ZELENA KARTA - LUTRIJA

ZELENA KARTA - LUTRIJA (http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php)
-   Vaša strana (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Penzija u SAD (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1029)

vuxanne 13.06.2012 19:20

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Zana (Poruka 30060)
U slucaju Vuxanne, ako se ne varam, radi se o 403b koji imaju akademski radnici. Zavisno od profesije, unije razlicito pregovaraju penzione planove/beneficije te su pravila drugacija za profesore, vatrogasce, policiju, gradsku upravu i tako dalje - kod ovih specificnih profesija, gde unije zele da osiguraju dobre penzije, cesto dolazi do 2:1 matching. To u slucaju koji sam gore navela znaci da na umanjeni check od $175, uz uplatu poslodavca u vas penzioni fond odlazi $750. "Mana" je izbor opcija, jer unije kao sto rekoh igraju na sigurno, te ove specificne struke uglavnom nemaju izbora da ulazu u riskantne opcije (koje potencijalno ostvaruju vecu dobit).

Jeste, ja imam 403b. Ali mislim da verovatno zavisi od institucije koliko je vezana za drzavu ili ne. Ja sam trenutno na privatnom (non profit) faksu (nemamo nikakve unije, sve pare dobijamo od studenata) tako da imam TIAA-CREF Lifecycle 2040 Fund - Retirement Class i to su mi dali najrizicniju opciju jer sam "mlada" pa kao nije mi frka toliko za penziju pa mogu malo da se kockam mogu valjda vise i da profitiram (a i vise i da izgubim). A meni se licno to nesto ne svidja, ja bih ipak volela neku sigurniju, konzervativniju... Mislim da mi je sad trenutno 90 % kockanje - akcije a 10 % obveznice (bonds). Ako se tako zovu te finansijske igre.

Sto bi oni rekli: kad pocnes da izdvajas da uzmes sto rizicniju varijantu i na svakih 10 godina da smanjujes rizik a povecavas siguricu, npr ja za 10 godina da uzmem 80 % akcije, 20 % obveznice i da tako idem do 40% kocka (equity) i 60% sigurica (fixed-income) u periodu od 2047 do 2050.

vuxanne 13.06.2012 19:42

Citat:

Prvobitno poslao korisnik landlord (Poruka 30058)
Uzeo sam tax bracket za 2012.
10% Bracket $0 – $8,700 $0 – $17,400 $0 – $12,400
15% Bracket $8,700 – $35,350 $17,400 – $70,700 $12,400 – $47,350
25% Bracket $35,350 – $85,650 $70,700 – $142,700 $47,350 – $122,300

Medjutim, ako je neko na H1B sest godina i nakon toga napusti zemlju, morace na to sve sto je odbijeno da ipak plati porez jer ce mu to sve sto je sklonjeno biti uracunato u prihod za tu godinu u kojoj ce da ode iz SAD. Minus 10 posto takse sto se povlaci ranije. Tako da treba dodati na ovo onda proracun sta kad se akumuliran novac pojavi nakon sest godina kao deo plate za tu godinu. Jer prica ne staje tu, sklonis pre poreza, upadnes u kategoriju manjeg poreza itd. Platices ti taj porez kasnije pre povratka kuci, a sad koliko to je sad nagradno pitanje. Da li je manje ili vise?

snowflake 15.06.2012 17:47

Uh teska ova matematka :-(.

Da li je kome palo na pamet da uplacuje za penziju u Srbiji ako je tamo na H1B?


Verovatno nonsense pitanje, ali svasta mi se vrti po glavi :-).

vuxanne 16.06.2012 05:03

Citat:

Prvobitno poslao korisnik snowflake (Poruka 30089)
Uh teska ova matematka :-(.

Da li je kome palo na pamet da uplacuje za penziju u Srbiji ako je tamo na H1B?


Verovatno nonsense pitanje, ali svasta mi se vrti po glavi :-).

Kako je to uopste izvodljivo? Kao poljoprivrednik na neko imanje?

Loperamid 16.06.2012 10:40

Citat:

Prvobitno poslao korisnik snowflake (Poruka 30089)
Uh teska ova matematka :-(.

Da li je kome palo na pamet da uplacuje za penziju u Srbiji ako je tamo na H1B?


Verovatno nonsense pitanje, ali svasta mi se vrti po glavi :-).

Mislim da mozes da uplacujes sam/a penziono ovde kao sto to rade freelanceri (ako oni to uopste rade) ili neki majstori (zidari, keramicari...) koji radi po angazmanu, ili da uplacujes u neki privatni penzioni fond. Mada ne znam koliko je pametno to raditi, ako vec mozes da imas americku penziju :)

Photographer 16.06.2012 12:42

Za US penziju moras da imas minimum 10 godina radnog staza, koliko znam.

snowflake 16.06.2012 17:38

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Loperamid (Poruka 30091)
Mislim da mozes da uplacujes sam/a penziono ovde kao sto to rade freelanceri (ako oni to uopste rade) ili neki majstori (zidari, keramicari...) koji radi po angazmanu, ili da uplacujes u neki privatni penzioni fond. Mada ne znam koliko je pametno to raditi, ako vec mozes da imas americku penziju :)

da to se zove "pausalac", mislim da je moguce i napraviti deal sa nekim ko ima firmu da mu ti dajes pare a on ti uplacuje, mada to su generalno opcije koje ljudi rade ako su ovde, ako ti fizicki nisi u zemlji onda mi je to na "tankim nogama" mada me ne bi zacudilo da moze da prodje.

vuxanne 23.06.2012 22:07

Citat:

Prvobitno poslao korisnik snowflake (Poruka 30095)
da to se zove "pausalac", mislim da je moguce i napraviti deal sa nekim ko ima firmu da mu ti dajes pare a on ti uplacuje, mada to su generalno opcije koje ljudi rade ako su ovde, ako ti fizicki nisi u zemlji onda mi je to na "tankim nogama" mada me ne bi zacudilo da moze da prodje.

Meni to nesto zvuci sumnjiva rabota. Znam da mozes da trazis neplaceno i da ti radna knjizica ostane kod poslodavca. Ali ti ne uplacuju doprinose i penziju. Samo cuvaju radno mesto.

markoni 02.02.2018 23:58

Da li drzavljanin Amerike ima pravo na neku penziju, ako uopste nema Americkog staza, ili ako ima manje od 10 godina staza u USA?

I ako ima to pravo, kolika je i dal tu neku pomoc (ili penziju) moze da koristi van Amerike?

Moze li od toga da opstane... (bilo u Americi ili van Amerike)

subman 04.02.2018 15:06

Citat:

Prvobitno poslao korisnik markoni (Poruka 70407)
Da li drzavljanin Amerike ima pravo na neku penziju, ako uopste nema Americkog staza, ili ako ima manje od 10 godina staza u USA?

I ako ima to pravo, kolika je i dal tu neku pomoc (ili penziju) moze da koristi van Amerike?

Moze li od toga da opstane... (bilo u Americi ili van Amerike)

dobro pitanje i mene to zanima, ko zna nek pise odgovor ...

dobro pitanje to i mene zanima


Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:39.

Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.