PDA

View Full Version : Ocekivanja i realnost...


ZeljkoUSA
22.03.2011, 14:16
Interesuje me secanje nasih ljudi dok su se spremali za novi zivot "preko bare". Naime, svi sigurno mastamo o nekom zivotu koji nas ceka ukoliko dodjemo u situaciju da promenimo drzavu ili kontinent na kome zivimo.

Trenutno ja mastam kako bi sve to izgledalo pa me interesuje da se ljudima koliko-toliko poklapa neka ideja dok su bili ovde i ono sto ih je realno docekalo tamo. Ne racunam neki period prilagodjavanja o kome je bilo rec u drugim temama.

spectra
22.03.2011, 16:58
Dobro pitanje. I mene bi to interesovalo... :book:

noki
22.03.2011, 19:18
Evo tacno dve nedelje sam u Americi,i moji prvi utisci su ovi(nema da uzmem u obzir raniju posetu pre nekoliko godina)
Jos dok smo putovali mogli smo da primetimo nesto,razliku na aerodromima,Skopje,Zagreb,Cirih,Nju York,kako ides na zapad sve lepse,cistije,modernije,kulturnije.Slecemo u Nju York,oblakoderi,svetla,i svuda lepa auta-nigde da vidis neka losa.Dosli,odmorili se kod mojih u Nju Dzersiju,tu smo se smestili,i poslednje dve nedelje cekamo papire(juce su dosle prve koverte).Bezisteni su prekrasni,cisto,toplo,sve mirise na vaniliju i cimet,a ne kao kod nas na neocisceno javno wc.Supermarketi su im ogromni u proseku imaju 20-30 kasa svaki.Svaka prodavnica ili ustanova ima Customer service,za bilo sta mozes da se pozalis i bices usluzen.Cene artikala,mislim na osnovne proizvode,secer,zejtin i sl. su jeftinije ili slicne nasim sa izuzetkom da najmanja satnica ovde u nasem gradu je 8.75 dolara,a kod kuce mi nije bila ni ceo 1 dolar.Obicno cetvrtkom ispred kuca bacaju novine u kojima mozes da seces kupone koji ti daju popust skoro za sve artikle.Sestra mi je pokazala kako to ide,tako sto smo napunili dvoje punih kolica u prodavnici,sa sokicima,vocem,samponima i sl,odemo do kase dodje sve 92 dolara,ona prilozi odredjene kupone i cena se smanji na 63 dolara-covece za dvoje kolica pune kojecega.I ovde se zale na krizu kazu da zivot nije kao ranije,ali ipak imaju veci standard od nas balkanaca.Ja kazem sestri barem vam je gorivo jevtino ,trenutno je 3.29 dolara za galon(skoro 4 litra),kad sve izracunas to ti dodje negde oko pola evra na 1 litar,a kad sam krenula vamo iz Makedonije kod nas je bilo 78 denara za litar a to je oko 1.30 evra,pa sad ti vidi.A sestra mi kaze ne skupo je gorivo do skoro je bilo 1.75 dolara za galon(4 litra)-pa zato svi kolima idu na poso.E sad nam ostaje jos da nam dodju papiri za rad,ja sam bila pre neki dan kod sestre sat-dva na poslu kao pripomoc,ali me strah da radim na crno,pa ce sve da bude super.Ako nista drugo nema da stradamo za jelo,pice i osnovne svari.Ovde je super ako obadvoje muz i zena rade,pa barem i za najmanju satnicu,mozes da pokrijes sve.Stanovi su skupi mi smo nasli dvosoban,trpezarija,kujna,kupatilo i dve spavace sobe,i to ide mesecno 1000 dolara,plus troskovi kao telefon,internet i slicno.Pa kao sto rekoh ako dvoje rade,jedan moze da pokrije sve te troskove a jedan da radi za hranu i provod(i toa sa srednje placenim poslom).Dobro je sto kad jednom dobijes dokumente imas izbor,mozes da trazis poso u zavisnosti od svojih ambicija,mozes svuda da se isprobas,mozes da zavrsis kurs,fakultet i sl.,ovo je stvarno zemlja mogucnosti.Za sad toliko,imam jos dosta toga da opisem i kazem,ali cu ostaviti to za kasnije.

kaneolopa
23.03.2011, 06:55
Meni bi bilo interesantno da cujem sta vi ocekujete od amerike i dolaska ovamo ;)

Orange
23.03.2011, 07:15
Poklapa se sve ono sto znas realno o Americi pa vec imas neku sliku kako sve to izgleda i funkcionise. A kako ce koga struja da nosi kad dodje ostaje iznenadjenje kao i sve u zivotu pa moze i da premasi sva mastanja :1081: ili da bude cupavo. Za mene licno je jos rano da tu nesto sumiram ali pisem o nekim utiscima. Na sve dobro se naravno odmah naviknes, recimo da je jako cisto, u stanovima (bar ovima koje smo mi iznajmljivali) sve funkcionise perfektno, ako se nesto i pokvari ima ko ce to odmah da popravi, nema ni govora o psima lutalicama (nema cak ni macaka :blink:), nema smrdljivih kontejnera i deponija, u Kaliforniji nema insekata - nisam videla ni komarca ni muvu otkako smo dosli. Plata nema sanse da kasni jos jedna lepa razlika na koju se odmah naviknes.


A sto se tice nekih drugacijih utisaka, ja sam u Americi "osvanula" u San Diegu i prvi utisak, osim da je nebo intenzivno (:1060: serpa) plave boje i da je vazduh toliko cist da sve nekako blista na suncu, je bio taj da nema ljudi. I osecaj je gadan, kao da si sleteo na drugu planetu. Npr. izadjes iz stana da se prosetas i dodjes do raskrsnice - ogromna raskrsnica i ti jedini cekas da je predjes, i samo gomila truck-ova siba okolo (U San Diegu skoro svi voze truck-ove). Ako odes u centar grada u sred radne nedelje isti je osecaj - da je prazno. Iako ocekujes da ce biti tako, subjektivni osecaj je nesto drugo i kod mene nije bio uopste prijatan. Ja inace obozavam guzvu, volim mesta sa gomilom ljudi i tu energiju kakvu recimo ima Beograd bas zato sto je prenatrpan. Ali zato ce neko drugi ko voli manja mesta i mirniji zivot imati verovatno potpuno drugaciji utisak. Downtown LA-ja radnim danom je meni bio super sto se gomile ljudi tice ali opet Los Angeles ima svoje "momente". Jedan od njih je ono sto jesam ocekivala ali ne u ovolikom broju i ne bas ovako "zivopisno" a to su homeless-i i raznorazni frikovi. Izgledaju strasno i tuzno - bas je teska slika.


To su prvi utisci, a generalno jedno od vecih iznenadjenja za mene u Americi je to da je sve mnogo manje urbano nego sto sam ja mislila da ce biti. Nekako na Ameriku uvek gledas kao na nesto jako razvijeno, napredno, zapad itd. i ocekujes nesto moderno i novo. Ili bar novo. U nekim segmentima kao da pedeset godina nista novo nije izgradjeno. Ima izuzetaka naravno, sigurno je izgradjeno puno toga ali to je moj opsti utisak. Nisu to recimo stare zgrade koje imaju neku istorijsku vrednost nego onako deluju bas bez veze. Stare zgrade i stanovi koji se samo krece i farbaju i izgledaju isto kao i 60-i neke kada su napravljeni sve zajedno sa wall-to-wall carpet-om koji se stavlja direktno na beton, ili recimo umesto plocica u kupatilu neka plastika. Stan sa parketom i plocicama u kupatilu se ovde iznajmljuje kao luksuz sto je recimo za Evropu, i za siromasnu Srbiju, nesto potpuno normalno da imas i svima je dostupno. Prodavnice i trzni centri su veliki i sve to funkcionise i cisto je ali vidis da je davno izgradjeno i samo se odrzava tako kako je. I tad kad je izgradjeno sigurno je za nase tadasnje pojmove bilo hay-tech jer mi tada nismo imali nista od marketa i trznih centara, ali oni kao da su na tome stali. Ne znam za New York, San Francisco i recimo Boston, nagadjam da je mnogo drugacije i novije nego u juznoj Kaliforniji ali imam osecaj da je vrlo slicno u ostatku Amerike. Ili je ovo mozda samo kalifornijski "stil" :grin:. Ne znam.

Prijatno me je iznenadio veliki broj starijih ljudi koji su jako aktivni, voze kola mada jedva hodaju, ne povlace se u sebe i svoje stanove kao nasi penzioneri, sto izgleda nema veze samo sa standardom.

Moj veliki "kulturni sok" je tolika obala Kalifornije a nema ni kafica ni muzike na plazama. Sta fali muzici?

Ali ono sto mi se uopste nije poklopilo sa onim sto sam mislila da ce biti - to je nostalgija. Ustvari pre nego sto smo dosli nisam o tome uopste ni razmisljala, nije mi bilo ni na kraj pameti. Mogla sam da potpisem da ce mi osim ljudi malo sta nedostajati verovatno zato sto mi je toliko toga smetalo ali nedostaje mi bukvalno sve i ljudi i grad i sad kad dodje prolece u Bgd bice interesantno. Eto - spoznaj samog sebe :grin:.

ZeljkoUSA
23.03.2011, 09:51
Meni bi bilo interesantno da cujem sta vi ocekujete od amerike i dolaska ovamo ;)

Posto sam ja pokrenuo temu, a ti si vec pitala, mozemo i iz drugog ugla pa da citamo sami sebe kad odemo da vidimo da li smo pogodili i poklopili se..., barem malo :blink:

Ja ne bi imao nedoumice gde cu i kako, barem za pocetak. Kao i sto stoji u mojim informacijama, otisli bi u Chicago. S' obzirom da smo vec bili u dva navrata tamo i da imamo dobre prijatelje (takodje, pozeleneli :==D:) imao bi ko da nas saceka na aerodromu, gde da se prespava, pomogne oko nalazenja stana. Posto smo vec bili mislim da bi nam bilo mnogo lakse jer ne bi imali taj pocetni sok prvog susreta sa USA.

Nakon nalazenja stana vec bi sigurno imao neki posao za pocetak (pica, limuzina,...). Mislim da bi mi to bilo vrlo vazno kako ne bi nas novac trosili bez ikakvih prihoda, a imamo i malo dete (2 mes. u ovom trenutku). Supruga bi sigurno cuvala malu jer verujem da nam se ne bi isplatilo da je neko cuva, a da jednu platu damo za to, koliko sam upucen u cene cuvanja dece. Dakle, ja bi radio, za pocetak bilo sta, pa bi videli koliki su nam troskovi, da li nam je dovoljno ili moram na kamion... :rolleyes:

Iz iskustava drugih kojima verujem, kao i nekim informacijama na ovom forumu, ocekujem neki period prilagodjavanja i potpunog navikavanja na tamosnji zivot oko 2 god. Imam u planu da zavrsim nesto tamo posto sam ekonomista, ne verujem da im znaci "strucnjak" iz tako mocne ekonomije kao sto je nasa. Sta bi to bilo nemam u ovom trenutku nikakvu ideju, mislim da ce mi to doci vremenom, tamo. Supruga je farmaceutski tehnicar i koliko smo informisani, u perspektivi, ne bi joj bio veliki problem za posao iako tehnicarima nisu neke plate.

Nakon tog perioda bi mozda otvorili i nesto svoje (nista specijalno, da se zaradi plata :;D:) posto bi poneli neki pristojan kapital... Cekao bi za tako nesto sigurno 2 god., mozda i vise, dok potpuno ne budem siguran u ono sto hocu i mogu. Treba vremena i upoznati sistem...

To su neka trenutna razmisljanja, sto ne znaci da ce tako i biti. Prva stvar (takodje u mojim informacijama) je nasa zelja da zivimo u CA. Bili, videli, dopalo nam se na prvi pogled. Ko zna, kako bi nas zivot nosio...

Generalno, ne ocekujem da USA poludi od srece sto ja dolazim i da ce mi sva vrata biti otvorena i da ce me ljudi moliti da radim i preplacuju me...., ali nada ne umira da cu jednog dana i ja ziveti u kuci kao Score... :;D:

oligoce
23.03.2011, 14:45
Moze li neko da kaze kako je cena struje, voda i sl. na primer kad sam bila u Parizu tamo se placalo svaki 6 meseci za voda po neku minimalnu cenu, a struja je bila bas prikladna...kako je tamo? otprilike znaci pitam...kako se dvizu cene...ako moze neko da kaze...hvala svima :grin:

noki
23.03.2011, 15:18
Sve zavisi u koju drzavu ides,ali ipak,kao sto sam napisala u drugom postu,na primer cena goriva je 3.29 dolara za galon (3.8 litara),sto je oko 36-37 denara za litar,a u Makedoniji ti je 78-79 za litar,zavisi gde uzmes apartman,negde je cena parnog vec uracunata i placas samo za kablovsku i struju.Moja sestra gledam pere dnevno oko 4-5 masine sa odecom,ima i susac kao svi ovde (znaci 4-5 puta i susi stvari)i to je ovde sasvim normalno.Na primer ako peres odecu u javnoj peraonici jedno pranje ti ide 50 centi,dve masine 1 dolar-sto je isto dosta prihvatljivo.Cena hrane je isto prilicno dobra,imas i veliki izbor,voca i povrca imas neprekinuto preko cele godine,imas jagode,grozdje,lubenice,breskve sve bas sve i nije toliko skupo.Isto tako imas povoljnosti pri kupovini,mozes da koristis kupone koje seces u novinama i da smanjis ceh i za 30%.Sve mozes da reklamiras i vratis ako ti se nedopada(sto kod nas nije slucaj).Jedino kao sto sam napisala i ranije stanovi su skuplji,i tu ti ode veci deo plate,pa da kazemo ako radite dvoje ti i muz,sa nekom pocetnom satnicom od oko 8-9 dolara,u proseku po 40 sati nedeljno koliko ti daju ovde,jedna cela mesecna plata ce da vam ode za stan(oko 1000 dolara),za druge racune,struja,smece,kablovska(oko 300 dolara),za hranu(oko 200-300 dolara).A kasnije i vise,posto cete morati da kupite auto(ovde je skoro neverovatno da prosperiras bez kola).Necu da te uplasim ali to je to,kasnije mozes da nadjes bolje placeniji poso,mozes da radis 2-3 posla po 3-4 sati,i da pravis kombinacije sto tebi odgovaraju.Sve u svemu ovde niko ne cuva pare ispod jastuka sve se vrti na kreditnim karticama,ali ipak je mnogo bolji zivot nego kod nas na Balkanu.I sta mi je najlepse sve je nekako cisto,cisto,cisto...Nema starih Zastava i Fica,nema kuca sa nedovrsenom fasadom,nema prepunih kontejnera i nema smrdljivih javnih wc-a.Po malo samo mi nedostaje sloboda sto je ima tamo,sto mi je dete samo islo u prodavnicu a ovde me strah da ga pustim napolje,ali ipak vredi zrtva ako hoces bolji zivot...

kaneolopa
23.03.2011, 16:52
Moze li neko da kaze kako je cena struje, voda i sl. na primer kad sam bila u Parizu tamo se placalo svaki 6 meseci za voda po neku minimalnu cenu, a struja je bila bas prikladna...kako je tamo? otprilike znaci pitam...kako se dvizu cene...ako moze neko da kaze...hvala svima :grin:

Nije bas kao u Parizu, sve zavisi kakav stan ili kucu nadjes, ako si negde u hladnijim krajevima jako ti je bitno da je grejanje uracunato u cenu, npr u Chicago-u je nama odlazilo na grejanje na struju uz sve moguce shtednje 150 dolara mesecno(ali ni to nije bilo dovoljno da nas zagrejeg), dok je gas bio uracunat u cenu iznajmnjivanja. Zgrada pored te iste je imala naplatu za struju nekih 30 dolara mesecno, a grejanje je bilo uracunato. U kaliforniji gde se i grejemo na struju i kuvamo na struju je oko 80$, vodu do sada nismo placali, obicno je to uracunato u cenu iznajmnjivanja stana, ako iznajmnjujes kucu onda placas i struju i gas i vodu i djubre i reciklazu, uglavnom... sve zavisi i od mesta do mesta i od drzave do drzave. Shto se goriva tice najjeftinije je u teksasu 2,89 je bilo u decebru ako se dobro secam, a ovde je 3,90 i nesto.

zeljkobn
23.03.2011, 20:30
da je srece da i ja odem tam u tu ameriku da je vidim vise :naughty:

spectra
23.03.2011, 23:07
Ajde da i ja napisem koju s ove strane, pa da imam sta poslije da usporedjujem.. :) Znaci - ocekivanja. :)

Nikada nisam bila u Americi, tako da sve sto znam, znam iz filnova, medija itd. :) Srecom, danas kada postoji internet, mozes mnogo vise da saznas nego ranije..pa cak i da se "prosetas" nekom ulicom. :)
Sljedece, nemamo ama bas nikoga tamo..tako da bismo se u svemu sami snalazili, pocev od stana, do toga gdje je prva prodavnica, pa nadalje..

Generalno, navikla sam raditi od jutra do mraka, tako da mislim da mi taj segment nece biti bitno drugaciji. Naravno, samo da nadjem posao.. :) Malo me plasi taj koncept njihovih intervjua za posao (sto kod nas jos uvijek nije tako zazivilo), tih 5-6 krugova koje moras proci...ali eto iskreno se nadam najboljem i na tom putu..

Sto se tice stanovanja, jasno mi je da je tu pola troskova..ali nadam se da barem necu morati uzimati ves masinu, elektricni sporet, masinu za sudje... a prvu vecer cemo vjerovatno prespavati na podu. :)

Nadam se da cemo imati vremena za putovanja, jer bih zaista mnogo toga zeljela da vidim.
Mislim da ce mi jako biti cudne te puste ogromne ulice...pa se pitam iz ovog ugla kuda ljudi tamo voze bajk?! :)
I vjerovatno ce mi nekad faliti one kafe s drustvom, sada, odmah...

Generalno, meni iz ovog ugla djeluje to sve interesantno i uopce se ne bojim te neke promjene.

Nostalgija - pa mislim da mi nista nece nedostajati kao moja uza porodica i prijatelji...e da, za njih ce mi bas biti tesko..

Eto, ako se sjetim jos necega, dopisat cu...

Nego ajde, da vidimo jos vas koji ste vec preko bare?! :book:

dejancic
24.03.2011, 03:11
Dare sine idi lezi spavaj, ljubi te brat, vidi koliko je sati ;)

Orange
24.03.2011, 03:12
Mislim da ce mi jako biti cudne te puste ogromne ulice...pa se pitam iz ovog ugla kuda ljudi tamo voze bajk?! :)


Pa pored obale :lool: remember tamo nema kafica :beer:

oligoce
24.03.2011, 20:02
Nije bas kao u Parizu, sve zavisi kakav stan ili kucu nadjes, ako si negde u hladnijim krajevima jako ti je bitno da je grejanje uracunato u cenu, npr u Chicago-u je nama odlazilo na grejanje na struju uz sve moguce shtednje 150 dolara mesecno(ali ni to nije bilo dovoljno da nas zagrejeg), dok je gas bio uracunat u cenu iznajmnjivanja. Zgrada pored te iste je imala naplatu za struju nekih 30 dolara mesecno, a grejanje je bilo uracunato. U kaliforniji gde se i grejemo na struju i kuvamo na struju je oko 80$, vodu do sada nismo placali, obicno je to uracunato u cenu iznajmnjivanja stana, ako iznajmnjujes kucu onda placas i struju i gas i vodu i djubre i reciklazu, uglavnom... sve zavisi i od mesta do mesta i od drzave do drzave. Shto se goriva tice najjeftinije je u teksasu 2,89 je bilo u decebru ako se dobro secam, a ovde je 3,90 i nesto.

radi se o New Yersey...hvala na informacijama.....:grin:

Zana
24.03.2011, 20:34
Moj veliki "kulturni sok" je tolika obala Kalifornije a nema ni kafica ni muzike na plazama. Sta fali muzici?



Pa pored obale :lool: remember tamo nema kafica :beer:

Kafica ima tamo gde aplikant za otvaranje kafica ima permit. Za permit mozes da konkurises u delu grada gde je poslovni Zoning a pored okeana (to jest iznad plaze) ako za to imas para, na onom delu koji je za to predvidjen. Za Zoning se najvise pitaju ljudi koji tu zive i oni odlucuju koje businesses hoce u svom komsiluku. Vecina njih ne zeli muziku ispod prozora svoje spavace sobe do 2 ujutro. City of Los Angeles ima samo nekoliko izlaza na okean - Pacific Palisades, Venice, Marina Peninsula i Playa Del Rey. Santa Monica je izdvojeni grad i njihova obala, kafici i muzika su uredjeni sa Municipal Code (koji ima i Los Angeles). To sto bi mladi ljudi i turisti voleli zurke na plazi to je jedno - jbg oni nemaju pare da kupe kuce u tom delu, samim tim i ne mogu da odlucuju sta ce tu da se otvori. Ima dosta drugih namena za plaze, kafici i restorani nisu nikom ovde prioritet.

Inace, restorana sa muzikom, a i tzv. kafica ima na obali... nebitno da li je Malibu, Long Beach, Manhattan Beach, itd. Nema ih previse (i ne treba da ih bude) ali daleko od toga da ih nema. Samo treba znati gde su.

dreamerns
24.03.2011, 22:34
I meni su ti kafici nedostajali, ali toga kanda samo kod nas i u grckoj ima. Znam da ni u spaniji nije bilo. Imas plazu i put pored i to ti je to :-) Ono setnja pored mora, muzikica, mali kafici i prodavnice....to je valjda lepota jadrana. Ima i ovde tu i tamo po neki kafic, ali nije onako jedan do drugog.

Orange
25.03.2011, 01:33
Kafica ima tamo gde aplikant za otvaranje kafica ima permit. Za permit mozes da konkurises u delu grada gde je poslovni Zoning a pored okeana (to jest iznad plaze) ako za to imas para, na onom delu koji je za to predvidjen. Za Zoning se najvise pitaju ljudi koji tu zive i oni odlucuju koje businesses hoce u svom komsiluku. Vecina njih ne zeli muziku ispod prozora svoje spavace sobe do 2 ujutro. City of Los Angeles ima samo nekoliko izlaza na okean - Pacific Palisades, Venice, Marina Peninsula i Playa Del Rey. Santa Monica je izdvojeni grad i njihova obala, kafici i muzika su uredjeni sa Municipal Code (koji ima i Los Angeles). To sto bi mladi ljudi i turisti voleli zurke na plazi to je jedno - jbg oni nemaju pare da kupe kuce u tom delu, samim tim i ne mogu da odlucuju sta ce tu da se otvori. Ima dosta drugih namena za plaze, kafici i restorani nisu nikom ovde prioritet.

Inace, restorana sa muzikom, a i tzv. kafica ima na obali... nebitno da li je Malibu, Long Beach, Manhattan Beach, itd. Nema ih previse (i ne treba da ih bude) ali daleko od toga da ih nema. Samo treba znati gde su.


Hvala za ove podatke. Ko i gde moze da konkurise i zasto kafica negde ima ili generalno nema - naravno da je razlog zakon - sta bi drugo moglo da bude? U mojoj prici nije pitanje zasto nego iznosenje cinjenice da je tako.

LA ima otprilike 120 km obale od cega veliki prostor ne zauzimaju naselja tj. kuce na samoj obali. Recimo da imas plazu sa kucama pa odmah iza nje nenaseljenu plazu pa tako u nedogled. Ogroman neiskoriscen prostor sa velikim potencijalom za jos nesto osim voznje bicikla i trcanja, ne samo za turisticke sadrzaje, kafice, galerije, prodavnice suvenira nego i za bazene (kad je vec hladno za uzivanje u okeanu :smrc:), teniske terene i sta god ti padne napamet. Kafica ima u zanemarljivom broju i uglavnom su u okolnim ulicicama, dalje od plaze, kao na Manhattan beach-u na primer (ovo je pored Santa Monike moj omiljeni deo Los Andjelesa :inlove:) pa kad uzmes odnos duzine obale u km i broj kafica - mozes slobodno da kazes da kao da ih i nema.

Dakle to kako ameri koriste svoju obalu je primer za ono sto sam nazvala mojim "kulturoloskim shokom" - americki stil zivota je jednostavno drugaciji, njihova ideja provoda i koriscenja slobodnog vremena se ne podudaraju u potpunosti sa mojim i to je potpuno normalno - i nema nista lose u tome da se konstatuju razlike u kulturama, to je ustvari fun ;).

Zana
25.03.2011, 04:33
Hvala za ove podatke. Ko i gde moze da konkurise i zasto kafica negde ima ili generalno nema - naravno da je razlog zakon - sta bi drugo moglo da bude? U mojoj prici nije pitanje zasto nego iznosenje cinjenice da je tako.

LA ima otprilike 120 km obale od cega veliki prostor ne zauzimaju naselja tj. kuce na samoj obali. Recimo da imas plazu sa kucama pa odmah iza nje nenaseljenu plazu pa tako u nedogled. Ogroman neiskoriscen prostor sa velikim potencijalom za jos nesto osim voznje bicikla i trcanja, ne samo za turisticke sadrzaje, kafice, galerije, prodavnice suvenira nego i za bazene (kad je vec hladno za uzivanje u okeanu :smrc:), teniske terene i sta god ti padne napamet. Kafica ima u zanemarljivom broju i uglavnom su u okolnim ulicicama, dalje od plaze, kao na Manhattan beach-u na primer (ovo je pored Santa Monike moj omiljeni deo Los Andjelesa :inlove:) pa kad uzmes odnos duzine obale u km i broj kafica - mozes slobodno da kazes da kao da ih i nema.

Dakle to kako ameri koriste svoju obalu je primer za ono sto sam nazvala mojim "kulturoloskim shokom" - americki stil zivota je jednostavno drugaciji, njihova ideja provoda i koriscenja slobodnog vremena se ne podudaraju u potpunosti sa mojim i to je potpuno normalno - i nema nista lose u tome da se konstatuju razlike u kulturama, to je ustvari fun ;).

Nista to nije sporno - ja tako pisem jer kafici svakako nisu nesto sto ja smatram sastavnim deo svoje nacionalne kulture... naprotiv, prilicno mi je bilo odvratno sto svaki lovator moze da prigrabi svaki deo bilo kakve obale i lema pare, sa gradjevinskom ili bez - i niko mu nista nije mogao. Pokusavam da kazem da meni licno ne smeta, a ti svakako imas pravo da ti to fali (naravno), niti je tvoj osecaj sporan. Ja jednostavno mislim drugacije i mislim da bar nesto od ove zemlje ne treba da diramo, prljamo, gradimo i sto god vec. Mislim da je ok da obala bude jednostavno obala...

Meni smetaju druge stvari ovde, ali to opet nema veze sa stvarima na koje sam ja navikla u Srbiji niti je u pitanju poredjenje - jednostavno dosta toga treba da se uredi drugacije nego sto jeste (gradska uprava) a problematika ima negativan uticaj na mnogo vise ljudi i na mnogo znacajnije stvari od izlazaka.

ZeljkoUSA
25.03.2011, 09:16
Meni je isto to bila prva stvar koju sam primetio na obali. Mi smo iznajmili kucu u Oceanside-u, a kolima se (Pacific Highway-om) vozili do San Diega i na sever do LA-a. Iskreno mi nije smetalo, stavise bilo mi je interesantno kako je priroda ostala - priroda.

Primetio sam na nekim plazama betonske setove za rostilj udaljene 50-ak metara jedna od druge. Jedini deo obale koji je imao "dzadu" je bio, cini mi se, Venice Beach gde je ona teretana na plazi i radnjice su jedna do druge, doduse nema kafica ni tu bas na setalistu. Mnogo ljudi se na svim tim plazama bavi raznim vrstama sporta, sto mi je bilo super. Jedinu buku su pravili Afroamerikanci (korektno :==D:) koji su slusali muziku na ramenu kao u filmovima...

Meni smetaju druge stvari ovde, ali to opet nema veze sa stvarima na koje sam ja navikla u Srbiji niti je u pitanju poredjenje - jednostavno dosta toga treba da se uredi drugacije nego sto jeste (gradska uprava) a problematika ima negativan uticaj na mnogo vise ljudi i na mnogo znacajnije stvari od izlazaka.


Zana, mogla bi da napises par stvari koje su ti danas realnost, a nisi ih ocekivala kad si krenula iz Srbije... Mislim da bi nam dosta znacila i bila interesantna vasa zapazanja koji vec zivite dugo u USA i imate dnevnih, normalnih problema...

ivkodrg
25.03.2011, 15:31
Neko je vec rekao da Amerika nije druga drzava , vec druga planeta i potpuno se slazem.
Imao sam srecu i priliku da vidim dosta sveta , ali se tesko sta moze meriti sa USA.
Prva stvar jeste ta praznoca na ulicama, bez pesaka i taj , mozda, subjektivni osecaj straha kao sto neko rece.Ali ljudi su tako napravili zivot da i po hranu, u apoteku idu kolima i to je to, svidelo se to nekom ili ne.
Cene su manje vise iste kao kod nas za neke obicne stvari, naravno stanarina je dosta skuplja, ali je potpuno tacno da se od jedne srednje plate troskovi pokrivaju. A sad ko ima (ne)srecu da je ozenjen...
Pisem o USA na osnovu onog sto sam vidio svojim ocima ( Phoenix, Houston, Austin, Corpus Christi...)...

kaneolopa
25.03.2011, 16:44
Nije to shto nema pesaka nego nema staza kuda pesaci da idu ;) POstoje 3-4 grada u americi gde lepo mozes preziveti bez kola ... ali bas to preziveti.

dreamerns
25.03.2011, 17:18
To sto mora covek svuda kolima ne bih rekao da je deo americke kulture. Bar u vecim mestima ljudi to ne vole. Tako je bilo gradjeno pocetkom proslog veka, ekspanzija auto industrije itd. Cilj je i bio da svi voze kola :-) Veliki broj ljudi danas tezi ka tome da se malo vise krece. Sve vise se grade biciklisticke staze itd, ali ne moze se sada to sve odjednom promeniti....za sve ipak treba malo vremena.

Zana
25.03.2011, 18:43
Zana, mogla bi da napises par stvari koje su ti danas realnost, a nisi ih ocekivala kad si krenula iz Srbije... Mislim da bi nam dosta znacila i bila interesantna vasa zapazanja koji vec zivite dugo u USA i imate dnevnih, normalnih problema...

Ne mogu da kazem da nisam ocekivala - jednostavno, prvih par godina je fokus bio na uklapanju, skolovanju, poslovima, itd. Slobodno vreme vreme koje imas trosis da provedes sa porodicom, da malo uzivas - a ovde je prilika za to na pretek. Nakon par godina, ako zivis u istom kraju, pocnes da vise komuniciras sa komsijama, pocnes da obracas paznju na to sta ti se desava u okruzenju... pocnes da obracas paznju na ono sto te svakodnevno iritira. Diskutabilno je u odnosu na velike probleme koliko je sve to vazno - neko moze reci da je suludo potencirati na dozvoljenom vremenu za gradjevinske radove ili dostave u radnjama kad ljudi u Japanu ne znaju sta ce sa svojim zivotima ili kad nam vojska gine u Afganistanu.... ali, zivot ne moze da stane. Problemi ne mogu da se ignorisu niti da se covek prepusti zato sto je ekonomska kriza, jer u suprotnom bi radio ko sta hoce. Uz razumevanje da je gradski budzet u minusu i da je drzava u problemu, ipak ne mozes da pustis gradsku upravu da uskracuje policiji, vatrogascima i skolama a u isto vreme bezobrazni idioti u City of Bell naguraju sebi plate na $900k. Potrose po $250k pojedini na ruckove i cascenja - da, toga ima i ovde na zalost ali im se moze stati na put. Ne samo da ce malo u zatvor, nego ce morati i pare da vrate... ali i pored toga pobesnis sto se tako nesto dogadja na prvom mestu.

Onda ratujes sa gradonacelnikom koji hoce da iznajmi parkinge na 99 godina i to ekipi koja je zakupila garaze u Chikago. To moze DreamerNS da vam objasni kako je tamo - mi trenutno placamo $3-$5 nakon dva sata free, a u Chicago ide do $20 po satu. Znaci - iako razumes situaciju i hoces da pomognes da se minus u budzetu popuni, to ne znaci da treba da dopustis da neko na brzaka smandrlja neko resenje i osakati te za narednih 99 godina.

Gospoda treba da smisle drugi nacin - da ekonomicnije trose a ne da kupuju GPS za policiju i daju milione, a onda rese da ne kupe software za iste pa to sad zvrji u autima?! Dakle to i slicne stvari je ono sto ljude interesuje ali ne u vidu komentarisanja nego u vidu aktivnog delovanja. Takozvano Udruzenje komsija se pita za ono sto im se desava - na primer, grad ne moze da izda dozvolu za otvaranje radnje dok predstavnici gradjana na potpisu saglasnost. Onda Udruzenje organizuje sastanak gde prisustvuje i zastupnik aplikanta i onda pocinje dogovor - da li takva radnja treba ljudima, koje je radno vreme, kada ce da se dostavlja roba i kuda ce da prolaze kamioni, da li je zoniranje prilagodjeno, kolika ce buka da bude i kako ce to da utice na saobracaj u okolnim ulicama. Ukoliko Udruzenje ne potpise, nema dozvole. Ako Udruzenje i potpise, a prvi komsija podnese zahtev za ispitivanje na primer buke, zahtev bude odlozen i do 15 meseci dok grad ne zavrsi ispitivanje...

Imas i dobre ideje koje ispadnu naopako - kao na primer izgradnju Skate staze u okviru parka koji ima obdaniste, popodnevni centar, bazen i skolice za ESL i drugo. Onda se desi da zbog budzeta nema dovoljno ljudstva iz Uprave za parkove i zelenilo da kontrolisu upotrebu parka pa dodje omladina u dva ujutro i urnise komsije...

Imas ove sto crtaju grafite, pa imas 24 sata da organizujes farbanje - pa vendoru koji to radi grad zakine na parama pa onda Udrusenje gradjana da od svojih para da se to odradi... organizuju se koncerti i zabava u toku pijacnih sati - onda dobijes problem sa beskucnicima koji ti upropaste prostor pa trazis nacin i volontere da dodju pre pijace da to ociste. Zoves policiju, a veterani nece u VA na smestaj jer nece da pristanu da ne mogu da piju i da se drogiraju i da moraju da se vrate u smestaj do 10... uzmu svoju nadoknadu svakog meseca i spavaju na ulici, zapisavaju, dobacuju ljudima, spavaju u ulazima zgrada da ljudi ne mogu da ih preskoce da udju u svoju zgradu. Onda ih policija otera pa se onda nadju desebriznicka udruzenja iz pizde materine (poslednje je valjda iz NYC) da nam tuze grad za ugrozavanje prava beskucnika?!

Moj komsiluk je odlucio da privredno privlaci filmsku industriju a onda ti dodje investor koji hoce da zida bolnicu - onda studiji prete da moraju da se sele zbog sirena i buke, onda taj investor bankrotira pa pravi cuda a prostor prazan...drugi covek resi da svoju zgradu pretvori u Condominium a grad resi da pretvori deo njegovog imanja u trotoar na osnovu pogresnih mapa iz 1950-te...covek odlepi jer ako mu uzmu dva feet-a nece dobiti dozvolu za 18 stanova nego 16 i falice mu dva parking mesta. Ti onda gledas kako da ga podrzis....

Organizujes sastanke sa policijom, gradskom upravom, inspekcijama i pomazes u resavanju problema - to je otprilike to :) Ja sam nekoliko puta rekla da mi je cast da volontiram i dam nazad ono sto sam dozivela kao nemerljivo gostoprimstvo onda kad sam se doselila... ako to znaci da se raspravljam u ime komsije, nema problema :)

Mogu ja to u nedogled, nego ce da vam dosadi - samo sa poslednjeg sastanka da izlozim dnevni red pa bi ste shvatili koliko vreline se napravi oko Vons-ovog kamiona koji dostavlja robu sa pogresne strane radnje i terorise komsije i bukom a i zidovi im popucali od treskanja i vibriranja ulice :)

Nadam se da sam delimicno priblizila svakodnevnicu :)

ZeljkoUSA
25.03.2011, 23:14
Hvala puno Zana na iscrpnom postu..., jesi docarala deo svakodnevice, sto me je licno interesovalo..., a verujem i mnoge sa foruma.

Umnogome ove stvari objasnjavaju na kom je nivou americko drustvo, koji su problemi i nacini resavanja istih. Nigde nije idealno, ali nacin na koji se resavaju stvari lokalnog karaktera je meni nezamisliv (iz ugla zivota u Srbiji). Ne kaze se bezveze da je svaka politika u USA - ona najvaznija, lokalna...

Da ne idem dalje, pocecu da se nerviram...

Orange
25.03.2011, 23:36
Nista to nije sporno - ja tako pisem jer kafici svakako nisu nesto sto ja smatram sastavnim deo svoje nacionalne kulture... naprotiv, prilicno mi je bilo odvratno sto svaki lovator moze da prigrabi svaki deo bilo kakve obale i lema pare, sa gradjevinskom ili bez - i niko mu nista nije mogao. Pokusavam da kazem da meni licno ne smeta, a ti svakako imas pravo da ti to fali (naravno), niti je tvoj osecaj sporan. Ja jednostavno mislim drugacije i mislim da bar nesto od ove zemlje ne treba da diramo, prljamo, gradimo i sto god vec. Mislim da je ok da obala bude jednostavno obala...

Meni smetaju druge stvari ovde, ali to opet nema veze sa stvarima na koje sam ja navikla u Srbiji niti je u pitanju poredjenje - jednostavno dosta toga treba da se uredi drugacije nego sto jeste (gradska uprava) a problematika ima negativan uticaj na mnogo vise ljudi i na mnogo znacajnije stvari od izlazaka.


Ne deluje da nije sporno inace se ne bi glancala tastatura :). Svako uporno relativizovanje necijih razmisljanja ima svoje zasto i zato - reci da kafici nisu nesto sto se smatra delom nacionalne kulture je upravo relativizovanje. Naravno da nisu. Prica o kaficima ima drugu poentu u vec pomenutoj razlici u kulturi u smislu stila zivota. Mi sa Balkana na neki nacin forsiramo neko svoje umece uzivanja u zivotu, volimo da odemo na kaficu i cigare sa drustvom, volimo da blejimo na splavu pored reke, da imamo prijatelje medju komsijama i da sa njima razmenjujemo kolace, mozda smo otvoreniji za stvaranje dubljih prijateljstava, mozda smo temperamentniji (ili ludji? :suure:). Ameri su mozda malo otudjeniji, ne nalaze bas zadovoljstvo u tome da dva sata sede u kaficu i razglabaju o vecitim temama, komsija amer ti nece doneti pancakes koje je sam napravio itd itd. U svakom slucaju to sve nosimo u sebi neko vise neko manje. To sto je neko frustriran javaslukom u Srbiji ne znaci da svoju frustraciju treba da lepi po svemu sto odatle dolazi. Osim toga to takodje ne znaci i da je, ako je tamo lose, ovde apriori dobro, jer to je onda odlazak u drugu krajnost. Ako smo izrasli u dobre ljude ne vidim zasto bismo se plasili lopova i na zivot gledali kroz prizmu onih koji lemaju pare, kradu i muvaju, osim ako i sami nismo takvi. Zasto da ne gledamo pozitivno, postoji toliko lepih i civilizovanih nacina da se obogati drusveni zivot, ne mora da bude prljavo.


Bay the way :udri: hvala ti sto si mi odobrila da imam pravo da mi nesto fali i da moj osecaj nije sporan .... verovatno nije bilo maliciozno ali je zato vrlo nepotrebno. Komentarisati da li je sporno ili ne da neko bilo sta oseca je na jako niskim granama etike. Kada zaista smatras da neko ima pravo na nesto onda mu to ne saopstavas jer se podrazumeva. Samim komentarisanjem i potenciranjem dovodis u pitanje i njegovo pravo i svoju izjavu kako ti nije sporno.


Ono da obala bude jednostavno obala stvarno super zvuci :grin:. Mozda na Novom Zelandu. Koliko rafinerija ima na samoj obali Los Anjelesa? Malo nize imas i nuklearnu elktranu, bas na obali, onu sto izgleda kao dve ogromne tits :1081: koje izranjaju iz peska (mozda je ovo odobrio isti onaj frajer sto je doneo zakon da mu smeta buka iz kafica, ali ovo mu je izgledalo sexy, ko zna?). Da ne pricam o detaljima kao sto je Santa Monica plaza sa cudovistem od parkinga na sred plaze, sa peskom kao sa gradilista, sa strokavim pirom i frikovima okolo... Jedino ako ti ovo pises iz svoje kuce na Malibuu, u suprotnom ne razumem gde je to blago od obale koje treba zastititi od ljudi :grin:.

Zana
26.03.2011, 00:09
Hvala puno Zana na iscrpnom postu..., jesi docarala deo svakodnevice, sto me je licno interesovalo..., a verujem i mnoge sa foruma.

Umnogome ove stvari objasnjavaju na kom je nivou americko drustvo, koji su problemi i nacini resavanja istih. Nigde nije idealno, ali nacin na koji se resavaju stvari lokalnog karaktera je meni nezamisliv (iz ugla zivota u Srbiji). Ne kaze se bezveze da je svaka politika u USA - ona najvaznija, lokalna...

Da ne idem dalje, pocecu da se nerviram...

Nema na cemu :) Nije lako svakako a i uzme vremena - zakon ne treba da regulise svaki nas korak i svaki aspekt u nasem zivotu... Dosta se sve oslanja na "common law", a onda ti neko tamo kaze da drzi svoje smrdljive, prepune kontejnere otvorene jer nigde u zakonu ne pise da to ne sme da radi (?!) - pa to krene od takvih gluposti pa dodje do pregovora sa Trader Joe's (zbog kojeg smo inace svi presrecni sto nam je dosao u komsiluk) oko toga sto bi oni deliveries 24/7 (sve uz izgovor da nema zgrada i stanova na 100 sq. ft. ... sad sto ti kamioni moraju od nekud da dodju, to je aspekt o kome oni ne bi bas da pricaju). I tako - sve u svemu, jeste zanimljivo i dopada mi se kako funkcionise lokalna (samo)uprava :)

dreamerns
26.03.2011, 20:31
Sto se plaza tice, voleo bih da tih kafica ima u jednom delu (naravno, ne duzinom citave plaze).....ali eto da postoji nekih 500 metara i takvih. Mislim da se to lakse nadje u nekim manjim turistickim mestima, nego u vecim gradovima. Ne zelim previse da ulazim u to sto ih nema, nego sam cisto izjavio da mi to nedostaje...to je to :-)
Pita od komsija i sl....za to treba malo vremena. Mi u Srbiji nismo navikli na komplekse gde se svi stanovi iznajmljuju. Tu ljudi dolaze/odlaze i cesto se ne poznaju. Ja trenutno zivim u zgradi gde su vecina stanara vlasnici....odnos sa komsijama je totalno drugaciji. Vecina ljudi ovde zivi preko 10 godina i svi se medjusobno znaju. Doduse, i u prethodnoj zgradi sam imao komsije sa kojima sam kafenisao, tako da pravila nema :-) Jedino je pravilo da si ti ovde dosao i da moras da nacinis prvi korak. Oni svi imaju svoje drustvo, rodbine itd.

Sto se tice ove teme. Ja kada sam dolazio ovde zeleo sam da napredujem u karijeri. Da radim ono sto volim za neku vecu i poznatu firmu i naravno, da sam materijalno ok. To sada i radim....tako da mogu reci da mi se svidja pravac kojim ovo ide. Zena nazalost nije bila moje srece, ali nadamo se da ce i njoj da krene. Ja mislim da je mnogo bitno koliko su necija ocekivanja realna. Znao sam neke ljude iz Kanade i Amerike, tako da sam uglavnom dobio neku sliku sta mogu da ocekujem pre nego sto sam dosao. Za razliku od mnogih kojima se sve svidja kada dolete, meni je sam pocetak bio malko razocaravajuc....odnosno trebalo mi je malo vise vremena da se prilagodim.

Orange
26.03.2011, 21:31
Ovo sto je Dreamerns napisao da je najbitnije koliko su ocekivanja realna mislim da je sustina svega :-). Na sve ostalo se vremenom naviknemo, ali je bitno da sam dolazak ima cvrstu podlogu tj. koji su motivi dolaska i koliko su ostvarivi. I mislim da je vazan back-up plan posebno kad se radi o neizvesnosti nalazenja posla :wee:.

Slazem se za pitu :) :) isto je i u manjim mestima gde imaju imaju kuce jedni pored drugih, deca im se druze, rostiljanje... za to treba vremena.

lenhi
27.03.2011, 13:52
S obzirom da pominjete lokalnu politiku, mene zanima kakva su vaša očekivanja bila oko toga koliko će politika uopšte biti dio vas kad dođete?! Kao primer evo Terminator je svoje odsvirao stigao je drugi guverner, i koliko se sad o tome govori na poslu, u slobodno vrijeme...? Da li radne kolege govore o očekivanjima pre i posle izbora? Koliko se sa tv-a vrši neko ispiranje mozga politikom za razliku kao kod nas kad sve treba da stane kada u izbori, i kada te tjeraju da osim politike ne vidiš smisao življenja?

ivkodrg
27.03.2011, 19:27
S obzirom da pominjete lokalnu politiku, mene zanima kakva su vaša očekivanja bila oko toga koliko će politika uopšte biti dio vas kad dođete?! Kao primer evo Terminator je svoje odsvirao stigao je drugi guverner, i koliko se sad o tome govori na poslu, u slobodno vrijeme...? Da li radne kolege govore o očekivanjima pre i posle izbora? Koliko se sa tv-a vrši neko ispiranje mozga politikom za razliku kao kod nas kad sve treba da stane kada u izbori, i kada te tjeraju da osim politike ne vidiš smisao življenja?

Evo ti iskustvo iz Texas-a.
Apsolutno NIKOG, ali NIKOG bele boje nisam upoznao ko je glasao za Obamu za vreme izbora.Svi su pljuvali republikance kao nesposobne, ali '' To sto je crn, i prvi, nije dovoljan razlog da glasam za njega''. Malo vise prikriven rasizam, tek da se ne oseti direktno.
A u zadnje dve godine, vec krecu fore da je vreme da nesto i uradi. Imas online milion tzv. saveta kako Obama razmislja sta ozbiljno da uradi.
A iizgleda da su ga ''opametili''. Kao i svaki predsednik pre, pokrenuo i on svoj rat.
Napominjem da je Texas bastion republikanaca, znam da je u mnogim mestima sirom Amerike drugacije.
Na lokalu je drugacije, samo se gleda sta je ko napravio i ucinio za grad, tu nema veze sa partijama...

olivera77
27.03.2011, 19:48
Slazem se sa Ivkodrg.Citam US forume i bas se polemise o prikrivenom rasizmu u Texasu,cak se secam jednog priloga Glasa Amerike u koje pitaju starije gradjane Texasa za koga ce glasati na predsednickim izborima i oni kazu da su demokrate,ali da ce glasati za McCain-a jer je on belac.

Isto sam procitala na city-data forumu da je pogotovo istocni Texas rasisticki,jedan clan je pisao kako ujak njegove devojke u svom baru ne usluzuje crnce.
Pratila sam izbore za guvernera Texasa Perry-White i vecina ljudi u Texasu glasaju po onome sto vide iza imena kandidata-da li je slovo R ili D.

Btw Ivko u kom si gradu u Tx?

steficacvek
27.03.2011, 20:34
Arizona je tu negdje isto. Ovdje cak vise ni ne pokusavaju sakriti rasizam prema meksikancima, za sve probleme u drzavi i svijetu su krivi meksikanci i sve ih svrstavaju manje vise u ilegalce ...

ivkodrg
27.03.2011, 20:38
Slazem se sa Ivkodrg.Citam US forume i bas se polemise o prikrivenom rasizmu u Texasu,cak se secam jednog priloga Glasa Amerike u koje pitaju starije gradjane Texasa za koga ce glasati na predsednickim izborima i oni kazu da su demokrate,ali da ce glasati za McCain-a jer je on belac.

Isto sam procitala na city-data forumu da je pogotovo istocni Texas rasisticki,jedan clan je pisao kako ujak njegove devojke u svom baru ne usluzuje crnce.
Pratila sam izbore za guvernera Texasa Perry-White i vecina ljudi u Texasu glasaju po onome sto vide iza imena kandidata-da li je slovo R ili D.

Btw Ivko u kom si gradu u Tx?

Ja sam svako leto tri meseca u raznim fudbalskim kampovima, Austin, Houston, Corpus Christi, The Woodlands...
Inace jug Texasa i Woodlands smatram najboljim mestom na svetu, klima , standard, ljudi, cuvena juznjacka gostoprimljivost...
A veruj mi ( ne bih da se pravim vazan ) da sam poslovno video ceo svet, mozda jedino Singapur moze da mu parira...

lenhi
28.03.2011, 08:43
Meni je fokus pitanja bio na vama lično koliko vas opterećuju politikom nakon dolaska tamo. Imam 2 poznanika koji takođe igraju lutriju, i koji bi odavde išli prvenstveno jer je ovde takva situacija da se sve vrti oko politike. Kad pričaš sa nekim uglkavnom eto svodi se na priču "ej jesi li gledao sinoć tu i tu političku emisiju kako se svađaju, kako onaj onoga pljuje...", i poneko pomene Đokovića, tako da ovde ne možeš pobjeći od politike i da hoćeš. Malo koga zanima priča o ekonomiji, razmišljanje od čega ćemo živjeti, o sportu itd. uključujući i tv stanice, politika je ušla u najmanji dio života jednog čovjeka kod nas. Neka ima hljeba i igara, rijaliti programa i valjda će nešto samo od sebe da se sredi i bude bolje. S obzirom da je naslov teme "očekivanja i realnost", zanimalo me koliko se čovjek toga oslobodi kad dođe tamo? Da li ima slobodu da mu tim ne ispiraju mozak 24h dnevno ili ne? Ovde je očigledno nema, jer i kad pobjegnem od toga, onda nemam sa kim, drugi su pali pod taj uticaj.

kaneolopa
28.03.2011, 16:52
E vidis to je lepota Amerike, ako te ne interesuje politika neces je ni videti. Naravno imas 2 kanala posvecena 24h politici, imas politiku u vestima... ali uvek mozes to da preskocis.....U novinama lepo preskocis tu stranu i nema problema :D Kako da ti objasnim mozda me samo lokalna politika interesuje pa mi je bitno da procitam shta se desava u gradu i to je to.... Neki i kada se presele ovamo drve politiku iz srbije/bosne/hrvatske .... mene to nekako ne interesuje vise pa se ne upustam u te rasprave niti pratim shta je sa druge strane bare, po tom pitanju. Vise me interesuje da li ce u Japanu krenuti kisele kise, nego ko je koga u kom rijaliti tv wtf politickom obracunu :D

olivera77
28.03.2011, 17:51
lenhi evo ti pogledaj ove dve emisije koje je uradio RTS o izborima i politici u US

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/RTS+Satelit/819546/Deset+metara+izborne+ti%C5%A1ine.html

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/22/RTS+Satelit/819550/Deset+metara+izborne+ti%C5%A1ine.html

Bockyman
01.04.2011, 20:17
Interesuje me secanje nasih ljudi dok su se spremali za novi zivot "preko bare". Naime, svi sigurno mastamo o nekom zivotu koji nas ceka ukoliko dodjemo u situaciju da promenimo drzavu ili kontinent na kome zivimo.

Trenutno ja mastam kako bi sve to izgledalo pa me interesuje da se ljudima koliko-toliko poklapa neka ideja dok su bili ovde i ono sto ih je realno docekalo tamo. Ne racunam neki period prilagodjavanja o kome je bilo rec u drugim temama.

Да освежим тему... Надам се да ће још неко да се јави. :da:

ZeljkoUSA
01.04.2011, 21:02
Да освежим тему... Надам се да ће још неко да се јави. :da:

Mogao bi ti da nam kazes svoja ocekivanja, priblizio ti se odlazak... :bravo:

Bockyman
01.04.2011, 21:34
mogao bi ti da nam kazes svoja ocekivanja, priblizio ti se odlazak... :bravo:

када је моја жена (тадашња дугогодишња девојка) добила прву коверту, и јавила ми то, ја сам био....затечен,али никако одушевљен. нисам ја против америке,али нисам превише (био) ни за одлазак одавде (и то иако смо тада обоје били незапослени и без неке перспективе овде).

али... у међувремену сам се запослио на привременом-повременом послу (што значи да ми следи отказ,раније или касније), радим за минималац (али ми остаје мање од минималца јер путујем 20-ак км до посла а сам плаћам путне трошкове), а и за такав ниско плаћен посао сам морао да имам везу... тако да сам сада много више за одлазак одавде.

када смо прошле године по добијању прве коверте разговарали на тему одласка у уса, мој став је био да је боље да пробамо,па (ако не успемо) да се кајемо, него да се кајемо што нисмо уопште пробали.

овде на форуму је генерални став да када се буде извучен на лутрији за зелену карту,као да си добио не знам какве паре на правој лутрији...
наравно, може и тако да се посматра...
ја знам да тамо никада нећу имати неке ствари које имам овде, али ћу вероватно имати неку компензацију за то...видећемо.
знам само да нигде не тече мед и млеко.

дакле, наш неки генерални став је да пробамо (имамо за почетак где тј. код кога да одемо), а да неку коначну одлуку донесемо после годину дана боравка у уса. није иностранство за свакога, мада су ретки који се врате... а ако америка није за нас,имамо где да се вратимо.

шта очекујем? само оно што су имали моји родитељи (тада се овде живело у социјализму): могућност да живим неки нормални живот од свог рада, да могу са тим послом (који год био,немам неки план у вези посла-за сада) да издржавам породицу (ми смо били троје деце,тј. имам две сестре, никада нисмо имали превише али никада није фалило за све оно што је било потребно и неопходно), без превеликих трзавица и нервирања око свега и свачега...

значи,не очекујем авионе,камионе,богатство... неки нормалан живот од свог рада (што је овде веома,веома тешко постићи, поготово неко ко није завршио факултет и нема неке добре везе, или идеју шта и како се снаћи овде).

ако све буде ишло по плану, за чикаго би смо полетели крајем септембра,почетком октобра, па би за неких 18 месеци требало опет да посетим ову тему и напишем наставак овог поста.

да смо до тада сви живи,здрави и - весели!

TheNenad
02.04.2011, 20:05
поготово неко ко није завршио факултет и нема неке добре везe
Imao fakultet ili nemao, radićeš za mizerne pare. Jedina razlika je u tome, ako imaš fakultet, da možeš da se "opravdano" žališ komšijama i porodici na nisku platu, da psuješ državu i to je to. Ja sa fakultetom sam pokušavao da budem "domaćin" i da primam platu odavde tj. da se zaposlim u nekom lokalnom preduzeću, ali su ti pohodi uvek bili bezuspešni, ili je plata bila bezobrazno mala (bezobrazno = veoma veoma mala, i još na crno), pa se uvek vraćam inostranstvu kako bi odatle nekako izgurao po koji dinar... Na kraju sam se zapitao čemu to da se ovde mrcvarim i da posao donosim iz drugih zemalja u moju rodnu grudu kao mačka mačiće, bolje je da odem tamo gde radim i do moga. Veza nemam, nikad mi ni šira ni uža porodica nije bila takva da vija veze, a ne pada mi na pamet da se učlanjujem u trenutno aktuelne stranke kako bi lizao nekome zadnjicu. Čekam 1. maj, pa da vidimo šta će biti, ali ne znam koliko ću ovde dugo izdržati...

dreamerns
03.04.2011, 05:04
Imao fakultet ili nemao, radićeš za mizerne pare. Jedina razlika je u tome, ako imaš fakultet, da možeš da se "opravdano" žališ komšijama i porodici na nisku platu, da psuješ državu i to je to. Ja sa fakultetom sam pokušavao da budem "domaćin" i da primam platu odavde tj. da se zaposlim u nekom lokalnom preduzeću, ali su ti pohodi uvek bili bezuspešni, ili je plata bila bezobrazno mala (bezobrazno = veoma veoma mala, i još na crno), pa se uvek vraćam inostranstvu kako bi odatle nekako izgurao po koji dinar... Na kraju sam se zapitao čemu to da se ovde mrcvarim i da posao donosim iz drugih zemalja u moju rodnu grudu kao mačka mačiće, bolje je da odem tamo gde radim i do moga. Veza nemam, nikad mi ni šira ni uža porodica nije bila takva da vija veze, a ne pada mi na pamet da se učlanjujem u trenutno aktuelne stranke kako bi lizao nekome zadnjicu. Čekam 1. maj, pa da vidimo šta će biti, ali ne znam koliko ću ovde dugo izdržati...

Nije svejedno koji fakultet imas i posebno je bitno koliko si strucan u onome sto si zavrsio. Ako si zavrsio faks i nikada u zivotu nisi radio to sto si zavrsio...slazem se, dzabe faks.

Score
03.04.2011, 09:30
Ja izgleda imam "najhrabrija" ocekivanja ovde. Mislim svi ljudi su drugaciji, pa i ja tako ne spadam ni u jednu kategoriju koju sam dosad ovde video (mozda nisam dovoljno detaljno gledao, al sad ajde..).
Ja sam iz Srbije otisao daaavno, 15-ak godina, i ovde u Budimu gradu konacno posle gomile gluposti nasao pravi dobar (menadzerski) posao u velikoj americkoj kompaniji za promet nekretninama. Posle izvesnog vremena poceh samostalno da se bavim time kao nezavisan broker i to radim i sada, kao strucnjak za Srbiju i to skoro sve preko interneta (retko treba ici on-site, ali i to mi bas dobro dodje da posetim ljude tamo), sat vremena dnevno-max, i to samo kad mi dodje potraznja iz raznih delova sveta incl. USA, da se nesto u Srbiji odradi. Desi se da mesecima nema nista...medjutim, jedna provizija je obicno kao godisnje primanje coveka sa prosecnom platom. Tako da to nameravam da nastavim i tamo, mada cu morati da zavrsim kurs za realtora, al' nema veze..

Druga stvar je moj hobi, koji pretenduje jaaako da ne ostane vise hobi, jer ameri su totalno u tom fazonu alternativnog lecenja. Zavrsio sam najbolju (svetsku) americku skolu za hipnoterapiju, jedna seansa kosta 100 EUR-a, i izuzetno sam entuzijasta za tu celu pricu koja ukljucuje alternativnu biologiju, teorije kvantne fizike i jos puno toga da sad ne davim o tome. Stvar radi, funkcionise provereno, a gde nema lazi ni prevare i postoji potreba, ljudi ce dolaziti sami i ima da ide ko alva. Dakle ja necu ni traziti posao, otvoricu office na sta imam pravo kao clan americkog udruzenja hipnoterapeuta, i mozda i zaposlim par ljudi koji nisu iste (finansijske) srece da mogu to i sami da urade. Najbolja stvar je sto ne moram da zurim bojeci se da ce pare da se istope, jer ko sto sam pomenuo par puta, zena vec ima takav posao tamo, da ja uopste ne moram da radim i opet smo super! :grin:

Ovde imam sve sto mi treba, svoj dobar stan, dobar auto, prihod, super familiju, klinci u odlicnoj skoli...i ne bih sve ovo menjao za nesto slicno tamo, ja tamo hocu mnogo vise i znam da to mogu!

Ja hocu bas onakvu kucu ko sto sam postovao nedavno iz zajebancije, dobro ne bas odmah, i ne smatram neuspeh u mojim planovima kao opciju!

Sretno i svima ostalima! Aj' ziveli :beer:

Bockyman
03.04.2011, 09:59
Ja hocu bas onakvu kucu ko sto sam postovao nedavno iz zajebancije, dobro ne bas odmah, i ne smatram neuspeh u mojim planovima kao opciju!

Sretno i svima ostalima! Aj' ziveli

Ал,САМО НАПРЕД!!!

TheNenad
03.04.2011, 15:15
Nije svejedno koji fakultet imas i posebno je bitno koliko si strucan u onome sto si zavrsio.
Naravno da meni nije svejedno, ali drugima koliko vidim jeste. Konkretno u domenu IT-a i razvoja softvera. Ako se ne bavim samostalno freelancingom, mogu da:

a) Radim za nekoga ko mi nudi veoma nisku platu na crno (smatrajući da je moj "zanat" proizvod 8 godina čačkanja nosa i da nemam drugog izbora - Šojićev "ima ko 'oće" pristup)
b) Radim za nekoga ko je posrednik u freelancingu
c) Radim nešto drugo van struke

Sve ovo pričam iz ličnog iskustva. Van većih gradova u Srbiji nema uopšte puno tražnje za IT uslugama izuzev "reinstaliranja vindouza". Postoje poslovi po školama i državnim ustanovama koji se svode na održavanje mreža i računara, ali možete pogoditi ko ih dobija. Može eventualno da se nađe neka faca koja bi da ima "sajt" za 2000din, i još počne da divlja kada se spomenu troškovi domena i hostinga, i kada se kasnije dogovorimo za veću cifru, ne želi da je isplati. Takođe obožavam one koji žele da prave "business" sajtove na kojima će da prave registre firmi, a kada pitam za plaćanje, kažu "kada krene sajt da bude isplativ". Možda sam ja samo upao u neku crnu rupu, ali ovako je trenutno moje stanje. Još uvek nemam nijednog kolegu koji nema iste ovakve probleme, nažalost.

TheRealRocknRolla
03.04.2011, 16:08
Naravno da meni nije svejedno, ali drugima koliko vidim jeste. Konkretno u domenu IT-a i razvoja softvera. Ako se ne bavim samostalno freelancingom, mogu da:

a) Radim za nekoga ko mi nudi veoma nisku platu na crno (smatrajući da je moj "zanat" proizvod 8 godina čačkanja nosa i da nemam drugog izbora - Šojićev "ima ko 'oće" pristup)
b) Radim za nekoga ko je posrednik u freelancingu
c) Radim nešto drugo van struke

Sve ovo pričam iz ličnog iskustva. Van većih gradova u Srbiji nema uopšte puno tražnje za IT uslugama izuzev "reinstaliranja vindouza". Postoje poslovi po školama i državnim ustanovama koji se svode na održavanje mreža i računara, ali možete pogoditi ko ih dobija. Može eventualno da se nađe neka faca koja bi da ima "sajt" za 2000din, i još počne da divlja kada se spomenu troškovi domena i hostinga, i kada se kasnije dogovorimo za veću cifru, ne želi da je isplati. Takođe obožavam one koji žele da prave "business" sajtove na kojima će da prave registre firmi, a kada pitam za plaćanje, kažu "kada krene sajt da bude isplativ". Možda sam ja samo upao u neku crnu rupu, ali ovako je trenutno moje stanje. Još uvek nemam nijednog kolegu koji nema iste ovakve probleme, nažalost.

Samo da potpisem post.
Sve je isto ako ne i crnje.
Konkretno oko budzetskih plata kod mene 5 drzavnih institucija ima sistematizovano mesto "nekog ko se bavi o komjutorima" ali nece da moze jer im je stigla naredba da nema prijema do daljneg rekli "odozgo" i ako neko preduzece se finasira iz opstinskog budzeta daklem nema veze sa drzavom-ma jednostavno ih boli tuki.
Ne mogu vise od jeda da prvim od sebe debila da salecem lokalne vlastodrsce da se nabedjujem da objasnjavam sta sam zavrsio i sta znam da radim i u krug.
Dalje sve gore receno sto se tice privatnog sektora tu se leba neces najesti jer opet po principu "stelung" konkretno RZZO pisarnica moj profan sa fax glavnog grada je dobio da radi program koji je sad u upotrebi a supalj ko kanta, on pokupio 2-3 budala sl mojeg materijalno morlanog stanja i oni rade on "zavrsio" tender i ubira kajmak a niti se gube.....
Tako sve u krug ti nabaci meni ja cu tebi sve pod izgovorom evrope politike nacionalizma realsocijalizma i nebeskog naroda......
TV ne gledam od davno, evropeizma mi pun....prepun, zalomili sa njim pa i sutra da udjemo u EU za koje babe zdravlje pa u Bugraskoj prodaju decu u ruralnim mestima a koliko smo mi daleko od njih....

Za ove koji vec rade u USA kakvo je stanje sa web.d. admin.network-om i sl stvarima bez OOP tu sam tanak.
Vidim da gura UNIX pa da malo vise prosirim znanje treba ce.
Ma na kraju radi cu bilo sta....... :drool:

kaneolopa
04.04.2011, 06:39
Ljudi radite samo ono sta vam srcu drago jer je to jedini nacin da stvarno istinski uspete, a pride budete srecni. Amerika ima jako velik zajeb koji se zove "radicu bilo sta" jer na tome bilo sta moze jako dugo da se ostane i pozamasno unesreci. Ameri vole da ono sta radis budes exper u tome... pa tako biti admin i to bas samo za vindozu i nije toliko losa stvar, jer ako si najbolji admin za samo vidozu onda ce te i hteti... ja barem predpostavljam... neces ti baciti vreme sa ucenjem *nix-a samo ces prosiriti znanje... shto na kraju krajeva sa neke licne strane i nije toliko lose.

TheRealRocknRolla
04.04.2011, 08:03
Ljudi radite samo ono sta vam srcu drago jer je to jedini nacin da stvarno istinski uspete, a pride budete srecni. Amerika ima jako velik zajeb koji se zove "radicu bilo sta" jer na tome bilo sta moze jako dugo da se ostane i pozamasno unesreci. Ameri vole da ono sta radis budes exper u tome... pa tako biti admin i to bas samo za vindozu i nije toliko losa stvar, jer ako si najbolji admin za samo vidozu onda ce te i hteti... ja barem predpostavljam... neces ti baciti vreme sa ucenjem *nix-a samo ces prosiriti znanje... shto na kraju krajeva sa neke licne strane i nije toliko lose.

Zbog toga sto nemam sta lepo da napisem pribegavam da nista ne pisem.

Cisto sam se pronasao u Nenadovom postu pa malo vise emocije proradile, da i cuvena izjava radi cu bilo sta daleko je to, dalek je i maj pa cu onda tek da razmisljam u tom pravcu.Nikada nisam bio u USA zato i ne kapiram kako sistem u globalu funkcionise osim ono sto znam preko multimedija ali to se ne moze usporediti sa boravkom,posetom realnim zivotom.Cini mi se iz dosadasnje price, oni koji nisu prihvatili da rade bilo sta su uglavnom bez posla ili skoro nikako ne mogu da ga nadju, oni koji su na prvu prihvatili su nesrecni potajno pa rade na tome da se presele i promene posao i naravno izuzeci kojima sve od prve ide, verovatno ima jos scenarija i pricica.
Sve ovo kazujem iz straha od nepoznatog i svih losih iskustava koje sam procitao diljem www kojih je vise nego onih pozitivnih ali bilo sta reci pre maja je vise nego bezsmisleno.

dreamerns
04.04.2011, 17:40
Ja nisam imao tih problema u Srbiji. Fakat je da nije bilo puno dobrih poslova, ali bio je ipak izbor u IT industriji. Radio sam u firmi koja je imala dobru platu, fleksibilno radno vreme i meni licno je bilo ok. I dan danas ljudi zaposljavaju iako je kriza. Radio sam jedno vreme u drzavnoj firmi i iskreno uopste mi nije bio cilj da tu ostanem. A to je bila jedna od boljih. To je bilo u Novom Sadu, ali i u americi ti je isto....samo u velikim gradovima ima dobar izbor poslova. Cak je i u tu koncentrisano, recimo da je u silikonskoj dolini daaaaleko zanimljivija ponuda nego u Chicago.
U Americi kakvog strucnjaka traze mnogo zavisi od kompanije. Neke traze sto sire znanje, neke vole usko i specijalizovano. Znati vise nije na odmet.

bora
06.04.2011, 19:03
hteo bih da podelim jedno dosta interesantnu pricu koju sam cuo iz prve ruke
pre 4 godine kada su moji roditelji odlucili da prodaju kucu u Srbiji i neko gradjevisko zemljiste ..kao kupac se poajavio sredovecni gospodin i njegova zena(i sin se pojavio par puta -on jos uvek zivi u americi)
,oni su nekako bili najozbiljniji interesenti od pocetka
kroz pricu su nam rekli da su skori povratnici iz amerike i da su dobro situirani .
na kraju su i odkupili nasu nekretninu i zemljiste i napravili omanju stambenu zgradu i kucu pored prosirili
kako je vreme prolazilo moj otac se nekako zdruzii sa njima i povremeno ih posecivao i opet kroz razgovor doslo se do teme kako su oni dosli do para da isfinansiraju sve to ..ispalo je da su uradili jos jednu zgradu u medjuvremenu u drugom delu grada
kako su oni ispricali mom ocu vecinu novca su ''zaradili'' u americi stavljajuci pod hipoteku kuce koje nisu ni otplatili ,naime izgleda da su dobijali kredite od banaka do 70% vrednosti kuce na papiru (mislim da su kupili dve kuce a mozda cak i tri u americi ) a kao ''zalog'' su davali nekretnine
koje su kupili sa nimalo ili nikako ucesca
vrednsot tih kuca se kretala oko 500-600 000 dolara navodno sto znaci da su uspevali da izvuku oko 350 000-400 000 dolara po kuci u kesu i taj novac su jednostavno prebacivali za srbiju vremenom
u americi je nastao slom kreditnog sistema bas u vezi nekretnina i mozda ovo nije bas bio redak slucaj ,po njihovim recima sve je bilo perfektno legalno i naodno oni nemaju nikakvih problema oko svega toga
naravno izgubilisu kuce koje su ''kupili'' u americi jer su im iste oduzete od strane banaka ali ih oni iovako nisu platili a izgleda da su i rate kredita isplacivali samo jedno veoma kratko vreme
mislim da su i ''maksirali''kreditne kartice kod banaka po istom principu

mozda neko ima vise informacija o svemu ovome pa pojasni jos neke cinjenice

dreamerns
07.04.2011, 00:26
hteo bih da podelim jedno dosta interesantnu pricu koju sam cuo iz prve ruke
pre 4 godine kada su moji roditelji odlucili da prodaju kucu u Srbiji i neko gradjevisko zemljiste ..kao kupac se poajavio sredovecni gospodin i njegova zena(i sin se pojavio par puta -on jos uvek zivi u americi)
,oni su nekako bili najozbiljniji interesenti od pocetka
kroz pricu su nam rekli da su skori povratnici iz amerike i da su dobro situirani .
na kraju su i odkupili nasu nekretninu i zemljiste i napravili omanju stambenu zgradu i kucu pored prosirili
kako je vreme prolazilo moj otac se nekako zdruzii sa njima i povremeno ih posecivao i opet kroz razgovor doslo se do teme kako su oni dosli do para da isfinansiraju sve to ..ispalo je da su uradili jos jednu zgradu u medjuvremenu u drugom delu grada
kako su oni ispricali mom ocu vecinu novca su ''zaradili'' u americi stavljajuci pod hipoteku kuce koje nisu ni otplatili ,naime izgleda da su dobijali kredite od banaka do 70% vrednosti kuce na papiru (mislim da su kupili dve kuce a mozda cak i tri u americi ) a kao ''zalog'' su davali nekretnine
koje su kupili sa nimalo ili nikako ucesca
vrednsot tih kuca se kretala oko 500-600 000 dolara navodno sto znaci da su uspevali da izvuku oko 350 000-400 000 dolara po kuci u kesu i taj novac su jednostavno prebacivali za srbiju vremenom
u americi je nastao slom kreditnog sistema bas u vezi nekretnina i mozda ovo nije bas bio redak slucaj ,po njihovim recima sve je bilo perfektno legalno i naodno oni nemaju nikakvih problema oko svega toga
naravno izgubilisu kuce koje su ''kupili'' u americi jer su im iste oduzete od strane banaka ali ih oni iovako nisu platili a izgleda da su i rate kredita isplacivali samo jedno veoma kratko vreme
mislim da su i ''maksirali''kreditne kartice kod banaka po istom principu

mozda neko ima vise informacija o svemu ovome pa pojasni jos neke cinjenice

Od takvih smradova mi se povraca...zato je i nastala ova kriza. Da nisu i tebi otkupili kucu sa hipotekom? :-)

Bockyman
07.04.2011, 08:42
"Od takvih smradova mi se povraca...zato je i nastala ova kriza. Da nisu i tebi otkupili kucu sa hipotekom? :-)"

dreamer,ко је крив, неко ко је искористио слабост система, или онај ко му је то омогућио (читај: похлепни банкари, због веће провизије и бонуса) ?

Наравно да ово не оправдавам,али ако је нешто легално,онда...

Такође знам за случај да се моја пријатељица у УСА дуго судила са бившим мужем око старатељства над дететом, и на крају дугог процеса добила старатељство и бивши муж треба да плати судске трошкове (и трошкове њеног адвоката). Он је сада прогласио банкрот (то је сасвим легално у Америци) и изгледа да ће она морати да плати трошкове, који нису мали.
Није поштено за њу, али је свакако легално...

City Lights
07.04.2011, 15:35
Evet, harika, dürüst insanlar. Güzel insan hikayesi.

TheNenad
07.04.2011, 15:42
I STRovac iz Srbije kada je u dugovima sve u svom posedu prebaci na tuđe ime i nikom ništa, ali 'ebeš takav život. Uvek ima načina da ne platiš, ali tom radnjom prodaješ poštenje, obraz i stav... Kome to ne treba, samo neka izvoli.

Наравно да ово не оправдавам,али ако је нешто легално,онда...
Legalne su mnoge stvari, ali ne znače da su ispravne, tu se slažemo. Ali nema veze, ne bojim se ja takvih u USA, oni su samo sićušan procenat džabolebaroša i mufljatora, ali se bojim takvih kada dođu u Srbiju da "investiraju svoje pošteno zarađene pare" jer su nažalost u većini i sa njima niko neće proći dobro. Pogledajte kakvo je stanje sa nekretninama u Srbiji danas - blagi užas. Zakidanje na kvadratima, dupla prodaja stanova, korišćenje najjeftinijih materijala, prekid radova u sred izgradnje zgrade, itd. itd.

Score
07.04.2011, 15:42
Evet, harika, dürüst insanlar. Güzel insan hikayesi.

..............Pa sto turski, druze??.................................

Zana
07.04.2011, 16:03
"Od takvih smradova mi se povraca...zato je i nastala ova kriza. Da nisu i tebi otkupili kucu sa hipotekom? :-)"

dreamer,ко је крив, неко ко је искористио слабост система, или онај ко му је то омогућио (читај: похлепни банкари, због веће провизије и бонуса) ?

Наравно да ово не оправдавам,али ако је нешто легално,онда...

Такође знам за случај да се моја пријатељица у УСА дуго судила са бившим мужем око старатељства над дететом, и на крају дугог процеса добила старатељство и бивши муж треба да плати судске трошкове (и трошкове њеног адвоката). Он је сада прогласио банкрот (то је сасвим легално у Америци) и изгледа да ће она морати да плати трошкове, који нису мали.
Није поштено за њу, али је свакако легално...

Odakle tebi da je legalno? Na osnovu cega tvrdis da je legalno?

Maksiranje kartica i stavljanje para na racun u drugoj zemlji (pod tudjim imenom ocigledno ili u slamaricu), kupovanje nekretnina u drugoj zemlji od tudjih para... nije legalno. Legalno je kad se razvedes ili upadnes u neprilike da dobijes pomoc od drzave i zapocnes ponovo (umesto da skaces sa zgrade zbog dugova da te neko ne bi ubio za pare). Dakle zato bankrot postoji a ne da bi si neko bogatio u drugoj zemlji (btw svi gradjani USA su duzni do kraja juna da prijave sav novac u drugim zemljama veci od 10k, da nije precutkivanje ovoga takodje legalno? Ali vidis, kad prijavis pare onda vise ne moze Chapter 7 nego 13 gde moras sve da platis nazad ali u ratama). Chapter 7, socijalna pomoc i nadoknada za nezaposlenost postoje da se da sansa i novi pocetak a ne da se pljacka ili ne radi i jos time ponosi (o divljenju ovoj "sposobnosti" nemam komentar). Sve to ide po dzepu onima koji placaju porez pa posle cudjenje oko videa protiv imigracije itd.

Sto bi rekla moja kuma, daj lavor....

Score
07.04.2011, 16:55
Od takvih smradova mi se povraca...zato je i nastala ova kriza. Da nisu i tebi otkupili kucu sa hipotekom? :-)

Mislim da nisi razumeo pitanje, covek se pita kako i on da uradi nesto ovako pa, valjda, trazi dodatna uputstva...:nene::wtf:

Orange
07.04.2011, 19:04
U Srbiji ovakvih primera ima na svim nivoima toliko da tamo vise ne moze da se dise, i potpuno je poremecen sistem vrednosti. Mislim toga je oduvek bilo ali sada je poprimilo razmere bukvalno epidemije i postalo je ne samo normalno nego i pozeljno, sta ces ti sad da budes pusi i da budes posten nego ajde budi frajer i zezni sistem. Tuzna tema da li je posten glup zato sto je posten ili je lopov pametan i sposoban. Ljudi sebe uspevaju da ubede da su ustvari snalazljivi posto je situacija takva kakva je a oni moraju da prehranjuju porodicu i kada je ceo sistem takav zasto ne bi i oni uzeli za sebe deo. A krupne ribe tamo gde je rupa u zakonu mala ili je nema, donesu zakon koji ce da otvori nekoliko crnih rupetina. Onaj koji je tamo tako funkcionisao gde god da ode pokusace isto posto mu je to normalno...

Orange
07.04.2011, 19:31
Sad sam procitala ovo sto sam napisala :RRofl: :lool: obozavam kad otkrijem Ameriku :grin: :beer:

Score
07.04.2011, 20:09
Sad sam procitala ovo sto sam napisala :RRofl: :lool: obozavam kad otkrijem Ameriku :grin: :beer:

Ma ne brini, totalno spada pod temu...ovo je forum o Americi...i sire

Orange
07.04.2011, 20:37
:grin: Spada pod temu!!! :1081: :srbinigr::srbinigr:

lala
07.04.2011, 21:26
svi bi vi isto uradili da ste znali,cast malo brojnim izuzecima,ne prosipajte samo taj lazni moral,koji izlazi iz licne zavisti i neuspeha. :))) dal je legalno ili nije nije na vama da sudite,po zakonu niko nije kriv dok se ne dokaze suprotno. :)))

Orange
07.04.2011, 21:52
Eh lalo bas si djavolcic, provokatoru jedan... :) :)

bora
08.04.2011, 05:14
neverujem da je ista bilo ilegalno u tome sto su uradili ..oni idu za ameriku bar jednom godisnje i sin im studira tamo sto znaci da nemaju nikakvih problema oko toga .jedino tamo nemaju vise nista od imovine.. ali zato u srbiji imaju za tri zivota .

inace sam slicnu pricu cuo i od jednog momka iz Banja Luke koji je izgleda uradio skoro identicnu stvar ali je to bili relativno skoro i nisam to povezao sa svim sto se desavalo u americi sve dok nisam dosao u US prosle godine .razlika je da su kod njega bile u pitanju nekakve garaze a ne stambene kuce . ali to nemogu da potvrdim jer coveka dobro ne znam dok ove ljude licno poznajem

''ko ume njemu dve'':naughty:

olivera77
08.04.2011, 10:05
Mene ovakve "sheme" podsecaju na 90-e kada su neki,koji su mogli sebi da obezbede 1000 cekova mesecno,ispisivali iste i kupovali sta su stigli.Inflacija velika,pojela mecku,ljudi dobili stvari za dz,firme nisu mogle da naplate potrazivanja i nije ni cudo sto su kasnije propadale.

lala
08.04.2011, 15:17
Ti ljudi nisu nista ukrali samo su iskoristili situaciju ili rupu u zakonu,tako da po meni svaka cast za njih. :)

TheNenad
08.04.2011, 16:09
Ti ljudi što su se radovali tome su ekvivalent tipu koji je našao 3 zrna graška posle bačene nuklearne bombe na Hirošimu - ima šta da gricne na kratko, ali je sve ostalo oko njega uništeno. Nekako bi mi se više svidelo da su moji roditelji otplaćivali svoj stan duže, ali da nisu morali da se u*eru živi od inflacije, kriminala i silnih ratova. Verujem da se i oni slažu.

neverujem da je ista bilo ilegalno u tome sto su uradili
Eh sad, ne očekuj čoveka da ti detaljno ispriča "šemu" i još da sam sebe otkuca. Naravno da će ti plasirati priču da je sve to legalno i da tu nema nikakve frke. Evo, Američka vlada sve ga tepa na izlazu iz aerodroma - "Ooo Srbine, ideš rodnoj grudi u posetu? Evo spakovali mi kolača i pršute, a evo ti i džeparac, da se nađe za zgradu-dve!". Zarađivanje novca iz tih fora i fazona uvek nosi sa sobom određeni rizik, i niko na ovom forumu nije ni svestan koliko je naših sunarodnika deportovano ili je pobeglo iz država u koje su emigrirali, samo da bi pokupili nešto keša nabrzaka i napravili ogromnu kuću u svom selu. Šta mislite otkud nam takva lepa reputacija u svetu, zbog ljute rakije?

Score
08.04.2011, 16:14
Ti ljudi nisu nista ukrali samo su iskoristili situaciju ili rupu u zakonu,tako da po meni svaka cast za njih. :)

čast? Gde je tu čast? Možda neka naša "novokomponovana"? Pa sve se to na kraju prelama preko ledja gradjana u ovoj Ili onoj formi. Sto je toga vise manje ce biti normalnog zivota jer ce vlasti praviti sve vise pravila da bi nas udavila I zivot ce biti sve tezi. Pisem na mobilnom pa me mrzi da elaboriram, Ali bih mogao Jos mnogo toga da kazem

Good Spirit
08.04.2011, 17:32
Slažem se.

Nema ovde lažnog morala, ili ga imaš ili ga nemaš. Ovde je slučaj svesnog korišćenja sistema u službi ličnog bogaćenja na račun drugih.

Ali kao što to obično biva, takvi ljudi ne znaju da stanu, pa je samo pitanje trenutka kada će određenim službama "zapasti za oko".

dreamerns
08.04.2011, 17:43
čast? Gde je tu čast? Možda neka naša "novokomponovana"? Pa sve se to na kraju prelama preko ledja gradjana u ovoj Ili onoj formi. Sto je toga vise manje ce biti normalnog zivota jer ce vlasti praviti sve vise pravila da bi nas udavila I zivot ce biti sve tezi. Pisem na mobilnom pa me mrzi da elaboriram, Ali bih mogao Jos mnogo toga da kazem

Upravo tako. Kada neki govnari pronadju rupu u sistemu i iskoriste je, najebemo svi mi ostali. Donesu se pravila koja to zakrpe i onda postenim gradjanima otezaju zivot zbog silne kontrole.
Isto tako su i Karic i Miskovic legalni....snasli se ljudi....sta sada mi hocemo :-) I Dafina i jezda su ti isto tako bili legalni...u onom sistemu.
Bankrotstvo se ovde svakom moze desiti. Ne daj boze da se nekom desi neka nesreca i da ga i bolnicki troskovi oderu, da bude invalid i ne moze da radi svoj posao, a kuca i kola na otplati....deca se skoluju itd. Ta osoba nece ici u zatvor, nece ga juriti "zelenasi"....postoji sistem kako da izadje iz tog sranja. E sada, neko to iskoristava. Da....banke su stocari i govna zesca. Da su banke te koje su ostecene, pa ajd....ali nisu, nego je drzava....banke ce svoje pare dobiti. I onda kada dobiju pare ce opet ovakvim majmunima da obezbedjuju grozno velike kredite, a normalne osobe da zajebavaju najstrasnije kada im nesto treba.
To "snalazenje" je mogao svako da uradi (a ako se malko pomucis mozes i sada). Pa ljudi, samo napred....dodjes vamo, prozivis par godina da stvoris istoriju i furaj....pravac u bankrotstvo....i tajno prebacivanje novca....pravi put "uspesnog" srbina :-) Od tog izraza "snasao se" mi se i tamo povracalo....jer se uvek nekako odnosi na osobe koje zive na ivici zakona, a oni koji vredno rade i zarade su se uvek smatrali budalama. Izraz... "radi ko konj, je*o te pare sto on ima" i sl.

lala
08.04.2011, 18:46
Odakle ti pravo da ljude nazivas govnarima ako su uvideli neki nacin za sopstveno profitiranje?da li mozda iz razloga sto se razilazite u miseljnjima ili?ali ni to nije razlog da nekog vredjas.
Sto se tice kredita,ne postoji los kredit samo losa investicija tog kredita.(jedna od stvari koje se nauce u bilo kom ekonomskom predmetu)
Naravno da moze svako,ali i da je bas tako pa onda u srbiji nebi bilo siromasnih ljudi ili oces da kazes da su svi moralni ili glupavi?da bi iskoristio neke rupe u sistemu ne moras cak da ides do amerike mozes to i ovde da radis.
Jel ti se povracalo jer se ti nisi snasao ili? :grin:

Score
08.04.2011, 19:06
Odakle ti pravo da ljude nazivas govnarima ako su uvideli neki nacin za sopstveno profitiranje?da li mozda iz razloga sto se razilazite u miseljnjima ili?ali ni to nije razlog da nekog vredjas.
Sto se tice kredita,ne postoji los kredit samo losa investicija tog kredita.(jedna od stvari koje se nauce u bilo kom ekonomskom predmetu)
Naravno da moze svako,ali i da je bas tako pa onda u srbiji nebi bilo siromasnih ljudi ili oces da kazes da su svi moralni ili glupavi?da bi iskoristio neke rupe u sistemu ne moras cak da ides do amerike mozes to i ovde da radis.
Jel ti se povracalo jer se ti nisi snasao ili? :grin:

Pazi ovako, da bi se ljudi "snalazili" i drpali pare "legalno" bez rada, mora da postoje pare koje su za drpanje, tj. one koje je neko stvarno zaradio. Taj novac neko mora da napravi? Ako se vecina "snalazi" i to je ok, jer, boze moj, snasli se, sta mislis koliko ce to da traje dok "legalne" prilike za snalazenje ne nestanu i ostanu samo oni koji su se "snasli" i sad je jedina opcija da drpaju jedni od drugih? Kako ti to zvuci?

E, pa ti koji su se "snasli" sada kontrolisu Srbiju i zato ti i mnogi drugi hocete napolje. A da su oni radili po PS-u danas bi u zemlji bila druga prica i privredni i ostali kriminal ne bi bio national pastime.

Kako iz te situacije sada izaci a da ne bude sjasi kurta da uzjasi murta je totalno drugacije pitanje...

A Dreamerns se JESTE snasao al na pravi nacin

dejancic
08.04.2011, 19:41
Od tog izraza "snasao se" mi se i tamo povracalo....jer se uvek nekako odnosi na osobe koje zive na ivici zakona, a oni koji vredno rade i zarade su se uvek smatrali budalama.

"You see, there are two kinds of people in this world, the workers and the hustlers. The hustlers never work and the workers never hustle and you my friend, are a worker."

Poz iz kisovitog Chicago-a :-)

dare_ns
08.04.2011, 22:11
Očekujem da ću samo bivstvovati normalno. I da mi niko neće naplaćivati pretplatu za RTS...

bora
09.04.2011, 06:56
Mene ovakve "sheme" podsecaju na 90-e kada su neki,koji su mogli sebi da obezbede 1000 cekova mesecno,ispisivali iste i kupovali sta su stigli.Inflacija velika,pojela mecku,ljudi dobili stvari za dz,firme nisu mogle da naplate potrazivanja i nije ni cudo sto su kasnije propadale.

moji deda i baba su pocetkom 90-tih dobijali penziju na cekove ,imali su po nekoliko stotina cekova svaki ,deda mi je pricao da je jednom prilikom naleteo na neki krompir i slaninu i ispisao oko 80 cekova da bi ih kupio ,mislim da je na svaki cek mogao da ''podigne oko 20 000 dinara
e sad citajuci vas komentar ispada da ljudi koji su se borili za goli opstanak tih godina snose odgovornost za propast drzave i''preduzeca''.i dan danas cesto spomene tu epizodu kao primer kako se brzo snasao i obezbedio hranu za sledece dve nedelje i da na kraju nije morao da plati vise od 5 maraka za tu ''gozbu''
naravno mi (moj otac i majka )smo im slali novac iz inostranstva koji im je ''popunjavao ''budzet sledecih skoro 11 godina (oko 100-150 maraka mesecno )

pljacka uvek pocinje ODODZGORE a nikako iz ''mase'',u masi imate izolovane slucajeve koji kradu ali ona ''organizovana ''kradja ide UVEK odozgore ,mislim da ste pobrkali uzrok i posledice

mene je zainteresovala citava ta stvar jer sam bio jedno kratko vreme u americi prosle godine i dosta sam slusao kako ljudi pricaju o tim '' dobrim proslim vremenima'' sto sam onda spojio sa nekim stvarima koje sam cuo jos u Srbiji
zato sam i postovao moj kometar ali sam se nadao da cu dobiti mozda neke podrobnije informacije kako je to uopste moglo da se uradi ( da se podizu ti krediti u tako velikim iznosima ),iz onoga sto sam mogao da saznam citajuci komentare po raznoraznim forumima i on line clancima sam shvatio da je sistem bio takav u tom trenutku i da je bilo moguce da se tako nesto uradi ali da su daleko vise zaradili oni koji su bili na vrhu te piramide i sistem koji je godinama pravljen a koji se zasnivao na kreditiranju za sve i svasta tako da je bukvalno postalo nemoguce funkcionisati u tom drustvu bez nekog ''kreditnog '' rejtinga sto se vratilo kao bumerang 2008

lenhi
09.04.2011, 08:15
U mom kraju ljudi koji se ovde pominju kao vješti i koji tzv. legalno pribavljaju korist za sebe zovu se "štetočine i lešinari u društvu".

Zana
09.04.2011, 09:02
moji deda i baba su pocetkom 90-tih dobijali penziju na cekove ,imali su po nekoliko stotina cekova svaki ,deda mi je pricao da je jednom prilikom naleteo na neki krompir i slaninu i ispisao oko 80 cekova da bi ih kupio ,mislim da je na svaki cek mogao da ''podigne oko 20 000 dinara
e sad citajuci vas komentar ispada da ljudi koji su se borili za goli opstanak tih godina snose odgovornost za propast drzave i''preduzeca''.i dan danas cesto spomene tu epizodu kao primer kako se brzo snasao i obezbedio hranu za sledece dve nedelje i da na kraju nije morao da plati vise od 5 maraka za tu ''gozbu''
naravno mi (moj otac i majka )smo im slali novac iz inostranstva koji im je ''popunjavao ''budzet sledecih skoro 11 godina (oko 100-150 maraka mesecno )

pljacka uvek pocinje ODODZGORE a nikako iz ''mase'',u masi imate izolovane slucajeve koji kradu ali ona ''organizovana ''kradja ide UVEK odozgore ,mislim da ste pobrkali uzrok i posledice

mene je zainteresovala citava ta stvar jer sam bio jedno kratko vreme u americi prosle godine i dosta sam slusao kako ljudi pricaju o tim '' dobrim proslim vremenima'' sto sam onda spojio sa nekim stvarima koje sam cuo jos u Srbiji
zato sam i postovao moj kometar ali sam se nadao da cu dobiti mozda neke podrobnije informacije kako je to uopste moglo da se uradi ( da se podizu ti krediti u tako velikim iznosima ),iz onoga sto sam mogao da saznam citajuci komentare po raznoraznim forumima i on line clancima sam shvatio da je sistem bio takav u tom trenutku i da je bilo moguce da se tako nesto uradi ali da su daleko vise zaradili oni koji su bili na vrhu te piramide i sistem koji je godinama pravljen a koji se zasnivao na kreditiranju za sve i svasta tako da je bukvalno postalo nemoguce funkcionisati u tom drustvu bez nekog ''kreditnog '' rejtinga sto se vratilo kao bumerang 2008

Ne razumem cemu mesanje baba i zaba - tvoj deda koji je popunio 80 cekova, nije to uradio da bi sklonio pare i kupio kucu u Austriji... inflacija i ekonomska kriza nema veze sa izvlacenjem para sa kartica i k****m u postojbini o ne znam kakvom "uspehu" u inostranstvu..... sve jedno - ima onih koji uspehom smatraju dobijanje diplome i sticanje znanja koje se unovci i stvore se uslovi za normalan zivot, a ima i onih koji kradju bez zavrsavanja u zatvoru smatraju uspehom. Na coveku je da odluci kojoj grupi zeli i moze da pripada. Svako ko zivi ovde zna vrlo dobro da nije legalno da sklonis pare i tvrdis da si "bankrot". Karma iz a bitch - jbg ne oseti onaj ko je krao, ali pokolenja... sacuvaj me Boze i sakloni.... nemam zaista nista drugo na tu temu da kazem. Ko tvrdi da je legalno, neka slobodno daje savet drugima sa sve brojem telefona od advokata koji su eksperti u toj oblasti. Sto se mene tice, ne treba mi Srbija u Americi - daleko im lepa kuca.

Bockyman
09.04.2011, 09:26
odakle tebi da je legalno? Na osnovu cega tvrdis da je legalno?

Maksiranje kartica i stavljanje para na racun u drugoj zemlji (pod tudjim imenom ocigledno ili u slamaricu), kupovanje nekretnina u drugoj zemlji od tudjih para... Nije legalno. Legalno je kad se razvedes ili upadnes u neprilike da dobijes pomoc od drzave i zapocnes ponovo (umesto da skaces sa zgrade zbog dugova da te neko ne bi ubio za pare). Dakle zato bankrot postoji a ne da bi si neko bogatio u drugoj zemlji (btw svi gradjani usa su duzni do kraja juna da prijave sav novac u drugim zemljama veci od 10k, da nije precutkivanje ovoga takodje legalno? Ali vidis, kad prijavis pare onda vise ne moze chapter 7 nego 13 gde moras sve da platis nazad ali u ratama). Chapter 7, socijalna pomoc i nadoknada za nezaposlenost postoje da se da sansa i novi pocetak a ne da se pljacka ili ne radi i jos time ponosi (o divljenju ovoj "sposobnosti" nemam komentar). Sve to ide po dzepu onima koji placaju porez pa posle cudjenje oko videa protiv imigracije itd.

Sto bi rekla moja kuma, daj lavor....

не тврдим ја ништа, само сам испричао једну истиниту животну причу.
не познајем довољно ни наше право а камоли америчко, али када сам рекао да је то легални поступак, мислио сам да вероватно то може да се уради по неким правилима, закону, како год... вероватно неко ко прогласи банкрот сноси неке последице, не дају му картицу, кредите и сл.

и наравно да то не подржавам и оправдавам.

тема је очекивања и реалност. па реалност је да се срања догађају и у америци, да ни тамо не тече мед и млеко, као и што многи живе у србији много боље него у некој тамо америци... на крају се све сведе на то ко се како снашао или "снашао".

али,понављам, ко је више крив, онај ко је искористио ситуацију и рупу у закону, или онај ко је то омогућио?

ко што неко рече, крађа увек иде са врха. не би било хипотекарне кризе да похлепни банкари зарад својих провизија и бонуса нису одобравали све веће и веће кредите и онима који очигледно нису могли да их врате, па касније смислили нове финансијске производе у које су упаковали и те лоше кредите и које су касније продавали-уваљивали европским (такође похлепним) банкарима, који су на томе очекивали велику зараду, док све није почело да се руши као кула од карата...

да не идемо више у том правцу, наравно ко што неко рече, да све то није добро, да на крају настрада мали обичан поштен човек који редовно плаћа порез и своје обавезе, наравно да то не подржавам и не практикујем, али очигледно је да и у земљи каква је америка, са много већим поштовањем права и закона, постоје веће и мање црне рупе у закону који неки "зналци" користе...

Score
09.04.2011, 10:20
.......ко што неко рече, крађа увек иде са врха. ...............

I tu smo opet tamo ko sto prethodno rekoh. Kradja ide sa vrha? Kako je taj i takav "neko" dospeo tamo, na vrh? Sigurno ne svojim moralnim ili drugim kvalitetima, nego se obican mali covek "snasao" - i sad kada je "gore" moze sebi da napravi situaciju u kojoj moze mnogo bolje da se "snadje" nego kad je bio dole.

A kad se takav "snadje" tamo gore i iskoristi rupu u zakonu koji je verovatno sam doprineo da se donese ili ne donese, unazadi goooomilu ljudi za koje je na neki nacin odgovoran, ali ga boili dupe...i nije ilegalno, ali ne bi trebalo da se radi jer...nije moralno, nije red, i nije ljudski. Koja je razlika izmedju tebe dole, koji se "snalazis" na malo (jer ne mozes na vece a da mozes i ti bi pa bi bio isti kao i onaj gore koji te kljuca u glavu i tera iz svoje zemlje)? Nikakva....

Svi znamo sta je ok a sta nije, i ne govorim ovde o tome da svako obavezno treba biti svetac, ali treba imati neku meru u zivotu.

Bockyman

..........али,понављам, ко је више крив, онај ко је искористио ситуацију и рупу у закону, или онај ко је то омогућио?

Ovo je veoma zanimljiv nacin zarmisljanja. Casa polu-puna ili polu-prazna? Nije rupa omogucena, nego zloupotreba nije sprecena. Stvar je u stavu koji imas prema zivotu.
Zamisli kada bi ti svaki korak koji u zivotu mozes da napravis bio propisan zakonom i ne bi mogao da mrdnes ni levo ni desno, jer je sve propisano zakonom? Jedino u takvom sistemu ne bi bilo rupa (pa cak i tu bi se nasao po neko), ali da li bi voleo da zivis u takvom svetu? :nene: Sta mislis ko bi bio vise kriv za takvo nesto, oni koji su koristili neregulisanu situaciju ili oni koji su ostavili rupu?

Postoji nesto kao socijalno-drustvena odgovornost i od nas zavisi u kakvom cemo svetu ziveti mi i nasa deca sutra. I odavde gledano, ne izgleda previse svetlo.

Bockyman
09.04.2011, 11:07
ал, слажем се са тобом. ја да сам хтео да се понашам другачије, вероватно бих се овде у србији "снашао", али нисам...

али, реално је очекивати да и у америци има много тога што има и у србији (мито,корупција,везе итд), али у другачијем облику. људи су углавном свуда исти, негде мало бољи, али су људи са свим слабостима и врлинама.

наравно, нико од нас не очекује да му у америци буде лошије него овде, јер зашто би ико ишао тамо да очекује другачије?

али, не треба ми онаква кућа,као твоја будућа...много скупо одржавање!!! :==d:

lala
09.04.2011, 11:21
Glupo je uopste vecati o drugim osobama i njihovim postupcima jer na to ne mozemo da uticemo,bitno je gledati sebe i raditi ono sta ti mislis da je ispravno i ne hajati uopste sta drugi misle o tome.
A to da se mulja samo u srbiji i da samo srbi muljaju u americi je cista glupost,svi poslovni ljudi muljaju zarad veceg profita,nebitno od geografske pozicioniranosti.

@zana Kakva crna karma,evo moj otac je ''krao'' naucio mene da ''kradem'' pa nam se nista karmicki nije odrazilo niti razmisljamo uopste o karmi prilikom postupanja. :obrva:
@zana Ma koliko se trudila da pobegnes od srbije od sebe nisi uspela i dalje je neki gnev ostao u tebi. :grin:

City Lights
09.04.2011, 17:27
@zana Kakva crna karma,evo moj otac je ''krao'' naucio mene da ''kradem'' pa nam se nista karmicki nije odrazilo niti razmisljamo uopste o karmi prilikom postupanja. :obrva:
@zana Ma koliko se trudila da pobegnes od srbije od sebe nisi uspela i dalje je neki gnev ostao u tebi. :grin:

Iz svega što prosipaš po ovom forumu vidi se da je i tvoj moral, savjest, inteligencija i sposobnost također pod navodnicima.

bora
09.04.2011, 18:02
nasao sam konacno objasnjenje citave stvari sa sve tabelom ,ovo se poklapa sa pricom koju sam cuo .izgleda da je to jos uvek izvodljivo ,


koliko vidim slaba strana citave stvari je da nisu predvideli da ce neko ko je na primer iz srbije /evrope odluciti da uzme pare i napusti ameriku posle toga da se vise ne vrati a ''svoju'' kucu ostaviti banci da namiri dug .to im ocigledno nije palo napamet iz prostog razloga sto oni veruju da je to najbolji sistem i zemlja na svetu pa je normalno da svi zele da zive tu ..ali nisu racunali sa preovladavajucom srpskom ''logikom'' na koju nas naucio zivot i ''iskustvo'' xx veka

premda verujem da su i emigranti iz drugih etnickih grupa radili istu stvar (za vreme mog boravka u americi sam primetio sam da narocito rusi vole da se ''ogrebu '' o sistem)


http://www.federalreserve.gov/pubs/equity/equity_english.htm

lala
09.04.2011, 19:20
Iz svega što prosipaš po ovom forumu vidi se da je i tvoj moral, savjest, inteligencija i sposobnost također pod navodnicima.

Zivim zivot ne hajuci sta drugi imaju da kazu o meni.
Nema potrebe za teskim recima i uvredama,ja nista ne prosipam,naprotiv,samo ne volim da drugi ljudi osudjuju one koji nisu istomisljenici vecine,iza mog ''morala'',''savesti'',''inteligencije'' i ''sposobnosti'' stoje materijalni rezulatati koji rezultiraju sve to zajedno,za ostalo ne hajem. :grin:

TheNenad
09.04.2011, 20:51
iza mog ''morala'',''savesti'',''inteligencije'' i ''sposobnosti'' stoje materijalni rezulatati koji rezultiraju sve to zajedno
Ne mislim u ovom slučaju na tebe, ali npr. više poštujem mog pokojnog komšiju koji je donosio trošne cigle po 3-4 komada svaki dan na bicikli u svoju kuću-šupu (gazda mu dao da nosi sa gradilišta) i od toga napravio redovnu kuću u kojoj je dvorio svoga (isto pokojnog) nepokretnog oca, nego facu iz jednog određenog sela koji ima kuću od 4 sprata + potkrovlje, a istu je zaradio sa famoznim inostranim kreditom (a zimi živi isključivo u par sobica u prizemlju - 'ebiga, treba zagrejati to).

Ne treba imati puno pameti da bi se videla razlika u mentalitetu dvojice osoba koje sam napomenuo. Jedan je bio duša od čoveka, drugi je bio i ostao teško govedo, a on i njegove komšije žive za onaj dan kada će se zaratiti pa da se osvete jedno drugome što su se onomad parkirali ispred njihovog ulaza. Zbog toga sam boldovao određenu reč u tvom citatu... Koliko god zvučalo glupo i naivno, materijalna sredstva se veoma lako unište i zaborave, dok ljudskost ostaje. Dobar primer: Japan - gde se posle tolike katastrofe ljudi drže zajedno, loš primer: Kraljevo - gde su određeni zelenaši van legalnih tokova dizali cene građevinskog materijala i flaširane vode ne bi li zaradili po koji dinar više na tuđoj nesreći.

Ukratko: Pay it forward (http://en.wikipedia.org/wiki/Pay_it_forward)

Kao što sam rekao, niko ovde (a ni ja) nije ni svestan koliko je mnogo građana Srbije sa silnim kućama i palatama zapravo šutnuto iz neke druge države u kojoj nisu mogli ništa da rade osim da džabolebare i da se "snalaze".

Orange
09.04.2011, 23:44
Lepo sam ja rekla da je to tuzna tema: da li je posten glup zato sto je posten ili je lopov pametan i sposoban, zato sto sama ova cinjenica - da treba sada da objasnjavamo da nije (i zasto nije) posteno da neko svesno ode u bankrot da bi sklonio pare sa strane - je tuzna i pokazatelj dokle smo dogurali. Tu je sve jasno ko dan, onosno crno-belo je - ne mozes da "kraduckas" ili da se "snadjes" a da ne pljunes po svom postenju. Jednostavno ne mozes. Onaj ko misli i radi drugacije ili se dvoumi treba da procacka malo po svojoj savesti da vidi da li tamo ima nesto - tamo se dobija konkretan odgovor.

Postavljeno je pitanje ko je vise kriv onaj ko je iskoristio priliku ili onaj koji je to omogucio - ako Pera slucajno prolazi pored ogromnog kovcega sa blagom, a neko je (slucajno ili namerno) ostavio sirom otvorena vrata kovcega, ko je kriv ako Pera postane lopov - onaj sto je ostavio otvorena vrata ili sam Pera? Svako je sam odgovoran za svoje postupke, sto bi mene uopste interesovala rupa u zakonu? Onaj covek u Srbiji koji je nedavno predao pandurima novcanik sa 3000evra koji je nasao na ulici a nema sta da jede je primer za to. I Japanci. Koliko ima onih koji bi uradili isto, a koliko je sa druge strane onih koji misle da su i taj covek i Japanci da kazem najblaze "nesnalazljivi"... I zato nam je Srbija (i sire) tu gde jeste sada. Sve sto nam se desavalo (i ratovi) i sto nam se desava sada je posledica necije pohlepe, ludila i sebicluka u kombinaciji sa tankim obrazom i gomilom koja je nasla sebi korist.

bora
10.04.2011, 01:59
Lepo sam ja rekla da je to tuzna tema: da li je posten glup zato sto je posten ili je lopov pametan i sposoban, zato sto sama ova cinjenica - da treba sada da objasnjavamo da nije (i zasto nije) posteno da neko svesno ode u bankrot da bi sklonio pare sa strane - je tuzna i pokazatelj dokle smo dogurali. Tu je sve jasno ko dan, onosno crno-belo je - ne mozes da "kraduckas" ili da se "snadjes" a da ne pljunes po svom postenju. Jednostavno ne mozes. Onaj ko misli i radi drugacije ili se dvoumi treba da procacka malo po svojoj savesti da vidi da li tamo ima nesto - tamo se dobija konkretan odgovor.

Postavljeno je pitanje ko je vise kriv onaj ko je iskoristio priliku ili onaj koji je to omogucio - ako Pera slucajno prolazi pored ogromnog kovcega sa blagom, a neko je (slucajno ili namerno) ostavio sirom otvorena vrata kovcega, ko je kriv ako Pera postane lopov - onaj sto je ostavio otvorena vrata ili sam Pera? Svako je sam odgovoran za svoje postupke, sto bi mene uopste interesovala rupa u zakonu? Onaj covek u Srbiji koji je nedavno predao pandurima novcanik sa 3000evra koji je nasao na ulici a nema sta da jede je primer za to. I Japanci. Koliko ima onih koji bi uradili isto, a koliko je sa druge strane onih koji misle da su i taj covek i Japanci da kazem najblaze "nesnalazljivi"... I zato nam je Srbija (i sire) tu gde jeste sada. Sve sto nam se desavalo (i ratovi) i sto nam se desava sada je posledica necije pohlepe, ludila i sebicluka u kombinaciji sa tankim obrazom i gomilom koja je nasla sebi korist.

gospodjo u americi milioni ljudi bankrotiraju godisnje
jedan od gazda kod koga sam radio u majamiju je bankrotirao bar dva puta ,i svaki put posle toga otvarao po jedan restoran vise !

u srbiji ne postoji takav sistem koliko znam koji bi omogucavao toliko sirokom broju ljudi da se ''posluzi'' i ''snadje '' kao sto je to bilo u americi ,jer kroz njihovo ''snalazenje'' je sistem zaradjivao ,koliko sam citao banke su u americi PRODAVALE dugove svojih duznika !.verovatno je bila i necija ideja da se sirokom broju gradjana ''omoguci''kupovina kuca iako nisu imali dovoljno novca ili visoke plate da ispune uslove otplate istih ali sam siguran da su banke i ostale insitucije pa i drzava svesno usle u tu igru racunajuci da ce posle izvesnog vremena oduzeti nekretnine onima koji ne mogu da redovno isplacuju rate kredita i onda samo jednostavno prodaju iste nekom drugom i trecem itd

problem je da ih je pohlepa zaslepele i da jednostavno nosu videli da ''drugih'' i ''trecih'' nema i sad nemaju kome da prodaju sve te kuce koje naravno gube na ceni
drzava je naravno sve to podrzavala iz licnog interesa jer je ubirala takse na bazi tih naduvanih cena nekretnina a ne na bazi stvarne vrednosti istih (u americi su skoro sve kuce napravljene od drveta sto je najjeftiniji gradjevinski materijal a kostaju stotine hiljada ili cak miliona dolara sto je isto malo cudno ..bar meni.. )..itd

pohlepa je univerzalna i nema razlike izmedju srbije i amerike i francuske po tom pitanju ,neko ce se uvak snaci a neko nece i neko ce se uvek preracunati i to platiti finansijskom propascu ,mislim da su ljudi koje sam opisao u svome post jednostavno zakljucili da to vreme lakih kredita i ''easy money '' nece dugo trajati bas iz tog nekog ''srpskog iskustva'' i jednostavno su izmerili dve opcije koje su im se nudile ...1 da sve to ignorisui ostanu ''casni'' ili 2 da rade sto i drugi s time sto ce obezbediti sebe i svoj interest u citav toj stvari i takodje obezbediti SEBI neki zivotni standard i svom sinu koji inace ne bi uspeli....po mome misljenju uradili su pravu stvar u datim okolnostima .trilioni dolara su bili pokradeni u americi u tom periodu ali su oni profitirali ..odnosno odbili da budu ''zrtve'' tog sistema

Orange
10.04.2011, 05:56
Eto otkrili smo kako moze da se ostvari americki san da se postane bogat - samo bankrotiras. Posteno.

kaneolopa
10.04.2011, 06:05
Da naravno samo bankrotiras Donaldu Trampu je to poslo za rukum cak sedam puta, tj njegovi biznisi ne on licno, ali nije svako Tramp (budi toliko mocan pa imaj toliki biznis koji moze takve stvari da radi)

Orange
10.04.2011, 06:56
I budi toliko mocan da ovako brzo vrtis :w00t:
http://www.salary-money.com/donald-trump-salary-42000000.php

bora
11.04.2011, 18:39
takav im je sistem ,sta se tu moze ,amerika nije svajcarska ili skandinavija ili nemacka itd . tu se uzima i mulja non stop i stalno se vrte neke seme na malo visem nivou
i u ovmi zemljama ima muljaze ali je to na nekom nizem nivou /individualnom pa i nema toliko efekta na neke drustvene norme
,ja kad sam bio na floridi bas je bio izbor za guvrnera te drzave i koliko se secam u trci su bila jedna zena i neki tip ,oba privredni kriminalci koji su se nakrali stotine miliona ali su izbegli zatvor kroz politicku korupciju ,mislim da je i gradonacelnik majamija isto nesto nakrao ,sef policije takodje itd,od druga sam cuo da je isto bilo u cikagu /njujorku i vasingtonu itd .
bila je i ta afera sa izlivanjem nafte u floridi ,isplalo je da je mali broj ljudi nakrao tu neku pomoc koju su drzava i naftna kompanija koja je odgovorna dali za ciscenje za ciscenje obale i mora umesto da je dobiju ljudi ciji je biznis upropascenjen
sto se tice donalda trampa vidim da ce mozda biti i predsednicki kandidat ?
znaci nema veze to sto je bankrotiaro toliko puta ,dobice jos jednu sansu
izgleda da ovde politicari i uopste menadzeri/bankari/tehnokrate /birokrate napreduju sve dok ne dodju do nivoa totalne inkompetencije i onda odu u penziju sa nekim ogromnim parama

coconut
11.04.2011, 21:27
Korupcije i kriminala ima svugde i u Americi i ovde, bas kao sto su glupost, pohlepa, gramzivost i sl univerzalne ljudske osobine. To je jedna cinjenica. Druga je cinjenica da je toga tamo ipak mnogo manje i da je sistem takav da i obicnom coveku dozvoljava normalan zivot. Niko ne kaze da i tamo sistem nije surov, znamo svi da Amerika nije Kanada ili Svedska, ali je opet mnogo bolji nego ovde. Da nije tako ne bi mi svi koji se okupljamo na ovom forumu oko istog cilja, hteli da pobegnemo odavde. Nije u redu da vlasnik firme u kojoj radim meni isplacuje deo plate na racun a deo u devizama na ruke. Ali, snaso se covek, zaobisao zakon, ustedeo je sebi poreze i doprinose, ionako se zaposleni ovde gledaju kao trosak a ne kao asset firme i neko ko doprinosi vrednosti kompanije i njenoj zaradi. Nije u redu da mopju zenu ili sestru neko pita jel ima dece, jel planira da ima dece, i da jos odluku o zaposlenju bazira na odgovoru ili jos gore da uslovljava odgovorom. Ali sta, nije to diskriminacija, pita covek, pa lepo konverziramo.
E pa kad takve stvari, postanu normalne, pa im se jos i dive, kako su oni sposobni, i da bi uspeo trebas otimati, grabiti, laktati se, e pa onda stvarno nije ni cudno sto je ovo ovde crna rupa u evropi. Pa sta je samo bilo sa onim sadnicama tresnje sto su delili pre neki dan - pobise se ljudi, izgazise neke zene tamo za besplatnu sadnicu, koja btw ne kosta ni 300din. A u Japanu, kome smo trebali da posaljemo poruku saosecanja tim tresnjama (kakva ironija-lepo smo im pokazali kakvi smo), ljudi ulaze u samouslugu, uzmu flasu vode i ostave pare na kasi na kojoj ni nema radnika. Znas kad bi ovde neko tako nesto uradio, pa ovde bi obrstili celu radnju sa sve rafovima, ostali bi goli zidovi.
Poenta je, zato sto je ovde preovladjujuci mentalitet takav kakav jeste, zato nas je i toliko koji bezimo glavom bez obzira.

Orange
11.04.2011, 22:04
Jeste u pravu si, sve ti je to u principu svuda isto samo je razlika u dimenziji, meni je recimo ovaj zdravstveni sistem i uopste to sa osiguravajucim korporacijama vrh sto se tice uzimanja silnih para sistemski. A sa druge strane predali smo ovih dana dokumentaciju za tax return (prvi put otkako smo ovde :1081:) i dobicemo jedan deo za 9 a drugi deo za 20 dana - to recimo u Srbiji ne mozes da dozivis ni u najludjim snovima da ti drzava bilo sta vrati za mesec dana.

Mi smo zamalo otisli u Majami :1072: i zao mi je sto nismo. Mada vidim po americkim forumima da amerikanci prilicno pljuju po Floridi, to kao velika je korupcija, kazu da su ludi u saobarcaju (lici na Beograd :==D:), da moras da znas spanski jer uglavnom slabo govore engleski... Ali meni se svidelo i to sto je iznajmljivanje stanova jeftinije nego u LA-ju i jeste vruce ali ako nista drugo bar mozes da se kupas u okeanu :).

coconut
11.04.2011, 22:29
Joj bolje mi ne spominji americki zdravstveni sistem, to sa osiguranjem mi se unapred nimalo ne dopada. Ali opet kad pogledas ovde imamo tzv besplatno zdravstveno osiguranje za koje ti uzimaju od plate hteo ti ne hteo, a kad ne daj boze treba da ides na neki pregled ili intervenciju, zakazu ti za 6 meseci kad je prvi sledeci slobodan termin i treba da izgubis tri dana po cekaonicama dok dodjes do lekara. Dakle, ako hoces nesto da obavis moras u privatnu ordinaciju i dzaba ti osiguranje koje imas a ne mozes da koristis.
A sto se povracaja pdva tice, ooo pa ima toga i ovde, kada prvi put kupujes nekretninu na svoje ime, dobijes od drzave nazad pdv (al koji prvo treba da platis), a dobijes ga nazad kad otplatis nekretninu u celosti, a to je - ako si uzeo stan na kredit za ... 30 godina :wacko:

Orange
11.04.2011, 22:30
Korupcije i kriminala ima svugde i u Americi i ovde, bas kao sto su glupost, pohlepa, gramzivost i sl univerzalne ljudske osobine. To je jedna cinjenica. Druga je cinjenica da je toga tamo ipak mnogo manje i da je sistem takav da i obicnom coveku dozvoljava normalan zivot. Niko ne kaze da i tamo sistem nije surov, znamo svi da Amerika nije Kanada ili Svedska, ali je opet mnogo bolji nego ovde. Da nije tako ne bi mi svi koji se okupljamo na ovom forumu oko istog cilja, hteli da pobegnemo odavde. Nije u redu da vlasnik firme u kojoj radim meni isplacuje deo plate na racun a deo u devizama na ruke. Ali, snaso se covek, zaobisao zakon, ustedeo je sebi poreze i doprinose, ionako se zaposleni ovde gledaju kao trosak a ne kao asset firme i neko ko doprinosi vrednosti kompanije i njenoj zaradi. Nije u redu da mopju zenu ili sestru neko pita jel ima dece, jel planira da ima dece, i da jos odluku o zaposlenju bazira na odgovoru ili jos gore da uslovljava odgovorom. Ali sta, nije to diskriminacija, pita covek, pa lepo konverziramo.
E pa kad takve stvari, postanu normalne, pa im se jos i dive, kako su oni sposobni, i da bi uspeo trebas otimati, grabiti, laktati se, e pa onda stvarno nije ni cudno sto je ovo ovde crna rupa u evropi. Pa sta je samo bilo sa onim sadnicama tresnje sto su delili pre neki dan - pobise se ljudi, izgazise neke zene tamo za besplatnu sadnicu, koja btw ne kosta ni 300din. A u Japanu, kome smo trebali da posaljemo poruku saosecanja tim tresnjama (kakva ironija-lepo smo im pokazali kakvi smo), ljudi ulaze u samouslugu, uzmu flasu vode i ostave pare na kasi na kojoj ni nema radnika. Znas kad bi ovde neko tako nesto uradio, pa ovde bi obrstili celu radnju sa sve rafovima, ostali bi goli zidovi.
Poenta je, zato sto je ovde preovladjujuci mentalitet takav kakav jeste, zato nas je i toliko koji bezimo glavom bez obzira.

Da, i recimo poslodavac te prijavljuje na minimalac pa ces jednog dana imati penziju 10 hiljada dinara njega boli uvo, ostatak isplacuje u kesu i uglavnom kasni pa ti prebacuje isplatu u sledeci mesec i ti ustvari primis godisnje naprimer 10 plata. I to je katastrofa za zene, mene su izludjivala ta pitanja da li imam decu i da li ih planiram. Ili recimo napravi ti ugovor na 6 meseci pa ponovo na 6 pa kad dodje momenat da mora da te prijavi na neodredjeno vreme on ti promeni naziv radnog mesta pa te opet prijavi na 6 meseci... Ovde recimo kad apliciras za posao ne stavljas ni svoju fotografiju u cv (resume), ni datum rodjenja, ni bracni status i broj dece bas zbog te diskriminacije. To je vec ogromna razlika, a o obracunu i isplati plata da ne pricam.

Videla sam fotografije za to sa japanskim sadnicama, katastrofa, podsetilo me je na neko deljenje hleba iz kamiona devedeseth bila je vrlo slicna scena :smrc:.

Orange
11.04.2011, 22:46
Joj bolje mi ne spominji americki zdravstveni sistem, to sa osiguranjem mi se unapred nimalo ne dopada. Ali opet kad pogledas ovde imamo tzv besplatno zdravstveno osiguranje za koje ti uzimaju od plate hteo ti ne hteo, a kad ne daj boze treba da ides na neki pregled ili intervenciju, zakazu ti za 6 meseci kad je prvi sledeci slobodan termin i treba da izgubis tri dana po cekaonicama dok dodjes do lekara. Dakle, ako hoces nesto da obavis moras u privatnu ordinaciju i dzaba ti osiguranje koje imas a ne mozes da koristis.
A sto se povracaja pdva tice, ooo pa ima toga i ovde, kada prvi put kupujes nekretninu na svoje ime, dobijes od drzave nazad pdv (al koji prvo treba da platis), a dobijes ga nazad kad otplatis nekretninu u celosti, a to je - ako si uzeo stan na kredit za ... 30 godina :wacko:

Jeste mada i ovde placas sve vreme za zdravstveno a kad ti zatreba opet moras da se ispraznis. Ja sam u Beogradu privatno zavrsavala neke silne analize, preglede, ultrazvuk itd. za nekih 300$ to je ovde smesna cifra za sve to (cula sam da je ovde ultrazvuk oko 800$). Ali zato u Beogradu treba zaraditi tih 300$... tako da jbg svuda ima i dobri i losih svari...

bora
11.04.2011, 22:46
Jeste u pravu si, sve ti je to u principu svuda isto samo je razlika u dimenziji, meni je recimo ovaj zdravstveni sistem i uopste to sa osiguravajucim korporacijama vrh sto se tice uzimanja silnih para sistemski. A sa druge strane predali smo ovih dana dokumentaciju za tax return (prvi put otkako smo ovde :1081:) i dobicemo jedan deo za 9 a drugi deo za 20 dana - to recimo u Srbiji ne mozes da dozivis ni u najludjim snovima da ti drzava bilo sta vrati za mesec dana.

Mi smo zamalo otisli u Majami :1072: i zao mi je sto nismo. Mada vidim po americkim forumima da amerikanci prilicno pljuju po Floridi, to kao velika je korupcija, kazu da su ludi u saobarcaju (lici na Beograd :==D:), da moras da znas spanski jer uglavnom slabo govore engleski... Ali meni se svidelo i to sto je iznajmljivanje stanova jeftinije nego u LA-ju i jeste vruce ali ako nista drugo bar mozes da se kupas u okeanu :).

jeste Majami stvarno ima super klimu ,posla ima dosta ali sam primetio da vise vole da zaposle ilegalce nego sa papirima .za ove ''bolje ''placene poslove ne znam ,ja sam bio kako turista pa sam usput radio .
spanski svi pricaju ,upoznao sam dosta ljudi na poslovima koje sam radio i primetio sam da slabo pricaju engleski odnosno cak nimalo a tu su po 20 godina ,takodje ima ih dosta koji su tu rodjeni ali pricajus samo spanski i engleski ''natucaju''
sad cene stanova su malo visoke ,mislim da su vise nego u LA-ju -bar tako pricaju ljudi koji su dosli iz kalifornije a i cene hrane su navodno vise .to ne znam -nisam bio u LA
ima dosta mladih iz evrope ,narocito francuza iz nekog razloga i svi nesto raduckaju ,ima par mesta u gradu gde mogu da se kupe papiri kao na pijaci sto me je malo iznenadilo
isto tako po restoranima brze hrane i picerijama i kafeterijam pa cak i onim ''korporacijskim'' moze da sa nagodis sa konobarima/kasirkama oko cene svega ..recimo racun ti je 20 dolara ali ti momak na kasi kaze daj mi tip 5 dolara i zaracuna ti umesto 20 samo 10 dolara ,tako ustedis 25% od racuna .to se zove ''reverse tipping ''.ako ti to ne ponude slobodno pitas jer moze neki popust -malo naglasis da si stranac i uglavnom radi
u restoranu SBARO nam je na primer neka ruskinja naplacivala samo 5 dolara svedski sto
ali nije kucala u kasu nista .na pocetku smo uzimali po malo ali vremenom smo trpali na tanjir sve koliko moze ,pravili mala brdasca od hrane ali racun uvek isti
plate su koliko sam video ocajno male naspram cena ,na sat se dobija oko 7 dolara za neke te pocetne poslove po restoranima i prodavncama pa se ljudi snalaze na ovakav nacin da izvuku neki dolar vise
majami je malo prljav grad .ima dosta smeca i prosjaka ,recimo downtown je pun takvih ,skoro svi ljudi oko autobuske stanice su beskucnici ,tako stoje po ceo dan i cekaju da im neke organizacije doture hranu ,ima ih bukvalno stotine ,tek povremeno prodje neko ''normalan ''
saobracaj je zagusen narocito u spici oko 5-7 uvece ,a vozaci se zalecu u pesake ,dosta su nervozni i semafori su slabo podeseni
ja sam bio samo jednom u centru grada bas zbog toga

coconut
11.04.2011, 22:49
Eee i mi bi u Majami, al na letovanje :) Takodje culi da nije bas nesto, sad ne znam. A sto se tice korupcije tamo, pa kako bi GWB dobio drugi mandat da mu nije batica bio guverner Floride, to je opstepoznata prica. Pozdrav :pozz:

Orange
11.04.2011, 23:00
jeste Majami stvarno ima super klimu ,posla ima dosta ali sam primetio da vise vole da zaposle ilegalce nego sa papirima .za ove ''bolje ''placene poslove ne znam ,ja sam bio kako turista pa sam usput radio .
spanski svi pricaju ,upoznao sam dosta ljudi na poslovima koje sam radio i primetio sam da slabo pricaju engleski odnosno cak nimalo a tu su po 20 godina ,takodje ima ih dosta koji su tu rodjeni ali pricajus samo spanski i engleski ''natucaju''
sad cene stanova su malo visoke ,mislim da su vise nego u LA-ju -bar tako pricaju ljudi koji su dosli iz kalifornije a i cene hrane su navodno vise .to ne znam -nisam bio u LA
ima dosta mladih iz evrope ,narocito francuza iz nekog razloga i svi nesto raduckaju ,ima par mesta u gradu gde mogu da se kupe papiri kao na pijaci sto me je malo iznenadilo
isto tako po restoranima brze hrane i picerijama i kafeterijam pa cak i onim ''korporacijskim'' moze da sa nagodis sa konobarima/kasirkama oko cene svega ..recimo racun ti je 20 dolara ali ti momak na kasi kaze daj mi tip 5 dolara i zaracuna ti umesto 20 samo 10 dolara ,tako ustedis 25% od racuna .to se zove ''reverse tipping ''.ako ti to ne ponude slobodno pitas jer moze neki popust -malo naglasis da si stranac i uglavnom radi
u restoranu SBARO nam je na primer neka ruskinja naplacivala samo 5 dolara svedski sto
ali nije kucala u kasu nista .na pocetku smo uzimali po malo ali vremenom smo trpali na tanjir sve koliko moze ,pravili mala brdasca od hrane ali racun uvek isti
plate su koliko sam video ocajno male naspram cena ,na sat se dobija oko 7 dolara za neke te pocetne poslove po restoranima i prodavncama pa se ljudi snalaze na ovakav nacin da izvuku neki dolar vise
majami je malo prljav grad .ima dosta smeca i prosjaka ,recimo downtown je pun takvih ,skoro svi ljudi oko autobuske stanice su beskucnici ,tako stoje po ceo dan i cekaju da im neke organizacije doture hranu ,ima ih bukvalno stotine ,tek povremeno prodje neko ''normalan ''
saobracaj je zagusen narocito u spici oko 5-7 uvece ,a vozaci se zalecu u pesake ,dosta su nervozni i semafori su slabo podeseni
ja sam bio samo jednom u centru grada bas zbog toga

Da, vidis moguce da je ustvari isti princip kao u LA-ju da su ti jeftiniji stanovi koje sam ja videla u stvari u "nesigurnim" krajevima a da ono sto valja je isto skupo. San Diego je super sto se toga tice, mada ne ocekujes jer je na samoj granici sa Mexikom, ali je u stvari mnogo sigruniji o LA-ja. Cak je pre par godina proglasen za jedan od najbezbednijih gradova u Americi. A posto nema guzve u saobracaju, komotno mozes da iznajmis jeftino stan negde u unutrasnjosti, sigurno je, a stizes bukvalno svuda za 15 minuta. Jedno sto nema posla :grin:.

reverse tipping :bravo: :bravo:

AntaresNS
11.04.2011, 23:11
Orange, sve to sto si napisala za San Diego i ja sam cuo zato mi je nekako No1 :;D: Sto se posla tice, zavisi, koliko znam tamo cveta farmaceutska industrija sto meni ipak odgovara...

Orange
12.04.2011, 00:01
Orange, sve to sto si napisala za San Diego i ja sam cuo zato mi je nekako No1 :;D: Sto se posla tice, zavisi, koliko znam tamo cveta farmaceutska industrija sto meni ipak odgovara...

Super je San Diego ja bih se odmah vratila tamo kad bi nam izleteo neki bolji posao. Bili smo tamo 5 meseci i jeste mi bio dosadan ali i na to se vremenom naviknes, nekako se uljuljkas u taj opusteni, smireni ritam i super. Posebno sad kad ga uporedim sa Los Andjelesom mnogo mi se vise svidja :grin: znacajno je jeftiniji i iz nekog razloga sam se tamo vrlo brzo osecala ko kod kuce, mada nemam objasnjenje za to ali evo u LA-ju sam duze i nemam uopste taj osecaj. Za posao je za to vreme dok smo mi bili tamo, to je prva polovina prosle godine, bilo jezivo - slabija je potraznja tamo i inace jos plus ta kriza.. Tamo su najjaci IT, vojne varijante i zdravstvo. Sve ostalo je pod znakom pitanja. Tako da za farmaceuta moze da bude super mesto :) ali su preporuke kljucne.

Score
30.04.2011, 04:33
I tako braco i sestre, evo mene u Fremontu, kod San Francisca i, iskreno receno, malo sam (vise) zatecen. Prvo kad pogledas populaciju, pomislis da si se nekim cudom obreo u Kabulu, ali ubrzo shvatis da nisi, nego si zapravo u Bejdzingu... A tek onda ukapiras da je i to pogresno i da si ipak u Californiji.

Iskreno receno, OVO NIJE ono sto sam ocekivao. Prilicno razocaravajuce i malo te tera da stanes i razmislis. I ne zbog ljudi, ostavimo to na stranu.
Ovo je zemlja zaboravljena u vremenu. Stanovi i kuce?? Boze me sacuvaj! Sve sama kartonka i lepenka, what the hell?
Odoh na Pier 39 u SF i sta vidim? Ko da sam otisao u Istanbul ili Tunis....Prljave ulice i nekakvi kiosci sa bog te pita kakvom hranom i ringispilima ko u Przogrncima (sa svim duznim postovanjem Przogrncima gde takav ringispili i pripada ali ne u SF!), gomilom debelih, ali deeebelih americkih turista iz unutrasnjosti koji zvacu secernu vatu (fuj!?) i radnjicama sa jeftinom bofl robom po groznim cenama...
Gde je Amerika iz mojih snova? Iz filmova? Znao sam da je to preterivanje, marketing, propaganda, zovite to kako hocete, ali toliko?
Ljudi su ljubazni, svi do jednog, svi imaju osmeh od uva do uva i ko te voli i ko ocima ne moze da te vidi, nema sanse da provalis...

Pisacu jos o svemu, ovo me sada bas muci i iskreno razmisljam da se vratim i nastavim tamo gde sam stao u Evropi, u zemlji u kojoj vreme i dalje ide nekim normalnim tokom i ne bojis se da se naslonis na zid da ne bi upao u komsijin stan.
Dobro, mozda sam malo na kraj srca danas, mozda mi je bioritam otisao u podrum, videcemo sutra....

Score
30.04.2011, 04:53
I tako braco i sestre, evo mene u Fremontu, kod San Francisca i, iskreno receno, malo sam (vise) zatecen. Prvo kad pogledas populaciju, pomislis da si se nekim cudom obreo u Kabulu, ali ubrzo shvatis da nisi, nego si zapravo u Bejdzingu... A tek onda ukapiras da je i to pogresno i da si ipak u Californiji.

Iskreno receno, OVO NIJE ono sto sam ocekivao. Prilicno razocaravajuce i malo te tera da stanes i razmislis. I ne zbog ljudi, ostavimo to na stranu.
.................
Dobro, mozda sam malo na kraj srca danas, mozda mi je bioritam otisao u podrum, videcemo sutra....

..i da se nadovezem na samoga sebe, nisam mogao da editujem predhodni post, i pre nego sto neko pita, uopste nisu u pitanju pare koje nam ne nedostaju...

TheNenad
30.04.2011, 05:36
Uslikaj po koju sliku, da podelimo razočarenje kako valja i trebuje :naughty:
U međuvremenu mogu preporučiti Google Street View (http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=Fremont,+CA,+US&aq=&sll=52.836305,-109.487644&sspn=0.043035,0.111494&g=Freemont,+CA&ie=UTF8&hq=&hnear=Fremont,+Alameda,+California&ll=37.54374,-121.99521&spn=0.014121,0.027874&t=h&z=16&layer=c&cbll=37.54374,-121.99521&panoid=k_ZWHhmflKd9WkutXdyrOg&cbp=12,287.27,,0,11.36), pa procunjaj pred spavanje gde nema prljavih kioska i uličnih prodavaca. Najgora mesta bilo gde u svetu su "improvizovana" turistička mesta. Kloni ih se. (evo, sad će 1. maj, već znam šta mene čeka ovde u Serbiji)

Ljudi su ljubazni, svi do jednog, svi imaju osmeh od uva do uva i ko te voli i ko ocima ne moze da te vidi, nema sanse da provalis...
Pih bre, u pravu si, kakva je to zemlja gde ne znaš da li te komšija mrzi ili ne? :bravo:

Pisacu jos o svemu, ovo me sada bas muci i iskreno razmisljam da se vratim i nastavim tamo gde sam stao u Evropi, u zemlji u kojoj vreme i dalje ide nekim normalnim tokom i ne bojis se da se naslonis na zid da ne bi upao u komsijin stan.
Dobro, mozda sam malo na kraj srca danas, mozda mi je bioritam otisao u podrum, videcemo sutra....
Šta god uradio i odlučio, već si uspeo. Ništa što si uradio nije uzalud. Ne zaboravi svakako da par prljavih ulica i tanki zidovi jeftinih apartmenta nisu reprezentativna svojstva polovine jednog kontinenta. Izdrži za sada smor, ima vremena za gledanje kasnije.
Makar upao i u najveći gangland, lepo se provedi. Peace, i javi se na raport družini o'de kad stigneš :)

Orange
30.04.2011, 07:04
Score potpuno razumem na sta mislis, nazalost to je i moj utisak i posle godinu dana. To sto pises je upravo ono sto sam ja pisala ovde o utiscima da u Americi kao da nista novo nije izgradjeno u zadnjih ko zna koliko godina, da mi je Amerika delovala jako staro i ofucano i da su stanovi obicne rupe sa itisonom preko betona i plastikom u kupatilu a sa cenama kao za luksuzne apartmane iz casopisa. Sve je u nekom dodzi stilu - ne da se opisati.

Pre neki da smo isli da gledamo jedan stan, izadjemo iz lifta - pod u hodnicima gde su stanovi je od betona ofarbanog u braon boju, udjemo u stan - ceo stan gleda na visok zid koji se nalazi na dva metra od zgrade, celom duzinom pogled na zid i iz dnevne i iz spavace sobe, u kupatilu na podu linoleum - 1650$. Nisam bila sigurna za SF, Njujork i Boston ali LA je generalno sav u barakama sa milion nekih kao divljih strujnih kablova okolo, sa ocajnim osvetljenjem nocu - ja sam mislila da su u Bg lose osvetljene ulice dok nisam dosla ovde. Santa Monica lici na nesto u prvih 6 ulica, posle toga mrkli mrak i sve je pusto. A ako se zateknes nocu u centru Santa Monike ima da te salecu prosjaci sa svih strana... Staro a preskupo i potpuno drugacije od Evrope koja je po meni daleko ispred Amerike. Izgleda da nam filmovi i mediji ipak prodaju pricu o Americi vise nego sto smo mislili...

Mozda vredi ostati neko vreme zbog iskustva, bogatijeg CV-ija, zaradjenog novca, ali stil zivota ne moze da se poredi sa onim tamo. Ja iskreno ne vidim sebe ovde, vidim se u Evropi, i mi smo prilicno revidirali svoje planove od kad smo dosli, imamo prilicno kratkorocan plan - avantura i iskustvo - a posle toga verovatno kako kaze Del Boj - Bonzur!

ivkodrg
30.04.2011, 13:21
Prvo mesto koje sam ja vidio u Americi je bilo Tulsa , Oklahoma pre 5 godina. E, sad ko je bio tamo zna da je npr. Backa Palanka super za provod i pogled kako je tamo. I osecao sam se potpuno isto kao Score, ma nije to to cemu sam se nadao i sto sam gledao.Stanovi u downtown su bili takvi da ni psa u jnjega ne bih ostavio.
Jedna stvar je ovde jako bitna za reci, nije vazno da li je to Tulsa, SF, LA, New York, sve je potpuno drugacije nego kod nas.Ono sto se najvise prenebegne je STIL zivota.E, to treba videti pa pricati o njemu.
Medjutim, daleko od toga da je sve crno.Vremenom se upoznaju sve prednosti USA, za svakog je to drugacije. A da ima apsolutno prelepih mesta za zivot, i te kako ima.Vec sam jednom pisao, za mene ne postoji bolje mesto od The Woodlands, TX , malo severnije od Hjustona.
Nadam se i vidim sebe tamo jednog dana.
Glavu gore ljudi, na sve se covek navikne, na bolje pogotovo
UBI BENE , IBI HABITA ( Dom je tamo gde ti je dobro, parafraza )

cvale
30.04.2011, 14:19
E Score, prijatelju, da ti budem iskren stvarno sam malo razocaran sa situacijom koja ti se desila.:realmad::realmad::realmad:

Nikada nisam bio u USA, ali na osnovu postova iskusnih clanova foruma zakljucio sam da je njihov (mislim americki )nacin zivota potpuno drugačiji nego naš.


Realnost je da je kod njih tako, ali sa druge strane realnost je i da je kod nas crno da crnje ne moze biti.

Citajuci forum ne mogu a da ne primjetim da svi odavdje idu da bi nesto postigli i vidjeli u svom zivotu. Takođe primjetno je i da je zivot na Balkanu generalno pod patronatom svetskih sila te im mi dođemo kao pokusni kunici za ispitaivanje raznih modela "demokratije".

Najviše od svega mi smeta sto su političari pustili svoje pipke pohlepe u svaku poru društvenog zivota kako bi došli do lake zarade te je obicni prosjecni covjek osuđen na prezivljavanje. To je sigurno razlog sto sam se prijavio na lutriju, a vjerujem da je isti razlog i kod ostalih prijavljenih.

Score, druze, zelim ti sve najbolje u buducnosti, mozda se sve promjeni na bolje, mozda pozitivne stvari prevagnu u korist negativnih, ali jedno je sigurno u zivotu nije nista lako.

noki
30.04.2011, 14:55
Score ne treba gledati tako crno na stvari.Nemoj da zaboravis da pocinjemo ispocetka,novi stan,novi namestaj,nove carape,sve...
Svaki pocetak je tezak i ja sam imala isti osecaj pre mesec i po dana kad smo usli u novi stan,sad stvari pocinju da se sredjuju,dali smo svoj duh stanu u kojem zivimo i vec je lakse.Najvaznije je da brzo nadjes poso,pa da mozes da si priustis kucu a ne stan,barem imas vise slobode,sto je dosta vazno kad imas decu(pogotovo nasu balkansku decu,naviklu da se igra ispred kuce i u dvoristu).A da je stil zivota drugaciji mislim da smo to svi znali pre da dodjemo ovde,i da vecini ljudi ne odgovara zivot kod nas pa da zbog toga i dolazi vamo preko bare.I racunaj da kod nas sad pocnes iz pocetka,bez onog sto su nam nasi ostavili,kucu,stan i slicno kako bi ti bilo.Meni se cini da nema sanse kod nas na Balkanu da napunis ceo stan sa svim potrebnim u roku od jednog meseca kao sto to mozes ovde da uradis.Videces ovo ti je samo faza,kad bude proslo dve-tri nedelje verovatno ces nam pricati lepse stvari.Verovatno su se i tvoji prijatelji osecali tako u pocetku.Pozdrav i drzi se!!Sve ce da se sredi.

highvoltage84
30.04.2011, 15:27
Lepo ti kazu ljudi Score,ne treba odma da padnes u bedak i da gubis volju, a tek si stigao,sta ce onda tek biti kad prodju par nedelja,nemoj da me zabrinjavas. :)
Ja recimo u medjuvremenu, od kada sam se prijavio za green card dosta vremena provodim analizirajuci i citajuci uz pomoc http://money.cnn.com/magazines/moneymag/bplive/2010/top100/ sajta koja mesta su najbolja za zivot u USA.Jako sam se razocarao kada sam video da nema nigde velikih i glavnih gradova navedenih i da su svi generalno vrlo negativno komentarisani ali sam u neku ruku ipak to znao, i shvatio da su mnogo lepse sredjeniji i bolji za zivot manji gradovi i mesta koja nisu uopste poznata.
Tako da nije SF cela Amerika, normalno ne moze sve da bude savrseno i kao u snovima ipak to je ogroman kontinent pa tako i verujem da ces naci mesto koje ce te ispuniti u celini,jer stvarno ima prelepa mesta i to ne treba da bude neka metropola.
Ivko svaka cast sto si pomenuo The Woodlands,na osnovu onoga sto sam video i procitao fantasticno mesto,mozda bi i ja jednog dana otiso tamo kada bi dobio GC

Bockyman
30.04.2011, 21:13
Lepo ti kazu ljudi Score,ne treba odma da padnes u bedak i da gubis volju, a tek si stigao,sta ce onda tek biti kad prodju par nedelja,nemoj da me zabrinjavas. :)
Ja recimo u medjuvremenu, od kada sam se prijavio za green card dosta vremena provodim analizirajuci i citajuci uz pomoc http://money.cnn.com/magazines/moneymag/bplive/2010/top100/ sajta koja mesta su najbolja za zivot u USA.Jako sam se razocarao kada sam video da nema nigde velikih i glavnih gradova navedenih i da su svi generalno vrlo negativno komentarisani ali sam u neku ruku ipak to znao, i shvatio da su mnogo lepse sredjeniji i bolji za zivot manji gradovi i mesta koja nisu uopste poznata.
Tako da nije SF cela Amerika, normalno ne moze sve da bude savrseno i kao u snovima ipak to je ogroman kontinent pa tako i verujem da ces naci mesto koje ce te ispuniti u celini,jer stvarno ima prelepa mesta i to ne treba da bude neka metropola.
Ivko svaka cast sto si pomenuo The Woodlands,na osnovu onoga sto sam video i procitao fantasticno mesto,mozda bi i ja jednog dana otiso tamo kada bi dobio GC

Ама, човек ваљда зна шта прича! Наравно да има бољих места, али он је хтео тамо и за сада му се не допада...
Није ни чудо да чим дуне јачи ветар поруши пола кућа, када су све тако склепане. Мојој кући би можда одувао неки цреп и поломио неки прозор, али у моју кућу је уграђено можда две тоне гвожђа...

Ал пуца на велико, али верујем да ће остварити зацртано па и ону кућу са базеном, где је позвао на журку целу генерацији 2011?
Је ли тако, Ал? :obrva:

highvoltage84
30.04.2011, 22:02
Ama :) zna sta prica,nego previse se razocarao odmah u startu,treba da se bodrimo izmedju sebe,Amerika je OGROMAN kontinent,pa tako i verujem da ce kad tad naci mesto gde ce ziveti i raditi i koje ce biti bas kako je zamisljao. :;D:

dreamerns
01.05.2011, 03:39
I tako braco i sestre, evo mene u Fremontu, kod San Francisca i, iskreno receno, malo sam (vise) zatecen. Prvo kad pogledas populaciju, pomislis da si se nekim cudom obreo u Kabulu, ali ubrzo shvatis da nisi, nego si zapravo u Bejdzingu... A tek onda ukapiras da je i to pogresno i da si ipak u Californiji.

Iskreno receno, OVO NIJE ono sto sam ocekivao. Prilicno razocaravajuce i malo te tera da stanes i razmislis. I ne zbog ljudi, ostavimo to na stranu.
Ovo je zemlja zaboravljena u vremenu. Stanovi i kuce?? Boze me sacuvaj! Sve sama kartonka i lepenka, what the hell?
Odoh na Pier 39 u SF i sta vidim? Ko da sam otisao u Istanbul ili Tunis....Prljave ulice i nekakvi kiosci sa bog te pita kakvom hranom i ringispilima ko u Przogrncima (sa svim duznim postovanjem Przogrncima gde takav ringispili i pripada ali ne u SF!), gomilom debelih, ali deeebelih americkih turista iz unutrasnjosti koji zvacu secernu vatu (fuj!?) i radnjicama sa jeftinom bofl robom po groznim cenama...
Gde je Amerika iz mojih snova? Iz filmova? Znao sam da je to preterivanje, marketing, propaganda, zovite to kako hocete, ali toliko?
Ljudi su ljubazni, svi do jednog, svi imaju osmeh od uva do uva i ko te voli i ko ocima ne moze da te vidi, nema sanse da provalis...

Pisacu jos o svemu, ovo me sada bas muci i iskreno razmisljam da se vratim i nastavim tamo gde sam stao u Evropi, u zemlji u kojoj vreme i dalje ide nekim normalnim tokom i ne bojis se da se naslonis na zid da ne bi upao u komsijin stan.
Dobro, mozda sam malo na kraj srca danas, mozda mi je bioritam otisao u podrum, videcemo sutra....

Sto se Fremonta tice, on je najveca populacija avganistanse emigracije u svetu. Nije bas najlepsi za zivot...ne znam sta drugo da kazem.
Sto se stanova nama priustivih tice, oni stvarno jesu ocaj u kaliforniji. A i arhitektura je grozna...to se slazem. Fora je da ih grade kako ih grade zbog zemljotresa. Ovde ih vala ima, a bitno je da se sve ne porusi ko kula od karata.
San Francisko je naprljaviji grad koji sam video nakon NYC. Moram priznati da pomalo i lice (ne po arhitekturi, ali po nacinu zivota). Cene su skupe, stanovi ocajni, mnogo je prljav.....ali ima i lud i otkacen nocni provod. Meni se licno svidja taj citav njegov vibe, razliciti delovi grada koji uopste ne lice jedan na drugi, otkacena arhitektura kucica itd. Ljudi ne voze kola, kupuje se u malim radnjicama....pomalo podseca na evropu. Turisticke destinacije su svuda katastrofa. Recimo, Chicago je predivan grad...ima super arhitekturu i za razliku od CA kuce i zgrade izgledaju ekstra. Medjutim i tamo da odes na navy pier, videces isto razocarenje kao i na tom pier gde si bio (ili fisherman wharf). Jednostavno, destinacija za americke turiste iz mid-west i nas nije ista.
Ja licno kada sam prvi put dosao u Palo Alto prosle godine isto sam doziveo zesce razocarenje....i nije mi uopste bilo jasno sto ljudi toliko lepo opisuju sve ovo i sto svi hoce ovde da zive. Potrebno je malo vremena da bi covek to i shvatio. Veruj mi, ako covek moze da priusti....ovde je ubedljivo najbolje za ziveti. Super je Chicago (ma najlepsi je) i sva njegova arhitektura i sve to....ali ladno, ocajan market poslova, svi su nesto nadrndani, korumpirana gradska vlada...i nema nista van njega....sta ces, da ides u indijanu na field trip?
Ovde je klima fantasticna, danas sam ceo dan proveo u sumi planinareci, a sutra idem u santa cruz da se suncam i pijuckam pivo na plazi. Svi su nekako nasmejani i opusteni....navikne se covek i na baraku...veruj mi :-)
Treba za sve vremena, ovo je drugaciji svet...

D$D
01.05.2011, 13:35
Score potpuno razumem na sta mislis, nazalost to je i moj utisak i posle godinu dana. To sto pises je upravo ono sto sam ja pisala ovde o utiscima da u Americi kao da nista novo nije izgradjeno u zadnjih ko zna koliko godina, da mi je Amerika delovala jako staro i ofucano i da su stanovi obicne rupe sa itisonom preko betona i plastikom u kupatilu a sa cenama kao za luksuzne apartmane iz casopisa. Sve je u nekom dodzi stilu - ne da se opisati.

Pre neki da smo isli da gledamo jedan stan, izadjemo iz lifta - pod u hodnicima gde su stanovi je od betona ofarbanog u braon boju, udjemo u stan - ceo stan gleda na visok zid koji se nalazi na dva metra od zgrade, celom duzinom pogled na zid i iz dnevne i iz spavace sobe, u kupatilu na podu linoleum - 1650$. Nisam bila sigurna za SF, Njujork i Boston ali LA je generalno sav u barakama sa milion nekih kao divljih strujnih kablova okolo, sa ocajnim osvetljenjem nocu - ja sam mislila da su u Bg lose osvetljene ulice dok nisam dosla ovde. Santa Monica lici na nesto u prvih 6 ulica, posle toga mrkli mrak i sve je pusto. A ako se zateknes nocu u centru Santa Monike ima da te salecu prosjaci sa svih strana... Staro a preskupo i potpuno drugacije od Evrope koja je po meni daleko ispred Amerike. Izgleda da nam filmovi i mediji ipak prodaju pricu o Americi vise nego sto smo mislili...

Mozda vredi ostati neko vreme zbog iskustva, bogatijeg CV-ija, zaradjenog novca, ali stil zivota ne moze da se poredi sa onim tamo. Ja iskreno ne vidim sebe ovde, vidim se u Evropi, i mi smo prilicno revidirali svoje planove od kad smo dosli, imamo prilicno kratkorocan plan - avantura i iskustvo - a posle toga verovatno kako kaze Del Boj - Bonzur!

E bas mi je drago da nisam ja jedini koji se razocarao Amerikom , izgledom i svim ostalim gore navedenim , te prosijake koje ti spominjes srecem skoro svako vece i u centru Chicaga izlaze ko gubavci posle 12 sati iza ponoci, uvek sam se pitao gde li budu onda sam i to saznao, jer mi je takav posao da raddim nocu u gradu, oni zive u centru Chicaga na dokovima, na Michigan Ave, na donjem nivou.
Mogu samo da ti kazem da znaju da budu jako agresivni i da ih se treba klonuti , ustvari oni tebe spopadaju tako da ih ne mozes izbeci , ako je za utehu jako puno ima policije u gradu koja ih uklanja, ali ne mogu oni njih da uklone koliko njih ima.
To je ta Amerika o kojoj sam ja pricao koju niko ne zeli da vidi i ignorise je a ona zauzima veliki deo svakodnevnog zivota svih nas koji smo ovde.
Ja sam 3 godine ovde i ovo sto sam video i dalje mi se ni malo ne svidja, slazem se da je Evropa za ovo izmisljena ali nama Balkancima Evropa je zabranjena zona tj tesko mozemo da odemo tamo da zivimo i radimo legalno.
Ne znam za ostale delove USA nisam ih bas puno prosao (bio sam u nekoliko drzava,necu da racunam ono lepote Amerike iz perspektive vozaca kamiona ) ali svuda isto, stanove i gradnju necu ni da komentarisem to je toliko ocajno da se ne moze ni opisati.
Ustvari ti ovde sa rentanjem stana kupujes i drustveni status u kom se nalazis, stan los ocajan ali dobar okrug dobre skole, nema kriminala i sveg ostalog e to ti kupujes sa rentanim stanom a ne stan i to mi je tek posle postalo jasno

necko1
01.05.2011, 19:03
Posle pocetne euforije dolazi realnost , posle realnosti dolazi velika borba, prilagodjavanje, promena razmisljanja,i opet borba... ono sto je dobro tamo preko bare je sto u toj borbi imas velike sanse da pobedis ako se drzis one Texaske narodne VERUJ SEBI I SVOM KONJU:;D:

Orange
01.05.2011, 22:22
E bas mi je drago da nisam ja jedini koji se razocarao Amerikom , izgledom i svim ostalim gore navedenim , te prosijake koje ti spominjes srecem skoro svako vece i u centru Chicaga izlaze ko gubavci posle 12 sati iza ponoci, uvek sam se pitao gde li budu onda sam i to saznao, jer mi je takav posao da raddim nocu u gradu, oni zive u centru Chicaga na dokovima, na Michigan Ave, na donjem nivou.
Mogu samo da ti kazem da znaju da budu jako agresivni i da ih se treba klonuti , ustvari oni tebe spopadaju tako da ih ne mozes izbeci , ako je za utehu jako puno ima policije u gradu koja ih uklanja, ali ne mogu oni njih da uklone koliko njih ima.
To je ta Amerika o kojoj sam ja pricao koju niko ne zeli da vidi i ignorise je a ona zauzima veliki deo svakodnevnog zivota svih nas koji smo ovde.
Ja sam 3 godine ovde i ovo sto sam video i dalje mi se ni malo ne svidja, slazem se da je Evropa za ovo izmisljena ali nama Balkancima Evropa je zabranjena zona tj tesko mozemo da odemo tamo da zivimo i radimo legalno.
Ne znam za ostale delove USA nisam ih bas puno prosao (bio sam u nekoliko drzava,necu da racunam ono lepote Amerike iz perspektive vozaca kamiona ) ali svuda isto, stanove i gradnju necu ni da komentarisem to je toliko ocajno da se ne moze ni opisati.
Ustvari ti ovde sa rentanjem stana kupujes i drustveni status u kom se nalazis, stan los ocajan ali dobar okrug dobre skole, nema kriminala i sveg ostalog e to ti kupujes sa rentanim stanom a ne stan i to mi je tek posle postalo jasno


Ja verujem da su se svi razoracarali kada su dosli prvi put, taj osecaj ogromnog sela sa prazninom i homlesima (po kojima se dobro vidi kakva Amerika moze da bude) ne moze da se zaobidje, osim za jako bogate. To jednostavno nije savremeni zapad koji mi ocekujemo. Samo sto neki nece to da priznaju sebi, sto je isto ljudski a drugi su u fazonu idemo dalje sta sad.... I stvarno covek se na sve vremenom navikne i nekako ti je u prirodi da trazis pozitivne strane svega ali i to ima granicu. Ja jesam za pozitivno razmisljanje i borbu ali nisam od onih (upoznala sam takve) koji sebi svako jutro montiraju ruzicaste naocare i ubedjuju sebe i okolinu (i rodbinu u Srbiji) kako im je ovde sjajno a daleko je od toga da im je sjajno, ali svako ima pravo da zivi svoj zivot kako hoce, i sto ljudi sto cudi - tj. sto mehanizama za suocavanje sa stvarnoscu i problemima.

Ovde nije samo stvar u tome da je ovde sve drugacije nego je u mnogim stvarima drugacije i losije u isto vreme. Na drugacije a bolje je lako navici se. A opet ima nekih stvari koje jesu bolje pre svega generalno su vece sanse nego tamo. I onda ljudi to sve izvazu pa lakse podnose stvari koje im smetaju zarad nekih drugih koje su bolje. Vecita klackalica. I ogromna je razlika izmedju nekoga ko dodje ovde da studira, pa ima raznovrsno drustvo, odlepio se od roditelja, samostalnost, nezavisnost i sve dobro sto ide uz to i recimo mladic i devojka koji su ovde prvi put dobili priliku da zive zajedno i samostalno pa je i to samo po sebi vec bolje i napredak ili nekoga ko ovde nadje svoj prvi posao u zivotu pa za 10 godina sigurno ce imati mnogo bolji standard nego da je sve te godine radio u Srbiji - i sa druge strane, nekoga ko je tamo vec omogucio sebi ok standard, ima porodicu i vec je sebi napravio zivot kakav zeli da zivi i onda dodje ovde gde pola stvari koje je tamo imao ovde jednostavno nema. I onda sve mozes da dozivis kao prelazak sa konja na magarca.

Po meni, nije u Americi uopste toliko dobro koliko je ustvari na Balkanu lose a to je ono sto mnoge ljude vuce u emigraciju. Amerika bez obzira na sve nudi nasim ljudima sansu za bolji zivot i mnogi su spremni da tolerisu njene brojne negativne strane da bi nasli svoju sansu. Sad licna je stvar pojedinca da li zeli ili ne da menja bas sve i krene od nule. U svakom slucaju ja podrzavam sve koji zele da dodju pre svega zato sto je to veliko iskustvo (a jednom se zivi :grin:) ali treba dobro odmeriti svaki plus i minus.

wrath:of:the:lich:king
02.05.2011, 00:21
ali treba dobro odmeriti svaki plus i minus.

Matematika mi je uvek slabo isla... :)

Izgleda da se misljenja menjaju vremenom, ja sam trenutno u fazi kada mislim da ne mogu da zivim ovde vise... Ubija me to kuca-pos'o, pos'o kuca... Osecam se kao na privremenom radu u inostranstvu... Opet kazem, ko moze da pregura nostalgiju i taj neki socijalni ne-zivot, moci ce ovde da zivi. Meni je to bas tesko... generalno su ljudi zatvoreni ovde kod nas u Ohaju, a ja opet u nekim godinama kada mi se ne ide ispocetka... Evo, vikend, a nema covek gde da ode. Jedino zatvoreno mesto je Mall (pada kisa). Kada ne pada kisa onda otpadamo po lokalnim parkovima. To je to. U petak izasli posle posla, popili par pica u nekoj pecini od kafica, i posle stajali na parkingu sat vremena - nemas gde. Evropo dodji u Ameriku!

Al' ne dam se jos, uskoro krecem na koledz, mozda tamo ima nesto zanimljivo :drool:

Aura
02.05.2011, 02:31
Ubija me to kuca-pos'o, pos'o kuca...Opet kazem, ko moze da pregura nostalgiju i taj neki socijalni ne-zivot, moci ce ovde da zivi. Meni je to bas tesko... generalno su ljudi zatvoreni ovde kod nas u Ohaju, a ja opet u nekim godinama kada mi se ne ide ispocetka... Evo, vikend, a nema covek gde da ode. Jedino zatvoreno mesto je Mall (pada kisa). Kada ne pada kisa onda otpadamo po lokalnim parkovima. To je to. U petak izasli posle posla, popili par pica u nekoj pecini od kafica, i posle stajali na parkingu sat vremena - nemas gde.

Meni takodjer jako tesko pada taj socijalni ne-zivot i sto ovaj famozni downtown nije ni blizu kao nase carsije i zivahne atmosfere. Jos mi je gore sto ja toliko volim zivjeti zivot, sto sam toliko hodala prije a kako sam dosla sve mi stalo. Trudim se svim silama da upotpunim barem dio svog ranijeg zabavljanja, pa vjecito izmisljam gdje ici - a pocesto sam u istoj dilemi kao i ti, jer se nema gdje. Meni je muka vise od silnih Krogera, Majera, Walmarta i da mi se to smatra kao izlazak. Desi mi se da sjedimo navecer kuci i raspolozeni za ici gdje, pa dumamo gdje bi mogli, a izbor je za ne povjerovat....i odem hodam po Krogeru do 2am, samo eto da sam negdje. Zalosno. Isto tako i za shopinge. Eto danas sam prosetala krug po gradu i sve pusto..svratila u TJMaxx i drndala jos dva sata okolo samo da ne idem kuci.

A da ne budem toliko negativna, kako sam vec rekla trudim se beskonacno uljepsati si zivot i ima tu i lijepih momenata kad se zalomi u nekoj diskoteci sa ekstra raspolozenjem i drustvom, plesem i budalesem smijem se od srca. Ode se i u kino, game store, muzej, akvarijum, pa bude fino, ode se negdje i izvan grada setati, volim i ribariti s muzem priroda jezerce mali gril pa raspalimo odbojke i tako ti folovi golovi.:==D:
Nedam se depresiji! Ispocetka me lovila svaki dan..otimam se sada..I kada smo kuci nas dvoje popijemo po pivo igramo karti, navijemo muzike, trkamo se autima na igrici i zezamo. Sta drugo nego ganjati pozitivu u svemu, inace od mene nista ne bi bilo.

wrath:of:the:lich:king
02.05.2011, 02:43
Haha komsinice, znam kako ti je :-) Da ne misle ljudi da je meni izlazak samo u kafic, ali za ovih dve+ godine u malom mestu, obisla sam muzeje, botanicke baste, parkove, bioskope (najveci bioskop su nedavno zatvorili i pretvorili u crkvu).. jednostavno sve sto ima da se vidi videli smo. Sta sad? Sopinga nam je preko glave, najezim se kad pomislim na Walmart... Vauu, vi imate i diskoteku tamo :) Ja kukam za diskotekom evo vec ne znam koliko, ali nikako drustva za otici u Bowling Green... Ne znam, nikad nece to biti kao sto smo mi navikli.. samo da li se mozemo prilagoditi?

Orange
02.05.2011, 03:07
Matematika mi je uvek slabo isla... :)

Izgleda da se misljenja menjaju vremenom, ja sam trenutno u fazi kada mislim da ne mogu da zivim ovde vise... Ubija me to kuca-pos'o, pos'o kuca... Osecam se kao na privremenom radu u inostranstvu... Opet kazem, ko moze da pregura nostalgiju i taj neki socijalni ne-zivot, moci ce ovde da zivi. Meni je to bas tesko... generalno su ljudi zatvoreni ovde kod nas u Ohaju, a ja opet u nekim godinama kada mi se ne ide ispocetka... Evo, vikend, a nema covek gde da ode. Jedino zatvoreno mesto je Mall (pada kisa). Kada ne pada kisa onda otpadamo po lokalnim parkovima. To je to. U petak izasli posle posla, popili par pica u nekoj pecini od kafica, i posle stajali na parkingu sat vremena - nemas gde. Evropo dodji u Ameriku!

Al' ne dam se jos, uskoro krecem na koledz, mozda tamo ima nesto zanimljivo :drool:

E bas tako Evropo dodji u Ameriku - kad bi nekako to moglo da se priblizi :bigkiss:! Ni ja nisam sigurna u svoju matematiku al ajde kad sam vec ovde gledam da to iskoristim na najbolji nacin. U Kaliforniji je priroda veliki plus i stvarno neprocenjivo znaci to sto mozes bukvalno svaki put da ides na drugo mesto i severno i juzno i na sve strane i opet nisi istrazio sve. Planine za pentranje i setanje, i zlazak sunca, plaze, okean, ma samo da se vozis autoputem uz obalu pa ti je dosta. Sunce non-stop i mozes da budes ceo dan napolju dok ne padnes s nogu. Okean i sunce ce mi mnogo nedostajati kad odemo odavde to je sigurno (opet nostalgija? :blink: :smrc:). Jeste da retko mozemo da se kupamo i nije kao na Mediteranu, ali okean ima neku svoju energiju sa tim talasima i sustanjem super je. Ali i mene taj socijalni zivot ubija u pojam i ta otudjenost i nostalgija a mogu samo da zamislim kakav je osecaj kad nemas bas mnogo izbora ni za vikend... Ali treba napraviti neki plan (ono baby steps), to ti je super sto kreces na koledz - najpametniji nacin da iskoristis situaciju, kad zavrsis imaces mogucnost da biras i onda ce sve dobiti neki novi smisao. Deluje kao ozbiljan plus :).

Mene kad uhvati moje ludilo sa nostalgijom i nezadovoljstvom gledam globalno na sve, iz pticije perspektive - po sistemu sve je to ista planeta ( jeste dotle je doslo :lool:) danas sam ovde sutra ko zna gde... i kod mene to funkcionise :grin:.

Aura
02.05.2011, 03:15
Pa cuj, ja se i ne prilogodjavam onome sto mi ne odgovara. Svakako da postujem to. Ostalo se trudim prilagoditi sebi :==D:
Iima diskoteka, i nije samo jedna, okolo nas sto mi trenutno pada na pamet i nije nam daleko imaju cetiri diskoteke. A za kaj cekas drustvo da bi otisla negdje u provod?:==D: Muza pod ruku i u zivot. Nemamo ni mi puno drustva za izlaske, i ovo sto imamo dok se skontamo prodje godina, vjecito neki izgovori..al zato nas dvoje bas nas briga, haha bude nam super. Sinoc smo se neplanski proveli dobro, otisli u kino pogledat onaj novi FastFive i nesto nam se ne ide kuci, odemo na pice u disko i tako zaglavimo do sitnih sati. Ljepota.:beer:

wrath:of:the:lich:king
02.05.2011, 03:27
Orange, u pravu si. Lepe prirode ima i ovde. Samo ja nikada nisam bila tip da idem sama negde... dvoje nas je pa jos i nekako - sama bih poludela :-) Sto se tice naslova teme, OCEKIVANJA i realnost, ja apsolutno nista od Amerike nisam ocekivala, dosla sam samo iz jednog jedinog razloga, a to je da budem sa osobom koju volim (a koja je htela da dodje ovamo).. u zivotu pomislila nisam da cu zavrsiti u USA. Neverovatno je kako zavrsite tamo gde se najmanje nadate. Da se ja pitam, i da je moguce, hrvatska obala je za mene... Sira i prsuta na rivi... mmmm

dreamerns
02.05.2011, 05:15
Ja vas ljudi potpuno razumem kako o moze biti. I meni je socijalni zivot bio nedostajao. Najveci broj prijatelja bio je upravo sa ovog foruma, a problem je bio sto smo svi ziveli bas udaljeno i nismo mogli ni toliko cesto da se vidjamo. Cak i u gradu kao sto je Chicago trebalo nam je godinu i po dana da bi stvorili socijalni zivot slican onom kojem smo imali u Srbiji. Kada smo se preselili u CA to je nekako islo mnogo brze. SF kao grad je daleko ludji. Ne samo da ljudi izlaze, nego bukvalno u svim tim barovima, pubovima i diskotekama....ljudi se bas veseli i otkaceni. Nije ono da pijuckaju pivo i pilje u plazma televizore.
Problem sa cikagom je meni bio sto preko zime grad umre....ali bukvalno. Covece 3 miliona stanovnika i nema ama bas nista....kontam ja da je hladno, ali opet. No, presli ste svi okean da dodjete ovamo, ako vam ne odgovara tu gde jeste, gledajte nacine da odete odatle. Tacno je da u Kaliforniji ima mnogo toga da se radi kada izadjes iz grada. Priroda je fenomenalna, cak i pokusaj poredjenja mid-west amerike sa ovim bi bio smesan.
Ali ono sto je najbitnije od svega....bitno je gde zivis. Mozes doci i u bay area i otici nekih 60 milja odavde ka istoku....i imati iste probleme, jer su ta mesta do zla boga dosadna. Jako je bitno gde covek zivi. Nije isto biti u Novom Sadu na limanu, ili klisi....ili npr Curugu. Isto vazi i ovde. Nazalost, popularna mesta su jako skupa :-( Recimo Palo Alto i Mountain View su jako mala mesta....ma selendre bre :-) Imaju nekoliko kafica i diskoteka....ali svi su dobri. U Chicago sam ziveo u popularnom kraju, imao bukvalno 300-400 kafica, restorana i diskoteka oko sebe....ali svega 2-3 vredno izlazenja. Ostalo je fudbal i bejzbol...

cile
02.05.2011, 15:06
Matematika mi je uvek slabo isla... :)

Izgleda da se misljenja menjaju vremenom, ja sam trenutno u fazi kada mislim da ne mogu da zivim ovde vise... Ubija me to kuca-pos'o, pos'o kuca... Osecam se kao na privremenom radu u inostranstvu... Opet kazem, ko moze da pregura nostalgiju i taj neki socijalni ne-zivot, moci ce ovde da zivi. Meni je to bas tesko... generalno su ljudi zatvoreni ovde kod nas u Ohaju, a ja opet u nekim godinama kada mi se ne ide ispocetka... Evo, vikend, a nema covek gde da ode. Jedino zatvoreno mesto je Mall (pada kisa). Kada ne pada kisa onda otpadamo po lokalnim parkovima. To je to. U petak izasli posle posla, popili par pica u nekoj pecini od kafica, i posle stajali na parkingu sat vremena - nemas gde. Evropo dodji u Ameriku!

Al' ne dam se jos, uskoro krecem na koledz, mozda tamo ima nesto zanimljivo :drool:
Pratila sam tvoj odlazak,procices ti i ovo:;D:Verujem da je cupavo kad naidju vetrovi i sumnje,ali proci ce,znas i sama.Pa,eto dolazi koledz:bravo:Konacno sam i ja sa svojim sinom izvucena juce i tek cu doci u tvoju fazu i nije svejedno,koliko god se covek nada,raduje i strahuje:blink:,ali seti se sta si sve pregurala do sada,proci ce i ova minus faza,devojko:;D:Mozes ti to i sve najbolje zelim:grin:

Lucky
02.05.2011, 19:53
Ja recimo nisam doziveo to pocetno razocarenje, jer kao sto neko rece nisam imao ni neka preterana ocekivanja. Cak sta vise bilo je super, plaze, okean, kupanje tropska klima, palme...
Medjutim, na "americhki" stil zivota se ni dan danas nisam navikao posle 5 godina. Cak sta vise sto je vreme vise prolazilo sve me vise nervirao
Najbolje je to opisao moj 2 godisnji sin kada smo nedavno dosli iz Srbije : "tata gde su ljudi, gde su deca?"

Takodje mislim da u USA ladno mogu da budu veoma zadovoljni zivotom oni koji su i na Balkanu spadali u asocijalne tipove. Takodje jos jedan recept je da sto redje idete u domovinu (kod mene to nije moglo)

Sto se tice baraka, kartona lepenki i sl. zavisi koje ste filmove gledali ali mislim da to ne bi trebalo da iznenadjuje, mada znam slucajeve ljudi koji su imali utisak da cela Amerika izgleda kao Manhattan zato sto su je gledali tako u Holivudskim hitovima.

Jos par meseci do pasosha....a posle...

wrath:of:the:lich:king
03.05.2011, 04:48
Hvala Cile na ohrabrenju :inluv: oblacno je u Ohaju pa se i kod mene smrklo... Vidimo se sa ove strane za godinu dana, nije to tako daleko!

Lucky sve se slazem. Mozda bi pomogle palme i okean, lol
Imate neki plan za "posle" ?

Lucky
03.05.2011, 15:50
Imamo.... ali ne bih nista ovako javno. Mislim da me razumes :)

Sto se tice mora palmi i sl. ako vam se to svidja a uspete da zabodete neku solidnu sljaku, mogu vam pomoci oko eventualnog preseljavanja. Nikakav problem.