PDA

View Full Version : Svetska ekonomska kriza


Sergej Fierce
30.07.2011, 19:54
Izgleda kao da se 1929. godina ponavlja... A svi znamo i šta dolazi posle kriza... Voleo bih da neko da stvarnu sliku onoga kakva je situacija tamo. Da li ljudi zaista svakodnevno gube posao, da li se još više bore za egzistenciju... Da li su primanja smanjena? Koliko sam upućen, SAD samo što nisu dotakle dno... Koliko ljudi koji žive tamo osete zaista ovo. Voleo bih kad bih neko napravio paralelu npr. 2007. i 2011. Hvala. Pozdrav!

dreamerns
31.07.2011, 01:38
Izgleda kao da se 1929. godina ponavlja... A svi znamo i šta dolazi posle kriza... Voleo bih da neko da stvarnu sliku onoga kakva je situacija tamo. Da li ljudi zaista svakodnevno gube posao, da li se još više bore za egzistenciju... Da li su primanja smanjena? Koliko sam upućen, SAD samo što nisu dotakle dno... Koliko ljudi koji žive tamo osete zaista ovo. Voleo bih kad bih neko napravio paralelu npr. 2007. i 2011. Hvala. Pozdrav!

Iskreno, vecina ljudi koja zivi ovde nije ni upola upucena u stanje amerike, koliko su ljudi iz srbije upuceni. U srbiji se nekako stalno najavljuje da amerika dotice dno, da propada, da je gotova...a u srbiji upravo zato treba da postane neki raj na zemlji i sl :-)
Ne mozes ocekivati da ti bilo ko ovde da neku realnu sliku stanja. Svako se bori za sebe i svoj zivot i sve sto ti moze reci je kako se on snasao, kao i stanje okoline u kojoj se nalazi (prijatelja i sl). To je daleko od bilo kakve statistike i globalne slike stvari. Na kraju krajeva, zivot je jedno, a statistika drugo. Ako ti nemas posao, onda moze biti i super stanje drzave, tebi to nista ne znaci...jer nemas posao. Vidim da si napisao u drugoj temi da si frizer. Mislim da ti je najbolji savet pronaci ljude koji su ovde frizeri, cuti kako stvari funkcionisu na tom polju i koliko i gde (jako je bitno gde) se kao frizer moze zaraditi i ziveti. Cuti njihovo iskustvo i savete. To ti daleko vise moze pomoci oko odluke, ocekivanja i snalazenja ovde, nego razne price da li amerika propada, generalno stanje u drzavi od pola milijarde ljudi i sl.

Uostalom, to sve vazi do novembra, jer kako se u srpskim novinama najavilo, tada stizu vanzemaljci da nas sve pobiju....tako da sve ovo nema veze :-)

Bockyman
31.07.2011, 10:43
dreamerns је у суштини у праву...
Али не могу да кажем да ми је свеједно, када ми је остало 50-ак дана до слетања у УСА, да ли ће та држава да банкротира, или ако неће по којој цени неће.
Колико то може да има утицај на све нас, нове имигранте, као и цео свет генерално, не знам, али никако не могу рећи да ми је свеједно...

TheNenad
31.07.2011, 12:32
A bre, kao da ste od juče... Da sutra "Amerika" bankrotira, posledice bi osetila Srbija dok si rekao keks. Zar već nismo ovo naučili tokom svetske ekonomske krize? Ako mislite da će vam tamo biti loše ukoliko dođe do kraha, čekajte samo da vidite šta će ovde da bude...

Sergej Fierce
31.07.2011, 12:38
@dreamerns Hvala na odgovoru. Ja ne mogu da znam kako je tamo, osim onaj deo koji izveštavaju srpski mediji :) Ove godine bih prvi put se prijavio za GC, ali ne bih da odem tamo jednog dana, gde ce biti jednako kao ovde, pre bih onda gledao ovde da grabim zubima nekako, nego da odem tamo i izgubim vreme... Jer vreme nam niko nece vratiti. I hvala na savetu ;)

srboljub89
31.07.2011, 16:58
A bre, kao da ste od juče... Da sutra "Amerika" bankrotira, posledice bi osetila Srbija dok si rekao keks. Zar već nismo ovo naučili tokom svetske ekonomske krize? Ako mislite da će vam tamo biti loše ukoliko dođe do kraha, čekajte samo da vidite šta će ovde da bude...

Ma gdje bi se osjetile posledice. Amerika ima toliki dug da plati a investirace u Srbiju. To su price za malu djecu. Ako nisi primjetio, na svakom koraku su proizvodi na kojima pise MADE IN CHINA a ja nigdje ne vidim da pise MADE IN USA. Mozda je bila najveca svjetska sila, i tako se sad misli ne kazem ja, ali po meni je Kina No. 1. Zivjela braca Kinezi. :grin:

jovke
31.07.2011, 17:08
Da te ne tupim ili pljujem po Americi ili srpstvu reci cu samo jednu stvar. To se odnosi na Bosnu a slicno je i sa Srbijom. Trenutno u Bosni preko politicara i stanaka na vlasti amerikanci su u punom naletu i kupuju (stavljaju pod kontrolu) sve drzavne firme koje kontrolisu prirodna i rudna bogastva. To znaci da kao sila sutra kad nestane u Americi bilo kog energenta oni ce da voze odavde a lokalni narod nece smjeti niti imati moc da nesto ucini. Prosto npr. kada dodje nestasica vode u Americi ili gdje njima to zatreba tocice se u Bosni i voziti gdje oni zele a lokalni narod ce biti zedan. Ne ulazim u to ko provodi silu, gdje je pravda, gdje je patriotizam itd. samo hocu da kazem da je jasno da cemo sa americkom krizom i mi potonuti. Propast Amerike je propast i onog ko ovde zivi, jasno je ko dan. Koliko god bilo lose u Americi za toliko ce i ovde biti losije, i nikad nece biti bolje ovde zato sto je tamo losije, pa ti vidi da li ces ici ili ne.

Bockyman
31.07.2011, 19:43
Ma gdje bi se osjetile posledice. Amerika ima toliki dug da plati a investirace u Srbiju. To su price za malu djecu. Ako nisi primjetio, na svakom koraku su proizvodi na kojima pise MADE IN CHINA a ja nigdje ne vidim da pise MADE IN USA. Mozda je bila najveca svjetska sila, i tako se sad misli ne kazem ja, ali po meni je Kina No. 1. Zivjela braca Kinezi. :grin:

Али Кина не даје Зелену карту путем лутрије :woohoo::woohoo::woohoo:

mijan
31.07.2011, 20:01
Srbija,Bosna i Hrvatska ce biti direktno vezane za posledice krize u SAD, i nema razloga da se njima smejemo i bavimo se cinicki njihovom propascu. Balkanske drzave nemaju svoje ekonomije pa kao takve zive od kredita MMF. Ako ne slusas amerikance nema ni kredita MMF-a. Ako ti MMF ne odobri kredit nema ni penzija ni drzavnih plata pa tako neces imati ni jeftinu kinesku robu da kupujes! :grin:

dreamerns
31.07.2011, 20:48
Ma gdje bi se osjetile posledice. Amerika ima toliki dug da plati a investirace u Srbiju. To su price za malu djecu. Ako nisi primjetio, na svakom koraku su proizvodi na kojima pise MADE IN CHINA a ja nigdje ne vidim da pise MADE IN USA. Mozda je bila najveca svjetska sila, i tako se sad misli ne kazem ja, ali po meni je Kina No. 1. Zivjela braca Kinezi. :grin:

A gde se to sve dizajnira i izmislja? Gde je research? Da, vecina stvari se u kini sklapa za jeftine pare. Ako hoces da radis robovski u fabrici da sklapas komponente za pare od kojih ne mozes da prezivis, onda je Kina pravo mesto. Kina je postala svetski centar ljudske snage, da ne kazem robovske snage. Daleko od toga da mi se to svidja, trudim se da kupujem "made in usa" koliko mogu. Sigurno je i ta cinjenica ugrozila odredjenu strukturu poslova u americi, kao i u celom svetu, no daleko od toga da je napravila kinu nekakvim rajem za zivot. Jedno je biti svetska sila, a drugo je biti super zemlja za zivot. Ako se okrenes nazad jedno 30 godina, sovjetski savez je bio svetska sila, ali ne bas i drzava u kojoj bi voleo da zivis. Jos je gore sada sa kinom.

ZeljkoUSA
01.08.2011, 00:10
Ma dajte bre ljudi..., kakva propast. U Srbiji (ne znam za ostale zemlje) je glavni sport i tema u kafani propast Amerike.

Lepo je rekao @dreamerns da ljudi ovde "bolje" znaju od Amera kako ovi zive... Kakva Kina, Rusija to je sve politika, valjda su ljudi na ovom forumu voljni da promene "svoj zivot" ?!? Sta imaju gore pomenuti narodi od toga sto su im zemlje ekonomske sile kad mogu da nestanu preko noci ako se zamere pogresnom coveku ili strukturi. Da ne sirim dalje ili ulazim u politiku: ko je izvucen - videce, ko nije neka ode turisticki ako moze pa neka vidi. Tamo ljudi zive lokalno, za svoju porodicu, kad cemo vise pustiti globalne price i mega novinske naslove.....

ljiljadule
01.08.2011, 07:46
...da to si lepo rekao,ovde ljudi bolje znaju od Amera kako oni zive,ali sta bi inace bila tema .....u kafanama,zaista!!??

Bockyman
01.08.2011, 13:28
http://www.mondo.rs/s213461/Info/Svet/SAD_ipak_nece_bankrotirati.html

:beer:

Positive Vibe
01.08.2011, 23:56
http://www.mondo.rs/s213461/Info/Svet/SAD_ipak_nece_bankrotirati.html

:beer:

U poslednjem trenutku. :;D:
Burek Oboma i republikancima i demokratama. :grin:

jovke
07.08.2011, 09:19
"Skoro 15 odsto populacije SAD hranu kupuje na markice (bonove), saopšteno je u američkom ministarstvu poljoprivrede.
Program za dodatnu ishranu koristi 45,8 miliona Amerikanaca, pokazali su podaci najnovijeg istraživanja, što je čak 34 odsto više nego pre dve godine.
Ovim programom predviđeno je da se porodicama s niskim prihodom dele markice za koje oni mogu da kupuju hranu u prodavnicama za siromašne."

Procitah to u jednim dnevnim novinama i iznenadih se.
Da li je broj od 45 miliona ljudi pokazatelj da se sve teze dolazi do posla i da je kupovna moc sve manja?

vrhunski
07.08.2011, 09:40
Nemoj verovati domacoj zutoj stampi a ni rezimskim medijima. Nasa vlast forsira pricu kako US propada iz razloga sto moraju da nadju izgovor kad shvate da nece nista biti ni od Kosova ni od Evrope. Uglavnom ako zelis realnu situaciju idi u US (California, New York ili tako nesto i videces svojim ocima da li sve propada kao sto predstavlja B92 i ostali mediji u Srbiji)

noki
07.08.2011, 13:30
[QUOTE=jovke;24709]"Skoro 15 odsto populacije SAD hranu kupuje na markice (bonove), saopšteno je u američkom ministarstvu poljoprivrede.
Program za dodatnu ishranu koristi 45,8 miliona Amerikanaca, pokazali su podaci najnovijeg istraživanja, što je čak 34 odsto više nego pre dve godine.
Ovim programom predviđeno je da se porodicama s niskim prihodom dele markice za koje oni mogu da kupuju hranu u prodavnicama za siromašne."

Procitah to u jednim dnevnim novinama i iznenadih se.
Da li je broj od 45 miliona ljudi pokazatelj da se sve teze dolazi do posla i da je kupovna moc sve manja?[/QUOT

Prva stvar je tacna,to da Amerikanci kupuju na bonove i primaju pomoc,ali to nije zato sto nema posla,vec sto pravi domaci Amerikanac nece da radi bilo sta.Imam susede Amerikance i kao zena vec dve godine trazi poso i ne moze da nadje pa primaju bonove za hranu,a ja i moj suprug smo nasli poso i poceli da radimo jos prvog meseca cim smo stigli ovde.Stvar je da oni nece da napuste udobnu fotelju ispred Tv-ja i da rade za samo 10 dolara na sat,i zasto bi kad imaju nas Srbe,Makedonce,Spance,Kineze i neznam jos koga da mu rade za te pare.(nadam se da ne zvuci cinicno ali sve vise verujem u to)
A sto se tice kupovne moci ,kad i da otidjem u kupovinu ne mogu da nadjem mesto za parking,stalno prepuno.Omiljen sport ovde je kupovina,pa makar i na kredit.Prodavnice za hranu i tehniku su stalno prepune kupcima.Ne kazu za dzabe Ameri :"Shop 'till you drop":naughty:

jovke
07.08.2011, 13:50
Nemoj verovati domacoj zutoj stampi a ni rezimskim medijima. Nasa vlast forsira pricu kako US propada iz razloga sto moraju da nadju izgovor kad shvate da nece nista biti ni od Kosova ni od Evrope. Uglavnom ako zelis realnu situaciju idi u US (California, New York ili tako nesto i videces svojim ocima da li sve propada kao sto predstavlja B92 i ostali mediji u Srbiji)
Ne znam zasto mi pises o tumacenju politike i rezimskih medija, jer ja nisam preneo nikakve politicke tekstove i zamarao forum sa tekstovima, nego samo sam ubacio statistiku koja moze biti tacna ili ne. Ova statistika moze da osvane bilo gdje u novinama. Sto se tice politike vec smo doktorirali na forumu teoriju da se srbi raduju propasti Amerike jer ce njima biti bolje. Da mogu otici u NY ili LA ne bi ni bio ovdje gdje jesam na brdovitom Balkanu...

jovke
07.08.2011, 13:53
[QUOTE=jovke;24709]"Skoro 15 odsto populacije SAD hranu kupuje na markice (bonove), saopšteno je u američkom ministarstvu poljoprivrede.
Program za dodatnu ishranu koristi 45,8 miliona Amerikanaca, pokazali su podaci najnovijeg istraživanja, što je čak 34 odsto više nego pre dve godine.
Ovim programom predviđeno je da se porodicama s niskim prihodom dele markice za koje oni mogu da kupuju hranu u prodavnicama za siromašne."

Procitah to u jednim dnevnim novinama i iznenadih se.
Da li je broj od 45 miliona ljudi pokazatelj da se sve teze dolazi do posla i da je kupovna moc sve manja?[/QUOT

Prva stvar je tacna,to da Amerikanci kupuju na bonove i primaju pomoc,ali to nije zato sto nema posla,vec sto pravi domaci Amerikanac nece da radi bilo sta.Imam susede Amerikance i kao zena vec dve godine trazi poso i ne moze da nadje pa primaju bonove za hranu,a ja i moj suprug smo nasli poso i poceli da radimo jos prvog meseca cim smo stigli ovde.Stvar je da oni nece da napuste udobnu fotelju ispred Tv-ja i da rade za samo 10 dolara na sat,i zasto bi kad imaju nas Srbe,Makedonce,Spance,Kineze i neznam jos koga da mu rade za te pare.(nadam se da ne zvuci cinicno ali sve vise verujem u to)
A sto se tice kupovne moci ,kad i da otidjem u kupovinu ne mogu da nadjem mesto za parking,stalno prepuno.Omiljen sport ovde je kupovina,pa makar i na kredit.Prodavnice za hranu i tehniku su stalno prepune kupcima.Ne kazu za dzabe Ameri :"Shop 'till you drop":naughty:
Zahvaljujem na odgovoru i uopste na tome sto niste zaboravili forum po odlasku kao mnogi drugi. Dosta informacija sa vase strane o pocetnom snalazenju iz vaseg iskustva i samo tako nastavite vjerujem da mnoge to zanima. Pozdrav.

vrhunski
07.08.2011, 18:39
@Jovke ma izvini al stvarno me iznervira kad svaki dan na B92 pustaju neku novu propast amerike. A kad odes tamo nema veze sa zivotom. Sve puno, nezaposlenost se smanjuje a i kriminal u padu. (Barem tamo gde sam ja bio).

jovke
07.08.2011, 20:16
@Jovke ma izvini al stvarno me iznervira kad svaki dan na B92 pustaju neku novu propast amerike. A kad odes tamo nema veze sa zivotom. Sve puno, nezaposlenost se smanjuje a i kriminal u padu. (Barem tamo gde sam ja bio).
Jel se vracas ti na Havaje kad pokupis vizu ili ides negdje drugo?
Ma kakva politika i mediji! Sto rece Zeljko, valjda smo ovde okupljeni sa istim razmisljanjima da pokusamo nesto uciniti za sebe, a ne da slusamo ispiranje mozga na svakom koraku po kafanama i ko zna gdje.

vrhunski
08.08.2011, 07:37
Jel se vracas ti na Havaje kad pokupis vizu ili ides negdje drugo?
Ma kakva politika i mediji! Sto rece Zeljko, valjda smo ovde okupljeni sa istim razmisljanjima da pokusamo nesto uciniti za sebe, a ne da slusamo ispiranje mozga na svakom koraku po kafanama i ko zna gdje.

na Havaje :) naravno. Mozda cu malo proci (turisticki) istocnu obalu cisto da vidim kako je :)

Naravno to sve pod uslovom da budem u tih 50.000 od 100.000 koje su izabrali.