PDA

View Full Version : A Kanada?


Stranice : [1] 2

zvercica
20.08.2010, 14:24
Znam, znam da je ovaj site posvećen samo USA i lutriji ali verujem da, mnogima koji želimo otići iz ove zemlje i to preko bare i nije nešto preterano bitno da li je to USA ili Canada. Iz te perspektive, možda ne bi bilo loše da se malo raspričamo i na ovu temu :)

Ja sam bila u Kanadi (Kitchner naravno :)) u poseti rodjacima nekih mesec dana 2007, i videla kako je divno živeti tamo. E sad, kako su mi tamo rekli, život amerikanaca i kanadjana se i ne razlikuje nešto preterano, osim nekoliko razlika koje se tiču obrazovnog sistema i zdravstvenog osiguranja koji pretežu na Kanada tasu.

Mi smo u početku bili više zainteresovani za Kanadu ali je čitav proces oko imigracije jako komplikovan, toliko da čak i lutrija za USA ima više šansi da upali.

Čula sam da je u poslednjih nekoliko godina bilo nekakvih promena tj da je skraćeno vreme potrebno za odobravanje iseljeničke vize ili nešto slično. Interesuje me da li je neko skoro prošao kroz ceo proces i kako to izgleda. Možda ne bi bilo loše da neko baci razmišljanja USA vs. Canada.

P.S. Izvin'te još jednom što počinjem priču oko Kanade, ali bi mi stvarno godila pomoć. Pretražila sam čitav net, ali nigde nema ni približno dobar forum. Bio je nekakav na krstarici.com i ljudi su se dopisivali nekoliko godina, a onda se svi isvadjali i izvredjali i thread locked.

Smith6000
20.08.2010, 22:03
Kapiram da ti nitko neće dati iseljeničku vizu na lepe oči, ali mislim da je otići u Kanadu, Australiju ili Novi Zeland jednostavnije, nego otići u SAD, bar što se tiče papirologije. :suure:

Čuo sam dosta priča, tipa, završio "dobar" fax, ima nekoliko godina radnog iskustva, zna engleski... da možeš naći poslodavca i dobiti iseljeničku vizu. Sumnjam u verodostojnost svih tih priča, ali opet kapiram da ima ima nešto istine... još nikad nisam čuo da je netko na tu foru otišao u SAD. Priče da je netko dobio green card su uglavnom bile ili preko kao izbeglice, braka, ili preko lutrije, ili istekla mu B2 viza i nikad nije izašao. Moja fav story je nisu dobili US vizu, dobili Kanadsku, pa u gepeku usli u SAD. :grin:

Meni je Kanada uvek bila želja... ali eto, izgleda nista od toga :smrc:

Magelan
20.08.2010, 23:22
Prostudiraj zvanicnu prezentaciju kanadskog imigracionog. Evo linka:
http://www.cic.gc.ca/english/index.asp

Ono sto ja znam vezano za kanadsku iseljenicku vizu je da se u proseku ceka malo jace od godinu dana. Za exYU prostore je zaduzena ambasada u Becu. Kanadski "Green Card" je lakse dobiti sa te strane sto postoji bodovni sistem i jasna pravila i zahtevi koje je neophodno ispostovati da bi se uslo u proces. 67 poena je minimum koji je neophodan kako bi te uopste uzeli u razmatranje. Takodje je jako vazno znanje engleskog i/ili francuskog. Na osnovu rezultata IELTS testa dobijas odredjeni broj bodova, a ako probas i TEF (test francuskog) mozes dobiti i dodatne poene sto svakako ne skodi. Boduju ti godine starosti, nivo obrazovanja... (imas sve na tom njihovom sajtu, malo je mozda konfuzno, ali ces se snaci).

Svakako treba pokusati, a lutriju za USA igrati svake godine, pa sta pre upali. Moje licno misljenje je da je USA bolja za zivot. Prvo zbog klimatskih faktora, a drugo sto u Kanadi bas i nemas neki preterani izbor mesta za zivot. Sve se na kraju svede na Toronto i Vankuver, a ostatak manje-vise nije vredan pomena (ne znam koliko bi te u USA usrecili Severna ili Juzna Dakota ili Nebraska kad bi te tu neko bacio npr. jer se Kanada van dva pomenuta "velika" grada moze uporediti sa ovim americkim zabitima).

steelers
21.08.2010, 00:59
Ma kakva crna Kanada, tamo i pingvini padaju u nesvest. :smrc::smrc:

Sloba_Kg
21.08.2010, 06:44
Magelan je sve lepo napisao.
67 BODOVA je minimum, sve se boduje a preko linka ces saznati i sta.
Salje se direkt u Austriju ali je moj kolega za oko 9 meseci prosao sve i samo otisao. Naravno pre toga se ozenio.
Kaze da procedura bas nije komplikovana.
Pre nekog vremena su dobili dete. Mislim da mi je rekao da su isli u bugarsku ili Rumuniju po pasos.
Price oko intervjua i da li ga je bilo ne mogu da se setim. Oba jezika ti daju vise poena I sl.
Ipak, posle 15 meseci zivota na jugoistoku USA tesko da bih se preselio na sever... Mozda bas ako ponudu ne bih mogao da odbijem. Zima brate, samo se setim price o onom sto cistio sneg i odmah mi ladno :)

TanjaMarjan
21.08.2010, 07:35
zdravo :)

Ima odlichan forum za Canadu i sve oko imigracije i zivot tamo :)

http://forums.snapsolutions.ca/

pozdrav :)

lanas
22.08.2010, 15:48
Da li je neko imao iskustva ili zna nekoga ko je otisao u Australiju? Na sajtu australijske ambasade sam videla da se moze otici, a da prednodno ljudi nemaju obezbedjne posao(sponzora).

Hvala unapred!

dreamerns
22.08.2010, 21:49
Moj drugar je tako otisao u australiju. Procedura je trajala ukupno manje od 2 godine. Imas informacije na njihovom sajtu, koliko se secam isto se nesto boduje ko i za kanadu.

lanas
23.08.2010, 19:43
Moj drugar je tako otisao u australiju. Procedura je trajala ukupno manje od 2 godine. Imas informacije na njihovom sajtu, koliko se secam isto se nesto boduje ko i za kanadu.

Hvala dreamerns

vesnicica
24.08.2010, 09:49
S obzirom da smo moj muž i ja razmišljali o Kanadi mi smo se malo i raspitivali....Skratili su period čekanja sa 3 godine na max 1 godinu,tako kažu a ono što znam je da su neki naši poznanici preko neke Agencije iz Zemuna (advokatska kancelarija,mislim) za 6 meseci dobili iseljeničke vize,rasprodali sve i otišli.Ukoliko dođem do telefona,maila ili bilo koje informacije ja ću je postaviti.Uglavnom imaš da platiš da ti fiktivno nađu posao jer tako dobijaš poene i da platiš da ti nađu posao koji će te čekati.Ovi ljudi su izabrali varijantu fiktivno.Ali klima je definitivno nešto što te tera u depresiu tj nostalgiju.Prijatelji koji su tamo već nekih 7 godina,ona radi u državnoj službi,on za Nemce,super im je,putuju,često dolaze...ali kukaju...ubi ih klima i depresija.Razmišljaju da menjaju kontinent.
Procedura oko papira je skuplja,duže traje ali mislim da oni vraćaju neki novac ako dobiješ vizu.

Neverhood
24.08.2010, 12:37
S obzirom da smo moj muž i ja razmišljali o Kanadi mi smo se malo i raspitivali....Skratili su period čekanja sa 3 godine na max 1 godinu,tako kažu a ono što znam je da su neki naši poznanici preko neke Agencije iz Zemuna (advokatska kancelarija,mislim) za 6 meseci dobili iseljeničke vize,rasprodali sve i otišli.Ukoliko dođem do telefona,maila ili bilo koje informacije ja ću je postaviti.Uglavnom imaš da platiš da ti fiktivno nađu posao jer tako dobijaš poene i da platiš da ti nađu posao koji će te čekati.Ovi ljudi su izabrali varijantu fiktivno.Ali klima je definitivno nešto što te tera u depresiu tj nostalgiju.Prijatelji koji su tamo već nekih 7 godina,ona radi u državnoj službi,on za Nemce,super im je,putuju,često dolaze...ali kukaju...ubi ih klima i depresija.Razmišljaju da menjaju kontinent.
Procedura oko papira je skuplja,duže traje ali mislim da oni vraćaju neki novac ako dobiješ vizu.
Ako imas informacije obavezno postavi. Hvala

Magelan
24.08.2010, 14:49
Koga interesuje Australija, evo linka i njihovog imigracionog:

http://www.immi.gov.au/immigration/

zvercica
26.08.2010, 10:47
I ja sam čula za nekakvu agenciju preko kojih je moguće otići. E sad, čula sam takođe da naplaćuju oko 2000 eura. U svakom slučaju ću otići da pričam sa njima - e da, prvi razgovor je 20 evra - pa šta bude... Možda je sve fora, a možda i nije.... Naravno, možda ne pričamo o istim ljudima, pa ako išta čuješ ti javi.

Što se tiče vremena, ja sam bila u septembru u mestu koje je južno od Toronta, a koje gografski zalazi jako puno u Ameriku. Tamo stvarno nije hladno, tj leta su vruća, zime hladne. Meni je to nekako i najidealnija varijanta, lepo je leto, ali volim i kad zazimi, pa onaj divni osećaj kad si ušuškan u svojoj dnevnoj sobi a napolju sneg...

U svakom slučaju, 80% stanovništva Kanade je u državi Ontario i verovatno to nije bez veze, sve ostalo je stvarno i da se pingvini smrznu.

No, ništa se ne bih bunila ni u Sidneju... Ipak je najbitnije imati pristojan život pa gde god to bilo.:da:

zvercica
26.08.2010, 20:43
E da, TanjaMarjan, puno hvala na linku :), teme su prilično dobre i detaljno obrađene, ali ne znam makedonski i koliko god da se trudim suština mi promakne. U svakom slučaju, sigurna sam da će bar makedoncima, koji planiraju imigraciju u CA koristiti :)

botexag
20.04.2011, 18:06
drugari,

ja odoh za kanadu na godinu dana.....:beer:
ali to nikako ne znaci da odustajem od gc i foruma....

kad se organizujem i skrasim, prenecu vam neka iskustva o emigraciji i zivotu uopste...
trenutno ne znam sta me ceka i da li ce mi se dopasti:wtf:

spectra
20.04.2011, 22:49
drugari,

ja odoh za kanadu na godinu dana.....:beer:
ali to nikako ne znaci da odustajem od gc i foruma....

kad se organizujem i skrasim, prenecu vam neka iskustva o emigraciji i zivotu uopste...
trenutno ne znam sta me ceka i da li ce mi se dopasti:wtf:

Puno srece botexag, i sve najbolje ti zelim! :1081:
PS. i naravno obogati nam ovu temu kad budes na onoj strani :;D:

Positive Vibe
20.04.2011, 23:12
drugari,

ja odoh za kanadu na godinu dana.....:beer:
ali to nikako ne znaci da odustajem od gc i foruma....

kad se organizujem i skrasim, prenecu vam neka iskustva o emigraciji i zivotu uopste...
trenutno ne znam sta me ceka i da li ce mi se dopasti:wtf:

Odlicna odluka!
Bilo bi lepo da ne odustanes od foruma i da nam preneses svoja zapazanja.
Da li bi nam otkrila na koji tip vize ides u CAN?
Verujem da ce ti se dopasti...

Orange
20.04.2011, 23:22
drugari,

ja odoh za kanadu na godinu dana.....:beer:
ali to nikako ne znaci da odustajem od gc i foruma....

kad se organizujem i skrasim, prenecu vam neka iskustva o emigraciji i zivotu uopste...
trenutno ne znam sta me ceka i da li ce mi se dopasti:wtf:

Sve najbolje!!:1081: Ovo je super vest :beer: mene mnogo privlaci Kanada :1072: kazu svi da je super, naravno tebi licno je bitno gde ides, da li imas posao i sl. ali generalno pripremi se na to da ce ti sve biti novo i drugacije - promena i neizvesnost sve su to lepi izazovi :bravo: :bravo:. Srecno!! :)

dare_ns
20.04.2011, 23:27
putuj igumane!

Nego, imash vizu, posao, ideju? :)

botexag
21.04.2011, 07:32
dobio sam Job Offer i LMO, po preporuci bivseg kolege iz firme
imao skype intervju i vrlo brzo se dogovorili o saradnji
...znaci koga interesuje kanada, svoje napore treba da usmeri na pronalazenje posla i poslodavca tamo
za razliku od amerike gde maltene nema sanse za radnu vizu (osim h2b), kanada zaposljava stranu radnu vizu razlicitog profila

u amasadi sam dobio privremenu radnu dozvolu na godinu dana (w1)
vrlo sam prijatno iznenadjen nacinom rada ambasade, sve zavrseno brzo i korektno

sto se tice samog odlaska, na znam sta me ceka, ali sam bar srecan sto sam dobio ovu priliku

dare_ns
21.04.2011, 12:06
Odlichno. Imash posao u startu, shto ti uveliko olakshava snalazhenje u novoj sredini.

Srecjno :)

dobrad66
21.04.2011, 21:47
moj se jedan poznanik vratio kući iz kanade 2004 kad i ja iz irske i sad čovjek prodao kuću i ode nazad kaže dosta mu ludila,samo on je u prednosti jer je dobio kanadsko državljanstvo 2002 dok djeca i žena nemaju ali pošto su tamo živjeli preko njega se mogu vratitiu bez problema.a ja ako uspijem sve dobro odraditi na PNP-ontario programu nadam se iduće godine prodam obje kuće-aute ,ženu djecu pod ruku i magla iz ovog ludila i više se ne vraćam kući ma koliko me srce vuklo nazad.a što se tiče green card usa sve je to toliko komplic.da sam već pomalo i odustao od tog.pozdrav

MsJazz
21.04.2011, 23:06
Izvinjavam se unapred ako ovo pisem tamo gde mu nije mesto :inlove:
Imam oca u Kanadi koji je otisao 89' i ima njihovo drzavljanstvo. Pokusavala sam nekoliko puta da odem kod njega i kao turista, a kasnije sam probala i sa iseljenickom vizom. Odbili su me i samo su mi jednom naveli razlog odbijanja, koji je po meni banalan! Trazili su gomilu papira, ukljucujuci i izvod iz maticne knjige umrlih od moje mame, i dan danas mi nije jasan razlog tog izvoda, ali ajde, drzava trazi pa mora da se ispostuje. Da ne duzim, zanima me da li je neko imao slican problem, da su ga u ambasadi odbili iako ima roditelja tamo?
I pitanje nevezano za Kanadu, da li mogu da se prijavim za lutriju ako su me vec par puta odbili u Kanadskoj ambasadi? Da napomenem da nisam prekrsila ni jedan zakon do sad tj nisam imala problema sa dragom nam policijom, niti je moj otac imao problem sa drzavom, njihovom drzavom. :)
Hvala na odgovoru :1081:

kaneolopa
21.04.2011, 23:32
Mislim da drzava Kanada ima svoje razloge za odbijanje pustanja tebe tamo, svaka drzava zadrzava svoja diskreciona prava u koja ne vredi ulaziti. Amerika takodje zadrzava pravo da te odbije u bilo kom momentu cak i kada imas pecat u pasosu i sleteo si na americko tlo.
Licno ne vidim razlog zasto bi te odbijali za zelenu kartu ali kao shto i sam naslov foruma kaze u pitanju je lutrija, pa ako te izvuku izvuku te... ako ne onda ne.

Positive Vibe
21.04.2011, 23:39
dobio sam Job Offer i LMO, po preporuci bivseg kolege iz firme
imao skype intervju i vrlo brzo se dogovorili o saradnji
...znaci koga interesuje kanada, svoje napore treba da usmeri na pronalazenje posla i poslodavca tamo
za razliku od amerike gde maltene nema sanse za radnu vizu (osim h2b), kanada zaposljava stranu radnu vizu razlicitog profila

u amasadi sam dobio privremenu radnu dozvolu na godinu dana (w1)
vrlo sam prijatno iznenadjen nacinom rada ambasade, sve zavrseno brzo i korektno

sto se tice samog odlaska, na znam sta me ceka, ali sam bar srecan sto sam dobio ovu priliku

Hvala puno na korisnim informacijama.
Inace, mnogi su mi preneli slicne utiske u vezi rada njihove ambasade :;D:
Sustina je upravo u prilici.
Verujem da ces je i iskoristiti.
Puno srece! :grin:

botexag
22.04.2011, 07:52
..stvarno ne znam sta me ocekuje...
pozitivno je sto imam odmah posao, a za ve ostalo mislim da ce u pocetku biti tesko....

u svakom slucaju, javicu vam prve utiske kad se smestim i pocnem da radim:beer:

botexag
06.05.2011, 07:06
pozdrav drugari....
evo prvih utisaka iz kanade..

s obizrom da sam u alberti, dosta je hladno, i kome to ne odgovara, bolje da ne dolazi ovde :smrc:

inace po sletanju sam za sat vremena dobio radnu dozvolu, sutradan za bukvalno 15 min sin (ekvivalent ssn-u)
za razliku od usa ovde je osnovno zdravstveno osiguranje mnogo bolje organizovano, obicno firma placa veliki deo troskova, mi samo particpaciju

sama zemlja, bar ovaj deo nije nesto sto bi mi nazvali turistickom destinacijom, ali verovatno se covek vremenom navikne.
kuce uglavnom drvene, papreno skupe.....

ja se nalazim u malom turistickom mestu, pa prenosim utiske odatle
prvo sto mozete primetiti u razlici nasih mentaliteta je na pr. dok idete ulicom pozdravljaju vas bukvalno svi, kao da se znate od ranije...:wtf:
na pesackom vam stanu kolima sa smeskom da predjete ulicu
sve je dosta skupo, tako da mora da se radi i zaradi :nene:
za automobil nam ne priznaju dozvolu, pa prakticno mora sve da se odradi od testova do voznje....
od bruto plate vam oduzmu nekih 20% raznih doprinosa, i obicno su isplate na 15 dana....
ima puno imigranata, narocito sa filipina.
takodje puno australijanaca dolazi da radi ovde.
jako je tesko naci posao (ako nisi resident) ako te neko ne preporuci.
cujem od nasim da pokusavaju da salju mailove za posao ...nem od toga nista
kod nas sef te meilove dobija na tone, ni ne pogleda ih...

eto toliko za pocetak
ako ima nekih pitanja...tu sam

Orange
06.05.2011, 09:38
pozdrav drugari....
evo prvih utisaka iz kanade..


Dobrodosao tamo! :bravo::bravo:

Zbog tog nepriznavanja vozackog staza tamo je nesto skuplje osiguranje za kola. Ali zato imaju normalan zdravstveni sistem to je super. Za Albertu sam cula da sto se klime tice ima suv vazduh pa je lakse podneti tu hladnocu. :grin:

Sve najbolje u novoj sredini!:beer::1081:

ivkodrg
09.05.2011, 01:00
Ja sam trenutno u Corner Brook-u , Newfoundland.
Znci, sneg se otopio pre nedelju dana, vetar siba sa okeana, u jednom danu se promene tri godisnja doba...
Ali, veliko ALI fenomenalan standard, zdravstvo za medalju ( tako mi bar pricaju, hvala Bogu nisam licno proverio ).Apsolutna sigurnost bilo gde u bilo koje doba.
Ono sto bode oci je strasna skupoca, pogotovo kuca.Ja npr. mogu da uporedim sa Texasom i recimo da je svaka baraka i po tri puta skuplja.To je ono sto je meni neverovatno.
O kulturi i ponasanju ovih ljudi ne vredi ni govoriti, perfektni u svakom pogledu.
Pretpostavljam da veci centri nose nesto drugo sa sobom, ovo je mali grad - 30 000 ljudi, siguran sam da je potpuno druga slika u npr. Montrealu ili Torontu.

steficacvek
10.05.2011, 19:44
Ako ima neko iz Hrvatske koga interesuje Kanada, evo:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/zelite-zivjeti-i-raditi-u-kanadi-ovo-je-vasa-prilika/551092.aspx

dreamerns
12.05.2011, 22:06
O kulturi i ponasanju ovih ljudi ne vredi ni govoriti, perfektni u svakom pogledu.
Pretpostavljam da veci centri nose nesto drugo sa sobom, ovo je mali grad - 30 000 ljudi, siguran sam da je potpuno druga slika u npr. Montrealu ili Torontu.

I u okolini od npr 3000 km ih ima mozda jos toliko :-)

Kako si ti tamo dospeo ako nije tajna? Oduvek sam zeleo videti Newfoundland (doduse samo turisticki).

botexag
13.05.2011, 07:05
i ja sam u malom mestu...

apslolutno ce vas svako pozdraviti na ulici kada prolazi pored vas, naravno ne ako ima mnogo ljudi, nego ako se sretnete pokraj nekog usamljenijeg mesta

na pesackomce sa smeskom da vam se zaustave i propuste

u radnji, drzavnoj ustanovi...postovanje i ljubaznost

sto neki kazu smuci ti se od hi & hallo koliko puta izgovoris dnevno :;D:

ivkodrg
13.05.2011, 17:55
I u okolini od npr 3000 km ih ima mozda jos toliko :-)

Kako si ti tamo dospeo ako nije tajna? Oduvek sam zeleo videti Newfoundland (doduse samo turisticki).

Nije nikakva tajna, radim sa njihovom decom u fudbalskom ( soccer ) klubu kao trener. Malo sam tu ( tri meseca ) , malo u Texasu, malo u Srbiji.
Newfoundland ? Ne znam sta da ti kazem, za dva sata imas tri godisnja doba ( leto naravno neces videti ),cim dune sa okeana, eto kise, temperatura padne za 10 stepeni.Stigao sam 15 aprila, jos je bio sneg koji se ponovio jos dva puta do kraja meseca.
Ko hoce da dodje da se odmori od ''urbanog'' sveta, ovo jeste pravo mesto.Apsolutni raj na zemlji, jednostavno ko je ljubitelj prirode , ovde je ima u izobilju.
Najveca srpska zabluda ? '' Srbija je bogata vodom ''. Treba doci ovde , pa videti kako to izgleda.Mi smo apsolutna Sahara poredeci se sa Newfoundland-om.
Ukratko, kome treba mir , odmor na kraci period, ovo jeste mesto za to.

zvercica
17.05.2011, 11:02
Mi smo odlučili da započnemo proceduru oko dobijanja iseljeničke vize za Kanadu, a istovremeno učestvujemo i u GC. Pa da vidimo, valjda će upaliti jedna od ove dve opcije.

Što se tiče aplikacije za iseljeničku za Kanadu, odlučili smo se za opciju Skilled worker. Da bismo dobili vizu potrebno je da skupimo 67 bodova. Bodovi se sabiraju na osnovu različitih kriterijuma i sve je detaljno opisano na http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp.

Mi smo trenutno u fazi prikupljanja dokumentacije i prevođenja. Ja sam prošle nedelje izašla na IELTS i test je bio vrlo ozbiljan. Inače radim u stranoj kompaniji i skoro čitava komunikacija (pisana i verbalna) mi je na engleskom i mislila sam da mi za sam test i ne treba puno pripreme. Sad vidim da sam se malo prevarila, pogotovo što se tiče Listening dela, koji je meni bio najteži...

Moj savet svima koji kreću ovim putem je da se dobro pripreme, da isključe titl na TV-u, da prebace na BBC i da se trude da što više slušaju. Za Reading deo, da krenu da rade otpozadi pošto poslednje vežbanje iz ko zna kog razloga nosi najviše poena. Za Writing deo, da prvo pišu duži tekst - esej a onda kraći - pismo, pošto esej nosi više poena. Da dobro izvežbaju način pisanja eseja tj, esej mora biti u formatu: uvod, postavljanje teze, za ili protiv i zaključak. Pismo mora biti u formatu: razlog obraćanja, razrada i molba.
Za speaking deo obavezno pripremiti: nešto o sebi, čime se bavite, šta radite, šta volite da radite, u kom gradu živite, nešto o gradu, nešto o zaštiti okoline i obavezno probajte da pripremite kraći tekst o jednoj osobi, pošto sam ja imal da opišem jednog komšiju, devojka do mene kolegu sa posla, jedan dečko člana svoje rodbine...

Dalje, čekamo 28. 06. i izlazak nove liste zanimanja, pa ukoliko mog zanimanja bude bilo, odmah apliciramo.

E da, bili smo i na konsultacijama u jednoj agenciji u Zemunu i dobili smo dosta zanimljivih saveta, ali smo za sada mišljenja da apliciramo sami, bez njih. Oni inače traže 2500 evra, ali stvarno nisam sigurna da će mi tih 2500 evra doneti nešto što ne možemo sami da završimo.

Eto, ako neko ima neko pitanje, ili je neko takođe u procesu bilo bi fino da razmenimo iskustva.

ivkodrg
17.05.2011, 15:12
Mi smo odlučili da započnemo proceduru oko dobijanja iseljeničke vize za Kanadu, a istovremeno učestvujemo i u GC. Pa da vidimo, valjda će upaliti jedna od ove dve opcije.

Što se tiče aplikacije za iseljeničku za Kanadu, odlučili smo se za opciju Skilled worker. Da bismo dobili vizu potrebno je da skupimo 67 bodova. Bodovi se sabiraju na osnovu različitih kriterijuma i sve je detaljno opisano na http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp.

Mi smo trenutno u fazi prikupljanja dokumentacije i prevođenja. Ja sam prošle nedelje izašla na IELTS i test je bio vrlo ozbiljan. Inače radim u stranoj kompaniji i skoro čitava komunikacija (pisana i verbalna) mi je na engleskom i mislila sam da mi za sam test i ne treba puno pripreme. Sad vidim da sam se malo prevarila, pogotovo što se tiče Listening dela, koji je meni bio najteži...

Moj savet svima koji kreću ovim putem je da se dobro pripreme, da isključe titl na TV-u, da prebace na BBC i da se trude da što više slušaju. Za Reading deo, da krenu da rade otpozadi pošto poslednje vežbanje iz ko zna kog razloga nosi najviše poena. Za Writing deo, da prvo pišu duži tekst - esej a onda kraći - pismo, pošto esej nosi više poena. Da dobro izvežbaju način pisanja eseja tj, esej mora biti u formatu: uvod, postavljanje teze, za ili protiv i zaključak. Pismo mora biti u formatu: razlog obraćanja, razrada i molba.
Za speaking deo obavezno pripremiti: nešto o sebi, čime se bavite, šta radite, šta volite da radite, u kom gradu živite, nešto o gradu, nešto o zaštiti okoline i obavezno probajte da pripremite kraći tekst o jednoj osobi, pošto sam ja imal da opišem jednog komšiju, devojka do mene kolegu sa posla, jedan dečko člana svoje rodbine...

Dalje, čekamo 28. 06. i izlazak nove liste zanimanja, pa ukoliko mog zanimanja bude bilo, odmah apliciramo.

E da, bili smo i na konsultacijama u jednoj agenciji u Zemunu i dobili smo dosta zanimljivih saveta, ali smo za sada mišljenja da apliciramo sami, bez njih. Oni inače traže 2500 evra, ali stvarno nisam sigurna da će mi tih 2500 evra doneti nešto što ne možemo sami da završimo.

Eto, ako neko ima neko pitanje, ili je neko takođe u procesu bilo bi fino da razmenimo iskustva.

Moses mi poslati PM, mislim da je za sve one koji su DEFINITIVNO odlucili da odu, bolje da pokusaju preko Province Nominee Program-a, sve se zavrsava za 10 meseci a i mnogo je, mnogo jeftinije.
Ja i sam planiram sebi da predam ove godine, tako da sam prilicno u toku.
Ovako kao sto ti planiras, je isuvise dugo i neizvesno i kosta , najvise zivaca.

botexag
17.05.2011, 18:04
Mi smo odlučili da započnemo proceduru oko dobijanja iseljeničke vize za Kanadu, a istovremeno učestvujemo i u GC. Pa da vidimo, valjda će upaliti jedna od ove dve opcije.

Što se tiče aplikacije za iseljeničku za Kanadu, odlučili smo se za opciju Skilled worker. Da bismo dobili vizu potrebno je da skupimo 67 bodova. Bodovi se sabiraju na osnovu različitih kriterijuma i sve je detaljno opisano na http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp.

Mi smo trenutno u fazi prikupljanja dokumentacije i prevođenja. Ja sam prošle nedelje izašla na IELTS i test je bio vrlo ozbiljan. Inače radim u stranoj kompaniji i skoro čitava komunikacija (pisana i verbalna) mi je na engleskom i mislila sam da mi za sam test i ne treba puno pripreme. Sad vidim da sam se malo prevarila, pogotovo što se tiče Listening dela, koji je meni bio najteži...

Moj savet svima koji kreću ovim putem je da se dobro pripreme, da isključe titl na TV-u, da prebace na BBC i da se trude da što više slušaju. Za Reading deo, da krenu da rade otpozadi pošto poslednje vežbanje iz ko zna kog razloga nosi najviše poena. Za Writing deo, da prvo pišu duži tekst - esej a onda kraći - pismo, pošto esej nosi više poena. Da dobro izvežbaju način pisanja eseja tj, esej mora biti u formatu: uvod, postavljanje teze, za ili protiv i zaključak. Pismo mora biti u formatu: razlog obraćanja, razrada i molba.
Za speaking deo obavezno pripremiti: nešto o sebi, čime se bavite, šta radite, šta volite da radite, u kom gradu živite, nešto o gradu, nešto o zaštiti okoline i obavezno probajte da pripremite kraći tekst o jednoj osobi, pošto sam ja imal da opišem jednog komšiju, devojka do mene kolegu sa posla, jedan dečko člana svoje rodbine...

Dalje, čekamo 28. 06. i izlazak nove liste zanimanja, pa ukoliko mog zanimanja bude bilo, odmah apliciramo.

E da, bili smo i na konsultacijama u jednoj agenciji u Zemunu i dobili smo dosta zanimljivih saveta, ali smo za sada mišljenja da apliciramo sami, bez njih. Oni inače traže 2500 evra, ali stvarno nisam sigurna da će mi tih 2500 evra doneti nešto što ne možemo sami da završimo.

Eto, ako neko ima neko pitanje, ili je neko takođe u procesu bilo bi fino da razmenimo iskustva.

ja sam na Temporary Foreign Working Program-u (Skilled Worker)
vizu sam sredio za oko 5 nedelja, sto je trenutno najkraci moguci postupak za Kanadu
za ovaj vid vize, morate sami da nadjete poslodavca koji ce vas zaposliti

Milosdv
17.05.2011, 23:11
Dobra je Kanada ALI samo da ima malo vise toplog vremena.:grin:

Imate na http://www.elitesecurity.org/ par tema o Kanadi pa prelistajte.

Vidim da su botexag i jos par ljudi u toku, pa najbolje da oni iz prve ruke daju jos neke informacije.

botexag kojim se poslom bavis tamo? IT ili ..?

ivkodrg
18.05.2011, 00:58
Dobra je Kanada ALI samo da ima malo vise toplog vremena.:grin:

Imate na http://www.elitesecurity.org/ par tema o Kanadi pa prelistajte.

Vidim da su botexag i jos par ljudi u toku, pa najbolje da oni iz prve ruke daju jos neke informacije.

botexag kojim se poslom bavis tamo? IT ili ..?

Potpuno si u pravu sto se tice vremena.
U petak, 13. maja je ovde ( Corner Brook, NL) bio sneg i zadrzao se preko dana.
Dok je kod nas u Srbiji bilo prosecno nekih 25 stepeni.
Ali... Igraju i neke druge stvari.

botexag
18.05.2011, 07:11
Dobra je Kanada ALI samo da ima malo vise toplog vremena.:grin:

Imate na http://www.elitesecurity.org/ par tema o Kanadi pa prelistajte.

Vidim da su botexag i jos par ljudi u toku, pa najbolje da oni iz prve ruke daju jos neke informacije.

botexag kojim se poslom bavis tamo? IT ili ..?

bavim se turizmom, radim u jednom nacionalnom parku u Alberti...
leta su lepa, cak i pristojne temperature, juce dok je bilo sunce temp je isla i do 20C, a danas je padala kisa i bilo je 6C.
snega ima samo na vrhovima planina i jezera su jos delimicno zaledjena...
zime su jako hladne, i ko to ne moze da podnese, bolje da ne dolazi...

nego da vam kazem nesto sto ce vas vise interesovati.
vecina ponuda za posao se oglasava preko lokalnih novina, oglasnih tabli koje imate pored svake prodavnice....cak mislim da sam nasao podatak da se svega 15% novih zaposlenih nadje putem interneta...
evo gledam lokalne novine, skoro svaki oglas... poslati cv na fax ili zvati direktno na tel....nijedne internet adrese...da ne verujes????
preporuka kanadjanina za posao....siguran dobitak!

na zalost, problem je sto oni traze samo odredjene profile radnika, o tome se mozete infomisati na nj. sajtu

ako nekog nesto konkretno interesuje neka pita, da ne razvlacim postove

botexag
26.05.2011, 19:29
drugari...
evo par oglasa iz lokalnih novina u Alberti
ne garantujem za tacnost, samo kopiram iz novina :naughty:

clean light-duty..11 cad/hrs
sale/service za studente..(letnji posao)...16.26
sales repres....18
forlift operator.....16
kitchen helper...11.75
truck driver....23.65
food counter...11.30
retail saleperson...14.60
assist in store/supervising staff...21
cnc operator.....44
construction laborers....20
concrete finishers....19-29
machine operator....19.50
welder ....30

oni cesto kazu satnica ide i do.....dolara
zato neke od ovih oglasa treba uzeti sa rezervom....zavisi od vaseg radnog iskustva

u svakom slucaju, ako ste geolozi, varioci i bilo sta vezano za vadjenje i preradu nafte, ako podnosite zimu...pravac Alberta...zaradicete pare koje nikad necete videti u Srbiji..
ne bih bilo kome da dajem laznu nadu, ali za ta zanimanja, oglasi na svkom mestu....:wtf:

sile2302
14.07.2011, 08:33
Moses mi poslati PM, mislim da je za sve one koji su DEFINITIVNO odlucili da odu, bolje da pokusaju preko Province Nominee Program-a, sve se zavrsava za 10 meseci a i mnogo je, mnogo jeftinije.
Ja i sam planiram sebi da predam ove godine, tako da sam prilicno u toku.
Ovako kao sto ti planiras, je isuvise dugo i neizvesno i kosta , najvise zivaca.

Supruga i ja definitivno imamo zelju da odemo, pa pokusavamo na sve strane, USA (Green Card Lottery), Australija od 01. 07. 2011. godine ima puno povoljnije uslove za imigrante (tu su nam vjerovatno i najizglednije sanse, ali bi volio prvo malo blize probati: Canada ili USA), a Canada bi nam bila prvi izbor, vjerovatno bi ja mogao (kao nosilac aplikacije) da ispunim kvotu od 67 bodova, koliko je potrebno za "skilled worker and professionals", ali ni to nije garant da cu otici tamo, jer imaju odredjeni broj svake struke koji primaju (moja je arhitekta), plus jos traze i oko 13 000 Canadian dollars, da prikazem na racunu, sto ne mogu obezbjediti bez kredita.

E sada molio bih te da mi objasnis ovaj "Province Nominee Program", na koji nacin on funkcionise, kako se aplicira, u koju regiju je najbolje aplicirati, odnosno u koju je najlakse otici, da li to zavisi od zanimanja kojim se bavis, da li treba polagati jezik ...

Hvala!

ivkodrg
14.07.2011, 18:39
Link gdje ti je sve objasnjeno je

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/provincial/index.asp

U principu , ako uspes da nadjes poslodavca, sve zavrsavas za 10 meseci, i sve te kosta oko 500 dolara.
U suprotnom trebas cekati i do 3 godine a o lovi da i ne govorim.

Vuvuzela
14.07.2011, 18:53
A kako naći poslodavca? Ima li ikakve šanse preko interneta ili bez odlaska tamo nema šanse??

ivkodrg
15.07.2011, 03:44
Uvek treba probati, zavisi od zanimanja, ja sam imao srece, moje zanimanje ( fudbalski trener ) je izuzetno trazeno tamo- deficitarno, pa sam uspio naci.
Nemoj se unapred predavati....

botexag
15.07.2011, 05:52
najveca je sansa ako je vase zanimanje u kategoriji trazenih zanimanja , tkzv skilled occupation (NOC 0, A, B)
to je preduslov...

drugi veliki korak je naci poslodavca koji ce vas zaposliti... to jest uraditi Job Offer i LMO....

ako aplicirate za preko provincijskog programa, ne znam koliko se ceka, vidim da je ivkodrg informosan, pa pitajte njega...

ali vecina (a i ja medju njima) kada nadju poslodavca uradite Work Permit na 1 god, pa sledece godine produzite na jos 1 godinu, i trece godine trazite permanent.
e sad ako me pitate u cemu je razlika....
ako aplicirate za provincijski program, iako ste kvalifikovani, to ne znaci da cete i da dobijete dozvolu useljenja, uveli su i neke kvote, pa onda morate da polazete neke testove da bi vase zanimanje bilo priznato (tako je u AB)...dok svi temporal workers dobijaju dozvolu posle 2 god (naravno ako imate i dalje posao, ne pravite probleme ovde itd)

dejancic
15.07.2011, 16:41
Veeeeliko skretanje sa teme, ali se tice Kanade. Nadam se da ce jos nekoga nasmejati kao i mene u ovo letnje jutro...

Карта у једном правцу

Повратак из чудне земље дијаспоре


“Ти стварно ниси нормалан” – каже ми некадашњи колега из „Политике“, док у мајски сутон, који лагано пада на Београд, седимо на тераси нечега што представља остатак чувеног „Бермудског троугла“.
„Да се вратиш сада у земљу? Сада, у овом тренутку? Па, друже мој, никада није било горе, како не схваташ? Нема посла, нема пара, нема наде, нема ничега...Све је отишло у вражју матер, лакше је било деведесетих, кунем ти се, тада смо бар тражили да нађемо неку светлост на крају тунела, сада смо се опростили од сваке будућности, само гледамо да преживимо од данас до сутра. Мрак, човече, мрак... То ти је исто као када би из Барселоне прешао у Чукарички, веруј ми...“ – покушава да поентира нечим што мисли да могу да разумем.
Сумњичаво гледа у флашицу „Кока-коле“ преда мном, док његове очи изражавају искрено уверење да сам од раног јутра, вероватно, био на нечем много јачем и да је моја решеност да се вратим у земљу, комбинација пијанства, носталгичног лудила које осети сваки емигрант при посети Србији након много година и тоталне необавештености која може скупо да ме кошта.
Слушам га и подижем поглед увис према високим платанима који нас наткриљују, удишем ваздух препун смога, смрдљив да смрдљивији не може бити, удишем га до краја, пуним плућима и осећам како ми прија...
Пар недеља касније – deja vu! „Не, не, извини што морам тако да се изразим, али ти стварно ниси нормалан“. Опет чујем познату реченицу, изгледа као да се баш сви слажу око моје дијагнозе, овога пута у башти мог пријатеља, док седимо удобно заваљени у столице, а јунски сутон се полако спушта на Торонто.
„После толико година овде, после свега што си уложио, после толико жртве и одрицања, сада када седиш на зеленој грани и када ти се смеши будућност и када само можеш да напредујеш у каријери, ти си решио да све то бациш у воду и вратиш се тамо...тамо у ону лудницу, у оно безакоње, у царство корупције и криминала. Не, не, стварно не могу да разумем.“
Израз неверице на његовом лицу толико је јак да ми дође да га потапшем по рамену, кажем му да сам се само шалио и да ником нормалном, наравно, не може пасти на памет да напусти идилу која влада око нас. Подижем поглед према великим јаворовима који бацају нежну сенку на улицу, ослушкујем тишину која нас окружује, тишину која штити ушушкане куће у предграђу резервисаном за успешне припаднике средње канадске класе, видим савршено уређене травњаке, угланцане аутомобиле који стоје у двориштима, прозоре на кућама који сликовито говоре да иза њих живе људи који уредно плаћају своје рачуне, улажу новац у сигурне фондове, имају детаљан финансијски план за наредну деценију и дубоко презиру све који су другачији.
Осећам мир и задовољство који исијавају из сваког кутка, мир сигурног и сређеног живота... Удишем дубоко, пуним плућима, ваздух тако чист да чистији не може бити, као да га прерађују негде пре него што га пусте на коришћење онима којима је судбина подарила ту срећу да живе у Торонту...И онда, ничим изазван, постављам крајње неумесно питање: „Извини, је л’ сме да се пуши у овом крају?“
Изгледа да стварно нисам нормалан.
Возим према кући која се налази на другом крају града, али изгледа потпуно идентично као онај из којег сам управо изашао и размишљам о томе како су се људи са два континента без икакве дилеме, не познајући један другог, сложили око стања мог менталног здравља. И то само зато што ми је пала на памет идеја да се након 16 година проведених у емиграцији вратим у земљу у којој сам рођен?!
Када се неко од овдашњих Кинеза, Италијана, Португалаца или Грка одлучи на сличан корак, направе му испраћај, тапшу га по рамену и као да му помало завиде што ће остатак живота да проведе тамо где му је све познато, где још увек станују мириси његовог детињства и где у потпуности припада... А мени препоручују да посетим неко стручно лице које ће ми помоћи да се ослободим сумануте идеје.
Па, добро, да видимо да ли је баш тако и да ли живот у Србији представља девети круг пакла, а остварење канадског сна савршени идеал коме сви треба да тежимо?
Дакле, шта смо овде имали?
Деценију и по емигрантског живота, много снега, много зиме, толико зиме да се лепо смрзнеш, јаворов сируп, јаворов лист, јаворово дрво, ракуне у дворишту, обиље кредита и кредитних картица, лактање са староседеоцима и амбициозним Пакистанцима и Индијцима око бољег положаја у фирми, безуспешну борбу са акцентом који нас је непогрешиво сврставао у „Русе“, добру кућу, добра кола, много хокеја на ТВ, хронични недостатак духовитости, сексипила и шарма, чекање на свети период викенда, ритуал недељне куповине , сигурност најбољег здравственог система на свету, одлазак на море у сред јануара, пресуду судбине да се дружимо са разним ликовима само зато што су „наши“, одлазак у породичне посете тим истим „нашима“ као врхунац социјализације, мир и сигурност сређеног живота, могућност планирања на дуге стазе, велики стрес ако се планови случајно изјалове , живот у земљи која је по подацима УН увек у самом врху држава које су најбоље на свету, много пилећих крилаца на жару, забрану пушења на сваком нормалном месту где је најслађе запалити цигарету, солидан рачун у банци и досаду, досаду која прекрива Канаду као снежни покривач ( с том разликом што се снег понекад и отопи)...
Шта ме чека?
Безбрижна старост на Флориди са осталим припадницима генерације који су ту дошли да умру. Модерни и безболни лапот. Лапот у организацији друштвеног система и то само ако будем имао довољно велики пензиони фонд да му се подвргнем.
Чему могу да се надам у Србији?
Баш ничему. Тамо је јад, беда и депресија. Тамо нема посла, нема пара, нема нормалног живота, све је црно да црње не може бити. Политичари и тајкуни осионо владају, народ грца у дуговима, одлазак на пијацу постао је луксуз, саобраћајне гужве су несносне и људи су нервозни као пси, бензин је најскупљи у Европи, безнађе и песимизам се могу опипати у ваздуху...
Тамо у мају миришу липе, улицама шетају најлепше девојке на свету, након другог уласка у продавницу продавачице вам се обраћају са „комшија“, сексипил и шарм се углавном подразумевају, у јесен још увек сокацима замирише печено кестење, могу да бирам људе са којима ћу да се дружим и то не само зато што су „наши“, немам сумњиви акценат (хм, ако се игноришу трагови мог „чарапанског“)...
У ствари, можете мислити да сам луд колико хоћете, али мени, на неки начин, прија то лудило. Немам појма зашто, ваљда зато што је тако моје и тако интимно повезано са мном. Покушао сам да побегнем од њега, али ми се није дало. А стварно сам пробао, није да нисам. Пробао сам да будем грађанин света, космополита, што би рекли ови начитани...
И шта? Требало ми је толико година да схватим да моји моравски гени једноставно не трпе благодети нео-либералног капитализма, политичке коректности и осталих ствари које су данас тако на цени. Требало ми је да схватим да ћу се најбоље осећати док ослушкујем какофонију свог језика око себе, да предем од уживања као мачак на пећи када у смирај дана седим на неком склепаном сплаву, лењо гледам у реку, пљуцкам у воду и сећам се живота у чудној земљи званој
Дијаспора...
Шта ме чека?
Ах, да. Умало да заборавим. Чека ме пар најлепших зелених очију на свету. За човека који има овакву дијагнозу то баш и није лоше за почетак.

Небојша Милосављевић, Торонто, Канада
објављено: 14.07.2011.

Orange
15.07.2011, 17:43
Pa.... mislim da se tice i Amerike (osim idealnog zdravstvenog osiguranja i poneke sitnice); slucajno sam procitala ovaj tekst sinoc i setila ga se ponovo jutros sto znaci naravno da je neku zicu pogodio tj. vise zica. Nasmejao me je ali znas kakav je to osmeh - "this time next year.....":grin: - posto sam ja od onih koji jedva cekaju da zbrisu sa okeana u zagadjeni Bg. Ovo je po meni odlicna tema jer se tice vecine emigranata, na ovaj ili onaj nacin; interesantno je da na ovom forumu ovakva tema nije "zazivela"...

ZeljkoUSA
15.07.2011, 23:13
Ne mogu da polemisem iz tog ugla jer se samo druzim sa emigrantima i ipak su to price iz prve ruke, a ne licni dozivljaji.
Jedino sto sam misljenja da ovo ne moze zaziveti jer se ovde (konkretno znam za Srbiju) ljudi bukvalno bore sa placanjem racuna i hranom..... Ej, ljudi.....racuni, hrana...

Ovo je vrlo afirmativan tekst, ali je po meni tako jer se iskljucivo pise o emocijama i o tome sta srce kaze. To takodje nije realno jer se od toga ne zivi i ukoliko doticni gospodin ne donese sa sobom pooooveci kapital iz "dosadne i neduhovite Kanade sa ruznim zenama na ulici" ne verujem da bi mu posle nekog vremena bio prijatan ovaj nas smog...

Mada, kako se vec to kaze "sto ljudi, sto cudi"...

zvercica
16.07.2011, 23:56
Slažem se sa Željkom.

Kad fini gospodin dodje iz Kanade i donese keša upašće u onu grupu od nekoliko procenata koji dobro žive u Srbiji. Do petog će fino platiti sve račune, decu će smestiti u privatne vrtiće ili škole, kupiće odmah stan i kola. Zaposliće se na nekom visokom mestu u stranoj kompaniji, možda čak izvući i expatske uslove - jer je on ipak po pasošu Kanadjanin. More može da bira i to skoro kao nigde u svetu - Grčka, Italija, Španija, Turska, Egipat, Hrvatska, Crna Gora, ne zna se gde je lepše. Zima - Austrija, Italija, Francuska...

Onda će fino da šeta Knez Mihajlovom i da gleda lepe devojke, ili da sedi na sklepanom splavu i druži se sa ortacima... Svakome je svoja muka najteža a tako verujem i njemu. Medjutim, njegova priča ne može nikako da se upotrebi u kontekstu pravljenja paralele između Srbije i Kanade. Jednostavno polazne tačke su drugačije. Ko zna, možda i nama padne na pamet da se jednog dana vratimo.. ko zna...

E da, još nešto, jako bitno. On može da se vrati kad kod hoće. Kad mu opet dosadi ono zbog čega je na prvom mestu i otišao, ne mora da prolazi komplikovanu aplikaciju, jednostavno sedne na avion i više nije tu.

Orange
19.07.2011, 02:21
Mada, kako se vec to kaze "sto ljudi, sto cudi"...

Sto ljudi sto cudi – bas tako. Evo ti moj licni ljudi-cudi primer: realnost – i tu i ovde postoje (ne)mogucnosti; i ovde je tesko naci posao, treba ti veza, sreca, sta god… i to se takodje ne jede i ne samo to nego ovde nemas nikoga (u tom nejelu). Gde god da zivis imas probleme i neizvesnost samo drugacijeg oblika: ako nemas borbu da obezbedis hranu, imas borbu da platis svaki mesec kiriju da ne bi preselio dusek u park, sto je ogroman stres samo mozda perfidniji posto ga varis punog stomaka. Moj emotivni deo – ja zivim svoj najbolji zivot gde god da sam. Nisam odusevljena Amerikom ali vidim njene pozitivne strane i nije da mi nije lepo, naprotiv, uzivam skroz. Ali, posto sam ovde dosla zato sto (da ponovim jos jednom) se jednom zivi, iz istog razloga cu i da odem odavde jer mi je u Beogradu za dve svetlosne godine lepse, a nema tog kofera bez para koji ce me spreciti da se opet spakujem i odem tamo gde mi se ide. Ako sam mogla tu da ostavim posao i sve sto imam i dodjem ovde bez posla i zrnca sigurnosti, mogu opet isto da ponovim uspesno. Ako nista drugo, bar su mi koferi uvek puni entuzijazma - majstor sam da zivim od entuzijazma, pa za prvo vreme dok se ne nadje posao nece biti problema….:grin:

Eeee kad bi moglo da se menja - dve gc za dva posla u Bg - sigurno bi bilo kandidata… jednim potezom cetiri resenja :woohoo:

botexag
19.07.2011, 18:37
..ovaj patriotski clanak ko da je pisao neko iz srpske vlade :obrva:
u stilu vratite se emigranti sa dolarima, domovina vas zove....

a kad se vrate, upadaju u birokratsku masinu, otimanja para za kojekakve dozvole i mita ako pokusavaju da investiraju nesto......

pa posle par godina,razocarani domovinom (po drugi put) nazad u taj nikakav sivi monotoni svet....

Lucky
20.07.2011, 23:29
Ovaj clanak bi mogao komotno da potpisem....sve se uklapa osim zime i snega :) Ali ni Sunce ne pomaze da slika izgleda znatno bolje.

S druge strane strane uvek cemo mi "odavde" trubiti o nekakvim emocijama, dosadi, hladnoci i slicno a oni "odande" o dolarima, dinarima, investiranju, mitu i korupciji...i tako u krug

steficacvek
21.07.2011, 00:29
Upravu si Lucky! Ja bas tako i gledam na sve. Sve ima svoje dobre i lose strane, eh sad svako od nas licno mora da shvati i odluci sta mu je vaznije, neka financijska sigurnost ili ispijanje kafica po cijeli dan... uopsteno gledajuci. Opet ja iskreno vjerujem da se moze napraviti balans i na jednoj i na drugoj strani, samo kad se skinu ruzicaste naocale i pocne razmisljati racionalno.

mario
12.08.2011, 23:42
Zdravo svima,

znam da ce se moje pitanje ponoviti ali nadam se da necete zameriti...tacnije imam ih vise pa onaj ko zna neka bude kratak i jasan u odgovorima, pomoglo bi meni a verujem i svim ostalima....

elem migracija je nesto o cemu razmisljam vec mesecima jer mi treba da od svog rada i znanja mogu i sa poslom komunalca da priustim sebi samostalnost sto se u srbiji sa malo kojim zanimanjem moze desiti ako se slazete....vec sam poceo da radim u struci u srbiji ali od toga necu moci nesto preterano lepo da zivim (ne trebaju mi kule i gradovi vec samostalnost da ne trazim za struju od oca i majke i sl ako razumete), Muzicki studio, a strah me je da me zivot ovde ne promeni i da ne postanem gnusni alavi starakelja koji buducoj omladini nece pruziti sansu nego ce ih izrabljivati...inace radio bih sta god samo da odem....

elem rasplinuo sam se mnogo....

pitanja su sledeca:

1. testovi koji se polazu idu samo na provincial nomination programu ili i za ovaj drugi skilled workers program....?
2.koliko otrpilike kosta jedan nacin a koliko drugi, okvirne cene....?
3.da li je prijavljivanje samo preko neta...?
4.ako ne uspem da nadjem poslodavca koji ce me zaposliti da li to znaci da mi je bolje da apliciram preko Provincial nomination programa...?
5.posto jos uvek nisam diplomirao da li treba da sacekam da zavrsim sa tim ili mozda mogu da krenem i bez toga sa apliciranjem....?
6.ako apliciram za provincial nomination program da li to znaci da ne mogu da apliciram za skilled workers program....?
7.ako apliciram za Alberta provincial program da li mogu da probam i sa nekim drugim zemljama u isto vreme tipa ontario provincial program, ili ako se prijavim za jednu zemlju u tom sam programu i samo tom dok me ne odbiju ili prihvate pa kad saznam sta je i kako je onda mogu da apliciram iz a druge zemlje....?
8.nacuo da nista ne ide preko maila ali ako kojim slucajem meni uspe da nadjem nekog poslodavca na taj nacin da li onda treba da konkurisem za neki program ili se to onda sve sredjuje bez ovih programa....?

izvinjavam se na opsirnosti nadam se da nisam zalutao u nekim pitanjima i da ste razumeli sta je Ivo Andric zeleo reci....:)

inace pokusao sam za USA GC i nisam dobio, bilo mi je prvi put ove god....ali nada poslednja umire jer je zelja ogromna i oseca se da ce se kad tad otici iz ove nezdrave sredine....

Pozz svima forum je odlican....

blok64
30.10.2011, 00:48
Ja sam se zahvaljujuci osobi koja je pokrenula temu vezanu za Kanadu malo vise zainteresovala za tu zemlju, raspitala, aplicirala, polozila Ielts i nakon 6 meseci dobila imigrantsku vizu u pasosu :suure:! Presrecna sam!!! zvercice, jos jednom hvala na strpljenju da mi sve potanko objasnis!
Ako nekom treba neki savet slobodno pitajte! Inace putujem u februaru.

zvercica
30.10.2011, 17:43
Blok64, stvarno mi je drago :). Ne znam šta da kažem, stvarno je fantastično što si uspela sve tako brzo da završiš. U svakom slučaju želim da vam se u Novom Svetu životi promene onako kako vi želite, i da se ispune svi oni snovi koje se ovde ne usuđujemo ni da sanjamo.

Inače, mi nažalost nismo uspeli da upadnemo, pošto se NOC 1122 zatvorio u prvih nekoliko dana nakon otvaranja liste. Sada smo, kako se čini, uspeli da nadjemo ponudu za posao, što znači da moramo čekati nekih 6 -7 meseci za odobrenje od HRSDC-a, a nakon toga apliciramo. U svakom slučaju, i dalje guramo, ne odustajemo ni u ludilu :)

miki_s1986
31.10.2011, 00:22
Kao prvo tema je sjajna i pratim je od samog pocetka jos kad procitam lepe vesti sve je jos bolje :) !!! Ja sam takodje u procesu za dobijanje permanent resident vize tj. cekam da mi rodjak posalje ponudu za posao pa da predam sve komplet, a u medjuvremnu spremam IELTS... Takodje Green card se ne propusta evo vec tri godine za redom.

Samo bih pitao ''Blok64'' ako moze da prenese neka iskustva sa IELTS-a posto me to ceka posle nove godine.Ako nije problem molim te napisi mi koliko je realno tezak, koliko si ga dugo spremala da li si koristila neke kurseve za spremanje i bilo kakvu informaciju da imas ui vezi testa unapred hvala :)

feanor997
31.10.2011, 13:37
Ja sam se zahvaljujuci osobi koja je pokrenula temu vezanu za Kanadu malo vise zainteresovala za tu zemlju, raspitala, aplicirala, polozila Ielts i nakon 6 meseci dobila imigrantsku vizu u pasosu :suure:! Presrecna sam!!! zvercice, jos jednom hvala na strpljenju da mi sve potanko objasnis!
Ako nekom treba neki savet slobodno pitajte! Inace putujem u februaru.

Kolega mi pokusava da dobije vizu za kanadu al nije bas informisan oko toga najbolje ako mu mozes pomoci i objasniti sta si sve radila...
javi mi se na MSN feanor25@hotmail.com (posto ne znam njegov)
u svako slucaju sve najbolje ti zelim tamo :)
unapred hvala

highvoltage84
31.10.2011, 17:24
I meni je jaako drago i baš sam srećan kad čujem ovako lepe vesti,puno sreće i sve najbolje.

Good Spirit
01.11.2011, 01:46
Kolega mi pokusava da dobije vizu za kanadu al nije bas informisan oko toga najbolje ako mu mozes pomoci i objasniti sta si sve radila...
javi mi se na MSN feanor25@hotmail.com (posto ne znam njegov)
u svako slucaju sve najbolje ti zelim tamo :)
unapred hvala

A što ti u ime kolege ne bi postavio ovde ta pitanja (ako već kolega ne može sam)

blok64 još naglašava kako je zahvaljujući ovom forumu došao do informacija za opciju odlaska u Kanadu i ti sada tražiš da ti on privatno objašnjava šta i kako :wtf:

Zar nije bolje to ovde pitati pa to možda pomogne nekome u budućnosti?

feanor997
01.11.2011, 08:38
A što ti u ime kolege ne bi postavio ovde ta pitanja (ako već kolega ne može sam)

blok64 još naglašava kako je zahvaljujući ovom forumu došao do informacija za opciju odlaska u Kanadu i ti sada tražiš da ti on privatno objašnjava šta i kako :wtf:

Zar nije bolje to ovde pitati pa to možda pomogne nekome u budućnosti?

Kao prvo nije on nego ona ako sam ja dobro procitao a ti ocigledno nisi ali si spreman da bacas komentare.
Zamolio sam za pomoc ako hoce ako nece nije bitno sta ce da bude nije duzna da to ucuni...
Ima li ovaj forum PP (provatne poruke) nisam ih uspeo da pronadjem???

ZeljkoUSA
01.11.2011, 08:52
Kao prvo nije on nego ona ako sam ja dobro procitao a ti ocigledno nisi ali si spreman da bacas komentare.
Zamolio sam za pomoc ako hoce ako nece nije bitno sta ce da bude nije duzna da to ucuni...
Ima li ovaj forum PP (provatne poruke) nisam ih uspeo da pronadjem???

Naravno da ima, ali zbog takvih kao sto si ti postoje preduslovi da se salju PP. Nije cilj foruma da se razmene informacije preko PP, a da ostali forumasi budu uskraceni za informacije sto je osnovni cilj svakog foruma.

feanor997
01.11.2011, 09:04
Htjeo sam da pomognem prijatelju koji pokusava da ode u kanadu a ne da budem postar (kolega nema net kuci)
e rekao je ovo e procitao sam ovo, idi vidi ovo....
Nije ni bitno sve najbolje jos jednom joj zelim

ZeljkoUSA
01.11.2011, 09:12
Htjeo sam da pomognem prijatelju koji pokusava da ode u kanadu a ne da budem postar (kolega nema net kuci)
e rekao je ovo e procitao sam ovo, idi vidi ovo....
Nije ni bitno sve najbolje jos jednom joj zelim

Nije sporna tvoja dobra volja, ali kako je i gore napomenuto, ovaj forum pomaze ljudima svojim informacijama. Slobodno napisi slucaj, mozda pomognes i prijatelju i jos nekom na forumu, jos bolje :bravo:

botexag
01.11.2011, 17:59
@blok 64

jel mozes da nam objasnis kakvu vrstu vize si dobila?

ova tema na formumo postoji tek godinu dana i ako si uspela da dobijes iseljenicku vizu za to vreme, verovatno si oborila rekord za najbrze odobrenu aplikaciju

zvercica
01.11.2011, 23:17
Pokušaću i ja malo da pomognem. Sve informacije o aktivnim programima za dobijanje iseljeničke vize za Kanadu se nalaze na http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp .

Forum na kojem se okupljaju naši ljudi i razmenjuju razne vrste informacija je
http://forum.krstarica.com/showthread.php/360020-Kako-do-Kanadske-iseljenichke-vize .

Drugi jako bitan forum je http://www.canadavisa.com/ . Ovde možeš saznati bukvalno sve što te interesuje.

E sad, pošto znam da svima prija da im se malo sažvaće :), pokušaću da sumiram najbitnije informacije:

Federal Skilled Worker program podrazumeva izdavanje iseljeničke vize onim imigrantima čije se zanimanje nalazi na listi 29 odabranih zanimanja, i imaju minimum jednu godinu iskustva rada na tom zanimanju. Od prošle godine je uveden limit, tako da se u toku jedne godine (od jula do jula) može primiti najviše 500 aplikacija po zanimanju. Dalje, pored ovog uslova potrebno je da kandidat skupi 67 poena. Poeni se daju za obrazovanje, poznavanje jezika (položen IELTS sa određenim nivoom), radno iskustvo, godine, ponude za posao i adaptability.
Ukratko, da bi se skupilo 67 poena, kandidat koji nema ponudu za posao mora imati završenu neku višu školu ili fakultet, imati između 25 i 49 godina, najmanje 4 godine radnog iskustva na definisanom zanimanju i položen IELTS sa high ocenama. I, naravno, da vam je zanimanje na listi i da nije probijen limit za ovu godinu.
Čak i u ovom slučaju poeni mogu biti na granici, tako da ako nemate 67, potrebno je imati ponudu za posao. Ponudu za posao je jako teško naći. Postoje dva načina: AEO i LMO. AEO je ponuda za posao kojom poslodavac samo podupire vašu aplikaciju i ne možete početi raditi pre nego dobijete imigrantsku vizu. LMO je osnova za dobijanje radne dozvole i možete doći u Kanadu, početi raditi i pokrenuti postupak. Za nijansu je lakše dobiti AEO. Ja ovde neću detaljisati, ovo ipak morate sami pogledati šta se tačno traži i kakav je proces za obe varijante.

Druga najčešća opcija je Provincial Nominee Program (PNP) i Provincija nominuje kandidata za PR. Ovde takođe treba pogledati detalje - mislim da je najbolje objašnjeno na canadavisa.com, pošto svaka provincija ima svoj program.

Treća opcija je FS program za Quebec. Ova provincija ima potpuno odvojen proces od ostatka Kanade, takođe postoji bodovni sistem i mora se znati francuski jezik. Ne na nekom visokom nivou ali bar osnovne stvari.

Vreme obrade je u poslednje vreme prilično skraćeno. Na našem forumu videćete jednog člana koji je PR dobio za samo 4 meseca, a inače ne traje duže od 8 - 10 meseci.
Što se tiče IELTS-a, na ovom linku http://forum.krstarica.com/showthread.php/250038-IELTS-pitanja-i-odgovori ćete naći skoro sve što vam je potrebno da uspešno položite IELTS. Takođe, tu je prilično fino opisano kakav je sam test, kako izgleda, na šta treba da obratite pažnju...
Eto, nadam se da će ovo malo pomoći.

botexag
02.11.2011, 08:17
@ zvercica

mala dopuna...

postoji i Canadian Experience Class Immigration program

ukratko..ako uspete da nadjete posao u Kanadi, posle dve godine sticete pravo na konkurisanje za permanent resident i to ide preko Buffalo - USA , daleko brze nego federal

takodje sto se tice PPN programa nije bas tako lako, u vecini slucejeva da bi vas prihvatili za kandidata (a to ne znaci da ce vam emigracija biti dozvoljena) mora da se sertifikuje diploma u Kanadi (tkz. Red Seal)

ali ko ima volju, zelju, bice uporan i pronaci ce nacin za sebe...
i objektivno zapazanje....ako ne podnosite zimu, nemojte dzabe dolaziti ovde...

blok64
06.11.2011, 08:13
@ Zvercica: Hvala puno! Da, zaista je sve iznenadjujuce brzo proslo! I ja sam van sebe od srece :grin:! Zao mi je sto nisi uspela da prodjes po listi, ali samo uporno guraj dalje, nema druge! Inace od 2010. su ubrzali proceduru do maximuma, a znam za primer gde su ljudi zavrsili proceduru za samo 4 meseca!

@ miki_s1986: Ielts nije toliko tezak koliko je brz. Sve prodje ocas posla. Kod Ieltsa je znanje gramatike preduslov za izlazak na ispit, a vezbom se postize brzina. Ja sam ga spremala tacno 1.5 mesec svaki dan posle posle (od 6-10PM) i svaki vikend po ceo dan i ocene su mi bile L-7.0, R-7.5, W-6.5, S-7.5 dakle 3 cetvorke i jedna dvojka. Za writing sam se najvise iznenadila jer sam mislila da sam ga bas, bas dobro uradila (npr. za 7.5, 8) ali ocito nije bilo tako. Inace na listening-u nisam stigla da popunim 4 odgovora. Prve 3 nedelje nisam vezbala na vreme vec sam se upoznavala sa samim testom (npr. za reading mi je trebalo i po 3h umesto sat, a za writing mi je trebalo po 40min samo da osmislim teze teme, pa jos dok napisem sastav i po 2h) ali kako sam sve vise ulazila u fazon islo mi je brze i tek onda sam pocela da merim. Takodje, svako vece sam ucila po 5 novih reci i za reading i writing sam radila i academic testove (manje ili vise uspesno). Sam test nije tezak, vise trema i nervoza ucine svoje.

@ feanor997: Hvala na lepim zeljama :)! Na zalost nemam ni msn ni Skype ni fb.

@ botexag: Kao sto rekoh, ima i brzih od mene, dobili su vizu za samo 4 meseca, a aplicirali su mesec dana iza mene :)! Vidim da je ceo proces vrlo individualan - neki ljudi koji su aplicirali u decembru 2010. su dobili vizu malo iza mene. Nema pravila. Ja sam isla preko 'federal skilled worker' programa i dobila sam imigrantsku (iseljenicku) vizu.

zvercica
07.11.2011, 20:15
Ma šta da ti kažem, svaka čast, super si sve to odradila. :bravo::bravo::bravo:

Interesuje me pod kojim si zanimanjem aplicirala? Moj problem je u stvari što ja jedino mogu da apliciram pod 1122, a ove godine je popunjeno u prvih 6 dana od objavljivanja liste. Sigurna sam da sledeće godine nemamo nikakvu šansu, osim da odem lično i odnesem :). Jedino nam ostaje job offer.

blok64
07.11.2011, 21:47
Hvala jos jednom :)! Zavrsila sam arhitektonski fakultet, tako da sam isla pod tim zanimanjem (ne znam koji je to broj po NOC-u). Kako stojite sa job offer-om?

js1987
22.12.2011, 22:22
da li neko zna kako se prolazi sa srednjom medicinskom skolom u kanadi? pored toga imam i peti stepen strucne spreme i 4.5 god. radnog iskustava.
unapred hvala !

botexag
23.12.2011, 07:23
da li neko zna kako se prolazi sa srednjom medicinskom skolom u kanadi? pored toga imam i peti stepen strucne spreme i 4.5 god. radnog iskustava.
unapred hvala !

nikako, Kanadjani ne priznaju nase skole
moralo bi se ovde na doskolvavanje, sto kosta puno ako konkurises kao stranac

zvercica
25.12.2011, 10:26
Hvala jos jednom :)! Zavrsila sam arhitektonski fakultet, tako da sam isla pod tim zanimanjem (ne znam koji je to broj po NOC-u). Kako stojite sa job offer-om?

Uspeli smo da pronadjemo osobu koja će nam dati job offer. Medjutim on je jako zauzet a i naši rodjaci koji sa njim komuniciraju tako da čitav proces oko prikupljanja dokumenata traje već 3 meseca. Sada je konacno sve spremno i posle praznika šalju dokumente u HRSDC na odobravanje. Čitala sam da su ubrzali vreme i za izdavanje AEO tako da sada umesto 8 do 10 meseci traje najviše 4. Ja se iskreno nadam da će biti sve u redu i da ćemo u aprilu aplicirati za PR. Inace redovno pratim i forum na krstarici i tamo ljudi samo čestitaju jedni drugima. Proces trenutno funkcioniše besprekorno i samo pljušte PER-ovi medicals-i, passport request-i. Molim Boga da se ništa ne desi u medjuvremenu i samo da se ovako nastavi.

Tebi se put polako približava, srećno :)

blok64
31.12.2011, 08:13
Zvercice, zelim da ti 2012. bude u znaku preseljenja u Kanadu, bas kao sto je meni 2011. bila. Raspitivala sam se puno i o zemlji i o ljudima ali ponajvise o poslu i mogu ti reci da mislim da smo izabrale jednu od najboljih zemalja za preseljenje i novi zivot!
Sve najbolje i tebi i svima drugima koji su u imigracionom procesu u novoj 2012. god.!!!
:bigkiss: :bigkiss: :bigkiss: (po srpski, 3x)

milan78
04.02.2012, 01:30
pocetkom 2000-tih cuo sam pricu da je Kanada primala useljenike sa 200 000 dolara ,dakle dobija se stalni boravak ,Koliko je to tacno moze li neko da mi odgovori?

botexag
04.02.2012, 09:22
pocetkom 2000-tih cuo sam pricu da je Kanada primala useljenike sa 200 000 dolara ,dakle dobija se stalni boravak ,Koliko je to tacno moze li neko da mi odgovori?

taj iznos x 4

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/business/investors/index.asp

zvercica
05.02.2012, 21:21
Zvercice, zelim da ti 2012. bude u znaku preseljenja u Kanadu, bas kao sto je meni 2011. bila. Raspitivala sam se puno i o zemlji i o ljudima ali ponajvise o poslu i mogu ti reci da mislim da smo izabrale jednu od najboljih zemalja za preseljenje i novi zivot!
Sve najbolje i tebi i svima drugima koji su u imigracionom procesu u novoj 2012. god.!!!
:bigkiss: :bigkiss: :bigkiss: (po srpski, 3x)

Eh, dok ja vidim poruku, mogla je i proći 2012 :). Hvala ti puno :). Sve naše nade su usmerene u tom pravcu. Puno sreće i tebi takođe. Kada putujete? Gde ste odlučili da idete?

blok64
09.02.2012, 16:19
Ih Zvercice, ja sam ovde vec mesec dana :). Uzivam u toplom vremenu Toronta dok se vi smrzavate na zestokom minusu u BG-u! Kakav paradox ;)!
Ovde je SJAJNO!!! Prezadovoljna sam zemljom, nasla sam posao u struci posle 20 dana... sve je sjajno! Vec imamo i nekoliko ljudi za druzenje pa nismo sami. Nemam reci... dodji sto pre, to je sve sto mogu da ti kazem!

zvercica
10.02.2012, 14:09
Blok64, znači pomerili ste datum odlaska sa februara na januar. Bas lepo :). Hajde pričaj nam malo vise, sigurna sam da ima nas dosta koji bi voleli da čuju tvoja iskustva. Mene konkretno interesuju prvi utisci, kako ste našli stan, da li je to uradio neko umesto vas ili ste sami preko neta? Imate li decu, ako imate kako ste se organizovali za školu, vrtiće? Kakvi su im programi za landed emigrante, negde sam čitala da se može besplatno učiti engleski, obezbediti vrtić, čak i dobiti pomoć oko nostrifikacije raznih diploma... Kako ti se dopada Toronto? Mi smo bili 2007 turistički i mene je oduševio :)
To je stvarno sjajno za posao, i prosto neverovatno:). Srecno :)

blok64
11.02.2012, 18:12
'Vako... Dosli smo pocetkom januara. Prva 4 dana su otisla na obilazenje znamenitosti Toronta (meni je prvi put da sam ovde), Nijagarinih vodopada, nekih jezeraca u Ontariju isl. Posle smo se bacili na trazenje posla i ja sam ugl. to radila preko dana, a uvece se vidjala sa poznanicima.

Stan nam je sredio drugar koji je ovde vec neko vreme. On je bio nas garant dok nisam nasla posao. Ja sam ga nasla prva, moj momak odmah za mnom. Oboje smo dobili sjajne poslove u struci sa pocetnickim platama ali veoma lepim za lagodan zivot. Inace, stan smo izabrali preko neta u kraju koji nam se po google mapi cinio veoma lepim i zaista je tako.

Momak i ja nemamo decu tako da ne znam nista o tim decijim dodacima (vrtici, skole...). Moja prijateljica, koja je ovde 10 god, ima cerkicu od dve godine pa ako je to uzrast koji te zanima mogu je pitati sve sto te interesuje i preneti javno informaciju. Jedino sto znam za sigurno je da svako dete do 18te god. dobija deciji dodatak koji zavisi od tvojih primanja. Njen je cini mi se oko 150$ jer ima lepu platu. Medjutim na kraju godine (kad ti se obracunava porez) dobijes da vratis drzavi neki procenat tog dodatka. Ma sve sto te bude zanimalo napisi i ja cu ti se raspitati.

Sto se tice institucija koje pomazu imigrantima one postoje i ima ih dosta (koliko sam videla u brosurama koje smo dobili kad smo sleteli u Toronto) ali mi nikad nismo usli ni u jednu. Tacno je da ima dosta tih centara koji ti pomazu u ucenju jezika ali ja ih zaista ne znam. Moj zivot je ovde krenuo potpuno drugacije. I decko i ja smo za manje od mesec dana dobili posao u struci (nas engleski je na odlicnom nivou), smestili se u stan i sad vec razmisljamo o kupovini novijih kola kako bi smo isli u okolna skijalista i u posetu drugim gradovima.
Nasi prvi utisci su fantasticni! Administracija im je besprekorna (mi smo sve obavljali u roku od 20min), metro takodje, kao vozaci su fenomenalni (svi zaista STANU na znak stop!), prolaznici su vrlo fini i srdacni i uputice te gde god treba (mozes svakog da pitas za sve). Sve u svemu nema nervoze i totalno je jedan mirniji nacin zivota (da ne kazem palanacki).

Sto se tice samog Toronta, ajd i njega da opisem zbog ljudi koje bude zanimalo da ovo citaju (posto si rekla da si vec bila ovde). Sam grad kao grad je, ruku na srce, ruznjikav. Pored staklene solitercine stoji red kucica 'viktorijanskog' stila, kako oni to zovu. Grad nije nastajao planski (kao npr. Bec) pa da imaju odvojene stambene i poslovne zone, vec je to sve zidano kako im je sta trebalo. Sruse 10 kucica i izzidaju soliter zato sto je trenutno velika potraznja za stanovima. U samom dizajnu su dosta iza Evrope, a takodje i u nekim funkcionalnim stvarima. Npr. stare zgrade (kojih ima oko 85%) imaju metalne prozore bez termo prekida, znaci samo metal koji je nikakav termo izloator!!! Zbog toga kada stanes pored prozora je da se smrznes, a to znaci da moras da nagaris grejanje, a to znaci da tako zagadjujes zemlju. Nije ni cudo sto je Kanada u top 3 zagadjivaca zemlje! Ali ja sam se sada vec navikla na Toronto. Kad setam ne gledam sve sa tako kriticke strane i pocinje sve vise da mi se svidja. Obilazim izlozbe, muzeje, koncerte i zaista uzivam u ovom nacinu zivota. Nije da to nisam radila u SR ali moj gl. odlazak iz SR su bili politika i ljudi. Ali to je za neku drugu temu, da ne duzim.

Sto se tice pomoci oko nostrifikacije diploma, ni za to ne znam. Ja cu moju nostrifikovati ali cu platiti oko 2000$ koliko to i inace kosta. Moj poznanik je dobio stipendiju pre 4 god. za college (neki ubrzan kurs koji je i skuplji), kad ga je zavrsio zaposlio se i sad otplacuje ~9000$. I njemu je bila sredjena neka povoljnija varijanta za kredit (tj. stipendiju) jer je imigrant ali svejedno otplacuje mnogo para! Ja ne volim da se uvaljujem u kredite i stipendije pa zato nisam ni pokrenula proceduru nostrifikacije dok nisam nasla posao. Sad kad ga imam sama cu platiti sve sto treba, samo da ne budem u dugu prema drzavi.

Jedna interesantna stvar na koju me je upozorila poznanica je da racun sa kreditne kartice placam min 5 dana ranije kako ne bih imala bad credit history. Ako dobijes bad history onda si ga... da ne kazem sta! Imas brdo nekih posledica za koje se nisam preterano interesovala vec sam udubila sebi u glavu da posto je rok za placanje racuna svakog 15-og, sve transakcije obavim do 10-og!

To je ukratko moja prica i moj utisak. Upoznala sam nedavno naseg coveka koji je ovde u penziji i ne podnosi ni Kanadu ni Kanadjane. Sa takvima ne volim da se druzim i zaobilazim ih u sirokom luku! Ja sam ovde dosla da gradim novi zivot u zemlji koja mi se dopada i koja mi je dala sjajnu priliku za novi pocetak i spremna sam da prihvatim sve dobre i lose stvari koje se nadju na tom putu. Iako je Kanada zemlja sa jednim od najjacih socijalnih programa u svetu i dalje ima nasih ljudi koji pate i tuguju za nekom imaginarnom Srbijom. To sve zavisi od coveka do coveka, ko je kakav i koliko brzo moze da se privikne na novo i prihvati razlike kao deo zivota. Zestoko sam se iscimala da dodjem ovde i pruzena mi je sansa koja se retko pruza i ne dolazi u obzir da pljunem na sve to. Naravno da ovde ima minuseva ali njih ima svuda gde ima ljudi! Cak i vreme, koje je meni bilo strah i trepet, nije toliko lose ;). Koliko vidim ovih dana u BG-u je hladnije za 15-ak stepeni!

Ako imas bilo kakvo pitanje, slobodno postavi, iscimacu se da nadjem odgovor od ljudi koji su ovde duze.
Pozdrav i pisi u kom ste delu aplikacije!

zvercica
16.02.2012, 11:47
Mi smo početkom januara poslali potpisane papire u HRSDC radi odobravanja ponude za posao (AEO). Kao sto sam rekla, proces traje oko 4 meseca, tako da smo mi počeli polako da pripremamo papire za slanje FSW aplikacije. Takođe, usavrsavamo engleski i pošto je moj suprug električar, počeli smo da se raspitujemo šta nam sve treba za dobijanje licence za obavljanje ovom delatnošću u Ontariu. Ja se bavim marketingom i pokušaću da nadjem posao u ovoj oblasti... pa videćemo.

Vi ste se stvarno dobro snasli i to za jako kratko vreme. I citajući komentare i bologove ostalih nasih imigranata, vidim da su i ostali manje - vise iste sreće. Nadam se da ćemo i mi koji jos nismo dosli, ići vasim putem :)

Veliki pozdrav

NightSky
19.02.2012, 19:49
Pozdrav!

Zna li neko, kad se aplicira za Kanadu, ako se posjeduje dvojno državljanstvo (BiH i HR), a aplicira se iz BiH (gdje je i prebivalište) mora li se priložiti kopija BiH pasoša ili može i HR?

zvercica
14.04.2012, 23:02
Pozdrav!

Zna li neko, kad se aplicira za Kanadu, ako se posjeduje dvojno državljanstvo (BiH i HR), a aplicira se iz BiH (gdje je i prebivalište) mora li se priložiti kopija BiH pasoša ili može i HR?

Sumnjam da ti iko može dati tačan odgovor na koji se možeš osloniti. Kao i uvek, najbolje je otići na zvanični sajt kanadske vlade i potražiti. http://www.cic.gc.ca/english/index.asp

NightSky
15.04.2012, 16:49
Hvala zvercice. Vidjela sam da u jednom od formulara ima rubrika u kojoj se upisuju sva državljanstva koja aplikant ima, a u drugoj rubrici se upisuje država koja je izdala putnu ispravu, pa pretpostavljam da se može prijaviti sa putnom ispravom države različite od one u kojoj je prebivalište.

miki_s1986
23.04.2012, 16:23
Evo jedno brzo i nadam se jednostavno pitanje, koliko se u proseku ceka AEO od vremena kad poslodavac podnese zahtev tamo u Kanadi. Sredio sam engleski i vecnu ostalih stvari cekam samo to da mi stigne.

Unapred zahvalan na bilo kakvoj informaciji...

botexag
23.04.2012, 17:17
Evo jedno brzo i nadam se jednostavno pitanje, koliko se u proseku ceka AEO od vremena kad poslodavac podnese zahtev tamo u Kanadi. Sredio sam engleski i vecnu ostalih stvari cekam samo to da mi stigne.

Unapred zahvalan na bilo kakvoj informaciji...

LMO se ceka oko 4-6 nedelja, pa predpostavljam AEO nesto slicno.... odobrenje dolazi sa istog mesta (HRSDC)

ako za AEO ne treba pre toga poslodavac da oglasava ponudu za posao, onda 14 dana krace

Aden
24.04.2012, 13:42
Pozdrav svima,procitao sam svu temu od pocetka do kraja..drago mi je zbog ljudi koji ce da uspiju...ali izgleda da za mene nema nacina da apliciram po struci sam
Elektro tehnicar energetike(4 g)..a poznavanje engleskog srednje :nene::nene::nene::no:

botexag
24.04.2012, 17:51
Pozdrav svima,procitao sam svu temu od pocetka do kraja..drago mi je zbog ljudi koji ce da uspiju...ali izgleda da za mene nema nacina da apliciram po struci sam
Elektro tehnicar energetike(4 g)..a poznavanje engleskog srednje :nene::nene::nene::no:

imas razne nacine da apliciras za posao....ne mozes da odustanes, a nisi ni probao

NightSky
24.04.2012, 21:20
Botexag, ako se ne varam, ti si u Kanadi.
Znaš li slučajno kakve su šanse za dobivanje radne dozvole na način da se ode u Kanadu turistički, pa tamo traži posao od firme do firme? Ja sam po struci arhitekt, to je na NOC-ovoj listi u kategoriji A zanimanja i znam da bih teoretski mogla dobiti radnu dozvolu (uz job offer). Ono što me zanima je koliko su kanadski poslodavci uopće zainteresirani za angažman stranih radnika, odnosno kakve su šanse za pronalazak posla i dobivanja radne dozvole?

botexag
25.04.2012, 04:53
Botexag, ako se ne varam, ti si u Kanadi.
Znaš li slučajno kakve su šanse za dobivanje radne dozvole na način da se ode u Kanadu turistički, pa tamo traži posao od firme do firme? Ja sam po struci arhitekt, to je na NOC-ovoj listi u kategoriji A zanimanja i znam da bih teoretski mogla dobiti radnu dozvolu (uz job offer). Ono što me zanima je koliko su kanadski poslodavci uopće zainteresirani za angažman stranih radnika, odnosno kakve su šanse za pronalazak posla i dobivanja radne dozvole?

Na ova pitanja mogu samo subjetivno da ti odgovorim, tj ono sto bih ja uradio
Prvo i najosnovinije je da li imas nekoga od rodjaka ili prijatelja koji zive u Kanadi?
Posao se najlakse dobija kada neko zna nekoga ko radi u firmi gde ti konkurises...drugim recima preporuka....licno mislim da je tada sansa da se nadje posao dosta velika

Ako nemas nikoga, sta mozes?...da dodjes..verovatno spavas u nekom hostelu...posaljes CV na sve moguce oglase..i cekas da te neko pozove.
Iskreno, to je sad vec domen srece, jer nekada te na intervju zovu posle 2 dana, a nekoda uopste ne odgovore na emalove...jednostavno kako 'ubodes' povoljan momenat...U svakom slucaju, ova varijanta je tesko kockanje, i ne bih mnogo racunao na nju.

Pre bih nasao nekog imigracionog advokata, pa sa njime probao da nadjem resenje, eventualno preko njega neku ponudu za posao, jer oni i to rade

Zanimanje arhitekta je za ovu godinu u FSW ispunjena kvota, tako da ti ostaje PNP i eventualno Work Permit. Za oba ova slucaja moras imati obezbedjenog poslodavca.

NightSky
25.04.2012, 09:23
Na ova pitanja mogu samo subjetivno da ti odgovorim, tj ono sto bih ja uradio
Prvo i najosnovinije je da li imas nekoga od rodjaka ili prijatelja koji zive u Kanadi?
Posao se najlakse dobija kada neko zna nekoga ko radi u firmi gde ti konkurises...drugim recima preporuka....licno mislim da je tada sansa da se nadje posao dosta velika

Ako nemas nikoga, sta mozes?...da dodjes..verovatno spavas u nekom hostelu...posaljes CV na sve moguce oglase..i cekas da te neko pozove.
Iskreno, to je sad vec domen srece, jer nekada te na intervju zovu posle 2 dana, a nekoda uopste ne odgovore na emalove...jednostavno kako 'ubodes' povoljan momenat...U svakom slucaju, ova varijanta je tesko kockanje, i ne bih mnogo racunao na nju.

Pre bih nasao nekog imigracionog advokata, pa sa njime probao da nadjem resenje, eventualno preko njega neku ponudu za posao, jer oni i to rade

Zanimanje arhitekta je za ovu godinu u FSW ispunjena kvota, tako da ti ostaje PNP i eventualno Work Permit. Za oba ova slucaja moras imati obezbedjenog poslodavca.

Znam da je kvota popunjena, a pitanje je hoće li arhitekti biti na listi poslije 1. jula. Tako da bih ja pokušala dobiti work permit, pa poslije 2 godine aplicirati za trajni boravak. A ako arhitekti budu na listi i dalje, a ja već dobijem job offer - još bolje, onda mogu i kao Skilled Worker.
Imam prijatelje kod kojih bih mogla biti do mjesec-dva, ali nemam nikoga ko bi mi mogao dati preporuku. CV sam e-mailom slala i odavde na desetine adresa, tako da s čekanjem na odgovor imam iskustva i znam da od toga nema ništa. Ono što bi bila strategija "on d fejs of d plejs", zbog čega bih i išla u Kanadu, je obilazak firmi, doslovno od vrata do vrata - "dobar dan, ja došla". Mislim da jedino na taj način imam šansu da nađem nekoga ko bi mi dao job offer, ali ono što ne znam je jesu li poslodavci generalno spremni da se angažiranju oko sređivanja papira za nekoga ko nema radnu dozvolu. Ja znam da to teoretski može, da je to legalan proces i za imigraciju i za dobivanje radne dozvole, ali ne znam da li funkcionira u praksi.

Znam ja da je to sve kocka (DV lutrija, Kanada kocka - divota :nene:), ali uz više informacija se lakše može procijeniti je li vrijedno rizika.

Aden
25.04.2012, 09:42
imas razne nacine da apliciras za posao....ne mozes da odustanes, a nisi ni probao
Bas juce sam nesto pokuso na ovom linku tu ima nesto ko online dali si podoban za apliciranje https://www.canadavisa.com/assess/canada-immigration-assessment-form.htm

botexag
25.04.2012, 17:00
Znam da je kvota popunjena, a pitanje je hoće li arhitekti biti na listi poslije 1. jula. Tako da bih ja pokušala dobiti work permit, pa poslije 2 godine aplicirati za trajni boravak. A ako arhitekti budu na listi i dalje, a ja već dobijem job offer - još bolje, onda mogu i kao Skilled Worker.
Imam prijatelje kod kojih bih mogla biti do mjesec-dva, ali nemam nikoga ko bi mi mogao dati preporuku. CV sam e-mailom slala i odavde na desetine adresa, tako da s čekanjem na odgovor imam iskustva i znam da od toga nema ništa. Ono što bi bila strategija "on d fejs of d plejs", zbog čega bih i išla u Kanadu, je obilazak firmi, doslovno od vrata do vrata - "dobar dan, ja došla". Mislim da jedino na taj način imam šansu da nađem nekoga ko bi mi dao job offer, ali ono što ne znam je jesu li poslodavci generalno spremni da se angažiranju oko sređivanja papira za nekoga ko nema radnu dozvolu. Ja znam da to teoretski može, da je to legalan proces i za imigraciju i za dobivanje radne dozvole, ali ne znam da li funkcionira u praksi.

Znam ja da je to sve kocka (DV lutrija, Kanada kocka - divota :nene:), ali uz više informacija se lakše može procijeniti je li vrijedno rizika.

Sigurno ti mogu reci da ima puno poslodavaca kojima je potrebna 'uvozna' radna snaga, i oni redovno apliciraju za LMO.
Citava CEC imigraciona klasa je i zasnovana na WP i 2 godine iskustva, a njihov premijer je prosle nedleje rekao da ce ova kategorija biti jako znacajna u daljim planovima oko imigracije

...e sad, da li se vasa diploma priznaje, da li mozes da je sertifikujes, koliko to traje itd...mozda mogu za pocetak na nekoj 'nizoj' poziciji da te zaposle...to su stvari koje zaista ne znam...

Da ides od vrata do vrata...to je nezivodljivo
Jedina sansa je gde je u oglasu data mogucnost osim emailom, da se CV dostavi licno, pa da tu probas da se nametnes....
Takodje , ne zaboravi kad saljes CV iz Srbije (ili Evrope), prve stavke posle imena su adresa i mesto stanovanja...oni cim vide da nisi u Kanadi....odmah te stave sa strane
Ovde kad dodjes, stavis adresu svojih prijatelja..onda oni vide da si u Kanadi,pa te mozda i pozovu.....pa na intervjuu pokusavas da se dokazes da si vredna procedure LMO

..tako ja to vidim, sto ne znaci da je tako u praksi...oov su samo moja zapazanja

NightSky
25.04.2012, 17:19
Sigurno ti mogu reci da ima puno poslodavaca kojima je potrebna 'uvozna' radna snaga, i oni redovno apliciraju za LMO.
Citava CEC imigraciona klasa je i zasnovana na WP i 2 godine iskustva, a njihov premijer je prosle nedleje rekao da ce ova kategorija biti jako znacajna u daljim planovima oko imigracije

...e sad, da li se vasa diploma priznaje, da li mozes da je sertifikujes, koliko to traje itd...mozda mogu za pocetak na nekoj 'nizoj' poziciji da te zaposle...to su stvari koje zaista ne znam...

Da ides od vrata do vrata...to je nezivodljivo
Jedina sansa je gde je u oglasu data mogucnost osim emailom, da se CV dostavi licno, pa da tu probas da se nametnes....
Takodje , ne zaboravi kad saljes CV iz Srbije (ili Evrope), prve stavke posle imena su adresa i mesto stanovanja...oni cim vide da nisi u Kanadi....odmah te stave sa strane
Ovde kad dodjes, stavis adresu svojih prijatelja..onda oni vide da si u Kanadi,pa te mozda i pozovu.....pa na intervjuu pokusavas da se dokazes da si vredna procedure LMO

..tako ja to vidim, sto ne znaci da je tako u praksi...oov su samo moja zapazanja

Vrijedna zapažanja, a i informacije i hvala ti na njima. Vidiš, ja se nikad ne bih sjetila da stavim na rezime adresu u Kanadi! :)
Iskreno, nadam se lutriji, ovo je više rezervna varijanta, ali mi je itekako bitna, jer ono je ipak lutrija.

Samo još jedno pitanjce: Zašto kažeš da je obilazak firmi od vrata do vrata neizvodiv? Ja sam gledala stranice mnogih firmi, na dosta njih piše da su "stalno u potrazi za motiviranim stručnjacima koji bi doprinijeli...", a nemaju baš konkurs, nego više kao otvoreni poziv da im se može poslati CV. Misliš da bi bio problem nazvati telefonom, najaviti se i odnijeti rezime lično, ako nema konkursa?

botexag
25.04.2012, 17:20
Bas juce sam nesto pokuso na ovom linku tu ima nesto ko online dali si podoban za apliciranje https://www.canadavisa.com/assess/canada-immigration-assessment-form.htm

canadavisa je sajt agencije (advokati) koja pomaze pri imigraciji i sastavni deo sajta je veliki forum, gde mozes procitati iskustva drugih....

ako se zelis testirati da li imas dovoljno poena za Federal Skill Worker idi na http://www.cic.gc.ca/app/ctcvac/english/index

na tom sajtu ces naci sve info koji te interesuju

botexag
25.04.2012, 17:30
Vrijedna zapažanja, a i informacije i hvala ti na njima. Vidiš, ja se nikad ne bih sjetila da stavim na rezime adresu u Kanadi! :)
Iskreno, nadam se lutriji, ovo je više rezervna varijanta, ali mi je itekako bitna, jer ono je ipak lutrija.

Samo još jedno pitanjce: Zašto kažeš da je obilazak firmi od vrata do vrata neizvodiv? Ja sam gledala stranice mnogih firmi, na dosta njih piše da su "stalno u potrazi za motiviranim stručnjacima koji bi doprinijeli...", a nemaju baš konkurs, nego više kao otvoreni poziv da im se može poslati CV. Misliš da bi bio problem nazvati telefonom, najaviti se i odnijeti rezime lično, ako nema konkursa?

iskreno, nisam ulazio na sajtove firmi, pa citao o tome..mozda je to i moguce!!??

komentarisao sam oglase iz novina ili sa interneta
.... ko ne pokusa, ne zna sta je propustio u zivotu...
svakako za takav vid nametanja ti je potrebno solidno znanje engleskog
jezika..

na daljinu je to dosta tesko..ti ga pitas preko skype...ja bih dosla..jel znas nekog?...oni kazu..pa ne znam, mozda, pitacu...i na tome se zavrsi...
a ovde kad si ovde, onda to konkretnije ide...izadjete, pa tu neko drustvo..pa svi se raspitaju...uvek se nadje neko ili neka korisna informacija...

isto je i nama...trebaju mi nove naocare..gde da idem, gde je najjeftinije...treba mi veterinar...traba da kupim auto....uvek dobijes najbolji info od ljudi koji tu vec zive....

NightSky
25.04.2012, 17:36
iskreno, nisam ulazio na sajtove firmi, pa citao o tome..mozda je to i moguce!!??

komentarisao sam oglase iz novina ili sa interneta
.... ko ne pokusa, ne zna sta je propustio u zivotu...
svakako za takav vid nametanja ti je potrebno solidno znanje engleskog
jezika..

na daljinu je to dosta tesko..ti ga pitas preko skype...ja bih dosla..jel znas nekog?...oni kazu..pa ne znam, mozda, pitacu...i na tome se zavrsi...
a ovde kad si ovde, onda to konkretnije ide...izadjete, pa tu neko drustvo..pa svi se raspitaju...uvek se nadje neko ili neka korisna informacija...

isto je i nama...trebaju mi nove naocare..gde da idem, gde je najjeftinije...treba mi veterinar...traba da kupim auto....uvek dobijes najbolji info od ljudi koji tu vec zive....

Pa mislim da jeste moguće, valjda ne ujedaju :grin: Kad si rekao da je neizvodivo, već sam pomislila da se to možda smatra neprihvatljivim iz nekog razloga ili šta ti ja znam koja bi već kulturološka razlika mogla biti u pitanju.

I ja sam to razmišljala, sve je lakše na licu mjesta, džaba i mail i skype, metoda face to face je nezamjenjiva. Možda i vrijedi rizika. Ako ništa drugo, bar vidjeti Kanadu...

botexag
25.04.2012, 17:44
Pa mislim da jeste moguće, valjda ne ujedaju :grin: Kad si rekao da je neizvodivo, već sam pomislila da se to možda smatra neprihvatljivim iz nekog razloga ili šta ti ja znam koja bi već kulturološka razlika mogla biti u pitanju.

I ja sam to razmišljala, sve je lakše na licu mjesta, džaba i mail i skype, metoda face to face je nezamjenjiva. Možda i vrijedi rizika. Ako ništa drugo, bar vidjeti Kanadu...

mislim da sam procitao negde da se 80% poslova u Kanadi dobije na osnovu lokalnih novina, oglasnih tabli i preporuka...
Kanadjani i dalje ne koriste internet u velikoj meri, sto se tice postovanja ponuda za posao
u lokalnim novinama cesto mozes videti doci licno ili poslati cv fax-om..email se ne pominje (nije pravilo, ali se cesto moze videti)
ono sto mozes videti na 'job bank'...ili slicnim sajtovima, to su uglavnom 'namesteni oglasi'...to jest firme koje su vec nasle stranca za taj posao, ali su duzne da daju oglas na 14 dana...kako bi se javio neko adekvatan...
i kad ne nadju nikoga, onda salju zahtev za izdavanje LMO

ako imas sredstava da dodjes u Kanadu, dodji i pokusaj....
takodje i USA ti je jako blizu, moze turisticki i tamo..i odmah da se uveris u kvalitet i razlicitost zivota u ove dve zemlje

arhitektonski receno...cista katastrofa :nene:

NightSky
25.04.2012, 18:13
mislim da sam procitao negde da se 80% poslova u Kanadi dobije na osnovu lokalnih novina, oglasnih tabli i preporuka...
Kanadjani i dalje ne koriste internet u velikoj meri, sto se tice postovanja ponuda za posao
u lokalnim novinama cesto mozes videti doci licno ili poslati cv fax-om..email se ne pominje (nije pravilo, ali se cesto moze videti)
ono sto mozes videti na 'job bank'...ili slicnim sajtovima, to su uglavnom 'namesteni oglasi'...to jest firme koje su vec nasle stranca za taj posao, ali su duzne da daju oglas na 14 dana...kako bi se javio neko adekvatan...
i kad ne nadju nikoga, onda salju zahtev za izdavanje LMO

ako imas sredstava da dodjes u Kanadu, dodji i pokusaj....
takodje i USA ti je jako blizu, moze turisticki i tamo..i odmah da se uveris u kvalitet i razlicitost zivota u ove dve zemlje

arhitektonski receno...cista katastrofa :nene:

Puno hvala na svim informacijama! Kad odeš na zvanični site, imaš ti sve potrebne informacije, piše tamo da ti treba poslovna ponuda, ali ovih nekih "caka" kako doći do iste naravno da nema.

Trenutno je ovo samo skupljanje informacija, a čim (i ako) se steknu financijski uslovi, suprug i ja planiramo u "izvidnicu", ako prije toga lutrija ne upali.

Aden
25.04.2012, 19:50
canadavisa je sajt agencije (advokati) koja pomaze pri imigraciji i sastavni deo sajta je veliki forum, gde mozes procitati iskustva drugih....

ako se zelis testirati da li imas dovoljno poena za Federal Skill Worker idi na http://www.cic.gc.ca/app/ctcvac/english/index

na tom sajtu ces naci sve info koji te interesuju

Hvala puno idem odma da isprobam :grin::grin::grin:

Aden
25.04.2012, 20:31
canadavisa je sajt agencije (advokati) koja pomaze pri imigraciji i sastavni deo sajta je veliki forum, gde mozes procitati iskustva drugih....

ako se zelis testirati da li imas dovoljno poena za Federal Skill Worker idi na http://www.cic.gc.ca/app/ctcvac/english/index

na tom sajtu ces naci sve info koji te interesuju

Ja pokuso evo sta sam dobio kao odgovor:

Temporary Foreign Workers – How to apply

Based on your answers, it appears that you are eligible to work temporarily in Canada.
Length of stay: Temporary
See application processing times for this category

botexag
25.04.2012, 21:01
Ja pokuso evo sta sam dobio kao odgovor:

Temporary Foreign Workers – How to apply

Based on your answers, it appears that you are eligible to work temporarily in Canada.
Length of stay: Temporary
See application processing times for this category

..znaci naveo si u aplikaciji da imas poslodavca, tj kanadsku firmu koja je spremna da ti da Job Offer?

Aden
26.04.2012, 08:23
:no:Nisam to naveo a nisam siguran :no::no::no::nene:

botexag
26.04.2012, 17:26
:no:Nisam to naveo a nisam siguran :no::no::no::nene:

pa jedini nacin za privremeni rad u Kanadi, to jest da konkurises za radnu dozvolu je da si pronasao poslodavca koji je voljan da te zaposli u uradi LMO za tebe...

RockBett
29.04.2012, 01:16
Kanadjani imaju najrigorozniji vizni rezim. 2010. sam aplicirao i odbili su me. Brdo nekih dokumenata je potrebno, pozivno, garantno pismo (što na svu sreću nije slučaj sa SAD-om). Dobih i obrazloženje na papiru zbog čega sam odbijen, nekoliko stavki, idiotskih. Dan kasnije su me zvali (pošto sam predao papire i aplicirao za vizu) da održimo telefonski intervju, koji je trajao 15-20 minuta. Izrešetala me je pitanjima, 'kako, zašto, kod koga, šta radi, ko mu je poslednji put bio, odakle se znate, kad je otišao, u kakvom ste srodstvu, šta rade njegovi...' Naposletku mi je rekla da dođem u ponedeljak po pasoš. I pored toga što ništa nisam lažirao i što sam na svako pitanje iskreno odgovorio, nisam dobio vizu. I krajnje neprofesionalno s njihove strane, obavljanje intervjua preko telefona. Jeb'la ih njihova smrznuta prčvara. Tamo sigurno ne bih emigrirao, niti planirao život.

miki_s1986
21.07.2012, 00:20
Pre par dana sam dobio vest da je od jula ove godine pa do januara sledece obustavljeno primanje aplikacija za iseljenicku vizu. Sem u slucaju da imas ponudu za posao.

Koje je vase misljenje na ovu temu i sta mislite sta sve ovo povlaci sa sobom...posto je najavljenjo i menjanje tog imigracionog zakona...

Pozdrav i nadam se da cemo od 2013 svi imate malo vise srece :(

zvercica
21.07.2012, 13:58
Ja mislim da žele da povise kriterijum i smanje vreme čekanja. Trebaju im visoko-kvalifikovani emigranti , sa radnim iskustvom, sa dobrim engleskim, mladi i sa decom, sad i odmah.

Koliko sam ja cula gornja granica za maksimalan broj bodova će biti 35 godina, povisiće kriterijume za engleski i to najverovatnije 7 poena is svakog modula IELTS testiranja i povisiće kriterijume za visoko obrazovanje. Ko bude uspeo da skupi ove poene ići će vrlo brzo. Ovo su za sada samo nagađanja sa www.canadavisa.com. Krajem godine ćemo sve tačno znati.

NightSky
21.07.2012, 16:20
Nadam se da će bar biti blaži kriteriji ako već postoji job offer, kao što je i do sada bio slučaj.

botexag
21.07.2012, 17:11
Ja mislim da žele da povise kriterijum i smanje vreme čekanja. Trebaju im visoko-kvalifikovani emigranti , sa radnim iskustvom, sa dobrim engleskim, mladi i sa decom, sad i odmah.

Koliko sam ja cula gornja granica za maksimalan broj bodova će biti 35 godina, povisiće kriterijume za engleski i to najverovatnije 7 poena is svakog modula IELTS testiranja i povisiće kriterijume za visoko obrazovanje. Ko bude uspeo da skupi ove poene ići će vrlo brzo. Ovo su za sada samo nagađanja sa www.canadavisa.com. Krajem godine ćemo sve tačno znati.

Najveci problem je bio sto ljudi koji prodju bodovni sistem, dodju u Kanadu i onda se ustanovi da se njihovo obrazovanje ne priznaje, pa uglavnom u pocetku primaju socijalnu pomoc i rade poslove za koje nisu kvalifikovani...

Stoga hoce da favorizuju nacine imigracije gde vec imate obezbedjen posao, pa prakticno sa prvim danom dolaska se bolje uklopite u drustvo....
Takodje ce ubuduce (tako se bar prica) za sve vrste imigracionog programa biti obavezno polaganje jezika...

O sudbini trenutno suspendovanih FSW i Business programa, niko ne zna dalju sudbinu i da li ce uopste biti vraceni kako mogucnost 2013.

Inace licno mislim da ovo suspendovanje ima veze i sa eknomskom krizom, jer su zatvorlili nekoliko imigracionih office-a, a njihove predmete prebacili u druge gradove, tako da se sigurno stvorila ogromna guzva papira koje treba obraditi..

zvercica
21.07.2012, 22:54
...Inace licno mislim da ovo suspendovanje ima veze i sa eknomskom krizom, jer su zatvorlili nekoliko imigracionih office-a, a njihove predmete prebacili u druge gradove, tako da se sigurno stvorila ogromna guzva papira koje treba obraditi..

Da, i ovo je lako moguće, tako da za sve nas koji želimo u Kanadu preostaje sve manje opcija.

Inače, HRSDC nije potvrdio ponudu za posao koju sam jedva uspela da nadjem. Kada sam pogledala malo strane forume, primetila sam da nikome nisu potvrdili. Ovo je takođe malo čudna situacije. Nekada je potvrda iz HRSDCa bila skoro formalnost a sada izgleda ukidaju i taj kanal.

Moj suprug je ove godine među izvučenima, tako da, ako sve bude u redu, idemo u US, A Kanda izgleda ostaje, za sad, samo san....

miki_s1986
22.07.2012, 11:33
Upravo tako Zverice, meni se desilo isto. S tim sto je meni rodjak slao ponudu za posao i imali smo sansu da ponudu podesimo kako treba maximalno a oni su odbili sa nekim bezveze razlogom. Nadam se da u januaru uslovi nece biti nemoguci.

i samo da kazem HVALA! svima na odgovorima...

botexag
22.07.2012, 19:43
Upravo tako Zverice, meni se desilo isto. S tim sto je meni rodjak slao ponudu za posao i imali smo sansu da ponudu podesimo kako treba maximalno a oni su odbili sa nekim bezveze razlogom. Nadam se da u januaru uslovi nece biti nemoguci.

i samo da kazem HVALA! svima na odgovorima...

ako sam dobro razumeo odbili su vas za LMO?
...posto prakticno Arranged employment suspendovanjem programa vise ne postoji....

nije dovoljno da samo vas posao bude na NOC 0,A,B listi, nego i firma koja vas zaposljava mora da ispunjava odredjene uslove...

miki_s1986
23.07.2012, 12:35
Ne. U pitanju je bio AEO. Koji je trebao da posluzi za dobijanje iseljenicke vize(dodatne bodove). Ali sada nista od toga cekamo Januar i nove uslove:smrc:

botexag
23.07.2012, 15:43
Ne. U pitanju je bio AEO. Koji je trebao da posluzi za dobijanje iseljenicke vize(dodatne bodove). Ali sada nista od toga cekamo Januar i nove uslove:smrc:

trazi od rodjaka (ili od te firme) da pokusaju da ti izvade LMO, pa onda kao skilled worker da dodjes na temporary worker program.

s obzirom kolika je guzva sa obradom papira, ne bi me cudilo da se u januaru ponovo produzi suspenzija
u svakom slucaju bice velikih promena, i koliko sam razumeo samo kandidati sa obezbedjenim poslom ce moci da konkurisu

zvercica
23.07.2012, 21:02
Meni je takođe bio AEO. I mala ispravka, FSW program i dalje funkcioniše ali samo ukoliko aplikant ima AEO ili LMO, tj izgleda samo fiktivno, pošto HRSDC odbija AEO. Mogli bi da tražimo LMO, ali gospodin koji nam je dao ponudu za posao više ne želi da ide dalje. Mi smo na žalost imali samo jednu šansu.

Nadam se da grešim i da Kanada ne zatvara polako granicu, ali i dalje sumnjam da će kriterijum od januara biti blaži.

botexag
24.07.2012, 06:34
Meni je takođe bio AEO. I mala ispravka, FSW program i dalje funkcioniše ali samo ukoliko aplikant ima AEO ili LMO, tj izgleda samo fiktivno, pošto HRSDC odbija AEO. Mogli bi da tražimo LMO, ali gospodin koji nam je dao ponudu za posao više ne želi da ide dalje. Mi smo na žalost imali samo jednu šansu.

Nadam se da grešim i da Kanada ne zatvara polako granicu, ali i dalje sumnjam da će kriterijum od januara biti blaži.

ostaje jedino turisticka viza, pa ovde na intervjue i naci poslodavca koji hoce da uradi LMO i onda radite na WP...

zvercica
27.07.2012, 18:33
ostaje jedino turisticka viza, pa ovde na intervjue i naci poslodavca koji hoce da uradi LMO i onda radite na WP...

Da li to stvarno može? To izgleda kao najjednostavnija varijanta, i status je malo klimaviji, u smislu da nisi stalni resident već temporary, ali već po dobijanju LMO-a možemo da apliciramo za FSW. Da li znaš, da li postoji problem davanja LMO-a nekome na turističkoj vizi?

botexag
27.07.2012, 21:00
Da li to stvarno može? To izgleda kao najjednostavnija varijanta, i status je malo klimaviji, u smislu da nisi stalni resident već temporary, ali već po dobijanju LMO-a možemo da apliciramo za FSW. Da li znaš, da li postoji problem davanja LMO-a nekome na turističkoj vizi?

Ne postoji problem, ima ovde dosta ljudi koji su tako dobili radne dozvole i kasnije PR.
Takodje kad dobijes posao, otvaraju ti se vrata i za druge programe imigracije, ne samo FSW.

Silvija29
02.09.2012, 14:12
Pozdrav ljudi, da li neko moze da mi kaze postoji li neki nacin da neko ko radi kao policajac 9 godina u Srbiji, moze da aplicira za neku vrstu iseljenicke vize za Kanadu? I da li treba i za nas neka garancija za posao tamo? Ne planiram da radim taj posao kad bi uspela otici....

botexag
03.09.2012, 00:27
Pozdrav ljudi, da li neko moze da mi kaze postoji li neki nacin da neko ko radi kao policajac 9 godina u Srbiji, moze da aplicira za neku vrstu iseljenicke vize za Kanadu? I da li treba i za nas neka garancija za posao tamo? Ne planiram da radim taj posao kad bi uspela otici....

za taj posao ne postoji nikakva sansa sa nasom skolom....
jedino da probas neko drugo zanimanje, tj da ti neko ponudi Job Offer

Daliborable
03.09.2012, 21:44
Pozdrav ljudi, da li neko moze da mi kaze postoji li neki nacin da neko ko radi kao policajac 9 godina u Srbiji, moze da aplicira za neku vrstu iseljenicke vize za Kanadu? I da li treba i za nas neka garancija za posao tamo? Ne planiram da radim taj posao kad bi uspela otici....

Najbolje se dobro informisi na http://www.cic.gc.ca/english/ zvanicnom sajtu za imigraciju. Imas i preliminarni test da provjeris zadovoljavas li kriterij da predas dokumenta. Oni imaju Federal Skilled Worker sto znaci svoje zanimanje nalazis na listi pozeljnih u NOC. To ti je zvanicna lista tj. klasifikacija pozeljnih zanimanja.

Kanada trenutno sada prima jako malo. Imaju par zanimanja koja su pozeljna. to je otprilike 1000 do 2000 iz te struke jedne odredjene struke. Cim se kvota napuni, a jako se brzo napuni, onda oni vise i ne razmatraju do iduce godine, vrate ti papire i onda ponovo predajes... Mene ako pitas birokratsko govno koje sljaka reda radi a u zbilji kako rade selekciju to je pravo pitanje.

Opet ko nije probao nije ni uspio.

Silvija29
04.09.2012, 06:39
Hvala vam na informacijama, pokusacu nesto na suprugovo zanimanje, jer na moje zanimanje nema sanse, jer bez drzavljanstva ne mogu nigde raditi:nene:

zvercica
04.09.2012, 13:48
Pravila su se promenila za iseljeničku vizu za Kanadu. Promene se odnose na jezik - tj dobija se više poena, godine - sada se dobija maksimum poena od 23 do 35, obrazovanje - moraćemo da akreditujemo svoje fakultete. Ovo je jako grubo a detalji su ovde http://www.canadavisa.com/canada-immigration-discussion-board/new-fsw-points-criteria-announced-new-federal-skilled-trades-class-fstc-t115576.0.html.

Dakle, izgleda da više uopšte neće biti ograničenja za zanimanja niti kvota. Sve izgleda jako zanimljivo ali pošto novi program pročinje tek od janurara 2013, još uvek ne znamo kako će to izgledati.

miki_s1986
05.09.2012, 23:57
Zvercica, kada kazes jezik sta tacno mislis ? Vise bodova na IELTS-u ili znanje i francuskog ili mozda i jedeno i drugo ? Pogledo sam link ali nisam bas sve pohvatao jer ne znam kako su stvari stajale ranije pa bas i ne mogu da uporedim.

hm.. cekam taj januar kao da je pocetak leta :)

zvercica
12.09.2012, 08:18
Hajde da probam da pojasnim o čemu se radi.


Ovo je novi sistem bodovanja

Listening
IELTS CLB FSWC POINTS
5.5 or less <=6 Not eligible for FSWC
6.0 7 4 points
6.5 7 4 points
7.0 7 4 points
7.5+ 8+ 5 or 6 points (depending on where cut-off is defined for CLB 8 vs CLB 9 equivalency,
IELTS 7.5 is 5pts and IELTS band(s) approaching 9.0 would be 6pts)

Reading
IELTS CLB FSWC POINTS
5.5 or less <=6 Not eligible for FSWC
6.0 7 4 points
6.5+ 8+ 5 or 6 points (depending on where cut-off is defined for CLB 8 vs CLB 9 equivalency,
IELTS 6.5 is 5pts and IELTS band(s) approaching 9.0 would be 6pts)

Writing
IELTS CLB FSWC POINTS
5.5 or less <=6 Not eligible for FSWC
6.0 7 4 points
6.5+ 8+ 5 or 6 points (depending on where cut-off is defined for CLB 8 vs CLB 9 equivalency,
IELTS 6.5 is 5pts and IELTS band(s) approaching 9.0 would be 6pts)

Speaking
IELTS CLB FSWC POINTS
5.5 or less <=6 Not eligible for FSWC
6.0 7 4 points
6.5+ 8+ 5 or 6 points (depending on where cut-off is defined for CLB 8 vs CLB 9 equivalency,
IELTS 6.5 is 5pts and IELTS band(s) approaching 9.0 would be 6pts)

In the proposed FSWC plan:
CLB/NCLC 7: 4 points per ability
CLB/NCLC 8: 5 points per ability
CLB/NCLC 9: 6 points per ability

A attached je stari sistem, pa probajde da uporedite.

Konkretno:
ako je neko ranije imao L6,5 R6 W6 i S7 po starom je to bilo 2+2+2+4=10 poena a po novom je to 4+4+4+5=17 poena

botexag
12.09.2012, 15:24
Hajde da probam da pojasnim o čemu se radi.


Ovo je novi sistem bodovanja

Listening
IELTS CLB FSWC POINTS
5.5 or less <=6 Not eligible for FSWC
6.0 7 4 points
6.5 7 4 points
7.0 7 4 points
7.5+ 8+ 5 or 6 points (depending on where cut-off is defined for CLB 8 vs CLB 9 equivalency,
IELTS 7.5 is 5pts and IELTS band(s) approaching 9.0 would be 6pts)

Reading
IELTS CLB FSWC POINTS
5.5 or less <=6 Not eligible for FSWC
6.0 7 4 points
6.5+ 8+ 5 or 6 points (depending on where cut-off is defined for CLB 8 vs CLB 9 equivalency,
IELTS 6.5 is 5pts and IELTS band(s) approaching 9.0 would be 6pts)

Writing
IELTS CLB FSWC POINTS
5.5 or less <=6 Not eligible for FSWC
6.0 7 4 points
6.5+ 8+ 5 or 6 points (depending on where cut-off is defined for CLB 8 vs CLB 9 equivalency,
IELTS 6.5 is 5pts and IELTS band(s) approaching 9.0 would be 6pts)

Speaking
IELTS CLB FSWC POINTS
5.5 or less <=6 Not eligible for FSWC
6.0 7 4 points
6.5+ 8+ 5 or 6 points (depending on where cut-off is defined for CLB 8 vs CLB 9 equivalency,
IELTS 6.5 is 5pts and IELTS band(s) approaching 9.0 would be 6pts)

In the proposed FSWC plan:
CLB/NCLC 7: 4 points per ability
CLB/NCLC 8: 5 points per ability
CLB/NCLC 9: 6 points per ability

A attached je stari sistem, pa probajde da uporedite.

Konkretno:
ako je neko ranije imao L6,5 R6 W6 i S7 po starom je to bilo 2+2+2+4=10 poena a po novom je to 4+4+4+5=17 poena

sve sestice (minimum) na Ielts testo uopste nije lako ostvariti....
ali to je samo jedan od uslova...
drugi ce biti obavezna ponuda za posao

zvercica
13.09.2012, 07:43
Da, IELTS nije uopšte lagan test. Dešavalo se da ljudi koji jako dobro govore engleski, dobiju lošije ocene. Ono što je bitno kod ovog testa je dobro se pripremiti. Na netu ima mnogo materijala i sve je objašnjeno do neverovatnih detalja, tako da uz dobru pripremu može se fino uraditi.

Ako nekog interesuje, mogu da postavim linkove (da ne tražim sad po netu :))

Što se tiče ponude za posao, mislim da nisi u pravu. Koliko sam ja gledala nigde nisam videla da će se tražiti ponuda za posao. Promenjeno je to što je nekad ponuda za posao nosila 10 a sada 15 poena, znači samo je vrednuju više nego ranije.

Ono što je sada bitno je to da ćemo morati da akreditujemo svoje diplome. Dakle nećemo moći kao do sada samo da pošaljemo overene prevode, već da u nekoj njihovoj instituciji akreditujemo diplomu, da oni potvrde da to što smo ovde završili odgovara njihovom obrazovnom sistemu, i evo šta kažu:

"Designated organizations would work on a case-by-case basis to authenticate credentials obtained in foreign jurisdictions and determine their equivalent value in Canada. This measure would allow CIC to benefit from a better assessment of the quality of a foreign educational credential. Applicants whose credentials do not exist in Canada as well as those who do not have a credential equivalent to a completed Canadian credential would not be eligible for the FSWC."

Kada jednom akreditujemo poeni ostaju kao i do sada, PhD -25 poena, master ili dva bachelor -22 poena, bachelor 20 i tako dalje...

Radno iskustvo se ranije vrednovalo najviše 21 poen a sada najviše 15 poena. I evo kako izgleda

1 year of work experience: 9 points
2-3 years of work experience: 11 points
4-5 years of work experience: 13 points
6+ years of work experience: 15 points

Ranije je bilo 1 godina 15 poena, 2 godine 17, 3 godine 19 i 4+ godine 21 poen.

Godine: ranije se za godine davao maksimum od 10 poena ukoliko imate od 18 do 49 godina, sada se daje maksimum 12 poena ako imate od 18 do 36, a dalje opada za po jedan poen.

I na kraju Adaptability maksimum 10 poena i to za:
- previous work in Canada principal applicant 10 poen, accompanying partner 5 poen
- To get 5 points for previous study in Canada for either the applicant or accompanying spouse, "the applicant or accompanying spouse would need to have obtained, studying full time in a program of at least a two-year duration,
- rodjaci u Kanadi, 5 poena, ali da nisu mladji od 18 godina.
-Language skills - accompanying spouse/partner - at (CLB/NCLC 4): 5 points (ovde pogledati moj prethodni post koji scor na IELTS-u odgovara CLB/NLC 4)

Pass mark je i dalje 67 poena i koliko se priča neće više biti kvota, niti definisanih zanimanja. Lično mislim da je kvaka u akreditaciji diplome, tj da će levak u stvari biti tu, jer ako bi dozvolili da svi koji skupe 67 poena apliciraju, ponovo bi imali probleme sa backlog, koji upravo rešavaju.

Cic je pozvao sve institucije u Ca koji se bave akreditacijom diploma da se jave i krajem godine planiraju da izaberu jednu ili više čije će se akreditacije koristiti u svrhu imigracije. Evo nekoliko linkova samo da vidite šta neke od agencija traže da bi vam akreditovale diplomu. Naravno još uvek se ne zna koja će intitiucija biti izabrana, ovo je samo uvid u to kako izgleda proces akreditacije.

http://www.icascanada.ca/home.aspx
http://www.wes.org/ca/
http://learn.utoronto.ca/international-professionals/comparative-education-service-ces/ces-services


-

Tamara85
14.09.2012, 05:01
Ako nekog interesuje, mogu da postavim linkove (da ne tražim sad po netu :))


Mene interesuje :) Imam neke linkove ali svaka informacija je dobrodosla!!!

zvercica
14.09.2012, 07:11
Evo, ovde ima sve http://forum.krstarica.com/showthread.php/250038-IELTS-pitanja-i-odgovori

Najbitnije je skinuti sve knjige sa sa http://artefact.lib.ru/languages/eng_textbooks_ielts.shtml . Svaka knjiga ima po 4 primera samog testa i tvoje je da vežbaš, vežbaš i vežbaš. Inače i u British Council primer jednog testa naplaćuju 1800 dinara. Na youtube imaš sve lekcije iz Speaking i Writing modula, i odlične su.

Ovo je tačno sve što ti treba za uspešan IELTS.

Tamara85
14.09.2012, 15:20
Mnogo ti hvala!!!
Ja sam planirala da ovde u USA upisem kurs jer cemo ostati sigurno koji mesec turisticki al videcemo, ako moze (a ocigledno da moze) i online onda cemo tako..

Jel i dalje samo nosilac zahteva polaze jezike ili oboje?

zvercica
14.09.2012, 21:34
Nosilac zahteva polaže obavezno, a pratilac može ali ne mora. Dobro je da polaže pošto može da doda 5 poena najviše.

Emiiuki
25.10.2012, 14:17
Vidim da se niko ne javlja već više od mesec dana, ali hajde da probam.
Pre nekog vremena sam počela da razmišljam o iseljenju u Kanadu pa sam počela malo da istražujem. Sada sam jako besna na sebe pošto vidim da sam pre pola godine mogla da prođem mnogo bolje nego ubuduće. Dosta bodova gubim na godinama života, radnom iskustvu i obrazovanju muža.
Može li neko od vas koji detaljno pratite dešavanja da mi kaže kada se otprilike očekuje ponovni početak prijema prijava. Da li uz prijavu ide i sertifikat o položenom testu engleskog (pretpostavljam da ide)? To mi je jako bitno pošto mi se čini da se prijem očekuje već od početka godine a sada tek vidim da je prijava za test u Decembru do sutra, a za mesec dana za Januar. Ne vidim na sajtu za koliko vremena od polaganja se dobijaju rezultati pa je čak možda i kasno za taj u Januaru.
Druga stvar oko koje vidim da se nagađa je da li će se moći aplicirati bez prethodnog zaposlenja tamo. Da li to znači da se ukida kompletan program FSW (da li smeju to da urade:-_-;:)? Doduše, nisam baš ni sigurna da se kvalifikujem po starim pravilima - našla sam se u noc listi pod šifrom 0121 ali nisam sigurna šta ta lista znači - da li je to spisak svih poželjnih zanimanja za vize ili neki spisak nevezan za emigraciju?
Treće, pisali ste o popunama kvota zanimanja ali mi nije jasno na koji se način one popunjavaju - čija prijava prva stigne kada se digne rampa ili postoji neki drugi kriterijum?
Zatim, imam rodbinu tamo ali mi to nije rođeni ujak već mamin brat od rođenog ujaka. Kako oni klasifikuju srodstvo i kako i da li ga proveravaju?
Nisam razumela ni ovaj deo oko priznavanja diploma - ko to radi, mi ili oni kada se diploma preda? Postoji li način da se to ranije proveri da ne bacam pare za džabe ako u startu znam da mi neće proći?
Pozdrav svima!

zvercica
26.10.2012, 14:04
Pozdrav Emiiuki :beer:, pa da krenem:

Pre nekog vremena sam počela da razmišljam o iseljenju u Kanadu pa sam počela malo da istražujem. Sada sam jako besna na sebe pošto vidim da sam pre pola godine mogla da prođem mnogo bolje nego ubuduće. Dosta bodova gubim na godinama života, radnom iskustvu i obrazovanju muža.

Nemoj mnogo da se sekiraš, ukupna kvota je bila popunjena negde u maju a kvote po zanimanjima i ranije. Za godine života ne bi trebalo da gubiš više od 1 ili 2 poena ako imaš više od 36. Koliko ćeš godina imati posle 1.1.2013.? Da, na obrazovanju muža gubiš poene, ali možeš da ih nadoknadiš na njegovom IELTS.

Može li neko od vas koji detaljno pratite dešavanja da mi kaže kada se otprilike očekuje ponovni početak prijema prijava.

FSWC program počinje 1.1.2013 i sve informacije imaš na www.cic.gc.ca, a jako dobar forum je www.canadavisa.com i tu ti je sve sažvakano. Takođe pogledaj moje ranije postove, dosta stvari je već rečeno, da se ne ponavljam. Kad sve to prodješ, vrati se sa pitanjima šta nije jasno.

Da li uz prijavu ide i sertifikat o položenom testu engleskog (pretpostavljam da ide)? To mi je jako bitno pošto mi se čini da se prijem očekuje već od početka godine a sada tek vidim da je prijava za test u Decembru do sutra, a za mesec dana za Januar. Ne vidim na sajtu za koliko vremena od polaganja se dobijaju rezultati pa je čak možda i kasno za taj u Januaru.

Da, IELTS je obavezan. Bilo bi dobro da se prijaviš što pre. U Bgd moraš da se prijaviš 5 nedelja pre istpita, a u Sarajevu su malo fleksibilniji i dozvoljavaju prijavu i 2 nedelje pre ispita (ja sam dva puta polagala u Sarajevu upravo zato što sam se smislila kasno :)). Rezultati se objavljuju na njihovom sajtu tačno 13. tog dana od polaganja testi i 3-4 dana kasnije ti stiže poštom. Mislim da neće biti trke u januaru, tako da decembar za sada igra. Ako polaže i suprug, možete da dobijete dodatnih 5 poena (ako dobije dovoljan broj poena, naravno)

Druga stvar oko koje vidim da se nagađa je da li će se moći aplicirati bez prethodnog zaposlenja tamo. Da li to znači da se ukida kompletan program FSW (da li smeju to da urade)? Doduše, nisam baš ni sigurna da se kvalifikujem po starim pravilima - našla sam se u noc listi pod šifrom 0121 ali nisam sigurna šta ta lista znači - da li je to spisak svih poželjnih zanimanja za vize ili neki spisak nevezan za emigraciju?


Moći će se aplicirati bez zaposlenja i dalje.

Treće, pisali ste o popunama kvota zanimanja ali mi nije jasno na koji se način one popunjavaju - čija prijava prva stigne kada se digne rampa ili postoji neki drugi kriterijum?

Upravo tako, diže se rampa i gledaju aplikacije redom i kada se dostigne broj od 500 po zanimanju, pada rampa za to zanimanje, ili 10000 ukupno, pada rampa za sva zanimanja. Priča se da više neće biti kvota, niti lista zanimanja, ali ima druga kvaka, tj akreditacija diploma.

Zatim, imam rodbinu tamo ali mi to nije rođeni ujak već mamin brat od rođenog ujaka. Kako oni klasifikuju srodstvo i kako i da li ga proveravaju?

Ujak ti se računa, brat od ujaka ne :(

Nisam razumela ni ovaj deo oko priznavanja diploma - ko to radi, mi ili oni kada se diploma preda? Postoji li način da se to ranije proveri da ne bacam pare za džabe ako u startu znam da mi neće proći?

Oni za sada traže institucije koje će raditi akreditaciju diploma i objaviće posle 1.1.2013. Aplikanti će slati svoje diplome tim institucijama i oni će trebati da ih akredituju, i verujem da će ovde najviše zatezati. Izgleda da će svi sa akreditovanim diplomama lagano dobijati vize.

Ne znam šta da ti kažem, treba pogledati šta i kako će biti posle januara i onda praviti planove. Do tad nije loše spremiti IELTS.

Na jednom forumu naišla sam i na stav da se uopšte ne treba petljati sa ovim programom, već otići jednostavno na turističku, pronaći posao i srediti LMO. Nakon godinu dana, aplicirati za permanent resident i gotovo. Ja ranije nisam uopšte razmišljala u ovom pravcu ali uz sve ove nove promene, pogotovo ovaj deo oko akreditacije, izgleda da ovo uopšte nije loše.

pozdrav, i javi ako ti nešto nije jasno

Emiiuki
26.10.2012, 21:23
Hvala puno na iscrpnom odgovoru.
Danas sam se prijavila za polaganje testa u Decembru pa da vidim kako će ići. Rezultati će biti taman pred novu godinu. Mužić neće polagati pošto je njegovo znanje takvo da mislim da nema svrhe bacati pare.
Ja sam '73 godište ali mi je rođendan u Maju - od kada se broje godine, od 01.01. ili od rođendana, to pravi bitnu razliku (i taj jedan bod može biti presudan)?
Nije mi nešto bilo jasno ranije oko tih lista "poželjnih" zanimanja. Ja sam završila ekonomiju (onaj stari, državni, faks) i radim u banci na poslovima pod šifrom 0121 na noc listi. Nije mi bilo jasno da li te poslovi sa te liste kvalifikuju za aplikaciju ili je to neka njihova opšta lista zanimanja? Čudno mi je zato što je na listi jako puno zanimanja pod kojim bih mogla da se deklarišem, a završila sam ekonomiju u zemlji sa nepostojećom ekonomijom i svima je jasno da tamo nema teorije da radim bilo šta u struci. Na osnovu čega dokazuješ radno iskustvo, da li su to samo preporuke poslodavaca (pošto kod nas svako može da ti nažvrlja šta god da ti treba samo ako ste drugari ili ako platiš) ili imaju nki način da to provere?
Znači, moj ujak (koji mi nije rođeni) bi mogao da garantuje za mene i namakne mi dodatnih 5 bodova? Kakvu dokumentaciju bi trebao da mi pošalje i gde to da nabavi; da li moraju biti originali ili može skenirano, faxirano?
Sve nekako gledam da probam da spremim svu dokumentaciju do nove godine pa, kad objave promene, da dopunim. Ako je takva frka možda se isplati i otići lično do Beča i tamo predati prijavu.
Ne znam koliko znaš šta se radi ako ti daju vizu pošto vidim da ćeš ići u USA, ali me interesuje da li cela porodica mora da ode u isto vreme. Nama bi bilo mnogo jednostavnije ako bi jedno od nas otišlo samo na koji mesec i pripremilo sve za dolazak ostalih. U početku moramo biti kod nekoga i onda je lakše da je to jedna osoba a ne nas dvoje sa dvoje male (ne baš tako pitome) dece.
Kada sam se već raspisala da te piatam još nešto, pošto kažeš da si polagala test. Uzela sam danas da probam jedan primer reading-a online pa sam se prilično deprimirala. Npr. odgovor na jedno pitanje je bio 3 i ja sam to napisala slovima umesto brojem i izbacio mi je kao netačan odgovor, drugi odgovor je bio 16.000 i bio mi je netačan zato što sam stavila tačku između brojeva. Da li je tako i na samom testu pošto su to nebuloze i nemaju veze sa znanjem jezika već sa telepatijom?
Hvala puno, vidim ja već da ćemo se mi još čuti.....

Homer Simpson
26.10.2012, 23:01
Ako su Kanadjani kao Australijanci, onda traze platne liste tzv. rezance, izvode sa racuna i sl. kao dokaz iskustva. A znaju i da posete firmu pa se raspitaju. Papirici, majke-mi uverenja i sl. ne pale.

Emiiuki
27.10.2012, 13:33
Ako su Kanadjani kao Australijanci, onda traze platne liste tzv. rezance, izvode sa racuna i sl. kao dokaz iskustva. A znaju i da posete firmu pa se raspitaju. Papirici, majke-mi uverenja i sl. ne pale.

Izvodi sa računa mi nisu nikakav problem ali oni samo dokazuju da si primao platu preko računa, tj. da te tvoj poslodavac nije držao "na crno" i ništa više. Kako na osnovu toga mogu da zaključe na kojoj poziciji si bio zaposlen? Prva firma u kojoj sam radila nam je isplaćivala na račun oko 35-40% plate a ostalo smo dobijali u kovertama. Iznosi plata su varirali sa +/- 3-4.000 za direktora i za sekretarice, čak su i revizori konstatovali da je to providno ali nisu mogli da stave primedbu pošto nisu našli da je nezakonito. Poslednjih pet godina radim u velikoj banci pa baš i nemaju previše prostora za takve manevre. Ali nisam svih pet godina na poslovima pod kojima bih se prijavila za vizu.

Emiiuki
27.10.2012, 14:52
Izvini, zverčice, tek sada vidim da sam previdela ovu stranu gde stoji detaljan opis dokumenata pa sam smara sa pitanjima gde sve lepo piše.
Dakle, ujak koji nije rođeni se ne smatra za rođaka pošto moraš podneti dokaze da on i neko od tvojih roditelja imaju istog oca ili majku, a moji imaju samo babu i dedu. Tako da mi i tu odlaze planirani bodovi... Jedino mi preostaje da razbijem test (što je po mnogim mišljenjima izuzetno teško) i/ili da istestiram muža pa da vidim da li bi on mogao da dobije na to bod ili dva.
E,sada, opet ja sa akreditacijama... Nejasno mi je da li se akreditacija radi pre podnošenja prijave ili to oni rade kada ih mi donesemo. To je dosta bitno jer je čisto bacanje para (i to ne malih - oko 1.000 EUR za nas četvoro) ako nas neće ni uzeti u razmatranje. Do sada si bar mogao da uzmeš digitron i sabereš pa da znaš okvirno na čemu si.

zvercica
27.10.2012, 20:48
Ok, Emiiuki, vidim da udaraš na sve strane, ništa nije jasno, a opet sve je jasno. Ja te potpuno razumem, bila sam u istoj situaciji pre dve godine kada sam počela da istražujem kako otići u Kanadu. Ja ti mogu pomoći tako što ću ti postaviti linkove koja ja smatram najvrednijim:

Iskustva sa IELTS testa, primeri samog testa: http://forum.krstarica.com/showthread.php/250038-IELTS-pitanja-i-odgovori
Obrati pažnju na onaj ruski sajt, mislim da se zove arhitekt.ru ili arkitekt.ru (pominje se nekoliko puta na ovoj temi), tu možeš da dowloaduješ 7 knjiga koje imaju po četiri testa. Odlična vežba, takođe na youtube možeš da nadješ primere listening i uputstva kako napisati dobar esej.

Odličan primer na temu svih različitih programa iseljenja za Kanadu, različiti primeri, iskustva, novosti http://www.canadavisa.com/

i naravno zvanični site www.cic.gc.ca


Što se tiče akreditacije, još uvek nisu izabrali institucije koje će raditi akdreditaciju, tako da niko zaista ne zna kako će sve to izgledati, koliko će koštatati, koliko će trajati.

Eto..šta god ti još treba, javi :)

Tamara85
30.10.2012, 00:48
A mene interesuje (izmedju ostalog) taj turisticki odlazak u Kanadu? Koliko je to realno uopste? Jer npr ako nemas nikog tamo, sta treba da imas od uslova ili razloga za posetu Kanadi? Da ne pominjem da je nama sada sve premesteno u Bec i da verovatno nije lako njih tamo ubediti da sa platom od 400-500e (gde su plate tolike u dolarima/eurima) ides malo do Kanade, eto, da istrazujes....

Ja bih prva otisla samo da sam cula da je neko dobio vizu...

redovnica
30.10.2012, 06:28
[QUOTE=Tamara85;33255]A mene interesuje (izmedju ostalog) taj turisticki odlazak u Kanadu? Koliko je to realno uopste? Jer npr ako nemas nikog tamo, sta treba da imas od uslova ili razloga za posetu Kanadi? Da ne pominjem da je nama sada sve premesteno u Bec i da verovatno nije lako njih tamo ubediti da sa platom od 400-500e (gde su plate tolike u dolarima/eurima) ides malo do Kanade, eto, da istrazujes....

Ja bih prva otisla samo da sam cula da je neko dobio vizu...[/QUOTEU

U hr ne treba viza i kao mozes ostati 6 mjeseci kao turista. Ali to sve ovisi na koga naletis na aerodromu, cujem da ti tamo pretvore tih 6 mj u dva. Sada su to nekima napravili dok su ulazili 03.10. Valjda taj isti covjeculjak u istom danu koliko sam shvatila. Neki su spjeli u tih 6 mj naci poslodavca, pa zatraziti vizu da rade. Ali moras izaci onda iz kanade, pa su otisli u usa. Ovi ih naravno vratili jer nemaju vizu. Pa su usli u kaadu. Dobar dan, dobar dan dosao sam da radim ima poslodaac bla bla..

zvercica
30.10.2012, 11:50
Mene je jedan naš član na krstarici ubedjivao da je u stvari najlakše otići za Kanadu ako odeš turistički i zaposliš se. U tom slučaju turističku vizu promeniš u radnu vizu i nakon godinu dana apliciraš CEC (Canadian Experiance Class) i eto ga permanent resident.

Ne znam, na kraju sve što mi je rekao u stvari ima smisla. Dakle, čim sletiš kreneš da tražiš posao, ima tu i naših ljudi, a tu je i monster.com, craigslist... On kaže da i nije tako teško pronaći poslodavca koji će uraditi LMO, zato što je potražnja za radnicima u CA vrlo velika. Da li je tako u svim provincijama ili ne, ne znam, ali nije mi logično da jeste. U stvari verujem da je u Ontariu teže naći takvog poslodavca a na severu ipak lakše.

Ovo zvuči daleko brže i jednostavnije (i jeftinije), tako da što više razmišljam sve mi se više svidja.

wladinho
30.10.2012, 15:33
Ovo zvuči daleko brže i jednostavnije (i jeftinije), tako da što više razmišljam sve mi se više svidja.
Ovo mi meni pocinje jako da se svidja, pogotovu sto tamo imam neke drugare za koje se nadam da bi mi pomogli!

Tamara85
30.10.2012, 16:28
Ma ja sam u to ubedjena da je lakse, jer samo ja tako u USA uradila, ali za Kanadu je iz Srbije nemoguce (ili ja ne znam nacin) dobiti turisticku vizu.....

Prvi ko se javi i kaze da je dobio turisticku iz Srbije jer je eto hteo ici malo turisticki, i ja odoh u ambasadu :) Ne znam da li mi to sto imam turisticku za USA u pasosu ista olaksalo.... Ili ovde da pokusam da izvadim vizu (USA) za Kanadu... lepo nisam pametna ali bih pokusala :)

botexag
30.10.2012, 19:22
Mene je jedan naš član na krstarici ubedjivao da je u stvari najlakše otići za Kanadu ako odeš turistički i zaposliš se. U tom slučaju turističku vizu promeniš u radnu vizu i nakon godinu dana apliciraš CEC (Canadian Experiance Class) i eto ga permanent resident.

Ne znam, na kraju sve što mi je rekao u stvari ima smisla. Dakle, čim sletiš kreneš da tražiš posao, ima tu i naših ljudi, a tu je i monster.com, craigslist... On kaže da i nije tako teško pronaći poslodavca koji će uraditi LMO, zato što je potražnja za radnicima u CA vrlo velika. Da li je tako u svim provincijama ili ne, ne znam, ali nije mi logično da jeste. U stvari verujem da je u Ontariu teže naći takvog poslodavca a na severu ipak lakše.

Ovo zvuči daleko brže i jednostavnije (i jeftinije), tako da što više razmišljam sve mi se više svidja.

Prvo sto svi mora da shvate, da biste emigrirali u Kanadu, morate im ponuditi nesto sto njima treba. Drugim recima treba vase zanimanje da je trezena profesija.
Kada se kaze da dodjes na turisticku vizu, to znaci visa visitor bez mogucnosti za rad. A da li cete konkurisati za tu vizu tako sto cete uplatiti turisticki aranzman, dobiti garantno pismo rodjaka ili prijatelja, poziv na sajam ili poziv na poslovni razgovor..to je sam inidividualna stvar..uglavnom ne mozete raditi dok boravite u Kanadi

Kada dodjete u Kanadu, osim ako nemate neke prijatelje koji vam mogu obezbediti neki poslovni intervju, idite u manje gradove, turisticka mesta ili ako ste avanturisti trazite posao u severnijim pokrajinama.
Trenutno su Manitoba i Saskatchewan veoma 'popularna' mesta gde traze puno radne snage. Svakako uspeh zavisi od vas samih. Za sve strance vazi da u vecini slucajeva moraju imati LMO ili PNP nominaciju da bi mogli da rade. Stoga je svejedno da li aplicirate iz Kanade ili iz vase zemlje. Ali ako nemate uspeha sa trazenjem preko interneta, uveren sam da licno pojavljivanje na razgovorima donosi uspeh.

Pogledajte malo pojedinacno PNP programe svake pokrajine, daju vam mnogo vece mogucnosti za imigraciju nego sto je to FSW.

zvercica
30.10.2012, 20:11
Ma ja sam u to ubedjena da je lakse, jer samo ja tako u USA uradila, ali za Kanadu je iz Srbije nemoguce (ili ja ne znam nacin) dobiti turisticku vizu.....

Prvi ko se javi i kaze da je dobio turisticku iz Srbije jer je eto hteo ici malo turisticki, i ja odoh u ambasadu :) Ne znam da li mi to sto imam turisticku za USA u pasosu ista olaksalo.... Ili ovde da pokusam da izvadim vizu (USA) za Kanadu... lepo nisam pametna ali bih pokusala :)

Mi smo dobili turističku vizu 2007, i to cela porodica. Bili i vratili se, i nije bilo komplikovano. Mi imamo rodbinu u Torontu, pa smo rekli da idemo kod njih i sve je prošlo glatko.

Ne znam šta da ti kažem, nisam nikad čula da su nekog odbili za visitor vizu, osim ako u poslednje vreme nisu nešto zategli.

Tamara85
30.10.2012, 23:05
Ne znam, mislim da su kriterijumi povecani samim tim sto je sve premesteno u Bec, jer sam ja do sad cula samo za odbijenice za sve koji su pokusali... Videcemo, mozda i pokusamo na kraju turisticki, samo me plasi za slucaj da me odbiju, ne znam koliko te odbijenice dalje uticu na ponovne pokusaje.... i jednog dana na iseljenicku kao osnovni cilj :)

ivkodrg
01.11.2012, 20:57
Bio sam neko vreme odsutan sa foruma...
Bas u Kanadi, Halifax, NS... Radio sam tri meseca...
I sve sto sam pre mislio i napisao stoji i dalje... Sjajna zemlja , ljudi vise nego srdacni i voljni da pomognu....
Jedino vrlo bitno i nikako ne za potcenjivanje...
Jedna stvar je uci sa partnerom ili porodicom ,a sasvim druga stvar potpuno sam.... Sto se tice nacina odlaska jos uvek je relativno lako ( cuj lako, ali poredeci sa Amerikom ) pronaci poslodavca koji ce isposlovati pozitivan LMO a posle sve ide bez problema...
Moja sestra je dobila turisticku vizu u Becu, samo poslala dokumenta postom i za par dana pozitivan odgovor bez komplikacija...
Ukoliko neko ima pitanja vezanih za ovo ili Halifax, stojim na raspolaganju...

d.radjenovic
02.11.2012, 12:12
Evo mene druze interesuje (a verujem i mnoge druge) sve vezano za Halifax....opisi malo kakva je prica i gde si ti u njoj?
Hvala

Tamara85
02.11.2012, 16:51
I mene interesuje sve sto ima veze sa Kanadom :)
I zasto "samo" tri meseca? Zasto si se vratio? I kako si otisao? :)

ivkodrg
04.11.2012, 08:02
Otisao sam relativno lako ( odobrili su mi LMO za 5 dana po podnosenju zahteva poslodavca - fudbalski klub ). Da li je to za sve poslove tako ili ne , ne znam. Da napomenem da moj clan uprave radi u istoj zgradi gde i Imigracija, da vas neko ne laze da nema protekcije tamo, kaznu za pricanje telefonom u kolima sam sredio 5 dana posle prekrsaja....
Zasto sam se vratio ????? Vec sam u nekim godinama ( cetrdesete ) i bio sam sam, bar je takav bio plan za ovu godinu, a posle da mi se prikljuci porodica.
Nakon nekog vremena, postalo je jako tesko biti sam , oni koji su ziveli neko vreme u USA i Kanadi znaju da je nacin zivota prilicno drugaciji nego u Evropi i koliko je teze funkcionisati sam.
Jedini razlog je taj, radna viza je jos validna, videcemo....
Zivio sam u Lower Sackville - u, predgradju Halifax-a, tipicnom Kanadskom gradu na Atlantiku.Imao sam kola ali je moglo da se funkcionise bez problema i sa autobuskim prevozom koji je super organizovan.Sam centar grada je sjajan, luka, barovi...
Sto se tice klime od koje se svi plase..... Prosle godine su imali svega par dana sa snegom a ni jedno malih jezera kojim je cela Kanada bogata nije nijedne sekunde bilo zaledjeno...Pa uporedite sa nasom proslom zimom...
Leto je prijatno , oko 25 stepeni, s tim da je vetar skoro svaki dan i jos ukoliko se naoblaci padne momentalno temperatura za 10 stepeni...

american muscle
05.11.2012, 11:50
da vidimo dali sam dobro razumio!

dakle ti is otišao sa turističkom vizom i tamo našao firmu (tj. klub) koji je za tebe aplicirao LMO ili?

d.radjenovic
05.11.2012, 19:29
Evo nekih novih vesti:

http://www.cic.gc.ca/english/department/media/releases/2012/2012-11-02.asp?utm_source=rss-media&utm_medium=rss-eng&utm_campaign=generic

U sustini opet nisu konkretno nista rekli...:wtf:

Toronto, November 2, 2012 — Today, Citizenship, Immigration and Multiculturalism Minister Jason Kenney announced that by the end of 2013, Canada’s immigration system will be transformed from one that was plagued by backlogs into one that is fast, flexible, and responsive to the labour market.

Citizenship and Immigration Canada (CIC) announced today it will admit up to 55,300 persons in the Federal Skilled Worker (FSW) category in 2013. Combined with previous actions taken to manage the backlog, this means by the end of 2013 we will be able to process new applications as they are received – a “just in time” system – and aim to process them in less than a year, instead of up to eight years under the old FSW program. In addition, CIC expects to clear the FSW applications received to date by the end of 2014, three years earlier than originally expected.

This will allow for the introduction of an Expression of Interest (EOI) system to be put in place for FSW and possibly other economic immigration streams. CIC is moving to a just-in-time system that recruits people with the right skills to meet Canada’s labour market needs, fast tracks their applications, and gets them working in a period of months, instead of years.

“The Government’s number one priority remains the economy and job growth,” said Minister Kenney. “Immigration backlogs are detrimental to our ability to attract the world’s top talent. With the decisive actions we’ve taken to tackle the backlog, we will finally be able to select immigrants who better meet the needs of the Canadian labour market. We will aim to process their applications in less than 12 months.”

The volume of FSW applications has been a longstanding dilemma, since the number of applications received inevitably exceeded the space available within the Immigration Levels Plan each year. As a result, wait times in the FSW program were as high as eight years.

Over the past few years, CIC has taken concrete measures to tackle this problem, including the following:
Under the 2008 Action Plan for Faster Immigration, CIC began to limit FSW application intake to priority occupations.
In 2010, the Department added caps to the number of new applications.
In June 2012, the Jobs, Growth and Long-Term Prosperity Act eliminated most of the remaining FSW applications received before February 27, 2008.
In July 2012, CIC issued a temporary pause on new FSW applications, excluding candidates with a qualifying job offer or those applying under the PhD stream.

Taken together, these efforts have dramatically reduced the total number of people waiting in the FSW backlog from a height of 640,000 people in 2008 to approximately 100,000 today, even with new applications received since the 2008 Action Plan.

“By tackling the backlog to make way for a faster, more flexible just-in-time immigration system, newcomers to Canada will be able to fully participate in the economy more quickly,” said Minister Kenney. “Immigration plays a vital role in our country’s long-term prosperity. By improving our economic immigration system, we can ensure that Canada is competitive on the world stage.”

In 2013, CIC plans to admit between 53,500 to 55,300 Federal Skilled Workers, including their spouses and dependants. CIC intends to lift the current pause on FSW applications in 2013, when the new selection criteria are expected to take effect. The final regulatory changes will be available in the Canada Gazette later this year.

ivkodrg
05.11.2012, 19:46
da vidimo dali sam dobro razumio!

dakle ti is otišao sa turističkom vizom i tamo našao firmu (tj. klub) koji je za tebe aplicirao LMO ili?

Izvinjavam se ako nisam bio dovoljno jasan.
Klub sam nasao online i dobio pozitivan LMO, pa tek onda aplicirao a radnu vizu u Beogradu.
Kompletna pocedura trajala 6 dana od kako sam im poslao Post Express-om dokumentaciju....

Danero
18.11.2012, 23:52
Samo da se prijavim i pozdravim sve forumaše. Jako korisne informacije dijelite, pa se nadam da ću šta od svega ovoga okrenuti i u svoju korist. U iščekivanju maja i izvlačenja dobitnika GC, istražujem i način imigracije u Canadu. Pročitala sam ne znam ni sama koliko stranica postova na ove teme i valjda ću šta naučiti. Sad radim na pripremi IELTS. Mogu reći da sam se baš zabrinula. Radila sam i one neke probne. Uspjeh je polovičan. Teško je procijeniti sam sebe, ali ne znam da li je iko ko je imao osrednje znanje uspio vježbanjem podići se na viši nivo ili je poslije vježbi znao ono što je znao i prije toga.....

zvercica
19.11.2012, 08:51
Danero, dobrodošla ti nama :beer:

IELTS je verovala ili ne, dobrim delom stvar vežbe. Kada sam ja polagala, upoznala sam jednu profesorku engleskog u srednjoj školi koja je došla da ponovo polaže pošto je prethodni put dobila osrednje ocene. Radi se o tome što moraš dobro da shvatiš samu formu testa, i naravno trudi se da svoj engleski podigneš na što viši nivo.

Mislim da sam već negde gore napisala,
http://forum.krstarica.com/showthread.php/250038-IELTS-pitanja-i-odgovori je odličan forum sa svim što ti treba, a obavezno koristi i youtube lekcije za reading, writing i speaking.

Srećno :)

Danero
19.11.2012, 10:02
Hvala Zvercice,

Vec sam malo provjezbala i skuzila otprilike sta se trazi. Pratila sam preporucene linkove i vec bila tamo. Sad preostaje da nađem neko vrijeme kada da učim. A kada pored dvoje male djece? :D Ali nekako cu. Namjeravam polagati u Sarajevu. Pratila sam tvoje postove i zelim ti uspjeh s ovim DV2013.....Pretpostavljam da za Kanadu čekaš januar?......Ja sam radila onu ulaznu aplikaciju za FSWC i imam 64 :( Treba mi 5. uslov da naguram, ali vidjeću još šta se može.

zvercica
20.11.2012, 12:29
Pa pošto su nas izvukli Kanada nam je sve dalja. I dalje pratim, jako me interesuju novine koje će biti u januaru, tako da ako to ne bude bilo komplikovano (mada sumnjam), možda na kraju ipak i odemo u Ca. Videćemo

Emiiuki
27.11.2012, 09:51
Vidim da su nam slične sfere interesovanja. I ja sam počela da prikupljam informacije za Kanadu, a aplicirali smo i za GC (mada tu ne očekujem previše pošto apliciram još od 1999 pa sam još ovde). Isto i dvoje male dece.....
Trenutno spremam IELTS i izlazim 8.12.. Kada sam počela da vežbam bila sam očajna, posebno zato što sam smatrala da prilično dobro govorim jezik. Listening nisam mogla da nahvatam pola odgovora, reading mi je bio enigma i na srpskom. Ima jako puno testova on line ali sam prezadovoljna knjigama sa ruskog sajta koji više puta citiran na forumu koji je Zverčica gore navela. Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim (videću za dve nedelje) ali bih rekla da su zadaci na ispitu baš takvi. Probaj da skineš te knjige i snimke, ako ne uspeš javi se pa ću ti slati mailom po malo, koliko stane.
Moj problem je što, po ovom novom sistemu koji se najavljuje, imam mnogo manje bodova nego ranije i zato mi trebaju 22 boda iz jezika. Zverčica je ranije napisala kako ide bodovanje ali mi nisu baš najjasniji prelazi između ocena (konkretno između 5 i 6, što mene najviše interesuje). No, o tome ću razmišljati kada rezultati stignu, sada imam posla.
Ima li nekih novosti oko akreditacije diploma? Ja sam na sajtu canadavisa popunila upitnik da se ocenim i ostavila mail (drugačije nije moglo). Vrlo brzo posle toga sam dobila mail od tog advokata gde stoji da je jako zainteresovan da me zastupa itd., što me ne zanima preterano (naročito za te pare) pošto mislim da je dovoljno pratiti uputstva data na zvaničnom sajtu. Ali, interesantan deo je bilo to što je spomenuo baš akreditaciju i rekao da to može da se uradi preliminarno (preko njega, naravno) i košta 250$ koje vraća ako diploma ne odgovara. Nisam se baš udubljivala u cenovnik pa nisam sigurna da li pre toga mora da se pokrene postupak za prijavu preko njega ili ne.
Evo, upravo vidim da mi je poslao neki mail sa linkom članka o tome: http://www.cicnews.com/2012/11/canada-announces-immigration-levels-year-111990.html

Emiiuki
27.11.2012, 10:00
Hehe, dobila sam još jedan mail od istog advokata gde me obaveštava da cena njegovih usluga od 1. Decembra ide sa $3000 na $3500. Mora da je zapamtio da sam iz Srbije pošto samo kod nas prolaze ta poskupljenja sa dvocifrenim procentima!

Danero
27.11.2012, 10:21
Što se tiče priprema za IELTS još nisam počela ozbiljno da vježbam, već onako kad uhvatim vrijeme. Uspjeh na ovim nekim testovima za listening mi je polovičan. Ozbiljnije se tome posvećujem u decembru, a planiram polagati u januaru, jer nema rokova tokom decembra u Sarajevu. I ja sam popunjavala one besplatne assessmente, pa mi je advokat odgovorio i rekao otprilike koje su moje mogućnoi i poslao mi ckjenovnik. Oko 3000 $ su usluge. Zasad ništa od toga, već ću pokušati nekim drugim kanalima. Što e tiče diploma, tu ću čekati spisak akreditovanih agencija koji će biti objavljen, pa ću da vidim.....

Emiiuki
27.11.2012, 20:40
Vodi računa o rokovima za prijavu! U Beogradu sam morala da se prijavim do kraja Oktobra za polaganje 8. Decembra, mada sam čula da su u Sarajevu malo fleksibilniji oko datuma.
Što se tiče tih agencija za akreditaciju, nije mi baš najjasnije kako će funkcionisati. Da li ćemo to moći da obavimo pre predaje prijave, uz prijavu ili će to oni obaviti nakon predaje. Razlika u ceni nije mala, 1000 EUR za nas četvoro, naročito ako predaš prijavu pa ti kažu da tvoj fakultet ne važi a pare ne vraćaju. Javi ako čuješ da se nešto pokrenulo oko toga!

zvercica
30.11.2012, 11:36
Vidim da su nam slične sfere interesovanja. I ja sam počela da prikupljam informacije za Kanadu, a aplicirali smo i za GC (mada tu ne očekujem previše pošto apliciram još od 1999 pa sam još ovde). Isto i dvoje male dece.....
Trenutno spremam IELTS i izlazim 8.12.. Kada sam počela da vežbam bila sam očajna, posebno zato što sam smatrala da prilično dobro govorim jezik. Listening nisam mogla da nahvatam pola odgovora, reading mi je bio enigma i na srpskom. Ima jako puno testova on line ali sam prezadovoljna knjigama sa ruskog sajta koji više puta citiran na forumu koji je Zverčica gore navela. Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim (videću za dve nedelje) ali bih rekla da su zadaci na ispitu baš takvi. Probaj da skineš te knjige i snimke, ako ne uspeš javi se pa ću ti slati mailom po malo, koliko stane.
Moj problem je što, po ovom novom sistemu koji se najavljuje, imam mnogo manje bodova nego ranije i zato mi trebaju 22 boda iz jezika. Zverčica je ranije napisala kako ide bodovanje ali mi nisu baš najjasniji prelazi između ocena (konkretno između 5 i 6, što mene najviše interesuje). No, o tome ću razmišljati kada rezultati stignu, sada imam posla.
Ima li nekih novosti oko akreditacije diploma? Ja sam na sajtu canadavisa popunila upitnik da se ocenim i ostavila mail (drugačije nije moglo). Vrlo brzo posle toga sam dobila mail od tog advokata gde stoji da je jako zainteresovan da me zastupa itd., što me ne zanima preterano (naročito za te pare) pošto mislim da je dovoljno pratiti uputstva data na zvaničnom sajtu. Ali, interesantan deo je bilo to što je spomenuo baš akreditaciju i rekao da to može da se uradi preliminarno (preko njega, naravno) i košta 250$ koje vraća ako diploma ne odgovara. Nisam se baš udubljivala u cenovnik pa nisam sigurna da li pre toga mora da se pokrene postupak za prijavu preko njega ili ne.
Evo, upravo vidim da mi je poslao neki mail sa linkom članka o tome: http://www.cicnews.com/2012/11/canada-announces-immigration-levels-year-111990.html

Hajde da vidimo kako ti izgledaju poeni, skroz mi je neverovatno da ti je novi sistem bodovanja toliko smanjio poene. Iskreno, promena bodovanja je dobra vest pošto sad ima više načina da se navuku poeni. Kako ti suprug priča engleski? On može da navuče još 5.

Što se tiče advokata, ne verujem da će ti u ovom trenutku nešto pomoći, pošto od januara kreće potpuno novi sistem sa kojim ni oni nisu upoznati. Tako da oni će ti uzeti pare da prema uputstvu sa cic.gc.ca popune aplikaciju i to je to.

Emiiuki
30.11.2012, 22:20
Mužić priča tako što se sporazumeva, hm.... Teško da bi položio test, možda bi i bilo izvodljivo da smo ranije mislili o tome i da je uzimao neke privatne časove, ovako ništa.
A bodovi su mi se i smanjili zbog njega pošto se njegova škola sad ne boduje, ali najviše sam izgubila na godine života. '73 godište, znači sada imam -4 boda u startu. Zato mi i trebaju neverovatni rezultati sa IELTS-a. Javiću se kada stignu rezultati pa da probamo zajedno da ih prevedemo u bodove.
Plan B mi je taj rođak koji je u Kanadi, ali mi on nije rođeni ujak već mamin brat od rođenog ujaka. U njihovom uputstvu lepo stoji da srodstvo mora da se dokumentuje izvodom iz matične knjige rođenih gde se vidi da su roditelji brat i sestra. Neko mi je savetovao da probam bez obzira na sve pošto oni to i ne gledaju. To mi zvuči slabo verovatno, ali o tom potom.......

Danero
30.11.2012, 23:38
Malo sam proučavala bodove i kako sam skontala moramo osvojiti najmanje ocjenu 6 u sve četiri vještine (što je neko već spomenuo), a to bi se bodovalo 4 vještine x 4 boda = 16 bodova, 4 vještine x 5 bodova = 20 bodova ili maksimalno 4x6=24 boda. Kada su u pitanju rođaci, tu sam skontala da idu samo oni izlistani. I ja imam rođake koji nisu u kategoriji izlistanih (djeca moje tetke), ali ne vjerujem da mi to može pomoći. Ako neko ima neku informaciju da su prihvatali takvo srodstvo kao relevantno, dakle ono koje nije navedeno u listingu, da ostavi post.

Silvija29
01.12.2012, 13:05
Da li mi neko moze reci kako naci posao negovateljice u Kanadi, i ici na radnu vizu sa porodicom? I kake su plate u toj tom poslu?

Emiiuki
01.12.2012, 22:23
Kada jednom akreditujemo poeni ostaju kao i do sada, PhD -25 poena, master ili dva bachelor -22 poena, bachelor 20 i tako dalje...

Radno iskustvo se ranije vrednovalo najviše 21 poen a sada najviše 15 poena. I evo kako izgleda

1 year of work experience: 9 points
2-3 years of work experience: 11 points
4-5 years of work experience: 13 points
6+ years of work experience: 15 points

Ranije je bilo 1 godina 15 poena, 2 godine 17, 3 godine 19 i 4+ godine 21 poen.

Godine: ranije se za godine davao maksimum od 10 poena ukoliko imate od 18 do 49 godina, sada se daje maksimum 12 poena ako imate od 18 do 36, a dalje opada za po jedan poen.

I na kraju Adaptability maksimum 10 poena i to za:
- previous work in Canada principal applicant 10 poen, accompanying partner 5 poen
- To get 5 points for previous study in Canada for either the applicant or accompanying spouse, "the applicant or accompanying spouse would need to have obtained, studying full time in a program of at least a two-year duration,
- rodjaci u Kanadi, 5 poena, ali da nisu mladji od 18 godina.
-Language skills - accompanying spouse/partner - at (CLB/NCLC 4): 5 points (ovde pogledati moj prethodni post koji scor na IELTS-u odgovara CLB/NLC 4)

Moji bodovi:
- diploma državnog faxa 20 (negde sam čak videla da je 21 ali ne mogu sada da nađem)
- radno iskustvo 15
- godine života 9
Ukupno 44, znači da na jezik moram da dobijem 23 (mission impossible)
Ranmije sam imala 20+21+12=53 i na muževo obrazovanje 2 ili 3, ako se dobro sećam, znači za jezik mi je trebalo 12 od 16.
Opet sam čitala tvoje postove sa 13. strane u vezi njegovih bodova za test. Ako sam dobro razumela, njemu je dovoljna ocena 4 na testu ili se varam. Tu baš ne kapiram puno - kod nosioca aplikacije svaki segment IELTS-a nosi određen broj bodova, a kako je kod supružnika - ukupna ocena ili šta? Test ima 4 dela a bodova je 5, šta oni ocenjuju. Ako mu je potrebno 4 overall možda bih i mogla da ga izdriblam za dva meseca, mada će to već biti Mart ili kasnije a ja bih da predajem molbu što pre. Neko reče da će se nove prijave primati od 01.01.13., a čini mi se da sam na sajtu videla da stoji kako će se informacije znati početkom 2013., što je moguće pre, ilikakko su već formulisali.
Za lovu sam već počela da pripremam teren pa sam sav šek stavila u banke, kuma je svoju ušteđevinu oročila na moje ime kako bih imala taj iznos i nešto preko. Ne znam koliko dugo unazad zahtevaju dokaz o sredstvima?

zvercica
03.12.2012, 09:19
Da, dobro si izračunala, nema šta. Iskreno, ako ti je jedina nada engleski, a pričaš ga na nekom osrednjem ili malo višem nivou, a suprug ne može da dobije 5 na svim modulima, i nemaš nikog od bliskih rodjaka u CA, moj savet ti je da probaš neki drugi način imigracije.

FSW je program napravljen da primi baš onakve imigrante kakvi njima trebaju i prema poenima gore ti izgleda i nisi baš najpoželjnija osoba u Ca :). E to su loše vesti.

A dobre su u stvari mnogo bolje. Moj savet ti je da jednostavno preskočiš ovaj njihov program, i da se zaputite na turustičku kod rodjaka. Kada ste jednom tamo, i kada upoznate naše ljude (po crkvama, udruženjima, prijatelji rodjaka, prijatelji od prijatelja rodjaka, prijatelji od prijatelja prijatelja....) probajte da nadjete posao i osobu koja bi za vas uradila LMO ili PNP. Jednom kada dobijete LMO, treba da sačekate godinu dana i aplicirate za CEX program.

FSW program podrazumeva dugo neizvesno čekanje. Ako odete i probate da se snadjete šanse su daleko veće, i tamo ste, budućnost počinje odmah. Jeste neizvesno ali to je život, jedna stalna borba. Ništa nije sigurno ni ako dobijete iseljeničku, opet se treba snalaziti i tražiti posao. Možda jedino da prvo ode jedno pa proba da se snadje pa onda da dodje drugo.

Ja lično mislim da smo pogrešili što pre dve godine kada smo se odlučili da odemo nismo jednostavno otišli i probali da se snadjemo. Izgubili smo dve godine prateći njihove promene, pa smo čak bili i dobili ponudu za posao (AEO) koju HRSDC nije potvrdio. Sve u svemu, dosta izgubljenog vremena, truda i novca.

Emiiuki
05.12.2012, 10:06
Mislim da si u pravu što se tiče alternative i počela sam malo da gledam oko toga. Na IELTS-u su mi potrebne sve 4 devetke što je nemoguće, čak nisam čula da je iko dobio barem jednu devetku. Izlazim u subotu kada sam već uplatila ali mi je jasno da nema ništa od toga.
Ja teško da bih mogla da nađem stručan posao, ali mi se čini da za muža tu nema problema. U onoj listi od 29 zanimanja, našli smo ga na čak dva. Ima samo srednju školu ali znanje inženjera (što se i potvrđuje u firmi gde radi). Vidim da će se sada pojaviti i novi program FSTC, baš po njegovoj meri, bez bodova je, ali i tu se traže IELTS petice i ponuda poslodavca ili "A Certificate of Qualification from a provincial or territorial authority" - nisam sigurna da li je to kanadska diploma ili njen prevod ili se nešto dodatno polaže. Možda je stvarno najbolja varijanta da ode na turističku vizu i proba da se tamo snađe, kako ti kažeš.
Znaš li na koji rok se dobija turistička viza i kako je dobiti na što duže? Ja sam nešto čitala da u Kanadi nema rada na crno kao u USA, kako onda naći poslodavca ako ne možeš da radiš? Kada porodica može da se pridruži, mi bi samo tatu da pošaljemo, šteta je maltretirati decu bez potrebe.

wladinho
05.12.2012, 11:46
. . . ali mi se čini da za muža tu nema problema. U onoj listi od 29 zanimanja, našli smo ga na čak dva. . .
Izgleda da nisam pratio na casu, pa me zanima gde ste pogledali tu listu?

Emiiuki
05.12.2012, 19:14
Izgleda da nisam pratio na casu, pa me zanima gde ste pogledali tu listu?

http://www.cic.gc.ca/app/ctcvac/english/index
Probaj da ispuniš ovaj upitnik; na drugoj strani će te pitati šta si po zanimanju i ponuditi listu od 30 stavki. Ako si bilo šta osim other, onda se kvalifikuješ.
Možda će po novom sistemu i tu biti nekih izmena, za sada ti je ovo orijentir.

ljiljadule
06.12.2012, 08:43
Emiiuki,ovaj upitnik je dobar,ali me interesuje kada kazes da ce se pojaviti novi program FSTC,da li to znaci od pocetka sledece godine??Ja sam imala neku informaciju da je to bilo i sad od juna do decembra ove godine,samo ne znam koliko je to zaista tako bilo??

zvercica
06.12.2012, 09:03
Da li mi neko moze reci kako naci posao negovateljice u Kanadi, i ici na radnu vizu sa porodicom? I kake su plate u toj tom poslu?

Silvija29, nikako da stignem da ti postavim linke. Evo http://www.cic.gc.ca/english/work/caregiver/index.asp ovde imaš sve što bi trebalo da znaš o ovom programu.

U svakom slučaju radi se posebnom programu imigracije i u velikoj si prednosti ako imaš iskustva negovateljice u odnosu na nas ostale.

zvercica
06.12.2012, 09:25
Mislim da si u pravu što se tiče alternative i počela sam malo da gledam oko toga. Na IELTS-u su mi potrebne sve 4 devetke što je nemoguće, čak nisam čula da je iko dobio barem jednu devetku. Izlazim u subotu kada sam već uplatila ali mi je jasno da nema ništa od toga.
Ja teško da bih mogla da nađem stručan posao, ali mi se čini da za muža tu nema problema. U onoj listi od 29 zanimanja, našli smo ga na čak dva. Ima samo srednju školu ali znanje inženjera (što se i potvrđuje u firmi gde radi). Vidim da će se sada pojaviti i novi program FSTC, baš po njegovoj meri, bez bodova je, ali i tu se traže IELTS petice i ponuda poslodavca ili "A Certificate of Qualification from a provincial or territorial authority" - nisam sigurna da li je to kanadska diploma ili njen prevod ili se nešto dodatno polaže. Možda je stvarno najbolja varijanta da ode na turističku vizu i proba da se tamo snađe, kako ti kažeš.
Znaš li na koji rok se dobija turistička viza i kako je dobiti na što duže? Ja sam nešto čitala da u Kanadi nema rada na crno kao u USA, kako onda naći poslodavca ako ne možeš da radiš? Kada porodica može da se pridruži, mi bi samo tatu da pošaljemo, šteta je maltretirati decu bez potrebe.

Da, sve četiri 9 su stvarno nerealne. Mislim da oni čak i ne daju 9 nekome kome english nije native.

Slažem se sa tobom, mislim da su vam tu šanse daleko veće. Turistička viza se dobija za tri nedelje, i ono što je bitno je da se ubedi konzul da se u Kanadu ulazi samo turistički i da će se obavezno vratiti. Kada se jednom nadje u Kanadi neka proba da nadje posao i poslodavca. Čim nadje poslodavca (ako je u pitanju električar skoro sam sigurna da neće biti problema) koji za njega uradi LMO, neka se raspita kako svoju turističku vizu da promeni u radnu. Ne znam kakav je ovde proces, ali znam da sigurno može i da ne mora da izlazi iz zemlje. Kada jednom on dobije radnu dozvolu, na osnovu njegove radne dobijaš i ti. Znače oboje ćete imati pravo da radite. Tada se i vi uputite i posle godinu dana predate za CEX i eto.

Što se tiče FSTC, ista priča kao i za radnu samo što za ovaj program treba da ima certifikat i ponudu poslodavca. Znači dodje na turističku, upiše neki od lokalnih koledza i kada završi traži poslodavca koji će mu dati ponudu za posao. Ovo mi je previše nategnuto, tj on mora od nečega da živi dok ovo završava... Ne nam nisam dovoljno istražila, možda i nije loše.

U svakom slučaju, ako je električar, njemu će ovaj certifikat biti potreban da bi se uopšte bavio ovim poslom i to sam prilično istražila i evo do čega sam došla....

Neću da ostavim link, već ću da kopiram čitav tekst u sledećem postu, čisto radi preglednosti.

zvercica
06.12.2012, 09:29
Ovo je način kako doći do certifikata za posao električara u Kanadi. Tekst sam kopirala sa drugog foruma (ja pisala) i malo je van konteksta, pa ne zamerite na nekim čudnim rečenicama :)



Prema http://www.workingincanada.gc.ca/ontario/report-eng.do imamo:
Electricians (Exept Industrial and Power System) - Potreban Certificat (Relulated)
Industrial Electricians - Nije potreban Certificat (Non - regulated)
Power System Electricians - Nije potreban Certificat (Non - regulated)

Opet kada proverim oglase za posao za Industrial Electrician kod većine se traži Industrial Electrician Trade Certification, što znači da certifikat nije neophodan ali ga poslodavci ipak traže... Meni je ovo izgledalo kao prva, da se tako izrazim, tačka prolaza, tj da bi uz malo sreće uspeli da nadjemo poslodavca na osnovu iskustva u Srbiji. Ajd nema veze, neka uzmemo da je obavezan.

Sledeće pitanje se odnosilo na priznavanje radnog iskustva iz Srbije. Evo šta se ovde kaže http://www.ontarioimmigration.ca/en/...NDELEC_CM.html :
To become a certified Industrial Electrician in Ontario you must do one of the following:
•complete a four- to five-year apprenticeship.
or
•complete five years of work experience as an Industrial Electrician
or
•prove equivalent work experience
When you have done this, you must also:
•apply for the Certificate of Qualification
•pay the required fees
•write and pass the Certificate of Qualification exam

Dakle, kako dokazati iskustvo iz Srbije i zadovoljiti traning consultanta koji traži sledeće:
The training consultant will ask you for documentation that describes your past work experience and training. Take as many of these documents as possible to this first meeting:
•dated letters written on company letterhead from the companies (or unions, if applicable) for whom you worked, stating: •your job title
•the exact start and finish dates of your employment in the trade
•the number of hours you worked
•a detailed description of the skills your demonstrated on the job, and a complete description of your job duties

•your Social Insurance Number (SIN)
•trade certificates, diplomas, or licences
•official school transcripts from your training
•a detailed list of the subjects covered in each course and the length of each course

Što se tiče prve četiri tačke, to bi nam obezbedio poslodavac iz Srbije. Diplomu ima samo onu iz srednje elektrotehničke, i poslednju i pretposlednju tačku možemo pokriti jedino ako priložimo njegova svedočanstva ili eventualno kontaktiramo školu i zatražimo transcripte i detailed list of the subjects. Dakle, prema vašem iskustvu, da li je ovo u redu, da li mislite da na ovaj način možemo da dokažemo equivalent work experience? Ako nije equivalent, traning consultant može zatražiti dodatne kurseve, i ukoliko ti kursevi zahtevaju dodatne dve godine, ovde možemo slobodno da odustanemo pošto to vreme nemamo.
Ukoliko dokažemo petogodišnje iskustvo ili završimo dodatne kurseve ili treninge (ako je neophodno i ako ne traju duže od 3 -4 meseca) sledeći korak je apliciranje za Certification of Qualification.

Za uspešno polaganje ispita potrebno je:
The best way to prepare for the exam is to make sure that you can perform all the skills described in Apprenticeship Training Standards – Industrial Electrician. Study the competencies and be sure that you can explain the theory behind each task. Work experience is helpful before writing the exam. You should also study the Ontario Electrical Safety Code, available at most community college libraries in Ontario. The following readings are also recommended for preparation for the exam:
•Canadian Electrical Code by R. Gilmour (Canadian Standards Association)
•Delmar’s Standard Textbook of Electricity (Delmar Publishers)
•Electronics for Industrial Electricians by Stephen L. Herman (Delmar Publishers)

I kad pročitamo i sve što kažu možemo da krenemo da se pripremamo za ispit i evo šta kažu:
Many community colleges offer pre-exam or exam preparation courses. These courses give applicants practice in writing the exams. They usually provide training over several weekends and cost about $300. A evo i link (malo skuplje je $695) http://www.epic-college.ca/trades_Co...aintenance.asp. Na Brown College Toronto nisam našla ništa korisno - oni uopšte nemaju program pre-exam preparation for Certificaton of Qualification.

Some community agencies may also offer special training courses for internationally trained Industrial Electricians. Contact the Ontario Council of Agencies Serving Immigrants (OCASI) at the address shown at the end of this fact sheet. OCASI can provide information about settlement agencies in your community.

Dakle, ovde nam treba pre exam or exam preparation a ne Industrial Electrician Engeenering College. Odogovor sam uglavnom dobila, tj samo da je test jako težak (šta god i za koga značila reč težak).

Na kraju
If you pass the exam, your Certificate of Qualification will be mailed to you (znači ne posle 4 ili 5 godina dodatnog iskustva).

Fees:
Overeni prevod diplome, transcripti, subjects... između 100 i 200 dolara
Pre exam - 300 - 700 dolara
Exam - 100 doalara
Sve u svemu najviše 1000 dolara za dobijanje Certificate of Qualification uz uslov da se prizna iskustvo koje imamo u Srbiji.

Zaključak:
Ukoliko mu se prizna iskustvo koje ima u Srbiji, dalji proces ne izgleda komplikovan a ni previše skup.


Internet lokacija ovog posta je:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/530507-Elektri%C4%8Dari-u-Kanadi?p=22604166&viewfull=1#post22604166, i vlasnistvo je foruma Krstarica.com. Kao takav zasticen je autorskim pravima bez obzira da li je post pisala Vessna, Zvercica ili Ljiljana. Svi postovi copy/paste bez linka i navedenih podataka bice, kao i ranije, uklanjani sa foruma ZelenaLutrija.com.

wladinho
06.12.2012, 17:33
Meni je najcudnije sto ja na onom upitniku nigde ne videh ni jedno zanimanje iz IT struke, a ona je kobajagi svugde deficitarna, a sve nase IT ljude za koje znam da su otisli negde odmah su nasli posao. Izgleda da covek mora da bude na licu mesta kako bi odmah nasao posao!

Emiiuki
06.12.2012, 18:55
Meni je najcudnije sto ja na onom upitniku nigde ne videh ni jedno zanimanje iz IT struke, a ona je kobajagi svugde deficitarna, a sve nase IT ljude za koje znam da su otisli negde odmah su nasli posao. Izgleda da covek mora da bude na licu mesta kako bi odmah nasao posao!

U pravu si, to su se mnogi čudili. Ironija je to što sam ja, kao dipl. ekonomista, pronašla svoje zanimanje ovde bez problema. Ali, kažu da se te liste menjaju iz godine u godinu a ja sam tek od skoro počela da pratim. Izgleda da ih neće biti po novom sistemu, ali nisam sigurna.

edinze
06.12.2012, 19:04
Kanada....i procedura oko nje ravna je naucnoj fantastici... Samo sto ne traze da znas po potrebi i letjeti...ne znam,nerealno mi je sve to bez fiktivnog braka,ili dobrog poznanstva poslodavca koji je spreman na cjelokupnu proceduru...moze li neko da mi kaze,izvinjavam se ako je negdje na forumu vec pisano o tome, proceduru za australiju,ali ne tipa ja mislim,koliko znam,i sl.nego cinjenice i stvarnu proceduru.

Suncica
07.12.2012, 10:22
O Australiji detaljno ovde http://www.immi.gov.au/
Ko razmislja o Australiji, nek istovremeno pogleda i Novi Zeland.

d.radjenovic
07.12.2012, 20:25
U pravu si, to su se mnogi čudili. Ironija je to što sam ja, kao dipl. ekonomista, pronašla svoje zanimanje ovde bez problema. Ali, kažu da se te liste menjaju iz godine u godinu a ja sam tek od skoro počela da pratim. Izgleda da ih neće biti po novom sistemu, ali nisam sigurna.

@Emiiuki: aj pliz reci koje si to zanimanje nasla sa tvojim zvanjem. Posto smo iste branse (takodje dipl.ekonomista), a ja vec dugo muku mucim koje zanimanje nam odgovara sa one liste. (s obzirom da dipl.ecc moze da bude i accountant i insurance i financing, banking, sales, management...)

Tnx

Emiiuki
07.12.2012, 20:38
@Emiiuki: aj pliz reci koje si to zanimanje nasla sa tvojim zvanjem. Posto smo iste branse (takodje dipl.ekonomista), a ja vec dugo muku mucim koje zanimanje nam odgovara sa one liste. (s obzirom da dipl.ecc moze da bude i accountant i insurance i financing, banking, sales, management...)

Tnx

http://www5.hrsdc.gc.ca/noc/english/noc/2011/OccupationIndex.aspx

Ovo su šifre zanimanja. Ja sam šifra 0121, prošvrljaj malo pa vidi gde se uklapaš. Sve zavisi koje si poslove radila, sa ekonomijom se može svuda (ali samo kod nas)...

d.radjenovic
07.12.2012, 21:11
E hvala na pomoci i linku
Nasao sam se pod sifrom "6221 - Technical sales specialists - wholesale trade", mada podpadam pod celu grupu 62 - Retail sales supervisors and specialized sales occupations

Nisam nesto siguran da kao takav mogu da apliciram, al probacemo nesto sad kad izadju novi uslovi u januaru

Hvala u svakom slucaju
btw. d.radjenovic = Dragan Radjenovic :==D:

Emiiuki
07.12.2012, 22:34
E hvala na pomoci i linku
Nasao sam se pod sifrom "6221 - Technical sales specialists - wholesale trade", mada podpadam pod celu grupu 62 - Retail sales supervisors and specialized sales occupations

Nisam nesto siguran da kao takav mogu da apliciram, al probacemo nesto sad kad izadju novi uslovi u januaru

Hvala u svakom slucaju
btw. d.radjenovic = Dragan Radjenovic :==D:

Ne bih da te razočaram ali mislim da to nije među famoznih 29. Pregledaj još jednom, možda možeš da se uklopiš u neki menadžment, ako si bio neki šef, nadzornik, bilo šta tome slično pošto to spada u business managemet ili kako su ga već definisali.
Ali, kao što rekoh, izgleda da od nove godine to neće ni biti bitno već da li prepoznaju našu diplomu i koliko bodova ona nosi. Meni nije jasno da li je 20, 21, 22 ili 23 pošto nam sistemi obrazovanja nisu kompatibilni. Ja sam završila pre Bolonje pa je bila priča da ćemo se vrednovati kao masteri ali nemam pojma kako se to završilo pošto naši poslodavci uopšte ne prave razlike.

zvercica
08.12.2012, 01:20
Što se tiče tih famoznih lista, ne gledajte šta ste završili već šta radite. Zanimanje dokazujete opisom radnog posla koji dobijate od vašeg poslodavca. Opis posla treba da se poklapa bar 80% ili 90% posto sa zanimanjima sa liste. Ako pogledate bolje videćete da svako zanimanje ima tačan opis posla sa precizno navedenim aktivnostima.

Dakle ako ste završili recimo istoriju umetnosti, a radite kao kuvar, na fakultet ćete dobiti 20 poena a kuvar se nalazi na listi i dokazujete da ste to radili. Malo bez veze ali tako je.

Emiiuki
08.12.2012, 18:48
Ne otidoh ja na IELTS, nije bilo šanse da izađem iz kuće, a kamoli ulice.......... Baš me neće ništa vezano za Kanadu!

zvercica
09.12.2012, 22:04
E strašno... jel beše u Sarajevu? Možda da ih nazoveš u ponedeljak i tražiš da ti odobre za sledeći termin... Šteta

Emiiuki
10.12.2012, 08:37
Nije, u BG-u je bilo, ali sam iz NS-a,tj. okoline. U subotu ujutro nisam mogla iz kuće da izađem. Sva sreća da nisam, verovatno bih još uvek bila zavejana na nekom putu. Sada se samo razmišljam da li da ih lažem da sam bila bolesna pa da mi vrate pare ili da budem poštena pa da ostanem i bez toga.....

highvoltage84
11.12.2012, 06:37
Danas sam pricao sa jednim kolegom koji je Indijac i koji je ziveo u Kanadu,i pitao sam ga zasto nije ostao tamo kad se zdravstveni troskovi ne placaju i kad po zakonu minimalac za rad je 10.50$(a ne ko u Americi primera radi jebani Walmart gde ljudi rade za 8$ i imaju najgore beneficije od bilo kojih drugih firmi),on kaze da je istina to sto ja kazem ali zato tamo postoje stvari koje uzimaju vise para,primera radi na taxe se vise uzima,kuce su dosta skuplje,osiguranje na kola vece i placas svaki mesec itd. pa je na kraju rekao da ustedi u US isto ko sto je ustedjivao u Kanadi.

ivkodrg
13.12.2012, 07:14
Danas sam pricao sa jednim kolegom koji je Indijac i koji je ziveo u Kanadu,i pitao sam ga zasto nije ostao tamo kad se zdravstveni troskovi ne placaju i kad po zakonu minimalac za rad je 10.50$(a ne ko u Americi primera radi jebani Walmart gde ljudi rade za 8$ i imaju najgore beneficije od bilo kojih drugih firmi),on kaze da je istina to sto ja kazem ali zato tamo postoje stvari koje uzimaju vise para,primera radi na taxe se vise uzima,kuce su dosta skuplje,osiguranje na kola vece i placas svaki mesec itd. pa je na kraju rekao da ustedi u US isto ko sto je ustedjivao u Kanadi.

Kuce jesu skuplje, cene su i pored krize ostale iste, a u nekim mestima i porasle....Osiguranje za kola nije , tu su negde , mozda je tesko dobiti pravo osiguranje za kola kada tek dodjete... Ono sto je kljucna razlika je zdravstveno osiguranje... Tu je strahovita prevaga na stranu Kanade, jer ste osnovnim-besplatnim osiguranjem pokriveni sa svim pregledima , placate samo lek koji dobijate u apotekama( osim oftamologije i stomatologije )i hitnim intervencijama... Dok je u Americi sasvim druga prica...
Kada imate 20 godina i nemate porodicu , onda vam ova stavka nije bitna. Ali ukoliko imate decu i ne zelite da rizikujete, Kanada i USA se ne mogu porediti po pitanju zdravstvenog osiguranja...

mijan
13.12.2012, 15:29
Jasno je da je Kanada za mnoge bolja opcija, ali nazalost nedostizna. Ono sto bih ja pitao koliko ljudi koji se eto recimo preko lutrije ili na neki drugi nacin dokopaju Amerike pokusavaju vremenom da predju regularno u Kanadu da zive? Koliko ljudi koji su stigli i zive u Americi a imali su prvobitnu zelju da odu u Kanadu pokusavaju posle nekog vremena preci u Kanadu, ili se prihvati Amerika kao realnost takva kakva je?

zvercica
13.12.2012, 21:36
Nama je Kanada bila prva opcija. Suprug ima sestru u Torontu i nekako nam je logično bilo da kad već idemo, idemo tamo gde je familija. Međutim, desilo se to da jednostavno nismo uspeli, a u medjuvremenu su nas izvukli za USA. Ja nikada nisam pravila paralele između Kanade i Amerike, već između Kanade ili Amerike i Srbije, i tu nema mnogo dileme. Kanada i Amerika se razlikuju u nijansama i u obe države ćemo dobiti ono što ovde nemamo (nadam se :)), miran i staložen život, gde ćemo nadam se imati šansu da nešto uradimo i omogućimo deci mirno detinjstvo.

Emiiuki
14.12.2012, 18:03
Zverčice, ovo pitanje sam postavila na još nekim forumima, ali da probam i ovde pošto vidim da je i tvoj muž električar i da si se raspitivala za iste stvari.
Prvi kriterijum da se prijaviš za FSTC je da imaš ponudu poslodavca iz Kanade ili kanadski certifikat za električare. Sve ponude za posao koje smo gledali zahtevaju ovaj sertifikat. A, da bi se prijavio za polaganje ispita za ovaj sertifikat moraš imati kanadski broj osiguranja, tj. da si na neki način već dospeo u Kanadu i već imaš neke papire. Pošto mi tek želimo da odemo tamo, jasno je da taj broj nemamo i opet smo na početku. Uopšte ne razumem u čemu je kvaka i ko uopšte može da prođe na ovaj način. Mi smo mislili da on ode na turističku vizu i tamo upiše pripremni kurs koji si ti spominjala ali, očigledno, da posle ne može da prijavi da polaže ispit pošto je samo turista.
Pretpostavljam da je slična situacija i sa ostalim zanimanjima, tj. da nisu dovoljne samo naše diplome i preporuke, ali kako početi?

Danero
21.12.2012, 13:49
Da li je neko možda koristio BBC 6 Minute English za učenje engleskog? http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/general/sixminute
Može li biti od koristi za pripremu za IELTS?

Emiiuki
22.12.2012, 13:31
Ne znam ništa o tome ali pogledaj na Krstaricinom forumu temu o IELTS-u, ima jako puno preporuka za literaturu i sve može da se nađe na internetu. Najpopularniji je neki ruski sajt gde imaš i knjige i zvučne fajlove za vežbu. Ja sam imala problema sa skidanjem ali sam na kraju uspela (uz stručnu pomoć). Ako ti ne pođe za rukom da skineš, javi se pa da probam da ti pomognem.

Danero
22.12.2012, 21:41
Skinula sam veći dio s onog sajta, a na ovo sam naišla i kontam da bi možda moglo pomoći za speaking i writing dio. To mi teže ide u odnosu na listening i reading. Kako ti Emiiuki stojiš s onim testovima, mislim kakve rezultate u vježbama imaš za listening i reading, ako nije previše da pitam :D. Meni je uvijek oko 28-29 tačnih, ne znam koja bi to ocjena mogla da bude...

Emiiuki
23.12.2012, 11:12
http://www.canadavisa.com/ielts/free-practice-tests.html
Otprilike na sredini ove stranice imaš tools gde ubaciš svoje odgovore a on ti izbaci ocenu. Mislim da je precizan.
Za pisanje i pričanje imaš uputstva u knjizi sa ruskog sajta, zove se Ace the IELTS, prilično je korisna. Imaš strukturu eseja, njihove omiljene fraze i sl. To je osnovna knjiga a na nju se nadovezuju ostale koje su primeri za vežbu. Ja sam samo to koristila i mislim da je dovoljno. Slušanje i čitanje sam dobro provežbala, imala sam od 7 do 8,5 ocene, sve zavisi. Druga dva segmenta teško da možeš sam sebe da oceniš pošto je to, delom, i subjektivno. Ali, možeš dobro da provežbaš pošto ima jako puno primera i za general i za academic. Najbitnije od svega je da dobiješ na brzini.
Ja sam odustala od IELTS-a pošto mi, najverovatnije, nećemo ići na FSW program.
Obrati pažnju na to da ocena sa IELTS-a nije CLB koji se vrednuje u bodovanju za ovaj program. Ja sam dugo mislila da je 9 na IELTS 9 Clb, zapravo 9 CLB je osmica na listeningu i sedmice u ostalim segmentima. Verovatno znaš da devetka CLB nosi 6 bodova u FSW.

bullet
01.01.2013, 17:46
Pozdrav, imam 19 godina, SSS ( 4g struk. srednje ) i razmišljam si o nečemu. Imam novca za sve troskove karte, zivota i svega. Isao bih turističkom vizom tamo na 6mj. i onda bih ostao na crno. Našao bih neki posao, bilo kakav, ugl meni je cilj otić samo iz HR ne samo zbog posla nego ne želim ostati ovdje. Jel moguće to na crno ? Nisu meni vazni neki silni novci tamo samo da normalno mogu zivit...

botexag
01.01.2013, 18:48
Pozdrav, imam 19 godina, SSS ( 4g struk. srednje ) i razmišljam si o nečemu. Imam novca za sve troskove karte, zivota i svega. Isao bih turističkom vizom tamo na 6mj. i onda bih ostao na crno. Našao bih neki posao, bilo kakav, ugl meni je cilj otić samo iz HR ne samo zbog posla nego ne želim ostati ovdje. Jel moguće to na crno ? Nisu meni vazni neki silni novci tamo samo da normalno mogu zivit...

zasto bi isao na crno (sto je inace jako tesko ovde, nije kao u USA jer retko ko ce te zaposliti) kada HR ima Work and Travel Program za Kanadu

drugim recima,idi na sajt Kanadske ambasade nadji ovaj program i konkurisi, mozes da dobijes legalnu dozvolu za rad i boravak na 12 meseci.

miki_s1986
04.01.2013, 13:03
Ako je neko proucio novi zakon koji je krenuo od nove godine na snagu, bilo bi super da objasni sta ima novo i dal ima nekih velikih razlika u odnosu na proslu godinu. HVALA! :) Poz za sve buduce Kanadjane. :grin:

d.radjenovic
04.01.2013, 15:43
Evo pustili su vest za novi program "New Federal Skilled Trades Program"
http://www.cic.gc.ca/english/department/media/releases/2013/2013-01-02.asp

Ottawa, January 2, 2013 — The brand-new Federal Skilled Trades Program begins accepting applications today, announced Citizenship, Immigration and Multiculturalism Minister Jason Kenney.

“The new Skilled Trades Program will address serious labour shortages that some regions of the country are facing, and will help grow Canada’s economy,” said Minister Kenney. “These long-overdue changes are part of the government’s plan to build a fast and flexible immigration system that is responsive to the needs of Canada’s economy. Canadian employers have long been asking for ways to get the skilled tradespeople they need to meet demands in many industries across the country. We’ve listened to their concerns and created this program in response.”

In the program’s first year, CIC will accept applications from up to 3,000 people in specific trades. The occupation list was designed to reflect current labour market needs and ensure the program delivers a diverse range of skilled tradespeople to fuel Canada’s economy. Within the 3,000, there will be no limit on 26 in-demand occupations, while 17 occupations will be subject to sub-limits of 100 applications each. In total, there are 43 occupations eligible for the Federal Skilled Trades Program. Applications are expected to be processed within 12 months.

In addition to being qualified for an eligible occupation, Federal Skilled Trades Program applicants must demonstrate basic language proficiency in either English or French at the Canadian Language Benchmark (CLB) level 5 for speaking and listening, and CLB 4 for reading and writing. This is due to the overall importance of language as a determinant of immigrant success and general health and safety reasons. CLB 4 is considered basic proficiency while those with CLB 5 can more effectively participate in and understand routine conversations.

Other criteria include: a valid offer of employment in Canada or a certificate of qualification from a province or territory in a qualifying skilled trade; at least two years of work experience in the occupation within the last five years; and meeting the employment requirements set out in the National Occupational Classification system, with the exception of licensing requirements, which are addressed separately.

“The Federal Skilled Trades Program is yet another tool in the Canadian employer’s toolkit to find the workers they need to build Canada’s future economy,” said Minister Kenney. “This new program, along with all other changes we are introducing, will help us move towards an immigration system that better supports Canada’s economic growth and long-term prosperity.”

Ja sam se prvo smorio kad sam video da treba job offer i da primaju samo 3000 ljudi, ali sam onda negde drugde procitao da je ovo NOVI program, a da ostaje stari FSWP (koji valjda treba da dopune) - neka me neko ispravi ako gresim

Danero
04.01.2013, 16:08
Vec sam procitala ovo i to je, kako sam shvatila, novi program za osobe sa pobrojanim zanatima. Meni je takodjer nejasno sta je sa FSWP. Nigdje ne spominju, ili ja to nisam pronasla, da li slijede izmjene i za osobe sa drugim zanimanjima...Najave Ministra su dale naslutiti da bi trebalo da bude izmjena.

zvercica
04.01.2013, 23:07
Zverčice, ovo pitanje sam postavila na još nekim forumima, ali da probam i ovde pošto vidim da je i tvoj muž električar i da si se raspitivala za iste stvari.
Prvi kriterijum da se prijaviš za FSTC je da imaš ponudu poslodavca iz Kanade ili kanadski certifikat za električare. Sve ponude za posao koje smo gledali zahtevaju ovaj sertifikat. A, da bi se prijavio za polaganje ispita za ovaj sertifikat moraš imati kanadski broj osiguranja, tj. da si na neki način već dospeo u Kanadu i već imaš neke papire. Pošto mi tek želimo da odemo tamo, jasno je da taj broj nemamo i opet smo na početku. Uopšte ne razumem u čemu je kvaka i ko uopšte može da prođe na ovaj način. Mi smo mislili da on ode na turističku vizu i tamo upiše pripremni kurs koji si ti spominjala ali, očigledno, da posle ne može da prijavi da polaže ispit pošto je samo turista.
Pretpostavljam da je slična situacija i sa ostalim zanimanjima, tj. da nisu dovoljne samo naše diplome i preporuke, ali kako početi?

Izvini, danima već pokušavam da ti odgovorim, stignem na pola i obavezno me neko ili nešto prekine...
Upravo tako sam i ja shvatila i ono što sam ja smislila je da po dolasku moj suprug pronadje posao ali bez sertifikata. To bi bio posao pripravnika ili šegrta (apprentiship) ili nešto slično i zatraži LMO. Ili možda čak i nešto drugo, bitno samo da nadje nekog ko bi mu dao LMO. Jednom kada dobijemo LMO, tražio bi radnu dozvolu i polagao za certifikat. Ovo izgleda nategnuto ali ne i nemoguće.

Ne znam šta da ti kažem, teško je ali treba biti hrabar pošto izgleda da drugačije ne može.

Ako hoćeš javi mi se na PM, da se čujemo pa možemo dumati zajedno :) šta i kako.

zvercica
04.01.2013, 23:21
Što se tiče IELTS-a pokušaću da podelim i svoje iskustvo, pa možda nekome bude značiilo, konkretno za writing i speaking. Gleda se sve ali ono što je bitno je da oni vide da ste uspeli da izrazite svoje mišljenje. Zato treba ući u suštinu samog pitanja, razmisliti dobro i izložiti svoje mišljenje. Čak je i manje bitno da li ste rekli gramatički ispravno već da ste uspeli da iskažete svoje razmišljanje i svoj stav. Ima jako puno lekcija na youtube i vredi sve to proći.

Daliborable
05.01.2013, 04:50
Kanadjani su lopovi!

Oteli su mi pare za fee za citavu porodicu. Prvi put promjenili klasifikaciju zanimanja vratili mi papire, drugi put izmizlili da se polaze engleski pa retroaktivno sve odbili bez obzira sto su zaprimili aplikaciju prije stupanja propisa na snagu. Al ajd polozim ja taj test kod brita u Sarajevu nakon 3 mjeseca dok docekah termin.
Na kraju kanadjani me odbili jer toboze nisu znali koliko godina traje fax koji sam zavrsio pa mi dadose nula poena na skolu. Uzese mi pare i dzaba polozih engkeski. E pa dzaba dadoh i novce i polozih test i prevedoh silne papire, pa poslah im 670 grama papira.

FSW je tako los program da majstori nemaju nikakve sanse jer ako nemaju faks i super znanje bar jednog jezika taj majstor i ne moze da nakupi te trazene poene. Najjace od svega je mali broj koji primaju po zanimanju. Ako napune kvotu za zanimanje u januaru onda sve ostale odbiju.

Jako losa politika... ne bacajte pare ako niste sto posto sigurni da mozete proci i obavezno poslati papire sad u januaru, bojim se da februar ili mart bude vec prekasno.

Sretno svima.

Daliborable
05.01.2013, 05:15
A tek kakvo je IELTS sranje to je posebna prica. OK akademski neka je tezak ali ovaj regularni se sasvim malo razlikuje. Ja sam se sokirao uzmu ti 150 eura i treniraju strogocu. Mislim... idiotluk. Ne shvacajte ga olako nego se spremite. Narocito jer za FSW traze visoke ocjene pa vam je u interesu biti sto bolji. Ima lekcija i na youtube i na netu se da skinuti knjige i audio. A moze se i kupiti materijal. Kada uplatite fee dobijete testove onlajn da cisto vidite kako izgleda ali to je nedovoljno da se spremite.

Na testu je jako bitno imati koncetraciju. Nakon deset godina rada kao tumac ja sa kikso malo jer nisam bio skoncentrisan. Sta da se radi kad sam krenuo na put oko 4 ujutro. Sve u svemu prosao sam OK ali ni blizu kako sam ocekivao.Cak sam se zalio i trazio da revidiraju svoje ocjene, nisam jednom prevodio govore ambasadora tako da drzim da znam engleski prilicno dobro. Lik pored mene je zaokruzivao umjesto upisivao koji su tacni odgovori (ili tako nesto slicno da vas ne lazem) pa ga ladno diskvalifikovase idioti birokratski. Nije cuo, mozda je nagluv, mozda zna jezik ali se zamislio ocel stic na bus i tako to...al jok.

Da zakljucim ako frigidna dzin and tonic gospoja nije raspolozena ladno ce vas oborit na intervjuu ili eseju.

majstor.zilijen
13.01.2013, 17:55
pozdrav svima
ja sam nov ali bih imao jedno pitanje
dobio sam posao u kanadi i dobio sam pozitivno misljenje njihovog ministarstva rada ali moj engleski je uzasan i nemogu da skupim dovoljan broj poena bez njega a vremena je malo da bih ga naucio za dobru ocenu.pomozite ako znate sta da radim

zvercica
13.01.2013, 23:11
pozdrav svima
ja sam nov ali bih imao jedno pitanje
dobio sam posao u kanadi i dobio sam pozitivno misljenje njihovog ministarstva rada ali moj engleski je uzasan i nemogu da skupim dovoljan broj poena bez njega a vremena je malo da bih ga naucio za dobru ocenu.pomozite ako znate sta da radim

Jesi li dobio LMO ili AEO? Ako je LMO, onda ideš na radnu dozvolu i ne treba ti IELTS, ako je AEO onda treba da polažeš IELTS koji ti može biti priličan problem ako ti je loš engleski.

ivkodrg
14.01.2013, 06:50
pozdrav svima
ja sam nov ali bih imao jedno pitanje
dobio sam posao u kanadi i dobio sam pozitivno misljenje njihovog ministarstva rada ali moj engleski je uzasan i nemogu da skupim dovoljan broj poena bez njega a vremena je malo da bih ga naucio za dobru ocenu.pomozite ako znate sta da radim

Bas tako, sa LMO u ruci, tebi uopste ne treba nista nego da pripremis papire i saljes u Bec. Kako sada stvari stoje , maximum radnu dozvolu izdaju na 2 god.

majstor.zilijen
14.01.2013, 21:59
hvala na odgovoru.inace sam dobio AEO tako da sam u problemu

Emiiuki
15.01.2013, 20:18
hvala na odgovoru.inace sam dobio AEO tako da sam u problemu
Nađi profesora koji sprema studente za ove testove, ima ih. Ne gubi vreme već počni odmah da se spremaš. Nategnuto, ali nije nemoguće. Nemoj da propustiš ovakvu priliku. Znam ženu koja je od engleskog znala samo hello i za nešto manje od godinu dana je položila IELTS sa 7 i to academic (teža varijanta). Pretpostavljam da nemašn toliko vremena ali navali odmah. Srećno!
Kako si dobio ponudu, koje zanimanje je u pitanju?

Danero
15.01.2013, 20:36
Pročešljaj ovu temu i prati upute kako spremati IELTS. Imaš linkove na stranice s kojih možeš skinuti knjige za pripremu. Teško je, ali uz dosta vježbe može se. Ako je u pitanju kratak period potraži stručnu pomoć. Ja radim sama i kako vrijeme odmiče, bolji su rezultati. Oko writing i spiking dijela planiram zatražiti pomoć. Sretno!

majstor.zilijen
18.01.2013, 20:50
Hvala vam svima puno sto hocete da pomognete ali premalo je vremena moram sve da zavrsim do juna sto je nemoguce a zaposlenje po NOC-u 7321 ili ti automehanicar

american muscle
22.01.2013, 11:25
nemoguće je samo ako si ti tako zacrtaš u glavi, ali ako imaš malo volje za otič nekamo, onda pokušati nije teško!

ivkodrg
22.01.2013, 19:25
nemoguće je samo ako si ti tako zacrtaš u glavi, ali ako imaš malo volje za otič nekamo, onda pokušati nije teško!

Potpuno se slazem sa prethodnikom. Najlakse je odustati..... Tvoje je da das sve od sebe, pa ako ne prodje, bar imas koga da krivis...LOL....

Danero
23.01.2013, 01:32
Naravno da treba biti uporan i ne odustati prije nego i pokušaš. Međutim, zaista nije lako. Pošto je ovo tema o Kanadi, počinjem razumijevati zvercicu koja je svoje pokušaje za odlazak u Kanadu opisala, parafraziraću, gubljenjem vremena. Nekako, kako više ovo istražujem čini mi se sve teže dostižnim. Pratim forum na canadavisa.com i tamo ljudi izražavaju sumnje u novi FSWP koji se iščekuje u maju. Da li je stvarno teško otići kroz ovaj program i ima li neko da je uspio? Pripremam se za IELTS, polagaću ga svakako, ali mi se čini da bi to stvarno moglo biti gubljenje vremena (mislim na apliciranje, a ne na učenje engleskog, da se razumijemo :)

zvercica
23.01.2013, 08:50
Danero na početku svog "putavanja" gledajući iskustva drugih sa našeg foruma i canada.visa polako zaključuje da je odlazak za Kanadu preko FSW programa gubljenje vremena a ja nakon skoro dve godine pokušavanja kažem da smo mi izgubili te dve godine.

Hoću da kažem da treba biti realan i sagledati sve opcije iz svih uglova. Majstor.zilijen je dobio AEO i to je dobra vest, loša je da NOC 7321 ili automehaničar nije na listi zanimanja, i sve da uspe da se stavi pod neko drugo zanimanje FSWP ima cap na 3000 primljenih aplikacija ili 100 po aplikaciji (za neke da za neke ne), i engleski mu je loš.

Ono što se može desiti je da uspe da savlada engleski za nekih 6 meseci i ovo možda i nije tako nemoguće, naime traži se CLB 5 za speaking i listening i CLB 4 za writing i reading a to je IELTS speaking 5, listening 5, reading 3,5 i writing 4. Ovo su generalno niske ocene i uz spremanje može da prođe.

Međutim dok on to nauči cap će se popuniti, tako da mu jedino ostaje da sačeka sledeću godinu. U tom će mu AEO isteći, koliko ja znam važi godinu dana ili dve, i to je svejedno, ili će mu isteći pre nego što preda aplikaciju ili tokom obrade aplikacije, svakako svejedno.

A sve to da uspe da se podvuče pod neko drugo zanimanje.

Dakle, moj savet nije budi optimista i udri glavom kroz zid, uporni uspevaju i slično već vidi ti da ti taj poslodavac preinači AEO u LMO, i ideš odmah bez da radiš ove kombinacija i frikombinacije.

american muscle
26.01.2013, 04:59
Dakle, moj savet nije budi optimista i udri glavom kroz zid, uporni uspevaju i slično već vidi ti da ti taj poslodavac preinači AEO u LMO, i ideš odmah bez da radiš ove kombinacija i frikombinacije.

potpuno se slažem sa tobom!

naime to mu je i najjednostavnija opcija.
po meni nikako mu se neisplati pokušavat na druge načine i gubit vrijeme! ako mu upali, kroz 2-3 mj. može imati vizu! kud če bolje od tog!

majstor.zilijen
29.01.2013, 21:26
opet ja.hvala na podrsci i na razumevanju ali ako mi verujete sve sam probao i ne vredi poslodavac koji mi je ponudio posao je isao u ministarstvo rada i pitao i molio zbog potrebe njegovog posla da sam mu neophodan jer ne moze da nadje strucnjaka za evropska vozila u kanadi i molio da mi daju radnu dozvolu odgovor je bio "sta ste trazili to ste dobili,a ja(oficir)ne bih umeo nikome da objasnim kako neko nece useljenje a hoce radnu dozvolu".eto toliko i hvala vam puno sto me razumete i podrzavate.

detox
30.01.2013, 14:55
Pozdrav,

Cuo sam da se sa GC moze raditi u Canadi. jel neko zna nesto o tome.

Hvala unaprijed.

botexag
30.01.2013, 16:59
Pozdrav,

Cuo sam da se sa GC moze raditi u Canadi. jel neko zna nesto o tome.

Hvala unaprijed.

netacno, pogresnu informaciju si dobio
ne mozes cak ni uci u zemlju ako nemas odgovarajucu vizu (ako si iz Srbije)

detox
31.01.2013, 07:10
netacno, pogresnu informaciju si dobio
ne mozes cak ni uci u zemlju ako nemas odgovarajucu vizu (ako si iz Srbije)

Ok. Tako sam i mislio al reko da potvrdim.

Hvala

blueman
31.01.2013, 16:02
Mislim da kao nosilac zelene karte možeš turistički u Kanadu bez obzira koji pasoš poseduješ. Ovo sam našao na sajtu kanadske vlade.

Visitor Visa Exemptions

Many people do not require a visa to visit Canada. These include:

citizens of Andorra, Antigua and Barbuda, Australia, Austria, Bahamas, Barbados, Belgium, Brunei, Croatia, Cyprus, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Japan, Korea (Republic of), Latvia (Republic of),Liechtenstein, Luxembourg, Malta, Monaco, Netherlands, New Zealand, Norway, Papua New Guinea, Portugal, St. Kitts and Nevis, San Marino, Singapore, Slovakia, Solomon Islands, Spain, Sweden, Slovenia, Switzerland, and Western Samoa.
United States citizens and permanent residents: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you are a United States citizen or a person lawfully admitted to the United States for permanent residence who is in possession of their alien registration card (Green card) or can provide other evidence of permanent residence.
British citizens and British overseas citizens: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you are a British citizen or a British overseas citizen who is re-admissible to the United Kingdom.
citizens of British dependent territories: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you are a citizen of a British dependent territory who derives their citizenship through birth, descent, registration or naturalization in one of the British dependent territories of Anguilla, Bermuda, British Virgin Islands, Cayman Islands, Falkland Islands, Gibraltar, Montserrat, Pitcairn, St. Helena or the Turks and Caicos Islands.
British National (Overseas): You do not need a visa to visit or transit in Canada if you hold a British National (Overseas) passport issued by the United Kingdom to persons born, naturalized or registered in Hong Kong.
British Subjects: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you hold a British Subject passport issued by the United Kingdom which contains the observation that the holder has the right of abode in the United Kingdom.
Hong Kong Special Administrative Region: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you hold a valid and subsisting Special Administrative Region passport issued by the Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China.
Holy See: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you hold a passport or travel document issued by the Holy See.
Taiwan: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you hold an ordinary passport issued by the Ministry of Foreign Affairs in Taiwan that includes your personal identification number.
Israel: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you hold a national Israeli passport.
Lithuania: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you hold a biometric passport (e-passport) issued by Lithuania.
Poland: You do not need a visa to visit or transit in Canada if you hold a biometric passport (e-passport) issued by Poland.
Carry proper identification

http://www.cic.gc.ca/english/visit/visas.asp#exemptions

botexag
31.01.2013, 16:56
Mislim da kao nosilac zelene karte možeš turistički u Kanadu bez obzira koji pasoš poseduješ. Ovo sam našao na sajtu kanadske vlade.



http://www.cic.gc.ca/english/visit/visas.asp#exemptions

vidis nisam znao da sa Green Card moze u Kanadu....
nama sa PR u Kanadi ne dozvoljavaju da udjemo u USA

svakako sam siguran da se ne moze raditi, imam kolegu amerikanca koji je morao da aplicira za Work Permit

zvercica
07.02.2013, 16:01
opet ja.hvala na podrsci i na razumevanju ali ako mi verujete sve sam probao i ne vredi poslodavac koji mi je ponudio posao je isao u ministarstvo rada i pitao i molio zbog potrebe njegovog posla da sam mu neophodan jer ne moze da nadje strucnjaka za evropska vozila u kanadi i molio da mi daju radnu dozvolu odgovor je bio "sta ste trazili to ste dobili,a ja(oficir)ne bih umeo nikome da objasnim kako neko nece useljenje a hoce radnu dozvolu".eto toliko i hvala vam puno sto me razumete i podrzavate.

Ok, a šta ne proba da jednostavno ponovo prodje kroz proceduru za LMO? Nije to ne znam ni ja koliko komplikovano ako mu stvarno trebaš. Videće naravno da su već izdali AEO, ali poslodavac može da kaže, tad mi je trebao AEO sad mi treba LMO. Ono što hoću da ti kažem je da to što imaš poslodavca koji se zauzima za tebe je jako vredna stvar i to ne treba nikako ispustiti. Ne verujem da se ovakve šanse često otvaraju.

Smederevac
09.02.2013, 16:50
pozdrav svima,
imam pitanje u vezi ucinje engleskog jezika u Kanadi, sa mogucnoscu da se radi npr.skolovanje 6 meseci a onda rad 6 meseci, ima li neko iskustva i neka saznanja o ovom programu? znacilo bi mi svaka informacija...
hvala

Tamara85
10.02.2013, 04:06
Ako je program work and stady canada, bezi glavom bez obzira!!
nas 11 je odbijeno za vizu i to sve po kratkom postupku - a svi smo bili ili zaposleni ili studenti. A agencija lepo uzela svima po 8000 din za prijavu + 400$ sto zadrzavaju, pa ti vidi....
A program ne postoji za drzavljane Srbije, jedina opcija za kanadu ti je studije, realne, prave studije, to pola pola samo za hrvatske drzavljanine i mozda EU (nisam sigurna bas)

Smederevac
10.02.2013, 14:20
Tamara85
hvala ti na odgovoru, ja sam nasao neku skolu u Vankuveru koja nudi 6+6 Study and Work program. kazu da je to dostupno od kraja prosle godine i za jugoistocnu Eropu,(u pravu si do sada je bilo samo za Hrvate) izgleda mi da je povoljno i sto ta viza daje mogucnost da se produzi iz Kanade i da se nadje posao za stalno. pa sam hteo da vidim ima li neko slicnih iskustava sa ovim programom.
Pozdrav

botexag
10.02.2013, 18:36
Tamara85
hvala ti na odgovoru, ja sam nasao neku skolu u Vankuveru koja nudi 6+6 Study and Work program. kazu da je to dostupno od kraja prosle godine i za jugoistocnu Eropu,(u pravu si do sada je bilo samo za Hrvate) izgleda mi da je povoljno i sto ta viza daje mogucnost da se produzi iz Kanade i da se nadje posao za stalno. pa sam hteo da vidim ima li neko slicnih iskustava sa ovim programom.
Pozdrav

ta viza ti ne daje nikakvu mogucnost da nadjes stalan posao.
nego sam dolazak ti daje tu mogucnost, to jest kad si ovde mogu ti se ukazati prilike da pronadjes poslodavca koji ce te sponzorisati i aplicirati za radnu dozvolu

treba probati, sve sto mozes da izgubis je nesto novca.....
svakako pri apliciranju ne trebas izrazavati zelju da zelis ostati u Kanadi, nego je cilj tvoj putovanja iskljucivo ono sto stoji u programu i vracas se nazad

srecno

Smederevac
11.02.2013, 16:32
botexag
hvala na informacijama, u pravu si da osim pare nista ne gubim ali to mi je jedini nacin da dodjem u kanadu i pokusam da ostanem, ako imas jos neka saznanja o tom programuja te molim da napises. pozdrav,

Tamara85
ajd molim te kazi zasto niko od vas 11 nije dobio vizu? ja sam nasao skolu u Vankuveru i povoljnije je od te agencije iz NS. pozdrav

botexag
11.02.2013, 18:39
botexag
hvala na informacijama, u pravu si da osim pare nista ne gubim ali to mi je jedini nacin da dodjem u kanadu i pokusam da ostanem, ako imas jos neka saznanja o tom programuja te molim da napises. pozdrav,

Tamara85
ajd molim te kazi zasto niko od vas 11 nije dobio vizu? ja sam nasao skolu u Vankuveru i povoljnije je od te agencije iz NS. pozdrav


iskreno ne znam mnogo o tome....
mogu samo da kazem da kad bih ja to pokusavao, trazio bih skolu i pozivno pismo direktno iz Kanade, a ne preko nasih posrednika....

Tamara85
15.02.2013, 05:07
Mi smo odbijeni u julu, a navodno je od juna kreno program da mozemo i mi ali to su budalastine. Ja ti kazem iz licnog, vlo loseg iskustva, 8000 din agenciji + 400$ + viza (vise se i ne secam cene) + plus dokumenta sva + sudski tumac, ogromna para NI-ZA-STA!! E sad naravno dok se ne opeces sam neces verovati :)
A sto se skole tice, pa sta mislis da mi nismo bili u stanju sami da je nadjemo preko neta? Fora je u tome sto su i nama i iz te skole poslali tu neku potrdu/garanciju ali jednostavno ne znam koji je razlog ali 11 ljudi nije dobilo vize a razlozi su : dokaz da ces se vratiti ovamo (sto govori da to ti sto kazes daje mogucnost da produzis tamo ne ide jedno s drugim), putna istorija, bla bla, sve ciste gluposti jer npr ja sam zaposlena i imam nekretninu an sebi, i roditelji vlasnici firme....... ostali su isto ili studenti....
Al kao sto rekoh, i nas su sve lagali, da su ljudi vec otisli preko tog programa, da su ostali glat... sve ono sto volis da cujes... i sad kad smo svi mi .... oni kazu jbg do ambasade je, a nas dosije osta tamo zauvek.....
Ja ti kazem ako imas para upisi master ili osnovne, skola jezika u kanadi za nas je nemoguca misija. Ali pokusaj pa javi, ako uspes ja sledeca dolazim.
I da, skola je naravno isto i nasa iz vankuvera bila

Danero
15.02.2013, 12:40
Pitanje za one koji su polagali IELTS: Kod listeninga, da li imamo slušalice ili se zvuk emituje preko zvučnika? Hvala unaprijed. Test mi je 23. marta. Ako ima još kakvih dobrih savjeta, slušam :).

botexag
15.02.2013, 17:16
Pitanje za one koji su polagali IELTS: Kod listeninga, da li imamo slušalice ili se zvuk emituje preko zvučnika? Hvala unaprijed. Test mi je 23. marta. Ako ima još kakvih dobrih savjeta, slušam :).

u Kanadi kada polazes zvuk je preko zvucnika, sto jos vise otezava slusanje...
kad Australijanac ili Velsanin progovori njihovim akcentom treba zaista biti skoncentrisan 100%

zvercica
15.02.2013, 19:06
Da, preko zvucnika je. Budi koncetrisana, vodi računa o formi testa. Sedi negde u sredini učionice, zato što nekad znaju da pojačaju pa smeta ako si napred ili da smanje pa ništa ne čuješ pozadi. Prođi one ruske knjige tu imaš gomilu primera, preslušaj što više možeš. Reading: idi redom, znači prvo lakše pa na teže. Listening i writing: vodi računa da kažeš ono što stvarno misliš, svoj stav, da ga dokažeš jer koliko sam ja shvatila, njima je najbitnije da umeš da se izraziš, a opet vodi računa da pratiš formu eseja - imaš na youtube gomilu primera.

Eto, i srećno na ispitu i javi kako si prošla.

Danero
15.02.2013, 22:16
Da, preko zvucnika je. Budi koncetrisana, vodi računa o formi testa. Sedi negde u sredini učionice, zato što nekad znaju da pojačaju pa smeta ako si napred ili da smanje pa ništa ne čuješ pozadi. Prođi one ruske knjige tu imaš gomilu primera, preslušaj što više možeš. Reading: idi redom, znači prvo lakše pa na teže. Listening i writing: vodi računa da kažeš ono što stvarno misliš, svoj stav, da ga dokažeš jer koliko sam ja shvatila, njima je najbitnije da umeš da se izraziš, a opet vodi računa da pratiš formu eseja - imaš na youtube gomilu primera.

Eto, i srećno na ispitu i javi kako si prošla.

Hvala, ruske knjige sam prošla. Listening nekad odradim jako dobro, a nekad mi fakat ne ide (mada ne pada ispod 28 tačnih u najgorem slučaju). Reading isto tako. Writing ne mogu ocijeniti, ali što se tiče forme, mislim da sam to savladala. Jedino imam nedoumicu: da li se možemo sami odlučiti koju vrstu eseja ćemo pisati ili moramo procijeniti na osnovu zadatka da li se traži argumentirani ili u formi diskusije. Prema nekim primjerima koje sam gledala, čini se kao da sami možemo odrediti vrstu??? A za speaking, šta da kažem? Vidjećemo...

ASSI
16.02.2013, 19:20
Kakva rasprava kanadskog parlamenta :))) (http://www.youtube.com/watch?v=sDWWILrZOP0)

zvercica
16.02.2013, 21:39
Hvala, ruske knjige sam prošla. Listening nekad odradim jako dobro, a nekad mi fakat ne ide (mada ne pada ispod 28 tačnih u najgorem slučaju). Reading isto tako. Writing ne mogu ocijeniti, ali što se tiče forme, mislim da sam to savladala. Jedino imam nedoumicu: da li se možemo sami odlučiti koju vrstu eseja ćemo pisati ili moramo procijeniti na osnovu zadatka da li se traži argumentirani ili u formi diskusije. Prema nekim primjerima koje sam gledala, čini se kao da sami možemo odrediti vrstu??? A za speaking, šta da kažem? Vidjećemo...

Čim ti razmišljaš da li da pišeš argumentirani ili u formi diskusije, dobro je to. Sve je na tebi, koristi onu formu kroz koju ćeš se bolje izraziti.

Pozdrav

Daliborable
25.02.2013, 11:24
Evo jedan dobar tekst kako to izgleda kad nastojis otici kao gradjanin Hrvatske u Kanadu.

http://h-alter.org/vijesti/hrvatska/neuspjeli-pohod-u-kanadu

Jane Eyre
04.03.2013, 23:55
Evo jedan dobar tekst kako to izgleda kad nastojis otici kao gradjanin Hrvatske u Kanadu.

http://h-alter.org/vijesti/hrvatska/neuspjeli-pohod-u-kanadu

Ovako to otprilike izgleda kad se ne pripremiš kako treba.
Evo ja sam jedna od tih 275 ljudi koji su uspjeli upast u kvotu, i to bez ičije pomoći. Vremena za pripremu je bilo sasvim dovoljno, obavijest o početku prijave oglašena je dan ranije na službenim stranicama, a sve što je trebalo imati pri ruci je sken pasoša i CV.

zvercica
26.03.2013, 15:59
Evo malog update, koga interesuje. U aprilu će biti objavljena nova lista, verovatno sa instrukcijama kako akreditovati diplomu. Nove aplikacije počinju da se primaju od 04.05. tako da ko je zainteresovan može da počne da odbrojava :).

Danero
05.04.2013, 22:58
IELTS rezultati su stigli: L: 6,5, R: 6,5, W: 6,5, S: 6. Sve u svemu, zadovoljna sam. Dovoljno da mogu aplicirati. Da je jos docekati da CIC objavi listu zanimanja...

Danero
18.04.2013, 19:01
IELTS rezultati su stigli: L: 6,5, R: 6,5, W: 6,5, S: 6. Sve u svemu, zadovoljna sam. Dovoljno da mogu aplicirati. Da je jos docekati da CIC objavi listu zanimanja...

Objavljena je lista zanimanja i agencija za ECA:
http://www.cic.gc.ca/english/department/media/backgrounders/2013/2013-04-18.asp
Mog zanimanja nema, tako da su mi sve nade usmjerene na 1. maj. Sretno onima, ako ih na forumu ima, koji će svoje zanimanje pronaći na listi.

d.radjenovic
19.04.2013, 22:21
Covece koji shit!!! :mad:
Pa jel moguce da nema ni jedno zanimanje za nas ekonomiste ???:srbinpla:

Jel moze neko da mi potvrdi da je ovo konacno ili sta!?
Ljudi dajte neki pozitivan odgovor - da ne gubim nadu...pliiiiiiiiiiz :1072:

Danero
19.04.2013, 22:48
Nazalost ovo je konacna lista. Samo jedno zanimanje iz NOC 0 i to menadzer u inzenjerstvu. Hladan tus za sve nas koji smo se pripremali. Samo za pripremu IELTS testa sam potrosila pet mjeseci, a novac necu ni da spominjem.

miki_s1986
20.04.2013, 00:34
da li neko moze da mi kaze da li je na ovoj lisi elektricar...posto ne kapiram bas kako sve ovo ide ..hvala... koliko sam shvatio bas su skresali listu , totalno bezveze.

Danero
20.04.2013, 09:27
da li neko moze da mi kaze da li je na ovoj lisi elektricar...posto ne kapiram bas kako sve ovo ide ..hvala... koliko sam shvatio bas su skresali listu , totalno bezveze.

To zanimanje bi trebalo biti na listi za Federal skilled trade program koji je otvoren jos u januaru. Imas na cic.gc.ca sve podatke.

Tamara85
24.04.2013, 23:09
Pretpostavljam da je i preko tog Federal skilled trade programa neophodno radno iskustvo u struci?

Emiiuki
26.04.2013, 09:46
Pretpostavljam da je i preko tog Federal skilled trade programa neophodno radno iskustvo u struci?

Ne samo radno iskustvo već i ponuda za posao ili kanadski certifikat. Na prvi pogled taj FSTC izgleda jako primamljivo ali kad malo zagrebeš dođeš do zaključka da retko ko može da se kvalifikuje.

pcelica
31.05.2013, 15:48
Ja pročitah ovu temu i u glavi mi je totalna konfuzija. Dakle primera radi, dobijem job offer, da li pored toga moje zanimanje mora da bude na spisku traženih zanimanja ili ne mora?
I ako sam dobro razumela, ako dobijem LMO ne treba da polažem IELTS a ako dobijem AEO moram.
Znači kad poslodavac traži tamo dozvolu da mi pošalje job offer mora da naglasi da bude LMO?
I da li na osnovu tog mog "zaposlenja" može cela moja porodica da ide sa mnom?
Hvala unapred ;)

botexag
01.06.2013, 20:02
Ja pročitah ovu temu i u glavi mi je totalna konfuzija. Dakle primera radi, dobijem job offer, da li pored toga moje zanimanje mora da bude na spisku traženih zanimanja ili ne mora?
I ako sam dobro razumela, ako dobijem LMO ne treba da polažem IELTS a ako dobijem AEO moram.
Znači kad poslodavac traži tamo dozvolu da mi pošalje job offer mora da naglasi da bude LMO?
I da li na osnovu tog mog "zaposlenja" može cela moja porodica da ide sa mnom?
Hvala unapred ;)

izmesala si dosta toga....:)

postoje dva nacina da se ode u Kanadu

Federal Program (odnah apliciras za PR)
potrebna ti je ponuda za posao i da ti je zanimanje na trazenoj listi, kao i da imas dovoljno bodova na bodovnoj listi.

Temporary Work - nadjes posao u Kanadi, poslodavac ti uradi LMO (moze bilo koje zanimanje, nema ogranicenja) pa posle iz Kanade apliciras za PR

u oba slucaja porodica moze sa tobom
IELTS test ti treba u vecini slucajeva, tj treba ti kad radis Federal, kad kasnije radis PR preko Experience Class (iz Kanade). Samo ti ne treba ako radis PR preko Provincijske nominacije i to samo u nekim oblastima Kanade.

Nestor
10.06.2013, 15:30
Za Kanadu nema onog da radis sezonski selidbe ili na bazenima i slicno ili ipak mozda ima?