View Single Post
  #2  
Staro 11.06.2011, 05:59
Orange Orange je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.03.2011
US lokacija: California
YU lokacija: Srbija
Poruke: 105
Nepromenjeno

Sa Floride vruca tema .... tacno je da nas bukvalno svi obavezno pitaju odakle smo cim cuju drugaciji akcenat, ali nisam nijednom osetila nista negativno u tome, verovatno im je nas izgovor interesantan jer nije cest ovde za razliku od npr. latinosa - normalno je da neko kome je engleski maternji primecuje razlike. Recimo amerima se iz nekog razloga mnogo svidja moj akcenat (vuce na meksi engleski izgovor) i non-stop komentarisu kako super zvuci i da se trudim da ostane takav i odusevljavaju se kao da je to ne znam sta. Ja to sa akcentima dozivljavam kao njihovu radoznalost i zelju za komunikacijom, jednostavno reaguju na nesto sto je drugacije. Sto puta smo se ispricali sa potpuno nepoznatim ljudima (na primer dok cekamo u redu za kasu) a sve krene od akcenta. I uvek reaguju pozitivno, raspituju se o Evropi, pozele nam da se snadjemo ovde.... meni se svidja ta njihova otvorenost.

Ali naci ili promeniti posao je cesto nocna mora. Zaglavila mi se knedla u grlu kad sam procitala ovo sa odbacivanjem rezimea , i jos jedna zbog rezultata tvog experimenta . Vrlo interesantno. Ne znam... ja nisam problem u dobijanju posla povezivala sa tim odakle sam, pre svega zato sto americko drustvo dozivljavam kao mnogo otvorenije od vecine drugih i sa toliko integrisanih emigranata sa svih strana sveta i uopste ne osecam da me gledaju drugacije. Efekat krize se oseca i dalje, znam za kompanije u kojima je zbog krize predhodnih godina zatvoreno dosta ogranaka firme i puno ljudi je spusteno na nize pozicije i sad su automatski u prednosti kad se otvori novo radno mesto u rangu na kojem su predhodno bili. Tako da, iako daju javne oglase, svako ko aplicira sa strane nema takoreci nikakve sanse, kao i svi oni koji su vec u firmi ali su noviji. Sa druge strane, znam za nekoliko primera da, ako vec dovode kandidata sa strane, vrlo rado zaposljavaju Engleze , sto naravno ne mora da znaci nista jer zaposljavaju i nase ljude, ali opet... nekad mi se cini da se u ravnopravnoj konkurenciji lakse odluce za Engleza, mozda me utisak vara ali takav je....

Jako je tesko proceniti da li je problem u nalazenju posla isti za sve u Americi zbog krize ili smo mi sa Balkana na neki nacin sesta rupa na svirali pa na nas utice i jedno i drugo, ali tvoji primeri za imena ipak govore nesto… da li je moguce da je ime problem... nije mi jasno
Reply With Quote