View Single Post
  #2  
Staro 06.01.2014, 17:25
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

[QUOTE=Makovi;43407]Može samo onako usput vaše mišljenje.
Želja nam je započeti u LA. Razlozi klima, zabavna industrija koja pogoduje mojoj muzicarskoj profesiji i mentalitet za koji čujem da je easy going i sličan mediteranskom.
Sad. Imam dvije opcije za selidbu u USA.

1. Rođak u Arizoni udaljen 7 sati vožnje od LA koji je spreman osigurati stan i hranu, ali je isto tako spreman biti jamac za stan u Californii s obzirom da nemamo kreditni skor nikakav. Ako odemo kod njega imamo i kućnu atmosferu što je psihološki veliki plus u dalekom svijetu.
Imamo i njegov auto pa bismo izbjegli rentacar.
Imamo i stan dok ne nađemo svoj, ali tražiti stan i posao u Kaliforniji iz Arizone mi se cini isto kao i da sam ostao u HR.
Također, aviokarte su nešto jeftinije i veza bolja za LA nego za Phoenix, AZ.
I rođak živi u malom gradu relativno daleko od svega.


2. preskočiti rođaka i otici odmah u LA. U tom slučaju ne gine mi odmah cca 1000$ rentacar i cca 1000$ airbnb privremeni mjesečni smještaj (ne usudim se uzeti odmah stan preko rođaka i obvezati na 6 mjeseci pa onda naci posao na drugom kraju grada i dovesti se u situaciju da moram tražit sublease i novi stan). I to je cijena samo za 1 mjesec.

Neki tamo naši su me već pokušavali uvjeriti da ako nemam brdo para (a nemam), da ne razmišljam nego pravac rođak.

Da stvar bude bolja (ili gora?) dobio sam poziv za razgovor za posao u Irvine blizu LA. Ništa još to ne znači, ali kako ću tamo otici iz 7 sati udaljenog mjesta u Arizoni??

Puno ljudi puno zna pa vas molim za vaše viđenje situacije ili kakvo iskustvo iz prve ruke.[/QUOTE]

Pa sad... ne znam sta da ti kazem za taj rent-a-car, prilicno suludo. Jos malo pa mozes da kupis neki stariji auto za kotrljanje na pocetku za te pare. Irvine je manje vise oko 50 milja od LA i to je drugi County. Da se dokotrljas do LA po 405, to mu dodje oko 2 sata u jednom pravcu, osim ako ne krenes u 4,5 ujutro. Sta ti znas da radis, odnosno u kojoj oblasti konkurises za posao? Imas li dovoljno para da izdrzavas zenu i dete? Ne znam da li ce neko da ti iznajmljuje jednosoban stan sa malim detetom, moguce da ces morati dvosoban. Kod mene u zgradi se jednosobni stan sad skoro izrentao za $1,850. Gledamo za prijatelja naokolo ovih dana, ako se zuris da iznajmis i nemas gde da budes za to vreme onda nije dobro: jednosobni od $1,200 do $2,000 zavisno od zip code i kakav je stan (ovo za $1,200 nije bas sjajno, ali ako mozes sam da odradis gomilu stvari u stanu, onda ti se isplati na duzi period). Mozes da nadjes lep stan za lepe novce ali to potraje ako ti se ne posreci. Sve u svemu, na brzinu kad ti treba, ne dobijes bas dobar deal pa onda moras da cekas godinu dana da menjas.

Ako imas dovoljno novca, onda ok. Zavisi u kojoj struci juris posao... Ja licno ne mogu da dam tu vrstu saveta nikome koga licno ne poznajem, kako moze neko da ti kaze koliko ces brzo ti da nadjes posao, stan, koliko si snalazljiv i ostalo. LA nije lak za pocetak sa porodicom, ako nemas nekog ko ce da ti pomogne, pogotovo ako ne mozes da nadjes posao odmah (i to ne za minimum wage). Hrvatska zajednica je prilicno velika u San Pedro, mozda bi trebalo da se iskontaktiras sa njima i vidis kako stvari stoje... stanovi u San Pedro su jeftiniji.