View Single Post
  #7  
Staro 30.07.2014, 06:26
via's Avatar
via via je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 01.05.2013
US lokacija: Chicago, IL
YU lokacija: RS, BiH
Poruke: 279
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
To je zato sto masa nikad nece ostvariti penziju dok rade te najmanje placene poslove. Nemaju ni pravo na penziju (benefits) ni 401K. Nije to iz sporta sigurno. Meni se bas to licno ne svidja...
Znala sam da će netko reći "prisiljeni su" baš iz razloga koje navodiš. Ja ne gledam sve baš na takav način. Moram priznati da nisam još detaljno upoznata kako tačno funkcioniše cijela priča oko 401K (drago mi je da se Zana nadovezala sa objašnjenjem), ali ne bih se složila da su svi koji u tim godinama rade prisiljeni na to. Znam da baka iz mog posta nije prisiljena zbog benefita, penzije itd., radi iz drugih razloga. Poenta mog posta je da vas ovdje ljudi u poslu ne gledaju kroz vaše godine. Kod nas, ako ostanete bez posla u četrdesetoj možete se pozdraviti sa vašim radnim vijekom. Teško da će vas u tim godinama netko primiti da radite bilo kakav posao, zaboga pa stari ste (na stranu generalna kriza, nezaposlenost i sl.). Nema šanse da u 60im i 70im godinama radite da bi pomogli djeci, otplaćivali mortgage ili čisto ubijali dosadu. Nitko vas ne bi zaposlio i kad bi nezaposlenost bila 0.1%, takav smo mentalitet. Ako uzmemo u obzir ratne godine, godine neuplaćivanih doprinosa, nepovezanog staža itd. mnogo je ljudi koj nezaposleni kubure sa pitanjem da li će i kada dočekati penziju. Njihov voz je prošao, oni su kao radna snaga odavno nepoželjni. I to je ono što je bilo bit mog post... ovdje nije tako. Ako hoćete i možete raditi godine ne igraju ulogu. I meni se to sviđa.

Da ne spominjem invalide i ljude sa posebnim potrebama. Njih kod nas nigdje, ali bas nigdje nećete vidjeti da rade na "prvoj liniji" u kontaktu sa ljudima. Ma pitajnje je da li ćete ih uopšte naći da rade igdje. Ružno je reći, ali oni su građani drugog reda kod nas. Ovdje im je pružena šansa da rade, da sopstvenim radom zarađuju za sebe i privređuju društvu. Možete li zamisliti koliko to njima znači? Meni je to posebno.
__________________
2014EU00003xxx

22.10.2012. prijava za DV-2014
01.05.2013. izvučeni
21.05.2013. poslali kovertu u Kentucky
29.05.2013. koverta stigla u Kentucky
08.11.2013. Intervju - vize odobrene
31.03.2014. Landed in Chicago
Reply With Quote