PDA

View Full Version : Dokumenti - Ne trebaju prevodi


milosx
16.07.2011, 00:57
Pozdrav svima!
Ja sam poceo sve proucavati pa da pitam na vreme... ovo dole zapravo znaci da ne trebaju prevodi dokumenata...

All documents not in English, or in the official language of the country in which application for a visa is being made, must be accompanied by certified translations.

Jesam li u pravu?

Jos nesto... ako bi moralo na engleski, ima li ko ideju kako da prevedem austrijsku diplomu na engleski, nema ni jedan tumac koji radi oba jezika koliko znam.

I jos nesto... overene kopije.. moze li to u opstini da se overi? Znam da notari bas deru sa cenama.
(Inace pitam za Bosnu)

noki
16.07.2011, 05:00
Sasvim si u pravu da ne treba prevod ako su ti dokumenti na oficijalnom jeziku zemlje u kojoj planiras da obavis intervju,ali jedno je sigurno,evo ja sam vec 4 meseci ovde u Americi i za decu su mi trazili izvod rodjenih i vakcinaciski karton preveden na engleski i overen,tako da iako mi nisu trazili u ambasadi prevedena dokumenta,ista ce ti trebati vamo u Americi sa prevodom,kad budete jurili administraciske poslove,a iz iskustva vam kazem prevodjenje - ovde to skuplje kosta nego kod kuce,tako da je bolje doci spreman:==D:

milosx
16.07.2011, 11:19
Hvala na informaciji, onda cu prevesti za svaki slucaj.
A kakva overa je u pitanju... sudskog tumaca, opstine ili notara?
Ja ne znam da imam karton vakcina, izvadio sam svoj medicinski karton i toga nema, samo naskrabano u zdravstvenoj knjizici.

noki
16.07.2011, 15:01
Overa sudskog tumaca(sto znaci da ti je dokumenat preveo covek sto je ovlascen da radi prevode,a ne bilo ko)

mikiSA
24.02.2012, 23:34
Da ponovimo (ovo je info iz Sarajevo ambasade, zvala u srijedu)
- dokumenti se ne trebaju ovjeravati u opstini/opcini, ali treba donijeti i original i kopije (inace ce ti naplatiti kopiranje?)
- ovo uvjerenje od MUP KS iako kazu da se dodje za 7 dana nakon 15:30: sobodno se moze doci i u 13,14h jer je gotovo
- diplome srednje skole: njih zanima da imas diplomu srednje, sve preko je bonus (tako meni rekose) E sad, ja sa magistarskim rekose da ponesem i nju i BA diplomu (koja je A3 format, ne u tubi nego onako ravna) original i kopije i da prevedem tu BA diplomu na engleski??? Obzirom da sam vec bila tamo, znam da tehnicki nema sanse da moja BA diploma prodje kroz onaj otvor na salteru :) Bice zanimljivo...

ggtron
21.04.2015, 23:00
Poslednja informacija je iz 2012. godine.
Moze li neko nesto novije da potvrdi?

SRBghost
22.04.2015, 13:34
Ako ides u ambasadu u zemlju odakle si, ne trebaju ti prevodi. Simple as that.

dusto
06.03.2016, 10:25
Pozdrav svima,
sve čestitke onima koji su dobili vizu.
Imam samo jedno pitanje, da li ste prevodili dokumentaciju za intervju?
Unapred se izvinjavam ukoliko je neko već odgovorio.
Pozdrav
Dule

ejpril88
06.03.2016, 11:49
Ako si iz Srbije ne treba ništa da prevodiš, odgovoreno je sto puta na ovo pitanje a i piše na sajtu američke ambasade.

cirapfc
06.03.2016, 16:13
Ne treba nista prevoditi za intervju.

Aj kad sam vec u ovoj temi da pitam, sta su dobitnici nosili u USA od nasih dokumenata, prevedenih?
Ja cu poneti izvod iz maticne knjige, diplomu i medjunarodnu vozacku, to prevedeno...
Jel savetuje neko jos nesto?

Mariquita
06.03.2016, 21:48
Mislim da ti je dovoljan međunarodni izvod iz knjige rođenih, ja sam tako nosila u Kanadu.

markoni
22.03.2016, 01:01
Sasvim si u pravu da ne treba prevod ako su ti dokumenti na oficijalnom jeziku zemlje u kojoj planiras da obavis intervju,ali jedno je sigurno,evo ja sam vec 4 meseci ovde u Americi i za decu su mi trazili izvod rodjenih i vakcinaciski karton preveden na engleski i overen,tako da iako mi nisu trazili u ambasadi prevedena dokumenta,ista ce ti trebati vamo u Americi sa prevodom,kad budete jurili administraciske poslove,a iz iskustva vam kazem prevodjenje - ovde to skuplje kosta nego kod kuce,tako da je bolje doci spreman:==D:

Mozda je ovo sto sam citirao stara poruka, ali mislim da je zanimljiva tema svim clanovima koji su dobitnici DV vize.

Znaci za sam intervju u Beogradu prevod ni jednog dokumenta nije neophodan (cak ni izvoda iz maticne knjige rodjenih). Ali da li nam je prevod potreban u Americi? I ako jeste, koja dokumenta je potrebno imati prevedena tamo?

Gromacha
22.03.2016, 01:59
Mozda je ovo sto sam citirao stara poruka, ali mislim da je zanimljiva tema svim clanovima koji su dobitnici DV vize.

Znaci za sam intervju u Beogradu prevod ni jednog dokumenta nije neophodan (cak ni izvoda iz maticne knjige rodjenih). Ali da li nam je prevod potreban u Americi? I ako jeste, koja dokumenta je potrebno imati prevedena tamo?

Meni su na interwievu u Zg. rekli da ce nam trebat prvodi na Engleski, izvod i mat. knj. rodenih, vjencani list i diplome. Na samom interwievu nije trebalo nista prevodit, cak ni diplomu.

markoni
23.03.2016, 00:19
Meni su na interwievu u Zg. rekli da ce nam trebat prvodi na Engleski, izvod i mat. knj. rodenih, vjencani list i diplome. Na samom interwievu nije trebalo nista prevodit, cak ni diplomu.

Aha, pretpostavljam da ce verovatno u USA trebati ti neki dokumenti prevedeni, da bi mogli da se upotrebe za ostvarivanje nekih prava i sl. tamo...

Znaci po tvom postu Gromacha, pretpostavljam da su to: Izvod iz maticne knjige rodjenih, vencani list (za one koji su u braku) i diplome (pretpostavljam i srednje skole i fakulteta-vise skole ko ima zavrseno...)


Mene sada kopka jos jedna stvar, da li diploma i svedocanstva iz srednje skole moraju biti originali?
Ja imam overene fotokopije, overene su pre oko 5 godina... Da li je neko isao na intervju sa overenim fotokopijama svedocanstava i srednjoskolske diplome, ali malo starijeg datuma overe (npr. oko 5 god ili sl...). Da li uopste overene fotokopije imaju neki "rok trajanja" ili sl... ne znam ima li potrebe da vadim svezije overene fotokopije ili da podignem originale (sto ne bih cinio, ako nije bas neophodno).

Gromacha
23.03.2016, 02:41
Aha, pretpostavljam da ce verovatno u USA trebati ti neki dokumenti prevedeni, da bi mogli da se upotrebe za ostvarivanje nekih prava i sl. tamo...

Znaci po tvom postu Gromacha, pretpostavljam da su to: Izvod iz maticne knjige rodjenih, vencani list (za one koji su u braku) i diplome (pretpostavljam i srednje skole i fakulteta-vise skole ko ima zavrseno...)


Mene sada kopka jos jedna stvar, da li diploma i svedocanstva iz srednje skole moraju biti originali?
Ja imam overene fotokopije, overene su pre oko 5 godina... Da li je neko isao na intervju sa overenim fotokopijama svedocanstava i srednjoskolske diplome, ali malo starijeg datuma overe (npr. oko 5 god ili sl...). Da li uopste overene fotokopije imaju neki "rok trajanja" ili sl... ne znam ima li potrebe da vadim svezije overene fotokopije ili da podignem originale (sto ne bih cinio, ako nije bas neophodno).

Da, dokumenti kojima dokazujes svoj status (izvod iz maticne knjige rodjenih, vjencani list, diplome) u Usa trebaju biti prevedeni i ovjereni kod ovlastenog sudskog prevodioca.
Za ovjerene fotokopije diploma neznam. Mi smo imali orginale i diplome i svjedocanstva.

zeki.zeki
18.06.2016, 09:24
Da li neko zna sta je potrebno od dokumenata ako idem na interview na osnovu radnog iskustva? Da li je potreban ugovor o radu? Ili samo neka druga potvrda od poslodavca?
Ako je neko imao ovakvo iskustvo bila bih mu zahvalna na odgovoru.

markoni
24.06.2016, 06:23
1. U vezi medjunarodnog izvoda iz maticne knjige rodjenih: Da li se to trazi na istom mestu gde i obican izvod iz mat knji rodj? (npr u opstini Savski venac)

Kada sam vadio obican (koji kosta 420 din), video sam da pored tog uobicajnog postoji i za upotrebu u inostranstvu (ovaj kosta oko 750 cini mi se).

Da li je taj od 750 din onaj koji nam tamo treba u Americi?

Da li to treba prevoditi na engleski i nositi kod sudskog tumaca da pecatira ili se taj izvod ne prevodi?

2. U vezi diplome: Na fakultetu su mi dali za svaki ispit po jedna strana, gde pise u par recenica opis sta se izucava u tom ispitu i sl. a to su mi i pecatirali, kao potvrdu da je to po njihovom programu (tog fakulteta).

Sta ja treba da uradim s tim dokumentima sada?

Da li prevod toga radi sudski tumac ili on samo udari pecat, a ja sam trazim prevodioca, na ciji prevod ce on da stavi pecat?

Da li sve ovo moram da uradim ja ili moze neko u Srbiji za mene kada sam ja vec u Americi, pa da mi posalje postom ili po nekoj osobi?

JelenaX
26.06.2016, 07:35
Medjunarodni izvod ne moras da prevodis, a za diplomu ne znam da li moras u sudu ili je dovoljno samo kod prevodioca. To mogu i tvoji da ti zavrse.

markoni
28.06.2016, 22:38
Medjunarodni izvod ne moras da prevodis, a za diplomu ne znam da li moras u sudu ili je dovoljno samo kod prevodioca. To mogu i tvoji da ti zavrse.

Znaci u vezi medjunarodnog izvoda, ili kako se to vec naziva, (tog koji je dobro poneti sa sobom u Ameriku), ne treba prevod i pecat ili sl...

Ako je tako, samo se zanimam, da li se taj izvod moze izvaditi na istom salteru gde i obican izvod? da li je on vec na stranom (pretpostavljam engleskom) jeziku ili na srpskom, (pa pretpostavljam zato ne treba prevod, ako je vec na engleskom)... i ima li neki rok vazenja ili vazi neograniceno... pretpostavljam da je skuplji od uobicajnog izvoda...

kuki
12.07.2016, 03:18
Koja sve dokumenta treba da ponesem sa sobom kada krenem u USA, da bih tamo samo aktivirao Zelenu Kartu prilikom ulaska u Ameriku?

Pretpostavljam da sa soom treba da ponesem:

1. Pasos
2. Zapecaceni koverat
3. list sa spiskom vakcina (koji se dobije nakon lekarskog pregleda)
4. Disk sa snimkom pluca (koji se takodje dobije nakon lekarskog pregleda)

Da li je jos nesto od dokumenata potrebno na ulasku u USA, za samo aktiviranje Zelene Karte?

JelenaX
12.07.2016, 10:11
Treba ti pasoš i zapečaćeni koverat.
Vakcine su već u koverti, to što imaš je za tebe ako ti nekad bude trebalo za lekara.
Nama je disk bio u koferu i niko ga nije tražio, niti smo ga pominjali. To je što se tiče aerodorma.

Takođe, mene je žena u SSN office-u pitala da li imam birth certificate za dete kada smo aplicirali za SSN; rekla sam joj da je to bilo u koverti koju su uzeli na aerodromu i nije više to pominjala.

kuki
12.07.2016, 11:15
Treba ti pasoš i zapečaćeni koverat.
Vakcine su već u koverti, to što imaš je za tebe ako ti nekad bude trebalo za lekara.
Nama je disk bio u koferu i niko ga nije tražio, niti smo ga pominjali. To je što se tiče aerodorma.

Takođe, mene je žena u SSN office-u pitala da li imam birth certificate za dete kada smo aplicirali za SSN; rekla sam joj da je to bilo u koverti koju su uzeli na aerodromu i nije više to pominjala.

Kako ste znali da je izvod iz mat knjige deteta u zapecacenoj koverti? verovatno ako su na ulasku u USA oni to otvorili pred vasim ocima, pretpostavljam...

Razmatram da uzmem zdravstveno putno osiguranje, obzirom da cu ici na gradiliste tamo... pa se pitam koja osiguravajuca kuca je bolja od ostalih, kod koje nasi ljudi radije to kupuju... a koje treba izbegavati...

Pitao sam u UNIQA, cena je zestoka (58.000 dinara za dva meseca), DELTA Generali nisu tako skupi (26.000), a u npr Milenijumu cini mi se da je oko 15.000...

JelenaX
12.07.2016, 13:44
Nisam znala da li je u koverti :)
Na aerodromu jesu otvorili kovertu, ali mi smo sedeli daleko od stola, pa nismo ništa videli.

Najjeftinije osiguranje daje Dunav osiguranje, svi ostali imaju slične cene, a ovi baš niske.

markol
13.07.2016, 07:58
Molim za pomoc
Da li je neko dobio zeleni karton na lutriji i kako to funkcionise kad se ode u USA...?







Da ponovimo (ovo je info iz Sarajevo ambasade, zvala u srijedu)
- dokumenti se ne trebaju ovjeravati u opstini/opcini, ali treba donijeti i original i kopije (inace ce ti naplatiti kopiranje?)
- ovo uvjerenje od MUP KS iako kazu da se dodje za 7 dana nakon 15:30: sobodno se moze doci i u 13,14h jer je gotovo
- diplome srednje skole: njih zanima da imas diplomu srednje, sve preko je bonus (tako meni rekose) E sad, ja sa magistarskim rekose da ponesem i nju i BA diplomu (koja je A3 format, ne u tubi nego onako ravna) original i kopije i da prevedem tu BA diplomu na engleski??? Obzirom da sam vec bila tamo, znam da tehnicki nema sanse da moja BA diploma prodje kroz onaj otvor na salteru :) Bice zanimljivo...

kreta
13.07.2016, 11:08
Molim za pomoc
Da li je neko dobio zeleni karton na lutriji i kako to funkcionise kad se ode u USA...?

Ne mogu da verujem! Da li ti uopste citas Forum i koliko ti informacije na njemu znace?

Tomislav1970
13.07.2016, 16:08
Molim za pomoc
Da li je neko dobio zeleni karton na lutriji i kako to funkcionise kad se ode u USA...?

Zeleni karton? Sta je to?
I o kakvoj lutriji pricas? Jel' to nesto kao Loto?

markoni
25.06.2017, 14:20
ja sam ovaj izvod izvadio pre oko godinu dana i i dan danas mu nista ne fali, u jednom je komadu, pa me zanima da li kao i kod obicnog izvoda (koji traje 6 meseci u Srbiji) i ovaj ima neko vreme koje se moze koristiti?

pretpostavljam da se taj dokument moze izvaditi i u USA, ali da je tada verovatno skuplje? ali sada sam jos u Srbiji, pa razmisljam da li da ga uzmem dok sam ovde...

da li je nekome bio potreban taj izvod u USA i za koje namene?

pijanijoca
18.07.2017, 11:00
Jel' to nesto kao Loto?

Jel to nesto kao hipohondirana tikva? :naughty:

Ee, sve bi na tacni........

vojkaninho
27.09.2017, 11:27
Jedno pitanje, koliko staro moze biti potvrda iy MUP-a i suda?

slucajni_prolaznik
27.09.2017, 19:11
Jedno pitanje, koliko staro moze biti potvrda iy MUP-a i suda?

Moze biti staro do godinu dana. Dobijen odgovor e-mailom prosle godine.

misternice
27.09.2017, 20:39
Moze biti staro do godinu dana. Dobijen odgovor e-mailom prosle godine.

Tacno. To zapravo i pise u uputstvu o dokumentaciji koja je potrebna (doduse, nije bas najsrecnije prevedeno tako da mozda stvara malo zabune) - potrebno je ukoliko smo vadili taj izvod pre vise od godinu dana.

GodFather
10.01.2018, 17:44
Provjereno da i u ambasadi u Zagrebu ne traže prijevod dokumenata koji su na službenom jeziku države!

Do prije par mjeseci je na njihovim stranicama bio .pdf sa popisom sve potrebne dokumentacije u kojem je pisalo da trebaju prijevodi, a sad ga više nema nego se sve prespaja na stranice state.travel.gov di lipo piše da se dokumenti prevode ako nisu ni na engleskom ni na službenom jeziku!

Bilo mi zbunjujuće te dvije različite informacije pa poslala mail u zagrebačku američku ambasadu pa mi odgovorili da ne treba! :obrva: :bravo:

To znatno ubrzava prikupljanje dokumentacije i što je još važnije pojeftinjuje! :grin:

Leksi
18.02.2018, 15:22
Ne vidim gde bih mogla da postavim ovo pitanje.

Da li na intervju u ambasadi može da se ide sa uverenjem o diplomiranju,ili mora diploma?

I da li moram da overavam kopiju uverenja?

Katleja Liki
18.02.2018, 17:57
Ne vidim gde bih mogla da postavim ovo pitanje.

Da li na intervju u ambasadi može da se ide sa uverenjem o diplomiranju,ili mora diploma?

I da li moram da overavam kopiju uverenja?
Evo iskustava iz 2013. sa intervjua u Beogradu:

http://www.zelenalutrija.com/forum/showpost.php?p=41669&postcount=280

http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?p=37459&highlight=uverenje+diplomiranju#post37459

Makica@
18.02.2018, 23:47
Ne vidim gde bih mogla da postavim ovo pitanje.

Da li na intervju u ambasadi može da se ide sa uverenjem o diplomiranju,ili mora diploma?

I da li moram da overavam kopiju uverenja?

Za intervjuu u Ambasadi je dovoljna samo srednja skola :) Ponesite svedocanstva i diplomu + kopije ( koje ostaju kod njih) :) A mozete poneti i diplomu i uverenje,mislim da ne treba overa. Mozda se javi neko ko je zavrsio fax pa da napise iskustvo :)
Pozdrav :1072:

Leksi
19.02.2018, 09:59
Hvala vam,ja ću do tada i master završiti,ali samo dvaput godišnje izdaju diplome sa osnovnih i ne znam da li ću uspeti da je uzmem.

Pozdrav

misternice
19.02.2018, 12:11
Hvala vam,ja ću do tada i master završiti,ali samo dvaput godišnje izdaju diplome sa osnovnih i ne znam da li ću uspeti da je uzmem.

Pozdrav

Dovoljno je Uverenje koje mozete dobiti cim zavrsite studije, ne morate cekati samu diplomu. Mada diploma fakulteta za intervju nije ni bitna, samo svedocanstva o zavrsenoj srednjoj (iz iskustva).

freetodecide
19.02.2018, 23:25
Evo iz iskustva od prije dvije nedjelje na intervjuu u Sarajevu....
Nakon što smo i mi bili ubijedjeni da nije potrebna diploma s fakulteta koji je supruga (kao nosilac papira) završila, tako je nismo ni ponijeli (samo kopiju za svaki slučaj) a da ne pričam ponovo kako nismo uradili prevod iste :blink:
Dakle, predamo sve papire, diplomu srednje škole i usput kopiju diplome s fakulteta. Pošto nismo kao što rekoh preveli to što smo trebali, službenica nas dodatno šokira kada reče da će uzeti kopiju diplome s fakulteta i da uradimo prevod za nju pa naknadno dostavimo. Kako rekoše, uzima se najveći stepen obrazovanja u obzir. Tako da eto imate i to na umu ko ide u Sarajevo na intervju. Mislim da je neko takodje pisao o sličnom iskustvu. Sretno svima koji treba da idu na razgovor!

Leksi
20.02.2018, 10:54
Dovoljno je Uverenje koje mozete dobiti cim zavrsite studije, ne morate cekati samu diplomu. Mada diploma fakulteta za intervju nije ni bitna, samo svedocanstva o zavrsenoj srednjoj (iz iskustva).

Hvala na odgovoru,makar oko toga da se ne cimam.S mojim faksom tamo ne mogu ništa.

tile83
12.06.2018, 20:51
Jedan od dokumenata koje treba spremiti za intervju je I pasos I kopija pasosa. Da li treba kopirati samo prvu stranu (plastificirano) ili sve strane gde stoje pecati?

nemanjaq
12.06.2018, 22:59
Jedan od dokumenata koje treba spremiti za intervju je I pasos I kopija pasosa. Da li treba kopirati samo prvu stranu (plastificirano) ili sve strane gde stoje pecati?

Potrebno je kopirati samo biometrijsku stranu (plastičnu) gde su Vaši podaci i fotografija.

3put
13.06.2018, 13:25
ne mogu da pronadjem sad

ali moze neko da mi potvrdi jel treba ili ne treba potvrda o drzavljanstvu SRB da se nosi u ambasadi na interviju?

aleksandarzz
13.06.2018, 18:04
ne mogu da pronadjem sad

ali moze neko da mi potvrdi jel treba ili ne treba potvrda o drzavljanstvu SRB da se nosi u ambasadi na interviju?

Ne treba, pasos dokazuje drzavljanstvo.
Samo ono sto je napisano da treba. A ponekad cak ni to. Meni su odmah vratili potvrdu iz vojnog odseka, iako pise da treba.

Makica@
15.06.2018, 00:05
ne mogu da pronadjem sad

ali moze neko da mi potvrdi jel treba ili ne treba potvrda o drzavljanstvu SRB da se nosi u ambasadi na interviju?

Potvrdjujem i ja,ne treba uverenje o Drzavljanstvu da se ponese na intervjuu ;) Srecno :bravo::1072:
Cekamo Iskustvo ;)