View Single Post
  #182  
Staro 18.11.2020, 05:28
Svenson's Avatar
Svenson Svenson je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 05.05.2017
US lokacija: Houston, TX
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 776
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik neus Prikaz poruke
Eh, ti se zalis na 28 stepeni u novembru, a nama u NY-u cijele sedmice najavljuju 4-5 max

Rado bih se mijenjao

Sad salu na stranu, koliki je realni strah kada najave takvo neko sranje? I koliko dugo se nosite sa posljedicama istog?

Ljetos je tri-state pogodio neki mini-uragan. Ja stojao iz kuce i gledao, izgledalo kao mala jaca oluja.
Medjutim, djelovi Jersey-a su i nedelju dana posle toga bili bez struje
Neki put izgleda prilicno jezivo. Ako uragan udari direktno, kao sto je ove godine Laura udarila na Lake Charles, leti perje (a i puno teze stvari)
Meni je bilo najstrasnije kad su najavljivali dolazak ovog uragana. Pogledao sam rute za evakuaciju, obisao jednom obe reporucene rute za odlazak u San Antonio, pripremio jedan kofer sa neophodnim stvarima i bio spreman da bezim na prvi znak opasnosti. U Galvestonu je bila proglasena obavezna evakuacija. Mi smo mogli da biramo. Kad sam se pripremio, nervoza je nestala.

To mi je bila prva uzbuna, ako ne racunam tornado u Dalasu i iznenadjenje za Novu godinu kada su poslali poruku (vanredne poruke se salju na telefone) da su primecene rotacije u atmosferi i da postoji opasnost od nastanka tornada. Moram priznati da mi nije bilo svejedno, pa sam ukljucio TV. Tamo su prikazivali potencijalnu putanju tornada. Putanja je isla preko mog kvarta. Izasao sam napolje. Noc, 11 sati. Nista se ne vidi. Poucen iskustvom iz Dalasa trazio sam munje i cekao power flash-eve. To je znak da se pijavica spustila na zemlju. Nakon 15 minuta sam odlucio da se vratim u stan i da gledam TV. Specijalisti su za igranje po zivcima. Sve vreme su prikazivali delove grada koji su u opasnosti. Update je isao svakih 10 minuta, a najave su bile dramaticne. Kad je moj deo grada nestao sa liste, odahnuo sam. Oko 1 ujutru su javili da se pijavica spustila kod aerodroma Hobby i prikazali spektakularnu sliku eksplozije transformatora.

Da se vratim na uragane. Kad pocne da pada kisa i kada se ulice napune vodom, jedino sto ti preostaje je da se nadas da nece tako jako padati jos dugo. Cim malo prestane da pada kisa (ili oslabi), voda odlazi u kanalizaciju ili na druge nize delove ulice/kvarta/grada. Uragan Beta je bio nezgodan zato sto je Hjuston bio na "prljavoj strani" uragana. To je strana koja dobije najvise vode. Nije bilo toliko opasno koliko je bilo neprijatno. Uragan se dva dana setao napred-nazad po Hjustonu, ali je bio slab. Zato nije bilo obavezne evakuacije. Zamislite da kisa pada 2 dana non-stop. Predah je kad pada dovoljno slabo da voda moze ta otekne u kanalizaciju. Onda vrebate priliku da otrcite do auta i odete u prodavnicu, na posao...

Inace, Laura je napravila haos na (polu)ostrvu Bolivar. Nanela je kamenje velicine pesnice na glavni put u duzini od desetak kilometara.
__________________
Generacija DV2018
Ubi bene, ibi patria
Reply With Quote