View Single Post
  #2  
Staro 19.08.2008, 19:17
landlord's Avatar
landlord landlord je offline
Amer
 
Datum prijave: 21.05.2008
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: Sarajevo, B&H
Poruke: 1 165
Nepromenjeno

Od clana ASMIKI

Evo naseg iskustva vezanog za DV od pocetka do kraja

Ja i supruga smo prosli intervju i dobili imigracione vize. Da ne ostanemo anonimni ja sam Miljan(27), supruga Jelena(22). Jelena je izvucena na lutriji i ona je nosilac imigracione vize.

1. APLIKACIJA. Poslali smo odvojene aplikacije (nismo se bili vencali tada) na http://dvlottery.state.gov poslednjeg dana za aplikaciju za DV2008. Inace slikali smo se sami digitalnim aparatom ispred belih ulaznih vrata. Meni je to bio treci put, a njoj drugi.

2. PRVA KOVERTA. Prva koverta je stigla 26. aprila (poslata iz KCC 26. marta) na moju kucnu adresu posto je Jelena moje ime i adresu upisala u "In Care Of" polje na aplikaciji. Po trazenoj proceduri iz KCC vratili smo njene popunjene obrasce u nazad posle nekoliko dana. Poslali smo ih DHL-om i stigli su za 2-3 dana tamo.

3. PROMENA STATUSA. Posto smo hteli zajedno da idemo sledeci korak je bio da se vencamo kako bi zajedno usli u ceo proces. Vencanje i svadbu smo obavili 4. avgusta. Nase sledece razmisljanje je bilo kada i kako da obavestimo KCC o ovome jer smo se plasili da nesto ne podje naopako. Sada kada gledam sa ove distance mislim da treba ici sve posteno, jer nije njima u interesu da diskvalifikuju bilo koga bezveze. Mail KCC-u smo poslali 27. avgusta gde smo ih obavestili o vencanju i promeni prezimena. Kada saljete mail pored onih vasih podataka obavezno dodajte i datum rodjena da vas ne bi vracali zbog nedostatka te informacije. Mailove koje je Jelena slala su imali ovakav potpis posle teksta poruke:

-----------------------------------------------------------
Case Number: 2008EU0000XXXX
PA Name: LAST NAME, FIRST NAME
Preference Category: DV DIVERSITY
Foreign State Chargeability: SERBIA
Post: BELGRADE

Birth Date: Month Day, Year
-----------------------------------------------------------

Odgovor smo dobili 28. avgusta gde nam traze vencani list i obrazac DS230 za mene. 4. septembra smo poslali skenirano na njihov mail vencani list i prevod od sudskog tumaca, ds230 obrazac popunjen i potpisan i moju sliku. Sledeceg dana smo dobili obavestenje da je intervju zakazan za 9. oktobar, a da je druga koverta poslata 29. avgusta i da se za sve informacije na dalje obracamo nasoj ambasadi u BG. Takodje su rekli da ce sve sto stigne kod njih posle slanja druge koverte oni proslediti BG ambasadi, sto se kasnije ispostavilo da nisu uradili Pozvali smo tih dana nasu ambasadu i rekli su nam da donesemo sto pre vencani list. Kada smo odneli rekli su nam da je to to i da spremimo papire i da dodjemo zajedno u zakazani termin na intervju.

4. DRUGA KOVERTA. Stigla 12. septembra. Poslata 29. avgusta iz KCC

5. LEKARSKI PREGLED. Na redu je bio lekarski pregled. Zvali smo obe ove ustanove da se raspitamo. Odlucili smo se za privatnu u Smiljanicevoj posto smo mogli na pregled da dodjemo i van radnog vremena i subotom, a to nam je odgovaralo zbog poslova. Na pismu iz USA je pogresan telefon za privatnu kliniku, treba dodati 2 ispred broja koja je naveden. Jedan dan smo otisli ujutro da damo krv i snimimo pluca. Taj dan smo platili osnovni deo pregleda koji je $85 po osobi. Posle smo se dogovorili sa doktorkom i dosli jedno popodne na pregled i vakcinaciju. Prema godistu su nam dali po dve vakcine neki MMR (valjda set vakcina) i tetanus i kostale su 3400 din. po osobi. Poznajemo jos tri osobe koje su potpuno isto prosle sa po dve vakcine. Sve se zavrsava veoma brzo. Pregled traje 10-15 min. Na kraju dobijete lekarski pregled zapecacen u koverti (na obrascu koji ste dobili od KCC ili dodatne obrasce mozete uzeti u nasoj ambasadi, mada i na lekarskom treba da imaju te obrasce). Takodje i snimke pluca cuvate ako vam zatraze na intervjuu.
6. DOKUMENTA. Ponesite tacno ona dokumenta koja vam pisu u pismu iz KCC-a i tu nema greske. Jedna napomena za slike. Kad smo bili u ambasadi da dostavimo vencani list, sluzbenik nam je rekao da ili donesemo jos jednu istu sliku koja je poslata u KCC zajedno sa obrascima ili druge dve iste slike. Sad ne znam da li to bas mora tako, ali nije vam tesko jos jednom da se slikate i donesete dve nove slike.

Jelena (nosilac) je ponela sledeca dokumenta:
- Pozivno pismo iz Kentakija, iz druge koverte, gde pise kad je zakazan razgovor u ambasadi
- Pasos
- Dve slike
- Izvod iz maticne knjige rodjenih (kopija, original na uvid) prevod
- Potvrda iz suda (original) prevod (neki kazu da ne treba, ali nama su uzeli)
- Potvrda iz SUP-a (original) prevod
- Diploma o zavrsenoj srednjoj skoli (kopija, original na uvid) prevod (Jelena je ponela i diplomu sa vise skole, pa su joj nju uzeli, a iz srednje vratili)
- Lekarski pregled zapecacen u koverti
- Snimak pluca (uglavnom ne traze na uvid, ali moze da se desi)
- Vencani list (kopija, original na uvid) prevod (naravno ovo samo za ozenjene/udate)

Ja sam spremio sledece dokumente:
- Pasos
- Dve slike
- Izvod iz maticne knjige rodjenih (kopija, original na uvid) prevod
- Potvrda iz suda (original) prevod (neki kazu da ne treba, ali nama su uzeli)
- Potvrda iz SUP-a (original) prevod
- Lekarski pregled zapecacen u koverti
- Snimak pluca (uglavnom ne traze na uvid, ali moze da se desi)
- Potvrda iz vojnog odseka prevod (ovo mi nisu uzeli, iako ljudi kazu da ne treba ja sam je poneo za svaki slucaj, jer pise u onom prvom pismu da treba da se ponese "military records")
- Popunjen DS230 obrazac posto sam naknadno ukljucen u proces.

Kao dokaz o finansijkoj podrsci poneli smo:
- Garanciju prijatelja iz USA (I-134)
- Dokument iz banke na kom pise da Jelena ima 10.000 evra na deviznom racunu (ovaj novac je na tom racunu bio samo jedan dan)
Za finansijsku podrsku stvarno ne mogu da kazem sta je dovoljno ili potrebno da imate da biste prosli. Ivana (koja je vec pisala na ovom blogu) nosila je email od prijatelja i dokaz o 10.000 evra na racunu i prosla je. Mozda je i samo email dovoljan. Mozda i nista nije potrebno, ako imate plan kako da se snadjete za pocetak tamo. Uglavnom, ako imate od koga da pozajmite, stavite neke pare na devizni racun samo da biste uzeli tu potvrdu i neka vam neko odande posalje mail da ce vas primiti u stan dok se ne snadjete. Inace Banca Intesa izdaje potvrdu na engleskom jeziku koju ne morate prevoditi. Za tu potvrdu neophodno je da pare budu bar 24h na racunu.

Ako imate isti slucaj kao i mi (uzeli smo se u medjuvremenu) ponesite slike sa svadbe i neke stare slike kao dokaz o vezi.

To je to za dokumenta...nadam se da nisam nesto izostavio.

7. INTERVJU. Dosli smo ispred ambasade nekih 15-ak minuta ranije (u 8.30 smo imali zakazano). Oko 8.30 pocelo je prozivanje sa spiska za turisticke i druge neimigracione vize, nama je rekao da se pomerimo malo sa strane. Oko 8.45 nas je prozvao (taj dan je bio jos jedan momak dobitnik DV lutrije). Usli smo u ambasadu, ostavili mobilne, sisli u cekaonicu. Prvi put smo prozvani oko 9h da odemo do saltera koji je kao mala sobica. Otisli smo kod sluzbenika koji je nase, vec lepo slozene papire, slozio onako kako njemu odgovara, pitao nas neka pitanja onako neformalno tipa cime cemo se baviti tamo, jel smo bili nekad u americi i slicno...skroz opusteno i pricali smo sve na srpskom. Ako zapocnete pricu na srpskom niko vas nece terati da pricate engleski. Jednu rec nismo engleskog progovorili. Taj prvi razgovor je trajao 5-10 minuta. Rekao nam je da necemo imati pauzu pre razgovora sa konzulom i da cemo sacekati u cekaonici. Sledece prozivanje je bilo placanje, nesto posle 10 sati. Jelena je otisla sama do saltera 5 i obavila to. Ukupno $1550 dolara za nas dvoje. Tu su joj rekli da ce ubrzo biti razgovor sa konzulom. Na razgovor sa konzulom smo prozvani oko 11h. Zena/devojka konzul je bila jako prijatna, nije nas previse pitala, opet slicne stvari, kod koga idemo, ko je taj sto smo ga naveli u obrascu, sta planiramo da radimo, jesmo bili u americi i na svaki nas odgovor je odgovarala "odlicno" na simpatcno srpskom jeziku. Zakleli smo se da je sve istina sto smo pisali i pricali, zatim potpisali obrasce i to je bilo to. Rekla nam je da dodjemo sutradan u 15 po pasose sa vizama i da ne moramo oboje da dolazimo. Jelena je sama otisla po to posto sam ja imao posla u to vreme. Sve u svemu jedno skroz prijatno iskustvo u prvom kontaktu sa Amerikancima i ljudi u ambasadi (posebno devojke) su mnogo simpaticni kad govore srpski, videcete o cemu pricam kad odete tamo.
__________________
2009EU00018xxx
22.04.2008 - koverta iz Kentuckyja poslana na moju adresu
21.05.2008 - dobio prvu kovertu
26.5.2008 - uzvratio sam im svojom kovertom
29.5.2008 - dobili su moju kovertu
04.2.2009 - stigla druga koverta
19.2.2009 - uspjesno zavrsen ljekarski pregled
26.2.2009 - AOS stigao
13.3.2009 - zakazan intervju
17.3.2009 - Dan kad sam pozelenio
_____________________________________

U Americi od 24.05.2009.