ZELENA KARTA - LUTRIJA

ZELENA KARTA - LUTRIJA (http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php)
-   Vodič za emigrante (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Medicinske sestre-tehničari u Americi - NURSES IN USA (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=954)

Magelan 08.08.2011 07:04

Medicinske sestre-tehničari u Americi - NURSES IN USA
 
U par navrata do sada su postavljana pitanja vezana za rad u americkom zdravstvenom sistemu. Kako smo do sada uglavnom na sva ta pitanja odgovarali u razlicitim temama, verovatno ce sledeci sazetak imati dosta korisnih informacija za one koji se opredele da se okusaju kao medicinske sestre-tehnicari (NURSES) u Sjedinjenim Americkom Drzavama.

U samom startu treba znati da se exYU diploma medicinske sestre-tehnicara sa zavrsenom srednjom skolom u USA ne priznaje iz prostog razloga sto je bilo koja srednja skola sa exYU prostora u USA ekvivalent obicnoj "High School" i taj nivo obrazovanja ovde nije dovoljan da bi neko ko je bio tehnicar u bilo kojoj exYU republici mogao to biti i ovde. U USA je srednja skola tipa nasih gimnazija - ne dobija se nikakvo zvanje. Ukoliko zelite da dodjete do nekog zvanja, potrebno je ici dodatno u skolu sto vazi i za medicinske sestre.

Isto tako, treba imati u vidu da medicinske sestre u USA imaju mnogo siri opseg rada (scope) i sestrinske komore (Nursing Boards) imaju toliko jak lobi da su dosli do tog nivoa da su sestre sa odredjenim nivoom obrazovanja izjednacene sa lekarima opste prakse. Stoga i ne treba da cudi potreba za dodatnim skolovanjem nakon srednje skole. Amerikancima je prosto nepojmljivo da se bilo gde u svetu (kao na primer u Srbiji) sestra-tehnicar postaje sa samo srednjom skolom (svi me gledaju belo kad im kazem da je kod nas sestra osoba sa zavrsenom samo srednjom skolom). Na exYU prostorima ne postoje skole koje proizvode BSN, MSN, NP i DNP kadrove.

Hijerarhija u sestrinskom sistemu ide sledecim redosledom:

CNA - Certified Nurse Aide

LPN - Licensed Practical Nurse (LVN - Licensed Vocational Nurse je ekvivalent u CA i TX)

RN-ADN - Registered Nurse - Associate Degree

RN-BSN - Registered Nurse - Bachelor of Science in Nursing

RN-MSN - Registered Nurse - Master of Science in Nursing

NP - Nurse Practitioner

DNP - Doctor of Nursing Practice

CNA - Certified Nurse Aide je ekvivalent naseg bolnicara s tim sto u odredjenim ustanovama i pod odredjenim uslovima CNA vadi krv i radi EKG ukoliko prodje dodatni trening i dobije sertifikat za CPT (Certified Phlebotomy Technician) i CET (Certified EKG Technician). U nekim ustanovama se ovaj kadar zove i PCT (Patient Care Technician). Treba imati u vidu da je CNA unlicensed assistive personel i da ni u jednoj americkoj drzavi CNA nije ovlascen da deli terapiju. CNA skole (kursevi) traju od 4-8 nedelja, kostaju u proseku oko $700. CNA je jako lose placeno zanimanje. U CHGO se satnice krecu od $8.25 - $12 u proseku sto nikako nije dovoljno za egzistenciju. Jedina dobra stvar je sto sestre-tehnicari sa exYU prostora imaju mogucnost da kao ekvivalent u USA dobiju CNA sertifikat (u IL definitivno, nisam siguran kako to ide u drugim drzavama) i u drzavi IL uslov da bi se islo na sledeci nivo - LPN ili RN je posedovanje ovog sertifikata.

LPN (LVN u Teksasu i Kaliforniji) - Licensed Practical (Vocational) Nurse se postaje uz dodatnih 18-24 meseci skolovanja. Sam kurs traje oko godinu dana ali da bi se uopste ispunio uslov da se udje u program potrebno je poloziti odredjeni broj uslovnih predmeta - college level courses. To zavisi od skole do skole. Recimo da u proseku treba minimum 6 meseci u privatnim skolama i oko godinu dana u drzavnm (Community College) kako bi se ispolagali predmeti koji su uslov da bi se uopste konkurisalo za nursing program. U mojoj skoli npr (Vocational School) traze CNA, i College Level Courses - Medicinsku terminologiju, Anatomiju sa fiziologijom, Farmakologiju, College Level Matematiku i English 101. Do ovog zanimanja se dolazi ili u Community koledzima (za nas imigrante skoro nemoguca misija jer su liste cekanja ogromne i potrebno je imati sve ocene A iz uslovnoh predmeta da bi se uslo u program) ili u privatnim strucnim skolama - Vocational Schools. Za ovaj tip skola minimum koji je potrebno odvojiti kako bi se zavrsili svi uslovni predmeti i program je nekih $18.000 u CHGO (ovo vazi za privatne - Vocational Schools). Nakon uspesnog zavrsetka programa izlazi se na drzavni ispit - NCLEX-PN (National Council Licensure Examination for Practical Nurses). LPN u Cikagu retko gde pocinje sa platom manjom od $21 na sat. Jedina losa strana je sto je trend takav da LPNs poslove nalaze samo po LTC (Long Term Care - starackim domovima i rehabilitacionim centrima - Nursing Homes & Rehabilitation Centers). Ameri uglavnom to izbegavaju pa je po ustanovama ovog tipa uglavnom imigrantski kadar. Dobra stvar je sto posla ima toliko da se nalazi u danu. LPN na primer nema pravo da daje intravensku terapiju (IV) mada uz kurs od 8h se dobija IV sertifikat pa se i ta "manjkavost" ovog kadra premosti. Licenenciranje se ne vrsi na federalnom nivou (to vazi za sve kadrove - i LPN i RN) vec na drzavnom pa ako se selite u drugu drzavu potrebno je izvrsiti "Endorsement" tj. reciprocitet licence kako biste bili podobni za rad u drugoj drzavi.

RN - ADN - Associate Degree Registered Nurse je ekvivalent nase strukovne medicinske sestre tehnicara (nekadasnja visa medicinska sestra-tehnicar). Do ovog zvanja se uglavnom dolazi skolovanjem u Community koledzima mada ima i privatnih skola koje skoluju ovaj kadar. Pozitivna stvar je sto postoji jako puno skola koje nude "LPN-to-RN bridge program" - dodatno skolovanje koje LPN sestre dovode do zvanja RN (dosta fleksibilnih online programa koji se mogu zavrsiti cak i za $7.000). Nakon zavrsetka programa ponovo se polaze drzavni ispit - NCLEX-RN. RN imaju mnogo vece mogucnosti u smislu zaposlenja jer nisu ogranicene na LTC (staracke domove) i retko gde su placene ispod $25 na sat. Po bolnicama ta cifra u startu krece oko $30 na sat mada za zaposlenje u bolnici treba dobra preporuka (citaj veza).

RN - BSN - Bachelor of Science in Nursing je RN sa fakultetom koji traje 4 godine. Postoji mogucnost da se posle srednje skole odmah krene na univerzitet za BSN mada se vecina ljudi opredeljuje za Step-by-Step varijante jer je dosta programa koji se mogu odraditi online. Isto tako, ukoliko neko zeli da odmah startuje sa skolom za BSN, treba da ima u vidu da je ta opcija izuzetno skupa - oko $15.000 po godini (minimum). Sto se tice obima posla nema skoro nikakve razlike izmedju ADN i BSN RN. Na dosta mesta nema cak nikakve razlike u plati, ali vam BSN daje mogucnost za dalje usavrsavanje. ADN-to-BSN programi u proseku traju od 1.5-2 godine i dosta ih je u online formatu.

RN - MSN - Master of Science in Nursing. Ovaj tip obrazovanja je sestrinska specijalizacija. Ima "xyz" opcija mada su najtrazeniji NP - Nurse Practitioners, CRNA (Certified Registered Nurse Anesthetist) i CNM (Certified Nurse Midwife). Ova poslednja tri podrazumevaju dodatno skolovanje u trajanju od 2.5-3 godine.

NP - Nurse Practitioner je sestra-tehnicar koja ima gotovo ista ovlascenja i mogucnosti kao lekari opste prakse - dijagnostikuje, leci i prepisuje terapiju - bukvalno isto kao i nasi lekari u domu zdravlja. U nekim drzavama NP ima mogucnost da cak otvori i sopstvenu ordinaciju, mada u vecini slucajeva NP rade po vecim zdravstvenim centrima primarne zastite. Wallgreens i CVS klinike npr. uposljavaju gotovo iskljucivo NP jer ih placaju manje nego lekare, a rade isti posao kao lekari opste prakse. NP u proseku zaradjuju $60 na sat i imaju jako dobre mogucnosti za zaposlenje.

DNP - Doctor of Nursing Practice - da li ste ikada culi za ovo? Doktor-sestra :-) Toliko o tome koliko je jak lobi da su uspeli da se izbore da budu ravnopravni sa MD (Medical Doctors) i DO (Doctor of Osteopathic Medicine). NP uz par dodatnih kurseva dobija titulu DNP. Kada saberete broj godina provedenih da bi se postalo DNP, odmah vam i bude jasno zasto je ovo zanimanje izjednaceno sa MD (DNP ima vise godina obrazovanja nego nasi lekari opste prakse)

Ko god ovo procita moze da zakljuci zbog cega nase srednje sestre nemaju mogucnost "nostrifikacije". Do zvanja NURSE se u USA ne dolazi ni malo lako te je stoga ovo zanimanje jako cenjeno i odlicno placeno :-)

Bockyman 08.08.2011 16:38

БРАВО!
 
Браво за све наведене информације у посту! То се тражи на овом форуму!

:bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:

NadjaM 08.08.2011 20:55

Magelane :bravo:,hvala na ulozenom trudu i vremenu

napisao si odlican post:doctor:

maracikevin 19.08.2011 21:37

Pozdrav svima.
Dali mozete mi reci kako se prihvataju strukovne medicinske sestre - tehnicari u USA?
Na netu sam procitao da po zavrsetku Visoke strukovne medicinske skole u Srbiji se tece zvanje Bachelor 1st step. E sad kako se to prihvata???
I jos jedno pitanje....Procitao sam da nije potrebno da se uradi nostrifikacija diplome vec je dosta ako se uradi evaluacija, i po tome se rangira diploma...
Unapred vam hvala na odgovor :)

Magelan 20.08.2011 07:05

Strukovna medicinska sestra-tehnicar nakon izvrsene evaluacije je ekvivalent americkoj ADN - RN (Associate Degree Registered Nurse). To sto oni u Srbiji izmisljaju naziv Bachelor 1st step je cista "sarena laza" koja nikako nije ekvivalent amerikoj BSN - RN. Situacija je takva da plan i program visokih strukovnih medicinskih skola u Srbiji manjka sa predmetima opsteg obrazovanja (college level subjects) i to je potrebno nadodati dodatnim skolovanjem u USA kako bi se dostigao ekvivalent americke Bachelor RN.

Nakon izvrsene evaluacije i polozenog TOEFL-a, ukoliko su ispunjeni kriterijumi, CGFNS izdaje dozvolu (permit) za izlazak na drzavni ispit NCLEX-RN.

Taj proces ume da potraje, a kako je od 2008 promenjen zakon vezan za "uvoz" sestara ("visa retrogression"), exYU diploma strukovne medicinske sestre-tehnicara ti moze znaciti samo ako vec imas zelenu kartu. U suprotnom, ne ispunjavas uslove za H1B vizu i samim tim ti je ulazak tim putem u USA preprecen. Ranije je to prolazilo, ali posto su naprimali previse BSN kadra sa Filipina (cije su nursing diplome i programi identicni sa onima u USA), sad i kao BSN treba zesce da se iscimas da nadjes "petitioner-a" - sponzora (u ovom slucaju ustanovu) koji je voljan da ti sredjuje H1B. Ne sumnjam da je po kojekakvim zabitima to izvodljivo, ali tu se opet sreces sa cinjenicom da filipinci prvo ubacuju svoje pa tek onda ono sto pretekne za ostatak sveta.

Za vise informacija sa ovom tematikom:
http://www.cgfns.org/
http://allnurses.com/

maracikevin 20.08.2011 07:45

Puno ti hvala na odgovor.
Evo ponovo postavljam pitanje.... prethodno nisam detaljno opisao kako sam postao med. tehnicar ....
Pre svega posle osnovne skole sam zavrsi cetvorogodisnju srednju skolu i to elektrotehnicku (elektrotehnicar za racunare).
Kada sam diplomirao upisao sam prekvalifikaciju... polozio brdo ispita i dobio diplomu med. tehnicar.
Prosle godine sam upisao visoku strukovnu skolu....a sada polako upisujem 2. godinu.
Jeste pitanje je to, dali ce mi nesto znaciti zavrsena redovna srednja skola i prekvalifikacija nesto ili mi ta opcija propada? A drugo pitanje je da sa evaluacijom diplome dali mogu naci posao ili moram uraditi nostrifikaciju?

maracikevin 20.08.2011 07:54

Znao sam da cu nesto zaboraviti....
Sad u junu pored Novog Sada u Temerinu se otvorio konkurs, tj kancelarija za mlade otvori konkurs za izvoz med sestre u USA. Oni ti pomazu oko svega znaci oko evaluacije diplome, oko snalazenje sponzora, NCLEX i TOEFL ispita i oko H1 B vize. Cak ce pokusati da NCLEX ispit bude organizovano u Beogradu u USA ambasadi (to jos ne znaju dal ce uspeti da srede).

Evo link molimte pogledaj i napisi svoje misljenje...
http://www.kzm-temerin.org/vesti/pos...ke-sestre.html

HVALA!!!:)

Magelan 20.08.2011 13:41

Jedino sto mogu da ti kazem je da posaljes CV i sacekas odgovor. Ne znam nikoga licno ko je odradio taj proces a da je pre toga zvanje strukovne medicinske sestre stekao u Srbiji.

Ja sam se u celu pricu oko "nursing-a" upustio tek po dolasku u USA jer jos uvek ne ispunjavam uslove da dobijem licencu stomatologa (ja sam u Srbiji zavrsio stomatoloski fakultet). Sve informacije koje imam vezane su za unutar US - kako to ide od spolja, nisam do tancina siguran jer, ponavljam, ne znam nikog ko je isao kroz proces "nostrifikacije". Ono sto je sigurno, to je da Beogradska Strukovna medicinska skola proizvodi kadar koji NIJE ekvivalent BSN-RN sto automatski znaci da ljudi koji iz te skole izadju nisu podobni za H1B vizu. Kako je sa ostalim skolama tog tipa po Srbiji - zaista ne znam.

Magelan 20.08.2011 13:52

Kao sto je gore napisano, sa srednjom medicinskom eventualno mozes da postanes bolnicar nakon evaluacije. A to mozes tek kad dobijes zelenu kartu jer te niko nece sponzorisati za vizu za CNA.

Sve ostalo, bez NCLEX-a zaboravi. Pravila su jasno definisana i dok se ne polozi taj ispit - nema licence. A evaluacija diplome je samo jedan od koraka koji su neophodni da bi uopste dobio dozvolu da izadjes na NCLEX. Tek kad prilozis svu potrebnu neophodnu dokumentaciju (evaluacija, rezultati TOEFL-a itd) i dobijes zeleno svetlo da je to dovoljno, a onda se izdaje permit - dozvola za izlazak na ispit. Sa polozenim NCLEX-om se aplicira za licencu koja vazi na drzavnom nivou (nije federalna).

valerija 23.10.2011 20:53

Pozdrav svima,
Trudila sam se da sto detaljnije proucim teme, ali nisam uspela da nadjem informacije vezano za fizioterapeute. Ima dosta o medicinskim sestrama -tehnicarima, ali mene interesuje kako stoje stvari za fizioterapeute? Ja sam zavrsila srednju za fizioterapeuta i medicinski fakultet, pa me interesuje kakva je procedura za posao sa ovakvim kvalifikacijama? Svaka vrta informacije ce koristiti.
Hvala unapred :book:


Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 17:04.

Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.