View Single Post
  #106  
Staro 07.12.2014, 07:46
Magelan's Avatar
Magelan Magelan je offline
Super Moderator
 
Datum prijave: 28.04.2010
US lokacija: Spartanburg, South Carolina; Jacksonville, Florida
YU lokacija: Mladenovac, Republika Srbija
Poruke: 1 209
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik vuxanne Prikaz poruke
Ovde svaku med.sestru mozes na ranu da privijes kako su blage i kako se smeskaju. Sasvim drugi "people skills" potreban na svakodnevnom poslu.ovde osoba tuzi inistutuciju ako se npr oklizala na neocisceni led ispred zgrade, mogu misliti sta se desava sve u medicinskoj profesiji.

Meni npr dok sam bila u bolnici nijednu prepisanu pilulu nisu dali dok mi nisu skenirali narukvicu, pitali za ime i godiste i slicno. U sobi su me dve sestre dvorile kao da sam u najluksuznijem nekom hotelu sa room service.
Po bolnicama se definitivno radi po PS-u. Identifikacija minimum na osnovu dva parametra, skeniranje bar-code-a (Medical Record Number) sa narukvice pacijenta... Sve je to moguce jer sestra u bolnici radi sa maksimalno 6 pacijenata na med-surg floor-u, a po drugim odeljenjima i mnogo manje. Sestra u ER-u ima po dva pacijenta, u jedinici intenzivne nege (ICU) 1-2, retko kada 3. Odozgo sto su tu i bolnicari koji dosta olaksavaju posao.

Sa druge strane, Nursing Homes & Rehab Centers su potpuno druga prica. Prvi Nursing Home u kom sam ja radio je imao odnos 27-30:1 - 27-30 pacijenta po sestri i tu je recimo dvoje bolnicara koji imaju po 14-15 pacijenata. Ja recimo radim na Rehab Unit-u vec godinu ipo dana i tu je malo manje pacijenta, 15-20 sto je svakako bolje nego 30 Ni prva ni druga ustanova nisu presle na elektronski sistem i i dalje sve ide "na olovku" uz brdo papira koji ti nekad zagorcaju zivot.

Sto se tice odnosa sestra-pacijent, to je tek posebna prica. Jako se puno polaze paznja na komunikaciju, sto Ameri zovu "Therapeutic Communication". Cela nauka oko toga kako pristupiti pacijentu, na koji nacin formulisati pitanje ne bi li pacijenta doveo u ono sto oni definisu kao "Emotional Jeopardy" sto je dovoljno da te neko optuzi za "Verbal Abuse" pa se ti posle sa inspekcijom objasnjavaj sta si hteo da kazes pacijentu i zbog cega ti je ton bio ovakav ili onakav. Stoga nije ni cudo sto se ovde sestre pored toga sto pruzaju negu ponasaju kao "korisnicki servis". O gomili ostalih situacija gde mogu da se zale i tuzakaju da i ne govorim. Dakle bude tu cesto preterivanja i preuvelicavanja prilikom raznoraznih zalbi ministarstvu zdravlja cisto da bi se izvukla neka (uglavnom sitna) finansijka korist. Nekad bude situacija da 5-6 pacijenata (od onih 30 koje ti natovare) zovu jer im nesto treba, a prosto ne mozes u istom momentu da zbrines sve odjednom. Tu cesto krene drama, pogotovo ako su clanovi porodice u poseti, i onda moras da koristis one gore navedene tehnike "Therapeutic Communication". U suprotnom - glavobolja

Ameri cesto zloupotrebljavaju "preregulisanost" sistema i samo cekaju da neko u zdravstvenom timu napravi gresku ne bi li imali osnova za podnosenje tuzbe.

- Mojoj mami je izgubljena carapa?! Sta ce te Vi da uradite po tom pitanju?!
- Moj tata ne voli vodu na sobnoj temperaturi i ja vec 15 minuta cekam da neko donese led?!
- Zbog cega moja baka danas nije isla na bingo?!
- Moj deda je u istom dzemperu koji je imao juce?!
- Moja cimerka stalno drzi otvoren prozor i ja tako mogu da dobijem zapaljenje pluca!
- Niko vec pola sata ne donosi osvezivac prostorije?! Koliko puta treba da naznacim da kad presvucete moju cimerku treba da prsnete osvezivac?!!!
- Mojoj mami vec danima niko nije nalakirao nokte?!

O ledu i klizanju ipred ustanove - da i ne govorim

Biti zdravstveni radnik u US je potpuno druga dimenzija, cak ni po zapadnoj Evropi ne postoji ovakav stepen preregulisanosti, a o Srbiji da i ne govorim.

Iz svega gore navedenog, bar je moje misljenje, bolje je zavrsiti taj CNA kurs ovde kako bi se otvorili vidici i imao bar mali uvid u to sta i kako funkcionise ovde, sta se sme a sta nikako ne sme.
Reply With Quote