View Single Post
  #13  
Staro 11.01.2009, 10:43
ex-usa
Gost
 
Poruke: n/a
Nepromenjeno

ja sam ziveo 10 godina u San Francisco Bay Area, i odlicno poznajem ovaj grad i sve vezano za njega. klima uopste nije tako bajna kao sto se to obicno zamislja. javna je tajna da tamo leto zapravo uopste ne postoji! plaze? kupanje u moru/okeanu? to bolje odmah zaboravi, to tamo ne postoji. prosecna temperatura vode je 12-13 C, struje uzasno jake, talasi odvaljuju, zato i nije bilo moguce preplivati od Alkatraza do kopna, iako ga vidis i deluje ti blizu. najcesce duva uzasno jak, HLADAN vetar, koji ponekad malte ne obara ljude sa nogu. a cesto ima i magle (da ne kazem skoro svaki dan)....u to su se SVI uverili, i moj ti je savet ako si bas resila da ides tamo, ponesi dosta zimske garderobe, da dobro si procitala ZIMSKE! nekoliko ljudi smo na isto ovo upozoravali zena i ja, i oni nisu verovali, smejali se, pa su posle trcali kupovali dzempere, perjane jakne i slicno. tako da raspitaj se malo bolje. godisnje imas mozda 10 dana ukupno da mozes da ides u kratkim rukavima.

o cenama i ostalim "pogodnostima" ne bih ovom prilikom, jer nemam vremena, ali odgovoricu kasnije. samo imaj na umu da je to najskuplji grad u USA za zivot, iako kazu da je NY, SF je ipak skuplji. za one-bedroom, a da nije neki bas krsh, i da je na OK mestu treba ti izmedju 1,500-2,500. znaci preracunaj se prvo malo sta bi radila, i koliko mislis da bi mogla da zaradis, jer u ovom gradu da bi OK zivela treba ti otprlike plata od nekih 50,000-60,000 godisnje po osobi da bi se potkrpio. takodje kalifornija ima jedan od najvisih sales tax, tako da je i porez na svu robu veci nego u drugim States. ustvari sve je skuplje, a plate nisu toliko vece, iako se ljudi loze u fazonu "yes, it is expensive, but we make A LOT more" sto uopste nije tacno. plate su max. 5% vece nego u drugim delovima Amerike, a zivot 5-6 puta skuplji. uostalom to u vezi primanja mozes da proveris na www.salary.com ukucas lepo zip code, i zanimanje koje te zanima pa ti sve lepo pokaze. onda to uporedis sa drugim gradovima itd. ajd pa tako.....pozzzzzzzz
Reply With Quote