ZELENA KARTA - LUTRIJA

ZELENA KARTA - LUTRIJA (http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php)
-   Vodič za emigrante (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Pronalaženje prvog posla u Americi (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=287)

stizeljeto 13.10.2008 07:41

Pronalaženje prvog posla u Americi
 
Ovdje bi mogli ostavljati licne primjere kako ste krenuli u potragu za poslom kad ste dosli u Ameriku. Jeste li krenuli u oglasnike, trazili preko interneta prije dolaska, isli preko neke agencije??

Ja se trgam ovih dana da pronadem nesto preko interneta i jako je tesko. Za sve aplikacije te trazi SSN i adresa u Americi. Potrebno je objasnjavat ponekad sve o zelenoj karti jer neki ni neznaju da to postoji u Americi.
Zelim svu srecu svima koji se suocavaju sa ovim zivotnim pitanjem.:pozz:

srdjevic 13.10.2008 07:46

Upravo zbog toga oko SSN i objašnjavanja (a i zato što sam imao gde za prvu priliku) ja sam tražio posao tek kad sam došao, plus 3-4 nedelje... a onda samo online, jer sve što je u novinama, ima i online. dakle chicagotribune.com, chicago.craigslist.org, monster.com, itd...

Zana 17.10.2008 23:22

Ja sam poslednji posao pronasla preko agencije - uradila testove i razgovor sa njima, rekla im sta otprilike trazim i za kolike novce i nasli su mi posao posle dva dana. Pre toga, nesto preko interneta a za prvo vreme su mi pomogli nasi ljudi koji su vec bili ovde... to bas nisu bila nesto sjajna resenja ali je pomoglo da se prezivi to prvo vreme.

tamacharly 13.10.2009 09:33

kako mi se cini iz predhodnih iskustava najbolje je sacekati ssn pa onda u akciju trazenja posla??! ako neko ima neko drugo iskustvo trazenja posla prije odlaska neka ga podijeli sa nama jer sam u dilemi kao trebalo bi se nesto traziti a opet sta bez ssn! totalno zbunjena:nene:

TheNenad 14.10.2009 00:01

Joj da... Kada god gledam neke poslove na Craigslist, često se desi da ima napomena "local workers only" i sl. Te preporuke tipa "nađi posao prvo, pa onda idi" ne piju vodu.

Iako je mnogo lakše naći posao sa SSN-om i zelenom kartom kada si već tamo, ceo proces zahteva učestvovanje u DV lutriji koja, ako ne da rezultat, dodaje još jednu godinu mučenja :no: (zato je i zovu lutrija, 'bem mu 'lebarnik)

Lično bih voleo da skontam neku EB3 vizu (http://travel.state.gov/visa/immigra...ypes_1323.html), ali to traje nekih 5 godina koliko vidim na Wikipediji, a i treba naći način kako nagovoriti poslodavca da popuni potrebne formulare, ili jednostavno poznavati nekoga preko bare koji ti veruje i zna da bi mu dobro došao kao radnik. Razmišljam o H1B, to ide brže, pa da igram lutriju odatle za GC, ali i to je sve popunjeno do daske od strane hindusa i kineza, pa su šanse za dobijanje toga isto tako male :(

Ja nisam siguran da li imam snage i fin. sredstava da idem u NS ili BG pa da nastavim da studiram još 2-3 godine za masters degree (što bi mi *možda* omogućilo da se kvalifikujem za EB2 vizu), ali bi radije iskoristio priliku da nešto uradim "tamo" nego "odi" čim rešim civilku...

Ima neko još ideja? :)

abdulazizsarajevo 18.11.2009 15:52

zivot u USA
 
za zivot u usa sa univerzitetskom diplomom computer science...kakve su sanse za posao...

mislim ovdje covjek sve gleda kroz nalazenje posla na balkanu koji je jako tesko naci...

da li preporucujete neki vid dodatnog skolovanja ili trazenja posal odmah...
ako mogu dobiti licne primjere


hvala

forum je za 10!

dreadnot 20.11.2009 10:40

Za pocetak, dok ti se ne jave kompjuterasi kojih ima vec dosta preko bare, probaj preko neta da izlistas oglase za posao za struku koja te zanima. Ima ih na monsteru, craigslist, jobbank i sl. sajtovima, a mislim da ces se prijatno iznenaditi kad budes video da svakodnevno ima masa oglasa... E sad, koliko su valjani i kakva je sansa da dobijes neki od tih poslova, to je druga prica, ali mene raduje sto barem ima ponude, a ne ko kod nas ovde...

dreamerns 20.11.2009 17:37

Citat:

Prvobitno poslao korisnik abdulazizsarajevo (Poruka 12666)
za zivot u usa sa univerzitetskom diplomom computer science...kakve su sanse za posao...

Ako ne znas posao.....slabe.
Diploma ti znaci da si nesto zavrsio. To je lepo, ali je bitno sta znas da radis i koliko ti je radno iskustvo. Computer science je toliko velika oblast, da ti na osnovu ovog tvog pitanja niko ne moze ama bas nista reci. Plate su od 8$ na sat do 100$ na sat.

Citat:

mislim ovdje covjek sve gleda kroz nalazenje posla na balkanu koji je jako tesko naci...
Ako kao programer ili admin ne mozes naci posao na balkanu, gde se sve trenutno outsource-uje....i gde covek poznaje ljude (sto sa faksa, sto ovako).....ovde ce ti biti daleeeeko teze.

Citat:

da li preporucujete neki vid dodatnog skolovanja ili trazenja posal odmah...
ako mogu dobiti licne primjere
Zavisi sta hoces. Ako hoces dodatno da se skolujes (sertifikati i sl) onda to bolje uradi tamo, em zato sto je jeftinije, em zato sto kada dodjes ovde (osim ako nemas neki zesci kesh u dzepu), moraces da trazis posao da bi preziveo.

abdulazizsarajevo 03.12.2009 12:21

nimalo vesela prica...

http://www.youtube.com/user/gettyimages

pa ne znam ni sam...

dragance 03.12.2009 13:56

Citat:

Prvobitno poslao korisnik abdulazizsarajevo (Poruka 13150)
nimalo vesela prica...

http://www.youtube.com/user/gettyimages

pa ne znam ni sam...

takodje http://www.city-data.com/forum/los-a...ons-hotel.html

dreamerns 03.12.2009 23:10

Ja sam nasao posao jos u Srbiji. Tada je taman kompanija u koju sam pregovarao da predjem kupila americku kompaniju i pojavila se sansa da mi ponude posao ovde ukoliko dobijem zelenu kartu (nisam jos bio na intervju kada sam prelazio u novu firmu). Tako se i desilo i dobio sam posao u Chicago.

konislav 04.12.2009 01:23

Kako sad nema posla? Pa razbili ste se ovde objasnjavajuci da nije nikakav problem pronaci posao. Objasnjavali ste da treba mesec dva po dolasku i pronalazi se posao. Kolko mogu primetiti malo ste duze tamo, a jos vas muci pronalazenje posla. U cemu je problem, dali to prodajete demagogiju? Dali ste poceli birati poslove? Pa takodje ste objasnjavali nadugo i nasiroko da samo idioti biraju poslove, a da vama nije problem raditi bilo kakav posao. Dali su vam kriterijumi drugaciji kad ste vi u pitanju, a drugaciji kad se radi o nekom drugom?
Dali ste dvolicni ili pokusavate da prodajete muda za bubrege?

abdulazizsarajevo 04.12.2009 08:33

ja sam u sarajevu nisam u USA...i onako sam postavio jedan video...
nema potrebe da se uzbudjujes...ovdje smo da djelimo iskustva a ne provociramo..i da probamo jedni drugima pomoci...sto je i admin uradio pokretanjem ovog foruma...

opusti se..ako mozes pomozi ako ne daj podrsku..:))

pozdrav tebi K.

konislav 04.12.2009 09:11

Moj zadnji komentar je namenjen svima koji su me danima ubedjivali da nije nikakav problem pronaci posao u USA. Ako ti nisi u toj grupi ne znam zasto si se osetio prozvanim?
Neznam kako nisi premitio celu armiju blefera i demagoga, koji samo prodaju pricu kako je u Americi sve med i mleko, kako samo treba da dodjes i za mesec dva nalazis posao, kako se zivi super i pare se ne trebaju donositi. A cim ih upitas bilo sta konkretno, odmah pocinju kukati, zapomagati i grebati. Pocinu se pozivati na nekakva prava da zive kako im je drago, a da niko od njih ne kaze ko to pravo uzurpira. Ja samo zelim da stvari nazovemo pravim imenom i da lepo kazemo sta je istina. Ma koliko to bilo bolno!
Tako da ja celo vreme ponavljam (neznam kako nisi shvatio) da ja samo zelim pomoci. Ajde da te nesto pitam konkretno.
Ti rece da si u Sarajevu, planiras da ides u USA. Neznam dali si vec bio, ali da pretpostavimo da nisi i neznas skoro nista o zivotu tamo. Onda dolazis na ovaj forum i nadas se pronaci nekakve informacije, koje bi tebi valjale. E sad ovde naletis na dva suprostavljenja misljenja. Jedno misljenje koje zastupaju vecina blefera i demagoga, a to je kako je tamo sve super, kako ti netrebaju pare kad dolazis, kako te odmah ceka posao. Imas drugu filozofiju, koju zastupam ja i mozda jos nekoliko diskutanata. Da nije uopste lako na pocetku, da je bolje poneti sto je moguce vise novca, da se dobar posao trazi malo duze. Da je ciscenje wc-a klosarski posao i da takvih poslova mozda i ima, ali nevaljaju kurcu. Da je zdravstvena zastita skupa, da su skole skupe i da si bez para niko i nista. Onda jednog dana ti dodjes ovde, nisi poneo nesto para, nadas se dobrom poslu odmah. Nisi popravio zube pre dolaska, vec moras u staru da potrsis 500-1000$ za zubara. Verovao si da ces se odma snaci i uklopiti, pa si mozda poveo i trudnu zenu. E onda ces videti moj druze, ko ti je mislio dobro. Ko je hteo da ti pomogne.
Pa zar ne citas debilne komentare, da je ciscenje wc-a dobar posao. Pa zar nisi procitao sta kazu kad ih pitas kolko je kafa, a kolko izlazak u restoran. Na svako pitanje o necemu sto oni sebi ne mogu priustiti, pocinju zapomagati ko da si poceo zive da ih deres.
A onda se pojavljuje nekakav lik (iz one grupe kojima je tamo sve ko u raju) koji je tamo vec duze vremena i postavlja pitanje trazenja prvog posla i konstatuje kako to i ne ide bas lako.

dragance 04.12.2009 15:47

Konislave, ovde te podrzavam osim ovoga za ciscenje wc-a.Da objasnim.Inace sam programer po struci, imam finu platu ovde i u neku ruku sam zadovoljan zivotom u Srbiji.Ali ne vidim potrebu da istices kako je ciscenje wc-a los posao.Ljudi koji su na ovom forumu govorili da bi i to cak radili da bi preziveli samo govori koliko im je lose ovde.Naravno da je los posao, i da se slabo placa, ali ne razumem sta ako ne bude covek u mogucnosti da dobije na pocetku bilo kakav posao a racuni se gomilaju.Po tvojim postovima sam skontao da je tebi lepo ovde, da si obezbedjen i sve.Vecina nije.Nemaju novca koliko i ti.Nemaju vestine koje imas ti da im donesu brzo posao i lepe pare, ali zele da odu jer su sigurni i veruju da moze i bolje od ovoga.

dreamerns 04.12.2009 17:57

Dajte ljudi, ostavite se vise tog WC-a.
Nekoliko puta sam bio rekao, sto sebe odmah osudjujete da je to sve sto mozete. Ja sam eto dobio posao pre nego sto sam dosao, ima jos 2-3 takvih na forumu. Neki su ubrzo nakon dolaska nasli posao u struci. Moja zena iako je radila za americku firmu....trebalo joj je 9 meseci da nadje posao prodavacice, a jos je u potrazi za normalnim poslom. Svakog ceka drugacija sreca i ne moze niko da kaze kako ce ti biti. Niti moze neko da kaze da li ima poslova za ovu ili onu struku. Sve zavisi i od osobe i od srece koja ga ovde ceka. Da je kocka...kocka je, ali sa ipak malko sracunatijim rizikom. Fakat je da covek, ako nema nikoga ovde za pomoc i sl. i nema posao, treba da racuna da dolazi ovde da proba. U smislu, novac koji nosis namerio si da potrosis u potrazi za boljom buducnoscu. Da li ces ga potrositi i vratiti se nazad, ili ces uspeti da se snadjes, ili ces cak uspeti naci dobar posao vec kroz mesec dana i ubrzo to povratiti.....niko takve informacije ne moze da ti da.
Juce sam bas bio na jednom predavanju o trazenju investitora za privatni biznis. Tu nam je covek prikazivao razne grafofe kako sve otislo po K ove i prosle godine. Ali isto tako je napomenuo da su predvidjanja da ce sledeca biti veliki bum kakav jos do sada nije vidjen. Da li ce biti tako ili ne.... ne znam. Ali se moze desiti da vec iduca godina bude zlatna po pitanju trazenja poslova. Oni sajmovi sa snimaka izgledaju sada tako, moja zena to moze da potvrdi. Opet...to ne znaci da ce sutra biti tako.
U svakom slucaju, moj savet je traziti posao u onome u cemu si strucnjak. Velike su sanse da ces taj posao naci mnogo pre nego ciscenje WC-a. Nije ni to ciscenje WC-a jednom belcu posao koji se lako nalazi. I amer gleda da zaposli nekoga ko ce mu za 4$ na sat biti tu sledecih 10 godina, a ne neko ko ce da mu kidne cim se pronadje bolja prilika.

dreamerns 04.12.2009 18:05

By the way, dodatak na gornji post. Do sada ni u jednom restoranu ili baru (a posetio sam ih mnogo) nisam video da je baba sera belac. Uvek je bio muskarac, crnac. I koliko mi je poznato radi za tip (ne znam da li i koliko je dodatno placen). Znaci, kada operes ruke on ti doda peskir i sl, a ti ako hoces ubacis mu koji dolar u ciniju.

stizeljeto 04.12.2009 22:29

Citat:

Prvobitno poslao korisnik konislav (Poruka 13177)
A onda se pojavljuje nekakav lik (iz one grupe kojima je tamo sve ko u raju) koji je tamo vec duze vremena i postavlja pitanje trazenja prvog posla i konstatuje kako to i ne ide bas lako.

Voljela bih znati na koga to mislis? Ako znas da citas, vidjet ces da pitanje postavljeno prije nego je ''nekakav lik'' dosao u Ameriku. Ja ti preporucam da se spustis na zemlju, spustis nos, prestanes pretpostavljati da nitko osim tebe ne daje postene i nelicemjerne savjete i komentare. Shvatili smo tvoju poruku, nisi rekao nista sto vec nismo vise od godinu, dvije prodiskutirali i sami. Normalno da je preporucljivo ponijeti kolko god mozes para, normalno je da ce ljudi pokusati naci sto bolji posao, ali je normalno i da cemo srecu i zadovoljstvo u zivotu naci u stvarima koje se ne mogu kupiti novcem. Pare ti samo pomazu da si mozes priustiti vise stvari u zivotu, ali sto kad ih nestane. Ako ti sva sreca svijeta ovisi o debljini novcanika, velicini kuce ili ti je svo zadovoljstvo u tome da potrosis sto vise para, onda ce to biti bijedan i jadan zivot kad tih para nestane. Pare su privid, mnogi su imali vise nego trebaju i kad je nestao nisu znali kud da se okrenu, nego uze za vrat. Hvala, ali takav mi zivot ne treba, ko ne zna da uziva bez para taj je kao covjek koji ne zna da se veseli bez alkohola. Jad i bijeda i da je daleko od svakog od nas.

moni 05.12.2009 03:36

Ajde, jos jednom wc da pomenemo.Poslovi baba sera i ciscenja su rezervisani zaista samo za meksikance i crnce.
U svakom slucaju dolazak u USA za onog ko je imao malo bolji standard na balkanu je svakako pad,ne kazem da nekom ne moze da se posreci,ali takvi su retki.Mi smo konkretno u USA dosli sa pozicija menadzera,losim engleskim (izuzev Neky-ja) na posao team member overnight.Znaci veliki pad.
Osiguranje u Srbiji da + jeftini privatni doktori ako ti se ne ceka u drzavnom.osiguranje u USA ne, hello kod doktora bar$150 + pregled.Da je lako nije.Koliko god da poneses para to se brzo potrosi.Sto vise ih poneses bices opsteniji, vise ces trositi.Odmah po dolasku u USA koliko ja znam se ne mozes osigurati, pa bojim se da ne daj boze u takvim situacijama ni $60,000 nije dovoljno.Nisam primetila da je neko dosao u USA sa trudnom zenom, a za taj slucaj bi morao poneti extra bar $40,000 (carski rez).
Svi mi na ovom forumu imamo svoje razloge dolaska, ne moraju biti samo ekonomski, a to sto je neko radio za americku kompaniju ne garantuje bolji posao.Eto Kanelopa nam je primer.Ovde uglavnom preporuka zaposljava.Ako zelis nastaviti posao za istu agenciju za koju si radio sa bakana,odavde moras biti drzavljanin.... Ako zelis raditi CCNA ili sl. moras imati od 3-5 godina iskustva u USA u toj bransi...
Kvalitet zivota bilo gde pa i u USA ne cine samo pare, zivot treba znati ziveti i sa i bez para.Nekom je dovoljno par sendvica na pikniku za lep provod ,a nekom ni 1000 restorana taj uzitak ne moze nadomestiti....

barajevo31 05.12.2009 15:09

Posao bez iskustva
 
Dobar dan svima,

redovno pratim poslove na craiglisti, careerbuilder i slično za:

1. web developer (front end)
2. net developer (asp.net/c#)
3. technical support (help desk)

Cilj mi je da se zaposlim kao NET programer ali u startu bih radio i technical support ako nista drugo. No, problem je u tome što svugde traže nekoliko godina iskustva, min 2-3 god za programera a isto tako i za technical support. Ja ovde i nemam iskustva osim domaćih projekata jer je posao vrlo teško naći u Srbiji a i da imam ono ne znači ništa kod njih pa me zanima kako se zaposliti kao programer bez iskustva i da li je to uopšte moguće?

Čak traže radno iskustvo za posao na help desku, što uglavnom rade indijci koliko je meni poznato. :papa:

dragance 05.12.2009 18:46

Kako pratim dosta foruma gde se mogu procitati iskustva ljudi u trazenju posla u IT, mislim da je skoro pa nemoguce naci posao programera bez iskustva.Nista te ne kosta da saljes CV za poslove na monsteru pa ces i sam videti, ne moras nagadjati.Sto se tice posla u Srbiji, i nije tako tesko pronaci posao za programera(pricam za php).Koliko vidim svakodnevno izlaze oglasi gde se traze programeri, i ti ako imas dovoljno znanja svakako ces naci posao, ako ne, sedi i uci.U svakom slucaju uvek imas freelance sajtove gde se moze dosta dobro zaraditi i ako ne mozes naci posao ovde to je samo zbog tebe jer nemas sta da ponudis poslodavcu.

milimelo 06.12.2009 02:58

Citat:

Prvobitno poslao korisnik moni (Poruka 13206)
Ajde, jos jednom wc da pomenemo.Poslovi baba sera i ciscenja su rezervisani zaista samo za meksikance i crnce.
U svakom slucaju dolazak u USA za onog ko je imao malo bolji standard na balkanu je svakako pad,ne kazem da nekom ne moze da se posreci,ali takvi su retki.Mi smo konkretno u USA dosli sa pozicija menadzera,losim engleskim (izuzev Neky-ja) na posao team member overnight.Znaci veliki pad.
Osiguranje u Srbiji da + jeftini privatni doktori ako ti se ne ceka u drzavnom.osiguranje u USA ne, hello kod doktora bar$150 + pregled.Da je lako nije.Koliko god da poneses para to se brzo potrosi.Sto vise ih poneses bices opsteniji, vise ces trositi.Odmah po dolasku u USA koliko ja znam se ne mozes osigurati, pa bojim se da ne daj boze u takvim situacijama ni $60,000 nije dovoljno.Nisam primetila da je neko dosao u USA sa trudnom zenom, a za taj slucaj bi morao poneti extra bar $40,000 (carski rez).
Svi mi na ovom forumu imamo svoje razloge dolaska, ne moraju biti samo ekonomski, a to sto je neko radio za americku kompaniju ne garantuje bolji posao.Eto Kanelopa nam je primer.Ovde uglavnom preporuka zaposljava.Ako zelis nastaviti posao za istu agenciju za koju si radio sa bakana,odavde moras biti drzavljanin.... Ako zelis raditi CCNA ili sl. moras imati od 3-5 godina iskustva u USA u toj bransi...
Kvalitet zivota bilo gde pa i u USA ne cine samo pare, zivot treba znati ziveti i sa i bez para.Nekom je dovoljno par sendvica na pikniku za lep provod ,a nekom ni 1000 restorana taj uzitak ne moze nadomestiti....



Ja samo da kazem vezano za trudnice - emergency medicaid pod sta spada i hitni odlazak u bolnicu (hitna dok se stanje ne stabilizira) i porod je nesto sto je dostupno svima, bez obzira koliko dugo ste u zemlji - bar prema informacijama koje silne filipinke trudnice dobivaju kad ulaze na vjerenicke vize (znaci u to doba jos nemaju ni zelenu kartu).

Druga opcija je ici u univerzitetsku bolnicu prije poroda (tokom trudnoce) i dogovoriti sliding scale placanje - prema dohotku - pokriva i prenatalne preglede a onda se moze dogovoriti obrocno placanje .

U US je legalno roditi i kod kuce pa se moze naci i obrazovana i licencirana babica za oko $400 ako ko zeli tako da rodi.

barajevo31 08.12.2009 00:27

Hvala na odgovoru. Koliko je meni poznato, pod iskustvo se smatra staž obavljen u US a sve što je vani se ne broji. Znači kako ja da dobijem iskustvo kada ne mogu da se zaposlim, a zaposliti se ne mogu bez iskustva? Začaran krug.

dreamerns 08.12.2009 00:35

Nije to bas tako. Za programere ti se ovde pisu funkcionalni rezimei. Sto znaci da ces napisati firmu koja ce ovdasnjem poslodavcu biti nepoznata, ali takodje napises i sve sta si radio u toj firmi. Znaci tim od toliko i toliko ljudi, pravili ste to i to, koristili ste te i te tehnologije....

Ako bas hoces americko iskustvo..... imas outsourcing kompanija u nasem regionu koliko hoces...

barajevo31 08.12.2009 19:45

A tako znači, nisam znao. Hvala najlepše! :beer:

vbarlov 14.12.2009 21:10

Zanima me dali je problem pronaci posao za osobe bez ikakvog radnog iskustva,ili bolje da kazem,dali je veliki problem:nene:Posto ja studiram,i ako (daj Boze)budem izvucen,ne verujem da cu na vreme stici da zavrsim fax,tako da...a i mislim da mi fax tamo ne znaci mnogo,vec znanje,a koje ja nemam,jer necu imati ni zavrsen fax..ko razume,shvatio je:grin:help pls

dreamerns 14.12.2009 23:21

Citat:

Prvobitno poslao korisnik vbarlov (Poruka 13335)
Zanima me dali je problem pronaci posao za osobe bez ikakvog radnog iskustva,ili bolje da kazem,dali je veliki problem:nene:Posto ja studiram,i ako (daj Boze)budem izvucen,ne verujem da cu na vreme stici da zavrsim fax,tako da...a i mislim da mi fax tamo ne znaci mnogo,vec znanje,a koje ja nemam,jer necu imati ni zavrsen fax..ko razume,shvatio je:grin:help pls

Nisi napisao cime se bavis, odnosno sta studiras. Tesko da ces tako dobiti posao u struci, bilo sta da studiras. Nemas znanje, nemas faks....naravno da je problem.

Nemanjank 05.01.2010 02:54

Citat:

Prvobitno poslao korisnik vbarlov (Poruka 13335)
Zanima me dali je problem pronaci posao za osobe bez ikakvog radnog iskustva,ili bolje da kazem,dali je veliki problem:nene:Posto ja studiram,i ako (daj Boze)budem izvucen,ne verujem da cu na vreme stici da zavrsim fax,tako da...a i mislim da mi fax tamo ne znaci mnogo,vec znanje,a koje ja nemam,jer necu imati ni zavrsen fax..ko razume,shvatio je:grin:help pls

E ovo i mene zanima. Ove godine upisujem fakultet, i prvi put cu se prijaviti na lutriji pa me zanima sta sa onima koji nemaju radnog iskustva ili ga imaju vrlo malo (radio sam kao novinar godinu dana, i nesto kao trgovac)? Sto se srednje skole tice, zavrsavam smer masinski tehnicar za kompjutersko konstruisanje, i dosta se razumem u racunare, programiranje i masinstvo.

I sta vi mislite da li treba da sacekam jos koju godinu pre nego sto se prijavim, da steknem neko radno iskustvo, ili je bolje da se prijavim vec ove godine?

Nemanjank 28.02.2010 01:09

I bas niko nema odgovor na moje pitanje?

dreamerns 28.02.2010 02:47

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Nemanjank (Poruka 14373)
I bas niko nema odgovor na moje pitanje?

Stvarno ne znam sta ocekujes? Ne moze ti niko reci sta ti tacno treba da radis. Ako hoces da studiras i voleo bih da studiras u americi, onda moras krenuti u tom pravcu da razmisljas. Ako zelis da dodjes u Ameriku da radis...onda kao mlad mozes nalaziti razne studentske poslove, za nesto ozbiljnije moras sam da se specijaliziras. Da sam na tvom mestu ja bih jos malo sacekao i u medjuvremenu se specijalizirao za neku konkretno struku. Ali to je ono sto bih ja uradio, ne znaci da je to pravi put.

Zana 28.02.2010 04:50

Iskreno, ja sam tek sad i videla pitanje :grin: U pravu je Dreamer - svako tu ima drugacije misljenje, a ti bi trebalo da odlucujes na osnovu svoje licne situacije i mogucnosti. Meni je licno zao sto mogucnost da se uselim ovde nisam dobila u tvojim godinama. Znaci, moje misljenje je - sto pre to bolje. Evo i zasto: ako dodjes u tim godinama nece ti biti problem da delis stan sa jos nekoliko studenata, odnosno osoba tvojih godina. Troskovi su ti daleko manji. Ako odmah nastavis da studiras i konkurises za finansijsku pomoc za studiranje, dobices sigurno bespovratne kredite koji ce ti pokriti troskove studiranja i neophodnih zivotnih troskova. Mozes da zivis u dorm-u (studentskom domu) i dobijes posao u skoli u kojoj studiras (knjizara, tutor, skolski studentski servisi). Tu ti dozvoljavaju da radis do 24 sata nedeljno (placanje je oko $10 na sat, znaci dobices oko $800 mesecno. Kad se skinu takse, ostace ti oko $600) i uklapaju ti smene sa predavanjima. Kao studentu, ovo ce da ti bude sasvim dovoljno za garderobu i izlaske. Mozes da nadjes i dodatni posao preko vikenda, ali nema potrebe jer ti treba i vremena da ucis, a novac koji dobijes kao financial aid za skolarinu, knjige i stan moze i da pretekne zavisno na kom fakultetu studiras. Na kraju godine ce ti drzava vratiti sav novac od poreza zbog malih prihoda. Zbog malih prihoda se kvalifikujes i za ostale drzavne programe kao sto je besplatno drzavno osiguranje (mada ces to da dobijes i preko univerziteta).

Opisana situacija nije laka - ali veruj mi: daleko lakse pada nekom ko ima 18 godina nego starijim imigrantima. S obzirom da ce ti u startu biti pokriveno skolovanje, upisujes odmah BA ili BS program i za tri godine si gotov. Dobro bi bilo da ne pocnes odmah da radis, vec da upises Master studije pod istim uslovima. I decko - nakon 5 godina ti si: americki drzavljanin sa americkom diplomom, bez dugova i kredita (ako pametno radis i budes skroman), spreman da pravi velike novce :)

Veruj mi, ako pocnes odmah da radis (sto je nemivno kad si stariji, u braku i imas dece) ugasio si ga za bespovratnu finansijsku pomoc za studiranje... to ti pricam iz licnog iskustva.

Eto, to je moje licno misljenje ali ovi situaciju ne moze bas svako da izdrzi. U principu, mozes ti da nesto naucis tamo sto ti moze a i ne mora pomoci da nadjes posao ovde. Ili, mozes da se zrtvujes nekoliko godina i posle ubiras plodove svoga rada. To znaci - moras da ucis a ne da se provodis i zezas, moras da polozis minimum 10 ispita godisnje ili vise i to vecinu sa B+ ili vecom ocenom kako bi se kvalifikovao za scholarships...

Sto god da odlucis, neka ti je sa srecom.

pekka 28.02.2010 11:01

Ako si bio strpljiv sa cekanjem odgovora, a vidim da jesi, bolji i pametniji savet nisi mogao dobiti od ovog Zaninog. Ja bih ti savetovao da ides sto pre, odnosno da apliciras uporno i uzastopno. Nema potrebe da ti objasnjavam zasto tako mislim jer je Zana to elaborirala na idealan nacin, obzirom da je ona upucena i u nasu ovdasnju situaciju (zivela ovde) kao i u situaciju u USA (zivi tamo i skolovala se tamo). Mogu samo da dodam nesto iz licnog iskustva. Nakon zavrsene prve godine studija sam kao nagradu od roditelja dobio avionsku kartu i dzeparac za putovanje u EU. Proveo sam se fenomenalno toga leta (drugari su mislili da lazem kada sam im pricao o dogodovstinama). Bio sam kod brata koji je ziveo dugo preko i on mi je tada predlozio da ostanem kod njega. Ja sam se izbecio pitajuci ga jel zna da ja studiram i kako on to zamislja? On mi je potpuno opusteno odgovorio da bih mogao da radim kod njega, naucim jezik i sledece godine upisem taj isti fax. Ukratko ja sam u potpunosti ignorisao tu ponudjenu opciju, vratio se u domovinu u kojoj je ubrzo poceo rat i sve ostalo sto je islo u paketu. E onda je pocelo da mi zvoni u glavi sve to sto mi je brat predlagao, ali je bilo kasno. Zavrsio sam fakultet, radim u struci, svoj sam gazda . . . i svaki dan razmisljam kada cu da odem odavde, vec 15 godina. U maju prosle godine sam dobio "veliku belu kovertu" i od toga dana i sanjam kada cu da odem odavde. :da:
Dakle, ovakav savet koji ti je dala Zana ( a ja se samo pridruzujem ) mozes eventualno da dobijes od roditelja, ali svakako pre od iskrenog prijatelja. Srecno.

dejancic 28.02.2010 20:06

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Žana (Poruka 14375)
Ako odmah nastavis da studiras i konkurises za finansijsku pomoc za studiranje, dobices sigurno bespovratne kredite koji ce ti pokriti troskove studiranja i neophodnih zivotnih troskova.

Veruj mi, ako pocnes odmah da radis (sto je nemivno kad si stariji, u braku i imas dece) ugasio si ga za bespovratnu finansijsku pomoc za studiranje... to ti pricam iz licnog iskustva.

Meni nesto nikako nije jasno. Na vecina sajtova koledza i univerziteta, na kojima bih ja poceo iz pocetka ili nastavio studiranje, postoji uslov da moras biti resident da bi se mogao upisati. Da bi postao resident moras biti u drzavi od sest meseci do godinu dana. To znaci da ne mozes odmah po dolasku da nastavis studiranje. Zar ne?
Ako je tako onda se okrecem finansijskom aspektu. Ja iskren da budem nemam dovoljno novca da bih sebe izdrzavao godinu dana. To znaci da moram da pocnem da radim. Samim tim posle godinu dana na osnovu zarade ne mogu da konkurisem za bespovratni kredit. A onda kada se napokon upisem, nemam kredit pa moram da nastavim da radim da bih placao sebi skolovanje. To znaci uporedo rad i studiranje. A onda kako naci firmu koja ce da me trpi takvog?

Potencijalna resenja, slobodno me ispravite ako gresim:
A) Naci posao u struci u dovoljno velikoj firmi kojoj cu mozda kroz par godina trebati kao strucan kadar, pa istolerise moje studije i izostanke sa posla.
B) Raditi najneplaceniji posao u drzavi tako da ne predjem granicu minimalne zarade, jedva sastavljati kraj s' krajem godinu dana, ali onda konkurisati za bespovratni kredit i nastaviti studiranje samo kao student.

Da li ove solucije piju vodu?

steelers 28.02.2010 21:36

Ja priznajem da nista nisam razumeo ovo oko faksa, ali zvuci korisno, kao i sve sto pise Zana.

Zana 28.02.2010 22:20

Malko brkamo loncice ovde :wacko:

Biti resident je USLOV za IN-STATE TUITION, ne za pocetak studiranja.

Uslov za State Financial Aid je, bar u Kaliforniji, da budes resident odnosno dodeljuje se tek u drugoj godini.

U formularu za FAFSA (Federal Aid) se ne spominje resident status.

Ako je useljenje u julu mesecu, u prihode za obracunavanju finansijske pomoci ulazi samo ono sto je zaradjeno do kraja te godine (za skolsku godinu od septembra naredne godine do juna dve godine kasnije).

Mnogi studenti prve godine placaju OUT-OF-STATE tuition, nije to nista neuobicajeno. I dok se to desava, taj semestar ne studiraju full-time. Neki studenti sve vreme placaju nepovoljniju cenu jer ne mogu da dokazu da postoji drugi razlog zivljenja ovde osim studiranja (cest slucaj na relaciji NY-LA, UCLA je posebno rigorozan sto se toga tice).

Znaci, nisam rekla da je lako - niti samo studiranje, niti raditi i studirati. Finansijsko pokrivanje prvog semestra je posebno tesko, jer obicno finansijska pomoc retroaktivno pokrije troskove. Ali je izvodljivo. Jos jednom - kako sve to funkcionise tesko je razumeti dok se ne zivi ovde. Isto tako, nema potrebe razmisljati i planirati 20 koraka unapred, jer milion stvari moze da se desi u medjuvremenu. Studenti koriste razne vidove finansijske pomoci koja im je na raspolaganju zavisno od licne situacije i polja studiranja.

Ako nista drugo, resenje je i drzavni Stafford kredit, koji nije baziran na kreditnoj istoriji (maksimalni iznos $31,000 za sve godine studiranja za undergraduate, $138,000 za graduate ili professional). Onda se radi kombinacija bespovratnih grantova, work-study i kredita... Ili slican Federal Perkins. Za privatne kredite je neophodna keditna istorija, odnosno radije se daje roditeljima i studentima koji imaju stabilan posao.

Bespovratni Pell Grant maksimalno $4,731 godisnje;
Bespovratni FSEOG od $100 do $4,000 godisnje;
Bespovratni TEACH grant do $4,000 godisnje, maksimalno $16,000;
Bespovratni SMART grant do $4,000 godisnje, za trecu i cetvrtu godinu studiranja;

Naravno, uvek postoji opcija da se prve dve godina studira na College, i da se radi transfer - ali, kao sto rekoh, tu dodje do situacije da se zbog zarade u medjuvremenu umanji mogucnost za dobijanje federalne pomoci...

Znaci - mnogo preciznog preracunavanja je neophodno za ovakve planove...

Ne savetujem previse razmisljanja na tu temu pre nego sto se doselite - ali ako postoji interesovanje (?) obradicemo ga u crevca... Otvorite novu temu, pa nije problem :da:

Zana 28.02.2010 22:29

Citat:

Prvobitno poslao korisnik dejancic (Poruka 14377)
Potencijalna resenja, slobodno me ispravite ako gresim:
A) Naci posao u struci u dovoljno velikoj firmi kojoj cu mozda kroz par godina trebati kao strucan kadar, pa istolerise moje studije i izostanke sa posla.
B) Raditi najneplaceniji posao u drzavi tako da ne predjem granicu minimalne zarade, jedva sastavljati kraj s' krajem godinu dana, ali onda konkurisati za bespovratni kredit i nastaviti studiranje samo kao student.

Da li ove solucije piju vodu?

Vecina univerziteta nema vecernje casove prve dve godine, bar ne za sve predmete. Vecina koledza ima vecernje casove, prilagodjene studentima koji imaju posao. Neki univerziteti, kao sto je recimo CSU Northridge, imaju executive program (PACE), koji je ubrzan i namenjen je onima koji rade. Skoro nijedna firma ne tolerise izostajanje svojih regularnih radnika, osim u ponekim situacijama (oni insistiraju na skolovanju ili recimo ako radis za UCLA i resis da studiras kod njih, onda dobijes i 70% popust i mogucnost da izadjes kad hoces, zavisno od predavanja; ili na primer, ako radis za City onda isto nije problem). Ja navodim skolske ustanove ovde, jer za njih sam obavestena. Za ostale gradove i drzave ne znam, jer i nema potrebe da znam :da:

Solucija B je (na zalost) vrlo prihvatljiva. Sve trazi zrtvu, zar ne?

dejancic 28.02.2010 23:41

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Žana (Poruka 14380)
Solucija B je (na zalost) vrlo prihvatljiva. Sve trazi zrtvu, zar ne?

Apsolutno je prihvatljiva. Za godinu dana, cak i sa ogranicenim finansijskim resursima, svasta moze da se unapredi, a samim tim i olaksati sebi pocetak studiranja.
Prvo zrtva, posle zetva...

dejancic 01.03.2010 00:05

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Žana (Poruka 14379)
Malko brkamo loncice ovde :wacko:

Jos na loncice dodaj i pokoji tiganj i dzezvu i shvatices situaciju u mojoj glavi :wacko:

Citat:

Isto tako, nema potrebe razmisljati i planirati 20 koraka unapred, jer milion stvari moze da se desi u medjuvremenu.
Veruj mi, ja bih prvi najvise voleo da me neko ovako :budalo: zvizne po glavi kada krenem da razmisljam mnogo unapred, ali situacija je takva da se mora razmisljati.
Dilema:
Da li otici u drzavu (citaj Florida) koja je po informacijama koje ja imam mrtva za sve poslove, a za moju struku pogotovo ( citaj: j.... ti drzavu koja ima tv stanica manje od Beograda) zato sto imas par kontakata i zato sto je jeftina za zivot, a pritom se na duze staze oprostiti od nastavka skolovanja, jer nemaju jedan jedini koledz ili univerzitet sa smerom koji mene interesuje.

Ili otici u drzavu u kojoj nemas nikoga, ali mozda odmah ili u buducnosti ima mogucnosti za posao plus fakultet koji volis.

I kako sada ne planirati unapred, kad pogresna odluka moze da nas uspori za nekoliko godina.
PS: Ne ocekujem da bilo ko moze da odluci umesto mene, samo razmisljam naglas :)

Citat:

Otvorite novu temu, pa nije problem :da:
Ne bih jos da otvaram novu temu, ali imam pitanje koje do sada nisam video da je negde obradjeno. Kako je regulisan nastavak skolovanja, ako zelimo da za nijansu promenimo smer. Dakle, posle diplomiranja na visoj skoli u Srbiji, da li je uopste moguce preskociti koledz, a ako je moguce da li je izvodljivo pritom i promeniti smer? Da li moze los prosek diplomiranja (citaj 8,0) da nas kosta da nemamo univerzitet koji bi nas primio ili pare sve mogu da zavrse?

milena_ns 01.03.2010 00:34

Citat:

Prvobitno poslao korisnik dejancic (Poruka 14382)
Kako je regulisan nastavak skolovanja, ako zelimo da za nijansu promenimo smer. Dakle, posle diplomiranja na visoj skoli u Srbiji, da li je uopste moguce preskociti koledz, a ako je moguce da li je izvodljivo pritom i promeniti smer? Da li moze los prosek diplomiranja (citaj 8,0) da nas kosta da nemamo univerzitet koji bi nas primio ili pare sve mogu da zavrse?

Isto ovo i mene zanima.
Bilo bi korisno da se otvori nova tema o nastavku skolovanja u USA sa detaljnijim informacijama.

Zana 01.03.2010 01:17

Citat:

Prvobitno poslao korisnik dejancic (Poruka 14382)

Ne bih jos da otvaram novu temu, ali imam pitanje koje do sada nisam video da je negde obradjeno. Kako je regulisan nastavak skolovanja, ako zelimo da za nijansu promenimo smer. Dakle, posle diplomiranja na visoj skoli u Srbiji, da li je uopste moguce preskociti koledz, a ako je moguce da li je izvodljivo pritom i promeniti smer? Da li moze los prosek diplomiranja (citaj 8,0) da nas kosta da nemamo univerzitet koji bi nas primio ili pare sve mogu da zavrse?

Citat:

Prvobitno poslao korisnik milena_ns (Poruka 14383)
Isto ovo i mene zanima.
Bilo bi korisno da se otvori nova tema o nastavku skolovanja u USA sa detaljnijim informacijama.

Mislim da postoji vec takva tema, provericu kasnije pa moze cela ova diskusija da se prebaci tamo.

Diploma iz Srbije (i bilo koje druge zemlje) treba da se prijavi, bez obzira da li je u pitanju AA ili BA/BS. Koledz apsolutno nije neophodan korak ka studiranju. Za koledz se odlucuju studenti zbog materijalne situacije i ako recimo nisu sigurni da ce biti u situaciji da kontinuirano studiraju godinu za godinom. Neki univerziteti ne primaju kandidate za "2nd degree", neki imaju specijalne uslove. Koledzi obicno imaju malo "labavija" pravila ali u principu nisu mnogo na strani kandidata koji "ponovo" studiraju na istom nivou. Razlog ovome sada je ekonomska situacija, jer su mnogi javni univerziteti prebacili dosta studenata na koledze jer je drzava umanjila finansijska sredstva (to se desilo prosle godine sa UCLA/SMC te je SMC dobio naknadnih vise hiljada studenata). U takvoj situaciji studenti koji se nikada do tada nisu skolovali imaju prednost, a ostalima se savetuje da verifikuju diplome. Ovo pravilo ne vazi ako se uzmu dve razlicite AA diplome u isto vreme (ja sam to uradila, double major).

Ovo je za sve dobra varijanta trenutno jer javne skolske ustanove u istom regionu imaju medjusobne sporazume o studiranju, a prve dve godine opsteg obrazovanja i nizi nivo strucnog obrazovanja se poklapaju. Univerziteti garantovano priznaju polozene ispite. S druge strane, cena predavanja je drasticno razlicita. Pri ovakvoj kombinaciji, studiranje se produzava za godinu dana, ali svi ustede mnogo para.

Sto se tice proseka 8.0, to je ovde 2.0 i prognoze nisu dobre. Recimo da je prosek primljenih na UCLA Finance School 3.85. UCLA navodim kao primer jer je "public" ($10,000 skolarina i knjige plus troskovi zivljenja, sve skupa oko $25,000 godisnje), o privatnim ne govorim jer tesko da ce neko imati dovoljno sredstava za upis (USC na primer, skolarina i knjige godisnje $26,000, sa ostalim troskovima ukupno $46,000). Resenje za takvu situaciju je 4.0 prosek (10.00 tamosnjih) i da je student perspektivni "leader".

Promena struke nije nikakav problem, samo je malo komplikovanije objasniti sve detalje.

Dejancicu, sto se tice filmske i TV industrije i BA diplome u ovom polju, opisacu ti samo pocetnu situaciju na UCLA: ne mozes odmah da izaberes filmsku struku. Nakon polaganja svih opstih predmeta, 6 ispita polazes kao pripremanje (da bi usao u izbor za tu struku) i na osnovu portfolija, razgovora, eseja i ocena oni biraju srecnih 25-oro od vise stotina ili hiljada prijavljenih. Skolarina za film je duplo skuplja plus ti za projekat treba $10,000.Ti sad vidi koje su ti sanse, za diplomu koja ti apsolutno ne garantuje bolji pocetak u industriji od onih koji nemaju tu diplomu. Pomaze neminovno da se snadjes, ali posao dobijas strogo na osnovu svog znanja a ne diplome. Da preciziram, mnogo znaci kasnije u poslu ali neces biti apsolutno u boljoj starnoj poziciji od onih koji nemaju diplomu. Ja radije savetujem kurseve koji ce ti pomoci da "razbijes" intervju za posao prvo, pa pretpostavljam da ces nakon toga i sam videti da je bolje da editing/producing/writing ucis kroz praksu a diplomu razvijas u drugom smeru - kao recimo Finance/TV producing option ili slicno... bar sam ja takav zakljucak dobila. Ovo je naravno savet za starije od 25, jer prosek studenata na skoli filma je 20 :smrc: I isto toliki zaposlenih na setovima za production/editing assistants i slicno :no: Ko ce drugi inace da im radi za 50 dolara na dan (od 12 do 15 sati) Veruj mi, okretala sam ovu situaciju milion puta u glavi... I danima plakala jer sam odbila i Warner Bros i Fox Films zbog $7 na sat - za imigrante ta opcija tesko da je prihvatljiva jer moras da platis i stan i racune. Tuga, ali uvek postoji i drugi put. Mnogo je sve ovo lakse prebroditi kad si 18.


Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:14.

Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.