Tema: H1B viza
View Single Post
  #3  
Staro 23.06.2014, 16:09
Nikolaniko Nikolaniko je offline
Stari vuk
 
Datum prijave: 02.05.2013
US lokacija: Scottsdale, AZ
YU lokacija: Novi Sad
Poruke: 147
Nepromenjeno

Johnywalker,

Ne bih se slozio kompletno sa tvojim komentarom, posto neke informacije koje iznosis nisu istinite. No, da krenem redom:

Ovo sto cu navesti je moje licno misljenje u paraleli sa iskustvom koje imam, moje licno i ljudi meni bliski, tako da svako moze da uzme ovaj komentar kao savet ili referencu pa da osnovu toga donese svoju odluku. Ne zelim da nikome dajem smernice u zivotu

Kao prvo, dopada mi se ideja sto si odlucio da se uputis us IT vode, posto je to biznis koji ce godinama i dalje dozivljavati ekspanziju i uvek ce biti potraznja za dobrim i kvalitetnim IT profesionalcima. Potenciram dobrim i kvalitetnim zbog toga sto fakultetska diploma te ne kvalifikuje za dobro placene poslove, nego znanje u kombinaciji za iskustvom.

Imam nekoliko kolega iz firme za koju radim kao konsultant, Makedonci, kojima je kompanija iz USA finansirala proces i sponzorirala ih za H1B vize. Ni jedan od njih nema fakultet, ali imaju 6-7 godina radnog iskustva i su odlicni C#/.NET programeri. Trenutno je jos dvoje u procesu za dobijanje H1B vizu preko sponzorstva iz iste firme, jedan cak i nije programer vec sales person, a drugi je mobile developer. Naravno, ni jedan nema fakultetsku diplomu.

Zbog toga, najtopliji savet koji mogu da ti dam, je da, bez razlike dali ces da upises fakultet ili planiras da se edukujues na naki drugi nacin, uci zbog znanja, zbog sopstvene nadogradnje i bildaj radno iskustvo. Ja takodje nemam fakultetsku diplomu, nisam stigao da odradim to, a trenutno radim kao project manager u IT svetu, uzeo sam sve potrebne sertifikate, i normalno, posle 10 godina iskustva, i dalje ucim, citam i praktikujem nove metodologije u mom poslu.

Ako se spremas da se prodas za Americko trziste, jedini relevantni faktor koji odlucuje dali ces dobiti posao i dali ce neko odluciti da te povuce kod njih u firmu je tvoje znanje i jos vaznije, koliko ces para napraviti firmi da bi oni tebi izfinansirali vizu i ostalo. Docice ti vlasnik firme ili neki manager i reci: "momak, ajd da vidimo sta znas da radis i koliko ces mi para napraviti danas..." Tu diploma ne pomaze nikako

C#, C++, Java, XCode, ili bilo koje mobilne platforme ce ti obezbediti dobru buducnost ukoliko odlucis da se time bavis. Trenutno na trzistu ima generalan deficit mobinih developera a mislim da ce se taj trend i zadrzati zbog sve vece "mobilizacije" hardvera, tako da ne bi bilo lose da razmisljas u tom pravcu.

Jedan faktor koji moras da imas na umu je outsourcing. Balkan polako preuzima trziste Indijcima, i sve je nasih IT strucnjaka koji rade za US trziste. ALI, to je zbog toga sto ameri mogu da kupe kvalitetan IT kadar za cetvrtinu cene kod nas koji ce odraditi duplo vise posla i duplo brze od lokalnih strucnjaka, a kostace 70% manje.

U toj situaciji, kad udjes u IT svet, kad steknes neophodno znanje i iskustvo, moras da dokazes firmama iz Amerike da si ti taj koji vredi da dobije H1B (radnu) vizu, i da vredi da investiraju u tvoje papire. Opet, diploma u ovom slucaju ne znaci nista, nego znanje i iskustvo.

Da rezimiramo: Kreni da ucis i da radis projekte paralelno. Stekni znanje, stekni radno iskustvo i budi prisutan na It trzistu. Ulozi u sebe i napravi od sebe "robu koja se prodaje". To ce ti uveliko povecati sanse da se neka kompanija zainteresuje za tebe i odluci da sponzorise za radnu vizu.

A do tada, naravno, nemoram ni da pominjem, svakog Oktobra igraj lutriju za zelenu kartu
Reply With Quote