PDA

View Full Version : Stomatolozi u Americi - Dentists in USA


mylyca
06.09.2011, 00:59
Pozdrav, zovem se Milica. Zavrsila sam redovno srednju zubotehnicku skolu u Beogradu za stomatolosku sestru i vandredno za zubnog tehnicara. Trenutno sam na zavrsnoj godini Stomatoloskog fakulteta u Pancevu. Zanima me da li iko zna kakva je mogucnost zaposlenja ili strucne prakse u Americi? Pozzz

Magelan
07.09.2011, 07:15
Mogucnost zaposlenja jedino je moguca u svojstvu stomatoloske sestre (dental assistant) jer za to ovde ne treba neka posebna skola - sve se svodi na obuku uz sertifikaciju vezanu za kontrolu infekcije (Infection Control Certificate) sto je u principu nista posebno (taj sertifikat ti je samo plus prilikom zaposlenja mada ga dosta ordinacija ni ne trazi). Plata za zubne asistente ne prelazi mnogo preko minimalca (oko $10 na sat).

Za zubnog tehnicara bi morala ponovo u skolu jedno 2 godine jer je to zanimanje u USA Associate Degree.

Kao stomatolog - prvo evaluacija, pa ponovo u skolu 2 ili 3 godine (zavisi od skole do skole, u CHGO je npr dvogodisnji program dok je npr u Majamiju trogodisnji), a to zadovoljstvo ce te kostati oko $160.000 jer toliko kosta skolarina...

Eventualno se moze ici na varijantu za dentalnog higijenicara, mada i tu treba da se izdvoji minimum godinu do dve dodatnog skolovanja s tim sto je ta opcija znatno jeftinija - ne vise od $10.000 da bi se nadoknadila razlika za zubnog higijenicara.

Kako se u USA sve vrti oko novca, a strani stomatolozi im ocito nisu potrebni, sistem je tako namesten da prosto ne mozes da udjes u igru dok domacem (USA) stomatoloskom fakultetu ne ostavis pozamasnu sumu novca. Logika je prosta - zasto nekom ko ni malo nije ulozio u skolovanje u USA dozvoliti da bude ravnopravan sa onim ko je u kreditu od 200.000 jer je toliko kostalo skolovanje da bi postao stomatolog. Esnaf im je nevidjeno jak pa se (na zalost) ne nadaj previse ako nemas vremena za bacanje, zelenu kartu i ziranta koji je voljan da ti potpise za kredit od 160.000 (plus za troskove zivota).....

mylyca
07.09.2011, 22:07
Hvala ti na ovim informacijama, da je skolarina skupa to sam vec znala jer mi je vec par fakulteta poslalo brosure, tako da znam da su cene astronomske. A da li kao stomatoloska sestra moram da nostrifikujem diplomu da bi tamo radila ili mi samo treba ta obuka?
P.S nadala sam se da ces mi ti odgovoriti jer vidim da si ti stomatolog. Da li si ti uspeo nesto da sredis da radis ista u struci ili priblizno tome?

Magelan
08.09.2011, 06:33
Bukvalno obuka i to je to... Postoje skole koje obucavaju dental assistente, ali to zaista nije neophodno za zaposlenje (mozda bude samo plus, ali nije uslov).

Nisam u stomatoloskoj struci (na zalost). Radio sam jedno vreme kao medicinski tehnicar, a trenutno radim u kompaniji za zdravstveno osiguranje - posao vise vezan za opstu medicinu.

Sad mi je glavni cilj da dodjem do sertifikata za Nurse Practitioner-a sto ce kostati mnogo manje nego stomatoloska nostrifikacija, a donosi gotovo isti prihod uz fizicki neuporedivo laksi posao (ko se ikad bavio stomatologijom zna koliko je to rudnicki posao).

mylyca
08.09.2011, 22:12
Jao pa dobro je da bar nesto mozes da radis, pa koliko toliko u struci. A sta radi taj Nurse Practitioner? moram se prijaviti za lutriju pa mozda me sreca pogodi.. :)) ionako kazu da se cesto izvlace ljudi koji se prvi put prijavljuju ;)

Magelan
09.09.2011, 06:46
Nurse Practitioner - pogledaj ovde - http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=954

mylyca
09.09.2011, 13:39
procitah, nije ni to lose.. bolje opet ista nego nista... samo koliko ti je novca potrebno ali i vremena da bi dobio taj sertifikat?

Magelan
10.09.2011, 07:02
U najboljem scenariju 3-4 godine i minimum oko $50.000 u par etapa. To se da isfinansirati od plate jer kad dodjes do LPN/LVN nivoa, vec mozes bez problema da finansiras dalje korake jer postoji dosta vrlo fleksibilnih programa u online reziji dok se vezbe (clinicals) obavljaju po sistemu preceptora (mentorski rad) i manje vise mozes sam da krojis raspored...

Sa stomatologijom je totalno drugacija prica - prepreka za preprekom. Ceo proces je tako namesten da si prinudjen da uzmes kredit od 160.000 za sta je neophodan zirant (teska posla) i onda imas 2 ili 3 godine (u zavisnosti koju School of Dentistry izaberes) FIKSNOG RASPOREDA - radnim danima recimo od 10 ujutru pa do 4 popodne. To automatski vodi tome da se jos dublje uvlacis u kredit da bi mogao da isfinansiras zivotne troskove za vreme studija jer si fizicki onemogucen da imas full time posao koji bi mogao da pokriva te troskove (imas opciju da radis vikendom ali onda sebi zivot pretvaras u pakao). I ako sve to izguras imas i NBDE Step 1 i Step 2 testove, TOEFL pre pocetka programa i jos X kojekakvih skrivenih zackoljica. Stepovi ne da nisu naivni, nego zahtevaju zescu pripremu i bukvalno je ceo fakultet sazet u ta dva ispita. Prvi deo je cisto medicinski (anatomija, fiziologija, farmakologija...) i tu uzmi u obzir da si u teskom zaostatku jer taj nivo znanja koji oni ovde traze nemas - opsti predmeti su u Pancevu, bez uvrede, ponizavajuce smesni, a o kriterijumima da ne govorimo.

U zbiru, posle te neke 3 godine u dugu si od minimum 200.000 koji treba vracati... Meni je licno to (bar u ovom momentu) previse riskantno jer prosto ne zelim da se uvlacim u toliki kredit.

Sve u svemu, u USA se do titula u zdravstvu dolazi na mnogo tezi nacin nego u Srbiji i ne postoje precice za razliku od Srbije.

vuxanne
29.12.2014, 05:05
Zna li neko kako se kako se sertifikuju zubari za rad u SAD?

Magelan
29.12.2014, 06:28
Post#3 na temi "Lekari u USA (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1255)"

Moguce u teoriji. U praksi - skoro kao lutrija.

Jedini izuzetak je Minnesota. Taj state dozvoljava nostrifikaciju samo na osnovu ekvivalencije. Proces je dugacak i iako postoje kriterijumi, svaki aplikant se razmatra na "case-by-case basis". Licenca koja se u Minesoti izdaje je privremena (temporary-limited license), na tri godine, zahteva rad uz nadzor. Nakon tri godine aplikant ima pravo da aplicira za stalnu (unrestricted) licencu

Nostrifikacija za State of Minnesota (http://www.dentalboard.state.mn.us/LicensingRegistration/InternationallyEducatedDentists/tabid/130/Default.aspx).

Najbolji mi je ovaj deo: "As you can see, this is a lengthy process.
We appreciate your patience."

Kog to kolegu, Vuxanne, interesuje nostrifikacija posto znam da ti nisi stomatolog? :)

vuxanne
29.12.2014, 16:32
Moju drugaricu ovde. U Virdziniji ako sam dobro skotnala:

10 stranih zubara primaju na trecu godinu svog programa samo u Ricmondu u Virdzinija School of Dentistry. Pre enego sto se neko uopste prijavi mora da polozi 2 ispita NDBE Part I and Part II, TOEFL i nabavi gomilu papirologije - klasicno. Nakon primanja mora da se zavrsi neki pripremni kurs od 16 nedelja pa da se studira 28 meseci. Nakon toga se polaze se za licencu pa radi fellowship (praksa) u specijalizaciji. Sve ovo mi sve zvuci kao jedno min 4-5 godina posla. Tuition: Cijena prava sitnica ($91,000 za jednu godinu samo?). klikni za izvor (http://www.dentistry.vcu.edu/programs/internationaldentists/)

Moj zakljucak - treba da se otelis...

Magelan
29.12.2014, 17:16
Moju drugaricu ovde. U Virdziniji ako sam dobro skotnala:

10 stranih zubara primaju na trecu godinu svog programa samo u Ricmondu u Virdzinija School of Dentistry. Pre enego sto se neko uopste prijavi mora da polozi 2 ispita NDBE Part I and Part II, TOEFL i nabavi gomilu papirologije - klasicno. Nakon primanja mora da se zavrsi neki pripremni kurs od 16 nedelja pa da se studira 28 meseci. Nakon toga se polaze se za licencu pa radi fellowship (praksa) u specijalizaciji. Sve ovo mi sve zvuci kao jedno min 4-5 godina posla. Tuition: Cijena prava sitnica ($91,000 za jednu godinu samo?). klikni za izvor (http://www.dentistry.vcu.edu/programs/internationaldentists/)

Moj zakljucak - treba da se otelis...

U Richmond-u je upravo tako. Gledao sam i taj program davnih dana - "do 10 studenata godisnje"...

Da je iole lakse, veruj da bih i sam krenuo tim putem jos davno... Ali Ameri stite svoje trziste pa je za nas "foreign trained" to skoro nemoguca misija...

vuxanne
29.12.2014, 18:23
U Richmond-u je upravo tako. Gledao sam i taj program davnih dana - "do 10 studenata godisnje"...

Da je iole lakse, veruj da bih i sam krenuo tim putem jos davno... Ali Ameri stite svoje trziste pa je za nas "foreign trained" to skoro nemoguca misija...

Grozno. Zato ja ne mogu da nadjem stranca zubara. Zelim stranog zubara. Nekog ko je postao zubar ne zato sto sto mu je porodica mozda prepuna para da placa ovih $91 K.

Off topic, related:
Prosli put mi je zubar pravio krunicu na skoro puklom zubu. Kad je stavio primetila sam napuklinu na keramici. Skinuo je zub, ostatak je bio jako mali, premali da drzi privremenu krunicu. Za te tri nedelje nekad sam isla i 4 x nedeljno da mi vracaju tu privremenu krunicu. Na kraju sam i kupila lepak u Wallgreensu i sama lepila kad krenem na cas a skidala posto mi se klatilo i iritiralo. Bilo je prosto za neverovati. Nalepili su mi ovu trajnu, kuc kuc jos je tu. Ali ja tamo kod njega vise ne idem. Zubar neki stariji ridji Amer, nikad mi ni A nije rekao, ni dobar dan, nista. Ni sta radi. Ni kad ce sta da radi. A higijenicarka ne zaklapa, prica kao masina...Ono sto su mi uradili zubari u Srbiji jos uvek je tu gde jeste.

Tomislav1970
29.12.2014, 21:17
Ovo zvuci kao da je bolje, jevtinije, brze, .... sjesti u avion (povratna karta 600 eura) doci u Srbiju/BiH/Hr za produzeni vikend i srediti zube nego to raditi u SAD

IgorMAD
29.12.2014, 22:19
Potvrdjujem ovo! Mnogo je jeftinije kupiti kartu i otici do Srbije nego se zezati sa ovim neverovatnim cenama, a kvalitet rada je jedna velika nula.
Ja bih savetovao sve da ne bacaju pare na dental osiguranje, ako vec nije ukljuceno u zdravstveno, jer je to cisto bacanje para.

Ovo sve pricam iz iskustva drugih ljudi i licnog iskustva sa zubarima. Odletis lepo u Srbiju na nedelju ili mesec dana, sredis sve i uzivas.

Magelan
29.12.2014, 22:41
Potvrdjujem ovo! Mnogo je jeftinije kupiti kartu i otici do Srbije nego se zezati sa ovim neverovatnim cenama, a kvalitet rada je jedna velika nula.
Ja bih savetovao sve da ne bacaju pare na dental osiguranje, ako vec nije ukljuceno u zdravstveno, jer je to cisto bacanje para.

Ovo sve pricam iz iskustva drugih ljudi i licnog iskustva sa zubarima. Odletis lepo u Srbiju na nedelju ili mesec dana, sredis sve i uzivas.

Zato dental insurance u zivotu nikad nisam ni placao. "Izmuzu" ga zacas zarad kojekakvih minornih i nepotrebnih intervencija, a kad ne daj Boze zapne da mora da se "vadi zivac" (root canal) onda te oderu...

Mene definitivno generalka ceka onog momenta kada odem za BGD-ML, a kada ce se to dogoditi - veliko pitanje :) Do tada me valjda nece zaboleti zub :grin: Bar u Srbiji ce to biti free posto najbolja drugarica ima svoju ordinaciju u ML.

mikiSA
30.12.2014, 01:36
Ja imam drugacije (bolje) iskustvo:
rekao mi u US zubar par dana prije puta u BiH da moram raditi krunicu na gornjoj lijevoj petici, misleci da ce me pravo puno kostati u US ja genije odlucim to uraditi u Bosni. Em sto sam dan hodala bez privremene krunice po SA, em sto kad sam se vratila u roku 3 mjeseca opet istu krunicu radila : krunica je ona keramicka participacija me dosla $125,ostalo je platilo osiguranje (imas $2500 mislim godisnje, pisala sam na nekoj od tema) kao moj prirodni zub i moram priznati da sam ja sa svojim zubarom u US prezadovoljna, sve je uradjeno profesionalno, kad mi se pojavi bilo kakav problem prime me u roku pola sata, a placam dentalno $12 mjesecno (+ poslodavac oko $40), besplatno dva puta godisnje ciscenje kamenca i tako te stvari (i da, bas vole da pricaju kad ti ciste zube), svaki put kad odem tutnu mi cetkice za zube i one mini paste za zube, covjek se isprica sa mnom.
Vuxanne, pitaj kolege sa posla za preporuku (ovaj tvoj mrgud iz opisa nije bas za pozeliti da mu sjednes u stolicu), ja sam ovog svog tako nasla, a vidi se da je strucan (da ne pricam da covjek pravo fino izgleda :))
magelan: do kraja marta sam gotova sa invisalign, evo me na reviziji, imam jos 5 gore i 10 dole trays. Posaljem ti zavrsne slike ono prije i poslije kad se sve zavrsi.

Magelan
30.12.2014, 02:40
magelan: do kraja marta sam gotova sa invisalign, evo me na reviziji, imam jos 5 gore i 10 dole trays. Posaljem ti zavrsne slike ono prije i poslije kad se sve zavrsi.

Hej, pa to je divna vest :) Bas je brzo islo, cini mi se kao da je juce bilo kad smo razmatrali invisalign :)

vuxanne
30.12.2014, 21:07
Menjam ga definitivno. I ovog je neko preporucio... Ma i meni su tako neke cene nakon osiguranja, 80 dolara plomba, krunica 100 i nesto. Jeftnije nego lomatanja po avionima definitivno...

srecica
30.12.2014, 23:11
Sin je prošle godine morao da vadi umnjak koji je popreko rastao,izvadili ga pod tot.anestezijom i ušili...cena sitnica 1.500$ doduše dali mu popust kao studentu pa je platio pola ali i to je mnogo para,uzas živi...kad je dolazio kući sredio je sve ostalo,msm da je potpuno razumno srediti zube ovde narocito oni koji se iseljavaju...zubarske usluge su oduvek jako skupe u USA.

dejan3
30.12.2014, 23:37
ja mogu da "preporucim" (na osnovu prica i intervjua :D) naseg coveka, zavrsio stom fakultet u beogradu, doduse ordinacija mu je cikagu
https://www.youtube.com/watch?v=SP24swPaEro

Magelan
31.12.2014, 02:14
ja mogu da "preporucim" (na osnovu prica i intervjua :D) naseg coveka, zavrsio stom fakultet u beogradu, doduse ordinacija mu je cikagu
https://www.youtube.com/watch?v=SP24swPaEro

Dr. Atlagic je nostrifikovao diplomu davnih dana - pre nego sto je proces nostrifikacije poostren. Pre nostrifikacije i on je vozio kamion (moj kolega po oba osnova :) )

Ima jos par nasih stomatologa u CHGO koji su nostrifikovali davnih dana i manje vise su pred penzijom osim Dr. Sase Stojanovic koja je najmladja medju nasim stomatolozima u CHGO.

phd
06.03.2017, 15:20
@Magelan

Dakle, ne postoji niti jedan drugi nacin nostrificiranja diplome izuzev polaganja testova (koji su iznimo teski) i onda jos 2 ili 3 godine skole?

Da se placa i da citav taj proces kosta toga sam svjestan ali me interesuje da li postoji npr. mogucnost specjalizacije magisterija doktorata na ameirckom tlu i da kroz to dobijes licencu da radis u struci?

Da bi kroz mag i dr dosao do posla u nekom naucnom dijelu ne sumnjam eventualno cak i na nekom institutu, ali to nije mogucnost da radis u struci i posjedujes sopstvenu stom. ordinaciju jednoga dana?

(citao sam dosta o tome po americkim forumima cak ima i nekoliko klipova na YT koji taj proces nazovimo "fino" objasnjavaju, mada postoje i neka predavanja upravo na ovu temu od strane nekih sudanskih doktora koji tvrde da su prosli neki drugi nacin itd itd itd) Obzirom da sam toliko toga korisnog i kvalitetnog procitao sa tvoje strane na ovom forumu smatram da ces mi POGOTOVO za struku da preciznije ne moze odgovoriti :) i unaprijed hvala

I p.s. :) kad samo vec kod ovoga, znas li kako se odredjuje da li na kraju studiras 2 ili 3 godine, jer zaista se pominje ponavljanje studija 3 i 4 godine ili 2,3 i 4... a nigdje nema objasnjenje sta je uslov da ponovis dvije ili tri odnosno sta odredjuje tu cinjenicu!

Usput vidio sam update da si se preselio u NYC i cestitam na tome i zelim puno srece! Ima mnogo nasih ljudi i dosta uspjesnih nasih ljudi nesto manje nego CHI svakako :D ali super super raje ima tu!
Sretno!

Magelan
10.03.2017, 17:58
@Magelan

Dakle, ne postoji niti jedan drugi nacin nostrificiranja diplome izuzev polaganja testova (koji su iznimo teski) i onda jos 2 ili 3 godine skole?

Da se placa i da citav taj proces kosta toga sam svjestan ali me interesuje da li postoji npr. mogucnost specjalizacije magisterija doktorata na ameirckom tlu i da kroz to dobijes licencu da radis u struci?

Da bi kroz mag i dr dosao do posla u nekom naucnom dijelu ne sumnjam eventualno cak i na nekom institutu, ali to nije mogucnost da radis u struci i posjedujes sopstvenu stom. ordinaciju jednoga dana?

(citao sam dosta o tome po americkim forumima cak ima i nekoliko klipova na YT koji taj proces nazovimo "fino" objasnjavaju, mada postoje i neka predavanja upravo na ovu temu od strane nekih sudanskih doktora koji tvrde da su prosli neki drugi nacin itd itd itd) Obzirom da sam toliko toga korisnog i kvalitetnog procitao sa tvoje strane na ovom forumu smatram da ces mi POGOTOVO za struku da preciznije ne moze odgovoriti :) i unaprijed hvala

I p.s. :) kad samo vec kod ovoga, znas li kako se odredjuje da li na kraju studiras 2 ili 3 godine, jer zaista se pominje ponavljanje studija 3 i 4 godine ili 2,3 i 4... a nigdje nema objasnjenje sta je uslov da ponovis dvije ili tri odnosno sta odredjuje tu cinjenicu!

Usput vidio sam update da si se preselio u NYC i cestitam na tome i zelim puno srece! Ima mnogo nasih ljudi i dosta uspjesnih nasih ljudi nesto manje nego CHI svakako :D ali super super raje ima tu!
Sretno!

Minesota je imala mogucnost ekvivalencije, dakle da polozis ispite, prilozis ogromnu dokumentaciju, izadjes na prakticni ispit pa ukoliko prodjes taj rigorozni proces dobijas licencu sa ogranicenjem na 3 godine. To podrazumeva rad uz nadzor stomatologa sa punom licencom. Kako ceo taj proces funkcionise u praksi, nemam informacija.

Sto se poslediplomskih tice, to, na zalost, nije put do licence. Mozes da radis kao obrazovni kadar ali ne i sa pacijentima. Postoje cak i klinicke specijalizacije za strance u koje se relativno lako i ulazi, ali je unapred naznaceno da one NE VODE ka US licenci.

Program za strance traje 2 ili 3 godine, a to zavisi iskljucivo od pojedinacnog fakulteta. UIC (Chicago, Illinois) je recimo 2 godine, VCU (Richmond, Virginia) je 3... Ne verujem da postoji neko pravilo iza toga...

Jako restriktivan esnaf kao sto se moze videti iz prilozenog.

banjalucanin
26.03.2017, 14:40
Ovaj nacin za skolovanje se ne cini los,ali moras biti drzavljanin.
http://www.goarmy.com/amedd/education/hpsp.html

boljeVreme
29.03.2017, 21:10
Ovo je neki Army program, a procesi nostrifikacije medicinskih disciplina su ravni studiranju ponovo kako je meni receno ...
Neznatno krace traju dodatne studije kako za medicinu tako i za stomatologiju, ali svako ko se prihvati nostrificiranja bi trebao da se pomiri sa tim da ima barem jos pola od onoga sto je studirao "kod kuce"

Magelan
30.03.2017, 19:25
Cela poenta price sa vojskom je "scholarship". Postoje kandidati koji iz bilo kog razloga ne zele ili ne mogu da uzmu/dobiju federalni studentski kredit (FAFSA), pa vojska moze da bude alternativa, samo sto naravno mora da se radi kod njih odredjeni broj godina. Vojska ni u kom pogledu ne moze da pomogne oko nostrifikacije. Tek nakon nostrifikacije moze da se radi pri vojsci, za mnogo manje novca ali su benefiti odlicni. Vojska ne moze da pomogne ni prilikom upisa na civilne fakultete. To je na kandidatu. Njima se gore pomenuti obracaju za finansijsku pomoc tek kada dobiju potvrdu o prijemu u program.

Ggaga
26.03.2018, 12:00
Dragi stomatolozi ili oni koji se razumeju, imam jednu specificnu situaciju: naime pocetkom avgusta se naseljavamo u USA, a kcerka od 11 godina nosi mobilnu protezu radjenu u Beogradu na Stomatoloskom fakultetu gde vec 1.5 godinu kontrolisemo napredovanje kod docenta Nenada Nedeljkovica. Sva je prilika da necemo uspeti da zavrsimo lecenje do tada. Moja bojazan i pitanje je da li ce lekari u USA prihvatiti da nastave kontrole mobilnog aparata tamo koje su lekari iz Bg zapoceli bez "uvaljivanja" svojih proizvoda (a cujem da tamo proteze kostaju $5-10k) i da li bi neko osiguranje koje bismo kupili u startu pokrilo te troskove? Dodatno da li na teritoriji New Jersey/New York/Washington DC znate nekog naseg stomatologa?
Ukoliko neko ima iskustva, ovde su nam privatno preporucili kao prelazno resenje Myobrace silikonske proteze za zube za koje vidim oprecna iskustva na netu pa bi nam znacila i ta informacija.
Hvala svima!

chicagopn
03.04.2018, 16:25
ne serbian yellow pages imas listu stomatologa moj predlog je da pozoves direktno i pitas evo ti link

http://www.serbianyellowpages.com/lat/categories/USA/in/doktor-stomatolog/6/300

zhywojeen
04.04.2018, 00:06
@Ggaga
Skoro videh na Instagramu reklamu:
Mamut Dentistry, Jovana Zivkovic DDS, New York

Disclaimer: Ovo nije reklama i nemam nikakav profit of ovoga.

Ggaga
04.04.2018, 08:54
Hvala svima!ps. i ja videh reklamu za Jovanu Zivkovic inetresantno da na nasem podrucju izlazi njena reklama ali ocigledno ima koristi:-)

joti
23.11.2019, 19:37
Pozdrav svima, da osvezim ovu temu s jednim pitanjem a obzirom da predhodni link za nase zubare u americi ne radi, a ja sam u dilemi. Naime zanima me da li neko ima iskustva sa zatezanjem fiksne proteze ,a da je fiksnu postavljao u srbiji, koliko te kosta ovde ? Konkretno ako ima neko preporuku zubara za miami bio bih mu zahvalan.