ZELENA KARTA - LUTRIJA

ZELENA KARTA - LUTRIJA (http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php)
-   Porodične imigrantske vize (http://www.zelenalutrija.com/forum/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Mogućnost za dobijanje papira za suprugu nosioca zelene karte (http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=293)

paok32 18.10.2008 07:14

Mogućnost za dobijanje papira za suprugu nosioca zelene karte
 
Zelenu kartu sam dobio na lutriji i do sada sam odrzavao status samo godisnjim dolaskom u USA. Sada, tj. posle 4god. sam stigao u CA, vencali smo se, i zanima nas da li ona moze dobiti na osnovu moje Zelene karte pravo na legalan boravak ovde, posto je ona na turistickoj vizi.
Zapravo da li na osnovu moje zelene karte, tj. jer je moja supruga moze dobiti socijalni broj i dozvolu za rad? Odgovori koje smo dobili od advokata, naseg prijatelja, su dosta obeshrabljujuci, navodno ona nema nikakva prava sve dok ja ne postanem drzavljanin. Pa me u vezi i sa tim zanima kakva je procedura za dobijanje drzavljanstva, kad moze da se konkurise, i posle koliko vremena bi ona dobila papire?
Ako je iko bio u slicnoj situaciji ili ima nekoga ko zna nesto, svaka informacija bi nam dobro dosla.

Zana 18.10.2008 07:40

Tesko, ali s obzirom na to da niko od nas ovde nije imigracioni advokat najbolje bi bilo da pitas istog ili da pozoves USCIS direktno. Ono sto ja zasigurno znam jeste da ti nemas status residenta iako imas zelenu kartu a da bi konkurisao za drzavljanstvo treba da budes resident 5 godina s tim da imas pravo da podneses aplikaciju za drzavljanstvo nakon 4 godine i 9 meseci.

Oni imaju i neko pravilo oko toga koliko mozes da budes van zemlje, odnosno to nije samo 5 godina nego odredjeni broj dana - s obzirom da sam ja samo jednom izasla iz zemlje u 5 godina ja iskreno nisam na to obracala paznju previse tako i da neznam detalje. Sto se tice njenog boravka ovde, mozda postoje nacini da dobije boravisnu vizu na ime spajanja porodice, nisam sigurna za radnu i socijalni broj.

Da, pretpostavlljam da su advokati sa kojima si pricao u pravu... nece ti US dati zelenu kartu i beneficije koje ista nosi za dzabe, nisu ni oni toliko naivni. Ako ne placas porez i setas se iz jedne zemlje u drugu to nosi i odredjene konsekvence u ovdasnjem zakonu i imigracionoj regulaciji.

U svakom slucaju zelim vam srecu... ako zelis, postavi jos detalja o svom statusu pa mozemo da potrazimo na internetu slicne situacije.

Pozdrav
Zana

V777 18.10.2008 18:57

Citat:

Prvobitno poslao korisnik paok32 (Poruka 4729)
Zelenu kartu sam dobio na lutriji i do sada sam odrzavao status samo godisnjim dolaskom u USA. Sada, tj. posle 4god. sam stigao u CA, vencali smo se, i zanima nas da li ona moze dobiti na osnovu moje Zelene karte pravo na legalan boravak ovde, posto je ona na turistickoj vizi.
Zapravo da li na osnovu moje zelene karte, tj. jer je moja supruga moze dobiti socijalni broj i dozvolu za rad? Odgovori koje smo dobili od advokata, naseg prijatelja, su dosta obeshrabljujuci, navodno ona nema nikakva prava sve dok ja ne postanem drzavljanin. Pa me u vezi i sa tim zanima kakva je procedura za dobijanje drzavljanstva, kad moze da se konkurise, i posle koliko vremena bi ona dobila papire?
Ako je iko bio u slicnoj situaciji ili ima nekoga ko zna nesto, svaka informacija bi nam dobro dosla.


Ja sam o tome vec pisala ranije, sada sa svim promenama imigracinog zakona nedavno, ovaj deo je ostao isti. Meni nije jasno iz tvog posta koliko si ti dugo ukupno u te 4 godine bio fizicki prisutan u US?

Na sajtu http://www.uscis.gov/portal/site/usc...0045f3d6a1RCRD
Imas osnovne podatke o naturalizaciji. U rubrici s desne strane imas Related links I prvi je Guide for naturalization. Tu ti je Pdf aplikacija u kojoj imas SVE o naturalizaciji, svaki detalj, sta koji pojmovi znace, koje uslove moras da ispunis da bi dobio drzavljanstvo. Da ne bih previse opterecivala temu, ukoliko bilo koga interesuje, moze da pogleda temu - http://www.uscis.gov/files/article/M-476.pdf . Ako treba, postavicemo najvaznije detalje na sajt, bilo na posebni topic ili vec kako se dogovorimo.
U svakom slucaju, dok ti ne dobijes drzavljanstvo, nema vajde zena da dobije nikakve papire na tebe, a da moze da sedi legalno I da ceka zelenu kartu. Postoje raznorazne varijante da ona sedi tu, pocevsi od studiranja, ali to nije vezano za tvoje papire uopste…Znam slucajeve gde su ljudi ostajali posle zenidbe za GC, menjali status I dozvoljeno im je da ostaju I cekaju GC, ali je to veoma retko I desavalo se odavno; trenutno cekanje GC traje I po nekoliko godina , evo proveri na viza bulletinu, http://travel.state.gov/visa/frvi/bu...etin_4371.html , tvoja zena bi bila 2A grupa, znaci obradjuju se sad papiri koji su stigli pre 08. Februara 2004. Znaci pre 4,5 godina…ukoliko vi podnesete papire za njenu zelenu kartu kad ti dobijes drzavljanstvo, ona bi trebalo da dobije GC uslovnu za par meseci, jer nema red cekanja, onda je u prvom redu prioriteta, ne ceka broj, samo da se odradi procedura…

Ja ne znam kad ces ti da dobijes drzavljanstvo, jer ne znam koliko si dugo ziveo u US (treba ti min 30 meseci fizicke prisutnosti, ali kontinuitet je vazan, znaci nisi smeo da izlazis vise od 6 meseci godisnje); dokumentaciju treba da podneses u USCIS onog stata gde si ziveo najmanje zadnja tri meseca, plus mozes da podenses dokumentaciju tri meseca pre isteka 5 godina (sto Zana rece, 4 god. 9 meseci).

Puno pozdrava I puno srece.:pozz::pozz::pozz:

Seekimo 18.10.2008 22:59

Nesto mi ovde nije naj jasnije,kako to da covek nije rezident ako poseduje Permanent resident card,(valjda je to pun naziv za green card)dakle,, sam naziv govori da je rezident.E sad,to sto mora da provede godisnje 6 mes.+ 1dan da bi mu ta godina bila priznata za drzavljanstvo to je nesto drugo.To su dakle ,,uslovi za drzavljanstvo,,,i to neodredjuje da li je rezident,on je svakako rezident pa makar provodio i 10 dana godisnje u USA,a sto se tice adrese pa ima i nju ,to je ona koju je prvobitno i naveo u aplikaciji i na koju mu je stigla green card.A i te adrese su jaca fora u Americi,doneses pismo sa svojim imenom i adresom i eto ti adrese,ja sam tako polagao voznju i prijavio adresu i dan danas imam tu vozacku sa tom adresom iako mi se drugar odavno odselio sa te adrese.Prema tome covek je rezident ali nema uslove za drzavljanstvo.
Ali evo nije lose navesti,ko je to prosao,sa cime se sve dokazuje da je neko boravio toliko i toliko vremena u US,sta su vam trazili kada ste isli po drzavljanstvo?

Zana 19.10.2008 02:46

Ok, ja sam mislila da se razumemo o cemu mi ovde pricamo - da, green card ti kaze da si permanent resident. Postoje razni nacini utvrdjivanja residency za razno razne namene. Na primer da bi dokazao state residency u vecini drzava moras da zivis u istoj godinu i jedan dan i to dokazujes sa rent lease (ne vazi se ako zivis kod rodjaka) ili racunima zajedno sa ID gde ti je adresa ovde. Kad sam se ja upisivala na college, da bih dokazala da zivim u CA, moj pasos sa pecatom nije bio dovoljan, niti green card sam po sebi. Morala sam da dostavim bank statement i druge stvari da bih dokazala da zivim ovde i da ne moram da placam vecu skolarinu kao non-resident. Znaci iako sam imala green card to ne podrazumeva automatski i da imam state resident status. Dalje, za tax purposes, resident alien je definisan po IRS kao osoba koja ima green card i boravi u USA minimum 31 dan u toku godine ili 183 dana za tri godine. Za izborne aktivnosti mislim da se residency uspostavlja za 3 meseca. Dakle, postoje razne definicije zavisno o cemu je rec... Ja sam pitala vise detalja zbog uslova USCIS da se bude 30 meseci u USA pa su uz to potrebna i druga dokumenta koja neznam da li covek ima - da li je placao taksu, da li je iznajmljivao stan, radio ovde etc. Ali i pored toga, ja i dalje mislim da sva nasa razmisljanja o ovoj specificnoj situaciji ne treba da budu uzeta neminovno kao tacna ili da budu prihvacena kao bilo kakav merodavan savet - najbolje je da se konsultuje advokat.

D$D 19.10.2008 15:46

Jedan covek je ovde doveo suprugu isto nije mogao da sredi papire dok nije postao drzavljanin Usa.
Sto se tice tvoje prijave za drzavljanstvo to ne znam ali oni mogu da provere koliko si bio u Usa a koliko van.
Ovo sto kaze Zana za bank statement je tacno jer taj moj prijatelj je imao isti problem provalili su ga da je prijavljen u dve drzave u Usa i morao je da dokazuje na kojoj adresi boravi svi su mu dokumenti bili suspendovani mislim vozacka dozvola i trazili su mu izvestaje iz banke kao dokaz boravka na adresi.
Mislim ( nisam siguran, nisam advokat),da to sto si odrzavao Green card samo sto si dolazio turisticki u Usa ti nece mnogo pomoci oko dobijanja drzavljanstva,zato sto za drzavljanstvo koliko sam ja cuo treba da imas neprekidno 5 godina boravka( nikakvih 6 meseci + jedan dan vec cela godina) da bi stekao uslov za apliciranje, e sada ako si ti izlazio iz USA i to stalno radio trebalo bi da ti se dodaje na tvoj boravak vreme koje si proveo izvan USA.
Znaci tebi od tih 5 godina koliko imas gc trebalo bi da ti se prizna samo vreme provedeno u Usa ( nisam siguran ispravite me ako gresim).
Postoji mogucnost i da ti oduzmu gc ako te provale da to radis samo da bi odrzavao status permanent rezident.
U svakom slucaju puno srece sta god da radis.

paok32 20.10.2008 05:20

Hvala svima na informacijama.
Da samo jos malo pojasnim situaciju, ja sam dobio GC 2004. od tada sam ovde dolazio samo preko leta na mesec - dva, dok nisam zavrsio fakultet. Znaci svega ukupno nekih 6-7 meseci.
Mislili smo da ce i moja supruga dolaskom imati pravo bar na boravak ovde, medjutim izgleda da nije tako. I advokat nam je rekao da postoji varijanta za njen prelazak sa turisticke vize na studentsku, ali da to sada retko odobravaju? Tako da se sada nalazimo u dilemi, da li pokusati upisati neku skolu, koju treba placati tolike godine ili jednostavno boraviti ilegalno? I da li ce ako nema socijalni broj uopste moci da bude zdravstveno osigurana? Bilo bi samo dobro ako je neko prosao kroz proceduru dobijanja drzavljanstva da napise kako to izgleda.
Culi smo i za jedan slucaj gde je odredjeni bracni par u USA dosao tako sto je on imao zelenu kartu a ona tur.vizu ali su zatim dobili dete i njoj je odobren boravak na osnovu deteta. Da li je to mozda taj zakon o spajanju porodice?
Pozdav svima i ako ima jos pametnih saveta hvala...

D$D 20.10.2008 05:36

upravo to sto si naveo uradio je covek kojeg zanm.
Deca su mu se rodila ovde oni su dobili medical i papire a supruga nije.
Supruga je boravila ilegalno 3.5 godine tako, cak se i porodila ovde bez osiguranja, naravno on je sve to platio i to su ogromni novci
kada je on dobio drzavljanstvo supruga mu je dobila Gc za 3 meseca.
Ako sam dobro razumeo ti si u Usa boravio samo 6-7 meseci od 2004.
Ako je tako onda bi trebao da imas jos 4 godine i 5 meseci boravka do sticanja uslova za drzavljanstvo.
Ipak posavetuj se sa advokatom oko svega, imigracija je cudna stvar.

Zana 20.10.2008 08:56

Uh, evo sta pise na Wikipedia, i nije bas sjajno...pazi kad ispada da nece hteti tvojoj supruzi da izdaju ni turisticku... ako je ovo tacno, a pravo da ti kazem ne cudi me ni da jeste! Ja ne mislim da je to fer at all - ali mozda nije ni losa ideja da pises peticiju svakako: ja se sve nadam da ako pobedi plavo na izborima, mozda padne neka amnestija, pa se i ostali zahtevi ubrzaju bar za par godina...

Green card holders and nuclear families
Green card holders married to non-U.S. citizens are unable to legally bring their spouses (or families) to join them in the USA. The foreign spouse of a green card holder must wait for approval of an 'immigrant visa' from the State Department before entering the United States. Due to a backlog in processing, such visas can take up to five years to be approved. In the interim, due to immigration intent, the spouse cannot enter the United States on any other visas not even as a visitor. This puts LPRs in a uniquely disadvantaged situation:

- visitors and non-immigrants coming to the USA on temporary visas for work, business, or study (including H1, L1, B, and F1 visas) can sponsor their dependent spouses to travel with them;

- U.S. citizens can sponsor their spouses to come to the USA in non-immigrant status; the spouse can then convert to an immigrant status under the Legal Immigration and Family Equity Act of 2000 (the "LIFE Act").

The issue of LPRs separated from their families for years is not a new problem. A mechanism to unite families of LPRs was created by the LIFE Act by the introduction of a 'V visa,' signed into law by President Bush. It effectively expired and is no longer available. Bills HR1823 and HR4448 are in the U.S. Congress. The proposal for reviving the V visa is based on something that has little controversy — family unity — but passing such a bill into law is not a small matter.

Source: Wikipedia

Seekimo 20.10.2008 13:43

Daklem...sta reci,D$D ti pricas sve u fazonu ,cuo sam... rekao mi prijatelj od prijatelja,..procitao sam u Kupusnom listu,..cuo na Radio Pegli isl...!!!!
[b]If you leave the United States for more than 6 monts,but less than 1 year,you have broken or disrupted your continuous residence[b],dakle iz ovog proizlazi ono sto sam napisao,ako si odsutan iz US vise od 6 mes.prekida se kontinuirani boravak,ali ako si odsutan manje od 6 mes,a to automatski znaci da si prisutan u US bar 6mes+1 dan onda se neprekida kontinuirani boravak.Sve se ovo odnosi na kalendarsku godinu.Nema sabiranja dana kao sto ti kazes,neznam u 2006 je recimo bio 20 dana pa u 2007.,opet 20 dana pa je tako recimo nakupio 40 dana,to se neuzima u obzir.


Svi datumi su prikazani u formatu GMT +1. Trenutno vreme: 21:08.

Copyright ©2005 - 2024, ZelenaLutrija.com by VUXYS, LLC
Forum Powered by vBulletin®, © 2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na forumu vlasništvo su onoga ko ih je kreirao, a ne sajta ZelenaLutrija.com. ZelenaLutrija.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi sajt ZelenaLutrija.com bio odgovoran za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između članova.
Sajtove koji su linkovani sa ovog sajta ne kontrolišemo, ne podržavamo, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija.
ZelenaLutrija.com drži i čuva druga prava vlasništva na sajtu.
Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo ZelenaLutrija.com foruma, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite ZelenaLutrija.com ili članovima ZelenaLutrija.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.