PDA

View Full Version : Kako se odluciti gde ziveti i raditi


dokjok
26.10.2010, 17:33
Uzmimo da je necija aplikacija za zelenu kartu izvucena na lutruji. Sta se dalje desava po pitanju gde ce da zivi i sta ce da radi onaj ko je dobitnik? Ne razumem gde bi taj neko bio upucen u Americi na zivot i rad ili je to pitanje izbora dobitnika?

Magelan
26.10.2010, 17:36
Pisano je na tu temu nasiroko i nadugacko na vise mesta. Prostudiraj malo forum, odvoj par dana za citanje stiva koje je poprilicno opsirno pa ce ti sve biti jasnije :grin:

AntaresNS
26.10.2010, 17:50
dokjok, ne razumem pitanje...Niko te ne "upucuje" nigde, ti sam biras gde ces ici, u koji grad i u koju drzavu. Ljudi, naravno, biraju ona mesta gde imaju nekog prijatelja ili rodjaka koji ce im pomoci u prvo vreme makar tek toliko da ne bi isli po motelima i sl. (da im pronadje stan, pomogne pri adaptaciji...) i ciju bi adresu naveli zbog zelene karte...

celestine
26.10.2010, 19:30
Ako mislis da li ti kao dobitnik nesto dobijas osim mogucnosti da legalno boravis, radis, skolujes se u SAD onda je odgovor NE. Ne dobijas apsolutno nista. Sve sam finansiras i sve sam organizujes.

steelers
26.10.2010, 19:58
Niko te ne "upucuje" nigde

To i ne bi bila losa ideja, da napravimo neku koloniju u bespucima severnog Ajdah(o)a. :beer:

mijan
26.10.2010, 20:29
Predlazem da se vise pise o ovim i slicnim temama kako bi dobili neku korisnu informaciju u razmisljanjima gde ici kako uspeti i sta ciniti za pocetak u USA ako nas izvuku. Vec dugo pratim forum ali se nisam uclanio do pre nekog vremena i vidim da ovako samo tapkamo (mislim forum) u mestu sa istim pitanjima sve se vrti oko price o prijavljivanju o trogodisnjoj skoli o statistikama o izvucenima i forum nece imati neku perspektivu na ovaj nacin ponavljajuci ista pitanja u nedogled.
Dajte pisite vise informacija o zivotu u USA :nene:

dragance
26.10.2010, 22:10
Mislim da je svako ko je već tamo a ovde na forumu napisao o životu,cenama i drugim stgarima, imaš sve ovde sve što ti je potrebno da stekneš neki utisak jedino ako te mrzi čitati - problem je što čovek neće ni da pročita pravila i onda se ista pitanja non stop ponavljaju a nove članove ne mrzi da odgovaraju umesto da upute na odgovor i vrtimo se u krug

dreamerns
26.10.2010, 22:51
Upravo tako. Vrti se u krug sa pitanjima iz skole, slikama i ostalim stvarima. Generalno, prica o tome kako je u USA i koje su cene je vise nego nasiroko ispricana. Neki clanovi kada dodju ovde to podele sa svima, a neki nestanu sa foruma. No, u svakom slucaju imas sigurno za par dana citanja....pa progledaj malo starije teme, ili teme po gradovima.

TheNenad
27.10.2010, 00:34
Interesantno, ali i mene su članovi porodice refleksno pitali "a ako te izvuku, gde te stave?" - totalno pogrešno razmišljanje je u pitanju. Smatra se "međ' rajom" da ako odeš tamo, da si građanin drugog reda, da te metnu u neki kamp, da te policija bije, da seckaš kupus i da ti određuju gde ćeš da puštaš korenje. Ništa od toga nije tačno - zelena karta ti daje gotovo sva prava kao običnom građaninu USA ako se ponašaš građanski. (ima izuzetaka - nema određenih benefita, nemaš pravo glasa na određenim izborima i sl., ali to je to uglavnom)

Ukratko, ti određuješ gde ćeš, šta ćeš i kako ćeš. :papa:

mijan
27.10.2010, 14:25
Upravo tako. Vrti se u krug sa pitanjima iz skole, slikama i ostalim stvarima. Generalno, prica o tome kako je u USA i koje su cene je vise nego nasiroko ispricana. Neki clanovi kada dodju ovde to podele sa svima, a neki nestanu sa foruma. No, u svakom slucaju imas sigurno za par dana citanja....pa progledaj malo starije teme, ili teme po gradovima.

Svaka cast tebi i jos njih 5 do 6 koji su tu od prvog dana i spremni su da ponude odgovore na koje imaju sta reci. Ja sam mislio da ce ovaj forum napredovati posle 5 godina i da ce se cuti neke nove price iz USA i uopste o zivotu u USA. Forum je samo u sluzbi novih clanova i svodi se samo na prijavljivanje na lutriju i rok trajanja foruma je otprilike mesec dana dok se ne procita procedura do intervjua u ambasadi i gotov je. Vise me i ne cudi sto ljudi nakon odlaska u USA vise ne prate forum jer se on nigde ne pomera sa novim informacijama novim pricama. Postoji i grupa ljudi koja je zapalila u USA i ne zele pomoci drugima forum za njih vise ne postoji. Trebali bi svi imati ljudske i moralne vrednosti kao ti pa ostati na forumu, ali sta ako nema na njemu nista novo. Pa necemo valjda doveka o trogodisnjoj skoli i sta upisati u prijavi ovde ili onde.
I jos da dodam svaka ozbiljnija diskusija je vođena najmanje pre 2 godine i kad uputite coveka na to. U nedostatku neceg novog stvorio se trend na forumu da cim neko postavi neko ozbiljnije zivotno pitanje odmah dobije odgovor tipa "imas o tome dosta na forumu". Za neke stvari jeste tako ali za neke znam da nema na forumu ali najlakse je tako reci coveku koji postavi ozbiljno pitanje, a ako neko pita da li da upisem u podrucje u kome zivi Banat Vojvodina Sumadija Istocna Srbija.. odmah su svi tu.
Zapitajte se zasto je to tako?! Zato sto na forumu ostaju samo novi clanovi a stari koji treba da ga nadogradjuju odlaze sa njega nakon intervjua.
Mozda sam ja vise ocekivao od foruma pa je moja greska ali u svakom slucaju svima puno srece!

dare_ns
27.10.2010, 15:20
Shvatili smo da bi ti nove teme i odgovore, ali ljudi kada odu tamo imaju obaveze - novi život u kom plaćaju kirije, rade, nemaju nešto vremena da svaki dan pišu na forumu kakvo je danas vreme bilo, da li je danas hleb poskupeo... Jednog trenutka dolaze i do toga da su se pristojno uhodali u američki način života, i većinu zanimljivosti i korisnih stvari opisali na blogovima ili na forumu, nemaju šta više "zanimljivo" da napišu samostalno.

Generalno, forum pokriva veće US gradove. I kod njih je tematika dosta obrađena. Uvek možeš pitati ako ti je nešto bitno za određeni grad, a ako neko tamo živi, pokušaće da ti pomogne. Bar je tako bilo na ovom forumu do juče.

Mogu samo da ti kažem da uživaš u čitanju foruma, pošto je prepun informacija, a najviše zasluga za to imaju baš ovi stariji članovi koji su i dalje tu.

dreamerns
27.10.2010, 16:55
Zapitajte se zasto je to tako?! Zato sto na forumu ostaju samo novi clanovi a stari koji treba da ga nadogradjuju odlaze sa njega nakon intervjua.
Mozda sam ja vise ocekivao od foruma pa je moja greska ali u svakom slucaju svima puno srece!

Forum kao takav cine njegovi clanovi. Nazalost, vecina ljudi dodje, pokupi informacije i nikada se vise ne pojavi. Neki ostanu tu do odlaska u Ameriku, napisu jedan-dva posta posle toga i opet nestanu. Slazem se da je tematika fotografija 600x600 iscrpljena jos pre 2 godine i da ce verovatno i nakon 100000 postova i 20 godina i dalje se pojaviti neko da pita sta sa time i sta mu nudi lutrija i da li on ima srednju skolu i sl. Svacije je pravo da dodje, da pita i da ostane koliko mu prijatno. Lepo bi bilo da vise ljudi prica o svojim iskustvima kada dodje sa ove strane bare i da kao sada vec "iskusan" pomogne onima koji su novi. U tome i jeste cilj. Naravno da covek ovde ima obaveze, ali da budem iskren ima ih i tamo, ne mislim da je to razlog sto se neki ne javljaju.

Sloba_Kg
31.10.2010, 22:39
Rece dreamer lepo.
Ima za nekoliko nedelja citanja, ni sam vise ne mogu da se snadjem :)
Elem, iako sam vec pisao, evo kako smo mi to resili, od trenutka saznanja datuma intervjua ja sam iskontaktirao masu ljudi sa kojima sam studirao i koji su ovde vec preko nekoliko godina, pricali, dopisivali se, raznatrali varijante, ja sam aktivno trazio posao i vec 15-20 dana posle intervjua ga i dobio (sezonski za oboje za pocetak.
Kolega sa faxa je resio ostatak.
Njegova familija nam je jako puno pomogla u adaptaciji, voznji, dokumentima i sl i sve je nekako islo svojim tokom.
Onda je dosao kraj sezone, u medjuvremenu smo upoznali dosta jako divnih ljudi (jednog od njih zovem "my american dad" koji su nam pomogli na dalje.
Onda smo promenili poslove, sve je pod kontrolom, radimo i kad vreme dozvoli provodimo se a pocetak oktobra (1-15) smo proveli na odmoru u Srbiji.
U medjuvremenu smo usleli i Jeleninu sestru da dovedemo na studentski program i izgleda da ce da se vrati i sledece god (svidelo joj se)
Sve se desava u Atlanti, lepo je, toplo je, ljudi su super, naselje nam je mirno planovi postoje i tako.
Moja preporuka, prvo neka te izvuku pa onda misli gde ces.
Takodje citaj forum svi odgovori su tu!
Pozdrav iz suncane i tople Atlante

dokjok
02.11.2010, 21:05
Svima hvala, samo... nema razloga da se svadjate. o.k. sorry ako sam prevideo da je pitanje vec obradjivano. izvinjavam se...samo sam ga postavio, pa ako se nadje neko koga ne mrzi da odgovori ja mu se lepo zahvalim ! Hvala ...hvala... najlepe hvala... nemojte se zestiti. :grin: