View Single Post
  #108  
Staro 07.12.2014, 17:53
vuxanne vuxanne je offline
Amer
 
Datum prijave: 13.10.2009
YU lokacija: Bilo kuda kiki svuda
Poruke: 1 826
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik Magelan Prikaz poruke
Opet, zarad usteda u pruzanju nege, u US se od medicinskih sestara/tehnicara zahteva mnogo visi nivo znanja i ekspertize. Podrazumeva se da znas da uradis pregled (assessment) i na osnovu znaka i simptoma koje nadjes obavestis lekara. Ukoliko za neku proceduru ili lek postoji unapred predefinisani protokol ("standing order") moras da znas kada i kako da odreagujes i primenis dati protokol ne bi li zvao lekara i "tracio" njegovo vreme koje je dragoceno i ciji sat mnogo kosta.
Ja ih gledam ko nase lekare. Imaju fakultet. I cesto ako imamo neku prehladu, grip, upalu uveta ili slicno ni ne vidimo lekara samo sestru/brata. Oni zavrse sve.

Meni sa strane - bila sam na dve operacije - slepo crevo u Novom Sadu i carski rez ovde u SAD. Nebo i zemlja. Ovde nisam htela kuci da idem, soba sa dva plazma TV-a, kauc za muza, stolica na rasklapanje. Moj WC, room service za klopu, sestre dolete na pritisak dugmeta... Sve cisto, menjaju ti spavacicu svako malo... Dali nam sediste za auto za bebu kad smo kretali kuci, masu nekih brosura i sta sve ne... U Srbiji, taj dan je bio nocna mora, a i oni nakon operacije sto provedoh tamo u junu bez klime na plus zilion stepeni. Doduse, platise im godisnju platu jedne sestre otprilike za taj boravak od tri dana (ovde u SAD)...

A sto se tice lakiranja noktiju, osvezivaca vazduha, nista me ne cudi...
Pre koji dan kaze mi direktor domova ovde na univerzitetu da danasnji studenti cim imaju neki problem u domu, ne zovu oni vec njihovi roditelji. Sve u svrhu "entitlement paradox"-a. Sve im pripada, na sve imaju pravo. Placaju, dakle traze zauzvrat. I za svaku glupost umeju naokolo da se tuze, sve u fazonu "cherachemo se josh" - cisto se tuze tuzenja radi cesto - samo kad pogledam na TV-u novi sud nice ko pecurka.

A cini mi se pre svega za tu struku trebaju "people skills" kao broj jedan kao i za svaki ostali iz usluzne delatnosti (service sector).
Reply With Quote