ZELENA KARTA - LUTRIJA

ZELENA KARTA - LUTRIJA (http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php)
-   Vodič za emigrante (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Troškovi pre polaska u SAD (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=1530)

gajger111 14.01.2015 09:28

Troškovi pre polaska u SAD
 
Dakle,ako je moguce da mi neko u kratkim crtama kaze koliko ce me izaci troskovi oko avionske karte,pregleda u Bellmedic,fee za vizu.Negde sam citao po nekim blogovima da troskovi izlaze i do 5000$.Svaka informacija bi mi bila korisna. :1081:

bokinena 14.01.2015 11:58

Pa sad, ako se kupi karta u Air France ili British airways onda su troskovi sigurno 5000$ :==D:

Realno, troskovi po jednoj osobi su sledeci:
150$ za sistematski pregled
40 evra za vakcine na pregledu
2000-3000 RSD za izdavanje dokumenata za interview (potvrde iz suda, policije, krstenica, vencanica, itd... sve to da se fotokopira u par primeraka + 8 slika koje ti trebaju i na pregledu i ambasadi)
330$ taksa za podnosenje zahteva za vizu
165$ taksa za izdavanje green card-a ako ti odobre vizu
~100$ da prevedeses neke diplome ako planiras da se doskolujes u US ili da radis evaluaciju/nostrifikaciju sta vec...
I onda ti ostane jos kupovina karte, koja moze kostati od 500$ (ako uhvatis dobar momenat, snimis dobar deal na nekom od sajtova, itd..) pa sve to par hiljada dolara ali to je vec neka druga prica.
I najbitnije od svega, novci koje ces poneti sa sobom da mozes da prezivis dok ne pocnes da primas tamo neku platu i tako to...

Iz svega prilozenog proizilazi da je negde oko 1500$ sasvim dovoljno da pokrije troskove izdavanja vize i kupovine karte za US ali pored toga ti treba sto vise novca ne bi li pokrio troskove koje ces imati u prvih nekoliko nedelja po sletanju u US :ajojoj:

voja82 14.01.2015 12:02

5000$ je po meni malo puno, imas troskove za vize 330$ po osobi, imas IV fee mislim da je 165$ po osobi, lekarski pregled ne znam tacno koliko je jer jos uvek nisam prosao, ali neka bude 200€ po osobi, ko zivi van BG neka ga izadje putovanje do BG zbog lekarskog o intervjua jos 150€, i na kraju avio karta oko 650€ po osobi. Dakle izadje te sve po osobi priblizno 495$(viza i IV fee) i oko 1000€(avio karta, lekarski, ostalo troskovi).... To su ti troskovi do odlaska, a prilikom odlaska mislim da bi trebalo poneti bar 10.000$ za iole normalan pocetak novog zivota. Ako sam nesto pogresio molim vas da me ispravite.

Andrija89 14.01.2015 16:18

Jos nisam izvucen (nadam se da ce to da se promeni za par meseci :) ), racunao da ce za mene i moju devojku ( buducu zenu ) trebati oko $ 6500-7000. Tu sam racunao: dokumenta, lekarski, vize, karte, troskove za stan, hranu i reziju za prva 2-3 meseca.

voja82 14.01.2015 16:58

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Andrija89 (Poruka 51348)
Jos nisam izvucen (nadam se da ce to da se promeni za par meseci :) ), racunao da ce za mene i moju devojku ( buducu zenu ) trebati oko $ 6500-7000. Tu sam racunao: dokumenta, lekarski, vize, karte, troskove za stan, hranu i reziju za prva 2-3 meseca.

To ti je minimum minimuma da ponees, jer tamo kad rentas stan obicno moras da platis odma prvu i zadnju ratu i depozit, pa npr. ako ti je stan 1000$ mesecno to ti je u startu 3000$ plus ako nije namesten, treba ti jos ne znam koliko da ga namestis, i naravno treba ti i auto, jer u americi se tesko funkcionise bez auta.....po meni je neki minimum 10.000$

Pahuljica 14.01.2015 17:48

Naravno da je bolje imati sto vise, nikad ne znas za sta ce ti trebati. Mada nemamo svi iste planove i ambicije (recimo ja ne planiram da kupujem auto, isla bih u NY jer imam kod koga i jer sam vec bila 2 puta, za mene licno bi to tamo bilo bacanje para).
Imam plan da, ako nas izvuku, prodam auto za koji mogu da uzmem oko $6.500-7.000 i to nam je to... Nije mi bas najpametnija ideja ali nemam drugu kako da dodjem do para jer ne bih da pozajmljujem, dizem kredit i sl. (tu ne racunam troskove prije odlaska i kartu, za to bih skupila odvajajuci od plate).

Andrija89 14.01.2015 18:17

Citat:

Prvobitno poslao korisnik voja82 (Poruka 51349)
To ti je minimum minimuma da ponees, jer tamo kad rentas stan obicno moras da platis odma prvu i zadnju ratu i depozit, pa npr. ako ti je stan 1000$ mesecno to ti je u startu 3000$ plus ako nije namesten, treba ti jos ne znam koliko da ga namestis, i naravno treba ti i auto, jer u americi se tesko funkcionise bez auta.....po meni je neki minimum 10.000$

Pa nije bas minimum mimimuma samo je minimum, ali je nazalost to verovatno moj maximum maximuma. $10000 dolara bi bila neka ok suma, mada mislim da ni 7000 nije bas toliko losa s obzirom u koju bi drzavu isao, jer i sam znas da napr nije isto $10000 ako ides u CA ili ako ides napr u Jutu. Auto mi ne bi bio potreban u pocetku zato sto grad ima odlicno uredjenu mrezu.

Mitkoni 15.01.2015 03:38

Citat:

Prvobitno poslao korisnik voja82 (Poruka 51349)
To ti je minimum minimuma da ponees, jer tamo kad rentas stan obicno moras da platis odma prvu i zadnju ratu i depozit, pa npr. ako ti je stan 1000$ mesecno to ti je u startu 3000$ plus ako nije namesten, treba ti jos ne znam koliko da ga namestis, i naravno treba ti i auto, jer u americi se tesko funkcionise bez auta.....po meni je neki minimum 10.000$


Eto ti odma uplasi coveka. Ne treba toliko ja mislim, uzimajuci u obzir na kakve smo mi uslove navilkli prezivece se sa najmanjem minimalcu.
I ne znam sto mora 'odma' auto?
Nisam tamo ali smatram da u vecim gradovima za pocetak, prvi mesec do 2 uospte i ne moras se cimati za auto dok ne izvrsisi neki ozbiljan CV za posao. Pa posle da se uzme auto nije na odmet, za grad gde je gradski saobrcaj u punom jeku, kao sto su veci gradovi.

Ja da mi je dokopat se tamo, prvih mesec bih ma na kakav bilo posao isao i biciklom ! :D

Magelan 15.01.2015 04:38

Citat:

Prvobitno poslao korisnik Mitkoni (Poruka 51362)
Eto ti odma uplasi coveka. Ne treba toliko ja mislim, uzimajuci u obzir na kakve smo mi uslove navilkli prezivece se sa najmanjem minimalcu.
I ne znam sto mora 'odma' auto?
Nisam tamo ali smatram da u vecim gradovima za pocetak, prvi mesec do 2 uospte i ne moras se cimati za auto dok ne izvrsisi neki ozbiljan CV za posao. Pa posle da se uzme auto nije na odmet, za grad gde je gradski saobrcaj u punom jeku, kao sto su veci gradovi.

Ja da mi je dokopat se tamo, prvih mesec bih ma na kakav bilo posao isao i biciklom ! :D

Malo je off-topic, ali nadam se da si napravio istrazivanje vezano za gradski prevoz po vecim gradovima u USA.

Slozicu se da se moze startovati sa manje od 10k za pocetak.

Ali auto...
1. Na prste jedne ruke mogu ti nabrojati vece gradove u USA u kojima se mozes osloniti (iole) na gradski prevoz. Od nekolicine tih jedino NYC ima prevoz tog tipa da se mozes u potpunosti osloniti na njega. U drugu kategoriju mozes da svrstas CHGO, DC, SF, ATL. Tu se donekle mozes osloniti na gradski mada 100% da se oslonis na gradski - ni u ludilu.
2. Dosta nasih imigranata dodje u CHGO. Po zimi da vozis bicikl? Ne preporucujem. A zima u CHGO traje duze od 6 meseci... Po velikim gradovima bicikl i nije za preporuciti jer USA (iako se u dosta gradova promovisu i grade biciklisticke staze) nije jos uvek "bike friendly" drzava... Ubice te neko na "drumu" jer narod ovde nije navikao na dvotockase.
3. U nekoliko situacija smo ulazili u rasprave oko toga koliko je bitno ili ne imati auto u US. Moje misljenje (ponavljam moje) je da je auto "must" ukoliko nisi u NYC. Po manjim gradovima, uvek mozes da nadjes stan blizu posla pa da ti auto i nije potreban. Po vecim urbanim aglomeracijama, prvo ces traziti stan pa posao. A kada nadjes posao, veca je sansa da on bude izvan dometa gradskog prevoza i tu vec mogu da nastanu teskoce... Dakle, opet, sa moje tacke gledista i iz dugogodisnjeg iskustva, u inicijalne troskove treba svrstati trosak za neki auto, kakav god, koji ce te prevesti od tacke A do tacke B. Velike su razdaljine po USA gradovima. Cak odlazak u najprostiju kupovinu namirnica moze lako da se pretvori u glavobolju ukoliko supermarket nije preko puta kuce :)

vuxanne 15.01.2015 05:21

Ja sam u tom studentskom gradu isla dve godine svuda busom ali to je bas svet za sebe - svet koga ima samo u takvim studentskim gradicima, obicno u nedodjijama. Ovde kod mene - prve godine idem iz sigurne oblasti u sigurnu oblast, fakticki 5 stanica od kuce. Ujutru kad krenem na posao ok. Ali nakon 17 h svaki put je autobusu bio bar jedan lik relativno psihicki zdrav. I obicno bucan i uznemirava putnike, nesto peva, bekelji se i slicno. I nakon dva puta kad sam srela takve likove, rekla sam samo ka poslu ali ne sa posla. Posle sam presla da zivim blizu. Ali sve i da idem svaki dan peske na posao, prodavnica velika najbliza mi je daleko sve da idem i biciklom. U nekim pravcima nemas ni trotoara za bicikle pa se i ne moze na te strane. U 99.99 % gradova jedino ako imas neke docimere sa kolima pa da moze da se prodje bez auta.


Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 13:22.

Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.