View Single Post
  #52  
Staro 05.10.2018, 23:07
mveruovic mveruovic je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 17.09.2012
Poruke: 731
Nepromenjeno

Evo da napisem ukratko svoje iskustvo, ja sam danas "pozeleneo" konacno, tj dobio pasos sa vizom. Ukupno je procedura trajala od trenutka podnosenja zahteva do pasosa u rukama 472 dana (od toga sam ja pauzirao 90 dana okruglo od kad sam popunio ds260 dok nisam poslao dokumenta zbog obaveza) i jos van standarda je sto sam imao administrativni proces 3 nedelje zbog jednog formulara koji nije bio dobro popunjen.
Ja sam sa sadasnjom suprugom jako dugo tako da nisam imao problema oko dokazivanja stvarnosti veze kao sto imaju problem npr Marokanci koji navataju neku debelu Amerikanku na odmoru ili mlada neka Filipinka koja se naprasno zaljubi na prvi pogled u nekog matorog Amera. Dosta moze da pomogne forum visajourney i fb grupa (tamo se tacno vidi 70% i vise parova mlade Filipinke-matori Ameri i matore Amerikanke-mladi muslimani Egipat i Maroko, obvezno od 10ak do 25 godina razlike u godistu).

Prvo se salje aplikacija i130, zajedno sa jos nekoliko formulara i dokaza o vezi (fotografije, razna dokumenta na kojima ste navedeni zajedno), dokumenta kao sto su izvod iz knjige vencanih, izvod iz MKR i tako to. Taksa je 535$, i ovo je najduzi deo koji se ceka u aplikaciji, salje se USCISu i oni vas rasporede u jedan od 5 centara za celu Ameriku. Ja sam zapao u Nebrasku i aplikacija je stigla 21. juna 2017. a odobrena je 14. februara 2018.

Nakon toga USCIS salje aplikaciju u NVC i to je trajalo nedelju dana. Jos 6 nedelja sam cekao da NVC mi dodeli broj slucaja i posalje takse koje treba da platim. Jedna taksa je 120$ druga taksa je 325$. Nakon sto se dobije broj, sa tim brojem se loguje na CEAC portal gde se popunjava prvo ds261 formular o biranju ko ce da zastupa slucaj pred NVCom, da li advokat, ili vi. Posle par dana se otkljucava jedna taksa za placanje pa nakon toga i druga. Posle svega popunjava se DS260, i salju se dve vrste dokumenata, jedna vrsta su licna dokumenta aplikanta (izvod iz MKR, izvod iz MKV, potvrda o neosudjivanosti, kopija pasosa i jos par sitnica) a druga vrsta su dokumenta o sponzorstvu tj finansijkoj podrsci. i864 se zove formular, i jos nekoliko papira uz to (platni listici, w2, transkripti IRSa 1040 itd).
Kada sam ja to radio, dokumenta su se slala postom u NVC, sada su ubacili da se sve radi elektronski sto je mnogo lakse i brze, ako vam nesto odbiju ne morate da cekate pismeno odluku o tome vec stize na mejl sve i vidi se na CEAC portalu status. (ukupno u NVCu od 21.02.2018. do 1.08.2018)

Ukoliko je sve ok sa aplikacijom, NVC odobrava aplikaciju i salje sve papire u ambasadu. NVC zakazuje termin i oko mesec i nesto dana ranije vas obavestava o tome. Nakon toga ide jos jedan trosak od 200$ za lekarski.

U ambasadi na intervjuu je malo drugacije nego za lutriju jer se posebno gledaju dokumenta o sponzorstvu (i864) i o vezi da li je zaista prava ili iz interesa. Ako je ok sve ok, ambasada odobrava vizu i za par dana je u pasosu. Nakon toga, jos 220$ za izradu zelene karte i to je to. (u ambasadi od 10.08.2018. do 05.10.2018. sam razgovor je bio 12.09.2018.)

Ukupno 535+120+325+200+220=1400$ dok ne dodjete u Ameriku.

Ukoliko ste manje od 2 godine u braku u trenutku ulaska u Ameriku spadate u CR1 vizu i dobijate zelenu kartu na 2 godine privremenu koja nakon isteka od 2 godine prelazi u 10ogodisnju stalnu zelenu kartu. Nakon 2 godine placa se taksa od 680$ i salju se dokumenta ili pored tog slanja ide se i na intervju na proveru da li ste i dalje u braku.

Ukoliko ste duze od 2 godine u braku, onda je to IR1 viza koja nije uslovna vec je odmah 10 godina i nema tih troskova od 680$ i intervjua.

Najbolje je ako neko mora da salje dokumenta za US preko UPSa skoro tri puta su jeftiniji od DHLa a stize u isto vreme.

Nakon 2 godine i 9 meseci od dana ulaska u Ameriku u oba slucaja se otvara mogucnost apliciranja za N400 tj drzavljanstvo. (minimum je 3 godine prisustva u US, minimum 6 meseci u godinu dana)

USCIS moze da posalje zahtev za dodatnom dokumentacijom sto produzuje cekanje na minimum mesec i nesto, kao i NVC isto ako posalje check listu.

Ukoliko nekog zanimaju neke stvari, pucajte.
Reply With Quote