View Single Post
  #6  
Staro 30.07.2014, 05:58
Zana's Avatar
Zana Zana je offline
Amer
 
Datum prijave: 16.05.2008
US lokacija: City of Angels
Poruke: 1 266
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
To je zato sto masa nikad nece ostvariti penziju dok rade te najmanje placene poslove. Nemaju ni pravo na penziju (benefits) ni 401K. Nije to iz sporta sigurno. Meni se bas to licno ne svidja...
Cek da probam uprosceno svako ko godisnje zaradi $4,800 i na to plati SSI ima pravo na benefits - to je i maksimalni broj bodova: 4 godisnje, $1,200 svaki bod u zaradi. Klasicnu penziju (po definicijama na koje smo mi navikli) dobijaju drzavni zaposleni (zavisno od kolektivnog ugovora, dobijaju 80-100% od proseka od najboljih 10 godina uglavnom) ali oni nemaju pravo da podizu SSI bez obzira na to sto uplacuju u fond.

Ti sto imaju preko 70 i rade, garantovano podizu SSI od svoje 62, imaju Medicare i zaradjuju dodatne pare na part-time poslu (imam ja slucaj na poslu). Razlozi su svakojaki - pomazu deci, zive u skupoj sredini, imaju jos uvek mortgage ili jednostavno nemaju sta da rade kod kuce....

Postoji calculator, pa izracunas.... dokle god nisi u "penzionim" godinama (62) ne mozes da podizes SSI benefits osim ako nisi invalid - onda godine nemaju veze sa tim. Ako evo ubacis na primer da si rodjen/a 1975, da pravis $40,000 godisnje i da ces da se penzionises pre roka i vremena 2020-te godine, onda ces kad napunis godine za penziju 2036-te primati $795 sadasnjih iliti sa obracunatom pretpostavljenom inflacijom i povecanjem plate $1,861 tadasnjih para. Ako postanes DANAS invalid, dobices $1,339 mesecno, ako ne daj Boze umres dete dobija $1,017 mesecno a supruznik dobija pravo na $1,356 ako je u godinama za penziju ili kad dodje u godine za penziju (moze da bira svoje ili pokojnikovo osiguranje, zavisno koje je vece - neko ne radi uopste pa mu ostaje opcija od supruznika samo).

Ako radis do 62-ge i penzionises se, znaci sacekas 1936-tu, onda je mesecna nadoknada od $1,036 u sadasnjim parama (sa obracunatom inflacijom $2,038 u to vreme), a ako odlozis podizanje SSI svake godine beneficije rastu za 8% tako da ako sacekas 2040-tu, mesecna nadoknada je $1,309 u sadasnjim dolarima odnosno to ce tada da bude $3,368.

Na ovo se placa porez, kao i na 401k ko podize (jer je pre-tax kad se izdvaja u fond). Ja ovo licno ne volim, jer kad odvajas ti je taksa manja (imas supruznika i decu na taksi), a kad podizez pare deca vise nisu na tvojoj poreskoj prijavi (mnogi su vec udovci) pa ispada onda da kad izdvajas stedis 15% od takse a kad placas vrlo lako si onda single status pa placas 35% (da ne komplikujem dalje ali ispada da je Roth IRA mnogo bolja varijanta, da platis porez sada a da posle bude tax free).

I tako... zakomplikovah opet volim brojeve sta ces Sve u svemu, svi ovde zarade "penziju" odnosno dobiju pravo da podizu osiguranje (SSI), pitanje je samo da li im je to dovoljno za zivot ili ne. Najludje mi je kad mi posalju onaj Benefit Statement, sa sve porukom da ako pandrkem danas, moja porodica ce imati prava na onoliko i onoliko para Morbidno skroz.

Prilicno je slicno sa onim u Srbiji, zar ne? Sve u svemu, nije sve tako crno, sacekas da napunis 62, pa ako ti je mnogo skupo tu gde zivis (a drzavljanin si), uzmes te parice pa u jeftinije mesto (ili u assisted living). Bracni par koji se recimo sad penzionise bez 401k, moze od ovih para fino da zivi nazad u otadzbini ili negde drugde (Mexico, Argentina, etc., dosta Amerikanaca kupi neki posed tamo, pravi vino, prodaje u Costco i uziva).
Reply With Quote