View Single Post
  #10  
Staro 31.10.2012, 21:02
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Evo da i ja kazem koju:
Otisla 31.maj ove godine, dobila full time permanent posao 4.oktobra. Od juna do kraja septembra sam radila part time (u mojoj struci) i u isto vrijeme aplicirala na bar 20 pozicija (opet u struci, na svim geografskim lokacijama). Od tih 20 pozicija dobila sam 7 intervjua za posao (sto telefonski, skype, sto in-person). Ovaj posao na kojem sad radim je nastavak tog part time.
E sad, kod mene je situacija da sam ja dosla sa US diplomom, i da sam ciljano dosla u grad/univerzitet u kojem sam prije par godina magistrirala. Znanje engleskog skoro kao native, a i znanje u struci je u vrhu, pa je i to pomoglo u dobijanju posla. Isto tako moram priznati da sam imala odlicne preporuke bivsih (US) poslodavaca i profesora.
Smjestaj: Obzirom da sam single nije mi bio problem sublease sobu (u kuci) na 3 mjeseca, a onda sredinom avgusta nadjem sebi jednosoban stan za $450 + rezije.
Pare: sestra me pogurala par mjeseci + moj part time job, ovaj sublease je bio (za 3 mjeseca sa svim rezijama) $600, a godisnja karta za javni prevoz je $60.

Da mi ponude da se vratim u Bosnu: nema sanse! Moje kolegice koje rade u ovoj struci jedva prezivljavaju, plata im nije bila zadnja 3 mjeseca, a od titule se ne moze zivjeti.
Moj savjet je da se dodje, uzme zelena karta, proba nesto negdje naci. Dobro, mozda ne odmah u struci, ali ima posla za one koji traze.
Sretno svima.
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote