ZELENA KARTA - LUTRIJA

ZELENA KARTA - LUTRIJA (http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php)
-   Vodič za emigrante (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Prodaja nekretnine u Srbiji i prebacivanje novca u SAD (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1778)

ejpril88 27.07.2016 19:01

Prodaja nekretnine u Srbiji i prebacivanje novca u SAD
 
Dragi forumaši, da li je neko od vas prodao nekretninu u Srbiji nakon što se preselio u Ameriku a pre dobijanja američkog državljanstva? Zanimaju me dve stvari, u slučaju da prodamo garsonjeru u Beogradu - da li treba da platimo neki porez i kako najbolje da prebacimo novac za Ameriku?

BetterFuture 27.07.2016 20:58

Imalac GC je LPR tj. Lawful Permanent Resident i samim tim podleze svim zakonima kao i drzavljanin u smislu placanja poreza.. Tako da na svaki prihod treba da se plati porez. Javice se vec neko ko je sve to prosao.

BetterFuture 27.07.2016 21:40

Evo i tema na kojoj ima vise informacija http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1228
Kao i za sve, i ovde postoje neke "cake" koje bi valjalo cuti od onih koji su bolje upuceni.

ejpril88 28.07.2016 07:02

Hvala za link! Ako ima neko ko je prosao kroz slicnu situaciju, bilo bi lepo da se javi :)

Jocovics 02.04.2019 19:18

Nisam nasla na forumu odgovore na ova pitanja, pa ako je u medjuvremenu neko prosao isto, znacio bi mi savet.
Mene interesuje, da li je neko od vas prodao nekretninu u Srbiji pre nego što se preselio u Ameriku, a nakon dobijanja green card-a? U slučaju da prodamo stan u kome sada zivimo, zanima me:
1) kako najbolje da prebacimo novac za Ameriku?
2) da li treba da dokazujemo poreklo novca?
3) da li u USA treba da platimo neki porez na taj novac?

zhywojeen 03.04.2019 18:18

Onog trenutka kada aktiviras svoj status, postajes US poreski obveznik. Gde god da si, ako si aktivirala vizu (ili dobila GC) duzna si da sve prijavis.
Bas sam pre mesec dana pricao sa CPA (racunovodja) i rekao mi je sledece:
svaka zarada van USA mora se prijaviti u USA i platiti porez na to.
U pojedinim slucajevima to zavisi od visine sume, a u slucaju nekretnine placas porez na dobit. To konkretno znaci da ako si kupila kucu za $50.000 a prodala je za $60.000 placas porez na $10.000 jer je tolika tvoja zarada.
Ja sam prodao kucu koju sam dobio kao nasledstvo, i receno mi je da u principu onda ne moram da prijavim, jer je kuca nasledjena pre 20 godina. Ali ako je to nesto od skoro, onda placas porez na zaradu od prodaje po sledecem principu: stavila si kucu na oglase (nekretnina je procenjena) za $60.000 a prodala je za $65.000 onda placas porez na tih $5.000. U principu nisu trazili nikakvu dokumentaciju osim tvoje reci.

Novac jos nisam prebacio, ali sam se raspitivao i saznao sledece:
-Srpske banke uzimaju ~0.08% od ukupne sume (UniCredit banka kaze da je na ~$80.000 njihova provizija 25.000din).
-Postoji porednicka banka za koju se ne zna da li i koliko uzima
-Banka u koju primas pare (u mom slucaju BofA) uzima svoj deo (BofA: fiksno $15 na wire transfer bez obzira na sumu)
Porez se ne placa za bankovni transfer.
Sto se tice porekla novca, navodno postoje neke fore, sto savetuju u Srpskim bankama, da se salje po $10.000 mesecno da se kao svrha stavi 'Pomoc porodici.'. Jos nisam uspeo da se raspitam kako to i zasto.

Jocovics 04.04.2019 19:21

Citat:

Prvobitno poslao korisnik zhywojeen (Poruka 76047)
Onog trenutka kada aktiviras svoj status, postajes US poreski obveznik. Gde god da si, ako si aktivirala vizu (ili dobila GC) duzna si da sve prijavis.
Bas sam pre mesec dana pricao sa CPA (racunovodja) i rekao mi je sledece:
svaka zarada van USA mora se prijaviti u USA i platiti porez na to.
U pojedinim slucajevima to zavisi od visine sume, a u slucaju nekretnine placas porez na dobit. To konkretno znaci da ako si kupila kucu za $50.000 a prodala je za $60.000 placas porez na $10.000 jer je tolika tvoja zarada.
Ja sam prodao kucu koju sam dobio kao nasledstvo, i receno mi je da u principu onda ne moram da prijavim, jer je kuca nasledjena pre 20 godina. Ali ako je to nesto od skoro, onda placas porez na zaradu od prodaje po sledecem principu: stavila si kucu na oglase (nekretnina je procenjena) za $60.000 a prodala je za $65.000 onda placas porez na tih $5.000. U principu nisu trazili nikakvu dokumentaciju osim tvoje reci.

Novac jos nisam prebacio, ali sam se raspitivao i saznao sledece:
-Srpske banke uzimaju ~0.08% od ukupne sume (UniCredit banka kaze da je na ~$80.000 njihova provizija 25.000din).
-Postoji porednicka banka za koju se ne zna da li i koliko uzima
-Banka u koju primas pare (u mom slucaju BofA) uzima svoj deo (BofA: fiksno $15 na wire transfer bez obzira na sumu)
Porez se ne placa za bankovni transfer.
Sto se tice porekla novca, navodno postoje neke fore, sto savetuju u Srpskim bankama, da se salje po $10.000 mesecno da se kao svrha stavi 'Pomoc porodici.'. Jos nisam uspeo da se raspitam kako to i zasto.

Hvala puno na odgovoru!!
Još 2 pitanja:
1) Sta sa novcem koji poneses sa sobom kad se dosejavas u USA?
2) Sta misis o prebacivanju novca preko WesternUnion?

mveruovic 04.04.2019 20:01

Za WU, postoji mesecno ogranicenje, i nenormalne su provizije za te iznose. Tipa iz 10-15 puta bi morala da saljes 50ak hiljada dolara a provizija bi bila preko 1000. Ako dolazis sa porodicom, svako ponese u kesu po 10 000 i to je to, ostatak na racun prebacite. Mada kada budete polagali pare na racun u Americi mogu da vam traze poreklo novca, odakle vam te pare.

babicf 04.04.2019 23:08

Moj savet koji je vec prosao kroz to a plus se i bavim finansijama.
Prodajte te stan ako hocete i ili posaljite pare preko banke sa provizijom( kao nosilac green card mozes da saljes koliko hoces para) ili nosite u kesu ali moze da se desi da ce vas pitati koliko nosite sa sobom i onda sto se kaze bolje biti iskren. Ja sad vas pitam da li bi vama bio sumnjiv neko ko nosi recimo 50k u kesu??? Naravno da da
Sto se tice poreze, nosili ili slali pare to vam je kapital ili stednja ne moraju oni da znaju da vam je od prodatog stana. Dakle nema potrebe da prijavljujete primanja iz Srb i niko vam nece traziti nikakvo poreklo novca. Kad prodje godinu dana i kad budete radili sledece god prijavite samo ono sto ste zaradili u usa i to je to

zhywojeen 05.04.2019 01:54

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Jocovics (Poruka 76049)
Hvala puno na odgovoru!!
Još 2 pitanja:
1) Sta sa novcem koji poneses sa sobom kad se dosejavas u USA?
2) Sta misis o prebacivanju novca preko WesternUnion?

U principu, ja sam nosio vise od $10.000 kad sam dolazio prvi put/doseljavao se, imao kofere pune hrane, tehnike i lekova, kucnog ljubimca i ko zna sta jos. Niko me nije ni pogledao. Nisu ni papire za ljubimca trazili. Pare sam prijavio na papiricu u avionu koji sam dobio i tu je kraj te price. Valjda je logicno kad se doseljavas da svasta doneses, mada sve ipak zavisi od trenutka i ljudi na koje naletis.
Gledao sam i prebacivanje nova preko WU. Za manje sume nije losa ideja, da se brzo posalje bez odlaska u banku (ali moras da odes na WU loakciju mada i banka ima online banking), ali oni imaju neki limit na recimo 5.000 mesecno i onda provizija i nije bas povoljna a pare ima da saljes k'o Vulinu tetka iz Kanade. Pitao sam neke druge strance iz Kazahstana, Spanije, Poljske i svi kazu da je najlakse i najjeftinije preko banke.


Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 18:08.

Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.