PDA

View Full Version : Iznosenje novca iz zemlje


Gugly
17.02.2011, 23:29
Pade mi ovo na pamet..Mozda je i diskutovano o ovome, kapiram da jeste..Nisam ni trazio..
Sta kad ljudi porodicno emigriraju, prodaju stan, kola i tako to, i zele da nastave da zive u Americi, Australiji ili gde vec..I zele da ponesu sav novac sa sobom, sto je i logicno?
Kako je to izvodljivo?
Da li je i kako to zakonski regulisano?

Good Spirit
18.02.2011, 03:02
Zakonski je regulisano (proveri koliko smeš da izneseš). Imaš naš zakon koliko smeš da izneseš u gotovini a u SAD moraš da prijaviš ako unosiš više od $10000 po osobi ako se ne varam.

Ako nosiš veću količnu novca, samo nemoj sve kao keš da nosiš, nego koristi putničke čekove ili na karticama drži pare.

Gugly
18.02.2011, 04:06
Zakonski je regulisano (proveri koliko smeš da izneseš). Imaš naš zakon koliko smeš da izneseš u gotovini a u SAD moraš da prijaviš ako unosiš više od $10000 po osobi ako se ne varam.

Ako nosiš veću količnu novca, samo nemoj sve kao keš da nosiš, nego koristi putničke čekove ili na karticama drži pare.

Pa to me i zanima..kolko po nasem zakonu smes da izneses?..
A po kom zakonu bese su ovi nasi (Sloba i ekipa) iznosili pare na Kipar? ;)
Sta su putnicki cekovi? Never heard of that..

botexag
18.02.2011, 09:27
Pa to me i zanima..kolko po nasem zakonu smes da izneses?..
A po kom zakonu bese su ovi nasi (Sloba i ekipa) iznosili pare na Kipar? ;)
Sta su putnicki cekovi? Never heard of that..

po nasem zakonu smes 10.000 EUR da izneses iz zemlje
ljudi se dovijaju na razlicite nacine da iznesu vece kolicine,sto znaci da nije nemoguce

putnicki cekvi ne postoje kod nas, ali su u sustini `rade` kao nasi cekovi

lanas
18.02.2011, 13:39
Na osnovu Zakona o deviznom poslovanju "Резидент – физичко лице може при исељењу из Републикеизносити ефективни страни новац изнад износа од 10.000 евра, односно противвредност у другој страној валути, на основу доказа о исељењa" - ovo je za fizicke prenose novca.

Za prenose preko banke vazi isto.

Iz Srbije se moze izneti DO 10.000 eur u dinarkoj protivrednosti na taj dan. Obicno se uzima srednju kurs Narodne banke Srbije.

To znaci da danas moze da se iznese 9.999 eur x 103.7054(kurs) = 1.036.950,29 dinara : 76.2741 = 13.595,05( danas bi to bilo oko 13.000 USD).

Putni cekovi su Hartije od vrednosti. Kod nas se koriste u platnom prometu sa inostranstvom. Sto se tice fizickih lica, to znaci da npr: neko u Srbiji moze dobiti putni cek iz USA, odneti u banku i posle detaljne provere unovciti ga.
U svetu, pa i kod nas ima dosta prevara sa putnim cekovima. S obzirom da se nase stanovnistvo ne srece sa ovom vrstom hartije od vrednosti, najsigurnije je da ga ne koristimo.

Gugly
18.02.2011, 20:07
Hmm, ne znaci to valjda da neko ko 'oce da se seli sa porodicom u Australiju, i nastavi zivot tamo, mora da krije 40ak hiljada evra u carapi?! :wtf:

botexag
18.02.2011, 22:28
Hmm, ne znaci to valjda da neko ko 'oce da se seli sa porodicom u Australiju, i nastavi zivot tamo, mora da krije 40ak hiljada evra u carapi?! :wtf:

svaki put kad izlazis iz zemlje mozes izneti 10.000 eur
svaki clan porodice toliki iznos...:naughty:

ako ti je to malo, onda ti nista ne fali ni ovde...dzabe ides...:smrc:

Score
19.02.2011, 00:32
svaki put kad izlazis iz zemlje mozes izneti 10.000 eur
svaki clan porodice toliki iznos...:naughty:

ako ti je to malo, onda ti nista ne fali ni ovde...dzabe ides...:smrc:

E, moj prijatelju kad bi ovo putesestvije bilo samo zbog para...Ja se recimo nadam da cu tamo moci da zaradjujem bar koliko i ovde, al mrka kapa za pocetak. Mozda malo kasnije kad po'vatam situaciju tamo.
Uvek mi je bila zelja da zivim u lepoj kuci na obali okeana, sa vecnim letom (bas sam originalan), pa se u tom pravcu krecem.

Ko zna, mozda mi i uspe? Kako je krenulo...puj, puj, da ne ureknem...

Gugly
19.02.2011, 00:43
svaki put kad izlazis iz zemlje mozes izneti 10.000 eur
svaki clan porodice toliki iznos...:naughty:

ako ti je to malo, onda ti nista ne fali ni ovde...dzabe ides...:smrc:

Ama ne bre! :D Ja to samo onako hipoteticki.. Koje crne desetine hiljade evra xD
A ni moja porodica se ne iseljava..Pitanje je i da li cu ja uopste.. :)

Score, super ti akcija..to sa kucicom na obali okeana..:) Me like it! ;)
Ma, uspeces ti..ne sumnjam.. :)

botexag
19.02.2011, 09:49
@score...

ta kucica pored okeana....
jel ima tu okolo jos mesta? :bravo:

lanas
20.02.2011, 15:40
Hmm, ne znaci to valjda da neko ko 'oce da se seli sa porodicom u Australiju, i nastavi zivot tamo, mora da krije 40ak hiljada evra u carapi?! :wtf:

Po nasem zakonu, moze se izneti i veca suma od 10 000eur, ali uz dokaz o iseljenju. To pise i u Zakonu.

TheRealRocknRolla
20.02.2011, 16:11
Sad se postavlja logicko pitanje koliko love moze legalno da se unese u USA ?

ZeljkoUSA
20.02.2011, 16:54
Sad se postavlja logicko pitanje koliko love moze legalno da se unese u USA ?
Moze se uneti 10.000$ po osobi, u kesu...
Mada, mozda i tamo postoji neka odredba ukoliko je iseljenicka viza u pitanju.

botexag
20.02.2011, 17:15
u svaku zemlju se moze uneti neogranicena kolicina novca!
naravno taj novac se mora pirjaviti da se unosi u zemlju, dobija se potvrda pa se jednog dana ista ta kolicina moze i izneti iz iste zemlje

takodje svaka zemlja ima zakon o pranju novca, tako da kod velikih svota verovatno cete morati dokazati poreklo novca... na pr. potvrda da je podignut iz banke, prodajni ugovor i sl.

lenhi
20.02.2011, 21:32
Ala se zezate sa tolikim novcem u kešu. :1060:
Ko je još lud da toliki novac nosi u kešu po aerodromima i ulicama i da mu neko skine glavu pre nego što ugleda "obećanu zemlju"?

TheNenad
20.02.2011, 23:06
Šanse da neko baš od vas otuđi 10k eura na ulici su malo tanke, ali bitno je sačuvati živce i zdrav stomak (ja se bre osvrćem oko sebe kada nosim 100Eur u novčaniku), stoga je preporučljivo raspitati se u bankama kako bi ovo moglo na najjeftiniji način odraditi. Moja banka - UniCredit je bila od velike pomoći što se tiče transfera novca iz inostranstva u više slučajeva, pa bih preporučio da zasednete sa tetama iza šaltera na 5 minuta, biće od veoma velike pomoći. Postoji i mogućnost wire transfera para, pa se treba raspitati i za cene tih opcija (samo ne koristiti Western Union - deru ko musa jarca!).

dmi
21.02.2011, 04:38
Moze se uneti 10.000$ po osobi, u kesu...
Mada, mozda i tamo postoji neka odredba ukoliko je iseljenicka viza u pitanju.

Ovaj iznos je porodici koja ispunjava kartoncic (ne secam se koje je boje bele ili roze) ne po osobi.
edit: u US moze da se unese mnogo vise od 10K ali je ovo iznos koji ne podleze dokazivanju porekla i dodatnom prijavljivanju. U slucaju da imate vise novca kod sebe od tog iznosa, morate da prijavite (osim ako ne zelite da se "kockate" i precutite pa strepite hoce li vas neko "provaliti") onda dobijate dodatne obrasce za popunjavanje. Detalje ne znam, nije mi trebalo.

Inace svaki transfern novca koji je veci od 10K dnevno US banka je duzna da prijavi IRS-u (ovo se odnosi na uplate iz inostransva).

Iz Srbije se novac moze prebaciti preko skoro svake banke, ja sam prebacivala preko Intese i preko Komercijalne banke. Preko Intese mi je brat nedavno poslao neki novac i to je leglo na moj racun bukvalo za 24 sata (na zalost ne znam koliku je proviziju platio). Svaki put kad imam transfer iz inostransva platim $10 fee za priliv novca.

Preko Komercijalne banke (otisla sam i otvorila samo devizni racun, nemam nikakvo odrzavanje racuna on stoji otvoren i dalje i na njemu nema novca) sam prebacivala novac po osnovu izdrzavanja clana porodice (popunis obrazac u kome se napise da je svrha izdrzavanje clana porodice, u mom slucaju je novac isao na racun mog supruga, bez obzira sto imamo zajednicki racun koji glasi i na njega i na mene - zajednicki racun ne pominjite u banci u Srbiji, jer ta kategorija tamo jos uvek ne postoji, osim ako je nisu uveli za poslednjih godinu i po kad sam poslednji put bila).
Na iznos od 9K provizija je bila oko $75