View Single Post
  #181  
Staro 17.11.2020, 18:06
uran's Avatar
uran uran je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 21.04.2018
US lokacija: Northwest Pacific
YU lokacija: Tel Aviv, Israel
Poruke: 601
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Svenson Prikaz poruke
Salu na stranu.

Hocu da napisem nesto o poplavama u Hjustonu. Kada sam planirao da dodjem, mislio sam da nije tako opasno. Nisam bio u pravu.

Galveston i juzni delovi Hjustona su veoma rizicni po tom pitanju. Svaki uragan poplavi Galveston. Ranije je bilo puno gore. Inace, Galveston je bio grad dok je Hjuston bio zaseok. A onda je dosao uragan koji je sve promenio. Da ne pricam o velikoj eksploziji broda na doku u Texas Sitiju.

Najsigurniji kraj je Sugar Land - Richmond - Rosenberg (novi deo). Generalno, severni deo okruga (county) Fort Bend. Uragan Harvi (avgust 2017) je napravio haos u Hjustonu, ali su ovi delovi, uglavnom, dobro prosli.
Sto se tice centralnog dela Hjustona (Harris County), najbezbedniji su delovi koji se granice sa Sugar Land-om. Katy i Cinco Ranch, recimo.

Kada se kaze da je neko deo poplavljen, ne mora da znaci da je voda usla u kuce. Ulice su prilicno nize od ulaza u kucu. Videcete kako su neki prilazi kucama veoma strmi. Voda se uglavnom zadrzava na kolovozu. Oluja Beta (septembar 2020) je donela puno vode u Hjuston. Jugozapadni delovi (Pearland i sve juzno) su bili poplavljeni. U mojoj ulici je u jednom trenutku bilo 30cm vode na kolovozu. Otekla je za 2 sata. Sutradan je pljusak doneo desetak cm vode. Oteklo je brzo. Navedeni Pearland je bio u nevolji. Iako voda nije usla u vecinu kuca, stanovnici tog "srecnijeg" dela su nastradali. Voda je usla u kuce preko kanalizacije. Ko je gledao film "Parazit" neka se priseti kraja filma kada voda kulja iz WC solje.
Nije bilo spektakularnih scena kada ljude evakuisu camcima, ali je situacija bila dramaticna. Jedna porodica se uselila u novu kucu mesec dana pre oluje. Bili su ocajni. Kakvu stetu moze da napravi 10-15 cm vode u kuci? Citavo prizemlje mora da se renovira. Cesto moraju i zidovi da se menjaju.

Kad naidje oluja, auto-putevi su cesto poplavljeni. Naravno, ne svi. Postoje rute za evakuaciju i ti putevi nisu poplavljeni (izuzev u holivudskim filmovima). Na ovaj nacin se odvodi voda sa ulica i usmerava u kanale, jezera i odvodi dalje u okean. Iako nekima to deluje kao totalna katastrofa, mogu da kazem da je sve savrseno organizovano. Da nije tako, ja bih se sad javljao iz Ostina ili San Antonija. Dalas? Ne, hvala. Jos uvek se secam tornada

Ako vam ovo ne smeta, mozete da odete u Luizijanu. Njih ove godine nijedan veci uragan nije promasio. Jadni. Mislim da se nisu jos oporavili od Katrine.
Ali videti New Orleans, taj duh, kulturu... Neprocenjivo. Eh! Kako oni kazu: "Noli(n)z!". Neponovljiv. Cajun Boudin, onaj pravi, sto ne sme da se jede u Teksasu (od mesa aligatora) je... kao... piletina.
Ali o tome, kad prodje korona.
Mi nemamo poplave ali smo kraj leta goreli non stop od 7 do 25 septembra zagadjenost vazduha je bila na skali iznad skale, dakle nije se mogla meriti. To je izgledalo odptilike ovako: izadjes u podne iz kuce, a sve oko tebe braon i mirise na zgariste, a na kolima pepeo kao da je sneg. Sunce, mala narandzasta kuglica na nebu. (Kalifornija i Oregon)

Tad smo zavideli Teksasu na kisi. Jer od poplave jos nekako mozes da se sklonis ali ge da odes kad je vazduh zagadjen u krugu od 500milja ?
__________________
Ability to lift up to 50 pounds.
Reply With Quote