PDA

View Full Version : ko bi pomogao novom emigrantu i kako..


botexag
07.02.2011, 19:40
pošto je ovih meseci dosta mirno na forumu, hajde malo neobavezno da pričamo...

na primer, dobili ste green card i ovde bar ponekad dolazite na forum...
zanima me da li biste i konkretno kako pomogli nekom novom emigrantu, sa kojim ste se ‚‚družili‚‚ ovde na sajtu? (price o novcu izostaviti)

naravno, misljenje treba da daju i vec ponosni vlasnici gc i oni koji se nadaju da ce to biti :beer:

milelj
07.02.2011, 22:11
... evo mog komentara.

Posto u USA sve dosta zavisi od drzave u kojoj si, kao i samog grada, ukoliko neko dodje u NYC pomogao bih mu u trazenju stana, ako misli da zivi u Queens-u (Astoria, Long Island City, Sunnyside) jer ta mesta znam, znam i par ljudi koji bi mogli da im pomognu oko trazenja stana, da im preporucim agenta, itd.
Dao bih im par inputa oko izbora banke, koje sam ja odabrao i zasto, i kakvo je moje misljenje o njima, itd.
Pokazao bih mu koje su ok prodavnice sto se tice hrane, kako da prepozna da li je nesto organsko, genetski modifikovano, koje su prodavnice jeftine (recimo ima par indijskih/kineskih prodavnica gde mozes da pronadjes sve sto ti treba za kucu, kofe, kante, lavorcice, filcane jasticice, itd).

Ono sto znam da ne bih uradio, to je ponuditi krov nad glavom (mada ako bas toliko zatreba, ne znam, ali mislim da ne bih isao toliko daleko), ne bih potpisivao nikakve papire za njega, bio co-signer za bilo sta, niti bih mu dao/pozajmio novac. Ostale stvari su podlozne dogovoru.

botexag
07.02.2011, 22:20
... evo mog komentara.

Posto u USA sve dosta zavisi od drzave u kojoj si, kao i samog grada, ukoliko neko dodje u NYC pomogao bih mu u trazenju stana, ako misli da zivi u Queens-u (Astoria, Long Island City, Sunnyside) jer ta mesta znam, znam i par ljudi koji bi mogli da im pomognu oko trazenja stana, da im preporucim agenta, itd.
Dao bih im par inputa oko izbora banke, koje sam ja odabrao i zasto, i kakvo je moje misljenje o njima, itd.
Pokazao bih mu koje su ok prodavnice sto se tice hrane, kako da prepozna da li je nesto organsko, genetski modifikovano, koje su prodavnice jeftine (recimo ima par indijskih/kineskih prodavnica gde mozes da pronadjes sve sto ti treba za kucu, kofe, kante, lavorcice, filcane jasticice, itd).

Ono sto znam da ne bih uradio, to je ponuditi krov nad glavom (mada ako bas toliko zatreba, ne znam, ali mislim da ne bih isao toliko daleko), ne bih potpisivao nikakve papire za njega, bio co-signer za bilo sta, niti bih mu dao/pozajmio novac. Ostale stvari su podlozne dogovoru.

mozda i jeste malo glupo pitati za ovakve stvari...
ali postavio sam je jer me zanima kako ljudi razmisljaju kada vec emigriraju..
svi ovde potencijalni dobitnici gc `upijaju` sve savete koji su vise nego potrebni svezem emigrantu.
da li se promeni ta zelja za solidarnoscu kad vec odes?

dare_ns
08.02.2011, 00:08
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=655

Vec je bila slicna tema, a moj odgovor je i dalje isti. Samo sitna pomocj.

Nemanjank
08.02.2011, 00:27
Posto je ovo meni prvi put da se prijavljujem za zelenu kartu, jer sam i tek napunio 19 godina, razmisljao sam o tome da ako slucajno naidjem ovde na nekoga ko isto ide tamo sam kao i ja, da odemo zajedno... Naravno, sve zavisi da li ta osoba to uopste zeli, ali mislim da bi nam tako bilo mnogo lakse, bar u tom nekom pocetnickom periodu dok se tamo ne snadjemo :)

Score
08.02.2011, 00:34
pošto je ovih meseci dosta mirno na forumu, hajde malo neobavezno da pričamo...

na primer, dobili ste green card i ovde bar ponekad dolazite na forum...
zanima me da li biste i konkretno kako pomogli nekom novom emigrantu, sa kojim ste se ‚‚družili‚‚ ovde na sajtu? (price o novcu izostaviti)

naravno, misljenje treba da daju i vec ponosni vlasnici gc i oni koji se nadaju da ce to biti :beer:

Ja sam toliko novi imigrant, da takoreci jos to i nisam, pending...
Medjutim, mislim da se situacija ne moze generalizovati. Svi mi imamo svoje preference, mogucnosti, nekoga volimo a nekoga bas i ne.
Ja bih u svakom slucaju svakog pomogao savetima, posebno na licu mesta, pokazao mu okolo (cim ja naucim...), a preko toga bi zavisilo od mojih mogucnosti, osecanja poverenja i simpatije koje bi ta osoba u meni izazvala. Mozemo mi da trabunjamo gluposti kao politicka korektnost i to, ali cinjenica je da se necemo sa svima ponasati na isti nacin i koristiti isti napor da pomognemo svima.
Tu ne mislim na seksualnu atrakciju muskarac-zena, nego na sasvim drugacije osecanje koje se javlja izmedju dva prijatelja, dva druga (pa jednom morate postati drugovi, ako cete ikad postati drugovi, i zasto ne tada?). Sve ostalo zavisi, kazem, od mogucnosti, krov nad glavom, posao, pa mozda i novac ako je bas frka, ako tako osecam i ako mogu, zasto ne? Ne razumem u potpunosti iskljuciv stav ljubav za ljubav a sir za pare. Da, al ne uvek..

Zana
08.02.2011, 03:19
pošto je ovih meseci dosta mirno na forumu, hajde malo neobavezno da pričamo...

na primer, dobili ste green card i ovde bar ponekad dolazite na forum...
zanima me da li biste i konkretno kako pomogli nekom novom emigrantu, sa kojim ste se ‚‚družili‚‚ ovde na sajtu? (price o novcu izostaviti)

naravno, misljenje treba da daju i vec ponosni vlasnici gc i oni koji se nadaju da ce to biti :beer:

Da, malo je tema ono.... znas zasto? Zato sto neke stavove od "nas ovde" ne mozete da razumete dok: ne zivite ovde, ne postanete/budete veliki entuzijasta pa pozelite da pomognete drugima da ne naprave iste greske, trosite svoje vreme (i kredit okolo) k'o budala i onda vas "novi imigrant" napravi da se osecate (u svakom aspektu) kao govno na kisi...

Tako da ono - sta da ti kazem: pomoc je rezervisana strogo za najblizu familiju (moram da priznam da nisam imala takav stav na pocetku ali sta ces), prijateljstva koja su se napravila - napravila su se (hvala forumu), na forumu mozemo uvek da bla bla bla/draga saveta/bla bla bla, uzivo ako smo bas blizu pa kliknemo, ako je davljenje onda ajd' zdravo (u fazonu pitam te i ti mi kazes, ali meni se ne svidja tvoj odgovor pa cu ja opet da te pitam jer mozda se prevaris pa mi kazes ono sto ja zelim cujem - dakle to davljenje kod mene vise ne dolazi u obzir). Ili - jos ludje: davim te ko zmija zabu dok mi treba da mi odradis nesto, a onda me bas zabole da te priupitam jednom u par meseci kako si... Dakle ta fora - nisu svi isti, ali ja vise nemam vremena da nagadjam kakav je ko, bitniji mi je sopstveni family life i prijatelji koje ne zelim da zapostavljam zbog glumatanja Majke Tereze i Drage Savete. Iskreno, sve sto sam imala - vec sam napisala. To je to.

Valjda mu moj odgovor sad dodje - s kim do sada nisam ostvarila kontakt ili ko nekom mom nije nesto, kao pomoc dala bih adresu sajta :grin: sve pise.

Ej, aj' odradi proofreading sledeci put....stvarno uzas na sta ti lici post...ubi mi i to male zelje da "pomazem" :)

botexag
08.02.2011, 08:39
ja mislim da ljudi pre nego krenu u novu pustolovinu imaju najbolje namere, zelju da svima pomognu, znajuci da je svaki podatak veoma bitan i cesto moze da vredi vise od novca....

..onda vremenom, naletis na ljude `lose`volje, smarace, potencijalne dosadnjakovice koji ne znaju ni kartu da kupe..

pa vremenom izgubis volju da svakom objasnjavas po 5 puta istu stvar, nisu ni svi istog intelektualnog nivoa pa nekom treba vise manje vremena da nesto ukapira, i verovatno se ohladis od davanja saveta i ostalo

ja licno ne bih imao problem da sa vremena na vreme popijem kafu uz neobavezni razgovor sa nekim forumasem, u tamo nekom gradu....
ako nista drugo vezuje nas zajednicka zelja za necim novim i boljim, i to je dovoljna tema za poznanstvo

prijateljstvo i druzenje je druga kategorija, zahteva nesto vise od kuckanja na forumu, cak i od zivota u istom gradu..

mijan
09.02.2011, 22:58
Malo me iznenadio slab odziv na ovoj temi
ocekivao sam vise odgovora forumasa
sta je za pomoc oko posla? da li je to nerealno od nekog ocekivati kao pomoc? (mislim na bilo kakav posao)

ZeljkoUSA
10.02.2011, 09:31
Malo me iznenadio slab odziv na ovoj temi
ocekivao sam vise odgovora forumasa
sta je za pomoc oko posla? da li je to nerealno od nekog ocekivati kao pomoc? (mislim na bilo kakav posao)

Potpuno razumem ljude koji zive u USA i nema nekog odziva na ovoj temi. Da budem jasan, ja prvi ne ocekujem neku pomoc tog tima od nekog sa foruma. Ukoliko se kojim slucajem sa nekim upoznam i odgovara mi, vidjacemo se, zasto da ne.

Odgovor na to, po meni je vrlo vidljiv, u bilo kojoj drzavi gde zive ljudi sa ovih prostora. Nigde ne postoje "nasi" kvartovi sa "nasim" zastavama, skolama, crkvama, prodavnicama,... To je poznata stvar za emigraciju: "Sto dalje od Srba", zar ne...?!? Takva prica kruzi i mnogi to pricaju. "Pre ce mi pomoci bilo ko drugi, nas covek hoce samo da te zezne..."

Jednostavno nismo kao neke druge nacije koje se drze u inostranstvu, prave svoje zajednice, jacaju ekonomski i kasnije, kroz politiku, poboljsavaju svoj status i jacaju uticaj.

Zavrsicu opet izrekom: "U se i u svoje kljuse..." :;D:

Score
10.02.2011, 10:25
Potpuno razumem ljude koji zive u USA i nema nekog odziva na ovoj temi. Da budem jasan, ja prvi ne ocekujem neku pomoc tog tima od nekog sa foruma. Ukoliko se kojim slucajem sa nekim upoznam i odgovara mi, vidjacemo se, zasto da ne.

Odgovor na to, po meni je vrlo vidljiv, u bilo kojoj drzavi gde zive ljudi sa ovih prostora. Nigde ne postoje "nasi" kvartovi sa "nasim" zastavama, skolama, crkvama, prodavnicama,... To je poznata stvar za emigraciju: "Sto dalje od Srba", zar ne...?!? Takva prica kruzi i mnogi to pricaju. "Pre ce mi pomoci bilo ko drugi, nas covek hoce samo da te zezne..."

Jednostavno nismo kao neke druge nacije koje se drze u inostranstvu, prave svoje zajednice, jacaju ekonomski i kasnije, kroz politiku, poboljsavaju svoj status i jacaju uticaj.

Zavrsicu opet izrekom: "U se i u svoje kljuse..." :;D:

Zeljko, to je toliko tuzna stvar, ali si apsolutno u pravu! Ja zivim u razlicitim zemljama poslednjih 20 godina, ziveo sam u Nemackoj, Velikoj Britaniji par godina, i trenutno (dugacak trenutak, vise od decenije) sam ovde u Madjarskoj, i tvrdim da je pametnije nemati mnogo posla sa nasim ljudima preko, sa onima koji su tu vec neko vreme, medjutim malo je drugacije sa "gusterima", onima koji su tek dosli, oni nekako jos nisu toliko iskvareni, a i ako jesu stekao sam toliko iskustva da ih provalim i napustim u trenutku. To je neka vrsta homesick u meni koja me tera da na neki nacin trazim kontakt sa meni slicnima (po poreklu ako ne naravi) i pokusam da pomognem ako treba, ako mogu i ako tako osecam prema odredjenoj individui.

Ali generalno pravilo jeste "Sto dalje od Srba ("Yugosa")", na zalost. Da ne bude zabune i ja sam Srbin. Djavo bi ga znao zasto smo tako, sto rekla moja baba, prokleti?

botexag
10.02.2011, 11:12
...pomoć može da se pruži na mnogo načina
da budemo realni, i davanje saveta (kao na ovom forumu) je ogromna pomoć
da ste negde sami u inostranstvu, treba da izvadiš neku dozvolu npr. , ovakvi saveti sa foruma vrede novca u realnom svetu

niko ne očekuje da te neko primi u kuću ili slično, ali zašto nestane taj osećaj da i drugom treba pomoći?

evo pitajte ovde svakog potencijalnog igrača lutrije, sa kakvom pažnjom i željom čita komentare i uputstva starijih članova!
zašto posle kad ostave svoj cilj zaborave na neke neve igrače?

..naravno čast izuzecima koji kojirste svoje slobodno vreme da pomognu tamo nekom iz Srbije ili druge zemlje :book:
samo oni znaju koliko su se namučili da na licu mesta u emigraciji dodju do važnih podataka, koji ti mogu zagorčati život ako ne znaš kako...

dreamerns
10.02.2011, 12:29
Odgovor je krajnje jednostavan, druge drzave investiraju pare u ta okupljanja i ocuvanje tradicije. Nasu drzavu zabole za to. Generalno, i kada ima ta okupljanja, to je parada kica, religije, narodnjaka i majci sa karadzicem i mladicem. Koji ce meni bre to u zivotu? Ja sam od toga pobegao.
Uostalom i ovaj forum je neka zajednica ljudi koji imaju slobodnu volju da se druze sa kime hoce i pomognu kome god hoce. Ne oseca niko nikakvu potrebu da "mora". Mnogi su meni pomogli. Isto smo se tako druzili i okupljali xy puta.

dobrad66
10.02.2011, 21:07
ovo što reče SCORE je živa istina čim dalje od jugovića,jer ja dok sam bio vani točnije u irskoj samo sam imao problema sa našima,čim si bolji i uspješniji- nevaljaš, zato ona stara uzdaj se u se i u svoje kljuse-ČAST IZNIMKAMA da se nebi tko našao uvrijeđen

Aura
11.02.2011, 19:51
Pomagala sam I pomazem jos uvijek. Doduse,u pitanju su druge vrste vize, al na kraju se to sve svodi na isto-emigriranje I pocetak zivotaU USA. Imali smo iskustva da neko zivi kod nas privremeno dok se nije snasao...cak nam je jedan prijatelj spavao svaku noc kod nas, jer mu je posao bio blize nasoj kuci nego njegovoj. a za novac ne bih sigurno. Dijelim rado svoja iskustva I savjetujem sta, gdje I kako. Raspitam se za poslove, gledam na stranicama you njihovo ime, proslijedim I'm sve odgovore I opcije. Iako ne ocekujem nista zauzvrat ali mi bude pomalo krivo kad se te osobe na kraju snadju I nikad vise ne jave...sta ja znam, ja se volim druziti I upoznavati razlicite osobe, pricamo privatno ko najrodjeniji dok su you procesu da trebaju pomoc...a kad to sve prodje, onda odjednom nemaju vise vremena, plaho su zauzeti pa I'm treba dva mjeseca da mi odgovore na email I na pitanje:"kako zivot?" Bice da sam I ja pomalo naivna, ali mi nije tesko pratiti svoj ritual ispijanje jutarnje kafe, citanje vijesti a potom provjera poste I odgovor na isti. Imam volje, pa nadjem I vremena...dok raznorazne izgovore ne prihvatam, jer znam da se moze kad se hoce, pa onda te osobe jednostavno zaboravim, al I dalje mi bude drago da sam pomogla na bilo koji nacin.

spectra
12.02.2011, 23:17
Da se i ja javim iz ugla nekoga ko jos nije emigrirao..

Pomogla bih u trazenju stana, i preporucila koje dijelove grada da zaobidje...u trazenju posla - koliko sam u mogucnosti.
Naravno, pomogla bih u smislu savjeta, pokazala bih gdje se sta nalazi, trgovina, gdje se vadi SSN itd..i sve sto nisu mogli nigdje procitati, vec sto se moze znati samo ako zivis tu... Takodjer bih posavjetovala kod kupovine automobila.

Generalno, pomogla bih sve sto sam u mogucnosti, osim stanovanja i novca.

Sad ne znam..tako razmisljam iz ovog ugla. Vidjecemo s one strane... :)

lala
16.02.2011, 17:16
Odgovor je krajnje jednostavan, druge drzave investiraju pare u ta okupljanja i ocuvanje tradicije. Nasu drzavu zabole za to. Generalno, i kada ima ta okupljanja, to je parada kica, religije, narodnjaka i majci sa karadzicem i mladicem. Koji ce meni bre to u zivotu? Ja sam od toga pobegao.
Uostalom i ovaj forum je neka zajednica ljudi koji imaju slobodnu volju da se druze sa kime hoce i pomognu kome god hoce. Ne oseca niko nikakvu potrebu da "mora". Mnogi su meni pomogli. Isto smo se tako druzili i okupljali xy puta.

Ako si ti od toga pobegao i ako ti nisi patriota i ako si ti bez nacionalnog identiteta ne mozes da osudujes druge ljude koji tako dozivljavaju sebe,a i gde god da odes konstatno ces samo bezati jer se nigde ne mozes ni naci,jer ako si dovoljno stalozena i jaka licnost ti si taj koji sebi svoje okruzenje formira a ne obrnuto,a bezanje od bilo cega je samo znak slabosti.bez uvrede ali sumanjam da ti je zivot sada od kad si u americi imalo kavlitetniji u odnosu na onaj koji si vodio u srbiji.

ZeljkoUSA
16.02.2011, 17:51
Ako si ti od toga pobegao i ako ti nisi patriota i ako si ti bez nacionalnog identiteta ne mozes da osudujes druge ljude koji tako dozivljavaju sebe,a i gde god da odes konstatno ces samo bezati jer se nigde ne mozes ni naci,jer ako si dovoljno stalozena i jaka licnost ti si taj koji sebi svoje okruzenje formira a ne obrnuto,a bezanje od bilo cega je samo znak slabosti.bez uvrede ali sumanjam da ti je zivot sada od kad si u americi imalo kavlitetniji u odnosu na onaj koji si vodio u srbiji.

Uopste se ne slazem sa tobom... Ja bi, takodje, pobegao od takvih stvari, ali to nema nikakve veze sa nacionalnim identitetom. Americka imigracija u doba Tita je bezala od nekih drugih stvari koje nikakve veze sa ovim nemaju. Ne bezi se tu od naroda i svog porekla...

To je bezanje od drustva koje promovise vrednosti koje ti ne zelis... Takodje, imam prijatelje u USA koji su pobegli od slicnih stvari, a zive vrlo kvalitetno i srecni su sto im to nisu teme koje ovde nametnute na dnevnom nivou, a koga briga za park, parking, obrazovanje, nauku, mlade,...

Samo da napomenem da ti isti ljudi slave slavu, idu u crkvu, uce decu ko su i odakle su...

Score
16.02.2011, 21:16
Uopste se ne slazem sa tobom... Ja bi, takodje, pobegao od takvih stvari, ali to nema nikakve veze sa nacionalnim identitetom. Americka imigracija u doba Tita je bezala od nekih drugih stvari koje nikakve veze sa ovim nemaju. Ne bezi se tu od naroda i svog porekla...

To je bezanje od drustva koje promovise vrednosti koje ti ne zelis... Takodje, imam prijatelje u USA koji su pobegli od slicnih stvari, a zive vrlo kvalitetno i srecni su sto im to nisu teme koje ovde nametnute na dnevnom nivou, a koga briga za park, parking, obrazovanje, nauku, mlade,...

Samo da napomenem da ti isti ljudi slave slavu, idu u crkvu, uce decu ko su i odakle su...

Ajde da se i ja slozim i sa Zeljkom i sa Dreamerns-om. Cudna je to stvar sa nama Srbima a i sa nasom "zvanicnom" nacionalnom aktivnoscu u inostranstvu. I dok sam ziveo u Nemackoj i sada u Madjarskoj, postoji TV program za nacionalne manjine koje prave razne nacije. Neke daju informacije iz zivota, iz raznih sfera, da ih sad ne pominjem, recimo hrvatski program je brate zanimljiv, uvek ima nesto drugacije, a nas, srpski - danas smo igrali kolo ovde, sutra ce kulturno umetnicko drustvo nastupiti onde...covece nista osim igranja i kola?! Cak sam pokusao da se ukljucim u rad na TV-u u tom nasem programu, al mi nisu dali da izadjem iz teme, niti mi je ikao mogao reci zasto - to je programska sema.. Ok, dovidjenja....

Jedna nasa devojka me molila da joj nadjem neki posao jer joj "prigustilo" sa parama, i ja joj u medjuvremenu dam da sedi u mom stanu i cuva mi kuce dve nedelje dok sam ja na letovanju, za bas lepe pare, obzirom na posao, zahvalna bog zna kako...Kad sam se vratio, platio joj, ode ona, dodje telefonski racun...sine, ona zvala ceo svet nakrkala mi racun sedi pa placi. I naravno da je nikad vise nisam video...
Drugi mi trazio pare na zajam, kad sam mu dao da potpise ugovor u kome kaze ako ne vratis na vreme, placas duple zatezne kamate, on se uvredio i otisao...A uopste nisam bio ozbiljan, samo sam hteo da vidim kako ce da reaguje.

Ne, cudna smo mi sorta jedni drugima, ali smo prilicno dobri sa i za sve ostale...

Positive Vibe
17.02.2011, 01:22
Ako si ti od toga pobegao i ako ti nisi patriota i ako si ti bez nacionalnog identiteta ne mozes da osudujes druge ljude koji tako dozivljavaju sebe,a i gde god da odes konstatno ces samo bezati jer se nigde ne mozes ni naci,jer ako si dovoljno stalozena i jaka licnost ti si taj koji sebi svoje okruzenje formira a ne obrnuto,a bezanje od bilo cega je samo znak slabosti.bez uvrede ali sumanjam da ti je zivot sada od kad si u americi imalo kavlitetniji u odnosu na onaj koji si vodio u srbiji.

Ono na sta je dreamers mislio nema veze sa patriotiznom i nacionalnim identitetom. :no:
Pricao je o mogucnosti izbora.
Tacno je da mnogi koji su u situaciji ne zele da pomognu.
Isto tako je tacno da ce se uvek naci neko ko ce pomoci i velika je verovatnoca da nece biti 'nas'.
Nema potrebe za prejakim recima i osudama.

D$D
17.02.2011, 15:18
Odgovor je krajnje jednostavan, druge drzave investiraju pare u ta okupljanja i ocuvanje tradicije. Nasu drzavu zabole za to. Generalno, i kada ima ta okupljanja, to je parada kica, religije, narodnjaka i majci sa karadzicem i mladicem. Kojim ce meni bre to u zivotu? Ja sam od toga pobegao.
Uostalom i ovaj forum je neka zajednica ljudi koji imaju slobodnu volju da se druze sa kime hoce i pomognu kome god hoce. Ne oseca niko nikakvu potrebu da "mora". Mnogi su meni pomogli. Isto smo se tako druzili i okupljali xy puta.

Mozemo mi da pobegnemo od Srbije i od tog nacina zivota ali ne moze Srbija da pobegne iz nas.Jednostavno zato sto smo previse proveli vremena u takvom okruzenju i sad ne postoji takva gumica koja moze da izbrise to iz glave ili da kazem ne postoji zamenski cip da se zameni.
Bezanje od svog identiteta je pogubno u ovakvim sredinama kao sto je USA, ma koliko to zvucalo glupo.
Ma koliko te nervirali narodnjaci, ili takav nacin zivota covek treba da uzme ono najbolje iz svog indetiteta i da primi od Amera ono sto misli da je dobro kod njih.
nazalost kod nas pametni ljudi ne mogu da prodju i da dodju do izrazaja i to je tragedija ali svi vi koji poticete sa nasih terena zamislite se malo to sto ste se formirali u takve ljude kakvi ste sad da li su to uradili vasi roditelji koji su vas podrzavali i izveli na takav put ili su vas oformili u takve licnosti ovi Ameri i njihov sistem.
S toga drzim da kavi god da smo bolji smo od njih (prirodnije zivimo i funkcionisemo) a sad sto to ne moze da dodje do izrazaja u sredinama odkud dolazimo to je druga prica.
Slazem se da treba da se ulaze u okupljanja nasih ljudi, koja drzava da ti ulaze u okupljanja jel ona Srbija u kojoj je plata 300 eura odkud da oni uloze u to majke ti, s toga je paradoksalno traziti nesto od takve svoje drzave da nesto uradi dovoljno je i to npr. sto su onim Nasticima pomogli i sto su se zauzeli za njih zar to nije human i veliki gest jedna male siromasne i napacene zemlje.

ZeljkoUSA
17.02.2011, 15:38
S toga drzim da kavi god da smo bolji smo od njih (prirodnije zivimo i funkcionisemo) a sad sto to ne moze da dodje do izrazaja u sredinama odkud dolazimo to je druga prica.

Ovakav stav nam, po meni, u mnogome pomaze da budemo tu gde jesmo... Ostatak posta je tvoje misljenje na koje svi imamo pravo, ali ovakvo generalizovanje i velicanje... :nene:

lala
17.02.2011, 15:59
Slazem se za mogucnost izbora,ali to ne znaci da treba blatiti svoju maticnu drzvau i svoju zemlju,razumem vase ne zadovoljstvo ali ne mora da ono bude odraz samo srbije,nije nam srbija kriva za sve sto nam se desavalo u zivotu,ako se covek trudi moze da uspe i u srbiji,kako god po vezama,politici ili nebitno,ali mogucnost za uspehom posotji.A to kako ko gleda na proslave nasih sunarodnika u emigraciji to je vec licni stav,ali ne treba ih gleda sa podsmehom,niti mozemo generale koji su branili nasu zemlju stavljati u kontekst nepostovanja.Sto pre shvatimo da ne treba za sve da krivimo drzavu bice nam mnogo bolje.
@positiv vibe ako kazes da bezis od drustva koje promovise vrednosti koje ti ne zelis,da li time zelis da kazes da su u americi promovise sve mnogo zdravije i bolje? jel ti se svidja da ti dete gleda mtv na kom momci traze momke ili upoznaju roditelje sa svojim momcima?ta vrednost ti se svidja? (nisam fan granda i pinka) :) ili mozes da mi objanis koje su to vrednosti od kojih bi ti pobegao a koje mislis da ce te tamo docekati?
Poenta mog izlaganja je bila ta da si ti sam koji odredjuje sta te okruzuje u svakom pogledu u bilo kojoj sredini u kojoj se nalazio,jer svaka sredina ima svoje prednosti i mane.

Good Spirit
17.02.2011, 17:57
Problem je jer pokušavate da generalizujete stvari.

Neko ima ovakav ili onakav ili ovoliki ili toliki patrotizam i izražava ga na ovaj ili onaj način.

Ovo što je D$D rekao bar u mom slučaju ne važi:
Mozemo mi da pobegnemo od Srbije i od tog nacina zivota ali ne moze Srbija da pobegne iz nas. Jednostavno zato sto smo previse proveli vremena u takvom okruzenju i sad ne postoji takva gumica koja moze da izbrise to iz glave ili da kazem ne postoji zamenski cip da se zameni.

Ja se nikada nisam ni pronalazio u načinu života Srbije tako da nisam ni poprimio u nekoj većoj meri taj način života. Ja iz Srbije ne želim da odem zbog novca, jer sam zarađivao korektno i iznad proseka i u takvom ambijentu.

Meni najviše smeta naš mentalitet, pogotovo u poslu. Po meni radimo malo a predstavljamo se kao da radimo najviše na svetu, neodgovorni smo i aljkavi.

Dogovori i ugovori se ne poštuju (poštuju se "otprilike"), sudovi ne rade, jednostavno preveliki je otpor za mene koji hoću da ispoštujem sve i da se dogovorimo posle jednog sastanka. A ne da moram da idem u kafanu 3-5 puta da bi se dogovorio nešto. Ja volim da sastanak završim u kancelariji a ne na pivu i rakiji. A posle sa prijateljima volim da odem na pivo i rakiju.

Pokušavam samo da iz mog ugla kažem zašto ja menjam zemlju življenja i rada u nadi da je tamo negde drugačije. Po meni ovo ne znači da sam ja manji patriota ili da nemam nacionalni indetitet. Moj nacionalni indetitet se samo ne poklapa sa većinom drugih.

U inostranstvu ne biram prijatelje, imam ih srećom svih nacionalnosti i želim da ih imam što više, ali takođe ne volim isključivo srpska okupljanja i druženja, jer kao što je neko ovde to napomenuo, na tim okupljanjima se uvek srpstvo uzidše u nebesa što po meni prelazi granicu dobrog ukusa. Jednostavno ne volim narodnjake i zabavnjake, a do sada me niko nije zvao na ex-yu rok na šta bih rado otišao :)

I ne što meni smeta što se udižemo izvan ostalih, smeta i ljudima koji nisu Srbi jer se onda oni osete neprijatno i pritom im nije jasno po čemu se tamo neki Srbin oseća ponosnije što je Srbin nego Englez-Englez, Amer-Amer, itd ...

Slazem se za mogucnost izbora,ali to ne znaci da treba blatiti svoju maticnu drzvau i svoju zemlju,razumem vase ne zadovoljstvo ali ne mora da ono bude odraz samo srbije,nije nam srbija kriva za sve sto nam se desavalo u zivotu,ako se covek trudi moze da uspe i u srbiji,kako god po vezama,politici ili nebitno,ali mogucnost za uspehom posotji.

Ne treba je ni blatiti niti hvaliti bez osnova, to je moj stav. Po meni svaka država je odraz ljudi koji žive u njoj. Pošto naša država (ili države ex yu prostora) daleko da stoji sjajno po bilo kom osnovu, onda su takvi i ljudi i ne vidim na osnovu čega smo to mi bolji od drugih.

Positive Vibe
17.02.2011, 19:38
@positiv vibe ako kazes da bezis od drustva koje promovise vrednosti koje ti ne zelis,da li time zelis da kazes da su u americi promovise sve mnogo zdravije i bolje? jel ti se svidja da ti dete gleda mtv na kom momci traze momke ili upoznaju roditelje sa svojim momcima?ta vrednost ti se svidja? (nisam fan granda i pinka) :) ili mozes da mi objanis koje su to vrednosti od kojih bi ti pobegao a koje mislis da ce te tamo docekati?
Poenta mog izlaganja je bila ta da si ti sam koji odredjuje sta te okruzuje u svakom pogledu u bilo kojoj sredini u kojoj se nalazio,jer svaka sredina ima svoje prednosti i mane.

Mislim da je spominjanje MTV-a i momaka trivijalan primer koji apsolutno ne objasnjava situaciju u USA. Na kraju, to se sada popularizuje i kod nas na televiziji. Druge vrednosti su ovde sporne i o njima je pricao. Ima pravo da izabere da zivi u drzavi koja mu se svidja i da onda sam odredi i organizuje svoje okruzenje. I u tome nema nista sto bi ugrozilo bilo ciji patriotizam.

lala
17.02.2011, 19:40
lepo si i opsirno to opisao i lepo si naveo svoje vidjenje stvari,u kojem ces naravno naici i na istomisljenike i na ne istomisljenike. ja spadam u one druge,ali naravno svako ima svoj pogled. :)
a ako kazes da je drzava odraz ljudi u njoj,zelis da kazes da je odraz americkih ljudi zdraviji od naseg? ako to zelis da kazes onda ne vidim da je u mnoge bolja od srbije. :))))
pa normalno je da se svako uzdize iznad ostalih,tako radi i italijan i svaba i austrijanac i amerikanac po naj vise,to nije nista cudno? mogu to da kazem jer sam ziveo i u evropi a i u americi. :)))))

lala
17.02.2011, 19:59
Mislim da je spominjanje MTV-a i momaka trivijalan primer koji apsolutno ne objasnjava situaciju u USA. Na kraju, to se sada popularizuje i kod nas na televiziji. Druge vrednosti su ovde sporne i o njima je pricao. Ima pravo da izabere da zivi u drzavi koja mu se svidja i da onda sam odredi i organizuje svoje okruzenje. I u tome nema nista sto bi ugrozilo bilo ciji patriotizam.
Ne zelim da ovo predje u neku raspravu,a i malo smo skrenuli sa tebe koja je navedena,to jest ja sam skrenuo,ali ostavljamo pravo svakom da misli kako mu je naj bolje i od cega da bezi,al od sopstevenog gneva i nesposobnosti nijedan covek nece moci nikada da pobegne,ko se nije snasao i u srbiji njemu ce biti tesko i u americi.

niko njemu nije osporavao pravo,ja sam samo rekao da ti nije toliko bitna drzava da bi odredio i organizovao svoje okruzenje.ali isto tako nebi trebao da posprdno govori o svojim sunarodnicima i generalima sa kojima nije istomisljenik.

kaneolopa
17.02.2011, 20:06
Ljudi malo smo otisli off topic, pitanje je ko bi pomogao novom emigrantu i kako... a ne nacionalni identiteti i ostale osrednje politicke rasprave... ako zelite to onda otvorite novu temu ili na neki drugi forum gde je to malko prikladnije.
Da se vratim na pitanje
Pomogla bih isto onako kako su meni pomogoli mnogi sa ovog foruma... i kojima sam do dana danashnjeg zahvalna.

Good Spirit
17.02.2011, 20:12
lepo si i opsirno to opisao i lepo si naveo svoje vidjenje stvari,u kojem ces naravno naici i na istomisljenike i na ne istomisljenike. ja spadam u one druge,ali naravno svako ima svoj pogled. :)
Naravno, i to je sasvim ok :)

a ako kazes da je drzava odraz ljudi u njoj,zelis da kazes da je odraz americkih ljudi zdraviji od naseg? ako to zelis da kazes onda ne vidim da je u mnoge bolja od srbije. :))))
Pa zar nije očigledno da jeste u globalu, sobzirom da je SAD u mnogim stvarima u "gornjem domu". Moja paralela se odnosi na to da srbi vole da kažu kako su snalažljiviji i pametniji od npr. amerikanaca, ali na osnovu čega? Činjenice govore drugačije, postoji mizeran broj naših ljudi koji su uradili nešto i koju sa danas priznati negde (U poređenju sa drugim državama). To naravno ima i veze sa brojem stanovnika, ali evo možemo da uzmemo relativne vrednosti a ne apsolutne i evo probaj da nađeš u kojim parametrima mi stojimo bolje od razvijenih zemalja. Možeš da kreneš od banalnog primera, pismenosti, nivoa obrazovanja, različitih dostignuća i doćićeš do relativne vrednosti koja je uglavnom ispod proseka.

Da ne širim priču dalje, moj stav je da nemamo na osnovu čega da se busamo i da pričamo kako tamo neko nema pojma i da nam nije jasno kako tako mogu da žive, a tamo neki narodi su uspeli da izgrade sistem i državu koje su daleko razvijenije od naše.

pa normalno je da se svako uzdize iznad ostalih,tako radi i italijan i svaba i austrijanac i amerikanac po naj vise,to nije nista cudno? mogu to da kazem jer sam ziveo i u evropi a i u americi. :)))))
Kao što sam rekao gore, ja se pred švabom, italijanom, itd, ne uzdižem i ne mislim da sam bolji od njega samo zato što sam druge nacionalnosti, jer to prelazi granicu dobrog ukusa. Poštujem druge jednako koliko i sebe. A nije ni da sam ja sedeo celog života pod šljivom u Srbiji :)

Good Spirit
17.02.2011, 20:22
A što se tiče teme, jeste da je skrenula, ali to je onda odmah trebalo prekinuti i moderisati, a ne od 3 strane su 2 sa skrenutom temom i sada treba stati. Ovo su sada zajedničke teme :)

Što se tiče šta bih uradio:

Konkretno ono što je meni najviše trebalo i što sam dobio kada sam dolazio.

Ako sam u mogućnosti sačekao bih vas na aerodromu ili objasnio kako od njega da dođete. Pogledao za vas po koji stan u kraju ili vam rekao koji krajevi su dobri.
Ugostio vas prvi dan kod sebe, jer bi u protivnom čak i ako imate stan, verovatno spavali na podu prekrivreni jaknama, jer u stanu nemate ništa od nameštaja.

Nahranio vas i mogli bi da se okupate i raskomotite :)
Naravno posevetovao vas oko nekih stvari i podelio iskustva sa vama.

I bio otvoren da postanemo prijatelji ;)

dreamerns
17.02.2011, 20:42
@lala brzo donosis zakljucke o osobama koje apsolutno ne poznajes.
Ja nemam problem ama bas nikakav sa nacionalnim identitetom. Mnogi su ovde odgovorili ono sto i ja mislim. Nije meni finansijski bilo toliko lose u Srbiji. Nisam ovde dosao zato sto sam tamo bio neuspesan ili sl. I zena i ja smo bili u Cikagu se aktivirali u Srpskom udruzenju jedno vreme (dok je ona imala vremena sa tim da se bavi). Odlazili smo cesce tamo, zato sto je bila ok ekipa koja je pokusavala da napravi neki rock klub. U tome je i stvar, ko sto good spirit spomenu....zasto kad god su okupljanja neke toboz "nase zajednice" to mora biti parada kica, narodnjaka i istaknuti simboli "ratnih heroja". Ja sam se rodio kao Jugosloven i meni Ex-Yu rock muzika predstavlja nesto sto mogu da se identifikujem. Volim da cujem Balasevica. Voleo sam da odem i na tamburase i sigurno bih ovde otisao da ih ima....ali ih nema. Tu su trubaci, tu su klavijature i pevaljka koja zavija, samo tamburasa nema :-) Ja sam i tamo i ovde ostao Vojvodjanin i od toga niti bezim, niti zelim da bezim. Volim svoje, postujem tudje....a odredjene likove kad vidim na slikama i majcama asociraju me na ono najgore kod nas....na ono najgore iz Srbije. E to brale ne mogu da postujem....ni sa jedne strane. Ljude volim da upoznajem i cenim ih onakve kakvi su. Stvarno me ne interesuje njihova nacionalna pripadnost. Naravno da se ljudi sa nasih prostora vise druze ovde, jel imaju mnogo toga zajednickog....na kraju krajeva i ovaj forum je ovde i svoje najblize prijatelje koje imam u USA sam upoznao preko foruma. Rec "pobegao" je mozda malo grubo shvacena, ali good spirit i ostali su to lepo objasnili...pa da ne ponavljam.

Gugly
17.02.2011, 23:05
lepo si i opsirno to opisao i lepo si naveo svoje vidjenje stvari,u kojem ces naravno naici i na istomisljenike i na ne istomisljenike. ja spadam u one druge,ali naravno svako ima svoj pogled. :)
a ako kazes da je drzava odraz ljudi u njoj,zelis da kazes da je odraz americkih ljudi zdraviji od naseg? ako to zelis da kazes onda ne vidim da je u mnoge bolja od srbije. :))))
pa normalno je da se svako uzdize iznad ostalih,tako radi i italijan i svaba i austrijanac i amerikanac po naj vise,to nije nista cudno? mogu to da kazem jer sam ziveo i u evropi a i u americi. :)))))

Da ne ulazim sad u temu, samo malo pravopisne korekcije, sto dodatno skrece vec skrenutu temu:
neistomisljenici i nezadovoljstvo se pisu ZAJEDNO! To su imenice. Odvajas samo kod glagola.(mada i tu ima nekoliko izuzetaka;) )

You're welcome! :)

Gugly
17.02.2011, 23:09
A što se tiče teme, jeste da je skrenula, ali to je onda odmah trebalo prekinuti i moderisati, a ne od 3 strane su 2 sa skrenutom temom i sada treba stati. Ovo su sada zajedničke teme :)

Što se tiče šta bih uradio:

Konkretno ono što je meni najviše trebalo i što sam dobio kada sam dolazio.

Ako sam u mogućnosti sačekao bih vas na aerodromu ili objasnio kako od njega da dođete. Pogledao za vas po koji stan u kraju ili vam rekao koji krajevi su dobri.
Ugostio vas prvi dan kod sebe, jer bi u protivnom čak i ako imate stan, verovatno spavali na podu prekrivreni jaknama, jer u stanu nemate ništa od nameštaja.

Nahranio vas i mogli bi da se okupate i raskomotite :)
Naravno posevetovao vas oko nekih stvari i podelio iskustva sa vama.

I bio otvoren da postanemo prijatelji ;)

You're the man! :) Bravo! I jos slusas rock! Ja, ako me ispale ovi moji kontakti, dolazim kod tebe! ;)

lala
18.02.2011, 00:57
Da ne ulazim sad u temu, samo malo pravopisne korekcije, sto dodatno skrece vec skrenutu temu:
neistomisljenici i nezadovoljstvo se pisu ZAJEDNO! To su imenice. Odvajas samo kod glagola.(mada i tu ima nekoliko izuzetaka;) )

You're welcome! :)

I sa pravopisnim greskama sam uspeo da zavrsim fakultet i da imam uzlaznu putanju u zivotu i steknem meni neke vazne rezultate tako da se ne osvrcem puno na te sitne pravopisne greske,sa ili bez njih mi je isto dobro. :*


@dreamerns ja sam Vojvodjanin po geografskoj pripadnosti a srbin po nacionalnoj ili ti srbin iz Vojvodine. :)

@good spirit @dreamerns Batalimo raspravu o tome razlicitost je prevelika,ali ne tolika da se ne postujemo. :)

nego vratimo se na temu pomoci.
Pomogao bih sve do one granice da ne trazis da spavas kod mene i da ne trazis pare. :)

Gugly
18.02.2011, 02:50
I sa pravopisnim greskama sam uspeo da zavrsim fakultet i da imam uzlaznu putanju u zivotu i steknem meni neke vazne rezultate tako da se ne osvrcem puno na te sitne pravopisne greske,sa ili bez njih mi je isto dobro. :*


@dreamerns ja sam Vojvodjanin po geografskoj pripadnosti a srbin po nacionalnoj ili ti srbin iz Vojvodine. :)

@good spirit @dreamerns Batalimo raspravu o tome razlicitost je prevelika,ali ne tolika da se ne postujemo. :)

nego vratimo se na temu pomoci.
Pomogao bih sve do one granice da ne trazis da spavas kod mene i da ne trazis pare. :)

Super! Bas mi je drago...Voleo bih i ja tako jednog dana..Samo tako uspesno i nastavi.. mada, nekad nije na odmet obratiti paznju na male gramaticke zavrzlame ;)xexe, nisam mislio nista lose i zlonamerno..nego mi ponekad zabode oci..Ili ono kad napisu JER umesto JE L' (sto radi 60% ljudi, iz nepozntih mi razloga)
I ja sam Vojvodjanin..=> Bogu fala sto sam lala ;) Mada i mi i pored sve blagosti (po kojom smo kao poznati) umemo i te kako da budemo nakrivo nasadjeni..Kao i svi, uostalom:) Ta Srbi smo! :)

Oko teme: Sta znam, ako je osoba Ok......pomogao bih... Uvek treba pomoci.. Da imam gde, pa i da prespava koju noc.. Ja sam takav.. Nadam se da cu i ja naici na neke dobre ljude, ako odem preko, pa ne d'o Bog -zagusti..

libertas222
18.02.2011, 11:21
Ne zelim da ovo predje u neku raspravu,a i malo smo skrenuli sa tebe koja je navedena,to jest ja sam skrenuo,ali ostavljamo pravo svakom da misli kako mu je naj bolje i od cega da bezi,al od sopstevenog gneva i nesposobnosti nijedan covek nece moci nikada da pobegne,ko se nije snasao i u srbiji njemu ce biti tesko i u americi.

niko njemu nije osporavao pravo,ja sam samo rekao da ti nije toliko bitna drzava da bi odredio i organizovao svoje okruzenje.ali isto tako nebi trebao da posprdno govori o svojim sunarodnicima i generalima sa kojima nije istomisljenik.

Da bi shvatio Dreamnersa trebao bi barem neko vrijeme provesti vani: Evo ja vec neko vrijeme vani i mogu ti reci da su te nase balkanske dijaspore vrlo zanimljive...:smrc:. Mogla bih stosta napisat na tu temu, uff :==D:

lala
18.02.2011, 12:31
Da bi shvatio Dreamnersa trebao bi barem neko vrijeme provesti vani: Evo ja vec neko vrijeme vani i mogu ti reci da su te nase balkanske dijaspore vrlo zanimljive...:smrc:. Mogla bih stosta napisat na tu temu, uff :==D:

Proveo sam mnogo vremena vani u svom zivotu,tako da nema potrebe da ti opet odgovaram na pitanje.

zvercica
18.02.2011, 16:36
Ja bih malo okrenula temu i napisala koja bi mi pomoć prijala ako bi (ako Bog da :)) došla u USA.

Značilo bi mi da nas neko uputi u kom kraju da tražimo stan. Ako postoji mogućnost da rezerviše, ili unajmi u moje ime, tako da mi samo prebacimo novac na račun vlasnika stana, bilo bi bas fino.

Dalje bi mi značilo da me neko sačeka na aerodromu, pozove na kafu i pokaže prstom na koju stranu mi je stan.

I da, ako neko ima neku stvar da mi proda ili me uputi na garage sales, možda pokloni neku staru dzezvu i tri šolje da prvog jutra skuvamo kafu i detetu mleko, to bi bilo to.

Za sve ostalo imam net, četiri para nogu i keš koji nosim za početak.

I za ovu pomoć planiram da zamolim rodjenu sestru jedne moje jako dobre drugarice, ili moju bivšu koleginicu, tj nekoga koga već poznajem. Iskreno, ne bih ni mogla tražiti ništa više od ovoga. Potpuno razumem da svako ima svoj tempo i da svet ne staje zato što mi dolazimo. Sigurno bih bila zahvalna i trudila bih se da uzvratim uslugom ali ne bih pošto-poto insistirala na prijateljstvu ili održavanju nekog odnosa. Ako nismo na istim talasnim dužinama, potpuno je bez veze i nema smisla održavati na silu nešto, čak, iako je taj neko bio tu u tako važnom trenutku.

Score
18.02.2011, 16:41
Ja bih malo okrenula temu i napisala koja bi mi pomoć prijala ako bi (ako Bog da :)) došla u USA.

Značilo bi mi da nas neko uputi u kom kraju da tražimo stan. Ako postoji mogućnost da rezerviše, ili unajmi u moje ime, tako da mi samo prebacimo novac na račun vlasnika stana, bilo bi bas fino.

Dalje bi mi značilo da me neko sačeka na aerodromu, pozove na kafu i pokaže prstom na koju stranu mi je stan.

I da, ako neko ima neku stvar da mi proda ili me uputi na garage sales, možda pokloni neku staru dzezvu i tri šolje da prvog jutra skuvamo kafu i detetu mleko, to bi bilo to.

Za sve ostalo imam net, četiri para nogu i keš koji nosim za početak.

I za ovu pomoć planiram da zamolim rodjenu sestru jedne moje jako dobre drugarice, ili moju bivšu koleginicu, tj nekoga koga već poznajem. Iskreno, ne bih ni mogla tražiti ništa više od ovoga. Potpuno razumem da svako ima svoj tempo i da svet ne staje zato što mi dolazimo. Sigurno bih bila zahvalna i trudila bih se da uzvratim uslugom ali ne bih pošto-poto insistirala na prijateljstvu ili održavanju nekog odnosa. Ako nismo na istim talasnim dužinama, potpuno je bez veze i nema smisla održavati na silu nešto, čak, iako je taj neko bio tu u tako važnom trenutku.

E, pa, zivotinjče, na mene mozes da racunas u svakom slucaju ako ides na moju stranu!

dreadnot
18.02.2011, 17:06
Pomogao bih u svemo u cemu mogu da pomognem. Saveti, orijentacija, cekanje na aerodromu, prebacivanje, pokazivanje, pomoc u trazenju stana i sl., dakle sve u cemu sam i sam imao neizmernu pomoc. Na zalost, jos uvek se kucimo, tako da nemamo rezervnih kreveta a ni nesto previse prostora, pa bih tesko izveo varijantu da ponudim prenociste, ali se nadam da cu jednog dana biti u prilici i to. E, samo za pare me ne pitajte, to ne spada u pomoc...

zvercica
19.02.2011, 12:25
E, pa, zivotinjče, na mene mozes da racunas u svakom slucaju ako ides na moju stranu!

Hvala Score, da je meni da me izvuku, sve ostalo će biti mngo lakše :;D:

dragonn
19.02.2011, 17:48
Pomogao bih u svemo u cemu mogu da pomognem. Saveti, orijentacija, cekanje na aerodromu, prebacivanje, pokazivanje, pomoc u trazenju stana i sl., dakle sve u cemu sam i sam imao neizmernu pomoc. Na zalost, jos uvek se kucimo, tako da nemamo rezervnih kreveta a ni nesto previse prostora, pa bih tesko izveo varijantu da ponudim prenociste, ali se nadam da cu jednog dana biti u prilici i to. E, samo za pare me ne pitajte, to ne spada u pomoc...

Apsolutno se slazem sa svime sto je Dreadnot naveo jer je i meni bila pruzena pomoc u svemu tome kada sam dolazio tako da mi ne bi bio problem da nekome pomognem nekome drugome.

lanas
20.02.2011, 16:14
Do sada nisam imala priliku da pomognem nekome ko dolazi iz neke strane zemlje u Beograd, ali se trudim da pomognem svakome koliko mogu i ne ocekujem nista.
Kada sam dosla u BGD neki ljudi su mi izasli u susret sto postujem i trudim se da svima izadjem u susret, ali na zalost nekada treba biti oprezan(to sam naucila u zivotu), jer neki ljudi pokusavaju da to iskoriste.
Konkretno, u septembru i oktobru sam pomogla jednom decku, koji dosao iz provincije(oko posla i malo finansijski).

Verujem da je zivot kao Bilans stanja(ravnoteza) i da se sve u zivotu vraca(dobro i lose).

Kada bih otisla u inostranstvo, ocekivala bih da mi neko pomogne u vezi trazenja stana(delovi grada, bitne informacije sa cim mogu da se sretnem). Sto se posla tice, radila bih u pocetku bilo sta(kao i kada sam dosla u BGD),a takvi poslovi se svuda brzo nalaze.
Finansijski, ne ocekujem nista, jer mi stvarno ne bi bilo na kraj pameti da negde podjem bez novca, narocito ako je u pitanju iseljenje.

wrath:of:the:lich:king
21.02.2011, 16:03
Ja mislim da bih nekome ko mi se svidi kao osoba pomogla oko svega, dala bih mu/joj da spava kod mene, sudove, hranu, namestaj, savete, sve osim kesa, to samo dugogodisnjim poznanicima :-) Zivi bili pa videli... jedino sto niko nece kod nas u selo :p

dreadnot
21.02.2011, 20:14
Ja mislim da bih nekome ko mi se svidi kao osoba pomogla oko svega, dala bih mu/joj da spava kod mene, sudove, hranu, namestaj, savete, sve osim kesa, to samo dugogodisnjim poznanicima :-) Zivi bili pa videli... jedino sto niko nece kod nas u selo :p

Da samo znas da sam se ja jedno vreme ozbiljno nosio mislju da te kontaktiram i vidim kakva je situacija, pa da sa porodicom dodjem na vasu stranu, ali mi je iskrsla ova varijanta koju sam i iskoristio... ts...ts... sta ti je sudbina, da nisam naleteo na tog drugara, mozda bih sada bio u Ohaju...

wrath:of:the:lich:king
21.02.2011, 22:13
HEHE, eto ko zna zasto je to dobro... Svratite onda na kafu bar :-) ili ako odlucite do Kanade... mi sve mamimo Kanadom, hahah

dare_ns
22.02.2011, 00:17
Ja mislim da bih nekome ko mi se svidi kao osoba pomogla oko svega, dala bih mu/joj da spava kod mene, sudove, hranu, namestaj, savete, sve osim kesa, to samo dugogodisnjim poznanicima :-) Zivi bili pa videli... jedino sto niko nece kod nas u selo :p

ja debil čitam i kontam salvete... mada i to treba ... :D

Good Spirit
22.02.2011, 04:43
Ja mislim da bih nekome ko mi se svidi kao osoba pomogla oko svega, dala bih mu/joj da spava kod mene, sudove, hranu, namestaj, savete, sve osim kesa, to samo dugogodisnjim poznanicima :-) Zivi bili pa videli... jedino sto niko nece kod nas u selo :p

Kako neće niko? Mi smo videli i potvrđujemo gostomprimstvo :)

Inside@22
22.02.2011, 09:12
ja debil čitam i kontam salvete... mada i to treba ... :D

:grin::grin::grin::grin::grin:
:bravo::bravo::bravo:

prejako...:bravo:

dreadnot
22.02.2011, 17:41
E, i ja bih dao salvete... koliko god treba... :srbinprv:

Score
22.02.2011, 19:18
E, i ja bih dao salvete... koliko god treba... :srbinprv:

Hej, to je ozbiljna stvar...ja sam kao mali skupljao salvete (:1060: nemoj da se neko smejao...). Bilo je tako divnih primeraka....:1072: Ne bi ih dao nikom zivom...tada..a danas...opet bi neke zadrzao samo za sebe:==D:

olivera77
23.02.2011, 00:26
Hahaha Score i ja sam sakupljala salvete,naravno medjusobno smo menjali,pa kada jos nekome neko donese iz inostranstva lepe sarene radosti nema kraja hahah

wrath:of:the:lich:king
23.02.2011, 02:58
Kako neće niko? Mi smo videli i potvrđujemo gostomprimstvo :)

Haha, vi bili i pobegli glavom bez obzira :grin: al' dobro bar znamo da nije zbog nas :aa:

SaLvete ahahah, znas kakve lepe salvete imam http://www.partiesinpackages.com.au/admin/assets/images/napkins-USAflag.jpg

bob1i
06.05.2011, 22:34
zdravo na site sakam da prasam dali moze da vi odobrat viza ,a da nemate garancisko pismo ili prijateli koj ke garantiraat za vas vo amerika

Orange
06.05.2011, 23:37
zdravo na site sakam da prasam dali moze da vi odobrat viza ,a da nemate garancisko pismo ili prijateli koj ke garantiraat za vas vo amerika

Ovo kazu zvanicno
If you are selected to apply for a DV, you will be required to provide evidence that you will not become a public charge in the United States before being issued a visa. This evidence may be in the form of a combination of your personal assets, an Affidavit of Support (Form I-134) from a relative or friend residing in the United States, and/or an offer of employment from an employer in the United States.

Medjutim, oni na intervjuu postavljaju opsta pitanja tipa sta planirate da radite i sl. i generalno procenjuju koliko je kandidat sposoban da se sam o sebi stara u Americi. Postoji mogucnost da traze garanciju (bio je jedan primer na forumu, mislim na Kosovu) i mozda to i traze u nekim zemljama po svetu ali u praksi, kod nas na Balkanu, cak ne gledaju ni imovinsko stanje iako su ljudi nosili papire. Adresa nekoga u Americi je potrebna zbog slanja GC. Nama su na razgovoru u ambasadi osim adrese koju smo imali trazili i ime i prezime i broj telefona tog naseg poznanika u USA, i to je sve sto nam je trebalo - sto im je, kako sam cula, potrebno za slucaj da se emigrantima ne daj Boze nesto desi u Americi da imaju koga ovde da kontaktiraju.

Tako da na osnovu dosadasnjeg iskustva - moze bez garancije :beer::grin:.

dreadnot
09.05.2011, 15:53
Potvrdjujem prethodno, i nama je bio dovoljan mail koji mi je poslala prijateljica iz USA, a na aerodromu smo promenili adresu io nije bilo nikakvih problema. Ne znam za druge ambasade, ali u Beogradu ne prave nikakve probleme. Naravno, uvek je tu mogucnost da procenjuju kandidate na osnovu podnetih dokumenata, skolske spreme i sl., pa donose odluku da si OK i pre samog intervjua...

curlika
23.11.2012, 02:43
I ova tema je zamrla. Od pocetka prosle godine dosta forumasa je otislo za USA. Kako sad razmisljate kad ste otisli? Da li vam je misljenje ostalo isto kao i pre odlaska? Javite se.

nina-venus
23.11.2012, 08:40
Good Spirit,to si lepo rekao kako bi ti pruzio pomoc novom imigrantu i sjajno je ako to bar jednom za nekoga i uradis kada mu to najvise bude potrebno.Realno,niko u svom zivotu nije uspeo sasvim sam.Ni poslovno ni emotivno ni na drugim zivotnim planovima ne mozes biti uspesan sam od sebe.Ne mozes ziveti mimo sveta i ne mozes resavati sve svoje probleme sasvim sam.Nekad je neophodno da zamolis za pomoc.U znacajnom trenutku,kada prelomis u sebi i doneses bitnu zivotnu odluku - neko mora da te pogura da bi ti sutra bio uspesan i da bi se lakse snasao.Da li je to podrska sefa,podrska supruge,pomoc prijatelja,pomoc neznanca - manje je bitno.Vazno je pruziti ruku nekome ma makar i ne bio familija - pametan,zreo covek moze da proceni kome treba i moze da pomogne makar mu i ne bila duznost.Da nema ljudi koji su spremni da se icimaju zbog drugih pa makar i ti neki ne bili nesto preterano zahvalani(a ne mora da znaci da ce uvek bas takvi biti),ovaj svet bi bio potpuno bezosecajan.Mnogi su pomogli,mnogima su pomogli bas isti ti Srbi ,emigranti, koji duze zive u Americi i kakvi kod da su,opet su nasi i u tom prvom sudaru sa Amerikom,oni su za nove imigrante - dragoceni.Treba biti covek.Dobro se dobrim vraca.I to uopste ne mora biti all inclusive help,prosto je za coveka velika stvar da se bar u tim prvim mesecima oseti kao da tamo ima nekog svog i da nije potpuno prepusten sam sebi.

peja
23.11.2012, 09:16
Da nema ljudi koji su spremni da se icimaju zbog drugih pa makar i ti neki ne bili nesto preterano zahvalani(a ne mora da znaci da ce uvek bas takvi biti),ovaj svet bi bio potpuno bezosecajan.Mnogi su pomogli,mnogima su pomogli bas isti ti Srbi ,emigranti, koji duze zive u Americi i kakvi kod da su,opet su nasi i u tom prvom sudaru sa Amerikom,oni su za nove imigrante - dragoceni.Treba biti covek.Dobro se dobrim vraca.I to uopste ne mora biti all inclusive help,prosto je za coveka velika stvar da se bar u tim prvim mesecima oseti kao da tamo ima nekog svog i da nije potpuno prepusten sam sebi.

:bravo::bravo::bravo:

Taj osećaj da imaš nekog ko će ti makar savetom pomoći zaista puno znači!

nina-venus
23.11.2012, 09:34
Naravno da jeste,Peja.Pisem iz licnog iskustva setivsi se nemilih dogadjaja devedestih.Ja sam jedna od onih 220000 prognanih iz Hrvatske.Posto smo se u Srbiji obreli bez igde icega,bez ikoga,itekako znam sta znaci kad ti neko makar malo pomogne.Bilo sta da ti olaksa,kao da te sunce ogrejalo.Nikad necu zaboraviti jednu divnu zenu,sada velikog prijatelja porodice, koja je upoznala moju mamu preko prijateljice,pricala sa njom pet minuta,sisla u podrum i zvala muza koji nam je potom izneo i dao potpuno nov sporet i frizider.Cista dobrota i solidarnost.

peja
23.11.2012, 09:41
Naravno da jeste,Peja.Pisem iz licnog iskustva setivsi se nemilih dogadjaja devedestih.Ja sam jedna od onih 220000 prognanih iz Hrvatske.Posto smo se u Srbiji obreli bez igde icega,bez ikoga,itekako znam sta znaci kad ti neko makar malo pomogne.Bilo sta da ti olaksa,kao da te sunce ogrejalo.Nikad necu zaboraviti jednu divnu zenu,sada velikog prijatelja porodice, koja je upoznala moju mamu preko prijateljice,pricala sa njom pet minuta,sisla u podrum i zvala muza koji nam je potom izneo i dao potpuno nov sporet i frizider.Cista dobrota i solidarnost.

@nina-venus
i ja sam jedan od tih 250.000 prognanih iz Hrvatske i znam o čemu pričaš, ja sam možda bio mlađi ali sam jasno video kako je to kad se u svemu tome neko nenadano pojavio da ti pomogne..

nina-venus
23.11.2012, 09:55
E onda ti znas!
Moja koleginica ima sina,studenta u Beogradu, koji se jedne prilike zadesio na autobuskoj stanici i stao u red da kupi kartu,bila je guzva,praznici,neka cica zima...Kad je dosao na red nije imao dovoljno para za kartu,nesto se sam preracunao u glavi i falilo mu je oko 300 dinara.U trenutku je bio posramljen,nema nista u novcaniku,nema koga da pita da mu pozajmi,zadrzava red,ljudi postaju nervozni,a gospodja iza njega izvadi novac i doda mu tacno koliko mu je trebalo da kupi kartu i peronsku.On joj se zahvali i zamoli je za adresu i broj telefona da joj vrati novac postom.A ona mu na to kaze:"Nemoj ti meni sine nista da vracas,nego tako,kad nekome bude tesko i zatreba mu tvoja pomoc - ti pomozi,ti daj,i znaj da si mi se tada oduzio."

peja
23.11.2012, 10:06
E onda ti znas!
Moja koleginica ima sina,studenta u Beogradu, koji se jedne prilike zadesio na autobuskoj stanici i stao u red da kupi kartu,bila je guzva,praznici,neka cica zima...Kad je dosao na red nije imao dovoljno para za kartu,nesto se sam preracunao u glavi i falilo mu je oko 300 dinara.U trenutku je bio posramljen,nema nista u novcaniku,nema koga da pita da mu pozajmi,zadrzava red,ljudi postaju nervozni,a gospodja iza njega izvadi novac i doda mu tacno koliko mu je trebalo da kupi kartu i peronsku.On joj se zahvali i zamoli je za adresu i broj telefona da joj vrati novac postom.A ona mu na to kaze:"Nemoj ti meni sine nista da vracas,nego tako,kad nekome bude tesko i zatreba mu tvoja pomoc - ti pomozi,ti daj,i znaj da si mi se tada oduzio."

Svaka čast za gospođu!!!

To je to, to je suština, kad dođeš u "novi" svet niko ni ne traži novac, nego jednostavno da ima nekog na koga može da računa makar što se tiče saveta oko ssn,vozačke,stana....

Ne znam zašto kod nas Srba (a i moglo bi se reći Ex-Yu) uvek vlada ono "Da komšiji crkne krava" to je nešto što nas proganja, umesto da se lepo kao drugi imigranti držimo zajedno i učinimo sve da budemo uticajniji, mi samo zavidimo jedni drugima i sl. (to je moje mišljenje)!

p.s.
Jednog dana ako me izvuku i nađem se u "novom" svetu ja znam da ću uvek rado pomoći novom imigrantu savetom, sugestijom i sl. a na njemu ja da odabere da li će me poslušati...

nina-venus
23.11.2012, 10:26
Biti plemenit i solidaran je velika vrlina danas i ima puno takvih ljudi i medju nama Srbima.Licno verujem da oni mogu da nadvladaju te zavidne,ljubomorne i sebicne.Ako stisnes pesnicu u cuveni "sipak" ne mozes nista da das i mozda mislis da je to dobro za tebe,ali na taj nacin ne mozes nista ni da uzmes.Ni tebi niko nista nece moci da da ako ne ispruzis svoj dlan.Svuda ima dobrih ljudi,hvala Bogu.

Pedja_1003
23.11.2012, 13:14
Kada vec budete tamo, pomoc potrazite od svojih komsija, od ljudi koji vas okruzuju. Bio sam preprosle godine u Virdziniji, sve sto sam trebao da zavrsim oko papira, dozvole, sve su mi pomogli ti ljudi (Egipcani i Turci). Za razliku od Srba tamo, nije im samo novac u glavi i to kako ce da potrose gorivo ako vas bilo gde odvezu i nesto vam pokazu. Moj utisak je da su 90% ljudi tamo zeljni druzenja, lik sa Filipina nam je svake veceri donosio hranu i pice smao da sedi kod nas, da pricamo, smejemo se.. Vozio nas u obilaske a da pritom nikad nije hteo 1$ da uzme od nas, sednemo negde da jedemo nikad ne dozvoljava da neko drugi plati, a pritom nema neki posao iz bajke i previse kesa. Imao sam par problema gde sam se prevario tada i nikada vise buduci da sam pokusao da kontaktiram neke Srbe iz DC-ja. Tako da dragi moji, iz licnog iskustva, pomoci ce vam svi pre ovih ''nasih'' :)

vuxanne
23.11.2012, 13:56
peja i nina_venus onda ce vama transfer ovde biti mala maca. Ja nisam bila oterana iz svoje kuce pa ne znam ceo taj osecaj, ali prvo to nece biti isto, ovde svi dodjemo dobrovoljno. A to sve ostalo, odlazak negde kad se osecas izcupan iz korena i sam u novoj sredini to je meni bar licno veoma slicno gde god da ides da picnjes zivot iznova. Samo sto je perspektiva drugacija. Ja sam imala 18 i po godina kad sam otisla da studiram u grad sest meseci od svog rodnog mesta. Osecala sam se ko Marsovac blago receno. I mada mi je majka iz tih krajeva cesto su me ljudi tretirali kao vanzemaljca pogotovu sto sam imala naglasak slican izbeglicama koji su te godine navirali iz jednog drugog kraja tadasnje zemlje. Nisam iz te price ali sam cula sta je neko u toj situaciji mogao da slusa od zluradih dusa. Jedan mikro deo toga ce i ovde nekad da se oseti, ali tek tek da se nazire od tih koji smatraju da u zemlju ne treba da prime nijednu osobu rodjenu van ove zemlje. Ali to je sve mikro. Ono sto ce ovde da se desi nakon nekog vremena je da ces da se stopis sa okolinom, da stvari pocnes da meris njihovim arsinima. A za drzavljanstvo neces cekati kao u tim zemljama sa Balkana gde su ljudi sticajem okolnosti menjali adrese zilion godina nego lepo za pet godina nakon zelene. I onda si taj ovde. To ti je sto ti je. Medju njima si. I merices standard i vrednosti sa ove strane. A kod nas ces biti dodjos doveka. Jer kod nas se ljudi uvek mere po onom filteru iz koje su pricije poreklom . Tipa "rodjeni Liliputanac" ili sta vec, kao da se samim cinom rodjenja u zvezdama zakuje jedna bitna karakteristika coveka koja ga prati kao lenta ceo zivot. Ovde imaju rec "hometown". To je grad u kom ti je dom. A gde si ugledao svet to je obican "birthplace" koji uopste ne pominju. Cak u Americkom pasosu pise drzava rodjenja (npr za moje dete Indijana) a ne grad u kom se rodila.

Da skratim malo ovo svoje pisanije. Poenta je u sledecem: ko je jednom napustio svoj dom, lako ce sviti gnezdo u bilo kojem drugom novom gradu. A mislim da je ovo najotvorenija drzava prema onima sa strane.

Postoji li ijedna druga koja deli ljudima pravo na stalni boravak preko lutrije? Kazu da je to veliki diversity projekat, veliki "melting pot" i veliki socijalni eksperiment (to mi je muz cuo na davanju drzavljanstva nasem prijatelju kako je onaj sto je citao imena objasnjavao da je SAD najveci socijalni eksperiment).

nina-venus
23.11.2012, 14:15
Bas tako - jedina dobra stvar kad te proteraju iz svoje kuce je ta sto ipak negde shvatis - da postoje i drugi svetovi,mozda cak i bolji od onog za koji sti ti mislio da je za tebe najbolji jer si u njemu odrastao,a svakako bolji od onih gde te niko ne zeli i gde ti je zivot ugrozen.Samim tim se brze prilagodis i srecan si sto si slobodan.To je posebna vrsta srece.Ja sam vec bila neko vreme u USA tako da imam koliko toliko realnu sliku stvari.Covek je mnogo otporniji,sposobniji i prilagodljiviji nego sto sam misli da jeste.

peja
27.11.2012, 06:33
peja i nina_venus onda ce vama transfer ovde biti mala maca.

A za drzavljanstvo neces cekati kao u tim zemljama sa Balkana gde su ljudi sticajem okolnosti menjali adrese zilion godina nego lepo za pet godina nakon zelene. I onda si taj ovde.


Samo da nas izvuku, Vize stave u Pasoš i eto naas kod Vas :grin:

A državljanstvo, kad se samo setim koliko su nas zavlačili u Srbiji za državljanstvo, 10 godina je trebalo da te kao prihvate! Tužno je što su mi u Hrvatskoj izdali dokumenta 1996g. a " mojoj " državi Srbiji je trebalo 10 godina...
Plus ovde si zauvek ostao dođoš, izbeglica i sl... tužno!

Bas tako - jedina dobra stvar kad te proteraju iz svoje kuce je ta sto ipak negde shvatis - da postoje i drugi svetovi,mozda cak i bolji od onog za koji sti ti mislio da je za tebe najbolji jer si u njemu odrastao,a svakako bolji od onih gde te niko ne zeli i gde ti je zivot ugrozen.Samim tim se brze prilagodis i srecan si sto si slobodan.To je posebna vrsta srece.Ja sam vec bila neko vreme u USA tako da imam koliko toliko realnu sliku stvari.Covek je mnogo otporniji,sposobniji i prilagodljiviji nego sto sam misli da jeste.

Dovoljno je da pređeš granicu i shvatiš da postoje bolji svetovi tu, na par kilometara od tebe :;D: a Amerika, e to je nak druga priča :grin:

kreta
24.08.2014, 10:23
Evo da nastavim ovu temu koja je davno zatajila.
Kada bih dosla u USA, znala bih jedno 70 - 80% sta bih i gde radila. Manje-vise sam upucena, jer sam zivela tamo. Odavde se ponekad obavestavam o apartmanima i poslovima, a imam i uvid u gradski prevoz.
Moja mana je sto sam kombinacija stidljivosti i principa, pa ne bih pitala nekog da me primi da za krace vreme zivim kod njega. Zbog toga bih isla u hotel ili nesto slicno. Znam da bi me to kostalo, ali... ne bih da nikog opterecujem. Svakako bih ponela dosta novca i brzo trazila stan.
Druga mana mi je sto sam nepoverljiva kada bih trebala da kupim auto. Sve mi se cini da bi me prodavac odrao jer sam neupuceno zensko stvorenje.:smrc: Zato bih se stalno vozila gradskim autobusima. Inace imam vozacku i dobro vozim. Ovo kazem najozbiljnije.:;D:
E sada kako bih ja pomogla novajliji: sacekala bih ga/je na aerodromu, valjda bi dotle neko meni pomogao da bez problema kupim odgovarajuci auto :grin: i primila na neko vreme kod mene u stan. Opet, to bih znala ko je i sta je. Uputila bih ga/je na banke, trgovine, novine, prevoz :grin: znaci sve ono sto ja znam. Za novac nisam sigurna. Opet kazem, zavisi ko je i sta je.

dantesoprano
24.11.2014, 11:56
Kada bih mene izvukli.
Birao bih izmedju San Diego i Bay area.
Ako neko bude voljan pomoci mladom momku :)

srecica
24.11.2014, 12:50
E neka budeš izvucen:1081:još ako si zgodan a mlad i oceš u Californiju ne beri brigu,tamo je to na ceni:==D:

dantesoprano
24.11.2014, 15:42
Sve 3 stvari koje si navela su tacne. :)
Al bice kako bude ja bih volio da svi koji imaju veliku zelju da i budu selektovani na lutriji.
Valja se radovat i sreci drugih ljudi :D

caca
26.12.2014, 21:53
Ja bih novopristiglu/log odvela kod mojih bivsih poslodavaca...da se zaposli...uz moju preporuku sigurno prolazi...a to kafica, ovo ti je ovde-onde, ok...a budimo realni uvek zafali neki kesh, i nije problem da se pozajmi, ali SITANO:obrva:

DzokicaMicev
24.04.2016, 20:19
Ja bih novopristiglu/log odvela kod mojih bivsih poslodavaca...da se zaposli...uz moju preporuku sigurno prolazi...a to kafica, ovo ti je ovde-onde, ok...a budimo realni uvek zafali neki kesh, i nije problem da se pozajmi, ali SITANO:obrva:

Bravo. Retki si ljudi sto bi iskocili u susretu kao vi. Mislim da svi mi treba da uzmemo za primer kako se treba pomoci. Pozdrav.