PDA

View Full Version : US ekonomija i kuda zaista ide-hocemo li sa njom?


Score
16.11.2010, 14:31
I, evo, kako mi se blizi odlazak (ja ko da sam vec dobio GC? Pa, cvrsto verujem...), razmisljam o svemu pa i o ovome o cemu se sve vise prica po ekonomsko-politickim emisijama u i izvan US - da li US ekonomija srlja u ekonomsku propast zbog svoje neopisane prezaduzenosti (koju nema sanse da vrati - ikad, navodno), i da li zaista u roku od 1-2 godine moze doci u tako losu situaciju koja ce zaseniti i "Great depression time", a mi se ubismo da odemo tamo, ukljucujuci i mene? :wtf:

Pogledajte ovaj video pa mi recite sta mislite. Iako ocekujem od vas (bio bih vam zahvalan!) da me ubedite da su to sve samo gluposti, teorije zavere, nekako mi izgleda da, gde ima dima, mora biti i vatre...Damn!:smrc:

http://www.youtube.com/watch?v=eb1n1X0Oqdw&feature=player_embedded

TheNenad
16.11.2010, 15:19
Kada se desio The Great Depression, čak i u tom vremenu gde narod nije nešto bio pretežno povezan u ekonomsku celinu, ekonomski udar se osetio u čitavom svetu (i u tada poraženoj Nemačkoj). Mnogi analitičari tvrde da je velika depresija bila jedan od uzročnika drugog svetskog rata, jer je Nemačka toliko bankrotirala da je došla do toga da bira Hitlera na vlast. Ovih dana se tako nešto ne može desiti jer je svaka država na svetu batalila hard-core kapitalizam, te interveniše na tržištu po potrebi, i to zarad interesa svih građana. Naravno da ima štete, ali ni približno onoj iz 1930. god.

Danas, kada je svaki dinar, dolar, evro i jen povezan: Ako prsne USA, prsnuće i Kina, Rusija, Velika Britanija, Kanada, Meksiko, Japan, Tajvan... pa i Srbija. Pogledaj trenutnu ekonomsku krizu u USA i uporedi je sa ekonomskom krizom u Srbiji. Treba li još nešto reći?

A što se tiče YouTube klipova, uvek ih uzimaj "with a grain of salt", jer propast Sjedinjenih Američkih Država je propagirao svako... od imperijalističkog Japana u drugom svetskom ratu, Nemačke i Italije, preko SSSR-a i ostalih komunističkih družina, pa sve do Severne Koreje, Irana i određenih "kafanskih analitičara" u Srbiji. Totalna propast jedne nacije se u današnjem svetu ne dešava tako lako...

Usput, svi koji propagiraju da će Kina da osvoji svet i da ćemo svi uskoro da učimo Kineski jezik, upitajte ih zašto se ne preseli u Kinu kada je toliko uveren u to što priča. Put your money where your mouth is.

Da sumiram: Ima da odem u USA čak iako budem imao istu platu i standard življenja kao i ovde, jer mentalitet i okruženje me više privlači tamo nego bilo šta. A taj dan gde Srbija bude imala veći standard života nego USA će biti dan kada čvarci budu reklamirani kao zdrava hrana.

Da se nadogradim... Često ćeš čuti priče starih emigranata o tome kako je pre bilo bolje... to je efekat nostalgije. Ja kao dete devedesetih osetim nostalgiju za period od 1990 do 2000, iako je to bio najgori period mog života, iz tog razloga što zdrava ljudska psiha se seća onoga što je bilo dobro, a zaboravlja ono što je bilo loše.

VonTuzni
16.11.2010, 15:38
Hahahaha... Score, bas si kralj, ali nazalost nisi razmisljao u drugom smjeru. Zar mislis i da US ekonomija pukne, sto je gotovo nemoguce, bilo gore nego sto je ovdje??? Sam vidis na ovom forumu koliko ljudi u Srbiji readi na crno, u nekoj struci za koju nisu kvalificirani,... U hrvatskoj takloder nije puno bolja situacija, vecina takoder ne rade u struci, stare guzonje drze svoju stolicu i poziciju kao da ce zivjeti 200 godina,.. O BiH ne bih nista ni pisao.. Tu sam naveo neke povrsne argumente, a mislim da sam te s njima uvjerio da nemas brige sto se tice USA... Nek ti je sa srecom!!! I jos nesto.. Od svih poznanika koji su bili u USA, nitko se nije zalio da nema posla i da je izrabljivanje ljudi kao npr. ovdje..

Score
16.11.2010, 16:02
Hvala vam prijatelji na ovome, valjda ste u pravu...

lenhi
17.11.2010, 14:43
Vrlo dobra tema. Ljudi jesu uplašeni šta će biti tamo, a opet ni ovdje nemaju puno šta da ostave i da izgube.
Da se nadovežem na prethodnu poruku. Život u BiH je gori i bezvredniji u odnosu na SRB i HRV. Ljudski život je toliko postao bezvrijedan, da se i ne razmišlja "kako će biti tamo". Ljudi oko mene bi sjeli u avion i krenuli u USA pa makar bili svjesni da su šanse 50-50 da se taj avion sruši.
Takođe mislim da ako propadne Amerika i ako tamo bude toliko loše, ovde će biti toliko loše da će ljudi u BiH da pasu travu kao ovce!

Taji
18.11.2010, 07:13
Kada se desio The Great Depression, čak i u tom vremenu gde narod nije nešto bio pretežno povezan u ekonomsku celinu, ekonomski udar se osetio u čitavom svetu (i u tada poraženoj Nemačkoj). Mnogi analitičari tvrde da je velika depresija bila jedan od uzročnika drugog svetskog rata, jer je Nemačka toliko bankrotirala da je došla do toga da bira Hitlera na vlast. Ovih dana se tako nešto ne može desiti jer je svaka država na svetu batalila hard-core kapitalizam, te interveniše na tržištu po potrebi, i to zarad interesa svih građana. Naravno da ima štete, ali ni približno onoj iz 1930. god.

Danas, kada je svaki dinar, dolar, evro i jen povezan: Ako prsne USA, prsnuće i Kina, Rusija, Velika Britanija, Kanada, Meksiko, Japan, Tajvan... pa i Srbija. Pogledaj trenutnu ekonomsku krizu u USA i uporedi je sa ekonomskom krizom u Srbiji. Treba li još nešto reći?

A što se tiče YouTube klipova, uvek ih uzimaj "with a grain of salt", jer propast Sjedinjenih Američkih Država je propagirao svako... od imperijalističkog Japana u drugom svetskom ratu, Nemačke i Italije, preko SSSR-a i ostalih komunističkih družina, pa sve do Severne Koreje, Irana i određenih "kafanskih analitičara" u Srbiji. Totalna propast jedne nacije se u današnjem svetu ne dešava tako lako...

Usput, svi koji propagiraju da će Kina da osvoji svet i da ćemo svi uskoro da učimo Kineski jezik, upitajte ih zašto se ne preseli u Kinu kada je toliko uveren u to što priča. Put your money where your mouth is.

Da sumiram: Ima da odem u USA čak iako budem imao istu platu i standard življenja kao i ovde, jer mentalitet i okruženje me više privlači tamo nego bilo šta. A taj dan gde Srbija bude imala veći standard života nego USA će biti dan kada čvarci budu reklamirani kao zdrava hrana.

Da se nadogradim... Često ćeš čuti priče starih emigranata o tome kako je pre bilo bolje... to je efekat nostalgije. Ja kao dete devedesetih osetim nostalgiju za period od 1990 do 2000, iako je to bio najgori period mog života, iz tog razloga što zdrava ljudska psiha se seća onoga što je bilo dobro, a zaboravlja ono što je bilo loše.


Svaka ti cast TheNenad na ovom postu ...:bravo::bravo::bravo:

Magelan
18.11.2010, 18:04
@TheNenad: Stvarno svaka cast :bravo:

@Score: Mani se teorija zavere, budi malo pozitivniji i razmisljaj o lepsim stvarima. Ne moze ovamo preko bare nikako da ti bude losije nego u Srbiji ili gde vec :;D:

Score
18.11.2010, 22:20
@TheNenad: Stvarno svaka cast :bravo:

@Score: Mani se teorija zavere, budi malo pozitivniji i razmisljaj o lepsim stvarima. Ne moze ovamo preko bare nikako da ti bude losije nego u Srbiji ili gde vec :;D:

Ma u pravu si, tako ce i da bude! Interview u ponedeljak a onda - punom parom napred!

nataly
23.11.2010, 23:14
I, evo, kako mi se blizi odlazak (ja ko da sam vec dobio GC? Pa, cvrsto verujem...), razmisljam o svemu pa i o ovome o cemu se sve vise prica po ekonomsko-politickim emisijama u i izvan US - da li US ekonomija srlja u ekonomsku propast zbog svoje neopisane prezaduzenosti (koju nema sanse da vrati - ikad, navodno), i da li zaista u roku od 1-2 godine moze doci u tako losu situaciju koja ce zaseniti i "Great depression time", a mi se ubismo da odemo tamo, ukljucujuci i mene? :wtf:

Pogledajte ovaj video pa mi recite sta mislite. Iako ocekujem od vas (bio bih vam zahvalan!) da me ubedite da su to sve samo gluposti, teorije zavere, nekako mi izgleda da, gde ima dima, mora biti i vatre...Damn!:smrc:

http://www.youtube.com/watch?v=eb1n1X0Oqdw&feature=player_embedded

Ma opusteno, gledaj samo pozitivno, licno verujem da ces se snaci u SAD , ma koliko bila teska situacija tamo! pozzz i druze PAKUJ KOFERE I PUT POD NOGE :;D::==D:

mijan
24.11.2010, 13:57
Nisam znao gde je prikladno da napisem ovu poruku pa sam pisao ovde.
Moj poznanik ima sestru koja je pre 6 godina bila dobitnik na lutriji, i sa suprugom je zivela do proslog meseca u US a onda su odlucili da se vrate u Srbiju. Inace jedno od njih je i fakultetski obrazovano. Video sam ih i ja pre par dana mada nisam verovao da su se vratili, i kada sam ih pitao za razloge rekli su da jednostavno nema posla i da je stanje lose a i tamo gde pronadjes posao daleko je. Sta su mislili pod tim daleko je, ne znam. Mislim da su bili negde na jugu US.
Nemojte samo sad na mene da skocite jer sam samo hteo reci da eto ima i primera da se neko vratio, a da li su pravi razlozi nedostatak posla, ne znam tako oni kazu.

TheNenad
24.11.2010, 16:05
Fakultet ništa ne znači ukoliko ne znaš ili ne možeš da ga upotrebiš.
Pravni fakultet ne vredi u USA jer se tamo ne koristi rimsko pravo, i totalno je drugi način rada sudova i zakonodavstva. Medicinski fakultet takođe ništa ne vredi dok se te diplome ne potvrde (nostrifikuju). Ekonomski fakulteti su tu negde u sredini, dok najbolje prolaze mašinski, elektrotehnički/informatički i građevinski fakulteti (ukoliko se zaista zna znanje i neka vrsta portfolia je prisutna).
jednostavno nema posla i da je stanje lose a i tamo gde pronadjes posao daleko je.
Ne vidim opravdanje za ovo. Trebali su pažljivo da biraju mesto boravka pre nego što su došli u USA, a kada nađu posao, ima da prelaze 100 mora i 100 gora da dođu do njega, jer čim dobiju taj prvi posao u novoj državi, to je već velika stavka u CV-u i sigurno će da ulije pozitivan stav u buduće poslodavce. Takve šanse je trebalo iskoristiti. Sad kada su u Srbiji, mogu misliti kako će lako da nađu posao bez veza i vezica... neka im je sa srećom.
Nemojte samo sad na mene da skocite jer sam samo hteo reci da eto ima i primera da se neko vratio,
Nije to ništa strašno. Ja imam primer jednog prijatelja koji se vratio jer ovde hoće da bude neko i nešto, da ga svi poznaju po gradu, a u USA to nije mogao (lično mi je ovo rekao). Neko se vrati nazad jer ne želi da mu deca uče engleski nego srpski. Neko jednostavno ne voli takav način života. Svako ima svoje razloge, i to je OK, sve dok ne počne blaćenje jedne čitave nacije zbog jednog lošeg iskustva.:suure:

celestine
24.11.2010, 16:40
Ima raznih prica i raznih iskustava. Znam devojku koja se posle 10ak godina vratila jer je jednostavno bila usamljena i nije vise mogla da zivi zivotom koji je za tamosnje prilike uobicajen (njeno objasnjenje) iako je imala solidan posao na kojem je napredovala iako je tamo otisla samo sa srednjoskolskom diplomom. Evo je u Srbiji i vec 4 godine sedi kod kuce jer ne moze da se uklopi ni u ovaj nas sistem zivota rada i slicno. Ne pripada vise ni tamo ni ovde.
Drugi slucaj gde se tip isto posle nekoliko godina vratio u Srbiju bio par godina, cak upisao i fakultet ovde, ali mu se smucilo i ponovo se vratio i krenuo opet tamo iz
pocetka...
Sve zavisi..ali sigurno je jedno - dok ne odes i ne probas neces znati!

TheNenad
24.11.2010, 17:11
Još jedno je takođe sigurno: Bolji social life će bilo ko sigurno naći u USofA nego u Srbiji, ako izuzmemo očigledne kategorije (razgovor na srpskom jeziku, narodna muzika i sl. ex-yu zabava).

Score
24.11.2010, 18:16
Slazem se i ja da cak ni dobar fakultet nista ne znaci ako ne umes da ga upotrebis. Sta znaci upotrebiti ga? Pa koliko je mene iskustvo u zivotu naucilo, znanje, samo po sebi ne vredi prebijene pare ako nemas odgovarajuci "attitude" da sebi stvoris priliku da te neko vazan saslusa i da priliku.
Stavise, tvrdim, da je odgovarajuci stav koji covek zauzme o sebi a pred svetom, daleeeeko vazniji od samog obrazovanja. Naravno ako si totalno govedo pa napravis sebi dobru priliku i potom ne znas gde da se okrenes da bi tu priliku iskoristio onda dzaba ti sve. Ovim nisam konkretno mislio ni na koga, stvarno, samo opsta opaska. Potrebno je biti "vidra".

Ovu temu sam zapoceo zato sto me brinu izjave poznatih, pametnih ljudi, koji su iskreno zabrinuti ali ko je uspevao (relativno dobro) u Srbiji pocetkom devedesitih sa inflacijom od 28.000% i U Madjarskoj sredinom devedesetih bez ijednog prijatelja ili jedne reci znanja ovog neverovatnog jezika (da, mislim na sebe), nema cega da se plasi u USA, i mislim da sam samo malo panicio bez veze u danima loseg bioritma :obrva:

mijan
24.11.2010, 18:35
Poruku sam napisao u kontekstu razloga njihovog povratka tj. nedostatka posla, onog od cega se zivi, zbog cega svi zelimo da idemo tamo, i onog sto nas najvise zanima na kraju krajeva a to je posao.
To da li nekog trese nostalgija, koji jezik zeli da uci, da li voli boju fasade na zgradi itd. bas me zabole. :;D:

celestine
24.11.2010, 22:03
Meni je iskreno jako cudno da se neko posle 6 godina vrati.........ali sto ljudi sto cudi. I taj podatak da nema posla je relativan jer razliciti ljudi imaju razlicita ocekivanja.
Ma mi cemo probati pa sta bude! Bar imamo gde da se vratimo ako ne valja ;)

dreamerns
24.11.2010, 22:16
Još jedno je takođe sigurno: Bolji social life će bilo ko sigurno naći u USofA nego u Srbiji, ako izuzmemo očigledne kategorije (razgovor na srpskom jeziku, narodna muzika i sl. ex-yu zabava).

Ne znam sta podrazumevas pod soical life, ali ako je ono sto ja mislim...sa time se uopste ne bih slozio. To je upravo ono sto ljudima ovde i fali. Ako zivis u nekom velikom i urbanom gradu i to na urbanom mestu tog grada (sto se sve ukupno moze nabrojati na prste), onda si ok. Inace, auto i voznja. Puste ulice, nema nigde ljudi....a do bara ili bilo kakvog mesta gde se ljudi okupljaju moras da vozis. Ljudi se dosta slabo druze, delom bas zbog nacina zivota ovde.
Evo recimo primer da zivis u predgradju Cikaga. Vecina desavanja (od kulturnih do interesnih grupa) ti se desavaju u samom centru grada. Nakon sto bih morao da prodjes 100% zakrcen auto put da bi dosao do grada (racunaj oko sat), sledi ti muka zvana parkiranje....koje moze da ti uzme i 25-30$ i jos dodatnih pola sata.

TheNenad
25.11.2010, 00:03
Ne znam sta podrazumevas pod soical life
Mislim konkretno na interesovanja, i to zbog veličine populacije (više ljudi + više finansijskih sredstava = više mogućnosti). Ako je neko ljubitelj golubova, radio amaterstva, obrade drveta, kampovanja, štrikanja, određenog sporta i sl., tamo će sigurno lakše naći istomišljenike, klubove i grupe, dok ovde to nije slučaj po mom iskustvu, a i po iskustvima drugih. Prijatelj je u Srbiji jedva našao neka okupljanja slikara gde bi mogao da razmenjuje iskustva npr., dok jedan rođak ne uspeva da nađe bilo kakvo udruženje motorista u okolini. Social life u vidu pijuckanja od 20h do 02h se svugde na planeti može naći, to se podrazumeva.
Ja sam u, tako reći, najglupljim i najzabačenijim mestima u Srbiji uspeo da stenkem poznanstva i prijateljstva, iako nisam baš neki "social tip", tako da mi je neverovatno da posle više godina u USA-u neko može da kaže da nema baš nikoga i da je usamljen.

a do bara ili bilo kakvog mesta gde se ljudi okupljaju moras da vozis
Ih... pa gde je tu čar kaHvane kada se možeš legalno vraćati kući kolima? :drool:

Taji
25.11.2010, 01:54
Ih... pa gde je tu čar kaHvane kada se možeš legalno vraćati kući kolima? :drool:

Pa ako odes do kaHvane sa kolima i tamo zelis da pijes, onda se moras vratiti kuci sa taksijem. Ako pak odlucis sam da vozis nazad kuci i policija te zaustavi na rutinsku kontrolu (a love skoro sve zivo po putu sto se krece autom poslije 11PM) i nadje ti da si pio onda ode prvo vozacka, onda na sud, pa onda novcane kazne su basnoslovne pa cak znaju da idu i do $10.000 uz obavezan odlazak SVAKE SUBOTE, ali svake, na predavanje o tome kako se ne treba piti i voziti (a mogu te i u zatvor poslati, zavisi u kakvom su te staju nasli za volanom). Ti kuresevi obicno traju godinu dana i naravno, za to vrijeme nemas pravo da vozis niti da povratis vozacku dozvolu. Imas pravo jednu subotu u toku godine da izostanes sa predavanja ali najkasnije u petak prije te subote moras da pozoves svog sudiju i da mu das debeo razlog zasto ti sutra ne bi mogao da prisustvujes predavanju. Izostat ces samo ako ti sudija odobri. Ako pak samovoljno izostanes, eto ti policije na kucna vrata i onda ides pravac u zatvor. Ni to nije strasno, jelde, i zatvor je za ljude, ali sutra kad izadjes iz njega niko te nece vise htjeti zaposliti jer ti taj "malo u zatvoru" period zatvori sva vrata firmi koje ne zele da imaju posla sa osudjivanim ljudima.
Ako pak i radis, popijes i ulovi te policija, eto, gubis posao jer nemas cime da ides na posao (bez vozacke dovole ne mozes da vozis) a svi znamo da je taksi jako skup a da gradski saobracaj skoro i da ne postoji (Colorado Springs).

"Estimated Fare: $41.69*
The estimated fare is $41.69 using the rate in AnyUS. The trip is 13.2 mi and will take 25 mins. This includes a 15% tip."
www.taxiFareFinder.cm

Srecno.

Lucky
25.11.2010, 05:46
Drustveni zivot ovde i kod nas se ne moze porediti. Kao sto je dreamerns opisao slucaj Chicaga tako je i ovde, s tim sto ovde nema metroa a gradski prevoz je ocajan tako da se sve svodi na automobil.

Nije samo to u pitanju. Ljudi rade sto razlicitih smena neko od 8-5, neko od 10-7 a neko od 3-12. Ovi koji su u drugoj smeni oni nikog ne vidjaju osim vikendom a i drustvena desavanja su za njih misaona imenica jer su u to vreme na poslu. Nije retka pojava da ljudi rade subotom a cesto i nedeljom a imaju slobodan po jedan dan npr utorak ili cetvrtak.

@The Nenad : u pravu si sto se tice opskurnih klubova i udruzenja
toga ima, ali ako hoces da sa nekim popijes kafu ili odes na rucak neobavezno...jako je tesko uklopiti se

Prosle godine sam bio u Parizu i shvatio da je francusko poimanje slobodnog vremena i ovo ovde nebo i zemlja.

Razumem kako se neki ljudi nisu navikli na ovaj stil zivota i sebe svrstavam u njih ..eto, nakon 4 i po godine i dalje na to posmatram kao nuzno zlo....videcemo dokle ;)

Smith6000
25.11.2010, 08:34
Ako bi drustveni zivot, onda je najbolje NYC. Ovde cele noci vozi metro, a ne kosta te nista, kad platis 89$ mesecnu. Mi se ovde nekako uspemo vidjati sa ljudima, posto nam svima treba od 15 do 45 minuta do centra, tipa 14st. Mada ni taxi nije toliko skup, zuti taxi ne moze biti veci od 40, ako ides preko East Rivera a gypsy cab ne vise od 20, sto je za njujorčane za dz.

Mada kapiram zasto bi se ljudima smucila amerika i amerikanci. Tesko je preci u drugi grad u Srbiji, a kamoli preko bare. Mi imamo nekoliko srba sa kojima se druzimo, ostali amerikanci sa kojima smo probali uspostaviti neki frendli kontakt, hmm, bas i nije nesto uspelo, ali dobro, mi smo ovde tek dva meseca, bice vremena... zajbani su ameri :ohman:

ZeljkoUSA
25.11.2010, 10:22
Vidim da je pocela prica o socijalnom zivotu...

Sto se tice USA bio sam samo turisticki tako da imam samo saznanja o tome bez mnogo licnih iskustava, a sto se tice Srbije o tome vec mogu nesto da kazem iz svog ugla i nekog sireg kruga ljudi u mom okruzenju koji su uglavnom 30-40 god., zive u Beogradu, srednjeg, viseg i visokog obrazovanja, rade, imaju svoje porodice i pomoc roditelja s' vremena na vreme vise na nivou podrske i pomoci oko dece nego finansijski i stambeno. To bi trebalo spadati u grupu neke srednje klase...

Prvo sta se spominje ovde su: splavovi, ludilo do jutra, "to sto mi imamo ne postoji nigde",... Sa ovim poslednjim se i ja slazem. Par puta sam se, poslom, nasao u nekom od "in" klubova (kasnije se saznalo da je vlasnik vecine narko bos). Zamljivo je gledati taj mlad, lep, nasmejan i doteran Beograd. Zanimljivo je kako se ispijaju flase sampanjca i kako 20-godisnjaci trose 200-300€ za jedno vece (prosecna plata u Srbiji - 330€). Mozda su jos zanimljiviji njihovi roditelji koji im daju da potrose taj novac.

Tuzno je videti devojcice koje zabavljaju pomenute mladice (kao i malo starije), a pritom ni u jednom trenutku nisu pomislile o ovome sto pisem. Predpostavljam da kad im roditelji ovako nesto pricaju da ih "oduvaju" kako su staromodni i neuspesni pa sad svoje frustracije lece na njim i ne dozvoljavaju im da se zabavljaju i da njih ne zanima kako su dosle pare od kojih se oni zabavljaju, bitno je "ludilo", i - naravno sve to staviti na FB. Sve te price oko lepih devojaka u Srbiji su mi jako tuzne i lici mi da pretendujemo da postanemo mesto za jeftin sex turizam u Evropi.

Vecina mog okruzenja voli zivu svirku, pozoriste, koncerte,... To je, nama, vrlo lep nacin za provodjenje vremena sa svojim prijateljima gde uzivamo. Jedini problem je sto se to desava jaaako retko. Nasim ljudim u imigraciji, po mom iskustvu, najvise nedostaju neobavezne nenajavljene kafe i "ubijanje" popodneva uz njih. Pridvece se napravi neka pita...i tako. :bravo:

To vreme je proslo (pricam za Beograd i moje sire okruzenje), nenajavljena poseta vise ne postoji, 'fala Bogu. Secer moramo uvek imati u kuci jer su svi sa komsijama na "dobar dan", 'fala Bogu i za to. Sto se tice prijatelja najcesce ostaju te kucne posete koje su sa najnajnajbliskijim ljudima 2-3 puta mesecno. Svaki izlazak iz kuce je i ovde: par km. od kuce, obavezan auto. Ne zelim uopste da pricam o raspolozenju i mentalno stanju ljudi ovde... :smrc:

Sad, po meni, najbitniji deo!!! Koliko ste potpuno novih prijatelja stekli u Srbiji u poslednje vreme?!? Ljudi, kako smo stariji mnogo teze sklapamo prijateljstva. Svi imamo neke ljude iz detinjstva i nesto retko sto se "zakaci" vremenom (obicno kolege). Meni je potpuno normalno da je u USA tesko imati taj prijateljski odnos sa ljudima tamo, kad je isto tesko u svojoj zemlji sa svojim ljudima. Sto se tice onog, na prvu loptu (prijatelj dok se zavrsi vece), siguran sam da je u USA mnogo bolja situacija jer kad ovde udjete u neobaveznu pricu sa nepoznatom osobom malo delujete cudno i gledaju vas kao da imate zadnje namere (sta god to znacilo).

Positive Vibe
25.11.2010, 15:26
Prvo sta se spominje ovde su: splavovi, ludilo do jutra, "to sto mi imamo ne postoji nigde",... Sa ovim poslednjim se i ja slazem. Par puta sam se, poslom, nasao u nekom od "in" klubova (kasnije se saznalo da je vlasnik vecine narko bos). Zamljivo je gledati taj mlad, lep, nasmejan i doteran Beograd. Zanimljivo je kako se ispijaju flase sampanjca i kako 20-godisnjaci trose 200-300€ za jedno vece (prosecna plata u Srbiji - 330€). Mozda su jos zanimljiviji njihovi roditelji koji im daju da potrose taj novac.

Tuzno je videti devojcice koje zabavljaju pomenute mladice (kao i malo starije), a pritom ni u jednom trenutku nisu pomislile o ovome sto pisem. Predpostavljam da kad im roditelji ovako nesto pricaju da ih "oduvaju" kako su staromodni i neuspesni pa sad svoje frustracije lece na njim i ne dozvoljavaju im da se zabavljaju i da njih ne zanima kako su dosle pare od kojih se oni zabavljaju, bitno je "ludilo", i - naravno sve to staviti na FB. Sve te price oko lepih devojaka u Srbiji su mi jako tuzne i lici mi da pretendujemo da postanemo mesto za jeftin sex turizam u Evropi.


U tome i jeste problem.
U toj laznoj slici koja se stvara o savrsenom mestu za provod i ludilu do zore.
Realnost je daleko drugacija.
Vecina ljudi jedva prezivljava i sklapa kraj sa krajem.
Navikli su da prezive celu nedelju sa 1.000,00 dinara.
S druge strane, bembare se voze na sve strane i svi su doterani... :no:
Ta preterano doterana Srbija i odlazi u nepovratno ludilo.
To vise ne podseca na ludilo, to i jeste ludilo.

wrath:of:the:lich:king
26.11.2010, 05:32
Social life u vidu pijuckanja od 20h do 02h se svugde na planeti može naći, to se podrazumeva.
Ja sam u, tako reći, najglupljim i najzabačenijim mestima u Srbiji uspeo da stenkem poznanstva i prijateljstva, iako nisam baš neki "social tip", tako da mi je neverovatno da posle više godina u USA-u neko može da kaže da nema baš nikoga i da je usamljen.
Ih... pa gde je tu čar kaHvane kada se možeš legalno vraćati kući kolima? :drool:

Socijalni zivot u nasem gradu je jedna dzinovska 0. NULA! Imas jedan bar (sa crno belim plocicama na podu, podseca malo na mrtvacnicu -radila sam tamo :grin:) na nekih 15min voznje, pa sledeci 10min voznje od tog... sve je razbacano. Ne postoji nikakva ulica za "prosetati se"... Downtown je pust, a nocu nije bezbedan. Kej prodjes za 5min (bukvalno) i nema ljudi, pa si ko neka budala tamo.. koncerti su retki.. a i nemas sa kim da ides na njih. Ima scrapbooking klub, ali to me ne zanima. Ima i coupon clipping klub, ali ni to me ne zanima :blink: Mi smo tu vise od godinu dana, a sto se tice prijatelja imamo kolege, i poznanike. Ne pijemo kafe, ne idemo na vecere.. We suck :blink:

Sta je pisac hteo reci: ako vam je bitan socijalni zivot bezite iz manjih mesta! Oko nas su sve sami Ameri.. nesto malo Indijaca.. Nisu bas otvoreni za druzenje sa nama, kako nas neki zezaju, "imports"

dreamerns
27.11.2010, 00:19
Sto se tice NYC, on je planeta za sebe. Jednostavno, ne moze se porediti sa ostatkom amerike, jer to nije amerika....to je NYC. Vise podseca na neku evropsku metropolu po stilu zivota, nego na ameriku.
U Chicago je taxi jako jeftin i ako te mrzi da se zezas sa vozovima i busovima, mozes ga priustiti ponekad (za 10-20$ sticices gde hoces). Medjutim, ako pomenemo male gradice i predgradja, tu taksija ili uopste nema ili je izuzetno skup. Gradski saobracaj je cesto los i autobusi idu retko. Jedino prevozno sredstvo ti je automobil.
Tacno je da ovde ima daleko vise klubova i tematskih okupljanja u odnosu na Srbiju. Razlog tome je to sto su u Srbiji ljudi kompletno nezainteresovani. Kao covek koji je u Novom Sadu bio clan dosta nevladinih organizacija, a jedne i suosnivac, mogu reci da je jako tesko privuci ljude. Mi smo imali clanove organizacije koji su profesori na fakultetu i koji su itekako pricali studentima o samoj organizaciji, ali studenti su kompletno nezainteresovani za ono sta studiraju. Svaka organizacija se muci se clanovima. Nije ni ovde da cvetaju ruze, ali je ipak daleko bolje.
Ja nisam ziveo u beogradu, a i da jesam ne bih se kretao na tim splavovima. Bilo je slicnih klubova u novom sadu, ali sponzoruse, bogata derista, kokain dileri, turbo folk i ostale gluposti me nikada nisu interesovale. Ali znam da tamo covek cak i radnim danom da proseta Zmaj Jovinom i Dunavskom, sigurno ce sresti nekog poznatog...i bice gomila ljudi. Leti ako skrenes u Laze Teleckog, gomila mladih je na ulici....zeza se i provodi. Toliko klubova i kafica i mogucnosti da sretnes poznate ljude....ne znam, meni to ovde nedostaje, iako zivim u najurbanijem delu Cikaga. Ima par klubova u tom fazonu...i ljudi tamo su super, ali vecina je blejanje u plazma ekrane i gledanje sporta. Kako pisem, ljudi ce pomisliti da sam neki alkos koji stalno visi u kafanama :-) Nije bas tako, ali volim ponekad da izadjem.
Kad sam vec pomenuo NYC, svi su mi tamo hvalili East Village kako je lud i otkacen za provod. Kada sam otisao tamo, imao sam i sta da vidim. Jeste gomila mladih na ulici, ali oni ne idu u klubove....oni svi idu fast food restorane. Tona fast food krsh klope i gomila ljudi u njima. Izlazak u grad, idemo na hot dog kod vienna crap restaurant....woohoo...provod ludilo :-) Ok, nasli smo kasnije par klubova koji su bili ekstra...meni je bilo ekstra i sto ima toliko ljudi....ali stvarno, da toliko zderu....

Score
27.11.2010, 10:57
Hej ljudi, ne kazem da ovo nije korisna informacija o drustvenom zivotu i to, al kad pogledas opet mu dodje nekako sekundarno od ove teme u kojoj ste se o tome raspisali. Ovde se radi o tome da li ce zemlja u koju svi trcimo biti u mogucnosti da nam pomogne da ispunimo bar deo nasih zelja o "americkom snu", da nam omoguci da imamo lepu kucu, dobar posao, zivot dostojan coveka koji tu gde jesmo (dobro, sa izuzetcima) nije moguce, iz bilo kog razloga ostvariti, ili ce ispasti da trcimo ko nocni leptiri na svetlo?

Mislim, par clanova je lepo elaborilalo na tu temu, ali mozda jos neko zeli da kaze svoje misljenje o tome da li ce zemlja amerikanska otici u PM za par godina, onako kako neki poznati ekonomisti tvrde - i sta cemo mi u tom slucaju tamo? Ja ne tvrdim da je to tacno, ja IDEM, ali vas pitam sta vi mislite, oni koji se jos nisu izjasnili.

ZeljkoUSA
27.11.2010, 13:36
Pri mojoj poslednjoj poseti USA upoznao sam coveka sa ovih prostora koji 40 god. zivi i radi tamo. Pricao mi je kakva je to bila zemlja kada je on stigao, to ne moze da se poredi sa danasnjom situacijom. Mnogi ljudi tada su ziveli "americki san". Medjutim, geopoliticke prilike i svetska ekonomija su funkcionisale dosta drugacije pre samo 10-ak god., a kamoli tada.

Sto se sadasnje situacije tice mnogi pricaju o drugim drzavama. Ekonomski bum dozivljavaju: Kina, Indija, Brazil,.... Puni su ekonomski specijalisticki casopisi o njihovom BDP-u, spoljno-trgovinskim suficitima i vrtoglavom rastu. Sve je to vrlo obecavajuce za te zemlje i odlicna prilika da se slade ljudi koji su anti-americki nastrojeni.

Ja bi gledao na sve to iz malo drugacijeg ugla, odnosno onog koji je Score pominjao. Gde su price o ljudima koji zive u tim drzavama, kakav je zivot njihovih prosecnih gradjana, gde su talasi migracija ka njima, ako je to sve tako divno?! Mislim da ne treba gledati i baviti se globalnom politikom, vec sopstvenom porodicom i zivotom. Mislim da je najvaznija stvar - srednja klasa. Vecina ljudi bi bila zadovoljna zivotom ljudi americke srednje klase, sto mislim da se ne moze reci za potencijalne ekonomske naslednike. Mislim da ljudi sa ovih prostora imaju jos vecu prednost tamo zbog nacina na koji gledamo na novac. Njihova srednja klasa trosi mnogo pa tako upada u neverovatne dugove i dolaze u situaciju da im oduzimaju kuce. Gledao sam kako oni nonsalantno trose na neke stvari koje mi u zivotu ne bi kupili, samo stvar mentaliteta.

Da skratim, mislim da je USA odlicna za neki prosecan, normalan zivot i da i dalje pruza mnogo mogucnosti. Njihova velika kriza dozvoljava ljudima da zive potpuno normalno, bez straha za egzistenciju. Gube ljudi poslove, ne mogu da napreduju, ali je sve to na nekom nivou koji mi necemo dostici za jos mnogo, mnogo, decenija...

Smith6000
27.11.2010, 13:59
....ali stvarno, da toliko zderu....

Ja sam mislio da je u unutrašnjosti još gore... :==D: Zanimljiva stvar mi je što ovde bukvalno na svakom ćošku, gde god da si, uvek mirise na neku hranu. Najviše mirise na muslimansku hranu, pošto imaju ove chart-ove na svakom cosku u gradu, a kod nas na mexikansku hranu. :ohman:

Meni se East Village bas i ne svidja. Sada su se ti hipsteri preselili odande u Williamsburg, u Bruklinu, to je sada hit mesto za izlazak, koje se nalazi samo jednu stanicu metrom od E.V.

Meni je West Village zanimljiviji.... mada i nemam para za izlaske, bice bice :suure:

Siberian
28.11.2010, 00:29
I, evo, kako mi se blizi odlazak (ja ko da sam vec dobio GC? Pa, cvrsto verujem...), razmisljam o svemu pa i o ovome o cemu se sve vise prica po ekonomsko-politickim emisijama u i izvan US - da li US ekonomija srlja u ekonomsku propast zbog svoje neopisane prezaduzenosti (koju nema sanse da vrati - ikad, navodno), i da li zaista u roku od 1-2 godine moze doci u tako losu situaciju koja ce zaseniti i "Great depression time", a mi se ubismo da odemo tamo, ukljucujuci i mene? :wtf:

Pogledajte ovaj video pa mi recite sta mislite. Iako ocekujem od vas (bio bih vam zahvalan!) da me ubedite da su to sve samo gluposti, teorije zavere, nekako mi izgleda da, gde ima dima, mora biti i vatre...Damn!:smrc:

http://www.youtube.com/watch?v=eb1n1X0Oqdw&feature=player_embedded
Ovaj video koji si postavio je scam/prevara vlasnik website inflation.us nije cak ni nikakva agencija nego neki lik u NJ, taj lik manipulise vizualnim prezentacijama masu na jutubu i kao upozorenje preporucuje da se pretplatis na njegov newsletter, i posle kao napravi suggestiju kada i koje akcije da kupis. U svakom slucaju ima istine u tome sto prica ali je daleko od toga sta ce se stvarno desiti, i sigurno ne bih verovao nekom liku koji ne pravi video da bi upozorio ljude, nego iz koristi i svoje dobiti.:no:

wrath:of:the:lich:king
28.11.2010, 20:29
Hej ljudi, ne kazem da ovo nije korisna informacija o drustvenom zivotu i to, al kad pogledas opet mu dodje nekako sekundarno od ove teme u kojoj ste se o tome raspisali. Ovde se radi o tome da li ce zemlja u koju svi trcimo biti u mogucnosti da nam pomogne da ispunimo bar deo nasih zelja o "americkom snu", da nam omoguci da imamo lepu kucu, dobar posao, zivot dostojan coveka koji tu gde jesmo (dobro, sa izuzetcima) nije moguce, iz bilo kog razloga ostvariti, ili ce ispasti da trcimo ko nocni leptiri na svetlo?

Mislim, par clanova je lepo elaborilalo na tu temu, ali mozda jos neko zeli da kaze svoje misljenje o tome da li ce zemlja amerikanska otici u PM za par godina, onako kako neki poznati ekonomisti tvrde - i sta cemo mi u tom slucaju tamo? Ja ne tvrdim da je to tacno, ja IDEM, ali vas pitam sta vi mislite, oni koji se jos nisu izjasnili.

Neka moderator prebaci off topic odgovore, a odgovor na tvoje pitanje je DA, Amerika normalnim, vrednim i pametnim ljudima pruza mnogo mogucnosti da zive normalno... I bas zato sto dolazimo odakle dolazimo, odlicno se snalazimo ovde: znamo da postujemo novac i da stedimo i stisnemo ako treba. Jer elementarne stvari su automatski pokrivene, neces morati da brines da li ce biti za struju i stan.. Sto se tice ekonomije, i ovakva kakva je bolja je od balkanske tako da... dobro je!

kaneolopa
12.03.2011, 09:41
Necu da otvaram novu bzvz temu. Ukljucim tv jutros i ova (http://www.youtube.com/watch?v=Ryd1-xco9cg&feature=player_embedded) reklama me saceka, a taman smo se preselili u kaliforniju :wtf:

Mirko86
12.03.2011, 10:57
Necu da otvaram novu bzvz temu. Ukljucim tv jutros i ova (http://www.youtube.com/watch?v=Ryd1-xco9cg&feature=player_embedded) reklama me saceka, a taman smo se preselili u kaliforniju :wtf:
Svaka im cast.Umesto da se bore protiv ilegalne imigracije oni se bore protiv legalne.

Score
12.03.2011, 11:47
Svaka im cast.Umesto da se bore protiv ilegalne imigracije oni se bore protiv legalne.

Ljudi su samo ocajni i ne znaju vise gde da se okrenu...a posla nema. Predpostavljam? Covek je mozda donekle i u pravu, imas jednu odredjenu kolicinu poslova koji nisu dovoljni za ljude koji su vec tamo ceo svoj zivot, a vlada dovodi nove i nove emigrante da dele to sto vec nije dovoljno. Mislim da on nije toliko protiv new comers koliko je protiv vladine politike da dovodi sve vise i vise ljudi da jedu iz istog (malog) tanjira.
Uvek ima i zloca, nacionalista, koji ne vide dalje od svog nosa svakako.
Sa jedne strane ih razumem, a sa druge malo te teraju da se zamislis o celoj slici onoga sta te ceka, mnogo dobrih stvari ali i par losih sa kojima ces MORATI da se uhvatis u kostac, kad tad.
Nijedna zivotna okolina nije savrsena, uvek ce biti nesto/neko sto ce da smeta. Vestina je pronaci onu kombinaciju koja ce tebi licno najvise da odgovara uz cenu koju moras platiti dok pokusavas da se prilagodis. A prilagoditi se moras, ili - nazad odakle si dosao!
Znas ono, ne plati na mostu, platices na cupriji. Samo da cuprija ne ispadne skuplja od mosta.

dejancic
12.03.2011, 17:23
Ljudi su samo ocajni i ne znaju vise gde da se okrenu...a posla nema. Predpostavljam? Covek je mozda donekle i u pravu, imas jednu odredjenu kolicinu poslova koji nisu dovoljni za ljude koji su vec tamo ceo svoj zivot, a vlada dovodi nove i nove emigrante da dele to sto vec nije dovoljno.

Nisu oni ocajni, nego budale! 99% rodjenih Amerikanaca, naturalizovanih Amerikanaca ili onih koji su godine proveli ovde na racun raznoraznih viza su APSOLUTNO u boljem polozaju nego bilo koji emigrant koji dodje u Ameriku. Tako da je mozda vreme da mi snimimo reklamo sa adekvatnim prevodom nase poslovice: Uzdaj se u se i u svoje kljuse!
A ono sto sam ja primetio je da najvise kukaju najveci neradnici i pogotovo oni koji imaju problem sa disciplinom. Ja sam pristao da staziram, dakle neplacena pozicija, jer sam zeleo i zelim time da se bavim do kraja zivota. Moj plan uopste nije bio da mi oni ponude placenu poziciju, vec da mi to bude americka referenca koju mogu da iskoristim za nalazenje placenog posla. Potpisao sam ugovor na 3-6 meseci. U doba ekonomske krize, onu su mi posle mesec i po dana raskinuli ugovor i ponudili placenu poziciju. I ne, nisu bili u deficitu sa zaposlenima, covek koji je radio taj posao je dobio da bira, premestaj ili otkaz. I on je sigurno sada kivan na mene i na ostale legalne emigrante.
A mozda treba da bude kivan na sebe? Za one koji su ikada ucestvovali na prenosu uzivo nekog dogadjaja znaju koja tenzija ume da vlada i koliko nema mesta za greske. Sve se proverava do iznemoglosti, a za greske se gubi posao. Moj prethodnik u takvoj situaciji misli da je zanimljivo i duhovito da tonskom mikseru iskljuci atmosferu, a da se onda ne javlja na radio dok ga tonac, verovatno u pred infarktnom stanju, zove iz reportaznih kola. Meni to nije bilo smesno ni kada mi je pricao. Mozda sam ja zbog toga cudan, ali sada Bogu hvala imam posao...

kaneolopa
12.03.2011, 18:29
Dodjes vamo pa vidis, svaka basta pod konac, ko to odrzava? u 90% slucajeva imigranti, odes u prodavnicu, jednu od onih shto se zavrshavaju sa mart ili onih robovlasnisckih (sa ultra popustima), tu ne rade amerikanci... osim na sefovskim pozicijama (i to jedva) da ne kazem da je u celoj prodavnici radilo samo 3 amera koji su beli(od 70 i kusur zaposlenih). Ko ce da radi u gradskoj cistoci i da odnosi djubre, ko ce da cisti ulice, ko ce da radi onako prekvalifikovan sve one najgore i najprljavie poslove u 90% imigranti.
Tako da drage sadashnje i buduce kolege i koleginicie imigranti neka vam je sa srecom.
Na kraju krajeva spot je finansiran od idijota koji bi i ovako i onako hleba preko pogace, koji idu na letovanje umesto u Mexiko u New Mexiko zato shto je noviji, kupuju samo u prodavnicama koje se zavrsavaju sa mart. Da ne duzim dalje i nasi su se cigani na jednoj od pijaca bunili protiv kineza, koji im oduzimaju tezge i zamolili druga predsednika da ih vrati kuci u japan.:drool:

Zana
12.03.2011, 19:48
Da, spot je glasno rekao ono sto mi medjusobno pricamo uz kafu, i sto pricamo sa kolegama na pauzi kad se malo bolje upoznamo... Ne znam sta sem toga da kazem jbg, osim da budem iskrena. Ja sam look up udruzenje, iskreno nisam ni znala da postoje a vidim da su sve sami PhDs i JDs u Board of Directors...da li su rasisti ili nisu, u to necu da ulazim, malo je sumnjicav patern u prezimenima...

E sad, ja cu da lajem - a vi mi politicki korektno kazite da lazem. Da napomenem - ja cu ovde prva da skocim na svako omalovazavanje i vredjanje po bilo kojoj osnovi (rasnoj ili bilo kakvoj drugoj). Pre nego sto pocne kritikovanje (mozda) samo da napomenem da mi je najbolja koleginica na poslu Latina koja se nakon udaje preselila u deo grada koji je 80% "beo" a druga koja je iz Azije je pobegla glavom bez obzira u Santa Moniku iz istih razloga...Skakala sam ja i u Vojvodini i pisala citave tekstove o tome sta mislim sto neko ko je rodjen u Srbiji ne prica srpski :no: Ta "prava" iz sedamdeset i neke su tu drzavu i dovela dokle su je dovela, a slicno nesto mi se "vidja" i ovde...

Dakle - ovaj spot... Kod njih na sajtu pise ono sto je cinjenica - prodjes ulicom i vidis zenu u dvadesetim koja trudna vuce za sobom petoro dece i ti znas da oni zive od tvog poreza i jos se pitas kako da napravis pare da svoje (buduce) dete posaljes u skolu gde nece da slusa "frfljavi" engleski. Uzelo mi godinu dana da nadjem zgradu u komisluku gde od ranog jutra nece da mi drnda tranzistor, vristi Telemundo, cipele smrde u hodniku a gace necije vise na terasi. Onda ti kroz plafon procuri voda jednom godisnje kad padne kisa jer iranski komsija mora da ima international dish i ladno ti izbusi plafon. Ti mu kazes "Good morning, how are you" a on ti godinama samo klima glavom. Ni da bekne. Podjes na posao a vise od pola zgrade spava, neki na unemployment, neki na SS benefits, neki na workers compensation a neki cuvaju sitnu decicu - vecina imigranti. U autobusu na prozorima nema uputstva na engleskom kako u slucaju opasnosti otvoriti prozor, nego samo na spanskom. Pozoves DirecTV i pola sata ne mozes da izadjes iz menu jer mora automat da istrtlja opcije na spanskom, kineskom, japanskom, hibro, farsi i sto god vec...sednes u kola i kad vidis kosooku zenu u pedesetim za volanom od kojeg se jedva vidi - bezis po mogucstvu dve trake dalje. Odes jednom godisnje na "nasu" zurku a ono utrkivanje koje vise zajebo drzavu a ti ispadas valjda budala u njihovim ocima.

Sto vreme vise prolazi, mnogo mi je veliko sranje ova politicka korektnost... ovde svaka dzudza moze da se buni sto ces da kazes "Srecan Bozic" jer nije politicki korektno. Kad te pitaju da opises osobu koju si video (kao mene policijac pre neki dan - uh to je posebna prica, mozda je dodam u PS) a ja krenem da se "becim" da poVatam politicki korektan opis... pa tu umesto klasican lopov, crnac koji na prvi pogled znas da ne pripada ispred vrata tvoje firme krenes sa "African-American, 40s, casual look, not executive-like" i ostala sranja... onda ti dodje koleginica crnkinja i pita te svasta pa kad krenes da mucas, ona ti kaze "ma bre jel crnac" a ja se kiselo nasmejem - kao joj pa jeste. Zovem Verizon, ne razumem coveka. Odem u radnju, kasirka me nista ne razume kako hocu da mi se upakuje supa. Udjem u Coffee Bean - blam zivi, isklimah se glavom na svakojaka pitanja a nemam pojma sta rece bre.

Sta je moja poenta - kad ja kao svezi imigrant, dakle prva generacija pizdim nacisto od svih ovih stvari, sta je tek sa rodjenim Amerikancima? Ne verujem iskreno da ce ovolika korektnost da donese dobro. LAPD molim te menja procedure jer nije fer da kad proveravaju pijanstvo oduzimaju aute ako neko nema dozvolu kod sebe - kao targetuju ilegalne imigrante. SAY WHAT?! Taj sto vozi bez dozvole i osiguranja ce sutra da udari u nekog, ubije neciju decu i pobegne a ja cu da se nerviram da li je targetovan?! Mislim, nek ide zivot...

Svega ovog ne bi bilo kad bi imigranti prestali da teraju amerikance da se prilagode njihovoj kulturi umesto obrnuto... Nismo mi nebeski narod i ne radimo posao bolje od Amerikanaca - ima i kod njih losih radnika a ima i nas losih. Ne placu Ameri za imigrantskim radnicima i njihovom pamecu - ako smo dobar kadar zaposlice nas, a ako nismo onda nece.

Anyhow, stvarno pomalo zavidim Francuzima i Britancima... boli njih uvo da budu politicki korektni - a Australijance posebno. Evo nekoliko citata od Australijskog PM:


"IMMIGRANTS, NOT AUSTRALIANS, MUST ADAPT. Take It Or Leave It. I am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture. Since the terrorist attacks on Bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians."

"This culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by millions of men and women who have sought freedom. We speak mainly ENGLISH, not Spanish, Lebanese, Arabic, Chinese, Japanese, Russian, or any other language. Therefore, if you wish to become part of our society, Learn the Language!"

"Most Australians believe in God. This is not some Christian, right wing, political push, but a fact, because Christian men and women, on Christian principles, founded this nation, and this is clearly documented. It is certainly appropriate to display it on the walls of our schools If God offends you, then I suggest you consider another part of the world as your new home, because God is part of our culture."

"We will accept your beliefs, and will not question why. All we ask is that you accept ours, and live in harmony and peaceful enjoyment with us."

"This is OUR COUNTRY, OUR LAND, and OUR LIFESTYLE, and we will allow you every opportunity to enjoy all this. But once you are done complaining, whining, and griping about Our Flag, Our Pledge, Our Christian beliefs, or Our Way of Life, I highly encourage you take advantage of one other great Australian freedom, THE RIGHT TO LEAVE.."

"If you aren't happy here then LEAVE. We didn't force you to come here. You asked to be here. So accept the country YOU accepted."

Moguce da sam blizu svog prvog ban-a na ovom forumu :grin::grin::grin: Doduse, bilo jednom da sam provristala na temi o socijalnoj pomoci gde su "nasi" imigranti odma' po sletanju hteli da detaljisu sta sve moze da se uzme - ne ono hej daj da nadjem pos'o, nego odma' sta tu moze da se ucari sto pre to bolje... i posle dobijes ovakve spotove. Ma... jesmo imigranti ali ga preterasmo :smrc::smrc::smrc:

kaneolopa
12.03.2011, 20:37
Da se razumemo ja se apsolutno slazem sa cinjenicom da ako si emigrant ne treba da ocekujes da ce ti se otvoriti crveni tepih i komitet za dobrodoslicu, vec ces morati da grabesh jako za sve zivo. Ako se vec selish u neku drzavu nauci jezik... pa i u kurgistan da se selim naucila bi kurgistanski (uz duzno postovanje). Fakat je da Kalifornija ima daleko vecu emigraciju nego bilo koja druga drzava osim NY (mislim... mrzi me da proveravam cifre sada). Takodje je cinjenica da kada bi Kalifornija bila drzava za sebe, bila bi 8 ekonomija u svet, ali je ovo sve sada ShBBKBB. Amerika je bila i ostala drzava emigracije, i svi su osim nesrecnih izvornih indianaca doshli od nekud u nekom momentu, to takodje vazi i za Australiju ... e sada na koji nacin to je vec drugo pitanje i rasprava za drugu temu. Svako ima razlicite razloge dolaska i bega od onoga gde je bio u to vise ni ne moze da se ulazi. Ajde da zavrshim sa necim lepim (http://www.youtube.com/watch?v=-MYVb9moLr4&feature=related)

tamacharly
12.03.2011, 20:56
svaka cas zana, potpuno se slazem!!!:bravo::bravo::bravo:

Score
12.03.2011, 22:49
............................
Sto vreme vise prolazi, mnogo mi je veliko sranje ova politicka korektnost... ovde svaka dzudza moze da se buni sto ces da kazes "Srecan Bozic" jer nije politicki korektno. Kad te pitaju da opises osobu koju si video (kao mene policijac pre neki dan - uh to je posebna prica, mozda je dodam u PS) a ja krenem da se "becim" da poVatam politicki korektan opis... pa tu umesto klasican lopov, crnac koji na prvi pogled znas da ne pripada ispred vrata tvoje firme krenes sa "African-American, 40s, casual look, not executive-like" i ostala sranja... onda ti dodje koleginica crnkinja i pita te svasta pa kad krenes da mucas, ona ti kaze "ma bre jel crnac" a ja se kiselo nasmejem - kao joj pa jeste. Zovem Verizon, ne razumem coveka. Odem u radnju, kasirka me nista ne razume kako hocu da mi se upakuje supa. Udjem u Coffee Bean - blam zivi, isklimah se glavom na svakojaka pitanja a nemam pojma sta rece bre.

Sta je moja poenta - kad ja kao svezi imigrant, dakle prva generacija pizdim nacisto od svih ovih stvari, sta je tek sa rodjenim Amerikancima? Ne verujem iskreno da ce ovolika korektnost da donese dobro. LAPD molim te menja procedure jer nije fer da kad proveravaju pijanstvo oduzimaju aute ako neko nema dozvolu kod sebe - kao targetuju ilegalne imigrante. SAY WHAT?! Taj sto vozi bez dozvole i osiguranja ce sutra da udari u nekog, ubije neciju decu i pobegne a ja cu da se nerviram da li je targetovan?! Mislim, nek ide zivot...

Svega ovog ne bi bilo kad bi imigranti prestali da teraju amerikance da se prilagode njihovoj kulturi umesto obrnuto... Nismo mi nebeski narod i ne radimo posao bolje od Amerikanaca - ima i kod njih losih radnika a ima i nas losih. Ne placu Ameri za imigrantskim radnicima i njihovom pamecu - ako smo dobar kadar zaposlice nas, a ako nismo onda nece.

Anyhow, stvarno pomalo zavidim Francuzima i Britancima... boli njih uvo da budu politicki korektni - a Australijance posebno. Evo nekoliko citata od Australijskog PM:


"IMMIGRANTS, NOT AUSTRALIANS, MUST ADAPT. Take It Or Leave It. I am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture. Since the terrorist attacks on Bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians."

"This culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by millions of men and women who have sought freedom. We speak mainly ENGLISH, not Spanish, Lebanese, Arabic, Chinese, Japanese, Russian, or any other language. Therefore, if you wish to become part of our society, Learn the Language!"

"Most Australians believe in God. This is not some Christian, right wing, political push, but a fact, because Christian men and women, on Christian principles, founded this nation, and this is clearly documented. It is certainly appropriate to display it on the walls of our schools If God offends you, then I suggest you consider another part of the world as your new home, because God is part of our culture."

"We will accept your beliefs, and will not question why. All we ask is that you accept ours, and live in harmony and peaceful enjoyment with us."

"This is OUR COUNTRY, OUR LAND, and OUR LIFESTYLE, and we will allow you every opportunity to enjoy all this. But once you are done complaining, whining, and griping about Our Flag, Our Pledge, Our Christian beliefs, or Our Way of Life, I highly encourage you take advantage of one other great Australian freedom, THE RIGHT TO LEAVE.."

"If you aren't happy here then LEAVE. We didn't force you to come here. You asked to be here. So accept the country YOU accepted."

Moguce da sam blizu svog prvog ban-a na ovom forumu :grin::grin::grin: Doduse, bilo jednom da sam provristala na temi o socijalnoj pomoci gde su "nasi" imigranti odma' po sletanju hteli da detaljisu sta sve moze da se uzme - ne ono hej daj da nadjem pos'o, nego odma' sta tu moze da se ucari sto pre to bolje... i posle dobijes ovakve spotove. Ma... jesmo imigranti ali ga preterasmo :smrc::smrc::smrc:

E, Zana, svaka ti cast!!!! Videh veliki post od tebe, rekoh, sace opet da ospe drvlje i kamenje, upomoc... A kako sam bio u krivu!! Ovo ja govorim godinama a ljudi me gledaju i kazu, daj koj ti je, pa jesi ti cuo za ovo ili ono..." Potpisujem svaku rec koju si ovde rekla kao moje misljenje... Hvala ti sto ga izgovori umesto mene....Nisam verovao da cu ovo ikada reci, al jebes ga, zivot je cudo!

Zoxy
12.03.2011, 23:49
Nisam bas odusevljen ovim,sto je Zana napisala,ali je 100% u pravu.Da ovde tako stoje stvari,mi ne bi pisali ovako kulturno,kao ona.
Ako vec idem tamo (dace bog ) nije lepo da im pustam turbo-folk i objasnjavam im na Srpskom,zasto je to dobro :smrc:.

dreamerns
13.03.2011, 04:37
Ja se slazem sa stavovima koje je Zana napisala, ali mislim da prva reklama nije vezana za to. Poenta reklame (bar one prve, jer ih ima 2) je "nemoj zaposljavati ljude sa strane". Nije bitno da li ti ljudi hoce da se uklope ili ne, da li su vredni ili ne itd. Poenta reklame je jednostavno "ne uvozi". Kao sto je dejancic rekao, ljudi koji su duze ovde, a pogotovo rodjeni amerikanci, imaju daleko vise sansi nego novi imigranti. Ako je neka firma odlucila da "uveze" nekog strucnjaka, umesto da zaposli lokalca koji mozda nije strucnjak, ali je amer i nezaposlen....to je samo pravo te firme. Firma placa porez, firma donosi profit ovoj drzavi....pa valjda moze sama da odlucuje koga ce da zaposljava. Vlada itekako to regulise i dobiti radnu vizu za ameriku (izuzmimo lutriju) nije uopste lako. E oni bi ako moze to da ucine nemogucim. Vecina firmi radije zaposli nekog ko je tu, nego da ulazi u peripetiju sponzorstva i sl. Stvarno vidim tu reklamu kao lajanje na mesec.

Sto se tice ove druge (sa gomilanjem stanovnistva), moguce da je primarno usmerena prema kulturama koje prave mnogo dece, odnosno prenaseljenosti. Ja tu imam svoje misljenje i mislim da je to generalno problem citavog sveta, ne samo Kalifornije. Razvili smo lekove i produzili ljudski vek, ali neke kulture ocigledno odbijaju da se prilagode.

Orange
13.03.2011, 05:21
Malo drugacije bih gledala na ovo da je rec o emigrantima generalno. Znaci nisu problem ilegalni emigranti ni sa socioloskog ni sa ekonomskog aspekta? Tu nema problema zato sto ce oni umesto ogromne rupe od neplacenih taksi da popune rupe na poslovima koje amerima ne pada na pamet da rade. Kakvo licemerje. Bas me zanima kako to jedan legalni emigrant dobije posao umesto amerikanca. Brze trci? Bez obzira da li su u pitanju nize ili menadzerske pozicije, svaki legalni emigrant koji treba da nadje ovde posao treba da se izbori sa tim da je prvo nevidljiv, nema kreditnu istoriju, nema employee history u americi, nema ko da ga preporuci, cak i da govori odlicno engleski treba da prodje puno vremena da se oslobodi i da moze da komunicira kao na maternjem jeziku, znaci nije svoj i ne moze da se razmase u svom punom potencijalu kao kod kuce, da ne pominjem stres zbog promene sredine koji vuce sa sobom. I ako kao takav uspe da dobije posao, a neki amer ne, onda treba da stave prst na celo i da se zapitaju u cemu je ustvari problem. I ne mogu da verujem da su ovo pustali na tv-u. Po meni je ovo cist poziv na diskriminaciju. Nisam gledala njihov sajt ali cak i da je ideja da se ubuduce smanji broj legalnih emigranata, sta znaci sve ovo prema nama koji smo vec ovde? Dovoljno je da oni koji rade u HR sluzbama pocnu da razmisljaju na ovaj nacin i eto nam sra*ja.