View Single Post
  #14  
Staro 23.06.2012, 19:39
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Photographer Prikaz poruke
Moras da se odjavis ako nisi u zemlji duze od 3 meseca.

http://www.mup.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/boraviste.h
Ja se ne secam da li sam to radila, mislim da nisam (2006-te).

Sa H1B: ako ti daju otkaz duzni su da ti plate kartu. Ako sam das otkaz nista ti nisu duzni. Firma u koju prelazis mora da preda prijavu za novu H1B momentalno. Nakon prestanka zaposlenja za jednu firmu, H1B je od tog momenta nevezeca viza a osoba se racuna da je "out of status" i trebalo bi da napusti zemlju. Ne postoji neki "grace period" kao npr. nakon F1 sto ima 2 meseca. Dovoljan je "receipt" da je nova firma podnela zahtev za novu H1B vizu od USCIS-a da pocne da se radi za novu firmu. Ne mora da se dobije odobren zahtev, samo da su primili. A u slucaju da neka osoba da otkaz bez toga da ima drugi posao i ostane u SAD - ulazi u tkz. "sivu zonu" sto bi neki rekli ili nema pravo da boravi u SAD. Ako je neki radnik sutra koji razmatra prijavu za zelenu kartu toliko azuran da proverava bankovni racun i uplate iz firmi da vidi da li je bilo prekida plate (tkz. payroll), moze da bude problema oko dobijanja zelene karte.

Ranije su je zvali " indentured servant visa" jer u slucaju da menjas firme, prethodna bi znala da menjas posao i pre nego sto zelis da im kazes i bilo je nekih zavrzlama vezanih za radnike koji su na H1B a cekaju da im se odobri zelena karta (to moze nekima da traje godinama, zavisi odakle su). Sad ne mora. U principu sad mozes da se prijavis za novu H1B a da ti trenutni poslodavac nema pojma (ovo je promenila Obamina administracija skoro). Sad mozes recimo ovako: pdpbre ti novu H1B i ti das ovima otkaz i lepo predjes na drugo radno mesto bez ikakve frke.

Zana: Mozda konzulat ima vasu adresu. Meni uopste ne salju te pozive. A mozda ne zato sto nisam prijavljivala boravista dok sam zivela van zemlje.

Last edited by vuxanne; 23.06.2012 at 19:48.
Reply With Quote