemogu da dobiju morgic tako da za koji dan mozda bude rakija.
kuca je estate sale, da stvar bude zanimljivija u garazi je prekriven cebetom cadillac eldorado iz 1984 godine sa 45k milja i jos gomala nekog loma video sam i nove washer i dryer tako da sam u contractu naveo da kupujem sve kako jeste i da cu ja da ocistim sve,ne treba niko da dira nista ,sto ti naravno jos i plate za to.

i onda se nadamo se da market odradi svoje da budem kao i ovaj....nemora 1,5mil neka dogura do 1 mil:grin:
bicu zadovoljan.


chicago polako izlazi iz krize a to se i oseca u vazduhu 5 vozaca kod mene dalo otkaz nasli bolji posao ,a do kraja leta otvaraju se dva nova skladista oba sa preko 200 doka odnosno vrata za kamione,tako da vozaci izvolte u o'hare okolinu bice posla preko glave

landlord
25.03.2013, 04:40
Ajd nadam se da ce sve proci ok. Javi nam kako si prosao.
Nek bude bistro.

vrhunski
25.03.2013, 05:34
@chicagopn ajde bas javi kako si prosao. Nama je bilo izuzetno stresno i napeto sve to ...ali evo konacno odahnusmo :)

vrhunski
26.04.2013, 23:02
Nekretnine ovde se sad prodaju neverovatnom brzinom. Uglavnom je to istog dana a kupci su sve nervozniji i agresivniji.

http://www.bizjournals.com/sanfrancisco/morning_call/2013/04/how-crazed-is-the-bay-areas-real.html

noki
22.02.2014, 16:07
Evo i ja malo na ovu temu. Ja i moj suprug konacno posle tri godine u USA ,postadosmo "Homeowners". Mnogo smo srecni i mi i deca sto cemo ubrzo iz stana u kucu.Procedura je bila prilicno naporna i stresna,ali eto na kraju se isplati taj trud - pogotovo kad vidis uzbudjena i srecna lica svoje dece.

vuxanne
22.02.2014, 16:12
Evo i ja malo na ovu temu. Ja i moj suprug konacno posle tri godine u USA ,postadosmo "Homeowners". Mnogo smo srecni i mi i deca sto cemo ubrzo iz stana u kucu.Procedura je bila prilicno naporna i stresna,ali eto na kraju se isplati taj trud - pogotovo kad vidis uzbudjena i srecna lica svoje dece.

Nek vam je sreco useljenje... Jeste li uzeli na 15 ili 30 godina zajam? Kolika vam je godisnja rata? Koliko posto ste morali da date kaparu? Koliko kuca ste pregledali dok niste nasli onu pravu? Ako nisu svi odgovori za javnost, moze li preko privatnih poruka?

noki
22.02.2014, 16:37
Hvala, Vuxanne na lepim cestitkama.
Uzeli smo kredit na 30 god Conventional
Kamata je 4,6 %
Cena Kuce je 160k
Pre par meseci sam podnela za 50k grant,sto je bio aktuelan u jersey-ju i dobila 32000 dolara pomoci ,koje ne treba da vratimo ako zivimo u kuci bar 5 godina.
Tako sto nam ispada da cemo placati negde okolo 1100-1200 dolara mesecno,a stan smo placali 1100 dolara mesecno.
Bankarka nas pitala zasto nismo kupili skuplju kucu,i da bi tako mozda dobili 50000 dolara pomoci,ali ja mislila bolje ja da uzmem nesto sto mogu da si priustim cak i ako ne dobijemo drzavni grant i to sam i uradila.
Znas onu nasu bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
Kuca je srednje velicine,ima tri spavace sobe,jedno kupatilo i sto je meni najvaznije dvoriste za decu.
Imalo je dosta kuca sto sam se jednostavno zaljubila u njih,ali kao sto kazah proces nije takav kao sto sam mislila.Nekad ne prihvate tvoju ponudu,nekad je prihvate ali kuca ne prodje inspekciju i niz drugih situacija.Tako da na kraju ispadne ne nadjes ti kucu vec ona nadje tebe,ahah.
Mozda ako imas vise kesa mozes da prodjes niz proces mnogo brze i lakse.
Ali mogu za nas da kazem mi smo imali 4-5000 dolara nase ustedjevine i 5500 dolara tax return za ovu godinu,i to je bilo dovoljno da pokrijemo sve troskove sto idu sa kupovinom.
Srecno svima sto planiraju da kupe stan ili kucu, i zelim im da budu uporni u uspeju.Proverite kakve sve grantove i povoljnosti nudi vas "state" ,county ili grad-posto svaki od njih ima razlicite programe za laksu kupovinu nekretnine.Kaze nama bankarka pare leze na mnogo od ovih programa spremne da ih neko iskoristi,ali dosta grantova prodju neiskoristeni bas zato sto narod nezna za njih.

vuxanne
22.02.2014, 16:50
To je super cena stvarno. U ovom mom kraju za te pare samo mozes u neke nebezbedne krajeve, precenjene su kuce nevidjeno, mislim da su ih duplo digli uvis 2008. Meni ako se nesto ovde svidja minimum je 320 000... Ili da putujem 30-45 min na posao... Ne sto mi se ne da...

Ja uvek gledam onaj HGTV i ono Property Virgins. Tamo pokazu 3 kuce kao da se tako kupuje, garant neki vide i po 100 kuca...

Koliko je vama dugo trajalo odkad ste videli prvu kucu do useljenja? Ja nesto mislim da su meseci a mozda i godina u pitanju. Mada sam ovde cula od nekih da su za dve nedelje nasli kucu, uselili se nakon pola godine.

Moje kolege na poslu neke imaju i po dve kuce, jednu izdaju a u drugoj zive dok tu prvu ne prodaju. Neki su kupili (moje godiste) do sad u zivotu i 3-4 kuce. Kod lokalaca nekako to ide lakse i brze, oni su spremni i da izgube posao pa da moraju da se sele, da izdaju, da cak i izgube pare ako je prodaju pre nego sto su nameracili...

noki
22.02.2014, 17:09
To je super cena stvarno. U ovom mom kraju za te pare samo mozes u neke nebezbedne krajeve, precenjene su kuce nevidjeno, mislim da su ih duplo digli uvis 2008. Meni ako se nesto ovde svidja minimum je 320 000... Ili da putujem 30-45 min na posao... Ne sto mi se ne da...

Ja uvek gledam onaj HGTV i ono Property Virgins. Tamo pokazu 3 kuce kao da se tako kupuje, garant neki vide i po 100 kuca...

Koliko je vama dugo trajalo odkad ste videli prvu kucu do useljenja? Ja nesto mislim da su meseci a mozda i godina u pitanju. Mada sam ovde cula od nekih da su za dve nedelje nasli kucu, uselili se nakon pola godine.

Moje kolege na poslu neke imaju i po dve kuce, jednu izdaju a u drugoj zive dok tu prvu ne prodaju. Neki su kupili (moje godiste) do sad u zivotu i 3-4 kuce. Kod lokalaca nekako to ide lakse i brze, oni su spremni i da izgube posao pa da moraju da se sele, da izdaju, da cak i izgube pare ako je prodaju pre nego sto su nameracili...

U tome je i stvar, dosta toga zavisi o tebe. Na primer ako proucis malo videces da ovde kod nas u Nju jersiju nekretnine i takse na njih su jedne od najskupljih u Americi.Za isto ovoliko para na primer u Atlanti mozes da kupis celo imanje i ogromnu kucu.Nju jersey je mnogo skup i lepe kuce su i ovde od 240000 dolara pa nagore(uzimam za primer 3 spavace sobe)
To sto smo mi kupili kucu jeftinije je zato sto je skoro sve za promenu.Kuca je strukturno dobra,ali kuhinja,kupatilo i sl je sve zastarelo.Meni i mom suprugu to ne smeta.Odes u opstinu uzemes potvrdu za renoviranje i sredis kucu malo po malo.Nama je spas zato sto i ja i moj suprug sami mozemo da radimo te stvari,i sve dok renoviranje ide po township safety code,mozes dosta stvari da uradis sam.Na primer mozes lepu kujnu da kupis u fabrici za 2000 dolara,i to je jeftino ako mozes sam da je namestis.Ako odes u Home Depot ista ce da te kosta 10000 sa njihovom instalacijom.
Kad krenes u kupovinu kuce,vidis sve neki ljudi se cak i ne potrude da sklone djubre iz dnevne ,pepeljare iz spavace sobe i sl.Tvoja stvar je da zamislis kako moze ta kuca da izgleda za tebe, koliko si spreman na kopromis.I koliko mozes da ulozis u kucu posle kupovine.
Ako krenes u kupovinu i imas visoke standarde a mali budzet kupovina ide mnogo teze.
Ja licno sam isla vise na lokaciju,a jeftiniju kucu.Ljudi na poslu mi govorili lokacija prodaje kucu.Bolje trazi nesto sto mozes sama da ulepsas ali na lepoj lokaciji.Tako smo i uradili,kuca koju smo kupili je na 200 metra od mesta gde nam je stan.Tu zivimo skoro tri godine,deca nam idu tu u skolu,svaki dan idemo u park,mesto je mirno i bez kriminala,incidenata i sl.Imamo blizu dva trgovska centra,jedan na milju drugi na milju i po.Prodavnice,Chucky Chease i sl.Breg okeana nam je na 2 i po milje od kuce.Zato i nismo hteli drugu lokaciju.Ako se zdravlje resimo na drugo mesto ja bi radje u drugi state-jednostavno ne volim Jersey.Ali kao sto sam kazala barem za to vreme sto zivimo ovde, dok mi propadaju sve te pare za rentu, bolje da dajem pare za nesto sto je moje.

rados
22.02.2014, 17:55
NOKI sve čestitke. Ovo je stvarno divna vest! Da provedete mnogo lepih godina u vašem domu. :)

Lepo je čitati kako emigranti ostvare svoje ciljeve.

noki
22.02.2014, 18:00
NOKI sve čestitke. Ovo je stvarno divna vest! Da provedete mnogo lepih godina u vašem domu. :)

Lepo je čitati kako emigranti ostvare svoje ciljeve.

Hvala Radose, svima zelim da budu uporni,i da im se ispuni sve sto zamisle

loreley
22.02.2014, 22:24
Noki, to su bas lepe vesti. Nek vam je sa srecom i da uzivate u vasoj kucici!

noki
23.02.2014, 00:48
Noki, to su bas lepe vesti. Nek vam je sa srecom i da uzivate u vasoj kucici!

Hvala puno na cestitkama i vama svima sve najbolje zelim ...

biljana oh
23.02.2014, 00:56
Noki,vi cestitam od se srce i vi posakuvam se najubavo vo vasiot nov dom!!!

RenatoS
23.02.2014, 09:43
Čitajući ovih nekoliko postova mora vam izmamit osmijeh na lice.
Noki Čestitam na kupnji kuće u tako kratkom roku.
VI živite američki san. Lijepo.

noki
23.02.2014, 20:00
Čitajući ovih nekoliko postova mora vam izmamit osmijeh na lice.
Noki Čestitam na kupnji kuće u tako kratkom roku.
VI živite američki san. Lijepo.

Ma imamo jos dosta da prodjemo dok stignemo mi taj americki san, ali mi je drago da smo uradili bar jedan korak blize.Veliki pozdrav i hvala na lepim recima.

noki
23.02.2014, 20:02
Noki,vi cestitam od se srce i vi posakuvam se najubavo vo vasiot nov dom!!!

Blagodaram od srce i vas vi posakuvam sve najdobro vo "noviot zivot" ovde.

macodlak
24.02.2014, 11:02
Čestitke i od mene! hmmm ti grantovi; može detaljnije pojašnjenje šta je to, kako funkcijoniše, gdje naći, kako se informisati, koji su uslovi i sl... pozZZZ

noki
24.02.2014, 13:48
Čestitke i od mene! hmmm ti grantovi; može detaljnije pojašnjenje šta je to, kako funkcijoniše, gdje naći, kako se informisati, koji su uslovi i sl... pozZZZ

Hvala na cestitkama. Ne znam dali smem da stavim ali evo stavicu zvanicni sajt za grantove u USA :
http://www.grants.gov/search-grants.html?fundingCategories%3DHO%7CHousing
Sta je grant?Grant su pare sto ih dobijes od drzave pod nekim uslovom,i ako ispunis uslov pare ostanu tebi,sto znaci ne treba da ih vratis drzavi.Na primer moj je bio do 50000 dolara za kupovinu kuce ,za porodice sto ne zaradjuju vise od 65000 godisnje za 4 clana.Kad su mi poslali pismo uslov je bio da uspem da nadjem kucu u roku od 90 dana,i da im posaljem potpisani dogovor.Jos jedan uslov je da nesmem da prodajem kucu bar 5 godina,i svake godine sto prodje oni ce mi odpisati 20% od tog granta(nije lose??)Vec je proslo kao tren 3 godine u malom stanu,pa proce i 5 u kuci.Posle toga pare su potpuno tvoje,mozes da prodas kucu i da ulozis pare u drugu kucu ili nesto drugo.

Salec
24.02.2014, 19:36
Noki, da li moras biti resident za taj grant? Mislim, ne znam kakav status mi sa dv lutrijom imamo kada dodjemo, mada vidim da si ti tu tek tri godine - pretpostavljam da jos niste dobili drzavljanstvo.

noki
24.02.2014, 20:07
Noki, da li moras biti resident za taj grant? Mislim, ne znam kakav status mi sa dv lutrijom imamo kada dodjemo, mada vidim da si ti tu tek tri godine - pretpostavljam da jos niste dobili drzavljanstvo.

Ne mora da budes resident,dovoljno je da imas green kartu. Mi smo jos prosle godine poceli proceduru za kupovinu kuce,i bili na dobrom putu,ali mi se suprug razboleo,pa nije radio skoro celu godinu.I eto ove godine smo sve poceli jovo nanovo,sa grantom ili bez bili reseni da kupimo kucu i imali srece da u tome i uspemo.

holmes
24.02.2014, 20:28
Cestitam na kupovini kuce i hvala za informacije koje si podijelila sa nama :)

hope
24.02.2014, 20:37
čestitam!!! svaka čast!!! samo napred!
kad pročitam ovako pozitivne vesti, i meni se dan popravi. :skviz:

noki
24.02.2014, 22:06
Cestitam na kupovini kuce i hvala za informacije koje si podijelila sa nama :)

Hvala na lepim cestitkama,svima zelim samo uspehe...

noki
24.02.2014, 22:12
Hvala i tebi Holmes, vama zelim da vas sto pre izvuku na lutriji.

chicagopn
25.02.2014, 05:13
Cestitam Noki uzdravlje da uzivate u njoj ti i tvoja familija.

Evo i ja da dodam da smo takodje kupili kucu closing je bio u utorak 18 feb
mogu vam reci da je stresno i naporno ali bitno da su na kraju svi srecni.
Mi smo ganjali kucu od 2012 pa sve do sad ,usao sam u mozda 100 koje apartmana koje taun hausa koje singl kuca nagledao se svega i svacega i kupili singl haus.
Neko me skoro pitao koliko sam dugo ovde pa evo ovde cu ujedno odgovoriti ja sam ovde od svoje 4 godine i ja sam dete povratnika moj roditelji se vratili iz amerike nakon 4 godine zajedno sa decom ali sam kasnije stalno bilo na ovoj relaciji posto su mi ovde baba i deda zvanicno sa familijom sam ovde 5 godina .

Bitno je gde trazite loan mnogo jer nisu svuda isti uslovi odprilike izgleda da 95% hoce da vas zavrnu za lovu a 5% banaka ili mirtgage iompanija su fer i korektni.

nasa kuca je sell by owner znaci licno mi je vlasnik prodao za 145k
inace da je bila na marketu ne bih imao sanse za te pare u Jefferson Parku tesko.Hvala mu

isli smo sa 10% down znaci dug nam je 130k interes 3.63 u pitanju je 7/1ARM sa taxom i insurancom sve je $877 mesecno sto je manje od moje rente.

rados
25.02.2014, 09:44
Kolko je moćno kad čitaš da su emigranti radili i zaradili i KUPILIII kuću u SAD! :book::grin:

Svaka čast i čestitam. Puno lepih trenutaka da proživite u njoj! :bravo::bravo::bravo:

noki
25.02.2014, 14:46
Cestitam Noki uzdravlje da uzivate u njoj ti i tvoja familija.

Evo i ja da dodam da smo takodje kupili kucu closing je bio u utorak 18 feb
mogu vam reci da je stresno i naporno ali bitno da su na kraju svi srecni.
Mi smo ganjali kucu od 2012 pa sve do sad ,usao sam u mozda 100 koje apartmana koje taun hausa koje singl kuca nagledao se svega i svacega i kupili singl haus.
Neko me skoro pitao koliko sam dugo ovde pa evo ovde cu ujedno odgovoriti ja sam ovde od svoje 4 godine i ja sam dete povratnika moj roditelji se vratili iz amerike nakon 4 godine zajedno sa decom ali sam kasnije stalno bilo na ovoj relaciji posto su mi ovde baba i deda zvanicno sa familijom sam ovde 5 godina .

Bitno je gde trazite loan mnogo jer nisu svuda isti uslovi odprilike izgleda da 95% hoce da vas zavrnu za lovu a 5% banaka ili mirtgage iompanija su fer i korektni.

nasa kuca je sell by owner znaci licno mi je vlasnik prodao za 145k
inace da je bila na marketu ne bih imao sanse za te pare u Jefferson Parku tesko.Hvala mu

isli smo sa 10% down znaci dug nam je 130k interes 3.63 u pitanju je 7/1ARM sa taxom i insurancom sve je $877 mesecno sto je manje od moje rente.

Puno lepih momenata u novom domu.
Da to je veoma vazna stvar koju treba evo ovde da pojasnimo citateljima.Trenutno nemam mnogo vremena ali u jednim od sledecih postova bi volela da iznesem neke od stvari sto sam ih ja iskusila za real estate agentom.Ljudi kao mi,cak i pravi ameri ali kupuju prvu kucu su dosta puta laka cilj za njihove pokvarene tehnike.Srecom ja uvek citam sve po nekoliko puta pre nego sto stavim svoj potpis bilo gde, a isto savetujem i svima vama koji pravite bilo kakav dogovor.

via
25.02.2014, 17:12
Pa noki i chicagopn čestitam vam od srca na ovom uspjehu. Kao što netko već reče, lijepo je čitati ovakve postove, dajete nadu da ništa nije nemoguće. Želim vam puno lijepih trenutaka u novom domu.

Bockyman
25.02.2014, 17:58
Честитке новим кућевласницима!!!

Замолио бих све упућене у процедуру куповине некретнина, када имају времена, aко желе да поделе са нама осталима, корак по корак, ако је могуће са што више детаља како траје тај процес и где највише обратити пажњу.

Драгане, $877 са свим могућим трошковима, каматом, порезом на имовину, или на ту цифру има још неких давања? Делује прилично приступачно... Кредит је на 30 година?

У сваком случају, у здрављу да уживате у својим кућама и што пре да их отплатите!

vuxanne
25.02.2014, 20:10
Cestitam Noki uzdravlje da uzivate u njoj ti i tvoja familija.

Evo i ja da dodam da smo takodje kupili kucu closing je bio u utorak 18 feb
mogu vam reci da je stresno i naporno ali bitno da su na kraju svi srecni.
Mi smo ganjali kucu od 2012 pa sve do sad ,usao sam u mozda 100 koje apartmana koje taun hausa koje singl kuca nagledao se svega i svacega i kupili singl haus.
Neko me skoro pitao koliko sam dugo ovde pa evo ovde cu ujedno odgovoriti ja sam ovde od svoje 4 godine i ja sam dete povratnika moj roditelji se vratili iz amerike nakon 4 godine zajedno sa decom ali sam kasnije stalno bilo na ovoj relaciji posto su mi ovde baba i deda zvanicno sa familijom sam ovde 5 godina .

Bitno je gde trazite loan mnogo jer nisu svuda isti uslovi odprilike izgleda da 95% hoce da vas zavrnu za lovu a 5% banaka ili mirtgage iompanija su fer i korektni.

nasa kuca je sell by owner znaci licno mi je vlasnik prodao za 145k
inace da je bila na marketu ne bih imao sanse za te pare u Jefferson Parku tesko.Hvala mu

isli smo sa 10% down znaci dug nam je 130k interes 3.63 u pitanju je 7/1ARM sa taxom i insurancom sve je $877 mesecno sto je manje od moje rente.

Nek vam je srecno useljenje. I da vam bila sto brza otplata i sve lepo na novoj lokaciji. To su super povoljne cene za kuce i tebi i noki. Samo treba biti uporan i strpljiv, nista navrat nanos.

chicagopn
26.02.2014, 13:05
hvala svima i uzdravlje svi tako ,neka je zdravlja samo bice svega...

evo ja cu da obrazlozim malo kako to ide ,pokusacu da ne komplikujem

prvo i najosnovnije je da imate 2 godine tax return odnosno da ste ziveli i radili u Americi min 2 godine i to na istom poslu ili poslove iz iste branshe i odradili taxu,znaci kupovina kuce osim za kes je nemoguca jer niko vam nece dati loan.

citao sam neko od clanova je kupio kucu ili stan za godinu dana ili godinu ipo ushta ja ne verujem ,mozda za kesh.

zasto traze 2 godine tax return ? jer oni na osnovu tih papira gledaju vas income njih se ne tice vasa poslednja 2-3 stejtmenta iz banke ili kopija ceka (kasnije DA)
znaci income se izvlaci na osnovu toga kolko ste platili taxu.

kad obracunaju koliki vam je income onda nastupa obracun debt to income ratio a to izgleda ovako primer:

mortgage za kucu ili stan ne sme da predje 33% od ukupnog mesecnog incoma a ceo debt to income nesme preci 45% to znaci da ako je vas mesecni income $5000 vi mozete odvojiti 33% od te sume za kucu sto je $1650 ,ali ako imate jos koji dug na kreditinim karticama koji placate $300 mesecno i imate odplatu auta $400 mesecno to je jos 14% od vaseg incoma sto znaci 33%+14%=47%
znaci prebacili ste dozvoljeni limit u ovom slucaju vi nemozete biti odobreni za $1650 mesecnu ratu za kucu,u ovom slucaju morate traziti jeftiniju kucu ili stan $1650 mesecno bi pokrili kucu odprilike od $250000 sa $5000 mesecnom taksom i osiguranjem uz 4.5% kamatom sa 10%ucesca to bi bilo na 30 godina sa fixnom kamatom.

druga varijanta koju trenutno drzava finansira je FHA loan on vam dozvoljava da vas debt to income ide do 50% i imate mogucnost ako ste prvi put kupac kuce da idete sa 3.5% ucesca sto bi za kucu od $250000 bilo samo $8750 ali za svaki FHA loan kuca mora da bude u tip top stanju i odobrena za FHA loan.

Na svaki dobijeni loan imate da placate PMI (private mortgage insurance) to je osiguranje na novac koji ste pozajmili od banke a koje vi placate:wtf:
PMI se odredjuje na osnovu vaseg kredit scora koliki ce biti odprilike na 250K loan sa excellent kredit score PMI je oko$200.

ako ste dobili recimo kucu i mesecna rata vam je $1650 mozete slobodno placati vise od te sume ali ne manje,ako vam je loan na 30 godina mozete ga ako ste u mogucnosti odplatiti za 10 godina ili ako dobijete na lutriji mozete odmah odplatiti kucu bez ikakvih penala,hocu da kaze da niste obavezni da placate 30 godina.

Salec
26.02.2014, 14:51
A da li se racuna income kao pojedinca ili moze da se racuna porodicni income?

noki
26.02.2014, 16:10
hvala svima i uzdravlje svi tako ,neka je zdravlja samo bice svega...

evo ja cu da obrazlozim malo kako to ide ,pokusacu da ne komplikujem

prvo i najosnovnije je da imate 2 godine tax return odnosno da ste ziveli i radili u Americi min 2 godine i to na istom poslu ili poslove iz iste branshe i odradili taxu,znaci kupovina kuce osim za kes je nemoguca jer niko vam nece dati loan.

citao sam neko od clanova je kupio kucu ili stan za godinu dana ili godinu ipo ushta ja ne verujem ,mozda za kesh.

zasto traze 2 godine tax return ? jer oni na osnovu tih papira gledaju vas income njih se ne tice vasa poslednja 2-3 stejtmenta iz banke ili kopija ceka (kasnije DA)
znaci income se izvlaci na osnovu toga kolko ste platili taxu.

kad obracunaju koliki vam je income onda nastupa obracun debt to income ratio a to izgleda ovako primer:

mortgage za kucu ili stan ne sme da predje 33% od ukupnog mesecnog incoma a ceo debt to income nesme preci 45% to znaci da ako je vas mesecni income $5000 vi mozete odvojiti 33% od te sume za kucu sto je $1650 ,ali ako imate jos koji dug na kreditinim karticama koji placate $300 mesecno i imate odplatu auta $400 mesecno to je jos 14% od vaseg incoma sto znaci 33%+14%=47%
znaci prebacili ste dozvoljeni limit u ovom slucaju vi nemozete biti odobreni za $1650 mesecnu ratu za kucu,u ovom slucaju morate traziti jeftiniju kucu ili stan $1650 mesecno bi pokrili kucu odprilike od $250000 sa $5000 mesecnom taksom i osiguranjem uz 4.5% kamatom sa 10%ucesca to bi bilo na 30 godina sa fixnom kamatom.

druga varijanta koju trenutno drzava finansira je FHA loan on vam dozvoljava da vas debt to income ide do 50% i imate mogucnost ako ste prvi put kupac kuce da idete sa 3.5% ucesca sto bi za kucu od $250000 bilo samo $8750 ali za svaki FHA loan kuca mora da bude u tip top stanju i odobrena za FHA loan.

Na svaki dobijeni loan imate da placate PMI (private mortgage insurance) to je osiguranje na novac koji ste pozajmili od banke a koje vi placate:wtf:
PMI se odredjuje na osnovu vaseg kredit scora koliki ce biti odprilike na 250K loan sa excellent kredit score PMI je oko$200.

ako ste dobili recimo kucu i mesecna rata vam je $1650 mozete slobodno placati vise od te sume ali ne manje,ako vam je loan na 30 godina mozete ga ako ste u mogucnosti odplatiti za 10 godina ili ako dobijete na lutriji mozete odmah odplatiti kucu bez ikakvih penala,hocu da kaze da niste obavezni da placate 30 godina.

Moram da dodam da PMI se placa ako dajes manje od 20 procenta downpayment-a.To je osiguranje na kredit i kad dostignes odredjeni procenat vracenog kredita to ti ukidaju sa rate.Isto tako neke banke nemaju PMI. Na primer Wells Fargo je meni dao kredit bez PMI.
Sto se tice predvremenog placanja kredita i to zavisi kako ti je formulirano u dogovoru. Neke banke imaju odredjene uslove kad je u pitanju predvremeno otplacivanje i mogu da ti naplate izvesnu kaznu.

noki
26.02.2014, 16:13
A da li se racuna income kao pojedinca ili moze da se racuna porodicni income?

Ako kupujes sam i ti si jedina osoba sto ce biti na dogovoru,onda si ti jedina osoba koju proveravaju.Ako kupujete zajednicki normalno je da ce da uracunaju zajednicka primanja i odbitke,kao i kredit score za oboje i sl.

zvercica
26.02.2014, 17:49
Cestitke Dragane i Noki :1081::1081::1081:. To je stvarno divno. Zelim vam puno srece u novim domovima.

Koliko vidim, kod vas su kuce dosta jeftinije nego u Seattle. Ovde se tesko moze naci nesto pristojno ispod 250k. I ovde su kuce dosta manje nego u ostatku USA, recimo 3bd ide se uglavnom prostire na 1200 sqf.

U svakom slucaju nek je vama srecno!

chicagopn
26.02.2014, 19:47
Moram da dodam da PMI se placa ako dajes manje od 20 procenta downpayment-a.To je osiguranje na kredit i kad dostignes odredjeni procenat vracenog kredita to ti ukidaju sa rate.Isto tako neke banke nemaju PMI. Na primer Wells Fargo je meni dao kredit bez PMI.
Sto se tice predvremenog placanja kredita i to zavisi kako ti je formulirano u dogovoru. Neke banke imaju odredjene uslove kad je u pitanju predvremeno otplacivanje i mogu da ti naplate izvesnu kaznu.


upravo tako, i jos da ispravim sebe nije svaki loan sa PMI recimo 5/1ARM ili 7/1ARM ne podlezu placanju PMI .

Ja takodje nemam PMI, jer moj loan je 7/1ARM sto znaci da je sve u stanju mirovanja za 7 godina ,nakon 7 godina moram da odradimo svu papirologiju ponovo ko pri kupovini i tada vise moj interes rate ili kamatna stopa nece biti 3.63% nego ce biti kolika je trrenutna na trzistu ,moze biti manja a moze biti i veca u mom slucaju ne moze biti veca od 9%.
ali ja planiram da za 7 godina podignem cenu na kucu, da sredim podrum stavim jos jedno kupatilo ,family room i office posto je basement bas visok i da napravim garazu u tom slucaju bih dodao vrednost za nekih 60K onda bih izbegao iznenadjenja .

PMI je po meni klasicna legalna prevara pazi CHASE banka ti daje loan od 150K i CHASE banka ti osigurava loan i naplacuje PMI za njihove pare sto su ti dali.
Pre ove banke koja mi je dala loan isao sam preko neke mortgage kompanije za prvu kucu koju nismo dobili, kod njih recimo lik mi kaze PMI mozes da platis odmah pre closinga a kostace te uze lepo digitron i izracuna $2800 ili da placam svaki mesec po $88

noki
26.02.2014, 20:36
Moram samo da te podsetim da treba da pazis da sve sto renoviras bude po Township kodu. Ali vec ti to verovatno znas posto si proso niz celu proceduru. I mi planiramo sa suprugom da vecinom poslova radimo sami,ali normalno ako nemas odobrenje opstine i ako nije po kodu kad krenes da prodas kucu,neces moci da je prodas sve dok ne popravis i namestis sve po njihovom kodu.

vuxanne
27.02.2014, 05:49
mortgage za kucu ili stan ne sme da predje 33% od ukupnog mesecnog incoma a ceo debt to income nesme preci 45% to znaci da ako je vas mesecni income $5000 vi mozete odvojiti 33% od te sume za kucu sto je $1650 ,ali ako imate jos koji dug na kreditinim karticama koji placate $300 mesecno i imate odplatu auta $400 mesecno to je jos 14% od vaseg incoma sto znaci 33%+14%=47%
znaci prebacili ste dozvoljeni limit u ovom slucaju vi nemozete biti odobreni za $1650 mesecnu ratu za kucu,u ovom slucaju morate traziti jeftiniju kucu ili stan $1650 mesecno bi pokrili kucu odprilike od $250000 sa $5000 mesecnom taksom i osiguranjem uz 4.5% kamatom sa 10%ucesca to bi bilo na 30 godina sa fixnom kamatom.

Sad ja imam jedno glupo pitanje, jel to 5000 dolara bruto ili neto? Npr. jel gledaju jel ti 5000 pre svega sto ti odbiju ili koliko dobijas kesha u ruke?

vuxanne
27.02.2014, 05:54
mortgage za kucu ili stan ne sme da predje 33% od ukupnog mesecnog incoma a ceo debt to income nesme preci 45% to znaci da ako je vas mesecni income $5000 vi mozete odvojiti 33% od te sume za kucu sto je $1650 ,ali ako imate jos koji dug na kreditinim karticama koji placate $300 mesecno i imate odplatu auta $400 mesecno to je jos 14% od vaseg incoma sto znaci 33%+14%=47%
znaci prebacili ste dozvoljeni limit u ovom slucaju vi nemozete biti odobreni za $1650 mesecnu ratu za kucu,u ovom slucaju morate traziti jeftiniju kucu ili stan $1650 mesecno bi pokrili kucu odprilike od $250000 sa $5000 mesecnom taksom i osiguranjem uz 4.5% kamatom sa 10%ucesca to bi bilo na 30 godina sa fixnom kamatom.

Ako sam dobro razumela ta kuca od "250 000 dolara" na kraju u stvari ispadne kuca od 1650*12*30 = 594 000 dolara?

noki
27.02.2014, 13:17
Neznam na sta chichagopn misli "5000 mesecno taksa".U Jersiju su jedne od najvecih real estate taksa i uopste jedna od states sa najvisim taksama uopste.Taksa na nekretnine za kucu se krece od 4000 do 12000(godisnje) za jednu single house sa recimo od 3 do 5 spavacih soba.Tu taksu produzis da placas drzavi cak i kad isplatis ceo dug za kucu.Na primer moja drugarica isplatila kucu i sad placa 6800 dolara godisnje takse.Njih mozes da platis jednom godinje ili rate svaki mesec.
Sto se tice kamate,u zavisnosti koliku kamatu placas,tako ti dodje da za kucu od 160 hiljada ako placam normalnim tempom na kraju 30 godina ispadne da cu da platim 260000.Neko ce za kucu od 200 hiljada da plati 370000,sve u zavisnosti kolku kamatu treba da placas banci.
Sto se tice kesa,vecinom banki ti ne daju kesh.Ceo taj proces kupovine ukljuci Real Estate Agent-a(kog moras da imas ako hoces da kupis kucu koja se prodaje preko agencije inace prodavac nece da te pusti unutra da vidis kucu),pa advokat(tvoj i prodavacev),esqrow(posredioc),Appraisal agent (covek iz banke sto procenjuje vrednost kuce(da bi utvrdili dali vredi za tu kucu da ti daju toliko para).Tako sto te pare odu iz ruke na ruku a da ih i nevidis.Jedine pare sto ces ih videti su te sto treba da izvadis iz svoga dzepa(da platis advokata,appraisal agenta,inspektora,CO i fire certificates)

I da dodam da vam nije zbunjujuce jedna mesecna rata za kucu se sastoji od:
000- glavnica za kucu(principal)+kamata(interest)
000- taksa za nekretninu
000- osiguranje za kucu
000- PMI(ne placaju ga svi)
jos neki moguci trosaci:
ako zivis u mestu gde su moguce poplave pa treba da platis flood(osiguranje protiv poplave), djubrarina(vise puta uracunata u taksama za nekretnine) i ako kupis town house treba da platis 200-300 dolara mesecno za odrzavanje.

rados
27.02.2014, 14:50
Ovo nije ni malo jednostavno... Šta sve ima da se gleda i pazi oko kupovine i plus posle svi ti trošovi. Svaka vam čast što ste na kraj uspeli.

noki
27.02.2014, 15:20
Ovo nije ni malo jednostavno... Šta sve ima da se gleda i pazi oko kupovine i plus posle svi ti trošovi. Svaka vam čast što ste na kraj uspeli.

Nekad mislim da oni tako to sve iskomplikuju da bi sto vise ljudi imali radno mesto.Da je komplikovano jeste i da ti kazem pravo prezasitila sam se od kojekakvih pravila i propisa.
Ali znas kako ono ide sve ima svojih dobrih i losih strana.Kad placas rentu odose ti pare u vodu, ali je dobro sto mozes lakse da napustis stan i preselis se nego kad imas kucu.Isto kad se nesto pokvari u stanu zovnes nadzornika i oni srede sve ne boli tebe glava.Sa druge strane kad imas kucu cela odgovornost pada na tebe,ali ti niko ne lupa na zid i vrata kad ti dodju gosti na sedenku i malo se podnapijete.Deca mogu da izadju u dvoriste dok ja pravim rucak a u stanu moram da sam sa njima napolju.
Isto tako dobra strana posedovanja kuce je kad radis tax return.Takse sto ih placas na kucu se odpisuju kao i odredjene stvari sto uradis na kuci(na primer promenis prozore da bi imao bolju izolaciju ili promenis grejanje sa gasa na energy star pumpu).
Sve je stvar licnog misljenja.Evo licno za mene je najveci faktor bio da hocu da vidim decu kako mi igraju u dvoristu, pa i ja kad dodjem sa posla da izadjem na trem i pijem moju kaficu jer me zivljenje u stanu gusi,ceo moj zivot sam zivela u velikoj kuci sa ogromnim dvoristem i nemogu drugacije "za sebe" da zamislim normalni zivot.Ali kao sto sam spomenula to je za mene.Ima ljudi sto kupuju iz drugih razloga : rentaju kucu,poprave i preprodaju i sl.
Proces je prilicno dugacak pogotovo ako nemas gotovine vec cekas na banku, ali ako vam je to zelja onda nemojte da odustanete lako,budite strpljivi i sve ce da bude OK.

rados
27.02.2014, 18:36
NOKI u potpunosti te razumem, jer i ja živim u kući i ne bi mogao sebe da zamislim u stanu. Pre svega zbog dvorišta a naravno i komforta.

Bitno je da ste ostarili svoj cilj, prelazak iz stana u svoju kuću :)

ivkodrg
27.02.2014, 19:35
Jedno (ne)obicno pitanje..........
Kupi se kuca na 30 god., mesecno se placa ( ukljucujuci sve ) recimo oko 1200 dolara.............Zivi se u toj kuci npr. 10 godina........... Vrednost kuce ostane potpuno ista na trzistu.....
Kakva bi bila situacija kad bi se prodavala ? Da li je neko imao ovakva iskustva ili pravio racunicu ? Da li bi se imao neki povrat novca i otprilike koliki ?????
Pitanje je vezano za prednosti i mane kupovine i rentiranja.....

noki
27.02.2014, 20:27
Jedno (ne)obicno pitanje..........
Kupi se kuca na 30 god., mesecno se placa ( ukljucujuci sve ) recimo oko 1200 dolara.............Zivi se u toj kuci npr. 10 godina........... Vrednost kuce ostane potpuno ista na trzistu.....
Kakva bi bila situacija kad bi se prodavala ? Da li je neko imao ovakva iskustva ili pravio racunicu ? Da li bi se imao neki povrat novca i otprilike koliki ?????
Pitanje je vezano za prednosti i mane kupovine i rentiranja.....

Vecinom krediti su napravljeni da prvih godina vise para ode na kamatu nego na glavnicu tako da prvih godina ako sve zajedno(kamata,glavnica,takse) kosta 10000-grubo izracunato samo oko 2-3000 ce biti na glavnicu.Tako da sto pre prodas kucu a ostane joj ista vrednost manje si u dobitku.Ovde ljudi,pogotovo Amerikanci ne gledaju na stvari kao mi-t.j. ne mora sve uvek da ti donese profit.Oni na kucu gledaju kao na lagodnost sto vole da je imaju i cesto puta se presele i cak budu i u gubitku.Da se ne bi desilo to ti gledas da odrzavas kucu,ako mozes i da dodas i promenis nesto i tako joj poveceas vrednost,(na primer ako kuca ima jedno kupatilo ti dodas jos jedno i skoci ti vrednost kuce) Sad kad sam trazila po oglasima kuce sto zelim da ih vidim,primetila sam da ako pogledas kad je kuca zadnji put prodata primetices da skoro sve kuce menjaju vlasnike u periodu od 5 do 7 godina.Na primer ovu kucu sto smo kupili mi ovde zovu starter home(to podrazumeva manju ili srednju kucu koja obicno ima stvari koje su vec demode ili trebaju renoviranje.)
Sta se desi na primer zivimo mi u toj kuci od 5 do 7 godina,resimo da nam treba veca kuca ,stavimo ovu na prodaju(pare od glavnice sto smo je placali ulozimo i kupimo novu kucu-recimo vec renoviranu i sa 4 spavacih soba ).Tako ti ispadne da recimo posle 7 godina ti platio 30 000 dolara od kredita za kucu sto je kostala 170 000 dolara,i za isto toliko prodajes tvoju kucu-te pare su sad tvoje i ulozis i u novu kucu sto kosta 200 000 dolara,ako ulozis svih 30 000 dolara i trazis novi kredit na 170 000 izadje ti (oped grubo izracunato,posto sve zavisi od trenutne kamate i uslova u banci)da placas istu mesecnu ratu kao do tada a dobijes vecu kucu.


I da posto je tvoje pitanje bilo prednosti i mane izmedju rentiranja i kupovine, kao sto sam spomenula i ranije,takse na kucu se odbijaju kad radis obracun za tax return, isto kao i stvari koje menjas u kuci a vezane za stednju energije,struje,gasa i sl.

ivkodrg
27.02.2014, 22:02
mislio sam vise u smislu ako bi se neko odlucio za povratak....da li bi mogao racunati na neki iznos posle prodaje.......

noki
27.02.2014, 22:15
mislio sam vise u smislu ako bi se neko odlucio za povratak....da li bi mogao racunati na neki iznos posle prodaje.......

Pa ko sto sam kazala kredit obicno ide prve godine ako placas ko sto si naveo 1200 dolara mesecno to je 14 400 dolara godisnje,od tih ce negde prve godine od zavisnosti uslova pod kojim si skljucio dogovor da bude prve godine 12 000 dolara za kojesta ukljuceno u kredit a 2000 dolara u glavnicu,druge godine 11 500 na primer za dadzbine 3000 za glavnicu i tako recimo ako zivis u toj kuci 10 godina tebi se skupi 20 000 dolara glavnice,ti prodas kucu za iste pare kao sto si je kupio i ako mislis da se vratis u domovinu te pare(tih 20 000dolara) su tvoje,samo treba da vodis racuna da ovde verovatno ima da ti oporeze te pare ili ce trebati da se plati neka suma da bi ti mogo da podignes celu tu sumu

chicagopn
28.02.2014, 03:25
mislio sam vise u smislu ako bi se neko odlucio za povratak....da li bi mogao racunati na neki iznos posle prodaje.......

Da ispravim prvo sebe mislio sa na 5000$ taxu na godisnjem nivou

Ivkodrg kapiram te sta hoces da kazes.... ako kupis kucu
za 150000 i placas je 10 godina prodas je za istu cifru banka ce uzeti svoj deo ti ces odprilike uzeti 30- 40000 kesha dok ako placas stan 10 godina i kad izadjes nemas nista sta hocu da kazem na kraju krajeva ziveo si, spavao ,grejao i hladio free sve to bi u nekom stanu platio i nikad te pare ne bi video.

Sto rece noki mi smo se vodili istom ideologijom da zivimo u nasoj kuci ,dete da se komotno poigra ,da mogu gosti da nam dodju i zajedno uzivamo u roshtiljanju u back yardi,da mogu sa zenom jutarnju kaficu popiti opusteno i slusati muzikicu i na kraju krajeva da kad vec placam da placam nesto svoje.

Dzordz
28.02.2014, 07:10
Neko je pitao za kupovinu ili rentiranje pa evo linka http://www.nytimes.com/interactive/business/buy-rent-calculator.html

U principu svaka nekretnina koja prelazi 100 renti je diskutabilne vrednosti ispod 70 renti je ok a izmedju treba razmisljati.

vuxanne
28.02.2014, 17:29
Neko je pitao za kupovinu ili rentiranje pa evo linka http://www.nytimes.com/interactive/business/buy-rent-calculator.html

U principu svaka nekretnina koja prelazi 100 renti je diskutabilne vrednosti ispod 70 renti je ok a izmedju treba razmisljati.

E ovo je dobro, to su mi pre dali prijatelji ali sam totalno zaboravila. Tu je lepo napravljeno da se proceni...

Meni kaze: If you stay in your home for 6 years, renting is better. It will cost you $46,946 less than buying, an average savings of $7,824 each year. Tako da...

Dzordz
01.03.2014, 10:25
USoA ima mnogo mnogo bolji odnos za kupovinu u poredjenju sa rentom nego Evropa. :( Jos kad se uracunaju cene po kvadratu u npr. Teksasu i prosecna plata dodje mi da placem :)

rados
01.03.2014, 17:51
USoA ima mnogo mnogo bolji odnos za kupovinu u poredjenju sa rentom nego Evropa. :( Jos kad se uracunaju cene po kvadratu u npr. Teksasu i prosecna plata dodje mi da placem :)

Šta si hteo time da kažeš? Velike plate a cena kvadrata mala? :)

P.S.

16 000 policajaca juri Džordža ulicama grada Čikaga? :grin:

Dzordz
02.03.2014, 13:14
Pa da recimo u poredjenju sa Pragom, Teksas ima (bar) 50% vece plate za moju struku a 50% jeftiniji kvadrat.

P.S. Upravo taj, lepo je sresti jos jednog fan-a R-III

macodlak
03.03.2014, 08:12
Neko je pitao za kupovinu ili rentiranje pa evo linka http://www.nytimes.com/interactive/business/buy-rent-calculator.html

U principu svaka nekretnina koja prelazi 100 renti je diskutabilne vrednosti ispod 70 renti je ok a izmedju treba razmisljati.

Mogu li zamoliti za pojašnjenje stavki, ovih pet sa leve strane i ove dve iznad???

Dzordz
03.03.2014, 08:19
Gore su:
Porast cene kuce na godisnjem nivou
Porast cene rentiranja na godisnjem nivou

Levo:
Mesecna renta
Ukupna cena kuce/stana
Ucesce u kreditu
Kamata
Godisnji porez (% vrednosti nekretnine)

U advanced settings ima jos kojesta da se podesi. Postoji na jednom drugom forumu jako jako dugacka tema po pitanju kupovanja i rentanja i iako je okrenuta trzistu u Srbiji ista pravila vaze na svakom trzistu po pitanju procene ukupnih troskova i poredjenja pa ako se admini slazu mozemo dodati link?

Na primer pri racunanju troskova odrzavanja sto u kalkulatoru postoji oko 0.5% vrednosti kuce.

dreamerns
07.03.2014, 17:08
Neko je pitao za kupovinu ili rentiranje pa evo linka http://www.nytimes.com/interactive/business/buy-rent-calculator.html

U principu svaka nekretnina koja prelazi 100 renti je diskutabilne vrednosti ispod 70 renti je ok a izmedju treba razmisljati.

Interesantno, stan u kojem ja zivim kosta 300 renti :-)

Stojke
10.03.2014, 01:03
Veoma zanimljiva tema...a moze li meni neko reci koliko kostaju nekretnine van grada,koliko vidim U USA su nekretnine veoma skupe s obzirom da je kuca u kojoj zivim placena 6k eura (u selu je)

MagedonMM
13.07.2014, 23:48
Ljudi ovo starno "glupo "pitanje, i mozda nije tema ali moram da se osiguram,dali 1sqft=0,09m2, jer kad gledam ove sajtove (prTrulia i sl) ne uklapaju mi se brojke , i kag gledas neke kuce po mojom analizi :-D izlazi da je kuca 30m2 :$
Pozdrav

RBSMC
14.07.2014, 07:40
1 ft = 0.305m pa je
1 sqft = 0.093m2
Kad na brzinu pretvaram ja jednostavno podelim sa deset.

MagedonMM
14.07.2014, 11:55
1 ft = 0.305m pa je
1 sqft = 0.093m2
Kad na brzinu pretvaram ja jednostavno podelim sa deset.

@RBSMC
I ja tako otprilike sam tako racubao 1/10 I dobijem za mene laksu sliku,
ali niako ne mogu da svatim da jedna kuca moze da ima recimo 400sqft , to bi bilo 43m2 - a na slici ne izgleda bas tako , ok kako I da je bitno je da smo sigurni oko sqft :)

Hvala jos jednom

wakalu
25.07.2015, 21:41
Pozdrav svima,pošto je ova tema malo zastarjela evo malo da je osvježim,imam nekoliko pitanja pošto ih nigdje na forumu nisam mogao naći.Malo sam pregledavao po nekim stranicama nekretnine,većinom kuće sa okućnicom,išao sam pretraživati ove najjeftinije,i znao sam nailaziti na mnoge kuće koje se prodaju po nekoliko tisuća dolara,kad sam pregledavao neke kuće za tu cijenu nisu nimalo loše,jako lijepo su uređene.Sad da li zna tko od koji su razlozi za tako niske cijene,da li su to možda banke prethodnim stanovnicima ovrhe radili ili nešto drugo...pa evo ako netko zna volio bi da čujem.

IgorMAD
25.07.2015, 23:43
Verovatno je kraj grada izuzetno bezbedan i lep :D

Magelan
26.07.2015, 00:05
Pozdrav svima,pošto je ova tema malo zastarjela evo malo da je osvježim,imam nekoliko pitanja pošto ih nigdje na forumu nisam mogao naći.Malo sam pregledavao po nekim stranicama nekretnine,većinom kuće sa okućnicom,išao sam pretraživati ove najjeftinije,i znao sam nailaziti na mnoge kuće koje se prodaju po nekoliko tisuća dolara,kad sam pregledavao neke kuće za tu cijenu nisu nimalo loše,jako lijepo su uređene.Sad da li zna tko od koji su razlozi za tako niske cijene,da li su to možda banke prethodnim stanovnicima ovrhe radili ili nešto drugo...pa evo ako netko zna volio bi da čujem.

Prvo proveri ZIP code u kom se nekretnina nalazi - prosek prihoda, stopa kriminala, kvalitet skola, rasni i etnicki sastav...

Kao sto Igor rece, to za par hiljada ti je nalickana nekretnina u nekoj teskoj getovini...

wakalu
26.07.2015, 13:03
Prvo proveri ZIP code u kom se nekretnina nalazi - prosek prihoda, stopa kriminala, kvalitet skola, rasni i etnicki sastav...

Kao sto Igor rece, to za par hiljada ti je nalickana nekretnina u nekoj teskoj getovini...

Znaš li možda neke stranice na kojima bih to mogao provjeriti a da imaju točne podatke?

johnywalker
26.07.2015, 13:15
Www.trulia.com ima dobre statistike i te stvari
A zip code ti je postanski broj.

wakalu
26.07.2015, 23:40
Hvala johnywalker.Što se tiče statistike za neke lokacije gdje sam gledao nekretnine one nisu ni tako loše,neke lokacije na kojima se nalaze nekretnine su dost i sigurnei nisu neke zabiti,najviše sam gledao stopu kriminala i pljački,na sajtu se sve zeleni više manje :grin: samo ni dalje mi nije jasno koji bi razlog mogao biti tako niskih cijena za neke nekretnine? evo stavit ću link za neke koje sam našao:

http://www.zillow.com/homes/for_sale/New-Orleans-LA/house,condo,apartment_duplex,townhouse_type/2119241338_zpid/19594_rid/100-5000_price/0-19_mp/29.998354,-90.015536,29.914025,-90.183077_rect/12_zm/

http://www.zillow.com/homes/for_sale/house,condo,apartment_duplex,townhouse_type/2101608691_zpid/100-5000_price/0-19_mp/29.952703,-90.090144,29.931618,-90.13203_rect/14_zm/

johnywalker
27.07.2015, 00:33
Ne znam stvarno ni ja. To bi ti morao objasniti neko ko je vec kupovao kucu i/ili se razumije oko toga. Ali izgleda cudno odnosno nesto izgleda nije cista posla :)

wakalu
27.07.2015, 02:37
Ne znam stvarno ni ja. To bi ti morao objasniti neko ko je vec kupovao kucu i/ili se razumije oko toga. Ali izgleda cudno odnosno nesto izgleda nije cista posla :)

Ja mislim da su to kuće koje su pod hipotekom i ovrhom pa banka potražuje novac,to mi jedino pada na pamet,ali neznam,možda i nije to. Vidio sam da ima još takvih nekretnina po New Orleansu,ne puno ali ih ima,čak i po ostalim saveznim državama.

landlord
28.07.2015, 20:41
Kad su stavljali oglas pogrijesili su kategoriju. Mislim da su ove kuce for rent, a ne for sale.

wakalu
28.07.2015, 21:34
Kad su stavljali oglas pogrijesili su kategoriju. Mislim da su ove kuce for rent, a ne for sale.

Možda i to,ali ne vjerujem,zato jer ako su pogriješili,sigurno su pogriješili nekoliko kuća,ali da su pogriješili preko nekoliko stotina kuća nevjerujem. Takvih ima evo recimo u Phoenixu preko 50 do 5,000 $ a za ostale savezne države da ne pričam,pretraži malo po državama pa češ vidjeti. Slao sam im e-mail da ih pitam što se tu zaista događa jer zaista bih želio znati ali još mi ništ ne odgovaraju.

Aura
29.07.2015, 03:20
Cin se da jesu na prodaju, ali ta cijena od 1,900 je kao mjesecna rata za otplatu, dok cijelokupni iznos kuce je 169 hiljada sto je sasvim pristojna cijena :==D:

wakalu
29.07.2015, 11:07
Cin se da jesu na prodaju, ali ta cijena od 1,900 je kao mjesecna rata za otplatu, dok cijelokupni iznos kuce je 169 hiljada sto je sasvim pristojna cijena :==D:

Misliš tamo gdje piše 'Zestimate'? to je kao neka njihova procjena kuće koliko bi mogla vrijediti.Vidio sam da kod tih malih cijena ima dolje u ponudi i ako želiš plaćati kreditom,recimo kod te nekretnine gdje joj piše cijena 1900 automatski izračuna mjesečnu ratu od 76$ sa porezom,osiguranjem itd a sama glavnica sa kamatama 7 $ i to na 30 godina :lool:. Gledao sam i ostale,kod nekih nema cjelokupni iznos kuće,samo for sale i ta sitna cijena,a pod Zestimate detaljima piše procjena za najam i izračun plaćanjem kreditom za for sale cijenu,evo primjer:

http://www.zillow.com/homes/for_sale/Phoenix-AZ/2101827086_zpid/40326_rid/100-5000_price/0-19_mp/33.929687,-111.454239,33.281175,-112.794571_rect/9_zm/1_fr/

http://www.zillow.com/homes/for_sale/Los-Angeles-CA/2112234302_zpid/12447_rid/100-5000_price/0-19_mp/34.343436,-117.741166,33.698065,-119.081498_rect/9_zm/1_fr/

http://www.zillow.com/homes/for_sale/NJ/83039066_zpid/40_rid/100-5000_price/0-19_mp/42.496402,-69.362183,37.735969,-80.084839_rect/6_zm/1_fr/

Magelan
29.07.2015, 12:28
Kao sto rece landlord, po svoj prilici je omaska u kategoriji - to su cene za rent.

U suprotnom bismo svi ovde imali po nekoliko nekretnina :)

noki
29.07.2015, 13:59
Ja i suprug kupili kucu prosle godine. To sto vidis je mesecna rata. Kao sto vidim, mesecna rata je 1,900 dolara,a vrednost kuca je 169,000, pa 220,000 i sl. Sa time sto u mesecnu rata ne stalno je uracunato sve,nego samo glavnica i kamata. Osim toga na kucu ti treba da platis osiguranje(obicno na godisnjem nivou) i da platis taksu(koja varira od opstine do opstine ide oko 5,6, 7000 dolara i sl, ).Mislim da sam objasnila u jednom drugom postu kako to ide:

Glavnica na pr. 900 dolara
Kamata na pr. 600 dolara
Mortgage Ins. 100 dolara
House Ins. 100 dolara
Opstinska Taksa 600 dolara
------------------------------
Mesecna rata 2300 dolara


Ovo je samo kao primer kako ti dodje kad sve ubacis u cenu, a to sto oni stave obicno je samo glavnica sa kamatom,pa ovo drugo sa liste treba da dodas.

Posle kad krenes da kupis kucu oni procesljaju sve, tvoj kreditni skor,duzina staza u firmi(obicno traze oko 2 godine u istoj firmi), kolika ti je plata i prema tome prave proracun koliko kredita mogu da ti daju i sl.

Malo je drugacije kad kupujes kucu za gotovinu

LJ75
26.02.2018, 01:18
Ima li neko da je u skorije vrijeme prolazio kroz proces kupovine kuće?

Naša situacija je da smo stigli u USA prije 6 mjeseci, i supruga i ja radimo OK poslove sa OK primanjima, i plaćamo stan popriličan iznos. Meni se danas pojavio i kreditni 'score' koji je skroz OK, iskreno veći nego što sam očekivao. Ništa specijalno nisam radio - imam secured kreditnu karticu koju plaćam na vrijeme, novo auto koje redovno odplaćujem (a za koje mi je brat žirant), i tako.

Par puta je spominjano da je potrebno da protekne određeni period (2 godine) prije nego se aplicira za kredit, ali da li ima i drugačijih iskustava?

Kakva su vam iskustva sa bankama, kreditnim unijama i sl? Moja firma ima svoju, ali radim tek 2 mjeseca, pa sam skeptičan da će mi odobriti ovako rano.

Šta je sa ovim programima subvenciranim od strane vlade - da li je neko dobio kredit tim putem?

I na kraju, donekle nevezano za temu, šta mislite o ekonomiji sada (Feb 2018). Ako neko ima 'insider info', šta se priča? Nedavno sam slušao emisiju na radiju na temu da li su tržišta dionica i nekretnina prenapuhana, pa je bilo različitih mišljenja. Od toga da nas jako malo dijeli od slijedeće ekonomske krize, i pada cijena nekretnina, do onih da će rast da se nastavi, jer se u međuvremenu dosta toga promijenilo - od regulative, do samih banaka i ostalih institucija koji su dosta pametniji nego prošli put.

chicagopn
26.02.2018, 09:54
jedina druga opcija je da platis kucu kesom
racunaj kolko si finansiski sposoban to se zove debt to income za kucu ne smes da se zaduzis preko 30% od tvog ukupnog primanja ili ti 43% na ukupan debt sto znaci imas primanja 5000 mesecno 30% od toga je $1500.
Nista ne mozes da uradis bez 2 godine taxe na uvid, to je prvo i osnovno pravilo jedino tako mogu da ti vide kreditnu sposobnost ,takodje posao od 2 meseca je nista ,nego imas sad 2 godine da skupljas lovu za down payment i closing cost a 2 godine prodju ovde neces ni osetiti nema potrebe za zurbu market je vec skup cene ce biti mozda nekih 5-10% vece kroz 2 godine ,vodi racuna da kad radis taksu imas dobar income bar za ove 2 godine koje ce ti banka traziti

Svenson
26.02.2018, 19:33
Ima li neko da je u skorije vrijeme prolazio kroz proces kupovine kuće?

Naša situacija je da smo stigli u USA prije 6 mjeseci, i supruga i ja radimo OK poslove sa OK primanjima, i plaćamo stan popriličan iznos. Meni se danas pojavio i kreditni 'score' koji je skroz OK, iskreno veći nego što sam očekivao. Ništa specijalno nisam radio - imam secured kreditnu karticu koju plaćam na vrijeme, novo auto koje redovno odplaćujem (a za koje mi je brat žirant), i tako.

Par puta je spominjano da je potrebno da protekne određeni period (2 godine) prije nego se aplicira za kredit, ali da li ima i drugačijih iskustava?

Kakva su vam iskustva sa bankama, kreditnim unijama i sl? Moja firma ima svoju, ali radim tek 2 mjeseca, pa sam skeptičan da će mi odobriti ovako rano.

Šta je sa ovim programima subvenciranim od strane vlade - da li je neko dobio kredit tim putem?

I na kraju, donekle nevezano za temu, šta mislite o ekonomiji sada (Feb 2018). Ako neko ima 'insider info', šta se priča? Nedavno sam slušao emisiju na radiju na temu da li su tržišta dionica i nekretnina prenapuhana, pa je bilo različitih mišljenja. Od toga da nas jako malo dijeli od slijedeće ekonomske krize, i pada cijena nekretnina, do onih da će rast da se nastavi, jer se u međuvremenu dosta toga promijenilo - od regulative, do samih banaka i ostalih institucija koji su dosta pametniji nego prošli put.

Mislim da Je najbolje da odeš u banku i pitaš ih za uslove. Ako ti je credit score preko 700 bodova, onda ćeš dobiti dobre uslove, ali za to treba vremena. Tako tvrde oni koje sam pitao kada je mene to interesovalo. Prikupi ponude, pa vidi da li ti se isplati. Pitaj prodavce nekretnina o uslovima kupovine i ceni nekretnina. Oni mogu da ti daju detaljnu analizu šta treba da platiš. Onda, upališ Excel, napraviš tabelu, pa izračunaš šta ti se najviše isplati. Kada sam kupovao stan (ovde, ne u USA), ja sam tako počeo. Računao sam i tražio stan više od godinu dana. Siguran sam da se isto može primeniti i u USA.
Što se tiče glasina da će ponovo doći kriza, to su "normalni" strahovi. Kažu da, onaj ko se jednom opeče, taj i na hladno duva. :grin:

kdragan77
10.12.2019, 13:32
Ljudi moram sa se pohvalim danas potpisujemo ugovor za kupovinu nase prve kuce u Americi. Nama je ovo bio jedan od najvecih zacrtanih ciljeva od prvog dana kako smo dosli ovdje.
Prvo smo morali naci mjestu u ovom ogromnoj drzavi gdje bi voljeli zivjeti a to je defininitivno Kolorado. Dosta outdoor activities, 300 suncanih dana, 4 godisnja dona.
Sto se tice mortgage, mi smo isli preko ovog programa za kupovina prve kuce preko CHAFA , dali smo samo 3,5% down payment . Proces zahtjeva papirologije ,dobar kredit, stabile plate i duzi radni staz u jednom kompaniju.
Mi smo rentu placali oko 1700$ za dvije sobe a rata kredita za novu kucu ce biti oko 2500$ ( ova je kuca 4 sobe I 2,5 kupatila, sa dvije garaze) . U ovih 2500$ je uracano osiguranje kredita ( posto nismo dali 20%), porez, osiguranje kuce,HOA.
Po nama se vise isplati kupati kucu , posto imamo namjeru da sto prije uplatimo ovih 20% da ne bi vise imali property incurance a tada ce rata biti jos niza.
Mi smo dosli ovdje u 40- im godinama , I sve krenuli od pocetka I evo vidite za 4 godine smo sve uspjeli. Zasto svim onima koji se boje okrutnog kapitalizma I pljuju po Americi mogu poruciti "Treba vise raditi drugovi I drugarice" -Alija Sirotanovic

mveruovic
11.12.2019, 02:46
Ako nije tajna na koliko godina i iznos ste uzeli i koji APR? To ako je na 30 godina deluje kao bar 330 000-350 000$ kredit. Ja sam isto sad u procesu kupovine, cekamo odobrenje kredita.

kdragan77
12.12.2019, 11:51
Ako nije tajna na koliko godina i iznos ste uzeli i koji APR? To ako je na 30 godina deluje kao bar 330 000-350 000$ kredit. Ja sam isto sad u procesu kupovine, cekamo odobrenje kredita.
400k I kamata je 4.5%. Procjenjena vrijednost kuce je na 425k tako da samim potpisivanjem dobili smo equity. Mi smo prezadovoljni I lokacijom I kvalitetom gradnje ( ovo je nova kuca, izvodjec radical Richmond American Homes)
Sam proces odobravanja kredita I same kupovina je veoma stresan, posto se nema puno vremena a stalno novi I traze novu dokumentaciju. Castle Rock pripada Daglas County kazu da je to 3. najbogatiji county u USA . Trenutno vrijednost kuca taste oko 3% godisnje u Castle Rocku sto je dobro da sto prije dodjem na tih 20% equity da ne moramo placating to osiguranje kredita .
Mi smo presretni I tek pocinjemo da zivimo

kdragan77
12.12.2019, 12:23
Mi smo odmah po kupovina kuce otisla da kupimo sav namjestaj I tehnicke stvari( frizider ,masinu za ves I susenje vesa) . To savjetujem ( dok ne dropnete sa kreditnim scoreom), posto smo mi srediti kucu za neku sitnu mjesecnu ratu ( dobili smo finansiranje bez kamate na 7 god).
Mi smo naucili u USA da niko ne placa sa kesom u uvijek rade neki oblik finansiranja I tako imas cash flow I neki novac za investiranje.

marko1995
12.12.2019, 16:31
Nema šta, svaka čast Dragane.
Zapitaš li se tek šta bi uspio sve ostvariti da si davno nekada otišao? :==D::obrva:

Ko radi ne boji se gladi :bravo::beer:

Evo i ja od jutra do mraka u BiH za mizeriju kad porediš sa SAD...
I onda kažu živimo bolje ovdje, imamo više vremena :belj::no::1081:

Samo naprijed i želim vam puno sreće u vašem novom domu!

mveruovic
13.12.2019, 02:47
400k I kamata je 4.5%. Procjenjena vrijednost kuce je na 425k tako da samim potpisivanjem dobili smo equity. Mi smo prezadovoljni I lokacijom I kvalitetom gradnje ( ovo je nova kuca, izvodjec radical Richmond American Homes)
Sam proces odobravanja kredita I same kupovina je veoma stresan, posto se nema puno vremena a stalno novi I traze novu dokumentaciju. Castle Rock pripada Daglas County kazu da je to 3. najbogatiji county u USA . Trenutno vrijednost kuca taste oko 3% godisnje u Castle Rocku sto je dobro da sto prije dodjem na tih 20% equity da ne moramo placating to osiguranje kredita .
Mi smo presretni I tek pocinjemo da zivimo

Da l znas kako se krecu kamate, je l vam je tolika zbog kreditne istorije? Mi smo dobili ponudu od BoA za 4.19% a cekamo drugu banku sad sa ponudom, toliko je idiotski proces da dva meseca radis nesto sto mozes da zavrsis za 4 sata, al bukvalno.

Je l ste imali neke jos nadoknade i koliko vas je izasao closing? Izvini sto se ovako raspitujem, hteo bih da uporedim sa svojom situacijom da l je ok.

nocturnal
13.12.2019, 22:09
@kdragan77 - cestitam od srca :)

meni je to najveci san, da odem u ameriku sa svojim deckom i da kupimo kucu :==D:
i mnogo volim da cujem da je neko eto u tim grdnim 40-im otisao i stvorio sebi zivot :beer:
ako nije glupo sto pitam, cime se bavite?

kdragan77
14.12.2019, 05:48
Da l znas kako se krecu kamate, je l vam je tolika zbog kreditne istorije? Mi smo dobili ponudu od BoA za 4.19% a cekamo drugu banku sad sa ponudom, toliko je idiotski proces da dva meseca radis nesto sto mozes da zavrsis za 4 sata, al bukvalno.

Je l ste imali neke jos nadoknade i koliko vas je izasao closing? Izvini sto se ovako raspitujem, hteo bih da uporedim sa svojom situacijom da l je ok.

Mi smo isli preko programa za kupovina prve kuce pa je kamata nesto veca ali oni daju nesto love za closing.
Mi smo dali 2 % izvodjacu radova priliku sklapanja ugovora o gradnji I na closing oko 800$ , taj program za kupovina prve kuce (CHFA) daje oko 3,5% .
Mi smo zadovovoljni ali nismo jedino sretani sa tim PMI (osiguranje kredita.) koje je 277$ od te mjesecno rate.
Mi cemo najvjerovatnije raditi refinansiranje kasnije.

kdragan77
14.12.2019, 05:51
@kdragan77 - cestitam od srca :)

meni je to najveci san, da odem u ameriku sa svojim deckom i da kupimo kucu :==D:
i mnogo volim da cujem da je neko eto u tim grdnim 40-im otisao i stvorio sebi zivot :beer:
ako nije glupo sto pitam, cime se bavite?
Hvala puno
Supruga je accountant manager a ja sam Ups delivery driver
Ovdje postoje merdevine I ako hoces mozes uspjjeti , samo se polako penji

kdragan77
14.12.2019, 05:55
Nema šta, svaka čast Dragane.
Zapitaš li se tek šta bi uspio sve ostvariti da si davno nekada otišao? :==D::obrva:

Ko radi ne boji se gladi :bravo::beer:

Evo i ja od jutra do mraka u BiH za mizeriju kad porediš sa SAD...
I onda kažu živimo bolje ovdje, imamo više vremena :belj::no::1081:

Samo naprijed i želim vam puno sreće u vašem novom domu!
Sve sam to prosao u Bosni. Da sam dosao 10 godina ranije bi bilo tamanna ovako moram vise raditi da bi postigli zacrtane ciljeve. Ali dobro je ne zalim se

mveruovic
14.12.2019, 10:05
Mi smo isli preko programa za kupovina prve kuce pa je kamata nesto veca ali oni daju nesto love za closing.
Mi smo dali 2 % izvodjacu radova priliku sklapanja ugovora o gradnji I na closing oko 800$ , taj program za kupovina prve kuce (CHFA) daje oko 3,5% .
Mi smo zadovovoljni ali nismo jedino sretani sa tim PMI (osiguranje kredita.) koje je 277$ od te mjesecno rate.
Mi cemo najvjerovatnije raditi refinansiranje kasnije.


HVala na informacijama, cestitam!

Mi cemo isto morati da placamo to osiguranje verovatno, ali bolje i to da placam malo mesecno nego da grunemo 20% ucesca i puknemo sve pare, a ne daj Boze nesto se desi u narednih par godina. Bolje malo tih penala a stek za svaki slucaj da mogu da se placaju rate neko vreme bez poslova.

kdragan77
14.12.2019, 13:46
HVala na informacijama, cestitam!

Mi cemo isto morati da placamo to osiguranje verovatno, ali bolje i to da placam malo mesecno nego da grunemo 20% ucesca i puknemo sve pare, a ne daj Boze nesto se desi u narednih par godina. Bolje malo tih penala a stek za svaki slucaj da mogu da se placaju rate neko vreme bez poslova.
Hvala I tebi zelim ubrzo da udjes u svoju kucu. Neopisiv je osjecaj

kdragan77
01.11.2020, 20:31
Prodje skoro godinu dana kako smo kupili kucu pa dam nekakav update .
Garancija na kucu ( posto je novogradnja) je godinu dana na sav njihov rad tako da smo dosta toga morali prijaviti da se popravi. Sto se tice druge garancije za sve ono što je pod krovom ( samu konstrukciju kuce itd . ) je 10 godina . Mi smo išli sa Richmond Homes kao oni su najbolji u Koloradu ali nismo nesto zadovoljni. Mi smo u Ex Yu naučili na zidane objekte sa cvrstom konstrukcijom i normalim cvrstim temeljem a ne nekakvim crowl space.

Sto se tice kredita to smo se dobro zeznuli. Nismo imali tih 20% ucesca pa smo odlučili da idemo preko CHFA kreditom . Samo smo morali dati 3.5 % ali nije nam ovaj kreditni sluzbenik objasnio za PMI ( osiguranje za kredit ) mi smo mislili da čim dobijemo tu vrijednost da nećemo više plaćati taj insurance. Pravilo je sledece ako imas na pocetku taj LTV ( kredit prema vrijednosti kuce) viši od 94 % dužan si da placas taj PMI ( koji je sada 277$) cijeli taj kredit a ako je manji LTV tih 94% čim vrijednost kuce bude 20% veca od trenutnog kredita gubis taj PMI.
Sama ta CHFA daje ti odredjeni novac kroz njihov bezkamatni kredit od 30 god( u našem slucaju 16k) za sve troškove zaključenja ugovora. Kako sa skontao ti kreditne kuce prodaju kredite CHFA pa imamo sada dva kredita na kucu jedan beskamatni Chfa kredit 16 k i drugi mortgage kredit. Problem nastaje kada hoces refinansirsti kredit moras u potpunosti vratiti taj CHFA kredit zato sto niko nece dati kredit sa dva kredita na nekretninu.
Nas neki trenutni plan je refinansiranje ovog kredita i vraćanje Chfa kroz nekih 5 godina ali digli bi onda kredit na 15 god uz 20% ucesca uz manju kamatu a to bi nas izasla ista rata kao sada sto plaćamo. Tako bi automatski izgubili taj PMI i imali bi sigurno 40% -50% u vrijednosti kuce prema kreditu.
Ono sto je pozitivno je da smo dobili vrijednost kuce za ovu prvu godinu oko 4% i dobili smo sto smo uradili landscaping od 3% - 5 % na vrijednost kuce. Nase neke procjene po završetku naselja da ćemo dobiti na vrijednosti od 8% - 10% i svake naredne godine oko 2%-3% naravno ako sve bude u redu sa tržištem nekretnina. Prije kupovine smo istražili ovo područje i oko 3k do 5k kuca ce se raditi u ovoj Crystal Valley . Dobre su škole , regional park preko puta a isto tako blizu nas ( 1 km) ce se graditi izlaz na interstate I 25 ( sama vrijednost tog izlaza je 147 miliona dolara) i na tom izlazu su u planu da se gradi biznis centri sa sjedištem velikih kompanija ( po planu oko 900 miliona dolarica samo u vrijednost objekata) . Sam Douglas (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Douglas_County,_Colorado) county je na trećem mjesto u USA po sigurnosti i bogatstvu a Castle Rock ima odličnu poziciju izmedju dva velika grada Denvera ( 30 min ) i Colorado Springs (40 min) .

Ako bi neko mogao da odgovori ko je iz ovog bankarskog i mortgage svijeta :) da li je to dobra odluka ili ima nekakav drugi nacin da se riješimo tog crnog PMI. Isto tako bih volio da čujem iskustva drugih ljudi oko kupovine nekretnine a mozda i neke dobre savjete kako povećati vrijednost nekretnina :) .
Hvala unaprijed i svako dobro

aleksandarzz
02.11.2020, 23:22
Meni bas danas skinuli drugu ratu za mortgage. Ostalo jos samo 358:grin:
Meni su svi troskovi bili oko $12000 ukljucujuci i 3% za ucesce. PMI mi je oko $100 i placacu ga oko 9-10 godina. Ne ide mi u glavu zasto je tebi toliko mnogo. Cak sam imao i opciju da ga platim odmah i to u znacajno manjem iznosu. Bilo je oko 7000 i nesto USD. Ovako, kroz rate cu platiti oko $11000

kdragan77
03.11.2020, 15:17
Meni bas danas skinuli drugu ratu za mortgage. Ostalo jos samo 358:grin:
Meni su svi troskovi bili oko $12000 ukljucujuci i 3% za ucesce. PMI mi je oko $100 i placacu ga oko 9-10 godina. Ne ide mi u glavu zasto je tebi toliko mnogo. Cak sam imao i opciju da ga platim odmah i to u znacajno manjem iznosu. Bilo je oko 7000 i nesto USD. Ovako, kroz rate cu platiti oko $11000
Mislim da je ovaj PMI zavisi od vrijednosti nekretnine , ali mi moramo pod hitno to rješavati. Nama se jako svidja ova lokacija pa cemo da vidimo .

Lazar90
03.11.2020, 20:50
Prodje skoro godinu dana kako smo kupili kucu pa dam nekakav update .
Garancija na kucu ( posto je novogradnja) je godinu dana na sav njihov rad tako da smo dosta toga morali prijaviti da se popravi. Sto se tice druge garancije za sve ono što je pod krovom ( samu konstrukciju kuce itd . ) je 10 godina . Mi smo išli sa Richmond Homes kao oni su najbolji u Koloradu ali nismo nesto zadovoljni. Mi smo u Ex Yu naučili na zidane objekte sa cvrstom konstrukcijom i normalim cvrstim temeljem a ne nekakvim crowl space.

Sto se tice kredita to smo se dobro zeznuli. Nismo imali tih 20% ucesca pa smo odlučili da idemo preko CHFA kreditom . Samo smo morali dati 3.5 % ali nije nam ovaj kreditni sluzbenik objasnio za PMI ( osiguranje za kredit ) mi smo mislili da čim dobijemo tu vrijednost da nećemo više plaćati taj insurance. Pravilo je sledece ako imas na pocetku taj LTV ( kredit prema vrijednosti kuce) viši od 94 % dužan si da placas taj PMI ( koji je sada 277$) cijeli taj kredit a ako je manji LTV tih 94% čim vrijednost kuce bude 20% veca od trenutnog kredita gubis taj PMI.
Sama ta CHFA daje ti odredjeni novac kroz njihov bezkamatni kredit od 30 god( u našem slucaju 16k) za sve troškove zaključenja ugovora. Kako sa skontao ti kreditne kuce prodaju kredite CHFA pa imamo sada dva kredita na kucu jedan beskamatni Chfa kredit 16 k i drugi mortgage kredit. Problem nastaje kada hoces refinansirsti kredit moras u potpunosti vratiti taj CHFA kredit zato sto niko nece dati kredit sa dva kredita na nekretninu.
Nas neki trenutni plan je refinansiranje ovog kredita i vraćanje Chfa kroz nekih 5 godina ali digli bi onda kredit na 15 god uz 20% ucesca uz manju kamatu a to bi nas izasla ista rata kao sada sto plaćamo. Tako bi automatski izgubili taj PMI i imali bi sigurno 40% -50% u vrijednosti kuce prema kreditu.
Ono sto je pozitivno je da smo dobili vrijednost kuce za ovu prvu godinu oko 4% i dobili smo sto smo uradili landscaping od 3% - 5 % na vrijednost kuce. Nase neke procjene po završetku naselja da ćemo dobiti na vrijednosti od 8% - 10% i svake naredne godine oko 2%-3% naravno ako sve bude u redu sa tržištem nekretnina. Prije kupovine smo istražili ovo područje i oko 3k do 5k kuca ce se raditi u ovoj Crystal Valley . Dobre su škole , regional park preko puta a isto tako blizu nas ( 1 km) ce se graditi izlaz na interstate I 25 ( sama vrijednost tog izlaza je 147 miliona dolara) i na tom izlazu su u planu da se gradi biznis centri sa sjedištem velikih kompanija ( po planu oko 900 miliona dolarica samo u vrijednost objekata) . Sam Douglas (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Douglas_County,_Colorado) county je na trećem mjesto u USA po sigurnosti i bogatstvu a Castle Rock ima odličnu poziciju izmedju dva velika grada Denvera ( 30 min ) i Colorado Springs (40 min) .

Ako bi neko mogao da odgovori ko je iz ovog bankarskog i mortgage svijeta :) da li je to dobra odluka ili ima nekakav drugi nacin da se riješimo tog crnog PMI. Isto tako bih volio da čujem iskustva drugih ljudi oko kupovine nekretnine a mozda i neke dobre savjete kako povećati vrijednost nekretnina :) .
Hvala unaprijed i svako dobro

Svaka cast sto ovako detaljno i transparentno pises u dve teme o ipak nekim privatnim stvarima. Siguran sam da ce mnogima pomoci, a nekima(meni npr.) je sigurno zanimljivo da citaju iako nisu izvuceni i nemaju veze sa USA trenutno! :udri: Ali mogu da sanjam :bravo:

aleksandarzz
05.11.2020, 02:59
Mislim da je ovaj PMI zavisi od vrijednosti nekretnine , ali mi moramo pod hitno to rješavati. Nama se jako svidja ova lokacija pa cemo da vidimo .

Zavisi od visine kredita, sto mu izadje skoro isto kao i vrednost nekretnine.
Sad sam proverio svoja dokumenta - PMI placam prvih 9 godina, $89mesecno. Tvojih $277 izgleda kao pljacka, cak i da ih placas samo 9 godina, a kamoli svih 30. To izadje skoro $100,000:smrc:

kdragan77
05.11.2020, 04:53
Zavisi od visine kredita, sto mu izadje skoro isto kao i vrednost nekretnine.
Sad sam proverio svoja dokumenta - PMI placam prvih 9 godina, $89mesecno. Tvojih $277 izgleda kao pljacka, cak i da ih placas samo 9 godina, a kamoli svih 30. To izadje skoro $100,000:smrc:

Zato i hocu da se toga rijesim. Mislim da je sada 0.80% naš PMI na vrijednost nekretnine.

mveruovic
05.11.2020, 07:11
Na koliko para si rekao da to placas? Znam da na 250 000$ sa 15-20 hiljada ucesca ne bi smelo da bude preko 100$ mesecno.

aleksandarzz
05.11.2020, 23:37
Na koliko para si rekao da to placas? Znam da na 250 000$ sa 15-20 hiljada ucesca ne bi smelo da bude preko 100$ mesecno.
Ako mene pitas, na $180,000 i 3% ucesca. Dragan je negde pomenuo da je kupio kucu za $400,000.

mveruovic
06.11.2020, 02:48
Mislio sam na njega, velika je to cifra a malo ucesce, nije ni cudo sto toliko placa.

kdragan77
06.11.2020, 05:53
Tesko je ovdje u Koloradu naci nesto da valja ispod 350k ( da je sigurno i u dobrom stanju) , mi smo išli sa novom kucom imamo neku garanciju. Mi imamo neki plan da to refinansiramo u nekih 5 godina i riješimo se tog PMI . Plan je za 20 godina otići u penziju :) i da je kuca otplacena. Gledam ovdje tržište nekretnina, kuce se prodaju za 10 dana od kada izadju na market. Gradimo equity :)

uran
06.11.2020, 07:35
meni licno bi najvece pitanje mnogo vece o cene i procenata bilo gde zapravo da se skucim s obzirom da prosecan Amerikanac 5 puta u zivotu promeni grad i drzavu u kojoj zivi.

Koji bi to bio tako siguran posao.

A inace ako radite neki posao koji moze i od kuce, a takvih je sve vise, u Americi ima sasvim jeftinih mesta za zivot. My dream job i mozda recimo ne dalje od 150 milja od nekog veceg centra da se bas ne ucrvljam.

Svidja mi se grad Reno u Nevadi npr koji je blizu SF, ima male poreze i kul je mesto. Idem uskoro tamo opet u izvidnicu.

Svenson
10.11.2020, 02:21
...
Svidja mi se grad Reno u Nevadi npr koji je blizu SF, ima male poreze i kul je mesto. Idem uskoro tamo opet u izvidnicu.

Javi kako je tamo (kad izvidis). Secam se da su ga pre krize jako hvalili

vuxanne
14.11.2020, 06:37
Tesko je ovdje u Koloradu naci nesto da valja ispod 350k ( da je sigurno i u dobrom stanju) , mi smo išli sa novom kucom imamo neku garanciju. Mi imamo neki plan da to refinansiramo u nekih 5 godina i riješimo se tog PMI . Plan je za 20 godina otići u penziju :) i da je kuca otplacena. Gledam ovdje tržište nekretnina, kuce se prodaju za 10 dana od kada izadju na market. Gradimo equity :)

Mozes i ranije ako cena nekretnine skoci, bitno da je otplaceno 80 % od appraisal-a.

kdragan77
14.11.2020, 20:39
Mozes i ranije ako cena nekretnine skoci, bitno da je otplaceno 80 % od appraisal-a.

Naša nekretnina je dobila nekih 6%-8% po REDFIN i sa ovim landscaping -om smo dobili nekih 3%-5% I kada racunam nase ucesce od 3,5% mi smo na nekih 15% do 18% . Ovo sve analiziram onako laicki ali po tome smo bilizu tog ne placanja PMI posto smo veoma blizu tih 20% obavezne vrijednosti.
Nas nekakav cilj je otplata tog kredita u roku od 20 godina posto u tom nekom periodu smo se mislili u penziju.
Imamo dva nacina to je da ne refinansiramo kredit i da dodatno uplacujemo odedjeni iznos na osnovicu .
Drugi nacin da skupimo novac pa da uzmemo novi kredit na 15 godina .
U prvom slucaju nas novac je zarobljen u kreditu ( platili bi manje kamate) a u drugom mi imamo taj novac do dana refinansiranja ( nikada se ne zna sta moze da se desi) .
Mozda i dijelim odredjene privatne stvari ali pokusavam kroz ove postove da dodjem do neke razmjene misljenja i iskustva sa ostalim clanovima foruma.
Mi cemo definitivno ovo pitanje rijesiti u narednih 5 godina.

Jorda
14.11.2020, 20:45
@kdragan77, poslao sam ti vec dve privatne poruke, ovo su stvari kojima se mi bavimo. Ako zelis pravi, profesionalni savet sta je bolje uraditi sa finansijama javi se da ti objasnim kako to sve funkcionise.
Pozdrav!

kdragan77
14.11.2020, 20:53
@kdragan77, poslao sam ti vec dve privatne poruke, ovo su stvari kojima se mi bavimo. Ako zelis pravi, profesionalni savet sta je bolje uraditi sa finansijama javi se da ti objasnim kako to sve funkcionise.
Pozdrav!

Hvala Jorda. Stvarno se ovako javno izvinjavam sto Vam ne odgovorih na poruke. Sto se tice finansija i investicija zelim to nekako sam da skontam a ne da placam odredjwni fee da mi to neko to sve radi. Izgleda da sam staromodan po tom pitanju :)

kdragan77
14.11.2020, 21:40
Iskreno bih volio da neko pokrene konstruktivni topic o investicijama ( Roth IRA , 401K, stock ) da malo razmijenimo iskustva a i neke strategije za penzionisanje.
Vjerujem da ovdje ima clanova foruma koji su duze u USA i imaju odredjena znanja o ovim pitanjima.
Vise sam za besplatnu :) razmjenu znanja i iskustava .

vuxanne
15.11.2020, 06:22
Ja sam "state employee" imam neku drzavnu penziju, mogu da odem ranije sa 60 godina da nemam full benefit, nisam bas nesto informisana kako sta oko tih stvari. Uzela sam najsocijalistickiju varijantu mogucu (conservative), meni je to kao neka kocka da ulazem tamo vamo, nemam pojma nista oko ekonomije...

Jorda
15.11.2020, 07:12
Hvala Jorda. Stvarno se ovako javno izvinjavam sto Vam ne odgovorih na poruke. Sto se tice finansija i investicija zelim to nekako sam da skontam a ne da placam odredjwni fee da mi to neko to sve radi. Izgleda da sam staromodan po tom pitanju :)

Ne naplacujem nikakav fee za advice.
Ko god zeli bilo kakve informacije o finansijama slobodno moze da mi pise u inbox, svakome cu rado pomoci.

uran
15.11.2020, 09:14
Ja sam "state employee" imam neku drzavnu penziju, mogu da odem ranije sa 60 godina da nemam full benefit, nisam bas nesto informisana kako sta oko tih stvari. Uzela sam najsocijalistickiju varijantu mogucu (conservative), meni je to kao neka kocka da ulazem tamo vamo, nemam pojma nista oko ekonomije...

pa ne mislis valda da zivis ko penzos u Americi ?! :obrva:

Svenson
17.11.2020, 03:38
pa ne mislis valda da zivis ko penzos u Americi ?! :obrva:

Sto da ne?
Kad bolje razmislis, da li si siguran da ce nas pustiti da se vratimo oni od kojih smo pobegli (mislim na drzavu) kad se penzionisemo? :;D:

Citao sam iskustva nekih koji pokusali da se vrate nakon 20-30 godina (nisu nasi ljudi; iz EU zemalja su). Shvatili su da bas ne pripadaju vise tamo odakle su dosli i otisli su u neku trecu zemlju.

milosx
17.11.2020, 04:29
Sto da ne?
Kad bolje razmislis, da li si siguran da ce nas pustiti da se vratimo oni od kojih smo pobegli (mislim na drzavu) kad se penzionisemo? :;D:

Citao sam iskustva nekih koji pokusali da se vrate nakon 20-30 godina (nisu nasi ljudi; iz EU zemalja su). Shvatili su da bas ne pripadaju vise tamo odakle su dosli i otisli su u neku trecu zemlju.

Pa ni rodjeni Ameri cesto ne mogu da se penzionisu u Americi, a sto bi tek dosljaci koji imaju alternativu i koji sa tom penzijom mogu mnogo mirnije i kvalitetnije da zive na drugom mestu. Veliki broj americkih penzionera odlazi u Meksiko, cak i u Evropu, znam da je Spanija popularna u tom smislu.

Svi koji odemo odande, vec posle par godina shvatimo da vise ne pripadamo tamo u potpunosti. Oni koji ovde ostaju u penziji, rade to najcesce zbog dece i unuka. Mislim da u tim godinama taj osecaj pripadnosti vise nije toliko bitan, koliko mir i uslovi zivota.
Danijela

mveruovic
17.11.2020, 05:11
Pa zavisi, ako neko ima iole normalan posao moze da zivi cak i u penziji ovde. Za 10ak godina rada socijalna penzija bar 1100$, state penzija jos 1000 bar ako neko radi taj posao, drugi supruznik privatnu penziju od firme i plus 401k oboje, otplacena kuca, bar 4000$ prihoda mesecno.

Jorda
17.11.2020, 06:21
Izvodljivo je, ali mora dobro da se pazi kako se barata novcem i koliko i kako se stedi.
Ono sto danas kupi $4000 za 20-30 godina ce biti oko $9000...
Inflacija je cudo. Porez ne pominjemo :)

Kada sam dosao ovde pricao sam sa starijim covekom i izneo mu moj plan - da za penziju odem kuci izmedju ostalog.
Rekao mi je samo ovo - "Imas decu koja ovde rastu, dobices unucice. Nikad neces otici kuci."
Sve vise mislim da je u pravu.

milosx
17.11.2020, 08:26
Pa zavisi, ako neko ima iole normalan posao moze da zivi cak i u penziji ovde. Za 10ak godina rada socijalna penzija bar 1100$, state penzija jos 1000 bar ako neko radi taj posao, drugi supruznik privatnu penziju od firme i plus 401k oboje, otplacena kuca, bar 4000$ prihoda mesecno.

Pa niko ne kaze da je nemoguce i da ne bi trebalo, samo da mi do penzije stignemo pa cemo posle lako odlucivati ko ce gde :)

To sve vazi za ljude koji imaju te uslove, a otplacena kuca je zaista diskutabilna, zavisi od toga gde se ista kupuje, ne zive svi po sredinama gde se kupuju kuce, ima nas po velikim gradovima gde je ceo taj koncept potpuno drugaciji. Gde su deca i njihovo skolovanje, a tek sta cemo sa zdravstvenim osiguranjem, Medicare je vrlo limitiran u tome sta pokriva, uglavnom postoji potreba za suplemental insurance, cak i tada ljudi cesto zavrse sa abnormalnim racunima, koje posle otplacuju maltene do kraja zivota. Dovoljna je samo jedna medicinska intervencija i boravak u bolnici i moze preko noci sve da se promeni. Dakle taj novac nije apsolutno nikakav garant u Americi.

Opet dodjemo na ono da je subjektivno, ali realno bi sigurno bilo manje stresa u nasim krajevima nego ovde.
Meni deca i unuci deluju kao jedini pravi razlog zbog kog ljudi ovde ostaju kad se penzionisu... Ostalo sve mogu i tamo... Na kraju lepse je krstariti Mediteranom, i letovati po Evropi :D

uran
17.11.2020, 09:15
Amerika je naporna zemlja i za coveka u punoj snazi a nekmoli za penzosa osim ako nije bar toliki bogatas, ne znam koliko je to tacno u parama, da ga recimo nijedna intervencija lekarska koje su u starosti sve cesce ne opeljesi i ne zavrsi na ulici sa +70.

uran
17.11.2020, 09:22
Izvodljivo je, ali mora dobro da se pazi kako se barata novcem i koliko i kako se stedi.
Ono sto danas kupi $4000 za 20-30 godina ce biti oko $9000...
Inflacija je cudo. Porez ne pominjemo :)

Kada sam dosao ovde pricao sam sa starijim covekom i izneo mu moj plan - da za penziju odem kuci izmedju ostalog.
Rekao mi je samo ovo - "Imas decu koja ovde rastu, dobices unucice. Nikad neces otici kuci."
Sve vise mislim da je u pravu.

U pravu si to za inflaciju, ona nas i tera da stalno ulazemo i obrecmo novac ili da bar pametno investiramo.

Medjutim pitanje je i kakva ce Amerika biti za 10 20 pa i 30 godina. Koilko ja mogu da primetim mladje generacije sve vise naginju nekom Evropskom sistemu. Je,je, znam sad ce mnogi reci ali toje socijalizam a socijalizam je uvod u komunizam a Amerika nikad nece biti socijalisticka a nekmoli komunisticka.

Moje licno misljenje je da ce se Amerika ipak promeniti. Kapiram da stara garda jos zivi u hladnom ratu i da su alergicni na commie-je, ali Amerika ce shvakako prihvatiti neki sistem drzave socijalnog blagostanja poput onoga u EU.

Sad su opet demokrate na vlasti i oni ce gurati tu agendu vecih socijalnih davanja koja je pocela za vreme Obame intenzivno. To ce znaciti vece poreze, neminovno, ali vecina mladih i liberalnih Amerikanaca spremna je da prihvati vece poreze u zamenu za vecu sigurnost, nize skolarine, zdravstvo i bolju infratsrukturu.

Amerika ce se neizbezno promeniti.

milosx
17.11.2020, 10:11
Amerika je naporna zemlja i za coveka u punoj snazi a nekmoli za penzosa osim ako nije bar toliki bogatas, ne znam koliko je to tacno u parama, da ga recimo nijedna intervencija lekarska koje su u starosti sve cesce ne opeljesi i ne zavrsi na ulici sa +70.

U potpunosti se slazem sa svim napisanim(mislim na oba komentara). Padnes polomis kuk, par dana u bolnici, vestacki kuk, intervencija, par desetina hiljada, ako ne i stotina hiljada (nedavno sam naisla na to kako osiguranje nije htelo da pokrije vestacki kuk nekom pa su ljudi morali da za to iskoriste 401k). A da ne pricamo ako je nesto komplikovanije da ne kazem zlocudno. Zaista samo izuzetno bogati penzioneri mogu mirno da zive u tom smislu. Svi mogu da izguglaju koliki je procenat bankrota zbog medicinskih dugova. Samo ljudi ne razmisljaju o zdravstvenom osiguranju dok su mladi i dok im nista ne fali, a jasno je da se ta tema namece kad pricamo o starosti i penziji.

Danijela

marko1995
17.11.2020, 14:56
U potpunosti se slazem sa svim napisanim(mislim na oba komentara). Padnes polomis kuk, par dana u bolnici, vestacki kuk, intervencija, par desetina hiljada, ako ne i stotina hiljada (nedavno sam naisla na to kako osiguranje nije htelo da pokrije vestacki kuk nekom pa su ljudi morali da za to iskoriste 401k). A da ne pricamo ako je nesto komplikovanije da ne kazem zlocudno. Zaista samo izuzetno bogati penzioneri mogu mirno da zive u tom smislu. Svi mogu da izguglaju koliki je procenat bankrota zbog medicinskih dugova. Samo ljudi ne razmisljaju o zdravstvenom osiguranju dok su mladi i dok im nista ne fali, a jasno je da se ta tema namece kad pricamo o starosti i penziji.

Danijela

Dosta ljudi spominje da faktički sve što zaradiš/uštediš Amerika ti kad tad naplati kroz zdravstveni sistem tj. okupa te da budeš do guše u dugovima i prokleš dan kad si došao :1060::=V::grin:

Futbalista
17.11.2020, 17:33
Dosta ljudi spominje da faktički sve što zaradiš/uštediš Amerika ti kad tad naplati kroz zdravstveni sistem tj. okupa te da budeš do guše u dugovima i prokleš dan kad si došao :1060::=V::grin:

90% nasih ljudi sebe ne vidi kao penzosa u USA, osim onih koji su izbegli i nemaju gde nazad. A sa penzijom od bar 1000$ u ex Jugi zivis kao car kolko tolko

uran
17.11.2020, 17:46
i tako dok americki politicari histerisu kako ih komunisiti osvajaju preko zdravstvenog vec preko u Kanadi imaju zdravstveno za sve i sta im fali ? I gde uopste postoji razvijena zemlja sveta koja nema zdravstveno za sve ?

Na kraju krajeva zbog cega moramo da imamo "besplatne" policiju sudove vojsku, a zdravlje nam kao ne treba. Iksreno, sta ce nam sve kad zdravlje ode ??

Zato kazem to ce se sigirno promeniti jer je ovo kao sto je rekao i Sanders jedan pre svega okrutan i nemoralan sistem.

uran
17.11.2020, 17:48
90% nasih ljudi sebe ne vidi kao penzosa u USA, osim onih koji su izbegli i nemaju gde nazad. A sa penzijom od bar 1000$ u ex Jugi zivis kao car kolko tolko

ja bih bas voleo da mogu da se penzionisem u Americi jer bi to znacilo da sam zaradio nekoliko miliona dolara, minimum.

Jorda
17.11.2020, 18:28
Pomeni bilo kom ameru universal education i healthcare - poblesave.
Licno mislim da se to nikad nece desiti ovde, previse dzepova se dobro puni kroz ovaj sistem.

uran
18.11.2020, 08:49
Pomeni bilo kom ameru universal education i healthcare - poblesave.
Licno mislim da se to nikad nece desiti ovde, previse dzepova se dobro puni kroz ovaj sistem.

a jos vise ih se prazni.

Ili mozda hoces da kazes da je profesora vise nego studenata, a lekara vise nego pacijenata ? Samo polako. Treba pustiti brojeve da rade. Doci ce oni na to.

Jorda
18.11.2020, 17:11
Fazon je sto se pune dzepovi onih koji se pitaju i odlucjuju .

kdragan77
21.11.2020, 14:31
Imam odlicnu vijest.
Prije neki dan supruga zvala zbog osiguranja za kuću pa je pitala i za PMI i lik joj je rekao da ćemo placati jos 5 godina dok equity ne bude 20% .
Mi namjeravamo ostati u kuci dok je warranty a ako sve bude dobro i duze.

SRBghost
08.12.2020, 10:24
Mi od danas zvanicno krenuli u lov na kucu. Bice interesantno :obrva:

kdragan77
01.01.2021, 23:18
Poslije godinu dana u kuci mogu reci da sam iznenadjen sa sadasnjim estimate na zilow I redfin koju nasu kucu procjenjuju vrijednost na 436k a kupili smo je za 408k , to je 7% rast vrijednosti za samo godinu dana.
Bio sam skeptican prema ovom procjeni ali prije neki dan kuca ista je prodana u našem naselju za 434k ( znaci sve isto ) tako da se to poklapa sa ovim estimate ovih sajtova. Ovo naselje je oko 140 kuca i ima jos jedno 15 kuca da se zavrsi . Moje su procjene da ce vrijednost ici jos gore kada se zavrsi naselje a onda ce da nastavi laganim 2% 3% posto godisnje.
Ono sto mene zanima je sta ce biti sa vrijednosti kuce kada se pocne sa gradnjom tog prikljucka na autoput koji je nekih 1km od nas. Vec su sve ocistili I na proljece krecu radovi i trajati ce do 2024. godine. Planiraju se objekti od neke vrijednosti 900 miliona oko te intersection I nekih 5000 radnih mjesta. Pretezno ce tu biti sjedista multinational company, tako je u planu grada za development.
Sve u svemu mi smo donijeli pravu odluku i svakome to savjetujem da kupi kucu nego da renta.

vuxanne
14.01.2021, 19:47
Poslije godinu dana u kuci mogu reci da sam iznenadjen sa sadasnjim estimate na zilow I redfin koju nasu kucu procjenjuju vrijednost na 436k a kupili smo je za 408k , to je 7% rast vrijednosti za samo godinu dana.

Meni je lender rekao kad si skoci vrednost kuce, to se racuna kao nominalna vrednost i kad god ti preostala vrednost duga bude bila 80% od te procene koja bi mogla da se potvrdi apraisalom da mozes da refinance da ti skinu to osiguranje ili tako nesto? Jel neko to radio ili sam ja to pogresno razumela?

kdragan77
16.01.2021, 15:52
Mi zvali i ova teta nam rece da za 4,5 godina ce taj PMI da se ukine ako ne i prije posto kod nasa vrijednost nekretnine vrtoglavo raste.
Ovo nam je bio najbolji potez koji smo mogli uraditi, kupiti ovu kucu.

aleksandarzz
17.01.2021, 22:51
Borrower Requested PMI Cancellation: Under the Homeowners Protection Act of 1998, if your loan closed on or after
July 29, 1999 as a single-family primary residence, you have the right to request that PMI be cancelled on or after
either of these dates: (1) the date the principal balance of your loan is first scheduled to reach 80% of the original
value of the property or (2) the date the principal balance actually reaches 80% of the original value of the property.
PMI will only be cancelled on these dates if (1) you submit a written request for cancellation; (2) you have a good
payment history; and (3) we receive, from our approved appraiser, if requested and at your expense, evidence that
the value of the property has not declined below its original value and certification that there are no subordinate liens
on the property. A ’good payment history means no payments 60 or more days past due within two years and no
payments 30 or more days past due within one year of the cancellation date. ’Original value means the lesser of the
contract sales price of the property or the appraised value of the property at the time the loan was closed.
Automatic Termination of PMI: Under the Homeowners Protection Act of 1998, if your loan closed on or after July 29,
1999 as a single-family primary residence and if you are current on your loan payment, PMI will automatically
terminate on the date the principal balance of your loan is first scheduled to reach 78% of the original value of the
property. If you are not current on your loan payments as of that date, PMI will automatically terminate when you
thereafter become current on your payments. In any event, PMI will not be required on your mortgage loan beyond
the date that is the midpoint of the amortization period for the loan if you are current on your payments on that date.
In the event your loan is modified, these dates are subject to change.
Slucajno nadjoh ovo u "mortgage interest statement". Znaci, Dzabe skace vrednost kuce moras da placas PMI dok ne spustis balans ispod 80% originalne vrednosti.

SRBghost
26.01.2021, 10:40
TD Bank ima program za First Time Home Buyers - oni placaju PMI (barem u NJ), 3.5% downpayment i kamatu ispod 2.5%.

damagon
26.01.2021, 15:33
TD je verovatno najgora banka za bilo kakvu saradnju.

Mene odbili za kreditnu karticu iz razloga sto imam previse aplikacija u zadnjih godinu dana, a imao ih ukupno 4. A amex me odobrio na 1900

Nesto sam pratio neku work and travel grupu na fb, studentima automatski zatvaraju racun ako nemaju nikakvu aktivnost na racunu 6 meseci....


Takodje verujem da nisu jedina banka koja poseduje taj program

neus
26.01.2021, 17:27
Pridruzujem se hate klubu TD-a. Bez sumnje daleko najgora banka. Sat i po vremena im je trebalo samo da zatvorim checkings account. Sad kad su mi makli kreditnu sa savingsa moram da odradim zatvaranje i toga, vec me muka hvata.

Sto se banki i usluga tice, mislim da je Chase zaista ubjedljivo ispred svih drugih.

damagon
26.01.2021, 18:06
Mislim da svaka banka ima i prednosti i nedostatke, naravno potrebe su drugacije...

Ja npr imam checking acc u bank of america, nikakav problem do sada nisam imao, kod njih sam uzeo i prvu kreditnu karticu kada sam radio kao lifeguard dali mi limit 1500, trazio povecanje na 3000 dobio za 10 sekundi

Chase je zeznuta banka malo, kada sam dosao nisam mogao da otvorim checking account bez id,ssn, broja telefona i ne znam sta su jos trazili....

Kod njih sam aplicirao za kreditnu karticu posle godinu dana kreditne istorije jedva me odobrili na 500$, i to sam je koristio 6 meseci samo tu karticu i nisam dobio credit line increase, zvao da trazim kaze mora hard inqury da se racuna , hvala lepo dovidjenja

Sada sam uzeo Amex i sve korektno za sada, imam i capital one koja nema nikakve benefite i za koju sam se zeznuo sto sam aplicirao ali sta je tu je

neus
26.01.2021, 20:19
Chase jeste malo zategnut po pitanju pravila, moras biti legit 100% i imati svu dokumentaciju da bi mogao kod njih otvoriti. Ja kad sam dosao na F1, trazili su mi gomilu dokumentacije, zato sam i otisao u TD tad.

Sto se tice Amexa, nema preko ja mislim, pogotovo njihov customer servis i mogucnost disputea. Fantasticno nesto.

mveruovic
03.06.2021, 11:30
Zavrsena odiseja za kupovinom, sa sadasnjim stanjem na trzistu ne bih pozeleo najgorem neprijatelju kupovinu kuce. 6 ponuda sve izmedju 12-15 000 preko trazene cene i tek 6. ponuda prihvacena. Ako nekog zanimaju neki detalji oko kredita i ostalih stvari tu sam.

kdragan77
06.06.2021, 14:46
Mi smo napokon u mogucnosti da refinansiramo nas mortgage i riješimo se PMI i dobijemo dosta manju kamatu.
Odlucili smo da idemo sa quicken loans i dobili smo super kamatu na 30 godina ( 2.75 %). Ovo je pravo vrijeme za refinansiranje i mi smo smanjili nasu ratu oko 800 $ ( PMI i manja kamata) . Na ovaj potez smo se odlucili kada smo vidjeli dan nam nas tax property ide gore zbog vece procjenjene vrijednosti kuce. Tako da nam je rata sa novom tax , PMI,home insurance otisla skoro 2900$ ( posto je PMI bio 277$ i tax property oko 330$ i kamata 4.5%,) a sa svim i sa novim morgage smo 2084$ sto je velika ušteda.
Naša kuća je procjenjena na 200k vise nego sto smo kupili prije 18 mjeseci i mi smo dali sa samo 3.5% down payment sto je bila prava odluka. ( isli smo sa FHA kreditom )
Svi oni koji razmisljaju da refinansiraju sada je pravo vrijeme. Izaberete tri do pet lendera i neka vam daju ponude . U pregovorima sa njima i obarate kamatu i sve troskove kredita tako da za tih mjesec dana idete sa onim koji daje najbolje uslove.
Mogli smo prodati kucu i staviti 200k u dzep ali je veliki problem kupiti drugu kucu posto je sellers market i kuce idu kao lude. Ove komšije su prodali kuce u roku 5-7 dana sto je stvarno ludo. Nama se jako svidja ovdje a i u ovoj regiji ce jos najmanje 5 godina da se grade nova naselja tako da ce sve ici gore. Neke su procjene da ce Colorado market ici istim putem kao California market tako da nas ocekuje veliki bum u real estate u buducnosti.
Ako neko ima nekih pitanja oko refinansiranja tu sam da pomognem koliko mogu i da proces je dosta jednostavniji nego kupovina kuce :)

kdragan77
06.06.2021, 15:05
Zavrsena odiseja za kupovinom, sa sadasnjim stanjem na trzistu ne bih pozeleo najgorem neprijatelju kupovinu kuce. 6 ponuda sve izmedju 12-15 000 preko trazene cene i tek 6. ponuda prihvacena. Ako nekog zanimaju neki detalji oko kredita i ostalih stvari tu sam.
Prvo da cestitam na kupovini prve kuce u Americi :) :naughty::ludak: .
A sto se tice cijena kuca i kupovine ovdje u Coloradu je veliki potraznja a ponuda je mala i sto dosta dize cijenu kuca.
Sada je pravo vrijeme za refinamsirnje ili da se ceka i stedi novac.
Mislim da je ovo neodrzivo da kuce idu do 15 % do 30% godisnje na vrijednosti

kdragan77
09.02.2022, 13:23
Vec smo dvije godine od kupovine kuce i fino je biti home owner :)
U zadnje vrijeme mi se stalno provlaci neka ideja o kupovine zemlju do 5 ari i imati neku vikendicu. Nesto daleko od civilizacije ali ne opet daleko od kuce ( do 2h voznje)
Malo sam istraživao I jako mi se svidjaju one A frame vikendice.
Ovo je jako povoljna i dobra kompanija opAVRAME (https://avrameusa.com/) I imaju dosta razlicitih opcija
Ja bih to vise za svoju dusu da mogu da odem od ove guzve I frtutme :)
To je u 5 godisenjem planu :)
Volio bih ako neko ima neka iskustva ili slicna interesovanja,planove da malo razmjenimo ideje :)
Nasao sam I ovaj par na youtubu (https://youtu.be/E3G70V-JM00) pa ih pratim nesto slicno pokusavaju
Nadam se da sam u pravom topicu da ne otvaram novu temu

kdragan77
10.01.2023, 13:14
Moja zadnja 3 posta na ovoj temi .... ili ljudi ne kupuju kuce ili sta ?
Mogu razumjeti sada ovo sa ovih kamatama I velike mogucnosti recesije niko nece da rizikuje...
Imam neke fix ideje uvijek I uvijek treba dijeliti znanje I iskustva. Mozda ja to malo vise radim , pisem o detaljima I sebi I svojim radnjama ali toko funksionisem jbg
Mi smo refinansirali ovu baraku kako moja supruga kaze posto je sve od drvata jbg . Ne znam da li sam pisao oni su sklepali kucu za 5 mjesec tuto completo ...
Ameri nikada ne prave kuce da jedna porodica zivi tu godinama nego samo da tu ostanu 2 do 5 godina I prodaju I idu dalje . Zasto to rade pa jednostavno lova ... svaka kuca dobija equity ( vrijednost) poslije odredjenog vremana i pravilo je da zivite minimum 2 godine I taj visak vrijednosti nece biti oprezovan za bracni par do 750k . Ajde da se vratim na danasnju temu.. mozda nekom I pomogne :)

Kada sam vidio da vrijednost nase kuce prelazi tih 20% od kredita krenuo sam da kontaktiram kreditore da refinansiram kredit. Mi smo.kucu kupili samo sa 3.5% ucesca a pod tim uslovima moras da placas osiguranje za taj kredit posto nema tih 20% dodane garancije za kreditore. Mi smo.placali oko 300$ samo to osiguranje mislim ludilo placas "porez na budale" . Stavio sam svoje podatke na jednu web stranixu i izabrao 3 najbolja kreditora koja su davali najbolje uslove ..

I oni su me poceli zvati...
Meni je jasno da je konkurencija velika u Americi I da se svako boring za svakog klienta... kontam zasto to ne iskoristiti u ovoj situaciji :) ..
Prvi lik me zvao I dao mi ponudu po 3.4% , a moja trenutna je 4.5% + to crno osiguranje kredita.... kazem mu nije lose javim mu se pa do drugog ovaj mi nudi 3 % i neke points i te neke cake i karafeke.... kazem mu javim mu se . .. treci je isao na 3.2% ali su mu rekao imam ponudu na 3 % I on je rekao da ce dati 2.9% ako idem sa njim ... da skratim pricu

Na kraju poslije 5 dana cijenkanja I oko 10 h tel poziva dobijem najbolju ponudu od 2.75% na 30 god I jos neke manje troskove kredita . Meni je bio cilj da je spustim za 2% I izgubim to osiguranje ... zamalo

Poenta cijele price je treba traziti , cijenkati se i gurati . Te prodajne taktike su meni dobro poznate , meni je cijelo vrijeme bilo poznato koliko je kamata na morgage taj dan.... uradio sam taj domaci zadatak svaki dan :) mis mo donili veci kredit mozda za 10k ( troskovi kredita) ali smo dobili veliku ustedu na mjesecnoj rati I kamati :) ... a to je I bio cilj posto je mjesecna usteda po rati oko 900 $ na kraju izasla.....

Ako neko ima pitanja znate da volim da pomognem
Lijep pozdrav I svako dobro

Edit : Kada sam napisao post vidim da ima post gore o ovom refinansiranju, bas sam izlapio ne zamjerite


.