View Single Post
  #305  
Staro 23.11.2020, 04:44
milosx milosx je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 16.07.2011
US lokacija: NEW YORK
YU lokacija: BiH/Srb
Poruke: 290
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Master Yoda Prikaz poruke
Moram priznati da mi ovaj pojam nije bio poznat od pre, deluje zaista interesantno, mada kao sto u clanku pise ipak je to najvise prilagodjeno Americi jer neke druge kulture imaju drugacije prioritete.
Ono sto mene buni kod ove piramide jeste da najveca nesigurnost (po mom misljenju) se nalazi vec na drugom levelu koji se zove Potrebe za sigurnoscu.
Kopiracu sa stranice

Najizrazeniji kriminal je u SAD, u svim vecim gradovima tako da je neugrozenos zivota upitna.
Posto je u USA surovi kapitalizam posao veoma lako gubis, znaci nema finansijske sigurnosti.
Zdravstvno nije najbolje (da ne kazem lose) i odrace vas kad god mogu, ovo je direktno povezano sa imovinom.
Bukvalno jedan teska bolest i neadekvatno osiguranje ce vas kostati svega i baciti na ulicu.
Nikad pre nisam razmisljao o ovome, ali ovo mi trenutno unosi toliko neizvesnosti i straha da ne vidim kako uopste mozete da se opustite ikad.
Kako uopste preci na ostale nivoe piramide kad si zaglavljen na ovom nivou?
Ispada da nikad nisi siguran, mozes raditi, zaraditi, srediti se i jedna bolest ce te istresti iz gaca i vratiti na nulu.

Naravno ovo je samo teoretisanje, ja nisam u USA, ali me zato jako zanima vase gledanje na sve ovo, vas koji ste tamo.
To nije teoretisanje, to je surova realnost. Bolje osiguranje, vise sigurnosti, ali ni to nije nikakav garant. I najbolje osiguranje moze da odbije neki tretman, intervenciju, proceduru, ukoliko oni smatraju da to nije neophodno.

Cak i ako ne dovodimo u pitanje osiguranje, ako se covek ozbiljno razboli, dozivi nesrecu ili bilo sta slicno sto ga spreci da radi neko vreme, gubi posao i samim tim gubi osiguranje (za celu porodicu) i tu pocinje nocna mora. Krecu da se gomilaju bolnicki racuni, koji mogu biti par desetina ili stotina hiljada, (nailazila sam i na cifre od milion i cise dolara). Ovde bolovanje takoreci ne postoji, posao je u tim uslovima nemoguce zadrzati, ne moze se platiti rata za stan/kucu, itd. i bukvalno preko noci covek moze da ostane bez icega, tj. ne samo bez icega nego jos i dugovima. Za Medicaid (koje je da takoreci drzavno osiguranje) je potrebno biti socijalni slucaj, doduse ima i onih koji oko toga muvaju.
Dve trecine ili 66% bankrota su bankroti zbog medicinskih racuna ili medicinskih problema.
https://www.cnbc.com/2019/02/11/this...ankruptcy.html
https://www.thebalance.com/medical-b...istics-4154729

Ne moze se ici ni kod bilo kog lekara, mora da bude in-netwrok, jer uglavnom sva osiguranja pa i najbolja imaju in i out of network, sto znaci da ako je dr out of network osiguranje pokriva samo jedan deo. Uglavnom sva veca i dobra osiguranja prima vecina lekara i bolnica (tako je bar u vecim gradovima), ali ima slucajeva gde napr radi se operacija hitno, anesteziolog nije in-network, stigne racun par hiljada dolara samo za njega jer je bio out-of network.
Sa tim u vezi je komplikovanije i kad se zivi u manjim mestima, izbor lekara u mrezi je sveden na minimum da ne kazem da ne postoji (primer rodjaka nije imala babicu za porodjaj in - netwrok u gradicu gde zivi, pa je morala da je "dovede" iz drugog grada). Drugarica (u NYC-u) je morala da trazi posebno odobrenje od osiguranja za carski rez, jer su joj rekli da ce je mozda na taj nacin poroditi, dakle da bi bila sigurna da ce joj osiguranje pokriti morala je prvo da to dobije napismeno (doduse nisam sigurna kakvo osiguranje ima.)

Dobra osiguranja najcesce ne pokrivaju ni psihoterpije, fizioterapeuta i slicno. Zdravstveno osiguranje u Americi ne podrazumeva, dental i vision osiguranja, koja se placaju posebno, doduse vision izadje jako malo, dental manje od zdravstvenog, ali opet ne bas malo, a najcesce pokriva deo, i uvek ima doplata, osim za ciscenje (dva puta godisnje) i snimak zuba, popravka ili slicno se uvek doplati, o estetskim stvarima da ne pricamo, proteze, implanti ni u snovima nece biti pokriveni. To je uglavnom slucaj sa svim malo boljim osiguranjima.

Jos jedan los segment je i pre-existing condition- to znaci da recimo osoba ima neku hronicnu bolest, tegobu, nema osiguranje, dobije osiguranje, ode kod lekara, odradi preglede dobije terapiju, osiguranje moze da odbije da plati ukoliko je osoba pre uzimanja polise bila bolesna i moze da kaze da prvih godinu dana nece pokrivati troskove tih tretmana.

Problem je i sto osiguranje i plan zavise od poslodavca. Tako da najveci broj ljudi ima osiguranja koja jako malo pokrivaju, pa ispada kao i da nemaju jer lekare izbegavaju.
Osim boljih poslova, velikih korporacija i firmi, i naravno union workers, zdravstveno osiguranje je najcesce lose.

Sve ovo navodim kao neko ko ima odlicno osiguranje (koje placamo malo), jer suprug radi na fakultetu (fakulteti generalno imaju jako dobre benefite) koji placa pozamasnu svotu za to. Iako zdrava, prilicno sam koristila osiguranje (cat scan, magnetna, snimanja, ultrazvuk vise puta) redovni pregledi i provere, i srecom nismo placali nista, osim jednom kad su trazili da doplatim ultrazvuk par stotina. Jednom nisu hteli da pokriju proveru vitamina D na sistematskom jer po njima nije bilo "medically necesary", za to mi doduse nisu trazili da doplatim.

Uglavnom i sa odlicnim osiguranjem covek nikad nije nacisto, da li ce biti nesto sto oni smatraju da nije neophodno, da li ce lekar ili bolnica pokusati da naplate neke gluposti, osiguranje to odbije pa ovi pokusavaju da naplate direktno od korisnika.

Stres je veliki oko svega toga i kad je covek zdrav, a kamoli kad je neko bolestan. Zdrav covek moze i da pokusa da se sa svima njima ubedjuje i da ih zivka (mislim na doktore, osiguranje, laboratorije...) ili da ceka da odobre nesto, ali bolestan nema ni snage ni vremena da ceka.
Ljudi se generalno slabo bave zdravstvenim sistemom dok ih nesto ozbiljno ne zadesi, pa nemaju ni dovoljno informacija da ne kazem da ne znaju ni kakvo osiguranje imaju. Verujem da dobar deo ljudi na forumu ne zna kakvo osiguranje ima i sta im je pokriveno...

Ceo taj zdravstveni sistem je katastrofa u Americi, a posebno uloga osiguranja u celoj prici. To je ovde biznis kao i sve ostalo, i u tom kontekstu Amerika kaska uveliko za ostatkom razvijenog sveta.

Amerika je 37. na svetu po zdravstvenom sistemu (i skolstvu) i pritom ima par godina nizi life expectancy u odnosu na Evropske zemlje, Australiju, Kanadu, najveci broj samoubistava (opet kao posledicu nedostatka medicinske nege- psihijatra, terapija...).
https://worldpopulationreview.com/co...e-in-the-world
https://www.commonwealthfund.org/pub...rspective-2019

Suma sumarum, ni najbolje osiguranje vam nekad ne znaci nista osim ako niste mnogo bogati...

Danijela
__________________
u NYC od 2012.

Last edited by milosx; 23.11.2020 at 04:59.
Reply With Quote