PDA

View Full Version : Drzavljanstvo i pasos


Lucky
02.11.2011, 02:28
Ne secam se da je neko o ovoj temi pisao, tako da, kao jedan od najstarijih clanova ovog foruma po stazu (posto je Srdjevic odavno nestao u akciji), osetih potrebu da ukratko opisem postupak koji vas ceka nakon 5 godina boravka u USA ako zelite da uzmete pasos.

Dakle, moja lepsa polovina i ja smo se nakon navrsenih 5 godina ovde prijavili preko ovog sajta http://www.uscis.gov/portal/site/uscis za postupak dobijanja drzavljanstva ili kako ovde kazu "naturalizacije". To se moze uraditi i nesto ranije, najbitnije je da u trenutku intervju-a imate navrsenih 5 god. Najbitniji uslovi su da za to vreme niste napustali zemlju na duze od 6 meseci u kontinuitetu, zatim ako ste nedavno doselili u odredjeni State da ste tu prijavljeni bar 3 meseca, da niste osudjivani itd. Uslove mozete prouciti ovde http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf.

Nakon popunjavanja formulara posle nekih mesec i po dana pozvali su nas da damo otiske prstiju, a tada smo dobili i literaturu za polaganje ispita koja se sastoji od 100 pitanja iz Americke istorije, geografije i sastava drzavnih organa. Odgovori su uglavnom u jednoj recenici a daju vam i cd pa mozete u kolima da se preslisavate :)

Na samom intervju-u postavljaju vam 6 pitanja, plus eventualna 4 dodatna ako neko ne znate. Traze vam da procitate i napisete jednu recenicu na engleskom. Moja je bila "We celebrate Thanksgiving in Novemeber". Znaci vrlo jednostavne stvari. Tu vam sluzbenik kaze da li ste prosli ili ne i sledece sto dobijete je datum polaganja zakletve koji je za jos nekih mesec, dva(sve zavisi).

Nakon te ceremonije (vise revijalnog tipa), mozete odmah podneti zahtev za pasos kod postanske sluzbe. Stize na kucnu adresu za jos nekoliko nedelja.

Ceo postupak traje otprilike 4 meseca a kosta oko $750

wrath:of:the:lich:king
02.11.2011, 03:13
$750 po osobi ili za oboje? Otkud toliko?!

Cestitam na naturalizaciji, kakav je osecaj?

jovke
02.11.2011, 07:42
Sta je za osobe sa decom, da li deca (i do kog uzrasta) automatski dobijaju bez polaganja testa drzavljanstvo ako im roditelji steknu drzavljanstvo? Da li oba supruznika moraju da prodju uspesno test?

dejancic
02.11.2011, 17:40
Traze vam da procitate i napisete jednu recenicu na engleskom. Moja je bila "We celebrate Thanksgiving in Novemeber". Znaci vrlo jednostavne stvari.

Sad smo te provalili da nisi ucio vec da si potplatio komisiju. :grin:

hope
02.11.2011, 20:11
čestitam!!! :1081:

nisam znao da se tek tada dobija pasoš. a do tada se putuje čime?

mikiSA
02.11.2011, 20:21
Koristis svoj pasos u kojoj je viza, kad na granici udare pecat to je zamjena dok ne dobijes 10 godisnju zelenu kartu ( koja bi trebala da dodje u roku 3-4 sedmice, ako ne i ranije). Kad imas zelenu kartu to ti je to dokaz da si permanent resident. Nakon 5 godina manje 3 mjeseca pocinjes proces apliciranja za drzavljanstvo (ako zelis). Znaci potrudi se da je pasos svjeze izvadjen i da ce vaziti bar jos 4 godine, 5...

čestitam!!! :1081:

nisam znao da se tek tada dobija pasoš. a do tada se putuje čime?

todorovskimkd
02.11.2011, 20:32
dali je moguce daimas 3 pasosa ja imam makedonski, francuski i sad za par meseca kad idem u usa treba da dobijam i zelenu kartu ako sve bude kako sto treba pa me interesira za u buduce kako ce bite :D

mijan
02.11.2011, 21:21
Rekao si da ste podneli zahtev za pasos i to sto si opisao kao proces mi je jasno. Da li dobijes nesto kao nasu licnu kartu koja ti sluzi za svakodnevnu upotrebu kroz zivot u USA i dokaz da si drzavljanin i izdvaja te od onog statusa koji si imao do juce sa GC? Valjda neces pasos pokazati bilo gde da udjes za lokalne potrebe?!

Lucky
02.11.2011, 23:45
Sad smo te provalili da nisi ucio vec da si potplatio komisiju. :grin:

Haa! Nice catch! Pa da znas kao da sam ih potplatio sve neke tarife, fees za svaku sitnicu.

& WOTLK : Otprilike izadje toliko po osobi. Za drzavljanstvo chini mi se $650 i jos $100 za pasos. Osecaj je : "Proslo je tih 5 godina, dobili smo sharu, idemo dalje" Bez neke euforije.


@ miljan: Licna karta ti je u stvari vozacka dozvola (mada ako nisi vozac postoji i ID). To imam jos od kako sam se nastanio ovde tako da je to uz social security # sve sto ti treba u principu ako boravis ovde. Pasos ti samo omogucava da glasas, da ucestvujes u poroti na sudjenjima, da putujes van zemlje kad i koliko hoces, da radis poslove u vladinim institucijama i da se eventualno kandidujes za guvernera npr. :)

hope
03.11.2011, 13:01
aha. hvala!!!
sad mi je sve jasno i za pasos. ID, vozacku sam vec ranije provalio.

pence
10.04.2013, 09:52
Da li neko moze da mi kaze I detaljnije objasnikako izgleda davanje otisaka (prvi poziv) I polaganje ispita (drugi poziv)? Gledala sam neke snimke ali me interesuje necije licno iskustvo. U panici sam, znam osnovni engleski, razumem sve ali mi je pisanje veoma slabo pa mi treba neka podrska. Hvala.

chicagopn
10.04.2013, 10:49
Da li neko moze da mi kaze I detaljnije objasnikako izgleda davanje otisaka (prvi poziv) I polaganje ispita (drugi poziv)? Gledala sam neke snimke ali me interesuje necije licno iskustvo. U panici sam, znam osnovni engleski, razumem sve ali mi je pisanje veoma slabo pa mi treba neka podrska. Hvala.


otisci se urade isto ko i za green card nista specijalno kolko se ja secam,onda ti posalju ili ti tada daju onu knjigu sa pitanjima i cd-om ne secam se bas kako bese

posle fingerprints cekas drugo pismo u kome ce pisati kad ides na polaganje
neznam u kom si mestu ? ja sam u Chicagu polagao bilo nas je oko 200 mozda i malo vise ,daju ti biper u ruci i cekas da pocne da bipa kad te pozovu udjes unutra sacekace te covek ili zena ko ima sve tvoje papire ispred sebe ,na ulasku pre nego sto sednes on ustane i kazeti da podignes desnu ruku i da se zakunes da ces pricati istinu ,rezimirace tvoju aplikaciju i papire ,pitace te recimo kad si dosla,gde radis,sa kim zivis i tako ona pitanja iz formulara koja si vec popunjavala.

mene je pitao takodje nesto za selective service (to je kao nasa regrutacija)zasto se nisam prijavio ,ja sam mu rekao da sam mislio da je to samo za ko je citizen a ja to jos uvek nisam,on me je pitao jel hoces sada da se upises? naravno shodno situaciji nisam mogao da biram rekao sam mu naravno da hocu ,onda sam potpisao neki papir i ponovo ustali podigao desnu ruku zakleo se i seli.

onda ti kaze da ce ti postaviti 6 pitanja od onih 100 koje trebas nauciti ,mislim da mozes da kiksnes na 2.

onda ce te terati da napises jednu recenicu ,mene je konkretno rekao da napisem "do you know who is George Washington" i onda me terao da odgovorim na to sto sam napisao"George Washington was a first president of the United States"

na kraju ustanete ponovo i on ti cestita da si prosla test i da ides ispred da sacekas datum za zakletvu.

u nekim slucajevima datum zakletve daju odmah istog dana,u nekim ti recimo kazu da ce da te nazovu telefonom ili obaveste pismeno kad ce biti zakletva.

meni su istog dana rekli da mi je zakletva za nedelju dana .

na zakletvu odes u zakazani termin koji ce ti reci kada je,poneses naravno green card na samom ulazu u svecanu salu ces dati green card koja ce biti isecena ,tu odmah dace ti broj sedista ,nadjes tvoje sediste na kom ce biti zuta koverta, unutra US zastavica par knjizica i tako jos neki memorandumi.

sve ce biti u duhu USA veliki video bim obrati ce vam se i predsednik da vam cestita naturalization ,naravno to je snimak koji se mota svakog dana ,i onda voditelj ceremonije ce citati iz koje drzave sve ima prisutnih ,tu podignes ruku kad procita tvoju drzavu,nas je bilo 136 na zakletvi tog dana.

posle zakletve podelice vam certifikate na certifikatu ce pisati broj tvoje ime i prezime ,datum rodjenja .

obrati paznju na spelovanju imena i na tacnost podataka sve procitaj 50 puta zagledaj svako slovo i broj jer se sve tog dana moze popraviti ukoliko napustis prostoriju i kad odes kuci vidis gresku u imenu ili datumu uzme do 3-4 godine da se to popravi.

Na kraju bude malo muzike kao neka plasticna mala zurka i to je to.

nadam se da sam ti bio od pomoci....

chicagopn
10.04.2013, 11:07
zaboravih ...

reci ce vam da odete u vas najblizi social security office i da im kazete da ste postali drzavljanin da oni tamo promene vas status,jer od tog dana uzivate sva prava gradjanina USA glasanje naravno a i sve ostale benefite.

Certifikat vam je u nekoj ruci sve i sva ,kao izvod iz maticne knjige rodjenih,sa njim idete u postu kad predajete za pasos popunite formular napravite money order i sve to u kovertu zajedno sa certifikatom saljete .
mora da bude original certifikat nemoze se slati kopija za izdavanje pasosa,ali napravi par kopija za sebe.

interesantno je da su mene pozvali odmah nakon 2 nedelje za jury duty na koji moras da se odazoves ma kako ,ili da ides ili da trazis neki excuse od njih telefonom,ja sam isao naravno na poslu nemogu da ti prave problema oko toga imas placenih 8 sati na poslu,a za jury duty imas cek ,tada je bio 17,5$ ja sam proveo nekih 3 sata u nekom podrumu sa jos 150 ljudi cekajuci poziv ali nista na kraju,ustvari mi smo svi bili na klupi za rezervu ,ako zatreba neko.

nakon 3 sata dodje neka zena sa pune ruke cekova podeli nam cekove i ajd kuci.

pence
20.04.2013, 03:48
Wow, tako detaljno I tako od pomoci! Hvala puno, sad idemo tvojim stopama...