View Single Post
  #4  
Staro 18.08.2013, 02:02
mikiSA mikiSA je offline
Pravi "Amer"
 
Datum prijave: 01.07.2011
US lokacija: juzno od CHI, IL
YU lokacija: Sarajevo, BiH
Poruke: 736
Nepromenjeno

Citat:
Prvobitno poslao korisnik macodlak Prikaz poruke
Našao sam jednu sličnu temu:
http://www.zelenalutrija.com/forum/showthread.php?t=402
ali ću svejdeno otvoriti ovu!!!

Pod predpostavkom ili bolje rečeno sa sigurnošću znam da mnogi odu u USA bez da imaju igdje ikoga da ih dočeka. Recimo sletjeli smo na aerodrom u nekom gradu recimo San Diego ili nebitno. Nema niko da nas dočeka sami smo ili eventualno sa nama je partner, nalazimo se na aerodromu imamo ruksak i još dva velika kofer po osobi... Šta sada?????

Evo ga brdo pitanja, kada budete odgovarali na pitanja neka odgovor počinje sa brojem pitanja ako je zapravo odgovor na neko od pitanja!!!

#1) Kako ponijeti novac u USA, u kešu ili...?
Ja sam nosila kes

#2) Ako smo ga ponijeli u kešu šta sa njim?
U putu ne odvajas se od novca i dokumenata, znaci mini torbica gdje su ti najbitnije stvari je pred tobom u onom dzepu u sjedalu ispred tebe da ti je na ocima (ako nije sa tobom u jakni)

#3) Koja je najbolja banka za ostaviti novac i koja je najpovoljnija za Secured Credit Card i građenje kreditne istorije?
Bilo koja koja nudi free checking (i naravno debit card) Za Secured credit card, ja sam uzela Capital One i prezadovoljna sam (s njima sve sredjujes online, ali moras prije toga imati SSN)

#4) Da li i kako naći stan pre sletanja?
Bilo bi pozeljno: vidi na Craigslist.org na sublet (to ti je najjeftiniji short term stay, ja sam platila 3 mjeseca za summer room sublet nekih $260, tu su uracunate bile sve rezije

#5) Da li otići u motel, gdje u kojem gradu i koje su cijene?

#6) Da li odmah sa aerodroma krenuti u potragu za stanom, kako i koje su cijene?
Vidi #4

#7) Da li vući kofere sa sobom ili se mogu ostaviti negdje na aerodromu?
Kofere ne mozes ostaviti na aerodromu, znaci ima da ih vuces sa sobom

#8) Gdje, kada i kako predati zahtjev za SSN i GC i koliko se čeka za iste u prosjeku? E ovo je vec komplikovanije: ako si vec imao/la SSN nista ne cekaj, odmah cim se smjestis sljedeci dan u Social Security Office (lokalni, to izguglaj) i sa starom karticom trazis promjenu. Ako prije nikad nisi imao/la SSN moraces cekati tih 2 sedmice dok ti ne dodje, a ako ne dodje tek onda mozes ici u SSO da trazis svoju SSN

#9) Šta ako nemamo adresu jer neidemo kod nekog, šta učiniti ili gdje nasloviti da odu dokumenti? (fiktivne adrese, adrese motela, virtuelna pošta...) koje su mogućnosti i iskustva?
Fiktivnu adresu ni ne pomisljaj, najvazniji dokument ti dolazi, a gdje ce doci??? Moras imati neku adresu. Adresa motela je validna opcija takodje. Meni je dosla na adresu tog sublease-a

#10) Kojeg mobilnog operatera odabrati i zašto?
Ja imam T-mobile, $50 unlimited voice, text i data, ovo je prepaid kartica, ti nadopunjujes tih $50(+tax) svaki mjesec (svakih 30 dana), ja sam prezadovoljna jer nisam vezana ugovorom (koji su ovdje po min. 24 mjeseca.)

#11) Kako tražiti posao u samom startu (sajtovi, agencije i sl.)?
Zavisi gdje dolazis i kakve poslove trazis: ako ima univerzitet, koledz tu, gledaj tamo, imaju human resources, googlaj brate.

#12) Gdje se jeftino hraniti u startu?
Walmart, Aldi

#13) Gdje se jeftino obući u startu?
Second hand stores tipa Goodwill, Salvation army, Habitat for humanity...

#14) Gdje generalno kupovati potrepštine, koji je lanac trgovina najpovoljniji?
Na koje potrepstine mislis: hrana Walmart, Meijer, Aldi, namjestaj Goodwill, odjeca opet Goodwill, svaka prodavnica ima clearance section, pa se i tu treba zaroviti, nikad nista ne kupovati po punoj cijeni, sve za 15 -20 dana sto je novo ide na sale - AE, Eddie Bauer, tako te brendirane marke..., outleti... ali za pocetak ti treba walmart i goodwill

#15) Linkovi do vaših blogova o Zelenoj Lutriji?
Nemam blog, nekd saljem "Izvjestaj" svojima ali to je previse licno za blog.

#16 kako naći najjeftiniji let uopšte?
Nema najjeftinijeg leta: ili moras ici do Budimpeste il tako negdje , ili ti je layover 7 sati, tako da je cijena takva kakvu nadjes.



I na kraju kad sam sve ovo ispisala dobijem glupo: The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 50 characters. ???
__________________

LPR od 31.5.2012.
-----------------------------------------------
USA citizen 20.9.2017.
*******************
Reply With Quote