PDA

View Full Version : Makedonija: Intervju


Stranice : [1] 2 3

martinwerdel
24.09.2010, 11:57
Zdravo svima,

Imam zakazan intervju u novembru u Ambasadi u Skoplju...E sad, zelim da znam malo vise o nacinu intervjua u Skoplju...Pa, forumasi, svaki komentar je od velike vaznosti, narocito onih forumasa koji su imali intervju u 2010 godine...U obzir dolaze i komentare na makedonskom jeziku:suure:

Pa zeleo bih da znam:
1. Dali je I-134 obavezan? Dali izricito traze ovaj dokumenat?
2. Kakav je proces intervjua?
3. Ukoliko je viza odobrena, kada se uzimaju pasose sa vizama?
4. Neki bitan savjet u vezi intervjua...

Unapred vam hvala.......

oligoce
25.09.2010, 18:19
Zdravo svima,

Imam zakazan intervju u novembru u Ambasadi u Skoplju...E sad, zelim da znam malo vise o nacinu intervjua u Skoplju...Pa, forumasi, svaki komentar je od velike vaznosti, narocito onih forumasa koji su imali intervju u 2010 godine...U obzir dolaze i komentare na makedonskom jeziku:suure:

Pa zeleo bih da znam:
1. Dali je I-134 obavezan? Dali izricito traze ovaj dokumenat?
2. Kakav je proces intervjua?
3. Ukoliko je viza odobrena, kada se uzimaju pasose sa vizama?
4. Neki bitan savjet u vezi intervjua...

Unapred vam hvala.......


i jas sum vo ocekuvanje na 2 pismo....seuste nema nisto.....kolku sto sum informirana TREBA I-134 bidejki mora da znaes kade ke odis.....procesot kaj nas Makedoncite bil formalen onaka bez posebni nesta....ako dobiete viza tie ke vi kazat koga da gi zemite a od momentot na dobivanje na vizata imate 6 meseci da ja realizirate vizata t.e MORA da vlezete vo USA....pisi sto sakas ke ti kazam...............................i jas maki macam so I-134...:)))))))))))))))pozzzzzzzz

Score
25.09.2010, 18:55
Zdravo svima,

Imam zakazan intervju u novembru u Ambasadi u Skoplju...E sad, zelim da znam malo vise o nacinu intervjua u Skoplju...Pa, forumasi, svaki komentar je od velike vaznosti, narocito onih forumasa koji su imali intervju u 2010 godine...U obzir dolaze i komentare na makedonskom jeziku:suure:

Pa zeleo bih da znam:
1. Dali je I-134 obavezan? Dali izricito traze ovaj dokumenat?
2. Kakav je proces intervjua?
3. Ukoliko je viza odobrena, kada se uzimaju pasose sa vizama?
4. Neki bitan savjet u vezi intervjua...

Unapred vam hvala.......

Dakle, ako mene pitas, I-134 ne da nije obavezan, nego ga uopste ne spominju nigde na zvanicnom sajtu - Instructions for Selectees: Civil Documents. Istina, cuo sam da ga neki ljudi koji su bili na intervjuu spominju na ovom forumu ali mislim da oni nisu bili "lutrijasi" nego su vizu ganjali po nekom drugom osnovu - nemoj me drzati za rec, proveri po forumu.
Kakav je proces? Koliko sam ja saznao, i mene to ceka kroz tacno mesec dana, dodjes ujutro u 9, oni te prozovu, udjes unutra, das im dokumente koja su trazili, i onda odes da bi se vratio za par sati na sam intervju (ako je sve bilo u redu sa dokumentima, platis oko 800 US$ po osobi), gde ti postave par pitanja, forme radi, najbitnije je da doneses sve sto su ti rekli - nista drugo ti nece traziti, garant. Onda ti udare vizu u pasos ili odmah ili t ostavis pasos u ambasadi a oni ti kazu kada da dodjes po njega ili ti ga posalju postom i to je to.
A neki koristan savet u vezi samog intervjua cu ti ostati duzan kada sam prodjem kroz njega a to ce se desiti pre tebe, mada u drugoj ambasadi (Budimpesta). Pisacu izvestaj o tome nadam se, sav pun sebe sa pogledom u buducnost... ili kao totalno izduvani balon (sto rekli puj, puj...ne daj Boze...)
Mozda se javi i neki Makedonac ko zna vise lokalnih detalja...

martinwerdel
25.09.2010, 23:31
i jas sum vo ocekuvanje na 2 pismo....seuste nema nisto.....kolku sto sum informirana TREBA I-134 bidejki mora da znaes kade ke odis.....procesot kaj nas Makedoncite bil formalen onaka bez posebni nesta....ako dobiete viza tie ke vi kazat koga da gi zemite a od momentot na dobivanje na vizata imate 6 meseci da ja realizirate vizata t.e MORA da vlezete vo USA....pisi sto sakas ke ti kazam...............................i jas maki macam so I-134...:)))))))))))))))pozzzzzzzz

Zdravo Oligoce,

Fala za ovie informacii, samo sto ima edna razlika...Jas ne sum preku DV programot (lotarija) tuku sum preku druga osnova (Employment based)...Zatoa ne sum siguren dali mi treba I-134...Ako ti tekne uste nesto, obavezno pisi....
Pozdrav...

martinwerdel
25.09.2010, 23:34
Dakle, ako mene pitas, I-134 ne da nije obavezan, nego ga uopste ne spominju nigde na zvanicnom sajtu - Instructions for Selectees: Civil Documents. Istina, cuo sam da ga neki ljudi koji su bili na intervjuu spominju na ovom forumu ali mislim da oni nisu bili "lutrijasi" nego su vizu ganjali po nekom drugom osnovu - nemoj me drzati za rec, proveri po forumu.
Kakav je proces? Koliko sam ja saznao, i mene to ceka kroz tacno mesec dana, dodjes ujutro u 9, oni te prozovu, udjes unutra, das im dokumente koja su trazili, i onda odes da bi se vratio za par sati na sam intervju (ako je sve bilo u redu sa dokumentima, platis oko 800 US$ po osobi), gde ti postave par pitanja, forme radi, najbitnije je da doneses sve sto su ti rekli - nista drugo ti nece traziti, garant. Onda ti udare vizu u pasos ili odmah ili t ostavis pasos u ambasadi a oni ti kazu kada da dodjes po njega ili ti ga posalju postom i to je to.
A neki koristan savet u vezi samog intervjua cu ti ostati duzan kada sam prodjem kroz njega a to ce se desiti pre tebe, mada u drugoj ambasadi (Budimpesta). Pisacu izvestaj o tome nadam se, sav pun sebe sa pogledom u buducnost... ili kao totalno izduvani balon (sto rekli puj, puj...ne daj Boze...)
Mozda se javi i neki Makedonac ko zna vise lokalnih detalja...

Zdravo Score,

Hvala na informacijama...Samo mislim da se intervju manje-vise razlikuje od ambasade do ambasade...kako sam procitao na forumu, pr. u Beogradu ne traze I-134, a u Skoplju su puno puta to trazili...Ja nisam aplikant na osnovi lutrije, ja sam na Empoyment based....
Ajde, cekam tvoje DOBRE vesti, pa da detaljno ispricas kako je sve proslo...

Puno pozdrava....

Vuvuzela
26.09.2010, 00:03
Što se tiče lutrije:

34. IF I AM SUCCESSFUL IN OBTAINING A VISA THROUGH THE DV PROGRAM, WILL THE U.S. GOVERNMENT ASSIST WITH MY AIRFARE TO THE UNITED STATES, PROVIDE ASSISTANCE TO LOCATE HOUSING AND EMPLOYMENT, PROVIDE HEALTHCARE, OR PROVIDE ANY SUBSIDIES UNTIL I AM FULLY SETTLED?
No, applicants who obtain a DV are not provided any type of assistance such as airfare, housing assistance, or subsidies. If you are selected to apply for a DV, you will be required to provide evidence that you will not become a public charge in the United States before being issued a visa. This evidence may be in the form of a combination of your personal assets, an Affidavit of Support (Form I-134) from a relative or friend residing in the United States, and/or an offer of employment from an employer in the United States.

Nema po tom pitanju nekih razlika od ambasade do ambasade koliko ja to shvaćam. Ovdje je jasno precizirano što treba: kombinacija tvoje privatne imovine (za koju treba neki dokaz), a valjda i ostalih bitnih stvari (gdje ćeš biti, što ćeš raditi i sl), ILI Form I-134, ILI ponuda poslodavca za posao. Taj I-134 je, očito, njima osigurač kojeg aktiviraju kada im je to potrebno, tj. kada posumnjaju da osoba nema gdje biti, nema što raditi i mogla bi završiti na teret države. Dakle, nije jasno precizirano treba ili ne treba - stvar je njihove procjene. Ovo je što se tiče lutrije. Ako si employment based onda valjda imaš neku ponudu ili potvrdu poslodavca, to bi valjda trebalo zadovoljiti!

celestine
26.09.2010, 09:08
Ja sam bas cula da zavisi od ambasade do ambasade, i da su u Bg najopusteniji....

amella
19.11.2010, 01:49
Zdravo Svima ima lli neko ko je bio na interviju u Skoplju pa da kaze svoje iskustvo kako je bilo i sta su trazili da li se trazi I-134 i takoce...








Case No: 2011EU00008xxx
Koverta poslana iz KCC: 22.04.2010.
Prva koverta stigla: 09.08.2010.
Prva koverta vracena: 27.08.2010.
Stigla koverta u KCC: 01.09.2010.

krajce2
10.12.2010, 00:21
Jas i mojot soprug bevme na intervju minatata godina vo dekemvri.
I 134 e potreben, jas i soprugot imavme 2 fotokopii od istiot (od razlicni rodnini) i dvata dokumenti ne gi zedoa vo predvid bidejki bile fotokopii i bidejki sumata ne bila adekvatna....znaci toj sto garantira za vas treba da ima dovolno pari za da ve izdrzuva vas i plus za familijata (taka ni objasnaa vo ambasada)...a za ova imalo podatok na nivnata stranica. Covekot koj ni gi proveruvase dokumentite ni kaza deka mozebi ke ne vratat nazad i deka ke ni prezakazat drugo intervju dodeka ne go obezbedime toj dokument, no situacijata bese poinakva koga otidovme kaj konzulot na razgovorot, konzulot ni objasna deka treba da go imame toj dokument no kaza deka ke razgovara so drugite, se povlece na 5 minuti i posle ni kaza deka i bez toj dokument ke ni ja dadat vizata.
No sakam da napomenam deka imavme potvrda deka imame pari na banka, imavme od rabota preporaki, soprugot imase certifikati od rabota, potvrdi od rabota deka sme vraboteni i kolkavi ni se primanjata i imavme pecaten mail od rodninite deka sme dobredojdeni kaj niv. Znam deka pokraj I 134 go imavme i F1040, jas se javiv vo ambasada i od tamu mi potvrdija deka ke mora da gi nosime i tie dokumenti so nas.

voyager
27.12.2010, 12:58
i jas sum vo ocekuvanje na 2 pismo....seuste nema nisto.....kolku sto sum informirana TREBA I-134 bidejki mora da znaes kade ke odis.....procesot kaj nas Makedoncite bil formalen onaka bez posebni nesta....ako dobiete viza tie ke vi kazat koga da gi zemite a od momentot na dobivanje na vizata imate 6 meseci da ja realizirate vizata t.e MORA da vlezete vo USA....pisi sto sakas ke ti kazam...............................i jas maki macam so I-134...:)))))))))))))))pozzzzzzzz

Zdravo Oligoce,

Mnogu me interesira dali Vi doslo 2 pismo, do kade ste so procesot, bevte li na intervju, i kako pominavte, vi baraa li I-134, itn...
Se nadevam deka se Vi odi vo najdobar red, pa pisi go Vaseto iskustvo vo ambasadata.

Pozdrav! :pozz:

amella
28.12.2010, 16:32
Zdravo Svima ima lli neko ko je bio na interviju u Skoplju ili ima zakazan Interviju ovi meseci Januar ili Februar .

POZZ

vlatkoMK
30.12.2010, 17:25
Mene ne mi baraa nikakov affidavit of support. Se sto mi baraa e da kazam adresa kade ke prestojuvam (ova se odnesuva na GC Lotarijata). Toa bese vo mart 2010.

voyager
31.12.2010, 01:46
Zdravo VlatkoMK,

A dali ti baraa da pokazes pari na smetka, ili samo toa sto napisa - adresa kade sto ke prestojuvas, i dali imase invitation letter od tamu kade sto ke prestojuvas..Moze li da ni pises kako vi odel razgovorot (intervjuto) vo ambasadata. Pozdrav!

martinwerdel
31.12.2010, 12:24
Zdravo VlatkoMK,

A dali ti baraa da pokazes pari na smetka, ili samo toa sto napisa - adresa kade sto ke prestojuvas, i dali imase invitation letter od tamu kade sto ke prestojuvas..Moze li da ni pises kako vi odel razgovorot (intervjuto) vo ambasadata. Pozdrav!

Zdravo Vlatko MK,

Ima poveke luge koi se vo ocekuvanje na svoeto intervju vo Skopje, pa sekakov sovet ili napisan zbor e poveke od dobredojden...Zatoa, te molam, napisi go (podetalno) svoeto iskustvo od tvoeto intervju vklucitelno i toa, kolku dena po odobruvanjeto si go podigna pasosot so vizata...
Od ime na mnogu Makedonci najiskreno ti blagodaram...
Isto taka, dokolku ima i drugi (a sekako deka ima:naughty:) koi veke go pominale intervjuto, dobredojdeni se da go napisat svoeto iskustvo so ambasadata vo Skopje...

Pozdrav,

antoniomk
10.01.2011, 02:46
oligoce pisete i ako imate prasanja ili potreba id I134

oligoce
21.01.2011, 02:23
Zdravo Antoniomk...jas podolgo vreme nemav pogledanoto sto se slucuva na forumot...i nekako kako se blizat mesecive bas i ne znam sto ke se pravi :)) ako dade gospod da dobieme vtoro pliko toa bi bilo nekade vo mart-april...sto se odnesuva do I134 sekako deka ni treba pomos....sto napravi ti? kade si ? od kade si? ke bideme vo kontakt i sekako deka ke imam i nekoe prasanje :))))) pozzz

noki
21.01.2011, 08:44
Pozdrav Oligoce ! I jas sum od Makedonija,pred deset dena go dobiv vtoroto pliko od Kentaki.Razgovorot mi e zakazan za 22. feb.,a pregledite za 15. feb.Vtoroto pliko treba da go ocekuvas stom ce izleze visa biltenot so tvoeto brojce.Koga izleze moeto brojce jas si se javiv vo Kentaki i tie mi kazaa deka vtoroto pliko mi bilo isprateno na 15 dekemvri,i vo slucaj da ne go dobijam do 15 januar da mu pisam na mail ili da se javam povtorno i deka ce mi go preispratat.Taka da nema sto da se grizis se tece kako sto nasive prethodnici na forumov imaat pisuvano.Opustise i cekaj si go vtoroto pliko.Duri i pregledite sami tie gi zakazuvaat vo klinikata samo ce se javis da ti go kazat datumot.Ti posakuvam sreca,a ce vi pisuvam i ponataka kako jas ce pominam.Poz:grin:

amella
24.01.2011, 00:18
Pozdrav,

I-134 obrazac zvanicno popunjen sa potpisom jel treba da je overen u USA ?

antoniomk
25.01.2011, 02:07
Oli Goce aj pisete mi kako da ve najdam na Skype na tforcemk@hotmail.com.
Dobro ste izracunale i kaj nas bese okolu 22xxx kaj i da e mart dovaga vtoroto pismo nie na 3 maj ulezeme vo usa....
Amela I134 treba samo potpis bez zaverki a pokraj nego treba da imas i 1040 od poslednite tri godini na onoj koj go potpisuva...

amella
25.01.2011, 02:44
Pozdrav Antoniomk

Hfala na odgovor ,

1040 tax returns for the latest year... pise ne treba li bit zadnja godina ?

Poz

antoniomk
25.01.2011, 14:32
ako mozes uzmi i za zadnje 3 godine to ce da dokaze negova sposobnost pred konzulu u ambasadi da on tebi moze da izdrzava i da neces biti socijala....

amella
26.01.2011, 17:37
Antoniomk tacno je da je bole tako ali ja imam 2 fakullteta jednu sam zaversila drugu ne jos nekoliko ispita i 2 god imam iskustva sto mi prolazi
procitaosam u forumu covek sto je pitao u Ambasadi Skopje pa su mu rekli :

Please note that he/she needs to complete an I-134 form. Besides the form, he should also provide you with a copy of his 1040 tax returns for the latest year. The documents should be mailed directly to you."

neznam dal da ih pitam i ja U.S Ambasadu u Skopje....

amella
28.01.2011, 16:44
Amella


Dobila sam 1040 tax returns 2009 od sponzora poslao mi na mail sa 47 strane celi file mi poslao , moze te mi pomoc koje trebaju da uzmem keni su mi rekli da 1040, 1040A dhe W-2 treba... meze lli neko dami objasni

Hfala unapred

Pozzzz

noki
28.01.2011, 17:00
Amella ja sam se danas javila u ambasadu ovde u Skoplju,i oni mi kazu da nije potrebna garancija,osim ako u toku razgovora ne dodju do zakljucka da vam je potrebno tako nesto,ili neki drugi dokumenat(naravno ovo se odnosi za one koji idu putem lutrije a ne regularno iseljenicka viza).Garantno pismo i takse za poslednje tri godine traze kad se radi o obicnoj iseljenickoj vizi.A za lutriju je dovoljna bilo kakva potvrda da imas da se obratis kod nekog za u prvo vreme,e-mail,pismo ,slika i sl.ili obicno garantno pismo nikakve takse..

amella
28.01.2011, 17:30
Noki nisam znala da preko lutrije nije obavezno da imas I-134 ... :D

amella
29.01.2011, 20:42
Poz svima zna li neko kako izgleda pozivno pismo sta da se napise tu ... Ima li neko slicno nesto sto moze da pomogneeeeeeeeeeee :D

noki
29.01.2011, 21:51
Evo nadam se da cu uspeti da upload-ujem ove dve stranice od jednog mog starog aff. of sup(garantnog pisma),sa razlikom sto je bilo namenjeno za turisticku vizu.I neznam koliko je citljivo ali ovako treba da izgleda:

amella
30.01.2011, 01:47
Noki hfala na podersci kako vidim da nije se uplodiralo ako mozes jos jednom da probas

Pozzzz

Zana
30.01.2011, 02:53
Noki hfala na podersci kako vidim da nije se uplodiralo ako mozes jos jednom da probas

Pozzzz

Nisi dobro videla - upload je bio uspesan, ali je file uklonjen. Ne mozete na forumu objavljivati dokumenta od treceg lica (pri tom americkog drzavljanina), na kojem se nalaze njegovi datum rodjenja i mesto, adresa, ime firme za koju radi i plata koju dobija. Ja shvatam da ne poznajete americke zakone, ali ne treba biti previse mudar da se zakljuci da se tako nesto ne objavljuje ni o sebi, a kamoli od drugih ljudi i to bez njihove dozvole. Ovako nesto u USA moze debelo da vas kosta i donese cak i krivicnu prijavu jer omogucavate kradju identiteta iznosenjem privatnih informacija. Vas dvoje privatno menjajte dokumenta kako god zelite.

Za ostale clanove foruma - USA residents and citizens: dobro razmislite kad saljete pozivna pisma, kome saljete i sta stavljate od svojih podataka. Kao sto vidite, mogu dokumenta da vam zavrse i na internetu :nene:

amella
30.01.2011, 10:54
Evo nadam se da cu uspeti da upload-ujem ove dve stranice od jednog mog starog aff. of sup(garantnog pisma),sa razlikom sto je bilo namenjeno za turisticku vizu.I neznam koliko je citljivo ali ovako treba da izgleda:

Nisi dobro videla - upload je bio uspesan, ali je file uklonjen. Ne mozete na forumu objavljivati dokumenta od treceg lica (pri tom americkog drzavljanina), na kojem se nalaze njegovi datum rodjenja i mesto, adresa, ime firme za koju radi i plata koju dobija. Ja shvatam da ne poznajete americke zakone, ali ne treba biti previse mudar da se zakljuci da se tako nesto ne objavljuje ni o sebi, a kamoli od drugih ljudi i to bez njihove dozvole. Ovako nesto u USA moze debelo da vas kosta i donese cak i krivicnu prijavu jer omogucavate kradju identiteta iznosenjem privatnih informacija. Vas dvoje privatno menjajte dokumenta kako god zelite.

Za ostale clanove foruma - USA residents and citizens: dobro razmislite kad saljete pozivna pisma, kome saljete i sta stavljate od svojih podataka. Kao sto vidite, mogu dokumenta da vam zavrse i na internetu :nene:




Pozz Zana ja sam htjela samo kao sabllon da vidim kako izgleda pa da kazem osobi koji mi garantuje sta da se pise i kako nista ilegalno to nije ....

amella
30.01.2011, 11:16
Pozz Zana ja sam htjela samo kao sablon da vidim kako izgleda pa da kazem osobi koji mi garantuje sta da se pise i kako nista ilegalno to nije ....
On je napunio I-134 +Taxe ali nezanm je li treba pored ove forme poslati jos neko garntno pismo il tak nesto???? za to i interesuje mi ...

noki
30.01.2011, 11:20
Zana je sasvim u pravu,mnogo nepromisljeno sa moje strane,ja sam upload-irala dokumente sa manjom rezolucijom,tako da nije bas bilo citljivo,ali sam trebala bolje da pokrijem licne podatke.Dokumenat ima vise od 15 godina,podatci su sasvim izmenjeni od tad ,adrese,firme i sl.ali ipak nisam trebala javno da ih postavim.U svakom slucaju to je bilo dobronmerno (ali nepromisljeno),sa ciljem evo ovako da se pomognemo koliko mozemo.
Amella kao sto sam ti kazala i u proslom postu ,ja sam se javila u ambasadu i rekli su mi da treba samo ono sto je napisano na njihovom sajtu,a tamo ni reci nema o garantnom pismu,tako da sam ja resila moji da mi puste obican garantni list,bez taksa,ali da ga ne prilozim sa drugim dokumentima,vec ako mi ga zatraze da ga prilozim kasnije u toku razgovora:book:

amella
30.01.2011, 12:01
Zana je sasvim u pravu,mnogo nepromisljeno sa moje strane,ja sam upload-irala dokumente sa manjom rezolucijom,tako da nije bas bilo citljivo,ali sam trebala bolje da pokrijem licne podatke.Dokumenat ima vise od 15 godina,podatci su sasvim izmenjeni od tad ,adrese,firme i sl.ali ipak nisam trebala javno da ih postavim.U svakom slucaju to je bilo dobronmerno (ali nepromisljeno),sa ciljem evo ovako da se pomognemo koliko mozemo.
Amella kao sto sam ti kazala i u proslom postu ,ja sam se javila u ambasadu i rekli su mi da treba samo ono sto je napisano na njihovom sajtu,a tamo ni reci nema o garantnom pismu,tako da sam ja resila moji da mi puste obican garantni list,bez taksa,ali da ga ne prilozim sa drugim dokumentima,vec ako mi ga zatraze da ga prilozim kasnije u toku razgovora:book:


Poz Noki hfala ti za doc ali nisam videla taj doc
na dvselectee nista ti ne pise za garantno pismo i u web stranici ambasade u Skopje ne pise nista tkao da !!! ako mozes ti da mi kazes sta treba bukfalno napisati u obican garantni list , pa da mu kazem ja kako jel on nije nikada poslao garanciju nekome posto je mlad decko koji radi :)

noki
30.01.2011, 12:06
Neznam dali se razumemo dobro,ali ovako taj I-134 sto ga imas ti je vise nego dovoljan za u ambasadu,kao sto sam ti napisala prethodno,za dv lotariju ne traze takve stvari ali je dobro da imas to u prilog,pa ako ti se zatrazi sa strane konzula da ga prilozis.

amella
30.01.2011, 12:26
Neznam dali se razumemo dobro,ali ovako taj I-134 sto ga imas ti je vise nego dovoljan za u ambasadu,kao sto sam ti napisala prethodno,za dv lotariju ne traze takve stvari ali je dobro da imas to u prilog,pa ako ti se zatrazi sa strane konzula da ga prilozis.

Noki znam ja za to necu da predam I-134 dok oni ne traze to nego hocu obican listic od osobe koji garantuje za mene da predam i sta dase napise tu da nece me ostavit lose sve dok ja pocnem da radim i te stvari...

noki
02.02.2011, 08:03
Sample Invitation Letter
(To Request Someone to Visit You in the US)
Note: This letter should be sent to the person who will be requesting the visa, and that person should present it to the US consul in conjunction with the application for the tourist (B-2) visa. The person should also present as much documentation as possible to establish that he/she will be returning to their country prior to the expiration of their authorized stay in the United States.
*********************************************

Date: _________

United States Consulate General
(Address of Foreign Consulate Where Person Will Apply for the Visa)
Dear Honorable Consul:
1. My name is _______, and I reside at _____________________________.
2. I am a United States citizen (or lawful permanent resident alien).
3. I am requesting that you issue a tourist (B-2) visa to ___________, in order to allow her/him to visit with me in the United States.
4. (Explain your relationship to the person in number 3 above).
5. _________ will be visiting with me from ______ to ______. (Explain why you want the person to visit).
6. During her/his stay in the United States, she/he will stay with me at my home/apt. at the address stated above. I will be responsible for all of her/his room and board expenses while she/he is in the United States.
7. Upon the termination of her/his visit, she/he will return to _________.
8. _______ will be presenting this letter to you, together with other evidence to establish her/his close ties to her/his country, and to assure you that she/he will return prior to the expiration of their stay in the United States.
Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.
Very truly yours,
Name
Address
Telephone No.
Evo ovo sam pozajmila iz posta od clana ovog foruma,Amella,tu ti je sve kako treba da izgleda garantno pismo,sa iskljuckom da se radi o turistickoj a ne imigrantskoj vizi..:grin:

oligoce
03.02.2011, 22:22
Pozdrav Oligoce ! I jas sum od Makedonija,pred deset dena go dobiv vtoroto pliko od Kentaki.Razgovorot mi e zakazan za 22. feb.,a pregledite za 15. feb.Vtoroto pliko treba da go ocekuvas stom ce izleze visa biltenot so tvoeto brojce.Koga izleze moeto brojce jas si se javiv vo Kentaki i tie mi kazaa deka vtoroto pliko mi bilo isprateno na 15 dekemvri,i vo slucaj da ne go dobijam do 15 januar da mu pisam na mail ili da se javam povtorno i deka ce mi go preispratat.Taka da nema sto da se grizis se tece kako sto nasive prethodnici na forumov imaat pisuvano.Opustise i cekaj si go vtoroto pliko.Duri i pregledite sami tie gi zakazuvaat vo klinikata samo ce se javis da ti go kazat datumot.Ti posakuvam sreca,a ce vi pisuvam i ponataka kako jas ce pominam.Poz:grin:



Srekno i kazete kako ke pominite vo ambasada...:):)))))))))))))))))))))))))))))))

civpol
15.02.2011, 18:48
Danas Ja, moj zenu i dva decu bio sam u intervju u Americki Ambasada u Skopje.
Pasle intervju jedan zena-consular rekao mi sada mi qemo jedno normalno proces a posle ovo informiran mi kroz telefona.

noki
15.02.2011, 20:25
Civpol,izvini ali nisam nekako razumela.Ti si bio na razgovoru u ambasadi preko GC,i rekli su ti da ce da te obaveste telefonom,kada,kako?Jesu li ti trazili dodatni dokument?Zasto ti nisu rekli tacan datum izdavanja vize?:wtf:

martinwerdel
18.02.2011, 10:39
Danas Ja, moj zenu i dva decu bio sam u intervju u Americki Ambasada u Skopje.
Pasle intervju jedan zena-consular rekao mi sada mi qemo jedno normalno proces a posle ovo informiran mi kroz telefona.

Zdravo CIVPOL,

Rekli su da ste dobili vizu??? Dali su ti vec javili ili ne???
Kada su rekli da ce ti jave telefonom??? Za par dana, mozda 2 nedjelje ili mozda kasnije????

Hvala na informacijama.........

Pozdrav,

civpol
18.02.2011, 10:55
Zdravo CIVPOL,

Rekli su da ste dobili vizu??? Dali su ti vec javili ili ne???
Kada su rekli da ce ti jave telefonom??? Za par dana, mozda 2 nedjelje ili mozda kasnije????

Hvala na informacijama.........

Pozdrav,

Da u 15 .02. 2011 bio sam u Intervju u Skopje, Oni rekli mi za par dana mi qemo infromirani kroz telefona iz ambasade.

Ja izvinjavam se sve forumsta da ne znam dobra serbski jezik.

martinwerdel
18.02.2011, 14:13
Da u 15 .02. 2011 bio sam u Intervju u Skopje, Oni rekli mi za par dana mi qemo infromirani kroz telefona iz ambasade.

Ja izvinjavam se sve forumsta da ne znam dobra serbski jezik.

Zdravo opet:naughty:

To sto kazes je OK...Ali moje pitanje je dali su vam rekli da sum vam odobrili vize??? Ili tek naknadno treba da odluce oko vase vize...To je moje pitanje....

Pozdrav,

civpol
18.02.2011, 14:20
Oni rekao mi za sada je dobar sve dokumente je dobar i imas sve, ali posle jedan normalni proces da cemo uciniti vi infomiran vas u telefoni kada moras da dogjes u Ambasadu.

martinwerdel
18.02.2011, 14:25
Oni rekao mi sa sada je dobar, ali posle jedan normalni proces da cemo uciniti vi infomiran vas u telefoni kada moras da dogjes u Ambasadu.

Aha, znaci tako su rekli...
Znas zasto pitam??? Jer sam i ja bio 15.02.2011 na intervju u Ambasadi u Skoplju...I meni su rekli da ce me nazvati telefonom kroz par nedelja...Zato i tebe pitam...A kako sam i primetio i jos jedna devojka koja ja bila istog dana na intervju dobila je onaj beli list (kao moji i tvoji) sa naznakom da ce je zvati telefonom...Neznam sta je, ali ovo je malo cudno....3 aplikacije u jednom danu i za sve tri je receno da ce biti obavesteni telefonom.......

Molim te, cim ti se jave, odmah informiraj, OK???
Ja sam bas zabrinut......Evo prosle su 4 dana vec...

Pozdrav,

civpol
18.02.2011, 14:31
Aha, znaci tako su rekli...
Znas zasto pitam??? Jer sam i ja bio 15.02.2011 na intervju u Ambasadi u Skoplju...I meni su rekli da ce me nazvati telefonom kroz par nedelja...Zato i tebe pitam...A kako sam i primetio i jos jedna devojka koja ja bila istog dana na intervju dobila je onaj beli list (kao moji i tvoji) sa naznakom da ce je zvati telefonom...Neznam sta je, ali ovo je malo cudno....3 aplikacije u jednom danu i za sve tri je receno da ce biti obavesteni telefonom.......

Molim te, cim ti se jave, odmah informiraj, OK???
Ja sam bas zabrinut......Evo prosle su 4 dana vec...

Pozdrav,

Ok.
cuo sam da onaj od ambasade verifikovati diplomsku skole, i dokumenta od Policije.

civpol
18.02.2011, 14:34
martinwerdel jesi ti familjarno ili sami, ja sam familjarno, ja , zena i dve mali deca.

martinwerdel
18.02.2011, 14:35
Ok.
cuo sam da onaj od ambasade verifikovati diplomsku skole, i dokumenta od Policije.

Ok, hvala na informaciju.....Kade ti se jave iz Ambasade, odmah informiraj, OK???

Cekam tvoje dobre vesti i puno srece ovih dana:naughty:

Pozdrav,

martinwerdel
22.02.2011, 14:28
Zdravo Noki,

Kako pomina denes vo ambasada???
Se nadevam se e vo red...

Pozdrav,

noki
22.02.2011, 17:43
Sega samo sto vleguvam doma,vizite ni bea odobreni brzo,cetvrtok ce gi podigneme pasosite.Za povece detali ce vi raskazam utre,mnogu sum umorna bidejki ne spiev poslednive nekolku dena od vozbuda..:1081:

voyager
23.02.2011, 00:27
Sega samo sto vleguvam doma,vizite ni bea odobreni brzo,cetvrtok ce gi podigneme pasosite.Za povece detali ce vi raskazam utre,mnogu sum umorna bidejki ne spiev poslednive nekolku dena od vozbuda..:1081:

Sigurno e prekrasno cuvstvoto :srbinprv:, vi posakuvam se najdobro vo USA, i sekako cekam detali za intervjuto...:) Pozdrav!!!

martinwerdel
23.02.2011, 12:35
Cestitki od mene.............BRAVO.............

Pozdrav,

noki
23.02.2011, 16:11
Eve kako sto vi vetiv,ce vi napisam povece detali vo vrska so moeto intervju vo ambasada.Razgovorot ni bese zakazan za 22.02 vo 08:00 casot.Sabajleto vo 07:00 casot,pominavme vo Remedika za da si gi zemime rezultatite od lekarskiot pregled,a potoa dojdovme pred ambasadata okolu 07:30.Tamu nemase mnogu guzva,ama tie sto bevme zastanavme vo redica i cekavme da ne povikaat sprema spisokot.Nie bevme povikani treti po red,jas,maz mi i dvete decinja.Prvo na vlezot ni gi proverija paltata,ranecot vo koj ni bea dokumentite i pominavme niz detektor eden po eden.Ni gi zedoa mobilnite telefoni i ni dadoa brojce za pokasno da si gi zemime.Potoa ni pokazaa od kade da odime vo drugiot del od ambasadata.
Koga vlegovme tamu na vratata ne preceka eden sluzbenik,ne prasa koj e nositelot na vizata(a toa bev jas),da zastane tuka so dokumentite, a drugite gi upati da sednat na stolcinjata vo cekalnata.Sluzbenikot brzo gi rasporedi dokumentite:diplomite,mojata i od soprugot,vencanicata,izvodite od rodeni za site,potvrdite od policija i od sud za dvajcata,potvrda od voeno za soprugot i garantno pismo sto mi go pusti zetot od Amerika.Nisto povece od dokumenti ne mi pobaraa,a potoa i jas po negovo upatstvo sednav do soprugot i cekavme da ne povikaat.Posle kratko vreme me povikaa samo mene na salterot br.5,sluzbenickata me prasa dali gi znam pravilata na Zelenata lotarija,bidejki parite sto treba da gi uplatam za nas cetvorica (3276 dolari)se nepovratni.Jas odgovoriv deka gi znam pravilata i deka nema problem,deka ce si gi uplatam sredstvata,posle toa taa mi kaza jas ili soprugot da gi platime parite(na blagajnata-salter br.1) i da dojdime na istiot salter br.5 na razgovor.Koga go sredivme i toa,taa pocna uredno da gi hefta dokumentite za site nas poedinecno,gi zemase originalite od vencanicata,izvodite na rodeni i kopiite od diplomite(isto taka gi zadrza i originalite od diplomite na uvid),vo medjuvreme neformalno me prasuvase dali sum bila porano vo Amerika-na sto potvrdno i odgovoriv(bev turisticki 1999-2000 na tri meseci i uredno si se vrativ na vreme),dali mojot soprug nekogas bil vo Amerika,dali ova nie prv brak na dvajcata,i za celo vreme gi sureduvase dokumentite hronoloski po nekoj niven spisok i stiklirase na istiot deka se e vo red.Koga gi suredi site dokumenti mi kaza deka mozam da sednam na mesto i da cekam povtorno da me povikaat.Cekanjeto traese vistinski dolgo(nekade okolu 2-2,5 sati)decata stanaa malce voznemireni,pa jas gi setkav tuka niz cekalnata i gi ostaviv vo separeto za deca kade sto imase edno stolce so boenki i boicki,pa se smirija malce.I konecno me povikaa na salter br.3,tamu Americka sluzbenicka na simpticen makedonski jazik mi dade upatstvo za zemanje na otpecatoci,a isto go povikaa i mojot soprug ,pa taka i dvajcata ostavivme otpecatoci,za decata ne trebase.Povtorno ni kazaa da sedneme i deka ce bideme povikani.Ovoj pat ne cekavme mnogu posle 7-8 minuti,na salter br.6 ne povika konzulot.So siroka nasmevka, mi kaza deka ce mi zboruva na angliski i deka se nadeva deka toa ne e problem ,deka go razbiram,jas potvrdno mu odgovoriv potvrdno,so izvinuvanje deka verovatno angliskiot nema da mi e bas tecen,poradi vozbudata sto celo vreme ja custvuvav(jas sekako ce se spletkav i da zboruvav na makedonski jazik,bidejki celo vreme imav nekoja trema).Me prasa kade planiram da odam vo Amerika-mu odgovoriv deka najverovatno ce sedam so sestra mi okolu edna nedela ,dodeka da go dobieme SSN,a deka potoa ce iznajmime zaednicka kuca so moite roditeli(tie se vo Amerika eve vece 6 godina),odgovorot mu se dopadna i posle toa me prasa sto planirame da rabotime so soprugot.Na toa mu odgovoriv deka stom ce go dobieme SSN ,jas vo prvo vreme ce rabotam kaj sestra mi(taa e menager vo eden od restoranite za brza hrana),a deka maz mi ce raboti vo Shoprite market(kade sto zet mi e menager),a koga malce ce zastaneme na noze deka ce barame rabota po nasa struka(a toa e elektrotehnika,i dvajcata so soprugot sme elektro tehnicari).Toa mu bese dovolno so siroka nasmevka ni kaza deka sme super,deka mu se dopadjame kako semejstvo i deka takvi ludje se dobredojdeni kaj niv vo Amerika,i deka treba da dojdeme vo cetvrtok vo 16:00 casot da si gi podigneme viziranite pasosi.Ni gi dade formularite od Kentaki so nasite fotografii,da gi podpisime,se potpisavme jas i soprugot,a za decata gi potpisav jas i ni dade karticki na koi pisuvase da dojdime vo 16:30 casot na 24.02 da si i zemime viziranite pasosi.E pa toa e moeto iskustvo od intervjuto,i mu posakuvam na site ostanati da si pominat isto tolku lesno kako nas.Utre odime da si gi zemime pasosite,i najverovatno za dve nedeli letame za New Jersey:bravo:

martinwerdel
23.02.2011, 16:19
Zdravo Noki,

Fala na iscrpniot i detalen pregled.....

Uste ednas, cestitam od se srce i mnogu uspeh vo Amerika...

Pozdrav,

noki
23.02.2011, 16:25
Fala mnogu na cestitkite,se izvinuvam deka ve zatrupav so eden kup detali,celta mi bese da pomognam kolku sto mozam povece na site tie sto se posle mene na intervju vo ambasadata vo Skopje,bidejki i mene forumot mnogu mi pomogna od momentot koga doznav deka sum izvlecena pa ete se do sega.

voyager
23.02.2011, 19:07
Noki, uste ednas Vi posakuvam se najubavo vo zivotot, se nadevam deka i nie eden den ke se usrekime taka, i te molam i ponataka prodolzi da ni gi kazuvas Vasite iskustva i vo USA, sekako dobredojdeni ke ni bidat za site nie sto sme vo takvo ocekuvanje! :)
Pozdrav, sreken Vi pat pa moze ke se sretneme eden den...:bravo:

noki
15.03.2011, 16:09
Eve kako sto vi vetiv,ce vi napisam povece detali vo vrska so moeto intervju vo ambasada.Razgovorot ni bese zakazan za 22.02 vo 08:00 casot.Sabajleto vo 07:00 casot,pominavme vo Remedika za da si gi zemime rezultatite od lekarskiot pregled,a potoa dojdovme pred ambasadata okolu 07:30.Tamu nemase mnogu guzva,ama tie sto bevme zastanavme vo redica i cekavme da ne povikaat sprema spisokot.Nie bevme povikani treti po red,jas,maz mi i dvete decinja.Prvo na vlezot ni gi proverija paltata,ranecot vo koj ni bea dokumentite i pominavme niz detektor eden po eden.Ni gi zedoa mobilnite telefoni i ni dadoa brojce za pokasno da si gi zemime.Potoa ni pokazaa od kade da odime vo drugiot del od ambasadata.
Koga vlegovme tamu na vratata ne preceka eden sluzbenik,ne prasa koj e nositelot na vizata(a toa bev jas),da zastane tuka so dokumentite, a drugite gi upati da sednat na stolcinjata vo cekalnata.Sluzbenikot brzo gi rasporedi dokumentite:diplomite,mojata i od soprugot,vencanicata,izvodite od rodeni za site,potvrdite od policija i od sud za dvajcata,potvrda od voeno za soprugot i garantno pismo sto mi go pusti zetot od Amerika.Nisto povece od dokumenti ne mi pobaraa,a potoa i jas po negovo upatstvo sednav do soprugot i cekavme da ne povikaat.Posle kratko vreme me povikaa samo mene na salterot br.5,sluzbenickata me prasa dali gi znam pravilata na Zelenata lotarija,bidejki parite sto treba da gi uplatam za nas cetvorica (3276 dolari)se nepovratni.Jas odgovoriv deka gi znam pravilata i deka nema problem,deka ce si gi uplatam sredstvata,posle toa taa mi kaza jas ili soprugot da gi platime parite(na blagajnata-salter br.1) i da dojdime na istiot salter br.5 na razgovor.Koga go sredivme i toa,taa pocna uredno da gi hefta dokumentite za site nas poedinecno,gi zemase originalite od vencanicata,izvodite na rodeni i kopiite od diplomite(isto taka gi zadrza i originalite od diplomite na uvid),vo medjuvreme neformalno me prasuvase dali sum bila porano vo Amerika-na sto potvrdno i odgovoriv(bev turisticki 1999-2000 na tri meseci i uredno si se vrativ na vreme),dali mojot soprug nekogas bil vo Amerika,dali ova nie prv brak na dvajcata,i za celo vreme gi sureduvase dokumentite hronoloski po nekoj niven spisok i stiklirase na istiot deka se e vo red.Koga gi suredi site dokumenti mi kaza deka mozam da sednam na mesto i da cekam povtorno da me povikaat.Cekanjeto traese vistinski dolgo(nekade okolu 2-2,5 sati)decata stanaa malce voznemireni,pa jas gi setkav tuka niz cekalnata i gi ostaviv vo separeto za deca kade sto imase edno stolce so boenki i boicki,pa se smirija malce.I konecno me povikaa na salter br.3,tamu Americka sluzbenicka na simpticen makedonski jazik mi dade upatstvo za zemanje na otpecatoci,a isto go povikaa i mojot soprug ,pa taka i dvajcata ostavivme otpecatoci,za decata ne trebase.Povtorno ni kazaa da sedneme i deka ce bideme povikani.Ovoj pat ne cekavme mnogu posle 7-8 minuti,na salter br.6 ne povika konzulot.So siroka nasmevka, mi kaza deka ce mi zboruva na angliski i deka se nadeva deka toa ne e problem ,deka go razbiram,jas potvrdno mu odgovoriv potvrdno,so izvinuvanje deka verovatno angliskiot nema da mi e bas tecen,poradi vozbudata sto celo vreme ja custvuvav(jas sekako ce se spletkav i da zboruvav na makedonski jazik,bidejki celo vreme imav nekoja trema).Me prasa kade planiram da odam vo Amerika-mu odgovoriv deka najverovatno ce sedam so sestra mi okolu edna nedela ,dodeka da go dobieme SSN,a deka potoa ce iznajmime zaednicka kuca so moite roditeli(tie se vo Amerika eve vece 6 godina),odgovorot mu se dopadna i posle toa me prasa sto planirame da rabotime so soprugot.Na toa mu odgovoriv deka stom ce go dobieme SSN ,jas vo prvo vreme ce rabotam kaj sestra mi(taa e menager vo eden od restoranite za brza hrana),a deka maz mi ce raboti vo Shoprite market(kade sto zet mi e menager),a koga malce ce zastaneme na noze deka ce barame rabota po nasa struka(a toa e elektrotehnika,i dvajcata so soprugot sme elektro tehnicari).Toa mu bese dovolno so siroka nasmevka ni kaza deka sme super,deka mu se dopadjame kako semejstvo i deka takvi ludje se dobredojdeni kaj niv vo Amerika,i deka treba da dojdeme vo cetvrtok vo 16:00 casot da si gi podigneme viziranite pasosi.Ni gi dade formularite od Kentaki so nasite fotografii,da gi podpisime,se potpisavme jas i soprugot,a za decata gi potpisav jas i ni dade karticki na koi pisuvase da dojdime vo 16:30 casot na 24.02 da si i zemime viziranite pasosi.E pa toa e moeto iskustvo od intervjuto,i mu posakuvam na site ostanati da si pominat isto tolku lesno kako nas.Utre odime da si gi zemime pasosite,i najverovatno za dve nedeli letame za New Jersey:bravo:[/QUOTE]

noki
15.03.2011, 16:14
Eve specijalno za Oligoce go citirav i go povtoriv moeto skustvo od intervjuto vo ambasadata vo Skopje.Inaku eve cela nedela sum vece vo Fords,N.J kaj sestra mi,ja cekame Green Kartata da ni dojde po posta,a utre odime da najmime stan tuka odma vo blizina.Pa stom ce dojde green kartata pocnuvam so rabota.Pozdrav i ce vi pisuvam podetalno za se koga ce se sredam malce.

oligoce
15.03.2011, 17:48
Eve specijalno za Oligoce go citirav i go povtoriv moeto skustvo od intervjuto vo ambasadata vo Skopje.Inaku eve cela nedela sum vece vo Fords,N.J kaj sestra mi,ja cekame Green Kartata da ni dojde po posta,a utre odime da najmime stan tuka odma vo blizina.Pa stom ce dojde green kartata pocnuvam so rabota.Pozdrav i ce vi pisuvam podetalno za se koga ce se sredam malce.


od srce ti blagodaram Noki, Vi posakuvam uspeh i sreka kako sto si posakuvame za nas....se citkame...pozz

Score
15.03.2011, 17:56
Eve specijalno za Oligoce go citirav i go povtoriv moeto skustvo od intervjuto vo ambasadata vo Skopje.Inaku eve cela nedela sum vece vo Fords,N.J kaj sestra mi,ja cekame Green Kartata da ni dojde po posta,a utre odime da najmime stan tuka odma vo blizina.Pa stom ce dojde green kartata pocnuvam so rabota.Pozdrav i ce vi pisuvam podetalno za se koga ce se sredam malce.

Super opis Noki, nego ovo sam samo hteo da kazem, nisam ni znao da ovoliko razumem makedonski, sve sam te razumeo?! Nekako sam mislio da je mnogo veca razlika sa srpskim.

ZeljkoUSA
15.03.2011, 19:57
@Score
Slobodno dopuni svoj Resume sa jos jednim jezikom :==D:

oligoce
15.03.2011, 22:35
mozda nije bas neko zgodno pitanje medjutim bi htela da znam, dali ima neko ko je odbijen za vizu i zasto je to uradeno ( ne racunam na onima kojima su trazili jos dokumentacije, njih smatram da su pozelenele).:grin:
Dakle ukratko, dali postoji varijatna pored sve papire da odbiju neko?

voyager
15.03.2011, 23:11
Eve specijalno za Oligoce go citirav i go povtoriv moeto skustvo od intervjuto vo ambasadata vo Skopje.Inaku eve cela nedela sum vece vo Fords,N.J kaj sestra mi,ja cekame Green Kartata da ni dojde po posta,a utre odime da najmime stan tuka odma vo blizina.Pa stom ce dojde green kartata pocnuvam so rabota.Pozdrav i ce vi pisuvam podetalno za se koga ce se sredam malce.

Wow kolku ste brzi bre :grin: koga ja dobivte zelenata karta a koga otidovte....Bravo! :bravo: So sreka da Vi e, i pisete gi i ponataka Vasite dozivuvanja vo USA, sigurno deka interesno ke ni bide nie od tuka da gi citame....
Pozdrav! :;D:

todorovskimkd
31.07.2011, 20:03
Ve molam ako nekoj znae dobitnik sum na lotariata 2012god. dali e potrebna nekakva garancija za na intervju dokolku nekoj go ima pominato toa iskustvo ve molam da me informirate i dali ima nekakokov primer na e_mail kako treba da izgledaa dokolku nemam koj da mi garantira moze da mi pisete i na mail koste_todorovski@yahoo.com predvremeno vi blagodaram :bravo:

oligoce
07.08.2011, 22:35
Ve molam ako nekoj znae dobitnik sum na lotariata 2012god. dali e potrebna nekakva garancija za na intervju dokolku nekoj go ima pominato toa iskustvo ve molam da me informirate i dali ima nekakokov primer na e_mail kako treba da izgledaa dokolku nemam koj da mi garantira moze da mi pisete i na mail koste_todorovski@yahoo.com predvremeno vi blagodaram :bravo:



nikoj nisto ne bara od vas osven onie dokumneti sto treba da gi nosite so vas, nikakva garancija ne mu e potrebna vo ambasada i ne se grizete za toa, i jas nemav I-134 i se plasev deka za toa ke ne vratat ili deka ke ne odbijaat no toa nema vrska nikakva.znaci za site vie koi ocekuvate intervju vo Skopje da znaete deka ne baraat I-134. Pozz i srekno na site...

Gordana07
13.03.2013, 21:27
Zdravo
Se nadevam na forumov ima i drugi makedonci koi ke odat na intervju vo Skopje .Da stapime vo kontakt za konsultacii.
Mene mi zakazaa intervju na 21 Maj.
Dali ima nekoj od makedonija shto ke ide na intervju vo narednite meseci?

Pozdrav

Маче
14.03.2013, 11:19
Zdravo
Se nadevam na forumov ima i drugi makedonci koi ke odat na intervju vo Skopje .Da stapime vo kontakt za konsultacii.
Mene mi zakazaa intervju na 21 Maj.
Dali ima nekoj od makedonija shto ke ide na intervju vo narednite meseci?

Pozdrav

Jas bi trebalo juni ke vidime kako ke bidi biltenot naredniot mesec. i mene me interesira kako e vo ambasada site razlicno kazuvaat.

Маче
14.03.2013, 11:22
Zdravo
Se nadevam na forumov ima i drugi makedonci koi ke odat na intervju vo Skopje .Da stapime vo kontakt za konsultacii.
Mene mi zakazaa intervju na 21 Maj.
Dali ima nekoj od makedonija shto ke ide na intervju vo narednite meseci?

Pozdrav

I ako mozi da znam koj ti e CN-ot prvite 3 brojki i koga si izvlecena? me interesira do koj br bea izvleceni vo maj za da znam kolku sansi imame nie ostanatite sto bi trebalo da odime vo juni

Gordana07
15.03.2013, 17:33
Mojot broj e 237xx. Sega proveriv bulletin i se stignati do 27,500 za Maj.
Vo ponedelnikot na 12.03 mi go smenija statusot i zakazaa intervju.

Маче
16.03.2013, 03:40
Aha. ok. fala mislev da ne si nekoj pogolem broj. jas sum 29 7** izvlecena vo oktomvri pa zatoa se mislev od koj broj navaka pocnuvaat tie sto se od oktomvri i kolku sansa bi imala da ne se potroseni vizite pred da stignam do intervju :)

Gordana07
12.04.2013, 14:47
Nekade na forumov prochitav deka ne treba prevod na dokumenti nekade prochitav deka treba. znae li nekoj za sigurno da kaze dali treba prevod na uverenija od sud i policija?
denes mene mi se javija i mi kazaa deka mi go pomestile datumot . dali na nekoj mu se ima slucheno istoto. chudno mi e zashto mi zakazaja za sreda , kolku shto znam jas samo vo vtornik i chetvrtok primaat aplikacii za iselenichki vizi a ostanatite denovi za neiselenichki .

todorovskimkd
12.04.2013, 15:11
Ne ti treba nikakov prevod osven toa sto mozes internacionalno da go izvadis izvod
I t.n. a za prezakazuvawe ne se Sekiraj sto sa ti rekle toa pravi I se ke bide ok jas bev lani
Na intervju taka da informacijata e sveza pozzz

Маче
12.04.2013, 22:43
Nekade na forumov prochitav deka ne treba prevod na dokumenti nekade prochitav deka treba. znae li nekoj za sigurno da kaze dali treba prevod na uverenija od sud i policija?
denes mene mi se javija i mi kazaa deka mi go pomestile datumot . dali na nekoj mu se ima slucheno istoto. chudno mi e zashto mi zakazaja za sreda , kolku shto znam jas samo vo vtornik i chetvrtok primaat aplikacii za iselenichki vizi a ostanatite denovi za neiselenichki .

Mene mi zakazaja za vo juni pa otkako ke zavrsis ti so intervjuto ke te molam izvesti me podetalno sto treba kako treba vo Skopje da se nosi posto edni velat edno dr drugo i dali imas ti affidavit of support.

Gordana07
16.04.2013, 09:04
Fala na informacija todorovskimk.

Mace, da imam affidavit of support no nemam pari na banka. se plasham deka toa bi bilo problem. a affidavit od support mi e od maz mi on zivee tamu pa zatoa se nadevam deka ke pominam ok. Ke te izvestam za detalite nema problem.

Маче
16.04.2013, 16:16
Fala na informacija todorovskimk.

Mace, da imam affidavit of support no nemam pari na banka. se plasham deka toa bi bilo problem. a affidavit od support mi e od maz mi on zivee tamu pa zatoa se nadevam deka ke pominam ok. Ke te izvestam za detalite nema problem.

Fala za informacija. Mislam deka nema da imas problem stom imas affidavit i e od mazot ti, ke te sponzorira toj taka da ti posakuvam sreka i se najdobro na intervjuto. Jas nemam zasega affidavit a za pari ke vidime kolku so kako. Kako i da e se nadevam deka se ke pomini dobro :/ mozebi i nema da pobaraat.

Gordana07
23.04.2013, 09:53
Znae li nekoj dali treba uverenie za neosuduvanost od drug grad kaj shto ste ziveele prethodno?
Jas imam ziveeno vo skopje koga studirav vo prva godina no ne kontinuirano , se vrakav za weekendi i slichno. dali toa znachi deka treba i od skopje da vadam uverenie za neosuduvanost?
zashto ovde gledam pishuva
lived in a different part of their country of nationality for more than 6 months


was 16 years or older at that time


the police authorities of that locality.

ivanmilosavljevic
23.04.2013, 11:19
Znae li nekoj dali treba uverenie za neosuduvanost od drug grad kaj shto ste ziveele prethodno?
Jas imam ziveeno vo skopje koga studirav vo prva godina no ne kontinuirano , se vrakav za weekendi i slichno. dali toa znachi deka treba i od skopje da vadam uverenie za neosuduvanost?
zashto ovde gledam pishuva
lived in a different part of their country of nationality for more than 6 months


was 16 years or older at that time


the police authorities of that locality.

Koliko znam,ti kad podneses zahtev za izdavanje potvrde.npr živiš i prijavljena si u Skoplju a živela si pre toga u Strumici ,oni ti provere kompletni dosije.Tako je bar u Srbiji,ako si oduvek ziveo u jednom gradu,provera traje 7 dana-ako si menjao grad onda je to malo duže zbog dodatne provere.

Gordana07
23.04.2013, 11:47
Koliko znam,ti kad podneses zahtev za izdavanje potvrde.npr živiš i prijavljena si u Skoplju a živela si pre toga u Strumici ,oni ti provere kompletni dosije.Tako je bar u Srbiji,ako si oduvek ziveo u jednom gradu,provera traje 7 dana-ako si menjao grad onda je to malo duže zbog dodatne provere.



Na moeto uverenie pishuva izdadeno od sektor za vnatreshni raboti Bitola , Policiska stanica Prilep.
Taka da pretpostavuvam deka ne pokriva za cela drzava. :S


Ushte edna rabota ne mi beshe jasna ako moze nekoj da pojasni . Imam ziveeno vo Velika Britanija no nikogahs podolgo od 11 meseci bez prekin. Znachi prviot pat 11 meseci kako au pair i podocna nekolku pati posetiv so visitor visa no nikogahs podolgo od 6 meseci .
Dali ke mi treba uverenie i od tamu ?
Im zvonam vo ambasada ne mozam da razgovaram so operator site se zafateni.
Im se javiv vo britanska ambasada mi vikaat ne izdavaat takvi dokumenti.
I sega shto ?
A za da izvadam direktno od Velika Britanija treba ili samo so check da platam i bank s draft , no toa mora da bide od banka od tamu. :S

:no:

todorovskimkd
24.04.2013, 01:17
Na moeto uverenie pishuva izdadeno od sektor za vnatreshni raboti Bitola , Policiska stanica Prilep.
Taka da pretpostavuvam deka ne pokriva za cela drzava. :S


Ushte edna rabota ne mi beshe jasna ako moze nekoj da pojasni . Imam ziveeno vo Velika Britanija no nikogahs podolgo od 11 meseci bez prekin. Znachi prviot pat 11 meseci kako au pair i podocna nekolku pati posetiv so visitor visa no nikogahs podolgo od 6 meseci .
Dali ke mi treba uverenie i od tamu ?
Im zvonam vo ambasada ne mozam da razgovaram so operator site se zafateni.
Im se javiv vo britanska ambasada mi vikaat ne izdavaat takvi dokumenti.
I sega shto ?
A za da izvadam direktno od Velika Britanija treba ili samo so check da platam i bank s draft , no toa mora da bide od banka od tamu. :S

:no:
Jas pokraj makesonsiot imam I germanski pasos istotaka imam ziveano vo bugarija 5godini studirav tamu nitu od bugqrskite nitu od germanskite vlasti nemam vadeno dokiment za neosiduvan ili slicno a navedov vo formite deka sum dvoen drzavjanin I deka imam ziveano vo Bg I se Pomina vo najdobar red zemav viza I sum vo USA pozzz

Gordana07
24.04.2013, 20:48
Fala na site za odgovorite . denes mi stigna email od conzulatot , mi kazaa deka ne mi treba uverenie od VB zashto sum prestojuvala 11 meseci samo.

martina_14
21.05.2013, 18:10
Zdravo
Se nadevam na forumov ima i drugi makedonci koi ke odat na intervju vo Skopje .Da stapime vo kontakt za konsultacii.
Mene mi zakazaa intervju na 21 Maj.
Dali ima nekoj od makedonija shto ke ide na intervju vo narednite meseci?

Pozdrav

Kako pominavte denes na intervju? Jas sum na 23ti Maj vo ambasada vo Skopje pa sum mnogu vozbudena. Pozdrav

Gordana07
25.05.2013, 08:25
Eve i jas da kazam kako pominav. Bev na 22 Maj zashto mi prezakazaa.
Dobiv viza. Edinstveno me prashaa zashto ne sum aplicirala za brachna viza .
im kazav deka e poradi dolgoto chekanje i toa beshe. nekolku prashanja za shto imam ucheno i toa.
Vchera kupiv bilet za 12 juni letam za Florida :grin:

Gordana07
25.05.2013, 09:25
Mene mi zedoa I-134 i tax return od sponzorot a mi gi vratija izvodite od banka ne gi ni poglednaa , isto i dogovor za iznajmen stan.

Маче
25.05.2013, 14:45
Mene mi zedoa I-134 i tax return od sponzorot a mi gi vratija izvodite od banka ne gi ni poglednaa , isto i dogovor za iznajmen stan.

Cestitam Gordana ti posakuvam se najdobro vo noviot zivot vo USA. Koga go zemas pasosot ili veke go zede? ako mozi da mi kazis sto podetalno nosese i sto ti zedoja i kako odese razgovorot?

Sasa99
25.05.2013, 16:29
Cestitki Gordana07 so sreka vo USA. Bi te prasal okolu kartata kade ja nabavi da ne znaes kade e najpovolno da se kupi odnosno najeftino. Taksata za USCIS moze da ti ja plati i maz ti da ne se sekiras tuka posto imaat problem.

Gordana07
25.05.2013, 17:54
biletot go kupiv od bulgarian airlines Sofia - Miami i beshe nekade okolu $500 no samo za toj den beshe poeftina a za drugite denovi biletite bea poskapi.
a USCIS taksata ne moze da ja plati ni toj zahsto sistemot ne raboti nikade taka da izgleda ke se cheka da go sredat problemot pa potoa ili eventualno ako primaat drugi nachini na plakanje.

dvlSkopje
27.05.2013, 22:00
Eve i jas da kazam kako pominav. Bev na 22 Maj zashto mi prezakazaa.
Dobiv viza. Edinstveno me prashaa zashto ne sum aplicirala za brachna viza .
im kazav deka e poradi dolgoto chekanje i toa beshe. nekolku prashanja za shto imam ucheno i toa.
Vchera kupiv bilet za 12 juni letam za Florida :grin:

cestito!:beer:
me interesira kolku vkupno $ plativte (za eden)? dali se samo tie 330 ili se plaka uste nesto vo ambasada? tnx

dvlSkopje
28.05.2013, 10:33
Cestitam Gordana ti posakuvam se najdobro vo noviot zivot vo USA. Koga go zemas pasosot ili veke go zede? ako mozi da mi kazis sto podetalno nosese i sto ti zedoja i kako odese razgovorot?

Pa i Маче ke kazuva kako pominala na intervjuto ;)

Маче
28.05.2013, 16:46
Pa i Маче ke kazuva kako pominala na intervjuto ;)

Nema problem. Samo da stignam na red ednas i jas :)

Gordana07
28.05.2013, 20:22
Pa vaka , mi zedoa Affidavit of support , Tax return for the last 2 year od sponsorot. i moite dokumenti osnovnite uverenija i dokumenti od shkolo. drugite mi gi vratija.
Za vizata se plaka 330 dolari ( vi preporachuvam da imate spremano dolari zashto videov eden pred mene otide nadvor da smenuva ili mene taka mi se prichini) i 145 dolari se plaka od ko ke ja dobiesh za procesiranje na dokumenti SSN i zelena karta.

Маче
28.05.2013, 21:57
Pa vaka , mi zedoa Affidavit of support , Tax return for the last 2 year od sponsorot. i moite dokumenti osnovnite uverenija i dokumenti od shkolo. drugite mi gi vratija.
Za vizata se plaka 330 dolari ( vi preporachuvam da imate spremano dolari zashto videov eden pred mene otide nadvor da smenuva ili mene taka mi se prichini) i 145 dolari se plaka od ko ke ja dobiesh za procesiranje na dokumenti SSN i zelena karta.

A dali trebase prevod ili kopii nivni? Znam samo deka treba originalot i plus kopija na diplomata od skolo se ostanato mislam deka e samo original (izvod i uverenija za neosuduvanost i jas za slobodna bracna sostojba) dve sliki 5x5, pasos i posto nemam affidavit mozi samo so e-mail od prijatelite od USA kaj sto ke prestojuvam neli? a mozi i so smetka od banka na roditelot? posto jas moja zasteda so tolkava suma na ovie godini vo ovaa drzava tesko deka ke imam :) pa na nekoj nacin da se vidi deka ke imam ete pak svoi pari nema da cekam na sponzorot od US . procitav negde deka ne mora strkitno da e bas affidavit. vizata se zema sledniot den ili po dva dena? kako odi toa? se izvinuvam sto vaka detalno se rasprasuvam ama duri stignam na intervju uste sto pati ke pobaram odgovori segde :D

Gordana07
29.05.2013, 15:16
Ne prevodi ne treba . od diplomata i sveditelstvata imav jas kopii zavereni na notar. izvofd internacionalen . a za uverenie za slobodna brachna sostojba mislam deka ne treba kolku shto znam jas .
pasosoht se zema naredniot den od shalterot na ambasadata. mislam deka ke pominesh so lesno i jas se plashev mnogu pred da otidam na intervju i potoa ne mi se veruvashe kolku beshe lesno.
a kaj ke ides ti vo USA ?

Маче
29.05.2013, 20:04
Ne prevodi ne treba . od diplomata i sveditelstvata imav jas kopii zavereni na notar. izvofd internacionalen . a za uverenie za slobodna brachna sostojba mislam deka ne treba kolku shto znam jas .
pasosoht se zema naredniot den od shalterot na ambasadata. mislam deka ke pominesh so lesno i jas se plashev mnogu pred da otidam na intervju i potoa ne mi se veruvashe kolku beshe lesno.
a kaj ke ides ti vo USA ?

jas veke imam uverenie pa ke go nosam za sekoj slucaj. a zosto svidetelstva? neli e dovolno samo diploma so obicna kopija mislam deka nema potreba od zaverka?? ili se lazam? kako i da ke vidime. planiram kaj edni prijateli vo NJ amerikanci duri da se snajdam so soba nekoja NY negde i normalno prvo rabota da najdam kakva bilo. ne baram i ne ocekuvam mnogu. mislam deka dovolno ke mi bidi sto ke sum tamu :)

Gordana07
29.05.2013, 21:31
jas veke imam uverenie pa ke go nosam za sekoj slucaj. a zosto svidetelstva? neli e dovolno samo diploma so obicna kopija mislam deka nema potreba od zaverka?? ili se lazam? kako i da ke vidime. planiram kaj edni prijateli vo NJ amerikanci duri da se snajdam so soba nekoja NY negde i normalno prvo rabota da najdam kakva bilo. ne baram i ne ocekuvam mnogu. mislam deka dovolno ke mi bidi sto ke sum tamu :)

jas nosev i svidetelstva . mislev deka treba. a sega prochitav duri deka "certificate of completion equivalent to a U.S. diploma" . i ne treba zavreni dovolno e obichni kopii. pa gledash ne obrnav mnogu vnimanie na toa pred da odam zahsto imav veke zaverki i gi staviv i niv.
ajde so sreka , sigurna sum deka ke pominesh bez problem.

Маче
31.05.2013, 22:27
jas nosev i svidetelstva . mislev deka treba. a sega prochitav duri deka "certificate of completion equivalent to a U.S. diploma" . i ne treba zavreni dovolno e obichni kopii. pa gledash ne obrnav mnogu vnimanie na toa pred da odam zahsto imav veke zaverki i gi staviv i niv.
ajde so sreka , sigurna sum deka ke pominesh bez problem.

Fala. A da te prasam vo vrska so pregledot i za vakcinite. Denes bev kaj maticnata i mi rece deka del od vakcinite sto se baraat (1,2 negde) ne se davaat tuka kaj nas a nekoi se sezonski i nezadolzitelni kako influenza na pr. Ti gi imase site vakcini? Ke se javam vo Remedeika jas sekako ama si rekov da prasam eve od iskustvo od covek sto presno bil kaj niv oti na websajtot na ambasadata pisi edno doktorkata veli drugo tamu vo Remedika koj znajs so ke bidi i si rekov pred da pojdam tebe da te prasam.

Gordana07
02.06.2013, 11:45
Mene ne mi stavija niedna vakcina . Rodena sum 1988 i poveketo mi se primeni a za nekoi e docna. Vo rezultatite shto mi gi dadoa pishuva Vaccine History incomplete i deka nekoi vakcini ne se soodvetni.
Nosev imunizaciski karton so mene.

Маче
02.06.2013, 11:53
Mene ne mi stavija niedna vakcina . Rodena sum 1988 i poveketo mi se primeni a za nekoi e docna. Vo rezultatite shto mi gi dadoa pishuva Vaccine History incomplete i deka nekoi vakcini ne se soodvetni.
Nosev imunizaciski karton so mene.

Ok fala na odgovor jas go nemam mojot nema da nosam nisto samo toa sto e vo kniskata. se nadevam nema da ima problem. znaci nisto strasno sepak. :) fala uste ednas

Gordana07
02.06.2013, 16:02
pa mislam deka mozesh da zemesh od ured.Jas od tamu go zedov.

Маче
02.06.2013, 16:12
pa mislam deka mozesh da zemesh od ured.Jas od tamu go zedov.

E da navistina jas voopsto ne pomisliv. ke go pobaram od tamu fala mnogu :)

dvlSkopje
07.06.2013, 18:46
Kako pominavte denes na intervju? Jas sum na 23ti Maj vo ambasada vo Skopje pa sum mnogu vozbudena. Pozdrav

a vie kako pominavte :) bese tesko??? :P

baraa nesto plus od ova sto go imaat drugite napisano do sega?

dvlSkopje
07.06.2013, 18:48
E da navistina jas voopsto ne pomisliv. ke go pobaram od tamu fala mnogu :)

Do kade si? nekako te nema 5 dena da kazes do kade e procesot :) koga si na interview?

Маче
08.06.2013, 10:22
Do kade si? nekako te nema 5 dena da kazes do kade e procesot :) koga si na interview?

rano mi e imam vreme za do intervju. bez gajle koga ke pomini ke ti kazam i da bilo i da ne bilo nema sto da krijam :) ke napisam se sto pobaraa i zedoja. bev na pregled samo i voopsto ne e kako sto e opisan tamu na stranata na ambasada za sat vreme zavrsi se i nemase mnogu proceduri znaci nisto strasno :)

DD mak
09.06.2013, 10:31
Dečki, i devojki, na edna druga tema najdov muabeti deka e greška ako kako middle name se stavi tatkovoto ime. Me interesira što vie stavivte vo formularite.

:nene:

dvlSkopje
09.06.2013, 13:24
Dečki, i devojki, na edna druga tema najdov muabeti deka e greška ako kako middle name se stavi tatkovoto ime. Me interesira što vie stavivte vo formularite.

:nene:

ako smetas deka e greska, a e :) togas pisi im mail i objasni im deka kaj nas se stava ne retko tatkovo ime kako sredno ime, i deka si go napisal na mestoto za MI (middle initial - edna bukva e, ne celo ime)

DD mak
10.06.2013, 11:39
ako smetas deka e greska, a e :) togas pisi im mail i objasni im deka kaj nas se stava ne retko tatkovo ime kako sredno ime, i deka si go napisal na mestoto za MI (middle initial - edna bukva e, ne celo ime)

Sega pak gi gledam obrascite, vo DS122 stoi samo MI, a vo DS230 stoi middle name. Iskreno, imajki predvid kolku mnogu i kakvi se formulari dobivaat, tie voopšto ne se zanimavaat so podatocite, tuku samo pravat proverka dali e se tuka, dali se ispolneti osnovnite uslovi i soglasno redniot broj gi prosleduvaat do nadležnite ambasadi.

Pišav mail na ambasadata vo Skopje, da vidime šo ke kažat.

Маче
15.06.2013, 10:36
Lugje mozi da mi kazite parite za viza dali treba da se vo dolari ili mozi i vo denari i dali mozi da ja zemi vizata nekoj drug ili mora licno. na drugi forumi sretnav deka kaj nekoi ambasadi postoi opcija da odberes da ti ja pustat tie po DHL.

Маче
18.06.2013, 16:19
bev denes na intervju odobrena mi e vizata utre odam da ja zemam. Se nadevam se ke bide vo red i bez iznenaduvanja :D srekno na site ostanti od ovaa godina i od ovaa narednava :1081:

dvlSkopje
22.06.2013, 13:40
cestito Mace :) tesko bese isprasuvanjeto? :P napisi lista na dokumenti sto im gi odnese ako ne ti e maka

Маче
22.06.2013, 14:41
cestito Mace :) tesko bese isprasuvanjeto? :P napisi lista na dokumenti sto im gi odnese ako ne ti e maka

Fala :) ne bese tesko 5 minuti traese samo. Nitu affidavit of support mi pobaraa nitu smetki od banki ili bilo sto jas nosev ispecaten razgovor od fb so prijatelkata od NJ (toa mi tekna) i plus izvestaj od inevsticiski fond i mi rece toj nasiot ovie ne ti trebaat mi gi zede samo original izvod internacionalen i uverenijata od sudot i policijata i za slobodna bracna sostojba (tebe ke ti treba za vencani) i plus diplomata od sredno so kopija obicna od 5 den :) ni zaverka ni nisto. ni prevod treba ni kopii na nisto drugo. nisto strasno se na se. Ti nosi si samo ova e sa ako sakas i izvestaj od banka posto vas kako semejstvo mozi da vi pobaraat. A imate napisano adresa kaj ke prestojuvate? ke im treba obavezno adresa za da znaat kaj da ja pustat zelenata karta ne mora da sedite tamu. ako nemate kazi ko ke ti e intervjuto mozis mojata da ja pisis ke ti ja dadam posle jas :DD

dvlSkopje
22.06.2013, 17:49
jas ke imam affidavit of support imam cicko vo usa sto zivee :)

inaku sam sum, ne sum zenet bez deca :) znaci ke mi treba uverenie za slobodna bracna sostojba?

tnx za ponudata za adresa :) kaj planiras da odis? i koga?

Маче
22.06.2013, 18:38
jas ke imam affidavit of support imam cicko vo usa sto zivee :)

inaku sam sum, ne sum zenet bez deca :) znaci ke mi treba uverenie za slobodna bracna sostojba?

tnx za ponudata za adresa :) kaj planiras da odis? i koga?

ahah izvini te imam pomesano so drug izgleda sto bese zenet so deca. ami jas imav uverenie i mi go zedoa. sea nekoi velat ne treba ama jas veke izvadov inace 1050 den e :D ako ne prasaj gi vo ambasada togas koga ke ti se blizi intervjuto. inace vo NJ ke bidam vo hamburg malo gradce kaj edni prijateli. ti?

Маче
20.07.2013, 22:18
jas ke imam affidavit of support imam cicko vo usa sto zivee :)

inaku sam sum, ne sum zenet bez deca :) znaci ke mi treba uverenie za slobodna bracna sostojba?

tnx za ponudata za adresa :) kaj planiras da odis? i koga?

kaj zivej cicko ti? kalifornia rece? koga planiras ti da odis?

The Goddess
30.07.2013, 22:43
kaj zivej cicko ti? kalifornia rece? koga planiras ti da odis?

A sto te prasaja ako ne e tajna? Nie isto cekame za intervju...
I kolku dolgo cekase za intervjuto?

Pozz

Маче
30.07.2013, 22:50
A sto te prasaja ako ne e tajna? Nie isto cekame za intervju...
I kolku dolgo cekase za intervjuto?

Pozz

Pa izvestuvanjeto deka mi e zakazano intervjuto go dobiv na 12ti april a intervjuto mi bese na 18ti juni znaci negde okolu 2 meseci

Me prasaja zosto sakam da odam vo Amerika, kolku pati imam aplicirano na lotarijata, so fakultetot do kaj sum i kade planiram da ziveam. Mozi imase uste nesto ali onaka nisto strasno voglavno toa bese. Ne me prasaja ni kolku pari imam ni so ke rabotam ama imav napisano adresa kade ke prestojuvam i im rekov deka kaj niv ke ziveam i tolku. ne mi pobaraa ni affidavit of support. cista formalnost tie pred vreme gi znat odgovorite na prasanjata. :) vas koga vi e intervjuto?

Loperamid
23.08.2013, 09:08
Ne znam kako je moj post zavrsio u ovoj temi, pa molim moderatore da obrisu. Hvala :)

Dgtalbtch
03.11.2013, 17:09
@dvlSkopje nemam pojma kako da ti vratam na taa poraka :grin: valjda kje go vidis tuka ... Mene mi e sega na 5ti vo vtornik

biljana oh
05.11.2013, 22:51
Dgtalbtch kako pomina na intervjuto?
Ako mozes spodeli go so nas tvoeto iskustvo.

Dgtalbtch
06.11.2013, 13:43
Zdravo Biljana ,
Eve ja mojata prikazna so intervjuto :) :
Imav zakazno vo 8:00h stignav pred ambasada 30 minuti porano i toj od obezbeduvanje mi kaza da se vratam barem za 15 min i deka nesmeam tuka da sedam , od karsi ima kafic pa tamu sednav.
Pocnaa da doagaat luge inakaj 10 do 8 se naredivme vo red tie kazuvaat i pocnaa vo 8 tocno da prozivaat po spisok jas bev vtora pred mene imase familija 4ca, obezbeduvanjeto ti kazuvaat vo koja vrata da vlezes i pominuvame tamu niz skeniranje tasna i site raboti koi se nosat i tie te upatuvaat kade da odis ponatamu.
Od koga kje stignes vo drugata prostorija tamu te ceka drug od obezbeduvanje koj ti kazuva da zastanes i da cekas kaj negov kolega koj sto gi pregleduva dokumentite koi gi nosis i gi redi po nekoj redosled i ti kazuva sto ti treba sto ne, ti kazuva deka tuka na blagajnata se plakjaat 330$ i ti kazuva da sednes vo cekalna i deka kje te viknat. Pocna da se polni i malce e haos vo toj pogled spored mene zatoa sto site se vo edna prostorija mislam deka celo vreme vleguvaa luge i otprilika imase 70 dusi vnatre bez razlika koj za sto e, samo na razlicen salter odi. Za 10 minuti me povikaa na salter 5 i gospogjata bese nasa na Makedonski zborevme, me prasuvase deka nemav ostaveno adresa na formularot sega da ostavam pa mi go dade toa da go popolnam , me prasa dali so sega sum bila vo Amerika , dali nosam orginal diploma od fakultet na sto samo ja pokazav od nadvor , vo koja drzava kje odam i tolku rece odi na blagajna plati pa potoa vrati se. Taka napraviv, koga se vrativ mi kaza sedni si kje te povikame pak, sednav sega za 10 min me povikaa na angliski salter 3 tamu samo otpecatoci se ostavaat i tolku pa ti vika sedni kje te povikame, za 10-15 min me povikaa na salter 7 isto na angliski, Amerikanka od taa strana cela nasmeana i pozitivna posrekjna od mene sto sum dobila :) jas iskreno nemav premnogu trema ali ne mi bese seedno. Mi vika cestitoooo si dobila na lotarija, jas vikam da blagodaram, me prasa sto kje pravam tamu na sto odgovoriv i i dodeka zboruvav taka nekako se smeskase mislam deka mi go znaese odgovorot pred da go kazam :) i samo zadovolno mi kaza dobro i seriozno si go svatila ova. Me prasa dali imam 4 godisno sredno obrazovanie na sto potvrdno odgovoriv ali rekov deka imam i fakultetska diploma ne me prasa sto nego pogledna vo dokumentite i rece aaa Ekonomija i jas rekov da ali ne klasicna i si go kazav smerot ona porasa sto znaci toa jas i odgovoriv. Me prasa koga planiram da odam i rekov vo Februari posle praznicite koi sto sakam da gi pominam so fmailijata tuka rece toa e prekrasno i se svrte imi kaza Cestitki na tvojot nov zivot tamu, dojdi utre vo 3 da si ja podignes vizata :) sega kje odam i se nadevam ne se premislile vo megjuvreme :)
Se nadevam ne napisav premnogu, ama pokratko nemoze :) pozdrav i so srekja

Dgtalbtch
06.11.2013, 13:53
Inace od dokumenti samo orginalite mi gi zemaa, kopii, zaverki na notar i prevodi iako imav napraveno nisto od toa samo diplomata kopija zaverena na notar ali ne prevedena. Dokolku nesto drugo konkretno ve interesira a ne sum napisala , slobodno pisete mi

ig.mkd
06.11.2013, 23:49
Cestitki Dgttalbtch za uspesno zavrsenoto intervju
Me interesira dali trebit da se obezbedi garantno pismo odnosno dali vo ambasada treba da se dostavi i toj dokument ?
pozdrav

Dgtalbtch
07.11.2013, 09:41
Blagodaram da vi se vrakja :) inace jas nemav garantno pismo , a ne mi ni pobaraa ne stoi nikade vo dokumentite deka treba da go imas , ali ne stoese deka treba i smetka od banka pa jas odnesov i mi ja zemaa

biljana oh
08.11.2013, 19:22
Cestitki Dgtalbtch,ti posakuvam mnogu sreka i uspeh ponatamu!!!

DD mak
25.12.2013, 13:18
Cestitki Dgtalbtch,ti posakuvam mnogu sreka i uspeh ponatamu!!!

Biljana, šo ima novo kaj tebe? Ako dobro se sekavam imaše dvojno pomal broj od nas...

alek
19.03.2014, 09:38
makedonci do kaj ste so intv ajde iskustva jas se nadevam ke stignam nareden mesec so moeto brojce pa me interesiraat iskuustva dali bese nekoj na intv ovie meseci srekno na site

ilinois
19.03.2014, 12:45
Naseto intervju e zakazano za 08.04.2014 , brojceto e 20***. Seuste nemame datum za lekarski pregled, se nadevam krajot na Mart. Koga ke zavrsime so pregledite i intervjuto ke ve izvestime za se sto ve interesira. Pozdrav i srekno na site dobitnici.

biljana oh
19.03.2014, 15:01
makedonci do kaj ste so intv ajde iskustva jas se nadevam ke stignam nareden mesec so moeto brojce pa me interesiraat iskuustva dali bese nekoj na intv ovie meseci srekno na site

Alek,pogledni vo temata Intervjui-2014.Pozdrav i ti posakuvam mnogu sreka.

Miaa
24.03.2014, 01:28
Zdravo na site.
Jas se spremam za intervjuto koe e na 25.03 i nervozata i tremata sekoja sekunda se poveke rastat. E sega imam dve prasajna na koj se nadevam ke mozite da mi pomognite.
1. Na DS 230 za mojot soprug na 42 prasanje - Have you ever been refused admission to the USA at the port of entry? nie odgovorivme ne. e sega me interesira so vsusnost znaci ova prasajne - dali nekogas si bil odbijan za viza vo ambasada ili dali te imaat odbijano da vlezis vo amerika. Bidejki mojot soprug e odbijan ednas za studentska viza.
2. Vo DS formularot kako adresa imam pisano od eden moj prijatel i vo plan sum tamu i da ostanam, a kako garantno pismo - Affidavit of Support imam od drug coek familijaren prijatel. i sega neznam dali vo ambasada da ja smenam adresata ili da ostavam taka - dali mozi da mi naprat nekoj problem.
se nadevam deka nekoj ke mi gi razjasni malce ovie prasajna.
Pozz do site

noki
24.03.2014, 01:49
Zdravo na site.
Jas se spremam za intervjuto koe e na 25.03 i nervozata i tremata sekoja sekunda se poveke rastat. E sega imam dve prasajna na koj se nadevam ke mozite da mi pomognite.
1. Na DS 230 za mojot soprug na 42 prasanje - Have you ever been refused admission to the USA at the port of entry? nie odgovorivme ne. e sega me interesira so vsusnost znaci ova prasajne - dali nekogas si bil odbijan za viza vo ambasada ili dali te imaat odbijano da vlezis vo amerika. Bidejki mojot soprug e odbijan ednas za studentska viza.
2. Vo DS formularot kako adresa imam pisano od eden moj prijatel i vo plan sum tamu i da ostanam, a kako garantno pismo - Affidavit of Support imam od drug coek familijaren prijatel. i sega neznam dali vo ambasada da ja smenam adresata ili da ostavam taka - dali mozi da mi naprat nekoj problem.
se nadevam deka nekoj ke mi gi razjasni malce ovie prasajna.
Pozz do site
Zdravo Miaa, nie imavme intervju vo Skopje vo 2011, se pomina bez problem iako jas prethodno vkupno 10 pati podnesov za turisticka viza i 9 pati bev odbiena(toa ne bese nikakov problem)-vazno e da ne si bil ovde vo USA nelegalno,da ne si bil deportiran ili vraten na vlezot od Imigracionite vlasti.
Sto e do adresata ,najdobro e vo ambasada da im ja ostavis adresata kade sto ce prestojuvas vo prvo vreme,zaradi toa sto ce ti ja pustat grin kartata po posta i vazno e da ja dobies grin kartata na tocna adresa,za da nemas ponatamosni komplikacii.Samo opusteno na intervjuto sve ce e OK.

LAV Sk
24.03.2014, 13:38
Naseto intervju e zakazano za 08.04.2014 , brojceto e 20***. Seuste nemame datum za lekarski pregled, se nadevam krajot na Mart. Koga ke zavrsime so pregledite i intervjuto ke ve izvestime za se sto ve interesira. Pozdrav i srekno na site dobitnici.

ilinois jas mislam deka tie ne ti zakazuvaat pregledi,mislam deka sam si zakazuvas vo Remedika:suure:

DzokicaMicev
28.03.2014, 12:58
Naseto intervju e zakazano za 08.04.2014 , brojceto e 20***. Seuste nemame datum za lekarski pregled, se nadevam krajot na Mart. Koga ke zavrsime so pregledite i intervjuto ke ve izvestime za se sto ve interesira. Pozdrav i srekno na site dobitnici.

Druze neka vi e so sreka. Cekam ovaa godina na 01.05.2014 da vidam dali ke sum izvecen se nadevam na najdobroto. By the way ova lotarija. Cekame informacii kako pominavte. Pozdrav

ilinois
10.04.2014, 20:49
Zdravo! Eve i jas da go spodelam moeto iskustvo od intervjuto vo Skopje.Intrvjuto ni bese zakazano za 08.04.2014 vo 8 h. Pristignavme 10 min. porano, ne povikaa tocno vo 8h. Prvo ja pominavme bezbednosnata kontrola, potoa ni gi pobaraa dokumentite. Jas kako nositel na aplikacijata imav:
1. Diploma za zavrseno soodvetno obrazovanie (original i kopija nezaverena kaj notar).
2. Izvod na vencanite (megunaroden).
3. Izvod na rodenite (megunaroden).
4. Potvrda od policija.
5. Potvrda od sud.
6. Potvrda za otsluzen voen rok.
7. Garantno pismo, obrazec I-134.
Za ostanatite clenovi od semejstvoto (sopruga,kerka i sin):
1. Izvod na rodenite (megunaroden).
2. Potvrda od policija.
3. Potvrda od sud.
Zaedno so ovie dokumenti gi dadovme 4-te pasosi i dokumentite od "Remedika" (gi zedovme eden den pred intervjuto). Ni pobaraa i po edna slika od sekogo 5x5.
Pocekavme desetina minuti i ne povikaa na eden od salterite. Edna ljubezna sluzbenicka od ambasadata gi razgleda dokumentite, kaza deka se e vo red i ni rece da uplatime po 330 $ za sekoj. Plakanjeto e vo kes vo dolari, a moze da se plati i vo denari, no kursot e nepovolen 48,78. Ne moze da se plati so kartica iako imavme AMEX. Potoa ni zedoa otisoci od site prsti. Po kratko cekanje ne povikaa na eden od salterite kade sto se sretnavme so ljubeznata konzulka. Najprvo se zakolnavme deka ke ja kazuvame vistinata, razgovorot bese na makedonski so preveduvac. Potoa se interesirase za licnosta sto go ispraka garantnoto pismo, kade planirame da odime vo Amerika, sto planirame da rabotime jas i mojata sopruga. Razgovorot bese kratok i prijaten, na kraj ni cestita i ni posaka sreka. Vizite gi zedovme naredniot den.
So sreka na site aplikanti.
Dokolku imate prasanja slobodno pisete.

Prva aplikacija Oktomvri 2012
02.05.2013 bingo
Case number 20***
08.04.2014 zakazan intervju
09.04.2014 vizi vo pasos

goKi-
05.05.2014, 17:59
Извинете што одам малце офф-топик, но имам едно прашање до извлечените :)
Што внесувате во 8e. District/County/Province/State? Тука треба да се наведе општината или? Знам дека е малце рано за вакви прашања, ама подобро на време да се информирамe :D Поздрав и честито до сите што добија зелени карти :)

alek
23.06.2014, 09:43
na intv sum na 29.07 pa sakav da prasam iako poveke pati go imam sretnto ova prasanje n a forumov megutoa sega ponovo nekoj sto bil na intv dali nekoj od dokumentite kako diplma ili nekoj drug treba da se preveduvaat

Nikolaniko
23.06.2014, 10:09
na intv sum na 29.07 pa sakav da prasam iako poveke pati go imam sretnto ova prasanje n a forumov megutoa sega ponovo nekoj sto bil na intv dali nekoj od dokumentite kako diplma ili nekoj drug treba da se preveduvaat

Alek,

Jas im prativ email na US Embassy vo Skopje da gi prasam istoto, mi rekoa deka dokolku dokumentite se na Makedonski ili Angliski, ne treba da se preveduvaat, treba samo originalniot dokument i obicna fotokopija. Istoto ti go pisuva i na nivniot web site.

Jas imam vadeno dokumenti za soprugata i deteto od Srbija i niv morav da gi preveduvam na Angliski, ama ako tvoite dokumenti se site na Makedonski, togas ponesi gi samo originalite i obicni fotokopii.

LAV Sk
25.06.2014, 06:26
Imam dve prasanja:dali treba da se prevede sveditelstvo(znaci dali za upis vo amerkansko skolo ke baraat prevedeno sveditelstvo od X oddelenie),i dali zatvoreniot kovert po pristignuvanje na amerikansko tlo se otvora na prvata destinacija ili na krajnata,posto imam kratko vreme od 2 casa medju letovite?:beer:

noki
25.06.2014, 12:51
Imam dve prasanja:dali treba da se prevede sveditelstvo(znaci dali za upis vo amerkansko skolo ke baraat prevedeno sveditelstvo od X oddelenie),i dali zatvoreniot kovert po pristignuvanje na amerikansko tlo se otvora na prvata destinacija ili na krajnata,posto imam kratko vreme od 2 casa medju letovite?:beer:

Nas plikoto ni go zemaa uste vo ambasada, a na tatko mi i majka mi koga se selea vamu mu go zedoa na aerodrom na poslednata destinacija(bez ogled kolku premestuvanja si imal,na poslednata postojka ce pominis niz imigraciono)
Vo vrska so sveditelstvoto,mozebi trebese ali jas ne gi prevedov sveditelstvata od sin mi. Koga dojdovme ovde,pojdovme vo centarot kade se vrsi zapisuvanje na decata i mi gi zedoa izvodot od rodeni i sveditelstvoto na makedonski,napravija tuka pred mene kopii,si gi zadrzaa kopiite,a mene mi gi vratija originalite(bez nikakov problem)-sin mi togas go zapisuvav vo 3-to oddelenie....Sepak mislam da go pominuvam istoto ,bi napravila samo prevod na angliski-bez notar i pecat,kaj nas se naplatuva za notarski pecat, a ovde poveceto banki kade sto ce otvoris cheking smetka,ti ja davaat taa usluga besplatno.

LAV Sk
26.06.2014, 06:01
noki ti si zakon fala ti mnogu,kakov e toj obrazec 134 na oficijalniot sajt ne mi baraat takvo nesto a tuka nekoi go spomnuvaat-pa,treba ili ne?

noki
26.06.2014, 12:51
Na zvanicniot sajt za lotarijata,pisuva deka ne treba I-134, na forumov sekogas gledam deka mu go baraat toj formular vo Skopje,i mislam vo ambasadata vo Bosna. Toj formular je garantno pismo,i ako nekoj od ovde ti go pusta,treba da e propraten so izraboteni dokumenti za plateni taksi za 2 godini nanazad. Jas imav I-134 ali ne bese kompleten,i koga bev vo ambasadata vo Skopje,me prasaa zosto formularot ne e celosen,kade ti se dokazite za plateni taksi,jas mu odgovoriv,deka na zvanicniot sajt za lotarijata pisuva deka ne treba toj obrazec,ali jas sakav da go imam,i deka sestra mi od Amerika mi go pustila vo kratko vreme i ako e potrebno ce mi pusti propratna dokumentacija.Tie naravno mi kazaa deka nema potreba, deka e vo red i mi go zemaa samo formularot.Inaku toj obrazec se spusta od na ovoj sajt:

http://www.uscis.gov/i-134

LAV Sk
14.07.2014, 14:14
Mojot karton so vakcini nemoze da se najde-bilo nekogas:naughty:.Dali nekoj znae sto se slucuva togas? Pozdrav:beer:

noki
14.07.2014, 15:18
Mojot karton so vakcini nemoze da se najde-bilo nekogas:naughty:.Dali nekoj znae sto se slucuva togas? Pozdrav:beer:

Da, i ja go imav istiot slucaj, mojot soprug bese vo red ,toj ja imase celata istorija na vakcinacii. Jas bidejki sum rodena vo Srbija,i posle toa se preselivme vo Makedonija koga imav 10-11 godini,ne bev vo moznost da ja najdam celosnata istorija za imunizacija. Sto potoa se sluci e deka,tie mi dadoa livce za vakcinite sto trebit da gi primam,i mi gi dadoa tuka vo Skopje-mislam deka bea dve vakcini i edna vakcina za postariot sin(toj bese na 8-godisna vozrast).Soprugot i postaroto dete ne trebese da primaat nisto dodatno.

MagedonMM
14.07.2014, 23:21
Moram da priznam deka malku sum razocaran od naseto pomaganje vo ovoj del, imam cuvstvo deka nie makedoncite sme tolku sebicni so cest na isklucoci ( Noki) koja nesebucno na site pomaga i se trudi na sekoj post da odgovori.
Godisno dobivame GC preku 100 semejstva a aktivni 20luge.Sramota za site nas-tipicno makedonski.A da ne spomnam za tie sto veke se vo USA veke i zaboravile niz sto pominale i nemaat potreba na drugi da pomagaat.
NOKI uste ednas sekoja cest za Vas -mnogu mi pomognaa vasite postovi (ma da i VIA i Magelan i uste nelolku se odlicni)
Ti posakuvam da uzivas maksimalno vo USA

MagedonMM
14.07.2014, 23:27
NOKI,
Treba vecno site nie da sme Vi blagodarni za vadite nesebicni iscrpni odgovori.
Uste ednas blagodarnost

noki
15.07.2014, 02:41
NOKI,
Treba vecno site nie da sme Vi blagodarni za vadite nesebicni iscrpni odgovori.
Uste ednas blagodarnost

Fala mnogu,ama mislam deka najzasluzen e forumot i negovite osnivaci.Samata jas koga bev izvlecena bev potpolno izgubena iako sestra mi vece ziveese vo USA. Taa ne znaese nisto vo vrska so lotarijata,pa koga me izvlekoa nemav pojma deka trebalo da se pustat nazad formulari-toa go napraviv otkako doznav na ovoj forum deka stom ce te izvlecat treba da gi kompletiras obrascite i da gi pustis nazad za Kentaki(vo toa vreme seto toa seuste se praese po posta).
I uste vo niz drugi situaciji mene najgolema pomos mi bese forumot.Duri i posle 4 polni godini otkako stanav clen,sekoj pat moze nesto novo da se nauci a normalno i da se pomogne na nekogo sto se naodja vo nedoumica.
Jas licno koga pravam muabet so moi poznati ludje sekoj pat gi upatuvam da dojdat ovde,da razlistaat po forumot i da vidat kako navistina odat rabotite vo vrska so lotarijata,bidejki dosta ludje se vo zabluda.
A vo vrska so toa kolku nasiot narod e nesolidaren,nemozam da napadjam nikogo oti mislam i deka ne nema bas mnogu nasi Makedoncinja na ovoj forum,a bi bilo dobro da ima oti ovde ima sve sto im e potrebno da znaat otkako ce bidat izvleceni.Pozz

MagedonMM
15.07.2014, 12:04
Noki,

Toa me I boli , mozebi gresam ama Vie ste ednistvenata od MK ( I uste eden dvajca ) koja e aktivna na celiot forumv klucuvajki I ovoj del Makedonija :Intervju .

Nesbicno pomagate a ostanatite ubeden sum deka ja znaat stranava I drugi nasi I nikakov kometar , pomos ili bilo sto .Pa samo vo Chicago ,Washington Dc, New Jersey ima 1m.:)
Ne sakam da zvucam revoltiran ili razocaran od licni pricini pa da zloupotrebuvam AMA MORA DA SE POMAGAME , MORAAAA

btw : do krajov na nedelava ke se resi I mojot status - se nadevam pozitiven ili GC Ili .................., ne mora pozitivno da mislime -sto bi kazala NOKI :)

Nikolaniko
15.07.2014, 12:59
MakedonMM,

Ne bi se slozil so tebe vo celost i ne gledam zosto si razocaran. Bez razlika od kade se clenovite, ovoj forum nudi besceneti informacii vo vrska so kompletniot proces za dobivanje na GC, a isto taka i za pocetokot na noviot zivot od drugata strana na barata.

Treba da bideme presrekni sto postoi forumov i sto golem del od lugjevo tuka naogjaat vreme da gi spodelat svoite iskustva i informacii so ostanatite.

Btw, jas sum Makedonec koj poslednive 10 godini ne zivee vo Makedonija, vo koja grupa ke me smestis? :)

Se shalam. Bidi mi pozdraven i ti posakuvam mnogu srekja vo ponatamosniot zivot i da ostanes aktiven na forumov.

MagedonMM
15.07.2014, 18:16
Niki,
Za forumov site sme svesni kolku ni pomoga,ne ni pomisliv na toa koj od kaj e, no iskreno mi smeta sto samo nekoi lige "grebat"za da dadat svoj doprinos na forumot, a nie ostanatite sme maksimalno pasivni.
Smetam deka na sekoj sto barem malku mu pomognal forumot treba da se "odolzi"da dade svoj doprinos.
Eve jas sum prviot sto si ja prizna greskata, i ke se trudam vo idnina maksimalno da spodeluvam.

Pozdrav i uzivaj vo zivotot kade i da si. ;-)

MagedonMM
17.07.2014, 09:47
dali ima nekoj zakazano intervju vo juli I avgust - dokolku ne e problem da spodelite ?

Nikolaniko
17.07.2014, 12:59
dali ima nekoj zakazano intervju vo juli I avgust - dokolku ne e problem da spodelite ?

Jas imam zakazano intervju na 5ti Avgust vo Skopje. Lekarskiot ke bide nekade za dve nedeli vo Remedika.

Ke pisam iskustva i od dvete, samo da pominat ovie 3 nedeli :)

alek
17.07.2014, 20:29
moeto intv e ma 29 juli a utre odam na pregledi pa ke vi pisam iskutva i od dvete nekako panik apocnuva da me faka kako se nablizuva vremeto pozz i so srekqa na site

bitbit
18.07.2014, 10:17
Zdravo Makedonci, i jas odvreme navreme go sledvam forumot, ama poslednite nekolku nedeli poslabo, pa duri gledam deka iameme poseben del a intervju vo Makedonija, sto navistina me raduva. Jas seuste sum isto taka izgubena, oti sum izlvecena za 2015, i uste nemam iskustvo nitu so pregledi nitu so intervjua. So sreka tie sto imate zakazani intervjua vo skoro vreme:bravo:

ig.mkd
18.07.2014, 11:56
I mene mi e zakazan intervju na 7 avgust pa denes ili narednata nedela planiram da se javam vo remedika da zakazam pregledi malku me zbunija i iznenadija postovite na Magedon MM iskreno mnogu mi e zal, a isto taka sum iznenaden kako e mozno pokraj zakazano intervju, pominati lekarski pregledi zaedno so celata popratno sobrana dokumentacija na kraj kvotata da e ispolneta i da e prekinato intervjuto jas duri ja kupiv i avionskata karta :)
Se nadevam deka sepak se ke bide vo red. Mnogu Sreka na site koi sto ocekuvaat intervju vo naredniot period

MagedonMM
18.07.2014, 20:59
Dragi prijateli,
Samo sakam da ukazam da ne gledate od drugi primeri.
Vo ambasadata se lugeto prekrasni i maksimalno profesionalni,korektni i......
Sekoj so svojata sudbina

noki
18.07.2014, 22:03
Dragi prijateli,
Samo sakam da ukazam da ne gledate od drugi primeri.
Vo ambasadata se lugeto prekrasni i maksimalno profesionalni,korektni i......
Sekoj so svojata sudbina

A be za toa si vo pravo,ali mene mi e mnogu zal da vidam kako bez nikakva pricina gi odbivaat ludjeto za viza.Ako postoi vistinska pricina neka ja posocat a ne vaka ima vizi - nema vizi.

MagedonMM
18.07.2014, 22:20
Noki
Starno boli ama onaka vo dusata iskreno,
edna godina so mislite veke bevme vo USA ,ovde onaka samo ....do detalu se isplanirano (za noviot pocetok),i od ednas krsenje ama onaks maksimslno bolno.
Zaklucokot e verojatno deka site vizi se "rezervirani" za idnite zakazani za intervju i nema
dopilnitelni vizi za tie sto odlozile (licna noja pretpostavka -ne me zemajte za zbir i nema potreba od komentari-poveke boli koga se navrakas:(

Vo haosot sakav sekade da vrtam pisuvam emal do ambadadorot ,nekade na nekogo vo USA
nemam poima kade ,Duri i mislev dokolku nekoj od bilo koja pricina saka da se otkaze da ponudam "nadomest"-imase eden komentar deka se odkazuva vo SRB poradi finassii -idiotsko razmisluvav od noja strana
no na kraj "umorno"i prazno ne odi so sila
Megutoa mora da se najdat sili da se prodolzi vo zivotot.

Pozdrav do site i kojznae mozebi nekogas ke ve posetam na forumov.

noki
18.07.2014, 22:55
Kako sto spomna Via,nemozime da znaeme kako vi e na dusata ali mozi da zamislime kako ce ni bese nas posle cela godina planiranje da ni sooptstat deka nema nisto od toa.Ako se ima zelba za emigracija,sto da vi kazam iako godinava lotarijava bese farsa,igrajte povtorno,ako e sreca povtorno moze da se desi da ve izvlecat - a ako se pravi sporedba za vreme cekanje koga se pravat normalni iselenicki vizi(na familijarna baza na primer), lotarijava e mnogu pobrz nacin da se dojde ovde.Za zal poslednive godini sve povece eksperimenti se pravat na steta na izvlecenite.Ednata godina go ponistija prvoto izvlekuvanje,vtorata kazaa deka ce ima povtorno izvlekuvanje vo oktomvri-a nemase,sega eve celava situacija so visokite brojcinja...:nene:

LAV Sk
19.07.2014, 07:08
Eve jas da spodelam iskustvo od lekarskite vo Remedika na 16.07.Treba da se ponesat pasosi so validnost nad 6 meseca,kartoni so primeni vakcini za site,sliki 5x5 za deca do 15 god.x 2,za deca nad 15 god. i vozrasni x 4 sliki.Za deca do 15 god. se plaka 1400 den. se meri visina, tezina a od vakcini prima edna-za hepatit B vo bivso Prolece(sega neznam kako se vika), i vo poliklinika Bitpazar mu pravat mantu test za tuberkuloza. Dete nad 15 god. se plaka 3000 den.kolku sto kosta i za vozrasni ja prima istata vakcina,(vozrasnite ako gi primale redovno vakcinite ne primaat niedna),potoa isto kako vozrasnite se zema krv (toa go pravat samo za pregled da ne si zarazen od sifilis,znaci samo zatoa se zema krv),se pravi rendgen snimka (toa go pravat da ne si zarazen od tuberkuloza),visina,tezina,krven pritisok-ende.Rezultati eden den pred intervju vo zatvoren kovert(ako ima nekoj problem te izvestuvaat)-kraj na prviot del,vtor del po intervjuto-nazdravje:beer:

ig.mkd
19.07.2014, 10:32
Eve jas da spodelam iskustvo od lekarskite vo Remedika na 16.07.Treba da se ponesat pasosi so validnost nad 6 meseca,kartoni so primeni vakcini za site,sliki 5x5 za deca do 15 god.x 2,za deca nad 15 god. i vozrasni x 4 sliki.Za deca do 15 god. se plaka 1400 den. se meri visina, tezina a od vakcini prima edna-za hepatit B vo bivso Prolece(sega neznam kako se vika), i vo poliklinika Bitpazar mu pravat mantu test za tuberkuloza. Dete nad 15 god. se plaka 3000 den.kolku sto kosta i za vozrasni ja prima istata vakcina,(vozrasnite ako gi primale redovno vakcinite ne primaat niedna),potoa isto kako vozrasnite se zema krv (toa go pravat samo za pregled da ne si zarazen od sifilis,znaci samo zatoa se zema krv),se pravi rendgen snimka (toa go pravat da ne si zarazen od tuberkuloza),visina,tezina,krven pritisok-ende.Rezultati eden den pred intervju vo zatvoren kovert(ako ima nekoj problem te izvestuvaat)-kraj na prviot del,vtor del po intervjuto-nazdravje:beer:

Fala ti LAV Sk za spodelenoto iskustvo od lekarskite pregledi i nie sme za brgu na lekarski pregledi imame detence od 1 godina znaci za nego ke treba da odime vo poliklinika Bitpazar za da se napravi test za tuberkoloza. I uste edno prasanje dali ima nekoj ogranicuvanja vo odnos na hrana i pijalok pred pregledite ili moze da se pie kafe pred pregledi? :) pozdrav

vardar
19.07.2014, 15:26
Zdravo Nova sum na forumov iako go citam dve godini.Pozdrav do site a na tie so visoki broevi im sovetuvam da ne se otkazuvaat nikako .Ako bile izbrani vi milioni luge sigurno ke imaat intervju sepak ostanuva septemvri a toj sekogas bil curent.Dajte ne gubete nadez mislete samo pozitivno i so gospod napred so sreka na site.

emilijamak33
19.07.2014, 18:04
Ne veruvam deka bas septemvri ke imam uspeh da me viknat 53xxx sum taka da sansite se mali da ne recam i nevozmozni

emilijamak33
19.07.2014, 18:14
No godinava pak ke apliciram mozebi ke imam second chance vo narednite izvlekuvanja i godini

LAV Sk
20.07.2014, 08:19
Ig.mkd ne samo kafe mozes i pivo ako sakas da pies :naughty:,a za tolku malo detence od edna godina neznam valjda e isto :beer:

ig.mkd
20.07.2014, 22:15
Ig.mkd ne samo kafe mozes i pivo ako sakas da pies :naughty:,a za tolku malo detence od edna godina neznam valjda e isto :beer:
Falati mnogu LAV Sk za odgovorot,
bravo me razbra so sakav da prasam znacit mojt pivo :)
Pozdrav

juznotuzno
23.07.2014, 13:51
Nov sum na forumov I sakam da prasam nesto za pomos deka da se obratam

Denes imame zakazano intervju vo 8 I 30 min vo ambasada ,( lekarski pregled zavrsen vo remedika ) predhodno mi bese zakazano intervjuto za vo mart go odloziv bidejki trebase od srbija I Hrvatska dokumenti da pribiram I ( bivsi JUGOSLOVENI )

Sabajle plative 660 $ pa go zavrsiv intervjuto mi kazaa deka nema da dobijam viza tuku nesto ovaka kje bidelo "Your visa case is currently undergoing necessary administrative processing " - nemalo veke vizi,pa ke cekale da pitat vo Amerika dali ke ima dokolku ima ke me izvestele - ama neverujem vika toj nasiov , a nasive drsko do nemaj kade , ( muabetov nasive so glumat - A ovie amerite top -na nivo ).

E sega em si platime , em ne dobime viza :(
Ima li negde nadvor da se zalam pomognete mi

noki
23.07.2014, 15:10
Stvarno mi e zal deka vi se sluci istoto sto i na Magedon. Ako e vistina deka nema povece dostapni vizi vo Makedonija,togas treba i da gi otkazat narednite intervjua. Edinstveno mesto kade bi mozele da barate objasnuvanje e Kentaki,ama ete Magedon se javil tamu otkako bil odbien za viza,i mu kazale da pobara objasnuvanje od ambasadata vo Skopje. Ne znam zosto ova se slucuva samo vo Makedonija,koga niz drugite gradovi vo Evropa vizite seuste se dodeluvaat na dobitnicite od lotarijata.

vardar
23.07.2014, 16:42
Stvarno mi e zal deka vi se sluci istoto sto i na Magedon. Ako e vistina deka nema povece dostapni vizi vo Makedonija,togas treba i da gi otkazat narednite intervjua. Edinstveno mesto kade bi mozele da barate objasnuvanje e Kentaki,ama ete Magedon se javil tamu otkako bil odbien za viza,i mu kazale da pobara objasnuvanje od ambasadata vo Skopje. Ne znam zosto ova se slucuva samo vo Makedonija,koga niz drugite gradovi vo Evropa vizite seuste se dodeluvaat na dobitnicite od lotarijata.

luge sto se slucuva kaj nas vo amasadava moze li nekoj so sigurnost da kaze ima li vizi ili nema ova e stvarno cudno.Kontaktiram so nasi vo usa i se cudat kako moze da gi zaprat intervjuata so e problemov moze li nekoj da go kontaktira kentaki da prasa oti vaka voopsto ne e dobro.

Nikolaniko
23.07.2014, 17:09
luge sto se slucuva kaj nas vo amasadava moze li nekoj so sigurnost da kaze ima li vizi ili nema ova e stvarno cudno.Kontaktiram so nasi vo usa i se cudat kako moze da gi zaprat intervjuata so e problemov moze li nekoj da go kontaktira kentaki da prasa oti vaka voopsto ne e dobro.

Jas probav da doznam i im prativ email vo ambasada vo Skopje, emailot go postirav tuka na forumov. Na kratko, emailot vika: "Drugar, soberi si gi dokumentite i da te vidime tuka na 5-ti Avgust" :)

I covekov koj deneska e odbien go imal prezakazano intervjuto, sto e ista situacija kako prethodniot odbien, i pretopstavuvam deka ke cekaat da pominat najgolemiot broj od zakazani kandidati, pa ako ostane nekoja viza poveke, ke gi isprocesiraat i lugjeto sto se na administrative processing.

Ne e vo red sto lugjevo veke platile, ama administrative processing ne znaci deka u start znaat deka nema vizi i deka se odbieni, tuku deka se vo proces i cekaat (moze da cekaat dopolnitelen broj na vizi ili da vidat konecen broj na GC koi se dostapni od KCC, moze da cekaat dopolnitelna proverka na dokumenti, moze da cekaat verifikacija na rabotno iskustvo ili diploma itn)

Kako i da e, situacijata bi bila alarmantna dokolku se javi nekoj sto ne odlozuval intervju, gi ispolnuva site uslovi i sepak go ostavaat na administrative processing.

Da potenciram, ova e moe licno mislenje i ne go zemajte kako fakt zasto jas ne sum vraboten vo ambasada i neznam sto se slucuva.

Kako i da e, cekame da se javi nekoj so iskustvo od ambasada vo Skopje koj ne go odlozuval intervjuto i gi ispolnuva site uslovi i gi ima site dokumenti.

Pozdrav

p.antic
23.07.2014, 17:13
Dragi makedonci

Mi smo iz Beograda, suprug je nosilac aplikacije, imali smo zakazan intervju prvi put u februaru i odlozili, receno nam je da nije problem i da se javimo kad budemo spremni,, i sad kad smo spremni kazu da nema vise brojeva. Suprug ima br 14...,, zovemo ambasadu na nekoliko dana ali nema lepih vesti. Ne znam stan am je ciniti,, koga da pitamo osim nasih ambasada,, svima se cini da je prica neprihvatljiva i da nesto jos uvek moze da se ucini do kraja septembra.

pozdrav svima

Nikolaniko
23.07.2014, 17:14
Da dodadam:

Cekam uste edno iskustvo od ambasada, mislam deka imase nekoj zakazan na 27mi. Dokolku i naredniot koj ke otide na zakazano interview bide staven pod administrative processing, bez prezakazuvanje na intervjuto, ke im se javam vo KCC i ke probam da dobijam bilo kakva validna informacija okolu brojot na dostapni vizi.

sombrero
23.07.2014, 17:35
Bilo bi dobro da neko postavi ove probleme na inoforumu da vidimo ima li slicnih iskustava u ostalim EU zemljama...Zaista jako cudno...Ovo vise nije slucaj sama sa Makedonijom vec ocito i sa Srbijom.

Nikolaniko
23.07.2014, 17:44
Bilo bi dobro da neko postavi ove probleme na inoforumu da vidimo ima li slicnih iskustava u ostalim EU zemljama...Zaista jako cudno...

Sobrero, upravo ceprkam po forumima i vidim da svi koji su bili na administrative processing ili koji su prezakazali intervju za kasnije dobijaju iste odgovore: DA nema trenutno raspolozivih viza i da moraju da cekaju kraj lutrije da vide koliko ce viza ostati dostupno.

Veliki broj izvucenih dobitnika iz Irana i Nepala, zbog svima poznatih razloga (security issues) si bili ostavljeni na administrative processing, zbog dodatne provere. Sada kad su prosli proveru, dobijaju iste odgovore: da za ljude koji su sa AP statusom nema trenutno dovoljno viza i da moraju da sacekaju kraj lutrije da vide koliko njih ce moci da dobije vize.

To je ono sto mogu da vidim po ino forumima. Znaci ovo nije izolovan slucaj nego globalna situacija svuda u svetu, da svi dobitnici koji su zbog bilo kog razloga odlozili intervju ili viziranje, stavljeni na HOLD dok se ne isprocesiraju regularno zakazani intervjui.

MagedonMM
23.07.2014, 20:27
Nikolaniko,
Znam deka se trudis da ostanes pozitiven i da pomognes,ama sporedbata so iran i slicnite zemji, so decidno kazano od nekolku od forumov deka nema vizi (mozebi samo za tie sto odlozile verojatno) ne e bas isto,da pravis dopolnitelni proverki za luge od "voeni podracja " i ex yu nekako nemoza da si povrzam,moe mislenje e deka e samo povrzano poradi predhodno odlozuvanje kako i da e ke se vidi do 30.09..

Dali nekoj moze da spodeli kade so 100% tocnost moze da dozneme kolku vizi se predvideni i iskoristeni za MK, iako neli podelbata e po regioni.
Nikolaniki e tuka smetam deka mozes mnogu da pomognes i ne samo ti;-)
I bez da zemate zdravo za gotovo pred 25min DoS objavi deka padna visa centarot i nesakam da pomislam sto moze da bide...(samo pak da nema negoduvanje i somnez frlen vrz nekogo - zemete kako da e netocna informacija)

jovancica
23.07.2014, 20:36
Nikolaniko,
Znam deka se trudis da ostanes pozitiven i da pomognes,ama sporedbata so iran i slicnite zemji, so decidno kazano od nekolku od forumov deka nema vizi (mozebi samo za tie sto odlozile verojatno) ne e bas isto,kako i da e....
Dali nekoj moze da spodeli kade so 100% tocnost moze da dozneme kolk vizi se predvideni i iskoristeni za MK, iako neli podelbata e po regioni.

I bez da zemate zdravo za gotovo pred 25min DoS objavi deka padna visa centarot i nesakam da pomislam sto moze da bide...(samo pak da nema negoduvanje i somnez zemetekako da netocna informacija)

Jas sum fan na facebook na U.S. Department of State Consular Affairs i ova go imaat objaveno(pravam copy/paste)
The Department of State Bureau of Consular Affairs is currently experiencing technical problems with our passport/visa system.
This issue is worldwide and is not specific to any particular country, citizenship document, or visa category.
We apologize to applicants who are experiencing delays or are unable to obtain a passport, Report of Birth Abroad, or visa at this time.
We are working urgently to correct the problem and expect our system to be fully operational again soon.

MagedonMM
23.07.2014, 20:46
Jas sum fan na facebook na U.S. Department of State Consular Affairs i ova go imaat objaveno(pravam copy/paste)
The Department of State Bureau of Consular Affairs is currently experiencing technical problems with our passport/visa system.
This issue is worldwide and is not specific to any particular country, citizenship document, or visa category.
We apologize to applicants who are experiencing delays or are unable to obtain a passport, Report of Birth Abroad, or visa at this time.
We are working urgently to correct the problem and expect our system to be fully operational again soon.

Ok barem bila tocna mojata informacija,mora samo da cekame pobrgu da se sredi:-SS

LAV Sk
24.07.2014, 11:05
Eve go moeto iskustvo so intervjuto denes 24.07.Dojdovme vo ambasada tocno vo 08.00 h ,imavme zakazano vo 08.00 h.Vlegovme odma se pominuva niz security i posto bevme prvi pocnaa mnogu brzo.Plakas na pocetok po 330 USD od viza a od dokumenti nosev pasosi,rezultati od pregledite,sveditalstva od sredno,izvod od vencani,izvodi od rodenite seto ova originali i kopii od istite i po edna slika.Na salter si pravis muabet so edna dodeka gi sortira dokumentite i posle isto na salter "intervju" ti pravi konzulot. Toa ti e tri recenici muabet nesto na makedonski,nesto na angliski.Zavrsivme vo 09.45 h znaci nepolni dva casa a za vizite se ceka dva do tri dena.BITNO tie sto odat redovno na intervju dobivaat vizi za dva,tri dena-ma prasaa dali sum go odlozuval,tie sto go odlozuvale gi ostavaat za kraj vo septemvri (licno mislam deka i tie ke dobijat samo nervi da socuvaat).Znaci ne boli, lesno e i na zdravje :beer:

noki
24.07.2014, 11:22
Eve go moeto iskustvo so intervjuto denes 24.07.Dojdovme vo ambasada tocno vo 08.00 h ,imavme zakazano vo 08.00 h.Vlegovme odma se pominuva niz security i posto bevme prvi pocnaa mnogu brzo.Plakas na pocetok po 330 USD od viza a od dokumenti nosev pasosi,rezultati od pregledite,sveditalstva od sredno,izvod od vencani,izvodi od rodenite seto ova originali i kopii od istite i po edna slika.Na salter si pravis muabet so edna dodeka gi sortira dokumentite i posle isto na salter "intervju" ti pravi konzulot. Toa ti e tri recenici muabet nesto na makedonski,nesto na angliski.Zavrsivme vo 09.45 h znaci nepolni dva casa a za vizite se ceka dva do tri dena.BITNO tie sto odat redovno na intervju dobivaat vizi za dva,tri dena-ma prasaa dali sum go odlozuval,tie sto go odlozuvale gi ostavaat za kraj vo septemvri (licno mislam deka i tie ke dobijat samo nervi da socuvaat).Znaci ne boli, lesno e i na zdravje :beer:

Toa se navistina prekrasni vesti...Srecno da vi e :1081:

Nikolaniko
24.07.2014, 11:23
Nikolaniko,
Znam deka se trudis da ostanes pozitiven i da pomognes,ama sporedbata so iran i slicnite zemji, so decidno kazano od nekolku od forumov deka nema vizi (mozebi samo za tie sto odlozile verojatno) ne e bas isto,da pravis dopolnitelni proverki za luge od "voeni podracja " i ex yu nekako nemoza da si povrzam,moe mislenje e deka e samo povrzano poradi predhodno odlozuvanje kako i da e ke se vidi do 30.09..

Dali nekoj moze da spodeli kade so 100% tocnost moze da dozneme kolku vizi se predvideni i iskoristeni za MK, iako neli podelbata e po regioni.
Nikolaniki e tuka smetam deka mozes mnogu da pomognes i ne samo ti;-)
I bez da zemate zdravo za gotovo pred 25min DoS objavi deka padna visa centarot i nesakam da pomislam sto moze da bide...(samo pak da nema negoduvanje i somnez frlen vrz nekogo - zemete kako da e netocna informacija)

VAka, izgleda deka mojot prethoden post ne bese koncipiran kako sto treba pa ke probam da postiram podolgo objasnuvanje za da ne me razberat pogresno clenovite na ovoj forum:

Prvo, za statusite na DV aplikaciite. Na site ni e poznato deka postojat 4 mozni statusa za sekoj dobitnik odnosno izvlecen na DV loratija:

1. Issued - Izdadena Viza (uspesno intervju i vizata e veke vo pasos)

2. Refused - Kandidatot e odbien poradi pricini poznati samo na ambasadata vo koja bil na intervju

3. Ready - Kandidatot ima zakazano intervju vo ambasada ama uste ne stignal na intervju odnosno negoviot slucaj uste ne e isprocesiran.

i za nas najbiten status,

4. Administrative processing - znaci deka datumot za intervju e veke pominat, kandidadot ne e ni odbien niti pak dobil viza tuku e staven na cekanje. Vo ovoj slucaj, kandidatot mozebi go prezakazal intervjuto, mozebi nemal kompletna dokumentacija ili od ambasadata mu barale dopolnitelni dokumenti, mozebi se potrebni dopolnitelni proverki od bilo koja pricina i sl.

Znaci, bez razlika poradi koja pricina se staveni kandidatite na administrative processing (ni slucajno ne ve stavam vo ist kos so kandidatite od Pakistan, Iran ili Nepal), pa duri i ako pricinata e najbanalna, na site statusot na aplikacijata za viza po definicija e ist: Administrative processing.
Ona sto jas vcera kazav e konstatacija deka site kandidati koi vo momentov se na administrative processing, bez razlika vo koja ambasada vo svet, dobivaat ist odgovor: deka momentalno nema dovolen broj na vizi i deka mora da pocekaat ostanatite da se isprocesiraat za da vidat dali i koja kolicina na vizi ke ostane da bide dodelena na lugjeto sto se na AP.

Znaci pak ke povtoram, definitivno ne e isto da si na AP poradi security check ili poradi prezakazuvanje na intervjuto, ama bez razlika na toa, site ambasadi vo svet go imaat stopirano procesiranjeto na kandidatite pod AP dodeka ne se utvrdi konecniot broj na dostapni vizi.

Sto se odnesuva do brojot na dostapni vizi za Makedonija, odgovor na toa prasanje ne veruvam deka mozeme da najdeme. Globalno, po region.. mozebi, ama po drzava, mislam deka taa informacija ja nema ni KCC. Osnovno pravilo e deka edna drzava nesmee da dobie poveke od mislam deka bese 7% od vkupniot broj na vizi za toj region (ne sum siguren tocno, proverete vo uslovite za DV lottery). Kako i da e, Makedonija nemoze nikako da go probie toj limit so prosek od 350-400 vizi godisno. Moze samo vo slucaj ako nema veke dostapni vizi za EU region ama toa e druga prikazna.

Mislam deka sega dovolno dobro objasniv sto mi bese celta na prethodniot post. Ako nekoj smeta deka ova ne drzi voda, slobodno ispravete me.

Pozdrav

ig.mkd
24.07.2014, 12:08
Eve go moeto iskustvo so intervjuto denes 24.07.Dojdovme vo ambasada tocno vo 08.00 h ,imavme zakazano vo 08.00 h.Vlegovme odma se pominuva niz security i posto bevme prvi pocnaa mnogu brzo.Plakas na pocetok po 330 USD od viza a od dokumenti nosev pasosi,rezultati od pregledite,sveditalstva od sredno,izvod od vencani,izvodi od rodenite seto ova originali i kopii od istite i po edna slika.Na salter si pravis muabet so edna dodeka gi sortira dokumentite i posle isto na salter "intervju" ti pravi konzulot. Toa ti e tri recenici muabet nesto na makedonski,nesto na angliski.Zavrsivme vo 09.45 h znaci nepolni dva casa a za vizite se ceka dva do tri dena.BITNO tie sto odat redovno na intervju dobivaat vizi za dva,tri dena-ma prasaa dali sum go odlozuval,tie sto go odlozuvale gi ostavaat za kraj vo septemvri (licno mislam deka i tie ke dobijat samo nervi da socuvaat).Znaci ne boli, lesno e i na zdravje :beer:

E sega mojme da pieme pivo :)
So sreka da vi e i mnogu uspeh ponataka vo zivotot
Pozdrav

Nikolaniko
24.07.2014, 12:13
Eve go moeto iskustvo so intervjuto denes 24.07.Dojdovme vo ambasada tocno vo 08.00 h ,imavme zakazano vo 08.00 h.Vlegovme odma se pominuva niz security i posto bevme prvi pocnaa mnogu brzo.Plakas na pocetok po 330 USD od viza a od dokumenti nosev pasosi,rezultati od pregledite,sveditalstva od sredno,izvod od vencani,izvodi od rodenite seto ova originali i kopii od istite i po edna slika.Na salter si pravis muabet so edna dodeka gi sortira dokumentite i posle isto na salter "intervju" ti pravi konzulot. Toa ti e tri recenici muabet nesto na makedonski,nesto na angliski.Zavrsivme vo 09.45 h znaci nepolni dva casa a za vizite se ceka dva do tri dena.BITNO tie sto odat redovno na intervju dobivaat vizi za dva,tri dena-ma prasaa dali sum go odlozuval,tie sto go odlozuvale gi ostavaat za kraj vo septemvri (licno mislam deka i tie ke dobijat samo nervi da socuvaat).Znaci ne boli, lesno e i na zdravje :beer:

So srekja LAV Sk, so srekja i zdravje da si ja koristite GC :) Sega polesno se dise :) Mislam deka pola od lugjevo na forumov ke te cekaat so :beer:

p.antic
24.07.2014, 12:13
E sad mi tek nije jasno, ili ne razumem dovoljno makedonski jezik.

AP status imaju oni koji supredali dokumenta u ambasadi, aili nije bilo brojeva za njih.
A status Ready (trenutno nas status) nema tolike sanse zbog odlozenog intervjua, i nije da s enismo pojavili, nego smo uredno odlozili intervju.
Cak je tada sluzbenik u ambasadi u Bgd rekao da ne bi bio nikakav problem i da se nismo uopste javili da otakzemo, kao ne bi nam uzeli za zlo.

Koji je vas staus?

MagedonMM
24.07.2014, 12:14
Nikolaniki,

Vo celost se slozuvam so vasiot post
,spored nekoi dostapni informacii novi broevi nema da ima za EU,pak ke povtoram se ke se znae do30.09, ama koj da izdrzi......O:)

p.antic
24.07.2014, 12:20
MagedonMM

Koji je vas status?

I da li ste intervju odlozili u ambasadi psimeno, ili samo pute telefona?

MagedonMM
24.07.2014, 14:26
MagedonMM

Koji je vas status?

I da li ste intervju odlozili u ambasadi psimeno, ili samo pute telefona?

Pismeno , I dobio pismeno za nov datum , I posle znate ....

p.antic
24.07.2014, 14:48
Hvala,

A meni su iz ambasade u Bgd-u rekli da nema potrebe nista pismeno da dostavljamo, a pitala sam. Tako da kao taj tel razgovor znaci da smo odlozili intervju, i da nema nikakvih problema da se javimo kad budemo spremni.

A koji vam je sada status, ready ili AP?

HVALA JOS JEDNOM

alek
25.07.2014, 15:23
uhhh malu mi olesna cestitki za gc ama pak nekako mi se rebrat koski do 29.07 ne sum otkazuval intv se nadevam deka se ke bide vo red

juznotuzno
26.07.2014, 00:17
Bez nameru da zloupotrebim forum ili da uvredam nekogo.

Vidov na forum mislim od PEDJOLINO -izvinite ako gresam,
deka se otkazal od intervju ilu nesto slucno.
Ako ima nekoj u Makedonija od bilo koji razlog ne saka da odi na intervju
(se otkazal,finasii ,dokumenti ibilo koju pricinu dolgo trae ovaa i se e mozno )ili ako nekoh od forumov ima info neka pise ili na mene vo privatna poruka.

Bez da uvredam nekogo ili da bidam smetam za idiot


****spremen sum Finansisku da go nagradam bas kolku saka ***
kolko stvarno misli da e normalno.

So Tova sto napusav muslam deka ne go zloupitrwbiv forumov ili pak deka navrediv nekogo.

Odma se izvinuvam ako nekoj go svatil kako los tekst.
Admin ako smatras deka prekrsuv nesto tova je go izbrisam vednas.

Pozdrav

bitbit
29.07.2014, 09:58
uhhh malu mi olesna cestitki za gc ama pak nekako mi se rebrat koski do 29.07 ne sum otkazuval intv se nadevam deka se ke bide vo red

Alek, sega procitav deka denes imas intervju. So sreka, pa ocekuvame da sodelis informaciii....

LAV Sk
01.08.2014, 15:34
Eve da dovrsam denes 01.08. gi zemav pasosite vizirani sto znaci se ceka nekoi 6-7 dena posto eden den bese neraboten,vcera bile staveni vizite ama jas se javiv na tel.(oni tesko).Odime na 21.08 i im posakuvam na site da go zavrsat procesot do kraj(mi sepnaa deka tie sto imale odlozeno intervju ke dobijat 100%) Na zdravje:beer:

MagedonMM
01.08.2014, 21:48
Eve da dovrsam denes 01.08. gi zemav pasosite vizirani sto znaci se ceka nekoi 6-7 dena posto eden den bese neraboten,vcera bile staveni vizite ama jas se javiv na tel.(oni tesko).Odime na 21.08 i im posakuvam na site da go zavrsat procesot do kraj(mi sepnaa deka tie sto imale odlozeno intervju ke dobijat 100%) Na zdravje:beer:


Lav SK,

So sreka i od ubavini da ne kurtulite.
A za poslednoto daj boze, (#)

The Goddess
02.08.2014, 10:32
eve da dovrsam denes 01.08. Gi zemav pasosite vizirani sto znaci se ceka nekoi 6-7 dena posto eden den bese neraboten,vcera bile staveni vizite ama jas se javiv na tel.(oni tesko).odime na 21.08 i im posakuvam na site da go zavrsat procesot do kraj(mi sepnaa deka tie sto imale odlozeno intervju ke dobijat 100%) na zdravje:beer:
честитки лав и се најубаво понатаму во животот :)

во врска со тоа што пиша дека си носел сведителства од средно, дали ја носеше само дипломата или пак ги носеше сведителствата од сите четири години заедно и истото прашање и за сопругата?

дали изводите на родени треба да не бидат постари од 6 месеци или не е важно тоа?

и колку дена пред интервју (отприлика) се јавивте да закажете преглед?

juznotuzno
03.08.2014, 21:30
Dali nekoj ima sega brgu intervju ili pak dali nekoj osven Lav sk imal da spodeli bilo kakva informacija

pozdrav

Nikolaniko
04.08.2014, 11:45
Jas imam utre (5ti Avgust) Ke pisam koga ke se vratam od ambasada sekako.

alek
04.08.2014, 16:03
eve jas samo da se izvinam sto ne pisav dosega kako sto pisav prethodno na intv bev na 29.07 i nisto :no: mi pobaraa nekoi dopolnitelni dokumenti da im pratam po mail im prativ isega cekam nov datum za intv megutoa nadezta zamina a toa so vizite tocno e deka nema deka cekaat sega novi broevi od washington luge vi posakuvam sreka na site

Nikolaniko
04.08.2014, 17:34
eve jas samo da se izvinam sto ne pisav dosega kako sto pisav prethodno na intv bev na 29.07 i nisto :no: mi pobaraa nekoi dopolnitelni dokumenti da im pratam po mail im prativ isega cekam nov datum za intv megutoa nadezta zamina a toa so vizite tocno e deka nema deka cekaat sega novi broevi od washington luge vi posakuvam sreka na site

Alek, ako ne e tajna, koi dopolnitelni dokumenti ti baraa? Sakam samo da doznam dali baraat nesto nadvor od ona sto e definirano na sajtot ili ti nedostasuvaa nekoi dokumenti?

Me interesira cisto dali baraat izgovor barajki dopolnitelni dokumenti.

MagedonMM
04.08.2014, 20:19
eve jas samo da se izvinam sto ne pisav dosega kako sto pisav prethodno na intv bev na 29.07 i nisto :no: mi pobaraa nekoi dopolnitelni dokumenti da im pratam po mail im prativ isega cekam nov datum za intv megutoa nadezta zamina a toa so vizite tocno e deka nema deka cekaat sega novi broevi od washington luge vi posakuvam sreka na site

Alek,
Znam deka ne ti e do muabet bidejki i nie go pominavme ovaa, ama ako ima prostor:
1 Dali stanuva zbor za vizi za familja ili poedinec.
2 Koj ti sega statusot AP ili?
3 Dali gi plati vizite?

Pozdrav

LAV Sk
05.08.2014, 05:48
Goddess-nosev svidetelstva od prva do cetvrta godina posto gi imav,nisto ne te kosta ako gi imas da gi odneses(izvini ke te kosta 8 den. na fotokopir :woohoo:) posto jas sum nositel na aplikacijata, soprugata ne nosese nikakvi diplomi mada e profesor,izvodite moze da se postari od 6 mes. i pregledi zakazi po tel. 15 dena pred intervju.Procitaj gi moite predhodni postovi i nema da imas problem :beer:

alek
05.08.2014, 12:36
posto jas ne se kvalifikuvava so sredno obrazovanie ami so rabotniot staz mi pobaraa dopolnitelni pofalni pisma od rabota inaku stanuva zbor za familijarna viza odnosno za mene i soprugata a ednata kerka ni e tamu vo amerika so veke gc i uste na pocetok edna gospoga od tamu vrabotenite ni rece stobaravte sega da aplicirate koga vasat kerka ke vi napravi dokumeti za nekolku ,meseci a inaku da gi plativ vizite i toa da kazam i nem aproblem luge prasuvajte ke odgovoram na sekoe prasanje zocaran sum i toa kako :no::no::no::no:

juznotuzno
05.08.2014, 13:44
Eeeeee Makedonce

ne mozes nekolku dena od Ponedelnik na tel ne se dobiva Ambasada , nasite vraboteni pogolemi Amerikanci od amerikancite , NEKULTURNI , NEUCTIVI ,
mislat deka od niv zavisi sto ke bide vo sVetov

NIKI VO PRAVO SI BILA ZA SE STO NAPISA NA POST

bitbit
06.08.2014, 08:40
Alek, ako ne e tajna, koi dopolnitelni dokumenti ti baraa? Sakam samo da doznam dali baraat nesto nadvor od ona sto e definirano na sajtot ili ti nedostasuvaa nekoi dokumenti?

Me interesira cisto dali baraat izgovor barajki dopolnitelni dokumenti.

Nikolanko, ako ne sum greska vcera bilo tvoeto intervju? Se li pomina vred?

mak 2014
06.08.2014, 11:16
eve jas samo da se izvinam sto ne pisav dosega kako sto pisav prethodno na intv bev na 29.07 i nisto :no: mi pobaraa nekoi dopolnitelni dokumenti da im pratam po mail im prativ isega cekam nov datum za intv megutoa nadezta zamina a toa so vizite tocno e deka nema deka cekaat sega novi broevi od washington luge vi posakuvam sreka na site

ALEK a dali si definitivno odibien ili ti e receno da cekas

Nikolaniko
06.08.2014, 11:58
Bitbit,

Pisav komentar na generalniot thread za interjua za 2014, ama eve sega podetalno ke pisam ovde: :)

Intervjuto bese zakazano vo 8:00 AM, nie stignavme 15 min porano, ja nahranivme maleckata vo kola da izdrzi dva saata vnatre :) Koga stignavme pred ambasada, lugjeto od obezbeduvanje me prepoznaa (rabotev kako nadzor na izgradba na novata ambasada vo Skopje). Si promuabetivme malku, i ne pustija prvi uste pred 8 AM. Koga vlegovme vo konzularniot del, eden sluzbenik ni gi podredi dokumentite, ja smestivme maleckata vo eden del za mali deca da se igra i se spremivme da cekame :)

5 min podocna me povikaa na eden salter, kade sto Makedonski sluzbenik gi proveri dokumentite i site informacii gi vnese vo sistemot. Toa traese 15-20 min, dodeka da gi vnese site podatoci vo sistemot. Si promuabetivme pak so covekot, i koga gospodinot zavrsi so vnesuvanje na podatoci mi rece deka treba da me povikaat da mi zemat otpecatoci na drug salter, i deka konzulot ke me povika na drug salter da mi kaze koga da gi podignam vizite :wtf:

Tuka jas pocnav da se smeam i gi prasav dali mozebi mislat deka treba prvo da imam intervju so konzulot, a covekot mi rece deka vizata e veke odobrena, samo treba konzulot da porazgovara proceduralno za da moze da napravi izvestaj koj ke odi so dokumentite.
Ne me prasuvajte kako i zasto, ni jas nemam odgovor ana ovaa situacija, i uste sum zbunet od toj komentar.

Kako i da e, stignavme kaj konzulot, zena koja mi izgledase poveke zbuneta od mene, 5 pati odese pozadi da prasuva nekoi raboti od postarite kolegi. Mi gi postavi standardnite prasanja od tipot: kade ke odite, so sto se zanaimavam jas i soprugata, kolku godini ima maleckata i sl. Ne mi barase nikakvi dokazi za sredstva niti pak garanti pisma od rodninite kade planirame da odime. Za lugjeto od US koi ni se garancija voopsto ne ni prasa.

Na kraj mi kaza deka vizite se odobreni, ama poradi problemi so sistemot nema da mozat vednas da gi isprintaat vizite. Poradi toa gi zadrzaa pasosite i kazaa deka ke mi se javat koga ke bidat gotovi ili jas da se javam za nekolku dena da proveram. Tri pati mi povtori deka se odobreni vizite, da ne mislam deka ima nekoj problem, deka samo mora da pocekame za printanje na vizite poradi toa sto sistemot nekoe vreme ne rabotel.

Ete, toa bese naseto iskustvo. Generalno, bese pomalku stresno otkolku vozenjeto po plasticarska ulica vo Skopje :D

Ako se setam na nasto novo ke pisam

Pozdrav

alek
06.08.2014, 12:16
ne ne mi kazaa deka sum odbien definitivno znaci go nemam onoj crven (rozev ) list deka sum odbien ami imam zolt list mu gi prativ dokumentite koi gi pobaraa po mail me informiraa dek agi dobile i deka so podetalni informacii ke mi dobijam naskoror e sega koga e toa skoro neznam :)

bitbit
06.08.2014, 14:42
Bitbit,

Pisav komentar na generalniot thread za interjua za 2014, ama eve sega podetalno ke pisam ovde: :)

Intervjuto bese zakazano vo 8:00 AM, nie stignavme 15 min porano, ja nahranivme maleckata vo kola da izdrzi dva saata vnatre :) Koga stignavme pred ambasada, lugjeto od obezbeduvanje me prepoznaa (rabotev kako nadzor na izgradba na novata ambasada vo Skopje). Si promuabetivme malku, i ne pustija prvi uste pred 8 AM. Koga vlegovme vo konzularniot del, eden sluzbenik ni gi podredi dokumentite, ja smestivme maleckata vo eden del za mali deca da se igra i se spremivme da cekame :)

5 min podocna me povikaa na eden salter, kade sto Makedonski sluzbenik gi proveri dokumentite i site informacii gi vnese vo sistemot. Toa traese 15-20 min, dodeka da gi vnese site podatoci vo sistemot. Si promuabetivme pak so covekot, i koga gospodinot zavrsi so vnesuvanje na podatoci mi rece deka treba da me povikaat da mi zemat otpecatoci na drug salter, i deka konzulot ke me povika na drug salter da mi kaze koga da gi podignam vizite :wtf:

Tuka jas pocnav da se smeam i gi prasav dali mozebi mislat deka treba prvo da imam intervju so konzulot, a covekot mi rece deka vizata e veke odobrena, samo treba konzulot da porazgovara proceduralno za da moze da napravi izvestaj koj ke odi so dokumentite.
Ne me prasuvajte kako i zasto, ni jas nemam odgovor ana ovaa situacija, i uste sum zbunet od toj komentar.

Kako i da e, stignavme kaj konzulot, zena koja mi izgledase poveke zbuneta od mene, 5 pati odese pozadi da prasuva nekoi raboti od postarite kolegi. Mi gi postavi standardnite prasanja od tipot: kade ke odite, so sto se zanaimavam jas i soprugata, kolku godini ima maleckata i sl. Ne mi barase nikakvi dokazi za sredstva niti pak garanti pisma od rodninite kade planirame da odime. Za lugjeto od US koi ni se garancija voopsto ne ni prasa.

Na kraj mi kaza deka vizite se odobreni, ama poradi problemi so sistemot nema da mozat vednas da gi isprintaat vizite. Poradi toa gi zadrzaa pasosite i kazaa deka ke mi se javat koga ke bidat gotovi ili jas da se javam za nekolku dena da proveram. Tri pati mi povtori deka se odobreni vizite, da ne mislam deka ima nekoj problem, deka samo mora da pocekame za printanje na vizite poradi toa sto sistemot nekoe vreme ne rabotel.

Ete, toa bese naseto iskustvo. Generalno, bese pomalku stresno otkolku vozenjeto po plasticarska ulica vo Skopje :D

Ako se setam na nasto novo ke pisam

Pozdrav



So sreka neka vi e, blagodaram sto go spodeli iskustvoto so nas :bravo:

alek
06.08.2014, 16:32
luge moi ako moze nekoj da mi kaze kade da go proveram mojot status toa e nekoja strana ili izvinete moze zvucam g... ama ne go znam toa

Nikolaniko
06.08.2014, 16:36
luge moi ako moze nekoj da mi kaze kade da go proveram mojot status toa e nekoja strana ili izvinete moze zvucam g... ama ne go znam toa

Ovde:

https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/Status.aspx?eQs=o/iS8zDpeAKjMWCuebHqOw==

Immigrant visa case number pisi:

2014EUXXXXX, posle EU pisi go brojot bez nuli i ke vidis koj ti e statusot i koj datum e posledna promena na status.

Pozdrav

alek
06.08.2014, 16:41
blagodaram seg aproveriv pisuva refused sto znaci odbien i nema mesto za nadez poveke so sreka na site ostanati

MagedonMM
06.08.2014, 21:27
blagodaram seg aproveriv pisuva refused sto znaci odbien i nema mesto za nadez poveke so sreka na site ostanati
Alek,
Se poznavame samo neli preku ovoj virtuelen svet, megutoa ako ti e za uteha, ama znam deka nema da bide -nekoi kako mene pominavme isto loso bez nikakvi nedostatci, na zakazano inyervju ama koga ne odi ne odi, verojatno sekoe loso ke bide za dobro.
Poxzx

alek
07.08.2014, 16:16
da se nadevame deka ke bidi taka zdravje samo pa ke dojdi i nasa sreka srekno na site ostanite i sekoe dobro tamu "preku barata" :)

MagedonMM
09.08.2014, 22:18
Nekako se e tivko, mirno,bez komentari, neznam sto da kazam,
Dali nekoj ima nekakvo info okolu novi broevi, zakazano intervju,nemam poima nekoj nesto da spodeli Novo :-SS

bitbit
10.08.2014, 02:03
Ovde:

https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/Status.aspx?eQs=o/iS8zDpeAKjMWCuebHqOw==

Immigrant visa case number pisi:

2014EUXXXXX, posle EU pisi go brojot bez nuli i ke vidis koj ti e statusot i koj datum e posledna promena na status.

Pozdrav

Zamolila bih te ako se secas sta si upisao u pitanje za vakcine, dali posedujes certifikat za vakcine. Ja posedujem ali mi edna fali, pa sam odgovoirla za No, i doobjansila sam da mi samo jedna fali according to US law i da cu je primiti na lekarskom pregledu. Neznam dali bi mogli od start da mu diskvalifikuju zbog toga, pa dok nije kasno da menjam nesta...

juznotuzno
11.08.2014, 15:45
Dali neko ima sega brgu intervju da vidimo kako tece avgust?
Pozdrav

MagedonMM
12.08.2014, 23:05
Denes objavija za septemvri, imali nekoj za vo Avgust da doznaeme kakva e sostojbata.
Pozdrav

ig.mkd
13.08.2014, 18:04
Konecno i jas da prijavam uspesno zavrseno intervju odobreni vizi i podignati pasosi za mene za soprugata i detenceto. Intervjuto pomina mnogu lesno standardni prasanja od tipot kade odite, sto imate zavrseno, sto planirate da rabotite i slicno. Nie imavme mal problem koga apliciravme ne bese rodeno detenceto pa iako prativme podatoci od posle i za nego vo Kentaky sepak ne go imaa evidentirano, pa prvo nas ni odobrija viza pa ni objasnija deka nema slobodni vizi pa moraat da prasaat vo Kentaky dali ke odobrat viza i za deteto. Pa utredenta ni se javija i ni rekoa deka e odobrena viza i za deteto. Vcera gi podignavme pasosite i se bese vo red. Intervjuto e formalnost, a imam i pozitiven vpecatok i za personalot vo ambasadata za nivnata ljubeznost korektnost i profesionalnost. Posakuvam mnogu Sreka i uspeh na site koi cekaat intervju

familly
14.08.2014, 17:05
Konecno i jas da prijavam uspesno zavrseno intervju odobreni vizi i podignati pasosi za mene za soprugata i detenceto. Intervjuto pomina mnogu lesno standardni prasanja od tipot kade odite, sto imate zavrseno, sto planirate da rabotite i slicno. Nie imavme mal problem koga apliciravme ne bese rodeno detenceto pa iako prativme podatoci od posle i za nego vo Kentaky sepak ne go imaa evidentirano, pa prvo nas ni odobrija viza pa ni objasnija deka nema slobodni vizi pa moraat da prasaat vo Kentaky dali ke odobrat viza i za deteto. Pa utredenta ni se javija i ni rekoa deka e odobrena viza i za deteto. Vcera gi podignavme pasosite i se bese vo red. Intervjuto e formalnost, a imam i pozitiven vpecatok i za personalot vo ambasadata za nivnata ljubeznost korektnost i profesionalnost. Posakuvam mnogu Sreka i uspeh na site koi cekaat intervju

Cestitam od srca! Sve najbolje ig.mkd :bravo:
:beer:

MagedonMM
20.08.2014, 17:22
Dali imame novi zakazuvanja za ambasada za vo septemvri,
Pozdrav

The Goddess
27.08.2014, 08:43
Eve i jas da prijavam uspesno zavrseno intervju procedurata bese ista kako sto veke site ja opisaa, a intervjuto bese kratko okolu 3 minuti.

NS2015
27.08.2014, 14:51
Eve i jas da prijavam uspesno zavrseno intervju procedurata bese ista kako sto veke site ja opisaa, a intervjuto bese kratko okolu 3 minuti.

Cestitam . Da li si interviju ima na engleskom ili makedonskom? Tacnije da li si mogao da biras na kom jeziku ces imati interviju?

The Goddess
27.08.2014, 22:01
Cestitam . Da li si interviju ima na engleskom ili makedonskom? Tacnije da li si mogao da biras na kom jeziku ces imati interviju?
Hvala.
Nas je pitao dali smo ok sa engleskom i kad smo rekli "da" onda intervju je bilo na engleski.

mak 2014
28.10.2014, 11:06
Kade ste makedonci do kade ste so intervjuaata spodelite nesto ako ima nekoj pominato ja zapostavivme ovaa tema pozdrav

todorovskimkd
12.05.2015, 16:02
Dali ima nekoj od Makedonija koj e dobiten za dv2016 po so gledam nitu eden sreknik se nema prijaveno???

goKi-
12.05.2015, 16:49
dali ima nekoj od makedonija koj e dobiten za dv2016 po so gledam nitu eden sreknik se nema prijaveno???

има добитници, ама сè уште не дознале за овој форум. :) на кајгана се јави еден дечко до сега, а останатите или не се зачленуваат или уште не провериле дека се извлечени.

miga
24.05.2015, 23:32
Zdravo na site! Eve jas sum od sreknite za 2016 godina :)Denes gi potpolniv i isprativ i formularite ds 260. Pozdrav!

TrikkY
06.06.2015, 23:55
дали кога ќе се оди на интервју треба да се однесат и сведителствата или само дипломата од средно образование која воедно треба да биде и преведена на англиски јазик?
Воедно сакам да прашам одприлика кои се документи треба да бидат однесени ако може некој да кажи ако не му претставува проблем. Благодарам однапред. бај д веј одприлика кога би било интервјуто ако мојот CN е 22xxx ?

mojsie
07.06.2015, 10:05
Zdravo na site eve i nie sme edni od dobitnicite za 2016 god.Ja popolnavme aplikacijata ja isprativme, i dobivme povraten mail deka e primena i deka e na razgleduvanje. E sega sakam da prasam dali nekoj moze da mi kaze dali treba da cekame da ni kazat deka e razgledana aplikacijata ili da se ceka 2016 za da zakazat za intervju? Molam za informacija . Vi blagodaram:no:

Nik524
03.07.2015, 09:54
Zdravo na site eve i nie sme edni od dobitnicite za 2016 god.Ja popolnavme aplikacijata ja isprativme, i dobivme povraten mail deka e primena i deka e na razgleduvanje. E sega sakam da prasam dali nekoj moze da mi kaze dali treba da cekame da ni kazat deka e razgledana aplikacijata ili da se ceka 2016 za da zakazat za intervju? Molam za informacija . Vi blagodaram:no:

zdravo mojsie,
Bi sakal da prasam okolu povratniot mail sto ste go dobile od kcc deka formularite se primeni. Imeno i nie gi prativme ds-260 formularite pred okolu edna nedela i seuste nemame dobieno povraten mail od nikogo. prasanjeto mi e sto sodrzi toj mail i za kolku vreme po isprakanjeto na ds-260 vi pristigna?
Fala ti od napred

mojsie
26.07.2015, 10:11
Znaci povratniot mail go dobivme odma otkako go isprativme ds-260, deka e uspesno ispraten i deka ke bidi na razgleduvanje . Tolku od togas nisto se nadevam deka ke e se ok i od oktomvri ke cekame za intervju :) pozdrav

Bati4ko
09.08.2015, 19:08
Zdravo

Bi sakal da Ve prasam nesto. Dobitik sum na lotarija na Dv lottery 2016 vo golobala gi srediv site dokumenti megju koi mi ostana samo garancijata. nekoi vikaat deka treba Affidavit od Support i - 864 dodeka nekoi i -134, dodeka nekoi i ic ne im trebalo, Dali ima nekoj koj sto e dobitnik na lotraija ili znae koj vid odnosno broj na garancija e potreben za na intervju :) vi bladoram odnapred.

Stojne
10.08.2015, 10:38
Zdravo

Bi sakal da Ve prasam nesto. Dobitik sum na lotarija na Dv lottery 2016 vo golobala gi srediv site dokumenti megju koi mi ostana samo garancijata. nekoi vikaat deka treba Affidavit od Support i - 864 dodeka nekoi i -134, dodeka nekoi i ic ne im trebalo, Dali ima nekoj koj sto e dobitnik na lotraija ili znae koj vid odnosno broj na garancija e potreben za na intervju :) vi bladoram odnapred.

Za Makedonija e potreben Affidavit of Support I-134. Od site prijateli koi imaat dobieno GC,znam deka go imaat noseno toj dokument...Pa isto planiram i jas :suure:
Ako pak nekoj e minal intervju vo Makedonija bez Affidavit of Support,neka se javi... :D

Bati4ko
10.08.2015, 10:54
Prasuvav nekoi taka go poznavaat ovoj del vo vrska so garancijata, nekoi mi kazuvaat deka toj I 134 navodno e garancija za turisticka viza, dodeka edna vo nasiov region sto posreduva so vakvi raboti me informirase deka navodno e potreben affidavit of support i - 864,
bi sakal da prasam dali toj I - 134 prestavuva bankovna garancija odnosno sponzorite vo USA da imaat pari na smetka staveno? :)

Bati4ko
10.08.2015, 10:55
Zdravo

Bi sakal da Ve prasam nesto. Dobitik sum na lotarija na Dv lottery 2016 vo golobala gi srediv site dokumenti megju koi mi ostana samo garancijata. nekoi vikaat deka treba Affidavit od Support i - 864 dodeka nekoi i -134, dodeka nekoi i ic ne im trebalo, Dali ima nekoj koj sto e dobitnik na lotraija ili znae koj vid odnosno broj na garancija e potreben za na intervju :) vi bladoram odnapred.

Prasuvav nekoi taka go poznavaat ovoj del vo vrska so garancijata, nekoi mi kazuvaat deka toj I 134 navodno e garancija za turisticka viza, dodeka edna vo nasiov region sto posreduva so vakvi raboti me informirase deka navodno e potreben affidavit of support i - 864,
bi sakal da prasam dali toj I - 134 prestavuva bankovna garancija odnosno sponzorite vo USA da imaat pari na smetka staveno?

TrikkY
11.08.2015, 21:21
(Note: Although the Form I-134 is usually reserved for use with temporary visas, and the Form I-864 is usually used with applications for green cards, the DV lottery visa uses the Form I-134.)
I-134 e potrebniot dokument koj treba da se odnesi vo ambasada.

todorovskimkd
13.08.2015, 09:34
Za svidetelstva i diploma od sredno potrebni se originali na uvid i isto taka kopii od site svideteltva od sredno i diplomata NEMA POTREBA DA SE PREVEDENI NA ANGLISKI JAS MOITE VO 2012 KOGA BEV na intervju ne gi preveduvav na anglisi 100%garantiram za toa ne si gi davajte parite za dzabe dodeak za I - 134 pozelno e no ne e moralno jas istotaka nemav nikakva garancija imav samo obicen E-mail ispraten od prijatel vo usa istot taka imav pari na smetka potvrda kade sum rabotel kolku godini i kolkava plata imaam primano od MK i toa bese se dobiv viza i veke sum 3'5god vo usa se be se ok taka da ako konzulot mozete da go ubedite deka ste seriozen prilagodlivi na sekakakava rabota nema da imate nikakov problem i bes I - 134 tie se plasat najmnogu od toa da ne otidete tamu i da barate socialna pomos i da ste na grbot na drzavata so sreka i pozdrav

nololoth
19.08.2015, 18:17
Zdravo na site i jas dobitnik na DV2016. Dali ke moze nekoj da me upati do lista so site potrebni dokumenti. Inaku posle isprakanjeto na DS260 ne treba da dobiete email, tuku potvrda deka dokumentite se primeni od Kentacky .

Stojne
19.08.2015, 19:29
Zdravo na site i jas dobitnik na DV2016. Dali ke moze nekoj da me upati do lista so site potrebni dokumenti. Inaku posle isprakanjeto na DS260 ne treba da dobiete email, tuku potvrda deka dokumentite se primeni od Kentacky .

Zdravo nololoth, prvo cestitki :) ... inaku vo vrska so dokumentite, najdobro e da ja procitas temata INTERVIEW 2015, vo koja site koi se bile veke na intervju go imaat opisano svoeto iskustvo i gi imaat nabroeno dokumentite koi gi nosele vo ambasada.
Pozdrav :)

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1464

Bati4ko
02.09.2015, 20:46
Jas sum dobitnik na Dv Lottery 2016, srediv skoro site dokumenti samo ja ocekuvam datata za interview broj 2xxx.Se nadevam deka gi bidi za brzo :) pozdrav do site

darkosi
04.09.2015, 11:04
Eden sovet za site sto ke odat na intervju vo Skopje a odat so kola, izbegavajte da se parkirate nasproti ambasadata tamu ima eden demek kafic go rabotat nekoi albanci. Imaat razrabotena sema stojat tuka pokraj i ti vika parkiraj ne e problem a se povrzani so Pajak sluzba pa koga ke izlezis te ucenuvaat i slicni gluposti olku pari onolku pa za kafe pa ne znam sto, jas pominav so sitno ( 200 den) nekoi drugi so mnogu poveke ( Indijanska rabota kako banglades da si).

Naj dobro za parkiranje vi e da pobarate nekade na plasticarskata ulica posle semaforite pred ambasada , od desna strana kaj zgrdite tamu se naogja mesto.

miga
04.09.2015, 13:35
Fala za informacijata, bas i pomisliv na toj moment okolu parkiranjeto.
A kako pomina intervjuto? Koi dokumenti gi baraa? Za kolku vreme ke ti bide gotova vizata? Ako mozess i za pregledot vo Remedika da objasnis kako izgleda? Na sajtot im pisuva deka treba po 9 sliki za sekoj?!
Jas sum vo oktomvri na intervju i pocnuva da me faka panika iako se imam preprocitano 100 pati :)
Pozdrav!

Bati4ko
07.09.2015, 17:52
Zdravo Miga, Kako si :) vaka gledam deka se spremash leka poleka za intervjuto :) jas sum isto taka izvlecen za 2016 god, brojceto mi e 2xxx, Ama mi vikaat site da ocekuvam feedback od Kentacky od 1 oktomvri nataka. Navodno da do 31 .09 traelo seuste od prethodnata godina intervjuata.Pa si rekov da ne znaes mozebi ili kako da proveram vo slucaj da imam zaboraveno nesto, poso so dusa cekam da stigni preku email pismoto od Kentacky kade sto ke pisuva koga e zakazano intervjuto: )Pozz
______________________________________-
10.06.2015 - Pusten ds260

miga
07.09.2015, 18:24
Zdravo Bati4ko:)
Mongu ubav broj imas:), ama pretpostavuvam deka ke imas intervju vo noemvri zatoa sto formularot ti e pusten na 10 juni. Toa bi znacelo deka ovoj mesec okolu 20ti bi dobil mail za intervju. Linkot kaj sto mozes da proveris e www.dvlottery.state.gov/ESC.
Pozdrav!:)

darkosi
09.09.2015, 10:59
Zdravo Miga
Intervjuto pomina OK. Vizite gi zedov naredniot den posle 15 h. Dokumentite nosi gi razdvoeni na edna strana originalite na druga strana kopiite , zatoa sto jas gi imav vo dzebovi od sekoj dokument i pozadi nego kopijata pa mi trebese pola saat da gi razdvojam. Prvo gi gleda nasiot sluzbenik ( toj poveke komplicira otkolku drugite, mene mi pobara dali imam garantno pismo, jas mu kazav deka dokumentite gi sreduvav po oficijalnata web strana i deka tamu ne pisuva pa mi vika ok toa ama konzulot moze da ti pobara) pa potoa konzul( a konzulot ne go pobara) . Jas od dokumenti nosev ona sto go pisuva na oficijalnata web strana ( i nema poveke potvrda od policija tuku i dvete potvrdi se vagjaat od sud) i intervjuto ne bese nisto problematicno generalno niv gi interesira sto bi rabotel tamu i da ne si nateret na drzavata.
Za remedika- ona e samo za pari zemanje i ako zakazuvas zvoni posle 14 h i se komplicirani za zakazuvanje na nivnata veb stana ima se sto ti treba da nosis i da trebaat 9 fotografii vozrasnite gi snimaat so rengen i analiza na krv a dokolku imas deca poarno da im napravis prethodno MANTU proba da ne se brkas niz skopje ( ako si od drug grad) a i mn poeftino vo ZZZ, a inaku za 2 vozrasni i dve deca e skoro 9000 den vo Re medika I pred da odis na intervju treba da gi zemis rezultatite od kaj niv za da gi imas so tebe.

Pozdrav i so sreka.

miga
09.09.2015, 12:22
Fala za odgovorot. Samo uste malku da te isprasam za Remedika:) 9000 po covek ili vkupno? A kako pominavte so vakcinite za vozrasni- jas euste nemozam da gi najdam site vakcini sto sum gi primila, gi imavte prethodno primeno ( teteanus i MMR) ili tamu vi gi stavija? Primivte li za grip vakcini?
Pozdrav

darkosi
09.09.2015, 13:54
Vkupno za site 9000. Vakcini ne primav nikakvi , izvadiv karton za imunizacija (od sluzba za imunizacija ) tamu bea vneseni site vakcini sto gi imam primeno ( toa ne e problem da se izvadi relativno brzo e za nekolku dena. Dokolku redovno tvoite te vakcinirale kako dete mislam deka ke nema potreba nisto dopolnitelno da se vakciniras i deka se sto baraat imam istoto bese i za decata.
vakcina za grip ne ti bara nekoj, nitu ima potreba da ja primis.
Pozdrav

dezdej
13.09.2015, 16:02
Zdravo na site eve i jas da se najavam na forumov kako eden od izvlecenite za ovaa godina . Inaku go pratam forumov podolgo vreme i sega edno prasanje za poiskusnive znaci jas go popolnav DS260 za mene sredinata na juni misam bese ama bidejki za maliot nemavme izvadeno pasos malku zakasnav so popolnuvanjeto na DS260 za zena mi i za decata negde 2-3 nedeli i od koga zavrsiv so toa ne dobiv nikakov povraten mail deka DS260 se primeni ( onoj avtomatiziran mail sto poveketo go imaat dobieno posle isprakanje na DS260).Na stranata kade sto gi popolnuvava si stoi completed na site 4 dokumenti . Brojceto mi e 15*** e sega dali znaci nesto toa sto ne dobiv povraten mail ili toa ne e nisto i samo da cekam da dojde mojot red za zakazuvanje na intervju

darkosi
14.09.2015, 11:14
dezdej nemas zakasnato formularot jas go popolnav vo Februari narednata godina racunaj od Maj 2014 jas go popolnav vo Februari 2015 ( jes da imavme visoko brojce 34***) taka da ic ne e zakasnato.
Prati i iscitaj za Visa Bulletin i tamu ke vidis orentaciono koga ke ve pokanat vo ambasada na intervju. Za istoto imas i na forumov.
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=162&page=97

I nie ne dobivme mail za DS 260 tuku posle nekolku meseci direkno mail deka e zakazano intervju za toj i toj datum a toa e od prilika 1 mesesc porano od terminot.
Pozdrav

Stojne
15.09.2015, 12:10
Dezdej, da potvrdam i jas, DS formularot go prativme vo sredinata na Juli, i e-mail so zakazano intervju doprva ocekuvame da dobieme. A povraten e-mail, deka aplikacijata e uspesno popolneta ne dobivme.
Koga ja popolnuvas aplikacijata,na kraj ima da izberes dali sakas DS formata da ti bide pratena po e-mail (nemozam da se setam tocno kako glasase).Mislam deka povraten imaat dobieno onie koi se ja izbrale taa opcija. (neka me popravi nekoj ako gresam,no dosta zabuni imase okolu toa, dali treba ili ne treba da se dobie povraten e-mail)
Taka da se e vo red, uzivame i cekame Data :naughty:

dezdej
15.09.2015, 17:38
Blagodaram na odgovorot i jas taka s mislev e sega znaci da si gi soberime dokumentive po poleka i da si cekame meil so data za intervju

darkosi
16.09.2015, 09:29
Pa so sreka togas, generalno ako e so dinamika kako 2015 bi trebalo da ve viknat okolu januari 2016 moze da vidis ovde kako izgleda toa ova e za toj mesec za 2015 ( http://travel.state.gov/content/visas/english/law-and-policy/bulletin/2015/visa-bulletin-for-january-2015.html ) no vo sekoj slucaj prati go Visa Bulletin izleguva ednas vo mesecot i toa ima za tekovniot mesec i predviduvanje za naredniot. Toa go imas na sledniov link:

http://travel.state.gov/content/visas/english/law-and-policy/bulletin.html

Bati4ko
16.09.2015, 10:55
Stojne, a dokolku ne odberes niedna od tie opcii na krajot kade sakas da ti bide pratena, dali preku mail ili ostanatite drugi?, posto jas dotuka stignav i print screen naprajv, Valda bi trebalo preku mail da ne kontaktiraat ili pa ima nekoja druga opcija kade sto bi mozele da vidime koga ke sme na intervju.

Stojne
16.09.2015, 12:38
Stojne, a dokolku ne odberes niedna od tie opcii na krajot kade sakas da ti bide pratena, dali preku mail ili ostanatite drugi?, posto jas dotuka stignav i print screen naprajv, Valda bi trebalo preku mail da ne kontaktiraat ili pa ima nekoja druga opcija kade sto bi mozele da vidime koga ke sme na intervju.

Vo vrska so datata za intervju, sekako ke ne kontaktiraat preku e-mail.
A vo vrska so samata DS-forma, jas ja zacuvav kako pdf file , imase na kraj i takva opcija neli? namesto da pravis print screen :)

Jas koga ja prakav aplikacijata, isto taka ne bev sigurna sto se slucuva na kraj,zatoa shto ne dobiv nikakov povraten e-mail, koj mnogu se spomnuvase :) No prativ e-mail do KKC, na koj mi odgovorija deka DS-formata e primena i se obrabotuva.

dezdej
16.09.2015, 14:02
Znam deka e pisano za ova ama aj da prasam podetalno od ovie sto pominavte od dokumentive sto se vagaat vo sud i policija sto treba da se bara i kade znaci potvrda za neosuduvan i nekaznuvan malku sum knap so vremevo a ne sum vo rodniov grad za da znam kade tocno da odam da ne izgubam mnogu vreme valjda ke uspeam da zavrsam se za eden den

dezdej
16.09.2015, 14:24
I dali dokumentive od sud i policija treba i za soprugata da se izvadat ili samo nositelot na aplikacijata treba da gi ima?

miga
16.09.2015, 15:48
Da, treba da gi izvadite i za soprugata. Vo Skopje jas gi podnesov dvete baranja (policija i sud) vo Osnoven Sud Skopje 1, i tuka i se podigaat posle 6 rabotni dena. So sekoe baranje ide i uplatnica od 320 denari.