PDA

View Full Version : Boston, Massachusetts


zed
29.05.2008, 19:28
Ako postoji neko od vas "starosedelaca" :) koji je barem neko vreme boravio u ovom gradu, bilo bi lepo da nam prenese svoje utiske o njemu ili bar ono sto ste culi u pricama i slicno.. svaka informacija meni je dragocena jer ovaj grad okupira prvih 5 mesta u kojima bih voleo za pocetak da zivim u USA (posle slede Philadelphia, New Orleans, San Francisco, Miami, itd.. verovatno nije tesko uociti moju orjentaciju iz ovoga :)) volim toplije krajeve ali je Boston Boston, deluje mi kao polu evropski grad sa nadam se manje kriminala nego u vecini popularnih gradova i ne tako pozeljan za zivot zbog klime(sto znaci obrnuto proporcionalno za posao jer je ipak veliki grad)

Kako sam dobio broj 4xxx i ispunjavam, nadam se, sve potrebne uslove, ja sam od slanja papira u Kentaki non-stop na internetu u potrazi za smestajem, poslom, kolima itd.. :D

Posto bih isao sa porodicom (zena, beba 1.5g i ja) prvenstveno me zanimaju informacije oko kupovine sopstvenog stana(bez obzira na grad). Po nekim mojim optimisticnim planovima iznajmljivao bih stan u periodu od 6 meseci do godinu dana a onda bih ipak pokusao da kupim svoj stan. Nigde do sada na forumu nisam procitao iskustva sa kupovinom stana i uzimanjem kredita pa me to jako zanima.
Do sada sam pretragom saznao da iznajmljivanje normalnog pa cak i malo luksuznijeg stana iznosi oko 1200$ a malo opseznijom pretragom moze da se nadje za kupovinu sasvim ok stan za 80k - 100k. Ako bih poneo odavde nekih 50k dolara namenjenih samo za to, zanima me koje su mi sanse da u prvih godinu dana radnog odnosa uzmem neki kredit na 20-50 hiljada dolara. Razumem da ovo u velikoj meri zavisi i od plate ali i tu sam dosta optimistican.. do odlaska u USA trebalo bi da dobijem master diplomu FON - inf. sistemi a trenutno vec godinu dana radim kao programer (u struci) sa zavrsenim fax-om. Nadam se da necu imati vecih problema da nadjem posao sa pocetnom platom od 3-5k mesecno.

Veoma bi mi bile korisne i informacije o vasim planovima tamo iako se do sada niste potpuno situirali (eto, ja sam moje izneo, sto ne biste i vi :)) Pogled u buducnost iz Srbije vam je mozda izbledeo ali mozda mozete da nam prenesete malo trenutnog optimizma..

Pozdrav!

srdjevic
30.05.2008, 02:30
Ako ima nekoga iz Bostona, bilo bi baš fino da ostavi neki info, čisto da znamo kakav je... Ja već znam da je "evropski", iako ne bih rekao da je to naš deo evrope (irci, škoti, ingliši i ekipa).
Takođe, bilo bi fino da ljudi popunjavaju u profilu opciju "lokacija", mislim da bi puno koristilo. :)

A da ne bismo trovali ovaj forum drugim temama, postavi novu temu u vodič (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=6) (kopiraj slobodno) za to oko kredita, pa da tamo na miru opširnije divanimo na tu temu. ;) Samo, bojim se da će te odgovori razočarati... :(

Peki64yu
10.02.2009, 01:31
Evo, ukoliko je to i dalje aktuelno, ja sam u Bostonu vec cetiri meseca, pa bih mogao nesto i da kazem. MOlim ako ima zainteresovanih i dalje da cuju nesto o Bostonu da ostave poruku...

landlord
10.02.2009, 08:52
Pa ako ti nije problem, jasno da nas interesuje zivot u tom gradu..
Koliko sam gledao stanovi dvosobni od 1500$ pa navise..

xeg
10.02.2009, 09:18
Hajde Niski ne stedi reci, sta si se stisnuo sto se tog Bostona tice - raspali:grin:
Mene sve interesuje:bravo:

landlord
10.02.2009, 09:25
eh naravno ti i ja dvije najvece mahaluse na ovom forumu...:)

Peki64yu
14.02.2009, 23:06
Izvinite za malo kasnjenje oko opisa Bostona..
Vrlo verovatno da ste vec culi da je Boston izgledom, arhitekturom, pa i samim ponasanjem starosedelaca nekako najevropskiji grad. Ja sam odabrao Boston iz razloga sto ovde imam prijatelje. Njihova prva prica o gradu je bila ohrabrujuca. Ja sam zaista pozitivno iznenadjen nekim stvarima koje sam ovde upoznao, a evo tek sam nekoliko meseci ovde.
Prvo, sistem javnog prevoza je, po prici nasih ljudi koji su dosli iz drugih gradova ovde a evo i iz sopstvenog iskustva, jednostavno fantastican. Apsolutno sve vaznije celine grada i svih prigradskih naselja su pokrivene metroom i commuter railom. Metro sadrzi vise linija ciji su pravci kretanja oznaceni bojama a cija su vozila relativno u dobrom stanju pa cak i za pohvalu. Commuter rail vezuje udaljena naselja medjusosbno kao i sa samim gradom i prvenstveno prevoze radnike koji putuju. Naravno ne staju na svim stanicama vec samo na glavnim stanicama nekog naselja. Desava se doduse u ovo zimsko vreme da ima mali kasnjenja ali je poenta sto koristeci public transportation jednostavno mozete da stignete gde god zelite. Razlika ostalih gradova i Bostona sto se tice javnog prevoza je u tome sto negde postoji takav prevoz ali ne i u tako dobrom stanju ili ga uopste nema ako izuzmemo bus prevoz (zapadna obala, centralne drzave). Dakle ako i nemate odmah sopstveni auto, to u Bostonu nije preveliki minus. Uredjenost grada, njegova sadrzina, programi koje nudi su samo za pohvalu. Toliko je muzeja, kulturnih dogadjanja, pa i klubova sa sadrzajem, koje mozete posetiti. Vecina delova grada je izuzetno sigurna sto se tice opste sigurnosti. U gradu postoje i nekoliko plaza za letnje uzivanje ali se samo kupanje u okeanu ne preporucuje previse zbog hladnije vode. Boston inace vazi za malo skuplji grad sto se tice standarda ali ta razlika nije nesto ekstremna. Zaista ima prodavnica i radnji koje cenama apsolutno zasluzuju posetu. Treba samo pratiti stvari ili se dobro raspitati o snizenjima. Stanarine su otprilike na istom nivou kao i standard. Dakle malo je skuplje no u ostalom delu USA a cena ovde zavisi najpre od lokacije stana tj blizine metroa. Studio (tzv garsonjera) i jednosobni stanovi krecu sa cenom od 750 dolara pa navise. naravno jeftiniji su onde gde niste blizu javnog prevoza ali se to moze premostiti ako imate auto. Dvosoban stan otprilike 100m2 sa dva posebna kupatila dva posebna ulaza dve spavace sobe i radnom sobom (porodicno) placamo 1450$ (heat an hot water included). Apsolutno sam zadovoljan ako izuzmem cinjenicu da jos uvek imam samo povremene poslove koje radim.
Jos jednu stvar koju bi trebalo znati o Bostonu da zima ovde ume da potraje. Ja nesto nisam pogodjen time jer znam kako zima moze da traje ali masa nasih prijatelja koji su dosli iz juzne amerike nikako ne podnosi tu cinjenicu oko zime. Naravno ovde je nesto administracija bila sporija prosle godine, (recimo cekao sam skoro dva meseca za Social security number i jos par nedelja za green card). Pravdaju se da je to bila posledica predsednickih izbora, ali ja smatram da je administracija na zalost svugde u svetu administracija - spora. I naravno na kraju sto se tice poslova - ima ih i dalje u ponudi ali bez dobre preporuke (koja se kod nas zove VEZA) necete dobiti cak ni odgovor na prijavu za posao.
Naravno niko nije ocekivao da zatekne ovde perfekciju ali pozitivna ocena svemu ipak stoji.
Ostaje samo da se borite sa nostalgijom. Ili ne?

mira
24.07.2010, 20:23
meni je Boston privukao paznju, ali ne znam zasto je toliko malo zainteresovanih.
peki64yu kad si rekao zima ume da potraje, koliko dugo? da li traje duze nego kod nas?koliko je hladna zima, da li temeratura ide ispod -10? a kakva su leta?
ja planiram dolazak sa detetom koje treba da krene u 6. razred osnovne skole? da li znas nesto o organizaciji skolstva u Bostonu? sta je sa zdravstvenim osiguranjem za decu? da li je besplatan kao u nekim drzavama?
koliki su mesecni izdaci a koliko moze da se zaradi sa pocetnim poslovima?
koji se poslovi najvise traze? kad pocinje radni dan a kad se zavrsava? :sleeping: :da:koliko mozes da dobijes za pocetne poslove?koliko je grad siguran za samostalno kretanje deteta? da li postoje besplatni kursevi za ucenje engleskog kao sekundarnog jezika kao u Cikagu? da li je problem naci stan istog dana kada sletis ili moras unapred da ga trazis i kako, ako tamo nemas nikoga?
sta god da odgovoris puno ce mi znaciti
unapred hvala

greenie
26.07.2010, 16:25
+1 zainteresovan za jos informacija o bostonu :blink:

TanjaMarjan
27.07.2010, 14:22
http://www.city-data.com/

http://www.neighborhoodscout.com/

I mi bi tamo :))
Pozdrav

wrath:of:the:lich:king
03.08.2010, 04:31
I mi se nadamo selidbi u Boston u nekoj (skorijoj?) buducnosti! Ali izgleda nema nikog tamo!

milelj
25.04.2011, 03:51
Boston :)

Evo malo informacija o Bostonu...

Moram odmah da se ogradim, upravo sam proveo 2 dana u Bostonu, pa cu vam preneti neke utiske i poredjenja sa NYC.

Prvo: Boston je prelep grad. Arhitektura jeste vise Ervopska, mene je najvise podsetio na Brisel, ali sto je neko rekao, to je ona druga Evropa.

Meni se najvise svidelo sto je dosta cist grad, mnogo cistiji od NYC-a. I vazduh je dosta "cistiji" nema mirisa indijske i pakistanske kuhinje od kojih mene ponekad zaboli glava :( Mozda mi se Boston vise svideo i zbog toga sto mozes sasvim normalno ici peske kroz centar grada, za razliku od NYC-a gde od 33. do 60. ulice i od 8. do druge avenije moras da se probijas laktovima kroz masu.

Centar Bostona je jako lep, puno prodavnica, pesacke zone, marketi, generalno sve sto ti zatreba, mozes naci u centru grada.

Na zalost, nisam obisao nista sem centra, 2 dana je malo da se zaista upozna grad, ali mogu reci, da ovo sto sam video, izgleda jako dobro.

Takodje, voz je radio dosta dobro, od Alewife (gde nas je autobus ostavio) do centra (gde smo uzeli hotel) stigli smo za 15-20 minuta, a koliko sam gledao na karti ima oko 9 milja. Pa recimo, da zivim tamo (a siguran sam da smestaj nije toliko skup) i da radim u centru, imao bih manji commuting nego sada sa Long Island City-a.

Sve u svemu, verovatno cemo jos jednom ici u Boston, ovoga puta barem na 5-6 dana, pa cu imati verovatno vise informacija.

mira
11.05.2011, 13:41
da li je moguće u Bostonu iznajmiti dvosoban, namešten stan sa mesečnim plaćanjem kao kod nas u Srbiji, sve što sam gledala na netu je finansijski nepristupačno, prostori su veliki, traže kreditnu sposobnost i plaćanje na godišnjem nivou, uopšte ne znam šta da radim
da li ima nekoga u Bostonu

kaneolopa
11.05.2011, 16:11
Pazi to sto trazis kao u Srbiji tesko da ces dobiti, za jeftine novce. Ovde se luksuzom smatra inajmnjivanje namestenog stana i obicno je rezervisano za direktore koji se sele iz grad i neke uber pozicije. Nije lose ako bas zelis namesteno za pocetak da iznajmis namestenu sobu ili tako nesto pa onda da trazis stan. Ako bas zelis sve odma namesteno i bez nekih zezancija sa cimerima pogledaj dugorocnije smestaje po hotelima. Inace je Boston jedan od skupljih gradova za iznajmiti bilo sta.

milelj
12.05.2011, 14:50
da li je moguće u Bostonu iznajmiti dvosoban, namešten stan sa mesečnim plaćanjem kao kod nas u Srbiji, sve što sam gledala na netu je finansijski nepristupačno, prostori su veliki, traže kreditnu sposobnost i plaćanje na godišnjem nivou, uopšte ne znam šta da radim
da li ima nekoga u Bostonu

Ne moze. Porediti Ameriku i Srbiju po bilo cemu je totalno neozbiljno. Ovde ces imati plasticne zidove u kupatilu, kucu od drveta, termite, stenice i ko zna kakve gluposti po nenormalno visokim cenama.

Ako cete tek postati emigrant, idite u grad u kome imate bilo koga ko moze da vam pomogne. Kada dodjete i zavrsite papirologiju, upoznate se sa mestom gde ste dosli, onda mozete da planirate dalje. Bez kreditne istorije ne postojite u Americi po pitanju iznajmljivanja stanova, post-paid telefona itd.

Ako ste vec u Americi, onda znate sta vas ceka.

Naja
03.08.2011, 09:02
Evo jos zainteresovanih za Boston. Koje dijelove grada treba izbjegavati prilikom iznajmljivanja stana?

Taji
10.09.2011, 00:22
Mozda na ovom forumu takodje nadjete nesto zanimljivo i informativno


http://www.city-data.com/forum/boston/:obrva:

drolma
23.09.2011, 11:44
Ako ima jos nekih informacija o Bostonu neka ih podijeli sa nama kojima je Boston interesantan za zivljenje ukoliko se uselimo u USA. Jos me interesuje ima li pedesetogodisnjaka koji se namjeravaju useliti u USA, i ako ima zasto se ne javljaju. Nismo ni mi za otpis. Slobodno.:obrva:

Jack.
09.01.2012, 23:20
Bio sam u Bostonu nazalost samo jedan dan.

Imao sam onaj Bust Tour od nekih sat ipo. Cijena je bila mislim $33. Bilo je jako zabavno i grad je pun povijesnih znamenitosti. Ako se dobro sjecam imaju najstariji hotel i zeljeznicu u US.

Kasnije sam imo Boat Tour. It was fun! Pokaze se di je bila cajanka, stari brodovi, kako se Boston razvija kao grad, filmske lokacije.

Bio sam na utakmici Red Soxa. Dobro je da nisam odlucio poledat do kraja utakmicu jer je trajalo do nekih 2-3 AM. Otic na baseball je dozivljaj ali nemogu rec da me nesta previse intresira kao igra.

Nikad nisam uzeo dovoljno vremena da proucim pravila, onda bi mi bilo vjerovatno napetije. Bio sam u Boston Garden-u i za svakog NBA sladokusca je must da to vidi, obiđe muzej.

Boston nije nesto pretjerano velik ali je povijesno bogat i dosta je ljudi na ulici. Ima neki drugaciji osjecaj nego ostali tipicni americki gradovi. Promet je bio vise nego okay. Kroz downtown bez ikakvih velikih guzvi a tako i na higway.

Bio sam i na Harvardu. Predobar osjecaj, tourist spot je. Nije se moglo uc u vecinu zgrada. Posluso sam neko predavanje malo, neki su imali vani. Osjeco sam se odma pametniji :D

Sve u svemu fora grad, dosta irskog utjecaja. Imaju funny accent. Ima i fina talijanska cetvrt ko voli meditransko da jede. Iako je u opadanju ipak se talijani jos dobro drze.

Svakako preporucujem za posjetit!

vuxanne
21.01.2012, 23:41
Ja sam bila u Bostonu jednog decembra. Jeste mnogo lep grad. Meni deluje malo komplikovan saobracaj, sve idu neke petlje gore dole, jedno ispod drugih. Definitivno je brz veliki grad a centar grada mi deluje siguran za setnje, zivi ljudi setaju a ne samo smrznuti i gladni klosari kao u nekim ostalim gradovima gde sam boravila.

Informativna lista srpske zajednice u Bostonu, upis/ispis:klikni (http://mailman.mit.edu/mailman/listinfo/blaccm)

Loperamid
28.10.2012, 12:53
Ima li kakvih svezijih informacija o Bostonu? Pojavila se mogucnost da idemo u Boston i to najrealnija od svih, pa ako neko ima neke sveze informacije... Konkretno posao u IT-ju me najvise zanima.

shonsi
01.11.2012, 14:13
auuu koliko vas je iz IT industrije, hehe u svakom slucaju srecno :)

losos
24.02.2013, 12:35
ako neko ima još kakvih informacija o Bostonu, dobro di došlo.... kakve su cijene stanova, zapošljenje, troškovi itd...

Taji
09.03.2013, 02:47
Evo probaj ovdje da se informises a mozes i da pitas claonove foruma sce sto te interesuje.....srecno:grin:


http://www.city-data.com/forum/boston/

Dzeremija
09.03.2013, 07:57
Ako nekad dobijem GC, volio bih da zivim u Bostonu. Dok sam bio na work&travel programu, imao sam priliku da ga posjetim. Fantastican je.

Salec
23.05.2013, 20:02
Mi smo dobili na DV 2014 i voleli bi da idemo za Boston..

Ima li koga tamo i kakva su vam iskustva?

Hvala vam unapred! :grin:

familly
29.05.2013, 09:14
Informacije od mojih rodjaka koji su otisli 2000. godine. Boston je uzasno skup, ali zbog rodjaka i mi idemo tamo- muz, dvoje dece i ja. Izvuceni smo za DV2014. Stan kosta ne manje od 1500 ako imas srece i to da nadjes. Moras da stanujes u blizini metroa da bi bio u mogucnosti da odes na posao. Za porodice sa decom oni preporucuju Newtone, Brooklin, Arlington, Lexsington...Ima oko dvadesetak distrikta tako da nije jednostavno. Boston ima odlicno organizovan prevoz metro +autobusi (koji su ukljuceni u tu kartu). Ako je deo grada sa dobrom skolom ne racunaj na manje od 2000 kiriju. Struja oko 80, Mobilni 80, kablovska nije neophodna, internet oko 40 moraš. Osiguranje za auto oko 120 mesecno. Benzin 120, hrana 600. Troškove oko dece ne znaju, prevoz, ručak u školi, odeća i sli isto ne bi bilo manje od 400 mesečno i u Public (drzavnoj ) skoli. Toliko znam jer se raspitujem za sebe. Kad izracunam za zivot nase porodice trebsa oko 4000$ mesecno ! Bitna stvar je da na drzavne takse otpada 30% od plate. Npr. 10$ na sat ti je ustvari 7$. Prevoz ti je najbitniji tamo pa su stanovi uvek skuplji u blizini metroa.
http://www.mbta.com/schedules_and_maps/subway/

Salec
29.05.2013, 11:36
Informacije od mojih rodjaka koji su otisli 2000. godine. Boston je uzasno skup, ali zbog rodjaka i mi idemo tamo- muz, dvoje dece i ja. Izvuceni smo za DV2014. Stan kosta ne manje od 1500 ako imas srece i to da nadjes. Moras da stanujes u blizini metroa da bi bio u mogucnosti da odes na posao. Za porodice sa decom oni preporucuju Newtone, Brooklin, Arlington, Lexsington...Ima oko dvadesetak distrikta tako da nije jednostavno. Boston ima odlicno organizovan prevoz metro +autobusi (koji su ukljuceni u tu kartu). Ako je deo grada sa dobrom skolom ne racunaj na manje od 2000 kiriju. Struja oko 80, Mobilni 80, kablovska nije neophodna, internet oko 40 moraš. Osiguranje za auto oko 120 mesecno. Benzin 120, hrana 600. Troškove oko dece ne znaju, prevoz, ručak u školi, odeća i sli isto ne bi bilo manje od 400 mesečno i u Public (drzavnoj ) skoli. Toliko znam jer se raspitujem za sebe. Kad izracunam za zivot nase porodice trebsa oko 4000$ mesecno ! Bitna stvar je da na drzavne takse otpada 30% od plate. Npr. 10$ na sat ti je ustvari 7$. Prevoz ti je najbitniji tamo pa su stanovi uvek skuplji u blizini metroa.
http://www.mbta.com/schedules_and_maps/subway/

Koji je deo grada sa dobrom školom?

U pravu si. Dosta je sve skupo.. A da li su oni zadovoljni Bostonom? Šta su po struci? Da li je teško naći posao za ekonomistu?

Hvala ti puuuuuuuno unapred na odgovoru! :-)

familly
29.05.2013, 11:55
Newtone, Chestnut Hill, Brooklin, taj deo oko Harvard parka....Mi cemo iduce godine imati dete koje krece u 7 razred i dete koje krece u 2 raz. Najbolje mi deluje deo izmedju Beacon i Boyelstone st.blizu je metro i ima dobrih skola. Ja licno tipujem na Pierce public school zato sto je do 8 razreda jer moram dvoje dece da zbrinem. inace je cesto jedna skola do 5 raz. (elementary) a druga od 5-8 (midle). Ovaj deo grada je jako lep, bezbedan itd. Tu je i Boston college , za obrazovanje dece je super kraj, ali zato mama i tata moraju dobro da podmetnu ledja.

familly
29.05.2013, 12:10
Izvini nisam sve rekla. Po struci su iz obrazovanja, vaspitac i nastavnik. jednim delom i te poslove rade mada su ti poslovi slabo placeni pa se dopunjuju keteringom, cuvanjem dece itd. Moji mladji rodjaci su imali tu srecu da su imali oko 20 godina kad su otisli (njihova majka je bila nosilac GC) pa su tamo zavrsili fakultete i sada rade sasvim dobre poslove i zaposlili su se odmah po diplomiranju. Kao ekonomista mozes sigurno da radis u nekoj administraciji sa solidnom platom, samo ne treba pucati visoko, za pocetak treba raditi da se prezivi i posmatrati sta je dobro, njihov nacin zivota je veliki kulturoloski sok za nas. Ono sto meni preporucuju je da tamo zavrsim skolu za medical assistent jer je to dobro placeno i trazeno zanimanje ( inace sam muzicki pedagog :)). Moj muz je PLC programmer. Kazu da su tamo kao i u celoj Americi najtrazeniji IT strucnjaci i sve sto ima veze sa kompjuterima. Ali za te stvari je potrebna i administracija i menadzment u oblasti finansija, tako da mislim da su ti dobre sanse. Inace tamo svi rade i plus studiraju jer je tamo bitno da li imas fakultet. Valjda sam sad odgovorila. Ima onaj sajt INDEED pa prelistaj poslove, kao i craig list.

Salec
29.05.2013, 14:27
Informacije od mojih rodjaka koji su otisli 2000. godine. Boston je uzasno skup, ali zbog rodjaka i mi idemo tamo- muz, dvoje dece i ja. Izvuceni smo za DV2014. Stan kosta ne manje od 1500 ako imas srece i to da nadjes. Moras da stanujes u blizini metroa da bi bio u mogucnosti da odes na posao. Za porodice sa decom oni preporucuju Newtone, Brooklin, Arlington, Lexsington...Ima oko dvadesetak distrikta tako da nije jednostavno. Boston ima odlicno organizovan prevoz metro +autobusi (koji su ukljuceni u tu kartu). Ako je deo grada sa dobrom skolom ne racunaj na manje od 2000 kiriju. Struja oko 80, Mobilni 80, kablovska nije neophodna, internet oko 40 moraš. Osiguranje za auto oko 120 mesecno. Benzin 120, hrana 600. Troškove oko dece ne znaju, prevoz, ručak u školi, odeća i sli isto ne bi bilo manje od 400 mesečno i u Public (drzavnoj ) skoli. Toliko znam jer se raspitujem za sebe. Kad izracunam za zivot nase porodice trebsa oko 4000$ mesecno ! Bitna stvar je da na drzavne takse otpada 30% od plate. Npr. 10$ na sat ti je ustvari 7$. Prevoz ti je najbitniji tamo pa su stanovi uvek skuplji u blizini metroa.
http://www.mbta.com/schedules_and_maps/subway/

Izvini nisam sve rekla. Po struci su iz obrazovanja, vaspitac i nastavnik. jednim delom i te poslove rade mada su ti poslovi slabo placeni pa se dopunjuju keteringom, cuvanjem dece itd. Moji mladji rodjaci su imali tu srecu da su imali oko 20 godina kad su otisli (njihova majka je bila nosilac GC) pa su tamo zavrsili fakultete i sada rade sasvim dobre poslove i zaposlili su se odmah po diplomiranju. Kao ekonomista mozes sigurno da radis u nekoj administraciji sa solidnom platom, samo ne treba pucati visoko, za pocetak treba raditi da se prezivi i posmatrati sta je dobro, njihov nacin zivota je veliki kulturoloski sok za nas. Ono sto meni preporucuju je da tamo zavrsim skolu za medical assistent jer je to dobro placeno i trazeno zanimanje ( inace sam muzicki pedagog :)). Moj muz je PLC programmer. Kazu da su tamo kao i u celoj Americi najtrazeniji IT strucnjaci i sve sto ima veze sa kompjuterima. Ali za te stvari je potrebna i administracija i menadzment u oblasti finansija, tako da mislim da su ti dobre sanse. Inace tamo svi rade i plus studiraju jer je tamo bitno da li imas fakultet. Valjda sam sad odgovorila. Ima onaj sajt INDEED pa prelistaj poslove, kao i craig list.

Nisam znala za taj sajt INDEED. Hvala ti na infu.

Ja imam zavrsen ekonomski fakultet I sjajan sam Senior Financial Analyst, sa puno iskustva I znanja, ali pretpostavljam da bih trebala da krenem iz početka.. Bila bih zadovoljna I kao Junior Financial Analyst da krenem, ako uspem.. Te pozicije same po sebi zahtevaju dobro znanje I podlogu.. Imam I sjajne preporuke od mojih poslodavaca, ali to je sve odavde.. Sve sam ja to prevela za svaki slucaj i CV mi je super, ali znam da mi to bas nece mnogo koristiti za neki pocetak. Moj muz nema zavrsen fakultet, pa posto je ekonomista mislili smo da krene na neke kurseve za knjigovodstvo tamo, ako to bude izvodljivo.

Hvala ti na odgovorima! :-)

familly
29.05.2013, 14:48
http://www.greatschools.org/massachusetts/newtonville/schools/?st=public
ovo je sajt koji se tice rejtinga drzavnih skola, moze ti pomoci pri izboru za tvoje dete/decu. Mi smo broj preko 38000 tako da je neki plan da ide posle zavrsetka skolske godine (iduce godine). Ako odemo pre vas mozete racunajte na nasu pomoc. U Bostonu je nasa crkva Sv Sava koja moze posluziti za prvu pomoc ako vam zatreba. Ako te nesto jos konkretno zanima reci, mozda mogu da saznam. Pozdrav svima:book:

Salec
29.05.2013, 17:46
http://www.greatschools.org/massachusetts/newtonville/schools/?st=public
ovo je sajt koji se tice rejtinga drzavnih skola, moze ti pomoci pri izboru za tvoje dete/decu. Mi smo broj preko 38000 tako da je neki plan da ide posle zavrsetka skolske godine (iduce godine). Ako odemo pre vas mozete racunajte na nasu pomoc. U Bostonu je nasa crkva Sv Sava koja moze posluziti za prvu pomoc ako vam zatreba. Ako te nesto jos konkretno zanima reci, mozda mogu da saznam. Pozdrav svima:book:

Hvala ti puuuuuno na ponudjenoj pomoći! :1072:

Mi smo dosta velik broj - preko 46.000, tako da ja prosto nisam ni sigurna da li cemo doci na red :smrc:

Nadamo se naravno da hoćemo, jer šta bi drugo! Sve u svemu broj smo posle vas!

Ovaj link za školu ti je fantastičan!!! Mi imamo jednog dečaka koji je sada četvrti razred osnovne škole i naravno, izbor škole je nešto što nam je medju najvažnijim stvarima!

Puuuuuno pozdrava!:1081:

familly
03.06.2013, 14:02
Hvala ti puuuuuno na ponudjenoj pomoći! :1072:

Mi smo dosta velik broj - preko 46.000, tako da ja prosto nisam ni sigurna da li cemo doci na red :smrc:

Nadamo se naravno da hoćemo, jer šta bi drugo! Sve u svemu broj smo posle vas!

Ovaj link za školu ti je fantastičan!!! Mi imamo jednog dečaka koji je sada četvrti razred osnovne škole i naravno, izbor škole je nešto što nam je medju najvažnijim stvarima!

Puuuuuno pozdrava!:1081:

Nadam se da cemo se dobro snaci i da cemo biti u mogucnosti da i vama pomognemo. pozdrav i vama:papa:

DD mak
04.06.2013, 18:40
Informacije od mojih rodjaka koji su otisli 2000. godine. Boston je uzasno skup, ali zbog rodjaka i mi idemo tamo- muz, dvoje dece i ja. Izvuceni smo za DV2014. Stan kosta ne manje od 1500 ako imas srece i to da nadjes. Moras da stanujes u blizini metroa da bi bio u mogucnosti da odes na posao. Za porodice sa decom oni preporucuju Newtone, Brooklin, Arlington, Lexsington...Ima oko dvadesetak distrikta tako da nije jednostavno. Boston ima odlicno organizovan prevoz metro +autobusi (koji su ukljuceni u tu kartu). Ako je deo grada sa dobrom skolom ne racunaj na manje od 2000 kiriju. Struja oko 80, Mobilni 80, kablovska nije neophodna, internet oko 40 moraš. Osiguranje za auto oko 120 mesecno. Benzin 120, hrana 600. Troškove oko dece ne znaju, prevoz, ručak u školi, odeća i sli isto ne bi bilo manje od 400 mesečno i u Public (drzavnoj ) skoli. Toliko znam jer se raspitujem za sebe. Kad izracunam za zivot nase porodice trebsa oko 4000$ mesecno ! Bitna stvar je da na drzavne takse otpada 30% od plate. Npr. 10$ na sat ti je ustvari 7$. Prevoz ti je najbitniji tamo pa su stanovi uvek skuplji u blizini metroa.
http://www.mbta.com/schedules_and_maps/subway/

Zdravo,
mene zanima i kolike su zarade, i u Bostonu, i uopšte. Konkretno zanima me da li se isplati dete od 4.5 godine poslati u predškolsku ili je bolja matematika kući sa mamom (ili tatom)? Naša kombinacija bi bila (izvukli nas za DV2014 i po broju imamo godinu i po dana do odlaska) 4.5 i 10.5 godina. Ako su troškovi 4000 kolika bi bila zarada? Ipak treba nešto preko toga za odmor i slično.

Kakva je klima? Obzirom na to da sam iz Makedonije, i naviko na sunce i slično, ne bi nam odgovaralo klima ko recimo u Londonu.

Hvala unapred na informacijama i pozdrav :==D:

familly
06.06.2013, 10:46
Zdravo,
mene zanima i kolike su zarade, i u Bostonu, i uopšte. Konkretno zanima me da li se isplati dete od 4.5 godine poslati u predškolsku ili je bolja matematika kući sa mamom (ili tatom)? Naša kombinacija bi bila (izvukli nas za DV2014 i po broju imamo godinu i po dana do odlaska) 4.5 i 10.5 godina. Ako su troškovi 4000 kolika bi bila zarada? Ipak treba nešto preko toga za odmor i slično.

Kakva je klima? Obzirom na to da sam iz Makedonije, i naviko na sunce i slično, ne bi nam odgovaralo klima ko recimo u Londonu.

Hvala unapred na informacijama i pozdrav :==D:

Klima je slicna kao ovde u Srbiji. Leti je dosta toplo ali i po meni velika vlaznost vazduha. Severni deo je naravno hladniji i zime su nesto duze nego kod nas. Boston je skup jer je univerzitetski centar gde su Harvard i Kembridz pa su cene i razumljive ali s druge strane je i obrazivanje jedno od najboljih u Americi. Zarada uvek zavisi od toga sta radis - nije ista plata programera i nastavnika. Na pomenutom sajtu indeed ima poslova kao i na craig listi. Cesto napisu u oglasu i kolika je godisnja plata pa mozes da vidis. Najsigurnije sto se finansija tice je da oboje rade. Najbolje je da nadjes konkretnu skolu-vrtic u konkretnom gradu pa da izracunas sam. Ja sam pronasla produzeni boravak u skoli u koju mislim da upisem decu koji kosta 570$ mesecno 5 dana nedeljno od 2.20 - 6pm. Inace u Bostonu casovi traju od 8.00 -2.20. Dorucak u skoli je 1,25$, rucak 3$. Ovo vazi samo za Boston, ne znam kako je u drugim gradovima. Posla ima manje nego pre ali ipak ima.
Pomenula sam vec sajt greatschools gde moze da se vidi rejting skola u svakom gradu kao i cene stanova u blizini. Vec ima na forumu puno informacija o svemu pa malo pregledaj.

familly
07.06.2013, 18:18
Klima je slicna kao ovde u Srbiji. Leti je dosta toplo ali i po meni velika vlaznost vazduha. Severni deo je naravno hladniji i zime su nesto duze nego kod nas. Boston je skup jer je univerzitetski centar gde su Harvard i Kembridz pa su cene i razumljive ali s druge strane je i obrazivanje jedno od najboljih u Americi. Zarada uvek zavisi od toga sta radis - nije ista plata programera i nastavnika. Na pomenutom sajtu indeed ima poslova kao i na craig listi. Cesto napisu u oglasu i kolika je godisnja plata pa mozes da vidis. Najsigurnije sto se finansija tice je da oboje rade. Najbolje je da nadjes konkretnu skolu-vrtic u konkretnom gradu pa da izracunas sam. Ja sam pronasla produzeni boravak u skoli u koju mislim da upisem decu koji kosta 570$ mesecno 5 dana nedeljno od 2.20 - 6pm. Inace u Bostonu casovi traju od 8.00 -2.20. Dorucak u skoli je 1,25$, rucak 3$. Ovo vazi samo za Boston, ne znam kako je u drugim gradovima. Posla ima manje nego pre ali ipak ima.
Pomenula sam vec sajt greatschools gde moze da se vidi rejting skola u svakom gradu kao i cene stanova u blizini. Vec ima na forumu puno informacija o svemu pa malo pregledaj.
U Kembridzu se nalazi i pravoslavna crkva i MIT i nekoliko skola i akademskih departmana. Pozdrav

detox
11.06.2013, 11:55
ljudi bjezite od bostona haha :) to je grad gdje moras zarađivati preko 4000 $ da zivis al da gledas na sta ces potrositi svaki $. ja sam bio 3 mj i vratio se kuci pa cu ganjati drugu drzavu. znaci 1500 $ stan, hrana najskuplja u americi ma sve skupo u pm :) gdje su ostale stvari koje trebas kupiti. poslovi sa faxom se tesko nađu pogotovo sa nasim skolama. tamo su najbolji fakulteti na svjetu, izlaze genijalci sa fakulteta pogotovo sa MIT.
moje iskustvo da treba potraziti neku drugu drzavu gdje je jeftinije.

familly
17.06.2013, 12:57
Delim tvoje misljenje sto se Bostona tice, ja imam rodjake koji bi meni i mojoj porodici pomogli samo u Bostonu. Tako da ne znam sta mi je gore, da idemo negde gde nemamo nikoga ili u Boston gde imamo nekoga pa da se patimo da zaradimo za zivot. Potpuno si u pravu. Pozdrav

shljivovica
31.07.2013, 23:23
Mi se jos nekako dvoumimo izmedu NY i Bostona, onaj city data forum nije bas od pomoci, svi se prepiru oko toga a nekako mi se cini kako su ameri malo razmazeni. Meni je npr skroz nebitno to sta McDonalds dostavlja u sred noci, iako mi je grad fantastican ali u Bostonu nisam bila pa ne mogu komparirati.

Evo ako ima neko ko je bio u oba grada da kaze malo sto misli...Inace imamo neke poznanike u NY ali opcenito mi se ljudi cine bezobrazni, grad je isto skup kao i Boston, iako kazu da je po tom pitanju Boston ipak nesto bolji od NY.

Jos nemamo klince,ali pretpostavljamo kako ce i to uskoro (kroz par godina) i nekako mi se Boston cini pitomiji, bolji za podizanje familije. Ali opet, s druge strane, na forumu pricaju kako je javni prijevoz katastrofa a onda citam vas kako je perfektno uredeno.

Uglavnom, ako ima ko da je u Bostonu i voljan je porazgovarati putem Skypea neka se slobodno javi, a picence naravno placam prvom prilikom! :)

detox
02.08.2013, 09:50
Mi se jos nekako dvoumimo izmedu NY i Bostona, onaj city data forum nije bas od pomoci, svi se prepiru oko toga a nekako mi se cini kako su ameri malo razmazeni. Meni je npr skroz nebitno to sta McDonalds dostavlja u sred noci, iako mi je grad fantastican ali u Bostonu nisam bila pa ne mogu komparirati.

Evo ako ima neko ko je bio u oba grada da kaze malo sto misli...Inace imamo neke poznanike u NY ali opcenito mi se ljudi cine bezobrazni, grad je isto skup kao i Boston, iako kazu da je po tom pitanju Boston ipak nesto bolji od NY.

Jos nemamo klince,ali pretpostavljamo kako ce i to uskoro (kroz par godina) i nekako mi se Boston cini pitomiji, bolji za podizanje familije. Ali opet, s druge strane, na forumu pricaju kako je javni prijevoz katastrofa a onda citam vas kako je perfektno uredeno.

Uglavnom, ako ima ko da je u Bostonu i voljan je porazgovarati putem Skypea neka se slobodno javi, a picence naravno placam prvom prilikom! :)

gradski prijevoz ti je savrsen u bostonu. ja sam bio 3 mj i nisam uspio nista napraviti. radio sam neke poslove al tamo ti je sve preskupo tako da sam odlucio da mjenjam drzavu. grad je super, i sve je meni ustvari super ali treba para i para da zivis normalno. sretno

shljivovica
03.08.2013, 12:49
Hvala puno na odgovoru :)
Mi cemo ipak u NY, Boston razgledavanje pa cemo vidjeti. A sto se tice skupoce-mislim da ne moze biti skuplji od NY-a :)

wolfoje
05.08.2013, 19:41
Ma haj`te vi ipak u Boston:-) Necete biti sami, ni mi, ni vi... Nas izbor je Boston i trenutno smo u fazi proucavanja svega i svacega sto se tog grada tice:-) Dobili smo green card 2014:-)

neajkan
08.08.2013, 19:05
Cao,
Evo ja sam u Bostonu vec 10 ak dana i pokusavam da pronadjem posao. Za pocetak trazim bilo kakav, bilo bi cool da je ok placen a kasnije cu pokusati da se prebacim u svoju struku sto jeste ekologija i zastita zivotne sredine. Da li imas neki savet gde bih mogao da pronadjem posao? Ako imas bilo kakvu informaciju bio bih zahvalan.
Pozdrav
Nenad

vuxanne
09.08.2013, 05:43
Cao,
Evo ja sam u Bostonu vec 10 ak dana i pokusavam da pronadjem posao. Za pocetak trazim bilo kakav, bilo bi cool da je ok placen a kasnije cu pokusati da se prebacim u svoju struku sto jeste ekologija i zastita zivotne sredine. Da li imas neki savet gde bih mogao da pronadjem posao? Ako imas bilo kakvu informaciju bio bih zahvalan.
Pozdrav
Nenad

Srecno Bostonac. Pozdrav sa juzne pruge :beer: Od lokalnih lavova a boga mi i bubica :naughty:

MIKI VELIKI
10.08.2013, 18:01
Cao,
Evo ja sam u Bostonu vec 10 ak dana i pokusavam da pronadjem posao. Za pocetak trazim bilo kakav, bilo bi cool da je ok placen a kasnije cu pokusati da se prebacim u svoju struku sto jeste ekologija i zastita zivotne sredine. Da li imas neki savet gde bih mogao da pronadjem posao? Ako imas bilo kakvu informaciju bio bih zahvalan.
Pozdrav
Nenad
pozdrav i dobrodosao
pokusaj po farmers markets
treba uvek ljudi za utovar/istovar -zesce je tesko ali se "dobro placalo" (relativan pojam)
nekada je bio oko 100-150 dolara po danu za u stvari oko par sati posla
pojavis se ujutru za istovar i predvece za utovar
zestok tempo ali se zaradi
boston je inace zeznut za posao jer vise nego igde drugde ide sve preko "rodjacko/etnicke " veze
znaci ako si irac iz pogranicnih counties (rep/severna irska )
mozes da upadnes odmah u kombinaciju
nezaposlenost je oko 7% zvanicna (znaci oko 15 nezvanicna )
sretno
ps iskreno da sam na tvom mestu ja bih gledao da se pomerim za texas -tamo jos uvek cujem pale ti "stos "poslovi tipa "bilo sta"

novazelena
09.09.2013, 22:24
Cao,
Evo ja sam u Bostonu vec 10 ak dana i pokusavam da pronadjem posao. Za pocetak trazim bilo kakav, bilo bi cool da je ok placen a kasnije cu pokusati da se prebacim u svoju struku sto jeste ekologija i zastita zivotne sredine. Da li imas neki savet gde bih mogao da pronadjem posao? Ako imas bilo kakvu informaciju bio bih zahvalan.
Pozdrav
Nenad

Pozdrav svima na forumu!

Ne znam da li si jos u Bostonskoj regiji, ja sam pristigla takodje ovde pre 10ak dana pa sam htela da se pisemo/cujemo.

Vec sam zamolila administratora da mi objasni (nisam nasla na linkovima o koriscenju foruma) posto sam nova kako se pisu licne poruke da ne smaramo ceo forum sa licnom prepiskom.

Tako da molim ko god da zna objasnite mi ili me uputite gde da procitam kako se pisu licne poruke clanovima foruma? hvala:bravo:

drugo pitanje se tice informacija o internert sales profesiji. zelim naime da pored preseljenja uradim shift u karijeri i zanima me internet sales/online sales & e-marketing. tako da ako na forumu ima nekoga u usa ko je vec u ovim vodama da se javi ili posto sam citanjem shvatila da ima dosta clanova foruma koji su razlicitih IT struka ako neko ima opsirnija znanja i o ovim oblastima koje mene zanimaju molim vas javite se:pozz:

i za kraj, posto sam kod prijatelja a zelim da delim stan, da li pored craigslist neko moze da mi prepruci pouzdane linkove za trazenje roomates, ukoliko ste naravno imali ta iskustva? hvala opet:obrva:

mikiSA
10.09.2013, 02:01
Licne poruke mozes da pises tek kad napravis 10 postova.


Pozdrav svima na forumu!

Ne znam da li si jos u Bostonskoj regiji, ja sam pristigla takodje ovde pre 10ak dana pa sam htela da se pisemo/cujemo.

Vec sam zamolila administratora da mi objasni (nisam nasla na linkovima o koriscenju foruma) posto sam nova kako se pisu licne poruke da ne smaramo ceo forum sa licnom prepiskom.

Tako da molim ko god da zna objasnite mi ili me uputite gde da procitam kako se pisu licne poruke clanovima foruma? hvala:bravo:

drugo pitanje se tice informacija o internert sales profesiji. zelim naime da pored preseljenja uradim shift u karijeri i zanima me internet sales/online sales & e-marketing. tako da ako na forumu ima nekoga u usa ko je vec u ovim vodama da se javi ili posto sam citanjem shvatila da ima dosta clanova foruma koji su razlicitih IT struka ako neko ima opsirnija znanja i o ovim oblastima koje mene zanimaju molim vas javite se:pozz:

i za kraj, posto sam kod prijatelja a zelim da delim stan, da li pored craigslist neko moze da mi prepruci pouzdane linkove za trazenje roomates, ukoliko ste naravno imali ta iskustva? hvala opet:obrva:

novazelena
10.09.2013, 02:43
hvala ti! to objasnjava zasto ne uspevam da posaljem licnu poruku.

Salec
11.09.2013, 11:41
Meni Boston zvuči wow! Ali svi kažu da je užasno skup za život.. Ne znam.. A baš bih volela da znam! :-)

Zvoncica88
11.11.2013, 01:44
Zivela sam u Bostonu 3 godine, trenutno sam u srbiji i vracam se aprila jer sam jedna od izvucenih u 2014 :grin:
Vidim da niko ovde nije napomenuo da u Cambridge postoji nasa crkva Sveti Sava http://www.stsavaboston.org/ i da je nasa zajednica jako velika i dobra. Kad kazem dobra mislim na dobre ljude koji su uvek raspolozni da pomognu. U sklopu crkve je i skola koja je nedeljom za sve uzraste dece, tako da ako zelite da vasa deca nastave da pricaju srpski ili igraju folklor a mozda i da steknete prijatelje sa nasih prostora to je idealno mesto.
Neko je pitao koja mesta bi trebalo da se zaobidju, to je definitivno Dorchester, a imam prijatelje koji zive u Lynn-u ali je on po mom misljenju br 2 koga bi ja zaobisla.
Zivela sam u Winchester-u i imam samo reci hvale, nije daleko od centra, ima jaaako dobre skole ali je i dosta skuplji od ostalih mesta. Preporucujem takodje Brookline, Woburn, Arlington, Watertown...
Neko je pitao za namesten stan, mogu ti reci da se odmah oprostis od toga, ne iznajmljuju namestene stanove kao kod nas. Prosecan dvosobni stan na dobroj lokaciji se krece oko $1400 mesecno (hot water, heating included). Ali ako ti ne smeta blizina highway-a, ili imas auto pa ti je prevoz nebitan....onda mozes naci i jeftinije.
Istina je da je jedan od skupljih gradova u USA ali i da je jedan od cistijih. Nema prevelike guzve kao npr u NY-u, i ljudi su jako fini i uvek bi da pomognu (bar ja imam lepa iskustva).
Za porodicne ljude sa decom je idealan sto se tice decijih igraonica, muzeja, parkova, uvek mozete naci neko novo zabavno mesto za njih.
Takodje, ako neko misli da odlazi na obalu, pa sad plaze i kupanje leti i tako to, neka se oprosti od toga, voda je LEDENA da je to nenormalno a rekla bi i ne tako cista.
Ja ga iskreno volim, i vidim sebe u njemu, ali ako nemate nekoga ko bi vam se nasao u prvo vreme nadjite nesto jeftinije.
Imam i jedan odlican sajt ako nekome treba stan, za celu USA je, pa slobodno uporedite cene http://www.zillow.com/

familly
09.01.2014, 11:34
Zvoncice, interesuje me da li si u Bostonu radila. Gde si radila i uopste o mogucnostima zaposlenja. Moja struka je nastavnik tako da je to kao da krecem iz pocetka, treba mnogo doskolavanja za to zanimanje a plate su nikakve. Zanimaju me bilo kakvi poslovi za pocetak. Kako se placa da li se tesko nalazi posao....

Bostonka
26.01.2014, 22:45
Vidim da se malo stalo vezano na temu Bostona i zivota u njemu? Nadamo se, zarad svih nas, da ima jos uvek prisutnih na ovom forumu koji, ili vec zive ili nameravaju ziveti u njemu pa ne bi bilo lose da se malo otvori/nastavi piasanije na tu temu...

Onima koji nameravaju da idu u Boston, to zaista mnogo znaci... Pogotovo misljenja i iskustva ljudi koji vec zive ili su bili u Bostonu...

Ukoliko neko poznaje nekoga spremnog da pomogne kojom informacijom, a ko je vec tamo u Bostonu, neka nam ostavi neki kontakt...

H V A L A U N A P R E D!!!

Bostonka
04.02.2014, 09:32
Pozdrav svima! Sigurno će nekome biti od koristi izvod iz kratkog obracanja mog prijatelja koji zivi u Bostonu i koji mi je da neko svoje vidjenje Bostona i Amerike...


" .... Uglavnom, ja sam ovde sa zenom od 2009. Dosao sam na studentsku vizu na jedan kratak program na Boston University. Onda mi se pridruzila zena i odlucili smo da ostanemo i posle toga. Ja sam dobio i radnu dozvolu, krenu nesto da radim i tako malo po malo ovde smo vec 4 godine. Ti neces imati tih problema jer si dobio green card sto je super. Treba malo dok se covek uhoda sa jezikom i ako imas neku skolu iz Bga bice ti ovde (u US) super . E sada - sto se tice Bostona - ja nikako nisam uspeo da se skontam sa gradom evo vec cetiri godine. Jedini razlog sto smo mi jos tu je to sam ja u maju zavrsio Master's na BU (koji je trajao 2 godine) i iskreno da ti kazem zena i ja gledamo da bezimo iz Bostona sto pre. Grad jeste prelep i sve je to super. Ali klima je katastrofa, jer osim tih dva tri meseca na jesen kada se lisce menja (koji su realno jedinstveni na svetu) krene da dere sneg i nekada zna da smara do maja. Mi svaki spring break (dve nedelje marta) odemo kod prijatelja u Majami, pobegnemo malo pa presecemo zimu inace se bas oduzi. Takodje imas mozda maj koji je ok, posle krene leto i sparincuge nemoguce. Znam da izgleda nebitno sada, ali posto imate green card i mozete da izaberete bilo koje mesto za pocetak, ja bih uvek predlozio neku zapadnu obalu. San Diego, LA, San Franciso, Bay Area i sl. Kazem ti, ja sam u Bostonu jedino zbog skole ostao sve ovo vreme. Kada smo kod skole to je bukvalno najveca prednost Bostona. Ovde su BU, BC, Harvard, MIT, Tufts, Emerson College, Wellesley i sl... mislim oko 250 od 450 000 stanovnika su studenti. Boston ima mislim oko 2.5 miliona sa metropoliten erijom, ali to je sa sve predgradjima i malim nasesljima oko autoputeva. Poenta je grad mali i vise je univerzitetski centar. To je sa druge strane super, jer uvek mozes da upises nesto i da tako startujes karijeru, ali budite spremni na godinu dve odricanja u tom smilsu. Plus to kosta jako puno, tako da sve sto radis zaradis a skolu. Posle kada to prodje onda se sve isplati i dodje nasna svoje ali pitanje je kome sta treba. Opet konradkktorno ali - u Bostonu i Masacusetsu zdravstevno je najbolje. To osiguranje koje je prilprilicno velika zajebancija u Americi a u Bostonu (jer je i klinicki cetar) je najbolje i najlakse se dolazi do njega. Npr. ako ne zaradjujes dovoljno da ga kupis mozes da apliciras za Mass Health, koje je dzabe za residente i odobrava se u vecini slucajeva. Sa druge strane ovde su najbolje skole na planeti i konkurencija je uzasno jaka. Tako reci treba doci do posla koji ti sve to omogucava. Takodje zbog skola (studentski hub) stanarina je peskupa a kvalitet stanova katastrofa. Na kraju reci cu ti da ja pored San Franciska i Honolulua Boston najskuplji grad u Americi. Mogao bih svasta nesto jos da ti pisem ali evo da probam da sumiram. Zavisi sta hocete od zivota, sa kojim backgrpoundom dolazite (znanje jezika, skola i radno iskustvo). To odredjuje gde idete. ako volite more - Majami ii Fort Lauderdale i milina. ako si programer picis na zapadnu obalu. Ako hoces da studiras naravno Boston i sl.. Naravno ima i ljudi koji vole dzunglu pa odu u NYC.... Prilicno je komplikovano i dobro razmislite jer gde bacite sidro to moze biti ili pun pogodak ili opasna greska. Lako je kada imas 18 pa i ako ne prodje nema veze. Ali sto je covek stariji mora da gleda da taj izbor bude pun pogodak. Amerika je biznis i nevidjeno napucani kapitalizam. Mogucnosti su ogromne, ali greske (pa i one u izboru se skupo placaju). Mozda da dodjete obidjete Boston, NY, Cikago, zapadnu obalu, i izaberete gde vam se svidja... Ne znam, nadam se da sam ti pomogao, i zelim vam puno srece u izboru. Ako budes u Bostonu, a ja budem tu javi se bice mi drago da se vidimo i popricamo vise. Pozdrav!"

Valjalo bi kada bi culi jos neka misljenja poput ovih...

Pozdrav za sve forumase! :-)

rados
05.02.2014, 00:41
Pozdrav, ja sam relativno nov član. U nadi da ću biti izvčen čitam ove destinacije u USA i nekako mi se najviše dopada Boston, zbog univerziteta. Voleo bih da se doškoujem kad odem u USA :)

Ne znam šta me interesuje... znam - SVE ME INTERESUJE :)

S toga ako neko ima dobru volju a da je iz Bostona neka piše svoje utiske i iskustva ili bilo šta :D

elefteros
05.05.2014, 12:16
Ja sam 2010. bio na W&T Programu i radio sam kao spasilac u "okolini" Bostona - pokrivao sam više bazena po okolnim gradićima.

Živeo sam u gradiću koji se zove Marlborough. On je autoputem na do sat vožnje udaljen od Bostona, a lokalnim putevima se vozi i do sat i 45min. Kao što je neko ranije pisao ili kao što već i sami znate, bez automobila ne funkcionišete.

Dva najveća grada u ovoj okolini gde sam radio su Worčester i Framingem. Oni su izuzetak od ostalih gradića samo zato što imaju i stambene jedinice (nešto kao stanovi), dok drugi gradići uglavnom imaju apartmanske komplekse. I imaju železnicu prema Bostonu. Takođe, imaju posebnu autobusku liniju za Boston Logan.

Avalon Orchards, Avalon Shrewsbury, Flanders Hill su samo neki od apartmanskih kompleksa u manjim gradićima.. I svaki je na po nekoliko milja udaljen od glavne rute I95 koja je dobro povezana sa I90 i ostalim putevima, da ne davim sad..

Oni su relativno povoljni, a svakako povoljniji nego nekretnine u gradu. Svi stanovi unutar naselja su na isti kalup; naselje često ima besplatan internet, bazen, teretanu. Nisu namešteni. Šporeti rade na gas, a veći stanovi imaju i posebnu prostorijicu za mašinje za pranje i sušenje veša. Imaju centralnu klimu koja radi ko blesava. Mislim da je sve uračunato u cenu koju plaćate mesečno. Nisam siguran, nama je kompanija to završavala.

Treba da dodam da svaki gradić ima najmanje jedan veliki market iz lanca marketa koji se nalaze u MA. Neki od njih su Price Chopers, Stop and Shop, CVC Pharmacy, Target i td. U svakom možete da dobijete potrošačke kartice kojima ostvarujete popuste, prikupljate nekakve poene i kasnije njima možete da plaćate gorivo na primer.

Kada sam kasnije putovao Amerikom, skapirao sam da je gorivo u MA među jeftinijima u Americi. U Kaliforniji je recimo bilo skoro duplo skuplje.

Gradići imaju i barem jednu piceriju, Mek, BK, DDonats, radnje za prodaju alkohola i td.

Od Bostona znam samo za Charlestown, jer sam tamo radio nekoliko puta. To je deo grada koji je priča za sebe. Nekada je pretežno bio naseljen Ircima, pa su se gradski oci "malo igrali" demografijom tako što su zaveli red među mafijom osamdesetih, a kasnije deo grada prema obali pretvorili u stambene komplekse. Ljudi različitih demogafskih struktura su kasnije počeli da naseljavaju ovaj deo grada. Super je uređen, i ima dosta mladih, ali koliko sam čitao kasnije, taj deo je među skupljima u gradu. Odatle se pruža predivan pogled prema Boston downtown-u, odnosno skyline-u.

A što se tiče cena - izlasci po lokalima u gradu su skupi. Pivo je bilo skoro 10 dolara ako me sećanje ne vara, parking je skoro nemoguće naći na ulici itd.

Marketi su bogati namirnicama, ali je voće uglavnom bzv. Jabuke su bezukusne i često počnu da trule čim ih malo "očukate" u kesi. Sa banama nema greške. Meso je jeftino ima ga u izobilju. Trebalo bi čitati da li su životinje tretirane antibioticima i sl. Sir je preskup. Suhomesnato džaba. I tako..

mikagrubinen
06.05.2014, 08:31
Bostonka,
pošto imaš prijatelja koji je tamo studirao, zanima me da li znaš da li su cene školarine povoljnije kada imaš Green Card ili to na kraju isto izađe? Koliko otprilike izađe godina na faksu ili neke master studije, okvirno? Čisto da znam red veličine. :)

vuxanne
06.05.2014, 12:45
Bostonka,
pošto imaš prijatelja koji je tamo studirao, zanima me da li znaš da li su cene školarine povoljnije kada imaš Green Card ili to na kraju isto izađe? Koliko otprilike izađe godina na faksu ili neke master studije, okvirno? Čisto da znam red veličine. :)

Ako imas zelenu kartu i zivis u toj drzavi (mozda ima neki minimum vremena koje moras da provedes) - racunas se u "in-state" studenta. Na nekim fakultetima skolarina je ista za "in-state" i "out-of-state" (ako su na nekoj tromedji izmedju drzava i slicnoj lokaciji) ali na vecini je jeftinija za "in-state".

Npr. skolarina (tuition) na
- MIT-u je $43,210 i za dodiplomske i za poslediplomske. klikni (http://web.mit.edu/facts/tuition.html)
- Boston University - $45,686 (dodiplomci) klikni (http://www.bu.edu/admissions/apply/costs-aid-scholarships/tuition-and-fees/)
- University of Massachusetts - Boston (UMass) (PO SEMESTRU - stavi x 2 ili x 3 da bi poredio sa ovim gore cenama)- resident $7,139.00, non resident $14,871.00 klikni (http://www.umb.edu/bursar/tuition_and_fees)
- bilo_koji_fakultet: Ukucaj u Google: "ime_fakulteta" + "tuition"

Za inspiraciju sto se Bostona tice evo ti lista: klikni (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_colleges_and_universities_in_metropolitan_ Boston)

Cijena prava sitnica... :)

sanchez
06.05.2014, 15:11
Ja sam prosle godine bio u Bostonu 4 dana i grad mi se jako dopao. Centar grada mi je bas kulturiska, gomila turistickih atrakcija, cuveni Freedom Trail, Boston Common park itd itd. Naravno jedno je biti negde turisticki, drugo je raditi i ziveti negde. Meni licno nekako deluje lepsi i sigurniji za zivot od NYC, mozda gresim, ali pre svega sam stekao utisak da je Boston cistiji grad, da je manja guzva i da je manje dzungla sto bi se reklo, sto je i logicno jer ima manje stanovnika. Bilo bi dobro da neko ko je imao priliku da boravi u oba grada, napravi neko svoje licno poredjenje.

Vidim da je par ljudi reklo da je skup za zivot, ali na sta se misli kad kazete skup(za Srpske uslove je sve u Americi skupo :) ), da li je recimo iznajmljivanje stana u Bostonu, skuplje od stanova u NYC, Chicago, LA, Philadelphia, DC, itd?

mikagrubinen
07.05.2014, 08:48
Hvala vuxanne...mislim da ipak neću ništa studirati :)

vuxanne
07.05.2014, 14:52
Hvala vuxanne...mislim da ipak neću ništa studirati :)

Pogledaj "community college" - tamo obicno idu ljudi koji rade i studiraju pomalo (kurs - dva po semesetru). Obicno ih ima skoro svuda i jeftinija je opciaj za prve dve godine. I imas neku diplomu u ruci (A.S. i A.A.S.). Ali svako studiranje je daleko skuplje nego tu kod nas.

mikagrubinen
08.05.2014, 08:02
Pogledao sam malo. Ima tu svašta nešto zanimljivo. Nije to loša opcija, jer mi se čini da je bitno imati bilo kakav američki papir...možda se lakše dobije neki normalniji posao u struci.

elefteros
18.03.2015, 16:23
Posle duže vremena neaktivnosti, evo me konačno sa pozdravom iz Amerike! :)

Devojka i ja smo sleteli u Boston, gde bih trebao da budem narednih 7 meseci i kako sam ranije dogovorio posao za jednu kompaniju za koju sam radio kao spasilac 2010. godine, treba da počnem da radim za njih od sledeće nedelje.

Dolazak je prošao standardno, prva provera na aerodromu u Evropi, ćaskanje sa veselom službenicom koja se sa mojom devojkom raspričala oko kolača, i to je prošlo bez problema. Devojka nema vizu za GC, već turističku, to da dodam.

Dolazak u Ameriku na aerodrom je takođe prošao standardno, sa nešto ozbiljnijnim razgovorom sa službenikom. Pokušao sam onu foru koju sam pročitao ovde da mogu odmah da produžim na ulaz za US Citizens, međutim vratili su me na ulaz za sve ostale. Inače, ovaj aerodrom ima nekoliko ulaza (tačnije trakama odvojenih prilaza), u nekoliko boja, sa posebnim prilazom za nosioce GC-a, ali ni tamo nisam mogao.

Posle kraćeg razgovora su me poslali u posebnu sobu, gde sam ostavio otiske, promenio adresu gde želim gc, i izašao napolje da sačekam dečka iz kompanije koji je došao po mene.

Za sada su mi jako pomešane emocije oko svega, posebno što su se neke lepše stvari dogodile kod kuće, i sve me to sa trenutnom situacijom u kojoj sam, tera na neka razmišljanja kroz koja su mnogi ovde prolazili.

Najveći problem koji trenutno imam ovde je nekretnina. Smešteni smo u gradiću Stoughtonu koji je bez auta mesto u kojem ne želite da budete. Za pare koje će kompanija da mi skida sa plate, pokušavam da pronađem nešto bliže gradu. Craiglist naravno.

Sada je izgleda sezona kada je rentiranje u pitanju i prema pričama ljudi koji su duže ovde, kažu da su cene znatno više od aprila pa na dalje. Ja sam na neki način ograničen budžetom između 800 do 1200 dolara i ako neko kojim slučajem zna nekoga našeg ko se bavi nekretninama, vrlo sam rad da se čujem da vidimo kako da rešimo ovo? Ovde ću se zaustaviti sada, pa ću nastaviti kasnije sa pisanjem.

mikiSA
18.03.2015, 17:20
elefteros,

dobrodosli. Sad kad si tu bice ti lakse da nadjes sto ti treba. Ne skontah, je li ti trazis da rentas stan ili da kupis stan? Spominjes nekretnine, i meni to odmah ide da hoces da uzmes stan?
Uglavnom, kao bibliotekar ja bih te poslala u lokalnu biblioteku, nadji reference person i oni ce ti znati dalje pomoci http://www.stoughtonlibrary.org/ I ako ih pitas mozes veoma cesto naci dobar smjestaj by "word of mouth".

Nemoj zaboraviti da update svoj SSN karticu (da ti skinu ono valid with DHS authorization) u SSA office.

elefteros
18.03.2015, 19:00
Ehej hvala na odgovoru!

Ne tražim stan da kupim, barem ne još :)

Ček, ja sam mislio da SSN treba da mi stigne zajedno sa GC na adresu? Nije problem, rešiću to odmah već sutra, samo nešto sam mislio da svejedno stiže ovako..

Ček, nisam siguran ovo za biblioteku na šta misliš? Misliš da ukoliko mi je potrebna neka pomoć u vezi mog snalaženja, ne vezano za biblioteku, da će pomoći?

mikiSA
18.03.2015, 19:58
drug, za SSN karticu (mislim da je vec imas?) bar po ovom navodu: kako sam ranije dogovorio posao za jednu kompaniju za koju sam radio kao spasilac 2010. godine, treba da počnem da radim za njih od sledeće nedelje. Edit: firma ce morati da uradi I-9 formular http://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/i-9.pdf (to ces ti morati da popunis) prije nego sto legalno mozes poceti da radis (nadam se da znaju to).
Ako si radio kao spasilac (ne na crno) onda si morao da imas SSN? Ako vec imas SSN onda trebas otici opet sa pasosem i uraditi update svoje kartice (broj ti je zauvijek isti) i time skidas tu restrikciju sa kartice (imace oni u sistemu da si sad resident)

Biblioteka je tu za sve sto ti treba: formulari za taxe su tamo, mogu te uputiti gdje gledati za rentanje stanova, a ako ih pitas direktno znace ti reci koji dijelovi grada su OK, koje treba izbjegavati. Neke biblioteke imaju programe/workshops: kako napisati dobar resume, gdje traziti posao, ma sve sto ti treba.

vuxanne
19.03.2015, 01:27
elefteros,

dobrodosli. Sad kad si tu bice ti lakse da nadjes sto ti treba. Ne skontah, je li ti trazis da rentas stan ili da kupis stan? Spominjes nekretnine, i meni to odmah ide da hoces da uzmes stan?
Uglavnom, kao bibliotekar ja bih te poslala u lokalnu biblioteku, nadji reference person i oni ce ti znati dalje pomoci http://www.stoughtonlibrary.org/ I ako ih pitas mozes veoma cesto naci dobar smjestaj by "word of mouth".

Nemoj zaboraviti da update svoj SSN karticu (da ti skinu ono valid with DHS authorization) u SSA office.

Pogledaj ovde isto za stanove, imas isto dosta informacija i lako je za pretragu. klikni (http://www.zillow.com/homes/boston-ma_rb/) I procitaj poruke.

elefteros
19.03.2015, 17:06
Hvali drugari na porukama!

Od juce mi je aktivan i kompanijski broj, pa sada imam koliko toliko pristojan internet za surfovanje.

Zillowa sam se setio bas jutros!
Istovremeno sam i shvatio da uprkos detaljnim objasnjenjima i energiji svih vas ovde koji ste pisali vasa iskustva, dok ne dodjes ovde i ne vidis uzivo gde si i sta si, tesko da mozes bilo sta iz srbije da planiras.

elefteros
19.01.2016, 09:05
Svim starim članovima na forumu i svim budućim članovima i dobitnicima zelene karte, a posebno onima zainteresovanim za Boston - ćaos! :)

Izvinjavam se što nisam pisao.
Sad da me pitate zašto, ne bih znao.

Pozdrav iz Beograda. Devojka i ja smo se vratili krajem oktobra, i još uvek se zanimamo nekim lokalnim stvarima, zbog kojih neću pre sredine aprila nazad.

Što se tiče Bostona, mislim da svima koji su mu pomagali dugujem da ovde napišem kako smo se na kraju snašli, a svima vama koji budete dolazili se nadam da će ovo biti od pomoći.

SMEŠTAJ, NEKRETNINE

Iz Stoutona sam vrlo brzo pobegao. Mislim da smo imali puno sreće sa traženjem smeštaja nego što sam ja bio pametan :)

Propustio sam da ispričam najjaču dogodovštinu dok smo još bili u stanu u Stoutonu - pri kupovini kartice za telefon i paketa za internet, dečko koji je radio u T-Mobile se iznenadio kada sam mu rekao gde živim.

"Hej, pa ja sam stan ispod tebe", na šta sam ja uz zezanje rekao "Sjajno, aj sad da mi daš pass za wifi!"
I lik mi je dao šifru!!! Takve male stvari u vezi Amerike te prosto oduševe kada dođeš i pomognu da neke početne trzavice lakše savladaš.
Kasnije, moji spasioci su na sličan način prolazili kod komšija ;)
Ustvari, jedan je radio za Verizon pa im je svima dao naloge za dž.

Uglavnom, stan sam našao preko Craigsliste, posle nešto manje od dve nedelje.
Pre njega smo samo jednom otišli da gledamo stan u Hingamu, u finom naselju u blizini luke, i tu je pristojan stan sa jednom spavaćom koštao 1200.

Iako je agent posredovao, nisu uzimali proviziju, ali jesam popunjavao aplikaciju u kojoj sam trebao da navedem koliko zarađujem godišnje, moja devojka takođe (znači 0 za nju), i ostale podatke na osnovu kojih je agent mogao da uradi sve provere u vezi mene, tj. rejting i istoriju. Znači ništa. Taj izraz na njenom licu ne umem da vam opišem :D

Hingam nam se dopao jer je u blizini bila pomenuta luka, sa nekoliko finih restorana, Trejder Džoom, CVS-om, Stop and Šopom, obe popularne banke, old school bioskopom i td. Odatle ide brod prema Bostonu, i karta po pravcu je bila oko 8 dolara.

Kasnije ćemo se ovde vraćati više puta tokom mog posla, jer tik uz luku postoji naselje koje pripada grupaciji Avalon koja spada u nešto elitnija naselja koja je održavala kompanija za bazene za koju sam radio.

Drugi stan koji smo gledali i u koji smo ušli je u Istočnom Bostonu, u delu grada koji se zove Eagle Hill. 10 minuta peške od metroa, isto toliko od većih marketa, i uz nezaobilazni airway path prema Loganu koji je meni bio kul jer volim avione. Stan je bio unutar porodične kuće, potkrovlje. Možda zbog toga, možda i ne, tek cena je bila 1200 dolara i ovde. Imali smo ogromnu terasu na kojoj smo leti često gledali filmove :)
Kupatilo je bilo malo, spavaća soba i dnevna soba su bile solidno velike i potrovlje je bilo u nekom open concept fazonu. Imali smo TV, internet, i uračunate račune u kiriju. I jedan garderober u koji je mogao da stane još jedan krevet.

Nisu nam tražili preporuke, izdali su nam na 6 meseci + po jedan mesec ako tako budemo hteli. Na kraju smo tako i uradili.

Važna napomena - prilična retkost u Istočnom Bostonu je da nađete nekretninu za 1200 a da ista izgleda fino, zato što je metro relativno blizu i vi ste dve stanice udaljeni od samog Bostona (Akvarijum) ili 15 minuta do drugih centralnih lokacija u gradu.

Naše gazde nisu tipični Amerikanci. Šta više, glava kuće nije Amerikanac :D
On je sa Islanda i živi u Bostonu nekih 7 godina. Njegova žena je Amerikanka, ali Poljakinja poreklom. Oboje imaju veliku familiju! To je donekle i razlog zašto onako izdaju stan jer često imaju goste. Skoro sve smo ih upoznali :D

Trebalo bi verovatno da pustim neke slike, da ovaj tekst ne izgleda suvoparno, ali žalim slučaj, kucam sa drugog računara, a sa prethodnog nisam digao fotke na server :P

SLEDI NASTAVAK

elefteros
19.01.2016, 09:46
Vuki dugujem veliku zahvalnost na linkovima i usmerenjima u početku i kasnije na kontaktima sa našima.

Iz svega toga sam na kraju uspeo da izvučem samo savete, ali i jedno drugarstvo, i ogromnu pomoć u vezi lekova nešto kasnije (nije bilo ništa ozbiljno ako se neko ovde to sada pita :) )

Jedna od prvih stvari za koju sam iskoristio link koji mi je Vuka pustila, tiče se pitanja u vezi smeštaja u Bostonu, lokacija dobrih za početak i sl. Javile su mi se dve osobe, od kojih je Aleksandar dao konkretne savete i preporuke, međutim nisam se uklapao u to sa svojim budžetom.

Njegov savet je bio za Arlington, Kembridž koji se tu naslanja i čini mi se neke delove Bruklajna. Uglavnom, sve je bilo nadomak metro ili tram linija. Sa druge strane, cene nekretnina su bile jako visoke, te najniže što sam nalazio je bilo oko 1800 dolara.

Za sve koji dolaze u Boston, mislim da treba da znaju da je on pre svega studentski grad i da po semestrima ovde ima velikih migracija i da između njih treba loviti smeštaj. Tokom semestara, ponuda je mala, bezvezna i skupa.

Kembridž prednjači u visokim cenama kirija, a za njim i drugi centralni delovi Bostona, posebno South End. Prate ih Bruklajn, Arlington, Čarlstaun, Somervil. Somervil se često u medijima naziva hipsterskim delom grada ili Bostonskim Bruklinom.

Nešto dalje od pomenutih lokacija, popularna i pristupačna mesta za život su Malden, Voburn, Njuton (ne svuda), i sl. Naselja su uglavnom unutar apartmanskih kompleksa i uprkos relativno dobroj povezanosti sa gradom sa gradskim prevozom, potreban vam je auto.

Konkretno, oko Njutona se trenutno dešava jedan, ja ga nazivam, bum u vezi sa poslovima koji se mahom tiču IT-ja. Na ruti 95 su nanizane velike kompanije i korporacije, a Trip Advajzer je poslednje zvučno ime u nizu kompanija koje su skoro otvorile svoje kancelarije. Tu su naravno Majkrosoft, Orakl, Boston Dajnemiks (ko je gledao one robote konje, to su oni) i mnoge druge. Priča se da će Dženeral Elektroniks da pređe u Boston, a jedna firma koju sam samo upamtio po logou emc2, je još dok sam bio tamo prodata za skoro milijardu dolara! Ona je istina na nekih pola sata vožnje rutom 9 koja seče 95-icu, u pravcu Fremingema i Vestboroa.

Da se vratim na moje odluke :)
Pored linka koji mi je Vuka pustila, odlučio sam da pitanje, tj. pomoć postavim i potražim na Yelpu, za koji sam izveo zaključak da je relevantan medij što se tiče restorana, kafića, ali i biznisa i dr. Čini se da je komjuniti na Yelpu dobar i relativno brzo odgovaraju na pitanja. Moje pitanje možete videti ovde (molim vas ne sudite mi na osnovu engleskog, pitanje sam sastavio jako brzo i u blagoj panici):

http://www.yelp.com/topic/boston-newcomers-in-boston

I tu sam negde aktivno krenuo da razmišljam o Istočnom Bostonu kao konačnoj destinaciji. Dopao mi se taj lokalni karakter koji Istočni Boston ima, uz šarenolikost nacija, mahom iz Južne Amerike (statistike kažu najviše Portoriko i Ekvador).

Da se razumemo nešto odmah - Istočni Boston nije nimalo lep. Od njega sam očekivao da vidim mnogo lepih zgradica od crvenih i braon cigli, finog i kulturnog sveta koji vam pomeri na uskom prolazu ako vidi da nosite gomilu kesa iz prodavnice i sl. Nadam se da kapirate šta mislim.

Međutim, u dobrom delu Istija (tako ga lokalci zovu), ulice su prljave, puno srče je na asfaltu, puno praznih kutija iz, čini se, milion malih radnji u kojima je rade pomenute nacije, a ti isti lokalci često vole da budu bučni, pomalo bahati, a još ako su u kolima - posebno obratite pažnju kako prelazite ulicu. Deluje nekada da znak stop za njih nema posebnu važnost.

Naravno, nije uvek tako, ali jeste nešto što se da primetiti. Sve to zajedno daje Istiju neku draž, zbog koje imam jaku želju da se tamo vratim, iako nam planovi ne idu u tom pravcu.

PAUZA ZA KRATAK PREDAH

NASTAVAK SLEDI

elefteros
19.01.2016, 10:55
Generalno gledano, od 2010. kada sam prvi put bio u Bostonu, do 2015. mnogo toga se promenilo. Grad je te 2010. bio jedno napušteno gradilište, kapiram zbog krize i sl., međutim, stvarno se sada stiče utisak da se Boston pretvara u jedan prelepi biser Istočne obale.

South End je poprimio moderan izgled sa svim pratećim sadržajima koji mogu da vam padnu na pamet (a da to nije cirkuski slon) - puno barova, restorana, šetališta uz obalu.

Eastie, koji je preko puta, postaje sve popularniji. Studenti počinju polako da migriraju na ovu stranu, posebno oko Maverick metro stanice, jer tu ima finih sadržaja - pekarica, kafea, poslastičarnica, čak i džez barova. Tu su i lokalni frizeri, saloni i sl. Pirs park je mesto odakle se pruža najlepši pogled na Bostonski skajlajn i često kada su neki državni praznici, ovaj park bude dubke pun jer se ljudi raduju vatrometima i sl.

Nedaleko odatle, ima jedno staro brodogradilište koje sada izgleda kao mini verzija Beogradske Sava male - nekoliko zanimljivih murala, nekih interesantnih umetničkih postavki i jedan kul bar koji se zove Ko Paj. Imaju nešto kao miks pire krompira, sosa od mesa i pite - uz australijsko pivo, prste da poližeš :D
Samo, fino to i košta... Ali, moram da priznam, nigde se u Bostonu nisam osećao opuštenije do tu.

Ponovo, nedaleko odatle, imaju dva velika placa na kojima će izgleda u dve, tri godine da niknu dve rezidencijalne zgrade sa fensi stanovima. Tu nema greške, sa pogledom na grad i blizine metroa, biće to jedan papreni doživljaj budućim stanarima i mislim da će značajno uticati na demografsku strukturu u tom delu grada.

Ima jedna priča u vezi Čarlstauna, koji je dijagonalno od Istija, da kada su 80-ih gradske vlasti htele da dovedu irsku mafiju u red, započeli su proces džentrifikacije velikih brodogradilišta pretvorivši ih u fensi stambena naselja, što je dovelo do migracije velikog broja tkz. blue colar stanovništa, više srednje klase i to je izazvalo nagli rast cena svega da je mnogima koji su tu ranije živeli postalo nepodnošljivo za život pa su oni krenuli da migriraju na druga mesta.

Do 2015. godine, pogled na Bostonski skajlajn odatle mi je bio najlepši.
Pogled iz Pirs parka je sada na prvom mestu.

Što se tiče džentrifikacije Istija, očekujem sličan scenario oko Maverik stanice vrlo brzo. U daljoj budućnosti, Čelzi će da bude sledeći.

Još jedna stvar koja mi se dopada u vezi Istočnog Bostona je to što aktivno rade na razvijanju zelenih površina. Čitao sam da se dosta uložilo u tkz. green line (nadam se da ne grešim), i počev od Pirs parka pa sve do Konstitušn plaže iza aerodroma, ima veliki broj parkova koji su lepi, moderni, sa klupicama, igralištima za decu itd.

Renovirana biblioteka je jedna od najlepših u gradu.

U Bostonu postoje delovi grada bliži gradskom jezgru koji se smatraju nebezbednim za život. To su delovi Dorčestera (južni ako se ne varam), delovi oko bolnice koja je nedaleko odatle, gde na žalost mogu da se vidi zavisnici kako leže ili se gegaju po ulici. Sam centar Bostona, iza Čajna tauna nije ništa bolji što se tiče skitnica i sl.

NASTAVAK SLEDI

elefteros
19.01.2016, 11:47
Budući čitaoče, ako se nisi umorio, sada sledi najlepši deo - omiljeni delovi grada i klopa :)

North End ili Little Italy Bostona - ako niste probali kanole od gospodina Majka (mikes pastry), kao da niste ni bili u Bostonu. Moji omiljeni su sa ukusom espresa, pistaća i florentino što ustvari nije neki poseban ukus, već je štos u sastavu kanolija koji je hrskaviji i ukusniji nego kod svih ostalih. Kod njega je uvek gužva, a u North Endu je inače vikendom ludnica i ljudi stoje u redu za restorane. Mikes Pastry postoji i u Kembridžu, pa možete i tamo da potvrdite da ste u Bostonu. Iako je Kembridž ustvari drugi grad :D
Generalno, sve je u Hanover ulici, ali su i druge ulice lepe za izgubiti se.

Santarpio's Pizza u Istočnom Bostonu je veoma popularno mesto i vikendom se i ovde stoji u redu. Tamo kao da je vreme stalo negde oko 70ih. Domaćini umeju da budu grubi, nekad i neprijatni, mada ja to nisam osetio. Da se naslutiti takav karakter, a pojedini kritičari na Yelpu ih nisu mazili :) Nekada, kada gledam stare filmove sa Ben Aflekom, a gde je radnja smeštena u Bostonu (recimo Dobri Vil Hanting) ili ovaj poslednji sa Džoni Depom (Black Mass) - e, takvi su likovi unutra. Mi smo ovde probali čuvenu picu sa njihovim crvenim sosom i italijanskim kobasicama i belim lukom i to će definitivno da vam probudi sva čula, a mirisi će vas pratiti ceo dan :) Izbegavajte da idete u goste posle toga :D

Šetalište uz vodu, South Boston. Lepo je. Ako niste skloni trošenju, to mesto zaobiđite.

Kembridž - park kod Muzeja nauke i deo oko Harvarda, i naravno Harvard.

Boston Komon - parkovi i glavne gradske ulice koje idu odatle, pa tako sve do Promenade. Ako na putu naletite na Malboro ulicu, prošetajte i njom. Ona je neobično lepa i meni je to oduvek bila asocijacija na Boston.

Promenada je posebno mesto u gradu gde bih voleo da šetam svaki dan. Znam da bih uživao, posebno vikendom. Za 4. juli, tu je centralni događaj i vatromet, pa ume da bude haos. Inače je jako lepo, posebno predveče kada mladi ponesu cirku, gitaru, zasednu na jedan od drvenih dokova i druže se, a na vodi je desetina belih jedrilica koje uz modro ljubičasto nebo daju neku melanoličnu draž gradu. Ne znam da li bih pre voleo da slušam laganu rok muziku ili džez. Džez kao da pre stoji Njujorku... ne znam, ne znam...

Sa druge strane reke, šetalište je takođe lepo, i na sve ovo iz prethodnog pasusa treba dodati još jedan pogled na Bostonski skajlajn, u kojem dominira zgrada Prudenšl, iz koje je jedini vidikovac nalik onima u Njujorku (one world center, rockfeler, top of the rock).

Od popularnijih lanaca kafeterija, najbolji espreso se pije u Thinking Cup-u, a dobar je i u jednom lancu koji nosi naziv najvećeg spamera pošte kada su banke u pitanju - Capital One coffee. Sedeli smo u jednom takvom u blizini Boston Comon, i kada sam uradio recenziju na Yelpu, menadžer kafića me je pozvao na gratis kafu :)

Bunker Hil i ceo taj deo okolo u Čarlstaunu, posebno predveče, takođe omiljeno mesto. Tu nam je bio najbliži Whole Foods (devojka je odlepila za nekim čokoladicama koje imaju ukus bajadere, mislim da sam do kraja sezone ostavio minimum 200 dolara na to), i nakon šopinga smo šetali okolo i jeli sladoled :)

Deo Somervila koji se zove Assembly Square - izlazi na vodu, izgleda kao da je juče napravljeno i opremljeno i podseća na neki ogroman koncept store, kako se popularno sada kod nas kaže. Samo na otvorenom... Tu ima radnji većih brendova i nekih manjih restorana i kafića. Tu sam jednom posle posla došao sa kolegom da pokupimo naše devojke i svratili smo na burgere koji su odlični, a priloga sa strane (tj. preliva) možete da dodajete koliko hoćete.

Hingam, već sam ga pominjao, deo pre same luke, svratili smo u jedan od restorana koji je imao negativne kritike i odatle izašli nikad bolje najedeni i raspoloženi. Tu sam probao neko tamno pivo, mislim da se zove Texas mug, koje mi je ostalo u sećanju kao najbolje popijeno pivo u Americi. Odatle smo produžili u bioskop, već napisah da izgleda old school i mnogo je lep. U blizini se nalazi i Wahlburger, čiji su vlasnici braća Volberg, glumci i videh još u aprilu da daju franšize i da su već otvorili restorane u Njujorku. Naselje koje pripada grupaciji Avalon i koje je u blizini, je nešto najbliže onome kako vidim mirniju budućnost sa porodicom u blizini nekog grada - tu je obala, tu je i bazen, grilovi na sve strane, blizina grada, blizina drugih gradića, posebno dole prema Kejp Kodu.

Kad sam već pomenuo burgere, nijedan od ovih mi nije najbolji. Jeli smo na jako puno mesta. Prvo mesto ubedljivo drži neki burger restoran u Kembridžu za koji jedino znam da je super jeftin i da se studenti tamo često hrane. Oni imaju i neku popularnu kolu, koja je kao koka kola sa ukusom trešnje. Blizu je Harvard Skvera, tako da nema greške, samo pratite gde klinci klopaju :)

Restoran Sarma u Somervilu drži mesto broj jedan po pitanju nadražaja svih mogućih čula koje naš organizam poseduje, barem kada je reč o mom iskustvu. Često sam slušao kako je hrana afrodizijak, ali sam se ovde nakon klope tako opijeno i nadraženo osećao da je taj izraz dobio posebno značenje. Imaju male porcije, ali pripremljene tako lepo i sa merom, da iako niste gladni, želite da probate druge stvari samo da im osetite ukus, tj. tu neverovatnu kombinaciju slatkih i slanih stvari koje su spojili. Meni nije raznovrstan - ono što je drugačije od ostalih to je jedna fora koju primenjuju: konobari idu od stola do stola i nude jela koja su van menija. Takvih jela nema puno, i obično se brzo razgrabe, a nakon 15 ili 20 minuta ide nova tura, sa potpuno novim jelom. Ja sam tako probao stejk od sabljarke, sa avokadom, nekom ukusnom pečurkom i prelivom od trešanja.

Bilo je mnogo toga, ali sada ne mogu da se setim jer sam ogladneo :D

NASTAVIĆE SE...

Mariquita
19.01.2016, 12:19
Elefteros, jedva čekam nastavak :) Sve zvuči sjajno!

elefteros
19.01.2016, 12:24
Boston je super baza za vikend izlete - na sat/dva vremena vožnje tu je mnogo lepih gradića za obići i prošetati i provesti fino popodne. Moj omiljeni gradić je Portsmaut na severu, a na putu do njega, svaki je lep i može relativno brzo da se obiđe. Njuberiport na primer, ili Rokport, pa čak i Salem.

Salem je šta više mnogo kul grad, i ima puno ulične umetnosti i murala sa lokalnim motivima, a najlokalnije su veštice :) Iz Salema je familija gospodina Patnama, koji je imao zapaženu ulogu za vreme borbe za nezavisnost, a njegova porodica je postavila temelje građanskom pravu zbog uloge koju su odigrali kao oponenti čuvenom suđenju vešticama. Njega pominjem jer nam se tako zvala ulica u kojoj smo živeli.

Severo-zapadno se nalazi Lowell, grad u kojem je rođen gospodin Keruak, najpoznatiji po kultnoj knjizi Na putu (eng. On the road). Drugi poznati žitelj je Miki Ward, glavni junak filma The Fighter u kojem glume Mark Volberg i Kristijan Bejl. Grad je pomalo apokaliptičan, i žao mi je što ga nisam posetio tokom dana. Uvek je to bilo nešto predveče i uvek nakon neke oluje. Lowell je posle Kembridža drugi grad po broju školaraca zbog velikog UMASS-a koji je u gradu. Centralni deo grada lep, prema pisanjima medija i blogova tu se dešava kao neka renesansa sa džentrifikovanim i renoviranim fabrikama koje su sada pretvorene relativno luksuzne stanove i dr. ali ja to nisam osetio uživo. Komjuting prema Bostonu je železnicom oko sat vremena. Posetio sam i Keruakov grob i zatekao nekoliko simboličnih ostavština njegovih poštovalaca poput olovaka i sl. i sada mi je žao što nisam uzeo jednu od njih i napisao knjigu... Stanimire, proklet bio što mi dade takvu ideju...

Ispod Džamejka Plejna se nalazi Harvardov Arboretum - otvoren je i mesto je prelepo. Podseća na Botaničku baštu, što Arboretum i jeste, samo po nekim definicijama ipak postoji razlika.

Dole južnije, uz obalu prema Kejp Kodu, Plimut, Denis, Orleans i plaže duž Nacionalnog parka skoro sve do Provinstauna su fenomenalni za posetiti. Izuzev Provinstauna - ne znam šta sam ustvari očekivao da vidim, ali sam otišao iz grada razočaran. Možda me je smorilo tri sata vožnje do tamo, ne znam.

Čatam je fenomenalan takođe! Plaže su predivne i sve o čemu treba voditi računa je parking :) Ima puno slobodnih mesta gde se ne naplaćuje, ali tamo gde se naplaćuje, treba povesti računa o vremenskim ograničenjima.

Marta je bila super iskustvo, ali možda malo skupo za moj ukus. Nismo uspeli da odemo autom jer je feri rezervisan prilično unapred, a bolje da ne pričam o cenama. Nisam siguran ni da bi vreme pogodili za feri zbog gužvi na 95ici, a tek o 495 i drugim lokalnim putevima da ne pričam. Neobjašnjivo. Ima parkinga u okolini Falmuta i odatle voze autobusi prema feriju. Ako vas put odvede tamo i na feri stanici upoznate naše momke i devojke koji rade u šopovima, dajte im neki bakšiš :) To važi i za druge gradiće po Kejpu, Marti i td.

I fejvorits za kraj - Njuton i Providens. U Njutonu sam bio 2010., a 2015. sam provalio da onda nisam video ni 10% grada. Nisam imao pojma o silnim, hajd da ih nazovem, zamkovima i o istoriji koja je super zanimljiva. Mada, sigurno nije bila ondašnjim stanarima istorije s obzirom da je Njuton bio deo čuvenog trougla robovima.

Providens ima kul festival koji se zove Water Fire i održava se dva puta mesečno. Sam grad je jako lep, a šetalište uz vodu sa brojnim restoranima i vatrenim ukrasima u vodi mu daje poseban šmek.

elefteros
19.01.2016, 12:56
Šta čovek da radi u Bostonu?

To se nikada nisam ozbiljno zapitao, i ponovo sam ušao u kolotečinu propuštenih prilika. Moj favorit za pokušaj je ostao Trip advajzer za koji sam bio ubeđen da sam imao prođu na polju internet sadržaja zbog prethodnih iskustava i zbog toga što su u novoj centrali zapošljavali ko blesavi!

Jedan menadžer naselja koji živi nedaleko od zgrade reče "imaju besplatan ručak i pivo, šta čovek više da poželi!". Sjajan pojedinac.

Posao koji sam obezbedio još iz Beograda je posao supervizora na bazenima. Pisao sam o tome već. To je relativno okej posao ako se uklapate u sledeće:
- singl ste
- živite u deljenom smeštaju
- došli ste na h2b vizu
- imate pravo na povraćaj poreza i plaćene troškove puta od/do Amerike

Pošto se ni u šta nisam uklapao, mene je ova priča izašla ko kajgana kod gospodina Sv. Petra. Ili palačinka u Finskoj, što bi rekao moj najbolji drug Stanimir.

Početna plata supervizora je uvek oko 700 dolara nedeljno i beneficije su auto, kartica za gorivo i relativna sloboda kada je kreiranje radnog vremena u pitanju.

U mom slučaju, to je bilo nešto komplikovanije i mislim da je generalno sezona 2015. bila jedno ludilo, iako svi kažu da je bila dobra. Ja sam radio na poslovima pripreme bazena pred sezonu, što uključuje fizičke poslove i jako jako prljave stvari. Koga zanima, u potpisu se nalazi sajt čiji sam urednik i pisac većine tekstova na njemu, pa čitajte o čemu se tu radi.

Fizička tortura se početkom sezone pretvorila u psihičku, i dok se sezona nije stabilizovala, obuke i dugotrajne vožnje po ogromnim gužvama u Masačusetskom saobraćaju su bile neizdržive. Dolazilo je do čestih konflikata između nas i nadređenih, a mene do gubitka potencijalnog prijateljstva sa jednim našim dečkom.

Kada su se klinci navikli na mene i ja na njih, jul i avgust su došli kao luk u lepinji sa sarajevskim ćevapima i hladnim pivom uz to. Imao sam fantastične spasioce, a neki od njih su kao osobe bili neverovatni. Posebno Slovaci i Bugari. Širina u njihovim vidicima na svet, dostignuća u obrazovanju, putovanja, a opet predanost poslu je za svaku pohvalu.

Od naših ljudi (tu ubrajam i Srbe i Crnogorce i Makedonce) nisam osećao tu posvećenost, a kod nekih ni širinu u vidicima, jer su naši ipak bili vođeni drugačijim motivima kada su dolazili na program. Mnogi Srbi su zapalili već po dolasku da bi išli da voze kamione. Koliko sam se kamiondžiskih priča inače naslušao van posla, mislim da bi mi samo naši ljudi koji žive u Americi verovali.

Dakle, lud posao koji je ispao okej na kraju, vrste poslova koje sam radio, 700 dolara nedeljno (od čega realno 500), radno vreme skoro pa nepostojeće, besmisleni pritisci na poslu i troškovi daleko iznad mogućnosti su me odvratili od toga da razmišljam o nastavku karijere u pool biznisu.

To je i neka opšta preporuka budućim došljacima. Ja sam na posao iz Beograda gledao kao na prečicu do nekih drugih stvari u Americi, takoreći lakši put, ali se ispostavilo drugačije i sada moram da pravim drugačiji plan. Često sam drugarima objašnjavao da da sam bilo koji drugi posao radio sa tom energijom i vremenom koje sam provodio na poslu, imao bih 3x više nego što sam zarađivao.

Sa druge strane, možda ne bih iz prve ruke naučio kako funkcioniše viši menadžement u nekim biznisima, prodaja, kako zaista izgleda raditi i funkcionisati kao tim, kako izgleda raditi pod pritiskom i najvažnije - da u svemu ovome ne postoji problem koji nije rešiv.

Koga put ipak navede da radi kao supervizor na bazenima u MA, treba da zna i da očekuje dosta vožnje i naporan rad. Isplativ je samo u gore pomenutom kontekstu, a iskustvo je zanemarljivo ako se planira ostanak na duže.

Da ne mračim mnogo, sam biznis možda i nije loš ako ga vi vodite, ali je upitan jer se radi o 3 do 4 meseca rada u sezoni + 2 meseca gore dole pripreme pred otvaranje i zatvaranje. Ugovori se sklapaju na neverovatne iznose, a jedan omanji bazen može da donese barem 10k prihoda. Rashodi su ti koji mogu značajno da pojedu budžet ako je bazen loše otvoren, ima problema sa filterima ili nekim drugim stvarima i td., a vi ne uspete da prodate dodatne usluge. Čisto kada već pominjem cifre koje sam čuo da se vrte, zamena pumpe je od 300 dolara (košta min 150) do npr 1500 (koiiko smo jednom prodali); zamena filtera ili peska u filterima je oko $1500, što je dan posla za ovo drugo. Oblaganje dna bazena i zidova sa posebnom masom ide i do nekoliko hiljada u zavisnost od veličine. Itd itd. Sve što vidite u i oko bazena je predmet prodaje.

Toliko o tome.
Ta stranica u životu je za mene zatvorena.

elefteros
05.03.2016, 08:25
U jednom od gore ranije pisanih postova sam pomenuo Wahlburger, restoran brze hrane i takođe sam napisao da daju franšize.

Pazite sad - najnovija vest je da se šire na 30 novih lokacija u SAD!!!

Eto šta čine moć brenda i malo novca :)

B&V
22.07.2016, 16:13
Ima li nekog od "aktivnih" clanova u Bostonu? Mislim da je trenutno tamo?

elefteros
17.05.2017, 08:16
Koliko vidiš B&V - nema.

Možda ova poruka nekome skrene pažnju.

Vraćam se iz dva razloga na ovu temu na forumu.

Prvi. General Electric je izabrao lokaciju za početak radova na centrali gde se premeštaju. Biće u onom delu gde je Boston Tea Party Museum i Children Museum. Mrzi me da sada pravim i lepim printscr.

To je skoro pa tačno preko puta East Boston-a, a ko je pažljivo čitao šta sam pisao ranije, očekuje se dolazak oko 4000 inženjera što bi trebao da bude priličan udar na tržište nekretnina i oni koji budu dolazili istovremeno, obrali su bostan.

Vrlo često pominjem Eastie, ne samo iz razloga što sam tu živeo, već i iz razloga što mislim da je to novo top mesto u Bostonu i polako se neke stvari menjaju. Pored novoizgrađenih fensi zgrada koje gledaju na Skajlajn, otvaraju se novi restorani i mesta za izlaske i parkovi se jako lepo održavaju i ima ta neka linija parkova koja se proteže sve do posle aerodroma.

Za sada su cene nekretnina stabilne u Istočnom Bostonu (gledao skoro), ali onog trenutka kada budu počeli da pristižu inženjeri, biće veselo.

Druga. Čitao sam pripremajući neke tekstove za moj sajt, nešto u vezi Lowell-a, pa je iskočila zanimljivost kako je Masačusets imao bum u ekonomiji 80-ih, sa svega nešto malo ispod 3% nezaposlenosti na nivou države i da je ruta 128 nešto najsličnije onome što se danas zna kao Silicijumska dolina.

Eto :)

aca.aca.aca
28.06.2017, 06:52
Da li ima nekog u Bostonu ima okolini trebala bi mi mala pomoc

Makica@
31.10.2017, 19:05
Pozdrav :) Takodje bih da pitam ima li starijih clanova na Forumu,koji se nalaze u Bostonu? Svaki 'Update' je dragocen :1072:
Hvala i Pozdrav :1072:

Makica@
11.07.2018, 19:49
Drustvance,evo da se oglasim i ovde :skviz: 2 nedelje sam u Bostonu,fascinirama sam gradom:1072: Prva 'stanica' mi je naravno bila Dunkin Donuts hehe:grin: morala sam Efteros je uglavnom sve napisao HVALA jos bi samo da dodam nekoliko radnji (koje sam ja obisla i cene su jako pristupacne) Primark -Veliki trzni centar na 4 sprata nalazi se u downtown crossing (garderoba je jako jeftina tu) i svasta se moze naci.Japanke su 0.90$,majice letnje su od 1.3$ do 5$ zavisi od ukusa ,Old Navy se nalazi odmah pored Primarka (isto trzni centar) gde su popusti i do 60% ,Tj Maxx tu mozete naci isto garderobu po jako povoljnim cenama,Marshall takodje ☺ sve radnje su blizu. Parkovi su jako lepi,otisla sam da vidim Boston Public Garden i odusevila sam se ,Boston Commen je takodje u blizini. Mislim da je Najlepse u Bostonu videti Aquarium of New England (jos uvek nisam stigla da ga obidjem) ali sam zato bila u Boston Harbor i fascinirala sam se ☺ Ima jako puno restorana,kafica u toj ulici. Jedan trenutak (njihova tradicija) u restoranu stave gostu kesu na glavu sa jako smesnom recenicom hehe. Odusevila sam se public transportom. Ovde postoji Train station koji ide na svakih 5 minuta (metro),takodje postoje i busevi i mreza je jako dobro rasporedjena sa svim delovima grada. Ljudi su jako prijatni,izadjete na ulicu,udjete u restoran itd svi vas najljubaznije pozdrave kao da vas znaju godinama. Od supermarketa bih izdvojila Stop&Shop,Wallmart,Dollar Tree... Temoeratura je danima 35 stepeni iako je Atlantik jako blizu :grin:
Za 2 nedelje je malo reci da sam odusevljena :1072::1072::1072:

Dzeremija
22.10.2018, 05:47
U kom si dijelu Bostona? Koliko placaš stan? Je li teško naći posao? Zavidim :)

Makica@
07.11.2018, 03:19
U kom si dijelu Bostona? Koliko placaš stan? Je li teško naći posao? Zavidim :)

Pozdrav ☺ Prvo vreme sam bila u Ist Boston tacnije Revere (Atlantik je na 10 minuta hoda sa Predivnom plazom - Revere Beach) :1072: Sada sam trenutno na 40 minuta od Downtown Boston (centar grada). Stanovi mogu da se nadju,sobe takodje. Sobe se krecu od 550$ pa do 900$,sve zavisi u kom delu grada trazite. Studio moze da se renta na 12 meseci (all utilities) za 650$ pa navise,1 bedroom za 1300$ pa navise. Opet zavisi koji deo grada je u pitanju. Trenutno su najskuplje rente u Everett zbog Casina koji ce uskoro da bude zavrsen,renta za 1 bedroom je 1900$ pa navise,Cambridge je takodje jako skup tu je inace Harvard Univerzitet pa nije ni cudno :grin: Poslovi mogu da se nadju ☺ Ja sam usla u Boston 26 Juna,a vec sam 29 Juna pocela da radim ☺ Postoji veliki izbor za posao,samo treba biti uporan i vredan ☺ Jedna situacija : Ulazi mi covek u radnju i pita me gde moze da nadje ono sto mu treba,i ja mu odgovorim,pa me kasnije pita da li sam iz Brazila zbog akcenta ,ja mu rekla da sam iz Europe,Serbia. Kad on kao iz topa 'You have Novak Dzokovic,i like to watch tennis' Par puta mi se to desavalo vec Pa Zelim Vam Svu Srecu u Maju,i da se zaputite ovamo :1072:

Makica@
12.10.2019, 09:18
Da napisem jos nesto o ovom Predivnom gradu 😍 Preko godinu ipo sam ovde tako da sam 'prosla' sva 4 godisnja doba 😊 Srecom 'Dorian' nas je zaobisao 😁😁😁😁 Leta su Pretopla,a zima zna da bude jaaaako hladna. Sada je trenutno hladno,za 2 dana bude sunce pa kisa pa sve u krug 😂😂😂 Ali kad zaveje baaas zaveje (ne vidis auto koji je parkiran ispred zgrade) Jako mi se dopada kako je sredjen grad (obisla sam mesta koja nisam obisla u prvih 6 meseci) 😄 Jako mnogo parkova,u parkovima mogu da se vide veverice,rakuni,golubovi naravno pa i poneki Zeka kako vam prilazi 😊 ljudi ih hrane pa se ne boje da pridju. Inace Boston je univerzitetski grad pa je zato i 'maaalko' skuplji od ostalih gradova/states. Harvard University,MIT (Massachusetts Institute of Tehnology) gde inace ima jako puno nasih ljudi koji studiraju na MIT ☺ Nasa Pravoslavna Crkva - Sveti Sava u Cambridge gde se ljudi obicno sakupe Nedeljom ili kad se organizuje Serbfest u Septembru 😊 Ljudi su jako prijatni,opet cu reci Kulturni sok. Izadjete na ulicu ljudi vas pozdrave iako vas prvi put vide u zivotu. Ako vam je potrebna bilo kakva pomoc,pomoci ce. Jako mnogo sam naucila od njih i jos uvek ucim,mada je sad mogu da kazem prosao period adaptacije na sve novine na koje sam naisla. Nasih ljudi ovde ima jako mnogo,ali se ja uglavnom druzim s Amerima (nadam se da sam dovoljno rekla) 😁 Za 4.July kada je bio Independent Day bio je ogroman vatromet na Charles River (Onakav kakav se moze videti samo na filmovima) 😍 Malo je reci da sam zadivljena 😍 Jako puno soping molova,jako puno restorana. Mogu da kazem da sam skoro bila u restoranu 'Sarma' 😀 Grcki restoran Sarma,al imaju SARMU na meniju 😍😍😍 (Sarma je slicna nasoj 😉,al nasa je NASA zar ne 😉😁) Neki restorani jesu skupi,ali moze da se pronadje obrok i za 9$ do 12$ pa jos i kuci da ponesete posto je stvarno obrok 😊 Ovde se navukoh na Cheese Cake 😍😍😍 Nju mozete da nadjete u bilo kojem marketu za od 6$ do 20$ (cela torta). Ja inace jos uvek ne mogu da naviknem na kafu,pa uglavnom kupujem u Market Basket-u nasu C kafu koja je 7.99$ 500g kafe 😁😁😁 kao i nas Makedonski Ajvar 😍 (pored ostale nase hrane koja moze da se nadje u Market Basketu) 😊. Safety. Policije uglavnom ima jako mnogo i moze da se kaze da je Boston bezbedan grad. Osim par delova kao sto su Mattapan,Dorchester,West Roxbury,Lynn ... Ja sam u Chelsea gde je prilicno jako bezbedno,i jako puno latinosa ima ovde ☺ Jako mi je slatko kad podjem na posao,a svuda se cuje deciji smeh 😍☺ Posla ima uvek,skoro na svakom koraku su znaci 'Now Hiring,Help Needed' itd. Social life. Kao sto vec neko rece 'Ameri nemaju social life' tj njima se svodi na to 'ajmo u Starbucks/Dunkin Donuts na kafu' nema druzenja tj sedeljki kao kod nas. 'Time is money' ovde. Posao kuca,kuca posao (Kao Ekrem Jevric u onoj pesmi) 😅😅😅😅 Night Life 😁 To mi se jaaako svidja 😄😄😄 Par puta sam izasla s koleginicom s posla i otisle smo u bar gde je uglavnom svako vece karaoke party 😁 To je zurka 😊 Kad se late mikrofona (pa iako im reci idu na monitoru) oni ce 'Na na na na na- ta-dam' na kraju 😆😆😆😆 Barovi su otvoreni (najkasnije) do 2 ujutru. Na svakom ulaski vam provere ID,i ako ste ispod 21 zabranjen je ulazak. Rente. Rente su jako skupe,pogotovu delovi koji su blizu Everett (gde je otvoren novi kazino),Revere,Chelsea,Boston.Studio je sa 900$ skocio na 1500$ (zavisi od delova grada. Ako ste dalje od Bostona primer sat/dva vremena,moze da se nadje 2 Bedroom appartment od 700$ do 1000$,ali vam je potreban auto(gde Mbta nema)). Ps.- Pisem u sitne sate,ovde 4 ujutru sada pa izvin'te ako sam nesto zaboravila da napisem 😊 Ako nekog zanima Boston ili imate pitanja vezano za Boston tu sam 😉

Veeeeeliki Pozdrav iz Bostona 😍😍😍🤗🤗🤗💖💖💖

dusmanic
12.10.2019, 10:11
Hvala Makice, milina je citati ovakve objave, pogotovo kad neki forumas sam napise ovako detaljan i konkretan post. Svaku srecu i uspeh u daljem zivotu ti zelim. Pozdrav

Makica@
23.10.2019, 11:02
Hvala Makice, milina je citati ovakve objave, pogotovo kad neki forumas sam napise ovako detaljan i konkretan post. Svaku srecu i uspeh u daljem zivotu ti zelim. Pozdrav

Nema na cemu,zadovoljstvo je moje 😊 Jos uvek 'istrazujem' ovaj predivan grad,i svakim danom mi se sve vise i vise dopada ☺☺☺
Takodje i Vama isto zelim,i da nam sto pre dodjete na ovu stranu 🤗🤗🤗🤗☺

Makica@
07.05.2023, 05:47
Drugari eto mene ponovo nakon krace pauze 🥰 Nakon uskoro 5 godina provedenih u Bostonu zaljubih se 🥰🥰🥰 New England itekako ima sta da ponudi. Obisla sam neke nacionalne parkove ovde bila u Akvarijumu prisustvovala Whale Watch na Atlantiku. Znamo da se korona Bogu Hvala zavrsila i ovde Masks off stupa na snagu 11 Maja tako da vise ni u bolnicama nit klinikama nisu potrebne maske. Za skoro 5 godina uspela sam da promenim nekoliko poslova (toliko je prilika za posao) i non stop zaposljavaju.. Zime su itekako hladne u Januaru je cak bilo -22 (Celzijusa) ne faranhajna 🥶🥶🥶 Leta su ok idu do 45 stepeni. Zanimljiva situacija pre 2 godine sam bila na plazi u Oktobru mesecu(kraj Oktobra je bio) vreme pravo prolecno 😃😃😃 Rente stanova su podnosljive a za kupovinu kuce vam je potrebno itekako puno para. Cene automobila su podnosljive i moze da se kupi solidan auto za pristojnu svotu novca. Na ulicama imamo Zeke,Rakune,Tvorove, Plovke,Galebove,veverice u poslednje vreme imamo i Curke (pre neki dan videh par njih) 😃😃😃 Zeke su jako pitome dozvoljavaju da se maze (pogotovu ako imate neku hranu) 🥰🥰🥰 Sve u svemu I LOVE IT 🥰🥰🥰 Veliki Pozdrav svima iz Prolecnog Bostona ❤❤❤

Dzeremija
08.05.2023, 05:16
Hvala Maki na jos jednom javljanju. :) Mozes li nam reci nesto vise o poslovima koje si radila, da imamo sta citati dok tugujemo sto nismo izvuceni?:no:

MatijaX
08.05.2023, 20:00
Volim čitati komentare naših ljudi koji su uspjeli u US.
Lijepo je to. Novi, bolji svijet. Bolje perspektiva.

Nego, Maki kakav je po tvojem mišljenju život IT-ma u kraju gdje ti živiš?

dare_ns
11.09.2023, 14:57
Jel zna neko gde može da se parkira u blizini Quincy Market? Vidim da ima raznih garaža i parkinga sa dnevnom kartom (od $23 do $1000), ali po komentarima ispadaju većina prevarantski nastrojeni.
Da li postoje uopšte još Metered Parking u ulicama oko Quincy Market?