View Single Post
  #28  
Staro 20.05.2016, 04:08
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik kuki Prikaz poruke
Pa dobro, znaci u uputstvima pise da se SAD ne sme napustiti duze od godinu dana prilikom jednog izlaska iz Amerike...

Po toj logici, ja bih mozda mogao sada na leto npr. u julu otici tamo, vratiti se na jesen krajem avgusta ili pocetkom septembra (sa zelenom kartom )... a nakon toga drugi put ici u ameriku iduce godine (2017) krajem maja ili pocetkom juna npr., tako da bih bio van SAD-a oko 9 meseci (sto je manje od godinu dana, koje oni spominju)...

Mozda bih mogao tako svake godine na leto da idem tamo da radim neki sezonski posao par meseci npr. a ovde da zivim veci deo godine... znam da tako nikad ne bih dobio drzavljanstvo, ali ako bih mogao svake godine da putujem i zaradim neku paru i to bi imalo smisla...
Sve ovo u teoriji vazi ali u praksi ume da bude vrlo skakljivo. To zavisi od sluzbenika na kog naletis prilikom ulaska.
- U nedelju uvece na JFK-u sam imao situaciju "no hi - no bye" - sluzbenik ni jednu jedinu rec nije progovorio, samo mi je uzeo pasos i GC, pogledao u mene, i vratio mi oba dokumenta. Van US sam bio mesec ipo.
- U martu, nakon dva meseca van US, sluzbenik me je samo pitao da li unosim vise od 10k i cime se bavim. Niti me je pitao gde sam bio niti koliko sam dugo proveo van US.
- U decembru, nakon 4 meseca van US, je bilo preslisavanje uz njegovu opasku da "GC nije viza pa da ja mogu da ulazim i izlazim kad hocu" (ma vazi, on ce da mi odredi kada cu ja van i kada cu nazad?!) i da meni treba "Re-entry permit" jer sam predugo napolju Samo sam odgovorio da je moj boravak van US zbog skolovanja koje finansira federalna vlada, krenuo da vadim poresku prijavu i FAFSA print out nakon cega mi je ljutito vratio pasos i gestom pokazao da mu se gubim s ociju (klasicni nadrndani Italijan iz NYC, ali moze mu se...)
- U februaru prosle godine, nakon 40 dana van US, imao sam najstrasniju torturu i to ne na pasoskoj kontroli vec od strane carinika, usled pumpice za astmu. Tortura u Majamiju koja je trajala duze od sat vremena. Od tada zaobilazim Miami International Airport u sirokom luku.

Vecina Amera, a samim tim i imigracionih sluzbenika, zastupa misljenje da je US zemlja u kojoj imas sve i iz koje nema potrebe izlaziti na duze od par nedelja koliko moze da traje odmor. Drugim recima, takvima je svaki duzi boravak van US "red flag" i tu moze da bude vrlo neprijatnih situacija. Stoji da i posle 11 meseci provedenih van US moze da prodje glatko sa ulaskom nazad, ali isto tako i posle mesec ipo provedenih van, nadrndani sluzbenik moze i te kako da vam napravi pakao od ulaska...
__________________
In US since 02.02.2010.
Reply With Quote