PDA

View Full Version : Vanbracne LGBT zajednice


istok
22.09.2010, 19:16
Cao svima,
Zanima me da li neko zna da li mogu ljudi koji su u vanbracnoj zajednici da apliciraju tj povuku jedno drugo ako neko od njih bude izvucen.
Pre nego sto odgovorite sa "zasto se ne bi vencali", naglasavam da se radi o gej vanbracnoj zajednici tako da brak nije moguc.
Hvala unapred na odgovoru!!

Zana
22.09.2010, 20:07
Na zalost, jos uvek ne.

Brak osoba istog pola nije vazeci u svim drzavama i kao takav nije priznat na federalnom nivou. USCIS ne priznaje gay-marriage kao instituciju. Takodje, Domestic Partnership koji obuhvata mnoge vazne detalje bracne zajednice (osiguranje, nasledstvo, poreski status, itd.), ne obuhvata imigracione beneficije. Mozda se nesto izmeni nakon sto Supreme Court bude razmatrao ovu tematiku (argument je vec predat), a nakon toga ko zna...

Cak i da je moguce, ne mozete se jos uvek vencati sadasnjoj zemlji boravka te stoga brak ne moze da bude osnova za imigraciju preko DV.

Ono sto je dobro, jeste da je moguce podneti zahtev za partnera za boravisnu vizu, a kada se stvari promene - onda ce biti moguca i verenicka viza, vencanje ovde i zahtev za promenu statusa.

Srecno.

istok
23.09.2010, 15:30
Hvala puno na odgovoru, Zana.
Probacemo pa sta bude ;)

nocturno
06.10.2010, 07:47
Zdravo Istok!

Kod mene je ista situacija.
Ja sam stigao u San Francisco 10.06., poceo da radim i tako, ali ne mogu da dovedem decka iz Beograda iz razloga koji je Zana vec spomenula osim, naravno, da ga pozovem u posetu sto je turisticka viza. To, medjutim, nije resenje.

Da ne ponavljam ono sto je Zana rekla, ocekuje se da ce vrhovnii sud SAD raspravljati o tome. Ono sto daje izvesnu dozu adrenalina svemu tome je cinjenica da kada vrhovni sud donese odluku, ta odluka je konacna, nepromenjiva i nikada se vise o toj temi ne raspravlja niti bilo kakav referendum ili slicno to vise moze promeniti. Tako, da se na tu instancu ide onda kada si siguran da imas apsolutne argumente u rukama, sto nadam se da i jeste slucaj.

Sto se mene tice, ja se u januaru vracam u BG.
Bicu tamo nekih 5 meseci pa onda opet ovde 7 i tako, kako bih bio sa njim i da bih polagao preostale ispite tamo na faksu dok se ne prebacim ovamo, a sa druge strane da bih imao kontinuitet koji je potreban za prijem u drzavljanstvo, ocekujuci da se u medjuvremenu nesto promeni pa da mozemo zajedno da budemo ovde.

Osim na LGBT brakovima na federalnom nivou, ovde se uporedo radi i na tzv equal immigration law kako bi se, nezavisno od uvodjenja braka, omogucilo spajanje parova odnosno sto se ovde zove United American Families.

Ukoliko zelis da, o ovoj temi, budes redovno informisan, mozes se "uclaniti" na Immigration Equality Action Fund i s vremena na vreme ces dobijati obavestenja sta se dogadja po tom pitanju.

Pozdrav i mnogo srece!

ProfileX
06.10.2010, 15:19
Hvala Nocturno i Zana na veoma korisnim informacijama! Bio sam siguran da ima jos ovde njih koga ovo interesuje. :estudian:
Ja i moj decko smo se prijavili sinoc na lutriju (treci put) Znamo da su izuzetno male sanse da dobijemo zajedno,ali smo resili da kopamo da odemo za USA pa sad kako god! :fist:
Kanada ima mnogo liberalnije zakone,ali nas ne privalaci posebno! I ja i on imamo mnogo rodbine u USA! Nocturno kako si ti dosao u USA,da li tvoj decko igra lutriju? Pozdrav

nocturno
06.10.2010, 17:04
Caos!

Kanada zapravo spada u grupu zemalja gde postoje apsolutno jednaka prava sto ukljucuje brak, usvajanje dece, imigraciono itd.

Inace, zemlje iz ove grupe, po mom saznanju su:

1. Norveska
2. Svedska
3. Danska
4. Holandija
5. Spanija
6. Portugal
7. Kanada
8. Juzna Afrika

Mislim da sam jednu ispustio.

Ja sam dobio GC na lutriji DV-2010.
Da, i moj decko igra tu lutriju.

Ja se iskreno nadam jednoj od solucija, ili da on takodje dobije GC putem lutrije ili da se ovde stvari po tom pitanju promene.

Na kraju, zivecemo tamo gde to obojica budemo mogli jer smo prioritet jedan drugom.

Valjda ce se sve to resiti, ja imam veoma pozitivno misljenje o svemu.
Dva najjaca advokata u SAD zastupaju taj slucaj i nekako verujem da ce humanost, demokratija za sve, a ne samo za pojedine, ipak pobediti.

Zana
06.10.2010, 18:10
Postoje i drugi nacini koji mogu da posluze u medjuvremenu.

Nocturno, tvoj partner moze da upise college ovde i obezbedi studentsku vizu. Treba da se vidi da li je moguce prijaviti domestic partnership sa stranim drzavljaninom i na taj nacin obezbediti tax-breaks koje bi pokrile troskove skolovanja.

Udruzenja su veoma jaka ovde (CA), verujem da ne bi bio problem pronaci sponzora za radnu vizu kasnije (sto bi i bio dobar put ka zelenoj karti). Ono sto je najbitnije u toj situaciji je strogo postovanje vize bilo koje vrste (nikakvi zahtevi za produzavanje, prekoracenja, menjanja statusa, etc. - u principu one fore "dokle god ti ne jave odgovor, u statusu si" jer je to mnogim ljudima zatvorilo zauvek vrata u US).

Zana
07.10.2010, 04:00
Vraga mu, nisam imala pojma da "domestic partnership" aplicira samo na senior couples :(

Smith6000
07.10.2010, 04:22
loool za senior couples :suure:

btw, eto jednog primera iz NYCa. Moje drugarice koje su u vezi su došle ovde tako što je jedna dobila stipendiju na univerzitetu za neki projekat, ali nije htela da ide bez svoje polovine, pa su im na univerzitetu izasli u susret, tako što su i njenoj devojci dali da radi neki projekat, koji se ne plaća, samo da idu zajedno i da mogu biti zajedno u domu.

Na žalost zakoni nisu isti za sve, pa i ne verujem da će skoro na federalnom nivou priznavati istospolne zajednice, ali su uvek tu nadju dobri ljudi kao ovi na univerzitetu. :bravo:

ProfileX
07.10.2010, 16:58
USA kao da zeli da oteza gay ljudima sto je vise moguce... Zar je moguce da su toliko konzervativni :no: Ma nema nade sigurno bar nekoliko godina ako ne i deceniju :smrc:

chombe_bg
11.10.2010, 13:20
USA kao da zeli da oteza gay ljudima sto je vise moguce... Zar je moguce da su toliko konzervativni :no: Ma nema nade sigurno bar nekoliko godina ako ne i deceniju :smrc:
To je verovatno zato sto im trebaju ljudi koji su sposobni da se reprodukuju...:;D:

ProfileX
11.10.2010, 14:01
To je verovatno zato sto im trebaju ljudi koji su sposobni da se reprodukuju...:;D:

To je skroz moguce... Mada kad pomislim samo sta je sa tolikom napustenom decom ne samo u USA,vec u celom svetu... :smrc: Vrlo egoistican sistem!

VonTuzni
03.11.2010, 17:09
Zanimljiv slucaj! O tome nikad nisam razmisljao. Samo post od mene jer Vam zelim sve najbolje u vezi toga.. Sretno momci, a ja vodim svoju zenu... hehe
:skviz:

ProfileX
24.12.2010, 22:44
Bajden: Gej brakovi - neizbežnost! Biden says gay marriage 'inevitable'

Vašington -- Potpredsednik SAD Džozef Bajden izjavio je da je legalizacija gej brakova u SAD neizbena.

On smatra da se stav Amerikanaca prema brakovima homoseksualaca menja i da on smatra neizbežnim da će o tom pitanju biti postignuta nacionalna saglasnost.

U intervjuu za televiziju ABC, Bajden je rekao da se sa pitanjem gej brakova događa isto što je bilo sa služenjem homoseksualaca u vojsci.

Promena u stavovima vojnih lidera, vojnih lica i javnosti omogućila je ukidanje zakona "Ne pitaj, ne pričaj", što je na kraju omogućilo da vojsku mogu da služe i homoseksualci koji ne prikrivaju svoju seksualnu orijentaciju.

Gej brakovi nisu legalni u većini američkih država.

Predsednik Barak Obama nedavno je rekao da se njegov stav o gej brakovima menja, ali da i dalje veruje da treba omogućiti partnerstva koja bi obezbedila izvesnu zaštitu i prava koji imaju bračni parovi.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=12&dd=24&nav_category=78&nav_id=481737

http://atlanta.cityclix.net/banner/518/biden-says-gay-marriage-inevitable