View Single Post
  #302  
Staro 20.11.2020, 07:24
kdragan77's Avatar
kdragan77 kdragan77 je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 08.05.2015
US lokacija: Castle Rock Colorado
YU lokacija: Banja Luka
Poruke: 351
Pošalji Skype™ poruku korisniku kdragan77
Nepromenjeno

Jako dobro napisano @Svenson
Kada sam bio prosle godine u Bosni pokušao sam da malo to sve analiziram,uporedim zivot tamo i ovdje.
Ajde sto su ulice male i semafori izgledaju kao neke igračke nego me je taj primitivizam ili sta vec dokrajčio u analizi.
Samo nekoliko primjera

Sjedim na kafi sa nekim drustvom i oni onako pitaju o životu u USA,ono uobičajena pitanja . Sto do mene sjedi neki par srednjih godina i kada god kažem nešto po njima zanimljivo oni direktno pogledaju u mene I to se desi nekoliko puta. Kontam ljudi me poznaju, jest vraga ,ljudima zanimljivo

Onda odem u banku niti Dobar dan niti Pomoz Bog nego "Sta si ti trebo"
Stojim uredu na kasi u Tropic ( supermarket) , neko stalno uz mene i polako se gura kada radnica postavlja one zvake i one grickalice. Kaze ona meni samo malo da ovo postavim
A najgore sto me je i dokrajčilo kada sam vidio policajca , onaj pravi "baja" izlazi iz vozila ,hoda po sredini ulice i zaustavlja onako redom vozila onako " rutinska kontrola" ... Kako se on samo naduvao kao pijetao ,prava vlast
Ovakve stvari se ovdje u USA ne mogu i nece desiti. Ovdje imaju povišenu svijest o tome što je ispravno, sta je to opste prihvaceno .
Moje misljenje i kada bi sve ovo uništili ( moralno i ekonomski ,tolika je svijest o tome sta je dobro i ispravno da bi opet sve ponovo izgradili.

A tako mi se fino činilo prvih nekoliko dana u Bosni,sve usporeno, toplo ( moj narod ) bio sam se tako reci zapitao sto odoh ali odgovor dodje kroz gornje navedene primjere.
Tacno sam mogao vidjeti te razlike, tacno sam znao zašto sam otišao. Ne kazem sa se necu vratiti ali sve vise mislim da tamo vise ne pripadamo .
Reply With Quote