PDA

View Full Version : Agencije za zapošljavanje


V777
03.05.2008, 16:45
Asmiki, naveo si da ti posao traze tri agenta, mozes li da nam kazes koje si agencije angazovao?

Pozdrav!

asmiki
07.05.2008, 19:28
Ja sam angazovao neka dva agenta koji rade za agencije i jednog nezavisnog agenta (koji takodje verovatno radi za neku kompaniju). Agencije su Pinpoint Resource Group i Prosum. Do sva tri agenta sam dosao preko preporuke i mislim da oni rade samo na taj nacin. Ovde je veoma bitno da imas dobrog agenta, posto svi oni imaju neki kredibilitet u firmama u kojim zaposlajvaju i zato je i njima bitno da dodjes preporucen da bi oni imali sto veci procenat kvalitetnih ljudi koje salju u firme, a samim tim i laksi prolaz za ljude koje salju. Jos uvek ne znam koliko su ovi moji dobri, znacu kad me ubace negde.

V777
09.05.2008, 20:03
Da li mozes da nam ostavis ovde i sajtove agenata, tj. agencija za koje rade,ako ih imas? Da li su to agencije koje rade samo u tvom Statu, ili rade u celoj USA ili i van USA? To sto kazes za agencije, jeste tacno, jer oni odrade veci deo posla za kompanije...premda sam se i ja prijavila ovde u Indiani preko vise agencija, ali sam opet u Texasu imala dva posla koji nisu bili uopste preko agencija...a takodje, mora da se uzme u obzir da se cesto preko agencije dobija posao koji je temporary, tj. tipa contracta, a ima i temporary to hire, gde jedno vreme radis za agenciju - u svakom slucaju moras da imas u vidu da ti radis u nekoj firmi, ali ne za firmu, vec za agenciju (agencija se naravno i ugradjuje, te ti radis za odredejni novac, a odredjni deo uzima agencija!)...- znaci temporary to hire, ti radis odredjeni period, verovatno 2-3 meseca za agenciju, te ako te firma hoce, onda nakon toga, prelazis u firmu. Obavezno vidi na koliki vremenski period te drzi agencija pod obavezom da moras da radis za njih....

Agencije kod kojih sam ja se prijavila:

http://www.kellyservices.com/web/global/services/en/pages/ - agencija je medjunarodna, super organizovana, ima veliku ponudu poslova;

http://www.manpower.com/ - medjunarodna agencija takodje...

Naravno ima i puno agencija i firmi koji kontaktiraju direktno potencijalne radnike, iako se ne prijavljuju za njihove oglase, ili te firme uopste ne postavljaju oglase, ali traze radnike po careerbuilderu na primer...Zato je dobro ostaviti po sajtovima za zaposljavanje dobar rezime, s otvorenim i dostupnim kontakt detaljima...ko zna koja firma moze da vas kontaktira...Naravno ima i mnogo firmi koje kontaktiraju, nude sve super uslove, ali ne nude novac po satu ili godisnje, vec commision....sto znaci rad na procenat...to sve treba da se ispita pre pocetka rada....takodje da se obavezno ispita kada se pocinje s beneficijama (zdravstveno, penziono..)

Sajtovi za konkurisanje za posao:

monster, careerbuilder, yahoohotjobs...

Pozdrav i srecan job hunting i tebi i svima nama....!

wingreen
10.06.2008, 07:44
Pominje se kao odlican sajt i www.craigslist.org

asmiki
12.06.2008, 08:01
Da se javim i ja posle nekog vremena, posto sam prethodnih dana bio zauzet poslom :) ... sto znaci da sam "job hunting" uspesno zavrsio.

Evo kakvo je moje iskustvo.

Posto sam, kad sam dosao ovde, vec bio programer sa nekoliko godina iskustva trazio sam malo ozbiljniji posao, bar priblizno nivou posla koji sam imao u BG. Nisam hteo, kako su mi apsolutno svi predlagali, da pocnem sa nekim low level poslom pa da posle jurim nesto ozbiljnije. Ispalo je na kraju da sam bio u pravu. Imali smo dovoljno novca da izdrzimo to pocetno trazenje i resili smo da guramo tako dok zaista ne zagusti.

Po preporuci prijatelja angazovao sam tri agenta/agencije. Kako mi je on rekao to je ubedljivo nacin da nadjes posao, da imas dobrog agenta koji ima dobre kredite u firmama kojim zaposljava. Procedura je da odes na sastanak sa agentom, on te ispita kako si i sta radio, sta bi voleo da radis, proceni koliko imas iskustva sa tim i onda on gleda gde bi se najbolje uklopio.

Prvi intervju koji sam imao bio je za MySpace. Pozicija odlicna, plata dobra, ali na Beverli Hilsu. Posto smo mi u jugozapadnom delu LA county-ja, svaki dan bih u kolima provodio po jedno 3 sata da odem i da se vratim sa posla. Medjutim ipak sam prihvatio, racunao sam mozda da se posle nekog vremena i preselimo ako sve bude kako treba. Imao sam telefonski tehnicki intervju i mogu reci, sad kad gledam sa ove distance, da je bio blago receno disaster, iako tada i nisam bio previse nezadovoljan. Engleski mi je bio jako los...toliko sam se koncentrisao sta cu da kazem i kako ce to zvucati da neke tehnicke stvari koje sam znao nisam odgovorio kako treba. Naravno nisam prosao i posle od tog agenta koji mi je ponudio tu poziciju nisam cuo ni traga ni glasa. Da li sam ga obrukao pa nije hteo da rusi svoj kredibilitet u kompanijama sa kojima saradjuje, nemam pojma. Agencija za koju radi taj agent je www.prosum.com

Sledeci intervju sam imao za jednu firmu koja je na 15-ak minuta od mesta gde smo se smestili. Ovde sam dosao preko www.pinpoint.jobs. Opet veoma dobra prilika. Ovde sam vec bio dosta bolji i sa engleskim i tehnicki, ali su mi ta dva momka izgledala nezainteresovano, moguce da su vec imali nekog. Posle par dana dobio sam odgovor iz agencije da nisam ni tu prosao, da ce zaposliti nekog drugog.

Posle nekih mesec ipo dana i samo dva intervjua od tri agenta, angazujem jos jednu agenciju www.boylstongroup.com. Ta agencija mi je za nedelju ipo dana organizovala tri intervjua sa ok firmama i imali su jos nekoliko u planu.

Sad digresija. U medjuvremenu pogledam ponudu na www.monster.com i apliciram za jedan jedini posao koji mi je na 3 min od kuce. Rekoh nista ne gubim a bilo bi odlicno da se ne cimam u voznji svaki dan. Iste nedelje su mi zakazali intervju i pocetkom sledece nedelje sam imao intervju kod njih. Isti dan kad sam zavrsio intervju HR pocinje da mi radi background check i da se raspituje po firmama za koje sam radio o meni. U cetvrtak te nedelje dobijam ponudu da pocnem da radim od sledece nedelje i posto su mi ponudili tacnu platu koliku sam i trazio ja je prihvatam.

Kako to obicno biva, a i osecao sam da ce tako nesto biti, u petak me zove jedna od kompanija gde sam bio na intervjuu preko Boylston-a da dodjem da se dogovoramo za posao, ali sam ovde vec prihvatio. Iako mi je agent rekao da plata moze da bude dosta veca od ove koju sam prihvatio ipak nisam hteo da "cackam mecku"

Znaci splet okolnosti i pravi trenutak je odlucio da ja dobijem ok posao, za veliku firmu, koji mi je na 3 min od kuce, sa platom sa kojom sam zadovoljan (za pocetak :) ). Ispalo je na kraju da sam posao nasao SAM, bez ikakve direktne preporuke i to preko monster-a.

Posto stvarno mogu da kazem da sam imao puno puno srece sa ovim, Bogu hvala, zelim iskreno svima sa ovog foruma, koji treba da dodju ovde da prodju slicno...

Pozdrav

P.S. preksutra stize prvi cek :) :) :)

cinderella_man
12.06.2008, 08:55
Neka je sa srecom! :)

cinderella_man
13.06.2008, 05:34
Jedno pitanje za Asmikija i ostale forumase :)

Koliko je bitno pored dobro skockanog CV i prijave (cover letter-a) imati i pisma preporuke (reccomendation letter)?

Da li americki poslodavci prilikom apliciranja za posao uobicajeno traze pismo preporuke odnosno koliko to moze u trazenju posla da pomogne?

Pozdrav!:)

xeg
13.06.2008, 08:59
@asmiki
Drago mi je kad cujem da se neko tako lepo snasao (verujem da je lepo jer si zadovoljan). Puno srece i uspeha:)

Da se nadovezem na pitanje
Koliko je bitno pored dobro skockanog CV i prijave (cover letter-a) imati i pisma preporuke (reccomendation letter)?
Hoce li biti bar mali plus preporuka iz firme koja je u sferi interesovanja a nikada sigurno nisu culi za nju?

asmiki
19.06.2008, 01:18
Mislim da je sve bitno, sto vise to bolje, ali ne znam sta je presudno...verovatno je i sreca tu dosta bitna. Ja sam imao i radnog iskustva i kao neku skolu i reference od stranih firmi za koje sam radio iz Srbije (dve svedske i jedna americka), ali ne znam sta mi je tacno najvise da dobijem posao...mislim znanje najvise...ali ne znam da li bih bio u poziciji da pokazem bilo sta da nisam imao "skockan" CV i reference.

Moj je savet da napisete u CV-u uvek malo vise, ali dobro razmislite kako da vas ne provale. Prvo morate doci u poziciju da uopste pricate sa poslodavcem, kad vam traze cover letter napisite ga specificno za tu firmu, jer to znaci da ste zainteresovani. Mislim da je jako bitno da verujete u sebe i da imate realna ocekivanja, jer jedino tako mozete da se pokazete najbolje na intervjuu, da budete opusteni. A na samom razgovoru moze da bude presudno kakav odnos ostvarite sa tim sto vas intervjuise, nekad neka glupost moze da bude jako bitna. Znam za slucaj gde je momak za posao programera pricao sa poslodavcem 10% tehnickih stvari ostalo bilo o sviranju gitare i dobio je posao.

Verujte u sebe, ne odustajte sve jedno koliko tesko izgleda i good luck.

wingreen
20.06.2008, 12:23
Sve sami programeri! ; )
Ide li u Ameriku jos neko sem programera? : )
I kakva je ponuda za nas obicne smrtnike, ekonomiste, administratore, prodavce.... i ostale koji nemaju neko iskustvo?:)
Ima li neko takav iskustvo?

xeg
20.06.2008, 13:03
Sve sami programeri! ; )
Ide li u Ameriku jos neko sem programera? : )

Ja nisam programer, ja sam serviser racunara:D - krenuli ovi nasi softverasi da kvare tamo po Americi pa zovu nas hardverase da sredjujemo:p
Moja draga je diplomirani pravnik.

jelkanish
01.07.2012, 16:36
drustvo,znam da je malo stara tema...ali koliko vidim uglavnom su komentari elektronaca i IT sektora u vezi zaposljavanja.
Kao sto je neko pomenuo interesuje me kako prolaze npr.dipl ekonomisti..
ja radim u banci i dipl.ekonomista sam;da li bi mogla nesto da nadjem za pocetak u nekoj banci ili bi morala neki dragstor,market...kakva su vasa iskustva
ima li uopste korisisti od nasih fakuleta ekonomski,pravni ili nema?:wtf:

zvercica
01.07.2012, 22:29
Stvarno sjajna tema, na sjajnom forumu, ne znam kako mi je promakla :).

I mene interesuje, da li neko zna, kakve su šanse u nekoj od telekomunikacionih kompanija? Konkretno, ja radim u Telenoru i to već dosta, i imam iskustvo u korisničkom servisu, i marketingu. Znanje koje imam je prilično usko i najbolje primenjivo u kompaniji istog profila.

sonofamom
02.07.2012, 19:54
drustvo,znam da je malo stara tema...ali koliko vidim uglavnom su komentari elektronaca i IT sektora u vezi zaposljavanja.
Kao sto je neko pomenuo interesuje me kako prolaze npr.dipl ekonomisti..
ja radim u banci i dipl.ekonomista sam;da li bi mogla nesto da nadjem za pocetak u nekoj banci ili bi morala neki dragstor,market...kakva su vasa iskustva
ima li uopste korisisti od nasih fakuleta ekonomski,pravni ili nema?:wtf:



od fakulteta i ne bas, ali od znanja jezika i racunara, da.