View Single Post
  #105  
Staro 04.12.2014, 13:41
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
U Illinoisu je moglo, mada ne znam nikog ko je to skoro radio.

Detalji za proces sertifikacije su u linku pod brojem 4.

Znajuci kako to u Springfield-u ume da se otegne mnogo je lakse jednostavno zavrsiti kurs za CNA koji traje 5 nedelja i kosta oko $700. Koristan je iz prostog razloga sto se tu nauci dosta detalja vezanih za pravni aspekt profesije.
Ovde svaku med.sestru mozes na ranu da privijes kako su blage i kako se smeskaju. Sasvim drugi "people skills" potreban na svakodnevnom poslu. Kad se sedim nekih nasih aspida sto idu iz prostorije u prostoriju u oholo grabe one knjizice dok se nadas da li ce ili ne da te prime dok se raspadas. Mala plata, puno posla, sta li sve ne? Sve je nekako drugacije proceduralno, cini mi se mnogo bolje organizovano i sto se tice logistike i sto se tice naravno para kojima insitucije raspolazu (a i koje ce da traze jer se naplacuje svaka posebna aktivnost posebno). A i dva veka su ispred nas sto se tice tehnike i opreme. Merni uredjaji sa gomilom dugmica, treba to sve nauciti koristiti, a garant su i neke mere drugacije nego kod nas (svi ti mmmol/ml ili sta vec se koristi gde - ovo lupam). A ovde osoba tuzi inistutuciju ako se npr oklizala na neocisceni led ispred zgrade, mogu misliti sta se desava sve u medicinskoj profesiji.

Napomena: moje obzervacije su apsolutno korisnicke, u medicinu se ne razumem ali kapiram sto traze dodatno doskolovavanje, ovde vecina gresaka moze da se identifikuje verovatno jer koriste kompjutere za sve zivo i cini mi se da li je RFID ili barcode za proveru pacijenata (a verovatno i za proveru osoblja non stop). Meni npr dok sam bila u bolnici nijednu prepisanu pilulu nisu dali dok mi nisu skenirali narukvicu, pitali za ime i godiste i slicno. U sobi su me dve sestre dvorile kao da sam u najluksuznijem nekom hotelu sa room service. Imas daljinski pored glave pa pritisnes one dodju dok kazes "sta bi". Tipa za casu vode ili bilo sta. U Srbiji jedna zena/muskarac radi na x pacijenata ni sa kakvim sredstvima. Sav taj haos i neizvesnost ih nekako promeni, budu nekako zilave, nekad i na izgled bezosecajne, bar u ophodjenju sa pacijentima. I ocekuje se od njih da znaju sve. Ovde mislim da garant iz google-aju u nekoj aplikaciji da provere sta misle na osnovu simptoma cisto da nemaju tuzbe posle ako nesto pogresno procene (mozda, ovo se ja tripujem mozda). Pregled ti bude - dodjes na recepciju, cekiras se, cekas. Udjes unutra, premere ti visinu, tezinu, pritisak i temperaturu. Udjes u ordinaciju, sednes. Dodje sestra, ispita te neka genericka pitanja i izadje. Nakon nekog vremena dodje doktor/ka. Ceo pregled uvek vise traje nego oni kod nas kad udjes kod lekara na pet minuta.

(cekam dete da se probudi da ide u obdaniste a ja na posao pa sam dokona da pisem)
Reply With Quote