View Single Post
  #10  
Staro 10.08.2012, 11:04
ZeljkoUSA's Avatar
ZeljkoUSA ZeljkoUSA je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 13.05.2010
US lokacija: Realno: Chicago
YU lokacija: Beograd
Poruke: 425
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik mikiSA Prikaz poruke
A kako sam onda ja navela poslove koji nisu u radnoj knjizici i dobila vizu? I poslove koji su bili honorarno u BiH i one koje sam radila part time kao student u US?
Samo navedi poslove, to je dokaz da imas radno iskustvo.
Ne znam kako si ti dobila, u vecini slucajeva posao nije presudan vec ono sto je osnovni uslov - min. srednja skola.

Sto se tice studentskih poslova u USA kao i honorarnih u maticnoj zemlji normalno je da ih treba navesti. Za te poslove postoji pismena potvrda da si ih radio, a honorarni poslovi se ne placaju.

Ja sam pisao o cestoj praksi u Srbiji da te poslodavac ne prijavi uopste te ti nemas nikakav dokaz ili pisani trag da si uopste radio u toj firmi. Nista u radnoj knjizici, nista za svo to vreme u drzavnoj kasi. To je protivzakonito kod nas sto se tice poslodavaca dok je u USA protivzakonito i sto se tice radnika jer se neplacanje poreza, kao sto smo svi culi, racuna kao ozbiljan prekrsaj.

Moj post se odnosio na to da se obrati paznja na to sta ce se navesti kao radno iskustvo, ukoliko je to potrebno uopste nekom.


Sto se tice ovog slucaja momak je isao na vizu racunajuci radno iskustvo i naveo poslove od kojih je ziveo (ne honorarne, pripravnicke, kurseve,...), a nisu bili upisani u radnoj knjizici i bio je odbijen. Pokusao je da objasni da nije do njega i da je on zeleo da bude prijavljen dok je to praksa poslodavaca koji zele da zakinu drzavu, a ne njegova, medjutim nije mu proslo, nazalost.

Postoji i pravilo za DV lottery da je uslov kontinuirano 12-ogodisnje skolovanje pa smo svedoci da ima primera koji su bez toga prosli bez problema.