PDA

View Full Version : Brak nakon GC?


wl@t.Co
19.12.2010, 22:50
Pozdrav svima. Treba mi pomoc hitno pa cu duplirati post koji sam postavio u nekoj od tema (ocigledno u pogresnoj).
Situacija je sledeca: ja sam dobio GC, dosao u NY, nasao dobar, stalni, legalan posao (IT). Video da mogu da se snadjem i zelim da dodevem u NY svoju buducu zenu. Marfi se tako lepo poigrao sa nama da nismo uspeli bracno stanje da regulisemo pre mog dobijanja GC-a te sam tako i dosao ovde sam da "opipam teren". Kakve sve opcije postoje za njen dolazak ovamo, konkurisala je za CG ali posto su verovatnoca i vreme jedno a nase zelje drugo... kako da aplicira za vizu i koju, da li brak moze da se zapocne ovde, kakav status bi imala po dolasku, itd.?

Hvala beskrajno!!!

milimelo
21.12.2010, 21:57
Pozdrav svima. Treba mi pomoc hitno pa cu duplirati post koji sam postavio u nekoj od tema (ocigledno u pogresnoj).
Situacija je sledeca: ja sam dobio GC, dosao u NY, nasao dobar, stalni, legalan posao (IT). Video da mogu da se snadjem i zelim da dodevem u NY svoju buducu zenu. Marfi se tako lepo poigrao sa nama da nismo uspeli bracno stanje da regulisemo pre mog dobijanja GC-a te sam tako i dosao ovde sam da "opipam teren". Kakve sve opcije postoje za njen dolazak ovamo, konkurisala je za CG ali posto su verovatnoca i vreme jedno a nase zelje drugo... kako da aplicira za vizu i koju, da li brak moze da se zapocne ovde, kakav status bi imala po dolasku, itd.?

Hvala beskrajno!!!

Hitno neces moci nista odraditi jer se za imigracionu vizu za suprugu LPR trenutno ceka oko 3 godine (doslo je do retrogresije i sto je do decembra bilo moguce dobiti broj vize u roku par mjeseci otislo je na par godina).

Vrsta vize ce biti F2A pa prati visa bulletin i nadaj se da ce se vratiti na staro (cekanje na broj za manje od godinu dana): http://travel.state.gov/visa/bulletin/bulletin_5212.html

Proces je standardni: I-130 ti saljes, ispunjavas i ti i supruga po jedan G-325a, a prilozi i G-1145 (besplatan a obavjestavaju te kad se primi aplikacija, radi na njoj, odobri...). Vise imas na visajourney.com/forums gledaj pod Guides i jos Bringing family members of LPRS podforumu.

wl@t.Co
21.12.2010, 22:05
Ok, hvala najlepse. (vec sam se raspitivao i ovde i saznao jos dosta zanimljivih stvari ;))

zoka
08.01.2011, 18:05
wl@t.Co: Da li mi mozes reci sta si sve doznao posto sam ja u slicnoj situaciji, da ne kazem istoj .... :kap:

Thx

wl@t.Co
09.01.2011, 20:23
Prvo mi rekose da idemo na varijantu turisticke vize i da onda odavde resavamo pitanje daljeg ostanka. Solucije su:
- brak u USA + advokat koji ce voditi njeno apliciranje za CG itd.;
- upisivanje fakulteta i apliciranje za studentsku vizu, nakon cega bi primenili prvu opciju (ona bi mogla i da radi nesto pri fakultetu);
- praksa ili posao koji bi joj minimalne garancije firme (da se sve svali na mene) omogucili radnu vizu nakon koje bi opet primenili prvu opciju.
Juce sam nacuo da je ranije izgleda postojala regularna varijanta da je ja kao svoju verenicu pozovem ovde i da bi onda u nekom ogranicenom vremenskom roku nakon njenog dolaska morali da se vencamo. Sto nam ne bi bio problem (vise bi voleli da je to kod kuce ali sta da se radi...). Kazem "nacuo" tako da bi ovo trebalo proveriti. Ako saznas javi. Inace mi smo "izvisili" za najobicniju turisticku vizu zbog njenog fakulteta. :( Traze da zavrsi posto je pred kraj. Da smo ranije znali za ovo pa da smo proverili... :smrc: No kako god, videcemo sta ce moji u firmi da mi savetuju... privremeni transfer u neku drugu kancelariju (zemlju) ili sl. Vama svakako drzim palceve da prodjete bolje nego mi. (vec poludesmo od Skype-a... da li da ga mrzimo ili volimo?! :D) Javi obavezno kako ste prosli! ;)

milimelo
11.01.2011, 17:21
Prvo mi rekose da idemo na varijantu turisticke vize i da onda odavde resavamo pitanje daljeg ostanka. Solucije su:
- brak u USA + advokat koji ce voditi njeno apliciranje za CG itd.;
- upisivanje fakulteta i apliciranje za studentsku vizu, nakon cega bi primenili prvu opciju (ona bi mogla i da radi nesto pri fakultetu);
- praksa ili posao koji bi joj minimalne garancije firme (da se sve svali na mene) omogucili radnu vizu nakon koje bi opet primenili prvu opciju.
Juce sam nacuo da je ranije izgleda postojala regularna varijanta da je ja kao svoju verenicu pozovem ovde i da bi onda u nekom ogranicenom vremenskom roku nakon njenog dolaska morali da se vencamo. Sto nam ne bi bio problem (vise bi voleli da je to kod kuce ali sta da se radi...). Kazem "nacuo" tako da bi ovo trebalo proveriti. Ako saznas javi. Inace mi smo "izvisili" za najobicniju turisticku vizu zbog njenog fakulteta. :( Traze da zavrsi posto je pred kraj. Da smo ranije znali za ovo pa da smo proverili... :smrc: No kako god, videcemo sta ce moji u firmi da mi savetuju... privremeni transfer u neku drugu kancelariju (zemlju) ili sl. Vama svakako drzim palceve da prodjete bolje nego mi. (vec poludesmo od Skype-a... da li da ga mrzimo ili volimo?! :D) Javi obavezno kako ste prosli! ;)

- brak u USA + advokat koji ce voditi njeno apliciranje za CG itd.;

Mozes se ti ozeniti bez problema ali ocekuj cekanje na imigracioni broj - doslo je do retrogresije i sad je cekanje na broj za supruznika osobe koja ima GC 2-3 godine. Posto ti nisi USC, ne mozes poslati za Adjustment of Status (I-485 forma) vec samo I-130 i onda cekati na broj. Za nadati se da ce se opet ustaliti pa da se moze cekati samo kojih par mjeseci.

A da, ako si sve legalno odradio, advokat ti ne treba - ako znas procitati i pratiti uputstva sve mozes sam.

- fakultet nije losa opcija ali primjena prve opcije opet iziskuje ili da si ti USC ili da je broj dostupan. Ako supruga ne pohadja redovno fakultet, skola obavjestava USCIS a koliko sam vidjela, prilicno su brzi za deportacije ovih dana.

Ti kao LPR ne mozes koristiti vjerenicku vizu - K1. To je samo za USC - vjeruj mi, dodje te skuplje nego da ides na supruznicku vizu - kojih $1500 skuplje i jos 3-6 mjeseci cekanje na radnu dozvolu i zelenu kartu.

wl@t.Co
11.01.2011, 17:38
Sta bi onda bio tvoj kranji savet? Turisticka, bez advokata, brak ovde i cekanje?

Hvaaala.

Good Spirit
11.01.2011, 17:38
Inace mi smo "izvisili" za najobicniju turisticku vizu zbog njenog fakulteta. :( Traze da zavrsi posto je pred kraj. Da smo ranije znali za ovo pa da smo proverili... :smrc:

Samo zbog ovoga sigurno niste izvisili, ja sam dobio turističku vizu iako sam bio apsolvent sa par ispita do kraja. Uvek kada idete po vizu ponesite što je moguće više dokaza o povezanosti sa zemljom. Ja sam nosio i potvrde sa faksa, transkripte, indeks, potvrde iz banke sa novcem, potvrde o imovini što se vodi na moje roditelje, poslovne ugovore koje imam sa klijentima (jer radim kao freelancer), itd ...

Gugly
11.01.2011, 18:36
Znaci da kada osoba izvucena na DV lutriji, ima zelju da povede devojku (ili decka) u US, najbolje (a mozda i jedino) resenje je sklapanja braka u Srbiji, i to pre odlaska na intervju u ambasadi?

wl@t.Co
11.01.2011, 18:43
Tako ispade... a za nas koji smo propustili voz :p :no:

milimelo
11.01.2011, 19:37
Sta bi onda bio tvoj kranji savet? Turisticka, bez advokata, brak ovde i cekanje?

Hvaaala.

Ako moze da dodje u US kao student i da zaista studira onda bi mogla tako cekati svoj priority date za imigrantski broj.

Bilo kakvo cekanje bez validnog statusa u USA apsolutno NE PREPORUCUJEM jer ono sto se oprasta US drzavljanima se ne oprasta LPR (overstay i rad na crno na primjer).

Moj savjet bi bio da se vjencate i da posaljes I-130 za suprugu. Ako uspije dobiti turisticku vizu (nadam se da hoce) onda neka dolazi i neka pazi da ostaje koliko joj je dopusteno na POE (vidi sta joj na pisu na I-94). Za nadati se da ce se visa bulletin "vratiti" u prijasnje stanje kad je broj bio vrlo brzo dostupan - dok USCIS odobri aplikaciju NVC bi vec stavio PD kao current.
Vjerujem da cemo znati za to krajem januara ili pocetkom februara kada izbace novi bulletin.

Inside@22
24.01.2011, 14:59
Znaci da kada osoba izvucena na DV lutriji, ima zelju da povede devojku (ili decka) u US, najbolje (a mozda i jedino) resenje je sklapanja braka u Srbiji, i to pre odlaska na intervju u ambasadi?

ovo je dobro za znat... :suure:
možda mi čak i zatreba ako me izvuku napokon... :naughty: